SK81099A3 - Aminoalkylphosphonic acid drivatives, process for their preparation, pharmaceutical composition containing the same and their use - Google Patents

Aminoalkylphosphonic acid drivatives, process for their preparation, pharmaceutical composition containing the same and their use Download PDF

Info

Publication number
SK81099A3
SK81099A3 SK810-99A SK81099A SK81099A3 SK 81099 A3 SK81099 A3 SK 81099A3 SK 81099 A SK81099 A SK 81099A SK 81099 A3 SK81099 A3 SK 81099A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
hydroxy
aminomethylphosphonate
dimethylpyridyl
methoxy
diethyl
Prior art date
Application number
SK810-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Raymond Azoulay
Craig L Bentzen
Simon Floret
Robert J Ife
Lan Mong Nguyen
Eric Niesor
Hieu Trung Phan
Diep Vinh Van
Original Assignee
Symphar Sa
Smithkline Beecham Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Symphar Sa, Smithkline Beecham Plc filed Critical Symphar Sa
Publication of SK81099A3 publication Critical patent/SK81099A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/547Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom
    • C07F9/553Heterocyclic compounds, e.g. containing phosphorus as a ring hetero atom having one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07F9/576Six-membered rings
    • C07F9/58Pyridine rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Aminofosfonátové deriváty, spôsob ich výroby, farmaceutický prípravok s ich obsahom a ich použitie
Oblasť techniky
Predkladaný vynález sa týka aminofosfonátových derivátov, spôsobu ich výroby, farmaceutického prípravku s ich obsahom a ich použitia v terapii, najmä na znižovanie hladiny lipoproteínu(a) v plazme a tkanivách.
Doterajší stav techniky
Lipoproteín(a) Lp(a) je lipoproteín podobný LDL, kde jeho hlavný lipoproteín apoB-100 je kovalentne naviazaný na zvláštny glykoproteín, apoproteín(a). Kvôli jeho štrukturálnej podobnosti s plazminogénom, apo(a) interferuje s normálnym fyziologickým procesom trombóza-hemostáza. Štrukturálny znak Lp(a), kde LDL lipoproteín je naviazaný na apo(a), sa považuje za zodpovedný za aterogénne a trombolytické účinky.
Zvýšené hladiny Lp(a) súvisia s rozvojom aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, infarktom myokardu, mozgovým infarktom, restenózou po balónovej angioplastike a mŕtvicou. Posledná epidemiologická štúdia poskytuje klinický dôkaz o pozitívnej korelácii medzi plazmatickými koncentráciami Lp(a) a výskytom srdcového ochorenia (pozri napr. Zvýšené hladiny lipoproteínu(a) v plazme a ochorenie srdca u mužov vo veku 55 rokov a mladších; A. G. Bostom, L. A. Cupples, J. L. Jenner, J. M. Ordovas, L. J. Seman, P. W. F. Wilson, E. J. Schaefer a W. P. Castelii: Journal of Američan Medical Association, 1996, 276, s. 544 až 548).
U pacientov, ktorí majú hladiny Lp(a) vyššie ako 20 až 30 mg/dl, tieto znamenajú významne zvýšené riziko srdcových záchvatov a mŕtvice. Účinná liečba znižujúca Lp(a) v súčasnosti neexistuje, keďže silné látky s hypocholesterolemickým účinkom, ako napr. inhibítory HMGCoA reduktázy, neovplyvňujú Lp(a). Donedávna jedinou zlúčeninou vykazujúcou zníženie Lp(a) bol niacín. Avšak vysoké dávky, ktoré sú nevyhnutné, aby bol účinný, sprevádzajú neprijateľné vedľajšie účinky. Preto jestvuje nevyhnutná potreba látok, ktoré by účinne znižovali hladiny Lp(a).
-2Medzinárodná prihláška W097/02037 (Symphar, S. A.; SmithKline Beecham plc., publikovaná 23. januára 1997) publikovaná po prioritnom termíne predkladanej žiadosti, opisuje skupinu aminofosfonátov alfa substituovaných fenolovými skupinami vzorca (A):
o
(A) kde kde Xa je H, C(i.8)alkyl, hydroxy alebo C(i.8)alkoxy; Xb je C(1.8)alkyl alebo C^alkoxy; Xc je C(i-4)alkyl alebo X3O a jeden z dvoch ďalších substituentov Xa alebo Xb môžu vytvárať alkylidéndioxykruh s 1 až 4 atómami uhlíka; Ra a Rb, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H alebo C(i-6)alkyl; B je CH2CH2, CH=CH alebo CH2; n je 0 alebo 1; Z je H alebo C(i.8)alkylová skupina; m je 0 alebo celé číslo od 1 do 5; Xd je H alebo C(i_8)alkyl, C(i.8)alkoxy alebo halogén; a pyridylový kruh je pripojený kruhovým uhlíkom a- alebo β- k dusíku (2- alebo 3-pyridyl). Tieto zlúčeniny majú účinok znižujúci Lp(a). Zlúčeniny vzorca (A) spadajú pod generický vynález EP-A-0 559 079. Tento je orientovaný na aminofosfonáty alfa substituované fenolovými skupinami, ktoré sú určené na použitie pri znižovaní hladín cholesterolu v plazme a hladín peroxidov v krvi. Zlúčeniny vzorca (A) sú charakterizované alebo žiadnym substituentom (Xd je H) alebo jednoduchým substituentom na pyridylovom kruhu. Teraz sa zistilo, že ďalšia substitúcia na pyridylovom kruhu poskytuje zlúčeniny s lepším biologicým profilom.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú aminosulfonátové deriváty všeobecného vzorca I
kde
X1 a X2, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, jednoduchá alebo rozvetvená C(i-8)alkylová alebo C(i_8)alkoxyskupina alebo nitroskupina;
X3 je H, C(i_4)alkylová skupina, X3O a jeden z ďalších dvoch substituentov X1 alebo X2 môže vytvárať C(i_4)alkylidéndioxykruh;
R1 a R2, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, jednoduchá alebo rozvetvená C(i-6)alkylová skupina;
B je CH2, CH2CH2 alebo CH=CH;
n je 0 alebo 1;
Zje H alebo lineárna alebo rozvetvená C^alkylová skupina;
m je 0 alebo celé číslo od 1 do 5; a
Y1, Y2, Y3 a Y4, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, lineárna alebo rozvetvená C(i-e)alkylová alebo C(1.8)alkoxyskupina, kyano, trifluórmetyl, nitro, hydroxy, hydroxymetyl, C^alkoxymetyl, amino, C^alkylamino, C(i.4)dialkylaminoskupina, atóm halogénu (F, Cl, Br, I) alebo akékoľvek priľahlé Y1, Y2, Y3 a Y4 môžu vytvárať voliteľne substituovaný C^alkylidénový alebo C(1.4)alkylidéndioxykruh, za podmienky, že najmenej dve z Y1, Y2, Y3 a Y4 skupín nie sú H;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
Výhodne X1 je H, hydroxy, C^alkyl alebo C^alkoxy, výhodne C(i.3)alkylová skupina alebo C(i.3)alkoxy, výhodnejšie vodík, hydroxy, metyl, metoxy alebo etoxy.
Výhodne je X2 C^alkyl alebo C^alkoxy, výhodne C(1.3)alkylová alebo C(i.3)alkoxy, výhodnejšie metyl, metoxy alebo etoxy.
-4Výhodne X1 a X2 sú každé C(i_4)alkyl, výhodne C^alkylová skupina alebo C(i-4)alkoxy; alebo jeden z X1 a X2 je C(1.4)alkyl a druhý je C(1.4)alkoxy alebo C(i_3)alkyl; alebo X1 je hydroxy a X2 je C(1_4)alkyl alebo C(i.4)alkoxy.
Medzi výhodné kombinácie X1 a X2 patria metoxy a metoxy, metoxy a metyl, etoxy a metyl, metyl alebo terc-butyl a metyl, etoxy a etoxy, hydroxy a metyl a hydroxy a metoxy.
Výhodne je X3 vodík alebo metyl.
Výhodnejšou fenylovou skupinou je 4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl.
Výhodne je (B)n priama väzba.
Výhodne je m 0.
Výhodne sú R1 a R2 každý C^alkylová skupina, výhodnejšie C2- alebo C3alkylová skupina, najmä, ak R1 a R2 je etyl alebo izopropyl.
Zje výhodne vodík.
Medzi predstaviteľov Y1 až Y4 patria alkyl, napr. metyl alebo terc-butyl, metoxy, chlór, hydroxy, hydroxymetyl alebo dva priľahlé substituenty tvoria voliteľne substituovaný alkylidénový alebo alkylidéndioxy kruh s 1 až 6 atómami uhlíka.
Výhodne je Y1 a Y2 každý metyl, výhodne ako 2,6-substituenty pyridylového kruhu a Y3 a Y4 sú každý vodík.
Výhodne je pyridylový kruh pripojený kruhovým atómom uhlíka β- na dusík (3/5-pyridyl). Zvlášť výhodným pyridylovým kruhom je (2,6-dimetyl)pyrid-3-yl.
Farmaceutický prijateľné soli sú dobre známe a patria sem anorganické a organické soli, napr. soli s HCI, H2SO4, kyselinou šťavelovou, kyelinou maleínovou, kyselinou sulfónovou, atď.
Výhodné zlúčeniny vzorca I zahŕňajú:
Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-aminometylfosfonát a dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát a farmaceutický prijateľné soli; najmä (+)-diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylosfonát a ich farmaceutický prijateľné soli, najmä hydrochloridy.
-5Zlúčeniny vzorca I sa ukázali ako účinné pri znižovaní tvorby Lp(a) u primárnych kultúr hepatocytov opíc Cynomolgus. Lp(a) týchto primátov je podobný z hľadiska imunologických vlastností s humánnym Lp(a) a vyskytuje sa v takmer v identickom frekvenčnom rozdelení koncentrácií v plazme (pozri „Koncentrácia Lipoproteínu (a) v plazme je regulovaná veľkosťou proteínu apolipoproteínu (a) a nadbytkom hepatálnej Apo(a) mRNA na modeli opíc Cynomolgus“, N. Azrolan et al., J. Biol. Chem., 266, 13866 až 13872, 1991). Zlúčeniny vzorca I sú preto potenciálne vhodné pre znižovanie Lp(a) u človeka, čo je terapeutickým prínosom. Podľa ďalšieho uskutočnenia, predkladaný vynález poskytuje zlúčeninu vzorca I alebo jej farmaceutický prijateľnú soľ na použitie v terapii, najmä ako látky znižujúcej Lp(a). Zvýšené hladiny lipoproteínu(a) v plazme a v tkanivách súvisia s aterosklerózou, abnormálnou proliferáciou buniek hladkého svalstva so zvýšenou trombogenézou a sú exprimované pri takých chorobných stavoch, ako sú napr.: koronárna choroba srdca, periférne arteriálne ochorenie: intermitentná klaudikácia, trombóza, restenóza po angioplastike, extrakraniálna karotídna ateroskleróza, mŕtvica a ateroskleróza vyskytujúca sa po transplantácii srdca. Zlúčeniny vzorca I môžu byť tiež vhodné pri liečbe zápalových ochorení a zhoršenom hojení rán.
Na takéto terapeutické použitie budú zlúčeniny podľa predkladaného vynálezu podávané v štandardných farmaceutických prípravkoch. Podľa ďalšieho uskutočnenia vynálezu sa poskytuje farmaceutický prípravok, obsahujúci zlúčeninu vzorca I a farmaceutický prijateľnú pomocnú látku alebo nosič. Vhodnými pomocnými látkami a nosičmi sú dobre známe látky v tejto oblasti a budú vybrané podľa spôsobu podávania a na základe štandardnej farmaceutickej praxe. Napr. prípravky možno podávať perorálne vo forme tabliet obsahujúcich pomocné látky, ako sú škrob alebo laktóza, alebo v kapsulách, ovulách alebo lozengoch samostatne alebo spolu s pomocnými látkami, v podobe nálevov alebo suspenzií obsahujúcich ochucovadlá alebo farbiace látky. Prípravky možno podávať injekčneparenterálne, napr. intravenózne, intramuskulárne alebo subkutánne. Pri parenterálnom podávaní je najvhodnejšie ich podávanie vo forme sterilného vodného roztoku, ktorý môže obsahovať ďalšie látky, napr. soli alebo glukózu, aby bol roztok izotonický s krvou. Výber formy pre podávanie, ako aj účinné dávky sú
-6rôzne, okrem iného závisia od ochorenia, ktoré je predmetom liečby. Výber spôsobu podávania a dávkovania závisí od odborníkov v oblasti.
Zlúčeniny vzorca I a ich farmaceutický prijateľné soli pre perorálne podávanie môžu byť v tekutej forme, napr. ako sirupy, suspenzie alebo emulzie alebo v tuhej forme, ako napr. tablety, kapsuly a lozengy. Tekutý prípravok bude v zásade obsahovať suspenziu alebo roztok zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijateľnej soli vo vhodnom tekutom nosiči-nosičoch, ako sú napr. etanol, glycerín, bezvodé rozpúšťadlo, ako napr, polyetylénglykol, oleje alebo vo vode so suspendačným činidlom, konzervačnú látku, ochucovadlo a farbiace zložky. Prípravok vo forme tablety možno vyrobiť za použitia vhodného farmaceutického nosiča alebo nosičov spôsobom rutinným na výrobu tuhých liekových foriem. Príklady takýchto nosičov zahŕňajú stearan horečnatý, škrob, laktózu, cukrózu a celulózu. Prípravok vo forme kapsle možno vyrobiť rutinnými enkapsulačnými technikami. Napr. pelety s obsahom účinnej zložky možno vyrobiť za použitia štandardných nosičov a potom naplniť do tvrdej želatínovej kapsle; alternatívne možno vyrobiť disperziu alebo suspenziu za použitia akéhokoľvek vhodného farmaceutického nosiča-nosičov, napr. vo vode rozpustných želatín, celulóz, silikátov, olejov a disperzia alebo suspenzia je potom naplnená do mäkkej želatínovej kapsle. Bežné parenterálne prípravky pozostávajú z roztoku alebo suspenzie zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijateľnej soli v sterilnom nosiči rozpustenom vo vode alebo v parenterálne prijateľnom oleji, napríklad v polyetylénglykole, polyvinylpyrolidóne, lecitíne, arachidónovom oleji alebo sezamovom oleji. Alternatívne možno roztok lyofilizovať a potom ho znovu vytvoriť pomocou vhodného rozpúšťadla tesne pred podávaním. Bežný prípravok vo forme čapíkov obsahuje zlúčeninu vzorca I alebo jej farmaceutický prijateľnú soľ, ktorá je účinná pri tomto spôsobe podávania, s väzobným a lubrikačným činidlom, ako sú polymerizované glykoly, želatíny alebo kakaové maslo alebo iné vosky a tuky rastlinného alebo syntetického pôvodu s nízkou teplotou topenia.
Výhodne je prípravok v jednodávkovej forme, ako je tableta alebo kapsula. Každá dávková jednotka na perorálne podávanie obsahuje výhodne 1 až 250 mg (a pri parenterálnom podávaní obsahuje výhodne 0,1 až 25 mg) zlúčeniny štruktúry I alebo jej farmaceutický prijateľnej soli v prepočte na voľnú bázu.
-7Zlúčeniny podľa vynálezu budú za normálnych okolností podávané pacientovi v dennom dávkovacom režime. Pre dospelého pacienta to má byť napr. perorálna dávka medzi 1 mg a 500 mg, výhodne medzi 1 mg a 250 mg, alebo intravenózna, subkutánna alebo intramuskulárna dávka medzi 0,1 mg a 100 mg, výhodne medzi 0,1 mg a 25 mg, zlúčeniny vzorca I alebo jej farmaceutický prijateľnej soli prepočítanej ako voľná báza, zlúčenina má byť podávaná 1 až 4x denne.
Zlúčeniny vzorca I možno vyrobiť spôsobmi dobre známymi v oblasti, napr. takými, ako sú opísané vo W097/02037.
Napríklad zlúčeniny vzorca I, u ktorých Zje vodík, možno vyrobiť spôsobom, v ktorom sa na imín vzorca II
(H) kde X1, X2, X3, B, n, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 už boli definované;
pôsobí dialkylfosfitom vzorca III
H-PO(OR1)(OR2) (III) kde R1 a R2 už boli definované;
alebo jeho trialkylsilylderivátom, výhodne trimetylsilylfosfitom, alebo jeho kovovou, napríklad sodnou soľou, vytvorenou in situ opracovaním zlúčeniny vzorca III vhodnou bázou, napr. hydridom sodným, etoxidom alebo metoxidom.
Reakciu možno uskutočniť v prítomnosti alebo v neprítomnosti katalyzátora. Medzi vhodné katalyzátory patria amíny, napr. dietylamín alebo trietylamin. Reakciu možno uskutočniť v prítomnosti alebo neprítomnosti rozpúšťadla. Vhodnými rozpúšťadlami sú petroléter, benzén, toluén, dietyléter, tetrahydrofuran, 1,2-dimetoxyetán. Vhodné reakčné teploty sú v rozmedzí od 30 do 140 °C.
Imínovú zlúčeninu vzorca II možno získať kondenzáciou aldehydovej zlúčeniny vzorca IV
) ___CHO ' n (IV) kde X1, X2, X3, B a n už boli definované; s primárnym amínom vzorca V
(V) kde Z, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 už boli definované;
za podmienok tvorby imínu.
Vhodne možno kondenzáciu uskutočniť s použitím alebo nepoužitím katalyzátora v rozpúšťadle, ako je napríklad éter, tetrahydrofurán, benzén, toluén alebo etanol. Medzi vhodné katalyzátory patria molekulové sitá, kyselina, ako napr. ľadová kyselina octová, kyselina p-toluénsulfónová, tionylchlorid, tetrachlorid titaničitý, eterát bórtrifluoridu, alebo báza, ako napr. uhličitan draselný. Reakcia sa vhodne uskutočňuje v rozmedzí teplôt od 0 °C až po teplotu varu použitého rozpúšťadla. U menej reaktívnych amínov a aldehydov možno reakciu uskutočniť aj Dean-Starkovom prístroji.
Zlúčeniny vzorca I možno vyrobiť aj postupom, ktorý zahŕňa opracovanie ekvimolárnych množstiev aldehydu vzorca IV, amínu vzorca V, kde Z, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 už boli definované; a dialkylfosfitu vzorca III, vhodne v prítomnosti kyseliny ptoluénsulfónovej ako katalyzátora, v uhľovodíkovom rozpúšťadle, ako je petroléter, benzén, toluén alebo xylén, pri teplote medzi izbovou teplotou a teplotou varu použitého rozpúšťadla a súčasnom vylúčení vody, napr. za použitia Dean-Starkovho prístroja.
Zlúčeniny vzorca I, v ktorých m nie je nula možno tiež vyrobiť postupom, ktorý zahŕňa opracovanie zlúčeniny vzorca VI
-9(VI)
kde X1, X2, X3, B a n už boli definované; s aldehydom vzorca VII
(VII) kde m je celé číslo od 1 do 5 a Y1, Y2, Y3 a Y4 už boli definované; za podmienok redukčnej aminácie.
Za vhodné podmienky na uskutočnenie reakcie sa považuje uskutočnenie reakcie v prítomnosti kyanoborhydridu sodného v alkoholovom rozpúšťadle, výhodne v metanole, pri pH medzi 3 až 6 a pri teplote medzi 0 °C až 25 °C.
Zlúčeninu vzorca VI možno získať postupom už opísaným pre zlúčeninu I z aldehydu vzorca IV pôsobením amínu vzorca VIII
A-NH2 (VIII) kde A je ochranná skupina, ktorú je možné odstrániť hydrogenolýzou, napr. asusbstituovaným benzylom alebo benzyloxykarbonylom a fosfitom štruktúry III. Takto vznikne medziprodukt, ktorý sa potom podrobí hydrogenolýze podľa štandardných podmienok, aby sa získala zlúčenina vzorca VI.
Uvíta sa, aby aminofosfátový ester vzorca I mal bázické centrum, bol schopný vytvárať soli, napr. s anorganickými kyselinami ako je HCI, H2SO4 a s organickými kyselinami, ako sú kyselina šťavelová, kyselina maleínová, sulfónové kyseliny, atď.
-10Všetky soli sú súčasťou tohto vynálezu.
Zlúčeniny štruktúry I sú racemátmi, keďže majú najmenej jedno chirálne centrum, ktorým je atóm uhlíka v pozícii alfa voči fosfonátovej skupine. Zlúčeniny vzorca I preto jestvujú v dvoch enantiomémych podobách. Racemické zmesi (50 % každého enantioméru), čisté enantioméry a ich iné zmesi tiež spadajú pod predkladaný vynález. Zmesi enantiomérov, vrátane racemátov, môžu byť konvertované do ich konštitučných enantiomérov spôsobmi dobre známymi, napr. chirálnou chromatografiou. Pokiaľ nie je označené inak, fýzikálne konštanty a biologické dáta, ktoré sú uvedené pri zlúčeninách štruktúry I, patria racemátom.
Štruktúra zlúčenín vzorca I opísaná v nasledujúcich príkladoch bola stanovená pomocou ich infračervených (IR), hmotnostných (MS) spektier a spektier nukleárnej magnetickej rezonancie (NMR). Čistota zlúčenín bola testovaná na tenkých vrstvách, plynovo-kvapalinovou chromatografiou alebo vysokovýkonnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC).
Vynález je ďalej opísaný nasledujúcimi príkladmi, ktoré sú určené na ilustráciu vynálezu, bez limitovania jeho záberu.
Skratky použité v tejto žiadosti sú nasledovné:
V tabuľkách n je normálny, i je izo, s je sekundárny a t je terciárny. V opise NMR spektier je s singlet, d duplet, d,d' dvojitý duplet, t je triplet a m je multiplet. TsOH je monohydrát kyseliny p-toluénsulfónovej. Teploty boli zaznamenané v stupňoch Celzia a teploty topenia nie sú korigované.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Dietyl a-(4-hydroxy-3,5-dimetylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát
- 11 Zmes 1,11 g (7,4 mmolu) 4-hydroxy-3,5-dimetylbenzaldehydu, 0,9 g (7,4 mmolu) 3-amino-2,6-dimetylpyridínu, 3,05 g (22 mmolov) dietylfosfitu a približne 5 mg TsOH rozpusteného v 20 ml toluénu v nádobe pripojenej na Dean-Starkov prístroj refluktovala 7 h. Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili, aby sa získal žltý olej, ktorý bol čistený stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCI3/MeOH), aby sa získalo 0,38 g (21 %) oleja, ktorý pomaly tuhol.
MS (m/e) = 392 : M+, 255 (100%): M+ -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 7,0 (d, J = 2Hz, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,73 a 6,61 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 5,3 (1H): OH; 4,55 (dd, J = 7 a 22 Hz, 1H):CH-PO3Et2; 4,49 (m, 1H): N-H; 4,18 až 3,65 (m, 4H): P-O-CH2-CH3; 2,49 a 2,36 (2s, 6H celkovo): Py-CH3; 2,2 (1s, 6H): Ph-CH3; 1,29 a 1,15: (2t, = 7 Hz, 6H celkovo): P-O- CH2-CH3.
Príklad 2
Dietyl a-(3-terc-butyl-4-hydroxy-5-dimety!fenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát
Zmes 1,42 g (7,4 mmolu) 3-terc-butyl-4-hydroxy-5-dimetylbenzaldehydu, 0,9 g (7,4 mmolu) 3-amino-2,6-dimetylpyridínu, 3,05 g (22 mmolov) dietylfosfitu a približne 5 mg TsOH rozpusteného v 20 ml toluénu v nádobe pripojenej na DeanStarkov prístroj refluktovala 7 h. Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili a zvyšok bol čistený stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCI3/MeOH), aby sa získalo 0,89 g (21%) tuhej látky, 1.1. = 139 až 141 °C.
MS (m/e) = 434 : M+, 297 (100%): M+ -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 7,15 a 7,02 (2m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,74 a 6,62 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 5,15 (1H): OH; 4,59 (dd, J = 7 a 23 Hz, 1H): CH-PO3Et2; 4,47 (m, 1H): N-H; 4,18 až 3,65 (m, 4H): P-O-CH2-CH3; 2,49 a
-122,36 (2s, 6H celkovo): Py-CH3; 2,18 (1s, 6H): Ph-CH3; 1,39 (s, 9H): t-bu; 1,29 a 1,13: (2t, = 7 Hz, 6H celkovo): P-O- CH2-CH3.
Príklad 3
Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(216-dimetylpyridyl)]aminometyl-fosfonát
Zmes 4,0 g (24 mmolov) 4-hydroxy-3-metoxy-5-metylbenzaldehydu a 2,94 g (24 mmolov) 3-amino-2,6-dimetylpyridínu rozpusteného v 40 ml toluénu a katalytické množstvo kyseliny p-toluénsulfónovej (približne 5 mg) v nádobe pripojenej na Dean-Starkov prístroj refluktovala 7 h. Roztok bol odparený do sucha, aby sa získalo 6,5 g 100 %) oleja oranžovej farby, ktorý bol priamo použitý v nasledujúcom kroku.
K 3,8 g (14 mmolov) surového imínu rozpusteného v 40 ml toluénu sa pridal diizopropylfosfit (5,84 g, 35 mmolov) a zmes refluktovala 7 h. Pridalo sa ďalšie množstvo diizopropylfosfitu (2,34 g, 14 mmolov) a zmes refluktovala ďalšie dve hodiny (celkový reakčný čas: 9 h). Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili a zvyšok bol čistený stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCI3/MeOH) a rekryštalizáciou (petroléter/CH2CH2), aby sa získalo 1,48 g (24 %) žltohnedej tuhej látky, t. t. = 138 až 139 °C. Ďalšou rekryštalizáciou zo zmesi t-butylmetyléter/CH2CH2 sa získala svetložltá tuhá látka analytickej čistoty, 1.1. = 159 až 160 °C. Elementárna analýza: C22H33N2O5P % vypočítané C 60,54 H 7,62 N 6,47 P 7,27 % zistené C 60,45 H 7,76 N 6,35 P 7,09
MS (m/e) = 436 : M+, 271 (100 %): M+ - PO3iPr2
NMR (CDCI3): δ = 6,80 a 6,73 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,6 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; OH; 4,65 a 4,47 (m, 2H): P-O-CH-Me2; 4,5 (2
- 13prekryté m, 2H: Py-CH3; 2,22 (1s, 3H): Ph-CH3; 1,32, 1,29, 1,23 a 1,01 (4d, J = 7 Hz, 12 H celkovo): P-O-CH-(CH3)2.
Táto zlúčenina sa môže tiež vyrobiť v 1,2-dimetoxyetáne (DME). Imín (8,1 g, 0,03 molu) bol rozpustený v 10 ml DME a pridal sa diizopropylfosfit 7,5 g, 0,045 molu) a výsledná zmes refluktovala cez noc. DME bol vo vákuu odparený, aby sa získala látka, ktorá bola čistená stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCI3/MeOH); zo spojených frakcií sa po triturácii v petroléteri a po dvoch rekryštalizáciách v CH2CI2/MTBE získalo 6,9 g (52 %) čistej hlavnej zlúčeniny, 1.1. = 159 až 160 °C.
Alternatívne možno reakciu uskutočniť priamo (bez rozpúšťadla) vo fosfitovom činidle. K surovému imínu (8,1 g, 0,03 ml) sa pridal diizopropylfosfit (7,5 g, 0,045 molu) a homogénna hnedá zmes sa 12 h zohrievala pri 120 °C. Olejovitá reakčná zmes sa zriedila v chloroforme a bola extrahovaná nasýteným bikarbonátovým roztokom. Vysušená organická fáza sa skoncentrovala a bola triturovaná petroléterom, aby sa odstránil nadbytok HPO3iPr2; získala sa pastovitá tuhá látka. Stĺpcovou chromatografiou (SiCb, 95/5 CHCI3/MeOH) a rekryštalizáciou sa získalo 6,5 g (50 %) hlavnej zlúčeniny, 11. = 159 až 160 °C.
Príklad 4
Dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-aminometylfosfonát
Ako bolo opísané v príklade 3, imín (3,8 g, 14 mmolov) získaný kondenzáciou
4-hydroxy-3-metoxy-5-metylbenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimetylpyridínom reagoval s dietylfosfitom (5,82 g, 42 mmolov) v 40 ml toluénu pri refluxnej teplote 9 h, aby sa získalo 1,38 g (24 %) hlavnej zlúčeniny ako bielej tuhej látky, 1.1. = 145 až 147 °C. MS (m/e) = 408 : M+, 271 (100 %) : M+ - PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 6,82 a 6,76 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,6 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 5,7 (1H): OH; 4,62 a 4,47 (m, 2H): CH-PO3Et2 a N-H; 4,14 až 3,7 (m, 4H: P-O-CH2CH3; 3,86 (s, 3H): 2,52 a 2,39 (2s, 6H celkovo); Ph-CH3; 1,31 a 1,19 (2t, J = 7 Hz, 6 H celkovo): P-O-CH2-CH3.
Príklad 5
Enantioméry diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetyl-pyri-
dyl)]aminometylfosfonátu
MeO X____k PO3 iPr, i
(+) / (-) Ho_/y 1 —C-H I
NH--
Me Me^N^Me
Enantioméry racemickej zmesi boli separované simulovanou chromatografiou na pohyblivej vrstve za použitia ôsmych stĺpcov naplnených 30 g Chiralpak AD a zmesou hexán/etanol ako eluentu. Spracovalo sa 42 g racemickej zmesi, aby sa po triturácii s dietyléterom získalo alebo 16,1 g rýchlejšie eluujúceho enantioméru [a]D25 + 14,0° (c = 1,0 EtOH), 1.1. = 123 až 124 °C, optická čistota = 98,5 %) a 15,2 g pomalšie eluujúceho enantioméru [a]D25 + 13,1° (c = 1,0 EtOH), t. t. = 120 až 122°C, optická čistota = 97,5 %).
Štruktúry obidvoch enantiomérov sa potvrdili pomocou NMR, IR a MS spektroskopie a elementárnej analýzy.
Elementárna analýza:
Elementárna analýza: C22H33N20sP
% vypočítané C 60,54 H 7,62 N 6,47
(+) enantiomér C 60,57 H 7,98 N 6,40
(-) enantiomér C 60,45 H 7,94 N 6,32
Príklad 6
Hydrochloridová soľ (+)diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]amino-metylfosfonátu
(+)Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]amino-metylfosfonát (1,5 g) sa rozpustil v 30 ml EtOH a ochladil sa na ľadovom kúpeli. Pridal sa roztok HCI v Et2O (1M, 3,45 ml), po miešaní 10 min. sa zmes skoncentrovala za zníženého tlaku. Zvyšok kryštalizoval z etylacetátu, aby sa získalo 1,25 g bielej tuhej látky [a]D25 + 45,6° (c = 0,535 EtOH), optická čistota 99,9 %.
Príklad 7
Hydrochloridová soľ (-)diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6dimetylpyridyl)]-amino-metylfosfonátu
(-)Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy -5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]amino-metylfosfonát (1,11 g) sa rozpustil v 25 ml EtOH a ochladil sa na ľadovom kúpeli. Pridal sa roztok HCI v Et2O (1M, 2,54 ml), po miešaní 10 min sa zmes skoncentrovala za zníženého tlaku. Zvyšok kryštalizoval z etylacetátu, aby sa získalo 0,98 g bielej tuhej látky [a]D25 - 39,3° (c = 0,595 EtOH), optická čistota 94,0 %.
Príklad 8
Dietyl a-(3,4-dimetoxy -5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-amino-metylfosfonát
Metyljodid (50 ml, 113,8 g, 0,8 molu) sa pridal k zmesi, obsahujúcej 16,6 g (0,1 molu) 4-hydroxy-3-metoxy-5-metyl-benzaldehydu, 55,2 g, (0,4 molu) uhličitanu draselného v 90 ml metyletylketónu a výsledná zmes refluktovala 5 h. Rozpúšťadlo sa odparilo v rotačnom odparovači a zvyšok sa rozdelil medzi 100 ml H2O a 100 ml CH2CI2. Vodná fáza bola ďalej extrahovaná tromi 100 ml dávkami CH2CI2, spojené organické fázy sa vysušili pomocou MgSO4 a odparili sa, aby sa získal oranžový olej s hmotnosťou 18 g (100 %).
NMR (CDCI3): NMR (CDCI3): a = 9,83 (1H, CHO), 7,3 (2H, aromatický H), 3,92 a
3,90 (6H, Ome) a 2,33 (3H, Me).
Zmes 1,62 g (9 mmolov) 3,4-dimetoxy-5-metylbenzaldehydu získaná, ako už bolo uvedené a 1,1 g (9 mmolov) 3-amino-2,6-dimetylpyridínu rozpusteného v 25 ml toluénu a katalytické množstvo kyseliny p-toluénsulfónovej (približne 1 mg) v nádobe pripojenej na Dean-Starkov prístroj refluktovala 8 h. Roztok bol odparený do sucha, aby sa získalo 2,56 g (100 %) oranžového oleja, ktorý bol priamo použitý v nasledujúcom kroku.
Dietylfosfit (3,73 g, 27 mmolov) sa pridal k 2,56 g (9 mmolov) surového imínu rozpusteného v 25 ml toluénu a zmes refluktovala 8 h. Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili a zvyšok bol purifikovaný stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCh/MeOH), aby sa získalo 2,7g (71%) žltého oleja.
MS (m/e) = 423 : M+1, 286 (100%): M+ + 1 -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 6,83 (2m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,75 a 6,60 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,62 - 4,47 (2 prekryté m, 2H): CH-PO3Et2 a NH; 4,18 až 3,7 (m, 4H): P-O-CH2-CH3; 3,83 a 3,78 (2s, 6H): OCH3; 2,51 a 2,39 (2s, 6H celkovo) Py-CH3; 2,24 (1s, 3H): Ph-CH3; 1,30 a 1,16 (2t, J= 7 Hz, 6H celkovo): P-O- CH2-CH3.
-17Príklad 9
Diizopropyl a-(3,4-dimetoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát
Ako bolo opísané v príklade 8, ímín (2,56 g, 9 mmolov) získaný kondenzáciou
3,4-dimetoxy-5-metylbenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimetylpyridínom reagoval s diizopropylfosfitom (4,49 g, 27 mmolov) v 25 ml toluénu pri refluxnej teplote 9 h, aby sa získalo 2,4 g (59 %) hlavnej zlúčeniny ako žltý olej, po čistení stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CH2CI2/MeOH).
MS (m/e) = 451 : M+1, 286 (100%): M+ + 1 -PO3iPr2
NMR (CDCI3): δ = 6,81 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,75 a 6,65 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,65 - 4,50 (m, 2H): P-O-CH-Me2; 4,5 (2 prekryté m, 2H): CH-PO3iPr2 a N-H; 3,82 a 3,76 (2s, 6H): OCH3; 2,50 a 2,38 (2s, 6H celkovo): PyCH3; 2,23 (1s, 3H) Ph-CH3; 1,32, 1,29, 1,23 a 1,01 (4d, J= 7 Hz, 12H celkovo): P-O- CH2-(CH3)2.
Príklad 10
Dietyl a-(3-hydroxy-4-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-amino-metylfosfonát
Bezvodý chlorid hlinitý (5,3 g, 40 mmolov) bol suspendovaný pod dusíkom v roztoku 4-hydroxy-3-metoxy-5-metylbenzaldehydu (6 g, 36 mmolov) v 40 ml
-18dichlórmetánu. Po kvapkách sa pridal pyridín (12,8 ml, 160 mmolov) za miešania a chladenia tak, aby sa udržala teplota medzi 30 a 35 °C a vzniknutý oranžový roztok sa v refluxe zohrieval 24 h. Po ochladení reakčná zmes hydrolyzovala s 10 % roztokom HCI po hodnotu pH 1-2. Vzniknuté dve fázy sa separovali, dichlórmetánová fáza sa oddelila a vodná fáza bola extrahovaná tromi 40 ml dávkami dietyléteru. Odparením suchej éterovej fázy sa získalo 5,5 g (100%) béžovej tuhej látky, ktorá bola identifikovaná ako 3,4-dihydroxy-5-metylbenzaldehyd.
K zmesi 3,4-dihydroxy-5-metylbenzaldehydu (5,5 g, 36 mmolov) a lítium karbonátu (6,68 g, 90 mmolov) v N,N-dimetylformamide (90 ml) sa pridal metyljodid (5,6 ml, 12,83 g, 90 ml) a vzniknutá zmes sa zohrievala na 55 °C 15 h. Pridala sa ďalšia dávka metyljodidu (2 ml) a zmes sa udržiavala na 55 °C ďalšie 4 h. Reakčná zmes sa vliala do zmesi 450 ml vody a 10 ml 37 % HCI, vodné fázy boli extrahované tromi dávkami 150 ml dietyléteru. Rozpúšťadlo bolo odparené a zvyšok bol purifikovaný stĺpcovou chromatografiou, aby vzniklo 2,8 g (47 %) oleja identifikovaného ako 3-hydroxy-4-metoxy-5-metylbenzaldehyd.
MS (m/e) = 166 (100%): M+ - Me; NMR (CDCI3): δ = 9,85 (1H, CHO), 7,32 - 7,28 (2H, aromatický H), 5,95 (1H, OH), 3,88 (3H, Ome) a 2,38 (3H, Me).
Zmes 2,0 g (12 mmolov) 3-hydroxy-4-metoxy-5-metylbenzaldehydu získaného postupom uvedeným vyššie a 1,47 g (12 mmolov) 3-amino-2,6-dimetylpyridínu rozpusteného v 25 ml toluénu a katalytické množstvo kyseliny p-toluénsulfónovej (približne 1 mg) v nádobe pripojenej na Dean-Starkov prístroj refluktovala 4 h. Roztok bol odparený do sucha, aby sa získalo 3,25 g (100 %) hnedej tuhej látky, ktorá bola priamo použitá v nasledujúcom kroku.
Dietylfosfit (2,48 g, 18 mmolov) sa pridal k 1,63 g (6 mmolov) surového imínu rozpusteného v 25 ml toluénu a zmes refluktovala 16 h. Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili a zvyšok bol čistený stĺpcovou chromatografiou (S1O2, 95/5 CH2CI2 /MeOH), aby sa získalo 0,9 g (37 %) bielej tuhej látky, 1.1. = 141 až 142 °C po triturácii v t-butylmetyléteri.
MS (m/e) = 409 :M+1,272 (100%): M+ + 1 -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 8 (široký vrchol, 1H): OH; 6,82 a 6,74 (2m, 2H): aromatický, substituovaný fenyl, 6,75 a 6,58 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl, 4,56 (dd, J = 7 a 24 Hz, 1H); CH-PO3Et2; 4,43 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1 H): N-H; 4,16 až 3,71 (m,
-194Η): P-O-CH2-CH3; 3,80 (s, 3H): OCH3; 2,39 (1s, 3H); Ph-CH3; 2,28 (1s, 6H celkovo): Py- CH3; 1,29 a 1,16: (2t, J = 7Hz, 6H celkovo): P-O-CH2-CH3.
Príklad 11
Diizopropyl a-(3-hydroxy-4-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometyl-fosfonát
Diizopropylfosfit (2,48 g, 18 mmolov) sa pridal k 1,63 g (6 mmolov) surového imínu rozpusteného v 25 ml toluénu a zmes refluktovala 16 h. Rozpúšťadlo a nadbytok diizopropylfosfitu sa odparili a zvyšok bol čistený stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CH2CI2 /MeOH), aby sa získalo 1,1 g (42 %) bielej tuhej látky, 1.1. = 168 až 169 °C po triturácii v t-butylmetyléteri.
MS (m/e) = 436 :M+1, 286 (100%): M+ + 1 -PO3iPr2
NMR (CDCI3): δ = 7,9 (široký vrchol, 1H): OH; 6,83 a 6,74 (2m, 2H): aromatický, substituovaný fenyl, 6,74 a 6,58 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl, 4,66 a 4,47 (2m, 2H); P-O-CH-Me2; 4,54 - 4,45 (2 prekryté m, 2H) CH-PO3iPr2 a N-H; 3,79 (s, 3H): OCH3; 2,38 (1s, 3H); Ph-CH3; 2,29 a 2,27 (1s, 6H celkovo): Py- CH3; 1,31, 1,29, 1,22 a 1,01: (4d, J = 7Hz, 12H celkovo): P-O-CH-(CH3)2
Príklad 12
Dietyl a-(4,5-dimetoxy-3-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometyl-fosfonát
•N zxMe
Me
-20Zmes 1,5 g (8 mmolov) 4,5-dimetoxy-3-hydroxybenzaldehydu a 0,98 g (8 mmolov) 3-amino-2,6-dimetylpyridinu rozpusteného v 25 ml toluénu a katalytické množstvo kyseliny p-toluénsulfónovej (približne 1 mg) v nádobe pripojenej na DeanStarkov prístroj refluktovala 16 h. Roztok bol odparený do sucha, aby vzniklo 2,2 g (100%) oleja, ktorý bol priamo použitý ďalšom kroku.
Diizopropylfosfit (1,66 g, 12 mmolov) sa pridal k 1,15 g (4 mmoly) surového imínu rozpusteného v 25 ml toluénu a zmes refluktovala 16 h. Rozpúšťadlo a nadbytok diizopropylfosfitu sa odparili a zvyšok bol purifikovaný stĺpcovou chromatografiou (S1O2, 95/5 CH2CI2 /MeOH), aby sa získalo 0,52 g (30%) bielej tuhej látky, 1.1. = 134 až 136 °C.
MS (m/e) = 425 :M+ 1,288 (100%) : M+ + 1 -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 7,2 (široký vrchol, 1H): OH; 6,76 a 6,60 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl, 6,64 a 6,57 (m, 2H): aromatický substituovaný fenyl; 4,57 (dd, J = 7 a 24 Hz): CH-PO3Et2; 4,47 (dd, 1H): N-H; 4,18 a6 3,76 (m, 4H): P-O-CH2CH3; 3,87 a 3,84 (2s, 6H celkovo): OCH3; 2,39 a 2,38 (2s, 6H celkovo): Py-CH3; 1,30 a 1,19 (2t, J = 7Hz, 6H celkovo): P-O-CH-(CH3)2.
Príklad 13
Diizopropyl a-(4,5-dimetoxy-3-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát
Ako bolo opísané v príklade 12, imín (1,15 g, 4 mmoly) získaný kondenzáciou
4,5-dimetoxy-3-hydroxybenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimetylpyridínom reagoval s diizopropylfosfitom (2,0 g, 12 mmolov) v 25 ml toluénu pri refluxnej teplote 16 h, aby sa získalo 0,5 g (28 %) hlavnej zlúčeniny ako tuhá látka, t. t. = 157 až 159 °C, po čistení stĺpcovou chromatografiou (95/5 C^Ch/MeOH).
MS (m/e) = 452 :M+1, 287 (100%): M+ + 1 -PO3iPr2
-21 NMR (CDCI3): δ = 6,9 (široký vrchol, 1H): OH; 6,76 a 6,59 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl, 6,64 a 6,57 (m, 2H): aromatický H; substituovaný fenyl; 4,69 a 4,51 (m, 2H): P-O-CH-Me2; 4,5 (2 prekryté m, 2H): CH-PO3iPr2 a N-H; 3,86 a
3,85 (2s, 6H celkovo): OCH3; 2,41 a 2,38 (2s, 6H celkovo): Py-CH3; 1,33 a 1,29 a 1,04 (4d, J = 7Hz, 12H celkovo): P-O-CH-(CH3)2.
Príklad 14
Dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dichlórpyridyl)]-amino-metylfosfonát
3-amino-2,6-dichlórpyridín (t. t. = 118 až 120 °C) sa v kvantitatívnom výťažku získal reakciou 3-nitro-2,6-dichlórpyridínu so zmesou redukovaného železa vo vodnom roztoku kyseliny octovej.
Zmes 1,66 g (10 mmolov) 4-hydroxy-3-metoxy-5-metylbenzaldehydu a 1,63 g (10 mmolov) 3-amino-2,6-dichlórpyridínu rozpusteného v 40 ml toluénu a katalytické množstvo kyseliny p-toluénsulfónovej (približne 1 mg) v nádobe pripojenej na DeanStarkov prístroj refluktovala 16 h.
K surovému imínu rozpustenému v toluéne sa pridal dietylfosfit (3,45 g, 25 mmolov) a zmes refluktovala 7 h. Rozpúšťadlo a nadbytok dietylfosfitu sa odparili a zvyšok bol čistený stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CH2CI2/MeOH), aby sa získalo 0,52 g (30 %) žltej tuhej látky.
MS (m/e) = 448 : M+ (35CI), 311 (100%): M+ + (35CI) -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 6,98 a 6,72 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,77 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl, 5,71(1H): OH, 5,36 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1H); N-H; 4,53 (dd, J = 7 a 24 Hz, 1H): CH-PO3Et2; 4,18 až 3,73 (m, 4H): P-O-CH2-CH3;
3,86 (s, 3H): OCH3; 2,23 (1s, 3H); Ph-CH3; 1,31 a 1,20: (2t, J = 7Ηζ, 6H celkovo): P-O-CH2-CH3.
Príklad 15
Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dichlórpyridyl)]aminometyl-fosfonát
Postup opísaný v príklade 14 pokračoval použitím diizopropylfosfitu ako činidla, aby vznikla hlavná zlúčenina ako biela tuhá látka, 1.1. = 124 až 125 °C. MS (m/e) = 448 :M+(35CI), 311 (100%): M+ + (35CI) -PO3iPr2
NMR (CDCI3): δ = 6,98 a 6,72 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,77 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl, 5,71(1 H): OH, 5,36 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1 H); N-H; 4,67 až 4,50 (2m, 2H celkovo): P-O-CH-Me2; 4,5 (prekryté m, 1H): CHPO3iPr2; 3,86 (s, 3H): OCH3; 2,23 (1s, 3H); Ph-CH3; 1,34, 1,31, 1,23 a 1,06: (4d, J = 7Hz, 12H celkovo): P-O-CH-(CH3)2.
Príklad 16
Dietyl a-(3,5-dimetoxy-4-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetoxypyridyl)]-amino-metylfosfQnát
Imín (0,60 g, 2 mmolu) získaný kondenzáciou 3,5-dimetoxy-4-hydroxybenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimetoxypyridínom reagoval s dietylfosfitom (0,52 g, 4 mmoly) v 25 ml toluénu pri refluxnej teplote 5 h, aby sa získalo 0,34 g (40 %)
-23hlavnej zlúčeniny ako hnedý olej, po čistení stĺpcovou chromatografiou (98/2 CHCh/MeOH).
MS (m/e) = 456 :M+, 319 : M+ -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 6,68 (d, J = 2Hz, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,56 a 6,07 (2d, J = 8 Hz, 2H ): aromatický H, 3-pyridyl; 4,53 (d, J = 23 Hz, 1H): CHPO3Et2; cca 4,0 (prekryté m): N-H; 4,18 až 3,73 (m, 4H): P-O-CH2-CH3; 3,98 a 3,81 (2s, 3H každý): pyridyl-OCH3; 3,86 (1s, 6H): fenyl-OCH3; 1,29 a 1,19: (2t, = 7 Hz, 6H celkovo): P-O- CH2-CH3.
Príklad 17
Dietyl a-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[4-(2,6-di-terc-butylpyridyl)]aminometylfosfonát
2,6-di-terc-butylpyridín-4-karboxaldehyd sa získal oxidáciou 2,6-di-terc-butyl-
4-metylpyridínu s nadbytkom dioxidu selénu v kyseline octovej pri refluxnej teplote. Dietyl a-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-amino-metylfosfonát (1,67 g, 4,5 mmolu) a
2,6-di-terc-butylpyridín-4-karboxaldehyd (1,8 g, 8,2 mmolu) v 25 ml MeOH reagovali s NaBH3CN (0,85 g, 13 mmolov) 4 hodiny. Po neutralizácii zriedenou kyselinou chlorovodíkovou bola reakčná zmes extrahovaná CH2CI2 a bola čistená stĺpcovou chromatografiou na silikagéli (95/5 CH2CI2/MeOH), aby sa získalo 1,1 g (43 %) hlavnej zlúčeniny, 1.1. = 132 až 137 °C. MS (m/e) = 573 :M+, 436 : M+ -PO3Et2
NMR (CDCI3): δ = 7,19 (d, J = 2Hz, 2H): aromatický H, fenyl; 7,01 (s, 2H): aromatický H, 4-pikolyl; 4,15-3,77 (niekoľko m, 5H): P-O-CH2-CH3 a NH-CH2-Py 1,44 a 1,33 (2s, 3H každý): fenyl-terc-butyl a pyridyl-terc-butyl; 1,29 a 1,10: (2t, = 7 Hz, 6H celkovo): P-O- CH2-CH3.
-24Príklad 18
Hydrochloridová soľ diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonátu
Diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]amino-metylfosfonát (4,2 g, 9,6 mmolu) suspendoval v 20 ml dietyléteru a ochladil sa na ľadovom kúpeli. Pridal sa roztok HCI v Et2O (1M, 17,5 ml), po miešaní 45 min. sa zmes za zníženého tlaku odparila do konštantnej hmotnosti. Získalo sa 4,1 g (90 %) žltej tuhej látky.
Elementárna analýza: C22H34 CIN2O5P % vypočítané C 55,87 H 7,25 CI7.50 N 5,92 P 6,55 % zistené C 54,01 H 7,42 Cl 7,54 N 5,73 P 6,22
Príklad 19
Enantioméry dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]amino-metylfosfonátu
Racemická zlúčenina (príklad 4) bola rozdelená na svoje dva enantioméry chirálnou chromatografiou, za nasledovných podmienok:
Stĺpec: Chiralpak AD, 250 mm x 20 mm i.d
Mobilná fáza: 85/15 hexán/etanol v/v
Prietoková rýchlosť: 10 ml/min.
-25Detekcia: UV pri 215 nm
Koncentrácia vzorky: 50 mg rozpustených v 10 ml 50/50 hexán/etanol v/v Objem injikovania: 500 μΙ
Za týchto podmienok prvý eluujúci enantiomér eluoval v 14,7 minúte a druhý eluačný vrchol eluoval v 18,6 minúte Dva vrcholy boli rozlíšené na základe vzdialenosti. Dva vrcholy sa zozbierali ako oddelené frakcie z množstva injikovaní. Malá vzorka každej enantiomérovej frakcie sa odobrala na hodnotenie chirálnou analýzou, aby sa stanovila enantiomérna čistota každej frakcie. HPLC podmienky použité pri tejto chirálnej analýze boli nasledovné:
Stĺpec: Chiralpak AD, 250 mm x 4,6 mm i.d Mobilná fáza: 85/15 hexán/etanol v/v Prietoková rýchlosť : 10 ml/min.
Detekcia: UV pri 215 nm
Objem injikovania: 20 μΙ
Koncentrácia vzorky: neznáma - bola použitá vzorka z vrcholu nevysušenej frakcie
Za týchto podmienok hlavný vrchol prvej eluujúcej frakcie eluoval v 6,95 minúte. Pri tejto frakcii sa kvôli minoritnému množstvu enantioméru nezistil žiadny vrchol. Hlavný vrchol eluujúcej frakcie druhého enantioméru eluoval v 6,85 minúte s malým vrcholom spôsobeným enantiomérom eluujúcim v 7,1 minúte predstavujúcim 0,3 % celkovej oblasti vrcholu celkového enantioméru.
Zvyšok každej enantiomérovej frakcie sa vysušil v rotačnom odpaľovači. Každá frakcia bola resuspendovaná v niekoľkých ml etanolu a bola prenesená do malej predváženej ampulky. Vzorky boli pred meraním ich hmotnostného spektra a optickej otáčavosti vysušené pod dusíkom.
M+H pre každý enantiomér = 409,1
Prvý eluujúci enantiomér: [a]D pri 25 °C = +7,93° (c = 1,19 % EtOH) Druhý eluujúci enantiomér:: [a]D pri 25 °C = - 8,29° (c = 1,09 EtOH)
Príklad 20
Dimetyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát
-26Dimetylfosfit (0,4 g, 3,7 mmolu) sa pridal k 0,5 g (1,85 mmolu) surového imínu (získaného, ako je opísané v príklade 3) a zmes sa 2 h zohrievala na 120 °C. Olejová reakčná zmes sa zriedila v chloroforme a bola extrahovaná nasýteným roztokom bikarbonátu. Vysušená organická fáza bola skoncentrovaná a triturovaná v petroéteri, aby sa odstránil nadbytok dimetylfosfitu. Ďalším čistením stĺpcovou chromatografiou (SiO2, 95/5 CHCh/MeOH) a rekryštalizáciou (petroléter/CH2CI2) sa získalo 0,25 g (34 %) tuhej látky, 11. = 166 až 168 °C. IR (KBr) = 3300 cm'1 : NH, 2140: P = O, 1030: P-O-C.
Ďalšie zlúčeniny vzorca I boli vyrobené nasledujúcimi postupmi analogickými s tými, ktoré boli opísané v predchádzajúcich príkladoch. Ľavý stĺpec sa skôr ako čísla príkladu týka „zlúčeniny“, tie isté čísla zlúčenín sú potom použité v časti o biologických údajoch.
Tabuľka 1
Amimofosfonáty vzorca I (kde n je 0 a R1, R2 sú rovnaké)
Zlúčenina Príkl. X1 X2 X3 Z R1. R2 1.1. (°C)
1 OMe Ome H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 152 -154
2 4 OMe Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 145-147
3 3 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 159-160
4 1 Me Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et tuhá
5 2 TBu Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 139-141
6 Oet Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 125-127
7 OEt H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl iPr 145-146
8 17 tBu tBu H H Et 132-137
(f 1 -Bu^N^t.su
9 tBu tBu H H ^CH, •/x.. Et 139-145
10 tBu tBu H H 0 /Me r V-Me 0 Et 78-80
11 tBu tBu H H Un -OH, ( \ 1 OH Et 172-176
12 8 Ome Me Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et Olej
13 9 Ome Me Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr Olej
14 10 OH Me Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 141 - 142
15 11 OH Me Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 168-169
16 12 OH Ome Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et 134-136
17 13 OH Ome Me H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 157-159
18 14 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et tuhá látka
19 15 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 124-125
20 OMe OMe OMe H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et olej
21* 5 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 123-124
22* 5 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl IPr 120-122
23* 19 Ome Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et ?
24* 19 OMe Me H H 3-(2,6-dimetyl)pyridyl Et ?
zlúčenina 21-(+) enantiomér zlúčeniny 3; zlúčenina 22- (-) enantiomér zlúčeniny 3;
zlúčenina 23 (+) enantiomér zlúčeniny 2; zlúčenina 24- (-) enantiomér zlúčeniny 2
Biologické údaje
Zlúčeniny vzorca I boli testované na znižovanie tvorby Lp(a) na primárnych kultúrach hepatocytov opíc Cynomolgus.
-28Test
Hepatocyty boli izolované z pečení dospelých opíc Cynomolgus dvojstupňovou kolagenázovou perfúznou metódou podľa C. Guguen-Giullouzo a A. Guillouzo: „Spôsoby prípravy dospelých a fetálnych hepatocytov“, str. 1 až 12 v „Izolované a kultivované hepatocyty“, edície Inserm Paríž a John Libbey Eurotext Londýn (1986).
Životaschopnosť buniek bola stanovená farbením trypanovou modrou. Potom boli bunky naočkované pri hustote od 0,7.105 do 1.105 živých buniek na cm2 na platne tkanivových kultúr s Williams E tkanivovým kultivačným médiom s obsahom 10 % fetálneho teľacieho séra. Bunky boli inkubované 4 až 6 hodín a 24 hodín pri 37 °C v CO2 inkubátore (5 % CO2) v prítomnosti 20 μΜ testovaných zlúčenín rozpustených v etanole. Pre každú zlúčeninu sa použilo 4 až 6 jamiek. Ako referenčné látky sa použili kyselina nikotínová a steroidné hormóny, kvôli validácii testovacieho systému, keďže je známe, že znižujú Lp(a) u človeka. Kontrolné bunky boli inkubované iba v prítomnosti etanolu.
Výsledky (a) koncentrácia Lp(a)
Množstvo Lp(a) vylúčené do kultivačného média bolo priamo testované metódou ELISA, za použitia komerčne dostupnej súpravy. Bunky sa premyli a boli lyzované, ako to opísal A. L. White et al., Journal of Lipid Research, vol. 34, s. 509 až 517, (1993) a celulárny obsah Lp(a) sa testoval, ako je uvedené vyššie.
Zmeny v Lp(a) koncentrácii v kultivačnom médiu sú uvedené v percentách hodnôt meraných na kontrolných platniach po 24 hodinách.
Všetky zlúčeniny boli testované pri 20 μΜ. Zlúčeniny č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 15,
16, 21 a 22 sa prejavili znížením sekrécie Lp(a) o 20 až 50%. Zlúčeniny 12, 13, 14,
17, 18 a 19 znižovali sekréciu Lp (a) o 13 až 20 %.
(b) Výsledky in vivo
Protokol štúdie - Samci opíc Cynomolgus s hmotnosťou medzi 3 až kg sa rozdelili do skupín po 3 až 4 zvieratách. Pred liečbou boli ich hladiny plazmatického
-29Lp(a) sledované dlhšie ako 2 mesiace, aby sa zabezpečila konštantná základná hodnota. Lp(a) hodnoty merané na -7. a -1. deň boli porovnateľné a slúžili ako pred-dávkové hodnoty. Testované zlúčeniny sa podávali perorálne v želatínových kapsliach žalúdočnou sondou v dávke 25 mg/kg počas 4 týždňov a Lp(a) sa meral v týždňových intervaloch (7., 14., 21. a 28. deň). Na konci dávkovacieho obdobia boli zvieratá udržiavané bez liečby 4 týždne, počas ktorých sa ich hodnoty plazmatického Lp(a) vrátili na hladiny pred liečbou. Táto kontrola bola dôkazom, že zníženie meraného Lp(a) bolo prejavom farmakologickej aktivity testovaných zlúčenín.
Výsledky
V dňoch -7, -1, 7, 14, 21, a 28 po hladovaní cez noc sa krvné vzorky zozbierali do EDTA a Lp(a) sa meral citlivou a špecifickou ELISA metódou. Výsledky (priemerne 3 až 4 hodnoty pre každú skupinu) boli vyjadrené ako % preddávkových hodnôt. Vybrané zlúčeniny vzorca I boli testované v experimentálnych podmienkach, aby sa sledovala ich farmakologická aktivita in vivo.
Zlúčeniny č. 2, 3 a 6 boli testované pri dávke 25 mg/kg/deň 28 dní a znižovali hladinu plazmatického Lp(a) v rozmedzí 15% až 27% (hodnoty namerané na 28. deň, % zmena od pred-dávkových hodnôt). Zlúčeniny 21 a 22 boli testované pri dávke 50 mg/kg/deň po dobu 10 dní a znížili plazmatický Lp(a) v rozmedzí od 13 do 39% (hodnoty namerané na 10. deň, % zmena v porovnaní s pred-dávkovanými hodnotami).

Claims (23)

1. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I kde
X1 a X2, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, lineárna alebo rozvetvená C(1.8)alkylová alebo C^alkoxyskupina alebo nitroskupina;
X3 je H, C(i.4)alkylová skupina, X3O a jeden z ďalších dvoch substituentov X1 alebo X2 môže vytvárať C^alkylidéndioxykruh;
R1 a R2, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, lineárna alebo rozvetvená C(i-6)alkylová skupina;
B je CH2. CH2CH2 alebo CH=CH;
n je 0 alebo 1;
Z je H alebo lineárna alebo rozvetvená Cd-ejalkylová skupina;
m je 0 alebo celé číslo od 1 do 5; a
Y1, Y2, Y3 a Y4, ktoré môžu byť rovnaké alebo rozdielne, sú H, jednoduchá alebo rozvetvená C(i-8)alkylová alebo C(i.8)alkoxyskupina, kyano, trifluórmetyl, nitro, hydroxy, hydroxymetyl, C(M)alkoxymetyl, amino, C^alkylamino, C(M)dialkylaminoskupina, atóm halogénu (F, Cl, Br, I) alebo akékoľvek priľahlé Y1, Y2, Y3 a Y4 môžu vytvárať voliteľne substituovaný C^alkylidénový alebo C(i_4)alkylidéndioxykruh, za podmienky, že najmenej dve z Y1, Y2, Y3 a Y4 skupín nie sú H;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
2. Aminofosfonátové deriváty podľa nároku 1, kde X1 je H, hydroxy, C(i.4)alkyl alebo C(i-4)alkoxy.
3. Aminofosfonátové deriváty podľa nároku 1 alebo 2, kde X2 je C(i_4)alkyl alebo C(1.4)alkoxy.
4. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, kde X1 a X2 sú každé C^alkyl alebo Cp^alkoxy; alebo jeden z X1 a X2 je C(i.4)alkyl a druhý je C(i.4)alkoxy alebo C(i_3)alkyl; alebo X1 je hydroxy a X2 je C(1.4)alkyl alebo C(1.4)alkoxy.
5. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, kde X1 a X2 sú metoxy a metoxy, metoxy a metyl, etoxy a metyl, metyl alebo t-butyl a metyl, etoxy a etoxy, hydroxy a metyl a hydroxy a metoxy.
6. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, kde X3 je vodík alebo metyl.
7. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, kde (B)n je priama väzba.
8. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, kde Zje vodík.
9. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, kde Y1 a Y2 sú každý metyl a Y3 a Y4 sú každý vodík.
10. Aminofosfonátové deriváty podľa nároku 9, kde Y1 a Y2 sú 2,6-substituentmi pyridylového kruhu.
11. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, kde pyridylový kruh je pripojený kruhovým uhlíkom β- k dusíku (3/5 pyridyl).
12. Aminofosfonátové deriváty podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, kde m je 0.
13. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I podľa nároku 1, ktoré sú vybrané zo skupiny:
dietyl a-(4-hydroxy-3,5-dimetoxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(4-hydroxy-3,5-dimetylfenyl)-N-[3-(216-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(3-terc-butyl-4-hydroxy-3-metylfenyl)-N-[3-(216-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(3-etoxy-4-hydroxy-5-metylfenyl)-N-[3-(216-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
diizopropyl a-(3-etoxy-4-hydroxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[4-(2,6-di-terc-butylpikolyl)]-aminometylfosfonát;
dietyl a-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[4-(3-hydroxy-5-hydroxymetyl-2-metylpikolyl)]-amino-metylfosfonát;
dietyl a-(3,5-di-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[5-(3,4-O-izopropylidén-3-hydroxy-5hydroxymetyl-2-metylpikolyl)]-amino-metylfosfonát;
dietyl a-(3,5-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[5-(3-hydroxy-4-hydroxymetyl-2-metylpikolyl)]-amino-metylfosfonát;
dietyl a-(3,4-dimetoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
diizopropyl a-(3,4-dimetoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(3-hydroxy-4-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
diizopropyl a-(3-hydroxy-4-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-aminometylfosfonát;
dietyl a-(4,5-dimetoxy-3-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát; diizopropyl a-(4I5-dimetoxy-3-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dichlórpyridyl)]aminometylfosfonát;
diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dichlórpyridyl)]-aminometylfosfonát; a
-33dietyl a-(3,5-dimetoxy-4-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimetoxypyridyl)]aminometylfosfonát;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli.
14. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I podľa nároku 1, vybrané zo skupiny:
diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-aminometylfosfonát;
(+)diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]-aminometylfosfonát;
(-)diizopropyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli, najmä hydrochloridy.
15. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I podľa nároku 1, vybrané zo skupiny:
dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
(+)dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
(-)dietyl a-(4-hydroxy-3-metoxy-5-metylfenyl)-N-[3-(2,6-dimetylpyridyl)]aminometylfosfonát;
alebo ich farmaceutický prijateľné soli, najmä hydrochloridy.
16. Spôsob výroby aminofosfonátových derivátov všeobecného vzorca I podľa nároku 1, v y z n a č u j ú c i sa tým, že zahŕňa (a) pre aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I, u ktorých Zje vodík, opracovanie imínu vzorca II (II)
-34kde X1, X2, X3, B, n, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 boli definované v nároku 1; dialkylfosfitom vzorca III
H-PO(OR1)(OR2) (III) kde R1 a R2 boli definované v nároku 1;
alebo jeho trialkyIsilylovým alebo kovovým derivátom;
(b) reakciu ekvimolárnych množstiev aldehydu vzorca IV (IV) kde X1, X2, X3, B a n sú definované v nároku 1; s amínom vzorca V kde Z, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 sú definované v nároku 1;
a dialkylfosfitom vzorca III; alebo (c) pre aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I, kde m nie je 0, opracovanie zlúčeniny vzorca VI (VI)
-35kde
X1, X2, X3, B a n sú definované v nároku 1; s aldehydom vzorca VII (VII) kde m je celé číslo od 1 do 5 a Y1, Y2, Y3 a Y4 sú definované v nároku 1; za podmienok redukčnej aminácie.
17. Farmaceutický prípravok, vyznačujúci sa tým, že obsahuje aminofosfonátový derivát všeobecného vzorca I podľa nároku 1 a farmaceutický prijateľnú pomocnú látku.
18. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I podľa nároku 1 alebo ich farmaceutický prijateľné soli na použitie na terapiu.
19. Aminofosfonátové deriváty všeobecného vzorca I podľa nároku 1 na použitie na liečbu ochorenia súvisiaceho so zvýšenými hladinami plazmatického a tkanivového ipoproteínu(a).
20. Použitie aminofosfonátových derivátov všeobecného vzorca I podľa nároku 1 alebo ich farmaceutický prijateľných solí na výrobu liečiva na znižovanie plazmatických a tkanivových hladín lipoproteínu(a).
21. Použitie aminofosfonátových derivátov všeobecného vzorca I podľa nároku 20 na výrobu liečiva na liečbu trombózy znižovaním hladín plazmatického lipoproteínu(a).
22. Použitie aminofosfonátových derivátov všeobecného vzorca I podľa nároku 20 na výrobu liečiva na liečbu restenózy po angioplastike znižovaním hladín plazmatického lipoproteínu(a).
23. Použitie aminofosfonátových derivátov všeobecného vzorca I podľa nároku 20 na výrobu liečiva na liečbu aterosklerózy znižovaním hladín plazmatického lipoproteínu(a).
SK810-99A 1996-12-20 1997-12-17 Aminoalkylphosphonic acid drivatives, process for their preparation, pharmaceutical composition containing the same and their use SK81099A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9626615.0A GB9626615D0 (en) 1996-12-20 1996-12-20 Novel compounds
PCT/EP1997/007161 WO1998028310A1 (en) 1996-12-20 1997-12-17 Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK81099A3 true SK81099A3 (en) 1999-11-08

Family

ID=10804837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK810-99A SK81099A3 (en) 1996-12-20 1997-12-17 Aminoalkylphosphonic acid drivatives, process for their preparation, pharmaceutical composition containing the same and their use

Country Status (31)

Country Link
US (2) US6303784B1 (sk)
EP (1) EP0946572B1 (sk)
JP (1) JP2001506667A (sk)
KR (1) KR20000069609A (sk)
CN (1) CN1105117C (sk)
AP (1) AP9901546A0 (sk)
AR (1) AR008541A1 (sk)
AT (1) ATE255117T1 (sk)
AU (1) AU5858898A (sk)
BG (1) BG103574A (sk)
BR (1) BR9714650A (sk)
CA (1) CA2275696A1 (sk)
CO (1) CO4930276A1 (sk)
DE (1) DE69726449T2 (sk)
DZ (1) DZ2377A1 (sk)
EA (1) EA199900580A1 (sk)
GB (1) GB9626615D0 (sk)
HU (1) HUP0002171A3 (sk)
ID (1) ID22053A (sk)
IL (1) IL130334A0 (sk)
MA (1) MA24427A1 (sk)
NO (1) NO993001L (sk)
NZ (1) NZ335884A (sk)
OA (1) OA11068A (sk)
PE (1) PE46799A1 (sk)
PL (1) PL334189A1 (sk)
SK (1) SK81099A3 (sk)
TR (1) TR199901423T2 (sk)
TW (1) TW434221B (sk)
WO (1) WO1998028310A1 (sk)
ZA (1) ZA9711431B (sk)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE437862T1 (de) 2000-02-16 2009-08-15 Smithkline Beecham Plc Pyrimidin-5-onderivate als ldl-pla2 inhibitoren
EP1531157B1 (en) * 2000-02-29 2008-03-19 Medicure International Inc. Cardioprotective phosphonates
ES2240419T3 (es) * 2000-02-29 2005-10-16 Medicure International Inc. Fosfonatos protectores del corazon.
US20030114421A1 (en) * 2000-09-27 2003-06-19 Phan Hieu Trung Alpha-substituted beta-aminoethyl phosphonate derivatives
JP2004513891A (ja) * 2000-09-27 2004-05-13 アイレックス オンコロジー リサーチ エス.エイ. α−置換β−アミノエチルホスホネート
GB0024808D0 (en) 2000-10-10 2000-11-22 Smithkline Beecham Plc Novel compounds
GB0025849D0 (en) * 2000-10-23 2000-12-06 Smithkline Beecham Plc Novel compounds
JP2005529071A (ja) * 2002-02-11 2005-09-29 アイレツクス・プロダクツ・インコーポレイテツド α−置換ヘテロアリールアルキルホスホン酸エステル誘導体
EP1482897A2 (en) * 2002-02-19 2004-12-08 Ilex Products, Inc. Aminodiphosphonate apolipoprotein e modulators
JP4824968B2 (ja) * 2005-08-18 2011-11-30 株式会社クレハ ホスホン酸誘導体及びその酸付加塩、並びにそれを用いた農園芸用病害防除剤
WO2012076435A1 (en) 2010-12-06 2012-06-14 Glaxo Group Limited Pyrimidinone compounds for use in the treatment of diseases or conditions mediated by lp - pla2
TW201321382A (zh) 2011-07-27 2013-06-01 Glaxo Group Ltd 化合物
WO2013013503A1 (en) 2011-07-27 2013-01-31 Glaxo Group Limited 2,3-dihydroimidazo[1,2-c] pyrimidin-5(1h)-one compounds use as lp-pla2 inhibitors
EA027972B1 (ru) 2011-09-01 2017-09-29 Глэксо Груп Лимитед Новая кристаллическая форма
EA025885B1 (ru) 2013-01-25 2017-02-28 Глэксосмитклайн Интеллекчуал Проперти Дивелопмент Лимитед ЛИПОПРОТЕИН-АССОЦИИРОВАННЫЕ ИНГИБИТОРЫ ФОСФОЛИПАЗЫ A(Lp-PLA) НА ОСНОВЕ 2,3-ДИГИДРОИМИДАЗО[1,2-c]ПИРИМИДИН-5(1H)-ОНОВ
KR20150108896A (ko) 2013-01-25 2015-09-30 글락소스미스클라인 인털렉츄얼 프로퍼티 디벨로프먼트 리미티드 Lp-pla2의 억제제로서의 비시클릭 피리미돈 화합물
KR20150111356A (ko) 2013-01-25 2015-10-05 글락소스미스클라인 인털렉츄얼 프로퍼티 디벨로프먼트 리미티드 화합물
WO2016012917A1 (en) 2014-07-22 2016-01-28 Glaxosmithkline Intellectual Property Development Limited 1,2,3,5-tetrahydroimidazo[1,2-c]pyrimidine derivatives useful in the treatment of diseases and disorders mediated by lp-pla2
WO2016012916A1 (en) 2014-07-22 2016-01-28 Glaxosmithkline Intellectual Property Development Limited 1,2,3,5-tetrahydroimidazo[1,2-c]pyrimidine derivatives useful in the treatment of diseases and disorders mediated by lp-pla2
US20230044787A1 (en) 2019-11-09 2023-02-09 Shanghai SIMR Biotechnology Co., Ltd Tricycle dihydroimidazopyrimidone derivative, preparation method thereof, pharmaceutical composition and use thereof
CN115304620A (zh) 2021-05-07 2022-11-08 上海赛默罗生物科技有限公司 嘧啶酮衍生物、其制备方法、药物组合物和用途

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH683996A5 (fr) 1992-03-05 1994-06-30 Symphar Sa Dérivés aminophosphonates substitués, leur procédé de préparation et compositions pharmaceutiques les contenant.
DE4433244A1 (de) * 1994-09-19 1996-03-28 Hoechst Ag Aminomethylphosphon- und Aminomethylphosphinsäure-Derivate und deren Verwendung zur Behandlung von degenerativen Gelenkserkrankungen
CH690264A5 (fr) 1995-06-30 2000-06-30 Symphar Sa Dérivés aminophosphonates substitués, leur procédé de préparation et leur utilisation pour la préparation de compositions pharmaceutiques.
GB9626536D0 (en) 1996-12-20 1997-02-05 Symphar Sa Novel compounds

Also Published As

Publication number Publication date
DZ2377A1 (fr) 2002-12-28
ATE255117T1 (de) 2003-12-15
IL130334A0 (en) 2000-06-01
CO4930276A1 (es) 2000-06-27
TR199901423T2 (xx) 1999-10-21
CN1105117C (zh) 2003-04-09
US6303784B1 (en) 2001-10-16
PE46799A1 (es) 1999-06-24
ID22053A (id) 1999-08-26
MA24427A1 (fr) 1998-07-01
ZA9711431B (en) 1999-06-21
DE69726449D1 (en) 2004-01-08
AP9901546A0 (en) 1999-06-30
EP0946572A1 (en) 1999-10-06
NO993001D0 (no) 1999-06-18
JP2001506667A (ja) 2001-05-22
CN1240451A (zh) 2000-01-05
NO993001L (no) 1999-06-18
DE69726449T2 (de) 2004-08-26
NZ335884A (en) 2000-11-24
HUP0002171A3 (en) 2002-12-28
KR20000069609A (ko) 2000-11-25
BG103574A (bg) 2000-11-30
US20020082423A1 (en) 2002-06-27
GB9626615D0 (en) 1997-02-05
TW434221B (en) 2001-05-16
OA11068A (en) 2003-03-10
BR9714650A (pt) 2000-10-03
AU5858898A (en) 1998-07-17
PL334189A1 (en) 2000-02-14
AR008541A1 (es) 2000-01-19
WO1998028310A1 (en) 1998-07-02
CA2275696A1 (en) 1998-07-02
EP0946572B1 (en) 2003-11-26
HUP0002171A2 (hu) 2001-05-28
EA199900580A1 (ru) 1999-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6303784B1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
US6660724B1 (en) Compounds and pharmaceutical compositions containing them
MXPA98000189A (en) Compounds and pharmaceutical compositions that contains them
WO1998028311A1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
WO1998028312A1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
AU2001294792B2 (en) Alpha-substituted beta-aminoethyl phosphonates
AU2001294792A1 (en) Alpha-substituted beta-aminoethyl phosphonates
CZ219699A3 (cs) Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové
US20030114421A1 (en) Alpha-substituted beta-aminoethyl phosphonate derivatives
US6872711B2 (en) β-substituted β-aminoethyl phosphonate derivatives
JP2005529071A (ja) α−置換ヘテロアリールアルキルホスホン酸エステル誘導体
JP2005517711A (ja) α−置換アリールアルキルホスホン酸エステル誘導体