UA131695U - Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів - Google Patents

Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів Download PDF

Info

Publication number
UA131695U
UA131695U UAU201808200U UAU201808200U UA131695U UA 131695 U UA131695 U UA 131695U UA U201808200 U UAU201808200 U UA U201808200U UA U201808200 U UAU201808200 U UA U201808200U UA 131695 U UA131695 U UA 131695U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
apple
plantations
trees
species
tree
Prior art date
Application number
UAU201808200U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201808200U priority Critical patent/UA131695U/uk
Publication of UA131695U publication Critical patent/UA131695U/uk

Links

Landscapes

  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)

Abstract

Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів включає прийоми фітосанітарного моніторингу насаджень та багаторазове обприскування крон дерев хімічними та біологічними препаратами в період розвитку фітофагів.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана в інтегрованого системах захисту зерняткових садів.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих видів комах та кліщів, плодожерки домінують, як види, що пошкоджують плоди (Васильєв В.П., Лившиц И.3.
Вредители плодовьіїх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 с.).
Відомо також, що принцип контролю чисельності та боротьби з чисельними видами фітофагів полягає у отруєнні гусениць та личинок впродовж короткого періоду їх відкритого існування. (Данилевский А.С., Кузнецов В.Й. - Фауна СССР. Насекомье чешуекрьльєвє, 1968. - Т. 5, Вьп. 1, Листовертки. - 635 б.).
Відомий спосіб контролю чисельності та захисту багаторічних насаджень, який полягає у тому, що плодово-ягідні культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон дерев та кущів композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену ПП-20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та дорослі особини комах. Норма витрати композиції 15- кг/га. Як позитивний результат реалізації способу, вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Очевидно, що основним недоліком цього способу є те, що крім шкідливих видів комах та кліщів, прилипає та гине значна кількість паразитів та хижаків. Надто високі норми витрати цієї 20 композиції - до 20 кг/га.
Відомий також спосіб контролю чисельності та захисту плодових насаджень від шкідливих видів, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і обраний у якості найближчого аналогу (Способ защить! плодовьїх насаждений от вредителей. Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166, МКИ АО1К 67/00. Опубл. 07.07.1992, Бюл. Мо 25, Смольякова
В.М., Сторчевая Е.М.).
Спосіб, що вибраний як найближчий аналог, полягає у тому, що у промисловому яблуневому саду, в центрі кварталу, виділяють ділянку, площею не менше 1 95 від загальної площі кварталу, де не використовують водні розчини хімічних інсектицидів. На цих своєрідних буденних зонах розвиваються, накопичуються та розсипаються природні популяції ентомофагів.
Вздовж границі масиву саду, згідно зі способом, виділяється зона біологічного захисту саду, площею 2 95, де використовують тільки біологічні препарати. За зоною біологічного захисту, розташовується масив саду, де проводять обробки хімічними інсектицидами. Реалізація відомого способу забезпечує сприятливі умови для розвитку ентомофагів, котрі ефективно контролюють чисельність та шкідливість фітофагів.
Проте спосіб-найближчий аналог має такі недоліки: ніяким чином не вирішується проблема індукції механізмів стійкості яблуні до популяцій фітофагів; пропонується досить складна конструкція саду з багаторазовим чергуванням обприскувань біологічними і хімічними препаратами; відсутні прийоми, що включають розселення лабораторних культур ентомофагів.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів. Ставилась задача оптимізувати режими функціонування яблуні у структуру часткової саморегуляції, з використанням при цьому тільки прийомів біологічного походження.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запланованого способу. Зокрема у яблуневих садах, переважно зі схемою посадки 6,0 х 8,0 та 4,0 х 6,0 м, з плоскокруглою та куполовидною формами крони, по периметру кварталів формують буферну зону, з набором чагарникових та трав'янистих рослин. Серед них переважають автохтонні види, не менше 80 95, решта аллохтонні види.
Суттєвим при цьому є те, що понад 6095 із усього фонду - нектароноси із тривалим терміном цвітіння.
Суттєвим у способі є і те, що у фазі рожевого бутона та зразу після цвітіння яблуні, проводять три прийоми позакореневого підживлення дерев водним розчином добрива Авангард
Р Фосфорч«Калій, з розрахунку 5; 7 та 6 л/га, з інтервалом 8-10 днів. Весною, на початку цвітіння яблуні, у крони насаджень буферної зони, через кожні 10-12 погонних метрів експонують паперові картки з наклеєними на них яйцями зернової молі, вік яких не перевищує 18-20 годин.
Експонують яйця молі з розрахунку 65-75 яєць на одну картку. На початку яйцекладки самиць яблуневої плодожерки, інших лускокрилих видів, проводять по два прийоми розселення, в період розвитку кожного покоління, промислової культури трихограми. На початку масового відродження гусениць фітофагів, проводять один прийом обприскування дерев композицією у складі препарату Актофіт к.е. (концентрат емульсії), З розрахунку 2,0 л/га та імуногенного бо препарату Імуноцитофіт, з розрахунку 0,45 г/га. За появи на деревах гусениць фітофагів старших віків, проводять два прийоми, з інтервалом 9-10 днів розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона з розрахунку 15-20 особин на одне дерево.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що усі суттєві елементи та їх дія, спрямована на захист насаджень яблуні від фітофагів, у тому числі за рахунок індукції механізмів стійкості, на рівні функціонування окремих органів, дерев і агроценозу у цілому. Біоценотична стійкість - багатовекторна штучна конструкція агроценозу. Виражена консортна роль буферної зони.
Осередки накопичення, збереження та розселення популяцій ентомофагів. Трофічно та екологічно з цим специфічним агроценозом зв'язано понад 1000 консументів другого рівня - популяцій паразитичних та хижих видів членистоногих.
Суттєві елементи запропонованого способу, активізують їх діяльність. Чітко проглядається у популяціях комах та кліщів 3-4 трофічні ланцюги.
Активізуються консументи різних рівнів. Функціонують механізми позитивного та негативного зворотних зв'язків. Таким чином, вирішується важлива господарська проблема тривалого пригнічення діяльності сисних фітофагів - попелиць, медяниць, щитівок, рослиноживильних кліщів. Підсилюється стійкість та імунітет на клітинному та організменому рівнях. Це специфічна дія імуногенного препарату Імуноцитофіт.
Приклад здійснення способу
Типові фермерські, колективні та приватні яблуневі насадження Лісостепу та Полісся
України. Районовані сорти, переважно пізньостиглі. Форма крони - плококругла та куполовидна.
Схема посадки 6,0 х 8,0 та 4,0 х 6,0 м. Міжряддя функціонують у режимі залуження. Стандартні прийоми обрізання дерев. Агротехнічні прийоми характерні для регіону. Вік дерев від 12 років.
Лабораторні дослідження. Промислові культури ентомофагів. Паразит яєць лускокрилих фітофагів - трихограма, що адаптована до агроценозу саду. Лабораторна культура габробракона. Ці види розводять згідно стандартних способів та прийомів. Основний результат - отримання високо життєздатних культур з високою мотиваційною активністю в агроценозах.
Для обгрунтування дієвості та ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - суттєві елементи способу-найближчого аналога. У третьому, аналогічну задачу вирішували шляхом використання хімічних інсектицидів, занесених
Зо у Державний реєстр України. При проведені досліджень використовували загальноприйняті у галузі ентомології, захисті рослин, паразитології та біотехнології методи. Для підсумкової оцінки ефективності способів, використовували найбільш інформативні та об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Таблиця
Підсумкова оцінка ефективності способу захисту та індукції механізмів стійкості яблуні від фітофагів (Київська обл. Києво-Святошинський р-н, 2014-2017 рр.)
Початкова Підсумкова й ефективність чисельність . . фітофагів ентомофагів, Пошкод- Ефек- Діапаузу-
Способи, що іо жено Урожай, | тивність вало порівнюються Яблунева Інші плодів ц/га спосо- | гусениць плодожер- На На о бів 5, | плодожер- ка, Види, періоді період урожаю, 7 ІВ, бю | ки, екз/га . порогові діапаузую- рівні 15.06| 20.09 чі гусениці пропонується
Спосіб найближчий 136,9 2,5 341 52,4 6,7 254,3 77,5 30,3 аналог
Хімічний еталон. 147,8 25 | 47. 112 1,9 282,6. 902 14,5
Базовий варіант
Контроль | 156,9 | 30 /138)| 182 | 302 | 1584 | - | 1812
Ніббо | 7 - | - 120| 32 | 05 | 58 | 52 | 35
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, вирішена. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 89,5 95. Валовий урожай плодів 281,7 ц/га.
Аналогічні показники способу-найближчого аналога були 77,595 та 254,3 ц/га. Різниця статистично доведена. Суттєвим було і те, що показники запропонованого способу не поступались базовому варіанту. Важливим було і те, яким чином досягався позитивний результат. Чисельність фітофагів, у тому числі найбільш небезпечного виду - яблуневої плодожерки, підтримувалась на допороговому рівні шляхом розселення промислових культур ентомофагів - трихограми та габробракона, а також внаслідок використання біопрепарату
Актофіт, у складі запропонованого способу. Ці прийоми проявляли виражену винищувально- регуляторну дію, тривалий час. Прийоми, у складі запропонованого способу - позакореневе підживлення дерев комплексним добривом Авангард, індукували механізми стійкості дерев до дії різноманітних стресових факторів, переважно біогенного походження. Специфічною була дія імуногенного препарату Імуноцитофіт. Усі ці складові частини забезпечували підсумкову ефективність запропонованого способу.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів, що включає прийоми фітосанітарного моніторингу насаджень та багаторазове обприскування крон дерев хімічними та біологічними препаратами в період розвитку фітофагів, який відрізняється тим, що у яблуневих садах, переважно зі схемою посадки 6,0х8,0 та 4,0х6,0 м, з плоскокруглою та куполовидною формами крони, по периметру кварталів формують буферну зону, з набором чагарникових та трав'янистих рослин, при цьому серед них переважають автохтонні види, не менше 80 95, решта аллохтонні види, крім того понад 60 905 із усього фонду - нектароноси із тривалим терміном цвітіння, при цьому у фазі рожевого бутона та зразу після цвітіння яблуні, проводять три прийоми позакореневого підживлення дерев водним розчином добрива Авангард Р Фосфор-Калій, з розрахунку 5; 7 та 6 л/га, з інтервалом 8-10 днів, при цьому весною, на початку цвітіння яблуні, у крони насаджень буферної зони, через кожні 10-12 погонних метрів Зо експонують паперові картки з наклеєними на них яйцями зернової молі, вік яких не перевищує 18-20 годин, при цьому, експонують яйця молі з розрахунку 65-75 яєць на одну картку, крім того на початку яйцекладки самиць яблуневої плодожерки, інших лускокрилих видів, проводять по два прийоми розселення, в період розвитку кожного покоління, промислової культури трихограми, крім того на початку масового відродження гусениць фітофагів, проводять один прийом обприскування дерев композицією у складі препарату Актофіт к. е. (концентрат емульсії), з розрахунку 2,0 л/га та імуногенного препарату Імуноцитофіт, з розрахунку 0,45 г/га, крім того за появи на деревах гусениць фітофагів старших віків, проводять два прийоми, з інтервалом 9-10 днів розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона з розрахунку 15-20 особин на одне дерево.
UAU201808200U 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів UA131695U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808200U UA131695U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808200U UA131695U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131695U true UA131695U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214430

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201808200U UA131695U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131695U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Greco et al. Australian stingless bees improve greenhouse Capsicum production
Vetek et al. Integrated pest management of major pests and diseases in eastern Europe and the Caucasus
KR102096485B1 (ko) 희소당을 유효성분으로 함유하는 발아억제 및 식물생장 억제용 조성물, 이를 이용한 식물생장조절제 및 제초제
Djonwangwe et al. Foraging and pollination activities of Apis mellifera adansonii Latreille (Apidae) on Syzygium guineense var. guineense (Myrtaceae) flowers at Ngaoundéré (Cameroon)
Kobiljonovna et al. The Importance of Agrotechnical Measures in the Fight Against Garden Pests
Egel et al. Acibenzolar-S-methyl is associated with yield reduction when used for managing bacterial wilt (Erwinia tracheiphila) in cantaloupe
UA131695U (uk) Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
Deshmukh et al. Studies on biology of Hadda beetle, Epilachna vigintioctopunctata (Coleptera, Coccinillidae): a serious pest of wild better gourd, Momordica dioica
Popenoe et al. Key plant, key pest: Oleander (Nerium oleander): ENH310/EP574, 8/2019
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
Mohan et al. Mite management of coconut in India
Misra et al. Thermo mediated activity of Cryptolaemus montrouzieri Mulsant (Coleoptera: Coccinellidae) predating on Rhizoecus amorphophalli Betren (Hemiptera: Rhizoecidae) on elephant foot yam
Alam et al. Adaptation of environment friendly technology by reducing pesticide use for cucumber cultivation at Farmers’ level
Vignesh et al. ARCHIVES OF AGRICULTURE AND ALLIED SCIENCES
UA131696U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Zia Efficacy Of Various Synthetic And Botanical Insecticides Against Citrus Psylla (Diaphorina Citri Kuwayama)(Homoptera: Psyllidae) In Citrus
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
THAKUR SURVEY AND SURVEILLANCE OF EMERGING PESTS OF LITCHI AND THEIR NATURAL ENEMIES Thesis
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Wardani et al. Implementation of cultivation technology environmentally friendly on pest intensity and chili growth in Lampung