UA131642U - Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.) - Google Patents

Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.) Download PDF

Info

Publication number
UA131642U
UA131642U UAU201807839U UAU201807839U UA131642U UA 131642 U UA131642 U UA 131642U UA U201807839 U UAU201807839 U UA U201807839U UA U201807839 U UAU201807839 U UA U201807839U UA 131642 U UA131642 U UA 131642U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
fruit
apple
tree
addition
beginning
Prior art date
Application number
UAU201807839U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201807839U priority Critical patent/UA131642U/uk
Publication of UA131642U publication Critical patent/UA131642U/uk

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (Laspeyresia pomonella L.) включає прийоми суцільного обприскування крон дерев робочими розчинами препаратів.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих і може бути використана в інтегрованого системах захисту кісточкових садів.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих комах та кліщів, найбільш небезпечним є види, гусениці яких пошкоджують плоди. Це три види плодожерок - яблунева, грушева та сливова. Вони поширені скрізь, де вирощують зерняткові та кісточкові сади. Основні технологічні та інтелектуальні зусилля спрямовані на захист садів саме від цих видів (Айдетага
Н. Тезе а Гипімегейе Егапдоіз-гареїіаіїє де Тоцг5 Мосівцг-Іпдепівиї. Еїшає ЮОетоесоіодідне ди
Сагросорзе (Іазреугезіа ротопеїйа ГГ.) Еп Мегдег де Роттієг5 де іа Ваззе Майеє ди Впопе
Розвірійев Б'огдапізайоп бС'пе І Ще Іпієедгеє. Іп5ійшї Маїйопа! де Іа Неспегспе Адгопотіднпе. 1976, 365 р.).
Відомо, що для контролю поширення та шкідливості садових плодожерок використовують різноманітні способи та прийоми. У промислових садах, фермерських господарствах домінують технології, де використовують сучасний арсенал хімічних інсектицидів шляхом багаторазового обприскування крон дерев в період розвитку плодожерок (Болдьірев М.И., Алексеева С.А.,
Титов Д.А. Система защить! плодовьїх культур от вредителей и болезней. М: Во Агропромиздат, 1989, 93 с.). Ці технології, не дивлячись на їх ефективність, характеризуються антиекологічністю і вираженою згубною дією відносно до природних популяцій ентомофагів.
Відомий спосіб захисту багаторічних, плодово-ягідних насаджень, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Способ борьбь! с вредителями. Авторское свидетельство СССР, Мо 1681804, МКИ АОТМ 1/100, Опубл. 07.10.1991. Бюл. Мо 37, Колесова Д.А., Чмьірь П.Г.).
Спосіб, викладений у найближчому аналогу, полягає у тому, що плодові культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену П-20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та імаго фітофагів. Норма витрати композиції 15-20 кг/га. Кратність обприскувань 1-2 прийоми впродовж 1-3 років. Як позитивний результат вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Зо Проте, спосіб-найближчий аналог, має такі недоліки: у садах, функціонує велика кількість ентомофагів, личинки, гусениці та імаго котрих інтенсивно мігрують у кроні дерев. Цілком очевидно, що переважна їх більшість гине, внаслідок прилипання до нанесеної на рослини композиції. Усі вони прилипають до субстрату, а отже - гинуть; надто високі норми витрати цієї діючої речовини до 20 кг/га. Мова може йти тільки про локальне застосування способу на окремих деревах або невеликих ділянках.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (І азреугезіа ротопеЇПа
І). Ставилась задача дестабілізувати біотичний потенціал плодожерки шляхом використання прийомів, переважно біологічного походження. Реалізація способу орієнтована переважно для фермерських та приватних господарств.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Зокрема, до початку весняної реактивації плодожерки визначають рівень потенційної шкідливості. В яблуневих садах відбирають не менше 100 діапаузуючих гусениць і у лабораторних умовах, з відібраних зразків видаляють кокони. Візуально оцінюють їх щільність, забарвлення та структуру.
Суттєвим у способі є і те, що весною проводять прийоми перекопування грунту міжрядь та очищують відмерлу кору із штамбів дерев та скелетних гілок. На початку яйцекладки самиць плодожерки, проводять один прийом обприскування дерев водним розчином препарату Матч к.е. (концентрат емульсії), з розрахунку 1,0 л/га. Через 10-12 днів, проводять по два прийоми, з інтервалом 5-6 днів, в період розвитку кожної генерації плодожерки, розселення на дерева промислової культури трихограми Тгісподгатта ріпіої Моед. з розрахунку 6 та 12 тис. особин на одне дерево. На початку липня, на кожне дерево накладають ловильні пояси із гофрованого паперу, шириною 30-35 см.
В кінці літа, на початку осені, в період початку міграції гусениць яблуневої плодожерки на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом обприскування штамбів дерев, рослинних решток та поверхні грунту приштамбових ділянок діаметром 1,5 м 6,0 95-ним водним розчином біопрепарату Метаризин с.п. (сухий порошок). Титр спор ентомопатогенного гриба (Меїатнівійт апізоріїає (Меївбсп.)5огос), діючої речовини препарату Метаризин становить не менше 5 млрд. у 1 г.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що передбачається проведення досліджень, що пов'язані із прогнозом потенційної шкідливості, з набором оціночних критеріїв, серед них - візуальна оцінка коконів - своєрідної шовкової оболонки, котру формують гусениці восени перед діапаузуванням. Саме ця субстанція відіграє певну роль, захищаючи гусениць від дії різноманітних стресових факторів - хижаків, перш за все. Комплекс агротехнічних прийомів передбачає часткове зниження чисельності плодожерки.
Наступні прийоми винищувального характеру. Серед них використання елементів біологічного захисту - паразита яєць плодожерки - трихограми та ентомопатогенного препарату
Метаризину. Ці прийоми, крім безпосередньої згубної дії на різні стадії плодожерки, сприяють збереженню природних популяцій ентомофагів.
Фермерські та приватні господарства Київської області. Насадження яблуні, що плодоносять. Районовані сорти зимового строку достигання - Голден Делішес та Айдаред.
Серед карпофагів, гусениці яких пошкоджують плоди - яблунева плодожерка. Вид найбільш небезпечний в яблуневих садах. За життєвою програмою - типовий К-стратег, з вираженими адаптивними характеристиками. У зоні досліджень, упродовж вегетаційного періоду, згідно з тепловим ресурсом у вигляді ефективних температур, розвивається 1,5-2,0 генерації. Виду властива багаторічна (2-3 роки) діапауза гусениць плодожерки. Типи садів, де проводили дослідження, з формою крони плоскокруглою та куполовидною.
Для обгрунтування дієвості та можливої ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - способу-найближчого аналога. У третьому, аналогічне завдання вирішувалось шляхом реалізації елементів хімічного захисту яблуні, з використанням інсектицидів, занесених у Державний реєстр України. Передбачався і контрольний варіант. У період проведення досліджень використовували загальноприйняті у галузі ентомології, захисті рослин та біотехнології методи. Використовували стандартну лабораторну культуру трихограми - паразита яєць яблуневої плодожерки та інших лускокрилих видів. Для оцінки величини можливого позитивного результату, використовували найбільш об'єктивні та інформативні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Встановлено, що задача, поставлене корисною моделлю, виконана. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 86,5 95, проти 78,4 95 у найближчому аналогу.
Різниця статистично доведена. Наведені цифрові показники показують на те, що усі складові частини запропонованого способу проявили значний рівень активності. Особливо вираженою була дія ентомофагів - паразитичних та хижих комах. Очевидно, що визначальною у цьому процесі була роль промислових культур трихограми, котрих розселяли на дерева. Також вираженою на діапаузуючі гусениці плодожерки була дія Метаризину. Сумарна за показниками кількості діапаузуючих гусениць яблуневої плодожерки у кінці вегетації. Очевидно, що досягнута головна мета способу - значне пригнічення поширення та шкідливості плодожерки.
Таблиця
Експертна оцінка ефективності реалізації способу поширення популяцій яблуневої плодожерки (Київська обл., Києво-Святошинський р-н, 2014-2017 рр.) й біологічного захисту, 9о й
Способи, що чисельність Трихограма | Метаризин, Пошкоджено| Урожай, ЮІЕфективність Діапаузувало порівнюються гусениць плодів, 9о туга способів, 90 гусениць, плодожерки, й й екзлга екз./га природними діапаузуючі ентомоФфагами гусениці пропонується
Шен ве | ме) мом найближчий 2342 9,4 15,9 10,2 170,4 78,4 55,6 аналог варену тв
Хімічний 303,6 3,2 Природні 1,6 190,1 91,4 26,1 еталон популяції се» | ямо| в |теж| хе іже) | ово
Контроль 293,4 81 Природні 29,3 149,2 379,2 популяції
Таблиця
Експертна оцінка ефективності реалізації способу поширення популяцій яблуневої плодожерки (Київська обл., Києво-Святошинський р-н, 2014-2017 рр.)
Початкова Ефективність елементів й біологічного захисту, 9о й чисельність - Я Діапаузувало
Способи, що гусениць Трихограма | Метаризин, Пошкоджено| Урожай, ЮІЕфективність гусениць ; ; ; їв о їв о ' порівнюються плодожерки, сумісно з дія на | плодів, 9о туга способів, 90 екзлга екз /га природними | діапаузуючі
І ентомофагами| гусениці
Нє | 777-777 | 937 | 07 157 | 57 | 43

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (І азреугезіа ротопеїа І.), що включає прийоми суцільного обприскування крон дерев робочими розчинами препаратів, який відрізняється тим, що до початку весняної реактивації плодожерки визначають рівень потенційної шкідливості, крім того, в яблуневих садах відбирають не менше 100 діапаузуючих гусениць і у лабораторних умовах, з відібраних зразків видаляють кокони, візуально оцінюють їх щільність, забарвлення та структуру, при цьому весною приводять прийоми перекопування грунту міжрядь та очищують відмерлу кору із штамбів дерев та скелетних гілок, крім того, на початку яйцекладки самиць плодожерки, проводять один прийом обприскування дерев водним розчином препарату Матч к. є. (концентрат емульсії), з розрахунку 1,0 л/га, крім того, через 10-12 днів, проводять по два прийоми, з інтервалом 5-6 днів, в період розвитку кожної генерації плодожерки, розселення на дерева промислової культури трихограми Тиіснподтатта ріпісоі Моед. з розрахунку 6 та 12 тис. особин на одне дерево, крім того, на початку липня, на кожне дерево накладають ловильні пояси із гофрованого паперу, шириною 30-35 см, крім того, в кінці літа, на початку осені, в період початку міграції гусениць яблуневої плодожерки на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом обприскування штамбів дерев, рослинних решток та поверхні грунту приштамбових ділянок діаметром 1,5 м 6,0 95-ним водним розчином біопрепарату Метаризин с. п. (сухий порошок), при цьому титр спор ентомопатогенного гриба (Меїатттівішт апізоріїає (Меїбзсп.) 5огос), діючої речовини препарату Метаризин становить не менше 5 млрд. у 1 г.
UAU201807839U 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.) UA131642U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807839U UA131642U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807839U UA131642U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131642U true UA131642U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214631

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201807839U UA131642U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131642U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ali et al. Integrated management for major date palm pests in Iraq
ELEKÇIOĞLU Fruit flies of economic importance in Turkey, with special reference to Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wied.)
Vadivelu Biology and management of ber fruit fly, Carpomyia vesuviana Costa (Diptera: Tephritidae): A review
Oleiwi et al. Effect of fertilizer’s type and insecticides individual and combined against batrachedra amydraula meyrick on a date palm
Joubert et al. Progress towards integrated pest management (IPM) on mangoes in South Africa
Gundappa et al. Pests of guava
Abbas et al. Studies on the population dynamics of fruit flies (Diptera: Tephritidae) on mango orchards in Multan, Punjab, Pakistan
Khan et al. Pests of apple
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
Singh INSECT PEST MANAGEMENT IN OILSEEDS CROPS
EP2706856B1 (en) Mummified mealy bug product and method
Salim et al. Evaluation of several chemical control approaches against bagworm, Metisa plana Walker (Lepidopterea: Psychidae) in Felda oil palm plantations
Bulut et al. Plant protection methods in organic farming
UA119149U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
Krupke Soybean aphid
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
Miletakovic et al. Economic justification of biological measures for potato tuber moth control.
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
Kulkarni Sucking Pests of Grapes
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Wijetunge et al. Rearing of red weaver ant (Oecophylla smaragdina F.) for the management of Helopeltis antonii Sign.(Hemiptera: Miridae) in cashew (Anacardium occidentale L.)
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)