UA131696U - Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах - Google Patents

Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах Download PDF

Info

Publication number
UA131696U
UA131696U UAU201808201U UAU201808201U UA131696U UA 131696 U UA131696 U UA 131696U UA U201808201 U UAU201808201 U UA U201808201U UA U201808201 U UAU201808201 U UA U201808201U UA 131696 U UA131696 U UA 131696U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
species
trees
gardens
harmfulness
early
Prior art date
Application number
UAU201808201U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201808201U priority Critical patent/UA131696U/uk
Publication of UA131696U publication Critical patent/UA131696U/uk

Links

Landscapes

  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)

Abstract

Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (Lepidoptera, Tortricidae) в зерняткових садах включає прийоми візуального моніторингу фітосанітарного стану садів, багаторазового обприскування крон дерев у критичні для фітофагів періоди, водними розчинами хімічних та біологічних препаратів. У ранньо-весняний період, проводять збір на модельних деревах преімагінальних фаз листокруток - яєць, гусениць та лялечок, при цьому проводять також їх видову ідентифікацію, визначають рівень домінування, крім того проводять їх поділ на ранньо- та пізновесняні види, встановлюють також пороги їх шкідливості, при цьому на початку масової яйцекладки самиць обох груп листокруток, проводять по два прийоми, з інтервалом 5-6 днів у період яйцекладки самиць кожного покоління.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана в інтегрованих системах захисту зерняткових садів.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих видів комах та кліщів, плодожерки домінують, як види, що пошкоджують плоди (Васильєв В.П., Лившиц И.3.
Вредители плодовьіїх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 с.).
Відомо також, що принцип контролю чисельності та боротьби з популяціями листокруток полягає у отруєнні гусениць впродовж короткого періоду їх відкритого існування. Від періоду відродження гусениць із яєць до проникнення у плід (Данилевский А.С., Кузнецов В.И. - Фауна
СССР. Насекомье чешуекрьІільсє, 1968. - Т. 5, Вьп. 1, Листовертки. - 635 б.).
Відомий спосіб контролю чисельності та захисту багаторічних насаджень, який полягає у тому, що плодово-ягідні культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон дерев та кущів композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліззобутилену П - 20. Композиція характеризується тим, що до неї, а вона нанесена на рослини, прилипають гусениці, личинки та дорослі особини комах. Норма витрати композиції 15- кг/га. Як позитивний результат реалізації способу, вказується на те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Очевидно, що основним недоліком цього способу є те, що крім шкідливих видів комах та кліщів, прилипає та гине значна кількість паразитів та хижаків. Надто високі норми витрати цієї 20 композиції - до 20 кг/га.
Відомий також спосіб контролю чисельності та захисту плодових насаджень від шкідливих видів, у тому числі і від популяцій листокруток, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Способ защить! плодовьїх насаждений от вредителей. Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166, МКИ АОТК 67/00.
Опубл. 07.07.1992, Бюл. Мо 25, Смольякова В.М., Сторчевая Е.М.).
Спосіб, що вибраний як найближчий аналог, полягає у тому, що у промисловому яблуневому саду, в центрі кварталу, виділяють ділянку, площею не менше 1 95 від загальної площі кварталу, де не використовують водні розчини хімічних інсектицидів. На цих своєрідних буденних зонах розвиваються, накопичуються та розсипаються природні популяції ентомофагів.
Вздовж границі масиву саду, згідно зі способом, виділяється зона біологічного захисту саду, площею 2 95, де використовують тільки біологічні препарати. За зоною біологічного захисту, розташовується масив саду, де проводять обробки хімічними інсектицидами. Реалізація відомого способу забезпечує сприятливі умови для розвитку ентомофагів, котрі ефективно контролюють чисельність та шкідливість фітофагів.
Проте, спосіб-найближчий аналог має такі недоліки: ніяким чином не вирішується проблема захисту садів від комплексу листокруток з використанням біологічних прийомів; не враховується корисна діяльність природних популяцій ентомофагів; пропонується досить складна конструкція саду, з багаторазовим чергуванням обприскувань біологічними і хімічними препаратами; відсутні прийоми, що включають розселення лабораторних культур ентомофагів.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-філофагів (І ерідорієга, ТГопгісідає) в зерняткових садах. Ставилась задача, на основі ідентифікації видового складу фітофагів, забезпечити захист садів, з переважним використанням біологічних прийомів.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запланованого способу. Зокрема у ранньовесняний період, проводять збір на модельних деревах преїмагінальних фаз листокруток - яєць, гусениць та лялечок. Проводять також їх видову ідентифікацію. Визначають рівень домінування. Суттєвим при цьому є те, що проводять їх поділ на ранньо- та пізновесняні види. Встановлюють також пороги їх шкідливості. На початку масової яйцекладки самиць обох груп листокруток, проводять по два прийоми, з інтервалом 5-6 днів, у період яйцекладки самиць кожного покоління, розселення на дерева промислової культури трихограми, виду Тісподгатта депагоїїті Маїв5., з розрахунку 5 та 7 тис. особин на одне дерево.
Суттєвим у складі способу є і те, що у фазі рожевого бутона, а також зразу після цвітіння, та через 10-12 днів, проводять три прийоми позакореневого підживлення дерев водним розчином комплексного, багатокомпонентного добрива Авангард Р - плодово-ягідні р. . (розчинний концентрат), з розрахунку 0,2; 0,4 та 0,3 л/га. На початку відродження гусениць листокруток ранньовесняної групи - наприклад - свинцевосмугастої, брунькової, плодової мінливої, димчастої та пізньовесняних видів - всеїдної, смородинової, сітчастої, розанової та заморозкової, проводять один прийом обприскування крон дерев водним розчином препарату бо АЦ Люкс з. п. (порошок, що змочується), з розрахунку 0,4 кг/га. За появи на деревах гусениць листокруток-фітофагів третього та старших віків проводять два прийоми, з інтервалом 8-10 днів розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набргобгасоп переюг
Зау.) з розрахунку 18-22 особини на одне дерево.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що контроль чисельності в садах цієї чисельної групи фітофагів вирішується шляхом попереднього збору та видової ідентифікації листокруток, поділу їх на дві групи, в залежності від термінів їх розвитку. На цій основі, в оптимальні строки проводять комплекс прийомів у складі запропонованого способу.
Регуляторно-винищувальні елементи - розселення промислових та лабораторних культур ентомофіагів, використання інсектицидного препарату.
Ці елементи дозволяють стримувати наростання чисельності листокруток. Важливими є прийоми, що включають позакореневе підживлення рослин багатокомпонентним добривом
Авангард Р. Ці прийоми індукують процеси стійкості дерев до дії стресових факторів біогенної та антропогенної природи. Формується стійкість і до заселення дерев листокрутками.
Інтенсифікуються процеси метаболізму рослин саме у період формування урожаю.
Приклад здійснення способу
Типові фермерські та приватні господарства, котрі спеціалізуються у садівничій галузі.
Насадження яблуні, переважно сортів з пізнім терміном дозрівання, а також груша та айва. У зерняткових садах Лісостепу України та у супутніх дерев'янистих та чагарникових насадженнях - лісосмугах, парках, виявлено 24 види листокруток. Серед них 16 видів трофічно та екологічно пов'язані з зернятковими культурами. Встановлено також, що серед комплексу листокруток найбільш чисельними є фітофаги, котрі об'єднують 12 видів. Очевидно, що їх присутність у садах - серйозна господарська проблема, що потребує вирішення. Окрім листя та суцвіть, їх гусениці пошкоджують, поряд із плодожерками і плоди.
Для обгрунтування дієвості та ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - суттєві елементи способу-найближчого аналога. У третьому, аналогічну задачу вирішували шляхом використання хімічних інсектицидів, занесених у Державний реєстр України. При проведенні досліджень використовували загальноприйняті у галузі ентомології, захисті рослин, паразитології та біотехнології методи. Для підсумкової оцінки
Зо ефективності способів, використовували найбільш інформативні та об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, вирішена. За усіма тестовими показниками запропонований спосіб перевищував показники найближчого аналога і не поступався базовому варіанту. Матеріали таблиці ілюструють ефективність складових елементів запропонованого способу. Високу ефективність показали прийоми розселення ентомофагів. Демонструється довготривала регуляторна дія ентомофагів. Особливо необхідно акцентувати на ролі та значені такого складового елемента запропонованого способу, як продуктивна дія комплексного добрива у режимі позакореневого підживлення. Активізувались процеси метаболізму насаджень підсилювались механізмами стійкості зерняткових садів. Усе це відобразилось на показниках господарської ефективності.
Виробнича оцінка ефективності реалізації способу контролю шкідливості листокруток-філофагів (Київська обл. Києво-Святошинський р-н, 2014-2017 рр.)
Ефективність . : ци співвідношення:
Початкова | товано різних стадій : урожаю, 9о : паразит-фітофаг -
Способи, що (чисельність, листокруток, 90 Урожай, порівнюються |гусениць на ц/га Яблу- 100 суцвіть Усього, - |Гусениці Листо-| нева серед- |Яйця "ІНа 15.06 | На 20.08 не лялечки крутки| пло- дожерка сени 5807) вав олег тела пе) тт пропонується
Спосіб- найближчий 8,6 271 |224| 31,8 1:26:32 | 1:115:21) 1624 | 3/1 4,6 аналог
Хімічний Прояв активності еталон. 10,2 природних популяцій | 3.12.44 | 18:14 | 1842 17
Базовий ентомофіагів на рівні варіант 5,8-7,7
Контроль | 9,6 2 /122| 7,9 | 16,5 | Ге5:36| 1718:26| 140,3 108 21,9 нів | - 1з38/|23| 34 | | - | 58 | 02 | 07

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (І ерідорієга, Топгісідає) в зерняткових садах, що включає прийоми візуального моніторингу фітосанітарного стану садів, багаторазового обприскування крон дерев у критичні для фітофагів періоди, водними розчинами хімічних та біологічних препаратів, який відрізняється тим, що у ранньо-весняний період, проводять збір на модельних деревах преімагінальних фаз листокруток - яєць, гусениць та лялечок, при цьому проводять також їх видову ідентифікацію, визначають рівень домінування, крім того проводять їх поділ на ранньо- та пізновесняні види, встановлюють також пороги їх шкідливості, при цьому на початку масової яйцекладки самиць обох груп листокруток, проводять по два прийоми, з інтервалом 5-6 днів у період яйцекладки самиць кожного покоління, розселення на дерева промислової культури трихограми, виду Гісподгатта депагоїїті Маїв., з розрахунку 5 та 7 тис. особин на одне дерево, крім того у фазі рожевого бутона, а також зразу після цвітіння, та через 10-12 днів, проводять три прийоми позакореневого підживлення дерев водним розчином комплексного, багатокомпонентного добрива Авангард Р - плодово-ягідні р. к. (розчинний концентрат), з розрахунку 0,2; 0,4 та 0,3 л/га, при цьому на початку відродження гусениць листокруток ранньовесняної групи - наприклад - свинцевосмугастої, брунькової, плодової мінливої, димчастої та пізньовесняних видів - всеїдної, смородинової, сітчастої, розанової та заморозкової проводять один прийом обприскування крон дерев водним розчином препарату АЦ Люкс з. п. (порошок, що змочується), з розрахунку 0,4 кг/га, крім того за появи на деревах гусениць листокруток-філофагів третього та старших віків, проводять два прийоми, з інтервалом 8-10 днів розселення на дерева лабораторної культури ектопаразита габробракона (Набгобгасоп Небейог Зау.) розрахунку 18-22 особини на одне дерево.
UAU201808201U 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах UA131696U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808201U UA131696U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201808201U UA131696U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA131696U true UA131696U (uk) 2019-01-25

Family

ID=74214571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201808201U UA131696U (uk) 2018-07-25 2018-07-25 Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA131696U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chaudhari et al. Management of mango hopper with newer molecules and biopesticides under ultra high density planting system
Djonwangwe et al. Foraging and pollination activities of Apis mellifera adansonii Latreille (Apidae) on Syzygium guineense var. guineense (Myrtaceae) flowers at Ngaoundéré (Cameroon)
CN107593245A (zh) 油茶病虫害综合有效治理方法
UA131696U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості листокруток-фітофагів (lepidoptera, tortricidae) в зерняткових садах
Kashirskaya et al. Physiologically reasonable protection of apple plants against scab
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
Guliyev et al. Pomegranate moth is the most dangerous pest of pomegranate bushes in the conditions of the Western part of Azerbaijan
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
Khandare et al. Management of pomegranate aphids, Aphis punicae (Passerini) with newer insecticides
UA131695U (uk) Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів
Kobiljonovna AGROTECHNOLOGICAL MEASURES AGAINST APPLE PESTS IN NEW INTENSIVE ORCHARDS
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Holden et al. Six years of strawberry trials in commercial fields demonstrate that an extract of the brown seaweed Ascophyllum nodosum improves yield of strawberries
Karczmarz et al. Impact of mineral oils on dynamics in the aphids presence and virus infection of tulips' Leen van der Mark'cv. in the field cultivation
Singh et al. THEIR CONTROLREMEDIES
RU2121272C1 (ru) Способ стимулирования роста и развития масличных культур
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Gunaeni et al. The Impact of Integreated Pest Management (IPM) Application on Soil Diversity of Fauna and Disease Intensity on Potato Farms
Daflon et al. Different proportion of root cutting and shoot pruning influence the growth of citronella plants
UA131639U (uk) Спосіб багатовекторної дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Racsko et al. Effect of auxin-synergistic preparation (Nevirol 60 WP) on flowering date and yield of sour-cherry and European plum fruits in Hungary
Islomjon G’ulom o’g INFLUENCE OF POLYPHAGUS INSECTS ON GRAPES YIELD AND ITS QUALITY
Rankova Effect of some herbicides on growth habits of the vegetative rootstock GF-677.
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
Kutinkova et al. ECOLOGICAL APPROACHES FOR CONTROL FRUIT MOTHS ON STONE FRUIT SPECIES IN ORDER TO PROTECT PLANT HEALTH