UA126752U - Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) - Google Patents

Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) Download PDF

Info

Publication number
UA126752U
UA126752U UAU201711339U UAU201711339U UA126752U UA 126752 U UA126752 U UA 126752U UA U201711339 U UAU201711339 U UA U201711339U UA U201711339 U UAU201711339 U UA U201711339U UA 126752 U UA126752 U UA 126752U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
caterpillars
fruit
drug
biological
during
Prior art date
Application number
UAU201711339U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Ігор Васильович Шевчук
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201711339U priority Critical patent/UA126752U/uk
Publication of UA126752U publication Critical patent/UA126752U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (Lepidoptera, Tortricidae) включає обприскування плодових насаджень в період вегетації біологічними препаратами, причому всередині літа, в період початку масової міграції гусениць садових плодожерок на діапаузування, проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні ґрунту приштамбових кіл діаметром 1,3-1,5 м 5,0 %-ним водним розчином біологічного препарату Боверин с. п. (сухий порошок), при цьому титр спор гриба Beauveria bassiana Bals. Vuil., діючої речовини препарату становить не менше 6 млрд. в 1 г, крім того, в кінці літа, на початку міграції гусениць плодожерок з крон дерев на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом розселення у крони дерев дорослих особин лабораторної культури ектопаразита габробракона (Habrobracon hebetor Say.) з розрахунку 650-700 особин на одне дерево, при цьому використовують культуру тільки першого класу якості, крім того, через 5-7 днів проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні ґрунту приштамбових кіл діаметром 1,8-2,0 м 7,0 %-ним водним розчином біологічного препарату Пециломін с. п. (сухий порошок), при цьому титр спор гриба Paecilomyces farinosus Brown et Smith, діючої речовини препарату становить не менше 7 млрд. в 1 г.

Description

Корисна модель належить до галузі сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана у технологіях інтегрованого захисту садових насаджень.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих видів комах та кліщів, плодожерки домінують як види, що пошкоджують плоди (Васильєв В.П., Лившиц И.3. Вредители плодовьїх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 с.).
Відомо також, що принцип контролю чисельності та боротьби з плодожерками полягає у отруєнні гусениць впродовж короткого періоду їх відкритого існування. Від періоду відродження гусениць із яєць до проникнення у плід (Данилевський А.С., Кузнецов В.И. Фауна СССР.
Насекомьсе чешуекрьльеє, 1968, т. 5, вьіп. 1, Листовертки, 635 б.).
Відомий спосіб контролю чисельності та захисту багаторічних насаджень, який полягає у тому, що плодово-ягідні культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон дерев та кущів композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену П-20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та дорослі особини комах. Норма витрати композиції 15- кг/га. Як позитивний результат реалізації способу, вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталона на 28,3 Об.
Очевидно, що основним недоліком цього способу є те, що крім шкідливих видів комах та кліщів, прилипає та гине значна кількість паразитів та хижаків. Надто високі норми витрати цієї 20 композиції - до 20 кг/га.
Відомий також спосіб контролю чисельності та захисту плодових насаджень від шкідливих видів, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний за найближчий аналог (Способ защить плодовьїх насаждений от вредителей. Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166, МКИ АО1К 67/00. Опубл. 07.07.1992, Бюл. Ме25, Смольякова
В.М., Сторчевая Е.М.).
Спосіб, що вибраний як найближчий аналог полягає у тому, що у промисловому яблуневому саду, в центрі кварталу, виділяють ділянку, площею не менше 1 95 від загальної площі кварталу, де не використовують водні розчини хімічних інсектицидів. На цих своєрідних буденних зонах розвиваються, накопичуються та розсипаються природні популяції ентомофагів. Вздовж границі масиву саду згідно зі способом, виділяється зона біологічного захисту саду, площею 2 95, де використовують тільки біологічні препарати. За зоною біологічного захисту, розташовується масив саду, де проводять обробки хімічними інсектицидами. Реалізація відомого способу забезпечує сприятливі умови для розвитку ентомофагів, котрі ефективно контролюють чисельність та шкідливість фітофагів.
Проте, спосіб - найближчий аналог має такі недоліки: пропонується досить складна конструкція саду, з багаторазовим чергуванням обприскувань біологічними і хімічними препаратами. На масивах саду, де використовують хімічні препарати, спостерігається загибель ентомофіагів.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментально обгрунтувати спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць плодожерок (І ерідорієга, Топгісідає). Ставилась задача запропонувати спосіб, складові частини якого були б біологічного походження.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі способу. Його складові елементи. Всередині літа, в період початку масової міграції гусениць садових плодожерок на діапаузування, проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні грунту приштамбових кіл, діаметром 1,3-1,5 м 5,0 У5-ним водним розчином біологічного препарату Баверин. с.п. (сухий порошок). Титр спор гриба Веаймегтіа раззіапа Ваї!5. Миї., діючої речовини препарату, становить не менше 6 млрд. в 1 г. Суттєвим у способі є і те, що в кінці літа, на початку міграції гусениць плодожерок на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом розселення у крони дерев дорослих особин лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп пебеюг Зау.). Норма розселення паразита становить 650-700 особин на одне дерево. Використовують культуру тільки першого класу якості.
Через 5-7 днів, проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні грунту приштамбових кіл діаметром 1,8-2,0 м, 7,0 Уо-ним водним розчином біологічного препарату Пециломин с.п. (сухий порошок). Титр спор гриба Раєсіотусевз Тагіпозив Вгом/п еї
Зтійй, діючої речовини препарату, становить не менше 7 млрд. в 1 г.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що використовують два біопрепарати -
Боверин та Пециломін, діючі речовини яких є ентомопатогенні гриби - Веацепа Баззіапа (Ваї!5.)
Миї. та Раєсіотусез Гагіпозив Вгомп. єї Зтії. Ці гриби є складовою частиною екологічних ніш, де бо розвиваються садові плодожерки. Спрямоване внесення цих препаратів у критичні для плодожерок періоди стає причиною загибелі значної частини популяцій плодожерок. Тривалий контакт гусениць плодожерок з діючими речовинами препаратів стає причиною їх загибелі. Крім того, ектопаразит габробракона також є складовою частиною членистоногих садових насаджень. Самиці габробракона паразитують гусениць плодожерок в період їх міграції із крон дерев для діапазування та зимівлі.
ПРИКЛАД ЗДІЙСНЕННЯ СПОСОБУ
Приватні та дачні господарства Київської області. Яблуневі та грушеві сади, насадження сливи. Плоди цих насаджень пошкоджують три види плодожерок: яблунева (Іазругезіа ротопеїа І.), грушева (Іазругезіа ругімога Оапії-) та сливова (Старпоїйна Тпебгапа НЬ.).
Щорічно, ці види набувають значного поширення в садах, їх виражена адаптація, відсутність спеціалізованих ентомофагів, вкрай утруднює контроль їх чисельності. Використання хімічних інсектицидів не завжди забезпечує контроль поширення та шкідливість плодожерок.
Дослідження проводили за рівня чисельності, що у три та більше разів перевищує пороговий рівень чисельності плодожерок. Для проведення досліджень формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті обгрунтовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи найближчого аналога. У третьому - аналогічне завдання вирішували шляхом використання хімічних інсектицидів. В контрольному варіанті популяції плодожерок розвивались без будь-якої дії на них. Для оцінки величини позитивного результату, використовували найбільш інформативні тестові показники. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено в таблиці.
Показники ефективності способу контролю чисельності популяцій яблуневої, грушевої та сливової плодожерок (Київська обл., с. Петрушки, 2013-2015 рр.)
Чисельність Чисельність діапаузуючих червень -жовтень, 90 життєздатних
Способи, що гусениць до Загинуло Ефективність гусениць до : початку . гусениць : початку порівнюються - |Ентомопатогенні с/| способів, 90 . весняної хвороби Ентомофагиусього, 90 весняної реактивації, реактивації, екз/га екз./га втшенн ев | зе ове | т); хе | ве пропонується
Спосіб - найближчий 219,2 21,4 11,5 70,5 73,2 64,3 аналог
Хімічний еталон 198,7 15,9 3,8 84,8 92,4 29,6 базовий варіант о Контроль | 2241 | 1977 | 104 | зи | /- | 187 оо Ні | /- 71777777 1117-01 47 | 53 | 45
Встановлено, що поставлена задача виконана. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 90,6 95, проти 73,2 956 у найближчому аналогу. Запропонований спосіб не поступався показникам хімічного еталона. Суттєвим при цьому є те, що запропонований спосіб, після його реалізації, різко скоротив чисельність життєздатних гусениць садових плодожерок.
Якщо початкова чисельність гусениць до початку весняної реактивації становила 238,7 екз./га,
Зо то в кінці вегетаційного періоду, цей показник становив тільки 39,6 екз./га. При цьому важливим є те, що визначальними факторами зниження чисельності плодожерок була ефективна дія як ентомопатогенів, переважно грибної етіології, так і ентомофагів. Спостерігалась також ефективна дія ектопаразита габробракона, у складі запропонованого способу. Рівень паразитування діапаузуючих гусениць плодожерок, складав 38,7 95.
Отже позитивний результат, внаслідок реалізації запропонованого способу, досягається сумісною дією прийомів у складі способу, а також шляхом індукції природних регуляторних механізмів.
Таким чином, запропонований спосіб доцільно реалізовувати в садах в технологіях органічного садівництва, що дозволить значно скоротити використання хімічних інсектицидів.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (Іерідорівга, Топгісідає), що включає обприскування плодових насаджень в період вегетації біологічними препаратами, який відрізняється тим, що всередині літа, в період початку масової міграції гусениць садових плодожерок на діапаузування, проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні грунту приштамбових кіл діаметром 1,3-1,5 м 5,0 У5-ним водним розчином біологічного препарату Боверин с. п. (сухий порошок), при цьому титр спор гриба Веаиймеїтіа раззіапа Ваї!5. Миї., діючої речовини препарату, становить не менше 6 млрд. в 1 г. крім того, в кінці літа, на початку міграції гусениць плодожерок з крон дерев на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом розселення у крони дерев дорослих особин лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп пебешг Зау.) з розрахунку 650-700 особин на одне дерево, при цьому використовують культуру тільки першого класу якості, крім того, через 5-7 днів проводять один прийом обробки штамбів дерев, листкового опаду та поверхні грунту приштамбових кіл діаметром 1,8-2,0 м 7,0 9У5-ним водним розчином біологічного препарату Пециломін с. п. (сухий порошок), при цьому титр спор гриба Раєсіотусез Тагіпозив Вгом/п еї Зтійй, діючої речовини препарату становить не менше 7 млрд. в 1 г.
UAU201711339U 2017-11-20 2017-11-20 Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) UA126752U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201711339U UA126752U (uk) 2017-11-20 2017-11-20 Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201711339U UA126752U (uk) 2017-11-20 2017-11-20 Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA126752U true UA126752U (uk) 2018-07-10

Family

ID=62814263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201711339U UA126752U (uk) 2017-11-20 2017-11-20 Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA126752U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10264792B2 (en) Holistic, cost effective method for management of huang long bing (HLB), phytophthora gummosis, asian citrus psyllid and other serious infestations in citrus and other crops
Guénard An overview of the species and ecological diversity of ants
SINGH et al. Emerging scenario of important mite pests in north India
Balikai et al. Global scenario of insect and non-insect pests of jujube and their management options
Panbude et al. Seasonal incidence and biorational management of fruit and shoot borer (Earias vitella)(Fab.) on okra
Zarins et al. Biological activity of plant extracts and their application as ecologically harmless biopesticide.
Kumari Ecofriendly technologies for disease and pest management in mulberry-A review
Venkatesha Sustainable coffee cultivation in India: challenges and management
KR102125465B1 (ko) 아스페르길루스 플라부스 균주를 포함하는 노린재 방제용 미생물 제제
Questel et al. A chemical treatment of soil which produces plant tissue lethal to European corn borer
UA126752U (uk) Спосіб контролю чисельності діапаузуючих гусениць садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
KR102125506B1 (ko) 아스페르길루스 플라부스 균주를 포함하는 노린재 방제용 미생물 제제
Malusá et al. Monitoring and possibilities of controlling nematodes and fruit damaging pests of Rosa spp. with microbial-derived products
Karami et al. Comparison of the effect of cutting off stamens of pomegranates and releasing Trichogrammaembryophagum with Ectomyeloisceratoniae (Lep. Pyrallidae) in Saveh Region, Iran
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA147407U (uk) Спосіб контролю чисельності популяцій рогохвостів (hymenoptera, siricidae) в березових насадженнях
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Kulkarni Pests of Grapes
Yiğit et al. Evaluation of entomopathogenic fungi and nematodes against Capnodis tenebrionis L.(Coleoptera: Buprestidae) larvae in apricot orchards
Doshi et al. Effect of two neem-derived pesticides on Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata Say)(Coleoptera: Chrysomelidae) under laboratory conditions
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Mohamed et al. The efficiency of different materials for controlling vine mealybug, Planococcus ficus (Signoret)(Hemiptera: Pseudococcidae) on grapes during the period of investigation
UA131689U (uk) Спосіб багатовекторного насичення та циркуляції ентомопатогенів в популяціях листокруток (lepidoptera, tortricidae)