UA131646U - Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів - Google Patents

Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів Download PDF

Info

Publication number
UA131646U
UA131646U UAU201807846U UAU201807846U UA131646U UA 131646 U UA131646 U UA 131646U UA U201807846 U UAU201807846 U UA U201807846U UA U201807846 U UAU201807846 U UA U201807846U UA 131646 U UA131646 U UA 131646U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
caterpillars
hemp
phytophagous
wide
phytophages
Prior art date
Application number
UAU201807846U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201807846U priority Critical patent/UA131646U/uk
Publication of UA131646U publication Critical patent/UA131646U/uk

Links

Landscapes

  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів включає до початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів за 10-12 днів, на полях, що відведені для посіву конопель, з оточуючим ландшафтом, шириною 25-30 м, проводять збір діапаузуючих гусениць підгризаючих - озимої, окличної, іпсилон, та лялечок листогризучих. При цьому проводять збори лучного метелика, строкатої кропивної вогнівки, листокрутки-чеканщиці, крім того визначають рівень їх домінування та потенційну шкідливість. Крім того у весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць фітофагів, проводять три прийоми розселення на поля промислової культури трихограми, виду Trichogramma evanescens Westw., із інтервалом 7-8 днів. При цьому перший прийом розселення проводять по периметру поля, стрічкою, шириною 25-30 м на оточуючу бур'янами рослинність, з покриттям трихограмою краю поля конопель. Крім того, на початку відродження гусениць лускокрилих фітофагів, землі оточуючого ландшафту, шириною 25-30 м та край посівів коноплі, шириною 30-35 м, обприскують водним розчином препарату Актофіт, з розрахунку 2,0 л/га. Крім того в середині літа, за появи на посівах коноплі осередків гусениць лускокрилих фітофагів - совок, плодожерки, вогнівок, молей та листокруток старше одного віку, проводять два прийоми, з інтервалом 8-9 днів, осередкового розселення на рослини лабораторної культури габробракона.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема, до галузі захисту рослин і може бути використана в сучасних технологіях інтегрованого захисту технічних культур.
Відомо, що серед стресових факторів, котрі знижують продуктивність культури, є численні види комах-фітофагів, котрі пошкоджують усі органи рослин. Серед них, особливою небезпечністю характеризуються види, котрі пошкоджують репродуктивні органи та насіння.
Серед них виділяється комплекс лускокрилих фітофагів гусениці, яких пошкоджують усі органи рослин, в тому числі суцвіття та супліддя материнки. Вони також виїдають зав'язі та недозріле насіння. Як наслідок, вихід волокна знижується на 20-50 95, а урожай насіння на 10-55 95 (Вировець Р.Н., Плязеїдінов П.А. та інші Довідник конопляра. К.: Урожай, 1994. - 80 с.).
Відомо, що для захисту конопель посівних використовують різноманітні прийоми та способи.
Це низка агротехнічних прийомів, оптимальна сівозміна, збирання та спалювання післязбиральних решток, глибока зяблева оранка (Ткалич П.П., Лепская Л.А., Голобородько П.А.
Система защить конопли. Защита растений. - 1983, - Мо 1. - с. 46-49).
Відомі способи та прийоми досить трудомісткі, високозатратні. Не дивлячись на їх високу господарську ефективність, їх реалізація супроводжується рядом негативних наслідків. Не включена негативна дія від використання хімічних інсектицидів, особливо по відношенню до популяцій ентомофагів, комах-запилювачів.
Відомий спосіб захисту пасльонових культур, зокрема томатів, від комплексу лускокрилих фітофагів, який є найближчим аналогом (Дрозда В.Ф. Спосіб контролю чисельності шкідливих лускокрилих пасльонових культур. Патент України Мо 34444, МПК АО1 М 63/00; АО1 о 13/00.
Опубл. 11.08.2008, Бюл. Мо 15). Спосіб, викладений у найближчому аналізі, полягає у тому, що захист пасльонових культур від лускокрилих фітофагів здійснюють шляхом одноразового розселення у агроценози суміші двох видів паразита яєць, зокрема Пісподгатта ємапезсеп5
УМезім/. та Т. ріпіої Моед. у співвідношенні 1:11 з розрахунку 40 тис. самиць на 1 га. За появи гусениць лускокрилих фітофагів проводять два прийоми розселення паразита Нурозеїег дідитаюг Тпапб. з розрахунку 350-400 імаго на 1 га. Реалізація відомого способу дозволила захисти урожай пасльонових культур з одночасним збереженням природних популяцій ентомофагів та комах-запилювачів.
Проте, відомий спосіб має такі недоліки: лише частково вирішується проблема захисту
Зо конопель посівних від лускокрилих фітофагів; не відпрацьований лабораторний режим розведення паразита гусениць лускокрилих фітофагів Нурозеїег аідитайог Тпапб.; відсутні прийоми з використанням мікробіологічних препаратів; незначна підсумкова ефективність способу.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментально обгрунтувати спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів. Ставилось завдання на основі моніторингу фітофагів, захистити посіви, з використанням тільки елементів біологічного походження.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів, що включає прийоми візуального моніторингу агроценозів та розселення промислової культури трихограми, згідно з корисною моделлю, що за 10-12 днів до початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів, на полях, що відведені для посіву конопель, з оточуючим ландшафтом, шириною 25-30 м, проводять збір діапаузуючих гусениць підгризаючих - озимої, окличної, іпсилон, та лялечок листогризучих, наприклад, капустяної, бавовникової, люцернової та інших совок. Проводять збори лучного метелика, строкатої кропивної вогнівки, листокрутки-ч-еканщиці. Визначають рівень їх домінування та потенційну шкідливість. У весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць фітофагів, проводять три прийоми розселення на поля промислової культури трихограми, виду Гісподгатта еємапезсепв5
Умевім/., із інтервалом 7-8 днів. Перший прийом розселення проводять по периметру поля, стрічкою, шириною 25-30 м на оточуючу бур'янами рослинність, з покриттям трихограмою краю полів конопель. Ширина стрічки 15-20 м. Норми розселення трихограми становлять 40; 80; та 60 тис. особин на 1 га. На початку відродження гусениць лускокрилих фітофагів, землі оточуючого ландшафту, шириною 25-30 м та край посівів коноплі, шириною 30-35 м, обприскують водним розчином препарату Актофіт, з розрахунку 2,0 л/га. Всередині літа, за появи на посівах коноплі осередків гусениць лускокрилих фітофагів - совок, плодожерки, вогнівок, молей та листокруток старше одного віку, проводять два прийоми, з інтервалом 8-9 днів, осередкового розселення на рослини лабораторної культури габробракона (Набгобгасоп Небеюг Зау.) з розрахунку 600 та 700 особин на 1 га.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що враховуються такі визначальні особливості біології більшості лускокрилих фітофагів, що екологічно та трофічно пов'язані з бо насадженнями коноплі посівної, як їх накопичення на бур'янистій рослинності навесні.
Моніторинг їх надає вичерпну інформацію про їх накопичення та розвиток. Саме на ці ділянки проводять перший прийом розселення промислової культури трихограми. Краї агроценозу - місця первинного скупчення лускокрилих фітофагів, де також розселяють трихограму.
Поверхнева, переважно групова яйцекладка фітофагів, значно полегшує самицям трихограми пошук та зараження трихограмою яєць фітофагів.
Використання мікробіологічного препарату Актофіт - забезпечує високий рівень загибелі гусениць, що відродились. Культура ектопаразита, після його розселення, супроводжується довготривалим періодом паразитування гусениць лускокрилих фітофагів, що виключає спалахи чисельності фітофагів.
Приклад здійснення способу
Серія лабораторних та польових досліджень. Зібраний, переважно на бур'янистій рослинності біоматеріал - яйцекладки листогризучих та підгризаючих совок, інших лускокрилих фітофагів, у лабораторних умовах ідентифіковувались. Промислові культури паразита яєць комах-фітофагів вирощували згідно відомих способів, накопичували, забезпечуючи високий їх рівень життєздатності. Такі операції та прийоми проводились із лабораторною культурою ектопаразита габробракона.
Серія польових досліджень у агроценозі конопель - посівних та оточуючого ландшафта. При проведені досліджень, використовували загальноприйняті у галузі ентомології, паразитології та захисті рослин методи. Для обгрунтування дієвості та можливої ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - способу - найближчого аналога. У третьому, аналогічне завдання вирішувалось шляхом використання хімічних препаратів, занесених у Державний реєстр України. Для оцінки підсумкового результату використовували найбільш об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Значне видове різноманіття комах-фітофагів, висока їх чисельність у перші два роки досліджень, свідчать про вірогідність отриманого цифрового матеріалу.
Результати досліджень наведено у таблиці.
Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 84,3 95, проти 70,995 у найближчому аналозі. За усіма тестовими показниками запропонований спосіб перевищував
Зо найближчий аналог. При цьому, проведена структура лускокрилих фітофагів агроценозу конопель посівних та оточуючого ландшафту. Як видно, домінували листогризучі совки- капустяна, гама, бавовникова, лучна, карадрина, конюшинова та люцернова, усього 44,5-50,4 95 із усього виявленого за три роки досліджень фонду. Серед підгризаючих були - озима, оклична, іпсилон. Серед інших фітофагів - стебловий кукурудзяний та лучний метелики, строката кропивна вогнівка, листокрутка--еканщиця. Біологічні прийоми, у складі запропонованого способу, цілююм контролювали поширення та розвиток фітофагів. Виключались спалахи лускокрилих фітофагів. Чисельність їх не перевищувала порогові рівні. Таким чином, запропонований спосіб не тільки захищав посіви конопель від лускокрилих фітофагів, але і створював ситуацію, за якої агроценоз у складі оточуючого ландшафту упродовж вегетаційного періоду функціонував у режимі саморегуляції.
Таблиця
Результати ефективності від реалізації способу захисту конопель посівних від лускокрилих фітофагів (Лісостеп, 2015-2017 рр.)
Загальний фон паратизутування Паразиту- лускокрилих фітофагів У . о/; яєць трихограмою, вання |Ефективність
Способи, що ' до гусениць Івикористання| Ефективність порівнюються Листо- | Фітофаги Фітофаги фітофагів| Актофіту, способів, 90 «Підгризаю-| Інші | бур'янів, 77. |габробра- Фо гризучі : посівні о совки чі види|периметр (Онопді /СОном, уо поля пропонується спос ши 481 4 2 2 4 12 Показник не найближчий 8, 31,0 0,91 66, 7,5 6 враховується 70,9 аналог
Таблиця
Результати ефективності від реалізації способу захисту конопель посівних від лускокрилих фітофагів (Лісостеп, 2015-2017 рр.) - Рівень
Загальний фон паратизутування | Паразит лускокрилих фітофагів УТУ р У . о/; яєць трихограмою, вання |Ефективність
Способи, що ' до гусениць |Івикористання| Ефективність порівнюються Фітофаги |... ітгофагів| Актофіту, способів, 9с й Листо--. . фа Фітофаги фітоф оф У й «Підгризаю-| Інші | бур'янів, 7. |габробра- о гризучі : посівні о чі види |периметр . | коном, 90 совки коноплі поля
Базовий Показник не варіант. враховується зріант. 46,7. 257 |276| 138 62 7, |рраховується/) 887
Хімічний хімічні еталон інсектициди
Контроль /504| 26,7 /|297| 152 | 117 | 129 | - | -
Ноя | - | - |-1| 83 | 26 | З | - | 57

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів, що включає прийоми візуального моніторингу агроценозів та розселення промислової культури трихограми, який відрізняється тим, що за 10-12 днів до початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів, на полях, що відведені для посіву конопель, з оточуючим ландшафтом, шириною 25-30 м, проводять збір діапаузуючих гусениць підгризаючих - озимої, окличної, іпсилон, та лялечок листогризучих, наприклад капустяної, бавовникової, люцернової та інших совок, при цьому проводять збори лучного метелика, строкатої кропивної вогнівки, листокрутки-чеканщиці, крім того визначають рівень їх домінування та потенційну шкідливість, крім того, у весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць фітофагів, проводять три прийоми розселення на поля промислової культури трихограми, виду Тгісподгатта ємапезсеп5 УМезім/., із інтервалом 7-8 днів, при цьому перший прийом розселення проводять по периметру поля, стрічкою, шириною 25-30 м на оточуючу бур'янами рослинність, з покриттям трихограмою краю поля конопель, при цьому ширина стрічки 15-20 м, норми розселення трихограми становлять 40; 80; та 60 тис. особин на 1 га, крім того, на початку відродження гусениць лускокрилих фітофагів, землі оточуючого ландшафту, шириною 25-30 м та край посівів коноплі, шириною 30-35 м, обприскують водним розчином препарату Актофіт, з розрахунку 2,0 л/га, крім того в середині літа, за появи на посівах коноплі осередків гусениць лускокрилих фітофагів - совок, плодожерки, вогнівок, молей та листокруток старше одного віку, проводять два прийоми, з інтервалом 8-9 днів, осередкового розселення на рослини лабораторної культури габробракона (Набгобгасоп перег Зау.) з розрахунку 600 та 700 особин на 1 га.
UAU201807846U 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів UA131646U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807846U UA131646U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201807846U UA131646U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131646U true UA131646U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201807846U UA131646U (uk) 2018-07-13 2018-07-13 Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131646U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1321562C (zh) 果园生态生防控制方法
CN107333599A (zh) 一种茶园害虫绿色防控方法
Carney et al. The potential of Atheta coriaria Kraatz (Coleoptera: Staphylinidae), as a biological control agent for use in greenhouse crops
Öztemiz et al. Efficacy of Trichogramma evanescens and Bacillus thuringiensis var. kurstaki in control of Cydia pomonella (L.) in Turkey
Ahmad et al. Assessment on voracity and predation by predator, Sycanus dichotomus STAL.(Hemiptera: Reduviidae) to oil palm bagworm, Pteroma pendula
Abu Hassan et al. Breeding patterns of the JE vector Culex gelidus and its insect predators in rice cultivation areas of northern peninsular Malaysia.
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
Springate The cabbage whitefly, Aleyrodes proletella: causes of outbreaks and potential solutions
ÖZTEMİZ et al. The effects of different irrigation systems on the inundative release of Trichogramma evanescens westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) against Ostrinia nubilalis Hubner (Lepidoptera: Pyralidae) in the second crop maize
Ben Husin Biological control of tomato leaf miner Tuta absoluta using entomopathogenic nematodes
Sahayaraj Indian insect predators in biological control
UA131353U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від заселення конопляною плодожеркою (grapholitha delineana walk.)
Rahangdale et al. Safety of some newer insecticides on egg hatchability and fecundity of Chrysoperla carnea under laboratory condition
Hussain et al. THE COMPARATIVE TOXICITY OF SOME INSECTICIDES AND PLANT EXTRACTS AGAINST PEACH FRUIT FLY (BACTROCERA ZONATA).
Busck 4.7 Pink bollworm: Pectinophora gossypiella Saunders, 1844
Vasanthi et al. Relative susceptibility of cashew stem and root borers (csrb), Plocaederus spp. and Batocera rufomaculata (de Geer)(Coleoptera: Cerambycidae) to entomopathogenic nematodes
Stanić et al. Entomophagous fauna-predators of pears in East Sarajevo area (Bosnia and Herzegovina).
Siregar et al. Control of pests in saline paddy of Percut, Northern Sumatera
UA128920U (uk) Спосіб біологічного захисту томатів від лускокрилих фітофагів
Nawaz et al. Insect-pests in dryland agriculture and their integrated management
Saksongmuang Population Dynamics and Prey Composition of Tetragnatha Spider in Semi-Organic Rice Field of Ranot Distritc, Songkhla Province, Southern Thailand
UA147402U (uk) Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами
Tenakanai et al. Red-banded mango caterpillar, Deanolis sublimbalis Snellen (Lepidoptera: Pyralidae: Odontinae), in Papua New Guinea
Hodgson et al. Cereal leaf beetle
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів