UA119149U - Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae) - Google Patents

Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae) Download PDF

Info

Publication number
UA119149U
UA119149U UAU201703635U UAU201703635U UA119149U UA 119149 U UA119149 U UA 119149U UA U201703635 U UAU201703635 U UA U201703635U UA U201703635 U UAU201703635 U UA U201703635U UA 119149 U UA119149 U UA 119149U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
fruit
caterpillars
beginning
tree
aqueous solution
Prior art date
Application number
UAU201703635U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Ігор Васильович Шевчук
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201703635U priority Critical patent/UA119149U/uk
Publication of UA119149U publication Critical patent/UA119149U/uk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (Lepidoptera, Tortricidae) включає проведення одного прийому внесення на рослинні рештки, поверхню ґрунту приштамбових кіл діаметром 80-100 см та на штамби дерев, 10,0 %-ного водного розчину ентомопатогенного грибного препарату Метаризин с. п. (сухий порошок) на плодоносних садах сливи, персика та абрикоса, на початку осені, в період початку масової міграції гусениць сливової, яблуневої та східної плодожерок на діапаузування та зимівлю. Весною, за 10-12 днів до початку процесу заляльковування гусениць плодожерок, місця їх концентрації обробляють водним розчином ентомопатогенної нематоди Steinernema feltiae із розрахунку 1,5-2,0 л робочої рідини на одне дерево. У весняно-літній період, на початку масової яйцекладки самиць плодожерок, проводять розселення на дерева промислової культури трихограми виду Trichogramma dendrolimi Mats.. В період розвитку кожного покоління плодожерок, проводять два прийоми експонування трихограми. На одне дерево розселяють 10 та 12 тисяч особин трихограми. При цьому розселяють трихограму тільки першого класу якості.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих видів комах, і може бути використана в технологіях інтегрованого захисту садових насаджень.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих комах та кліщів, найбільш небезпечним є вид, гусениці яких пошкоджують плоди. Це три види плодожерок - яблунева, грушева та сливова. Вони поширені скрізь, де вирощують зерняткові та кісточкові сади. Основні технологічні та інтелектуальні зусилля спрямовані на захист садів саме від цих видів (Айдетага
Н. Тнезе а І ипімегзйе Егапдоіз-гареіаіїє де Тоцг5 Юосієш-Іпдепівиї. Еїшає ЮОетоесоіодіднєе ди
Сагросорзе (Іазреугезіа ротопеїйа ГГ.) Еп Мегдег де Роттієг5 де іа Ваззе Майеє ди Впопе
Розвзірійев Б'огдапізайоп бС'пе І Ще Іпівдгеє. Іпбійиї Майопа! де іа РБеспегспе Адгопотідсйе. 1976, 365 р.).
Відомо, що для контролю поширення та шкідливості садових плодожерок використовують різноманітні способи та прийоми. У промислових садах, фермерських господарствах домінують технології, де використовують сучасний арсенал хімічних інсектицидів, шляхом багаторазового обприскування крон дерев в період розвитку плодожерок (Болдьірев М.И., Алексеева С.А.,
Титов Д.А. Система защитьї плодовьїх культур от вредителей и болезней. М. Во
Агропромиздат, 1989, 93 с). Ці технологи, не дивлячись на їх ефективність, характеризуються антиекологічністю і вираженою згубною дією по відношенню до природних популяцій ентомофіагів.
Відомий спосіб захисту багаторічних, плодово-ягідних насаджень, який є найбільш близьким аналогом до запропонованого способу (Способ борьбьі с вредителями. АС СРСР Мо 1681804,
МПК АОТМ 1/100, Опубл. 07.10.1991. Бюл. Мо 37, Колесова Д.А., Чмьрь П.Г.).
Спосіб, викладений у найближчому аналізі полягає у тому, що плодові культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену П-20. Композиція характеризується тим, що до неї а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці фітофагів, п'ядунів, а також рослиноживильні кліщі. Норма витрати композиції 15-20 кг/га. Кратність обприскувань 1-2 прийоми впродовж 1-3 років. Як позитивний результат вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Проте, спосіб--айближчий аналог, має такі недоліки: у садах, природних екосистемах функціонує велика кількість ентомофагів, личинки, гусениці та імаго котрих інтенсивно мігрують у кроні дерев. Цілком очевидно, що переважна їх більшість гине, внаслідок прилипання до нанесеної на рослини композиції. Усі вони прилипають до субстрату, а отже - приречені; надто високі норми витрати цієї діючої речовини до 20 кг/га. Мова може йти тільки про локальне застосування способу на окремих деревах або невеликих ділянках.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментально обгрунтувати спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (Іерідорієга, Топгісідає) Ставилось завдання обгрунтувати дієвість тільки біологічних суттєвих елементів у складі способу.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (Герідорієга, Тогпігісідає), що включає комплекс прийомів винищувального характеру по відношенню до комах-фітофагів садових насаджень, згідно з корисною моделлю, у плодоносних садах сливи, персика та абрикоса, на початку осені, в період початку масової міграції гусениць сливової (сгарпоїйна гипебгапа Ттг.), яблуневої (І азреугезіа ротопеїа І.) та східної (сгарпоїйна тоїезіа ВизсК.) плодожерок на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом внесення на рослинні рештки, поверхнею грунту приштамбових кіл діаметром 80-100 см та на штамби дерев, 10,0 96-ного водного розчину ентомопатогенного грибного препарату Метаризин с.п. (сухий порошок), причому титр спор гриба Меїагтвігішт апізоріїае Меїбсі., діючої речовини препарату, становить не менше 6,0 млрд. у одному грамі препарату, крім того, весною, за 10-12 днів до початку процесу заляльковування гусениць плодожерок, місця їх концентрації обробляють водним розчином ентомопатогенної нематоди 5іеіпегпета їТекіає із розрахунку 1,5- 2,0 л робочої рідини на одне дерево, при цьому, титр живих культур нематоди становить 1,2-1,5 млн. інвазійних личинок нематоди, крім того, у весняно-літній період, на початку масової яйцекладки самиць плодожерок, проводять розселення на дерева промислової культури трихограми виду Тгісподгатта аепагоїїті Маїб5., при цьому, в період розвитку кожного покоління плодожерок, проводять два прийоми експонування трихограми, при цьому на одне дерево розселяють 10 та 12 тисяч особин трихограми, крім того, розселяють трихограму тільки першого класу якості.
У плодоносних садах сливи, персика та абрикоса, на початку осені, в період початку масової міграції гусениць сливової (Старноїйна Гипебгапа Т"г.), яблуневої (І азреугезіа ротопеїга І.) та 60 східної (СстарпоїйнНа тоїезіа ВизсК) плодожерок на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом внесення на рослинні рештки, поверхнею грунту приштамбових кіл діаметром 80-100 см та на штамби дерев, 10,0 95-ного водного розчину ентомопатогенного грибного препарату
Метаризин с.п. (сухий порошок). Суттєвим при цьому є і те, що титр спор гриба Меїатнігійт апізоріїає Меївсп., діючої речовини препарату, становить не менше 6,0 млрд: у одному грамі препарату.
У складі способу прийом, який проводять весною, за 10-12 днів до початку процесу заляльковування гусениць плодожерок, зокрема, місця їх концентрації обробляють водним розчином ентомопатогенної нематоди 5біеіпетпета їеає із розрахунку 1,5-2,0 л робочої рідини на одне дерево. Титр живих культур нематоди становить 1,2-1,5 млн. інвазійних личинок.
Суттєвим є і те, що у весняно-літній період, на початку масової яйцекладки самиць плодожерок, проводять розселення на дерева промислової культури трихограми виду
Тісподгатта аепагоїйті Маїх. Проводять два прийоми розселення трихограми в період розвитку кожного покоління плодожерок. На одне дерево розселяють 10 та 12 тисяч особин трихограми. Експонують трихограму тільки першого класу якості.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що пропонується фактично оптимальне поєднання трьох елементів, у складі запропонованого способу біологічного походження, з різним механізмом дії.
Ентомопатогенний препарат Метаризин характеризується тривалою регуляторною дією по відношенню до діапаузуючих стадій плодожерок. Пусковий механізм цього феномену - стресові синоптичні аномалії - різкі перепади температури та вологості повітря - оптимальні умови прояву енгомоцидної активності грибів.
Ентомопатогенна нематода паразитує на гусеницях плодожерок. Її личинки досить активно проникають у гемоцель гусениць де розмножуються, що призводить до масової загибелі гусениць плодожерок. Ефективна регуляторна дія трихограми - паразита яєць плодожерок - третя складова запропонованого способу. Сумісно з іншими природними популяціями ентомофагів, забезпечується динамічний процес саморегуляції у системі ентомокомплексу кісточкових садів. У підсумку, їх чисельність підтримується на допороговому рівні.
Приклад здійснення способу.
Типові фермерські та приватні господарства садівничої галузі. Насадження сливи, абрикоса,
Зо персика, черешні. Серед фітофагів, домінують садові плодожерки: сливова (Старпоїйна
Типебгапа Т".), яблунева (І азреугезіа ротопеїа І.) та східна (Старпоїйна тоїевіа ВизеК.). Серед них домінувала сливова плодожерка. У незначній кількості поширена яблунева та східна. Для обгрунтування запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - способу найближчого аналога. У третьому захист садів здійснювали з використанням хімічних інсектицидів. Дослідження проводили за високого рівня чисельності плодожерок, що дозволило отримати об'єктивні показники позитивного результату. Для оцінки підсумкового результату, використовували найбільш інформативні тестові показники. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати отриманих показників наведено у таблиці.
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, виконана. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 90,6 95, проти 77,5 95 у найближчому аналозі.
Ефективність у хімічному еталоні становила 93,4 95. Різниця статистично недоведена.
Матеріали таблиці переконливо свідчать про те, що причиною смертності плодожерок були елементи запропонованого способу. Це дія ентомопатогенного препарату, негативна дія ентомопатогенної нематоди, а також виражена активність промислових культур трихограми. У підсумку, різко скоротилась чисельність діапаузуючих гусениць плодожерок у варіанті, де використовували технологічні прийоми запропонованого способу. Цей показник знижувався в інших варіантах, проте, тільки у запропонованому способі та хімічному еталоні чисельність діапаузуючих особин плодожерки знизилась на 89,6 95 та на 93,3 95. Тоді як у варіанті, де використовувались прийоми способу-найближчого аналога, тільки на 77,4 9.
Ефективність різних способів захисту насаджень сливи від плодожерок (Київська обл., фермерські господарства, 2014-2016 рр.)
Чисе- льність діапа- Пошко- .
Діапаузувало
Способи, що | ЗУЮЧИХ джено | Ефекти- гусениць порівнюються | УСеНИЦЬ. Усього ЄНТО- збуд- | щих | плодів вність плодожерок
Весняна мофа- | ників урожаю, | способів, 90 ' : причин о екз./га реакти- гів |хвороб о вація, екз./га дення тео ве| ноя ве о хе | з пропонується
Спосіб- найближчий 185,2 62,1 31,2 19,3 11,6 13,1 77,5 41,8 аналог
Хімічний еталон 2014 | 702| 72) 101) 125 14 93,4 13,3 базовий варіант
Контроль | 193,4 | 38,8 | 15,7 | 17,93 | 58 | 342 | - | 2627 нів | - /38|24| | | 06 | 52 | -
Таким чином, запропонований спосіб дозволяє ефективно здійснювати захист кісточкових садів від плодожерок, гусениці яких пошкоджують тільки плоди. Саме вони є найбільш шкідливими видами у садах, знижуючи як валовий урожай, так і його якість.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (І ерідорієга, Топгісідає), що включає комплекс прийомів винищувального характеру по відношенню до комах-фітофагів садових насаджень, який відрізняється тим, що у плодоносних садах сливи, персика та абрикоса, на початку осені, в період початку масової міграції гусениць сливової (Сстарпоїйна Тпебгапа Тут.), яблуневої (І азреугезіа ротопеїа І.) та східної (Сстарпоїйна тоїезіа ВизекК.) плодожерок на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом внесення на рослинні рештки, поверхнею грунту приштамбових кіл діаметром 80-100 см та на штамби дерев, 10,0 95-ного водного розчину ентомопатогенного грибного препарату Метаризин с. п. (сухий порошок), причому, титр спор гриба Меїатнігіт апізорііає Меївси., діючої речовини препарату, становить не менше 6,0 млрд. у одному грамі препарату, крім того, весною за 10-12 днів до початку процесу заляльковування гусениць плодожерок, місця їх концентрації обробляють водним розчином ентомопатогенної нематоди 5ієїпегтпета Геїає із розрахунку 1,5-2,0 л робочої рідини на одне дерево, при цьому титр живих культур нематоди становить 1,2-1,5 млн. інвазійних личинок нематоди, крім того, у весняно-літній період, на початку масової яйцекладки самиць плодожерок, проводять розселення на дерева промислової культури трихограми виду Гісподгатта депагоїїті Маївб., при цьому в період розвитку кожного покоління плодожерок проводять два прийоми експонування трихограми, при цьому на одне дерево розселяють 10 та 12 тисяч особин трихограми, крім того, розселяють трихограму тільки першого класу якості.
UAU201703635U 2017-04-13 2017-04-13 Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae) UA119149U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201703635U UA119149U (uk) 2017-04-13 2017-04-13 Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201703635U UA119149U (uk) 2017-04-13 2017-04-13 Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA119149U true UA119149U (uk) 2017-09-11

Family

ID=59794704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201703635U UA119149U (uk) 2017-04-13 2017-04-13 Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA119149U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ali et al. Integrated management for major date palm pests in Iraq
ELEKÇIOĞLU Fruit flies of economic importance in Turkey, with special reference to Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wied.)
Addesso et al. Organic treatments for control of pepper weevil (Coleoptera: Curculionidae)
Oleiwi et al. Effect of fertilizer’s type and insecticides individual and combined against batrachedra amydraula meyrick on a date palm
Rahayu et al. Pests and diseases on Falcataria moluccana trees in agroforestry systems with pineapple in East Java, Indonesia
UA119149U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Wilson The conservation and augmentation of natural enemies
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
Özgen et al. Utilization of pomegranate flower phenology in determining the pest management timing of Cimbex quaddrimaculata Müller, 1766 (Hymenoptera: Cimbicidae)
Pluzhnikova et al. Efficiency evaluation of treating industrial hemp seeds with protectors, agrochemicals and growth regulators
Amur et al. The relationship among the ecological factors and population of Bactrocera dorsalis in mango orchards of District Mirpur Khas, Sindh, Pakistan.
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
KR102125506B1 (ko) 아스페르길루스 플라부스 균주를 포함하는 노린재 방제용 미생물 제제
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Baranets et al. Biological efficacy of insecticides in the control of japanese grape cicada (Arboridia kakogowana Mats.) In the conditions of the south of Ukraine
UA126752U (uk) Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)