UA147402U - Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами - Google Patents

Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами Download PDF

Info

Publication number
UA147402U
UA147402U UAU202007572U UAU202007572U UA147402U UA 147402 U UA147402 U UA 147402U UA U202007572 U UAU202007572 U UA U202007572U UA U202007572 U UAU202007572 U UA U202007572U UA 147402 U UA147402 U UA 147402U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
sunflower
phytophages
days
methods
interval
Prior art date
Application number
UAU202007572U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Сергій Юрійович Мороз
Микола Михайлович Лісовий
Тетяна Іванівна Патика
Юлія Василівна Коломієць
Микола Миколайович Доля
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU202007572U priority Critical patent/UA147402U/uk
Publication of UA147402U publication Critical patent/UA147402U/uk

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Спосіб захисту посівів соняшника (Heliantus annus L.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами включає прийоми розселення в агроценози лабораторних культур ентомофагів. До початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів, проводять збір зразків рослинних решток, ґрунту та стерні соняшнику, при цьому у лабораторних умовах виділяють із зразків різні фази фітофагів, з наступною їх ідентифікацією, визначають їх рівень життєздатності та причини загибелі, крім того визначають частку у зразках листогризучих та підгризаючих совок вогнівки та рівень їх домінування, крім того зразу після висіву насіння соняшника по периметру поля проводять два прийоми культивації ділянки ґрунту з інтервалом 7-10 діб, шириною 10-12 метрів. Після появи сходів соняшника у фенофази 4-6 та 10-12 пар листів, проводять два прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином добрива Авангард Р Соняшник, р.к. (розчинний концентрат), з інтервалом 10-12 діб, при цьому норма витрати добрива становить 1,5 та 2,0 л/га. На початку масової яйцекладки самиць фітофагів кожного покоління, з інтервалом 5-7 діб проводять по два прийоми суцільного розселення на посіви соняшника промислової культури паразита яєць фітофагів - трихограми виду Trichogramma evanescens Westw. з розрахунку по 60 та 70 тисяч особин на 1 га, при цьому розселяють трихограму тільки першого класу якості.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема, до галузі захисту рослин від шкідливих видів комах і може бути використана в технологіях інтегрованого захисту посівів соняшника.
Відомо, що серед домінуючих шкідників сільськогосподарських насаджень, у тому числі і посівів соняшника виділяються лускокрилі види фітофагів, гусениці яких пошкоджують усі органи рослин. Завдають вони значної шкоди і технічним культурам. Серед них листогризучі та підгризаючі совки, зокрема, капустяна, С-чорна, гама, садова, карадрина, конюшинова, люцернова, озима, оклична, іпсилон, короцвітна, дика, пшенична, а також лучний метелик. (Вредители сельскохозяйственньїх культур и лесньїх насаждений. Киев, Урожай, 1989, т. 3, с. 255-257).
Відомо, що для контролю їх чисельності використовуються переважно способи, винищувального характеру, складовою частиною яких є хімічні інсектициди. Хімічними препаратами обробляють вегетуючі рослини, де живляться гусениці лускокрилих шкідників (Ткач М.Т. Совки и мерьі борьбьї с ними. Кишинев, 1987. - 107 с). В сучасних технологіях інтенсивного вирощування технічних культур переважає асортимент інсектицидів хімічного походження (Лапа О.М., Дрозда В.Ф., Гоголєв А.І. Сучасні технології вирощування і захисту овочевих культур. Київ, Світ, 2004. - 111 с). їх використання, крім очевидного позитивного результату супроводжується і відомими негативними наслідками, що пов'язані з забрудненням урожаю, масовим знищенням корисних видів комах та кліщів, виникненням стійких до дії інсектицидів шкідників.
Відомі також способи локального використання біологічних прийомів у способах контролю чисельності лускокрилих шкідників (Руцкая В.М. Бакуловирусьї некоторьїх видов совок и использование вируса ядерного полиздроза против капустной совки в Молдавийи. Автореферат диссертации кандидата биологических наук, г. Самохваловичи, Минская обл., 1989. - 18 с).
Запропоновано використовувати два вірусні препарати проти плодожерок. Проте, вузький спектр дії препаратів, відсутність технології масового їх виробництва знижують можливість їх використання.
Відомий спосіб захисту пасльонових культур, зокрема томатів, від комплексу лускокрилих фітофагів, котрий є найбільш близьким технічним рішенням до способу, що пропонується і
Зо вибраний у якості найближчого аналога (Дрозда В.Ф. Спосіб контролю чисельності шкідливих лускокрилих пасльонових культур. Патент України Мо 34444, МПК АО1 М 63/00; АО1 (з 13/00.
Опубл. 11.08.2008, Бюл. Мо 15). Спосіб викладений у найближчому аналозі полягає у тому, що захист пасльонових культур від лускокрилих фітофагів здійснюють шляхом одноразового розселення у агроценози суміші двох видів паразита яєць, зокрема Пісподгатта ємапезсеп5
УМезім/. та Т. ріпіої Моед. у співвідношенні 1:1 з розрахунку 40 тис. самиць на 1 га. За появи гусениць лускокрилих фітофагів проводять два прийоми розселення паразита Нурозеїег дідитаюг Тпапб. з розрахунку 350-400 імаго на 1 га. Реалізація відомого способу дозволила захистити урожай пасльонових культур з одночасним збереженням природних популяцій ентомофагів та комах-запилювачів.
Проте, відомий спосіб має такі недоліки: ніяким чином не вирішується проблема захисту посівів соняшника (Неїїапіи5 аппи5 І.) від комплексу лускокрилих фітофагів; відсутні прийоми фітосанітарного моніторингу агроценозу; у відомому способі не використовуються агротехнічні прийоми, а також ентомофаги, котрі паразитують на гусеницях.
В основу корисної моделі поставлена задача експерементально обгрунтувати спосіб захисту посівів соняшника (Неїїапіи5 аппи5 І.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами. Ставилась задача оптимізувати захист соняшника, з максимальним використанням прийомів біологічного походження.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб захисту посівів соняшника (НеїЇїапіив5 аппивб
І) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами включає прийоми розселення в агроценози лабораторних культур ентомофагів. До початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів, проводять збір зразків рослинних решток, грунту та стерні соняшнику, при цьому у лабораторних умовах виділяють із зразків різні фази фітофагів, з наступною їх ідентифікацією, визначають їх рівень життєздатності та причини загибелі. Визначають частку у зразках листогризучих та підгризаючих совок вогнівки та рівень їх домінування, зразу після висіву насіння соняшника по периметру поля проводять два прийоми культивації ділянки грунту з інтервалом 7-10 діб, шириною 10-12 метрів, після появи сходів соняшника у фенофази 4-6 та 10-12 пар листів. Проводять два прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином добрива Авангард Р Соняшник, р.к. (розчинний концентрат) з інтервалом 10-12 діб.
Норма витрати добрива становить 1,5 та 2,0 л/га, відповідно, на початку масової яйцекладки бо самиць фітофагів кожного покоління, з інтервалом 5-7 діб проводять по два прийоми суцільного розселення на посіви соняшника промислової культури паразита яєць фітофагів - трихограми виду Тісподгатта ємапезсепв Мезім/. з розрахунку по 60 та 70 тисяч особин на га, при цьому, розселяють трихограму тільки першого класу якості.
Суттєвим у складі запропонованого способу є те, що зразу після висіву насіння соняшника, по периметру поля проводять два прийоми культивації ділянки грунту, з інтервалом 7-10 діб, шириною 10-12 метрів. Суттєвим є і те, що після появи сходів соняшника у фенофази 4-6 та 10- 12 пар листів, проводять два прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином добрива Авангард Р Соняшник, р.к. (розчинний концентрат), з інтервалом 10-12 діб. Норма витрати добрива становить 1,5 та 2,0 л/га, відповідно.
На початку масової яйцекладки самиць фітофагів кожного покоління, з інтервалом 5-7 діб, проводять по два прийоми суцільного розселення на поле соняшника промислової культури паразита яєць фітофагів - трихограми, виду Гісподгатта емапезсеп5 Мезім/. з розрахунку по 60 та 70 тисяч особин на га. Суттєвим є також і те, що розселяють трихограму тільки першого класу якості.
Суть запропонованого способу, полягає у тому, що пропонується багатокомпонентне технічне рішення, складові частини якого ускладнюють та перешкоджають заселення рослин лускокрилими фітофагами. Моніторингова складова способу, дозволяє вирішити проблему, стосовно запровадження інших елементів. Видовий склад та рівень домінування фітофагів - вирішальні складові способу. Отримується тільки необхідна інформація для прийняття рішень.
Прийоми у складі способу - культивація міжрядь, знищує ту частину лускокрилих фітофагів, що концентрувались та зимували за межами полів. Системну стійкість агроценозу індукують шляхом прийомів позакореневого підживлення соняшника.
Регуляторно-винищувальні прийоми у складі запропонованого способу, довготривалої дії - розселення на рослини промислових культур - трихограми, її тривала паразитична дія по відношенню до яєць лускокрилих фітофагів, суттєвий стримуючий заселення та пошкодження рослин фактор.
Приклад здійснення способу
Посіви соняшника. Степова частина України, посіви соняшника у Херсонській області.
Стандартні прийоми посівів та догляду за культурою. Прийоми реалізації запропонованого
Зо способу, що передбачають обмеження чисельності та шкідливості популяцій лускокрилих фітофагів. Перш за усе - це листогризучі: капустяна (Матевіга Ббгаззісає Г.), С-чорна (Хевіа с- підгит Г.), гама (Ашодгарна датта І..), садова (І асопобіа зайза зепйій.), карадрина (Зродорієга ехідна НЬ.), конюшинова (Оівсевзіга ігоїїї Ніп.), люцернова (Неїйоїйіб міпріаса Нт.), та підгризаючі: озима (Адгоїї5 зедешт зепйій.), оклична (Адгоїї5 ехеіатаїйопів Г..), іпсилон (Адгоїї5 урзіїоп НІВ.), короцвітна (Адгоїї5 соїйсєа Зепйій.), дика (Єихоа адгісоїа В.), пшенична (Еихоа ігіісі
І) совки, а також метелик лучний (І охозіеде віісіїсаїїв5 1 .).
Для експериментального обгрунтування запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було два та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи способу найближчого аналога. В контрольному варіанті не проводили будь-які прийоми захисту культури. Площа контрольного варіанту складала 0,01га. Площа дослідних варіантів становила не менше двох гектар кожного.
Відведені ділянки характеризувались приблизно однаковим рельєфом, вмістом гумусу у грунті.
Попередник - пшениця озима. Крім того, за результатами фітосанітарного моніторингу не відмічалось різкого коливання популяцій лускокрилих фітофагів у всіх варіантах.
Для підсумкової оцінки результатів досліджень та встановлення величини можливого позитивного результату, використовували найбільш об'єктивні та інформативні тестові показники. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Показники ефективності реалізації способу захисту соняшника від пошкоджень лускокрилими фітофагами (Херсонська обл., Новотроїцький район, ТОВ "Айленд", 2018-2020 рр.)
Біоценотичний
Структура популяцій Підсумковий рівень індекс ітофагів до початк паразитування співвідношення Ефекти-!| 5; шт ЗЕЕЕНЕНЕЕО пт шт тт фітофаги способів
Спосіб, о й й Тривалий та протнується| 05 | 24 | вдо) ви 0 те 0 о 0 ллє | ов | 87 | пиражоний. шбенн|но| ме) | в | не| че. | з: я вит найближчий 74,3 23,2 2,5 68,7 11,4 1:46 125 12,4 721 радичний, аналог невиражений зеее |нз|ме| | ме | || ні ж! ЛИ
Контроль 67,9 27,8 4,3 12,8 7,3 1:40 1:35 34,6 у кінці вегетації (Нє | - | - | - | 48 | 32 | - | - | 7174 |54| /
Встановлено, що завдання поставлене винаходом виконано, з отриманням вираженого позитивного результату. Показано, що в результаті трьохрічних польових та лабораторних досліджень, на фоні значної, стартової чисельності лускокрилих фітофагів, що коливалась в межах 2,0-3,5 порогових рівнів, за цілковитого домінування совок, від 67,9 до 74,3 905 із усього фону фітофагів, підсумкова ефективність запропонованого способу становила 86,7 95, проти 72,1956 у найближчому аналізі. Різниця статистично доведена. Наведено також показники паразитування яєць фітофагів трихограмою. Це складові елементи запропонованого способу.
Як результат господарської ефективності - рівень пошкодження кошиків соняшника, а також урожаю. У запропонованому способі він становив 2,8 95, у найближчому аналізі 12,4. Різниця статистично доведена. Що стосується механізму досягнення позитивного результату, оцінювалась така категорія як рівень саморегуляції агроценозу. У запропонованому способі, внаслідок послідовної реалізації суттєвих елементів, котрі екологічно стабілізують агроценоз, зберігаються та активізуються природні регуляторні механізми. Отже, ефект тривалої та вираженої саморегуляції агроценозу - зберігаються природні популяції ентомофагів. У варіанті найближчого аналога - тільки спорадичні ефекти саморегуляції.
Таким чином, реалізація запропонованого способу дозволила захистити посіви соняшника від заселення та пошкодження гусеницями лускокрилих фітофагів, вегетативних та репродуктивних органів соняшника. Внаслідок послідовного застосування оригінальних авторських та тривіальних суттєвих елементів запропонованого способу - очевидний винахідницький рівень.
Зазначимо також, що фактично усі суттєві елементи способу біологічного походження, що виключає негативну дію на корисні елементи агроценозу і на довкілля в цілому.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту посівів соняшника (НеїЇапійє аппи5 1!) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами, що включає прийоми розселення в агроценози лабораторних Зо культур ентомофагів, який відрізняється тим, що до початку весняної реактивації лускокрилих фітофагів, проводять збір зразків рослинних решток, грунту та стерні соняшнику, при цьому у лабораторних умовах виділяють із зразків різні фази фітофагів, з наступною їх ідентифікацією, визначають їх рівень життєздатності та причини загибелі, крім того визначають частку у зразках листогризучих та підгризаючих совок вогнівки та рівень їх домінування, крім того зразу після висіву насіння соняшника по периметру поля проводять два прийоми культивації ділянки грунту з інтервалом 7-10 діб, шириною 10-12 метрів, після появи сходів соняшника у фенофази 4-6 та 10-12 пар листів, проводять два прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином добрива Авангард Р Соняшник, р.к. (розчинний концентрат), з інтервалом 10-12 діб, при цьому норма витрати добрива становить 1,5 та 2,0 л/га, відповідно, на початку масової яйцекладки самиць фітофагів кожного покоління, з інтервалом 5-7 діб проводять по два прийоми суцільного розселення на посіви соняшника промислової культури паразита яєць фітофагів - трихограми виду Тісподгатта ємапезсепв Мезім/. з розрахунку по 60 та 70 тисяч особин на 1 га, при цьому розселяють трихограму тільки першого класу якості.
UAU202007572U 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами UA147402U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007572U UA147402U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007572U UA147402U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147402U true UA147402U (uk) 2021-05-05

Family

ID=75723448

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202007572U UA147402U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147402U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Fiedler et al. Side effects of fungicides and insecticides on predatory mites, in laboratory conditions
Parrella et al. Control of Liriomyza trifolii with biological agents and insect growth regulators
Kozulina et al. Effective protection of grain crops from pests
Karindah et al. Abundance of Metioche vittalicollis (Orthoptera: Gryllidae) and natural enemies in a rice agroecosystem as influenced by weed species
Balusu et al. Susceptibility of Microtheca ochroloma (Coleoptera: Chrysomelidae) to botanical and microbial insecticide formulations
UA147402U (uk) Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами
AMER et al. Effect of gamma irradiation combined with BT biocide treatments on some insect pests in laboratory
Govindan et al. Laboratory Evaluation of transgenic Bt cotton and non Bt cotton plant parts against third instar larvae of Spodoptera litura (Fab.)(Noctuidae: Lepidoptera)
Abudulai et al. Effects of neem (Azadirachta indica A. Juss) on predators of Nezara viridula (L.)(Hemiptera: Heteroptera: Pentatomidae)
UA131353U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від заселення конопляною плодожеркою (grapholitha delineana walk.)
Wicaksono et al. The effectiveness of citronella oil to control main pest on cabbage Plutella xylostella in the field
Parthiban et al. Kairomonal effect of acetone extracts of groundnut on foraging activities of Trichogramma chilonis (Ishii) and Chrysoperla zastrowi sillemi (Esben-Peterson)
UA128920U (uk) Спосіб біологічного захисту томатів від лускокрилих фітофагів
Hussain et al. THE COMPARATIVE TOXICITY OF SOME INSECTICIDES AND PLANT EXTRACTS AGAINST PEACH FRUIT FLY (BACTROCERA ZONATA).
UA115446U (xx) Спосіб захисту насаджень томатів в технологіях органічного землеробства
Pangestu The effect of application of control techniques to the population, damage intensity of onion caterpillar (Spodoptera exigua hubner) and yield of shallots
Rabb Integration of biological and chemical control: manipulation of the environment
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
Tălmaciu et al. Observations on the structure and dynamics of carbid species in some apple tree orchards according to the growing area and in the context of climate change.
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
Reda et al. Effect of emamectin benzoate and pyridalyl on some biological and prediction aspects of the pink bollworm, Pectinophora gossypiella (saunders) and tomato leaf miner, Tuta absoluta (Povolny)
Yi et al. Integrated pest management of cotton aphid using transgenic cotton, intercropping, and botanical pesticide
Kaushik et al. Persistent toxicity of cyantraniliprole, a diamide insecticide against greenhouse whitefly, Trialeurodes vaporariorum (Westwood) on tomato (Solanum lycopersicum L.) grown under protected environment
Aryan et al. Effects of Herbicide Glyphosate on Fitness Attributes of Zygogramma bicolorata Pallister
Yakubov COLEOPTERAN (COLEOPTERA) ON THE ELM (ULMUS) TREES, SELECTION OF EFFECTIVE INSECTICIDES IN THEIR QUANTITY CONTROL AND ASSESSMENT OF THEIR EFFECTIVENESS