SK772000A3 - High-loaded ammonium glyphosate formulations - Google Patents

High-loaded ammonium glyphosate formulations Download PDF

Info

Publication number
SK772000A3
SK772000A3 SK77-2000A SK772000A SK772000A3 SK 772000 A3 SK772000 A3 SK 772000A3 SK 772000 A SK772000 A SK 772000A SK 772000 A3 SK772000 A3 SK 772000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
composition
glyphosate
formulations
ammonium
surfactant
Prior art date
Application number
SK77-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Tatsuo Sato
Masuo Kuchikata
Akio Amano
Masayasu Fujiyama
Daniel R Wright
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of SK772000A3 publication Critical patent/SK772000A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
    • A01N57/20Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Vysoko koncentrované formulácie glyfosátu amónneho
Oblasť techniky
Vynález sa týka vodných herbicídnych formulácií obsahujúcich vysoké koncentrácie amónnej soli glyfosátu spolu s povrchovoaktívnou látkou, ktoré sú stabilné počas skladovania, a spôsobu ničenia a kontroly nežiaducej vegetácie za použitia týchto formulácií.
Doterajší stav techniky
N-fosfonometylglycín, inak známy ako glyfosát, je v tomto obore dobre známy ako herbicíd aplikovaný postemergentne na listy. Glyfosát je anorganická zlúčenina obsahujúca tri kyslé skupiny a vo forme svojej kyseliny je relatívne nerozpustná vo vode. Glyfosát je preto bežne pripravovaný a používaný v podobe vo vode rozpustnej soli. Môžu však byť vyrobené tiež monobázické, dibázické a tribázické soli glyfosátu, obyčajne je výhodná formulácia a použitie glyfosátu vo forme monobázickej soli, napríklad ako mono-(organická amónna) soľ, napríklad mono(izopropylamín), často pod skratkou IPA soľ. Rondup®, herbicíd obsahujúci IPA soľ glyfosátu, predáva firma Monsanto Company ako vodný roztok koncentrovanej formulácie (SC), ktorú obyčajne spotrebiteľ pred použitím na listy rastlín riedi vo vode. Mono-(anorganický amóniový ión), napríklad NHZ, soľ glyfosátu, je tiež komerčne dostupná, väčšinou obsiahnutá v suchých vo vode rozpustných formuláciách v podobe granúl (SG), ako herbicíd Rival® a suchý herbicíd Roundup® od firmy Monsanto, ktoré spotrebiteľ pred použitím na listy rastlín rozpustí vo vode. Ďalšie komerčné produkty glyfosátu zahrnujú herbicíd Touchdown® od firmy Zeneca, vodnú SC formuláciu obsahujúci mono(trimetylsulfónium), často pod skratkou TMS, soľ glyfosátu, herbicíd Roundup® Geoforce od firmy Monsanto a suchú formulácii SG obsahujúcu monosodnú soľ glyfosátu.
Pokiaľ sa termíny „amónium“, „monoamónium“ a „diamónium“, ako sa tu používajú, vzťahujú k soli glyfosátu, tieto termíny znamenajú výhradne anorganický amóniový ión, to znamená ΝΗΓ, ak nevyplýva z kontextu inak. Pomery a koncentrácie glyfosátu tu uvedené i v prípade, keď je glyfosát prítomný vo forme solí, sú vyjadrené ako ekvivalent kyseliny (k.e.), ak to nevyplýva z kontextu inak.
Rôzne soli glyfosátu, spôsoby prípravy solí glyfosátu, formulácií glyfosátu alebo jeho solí a spôsoby použitia glyfosátu alebo jeho solí na ničenie a reguláciu buriny a iných rastlín uvádza v USA patente číslo 4 507 250 Bakel, USA patente 4 481 026 Prisbolla, USA patente č. 4 405
531 Franz, USA patente číslo 4 315 765 Large, USA patente číslo 4 140 513 Prill, USA patente číslo 3 977 860 Franz, USA patente číslo 3 853 530 Franz a USA patente číslo 3 799 758 Franz.
Vyššie uvedené patenty sú tu zahrnuté ako celok v odkaze.
Soli glyfosátu obyčajne vyžadujú prítomnosť povrchovo aktívnej látky na dosiahnutie najlepších herbicídnych vlastností. Povrchovo aktívna látka môže byť v koncentrovanej formulácii, alebo sa môže pridať nakoniec pred použitím do riedeného sprejovacieho roztoku. Výber povrchovo aktívnej látky je veľmi dôležitý. Napríklad v rozsiahlej štúdii publikované vo Weed Science, 1977, ročník 25, strana 275-287, zistili Wyrill a Bumside značné rozdiely medzi povrchovo aktívnymi látkami v ich schopnosti zvyšovať herbicídny účinok glyfosátu.
Výhodné je použití vysoko koncentrovanej vodnej formulácie glyfosátu vo forme soli vyrobenej na báze anorganického amoniaku. Amoniak je lacnejší ako väčšina iných báz, ľahko dostupný, má nízku molekulovú hmotnosť, je relatívne vysoko rozpustný vo vode a je prirodzenou živinou pre rast rastlín a iných organizmov. Použitie amónnych solí glyfosátu na prípravu vodných koncentrovaných formulácií glyfosátu, vhodných na ničenie a reguláciu buriny a iných rastlín, však bolo obmedzené až do uvedenia tohto vynálezu. Obmedzenie sa vzťahovala na jedno alebo viac z nasledujúcich: obtiažnosť vyplývajúca z chemických alebo fyzikálnych vlastností amónnych solí glyfosátu, nedostatočne definovaných vhodných povrchovo aktívnych látok na prípravu vysoko koncentrovaných kvapalných koncentrátov týchto solí, znížená regulácia buriny a nutnosť komplexného procesu prípravy kompozícií kvapalného glyfosátu amónneho s podstatne nižším množstvom ekvivalentu kyseliny glyfosátu než u kompozícií podľa vynálezu.
Uvedených je niekoľko postupov príprav vodných kompozícií glyfosátu s herbicídnym účinkom, z ktorých všetky alebo niektoré sú vo forme ich monoamónných a/alebo diamónných solí. Európsky patent číslo 0 290 416 uvádza vodné koncentráty obsahujúce katiónovú povrchovo aktívnu látku polyoxyalkylénalkylamín (obsahujúci alkenylamín) spolu s glyfosátom, ktorej časť je v podobe monoamónnej soli a jej ďalšia časť je v podobe soli, keď povrchovo aktívna látka zabezpečuje opačne nabitý ión. Formulácie pripravené čiastočne z glyfosátu monoamónneho, ktoré sú uvedené v tomto európskom patente, majú maximálnu celkovú koncentráciu glyfosátu vo všetkých formuláciách 300 gramov ekvivalentu kyseliny na liter (g k.e./l) a sú vyrobené niekoľkostupňovým postupom zahrňujúcim oddelenú prípravu monoamónia a solí povrchovo aktívnej látky glyfosátu z toho dôvodu, aby bolo možné ich rôzne miešať.
Nalewaja, De Villiers a Matysiak vo Weed Research, 1996, ročník 36, strana 241-247 uvádza použitie herbicídov ako kompozícií obsahujúcich glyfosát monoamónny a diamónny, rovnako ako kompozície na báze izopropylamónnych, sodných a vápenatých solí glyfosátu. Tieto kompozície po príprave neobsahovali žiadnu povrchovo aktívnu látku. Tesne pred použitím na listy rastlín sa oddélene pridali dva neiónovo povrchovo aktívne látky a jedna katiónová povrchovo aktívna látka na relatívne zriedenie roztoku s udanou maximálnou koncentráciou glyfosátu nižšou než 10 g k.e./l. Kompozície monoamónnej a diamónnej soli vykazovali výrazne nižšiu herbicídnu aktivitu a množstvo glyfosátu ako odpovedajúce kompozície izopropylamónnej soli a vyžadovali pridanie povrchovo aktívnej látky oddelene.
Formulácie herbicídneho vodného koncentrátu vo vode rozpustných solí glyfosátu obsahujúce síran amónny boli publikované v európskom patente číslo 0 274 369. Použitý glyfosát bol vo forme izopropylamónnej soli; avšak prítomnosť amónnych katiónov spolu s glyfosátovými aniónmi, vyplývajúca z použitia síranu amónneho, mala za následok vznik glyfosátu amónneho.
Na prekonanie niektorých uvedených obmedzení sa vyvíjali kompozície vo vode rozpustnej pevnej látky na báze glyfosátu monoamónneho ako poľnohospodársky prijateľnej herbicídnej formulácie, obsahujúca účinné povrchovo aktívne látky. Ako je uvedené v európskej patentovej prihláške číslo 0 378 985 a európskej patentovej prihláške číslo 0 582 985, nevhodnosť použitia týchto pevných nevodných formulácií bola obmedzená z jedného alebo viacerých nasledujúcich dôvodov: všeobecne komplexného, dlhého a relatívne nákladného spôsobu prípravy, vlastností sťažujúcich manipulácií a obtiažnosti pri poľnohospodárskom použití. Mnoho farmárov a poľnohospodárskych technikov, využívajúcich sprejovanie, navyše tiež výrazne neuprednostňujú suché alebo kvapalné formulácie a podstatne väčšia časť dáva z rôznych dôvodov prednosť kvapalným, najmä vodným formuláciám.
Preto je cieľom vynálezu poskytnúť vysoko koncentrovanú vodnú formuláciu, obsahujúcu amónnu soľ glyfosátu v herbicídne účinnom množstve spolu s obsahom jednej alebo viacerých poľnohospodársky prijateľnej povrchovo aktívnej látky, stabilnej pri skladovaní, v množstve zvyšujúcom herbicídny účinok.
Tento cieľ je sťažený najmä kvôli kompatibilite povrchovo aktívnej látky s roztokmi glyfosátu amónneho s vysokou iónovou silou. Napríklad, priamym porovnaním glyfosátu mono(izopropylamónného) s glyfosátom monoamónnym sa zistilo, že pri rovnakej k.e. koncentrácii vo vode je výrazne ťažšie vytvoriť roztok glyfosátu monoamónneho ako koncentrátu, ktorý je stabilný pri skladovaní, než roztok glyfosátu mono(izopropylamónného). Táto ťažkosť sa prejavuje rôznymi spôsobmi, ako je uvedené ďalej:
• Obmedzenou kompatibilitou povrchovo aktívnych látok s glyfosátom monoamónnym, napríklad pri koncentrácii glyfosátu 360 g k.e./l a povrchovo aktívnej látky s koncentráciou 180 g/I je rozmedzie omnoho menšie než rozmedzie kompatibilných povrchovo aktívnych látok kompatibilných s glyfosátom mono(izopropylamónnym) pri rovnakých koncentráciách glyfosátu a povrchovo aktívnej látky. Napríklad pri koncentráciách uvedených vyššie, povrchovo aktívna látka MON 0818 od firmy Monsanto, na báze polyoxyetylén(15) aminovaného tuku vykazuje vynikajúcu kompatibilitu s glyfosátom mono(izopropylamónnym), ale je inkompatibilný s glyfosátom monoamónnym, tato inkompatibilita má za následok okamžitú tvorbu fázového rozhrania alebo „vysolenie“ povrchovo aktívnej látky z roztoku glyfosátovej soli.
• Pre uvedenú povrchovo aktívnu látku a jej koncentráciu je maximálna koncentrácia alebo „zaťaženie“ glyfosátom k.e. vo formulácii vodného koncentrátu stabilného pri skladovaní pre väčšinu povrchovo aktívnych látok výrazne nižšia v prípade monoamónnej soli než v prípade mono(izopropylamónnej)soli glyfosátu.
• Pri danom zaťažení glyfosátom k.e. je maximálna koncentrácia pre väčšinu povrchovo aktívnych látok, ktorá môže byť dosiahnutá vo formulácii vodného koncentrátu, stabilného pri skladovaní, výrazne nižšia, pokiaľ je glyfosát prítomný vo forme monoamónnej soli, než v prípade mono(izopropylamónnej)soli glyfosátu.
• Môžu byť vyžadované ďalšie kompatibilné látky, napríklad hydrochlorid oktylamínu, ktoré nie sú nevyhnutné vo formuláciách vodného koncentrátu glyfosátu mono(izopropylamónného) s určitou povrchovo aktívnou látkou, kvôli prijateľnej stabilite pri skladovaní v prípade glyfosátu monoamónneho.
• Pre určitý glyfosát a povrchovo aktívnu látku je maximálna teplota, keď sa môže formulácia vodného koncentrátu udržať bez oddelenia fáz, všeobecne nižšia u glyfosátu monoamónneho než u glyfosátu mono(izopropylamónného). Stanovenie tejto maximálnej teploty je možné získať meraním bodu zákalu metódami známymi odborníkom v tomto odbore.
Ďalším cieľom podľa vynálezu je poskytnúť vysoko koncentrovanú vodnú formuláciu, stabilnú pri skladovaní, ktorá obsahuje amónnu soľ glyfosátu a jednu alebo viacej povrchovo aktívnych látok s vyšším stupňom herbicídneho účinku v porovnaní s bežnou štandardnou formuláciou glyfosátovej soli, napríklad herbicídom Roundup® alebo herbicídom Touchdown®.
Obtiažnosť spojená s týmto predmetom vyplýva z faktu, že herbicidny účinok roztokov glyfosátovej soli je veľmi závislý na dvoch faktoroch: výberu vhodnej povrchovo aktívnej látky a použití čo najvyššej koncentrácie povrchovo aktívnej látky v koncentrovanej formulácii, ako je len možné. Napríklad použití monoamónnej soli glyfosátu namiesto mono(izopropylamónnej)soli sa stretáva s obidvoma faktormi.
Dokonca i bez nahradenia glyfosátovej soli je obtiažne zvýšiť herbicídny účinok formulácií
Roundup® a Touchdown®, obsahujúcich mono(izopropylamónnu) a mono(trimetylsulfónovú) soľ. Akékoľvek výrazné zvýšenie koncentrácie povrchovo aktívnej látky v týchto produktoch je dosiahnuteľné len pri znížení množstva glyfosátu k.e. Podobne, akékoľvek podstatné zvýšenie množstva glyfosátu k.e. v týchto produktoch je dosiahnuteľné len pri znížení koncentrácie povrchovo aktívnej látky a nesie preto so sebou aspoň riziko zníženia herbicídneho účinku.
Veľkou prekážkou, ktorú je treba prekonať, je teda vývoj vodnej formulácie glyfosátu amónneho, ktorá splňuje všetky podmienky - (i) vysokú koncentráciu glyfosátu k.e., (ii) obsah vhodnej povrchovo aktívnej látky zvyšujúci herbicídny účinok a (iii) dostatočne vysokú koncentráciu povrchovo aktívnej látky na dosiahnutie vyššieho herbicídneho účinku, než majú komerčné formulácie štandardnej glyfosátovej soli. Napriek tomu predmety a ciele uvedené vyššie sú súčasťou vynálezu tu opísaného a nárokovaného.
Podstata vynálezu
Uvádza sa tu vodný koncentrát herbicídnej kompozície obsahujúcej herbicídne účinné množstvo amónnej soli N-fosfonometylglycínu (glyfosátu), kde molámy pomer amoniaku a Nfosfonometylglycínu spôsobí dosiahnutie pH od asi 6 do 7 a jednu alebo viac povrchovo aktívnych látok v množstve zvyšujúcom herbicídny účinok. Charakteristickým rysom kompozícií podľa vynálezu je ich stabilita pri skladovaní v širokom rozmedzí teplôt, asi 0 °C až 40 °C. Výhodné kompozície sú stabilné ešte v širšom teplotnom rozmedzí asi -10 °C až 60 °C. Táto stabilita pri skladovaní sa dosiahne v neprítomnosti viac než stopového množstva soli primárneho C4-C18 alkylamínu alebo C4.C18 alkyltrimetylamóniumchloridu.
Pojem „herbicídne účinné množstvo“ a „množstvo zvyšujúce herbicídny účinok“ znamenajú, že koncentrovaná kompozícia obsahuje také množstvo amónnej soli N-fosfonometylglycínu a respektíve povrchovo aktívnej látky (látok) po zriedení vo vhodnom objeme vody na použitie na listy rastlín.
Hodnota pH asi od 6 do 7, ktorá je uvedená vyššie, sa vzťahuje na 1 hmotn. % roztoku glyfosátu k.e. v deionizovanej vode, použitej amónnej soli glyfosátu. Vyššie uvedená kompozícia môže mať pH hodnotu mierne mimo tohto rozmedzia, pokiaľ má povrchovo aktívna látka sama o sebe kyslé alebo zásadité vlastnosti; avšak pri výhodnom uskutočnení je celkové pH kompozície asi 6 až 7 po zriedení v deionizovanej vode na 1% roztok celkovej hmotnosti roztoku glyfosátu k.e.
Podľa niektorého z uskutočnenia podľa vynálezu kompozícia neobsahuje žiadne alebo podstatné alebo účinné množstvo povrchovo aktívnej látky obsahujúcej skupinu -(CH)m(CzHíOVR alebo -(C2H4O)p-COR pripojenú priamo k atómu dusíka, kde m je 0 alebo 1, n je číslo od 1 do 3 včítane, p je číslo od 1 do 18 včítane a R je alkyl Cg-C^. „Nepodstatné množstvo“ v tejto súvislosti znamená množstvo nie väčšie ako stopové, napríklad nie viac než asi 0,1 hmotn. % povrchovo aktívnej látky a „neúčinné množstvo“ znamená, že pokiaľ je tato povrchovo aktívna látka prítomná, jej množstvo je nižšie než množstvo nevyhnutné na zvýšenie herbicídneho účinku kompozície, napríklad nižšie než 1 hmotnostný diel povrchovo aktívnej látky na 20 hmotnostných dielov glyfosátovej soli.
Uskutočnením podľa vynálezu je tiež spôsob herbicídneho použitia vodného koncentrátu kompozície podľa vynálezu na ničenie alebo reguláciu nežiadúcej buriny riedením kompozície vodou na vhodnú koncentráciu na použitie nasledovne napríklad sprejovaním zriedenej kompozície na listy rastlín.
Medzi vlastnosti a výhody kompozícií podľa vynálezu patrí relatívne nízka cena vďaka veľmi nízkej cene amoniaku v porovnaní s alternatívnymi bázami, napríklad izopropylamínom alebo trimetylsulfóniovým iónom.
Uvažovaná kompozícia má vysokú koncentráciu glyfosátu k.e. a táto vysoká koncentrácia zaručuje mnoho výhod. Jednou z výhod je nižšia cena výroby, balenia, dopravy a skladovania na jednotku hmotnosti glyfosátu k.e., čoho sa dosiahne minimálnym obsahom vody obsiahnutej v kompozícii, okrem ušetrenej ceny vďaka použitému amoniaku, ako je uvedené vyššie. Ďalšia výhoda je menšie množstvo obalového materiálu, ktoré musí užívateľ použiť. Výhodou je tiež pohodlnejšia manipulácia pre užívateľa, keď spotrebuje menej balenia na ošetrenie určitej oblasti.
Uvažovaná kompozícia má vysoký stupeň herbicídneho účinku, v niektorých prípadoch vyšší než komerčné štandardy. Tento účinok sa môže prejaviť mnohými spôsobmi, napríklad lepšou reguláciou ťažko ničiteľných rastlín, skorším prejavom symptómov fytotoxicity, zvýšenou odolnosťou proti dažďu alebo možnosťou znížiť pomer glyfosátu k.e. pri zachovaní prijateľnej regulácie určitých rastlín.
Tieto a ďalšie výhody budú zrejmé z nasledujúceho podrobného opisu vynálezu.
Skôr uvedené koncentrované kompozície glyfosátu amónneho, obsahujúce povrchovo aktívnu látku, stabilnú pri skladovaní, v kvapalnom alebo pevnom stave, mali molámy pomer amoniaku a glyfosátu blízky 1 alebo nižší, odpovedajúce pH asi 4. Zistilo sa, že pri výrobe vodných roztokov koncentrovaných formulácií sa môže dosiahnuť prekvapivých výhod zvýšením molámeho pomeru. Pôvodne sa predpokladalo, že pridanie ďalších amónnych katiónov a následné zvýše nie hmotnostnej koncentrácie soli spôsobí problémy s množstvom povrchovo aktívnej látky v kompozícii, zvyšujúci herbicídny účinok. Vynález je založený na nečakanom zistení, že kompatibilita povrchovo aktívnej látky sa ľahšie zvýši ako zníži pri vyšších molámych pomeroch amoniaku a glyfosátu.
Dokonca malé zvýšenie molámeho pomeru nad 1, napríklad na 1,2 prináša niektoré výhody, ale najvýhodnejší je molámy pomer podstatne vyšší než 1,5 (odpovedajúci pH asi 5,5) a dosahujúci 2, ale výhodnejšie zostane nižší než 2 (odpovedajúce pH asi 8). Pri molámom pomere 2 alebo vyššom, napríklad vyššom než 2,2 môže byť pre spotrebiteľa prijateľnosť kompozície glyfosátu amónneho obmedzená prchavosťou prebytočného amoniaku. Zistilo sa tak, že najviac výhod podľa vynálezu sa získa, keď sa použije glyfosát amónny s pH asi od 6 do 7. V tomto rozmedzí pH je molámy pomer amoniaku a glyfosátu asi 1,6, až temer 2,0. Výhodné je najmä rozmedzie pH asi od 6,3 do 6,7, čo odpovedá molámemu pomeru amoniaku a glyfosátu asi 1,8 až 1,95.
Pokiaľ je molámy pomer amoniaku a glyfosátu podstatne vyšší ako 1, ako v kompozíciách podľa vynálezu, glyfosát je aspoň sčasti prítomný v podobe diamónnej soli. Pri molámom pomere 2 je podstatná časť glyfosátu vo forme diamónnej soli. Vynález sa tak týka novej formulácie herbicídneho vodného koncentrátu glyfosátu amónneho, obsahujúci diamónnu soľ glyfosátu v zmesi s monoamónnou soľou glyfosátu a jednou alebo viac povrchovo aktívnou látkou. Tato zmes solí v molámom pomere dávajúcom pH od asi 6 do asi 7, sa môže použiť na prípravu prekvapivo vysoko koncentrovaných formulácií, ktoré sú stabilné pri skladovaní a obsahujú vhodné povrchovo aktívne látky.
Je treba si uvedomiť, že vzťah medzi pH a molámym pomerom amoniaku a glyfosátu, opísaný vyššie, sa týka ideálneho systému, kde glyfosát i amoniak sú celkom zbavené nečistôt, ktoré môžu ovplyvniť pH.
V skutočnosti môže mať prítomnosť malého množstva iných kyselín a báz za následok pH mierne odlišné od očakávaného podľa použitého molámeho pomeru glyfosátu a amoniaku.
Niektoré všeobecné postupy prípravy glyfosátových solí sú uvedené v patente a chemickej literatúre, ako napríklad v USA patente Číslo 3 799 758 Franzem, USA patente 4 140 513 Prillem, USA patente číslo 4 315 765 Largem, USA patente číslo 4 405 531 Franzem a USA patente číslo 5 633 397 Gillespiem a kol. Podľa vynálezu je výhodná príprava glyfosátu amónneho reakciou glyfosátu vo forme jeho kyseliny s vodným koncentrovaným amoniakom v množstve od asi
1,6 do takmer 2,0 mol na mol glyfosátu za prítomnosti vhodného objemu vody, za vzniku koncentrovaného vodného roztoku o pH asi od 6 do 7 po zriedení deionizovanou vodou na 1% glyfosát k. e.
Neutralizačná reakcia amoniaku s glyfosátom je exotermická. Je preto treba miešať vodný amoniak a glyfosát takým spôsobom a takou rýchlosťou za súčasného chladenia reakčnej zmesi, aby sa zabránilo strate amoniaku odparovaním. Výhodne, vodný amoniak by sa mal pridávať ku glyfosátu vo vodnom médiu, to znamená s výhodou za prítomnosti väčšieho množstva vody, než sa dodá vodným amoniakom. Reakcia s výhodou prebieha v nádobe pod tlakom inertného plynu, ako napríklad dusíka, kvôli minimálnej strate odparovania a horľavosti. Každému odborníkovi v tomto odbore je zrejmé, že kvapalný a plynný amoniak, rovnako ako amónne soli slabých kyselín, ako napríklad kyseliny uhličitej, sa môžu použiť čiastočne alebo celkom namiesto kvapalného amoniaku.
Reakcia glyfosátu s amoniakom môže voliteľne prebiehať za prítomnosti vybranej povrchovo aktívnej látky (látok) obsiahnutej v kompozícii, ale podľa výhodného postupu sa roztok glyfosátu amónneho pripraví v prvom kroku a povrchovo aktívna látka (látky) sa pridá do roztoku v druhom kroku.
Kompozícia vodného koncentrátu glyfosátu amónneho s povrchovo aktívnou látkou sa môže podľa vynálezu pripraviť z dávky asi od 100 do 600 g k.e./l, výhodnejšie asi od 300 do 600 g k.e/1. v závislosti na špecifickej hmotnosti kompozície, toto rozmedzie dávky vyjadrené ako hmotnosť/objem odpovedá asi hmotnostnému pomeru od 10% do 50% k.e. a respektíve asi od 25% do 50% k.e. Najvýhodnejšie množstvo glyfosátu v koncentrovanej kompozícii je asi od 400 do 500 g k.e./l, odpovedajúci asi hmotnostnému pomeru od 33% do 42% k.e.
Je zrejmé, že pri príprave kompozície s určitým množstvom glyfosátu a amoniaku v glyfosátovom molámom pomere sú potrebné isté úpravy na použitie glyfosátovej kyseliny. λ/hodné je použiť glyfosátovú kyselinu vo forme vlhkého koláča, ako je produkovaná komerčne, podnikom vyrábajúcim glyfosát; táto obyčajne obsahuje 5 až 15 hmotn. % vody a stopy nečistôt a vzorka glyfosátu dosahuje zvyčajne asi 80 až 90 hmotn. %.
Ako sa uvádza vyššie, stabilita formulácie vodného koncentrátu pri skladovaní podľa vynálezu prekvapujúco závisí na pH použitého roztoku glyfosátu amónneho na výrobu formulácie. Pojem „stabilný pri skladovaní“, ako sa tu v zmysle kompozície uvádza, znamená, že kompozícia zostane vo forme jednej fázy, bez výraznej straty amoniaku odparovaním a bez tvorby kryštálov po dobu aspoň jedného týždňa v rozmedzí teplôt, ktoré sú bežné pri normálnom skladovaní, napríklad v rozmedzí od 0 °C do 40 °C. Kompozícia výhodne pozostáva v jednej fáze bez výraznej straty amoniaku odparovaním a bez tvorby kryštálov v širokom rozmedzí teplôt, napríklad od -10 °C do 60 °C po dobu aspoň jedného mesiaca.
Formulácie'uvedené tu v príkladoch s pH od 5,5 alebo nižšom sú neprijateľné nestabilné pri -10°C prinajmenšom za tvorby kryštálov. Formulácie uvedené tu v príkladoch s pH od 7,5 alebo vyššom sú neprijateľne nestabilné pri 60 °C prinajmenšom za výrazného odparovania amoniaku. Formulácie s pH 6,0, 6,5 alebo 7,0 nevykazujú tieto neprijateľné javy nestability pri -10 °C alebo 60 °C.
Neexistuje presná hodnota pH, pod ktorou formulácie glyfosátu amónneho nevykazujú žiadne odparovanie amoniaku a nad ktorou podobné formulácie vykazujú neprijateľne vysoký stupeň odparovania amoniaku. Stupeň odparovania pri určitom pH závisí od teploty a prijateľnosť alebo určitý stupeň odparovania je do určitej miery subjektívny. Niektoré príklady tu názorne uvádza formulácia s prijateľnou fyzikálnou stabilitou pri pH 7,3 alebo 7,4, hoci vykazujú odparovanie amoniaku, ich prijateľnosť závisí od spôsobu použitia formulácie. Odborníkom v tomto odbore bude ďalej zrejmé, že na zvýšenie pH roztoku glyfosátu amónneho od 7 do 7,4 stačí veľmi malé množstvo amoniaku. Preto tam, kde horná hranica tu uvedeného pH rozmedzia je „asi 7“, je treba si uvedomiť, že týmto nie sú vylúčené z rozsahu vynálezu formulácie s pH mierne vyšším než 7, napríklad 7,3 alebo 7,4 a ktoré vykazujú prijateľnú stabilitu vzhľadom na vyparovanie amoniaku. Je však výhodné, pokiaľ pH formulácie podľa vynálezu nie je vyššia než 7,0.
Kompozícia podľa vynálezu zahrnuje systém povrchovo aktívnej látky obsahujúci jednu alebo viacej povrchovo aktívnych látok predstavujúcich jednu alebo viac tried povrchovo aktívnych látok. Pojem „vhodný“ v používanom význame znamená inter alia, prijateľnú kompatibilitu s glyfosátom amónnym v kompozícii. To znamená pri koncentrácii dostatočnej na zvýšenie herbicídneho účinku glyfosátu, ktoré sa dosiahne povrchovo aktívnou látkou pri požadovanej vysokej koncentrácii glyfosátu amónneho na dosiahnutie stabilnej, homogénnej, jednofázovej formulácie.
Vhodné povrchovo aktívne látky ako súčasti systému povrchovo aktívnej látky zahrnujú neiónové povrchovo aktívne látky, katiónové povrchovo aktívne látky, aniónové povrchovo aktívne látky a amfotemé povrchovo aktívne látky. S výhodou je aspoň jedna z použitých povrchovo aktívnych látok aniónová. Na zjednodušenie prípravy kompozície podľa vynálezu sú výhodné povrchovo aktívne látky, ktoré sú kvapalné pri okolitej teplote, nie je to však podmienka.
Príklady tried povrchovo aktívnych látok, ktoré sa môžu použiť, zahrnujú bez obmedzenia alkanolamidy, betaínové deriváty, polyoxyetylén polyoxypropylén blokové kopolyméry, estery glycerolu, glykolestery, imidazolíny a imidazolínové deriváty, lanolínové deriváty, lecitín a jeho deriváty, alkylamíny, terciáme a kvartéme polyoxyalkylén alkylamíny, polyoxyalkylény a nepolyoxyalkylénové alkylaminoxidy, terciáme a kvartéme polyoxyalkylén alkyléteramíny, polyoxyalkylén alkyléteramín oxidy, polyoxyalkylén alkylétery odvodené od primárnych a sekundárnych alkoho10 lov, polyoxyalkylén alkylaralétery^ polyoxyalkylén alkylestery, alkoxylované a nealkoxylované estery sorbitanu, alkylglykozidy, alkylpolyglykozidy, estery sacharózy, glyceridy sacharózy, alkylsulfaty a fosfáty, olefínové sulfónany, alkylarylsulfónany, polyoxyalkylenalkylétersulfaty a fosfáty, sulfojantaranové deriváty, sulfosukcinamáty, tauráty, sulfaty a sulfónany olejov, mastné kyseliny, alkoholy, alkoxylované alkoholy, estery mastných kyselín a aromatické deriváty, ich zmesi a podobne. Odborníkom v tomto odbore bude zrejmé, že sa môžu tiež použiť ďalšie povrchovo aktívne látky neuvedené vyššie. U uvedených povrchovo aktívnych látok pojem „alkyl“ znamená nerozvetvený alebo rozvetvený reťazec, nasýtenú alebo nenasýtenú hydrogenuhličitanovú skupinu obsahujúcu od 8 do asi 22 uhlíkových atómov, ak nie je uvedené inak. Pojem „nižší alkyl“ znamená hydrogenuhličitanovú skupinu obsahujúcu 1 až 4 uhlíkové atómy.
Výhodné kompozície podľa vynálezu obsahujú aspoň jednu povrchovo aktívnu látku katiónovú alebo aniónovú. Najlepšie kompozície podľa vynálezu obsahujú aspoň jednu katiónovú povrchovo aktívnu látku. V niektorých uskutočneniach kompozícia obsahuje jednu katiónovú povrchovo aktívnu látku a neiónovú povrchovo aktívnu látku. Pojem „katiónová povrchovo aktívna látka“ znamená povrchovo aktívnu látku obsahujúcu skupinu s kladným nábojom alebo skupinu, ktorá môže získať kladný náboj protonizáciou a zahrnuje amfotemé a povrchovo aktívne látky s obojakým iónom.
estery sorbitanu, alkylglykozidy a alkylpolyglykozidy. Z alkylglykozidov a polyglykosidov sú ob zvlášť výhodné lauryl glukozidy a polyglukozidy.
Výhodné triedy katiónových povrchovo aktívnych látok zahrnujú primáme, sekundárne a terciáme alkylamíny, primáme, sekundárne a terciáme alkylamóniové soli, ktoré majú aminoskupinu vo formulácii protonizovanú, oniové soli, ako napríklad kvartéme alkylamóniové soli a ich zmesi. Podľa vynálezu je možno v praxi použiť celý rad primárnych, sekundárnych, terciámych, kvartémych a obojakých alkylamóniových a alkylamóniových solí povrchovo aktívnych látok. Vhodné anióny pre katiónové povrchovo aktívne látky podľa vynálezu zahrnujú chloridový anión, hydroxidový anión, glyfosátový anión, sulfátový anión a fosfátový anión. Iné vhodné anióny sú známe odborníkom v tomto odbore.
Výhodnými podtriedami primárnych, sekundárnych a terciámych alkylamínových povrchovo aktívnych látok na použitie podľa vynálezu sú terciáme polyoxyalkylénalkylamíny a alkyléteramíny.
Výhodnými podtriedami obojakých alebo amfotemých alkylamínových solí pre použitie podľa vynálezu sú deriváty aminokyselín, napríklad alkyl, dialkyl alebo alkyl nižší-alkyl glycíny, βalaníny, aspartány a podobne.
Výhodnými alkylamóniovými soľami sú kvartéme alkylamóniové soli. Triedy kvartémych alkylamóniových solí použiteľných podľa vynálezu zahrnujú kvartéme (napríklad N-metyl) alkyI ’ lamíny, kvartéme polyoxyalkylénalkylamíny, kvartéme soli pyridínov, kvartéme soli karboxylovaných imidazolínov (otvorený a uzatvorený reťazec) a trialkyl betaíny. Trialkylaminoxidy sú triedou zlúčenín, ktoré tvoria kvartéme amónium hydroxidové soli po pridaní vody a sú tiež využiteľné prakticky podľa vynálezu. Iné všeobecné triedy kvartémych alkylamóniových a alkylamíniových solí povrchovo aktívnych látok využiteľných prakticky podľa vynálezu sú zrejmé odborníkom v tomto odbore.
Výhodné podtriedy kvartémych alkylamóniových solí na použitie podľa vynálezu sú alkyl nižší-alkyl di(hydroxy-nižší-alkyl)amóniumchloridy; dialkyl di(nižší-alkyl)amóniumchloridy; alkyl tri(nižší-alkyl)amóniumchloridy; karboxymetylované imidazolíny a alkyl di(nižší-alkyl)betaíny. Výhodné sú najmä dialkyldimetylamóniumchloridy a alkyltrimetylamóniumchloridy. Vhodné triedy, podtriedy a druhy kvartémych amóniových solí na použitie podľa vynálezu sa ako neobmedzujúce príklady uvádzajú ďalej:
1. kvartéme amíny s dlhým reťazcom:
a) alkyl tri(nižší alkyl)amóniumchloridy
i) trimetylkoko amóniumchlorid (koko = alkyl C12-C15) ii) trimetyloktadecyl amóniumchlorid
b) dialkyl di(nižŠí alkyl)amóniumchloridy
i) dimetyldioktadecyl amóniumchlorid
2. kvartéme polyoxyalkylénové amíny s dlhým reťazcom:
a) dialkyl di(hydroxyetyl)amóniumchloridy
i) i) metyl bis(2-hydroxyetyl)koko amóniumchlorid ii) ii) metyl bis(2-hydroxaetyl) lauryl amóniumchlorid iii) metyl bis(2-hydroxaetyl) oleyl amóniumchlorid
b) alkyl di(polyoxyetylén)nižší alkyl amóniumchloridy
i) metyl bis(omegahydroxypolyoxyetylén)koko amóniumchlorid kde polyoxylén je odvodený od 3-20 molov etylénoxidu ii) metyl bis(omegahydroxypolyoxyetylén) oleyl amóniumchlorid kde polyoxylén je odvodený od 3-20 molov etylénoxidu
c) hydroxyalkyl polyoxyetylén di(nižší alkyl) amóniumchloridy
i) hydroxyetyl dimetyl polyoxyetylén (2 móly)amóniumchloridu
d) alkyl tri (polyoxyetylén)amónium fosfáty
i) lauryl tripolyoxyetylén amónium fosfáty
3. kvartéme pyridíny:
i) N-oktyl pyridínchlorid ii) N-dodecyl pyridínchlorid
4. kvartéme karboxylované imidazolíny (uzatvorený a otvorený reťazec):
i) N-karboxymetyl-N-aminoetylundecylimidazolín ii) N-karboxyl-N-hydroxyetyl undecylimidazolín iii) N-karboxymetyl-N-aminoetyl-(N’,N’-dikarboxymetyl) undecylimidazolín iv) N-karboxymetyl-N-(karboxymetoxy) etylundecylimidazolín
v) N-karboxymetyl-N-hydroxyetylheptadecylimidazolín vi) N-karboxymetyl-N-hydroxyetylundecylimidazolín
5. trialkylbetaíny:
a) alkyl di(nižšie alkyl)betaíny
i) lauryl dimetylbetaín ii) stearyl dimetylbetaín iu) koko dimetylbetaín iv) decyl dimetylbetaín
6. amínoxidy:
a) alkyl di(nižšie alkyl)amínoxidy
i) lauryl dimetylamínoxid ii) stearyl dimetylamínoxid
b) di(hydroxyetyl) alkylamínoxidy
i) di(hydroxyetyl) oktylamínoxidy ii) di(hydroxyetyl) dodecylamínoxidy iii) tukový aminovaný di(hydroxyetyl)oxid
c) di(polyhydroxyetylén) alkylamínoxidy
i) tukový aminovaný bis(omegahydroxypolyoxyetylén)oxid
d) nižší alkyl polyoxyetylén alkylamínoxidy
i) metyl polyoxyetylén (2 móly) kokoamínoxid
Odborníkom v tomto odbore sú známe ďalšie obecné triedy, podtriedy a druhy kvartémych amóniových solí použiteľných v praxi podľa vynálezu. Určité kvartérne amóniové soli budú vykazovať lepšie vlastnosti než iné a odborníci v tomto odbore ľahko zoptimalizujú formulácie podľa vynálezu výberom vhodných kvartémych amóniových solí a zmenou koncentrácii zložiek formulácie.
Povrchovo aktívne látky vo formulácii podľa vynálezu sú komerčne dostupné od mnohých výrobcov a sú všeobecne opísané v McCutcheonovej publikácii Detergents and Emulsifiers, North Američan Annual Edition 1996 a McCutcheonovej publikácii Detergents and Emulsifiers, Intemational Edition 1996.
Kompozície podľa vynálezu voliteľne obsahujú navyše jednu alebo viac povrchovo aktívnych látok vybraných zo skupiny kompatibilných neiónových povrchovo aktívnych látok, katiónových povrchovo aktívnych látok, aniónových povrchovo aktívnych látok a amfotemých povrchovo aktívnych látok. Vhodné triedy pridaných povrchovo aktívnych látok pre formulácie, obsahujúce katiónové a amfotemé povrchovo aktívne látky, sú neiónové povrchovo aktívne látky, jak je uvedené podľa vynálezu. Vhodné neiónové povrchovo aktívne látky zahrnujú polyoxyetylén alkylétery, poyoxyetylén alkyl (napríklad lauryl, myristyl, palmityl, stearyl alebo oleyl) étery, estery sorbitanu, alkylglykozidy a alkylpolyglykozidy. Ďalšie vhodné neiónové povrchovo aktívne látky sú uvedené v USA patente číslo 4 405 531. Iné vhodné povrchovo aktívne látky sú známe odborníkom v tomto oboru.
Iné voliteľne pridané povrchovo aktívne látky sú soli primárneho alkylamínu C4.C18 a alkyl trimetyl amóniumchloridu C4.C18, ale kompozícia podľa vynálezu je stabilná pri skladovaní za prítomnosti niektorej z týchto povrchovo aktívnych látok vo vyšším než stopovom množstve, napríklad 0,1 hmotn. %.
Určité výhodné kompozície podľa vynálezu obsahujú katiónové i neiónové povrchovo aktívne látky, katiónovou povrchovo aktívnou látkou je metyl bis(2-hydroxyetyl)kokoamóniumchlorid a neiónovou povrchovo aktívnou látkou polyoxyetylén alkyléter, rovnako ako polyoxyetylén sekundárny alkohol obsahujúci priemerne asi 3 až 15 molov etylénoxidu.
Vo vode rozpustné koncentrované formulácie podľa vynálezu bežne obsahujú jednu alebo viac povrchovo aktívnych látok v množstve od 2% do 25% celkovej hmotnosti. Výhodne sa použije 5% až 20% celkové hmotnosti, aj keď sa môže prípadne použiť väčšie alebo menšie množstvo. Množstvo a triedy povrchovo aktívnej látky použitej v kompozícii podľa vynálezu sú zvolené na zaistenie vysokého stupňa herbicídnej aktivity a stabilnej jednofázovej homogénnej zmesi.
Kompozícia podľa vynálezu môže voliteľne obsahovať iné prísady, ako napríklad síran amónny, síran draselný, chlorid draselný, síran sodný, močovinu alebo ich zmesi. Uvažovaná kompozícia môže ďalej obsahovať synergickú, rýchle zápalnú prísadu, zmáčadlo, ďalší herbicíd, farbivo, pigment, antikoróznu látku, zahusťovač, dispergačné činidlo, maskujúce činidlo, odpeňovač, nezamŕzajúcu zmes, znižovač teploty tuhnutia alebo ich zmes. Výhodne, prísady použité v kompozíciách podľa vynálezu vykazujú dostatočnú rozpustnosť alebo disperzibilitu v roztoku koncentrovaného vodného glyfosátu amónneho pri pH od 6 do 7, aby sa dosiahla požadovaná koncentrácia.
V jednom z uskutočnení podľa vynálezu je vo formulácii obsiahnutý síran amónny, aby sa umožnila komerčná distribúcia formulácie vo forme kompaktného balenia stabilnej zmesi. Tato formulácia je užívateľom jednoducho použiteľná a je ľahko riediteľná vo vode pred použitím. Tato formulácia tak odstraňuje problém miešania herbicidnej formulácie glyfosátu so síranom amónnym pred použitím.
Môže sa použiť komerčne dostupné hnojivo ako zdroj síranu amónneho. Iné zdroje síranu amónneho, využiteľné v praxi podľa vynálezu, sú známe odborníkom v tomto odbore.
Do procesu výroby formulácie je obyčajne zahrnutý filtračný krok na odstránenie niektorých látok, ktoré sú zvyčajne prítomné v niektorých komerčných zdrojoch síranu amónneho.
Síran amónny je zastúpený vo vhodnom množstve, od 5 do 40 hmotn. %, a výhodne v množstve od 15 do 30 hmotn. %. Odborníkovi v tomto odbore bude celkom zrejmé, že použitie síranu amónneho vo výrazne vysokom množstve v kompozíciách podľa vynálezu si vyžiada zníženie koncentrácií glyfosátu amónneho a povrchovo aktívnej látky. Z tohoto dôvodu kompozícia podľa výhodného uskutočnenia neobsahuje výrazné množstvo síranu amónneho.
Pokiaľ sa vo formulácii použije ďalší herbicíd (koherbicíd), je výhodné, keď je vo vode rozpustný a výhodnejšie je, pokiaľ je prítomný vo forme amónnej soli. Príklady vhodných koherbicídov zahrnujú amónne soli acifluórfenu, asulam, benazolín, bentazón, bialaphos, bromacil, bromoxynil, chloramben, cloparalid, 2,4-D, 2,4-DB, dalapón, discamba, dichlórprop, diclofop, endothall, fenac, fenoxaprop, flamprop, fluazifop, fluoroglykofén, fomesafén, fosamín, glufosinát, haloxyfop, imazameth, imazametabenz, imazamox, imazapyr, imazaquin, imazetapyr, ioxynil, MCPA, MCPB, mecoprop, metylarsónovú kyselinu, naptalam, nonanovú kyselinu, picloram, sulfamínovú kyslinu, 2,3,6-TBA, TCA a triclopyr.
Výhodným koherbicídom je najmä amónna soľ glufosinátu.
Príklady obzvlášť výhodnej kompozície podľa vynálezu zahrnujú glyfosát amónny v množstve od 450 do 500 g k.e./l, spolu s 4,6 až asi 5,2 hmotn.% metyl bis(215 hydroxyetyl)kokoamónium chloridu, asi 1,0% až 1,2 hmotn.% polyoxyetylén sekundárneho alkanolu C12-C13, obsahujúceho priemerne od 7 do 8 mol etylénoxidu a asi 1,4 až 1,6 hmotnostnými % dietylénglykolu.
Iná názorná kompozícia obsahuje glyfosát amónny v množstve od 110 do 130g k.e./l, spolu s asi 25 až 29 hmotn. % síranu amónneho, 0,9 až 1,4 hmotn. % metyl bis(2hydroxyetyl)kokoamónium chloridu, asi 0,2 až 0,3 hmotn. % polyoxyetylén sekundárneho alkanolu C12-C13, obsahujúceho priemerne 7 až 8 mol etylénoxidu a asi 0,4 až 0,6 hmotn. % dietylénglykolu.
Formulácie podľa vynálezu sa môžu bežne pripraviť zmiešaním roztoku glyfosátu amónneho, pripraveného spôsobom uvedeným vyššie, spolu s inými zložkami, vo vhodnej zmesnej nádobe s miešadlom.
Vynález sa také týka spôsobu ničenia alebo regulácie nežiaducej vegetácie pri herbicídnom použití kompozície v účinnom množstve, zriedením kompozície vo vode a použitím zriedenej kompozície na listy vegetácie na jej zničenie alebo reguláciu.
Glyfosát amónny, ako je pripravený v kompozícii podľa vynálezu, by sa mal používať na listy rastlín v dostatočnej miere na zaistenie požadovaného účinku. Miera aplikácie sa zvyčajne vyjadruje v množstve glyfosátu k.e. na jednotkovú plochu ošetrovanej pôdy, to znamená v gramoch k.e. na hektár (g k.e./ha). Praktický význam pojmu „požadovaný účinok“ závisí na štandardoch a praxi tých, ktorí skúmajú a vyvíjajú použitie glyfosátových produktov na trhu. Ako definícia komerčne účinnej miery sa napríklad uvádza množstvo glyfosátu k.e. aplikovaného na jednotku plochy na dosiahnutie trvalej a spoľahlivej, aspoň 85% regulácie rastlín meraním redukcie rastu alebo uhynutia.
Výhodné kompozície podľa vynálezu vykazujú zvýšený herbicídny účinok v porovnaní s komerčnými štandardnými formuláciami glyfosátu, napríklad s herbicídom Roundup® a herbicídom Touchdown®. „Herbicídny účinok“, ako sa tu používa, sa týka akéhokoľvek pozorovateľného merania regulácie rastu rastlín, ktoré môže zahrňovať jeden alebo viac postupov (1) ničenia, (2) inhibíciu rastu, reprodukcie alebo proliferácie a (3) odstránenie, poškodenie alebo iné zníženie výskytu a aktivity rastlín.
Výber miery aplikácie, ktorá je biologicky účinná pre určitú formuláciu glyfosátu, ktorou je formulácia podľa vynálezu, závisí na skúsenosti bežného vedeckého pracovníka v poľnohospodárstve. Odborníkom v tomto odbore bude tiež zrejmé, že na stupeň biologického účinku prakticky dosiahnutého podľa vynálezu budú mať vplyv individuálne podmienky rastlín, počasie a podmienky rastu, rovnako ako špecifickosť vybranej formulácie. Použiteľná miera aplikácie môže preto závisieť od všetkých vyššie uvedených podmienok. Všeobecne je známe mnoho informácií o vhodnej miere aplikácie glyfosátových formulácií. Dve desaťročia používania glyfosátu a k nemu sa vzťahujúce publikované štúdie priniesli mnoho informácií, z ktorých si užívateľ zaoberajúci sa reguláciou burín, môže vybrať herbicídne účinnú mieru aplikácie glyfosátu pre určitý druh a pre určitý stav rastu v určitých podmienkach prostredia.
Môžu sa použiť rôzne spôsoby aplikácie zahrnujúce rozprášenie rozhodením, sprejovanie, priame sprejovanie alebo potieranie listov zriedenou kompozíciou podľa vynálezu. V závislosti na stupni požadovanej regulácie, veku a druhu rastlín, počasia a iných faktoroch, je bežne miera glyfosátovej aplikácie herbicídne účinná v množstve od 0,1 do 10 kg k.e./ha a výhodne od 0,25 do 2,5 kg a.e./ha, môže sa však použiť tiež väčšie alebo menšie množstvo.
Herbicídne kompozície glyfosátu alebo jeho derivátov sa využívajú na reguláciu veľmi širokého spektra rastlín na celom svete. Kompozície glyfosátu amónneho podľa vynálezu sa môžu použiť na rastliny v herbicídne účinnom množstve a môže sa účinne regulovať jeden alebo viac rastlinných druhov bez obmedzenia z jedného alebo viac nasledujúcich rodov: Abutilon, Amaranthus, Artemisia, Asclepias, Avena, Axonopus, Borrelia, Brachiaria, Brassica, Bromus, Chenopodium, Cirsium, Commelina, Convolvulus, Cynodon, Cyperus, Digitaria, Echinochloa, Eleusine, Elymus, Equisetum, Erodium, Helianthus, Imperata, Ipomoea, Kochia, Lolium, Malva, Oraza, Ottochloa, Panicum, Paspalum, Phalaris, Phragmites, Polygonum, Portulaca, Pteridium, Pueraria, Rubus, Salsola, Setaria, Sida, Sinapis, Sorghum, Triticum, Typha, LJlex, Xanthium a Zea.
Mimoriadne významnými príkladmi druhov jednoročných širokolistých rastlín, pre ktoré sú určené glyfosátové kompozície sú bez obmedzení následujúce: abutilon (Abutilon theophrasti), druhy láskavca (Amaranthus spp.), (Borrelia spp.), repka olejnatá, kanola, indiánska horčica a podobné druhy kapusty (Brassica spp.), (Commelina spp.), druhy bocianníka (Erodium, spp.), druhy slnečnice (Helianthus spp.), druhy povojmce (Ipomoea spp.), Kochia scoparia, druhy kochia, druhy slezu (Malva spp.), divoká pohánka, stavikrv a podobne (Polygonum spp.), druhy portulaky kapustnej (Portulaca spp.), druhy slanobýle draselnej (Salsola spp.), sida (Sida spp.), divoká horčica (Ä/Mjpw arvensis) a druhy voškovníka (Xanthium spp.).
Obzvlášť významné príklady druhov jednoročných úzkolistých rastlín, pre ktoré sú určené glyfosátové kompozície, sú bez obmedzenia nasledujúce: divoký ovos (Avena fatua), Axonopus spp., druhy stoklasu (Bromus tectorum), druhy prstovky (Digitaria spp.), ježatka kuria noha (Echinochloa crus-galli), lipkavec (Eleusine indica), jednoročný mätonoh trváci (Lolium multiflorum), ryža (Oryza sativa), ottochloa (Ottochloa nodosa), druh paspalu (Paspalum notatum), dru17 hy lesknice (Phalcnis spp.), druhy baru {Setaria spp.), pýr (Triticum aestivum) a kukurica (Zea mays).
Obzvlášť významné príklady druhov viacročných širokolistých druhov, pre ktoré sú určené glyfosátové kompozície, sú bez obmedzenia nasledujúce: druhy paliny (Artemisia spp.), druhy glejovky (Asclepias spp.), pichliač (Cirsium arvense), pupenec roľný (Convolvulus arvensis) a kudzu (Pueraria spp.).
Obzvlášť významné príklady druhov viacročných úzkolistých druhov rastlín, pre ktoré sú určené glyfosátové kompozície, sú bez obmedzenia nasledujúce: druhy brachiaria (Brachiaria spp.), prstnatec obyčajný (Cjwodow dactylori), zelenošáchor jedlý (Cyperus esculentus), šáchor nachový (C. rotundus), pýr plazivý (Elymus repens), mrlík (Imperata cylindrica), mätonoh trváci (Lolium perenné), Johnsonova tráva (Panicum maximum), tropická tráva (Paspalum dilatatum), druhy trsti (Phragmites spp.), cirok halebský (Sorghum halepensé) a druhy pálky (Typha spp.).
Iné mimoriadne významné príklady viacročných druhov, pre ktoré sú určené glyfosátové kompozície, sú bez obmedzenia tieto: druhy prasličky (Equiseíum spp.), orličník obyčajný (Pteridium aquilinum), ostružina (Rubus spp.) a ulex európsky (Ulex europaeus).
Kompozícia glyfosátu amónneho podľa vynálezu a spôsob ošetrenia rastlín týmito kompozíciami sa môžu použiť u akéhokoľvek vyššie uvedeného druhu. U určitého uvažovaného spôsobu použitia je kompozícia podľa vynálezu, obsahujúca glyfosát amónny a povrchovo aktívnu látku, aplikovaná na listy hospodárskych rastlín geneticky transformovaných na toleranciu glyfosátu a súčasne na listy buriny alebo nežiadúce rastliny rastúce v tesnej blízkosti týchto hospodárskych rastlín. Spôsob spočíva v regulácii burín alebo nežiadúcich rastlín, zatiaľ čo hospodárske rastliny zostanú v podstate nepoškodené. Hospodárske rastliny geneticky transformované na toleranciu glyfosátu zahrnujú tie, ktorých semená predáva firma Monsanto alebo sa predávajú s licenciou firmy Monsanto pod obchodnou značkou Roundup Ready®. Tieto zahrnujú rôzne druhy bavlny, sóje, kanoly a kukurice.
Aplikácie riedených kompozícií na listy rastlín sa s výhodou uskutočňuje sprejovaním za použitia bežných prostriedkov na sprejovanie kvapalín, napríklad sprejovacích trysiek, rozprašovačov a podobne. Kompozície podľa vynálezu sa môžu použiť v presných poľnohospodárskych technikách, kde používané zariadenia menia množstvo glyfosátu aplikovaného na rôzne časti pôdy, v závislosti napríklad na určitom druhu rastliny, zložení pôdy a podobne. V jednom z uskutočnení takýchto technik sa využíva globálny polohovací systém so sprejovacím zariadením použiteľným na aplikáciu požadovaného množstva zriedenej kompozície na rôzne časti pôdy.
Kompozícia podľa vynálezu sa výhodne riedi na vhodný stupeň vo vode na jednoduché sprejovanie za použitia štandardného poľnohospodárskeho sprejovacieho zariadenia. Množstvo riedenej kompozície použitej na jednotku pôdy sprejovaním sa obyčajne nazýva „sprejovaci objem“. Vhodné sprejovacie objemy podľa vynálezu sa líšia v závislosti od mnohých faktorov, zahrnujúcich druh rastlín. Použiteľné sprejovacie objemy na aplikáciu zriedenej kompozície podľa vynálezu na listy sa môžu pohybovať v rozsahu od 25 do 1000 litru na hektár (1/ha), s výhodou asi 50 až 3001/ha.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúce príklady sú uvedené na znázornenie vynálezu, rovnako aj i niekoľko rôznych uskutočnení podľa vynálezu. Príklady sú znázornením nových kompozícií a spôsobu ich použitia a nie sú myslené ako obmedzujúci rozsah vynálezu. Všetky percentá sú hmotnostné, ak nie je uvedené inak.
Kompozície v príkladoch sú vyrobené za použitia vodných roztokov glyfosátu amónneho pripraveného postupom opísaným ďalej pre roztoky 1-3. Niektoré kompozície podľa príkladov obsahujú zmesi povrchovo aktívnych látok opísaných ďalej ako zmesi povrchovo aktívnych látok
I
A,BaC.
Roztok 1
Do 2 litrovej miešanej nádoby s guľatým dnom, opatrenej vodným chladičom, teplomerom, dusíkovým obalom a merným lievikom, sa umiestilo 460,23 gramov vlhkého koláča kyseliny glyfosátovej (12% vody, 84,3% glyfosátová vzorka na vlhkej báze) a 248,89 gramov vody. Za stáleho miešania sa pridalo 290,88 gramov 25% vodného amoniaku takou rýchlosťou, aby teplota reakčnej zmesi nepresiahla 75 °C. Reakčná zmes sa miešala až do okamžiku, keď sa získal číry, viskózny roztok glyfosátu amónneho (38,8% glyfosátu k.e.; 481 g k.e./I). U vzorky tohoto roztoku po zriedení deionizovanou vodou na asi 1% glyfosát k.e. sa zistilo pH 6,4. Molámy pomer amoniaku a glyfosátu bol 1,86. Roztok 1 tak obsahoval zmes monoamónnej a diamónnej soli glyfosátu, v ktoré je asi 86% glyfosátu vo forme diamónnej soli.
Znížením množstva pridanej vody sa postup môže použiť na výrobu roztokov glyfosátu amónneho s koncentráciou glyfosátu asi 50% k.e.
Roztok 2
Do 2 litrovej miešanej nádoby s guľatým dnom, opatrenej vodným chladičom, teplomerom, dusíkovým obalom a merným lievikom, sa umiestilo 460,23 gramov vlhkého koláča kyseliny glyfosátovej (12% vody, 84,3% glyfosátová vzorka na vlhkej báze) a 379,79 gramov vody. Za stáleho miešania sa pridalo 159,98 gramov 25% vodného amoniaku takou rýchlosťou, aby teplota viskózny roztok glyfosátu amónneho (38,8% glyfosátu k.e.; 481 g k.e./l). Pri vzorke tohto roztoku po zriedení deionizovanou vodou na asi 1% glyfosát k.e. sa zistilo pH 4,1. Molámy pomer amoniaku a glyfosátu bol 1,02. Roztok 2 tak obsahoval glyfosát amónny, ktorý bol takmer všetok vo forme monoamónnej soli.
Roztok 3
Do 10 litrovej miešanej nádoby s guľatým dnom, opatrenej vodným chladičom, teplomerom, dusíkovým obalom a merným lievikom, sa umiestilo 500 gramov roztoku 1 a 968 gramov vody. Za stáleho miešania sa pridalo 2409 gramov kyseliny glyfosátové vo forme vlhkého koláča. Potom sa pridalo 1623 gramov 25% vodného amoniaku takou rýchlosťou, aby teplota reakční zmesi nepresiahla 85 °C. Zmeralo sa pH reakčnej zmesi a po častiach sa pridalo 85 gramov 25% vodného amoniaku, až sa dosiahlo pH 6,3 - 6,7. Vzorka sa stanovila vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou štandardnými metódami a navyše sa pridalo dostatočné množstvo vody na dosiahnutie roztoku glyfosátu amónneho s obsahom glyfosátu 41,7% k.e. alebo 525 g k.e./l.
Povrchovoaktivne látky - zmes A
Jedná sa o zmes nasledujúceho zloženia:
65% metyl bis(2-hydroxyetyl)koko amóniumchlorid
15% polyoxyetylén (8) sekundárny C12-C13 alkanol
20% dietylénglykol
Povrchovoaktivne látky - zmes B
Jedná sa o zmes nasledujúceho zloženia:
40,7 % metyl bis(2-hydroxyetyl)koko amóniumchlorid
9,3 % polyoxyetylén (7) sekundárny C12-C13 alkanol % dietylénglykol % vody
Povrchovoaktivne látky - zmes C
Jedná sa o zmes nasledujúceho zloženia:
40- 44 % metyl bis(2-hydroxyetyl)koko amóniumchlorid
9-10 % polyoxyetylén (7) sekundárny C12.C13 alkanol
17-18% dietylénglykol zvyšok do 100% vody
Príklad 1
Na prípravu vodného roztoku koncentrovanej kompozície podľa vynálezu sa do miešacieho zariadenia najskôr umiestilo 1124 gramov roztoku 3 spolu s 31,5 gramami deionizovanej vody. Pridal sa silikónový odpeňovač ShinEtsu™KM-90 v množstve 0,6 gramov a zmes sa miešala až do okamžiku, keď sa získal číry roztok. Potom sa pridalo 93,8 gramov povrchovo aktívnej látky zmesi A a miešanie pokračovalo pri laboratórnej teplote až do vzniku čírej zmesi. 60 minút je väčšinou dostatočne dlhá doba. Tento miešací proces nevyžaduje vysokú intenzitu miešania alebo zahrievania. Pokiaľ je treba upraviť pH do rozsahu 6,2 až 6,8, pridá sa vodný amoniak (25%). Výsledná formulácia je číra alebo sa môže prefiltrovať, ak je to potrebné.
Formulácia vyrobená týmto postupom dosahuje pH 6,5 a vykazuje prijateľné výsledky v testoch na stabilitu pri skladovaní. Počas dvoch jednomesačných testov na stabilitu pri skladovaní, keď bola teplota pri jednom teste -10 °C a pri druhom teste 60 °C, vykazovala formulácia prijateľnú stabilitu v oboch testoch a tiež nevykazovala výrazné odparovanie amoniaku, tvorbu kryštálov, separáciu fáz alebo akúkoľvek inú zmenu vzhľadu, obsahu aktívnych zložiek alebo fyzikálnych vlastností, ako napríklad teplota zákalu.
Zloženia formulácie z príkladu 1 s obsahom glyfosátu 470 g k.e./l vyjadreným pomerom hmotnosť/objem, bolo nasledujúce:
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (41,7% a. e) 90,00
Povrchovoaktívna látka - zmesi A 7,50
ShinEtsu™KM-90 0,05
Voda 2,45
Celkom
100,00
Príklad 2
Podľa postupu v príklade 1 sa do miešacieho zariadenia umiestilo 1,463 gramov roztoku 1 spolu s 32 g 50 % vodného roztoku amónnej soli glufosinátu a 477 g deionizovanej vody. Ďalej sa pridalo 202 g 99 % síranu amónneho a zmes sa miešala až do okamžiku, keď došlo k úplnému rozpusteniu. Pridal sa silikónový odpeňovač ShinEtsu™KM-90 v množstve 0,6 gramov a zmes sa miešala až do okamžiku, keď sa získal číry roztok. Potom sa pridalo 25 gramov povrchovo aktívnej látky - zmesi B a miešanie pokračovalo pri laboratórnej teplote až do vzniku čírej zmesi. 60 minút je väčšinou dostatočne dlhá doba. Tento proces miešania nevyžaduje vysokú intenzitu miešania alebo zahrievania. Pokiaľ je treba upraviť pH na rozsah 6,2 až 6,8, pridá sa vodný amoniak (25%). Výsledná formulácia je číra a môže sa prefiltrovať, ak je to potrebné.
Formulácia vyrobená týmto postupom dosahovala pH 6,6 a vykazovala prijateľné výsledky v podobných testoch na stabilitu pri skladovaní ako v príklade 1.
Zloženie formulácie z príkladu 2 bolo nasledujúce:
Zložka Hmotnostné %
Roztok glyfosátu amónneho (38,8% a.e) 38,59 Roztok glufosinátu amónneho (50% a.i.)2,67
Povrchovoaktívna látka - zmes B2,08
Síran amónny (99%)16,84
ShinEtsu™KM-900,05
Voda39,77
Celkom 100,00
Príklad 3
Podľa postupu v príklade 1 sa v miešacom zariadení zmiešalo 297,7 gramov roztoku 3 spolu s 558,6 g deionizovanej vody, 332 gramov 99,5% síranu amónneho, 0,01 gramov silikónového odpeňovača ShinEtsu™KM-90 a 31,7 gramov povrchovoaktívnej látky - zmesi C. Tato formulácia vykazovala prijateľné výsledky v podobných testoch na stabilitu pri skladovaní ako v príklade 1.
Zlozenie formulácie z príkladu 3 s obsahom glyfosátu 120 g k.e./l, vyjadreným pomerom hmotnosť/objem, a pH 6,4 bolo nasledujúce:
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (41,7% a.e) Povrchovoaktívna látka - zmes C 24,09 2,60
Síran amónny (99,5%) ShinEtsu™KM-90 27,33 <0,005
Voda 45,98
Celkom 100,00
Príklad 4
Formulácia sa spravidla pripravila podľa postupu v príklade 1 za použitia roztoku glyfosátu amónneho vyrobeného rovnakým postupom ako roztok 1, ale s koncentráciou glyfosátu 45,5 % k.e. Navyše sa pridal vodný amoniak na dosiahnutie pH 7. Formulácia vykazovala prijateľnú fyzikálnu stabilitu v jednomesačných testoch na stabilitu pri skladovaní, ale zapáchala po amoniaku, z čoho bolo zrejmé, že dochádzalo k značnému odparovaniu amoniaku. Zloženie formulácie s obsahom glyfosátu 540 g k.e./l, vyjadreným pomerom hmotnosť/objem, bolo nasledujúce:
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (45,5% a.e) Povrchovoaktívna látka - zmes C ShinEtsu™KM-90 93,03 3,92 0,08
Voda 2,97
Celkom 100,00
Príklad 5
Formulácia sa spravidla pripravila podľa postupu v príklade 1 za použití roztoku glyfosátu amónneho vyrobeného rovnakým postupom ako roztok 1, ale s koncentráciou glyfosátu 46,8% k.e. Navyše sa pridal vodný amoniak na dosiahnutie pH 7,4. Formulácia vykazovala prijateľnú fyzikálnu stabilitu v jednomesačných testoch na stabilitu pri skladovaní, ale zapáchala po amonia23 ku, z čoho bolo zrejmé, že dochádzalo k značnému odparovaniu amoniaku. Zloženie formulácie s obsahom glyfosátu 470 g k.e./l, vyjadreným pomerom hmotnosť/objem, bolo nasledujúce:
Zložka Hmotnostné %
Roztok glyfosátu amónneho (46,8% k.e)79,70
Povrchovoaktívna látka - zmes C5,00
Oktylamín hydrochlorid (50% vo vode)4,00
Síran amónny (99%)4,55
ShinEtsu™KM-900,05
Voda6,70
Celkom 100,00
Príklad 6
Formulácia sa spravidla pripravila podľa postupu v príklade 4 za pridania vodného amoniaku na dosiahnutie pH 7,3. Formulácia vykazovala prijateľnú fyzikálnu stabilitu v jednomesačných testoch na stabilitu pri skladovaní, ale zapáchala po amoniaku, z Čoho bolo zrejmé, že dochádzalo k značnému odparovaniu amoniaku. Zloženie formulácie s obsahom glyfosátu 500 g k.e./l, vyjadreným pomerom hmotnosť/objem, bolo nasledujúce:
Zložka
Hmotnostné %
Roztok glyfosátu amónneho (45,5% k.e)87,50
Povrchovoaktívna látka - zmes C1,59
Oktylamín hydrochlorid (50% vo vode)6,37
ShinEtsu™KM-900,05
Voda4,49
Celkom
100,00
Príklad 7
Deväť formulácií 7-1 až 7- 9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1- 3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38% k.e. spolu s 7,5% povrchovoaktívnej látky - zmesou A. Zvyšok do 100% zaberala voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nevyhnutné.
Formulácie 7-1 7-2 7-3 7-4 7-5 7-6 7-7 7-8 7-9
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 7-1 až 7-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C. Každá vzorka (50-100 ml) sa umiestila do samostatnej fľaše. Práškový glyfosát amónny (10 mg), pripravený sušením vodného roztoku glyfosátu monoamónneho sa pridal ku každej vzorke na „založenie“ prípadné kryštalizácie u vzorky. U vzoriek sa stanovovala počas jedného mesiaca pri -10 °C a 60 °C miera odparovania amoniaku, nežiaduce zmeny vzhľadu, rast kryštálov a fázová separácia. Formulácie 7-1 až 7-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 7-8 až 7-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou faz alebo obidvoma javmi. Formulácie 7-5, 7-6 a 7-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,5) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej z teplôt.
Príklad 8
Deväť formulácií 8-1 až 8-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každé formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38,0% a.e. spolu s 7,5% Quartamin™ D86P a povrchovoaktívnou látkou distearyl dimetyl amóniumchloridom firmy Kao. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 8-1 8-2 8-3 8-4 8-5 8-6 8-7 8-8 8-9
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 8-1 až 8-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 8-1 až 8-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 8-8 a 8-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, Čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo obidvoma javmi. Formulácie 8-5, 8-6 a 8-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľ25 nú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 9
Deväť formulácií 9-1 až 9-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38,0% k.e. spolu s 7,5% Agrisol™ A-350H a povrchovoaktívnou látkou dodecyltrimetylamóniumchloridom firmy Kao. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 9-1 9-2 9-3 9-4 9-5 9-6 9-7 9-8 9-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 9-1 až 9-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 9-1 až 9-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 9-8 a 9-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo oboma javmi. Formulácie 9-5, 9-6 a 9-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 10
Deväť formulácií 10-1 až 10-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každé formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38,0% k.e. spolu sa 7,5% 35% vodnej kompozície povrchovoaktívnej látky dimetyldodecylaminoxidu. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo zmiešaním roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 10-1 10-2 10-3 10-4 10-5 10-6 10-7 10-8 10-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 10-1 až 10-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 10-1 až 10-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 10-8 až 10-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo obidvoma javmi. Formulácie 10-5, 10-6 a 10-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 11
Deväť formulácií 11-1 až 11-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každé formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38,0% k.e. spolu sa 7,5% 35% vodnej kompozície 96046 TX, polyoxyalkylénsorbitanesterom, povrchovo aktívnou látkou od firmy Takemoto. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 11-1 11-2 11-3 11-4 11-5 11-6 11-7 11-8 11-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 11-1 až 11-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C i 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 11-1 až 11-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 11-8 až 11-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo oboma javmi. Formulácie 11-5, 11-6 a 11-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 12
Deväť formulácií 12-1 až 12-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 30,0 % k.e. spolu s 6,0 % zmesí A povrchovo aktívnych látok a 8,0 % síranu amónneho. Zvyšok do 100 % bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po'zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25 % vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 12-1 12-2 12-3 12-4 12-5 12-6 12-7 12-8 12-9
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 12-1 až 12-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 12-1 až 12-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 12-8 až 12-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo oboma javmi. Formulácie 12-5, 12-6 a 12-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 13
Deväť formulácií 13-1 až 13-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každé formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 30,0 % k.e. spolu s 6,0 % Quartamin™DP a 8,0 % síranom amónnym. Zvyšok do 100 % zaberala voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25 % vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nevyhnutné.
Formulácie 13-1 13-2 13-3 13-4 13-5 13-6 13-7 13-8 13-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 o oo
U formulácií 13-1 až 13-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, jak je opísané v príklade 7. Formulácie 13-1 až 13-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 13-8 až 13-9 (pH 7,5 alebo vyšší) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amonia ku, separáciou faz alebo oboma javmi. Formulácie 13-5, 13-6 a 13-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej z teplôt.
Príklad 14
Deväť formulácií 14-1 až 14-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 30,0 % k.e. spolu s 6,0 % Agrisol™ A-350H a 8,0 % síranom amónnym. Zvyšok do 100 % bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo zmiešaním roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25 % vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 14-1 14-2 14-3 14-4 14-5 14-6 14-7 14-8 14-9
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 14-1 až 14-9 sa jednotlivo stanovila nestabilita pri skladovaní pri -10 °C i 60 °C, jak je opísané v príklade 7. Formulácie 14-1 až 14-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 14-8 až 14-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou faz alebo obidvoma javmi. Formulácie 14-5, 14-6 a 14-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej z teplôt.
Príklad 15
Deväť formulácií 15-1 až 15-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 38,0% k.e. spolu sa 6,0% 35% vodného dimetyldodecylamínoxidu a 8,0% síranu amónneho. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 15-1 15-2 15-3 15-4 15-5 15-6 15-7 15-8 15-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 15-1 až 15-9 .sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 15-1 až 15-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 15-8 až 15-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo obidvoma javmi. Formulácie 15-5, 15-6 a 15-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov pri žiadnej teplote.
Príklad 16
Deväť formulácií 16-1 až 16-9 sa pripravilo na základe štandardných postupov uvedených vyššie v príkladoch 1-3. V každej formulácii bol glyfosát amónny prítomný v množstve 30,0% k.e. spolu sa 6,0% povrchovoaktívnej látky 96046 TX firmy Takemoto a 8,0% síranu amónneho. Zvyšok do 100% bola voda. Deväť formulácií sa líšilo len v pH, ktoré sa stanovilo po zmiešaní roztoku 1 a roztoku 2 v príslušnom pomere, s ďalším pridaním 25% vodného amoniaku, pokiaľ to bolo nutné.
Formulácie 16-1 16-2 16-3 16-4 16-5 16-6 16-7 16-8 16-9
PH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 8,0
U formulácií 16-1 až 16-9 sa jednotlivo stanovila stabilita pri skladovaní pri -10 °C a 60 °C, ako je opísané v príklade 7. Formulácie 16-1 až 16-4 (pH 5,5 alebo nižšie) vykazovali rast kryštálov pri skladovaní pri -10 °C. Formulácie 16-8 až 16-9 (pH 7,5 alebo vyššie) vykazovali neprijateľnú nestabilitu pri skladovaní pri 60 °C, čo sa prejavovalo výrazným odparovaním amoniaku, separáciou fáz alebo obidvoma javmi. Formulácie 16-5, 16-6 a 16-7 (pH 6,0, 6,5 a 7,0) vykazovali prijateľnú stabilitu pri skladovaní v súlade s vynálezom pri -10 °C i 60 °C. Presnejšie, nebola zistená fázová separácia, výrazné odparovanie amoniaku ani tvorba kryštálov u žiadnej teploty.
Príklad 17
Herbicídny účinok formulácií z príkladu 1,4 a 6 sa porovnal skleníkovou štúdiou vykonanou s komerčnou formuláciou glyfosátovej soli IPA s obsahom glyfosátu 360 g k.e./l, predávanej v Japonsku firmou Monsanto ako herbicíd Roundup®. Každá formulácia sa použila v dvoch množstvách, 5,0 a 7,5 1/ha v sprejovacom objeme 500 1/ha, vždy na štyri vzorky ťažko regulovateľnej buriny rastúcej v nádobách. Testovanými vzorkami buriny boli Commelina communis (CC) s priemernou výškou rastlín 35 cm, Polygonum longisetum (PL) s priemernou výškou rastlín 1520 cm, Rumex japonicus (RJ) o priemernou výškou rastlín 35-40 cm a Solidago altissima (SA) s priemernou výškou rastlín 15-20 cm. Každé ošetrenie vzoriek buriny sa vykonalo opakovane trikrát.
Na stanovenie herbicídneho účinku sa všetky testované rastliny kontrolovali jedným skúseným technikom, ktorý stanovoval percentá inhibície a vykonával vizuálne meranie účinku každého ošetrenia porovnaním s neošetrenými rastlinami. 0% inhibícia odpovedala nulovému účinku, 100% inhibícia znamenala, že všetky rastliny úplne zahynuli. 85% a vyššia inhibícia je vo väčšine prípadov považovaná za prijateľnú pre normálne herbicídne použitie. Rastliny ošetrené množstvom 7,5 1/ha sa zhodnotili za 22 dní po ošetrení (DAT); rastliny ošetrené množstvom 5,01/ha sa zhodnotili za 22 a 35 DAT.
Výsledky ako priemerné hodnoty pre každú trojicu opakovania sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) 10 DAT CC % inhibícia PL RJ SA
Príklad 1 5,0 22 78 100 99 88
Príklad 4 5,0 22 43 73 91 80
Príklad 6 5,0 22 60 73 100 67
Roundup® ’ 5,0 22 68 30 79 85
Príklad 1 7,5 22 57 84 98 96
Príklad 4 7,5 22 62 67 98 97
Príklad 6 7,5 22 55 62 93 85
Roundup® 7,5 22 52 50 98 94
Príklad 1 5,0 35 85 100 99 90
Príklad 4 5,0 35 55 100 100 87
Príklad 6 5,0 35 82 100 100 87
Roundup® 5,0 35 70 65 99 90
Pri vyhodnocovaní týchto výsledkov je treba si všimnúť, že formulácie z príkladov 1,4 a 6 majú obsah glyfosátu 470, 540 a 500 g k.e./I, kde herbicíd Roundup® má obsah glyfosátu 360 g k.e./l. Preto pri posudzovaní výsledkov v tejto štúdii majú formulácie v príkladoch 1, 4 a 6 vyššie množstvo glyfosátu k.e. než u Roundup®. Porovnanie 7,5 1/ha u Roundup® s množstvom 5,0 1/ha u formulácií v príkladoch 1, 4 a 6 je porovnaním skoro rovnakých množstiev k.e. (úplne zhodné sú v prípade príkladu 4 a Roundup®).
Príklad 18
Herbicídny účinok formulácií z príkladov 1 a 5 bol porovnaný s herbicídom Roundup® v skleníkovej štúdii. Každá formulácia sa použila v množstve, 5,0 1/ha v sprejovacom objeme 500 1/ha na šiestich vzorkách ťažko regulovateľnej buriny rastúcej v nádobách. Testovanými vzorkami buriny boli Commelina communis (CC) s priemernou výškou rastlín 35 cm, Polygonum longisetum (PL) s priemernou výškou rastlín 15-20 cm, Rumex japonicus (RJ) s priemernou výškou rastlín 35-40 cm, Solidago altissima (SA) s priemernou výškou rastlín 15-20 cm, Trifolium repens (TR) s priemernou výškou rastlín 15 cm a Imperata cylindrica (IC) s priemernou výškou rastlín 50 cm. Každé ošetrenie vzoriek buriny sa trikrát opakovalo.
I
Stanovenie herbicídneho účinku sa vykonalo ako v príklade 17, 30 D AT.
Priemerné výsledky pre každú trojicu opakovania sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) DAT CC PL %Inhibície RJ SA TR IC
Príklad 1 5,0 30 20 20 94 93 98 100
Príklad 5 5,0 30 23 13 100 99 100 100
Roundup® 5,0 30 20 5 100 95 97 100
Pri vyhodnocovaní týchto výsledkov je treba si všimnúť, že formulácie z príkladov 1 a 5 majú obsah glyfosátu 470 g k.e./l, zatiaľ čo herbicíd Roundup® má obsah glyfosátu len 360 g
k.e./l. Preto pri posudzovaní výsledkov v tejto štúdii majú vyššie množstvo glyfosátu k.e. formulácie z Príkladov 1,4 a 6 než Roundup®.
Príklad 19
Nasledujúca kompozícia s pH 6,3 - 6,7 sa pripravila podľa všeobecného postupu v príklade 1. Vykazovala prijateľnú stabilitu v testoch na jednomesačné skladovanie.
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (41,7% a. e) Povrchovoaktívna látka - zmes A ShinEtsu™KM-90 72,92 7,30 0,01
Síran amónny Voda 7,62 12,15
Celkom 100,00
Príklad 20
Nasledujúca kompozícia s pH 6,3 - 6,7 sa pripravila podľa obecného postupu v príklade 1. Vykazovala prijateľnú stabilitu v testoch na jednomesačné skladovanie. Kompozícia mala špecifickú hmotnosť 1,23. Množstvo glyfosátu vyjadrené pomerom hmotnosť/objem činilo 460 g k.e./l.
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (41,3% a.e) Povrchovoaktívna látka - zmes A ShinEtsu™KM-90 90,50 7,50 0,05
Voda 1,95
Celkom 100,00
Príklad 21
Nasledujúca kompozícia s pH 6,3 - 6,7 sa pripravila podľa všeobecného postupu v príklade 1. Vykazovala prijateľnú stabilitu v testoch na jednomesačné skladovanie. Kompozícia mala špecifickú hmotnosť 1,23. Množstvo glyfosátu vyjadrené pomerom hmotnosť/objem činilo
460 g k.e./l.
Zložka Hmotn. %
Roztok glyfosátu amónneho (41,3% a.e)90,50
Povrchovoaktívna látka - zmes A7,00
ShinEtsu™KM-900,05
Voda
Celkom
2,45
100,00
Príklad 22
Pôdny test s dvojitým opakovaním každého ošetrenia sa uskutočnil na Equisetum arvense v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 25-30 cm. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 15 a 201/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom merítku na posúdenie výsledku. Všetky dávky sa aplikovali sprejovaním objemu 5001/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 10, 17,27 a 45 D AT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) 10DAT % inhibície
17 DAT 27 DAT 45 DAT
Príklad 20 15 51 98 99 99
Roundup® 15 28 75 96 98
Príklad 20 20 38 97 99 99
Roundup® 20 33 88 98 97
Nakoľko má formulácia z príkladu 20 obsah glyfosátu 460 g k.e./l, je vhodné porovnať herbicídny účinok formulácie z príkladu 20 pri množstve 15 1/ha (6,9 kg k.e./ha) s herbicídnym účinkom u Roundup® pri 201/ha (7,2 kg k.e./ha).
Zistilo sa tak, že u Equisetum arvense v tomto pokuse formulácia podľa vynálezu o dávke 15 1/ha dáva lepší výsledok u Roundup® s dávkou 201/ha vo veľmi skorých hodnoteniach. Po 45
DAT vykazujú všetky ošetrenia u Equisetum podobne účinnú reguláciu.
Príklad 23
Pôdny test sa vykonal na Equisetum arvense v Japonsku. Priemerná výška rastliny bola 25-30 cm a hustota rastlín bola 100%. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 15,4 1/ha (7,08 kg k.e./ha) a 20 1/ha (9,2 kg k.e./ha), pre porovnanie s herbicídom Roundup® v množstve 20 1/ha (7,2 kg k.e./ha). Všetky dávky sa aplikovali sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 10, 21, 31, 47 a 55 DAT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) 10 DAT 21 DAT % inhibície 55 DAT
31 DAT 47 DAT
Príklad 20 15 15 40 85 95 95
Príklad 20 15 23 42 93 97 98
Roundup® 20 13 16 75 80 90
Zistilo sa, že u Equisetum arvense v tomto pokuse formulácia podľa vynálezu o dávke
15,41/ha predčí Roundup® o dávke 201/ha.
Príklad 24
Pôdny test s tromi opakovaniami sa uskutočnil na Equisetum arvense v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 25-30 cm a hustota rastlín bola 75%. Formulácie z príkladu 20 a 21 sa aplikovali v množstve 15 a 201/ha pre porovnáme s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. V tomto pokusu sa použili dve prípravy formulácie z príkladu 21 (pomenované ako 21-la21-2v tabuľke uvedené ďalej). Všetky aplikácie sa vykonali sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 14, 27, 37, 47 a 45 DAT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) 14DAT % inhibície 45 DAT
27 DAT 37 DAT
Príklad 20 15 15 75 69 78
Príklad 20-1 15 . 81 69 70 74
Príklad 20-2 15 83 67 69 76
Roundup® 15 70 51 53 57
Príklad 20 20 92 89 91 94
Príklad 20-1 20 90 82 82 88
Príklad 20-2 20 87 83 83 89
Roundup® 20 80 70 69 71
Bolo zrejmé, že u Equisetum arvense v tomto poľnom pokuse formulácia podľa vynálezu s dávkou 15 1/ha (6,9 kg k.e./ha) pôsobila prinajmenšom porovnateľne ako Roundup® s dávkou
201/ha (7,2 kg k.e./ha).
Príklad 25
Pôdny test s tromi opakovaniami sa uskutočnil na Equisetum arvense v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 25-30 cm a hustota rastlín bola 75-90%. Formulácie z príkladu 20 a 21 sa aplikovali v množstve 15 a 20 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. V tomto pokusu sa použili dve prípravy formulácie z príkladu 21 (pomenované ako 21-1 a 21-2 v tabuľke uvedenej ďalej). Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 6, 13, 23, 31 a 46 DAT. Výsledky sú uvedené v nasledujúce tabuľke.
Formulácie Množstvo % inhibície
(1/ha) 6 DAT 13 DAT 23 DAT 31 DAT 46 DAT
Príklad 20 15 27 79 81 84 90
Príklad 21-1 15 19 52 60 60 66
Príklad 21-2 15 15 54 50 63 68
Roundup® 15 19 40 38 43 45
Príklad 20 20 25 78 76 79 85
Príklad 21-1 20 25 80 76 85 86
Príklad 21-2 20 23 83 81 88 91
Roundup® 20 28 58 63 65 65
Bolo zrejmé, že u Equisetum arvense v tomto poľnom pokuse formulácia z príkladu 21 o dávke 15 1/ha (6,9 kg k.e./ha) pôsobila prinajmenšom rovnako účinne ako Roundup® o dávke
1/ha (7,2 kg k.e./ha). Formulácia z príkladu 20 a v tejto štúdii vykazovala výnimočne vysoký herbicídny účinok.
Príklad 26
Pôdny test s dvomi opakovaniami sa uskutočnil na Miscanthus sacchariflorus v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 100-140 cm a hustota rastlín bola 100%. Formulácie z príkladu 20 a sa aplikovali v množstve 7,5 a 10 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 16,25,40, 53 a 87 DAT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) 16 DAT % inhibície
25 DAT 40 DAT 53 DAT 87 DAT
Príklad 20 7,5 20 59 83 93 98
Príklad 21 7,5 15 32 61 77 91
Roundup® 7,5 10 30 55 71 85
Príklad 20 10 12 63 89 96 99
Príklad 21 10 14 50 77 86 97
Roundup® 10 10 36 65 76 87
Bolo zrejmé, že u Miscanthus sacchariflorus n tomto poľnom pokuse formulácia podľa vynálezu o dávke 7,5 1/ha (3,5 kg k.e./ha) pôsobila prinajmenšom rovnako dobre ako Roundup® v dávke 101/ha (3,6 kg k.e./ha).
Príklad 27
Pôdny test s dvoma opakovaniami sa uskutočnil na Solidago altissima a Miscanthus sinensis v Japonsku. Priemerná výška rastlín Solidago bola 60-80 cm a priemerná výška rastlín Miscanthus bola 80-120 cm. Formulácie z príkladu 20 a 21 sa aplikovali v množstve 7, 10 a 13 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 16, 25, 40, a 80 D AT u Solidago a rovnakým spôsobom až na prvé stanovenie u Miscanthus. Výsledky sú uvedené v nasledujúcich dvoch tabuľkách.
Formulácie Množstvo (l/ha) % inhibície
16 DAT 25 DAT 40 DAT 61 DAT 80 DAT
Príklad 20 7 39 54 63 68 64
Príklad 21 7 48 69 69 82 84
Roundup® 7 28 32 34 48 48
Príklad 20 10 35 72 77 81 87
Príklad 21 10 35 60 74 80 89
Roundup® 10 38 60 68 79 81
Príklad 20 13 53 86 93 98 95
Príklad 21 13 45 87 90 92 93
Roundup® 13 50 77 78 85 84
Formulácie Množstvo (1/ha) 16 DAT 25 DAT % inhibície
40 DAT 61 DAT 80 DAT
Príklad 20 7 nehodnotené 17 30 64 68
Príklad 21 7 nehodnotené 10 15 61 74
Roundup® 7 nehodnotené 7 13 49 64
Príklad 20 10 nehodnotené 19 37 81 82
Príklad 21 10 nehodnotené 15 26 71 82
Roundup® 10 nehodnotené 17 23 73 82
Príklad 20 13 nehodnotené 28 74 94 90
Príklad 21 13 nehodnotené 19 45 75 80
Roundup® 13 nehodnotené 22 39 78 85
Príklad 28
Pôdny test s dvomi opakovaniami sa uskutočnil na Solidago altissima v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 120-130 cm a hustota rastlín bola 100%. Formulácie z príkladu 20 a 21 sa aplikovali v množstve 5 a 7,5 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom vý slednom porovnaní. V tomto pokusu sa použili dve prípravy formulácie z príkladu 21 (pomenované ako 21-1 a21-2v tabuľke uvedené ďalej). Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 10001/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 9, 17, 25, 35 a 48 D AT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície
9 DAT 17 DAT 25 DAT 35 DAT 48 DAT
Príklad 20 5 27 78 98 99 100
Príklad 21-1 5 21 80 92 95 99
Príklad 21-2 5 17 44 76 81 96
Roundup® 5 10 41 66 75 91
Príklad 20 7,5 28 78 93 99 95
Príklad 21-1 7,5 19 70 87 93 97
Príklad 21-2 7,5 20 76 93 97 97
Roundup® 7,5 19 73 89 93 97
Príklad 29
Pôdny test s tromi opakovaniami sa uskutočnil na Rumex obtusifolius v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 20-30 cm a hustota rastlín bola 100%. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 2,5 a 5 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 12, 25 a 38 D AT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície
12 DAT 25 DAT 38 DAT
Príklad 20 2,5 60 96 100
Roundup® 2,5 45 87 100
Príklad 20 5 68 96 100
Roundup® 5 53 91 100
Príklad 30
Pôdny test s dvoma opakovaniami sa uskutočnil na Trifolium repens, Lamium purpureum a Rumex japonicus v Japonsku. Priemerná výška rastlín Trifolium bola 20-30 cm a hustota rastlín bola 50-70%. Priemerná výška rastlín Lamium bola 30-35 cm a hustota rastlín bola 25-30%. Priemerná výška rastlín Rumex bola 15-40 cm a hustota rastlín bola 5-10%. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 2,5, 5 a 7,5 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 14, 22, 27 a 44 D AT u Trifolium a len v niektorých z týchto časových intervalov pre Lamium a Rumex. Výsledky sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách.
Formulácie Množstvo (1/ha) 14DAT % inhibície u Trifolium
22 DAT 27 DAT 44 DAT
Príklad 20 2,5 55 86 86 88
Roundup® 2,5 35 75 75 85
Príklad 20 5 55 85 85 92
Roundup® 5 35 80 84 90
Príklad 20 7,5 60 90 92 96
Roundup® 7,5 45 88 90 93
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície u Lamium
14DAT 22 DAT 27 DAT 44 DAT
Príklad 20 2,5 65 100 Nehodnotené nehodnotené
Roundup® 2,5 43 100 Nehodnotené nehodnotené
Príklad 20 5 68 99 Nehodnotené nehodnotené
Roundup® 5 50 100 Nehodnotené nehodnotené
Príklad 20 7,5 73 100 Nehodnotené nehodnotené
Roundup® 7,5 55 100 nehodnotené nehodnotené
Formulácie Množstvo % inhibície u Rumex
(1/ha) 14DAT 22 DAT 27 DAT 44 DAT
Príklad 20 2,5 40 nehodnotené 96 100
Roundup® 2,5 23 nehodnotené 86 92
Príklad 20 5 53 nehodnotené 95 98
Roundup® 5 28 nehodnotené 89 98
Príklad 20 7,5 50 nehodnotené 95 99
Roundup® 7,5 30 nehodnotené 98 100
Príklad 31
Pôdny test s tromi opakovaniami sa uskutočnil na Trifolium repens v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 10-15 cm. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 5 a 7,5 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 5001/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 12, 25 a 38 D AT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície
12DAT 25 DAT 38 DAT
Príklad 20 5 80 80 94
Roundup® 5 68 60 75
Príklad 20 7,5 90 91 96
Roundup® 7,5 83 87 97
Príklad 32
Pôdny test sa uskutočnil na Artemisia princeps a Senecio vulgaris v Japonsku. Priemerná výška rastlín Artemisia bola 30- 60 cm a hustota rastlín bola 80- 95%. Priemerná výška rastlín Senecio bola 20- 50 cm a hustota rastlín bola 5-15%. Formulácie z príkladu 20 a 21 sa aplikovali v množstve 2,5 a 3,5 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovaním objemu 500 1/ha. Asi za jednu hodinu po aplikácii začalo pršať a napadlo asi 5 mm zrážok. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 13, 28 a 54 D AT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách.
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície u Artemisia
13DAT 28 DAT 54 DAT
Príklad 20 2,5 5 23 61
Príklad 21 2,5 7 41 76
Roundup® 2,5 2 20 31
Príklad 20 3,5 17 59 86
Príklad 21 3,5 14 47 82
Roundup® 3,5 6 21 56
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície u Senecio
13DAT 28 DAT 54 DAT
Príklad 20 2,5 28 61 93
Príklad 21 2,5 31 75 98
Roundup® 2,5 18 41 75
Príklad 20 3,5 50 79 95
Príklad 21 3,5 48 79 98
Roundup® 3,5 28 63 90
Príklad 33
Pôdny test sa uskutočnil na Lamium purpureum v Japonsku. Priemerná výška rastlín bola 45 - 50 cm a hustota rastlín bola 100%. Formulácia z príkladu 20 sa aplikovala v množstve 3, 4,5 a 6 1/ha pre porovnanie s herbicídom Roundup® pri rovnakom výslednom porovnaní. Všetky aplikácie sa uskutočnili sprejovanim objemu 500 1/ha. Stanovenie herbicídneho účinku sa uskutočnilo 13, 21 a 43 DAT. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Formulácie Množstvo (1/ha) % inhibície
13 DAT 21 DAT 43 DAT
Prík ad 20 3 32 85 100
Roundup® 3 25 75 100
Príklad 20 4,5 40 95 100
Roundup® 4,5 35 98 100
Príklad 20 6 . 40 97 100
Roundup® 6 35 94 100
Príklad 34
Výsledky poľného pokusu z príkladov 23 - 33 ukazujú neočakávaný vysoký stupeň herbicídneho účinku formulácií z príkladov 20 a 21 u rôznych druhov rastlín v porovnaní s herbicídom Roundup® s podobným alebo vyšším obsahom glyfosátu k.e. Na zistenie, či príčinou tohoto výsledku môže byť zvýšená translokácia glyfosátu v rastline ošetrenej formuláciou podľa vynálezu, uskutočnil sa experiment s rádioaktívnym značením u Equisetum arvense.
Hľuzy E. arvense sa vykopali zo zeme a zasadili do 4 cm nádob a rástli 40 dní v skleníku pred uskutočnení experimentov. Rastliny sa ošetrili aplikáciou jednej 4 μΐ kvapky pripraveného roztoku glyfosátu do začiatku tretieho proslenu vetvičiek nad úrovňou zeminy. Po ošetrení sa rastliny premiestili do rastovej komory s 12 hodinovou svetelnou periódou, denná teplota dosahovala 28 °C, nočná teplota 18 °C, relatívna vlhkosť bola 35 % a denná intenzita osvetlenia dosahovala 12 000 luxov.
Na prípravu aplikačného roztoku sa vzorka komerčného herbicídu Roundup® alebo vzorka formulácie z príkladu 21 šesťkrát zriedil vhmotnostnom pomere deionizovanou vodou. K tomuto roztoku sa pridalo 0,128 gCi/mg glyfosátu-14C (Amersham, špecifická rádioaktivita 54 mCi/mmol). Hoci rastliny ošetrené formuláciou podľa vynálezu prijali mierne vyššiu dávku čistého glyfosátu, kvôli vyššiemu obsahu glyfosátu k.e. vo formulácii, než rastliny ošetrené Roundup®, obidve skupiny rastlín prijali rovnakú dávku gIyfosátu-14C.
Rastliny sa zberali za 6 hodín, 1 deň, 3 dni a 8 dní po ošetrení a rozdelili sa na nadzemné a podzemné časti. Rastliny sa pred vysušením umyli a spálili v okysličovadle vzoriek. Zachytával sa oxid uhličitý -14C a merala sa rádioaktivita za použitia kvapalinového scintilátora. Stanovenie zvýšeného množstva glyfosátu sa hodnotilo ako impulzy za minútu (cpm) z celej rastliny. Stanovenie translokácie sa hodnotilo ako impulzy za minútu (cpm) len z podzemnej časti rastliny. Výsledky sú uvedené v nasledujúcich dvoch tabuľkách.
Formulácie Absorpcia (cpm, x 1000, získané z celej rastliny)
6 hodín ldeň 3 dni 8 dni
Príklad 21 69,5 78,8 85,4 81,6
Roudup® 21,0 . 20,8 32,7 29,7
Formulácie Translokácie (cpm, x 1000, získané z celej rastliny)
6 hodín ldeň 3 dni 8 dní
Príklad 21 0,4 2,4 5,6 8,8
Roundup® 0,4 0,4 2,6 2,0
V absorpcii i translokácii glyfosfatu u formulácie podľa vynálezu uvedenej v príklade 21 sa zistilo vysoké zvýšenie v porovnaní s komerčným štandardom Roundup®. Tento prekvapujúci výsledok predstavuje neočakávanú výhodu aspoň jedného uskutočnenia podľa vynálezu.
Hoci je vynález opísaný s ohľadom na určité uskutočnenia, jeho podrobnosti nie sú obmedzujúce, je preto zrejmé, že v rozsahu tohoto vynálezu môžu byť uskutočnené rôzne ekvivalenty, zmeny a modifikácie, bez toho aby sa prekročil rámec a rozsah vynálezu a takéto ekvivalentné uskutočnenia sú preto celkom v súlade s rozsahom vynálezu.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vodný koncentrát herbicídnej kompozície obsahujúci (a) herbicídne účinné množstvo amónnej soli N-fosfonometylglycínu, kde molámy pomer amoniaku a N-fosfonometylglycínu dáva pH od 6 do 7 a (b) jednu alebo viac povrchovoaktívnych látok v množstve zvyšujúcom herbicídny účinok, kompozícia je stabilná pri skladovaní pri všetkých teplotách od 0 °C do 40 °C v neprítomnosti viac než stopového množstva soli primárneho alkylamínu C4-C18 alebo C4. Cisalkyl trimetyl amóniumchloridu C4.18
  2. 2. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že je stabilná pri skladovaní pri všetkých teplotách od-10°Cdo60°C.
  3. 3. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že neobsahuje účinné množstvo povrchovo aktívnej látky nesúcej skupinu -(CH2)m-(C2H4O)n-R alebo -(C2H4o)p-COR pripojenú priamo k atómu dusíka, kde m je 0 alebo 1, n je číslo od 1 do 3 včítane, p je číslo od 1 do 18 včítane a R je Ce-Ca alkyl.
  4. 4. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že má pH od 6,3 do 6,7.
  5. 5. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že koncentrácia N-fosfonometylglycínu je v rozmedzí od 100 do 600 gramov ekvivalentu kyseliny na liter.
  6. 6. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že koncentrácia N-fosfonometylglycínu je v rozmedzí od 300 do 600 gramov ekvivalentu kyseliny na liter.
  7. 7. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že koncentrácia N-fosfonometylglycínu je v rozmedzí od 400 do 500 gramov ekvivalentu kyseliny na liter.
  8. 8. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že celková koncentrácia povrchovoaktívnej látky je 2 až 25 hmotnostných percent.
  9. 9. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že celková koncentrácia povrchovoaktívnej látky je 5 až 20 hmotnostných percent.
  10. 10. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že aspoň jedna povrchovoaktívna látka je katiónová.
  11. 11. Kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že katiónová povrchovoaktívna látka je vybraná zo skupiny pozostávajúcej z primárnych, sekundárnych a terciámych Cs-C22 alkylamínov, primárnych, sekundárnych a terciámych C8.C22 alkylamíniových solí a kvartémej Ce-Ca alkylamóniovej soli.
    f t
  12. 12. Kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že katiónovou povrchovoaktívnou látkou je di(C8.C22 alkyl) dimetylamóniová soľ.
  13. 13. Kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že katiónovou povrchovoaktívnou látkou je C8.C22 alkyl trimetylamóniová soľ.
  14. 14. Kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že katiónovou povrchovoaktívnou látkou je polyoxyetylén Cs.C22 alkylamóniová soľ.
  15. 15. Kompozícia podľa nároku 14, vyznačujúca sa tým, že polyoxyetylén Cs-Ch alkylamóniovou soli je metyl bis(2-hydroxyetyl)kokoamónium chlorid.
  16. 16. Kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že ďalej obsahuje neiónovú povrchovoaktívnu látku.
  17. 17. Kompozícia podľa nároku 16, vyznačujúca sa tým, že neiónovou povrchovoaktívnou látkou je polyoxyetylén C8-C22alkyléter.
    r
  18. 18. Kompozícia podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že polyoxyetylén C8-C22 alkyléter je polyoxyetylén sekundárny alkohol obsahujúci priemerne od 3 do 15 mol etylénoxidu.
  19. 19. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že obsahuje 450 až 500 gramov ekvivalentu kyseliny na liter amónnej soli N-fosfonometylglycínu, 4,6 až 5,2 hmotn. % metyl bis(2hydroxyetyl)kokoamónium chloridu, asi 1,0 až 1,2 hmotnostných % polyoxyetylén sekundár46 neho alkanolu C12-C13 obsahujúceho 7 až 8 molov etylénoxidu a 1,4 až 1,6 hmotn. % dietylénglykolu.
  20. 20. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že obsahuje 110 až 130 gramov ekvivalentu kyseliny na liter amónnej soli N-fosfonometylglycínu, asi 25 až 29 hmotn. % síranu amónneho, 0,9 až 1,4 hmotn. % metyl bis(2-hydroxyetyl)kokoamónium chloridu, 0,2 až 0,3 hmotn. % polyoxyetylén sekundárneho alkanolu C12-C13 obsahujúceho 7 až 8 molov etylénoxidu a 0,4 až 0,6 hmotn. % dietylénglykolu.
  21. 21. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že ďalej obsahuje vo vode rozpustný koherbicíd.
  22. 22. Kompozícia podľa nároku 21, vyznačujúca sa tým, že koherbicídom je amónna soľ glufosinátu.
  23. 23. Spôsob ničenia a regulácie vegetácie, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje riedenie kompozície podľa nároku 1 vo vode a aplikáciu zriedenej kompozície na listy vegetácie.
SK77-2000A 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations SK772000A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US89854597A 1997-03-11 1997-03-11
PCT/US1998/015249 WO1999004635A1 (en) 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK772000A3 true SK772000A3 (en) 2000-08-14

Family

ID=25409605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK77-2000A SK772000A3 (en) 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5998332A (sk)
EP (1) EP0999749B1 (sk)
JP (1) JP3831609B2 (sk)
KR (1) KR20010022128A (sk)
CN (1) CN1115961C (sk)
AR (1) AR018503A1 (sk)
AT (1) ATE251383T1 (sk)
AU (1) AU732689B2 (sk)
BR (1) BR9810811B1 (sk)
CA (1) CA2297036C (sk)
CZ (1) CZ299834B6 (sk)
DE (1) DE69818829T2 (sk)
DK (1) DK0999749T3 (sk)
EA (1) EA200000150A1 (sk)
ES (1) ES2209171T3 (sk)
HU (1) HU228429B1 (sk)
IL (1) IL134106A0 (sk)
MY (1) MY120452A (sk)
NO (1) NO20000292L (sk)
NZ (1) NZ502397A (sk)
PL (1) PL191328B1 (sk)
SK (1) SK772000A3 (sk)
TR (1) TR200000191T2 (sk)
TW (1) TW492843B (sk)
UA (1) UA66365C2 (sk)
WO (1) WO1999004635A1 (sk)
ZA (1) ZA986502B (sk)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9917976D0 (en) * 1999-07-31 1999-09-29 Albright & Wilson Uk Ltd Herbicidal compositions
JP2003511397A (ja) * 1999-10-13 2003-03-25 ヌーファーム リミティッド 除草薬組成物および補助薬
US6992045B2 (en) 2000-05-19 2006-01-31 Monsanto Technology Llc Pesticide compositions containing oxalic acid
MY158895A (en) * 2000-05-19 2016-11-30 Monsanto Technology Llc Potassium glyphosate formulations
US7135437B2 (en) 2000-05-19 2006-11-14 Monsanto Technology Llc Stable liquid pesticide compositions
US6503869B1 (en) 2000-08-21 2003-01-07 Falcon Lab Llc Enhanced post-emergent herbicidal compositions containing ammonium salts and methods of using the same
US7008904B2 (en) * 2000-09-13 2006-03-07 Monsanto Technology, Llc Herbicidal compositions containing glyphosate and bipyridilium
US6441223B1 (en) 2000-11-30 2002-08-27 Monsanto Technology Llc Method of making phosphorus-containing compounds and products thereof
WO2003026428A1 (en) * 2001-09-20 2003-04-03 Basf Corporation Compounds, compositions, and methods of use for glyphosate salts of ether amines
AU2002358264A1 (en) * 2001-12-21 2003-07-30 Dow Agrosciences Llc High-strength low-viscosity agricultural formulations
US20030158042A1 (en) * 2002-01-29 2003-08-21 Valerio Bramati Concentrated aqueous phytopathological formulation comprising a herbicide and a betaine type surfactant
US8236730B2 (en) * 2002-01-29 2012-08-07 Rhodia Chimie Aqueous herbicidal concentrate comprising a betaine type surfactant
EP1538910A2 (en) * 2002-08-31 2005-06-15 Monsanto Technology LLC Process for the preparation of a dry pesticidal composition containing a dicarboxylate component
CA2496570C (en) * 2002-08-31 2012-07-10 Monsanto Technology Llc Pesticide compositions containing dicarboxylic acids
US20050026781A1 (en) * 2003-04-22 2005-02-03 Monsanto Technology Llc Herbicidal compositions containing glyphosate and a pyridine analog
US7073588B2 (en) * 2004-02-27 2006-07-11 Halliburton Energy Services, Inc. Esterquat acidic subterranean treatment fluids and methods of using esterquats acidic subterranean treatment fluids
WO2005087007A1 (en) 2004-03-10 2005-09-22 Monsanto Technology Llc Herbicidal compositions containing n-phosphonomethyl glycine and an auxin herbicide
WO2006023431A2 (en) 2004-08-19 2006-03-02 Monsanto Technology Llc Glyphosate salt herbicidal composition
CA2579816C (en) 2004-09-17 2014-04-29 Monsanto Technology Llc Glyphosate formulations with early burndown symptoms
BRPI0515882A (pt) * 2004-09-23 2008-08-12 Monsanto Technology Llc tensoativos quaternários de alquilamina alcoxilada para glifosato
US8435927B2 (en) 2004-10-04 2013-05-07 Huntsman Petrochemical Llc High-load glyphosate formulations
US9045720B2 (en) * 2004-12-30 2015-06-02 Rhodia Chimie Herbicidal composition comprising an aminophosphate or aminophosphonate salt, a betaine and an amine oxide
US7223718B2 (en) * 2005-03-07 2007-05-29 Falcon Lab Llc Enhanced glyphosate herbicidal concentrates
BRPI0611373A2 (pt) 2005-05-24 2010-08-31 Monsanto Technology Llc aperfeicoamento da compatibilidade de herbicida
EP1951039B1 (en) 2005-11-14 2015-02-25 Solvay USA Inc. Agricultural adjuvant compositions, pesticide compositions, and methods for using such compositions
GB0601304D0 (en) * 2006-01-23 2006-03-01 Syngenta Ltd Herbicide formulation
JP5083501B2 (ja) * 2006-03-01 2012-11-28 日産化学工業株式会社 効果に優れる農薬組成物
US20100029483A1 (en) * 2006-10-16 2010-02-04 Rhodia Inc. Agricultural adjuvant compositions, pesticide compositions, and methods for using such compositions
FR2913350B1 (fr) * 2007-03-08 2010-05-21 Rhodia Recherches & Tech Utilisation d'une betaine a titre d'agent moussant et d'agent de reduction du drainage de la mousse
FR2914647B1 (fr) * 2007-04-05 2011-10-21 Rhodia Recherches Et Tech Copolymere comprenant des unites betainiques et des unites hydrophobes et/ou amphiphiles,procede de preparation,et utilisations.
US20100279865A1 (en) * 2007-09-13 2010-11-04 Syngenta Crop Protection, Inc. Herbicidal composition and method of use thereof
EP2214479A2 (en) * 2007-11-07 2010-08-11 Rhodia Opérations Herbicidal composition comprising an aminophosphate or aminophosphonate salt and a viscosity reducing agent
CN102098913B (zh) * 2008-06-18 2013-11-06 斯特潘公司 超高载量的草甘膦浓缩物
CA2765888C (en) * 2009-06-25 2017-11-21 Hong Zhang Herbicidal concentrate compositions containing glyphosate and dicamba salts
BR112012001048A8 (pt) * 2009-07-14 2017-04-18 Rhodia Operations Composições adjuvantes agrícolas, composições de pesticidas, e métodos de utilização de tais composições.
CA2779734C (en) 2009-11-16 2016-12-20 Imtrade Australia Pty Ltd High load glyphosate formulations
CN101899065B (zh) * 2010-07-21 2013-01-02 浙江新安化工集团股份有限公司 草甘膦三铵及其制备方法和用途
EP2603075B1 (en) 2010-08-10 2017-07-12 Rhodia Operations Agricultural pesticide compositions
MX363521B (es) 2010-09-15 2019-03-26 Dow Agrosciences Llc Star Tensoactivos de amina y óxido de amina para controlar la desviación de rocío de un herbicida.
CN102067879A (zh) * 2010-09-27 2011-05-25 陈运谋 用草甘膦原药生产草甘膦水剂的方法
CN102217647A (zh) * 2011-04-19 2011-10-19 沙隆达集团公司 利用碱解副产氨合成30%草甘膦胺盐水剂的方法
EP2526769A1 (en) * 2011-05-25 2012-11-28 Cognis IP Management GmbH Biocide compositions comprising (poly)glycerol glycosides
US8455396B2 (en) 2011-07-11 2013-06-04 Stepan Company Alkali metal glyphosate compositions
US10334849B2 (en) 2011-10-26 2019-07-02 Monsanto Technology Llc Salts of carboxylic acid herbicides
KR101367258B1 (ko) * 2012-04-17 2014-02-27 인바이오 주식회사 속효성과 지효성을 동시에 갖는 제초제
UY34845A (es) 2012-06-04 2014-01-31 Monsanto Technology Llc ?composiciones herbicidas concentradas acuosas que contienen sales de glifosato y sales de dicamba
CN102907422A (zh) * 2012-10-16 2013-02-06 江苏钟山化工有限公司 一种水性增稠剂组合物及其制法和用途
CN103168798A (zh) * 2012-10-30 2013-06-26 肇庆市真格生物科技有限公司 一种除草剂组合物及其制备方法
BR102012028537B1 (pt) 2012-11-07 2018-10-23 Oxiteno S/a Industria E Comércio composição surfactante, formulação herbicida contendo glifosato, e, uso da formulação herbicida contendo glifosato
CA3123572A1 (en) 2013-02-27 2014-09-04 Monsanto Technology Llc Glyphosate composition for dicamba tank mixtures with improved volatility
MX2020003956A (es) * 2017-10-19 2020-10-05 Corteva Agriscience Llc Composiciones de dicamba con un potencial reducido de difusion de la pulverizacion.
CN108207946B (zh) * 2018-04-12 2020-12-22 南京科翼新材料有限公司 一种适用于敌草快二氯盐水剂的专用助剂
US10426163B1 (en) 2019-01-07 2019-10-01 Falcon Lab, Llc Bactericidal method of using compounds of fatty acids and ammonium fatty acid salts
CN112794805B (zh) * 2021-04-02 2021-06-22 苏州丰倍生物科技有限公司 一种烷基酯基盐衍生物、其制备方法和应用

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3853530A (en) * 1971-03-10 1974-12-10 Monsanto Co Regulating plants with n-phosphonomethylglycine and derivatives thereof
US3977860A (en) * 1971-08-09 1976-08-31 Monsanto Company Herbicidal compositions and methods employing esters of N-phosphonomethylglycine
US4405531A (en) * 1975-11-10 1983-09-20 Monsanto Company Salts of N-phosphonomethylglycine
US4159901A (en) * 1977-05-16 1979-07-03 Monsanto Company Corrosion inhibited agricultural compositions
US4140516A (en) * 1977-05-31 1979-02-20 Stauffer Chemical Company Encapsulation process employing phase transfer catalysts
US4140513A (en) * 1978-01-03 1979-02-20 Monsanto Company Sodium sesquiglyphosate
DE3014669A1 (de) * 1980-04-16 1981-10-22 Agfa-Gevaert Ag, 5090 Leverkusen Fotografisches aufzeichnungsmaterial, fotografisches diffusionsuebertragungsverfahren sowie verbindungen mit fotografisch wirksamen, abspaltbarem rest
US4315765A (en) * 1980-12-04 1982-02-16 Stauffer Chemical Company Trialkylsulfonium salts of n-phosphonomethylglycine and their use as plant growth regulators and herbicides
US4481026A (en) * 1982-11-16 1984-11-06 Stauffer Chemical Company Aluminum N-phosphonomethylglycine and its use as a herbicide
IL68716A (en) * 1983-05-17 1987-03-31 Geshuri Lab Ltd Process for producing n-phosphonomethylglycine
DE3441587A1 (de) * 1984-11-14 1986-05-22 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verdunstungshemmendes zusatzmittel fuer pflanzenschutzmittel-spritzbruehen
KR860008713A (ko) * 1985-05-29 1986-12-18 죤 알. 페넬 고체식물 훨성조성물 및 그 제조방법
AU590597B2 (en) * 1985-08-07 1989-11-09 Monsanto Technology Llc Glyphosate-resistant plants
US4936901A (en) * 1986-07-09 1990-06-26 Monsanto Company Formulations of water-dispersible granules and process for preparation thereof
JPH072608B2 (ja) * 1986-12-04 1995-01-18 モンサント コンパニ− 水性濃厚除草剤配合物
NZ231897A (en) * 1988-12-30 1992-09-25 Monsanto Co Dry water-soluble granular composition comprising glyphosate and a liquid surfactant
DK165156C (da) * 1989-12-20 1993-03-01 Cheminova Agro As Herbicid formulering indeholdende glyphosatsyre
US5430005A (en) * 1991-08-02 1995-07-04 Monsanto Company Herbicidal compositions
BR9303454A (pt) * 1992-08-24 1994-03-01 Monsanto Co Composicao herbicida e processo de controle de vegetacao indesejada
US5565409A (en) * 1993-04-02 1996-10-15 Monsanto Company Liquid concentrated herbicidal microemulsion compositions comprising glyphosate and either oxyfluorfen or acifluorfen
US5663117A (en) * 1993-12-17 1997-09-02 Monsanto Company Alkoxylated primary alcohol surfactants providing enhanced efficacy and/or rainfastness to glyphosate formulations
US5686384A (en) * 1995-03-14 1997-11-11 Zeneca Limited Compatibility agent and method
US5633397A (en) * 1995-06-07 1997-05-27 Monsanto Company Preparation of ammonium glyphosate via a gas-solid reaction system
AR004705A1 (es) * 1995-11-07 1999-03-10 Sabba Da Silva Lima Michele Composicion agroquimica liquida, metodo para convertirla en un liquido estable y composicion adyuvante para la preparacion de la misma.
ID23906A (id) * 1996-10-25 2000-05-25 Monsanto Co Komposisi dan metode untuk perlakuan tanaman dengan bahan kimia eksogen

Also Published As

Publication number Publication date
EA200000150A1 (ru) 2000-10-30
CN1115961C (zh) 2003-07-30
CA2297036C (en) 2009-11-24
ZA986502B (en) 1999-02-04
AU732689B2 (en) 2001-04-26
DE69818829D1 (de) 2003-11-13
CZ299834B6 (cs) 2008-12-10
US5998332A (en) 1999-12-07
ATE251383T1 (de) 2003-10-15
WO1999004635A1 (en) 1999-02-04
NO20000292D0 (no) 2000-01-20
IL134106A0 (en) 2001-04-30
AU8582698A (en) 1999-02-16
CA2297036A1 (en) 1999-02-04
NZ502397A (en) 2002-04-26
BR9810811A (pt) 2000-09-12
DE69818829T2 (de) 2004-08-05
EP0999749B1 (en) 2003-10-08
KR20010022128A (ko) 2001-03-15
TW492843B (en) 2002-07-01
DK0999749T3 (da) 2004-02-16
MY120452A (en) 2005-10-31
PL191328B1 (pl) 2006-04-28
ES2209171T3 (es) 2004-06-16
TR200000191T2 (tr) 2000-08-21
BR9810811B1 (pt) 2011-02-08
NO20000292L (no) 2000-03-22
PL338233A1 (en) 2000-10-09
HUP0002407A2 (hu) 2000-11-28
CZ2000203A3 (cs) 2000-07-12
EP0999749A1 (en) 2000-05-17
JP2001510776A (ja) 2001-08-07
UA66365C2 (en) 2004-05-17
CN1270499A (zh) 2000-10-18
AR018503A1 (es) 2001-11-28
HU228429B1 (en) 2013-03-28
HUP0002407A3 (en) 2003-05-28
JP3831609B2 (ja) 2006-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK772000A3 (en) High-loaded ammonium glyphosate formulations
EP0820231B1 (en) Glyphosate formulations containing etheramine surfactants
AU2005286633B2 (en) Alkoxylated alkylamine quaternary surfactants for glyphosate
US20080103047A1 (en) Herbicidal Composition Comprising an Aminophosphate or Aminophosphonate Salt, a Betaine and an Amine Oxide
HU229572B1 (en) Highly concentrated aqueous glyphosate compositions
HU226964B1 (en) Liquid, concentrate microemulsion composition containing a graminicide and a water-soluble herbicide as active ingredient and its use
NZ517124A (en) Enhanced method of killing weeds with glyphosate herbicide
WO2006033988A1 (en) Glyphosate formulations with early burndown symptoms
CZ20023A3 (cs) Kombinovaný přípravek k prevenci svalové únavy a přizpůsobení kosterního svalstva na vyčerpávající výkony
EP1135024B1 (en) Promoting biological effectiveness of exogenous chemical substances in plants
EP0991317B1 (en) Process and compositions promoting biological effectiveness of exogenous chemical substances in plants
CN102414167B (zh) 在可注册的、稳定的农业制剂中的含氮羟乙基磺酸盐
MXPA00000889A (en) High-loaded ammonium glyphosate formulations