CZ219699A3 - Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové - Google Patents

Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové Download PDF

Info

Publication number
CZ219699A3
CZ219699A3 CZ19992196A CZ219699A CZ219699A3 CZ 219699 A3 CZ219699 A3 CZ 219699A3 CZ 19992196 A CZ19992196 A CZ 19992196A CZ 219699 A CZ219699 A CZ 219699A CZ 219699 A3 CZ219699 A3 CZ 219699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydroxy
aminomethylphosphonate
formula
compound
dimethylpyridyl
Prior art date
Application number
CZ19992196A
Other languages
English (en)
Inventor
Lan Mong Nguyen
Hieu Trung Phan
Diep Vinh Van
Simon Floret
Raymond Azoulay
Eric Niesor
Craig Leigh Bentzen
Robert John Ife
Original Assignee
Symphar S. A.
Smithkline Beecham Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Symphar S. A., Smithkline Beecham Plc filed Critical Symphar S. A.
Priority to CZ19992196A priority Critical patent/CZ219699A3/cs
Publication of CZ219699A3 publication Critical patent/CZ219699A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Aminofosfonáty α-substituované fenolovými skupinami obecného vzorce /E, kde X1 aX2, které mohou být stejné nebo odlišné,jsou atomvodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku, hydroxyskupina nebo nitroskupina; X3 je atomvodíku, alkylová skupina s 1 až 4 atorry uhlíku, X3Oajeden ze dvou substituentů X1 nebo X2 mohou tvořit alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku;, R1 aR2, které mohou být stejné nebo rozdílné,jsou atom vodíku, přímánebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlíku; BjeCIL, CH2-CH2 nebo CH=CH; nje 0 nebo 1; Zje atomvodíku nebo přímánebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku; mje 0 nebo celé číslo od 1 do 5. Sloučeniny obecného vzorce /Enebojejí farmaceuticky přijatelné soli pro použití v léčbě obzvláštějako lipoprotein /a/ snižující prostředek.

Description

Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové
Oblast techniky
Tento vynález se týká nových derivátů kyseliny aminofosfonové, způsobů jejich přípravy, farmaceutických prostředků, které je obsahují a jejich použití v léčbě, obzvláště ke snižování lipoproteinu(a) v plazmě a ve tkáních.
Dosavadní stav techniky
Lipoprotein(a) [Lp(a)] je LDL-pcdobný lipoprotein, ve kterém je jeho hlavní lipoprotein apoB-100 kovalentnš navázán na neobvyklý glykoprotein, apoprotein(a) . V důsledku své strukturální podobnosti s plazminogenem ovlivňuje apo(a) normální fyziologický proces trombózy-hemostázy. Předpokládá se, že strukturální znak Lp(a), kde je LDL lipoprotein navázán na apo(a), je zodpovědný za jeho atherogenní a trombolytické účinky.
Zvýšené hladiny Lp(a ) jsou spojeny s rozvojem atherosklerozy, onemocnění koronárních cév, infarktem myokardu, mozkovým infarktem, restenozou po balónkové angioplastice a cévní mozkovou příhodou. Nedávno provedená epidemiologická studie poskytla klinický důkaz o pozitivní korelaci mezi plazmatickými koncentracemi Lp(a) a incidencí onemocnění srdce (viz např.: „ Elevated Plasma Lipoprotein(a) and Coronary Heart Disease in Men Aged 55 Years and Younger, A. G. Bostom, L. A. Cupples, J. L. Jenner, J. M. Ordovas, L. J. Seman, P. W. F. Wilson, E. J. Schaefer a W. P. Castelli, Journal of American Medical Association, 276, 544-548 (1996)).
Pacienti s hladinami Lp(a) vyššími než 20 až 30 mg/dl • · • · · · • * mají signifikantně zvýšené riziko postižení srdce a cévní mozkové příhody. V současnosti neexistuje účinná léčba ke snižování Lp(a), protože účinné prostředky snižující hladinu cholesterolu, jako jsou inhibitory HMGCoA reduktázy, neovlivňují Lp(a) . Donedávna byla prokázaná pouze jediná sloučenina, která že snižuje Lp(a), a to niacin. Avšak vysoké dávky nezbytné pro jeho účinnost jsou spojeny s nepřijatelnými vedlejšími účinky. Proto existuje nevyřešená léčebná potřeba prostředků, které účinně snižují zvýšené hladiny Lp(a).
Mezinárodní přihláška WO 97/02037 (Symphar SA; SmithKline Beecham plc, publikovaná 23. ledna 1997), publikovaná po datu priority přítomného vynálezu, popisuje skupinu aminofosfonatů α-substituovaných fenolovými skupinami obecného vzorce (A)
kde
Xa je atom vodíku, alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku, hydroxyskupina nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku;
Xb je alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku;
„ · · ♦ ♦ · · * · · , « · « · » ······ • « * * · . * *
Xc je atom vodíku, alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo X30 a jeden ze dvou dalších substituentů Xa nebo Xb může tvořit alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku;
Ra a Rb, které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku nebo alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlíku;
B je CH2CH2, CH=CH nebo CH2;
n je 0 nebo 1;
Z je atom vodíku nebo alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku;
m je 0 nebo celé číslo od 1 do 5;
Xd je atom vodíku nebo alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku, alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo halogen; a pyridilový kruh je přivázán prostřednictvím a- nebo β- atomu uhlvku kruhu na atom dusvku (2- nebo 3- pyridyl).
Tyto sloučeniny mají účinek snižující Lp(a).
Sloučeniny obecného vzorce (A) spadají do rozsahu generického popisu EP-A-0 559 079. Ten se týká aminofosfonatů a-substituovaných fenolovými skupinami, o kterých se předpokládá, že jsou užitečné pro snižování plazmatického cholesterolu a krevních peroxidů. Sloučeniny obecného vzorce (A) jsou charakterizovány tak, že na pyridylovém kruhu buď nemají žádný substituent (Xd je atom vodíku) , nebo mají jediný substituent. Nyní bylo nalezeno, že další substituce na pyridylovém kruhu poskytne sloučeniny se zlepšeným biolo♦ · · · • · • · • · ·
Podle toho popisuje tento vynález sloučeninu obecného vzorce (I) • &··>
gickým profilem.
Podstata vynálezu
kde
X1 a X2, které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku, hydroxyskupina nebo nitroskupina;
X3 je atom vodíku, alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, X 0 a jeden ze dvou substituentů X nebo X mohou tvořit alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku;
2
R a R které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlí ku ,je CH2, CH2-CH2 nebo CH=CH;
« · • · n je O nebo 1;
Z je atom vodíku nebo přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku;
m je 0 nebo celé číslo od 1 do 5; a
Υ1, Y2, Y3 a Y4, které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku, kyanoskupina, trifluormethylová skupina, nitroskupina, hydroxyskupina, hydroxymethylová skupina, alkoxymethylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové části, aminoskupina, alkylaminoskupina s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskupina s 1 až 4 atomy uhlíku v každé alkylové části, atom halogenu (fluor, chlor, brom, jod), nebo jakékoliv dvě přilehlé Υ1, Y2, Y3 a Y4 skupiny mohou tvořit popřípadě substituovaný alkylidenový kruh s 1 až 6 atomy uhlíku nebo alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku, s podmínkou, že alespoň dvě z Υ1, Y2, Y3 a Y4 skupin nejsou atom vodíku;
nebo její farmaceuticky přijatelná sůl.
X1 je s výhodou atom vodíku, hydroxyskupina, alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji atom vodíku, hydroxyskupina, methylová skupina, methoxyskupina nebo ethoxyskupina.
X2 je s výhodou alkylová skupina s 1 až 4 atomy < · • · · · · · · ···· 0 ··* ·· ·· *· uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji methylová skupina, methoxyskupina nebo ethoxyskupina.
X1 a X2 je s výhodou každý alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, výhodně alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku; nebo jeden z X1 a X2 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku a druhý je alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku; nebo X1 je hydroxyskupina a X2 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
X1 a X2 ve výhodné kombinaci zahrnují kombinace methoxyskupina a methoxyskupina, methoxyskupina a methylová skupina, ethoxyskupina a methylová skupina, methylová skupina nebo terč.-butylová skupina a methylová skupina, ethoxyskupina a ethoxyskupina, hydroxyskupina a methylová skupina, a hydroxyskupina a methoxyskupina.
X3 je s výhodou atom vodíku nebo methylová skupina.
Obzvláště výhodná fenylová skupina je 4-hydroxy-3methoxy-5-methylfenyl.
(B)n je s výhodou přímá vazba.
m j e s výhodou 0.
R1 a R2 je s výhodou každý alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji alkylová skupina s 2 atomy uhlíku nebo s 3 atomy uhlíku, obzvláště R1 a R2 je ethylová skupina nebo izopropylová skupina.
• · • · · ·
Z je s výhodou atom vodíku.
Reprezentativní skupiny Y1 až Y4 zahrnují alkylovou skupinu, například methylovou nebo terč.-butylovou skupinu, methoxyskupinu, atom chloru, hydroxyskupinu, hydroxymethylovou skupinu nebo dva sousedící substituenty tvoří popřípadě substituovaný alkylidenový kruh nebo alkylidendioxylový kruh s 1 až 6 atomy uhlíku.
Y1 a Y2 je s výhodou každý methylová skupina, s výhodou jako 2,6-substituenty pyridylového kruhu, a Y3 a Y4 je každý atom uhlíku.
Pyridylový kruh je s výhodou navázán prostřednictvím β-uhlíku v kruhu na dusík (3/5-pyridyl). Obzvláště výhodný pyridylový kruh je (2,6-dimethyl)pyrid-3-yl.
Farmaceuticky přijatelné soli jsou v oboru dobře známé a zahrnují anorganické a organické soli, například soli s HCI, H2SO4, kyselinou oxalovou, kyselinou maleinovou, kyselinou sulfonovou atd.
Výhodné sloučeniny obecného vzorce (I) zahrnují: diisopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonat] ; a diethyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonat] ; a jejich farmaceuticky přijatelné soli;
obzvláště:
(+)-diisopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3(2,6-dimethyipyridyl)]aminomethylfosfonat]; a jeho farmaceuticky pýijatelnL soli, obzvladtp hydrochloridovou sol.
• · · · • · β · ·* * · « ··♦· ··«· ο·· · 1 · ···· • 1 . . i « · '··» J · » · ♦ · · · · ·
Zjistilo se, že sloučeniny obecného vzorce (I) jsou účinné ve snižování tvorby Lp(a) v primárních kulturách hepatocytů opice Cynomolgus. Lp(a) těchto primátů má podobné imunologické vlastnosti jako lidský Lp(a) a vyskytuje se v téměř identické frekvenci distribuce plazmatických koncentrací (viz „Plasma Lipoprotein(a) Concentration is Controlled by Apolipoprotein(a) Protein Size and the Abundance of Hepatic Apo(a) mRNA in a Cynomolgus Monkey Model, N. Azrolan a kol., J. Biol. Chem., 266, 13866-13872 (1991)) . Sloučeniny obecného vzorce (I) jsou proto potenciálně použitelné pro snižování Lp(a) u člověka a tím pro poskytnutí léčebného účinku. Následně, z dalšího aspektu, tento vynález popisuje sloučeninu obecného vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl pro použití v léčbě, obzvláště jako Lp(a) snižující prostředek. Zvýšené plazmatické a tkáňové hladiny lipoproteinu(a) jsou spojeny s akcelerovanou atherosklerosou, abnormální proliferací hladkých svalových buněk a zvýšenou trombogenezí, a jsou vyjádřeny u chorobných stavů jako například u: onemocnění koronárních cév, onemocnění periferních tepen jako jsou intermitentní klaudikace, trombóza, restenoza po angioplastice, extrakraniální karotická atheroskleroza, cévní mozková příhoda a atheroskleroza po transplantaci srdce. Sloučeniny obecného vzorce (I) mohou také být užitečné pro léčbu zánětlivých onemocnění a excesivního hojení ran.
Pro takovéto léčebné využití budou sloučeniny podle tohoto vynálezu obecně podávány ve standardních farmaceutických prostředcích. Následně, z dalšího aspektu, popisuje tento vynález farmaceutický prostředek, který obsahuje sloučeninu obecného vzorce (I) a farmaceuticky přijatelný excipient nebo nosič. Vhodné excipienty a nosiče jsou v oboru dobře známé a budou vybrány s ohledem na • · · ft
• · · ·
• ft ♦ · • » 1 · • ft · · * · · · · · · o · • Λ · t zamýšlenou cestu podání a běžnou farmaceutickou praxi. Prostředky mohou být například podány perorálně ve formě tablet, které obsahují takové excipienty jako škrob nebo laktózu, nebo ve formě kapslí, globulí nebo pastilek, buď jako takové nebo s přidáním excipientů, nebo ve formě elixírů nebo suspenzí, které obsahující ochucovadla nebo barvidla. Mohou být injikovány parenterálně, například intravenózně, intramuskulárně nebo subkutánně. Pro parenterální podání jsou nejlépe použity ve formě sterilního vodného roztoku, který může obsahovat jiné látky, například dostatečné množství solí nebo glukózy, aby byl roztok izotonický s krví. Výběr formy podání stejně jako účinné dávky se budou odlišovat v závislosti, mimo jiné, na léčeném stavu. Výběr způsobu podání a dávkování je v rámci schopností oboru.
Sloučeniny obecného vzorce (I) a jejich farmaceuticky přijatelné soli, které jsou aktivní při perorálním podání, mohou být formulovány jako tekutiny, například sirupy, suspenze nebo emulze, nebo jako pevné látky, například tablety, kapsle a pastilky. Tekutý prostředek bude obecně sestávat ze suspenze nebo roztoku sloučeniny, nebo její farmaceuticky přijatelné soli, ve vhodném kapalném nosiči (nosičích), například v ethanolu, glycerinu, nevodném rozpouštědle, například polyethylenglykolu, olejích, nebo ve vodě se suspenzačním přípravkem, konzervačním přípravkem, ochucovadly nebo barvidly. Prostředek ve formě tablety může být připraven použitím jakéhokoliv vhodného farmaceutického nosiče (nosičů) běžně používaného pro přípravu pevných prostředků. Příklady takových nosičů zahrnují stearat hořečnatý, škrob, laktózu, sacharózu nebo celulózu.
Prostředek ve formě kapsle může být připraven použitím běžných postupů enkapsulace. Pelety obsahující aktivní složku mohou být například připraveny mohou být připraveny použitím běžných nosičů a pak naplněny do tvrdé želatinové kapsle;
< « »·· · * ’ in. · « · ♦ ♦ · ······ «9 · · · » · ····· 999 ·· ♦< ·· alternativně může být disperze nebo suspenze připravena použitím jakéhokoliv vhodného farmaceutického nosiče (nosičů), například vodných gum, celulóz, silikátů nebo olejů, a disperze nebo suspenze poté naplněna do měkké želatinové kapsle. Typické parenterální prostředky se skládají z roztoku nebo suspenze sloučeniny nebo její farmaceuticky přijatelné soli ve sterilním vodném nosiči nebo parenterálně přijatelném oleji, například polyethylenglykolu, polyvinylpyrrolidonu, lecithinu, arašídovém oleji nebo sezamovém oleji. Alternativně může být roztok lyofilizován a poté rekonstituován s vhodným rozpouštědlem těsně před podáním. Typický prostředek ve formě čípku zahrnuje sloučeninu obecného vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelnou sůl, která je aktivní při podání tímto způsobem, s pojidlem a/nebo lubrikačním přípravkem jako jsou polymerní glykoly, želatiny nebo kakaové máslo, nebo jiné rostlinné nebo syntetické vosky nebo tuky s nízkou teplotou tání.
Prostředek je s výhodou ve formě jednotkové dávky, jako je tableta nebo kapsle. Každá dávková jednotka pro perorální podání obsahuje s výhodou 1 až 250 mg (a pro parenterální podání obsahuje s výhodou 0,1 až 25 mg) sloučeniny se strukturou obecného vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelné soli, počítáno jako volná báze.
Sloučeniny podle vynálezu budou normálně subjektu podávány režimem denního dávkování. Pro dospělého pacienta to může být například perorální dávka mezi 1 mg a 500 mg, s výhodou mezi 1 mg a 250 mg, nebo intravenózní, subkutánní nebo intramuskulární dávka mezi 0,1 mg a 100 mg, s výhodou mezi 0,1 mg a 25 mg sloučeniny obecného vzorce (I) nebo její farmaceuticky přijatelné soli, počítáno jako volná báze, sloučenina se podává jednou až čtyřikrát za den.
«· · · · » • · « · «
I « · * · · » · · ··· ···
Sloučeniny obecného vzorce (I) mohou být připraveny postupy v oboru dobře známými, například těmi, které byly již dříve popsány ve WO 97/02037.
Proto sloučeniny obecného vzorce (I), kde Z je atom vodíku, mohou být například připraveny způsobem, který zahrnuje zpracování iminu obecného vzorce (II)
kde
X1, X2, X3, B, n, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 jsou jak je definováno dříve;
s dialkylfosfitem obecného vzorce (III)
H-POÍOR1) (OR2) (III) kde
R1 a R2 jsou jak je definováno dříve;
nebo jejich trialkylsilylovým derivátem, s výhodou trimethylsilylfosfitem nebo jeho kovovým derivátem, například sodnou solí, která se tvoří in sítu zpracováním sloučeniny obecného vzorce (III) s vhodnou bází, například hydridem, ethoxidem nebo methoxidem sodným.
Reakce může být provedena v přítomnosti nebo • · · · · * « « * « * · » « ♦ * » · • · » ··· ·«· * « · * • · · A · · ·* ·* « « t ' * · · · v nepřítomnosti katalyzátoru. Vhodné katalyzátory zahrnují amin, jako je diethylamin nebo triethylamin. Reakce může být provedena v přítomnosti nebo v nepřítomnosti rozpouštědla. Vhodná rozpouštědla zahrnují petrolether, benzen, toluen, diethylether, tetrahydrofuran a 1,2-dimethoxyethan. Vhodné reakční teploty jsou v rozmezí 30 až 140°C.
Iminová sloučenina podle obecného vzorce (II) může být získána kondenzací aldehydové sloučeniny obecného vzorce (IV)
{ B )n-CHO (IV) kde
X1, X2, X3, B a n jsou jak je definováno dříve; s primárním aminem obecného vzorce (V)
H_N_(CH2
I z
(V) kde
Z, m, Υ1, Y2, Y3 a Y4 jsou jak je definováno dříve; za podmínek pro vznik iminu.
Kondenzace může být vhodně uskutečněna s katalyzátorem nebo bez katalyzátoru, v rozpouštědle jako je ether, tetrahydrofuran, benzen, toluen nebo ethanol. Vhodné • · · · · <
r » · ♦ » · · · • · · · * · • · « » · * katalyzátory zahrnují molekulární síto, kyselinu jako ledovou kyselinu octovou, kyselinu p-toluensulfonovou, thionylchloríd, chlorid títaničítý, bor-trifluoridetherat, nebo bázi jako uhličitan draselný. Reakce je s výhodou provedena v rozmezí teplot 0°C až teplota varu používaného rozpouštědla. Pro méně reaktivní aminy nebo aldehydy může být reakce užitečně provedena v Dean-Starkově nástavci.
Sloučeniny obecného vzorce (I) mohou být také připraveny postupem, který zahrnuje zpracování ekvimolárních množství aldehydu obecného vzorce (IV), aminu obecného vzorce (V), ve kterém Z, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 jsou jak je popsáno dříve; a dialkylfosfitu obecného vzorce (III), vhodně za přítomnosti kyseliny p-toluensulfonové jako katalyzátoru, v uhlovodíkovém rozpouštědle jako v petroletheru, benzenu, toluenu nebo xylenu, při teplotě mezi teplotou v místnosti a teplotou varu používaného rozpouštědla, s průvodní eliminací vody, například použitím Dean-Starkova nástavce.
Sloučeniny obecného vzorce (I) kde m není 0, mohou také být připraveny postupem, který zahrnuje zpracování sloučeniny obecného vzorce (VI)
(VI) kde
X1, X2, X3, B a. n jsou jak je definováno dříve; s aldehydem obecného vzorce (VII) • · • · · • · 14.·*
OHC_ (CH2
(VII) kde m je celé číslo od 1 do 5 a
Y1, Y2, Y3 a Y4 jsou jak je definováno dříve;
za podmínek redukční aminace.
Tyto vhodné podmínky zahrnují provádění reakce za přítomnosti kyantetrahydroboritanu sodného, v alkoholickém rozpouštědle, s výhodou methanolu, za pH mezi 3 až 6 a teploty mezi 0 a 25°C.
Sloučenina obecného vzorce (VI) může být získána podle dříve popsaného postupu pro sloučeninu obecného vzorce (I), z aldehydu obecného vzorce (IV), aminu obecného vzorce (VIII)
A-NH2 (VIII) kde
A je chránící skupina, která může být odstraněna hydrogenolýzou, například n-substituovaný benzyl nebo benzyloxykarbonyl, a fosfitu se strukturou obecného vzorce (III). Toto vede k vytvoření meziproduktu, který je poté podroben hydrogenolýze za standardních podmínek, za účelem zisku • · · · sloučeniny obecného vzorce (VI) .
Bude oceněno, že ester kyseliny aminofosfonové obecného vzorce (I) má bázický střed a může vytvářet soli, například s anorganickými kyselinami jako s kyselinou chlorovodíkovou, kyselinou sírovou a organickými kyselinami, jako s kyselinou oxalovou, kyselinou maleinovou, sulfonovými kyselinami, atd. Všechny tyto soli jsou součástí tohoto vynálezu.
Sloučeniny obecného vzorce (I) jsou racemáty, protože mají alespoň jedno chirální centrum, což je atom uhlíku v apoloze vzhledem k fosfonatové skupině. Sloučeniny obecného vzorce (I) existují proto ve dvou enantiomerních formách. Racemické směsi (50 % každého z enantiomerů), čisté enantiomery a jejich jiné směsi, jsou všechny součástí tohoto vynálezu. Směsi enantiomerů, včetně racemátů, mohou být rozštěpeny na je tvořící enantiomery, způsoby v oboru dobře známými, které například zahrnují chirální chromatografií. Pokud není uvedeno jinak, týkají se fyzikální konstanty a biologická data uvedená pro sloučeniny obecného vzorce (I), racemátů.
Struktura sloučenin obecného vzorce (I) popsaných v následujících příkladech byla stanovena prostřednictvím jejich infračervených (IR) spekter, hmotnostních (MS) spekter a spekter nukleární magnetické rezonance (NMR). Čistota sloučenin byla zkontrolována chromatografií na tenké vrstvě, chromatografií na rozhraní plyn-kapalina nebo vysokovýkonnou kapalinovou chromatografií.
Tento vynález je dále popsán v následujících příkladech, které ho mají ilustrovat aniž by omezovaly jeho rámec.
V této přihlášce jsou používány následující zkratky:
V tabulkách n znamená normální, i znamená izo, s znamená sekundární a t znamená terciární. V popisu NMR spekter je pak „s singlet, „d je dublet, „dd je dvojitý dublet, „t je triplet a „m je multiplet. TsOH je monohydrát kyseliny ptoluensulfonové. Teploty byly zaznamenávány ve stupních celsia a teploty tání nejsou korigovány.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Diethyl- [a- (4-hydroxy-3,5-methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat]
Směs 1,11 g (7,4 mmol) 4-hydroxy-3,5-dimethylbenzaldehydu, 0,9 g (7,4 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu, 3,05 g (22 mmol) diethylfosfitu a přibližně 5 mg TsOH rozpuštěného ve 20 ml toluenu, obsažená v baňce připojené k Dean-Starkovš nástavci, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin. Rozpouštědlo a nadbytečný diethylfosfit se odpaří za účelem zisku oleje žluté barvy, který se čistí sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CHCla/MeOH) za účelem zisku 0,38 g (21%) oleje, který pomalu tuhne.
MS (m/e) = 392: M+ ,255 (100%): M+ - PO3Et2.
NMR (CDC13) : 5 = 7,0 (d, J = 2 Hz, 2H) : aromatickúx H, • · · · • · · · • · · ·
substituovaná fenyl; 6,73 a
H, 3-pyridyl; 5,3 (1H): OH: CH-PO3Et2; 4,49 (m,lH): N-H: 2,49 a 2,36 (2s, 6H celkem)
I, 29 a 1,15: (2t, J = 7 Hz,
6, 61 (2m, 1 H každý): aromatický
4,55 (dd, J = 7 a 22 Hz, 1 H) :
4,18 až 3,65 (m,4H): P-O-CH2-CH3;
Py-i SH3; 2,2 ( ls,6H): Ph-CH3;
6H 0 elkem) : P- -O-CH2-CH3.
Příklad 2
Diethyl- [a- (3-terc. -butyl-4-hydxoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl) ] aminomethy lf osf onat]
Směs 1,42 g (7,4 mmol) 3-terc.-butyl-4-hydroxy-5methylbenzaldehydu, 0,9 g (7,4 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu, 3,05 g (22 mmol) diethylfosfitu a přibližně 5 mg TsOH rozpuštěné ve 20 ml toluenu, obsažená v baňce připojené k Dean-Starkově nástavci, se vaří se pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin. Rozpouštědlo a nadbytečný diethylfosfit se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CHCl3/MeOH) a rekrystalizací za účelem zisku 0,89 g (21%) pevné látky, teplota tání = 139 až 141°C.
MS (m/e) = 434: M+ ,297 (100%): M+ - PO3Et2
NMR (CDC13) : δ = 7,15 a 7,02 (2m, 2H) : aromatický H, substituovaný fenyl; 6,74 a 6,62 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 5,15 (1H): OH: 4,59 (dd, J = 7 a 23 Hz, 1H): CH-PO3Et2; 4,47 (m,lH): N-H: 4,18 až 3,65 (m,4H): P-O-CH2-CH3; 2,49 a 2,36 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 2,18 (ls,3H): Ph-CH3;
• · · · • ·
1,39 (s,9H): t-Bu; 1,29 a 1,13: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem):
P-O-CH2-CH3.
Příklad 3
Diizopropyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) -N- [3-(2,6 dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat]
Směs 4,0 g (24 mmol) 4-hydroxy-3-methoxy-5-methylbenzaldehydu a 2,94 g (24 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu rozpuštěné ve 40 ml toluenu a katalytickém množství kyseliny p-toluensulfonové (asi 5 mg), obsažená v baňce připojené k Dean-Starkově nástavci, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin. Roztok se odpaří do sucha za účelem poskytnutí
6,5 g (100 %) oleje oranžové barvy, který se přímo použije v dalším kroku. K 3,8 g (14 mmol) surového iminu rozpuštěného ve 40 ml toluenu se přidá se 5,84 g (35 mmol) diizopropylfosfitu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin Pak se přidají další 2,34 g (14 mmol) diizopropylfosfitu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu dalších 2 hodin (celkový čas reakce je 9 hodin). Rozpouštědlo a přebytečný diizopropylfosfit se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CHCla/MeOH) a rekrystalizací (petrolether/CH2-Cl2) za účelem zisku 1,48 g (24 %) pevné látky hnědé barvy s odstínem do žlutá, teplota tání = 138 až 139 °C. Další rekrystalizace ze směsi terč.-butylmethyl19 ,* etheru/CH2Cl2 poskytne pevnou látku světle žluté barvy o analytické čistotě, teplota tání = 159 až 160 °C. Elementární analýza: C22H33N2O5P vypočteno (%) C 60,54 H 7,62 N 6,47 P 7,27 nalezeno (%) C 60,54 H 7,76 N 6,35 P 7,09
MS (m/e) = 436: M+, 271 (100%): M+ - PO3iPr2
NMR (CDC13) : δ = 6,80 a 6,73 (2m, 1H kaffdý) : aromatický H, 3-pyridyl; 6,6 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl;
5,7 (1H) : OH: 4,65 a 4,47 (m, 2H) : P-O-CH-Me2; 4,5 (2 překrývající se m, 2H) : CH-PO3iPr2 a N-H: 3,85 (s,3H) : O-CH3; 2,50 a 2,37 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 2,22 (ls,3H): Ph-CH3; 1,32,
1,29, 1,23 a 1,01: (4d, J = 7 Hz, 12H celkem): P-O-CH-(CH3) 2 ·
Směs může být také připravena v 1,2-dimethoxyethanu (DME) . 8,1 g (0,03 mol) iminu se rozpustí v 10 ml DME, přidá se 7,5 g (0,045 mol) diizopropylfosfitu a výsledná směs se vaří pod zpětným chladičem přes noc. DME se odpaří ve vakuu, aby se získala látka, která se čistí sloupcovou chromatografií (95/5 CHCl3/MeOH); zachycené frakce poskytnou po rozetření v petroletheru a dvou rekrystalizacích v CH2C12/MTBE 6,9 g (52 %) čisté sloučeniny pojmenované v nadpisu, teplota tání = 159 až 160 °C.
Alternativně může být reakce provedena v čistém prostředí (bez rozpouštědla), ve fosfitovém činidle. K 8,1 g (0,03 mol) surového iminu se přidá 7,5 g (0,045 mol) diizopropylfosfitu a homogenní hnědá směs se zahřívá při 120 °C po dobu 2 hodin. Olej ovitá reakční směs se naředí chloroformem a extrahuje se nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu. Vysušená organická fáze se odpaří a rozetře v petroletheru, aby se odstranil přebytečný HPO3iPr2: získá se pastovitá pevná látka. Sloupcová chromatografie (95/5 CHCl3/MeOH) a rekrystalizace poskytnou 6,5 g (50 %) sloučeniny pojmenované v nadpisu, teplota tání = 159 až 160 °C.
• · » · I • I ·· · ·
Přiklad 4
Diethyl- [α- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonat]
Jak je popsáno v příkladu 3, 3,8 g (14 mmol) iminu získaného kondenzací 4-hydroxy-3-methoxy-5-methylbenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimethylpyridinem se nechá reagovat s 5,82 g (42 mmol) diethylfosfitu ve 40 ml toluenu, při teplotě pod zpětným chladičem po dobu 9 hodin, aby se dostalo 1,38 g (24 %) sloučeniny pojmenované v nadpisu, barvy, teplota tání = 145 až 147 °C.
MS (m/e) = 408: ,271 (100%): M+ NMR (CDCI3) : δ = 6,82 a 6,76 (2m, 1H
3-pyridyl; 6,6 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl;
5,7 (1H): OH: 4,62 a 4,47 (2 překrývající se m, 2H):
CH-PO3Et2 a a N-H: 4,18 až 3,7 (m, 4H) : P-O-CH2-CH3; 3,86 (s,3H): OCH3; 2,52 a 2,39 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 2,24 (ls, 3H) : Ph-CH3; 1,31 a 1,19: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem): P-O-CH2-CH3.
Přiklad 5
Enantiomery diizopropyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonatu] jako pevne látky bíle
PO3Et2 £
ka£3dú) : aromatická' H, • ·
2K..
• · · · · • · ··· · · · • · ·
Enantiomery racemické směsi se oddělí chromatografií se simulovaným pohybem lože, za použití 8 sloupců naplněných 30 g Chiralpaku AD a směsí hexanu/ethanolu v poměru 9/1 jako elučního činidla. Zpracuje se 42 g racemické směsi, aby se po rozetření s diethyletherem dostalo 16,1 g rychleji se eluujícího enantiomeru ( [a] D2s +14,0° (c = 1,0 EtOH), teplota tání = 123 až 124 °C, optická čistota = 98,5 %) a 15,2 g pomaleji se eluujícího enantiomeru ([a]°25 -13,1° (c = 1,0 EtOH), teplota tání = 120 až 122 °C, optická hustota = 97,5 %).
Struktury obou enantiomeru se potvrdí NMR, IR a MS spektroskopiemi a elementárními analýzami.
Elementární analýza: C22H33N2O5P
vypočteno (%): C 60,54 H 7,62 N 6, 47
(+) enantiomer C 60,57 H 7,98 N 6,40
(-) enantiomer C 60,45 H 7, 94 N 6,32
Příklad 6
Hydrochloridová sůl (+)diizopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy5-methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonatu]
• · · ·
I · · <
22,
1,5 g ( + ) diizopropyl-[oí-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) N- [3- (2,6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu] se rozpustí ve 30 ml EtOH a ochladí v ledové lázni. Přidá se roztok HCI v Et2O (1M, 3,45 ml), po míchání po dobu 10 min se směs odpaří za sníženého tlaku. Odparek se krystalizuje z ethylacetátu, aby se získalo 1,25 g pevné látky bílé barvy, ( [a]D25 +45,6° (c = 0,535, EtOH), optická čistota 99,9 %.
Příklad 7
Hydrochloridová sůl (-)diizopropyl-[cc-(4-hydroxy-3-methoxy5-methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonatu]
1,11 g (-)diizopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5methylfenyl)-N-[3-(2,6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu] se rozpustu v 25 ml EtOH a ochladí v ledové lázni. Přidá se roztok HCI v Et2O (1M, 2,54 ml), po míchání po dobu 10 min se směs odpaří za sníženého tlaku. Odparek se krystalizuje z ethylacetátu, aby se dostalo 0,98 g pevné látky bílé barvy, ( [a]D25 -39,3° (c = 0,595, EtOH), optická čistota 94,0 %.
Příklad 8
Diethyl- [a- (3,4-dimethoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat] • · « « · · · • · · · · • · ··· · · · • · · • · · ·
113,8 g (50 ml, 0,8 mol) methyljodidu se přidá do ke směsi, která obsahuje 16,6 g (0,1 mol) 4-hydroxy-3-methoxy-5methylbenzaldehydu, 55,2 g (0,4 mol) uhličitanu draselného v 90 ml methyethylketonu, a výsledná směs se vaři pod zpětným chladičem po dobu 5 hodin. Rozpouštědlo se odpaří v rotační odparce a odparek se rozdělí mezi 100 ml H2O a 100 ml CH2CI2. Vodná fáze se dále extrahuje třemi lOOml částmi CH2CI2, kombinované organické fáze se vysuší MgSCh a odpaří, aby se dostal olej oranžové barvy o hmotnosti 18 g (100 %) .
NMR(CDC13): α = 9,83 (IH, CHO), 7,3 (2H, aromatická Η), 3,92 a 3,90 (6H, OMe) a 2,33 (3H, Me).
Směs 1,62 g (9 mmol) 3,4-dimethoxy-5-methylbenzaldehydu, která se připraví jak je popsáno výše, a 1,1 g (9 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu se rozpustí v 25 ml toluenu a katalytickém množství kyseliny p-toluensulfonové (asi 1 mg), která je obsažena v baňce napojené na DeanStarkův nástavec, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 8 hodin. Roztok se odpaří do sucha, aby se dostalo 2,56 g (100 %) oleje oranžové barvy, který se přímo použije v dalším kroku.
3,73 g (27 mmol) diethylfosfitu se přidá k 2,56 g (9 mmol) surového iminu rozpuštěného v 25 ml toluenu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 8 hodin. Rozpouštědlo a přebytek diethylfosfitu se odpaří a odparek se čistí sloupco • · * · » · • · • · ·· · · · · · · · · · ·· · · Λ ···· • · « · · · · ··«··« 'JA · · · · · · ·
-έ^*···· · ··· ·< «· ·· vou chromatografií (SiO2, 95/5 CHCl3/MeOH), aby se dostalo
2,7 g (71 %) oleje žluté barvy.
MS (m/e) = 423: M+ +1,286 (100%): M+ + PO3Et2 NMR (CDCI3) : δ = 6,83 (m, 2H) : aromatické H, substituovaná fenyl; 6,75 a 6,60 (2d, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,62 až 4,47 (2 překrývající se m, 2H) : CH-PO3Et2 a N-H: 4,18 až 3,7 (m,4H): P-O-CH2-CH3; 3,83 a 3,78 (2s, 6H) : OCH3; 2,51 a 2,39 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 2,24 (ls, 3H) : Ph-CH3; 1,30 a 1,16: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem): P-O-CH-CH3.
Příklad 9
Diizopropyl- [a- (3,4-dimethoxy-5-methylf enyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl) ] aminomethylf osfonat]
Podle postupu 2 příkladu 8 2,56 g (9 mmol) iminu, který se získá kondenzací 3,4-dimethoxy-5-methylbenzaldehydu s 3-amino-2, 6-dimethylpyridinem, reaguje se 4,49 g (27 mmol) diizopropylfosfitu v 25 ml toluenu, při teplotě pod zpětným chladičem po dobu 9 hodin, aby se dostalo 2,4 g (59 %) sloučeni-ny pojmenované v nadpisu, jako oleje žluté barvy, po vyčištění sloupcovou chromatografií (95/5 CH2Cl2/MeOH).
MS (m/e) = 451: M+ +1,286 (100%): M+ -PO3iPr2
NMR (CDC13) : δ = 6,81 (m, 2H) : aromatický/H, substituovaný/ fenyl; 6,75 a 6,65 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,65 a 4,50 (m, 2H) : P-O-CH-Me2; 4,5 (2 překrývající se m,
2H): CH-PO3iPr2 a N-H: 3,82 a 3,76 (2s, 6H): OCH3; 2,50 a 2,38 • · ···* • rt ·· ·· ··« · * ·· · • ί · · · · · • · · · »·* * · * * « · · · • f» ·· « · ·· (2s, 6H celkem): Py-CH3; 2,23 (ls, 3H) : Ph-CH3; 1,32, 1,29, 1,23 a 1,01: (4d, J = 7 Hz, 12H celkem): P-O-CH-(CH3) 2 Příklad 10
Diethyl- [a- (3-hydroxy-4-methoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat]
5,3 g (40 mmol) bezvodého chloridu hlinitého se suspenduje v dusíkové atmosféře v roztoku 6 g (36 mmol) 4hydroxy-3-methoxy-5-methylbenzaldehydu v 40 ml dichlormethanu. Po kapkách se za míchání přidá 12,8 ml (160 mmol) pyridinu a chladí se, aby se teplota udržovala v rozmezí 30 až 35 °C, a výsledný roztok oranžové barvy se zahřívá na teplotu zpětného toku po dobu 24 hodin. Po ochlazení se reakční směs hydrolyzuje 10% roztokem HCI až do pH = 1 až 2. Dvě výsledné fáze se oddělí, dichlormethanová fáze se odstraní a vodná fáze se extrahuje třemi částmi diethyletheru vždy o objemu 40 ml. Odpaření vysušené etherové fáze poskytne
5,5 g (100 %) pevné látky béžové barvy, která se identifikuje jako 3,4-dihydroxy-5-methylbenzaldehyd.
12,83 g (5,6 ml, 90 mmol) methyljodidu se přidá ke směsi 5,5 g (36 mmol) 3,4-dihydroxy-5-methylbenzaldehydu a 6,68 g (90 mmol) uhličitanu lithného v 90 ml N,N-dimethylformamidu, a výsledná směs se zahřívá na teplotu 55 °C po • · dobu 15 hodin. Pak se přidá další část methyljodidu (2 ml) a směs se udržuje při teplotě 55 °C po dobu dalších 4 hodin. Reakční směs se vlije do směsi 450 ml vody a 10 ml 37% HCI, vodná fáze se extrahuje třemi částmi diethyletheru vždy o objemu 150 ml. Rozpouštědlo se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií, aby se dostalo 2,8 g (47 %) oleje, který se identifikuje jako 3-hydroxy-4-methoxy-5-methylbenzaldehyd.
MS (m/e) = 166 (100 %): M+, 151: M+ -Me; NMR (CDC13) : δ = 9,85 (1H, CHO), 7,32 a| 7,28 (2H, aromatický Η), 5,95 (1H, OH), 3,88 (3H, Ome) a 2,38 (3H, Me).
Směs 2,0 g (12 mmol) 3-hydroxy-4-methoxy-5methylbenzaldehydu získaného, jak je popsáno výše a 1,47 g (12 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu rozpuštěného v 25 ml toluenu a katalytického množství kyseliny p-toluensulfonové (asi 1 mg), obsažená v baňce připojené k Dean-Starkově nástavci, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 4 hodin. Roztok se odpaří do sucha, aby se dostalo 3,25 g (100 %) pevné látky hnědé barvy, která se přímo použije v dalším kroku.
2,48 g (18 mmol) diethylfosfitu se přidá k 1,63 g (6 mmol) surového iminu rozpuštěného v 25 ml toluenu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin. Rozpouštědlo a přebytek diethylfosfitu se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CH2Cl2/MeOH) , aby se po rozetření v terč.-butylmethyletheru dostalo 0,9 g (37 %) pevné látky bílé barvy, teplota tání = 141 až 142 °C.
MS (m/e) = 409: M+ +1272 (100%): M+ +1 - PO3E2
NMR (CDCI3) : δ = 8,0 (0irokú pík, 1H) : OH; 6,82 a 6,74 (2m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 6,75 a 6,58 (2m, 1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,56 (dd, J = 7 a 24 Hz,
1H) : CH-PO3Et2; 4,43 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1H) : N-H; 4,16 až • · · · • · * · • ♦ · • · * » • · · t · • · • · • · · * · • · ·
3,71 (m, 4H) : P-O-CH2-CH3; 3,80 (s, 3H) : OCH3; 2,39 (Is, 3H) : Ph-CH3; 2,28 (ls, 6H celkem): Py-CH3; 1,29 a 1,16: (2t, J =
Hz, 6H celkem): P-O-CH2-CH3.
Přiklad 11
Diizopropyl- [a- (3-hydroxy-4-methoxy-5-me thy lf enyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl) ] aminomethylf osf onat]
2,48 g (18 mmol) diizopropylfosfitu se přidá k 1,63 g (6 mmol) surového iminu rozpuštěného v 25 ml toluenu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin. Rozpouštědlo a přebytek izopropylfosfitu se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CH2Cl3/MeOH) , aby se po rozetření v terč.-buthylmethyletheru dostalo 1,1 g (42 %) pevné látky bílé barvy, teplota tání = 168 až 169 °C.
MS (m/e) = 436: M+, 271 _(100%) : M+ - PO3iPr2 s
NMR (CDCI3) : 5 = 7,9 (Hirokiý- pík, IH) : OH; 6,83 a 6,74 (m,
2H) : aromatický H, substituovaný fenyl; 6,74 a 6,58 (2d, IH každý): aromatický H, 3-pyridyl; 4,66 a 4,47 (2m, 2H) ; P-O-CH-Me2; 4,54 až 4,45 (2 překrývající se m, 2H): CH-PO3iPr2 a N-H: 3,79 (s, 3H) : OCH3; 2,38 (ls, 3H) : Ph-CH3; 2,29 a 2,27: (2s, 6H celkem): Py-CH3; . 1,31, 1,29, 1,22 a 1,01: (4d,
J = 7 Hz, 12H celkem): P-O-CH-(CH3) 2.
Přiklad 12
• · • · · ·
Diethyl- [α- (4,5-dimethoxy-3-hydxoxyfenyl) -Ν- [3-(2,6dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat]
Směs 1,5 g (8 mmol) 4,5-dimethoxy-3-hydroxybenzaldehydu a 0,98 g (8 mmol) 3-amino-2,6-dimethylpyridinu rozpuštěná v 25 ml toluenu a katalytického množství kyseliny p-toluensulfonové (asi 1 mg), obsažená v baňce napojené na Dean-Starkův nástavec, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin. Roztok se odpaří do sucha, aby se dostalo 2,2 g (100 %) oleje, který se přímo použije v dalším kroku.
1,66 g (12 mmol) diethylfosfitu se přidá k 1,15 g (4 mmol) surového iminu rozpuštěného v 25 ml toluenu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin. Rozpouštědlo a přebytek diethylfosfitu se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografíí (SiO2, 95/5 CH2Cl2/MeOH) , aby se dostalo 0,52 g (30 %) pevné látky bílé barvy, teplota tání = 134 až 136 °C.
MS (m/e) = 425: M+ +1,288 (100%): M+ + PO3Et2
NMR (CDC13) : δ = 7,2 (ZÍiroký pík, ÍH) : OH; 6,76 a 6,60 (2d, ÍH každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,64 a 6,57 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl; 4,57 (dd, J = 7 a 24 Hz, ÍH) : CH-PO3Et2; 4,47 (dd, ÍH) : N-H: 4,18 až 3,76 (m, 4H) : P-O-CH2-CH3; 3,87 a 3,84 (2s, 6H celkem): OCH3; 2,39 a 2,38 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 1,30 a 1,19: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem): P-O-CH-CH3.
• · • 9 · · • ♦ ♦ · • · · · · · • · • < · ·
Přiklad 13
Diizopropyl- [α- (4,5-dimethoxy-3-hydroxyfenyl) -Ν- [3- (2,6dimethylpyridyl) 1 aminomethylf osfonat]
Jak je popsáno v příkladu 12, 1,15 g (4 mmol) iminu, získaného kondenzací 4,5-dimethoxy-3-hydroxybenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimethylpyridinem, se nechá reagovat se 2,0 g (12 mmol) diizopropylfosfitu v 25 ml toluenu při teplotě varu pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin, aby se dostalo 0,5 g (28 %) sloučeniny uvedené v názvu, jako pevné látky, teplota tání = 157 až 159 °C po vyčištění sloupcovou chromatografií (95/5 CH2Cl2/MeOH) .
MS (m/e) = 452: M+ ,287 (100%): M+ -PO3iPr2 3
NMR (CDC13) : δ = 6,9 (JZfirokiJ pík, 1H) : OH; 6,76 a 6,59 (2d,
1H každý): aromatický H, 3-pyridyl; 6,64 a 6,57 (m, 2H) : aromatický H, substituovaný fenyl; 4,69 a 4,51 (m, 2H): P-O-CH-Me2; 4,5 (2 překrývající se m, 2H) : CH-PO3iPr2 a N-H: 3,86 a 3,85 (2s, 6H celkem): OCH3; 2,41 a 2,38 (2s, 6H celkem): Py-CH3; 1,33, 1,29, 1,23 a 1,04: (4d, J = 7 Hz,
12H celkem): P-O-CH-(CH3) 2 .
Přiklad 14
Diethyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-me thy lf enyl) -N- [3- (2,6dichlorpyridyl)]aminomethylfosfonat]
3-Amino-2,6-dichlorpyridin (teplota tání = 118 až 120 °C) se získá v kvantitativním výtěžku reakcí 3-nitro-2,6dichlor-pyridinu se směsí redukovaného železa a vodné kyseliny octové.
Směs 1,66 g (10 mmol) 4-hydroxy-3-methoxy-5-methylbenzaldehydu a 1,63 g (10 mmol) 3-amino-2,6-dichlorpyridinu rozpuštěného ve 40 ml toluenu a katalytického množství kyseliny p-toluensulfonové (asi 1 mg), obsažená v baňce napojené na Dean-Starkův nástavec, se vaří pod zpětným chladičem po dobu 16 hodin.
3,45 g (25 mmol) diethylfosfitu se přidá k roztoku surového iminu v toluenu a směs se vaří pod zpětným chladičem po dobu 7 hodin. Rozpouštědlo a přebytek diethylfosfitu se odpaří a odparek se čistí sloupcovou chromatografií (SÍO2,
95/5 CH2Cl2/MeOH), aby se dostalo 0,52 g (30 %) pevné látky žluté barvy.
MS (m/e) = 448 : M+ (35C1) ,311 (100%): M+_ (35C1) -PO3Et2
NMR (CDCI3) : δ = 6,98 a 6,72 (2d, 1H kaJZldý) : aromatický H, 3-pyridyl; 6,77 (m, 2H): aromatický H, substituovaný fenyl;
5,71 (1H): OH; 5,36 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1H): N-H; 4,53 (dd,
J = 7 a 24 Hz, 1H) : CH-PO3Et2; 4,18 až 3,73 (m, 4H) : P-O-CH2CH3; 3,86 (s, 3H) : OCH3; 2,23 (ls, 3H) : Ph-CH3; 1,31 a 1,20: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem): P-O-CH-CH3.
• · · · t · · « · · · « · » · · ··· ··· ··· « · ·· · ·
Přiklad 15
Diizopropyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylf enyl) -N- [3- (2,6dichlorpyridyl) ] aminomethylf osfonat]
Postupuje se podle postupu popsaném v příkladu 14 za použití diizopropylfosfitu jako činidla, aby vznikla sloučenina z názvu jako pevná látka bílé barvy, teplota tání = 124 až 125 °C.
MS (m/e) = 476: M+ (35C1) ,311 (100%): M+ (35C1) -PO3iPr2
NMR (CDC13) : δ = 6,98 a 6,72 (2d, 1H ka^di|j : aromatický H, 3pyridyl; 6,77 (m, 2H) : aromatický H, substituovaný fenyl;
5,71 (1H): OH; 5,36 (dd, J = 7 a 10 Hz, 1H): N-H; 4,67 a 4,50 (2m, 2H celkem): P-O-CH-Me2; 4,5 (překrývá m, 1H) : CH-PO3iPr2: 3,86 (s, 3H): OCH3; 2,23 (ls, 3H): Ph-CH3; 1,34, 1,31, 1,23 a 1,06: (4d, J = 7 Hz, 12H celkem): P-O-CH-(CH3) 2.
Příklad 16
Diethyl- [a- (3,5-dimethoxy-4-hydroxyfenyl) -N- [3- (2,6dimetoxypyridyl) ] aminomethylf osfonat]
MeO^N ^QMe • » · ·
0,60 g (2 mmol) iminu získaného kondenzací 3,5dimethoxy-4-hydroxynbenzaldehydu s 3-amino-2,6-dimethoxypyridinem se nechá reagovat s 0,52 g (4 mmol) diethylfosfitu v 25 ml toluenu při teplotě varu pod zpětným chladičem po dobu 5 hodin, aby se dostalo 0,34 g (40 %) sloučeniny pojmenované v nadpisu, jako oleje hnědé barvy, po čištění sloupcovou chromatografií (98/2 CHCl3/MeOH).
MS (m/e) = 456: M+ ,319: M+ -PO3Et2
NMR (CDC13) : δ = 6,68 (d, J = 2 Hz, 2H) : aromatický H, substituovaný fenyl; 6,56 a 6,07 (2d, J = 8 Hz, 2H): aromatický H, 3-pyridyl; 4,53 (d, J = 23 Hz, 1H): CH-PO3Et2; asi 4,0 (překryje m): NH; 4,18 až 3,73 (m, 4H): P-O-CH2-CH3; 3,98 a 3,81 (2s, 3H každý): pyridyl-OCH3; 3,86 (ls, 6H): fenyl-OCH3; 1,29 a 1,19: (2t, J = 7 Hz, 6H celkem): P-O-CHCH3.
Příklad 17
Diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-diterc . -butylpikolyl) ] aminomethylfosf onat]
2,6-Di-terc.-butylpyridin-4-karboxyaldehyd se získá oxidací 2,6-di-terc.-butyl-4-methylpyridinu v nadbytku oxidu
seleničitého v kyselině octové při teplotě zpětného toku.
1,67 g (4,5 mmol) diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4hydroxyfenyl)aminomethylfosfonatu] a 1,8 g (8,2 mmol) 2,6-di terč.-butylpyridin-4-karboxyaldehydu v 25 ml MeOH se nechaju reagovat s 0,85 g (13 mmol) NaBH3CN po dobu 4 hodin. Po neutralizaci zředěnou HCI se reakční směs extrahuje s CH2C12 a čistí sloupcovou chromatografií v silikagelu (CH2Cl2/MeOH), aby se dostalo 1,1 g (43 %) sloučeniny pojmenované v nadpisu teplota tání = 132 až 137 °C.
MS (m/e) = 573: M+ , 436: M+ -PO3Et2
NMR (CDC13) : δ = 7,19 (d, J = 2 Hz, 2H) : aromatickýH, fenyl; 7,01 (s, 2H): aromatický H, 4-pikolyl; 5,2 (s, 1H): OH; 4,15 až 3,77 (několik m, 5H) : P-O-CH2-CH3 a CH-PO3Et2; 3,75 a 3,54 (2d, J = 14 Hz): NH-CH2-Py 1,44 a 1,33 (2s, 9H každý): fenylterc.-butyl a pyridyl-terc.-butyl; 1,29 a 1,10: (2t, J = 7
Hz, 6H) : P-O-CH2-CH3.
Příklad 18
Hydrochloridová sůl diizopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5methylfenyl) -N- [3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonatu]
4,2 g (9,6 mmol) diizopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy
5-methylfenyl)-N-[3-(2,6-dimethylpyridyl)] aminomethylfosfonatu] se suspenduje v 20 ml diethyletheru a ochladu • · ···· · ·· • · · ♦ · · · • · · · · ······ · · · · · ···· · ··· «· v ledoví lázni. Přidá se 17,5 ml (1M) roztoku HCI v Et2<D a po míchání po dobu 45 minut se směs odpaří za sníženého tlaku do konstantní hmotnosti. Získá se 4,1 g (90 %) pevné látky žluté barvy.
Elementární analýza: C22H34CIN2O5P vypočteno (%): C 55,87 H 7,25 Cl 7,50N 5,92 P 6,55 nalezeno (%): C 54,01 H 7,42 Cl 7,54N 5,73 P 6,22
Přiklad 19
Enantiomery diethyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) -N[3- (2,6-dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonatu]
Racemická sloučenina (příklad 4) se chirální chromatografií rozštěpí na její dva enantiomery, za použití následujících podmínek:
Kolona: Chiralpak AD, 250 mm x 20 mm, vnitřní průměr Mobilní fáze: 85/15 hexan/ethanol, objemově Rychlost průtoku: 10 ml/min
Detekce: UV při 215 nm
Koncentrace vzorku: 50 mg rozpuštěných v 10 ml 50/50 hexanu/ethanolu, objemově Vstřikovaný objem: 500 μΐ.
Za těchto podmínek se pík prvého eluujícího enantiomeru eluuje ve 14,7 minutě, a pík druhého eluujícího enantiomeru eluuje v 18,6 minutě. Tyto dva píky se rozštěpí • · · · · · • · · · · · • · · · · · • · · ··· ··· • · · · • · · ♦ · · právě od základní čáry. Tyto píky se odeberou jako oddělené frakce z několika vstřiků. Z frakce každého enantiomerů se odebere malý vzorek na chirální analýzu, pro určení enantiomerní čistoty každé frakce. Podmínky HPLC používané k této chirální analýze jsou následující:
Kolona: Chiralpak AD, 250 mm x 4,6 mm, vnitřní průměr
Mobilní fáze: 85/15 hexan/ethanol, objemově
Rychlost průtoku: 1 ml/min
Detekce: UV při 215 nm
Vstřikovaný objem: 20 μΐ
Koncentrace vzorku: neznámá - použije se vzorek nevysušené frakce odpovídající píku.
Za těchto podmínek se hlavní pík frakce prvého eluujícího enantiomerů eluuje v čase 6,95 min. V této frakci nebyl pozorován žádný pík vznikající v důsledku vedlejšího enantiomerů. Hlavní pík frakce druhého eluujícího enantiomerů se eluuje v čase 6,85 min, s malým pikem vznikajícím v důsledku vedlejšího enantiomerů pozorovaným v čase 7,1 minut, představujícím 0,3 % celkové plochy píku enantiomerů.
Zbytek každé enantiomerní frakce se vysuší na rotační odparce. Každá frakce se poté resuspenduje v několika mililitrech ethanolu a přenese do malé, předem zvážené nádobky. Vzorky se poddusíkovou atmosférou profukují do sucha, před měřením jejich hmotnostních spekter a optické rotace.
M+H pro každý enantiomer = 409,1
První eluující enantiomer: [ct]D při 25 °C = +7,93° (c = 1,19 % EtOH)
Druhý eluující enantiomer: [a]D při 25 °C = -8,29° (c = 1,09 % • · · · • · • ·
EtOH)
Příklad 20
Dimethyl- [a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylf enyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl) ] aminomethylfosfonat]
0,4 g (3,7 mmol) dimethylfosfitu se přidá k 0,5 g (1,85 mmol) surového iminu (získaného jak je popsáno v příkladu 3) a směs se zahřívá na teplotu 120 °C po dobu 2 hodin Olej ovitá reakční směs se rozředí chloroformem a extrahuje nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného. Vysušená organická fáze se odpaří a rozetře v petroletheru, aby se odstranil přebytečný dimethylfosfit. Dalším čištěním sloupcovou chromatografií (SiO2, 95/5 CHCl3/MeOH) a rekrystalizací (petrolether/CH2CI2) se dostane 0,25 g (34 %) pevné látky, teplota tání = 166 až 168 °C.
IR (KBr) = 3300 cm'1: NH, 1240: P=O, 1030: P-O-C
Další sloučeniny obecného vzorce (I) se připraví postupy analogickými těm, které byly popsány v předchozích příkladech. Jsou uvedeny v následující tabulce 1 společně s předcházejícími příklady. Levý sloupec se týká „sloučeniny, spíše než čísla příkladu, stejná čísla sloučenin jsou použita v odstavci „Biologická data.
Tabulka 1
Aminofosfonaty obecného vzorce (I) (kde n je 0 a R1, R2 jsou stej né) • · • · · ·
sl. č. Př. č. X1 X2 X3 Z V v “ XX 3 _(CH, ) -L. • u v R1, R2 teplota táni (°C)
1 OMe OMe H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et 152-154
2 4 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et 145-147
3 3 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl iPr 159-160
4 1 Me Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et pevná 1.
5 2 tBu Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et 139-141
6 OEt Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et 125-127
7 OEt Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl iPr 145-146
17
8 tBu tBu H H Et 132-137
íS
-au^íjAt.au
9 tBu tBu H H 1 OH °xV Et 139-145
10 tBu tBu H H Γ°Χβ _ CH » -2 1 o Et 78-90
11 tBu tBu H H Uti λ 3 i OH Χ'Χ Et 172-176
12 8 OMe Me Me H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et olej
13 9 OMe Me Me H 3-(2, 6-dimethyl)pyridyl iPr olej
14 10 OH Me Me H 3-(2, 6-dimethyl)pyridyl Et 141-142
15 11 OH Me Me H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl iPr 168-169
16 12 OH OMe Me H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et 134-136
17 13 OH OMe Me H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl iPr 157-159
18 14 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et pevná 1.
19 15 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl) pyridyl iPr 124-125
20 16 OMe OMe H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et olej
21* 5 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl. iPr 123-124
22* 5 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl iPr 120-122
23* 19 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et α
24* 19 OMe Me H H 3-(2,6-dimethyl)pyridyl Et α
• · • · · · • «
* Sloučenina 21 - (+) enantiomer sloučeniny 3
Sloučenina 22 - (-)enantiomer sloučeniny 3;
Sloučenina 23 - (+)enantiomer sloučeniny 2;
Sloučenina 24 - (-)enantiomer sloučeniny 2.
Biologické hodnoty
Sloučeniny obecného vzorce (I) jsou testovány na snižování produkce Lp(a) v primárních kulturách Cynomolgus hepatocytů.
Stanovení
Hepatocyty se izolují z jater dospělých opic Cynomolgus metodou dvoukrokové kolagenázové perfuze podle C. Guguen-Guillouzo a A. Guillouzo, „Methods for preparation of adult and fetal hepatocytes, z publikace „Isolated and Cultured Hepato-cytes, str. 1 až 12, vyd. les edition Inserm Paris and John Libbey Eurotext London (1986).
Životaschopnost buněk se určí barvením trypanovou modří. Buňky se potom naočkují tak, aby hustota byla od 0,7 · 105 do 1 · 105 životaschopných buněk na cm2, na plotny pro tkáňové kultury, do Williamsova E media pro tkáňovou kultivaci, které obsahuje 10% fetální telecí sérum. Buňky se inkubují po dobu 4 až 6 hodin a 24 hodin při 37 °C, v inkubátoru s CO2 (5 % CO2) , za přítomnosti 20 μΜ testované sloučeniny rozpuštěné v ethanolu. Pro každou sloučeninu se použije 4 až 6 jamek. Jako reference pro ověření postupu stanovení se použije kyselina nikotinová a steroidní hormony, o nichž je známo, že snižují Lp(a) u člověka. Kontrolní buňky ·· ·· *· • · · · · · • · · · * · • ·· s« · · · · • · · · • · · · · · · se inkubují pouze za přítomnosti ethanolu.
Výsledky (a) Koncentrace Lp(a):
Množství Lp(a) secernované do kultivačního media se přímo stanoví metodou ELISA, použitím komerčně dostupného kitu. Buňky se promyjí a lyžují podle postupu popsaném v A. L. White a kol·., Journal of Lipid Research, 34, 509 až 517 (1993), a obsah Lp(a) v buňkách se stanoví tak, jak je popsáno výše.
Změny v koncentraci Lp(a) v kultivačním mediu jsou uvedeny jako procento hodnot naměřených z kontrolních ploten za 24 hodin.
Všechny sloučeniny se testují v množství 20 μΜ. Urči se, že sloučeniny č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 15, 16, 21 a 22 snižují sekreci Lp(a) o 20 % na 50 %. Sloučeniny 12, 13, 14, 17, 18 a 19 snižují sekreci Lp(a) o 13 % na 20 %.
(b) Výsledky testováni in vivo
Protokol studie
Samci opice Cynomolgus o hmotnosti 3 až 7 kg se rozdělí na skupiny po 3 až 4 zvířatech v každé skupině. Před ošetřením se v průběhu období trvajícího dva měsíce sledují jejich plazmatické hladiny Lp(a), aby bylo jisté, že základn hodnota je konstantní. Hodnoty Lp(a) naměřené v den -7 a v den -1 jsou porovnatelné, a slouží jako hodnoty před dávkováním. Testované sloučeniny se podávají perorálně jako želatinové kapsle žaludeční sondou, v dávce 25 mg/kg za den • φ φφφφ •Φ ΦΦ ·· • · · » « « φ · φ » · Φ • · Φ # · * · * · • · · · • t« · · φ Φ intervalech (den jsou zvířata » » τ φ .·’ :* ·
ΦΦΦΦΦ · po dobu 4 týdnů, a Lp(a) se měří v týdenních 7, 14, 21 a 28). Na konci dávkovacího období ponechána během období trvajícího 4 týdny bez ošetřování, přičemž se jejich plazmatické hladiny Lp(a) vrací do hodnot před ošetřováním. Tato kontrola dokazuje, že snížení naměřené snížení Lp(a) je způsobeno farmakologickým účinkem testovaných sloučenin.
Výsledky
Ve dnech -7, tj. -1, 7, 14, 21 a 28, se po nočním hladovění odeberou do EDTA vzorky krve, a měří se Lp(a) vysoce senzitivním a specifickým ELISA testem. Výsledky (průměrná hodnota ze 3 až 4 hodnot z každé skupiny) se vyjádří jako % hodnot před dávkováním. Vybrané sloučeniny obecného vzorce (I) se testují za experimentálních podmínek, aby se zjistila jejich farmakologická účinnost in vivo.
Sloučeniny č. 2, 3 a 6 se testují v dávce 25 mg/kg za den podávané po dobu 28 dní, a snižují plazmatický Lp(a) v rozmezí 15 až 27 % (hodnoty naměřené v den 28, % změny od hodnot před dávkováním). Sloučeniny 21 a 22 se testují v dávce 50 mg/kg za den podávané po dobu 10 dnů, a snižují hladinu plazmatického Lp(a) v rozmezí od 13 do 39 % (hodnoty měřené v den 10, % změny od hodnot před dávkováním).

Claims (23)

1. Sloučenina se strukturou vyjádřenou obecným vzorcem (I) ( B (I) kde
1 2
X a X , které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku, hydroxyskupina nebo nitroskupina;
X3 je atom vodíku, alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku, X30 a jeden ze dvou substituentů X1 nebo X2 mohou tvořit alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku;
1 2
R a R , které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 6 atomy uhlíku;
je CH2, CH2-CH2 nebo CH=CH;
• · · · · · • · · · · · • · • o · · • * · · · n je 0 nebo 1;
Z je atom vodíku nebo přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku;
m je 0 nebo celé číslo od 1 do 5; a
Y1, Y2, Y3 a Y4, které mohou být stejné nebo odlišné, jsou atom vodíku, přímá nebo rozvětvená alkylová skupina s 1 až 8 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 8 atomy uhlíku, kyanoskupina, trifluormethylová skupina, nitroskupina, hydroxyskupina, hydroxymethylová skupina, alkoxymethylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové části, aminoskupina, alkylaminoskupina s 1 až 4 atomy uhlíku, dialkylaminoskupina s 1 až 4 atomy uhlíku v každé alkylové části, atom halogenu (fluor, chlor, brom, jod), nebo jakékoliv dvě přilehlé Y1, Y2, Y3 a Y4 skupiny mohou tvořit popřípadě substituovaný alkylidenový kruh s 1 až 6 atomy uhlíku nebo alkylidendioxylový kruh s 1 až 4 atomy uhlíku, s podmínkou, že alespoň dvě z Y1, Y2, Y3 a Y4 skupin nejsou atom vodíku;
nebo její farmaceuticky přijatelná sůl.
2. Sloučenina podle nároku 1, kde X1 je atom vodíku, hydroxyskupina, alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
3. Sloučenina podle nároku 1 nebo 2, kde X2 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
• · · · • · • · • · · · « · · · 9 9 9
9 · • · · ·
4. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, kde X1 a X2 je každý alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku; nebo jeden z X1 a X2 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku a druhý je alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkylová skupina s 1 až 3 atomy uhlíku; nebo X1 je hydroxyskupina a X2 je alkylová skupina s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkoxyskupina s 1 až 4 atomy uhlíku.
5. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, kde X1 a X2 jsou methoxyskupina a methoxyskupina, methoxyskupina a methylová skupina, ethoxyskupina a methylová skupina, methylová skupina nebo terč.-butylová skupina a methylová skupina, ethoxyskupina a ethoxyskupina, hydroxyskupina a methylová skupina, a hydroxyskupina a methoxyskupina.
6.Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, kde X3 je atom vodíku nebo methylová skupina.
7. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, kde (B)n je přímá vazba.
8. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, kde Z je atom vodíku.
9. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, kde Y1 a Y2 jsou každý methylová skupina a Y3 a Y4 jsou každý atom vodíku.
10. Sloučenina podle nároku 9, kde Y1 a Y2 jsou 2,6substituenty pyridylového kruhu.
11. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, kde pyridylový kruh je navázán na atom dusíku prostřednictvím • · ♦ · · · ·
44.... · ..... ·· ·· uhlíku v β-poloze kruhu (3,5-pyridyl).
12. Sloučenina podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, kde m je 0.
13. Sloučenina obecného vzorce (I) vybraná z:
diethyl-[a-(4-hydroxy-3,5-dimethoxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimethyl pyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diethyl-[a-(4-hydroxy-3,5-dimethylfenyl)-N-[3-(2,6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3-terč.-butyl-4-hydroxy-3-methylfenyl)-N-[3-(2,6 dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3-ethoxy-4-hydroxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diizopropyl-[a- (3-ethoxy-4-hydroxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[4-(2,6-diterc.-butylpikoly1)]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[4—(3— hydroxy-5-hydroxymethyl-2-methylpikolyl)]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[5-(3,4-0izopropyliden-3-hydroxy-4-hydroxymethyl-2-methylpikolyl) ]aminomethylfosfonatu];
diethyl-[a-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)-N-[5-(3• · · · • · • · • · • · hydroxy-4-hydroxymethyl-2-methylpikolyl) ] aminomethylfosfonatu];
diethyl·-[a-(3,4-dimethoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diizopropyl-[a-(3,4-dimethoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diethyl-[a-(3-hydroxy-4-methoxy-5-methylfenyl) -N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diizopropyl-[a-(3-hydroxy-4-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,β dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diethyl-[a-(4,5-dimethoxy-3-hydroxyfenyl)-N-[3-(2,6-dimethyl pyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diizopropyl- [oí- (4,5-dimethoxy-3-hydroxyfenyl) -N- [3- (2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
diethyl- [oí- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6dichlorpyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diizopropyl- [oí- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl) -N- [3- (2,6 dichlorpyridyl)]aminomethylfosfonatu] ;
diethyl-[a-(3,5-dimethoxy-4-hydroxyfenyl)-N-[3-(2, 6-dimethoxypyridyl)]aminomethylfosfonatu]; nebo jejich farmaceuticky přijatelné soli.
14. Sloučenina obecného vzorce (I) jak je definována v nároku 1, vybraná z:
• · • · · · • · diizopropyl-[α-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6 dimethylpyridyl) ]aminomethylfosfonatu] ;
( + ) diizopropyl-[a- (4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3(2, 6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
(-) diizopropyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3(2,6-dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu]; nebo jejich farmaceuticky přijatelná sůl, obzvláště hydrochloridová sůl.
15. Sloučenina obecného vzorce (I) jak je definována v nároku 1, vybraná z:
diethyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
(+ ) diethyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
(-) diethyl-[a-(4-hydroxy-3-methoxy-5-methylfenyl)-N-[3-(2,6dimethylpyridyl)]aminomethylfosfonatu];
jejich farmaceuticky přijatelná sůl, obzvláště hydrochloridová sůl.
16. Farmaceutický prostředek, vyznačuj ici se t i m, že obsahuje sloučeninu obecného vzorce (I) jak j definována v nároku 1 a její farmaceuticky přijatelný excipient.
17. Sloučenina obecného vzorce (I) jak je definována
47 · • · · ♦ · v nároku 1 nebo její farmaceuticky přijatelná sůl, pro použití v léčbě.
18. Použití sloučeniny obecného vzorce (I), jak je definována v nároku 1, nebo její farmaceuticky přijatelné soli, pro výrobu léčiva ke snižování plazmatických a tkáňových hladin lipoproteinu(a).
19. Použití sloučeniny obecného vzorce (I) jak je definována v nároku 18, pro výrobu léčiva pro léčbu trombózy prostřednictvím snižování plazmatických hladin lipoproteinu (a) .
20. Použití sloučeniny obecného vzorce (I) jak je definována v nároku 18, pro výrobu léčiva pro léčbu restenózy po angioplastice prostřednictvím snižování plazmatických hladin lipoproteinu(a).
21. Použití sloučeniny obecného vzorce (I) jak je definována v nároku 18, pro výrobu léčiva pro léčbu atherosklerozy prostřednictvím snižování plazmatických hladin lipoproteinu(a).
22. Způsob léčby onemocnění spojeného se zvýšenými plazmatickými a tkáňovými hodnotami lipoproteinu(a), vyznačující se tím, že zahrnuje podání pacientovi, který takovou léčbu potřebuje, léčebně účinného množství sloučeniny obecného vzorce (I) jak je definováno v nároku 1, nebo její farmaceuticky přijatelné soli.
23. Způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce (I), jak je definována v nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje:
• · · · · · • · · · · · • · · · · · · · · • · · · • · · · · · · (a) pro sloučeniny obecného vzorce (I) kde Z je atom vodíku, zpracování iminu obecného vzorce (II) :
(ii:
kde
X1, X2, X3, B, n, m, Y1, Yz, YJ a Y4 jsou jak je definováno v nároku 1;
s dialkylfosfitem obecného vzorce (III)
H-POÍOR1) (OR2) :ni) kde
R1 a R2 jsou, jak je definováno v nároku 1;
nebo jejich trialkyisilylovým nebo kovovým derivátem;
(b) zreagování ekvimolárních množství aldehydu obecného vzorce (IV) xLo
-A-t B )„_
CHO
X (IV) • · ·
49.·’ · • · · · · kde
X1, X2, X3, B a n jsou jak je definováno v nároku 1;
a aminu obecného vzorce (V)
Y
Y
H—N — {CH2 )
I
Z a
(V) kde
Z, m, Y1, Y2, Y3 a Y4 jsou jak je popsáno dříve;
a dialkylfosfitu obecného vzorce (III); nebo (c) pro sloučeniny obecného vzorce (I), kde m není 0, zpracování sloučeniny obecného vzorce (VI) kde (VI
X1, X2, X3,
B a n jsou, jak je definováno v nároku 1, s aldehydem obecného vzorce (VII) • ·♦ · • · · · · · • · · · · · • ·· ··· ···
OHC_(CH
5Q:.. :
(VII kde m je celé číslo od 1 do 5 a
Υ1, Y2, Y3 a Y4 jsou, jak je definováno v nároku 1;
za podmínek reduktivní aminace,
CZ19992196A 1997-12-17 1997-12-17 Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové CZ219699A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992196A CZ219699A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992196A CZ219699A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ219699A3 true CZ219699A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5464536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992196A CZ219699A3 (cs) 1997-12-17 1997-12-17 Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ219699A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6303784B1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
US6060464A (en) Compounds and pharmaceutical compositions containing them
MXPA98000189A (en) Compounds and pharmaceutical compositions that contains them
WO1998028311A1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
WO1998028312A1 (en) Pharmaceutical aminophosphonic acid derivatives
AU2001294792B2 (en) Alpha-substituted beta-aminoethyl phosphonates
CZ219699A3 (cs) Farmaceutické deriváty kyseliny aminofosfonové
US6872711B2 (en) β-substituted β-aminoethyl phosphonate derivatives
US20050124586A1 (en) Alpha-substituted arylalkyl phosphonate derivatives
JP2005529071A (ja) α−置換ヘテロアリールアルキルホスホン酸エステル誘導体

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic