UA131687U - Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів - Google Patents

Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів Download PDF

Info

Publication number
UA131687U
UA131687U UAU201808192U UAU201808192U UA131687U UA 131687 U UA131687 U UA 131687U UA U201808192 U UAU201808192 U UA U201808192U UA U201808192 U UAU201808192 U UA U201808192U UA 131687 U UA131687 U UA 131687U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
phytophages
species
caterpillars
fruit
pear
Prior art date
Application number
UAU201808192U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201808192U priority Critical patent/UA131687U/uk
Publication of UA131687U publication Critical patent/UA131687U/uk

Links

Abstract

Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів включає прийоми обприскування крон дерев в період активної міграційної діяльності гусениць та личинок фітофагів, робочою суспензією препаратів. До початку весняної реактивації діапаузуючих стадій фітофагів в насадженнях яблуні, груші та айви, проводять збір зразків кори, пагонів, листкового опаду та рослинних решток з наступним ретельним лабораторним аналізом та видовою ідентифікацією виявлених видів фітофагів, при цьому встановлюють рівень потенційної загрози насадженням, з акцентом на рівень чисельності та життєздатності гусениць плодожерки-яблуневої (Laspeyresia pomonella L.) та грушевої (L. purivora Danil.).

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана в інтегрованого системах захисту зерняткових садів.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих комах та кліщів, найбільш небезпечним є види, гусениці яких пошкоджують плоди. Це три види плодожерок - яблунева, грушева та сливова. Вони поширені скрізь, де вирощують зерняткові та кісточкові сади. Основні технологічні та інтелектуальні зусилля спрямовані на захист садів саме від цих видів (Айдетага
Н. Тнезе а І ипімегзйе Егапдоіз-гареіаіїє де Тоцг5 Юосієш-Іпдепівиї. Еїшає ЮОетоесоіодіднєе ди
Сагросорзе (Іазреугезіа ротопеїйа ГГ.) Еп Мегдег де Роттієг5 де іа Ваззе Майеє ди Впопе
Розвзірійев Б'огдапізайоп бС'пе І Ще Іпівдгеє. Іпбійиї Майопа! де іа РБеспегспе Адгопотідсйе. 1976, 365 р.).
Відомо, що для контролю поширення та шкідливості домінуючих фітофагів зерняткових садів використовують різноманітні способи та прийоми. У промислових садах, фермерських господарствах домінують технології де використовують сучасний арсенал хімічних інсектицидів, шляхом багаторазового обприскування крон дерев в період розвитку плодожерок (Болдьірев М.И., Алексеева С.А., Титов Д.А. Система защить!ї плодовьїх культур от вредителей и болезней. М.: Во Агропромиздат, 1989, 93 с.). Ці технології, не дивлячись на їх ефективність, характеризуються антиекологічністю і вираженою згубною дією по відношенню до природних популяцій ентомофагів.
Відомий спосіб захисту багаторічних, плодово-ягідних насаджень, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Способ борьбь! с вредителями. Авторское свидетельство СССР, Мо 1681804, МКИ АО1ТМ 1/100, Опубл. 07.10.1991. Бюл. Мо 37, Колесова Д.А., Чмиьрь П.Г.).
Спосіб, викладений у найближчому аналізі, полягає у тому, що плодові культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон композицією у складі авіаційного масла, парафіну та полізобутилену П-20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та імаго фітофагів. Норма витрати композиції 15-20 кг/га. Кратність обприскувань 1-2 прийоми впродовж 1-3 років. Як позитивний результат вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Проте, спосіб-найближчий аналог, має такі недоліки: ніяким чином не вирішується проблема захисту садів від видів з інтенсивною льотною активністю. У садах функціонує велика кількість ентомофагів, личинки, гусениці та імаго котрих інтенсивно мігрують у кроні дерев. Цілком очевидно, що переважна їх більшість гине внаслідок прилипання до нанесеної на рослини композиції. Усі вони прилипають до субстрату, а отже - гинуть; надто високі норми витрати цієї діючої речовини до 20 кг/га. Мова може йти тільки про локальне застосування способу на окремих деревах, або невеликих ділянках.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів. Ставилось завдання перешкодити розвитку, поширенню та шкідливості найбільш небезпечних видів із різних систематичних груп, з переважним використанням елементів біологічного походження.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запланованого способу. Зокрема, до початку весняної реактивації діапаузуючих стадій фітофагів в насадженнях яблуні, груші та айви, проводять збір зразків кори, пагонів, листкового опаду та рослинних решток, з наступним ретельним лабораторним аналізом та видовою ідентифікацією виявлених видів фітофагів. Встановлюють рівень потенційної загрози насадженням, з акцентом на рівень чисельності та життєздатності гусениць плодожерок - яблуневої (І азреугезіа ротопеїа І.) та грушевої (Її... ригімога Оапії.)
Суттєвим у способі є і те, що на початку яйцекладки самиць плодожерок, інших листокруток, проводять три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, розселення на дерева лабораторної культури трихограми, виду Тгісподгатта аепагоїйті Маїб5. Норма витрати - 5; 10 та 5 тис. особин відповідно, на одне дерево віком від шести років. В період відродження гусениць плодожерок та до початку трофічної активності супутніх фітофагів - попелиць, медяниць, молей, проводять два прийоми, з інтервалом 10-12 днів, обприскування дерев інсектгицидним препаратом Люфокс
Максі к.с. (концентрат суспензії) з розрахунку 0,3 та 0,4 л/га.
Суттєвим у способі є і те, що в період початку масової яйцекладки самиць яблуневої плодожерки другого покоління, проводять один прийом розселення на деревах лабораторної культури трихограми виду Т. ріпісї Моєа. з розрахунку 10-12 тис. особин на одне дерево. В період початку міграції гусениць плодожерок та супутніх лускокрилих фітофагів на 60 діапаузування та зимівлю, проводять два прийоми, з інтервалом 10-12 днів, розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп Небейг Зау.) з розрахунку 20-25 імаго на одне дерево.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що поставлене завдання вирішується шляхом попередньої оцінки фітосанітарного стану зерняткових садів, з виявленням найбільш господарського важливих видів фітофагів. Це перш за усе - карпофаги-садові плодожерки, гусениці яких пошкоджують плоди. Прихований спосіб життя, стратегія, з вираженим К- відбором, не просто утруднює захист садів від карпофагів, але і часто її улоеможливлює. Не завжди успішним є багаторазове використання хімічних інсектицидів. У запропонованому способі домінують біологічні прийоми. Два види ентомофагів, котрі паразитують на яйцях і гусеницях багатьох лускокрилих та супутніх видів, сумісно з використанням інсектициду Люфокс
Максі, характеризуються як короткотерміновою винищувальною дією, так і тривалим біоценотичним регулюванням, за участю лабораторних культур та чисельних видів природних популяцій ентомофагів. Елементи запропонованого способу сприяють збереженню їх, активізації та розселення на дерева.
Приклад здійснення способу.
Типові фермерські та приватні сади, де домінує яблуння. Супутні зерняткові види - насадження груші та айви. Фактично, видовий склад ентомокомплексу фітофагів цих видів ідентичний. За виключенням такого виду, як грушева плодожерка. Її гусениці живляться тільки плодами груші. І розвивається вид тільки у одному поклінні за вегетаційний період, не дивлячись на сприятливі гідротермічні умови, наявності корму та ефективних температур.
Для обгрунтування дієвості та ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - суттєві елементи способу-найближчого аналога. У третьому, аналогічне завдання вирішували шляхом використання хімічних інсектицидів, занесених у Державний реєстр України. При проведені досліджень використовували загальноприйняті у галузі ентомології, захисті рослин та паразитології методи. Прямі, візуальні спостереження, з відбором зразків комах, накладання ловильних поясів, з наступним збором діапаузуючих гусениць яблуневої плодожерки.
Для підсумкової оцінки ефективності способів, використовували найбільш інформативні та
Зо об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично.
Результати досліджень наведено у таблиці.
Таблиця
Результати експертної оцінки ефективності способу комплексного захисту насаджень яблуні від домінуючих фітофагів (Київська обл. Києво-Святошинський р-н, 2014-2017 рр.) . Підсумкова
Початкова чисельність й ентомофіагів, Уо Ефектив- жено . : вало
Способи, що| Яблунева : Урожай, ність ши КК плодів ц/га |способів, гусениць . : . - : урожаю, о плодоже- діапаузуючі | порогові | період | період о о / : вищ о рок, екз./га гусениці, рівні 15.06 | 20.09 екз./га пропонується
Спосіб- найближчий 129,3 2,0 32,6 49,7 7,3 249,7 73,2 34,6 аналог
Хімічний еталон. 147,8 2,5 47 | 112 19 282,6. | 902 145
Базовий варіант
Контроль | 1569. 25 | 13,8 | 182 | 302 / 15854 | - | 1812
Нігоб | /- | - | 21 | 34 | 06 | 64 | 58 | з8
Встановлено, що завдання поставлене корисною моделлю виконано. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 86,7 95, проти 73,2 95 у найближчому аналозі.
За усіма тестовими показниками запропонований спосіб перевищував показники найближчого аналога і не поступався хімічному еталону. Важливим при цьому було те, що позитивний результат досягався шляхом переважного використання елементів біологічного походження.
Багаторазове розселення на дерева лабораторних культур ентомофагів - трихограми та габробракона, визначальний фактор, у складі запропонованого способу, комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів. Спостерігалась значна ефективність і природних популяцій паразитів та хижаків у варіанті запропонованого способу. Можна стверджувати про те, що агроценоз упродовж вегетаційного періоду функціонував у режимі часткової саморегуляції. Це явище спостерігалось на прикладі комплексу сисних фітофагів - рослиноживильних кліщів, попелиць, медяниць, щитівок. Активізувалась діяльність та зросла чисельність таких багатоїдних хижаків як - кокцинеліди, золотоочки, сирфіди, галиці.
Чисельність павутинних кліщів контролювали хижі кліщі - фітосеїди, аністіди, стігмеїди, хижі клопи - антокориди. У підсумку, це відобразилось на господарській ефективності. Аналогічні результати отримано при проведені досліджень із грушевою плодожеркою. Рівень зараження різних стадій фітофага ентомофагами становив - 48,2 та 74,8 95. Враховуючи те, що цей вид розвивається тільки у одному поколінні за вегетацію, отримана підсумкова ефективність у варіанті запропонованого способу - 80,9 95 - цілком сприйнятлива.
Таким чином, запропонований спосіб дозволив досить ефективно забезпечити захист зерняткових садів від домінуючих фітофагів. Його перевага - інтенсивне використання лабораторних культур ентомофагів, активізація природних популяцій і цілком сприйнятлива господарська ефективність.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів, що включає прийоми обприскування крон дерев в період активної міграційної діяльності гусениць та личинок фітофагів, робочою суспензією препаратів, який відрізняється тим, що до початку весняної реактивації діапаузуючих стадій фітофагів в насадженнях яблуні, груші та айви, проводять збір зразків кори, пагонів, листкового опаду та рослинних решток з наступним ретельним лабораторним аналізом та видовою ідентифікацією виявлених видів фітофагів, при цьому Зо встановлюють рівень потенційної загрози насадженням, з акцентом на рівень чисельності та життєздатності гусениць плодожерки-яблуневої (Іазреугезіа ротопеїа !.) та грушевої (Її. ригпмога Оапії-), при цьому на початку яйцекладки самиць плодожерки, інших листокруток, проводять три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, розселення на дерева лабораторної культури трихограми, виду Тісподгатта аеєпагоїїті Маїв5., норма витрати - 5; 10 та 5 тис. особин на одне дерево віком від шести років, крім того, в період відродження гусениць плодожерок та до початку трофічної активності супутніх фітофагів - попелиць, медяниць, молей, проводять два прийоми, з інтервалом 10-12 днів, обприскування дерев інсектицидним препаратом Люфокс Максі к. с. (концентрат суспензії) з розрахунку 0,3 та 0,4 л/га, крім того, в період початку масової яйцекладки самиць яблуневої плодожерки другого покоління, проводять один прийом розселення на деревах лабораторної культури трихограми виду Т. ріпісі Моєа. з розрахунку 10- 12 тис. особин на одне дерево, при цьому в період початку міграції гусениць плодожерок та супутніх лускокрилих фітофагів на діапаузування та зимівлю, проводять два прийоми, з інтервалом 10-12 днів, розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп Небейог Зау.) з розрахунку 20-25 імаго на одне дерево.
    0000 Компютернаверстка О.Гергіль 00000000 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, вул.
    М.
    Грушевського, 12/2, м.
    Київ, 01008, Україна ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул.
    Глазунова, 1, м.
    Київ - 42, 01601
UAU201808192U 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів UA131687U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808192U UA131687U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808192U UA131687U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131687U true UA131687U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201808192U UA131687U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131687U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107333599A (zh) 一种茶园害虫绿色防控方法
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
ÖZTEMİZ et al. The effects of different irrigation systems on the inundative release of Trichogramma evanescens westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) against Ostrinia nubilalis Hubner (Lepidoptera: Pyralidae) in the second crop maize
Patil et al. Study on population dynamics of aphid, Rhopalosiphum maidis on maize
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA147407U (uk) Спосіб контролю чисельності популяцій рогохвостів (hymenoptera, siricidae) в березових насадженнях
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Miletakovic et al. Economic justification of biological measures for potato tuber moth control.
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
UA131695U (uk) Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів
RU2312500C2 (ru) Способ защиты смородины от вредителей и болезней
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
Alieva et al. Ecological analysis fauna of Vespa crabro L.(Hymenoptera, Vespidae) in conditions of Nakhchivan autonomous republic
UA115446U (xx) Спосіб захисту насаджень томатів в технологіях органічного землеробства
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
UA119149U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)