UA124453U - Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва - Google Patents

Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва Download PDF

Info

Publication number
UA124453U
UA124453U UAU201710583U UAU201710583U UA124453U UA 124453 U UA124453 U UA 124453U UA U201710583 U UAU201710583 U UA U201710583U UA U201710583 U UAU201710583 U UA U201710583U UA 124453 U UA124453 U UA 124453U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
species
addition
gardens
carried out
rate
Prior art date
Application number
UAU201710583U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Ігор Васильович Шевчук
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201710583U priority Critical patent/UA124453U/uk
Publication of UA124453U publication Critical patent/UA124453U/uk

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва, при якому проводять прийоми використання грибних ентомопатогенних препаратів для захисту садів від плодожерок. По периметру кварталів саду формують рослинне різноманіття у складі алохтонних видів - 65-75 % від усього фонду, решта рослин - автохтонні види, крім того міжряддя садів утримувались у режимі штучного залуження, крім того в період міграції гусениць сливової плодожерки, личинок пильщиків, вишневої мухи на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом обприскування штамбів дерев, скелетних гілок, рослинних решток та ґрунту приштамбових кіл водним розчином у складі 5,0 %-ного ентомопатогенного препарату Пециломін, з титром спор не менше 6,0 млрд. у 1 г препарату, сумісно з ентомопатогенною нематодою Steinernema feltinae, з розрахунку 5-6 млрд. інвазійних личинок на одне дерево, крім того до початку зими проводять згортання, з наступною утилізацією опалого листя та зрізаних гілок уражених фітопатогенами.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту садових насаджень від фітофагів та фітопатогенів, і може бути використана в сучасних технологіях органічного садівництва.
Відомо, що видовий склад комплексу фітофагів нараховує понад 300 видів комах та кліщів, які пошкоджують усі органи рослин. Для отримання повноцінного урожаю, сучасні технології передбачають використання, переважно у промислових насадженнях, значної кількість обприскувань садів. (Васильєв В.П., Лившиц И.3. Вредители плодовьїх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 с.|). Крім очевидного позитивного результату, ці технології супроводжуються і рядом негативних наслідків. Гине переважна кількість природних популяцій паразитів та хижаків, комах-запилювачів. Не виключається забруднення урожаю та довкілля метаболітами пестицидів |Яблоков А.В. Об отрицательньх последствиях применения пестицидов // Ж-л
Сельскохозяйственная биология. - М.: ВО Агропромиздат, 1988. - Мо 3. - С.9-231|.
Відомий спосіб контролю чисельності та захисту багаторічних насаджень, який полягає у тому, що плодово-ягідні культури до розпускання бруньок обробляють шляхом суцільного обприскування крон дерев та кущів композицією у складі авіаційного масла, парафіну та поліїізобутилену П - 20. (Авторское свидетельство СССР, Способ борьбь! с вредителями Мо 1681804; МКИ АОїТМ 11/00. Опубл. 07.10.1991. Бюл. Мо 37; Колесова Д.А., Чмьірь П.Г.|.
Композиція характеризується тим, що її наносять на рослини, і до неї прилипають гусениці, личинки та дорослі особини комах. Норма витрати композиції 15-20 кг/га. Як позитивний результат реалізації способу вказується те, що загибель фітофагів перевищує аналогічний показник хімічного еталону на 28,3 95.
Очевидно, що основним недоліком цього способу є те, що крім шкідливих видів комах та кліщів, гине значна кількість паразитів та хижаків. Надто високі норми витрати цієї композиції - до 20 кг/га.
Відомий також спосіб контролю поширення та шкідливості фітофагів в плодових насаджень, у тому числі і від плодожерок, який є найбільш близьким технічним рішенням до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог ІСпосіб біологічного захисту плодових насаджень від шкідників, Патент України Мо 30704, МПК АОїТК 67/00, Опубл. 15.12.2000; Бюл. Мо 2 Дрозда В.Ф.|. Спосіб, викладений у найближчому аналогу, полягає у тому,
Зо що пропонується спрямована винищувальна дія по відношенню до діапаузуючих гусениць яблуневої плодожерки та супутніх фітофагів, шляхом використання таких препаратів як
Пециломин та Боверин. Препарати вносять у місця діапаузування гусениць плодожерок - штамби дерев, у рослинні рештки та на поверхню грунту. У складі способу прийом, що включає обприскування крон дерев водною суспензією цих препаратів, в період відродження гусениць плодожерок та інших шкідливих комах. Реалізація способу забезпечує ефективний захист садів від плодожерок та супутніх фітофагів за умов не досить значної їх чисельності.
Проте спосіб-прототип має такі недоліки: не встановлена позитивна дія способу по відношенню сисних фітофагів та фітопатопатогенів; ніяким чином не пропонуються прийоми спрямовані на збереження природних популяцій ентомофагів та прийоми розселення їх в саду; фактично пропонується тільки один прийом, що може розглядатись як складова системи органічного садівництва.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва. Ставилась задача експериментально обгрунтувати спосіб захисту садів, що виключає використання хімічних пестицидів. Спосіб орієнтований на реалізацію його в технологіях органічного садівництва.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Зокрема по периметру кварталів саду формувалось рослинне різноманіття у складі алохтонних видів - 65-75 9о від усього фонду. Решта рослин - автохтонні види. Міжряддя садів утримувались у режимі штучного залуження. Суттєвим є і те, що в період міграції гусениць сливової плодожерки, личинок пильщиків, вишневої мухи на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом обприскування штамбів дерев, скелетних гілок, рослинних решток та грунту приштамбових кіл водним розчином у складі 5,0 У5-ного ентомопатогенного препарату Пециломин, з титром спор не менше 6,0 млрд. у 1 г препарату, сумісно з ентомопатогенної нематодом 5ієіпегпета /ейЦіпає, з розрахунку 5-6 млрд. інвазійних личинок на одне дерево.
Суттєвим у способі є і те, що на початку зими проводять згортання, з наступною утилізацією опалого листя та зрізаних гілок уражених фітопатогенами. На початку міграції гусениць сливової плодожерки на зимівлю, проводять два прийоми, з інтервалом 8-10 днів, розселення у крони дерев лабораторної культури ектопаразита габробракона, виду Набгобгасоп перейог Зау. Норми бо розселення - 35 та 40 імаго на одне дерево. Перед цвітінням та зразу після цвітіння проводять два прийоми кореневого та позакореневого підживлення дерев водним розчином органічного добрива Паросток, з розрахунку 4,0-4,5 кг на одне дерево. Упродовж вегетації, за появи перших ознак ураження листя фітопатогенами, проводять 3-4 прийоми, з інтервалом 6-7 днів, обприскування крон дерев біологічним фунгіцидом. Перше обприскування проводять препаратом Кетоміум, з розрахунку 10 г на одне дерево, наступні, з використанням препаратів
Алірин та Гамаїр, з розрахунку по 3 л /га. На початку масової яйцекладки самиць сливової плодожерки та інших листокруток, проводять по три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, в період розвитку кожного покоління фітофагів, розселяють у крони дерев промислову культуру трихограми, виду Т/ісподгатта депагоїїті Маїв., з розрахунку 3; 5 та З тис. особин на одне дерево. Суттєвим є і те, що розселяють в агроценози трихограму тільки першого класу якості.
За появи на деревах гусениць лускокрилих фітофагів, попелиць та рослиноживильних кліщів, проводять два прийоми обприскування дерев водним розчином біологічного препарату
Фітоверм 0,2 9б, к.е. (концентрат емульсії). Норма витрати препарату становить 0,3 л/га.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що його суттєві елементи направлені на зниження чисельності, шкідливості домінуючих та супутніх фітофагів. Частково їх механічно знищують, що супроводжується збереженням, розселенням та активізацією ентомофагів. Це і є визначальний фактор, що ініціює процес саморегуляції агроценозів. Прийоми біологічного походження, активізують діяльність гіперпаразитів, популяцій фітопатогенів, комах-запилювачів, багатьох "нейтральних" видів членистоногих. Препарат Пециломин, у складі якого діюча речовина - ентомопатогенний гриб - розова мускардина (Раєсуїотусез Тагіпозив), внаслідок тривалого контакту з діапаузуючими стадіями комах-фітофагів, стає причиною загибелі цих фітофагів.
ПРИКЛАД ЗДІЙСНЕННЯ СПОСОБУ
Типові фермерські та приватні господарства, що спеціалізуються на вирощуванні кісточкових культур - сливи, черешні, вишні, персика. Серед домінуючих фітофагів - сливова плодожерка, комплекс листокруток, пильщики, попелиці, вишнева муха. Серед фітопатогенів: моніліоз, клястероспоріоз, кокомікоз, полістигмоз, іржа сливи. Природні популяції паразитів та хижаків - перетинчастокрилі, твердокрилі, мухи, галиці, сирфіди, кокцинеліди. Пороговий рівень фітофагів, до початку досліджень, у 1,5-2,5 рази перевищував допустимі параметри.
Зо Домінували - сливова плодожерка, вишнева муха, попелиці та рослиноживильні кліщі.
Для обгрунтування ефективності способів, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи способу-найближчого аналога. Третій варіант, він же хімічний еталон - застосовували прийоми захисту садів з використанням переважно хімічних пестицидів.
Упродовж п'яти років (2013-2017 рр.) досліджень, з використанням загальноприйнятих в галузі захисту рослин методів, обгрунтовано запропонований спосіб. Для оцінки величини можливого позитивного результату використовували найбільш інформативні та об'єктивні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Експертна оцінка ефективності способу захисту насаджень сливи в системах органічного садівництва вий та ентомопатогенів, 905 фітопатогенів
Способи, рівень Пиль- Ефектив- що доміную- Сли- | щики, . Рівень саморегуляції| ність порівнюють-/ (СИХ | вова СИсНі виш | моді. |ПОЛіСТ) Коко- агроценозів способів, фітофа- фіто- | нева : тигмМОЗ| . о ся й плодо- ліоз мікоз ло гів. фаги | муха сливи
Порогові жерка та інші рівні види
Стабільно високий
Спосіб, що упродовж вегетації. пропонує- 2,5 90,4 | 79,5 | 88,5 | 70,5 | 68,2 | 78,4 | Незначна 89,4 ться саморегуляція вишневої мухи
Спорадичні прояви.
Спосіб- Проблеми найближ- 20. | 73,9 | 70 | 77,5) 56,2 | 60,1 | 69,5 | подожерки, ти чий аналог вишневої мухи, пильщиків, фітопатогенів
Реалізується
Базовий винищувальна варіант. стратегія. Не що й 2,5 86,7 1 82,7 | 90,3 | 80,1 | 79,4 | 88,6 | враховується 91,6
Хімічний - й етапон діяльність ентомофагів та гіперпаразитів
Неконтрольований
Контроль 2,5 розвиток фітофагів та фітопатогенів ніг | - |46|57|57|43|52|56| - | 47
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, виконана. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 89,4 95, проти 77,1 95 у способі-найближчому аналозі. Усі суттєві елементи запропонованого способу проявили ефективну дію по відношенню до фітофагів та фітопатогенів. Особливо вираженою була згубна дія способу по відношенню до такого небезпечного виду, як сливова плодожерка. Комплексна дія на усі стадії спричинила загибель 90,4 95 популяції плодожерки, проти 73,995 у найближчому аналозі. Ефективно контролювались і фітофаги інших груп.
Спостерігалась ефективність запропонованого способу і у відношенні до фітопатогенів.
Домінували грибні патогени - моніліоз, клястероспоріоз, кокомікоз вишні та черешні, полістигмоз сливи. Біологічні фунгіциди у складі способу виключали прояви епіфітотій. Помітна ефективність серед фунгіцидів препарату Кетоміум, створеного на основі гриба Спаєїтійт, які інтенсивно продукує антибіотичні метаболіти, котрі ефективно пригнічують розвиток різноманітних фітопатогенів.
Запропонований спосіб за ефективністю не поступався хімічному еталону. Проте шляхи досягнення позитивного результату були різними. У запропонованому способі, внаслідок консортної ролі рослинного різноманіття, інших прийомів, агроценози кісточкових насаджень функціонували практично у режимі саморегуляції. У хімічному еталоні реалізовувалась винищувальна стратегія, коли знищувались однаково ефективно як шкідливі види так і корисні.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва, що включає прийоми використання грибних ентомопатогенних препаратів для захисту садів від плодожерок, який відрізняється тим, що по периметру кварталів саду формують рослинне різноманіття у складі алохтонних видів - 65-75 95 від усього фонду, решта рослин - автохтонні види, крім того міжряддя садів утримувались у режимі штучного залуження, крім того в період міграції гусениць сливової плодожерки, личинок пильщиків, вишневої мухи на діапаузування та зимівлю, проводять один прийом обприскування штамбів дерев, скелетних гілок, рослинних решток та грунту приштамбових кіл водним розчином у складі 5,0 96-ного ентомопатогенного препарату Пециломин, з титром спор не менше 6,0 млрд. у 1 г препарату, сумісно з ентомопатогенною нематодою 5іеіпегпета /ейПіпає, з розрахунку 5-6 млрд. інвазійних личинок на одне дерево, крім того до початку зими проводять згортання, з наступною утилізацією опалого листя та зрізаних гілок уражених фітопатогенами, при цьому, на початку міграції гусениць сливової плодожерки на зимівлю, проводять два прийоми, з інтервалом 8-10 днів, розселення у крони дерев лабораторної культури ектопаразита габробракона, виду Набгобгасоп пебеюг Зау., з розрахунку
    35 та 40 імаго на одне дерево, крім того перед цвітінням та зразу після цвітіння проводять два прийоми кореневого та позакореневого підживлення дерев водним розчином органічного добрива Паросток, з розрахунку 4,0-4,5 кг на одне дерево, при цьому упродовж вегетації, за появи перших ознак ураження листя фітопатогенами, проводять 3-4 прийоми з інтервалом 6-7 днів, обприскування крон дерев біологічними фунгіцидами, при цьому, перше обприскування проводять препаратом Кетоміум, з розрахунку 10 г на одне дерево, наступні з використанням препаратів Алірин та Гамаїр, з розрахунку по З л/га, при цьому, на початку масової яйцекладки самиць сливової плодожерки та інших листокруток, проводять по три прийоми, з інтервалом 5-6 днів, в період розвитку кожного покоління фітофагів, розселяють у крони дерев промислову культуру трихограми, виду Тісподгатта аеєпагоїїті Маїв., з розрахунку 3; 5 та З тис. особин на одне дерево, при цьому розселяють в агроценози трихограму тільки першого класу якості, крім того за появи на деревах гусениць лускокрилих фітофагів, попелиць та рослиноживильних кліщів, проводять два прийоми обприскування дерев водним розчином біологічного препарату
    Фітоверм 0,2 905, к. є. (концентрат емульсії), розрахунку 0,3 л/га.
UAU201710583U 2017-11-01 2017-11-01 Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва UA124453U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710583U UA124453U (uk) 2017-11-01 2017-11-01 Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710583U UA124453U (uk) 2017-11-01 2017-11-01 Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA124453U true UA124453U (uk) 2018-04-10

Family

ID=61874271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201710583U UA124453U (uk) 2017-11-01 2017-11-01 Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA124453U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Apazhev et al. Effects of applying safe methods for protecting fruit plantations from pests
Addesso et al. Organic treatments for control of pepper weevil (Coleoptera: Curculionidae)
Kaplan Determination of distribution, emergence period, population fluctuation and infestation rate of cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi L.)(Diptera: Tephritidae) in cherry orchards of Mardin province
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
Balikai Insect pest status of ber (Ziziphus mauritiana Lamarck) in India and their management strategies
CN110679404B (zh) 一种以植物替代控制与天敌协同防治陆生型水花生的方法
UA124521U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості попелиць на кісточкових культурах в системах органічного садівництва
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Morsy et al. Impact of Bifenthrin on Yellow Mite in Pepper Plants under Field Conditions at Wadi Al-Mollak, East Delta, Egypt
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
RU2020821C1 (ru) Способ борьбы с вредителями садовых насаждений и овощных культур
UA124470U (uk) Спосіб індукції структурно-функціональної активності біоти агроценозу ягідників
UA124455U (uk) Спосіб функціонування яблуневих садів у системах органічного садівництва
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Anarboev et al. Biological Effectiveness Of The Drug Nurell-Iks 66% Against Hoplocampa Testudinea
Tripathi IMPACT OF PARTHENIUM HYSTEROPHORUS (GAJARGHAS) WEED ON THE BIODIVERSITY OF LOCAL FLORA IN BUNDELKHAND REGION AND ITS ECOFRIENDLY CONTROL BY ZYGOGRAMMA BICOLORATA
UA119149U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів від плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
UA115441U (xx) Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів
UA131641U (uk) Спосіб порушення структури екологічних ніш популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
RU2312500C2 (ru) Способ защиты смородины от вредителей и болезней