UA131639U - Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) - Google Patents

Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) Download PDF

Info

Publication number
UA131639U
UA131639U UAU201807836U UAU201807836U UA131639U UA 131639 U UA131639 U UA 131639U UA U201807836 U UAU201807836 U UA U201807836U UA U201807836 U UAU201807836 U UA U201807836U UA 131639 U UA131639 U UA 131639U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
fruit
caterpillars
tree
eaters
destabilization
Prior art date
Application number
UAU201807836U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201807836U priority Critical patent/UA131639U/uk
Publication of UA131639U publication Critical patent/UA131639U/uk

Links

Landscapes

  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Abstract

Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (Lepidoptera, Tortricidae) включає прийоми візуального моніторингу фітосанітарного стану агроценозів, а також обприскування крон дерев біопрепаратами.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана в інтегрованого системах захисту зерняткових садів.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих видів комах та кліщів, плодожерки домінують, як види, що пошкоджують плоди (Васильєв В.П., Лившиц И.3.
Вредители плодовьіх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 сб.).
Відомо також, що принцип контролю чисельності та боротьби з плодожерками полягає у отруєнні гусениць впродовж короткого періоду їх відкритого існування. Від періоду відродження гусениць із яєць до проникнення у плід (Данилевский А.С., Кузнецов В.И. Фауна СССР. -
Насекомьсе чешуекрьльеєв, 1968. - Т. 5, Вьп. 1, Листовертки. - 635 с.).
Відомий спосіб контролю чисельності та захисту багаторічних насаджень, який полягає у тому, що плодово-ягідні культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон дерев та кущів композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену ПП-20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та дорослі особини комах. Норма витрати композиції 15- кг/га. Як позитивний результат реалізації способу, вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Очевидно, що основним недоліком цього способу є те, що крім шкідливих видів комах та кліщів, прилипає та гине значна кількість паразитів та хижаків. Надто високі норми витрати цієї 20 композиції - до 20 кг/га.
Відомий також спосіб контролю чисельності та захисту плодових насаджень від шкідливих видів, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Способ защить плодовьїх насаждений от вредителей. Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166, МКИ АО1К 67/00. Опубл. 07.07.1992, Бюл. Мо 25, Смольякова
В.М., Сторчевая Е.М.).
Спосіб, що вибраний як найближчий аналог полягає у тому, що у промисловому яблуневому саду, в центрі кварталу, виділяють ділянку, площею не менше 1 95 від загальної площі кварталу, де не використовують водні розчини хімічних інсектицидів. На цих своєрідних буденних зонах розвиваються, накопичуються та розсипаються природні популяції ентомофагів. Вздовж границі масиву саду, згідно зі способом, виділяється зона біологічного захисту саду, площею 2 95, де використовують тільки біологічні препарати. За зоною біологічного захисту, розташовується масив саду, де проводять обробки хімічними інсектицидами. Реалізація відомого способу забезпечує сприятливі умови для розвитку ентомофагів, котрі ефективно контролюють чисельність та шкідливість фітофагів.
Проте, спосіб-найближчий аналог має такі недоліки: ніяким чином не вирішується проблема дестабілізації структури популяції садових плодожерок; пропонується досить складна конструкція саду, з багаторазовим чергуванням обприскувань біологічними і хімічними препаратами; відсутні прийоми, що включають розселення лабораторних культур ентомофагів.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (І ерідоріега,
Топгісідає). Ставилась задача знизити чисельність, а відтак і шкідливість популяцій яблуневої, грушевої та сливової плодожерок, багатовекторною спрямованою дією різноманітних прийомів біологічного походження.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Зокрема, рано весною, до початку реактивації діапаузуючих гусениць плодожерок, наприклад яблуневої (І азреугезіа ротопеїїа ГІ..), грушевої (І азреугезіа ругімога
Вапії.) та сливової (Старпоїйна тшпебгапа НбБ.), проводять збір не менше 6б0-ти гусениць кожного виду. Проводять їх фізіологічний моніторинг. Визначають масу, забарвлення, рівень життєздатності. Визначають причини смертності від збудників хвороб, ентомофагів та синоптичних аномалій.
Суттєвим у способі є і те, що на початку масової яйцекладки кожного покоління плодожерок, проводять по три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, розселення у крони древ промислової культури трихограми, виду Пісподгатта аепагоїїті Маї5. Розселяють трихограму з розрахунку 5; 15 та 10 тис. особин на одне дерево. На початку міграції гусениць першої генерації на діапаузування та зимівлю, проводять два прийоми розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп пебейог Зау.). Норми розселення становлять 12 та 15 дорослих особин на одне дерево. Суттєвим у способі є і те, що через 10-15 днів проводять один прийом обприскування штамбів дерев, рослинних решток та поверхні грунту приштамбових ділянок, діаметром 1,5 м, водним розчином композиції у складі 5,0 У5-ного бо водного розчину біопрепарату Пециломін с.п. (сухий порошок), сумісно з водним з водним розчином ентомопотагенної нематоди 5бівіїпптетета їейає, з нормою витрати 2 млн. інвазійних личинок на 1 одне дерево. Суттєвим є і те, що титр спор ентомопатогенного гриба Раєсіотусев
Тагіпозив Вгом/п еї Зп, діючої речовини препарату Пециломін, становить не менше 6 млрд. у 1 г.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що за фізіологічними характеристиками популяції плодожерок гетерогенні. Важливим при цьому є те, що необхідно мати інформацію, що характеризується не тільки кількісними показниками. Фізіологічний моніторинг у складі запропонованого способу - суттєва характеристика потенційної шкідливості плодожерок.
Причини смертності діапаузуючих гусениць, а це збудники хвороб ентомопатогени грибної, бактеріальної, вірусної та опротозойної етіології, своєрідна фізіологічна експертиза на життєздатність видів. Це і є важливі показники для практики захисту садів. З такими критеріями вони оцінюються вперше.
У складі способу прийоми розселення лабораторних культур паразитів яєць та гусениць плодожерок - трихограма та габробракон. Оптимальні критерії їх використання у складі запропонованого способу - визначальні фактори багатовекторної дестабілізації структури цих видів. Довготривала, спрямована дія по відношенню до діапаузуючих гусениць плодожерок - використання оригінальної композиції, на основі ентмопатогенного грибного препарату
Пециломін та нематоди - стейнернема. Контакт та взаємодія цього своєрідного біоматеріалу триває 7-8 місяців, що супроводжується значною смертністю популяцій плодожерок.
ПРИКЛАД ЗДІЙСНЕННЯ СПОСОБУ
Типові промислові, фермерські та приватні насадження, віком від десяти років, що плодоносять. Полісся та Лісостеп - Київська, Вінницька та Хмельницька області. Дослідження проводились на протязі 2006-2017 років.
Основні інтелектуальні та виробничі зусилля були спрямовані на методологію досліджень, глибоке вивчення біологічних, екологічних та фізіологічних особливостей плодожерок.
Визначались та уточнювались критичні періоди в онтогенезі плодожерок. Зокрема яблуневої. За період досліджень було зібрано та проаналізовано 15235 гусениць плодожерок, серед яких 11304 гусениці яблуневої плодожерки. Досліджували специфіку та характер діапаузування гусениць. Визначали оптимальні екологічні ніші в період діапаузування. У період проведення
Зо досліджень використовували загальноприйняті в галузі ентомології, фізіології, мікробіології та паразитології методи. Враховувалось також і те, що яблунева та сливова плодожерки у цих регіонах, з врахуванням тестових та живильних ресурсів, здатні завершити розвиток 1,5-2 покоління. Грушева плодожерка за будь - яких умов розвивається у одному поколінні упродовж вегетаційного періоду. Дослідження проводились на осінніх та зимових сортах яблуні: Слава
Переможцю, Теремок, Спартан, Голден Делішес, Айдараєд. Різноманітні форми крони: плоскокругла, куполовидна, пальмета та струнке веретено.
Для обгрунтування дієвості та можливої ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - способі найближчого аналога. У третьому - аналогічне завдання вирішували шляхом реалізації елементів хімічного захисту яблуні, з використанням інсектицидів, занесених Державний реєстр України. Передбачався і контрольний варіант.
Для оцінки підсумкового результату використовували найбільш об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблицях.
Приклад 1. Як складова частина запропонованого способу, досліджували структуру та характер формування екологічних ніш яблуневої плодожерки в період діапаузування та підготовки до зимівлі. Дослідження проводили у п'яти різко контрастних садах за показниками схеми насаджень, та кількості дерев на 1 га. Міжряддя в усіх типах садів утримувались у режимі залуження. Визначали при цьому смертність гусениць плодожерки на період їх реактивації та причини загибелі. Усього за три роки досліджень було проаналізовано 1312 гусениць.
Результати досліджень наведено у таблиці 1.
Встановлено, що рівень смертності гусениць яблуневої плодожерки, в залежності від характеру агроценозу коливався в межах від 12,6-34,1 95. Причиною загибелі було три виражених фактори - збудники хвороб, ентомофаги та синоптичні аномалії. Очевидно, що основною причиною загибелі діапаузуючих гусениць були збудники хвороб та ентомофаги. Це свідчить про те, що у складі запропонованого способу передбачено прийоми розселення лабораторних культур ентомофагів та використання ентомопатогенного препарату.
Приклад 2. Яблуневі сади, що плодоносять. Реалізовували складову частину бо запропонованого способу - дестабілізували структуру популяцій на прикладі яблуневої плодожерки. Використовували відомі методи моніторингу. Проводили візуальний та інструментальний моніторинг фітофага. Реалізовували суттєві елементи у складі способу.
Результати досліджень наведено у таблиці 2.
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, вирішена. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 87,5 95, проти 71,3 95 у найближчому аналогу.
За усіма тестовими характеристиками запропонований спосіб перевищував показники найближчого аналога.
Ефективність способу складалась із сумарної дії ентомофагів, мікробіологічного препарату та ентомопатогенної нематоди. Це і є багатовекторна дія різних елементів у складі запропонованого способу. Як позитивний результат - дестабілізація структури популяцій плодожерки. Про це свідчать матеріали таблиці. Якщо початкова чисельність плодожерки в саду, де реалізовували запропонований спосіб становила 412,8 гусениць на 1 га, то в кінці вегетаційного періоду, діапаузувало тільки 42,8 гусениць яблуневої плодожерки. Аналогічні результати отримано у дослідах з грушевою та сливовою плодожерками. Підсумкова ефективність на цих видах коливалась в межах 83,6 та 89,2 965.
Таким чином, як показали багаторічні дослідження, цілком реально дестабілізувати структуру популяцій садових плодожерок, з використанням тільки суттєвих елементів біологічного походження. їх багатовекторність включає штучне розселення промислових та лабораторних культур ентомофагів, а також такі специфічні ентомопатогени, як грибний препарат Пециломін та нематода - стейнернема.
Таблиця 1
Структура популяцій яблуневої плодожерки в садах, де відбувалось обгрунтування запропонованого способу
Екологічні ніші гусениць - . лялечок на період Життє- яблуневої плодожерки, 95 . о весняної реактивації, 9о| здатна
Характеристика Проаналіз Про- частина й й й Збуд- насаджень яблуні, овано Штамби |Рослинні| філь попу- форма крони дерев | гусениць, | дерев; | рештки; | грунту ники Тенто- Сино- ляції, 90 на 1 га екс. скелетні | поверх- | при ентмої | мо- |ПтИЧНІ астина гілки, ня штам- | атоло- фаги ано- попу- підпори грунту | бових генних малі ляції, о кіл хвороб
Плоскокругла 6б,0х8,0 387 62,4 14,9 22,7 19,3 12,6 | 11,9 56,2 156
Куполовидна 4,0х6,0 264 7,4 47 4 452 27,8 14,81 7,6 49,8 205
Пальмета, що вільно росте 4,0х3,5 311 3,6 382 58,2 29,6 б2 10,7 53,5 1000
Струнке веретено 1,0х3,5 253 31 40,5 54,6 31,4 4,9 11,8 51,9 1250
Таблиця 2
Експертна оцінка ефективності дестабілізації структури популяцій в яблуневих садах (Хмельницька обл. 2008-2017 рр.)
Почат- Ефективність кова Оцінка ефективності | композиції. Загинуло чисель- | елементів способу. | діапаузуючих стадій, | Ефектив- |Діапаузувало
Способи, що ність Паразитовано яєць о ність гусениць порівнюються | гусениць та гусениць, 90 Загинуло способів, | плодожерки, плодо- Всьо- гусениць Чо екз./га жерок, Трихо- Габро- Ко) екз./га грамою | бракона Восени Весною пропонується
Спосіб- найближчий 386,2 8,7 3,2 321 2,6 71,3 112,2 аналог
Базовий варіант. Предиктор не
Хімічний 361,4 Б 3,0 39,2 оцінюється 921 30,8 еталон 3962 | 78 | 56 |302|154| 302 | - | 463,8 (Рея | - | 24 | 15 |47|24| 45 | 67 | 34

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (І ерідорівга, Топіісідає), що включає прийоми візуального моніторингу фітосанітарного стану агроценозів, а також обприскування крон дерев біопрепаратами, який відрізняється тим, що рано весною, до початку реактивації діапаузуючих гусениць плодожерок, наприклад яблуневої (І азреугезіа ротопеїа І.), грушевої (І азреугезіа ругімога Оапії.) та сливової (Старпоїйна Типергапа НЬ.), проводять збір не менше 6б0-ти гусениць кожного виду, проводять їх фізіологічний моніторинг, при цьому визначають масу, забарвлення, рівень життєздатності, визначають причини смертності від збудників хвороб, ентомофагів та синоптичних аномалій, крім того на початку масової яйцекладки кожного покоління плодожерок, проводять по три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, розселення у крони древ промислової культури трихограми, виду Гісподгатта адепагоїїті Маїв., розселяють трихограму з розрахунку 5; 15 та 10 тис. особин на одне дерево, при цьому на початку міграції гусениць першої генерації на діапаузування та зимівлю, проводять два прийоми розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Наргобгасоп пебреюг Зау.), норми розселення становлять 12 та 15 дорослих особин на одне дерево, при цьому через 10-15 днів проводять один прийом обприскування штамбів дерев, рослинних решток та поверхні грунту приштамбових ділянок, діаметром 1,5 м, водним розчином композиції у складі 5,0 96-ного водного розчину біопрепарату Пециломін с.п. (сухий порошок), сумісно з водним з водним розчином ентомопотагенної нематоди 5бівїгпегпета їешіає, з нормою витрати 2 млн. інвазійних личинок на 1 одне дерево, крім того, титр спор ентомопатогенного гриба РавєїЇотусез Тагіпозив Вгомп єї тій, діючої речовини препарату Пециломін, становить не менше 6 млрд. у 1 г.
UAU201807836U 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) UA131639U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807836U UA131639U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807836U UA131639U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131639U true UA131639U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201807836U UA131639U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131639U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Whitcomb et al. Preliminary studies on the ants of Florida soybean fields
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Cheramgoi et al. Efficacy and mode of application of local Beauveria bassiana isolates in the control of the tea weevil
KR102125465B1 (ko) 아스페르길루스 플라부스 균주를 포함하는 노린재 방제용 미생물 제제
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
RU2692655C2 (ru) Штамм Bacillus thuringiensis var. darmstadiensis 56 в качестве полифункционального средства для растениеводства
RU2640286C1 (ru) Способ выращивания льна-долгунца
KR102125506B1 (ko) 아스페르길루스 플라부스 균주를 포함하는 노린재 방제용 미생물 제제
Akyazı et al. Efficacy of Nicotiana tabacum L.(Solanaceae), Allium sativum L.(Amaryllidaceae) and soft soap for controlling Polyphagotarsonemus latus (Banks, 1904)(Acari: Tarsonemidae)
Nosevich et al. Effect of presowing treatment of seeds with Flavobacterin on development of diseases, pests and weeds in oil flax crops
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA126752U (uk) Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA147407U (uk) Спосіб контролю чисельності популяцій рогохвостів (hymenoptera, siricidae) в березових насадженнях
Салахова Diseases and Pests species of Berberis L. in Absheron Condition
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
BAYAR PRE AND AFTER DISEASE MANAGEMENT OVER INFECTIONS
Satyagopal et al. AESA based IPM package for Pomegranate
UA131695U (uk) Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів
UA119149U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION