HU228429B1 - High-loaded ammonium glyphosate formulations - Google Patents

High-loaded ammonium glyphosate formulations Download PDF

Info

Publication number
HU228429B1
HU228429B1 HU0002407A HUP0002407A HU228429B1 HU 228429 B1 HU228429 B1 HU 228429B1 HU 0002407 A HU0002407 A HU 0002407A HU P0002407 A HUP0002407 A HU P0002407A HU 228429 B1 HU228429 B1 HU 228429B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glyphosate
composition
ammonium
surfactant
weight
Prior art date
Application number
HU0002407A
Other languages
English (en)
Inventor
Tatsuo Sato
Masuo Kuchikata
Akio Amano
Masayasu Fujiyama
Daniel R Wright
Original Assignee
Monsanto Technology Llc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Technology Llc filed Critical Monsanto Technology Llc
Publication of HUP0002407A2 publication Critical patent/HUP0002407A2/hu
Publication of HUP0002407A3 publication Critical patent/HUP0002407A3/hu
Publication of HU228429B1 publication Critical patent/HU228429B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
    • A01N57/20Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Magykoneentrációjú ammönlum-glifozát kiszerelések
A jelen találmány tárgyát stabilis tárolást biztosító vizes herbicld kiszerelések képezik amik felületaktív anyagokkal együtt a glifozát szervetlen ammöniuns sóját tartalmazzák magas koncentrációban, valamint a találmány tárgyát képezik a felesleges vegetáció elpusztltására vagy szabályozására szolgáié eljárások, amik e kiszereléseket használják.
Az N-foszfono-meíii-glicin, amit másképpen glifozátként Ismernek, a szakirodalomból jól ismert, a káros növények megjelenése után azok Íevéizefén alkalmazott hatásos herbicld, A glifozát három savas csoporttal rendelkező szerves vegyület, és savas formája vízben viszonylag rosszul oldódik, A glifozátot ezért általánosságban vizoidható sóként szerelik ki. Bár a glifozát mono-, dl- és iribásisos só formában elkészíthető, mégis a glifozát kiszerelése és alkalmazása általában monobázísos só formájában történik, például mint egy monc(szerves ammóniumjsó, mint például monc(lzopropil-amln}ső, amit gyakran IPA-nak rövidítenek. A Roundup® herbícldet, ami a glifozát ÍPA-sóját tartalmazza, a Monsanto Company árusítja koncentrált vizes sóddal formában (SC), amelyet általában a felhasználás előtt vízzel hígítanak, majd a levélzefre permetezik. A glifozát mono(szerves ammónium)sói, például NH4’ sói, a kereskedelemben is beszerezhetők, amelyeket főleg száraz vlzoídékony szemcsék formájában (SG) szerelnek ki, ilyen például a Ríva!®' herbicld és a Rcundup® Dry herbícld ('Monsanto Company), amelyet a felhasználás előtt vízzel hígítanak, majd a levélzefre permetezik. Egyéb kereskedelmi forgalomban kapható glifozát termék a Touchdown® heréiold (Zeneca), amely egy mcno(trímetil-szulfóníum)-ot tartalmazó vizes SC kiszerelés, gyakran TMS~nek rövidítik, valamint a Rounöup® Geoforce herbicld (Monsanto Company) is Ide sorolható, amely a glifozát mononátrium sóját tartalmazó száraz SG kiszerelés.
Amikor Itt az ammónlum, “monoammónium és diammőnium szakkifejezéseket használjuk, akkor azok a glifozát sóira vonatkoznak, ezek a szakkifejezések szigorúan a szervetlen ammőníumcsoportokra, azaz MH4*-r© értendők, hacsak a szövegösszefüggésből más nem következik. .Az itt megadott glifozát arányokat és koncentrációkat, még abban az esetben is, ahol a glifozát só vagy sók formájában van jelen, savegyenértékben (a.e.) fejeztük ki, hacsak a szövegösszefüggésből más nem következik.
A glifozát különböző sóit, a glifozát sóinak előállítási eljárásait, a glifozát vagy sóinak kiszereléseit és a glifozát vagy sóinak gyomok és más növények irtására és szabályozására használt eljárásait a következő szabadalmi bejelentésekben tették közzé: a 4,507,250 számú Amerikai Egyesült Aiiamök-beíl szabadalmi bejelentés (Bakéi), a 4,481,026 számú Amerikai * φ φ
Egyesült Államok-beb szabadalmi bejelentés (Prisbyila), a 4,405,531 számú Amerika: Egyesült Államok-belí szabadalmi bejelentés (Franz), a 4,315,765 számú Amerikai Egyesült Áliamok-beli szabadalmi bejelentés (Large), a 4,140,513 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi bejelentés (Prill), a 3,977,860 számú Amerikai Egyesült Államok-beil szabadalmi bejelentés (Franz), a 3,853,530 számú Amerikai Egyesült Államok-beii szabadalmi bejelentés (Franz), és a 3799758 számú Amerikai Egyesült Államok-bali szabadalmi bejelentés (Franz). A fentiekben említett szabadalmi bejelentéseket itt teljes egészükben hivatkozásként építettük be.
A glifozátsék a legkitejezettebh gyomirtó hatáshoz általában alkalmas felületaktív anyag jelenlétét igénylik. A felületaktív anyag koncentráfumhan lehet jelen, vagy a végfelhasználó a hígított permeíezőszerhez hozzáadhatja, A felületaktív szer megválasztása igen fontos, Példáéi a szakirodalomban erről egy széleskörű tanulmányt jelentettek meg [Wyrili és Burnsíde: Weed Soience 25, 275-287(1977», a szerzők a glifozát gyomirtó hatékonyságának fokozásában, a különböző felületaktív anyagok vonatkozásában, jelentős eltéréseket találtak.
A glifozát nagymértékben koncentrált vizes kiszerelésének használata szervetlen ammónia bázissal alkotott soforméban előnyös lehetne. Az ammónia ára a többi bázisnál alacsonyabb, könnyen rendelkezésre ált alacsony a molekulatömege, vízben viszonylag nagymértékben oldódik és a növekedő növények és más szervezetek tápanyaga. A glifozát ammóniumsó vizes koncentrált oldaténak kiszerelése gyomok és más növények irtására és szabályozására a jelen találmány közzétételéig korlátokba ütközött. Az itt bemutatott korlátok egyike vagy másika közé a következők tartoznak: a glifozát ammóniumsójának kémiai és fizikai sajátságaiból származó nehézségek, az ilyen sók magas koncentrációjú vizes oldatához adható megfelelő felületaktív anyag meghatározhatóságának hiánya, a csökkent gyomfékentartás, és a folyékony ammónium-glifozát összetételek előállítására vonatkozó komplex folyamatok követélménye, amelyeknél a glifozát savegyenértéke alapvetően kisebb, mint a jelen találmány összetételeiben.
A glifozát vizes gyomirtó összetételeinek elkészítését, melyek egésze vagy egy része monoammönium és/vagy díammónlum sókból áll, itt tesszük közzé. A 0 290 418 számú európai szabadalmi bejelentés olyan vizes koncenfrátumot tesz közzé, amely gilfozáttal együtt egy kationos poíi(oxi-slkiléo)aikÍ!~amin (beleértve az alkeníl-amlnt) felületaktív anyagot tartalmaz, melynek egy része monoammönlumsó formájában, míg másik része olyan sóformában van, ahol a felületaktív anyag az elleniont biztosítja. A részben monoammónlum gilfozátból felépülő kiszereléseket közzétették |ö 290 418 számú európai szabadalmi bejelentési, ahol a glifozát maximális ősszmennyísége az összes formában 300 g savegyenérték/l (g a.e./l), és amelyeket többlépéses folyamatban állítottak elő, tették azt azért, hogy képesek legyenek a glifozát monoammónlum sóiból és a glifozát felületaktív sóiból álló keverék kialakítására.
* Φ X , * . φ * ♦♦♦Φ φ » Α
A szakirodalomban közzétették a monoammőnlum- és a díammónium-gíifozát valamint a glífozát izopropil-ammbnium-, nátrium- és kaksu-msóin alapuló összetételek herbicidkéní történő használatát [Naíewaje és mtsai: Weed Research 36, 241-247 (1996). Ezek az összetételek készítés közben -semmilyen felületaktív anyagét nem tartalmaznak. Közvetlenül a felhasználás- előtt két nemionos felületaktív anyagot és egy katlónos felületaktív anyagot küiön-külön hozzáadnak, így a hígított oldat maximális jelzett gllfozát koncentrációja kevesebb mint 10 g a.e./l. A monoammőnium és öiammónium söösszefételekröS leírták, hogy kisebb gyomirtó akövitásüak és gllfozát feivételüefc, mint a megfelelő ízopropíl-ammőnium sóősszefétefek, és a felületaktív anyag hozzáadását külön igénylik.
Az emmöníum-szulfátot tartalmazó gllfozát vizoidékony sóinak gyomirtó vizes konoentráít kiszereléseit a szakirodalomban közzétették fQ 274 369 számú európai szabadalmi bejelentési. Az alkalmazott glifozátröl leírták, hogy izopropii-ammóniumsö formából áll: bár az ammónium kationok jelenléte a gllfozát anionokkal együtt, amit az ammőnium-szulfát hozzáadása eredményez, ügy tekinthetők, mintha ammönlüm-ghfozátot biztosítanának.
A fentiekben említett nehézségeket leküzdve monoammónium-glifozáton alapuló vizoidékony száraz szilárd Összetételeket fejlesztettek ki, mint a mezőgazdaságban elfogadható kiszereléseket, amelyek egyben hatásos felületaktív anyagokat tartalmaznak. Ahogy azt közzétették [European Patent Application, száalk; 0 378 985 és 0 582 985}, ezeknek a szilárd nem-vizes kiszereléseknek a hasznossága a következő tényezők egyike vagy másika által korlátozott: általában komplex, hosszú és viszonylag drága előállítási eljárás, kényelmetlen kezelési tulajdonságok és a mezőgazdasági alkalmazásban felmerülő- nehézségek. Ráadásul, bár a száraz és a folyékony kiszerelések között számos farmer illetve mezőgazdasági permetezőkészűíék-kezelő nem tesz különbséget, mégis számos ok miatt, az esetek nagy részben, a folyékony kiszereléseket részesítik előnyben, különösen a vizes kiszereléseket.
Ezért, a jelen találmány egyik tárgya a stabilis tárolást biztosító nagymértékben koncentrált vizes berbicíd kiszerelésre vonatkozik, amely herbicldként hatásos koncentrációban a gllfozát ammónium sóját tartalmazza egy vagy több mezőgazdaságilag elfogadható felületaktív anyaggal együtt, amelyek gyomirtó hatását fokozzák.
Ezt a tárgykört nagymértékben nehezíti a felületaktív anyag és az ammónium-gílfozát oldatok magas ionerősségének összeférhetősége. Például, közvetlen összehasonlításban a mono(izöpropil-ammóníum)gl!fozáftal és a monoemmönium-glifozáttal, azt találtuk, hogy azonos gíifezát a.e. koncentrációnál vízben a monoammőniem-giifozát oldatot sokkai nehezebb tárolásra stabilis koncentrátumfcént kiszerelni, mint a mono(ízopropii-ammö-nium)giífozát oldatot. Ez a magnövekedstt nehézség számos különböző módon nyilvánult meg, ahogy azt az alábbiakban: körvonalazzuk.
« w e *· * χ ♦ χφ • A felületaktív anyag tartománya a monoammónium-gíífozáttal kompatibilis, például 360 g a.e-fí giifozát ás 130 g/I felületaktív anyag koncentrációknál sokkal koriátozottabban, mint amennyire a felületaktív anyag tartománya kompatibilis a mono{ízopropíi~ammónium)gllfozátnál azonos giifozát és felületaktív anyag koncentrációknál. Az egyik esetben, a fentiekben megadott koncentrációknál, a felületaktív anyag MON 0318 (Monsanto Company), amely poil(oxí~elííén)(15} fagygyú-aminon alapot, kiváló kompatibilitást mutat a monoílzopropll-ammónium) glifozáttal, de a monoammőnium-glífozáttal összeférhetetlen, ez az összeférhetetlenség azonnali fázlsszétválást, vagy a giifozát sóoldatból a felületaktív anyag “ki sózását'' eredményezi.
• Egy adott felületaktív anyag adott koncentráoiójánál, a maximális koncentráció, vagy a giifozát a.e. terhelés'*, egy stabilis tárolást biztosító vizes koncentrátumban, a legtöbb felületaktív anyag esetében, jelentősen kisebb a giifozát monoammónlarnsónál, mint a giifozát mono(lzo-propii-ammóníum)sónái.
• A giifozát a. e. adott terheíésekor a legtöbb felületaktív anyag maximális koncentrációja, ami a tárolásra stabilis vizes koncentrált kiszereléshez hozzáigazítható, jelentősen alacsonyabb akkor, ha a giifozát monoammőniumsó formában van jelen, mint amikor mono(lzopropil~ammó~niom)só formában található.
• További összeférhetöséget biztosító szerek, mint például az oktiiamin-hldrokiorid (amely a vizes koncentrált monoüzöpropil-smmóníum) glifozátnál nem szükséges), egy adott felületaktív anyaggal együtt a monoammőoium-giífozáí elfogadható tárolási stabilitása érdekében megkövetelhetek.
• A giifozát a. e. és a felületaktív anyag adott koncentrációinál a maximális hőmérséklet, amelyet a vizes koncentrált kiszerelések fáziselküiönülés nélkül elviselnek, a glifozát-monoammőnlumsó formánál alacsonyabb, mint a monofizopropil-ammóniumjsó formánál. E maximális hőmérséklet megfigyelhető például a zavarosodé® pont mérésével, ami a szakirodalomban jártas szakemberek számára jól ismert eljárásokkal elvégezhető.
A jelen találmány egy további tárgyköre stabilis tárolást biztosító nagymértékben koncentrált vizes herblöd kiszerelésről gondoskodik, amely egy vagy több felületaktív anyaggal együtt a giifozát szervetlen ammöniumsóját tartalmazza és a napjainkban kereskedelemben kapható standard giifozát sőkiszereíésekkei, mint például a Roundup® Kerülőiddel vagy a Touchdöwn81 herbfoiddel összehasonlításban előnyösebb gyomirtó hatékonysággal bír.
Ez a témakör azzal a nehézséggel számol, hogy a giifozát sóoldatok gyomirtó hatékonysága a kővetkező két tényezőtől függ·, az alkalmas felületaktív anyag kiválasztásától és a koncentrált kiszerelésben a felületaktív anyag lehető legnagyobb koncentrációjának bizto♦ X sírásától. A glifozát monoammöníomsó helyett például a mono(izopropil-ammóníum)só ezen két tényező ellen ven.
Még a glífözátsö kicserélése nélkül is nehéz a jelenlegi Roundup® és Touchdownx kiszerelések gyomirtó hatékonyságának növelése, amelyek mono(ízopropil-ammónium) illetőleg mono(írlmeíii-szu;ifóníüm) sókat tartalmaznak. Ezekben a termékekben a felületaktív anyag koncentrációjának bármely alapvető növelése csak annak ellenében érhető el, ha a glifozát a.e. terhelést csökkentjük. Hasonlóképpen ezen termékek glifozát a.e. terhelésében beálló bármely alapvető növelés csak annak ellenében érhető el, ha a felületaktív anyag koncentrációját csökkentjük és ezzel a csökkent mértékű gyomirtó hatást megkockáztatjuk, így a vizes ammónium glifozát kiszerelés kifejlesztése a következő akadályok leküzdésével jár; (íj magas glifozát a.e. terhelés biztosítása, (ii) a megfelelő gyomirtó hatást növelő felületaktív anyag beépítése, és (ülj a. fenti felületaktív anyag olyan magas koncentrációjának biztosítása, amely nagyobb gyomirtó hatékonyságot biztosit mint a kereskedelemben kapható standard glifozát kiszerelések, ezek megvalósításával valóban magas koncentrációjú kiszerelések biztosíthatok Mindezek ellenére a fentiekben közzétett problémák az itt megfogalmazott és leirt szabadalomban megoldást nyernek, itt most egy vizes koncentrált herbicid összetételről gondoskodunk, amely az IM-foszfono-mefíl-giícín (glifozát) ammóniumsöjának gyomirtásra hatásos mennyiségét tartalmazza, amelyben az ammónia és az N-foszfono-metli-giicín moláris aránya körülbelül pH 8-7-íg terjedő értékeket biztosít ás a gyomirtó hatékonyság egy vagy több felületaktív anyag mennyiségének növelésével fokozódik. A találmány összetételeinek egyik jellemzője, hogy ezek széles hőmérséklettartományban, körülbelül ö eC~tól körülbelül 40 öC~ig, stabilis tárolást biztosítanak. Az előnyben részesített Összetételek még ezeken a tartományokon kívül is stabilisak, körülbelül -1 c'C~től körülbelül 80 C-lg. Ez a tárolási stabilitás nyomnyi mennyiségnél nagyobb mennyiségű primer C4.-;S aikil-amín- vagy Cü.<? alkil-trimetil-ammöníum-klorid só hiányában Is elérhető.
A “gyomirtásra hatásos mennyiség: és a gyomirtó hatékonyságot fokozó mennyiség szakkifejezések azt jelentik, hogy a növények leveleinek permetezésére megfelelő mennyiségű vízben hígított N-foszfono-mefil-glicin ammóniumsót és felületaktív snyagofkajt tartalmazó koncentrált Összetételt biztosít.
A továbbiakban a leírásban és igénypontokban alkalmazott % kifejezés íőmeg%-ot jelent, hacsak azt külön másként nem jelezzük.
A fentiekben említett körülbelül pH 8-tól 7-ig terjedő tartomány az 1 % glifozát a.e.-re vonatkozik, ahol az smmóníom-gíiíozálot ionmentes vízben oldották fel. A fentiekben leírt összetétel pH érteke ezen tartománytól kissé eltérhet, ha maga a felületaktív anyag savas vagy lúgos tulajdonságú; bár az előnyben részesített megvalósítási formában az összetétel jf * * ♦ » c < ‘X »»«· egészének pH-ja ionmentes vízben körülbelül 6-7-ig leged., ha 1 tömeg%«os glifozát oldatot készítünk.
A jelen találmány egy speciális· megvalósítási formájában, az összetétel nem, vagy jelentős mennyiségben nem, vagy hatásos mennyiségben nem tartalmaz olyan felületaktív anyagot, amelynél a -(CHs)„r(C2Haö}n-R vagy a -(CsH^O^-COR csoport közvetlenül nltrogénatomhoz kapcsolt, ahol m értéke nulla vagy 1, n értéka 1-tőí 3~ig te^edo szám, p értéke 1 -tói 18-ig terjedő szám és az R jelentése Cs~C;-; alkilcsoport. Ebben a szövegösszefüggésben a nem jelentős mennyiség jelentése nem több mint nyomnyi mennyiség, például körülbelül 0,1 tömeg% felületaktív anyag, és a nem hatásos mennyiség azt jelenti, hogy az ilyen felületaktív anyag kisebb mennyiségben van jelen, mint amennyi az összetétel gyomirtó hatásának növeléséhez szükséges, például kevesebb, mint a felületaktív anyag 1 tömeg része per 20 tömegrész gíifozátsó.
Tehát a találmány a nem-kívánt növények szabályozására egy vizes koncentrált öszszetéteít használatával gyomirtó eljárásról gondoskodik, melyben az összetételt vízzel az alkalmazásnak megfelelő koncentrációban hígítják, és ezután alkalmazzák, például a hígított összetétel növényi levelekre történő permetezésével.
A találmány összetételének jellemzői és előnyei között meg keli említeni a viszonylag alacsony költséget, ami az ammónia alacsony árának köszönhető, összevetve az alternatív bázisokkal, mint például az izopropü-aminnal vagy a trlmetii-szulfőniumionnat.
Az itt részletesen bemutatott összetétel magas terhelésű glifozát a.e,, melynek számos előnye van. Az egyik ilyen, hogy a glifozát a.e. tömegegységre jutó termelési, csomagolási, szállítási és raktározási költsége alacsony, mivel az összetételben lévő víz mennyiségét minimálisra csökkentettük, mindezeken felül a legnagyobb árcsökkentő tényező a fentiekben említett ammónia használatának köszönhető. Egy másik előny a csomagolóanyag mennyiségének csökkentésében rejlik, amelyet egyébként a felhasználó kénytelen kidobni. Még egy további előny az, hogy a felhasználónak kevesebb csomagot kell adott földterület kezelésére alkalmaznia.
Az Itt részletesen bemutatott összetétel magas fokú gyomirtó hatékonyságról gondoskodik, amely egyes esetekben jóval a kereskedelmi standard felett van. Ez a hatékonyság számos módon nyilvánulhat meg, például a nehezen elpusztítható növényi fajok javított szabályozójaként léphet fel, a íltofoxicílás szimptőmáínak korai megjelenésével, javított esőtűréssel járhat, vagy a glifozát a.e, arány csökkentésének képességeként Is megnyilvánulhat, anélkül, hogy a célnövények elfogadható mértékű szabályozása sérülne.
Ezek és a további előnyök nyilvánvalóvá válnak a találmány most következő részletes leírása alapján.
Az előzőekben közzétett stabilis tárolási biztosító felületaktív anyagot tartalmazó ammórtium-glífozáf koncentrált összetételében, függetlenül attól, hogy azok folyékony vagy száras állapotúak, as ammón-ia/gltfozát moláris aránya közel egy. vagy alacsonyabb, tnlkőzben a szóban forgó összelát®! pH értéke körülbelül 4. Meglepetésünkre azt találtuk, hogy a koncentrált kiszerelések oldatainak elkészítése előnyösen ezt a moláris arányt növeli,
Kezdetben azt feltételeztük, hogy további ammónia-kation hozzáadása, és ennek megfelelően a só íömegszázaiékánsk növelése, az összetételben a gyomirtó hatékonyságot növelő mennyiségű felületaktív anyaggal történő összekeverhetöséget korlátozza. A jelen találmány azon a nem várt felfedezésen alapul hogy a felületaktív anyag összeférhetősége inkább javult, mint csökkent, a magasabb ammőnia/glifozát moláris arányoknál.
Meg az 1 feletti alacsony moláris aránynövekedés, mint például 1,2, is bizonyos előnyökkel jár, de a legnagyobb előnyt akkor kapjuk, ha a moláris arány lényegesen nagyobb 1,5-nél (az ennek megfelelő pH érték körülbelül 5,5} és eléri, de előnyösen 2 alatt marad (az ennek megfelelő pH érték körülbelül 8). A 2 vagy ennél magasabb moláris aránynál, például 2,2-nél, az ammőnlum-giifozát összetétel alkalmazója által elfogadható felhasználhatósága csökken, a túlzott mértékben felszabaduló ammónia miatt. Elfogadott tény, hogy a jelen találmány speciális előnyeit akkor kaphatjuk meg, ha a felhasznált ammónium-glifozát pM-ja körülbelül 6 és 7 közé esik Ebben a pH-tartományban az ammónia/gílfozáí moláris arány körülbelül 1,8 és majdnem 2,0. Egy különösen előnyben részesített pH-tartomány körülbelül
8,3 és 8,7 között van, amely körülbelül 1,8-tói 1,96 ammőnia/glifozát moláris aránynak felei meg.
Amikor az ammónlum/gilfozáí moláris aránya lényegesen nagyobb mint 1, ahogy ez a találmány összetételeiben megvalósul, akkor a jelenlévő glifozát legalább egy része diammóniumsó. Kettes moláris aránynál az összes glifozát diammóniumsó formában van jelen. így a találmány új gyomirtó vizes koncentrált ammóniám-glifozát kiszerelésekre vonatkozik, amelyek a glifozát diammóniumséját a glifozát monoammónlumsójával és egy vagy több felületaktív anyaggal keverékben tartalmazzák. A sók ezen keverékei, a felületaktív anyagokkal együtt, felhasználhatók meglepően magas koncentrációjú stabilis tárolást biztosító vizes kiszerelések előállítására, amelyek az aránytól függően körülbelül 8-7 közé eső pH-értéket adnak.
Meg kell jegyeznünk, hogy a fentiekben leírt pH és az ammőnia/glifozát moláris arány közötti kapcsolat ideális rendszerekre vonatkozik, ahol mind a glifozát, mind az ammónia lényegében mentes azoktól a szennyezőktől, amelyek a pH-t befolyásolják. Gyakorlatban, más savak és lúgok kis mennyiségeinek jelenléte a ρΗ-ban csekély eltéréseket adnak ahhoz képest, mint amit a reagált glifozát és az ammónia moláris arányából elvárunk.
A szakirodalomban, a gíifozátsok előállítására számos általános eljárást tettek közzé: a 3,799,768 számú Amerikai Egyesült Államok-beii szabadalmi bejelentés (Franz), a 4,140,513 számú Amerikai Egyesült Áiiamok-öeli szabadalmi bejelentés (Prillj, a 4,315,785 számú Amerikai Egyesült Államok-beii szabadalmi bejelentés (Large), a 4,405,531 számú ; *** « <. *** **«,
Amerikai Egyesült Áilamok-beli szabadalmi' bejelentés (Franz) és az 5,633,397 számú Amerikai Egyesült Áilamok-beli szabadalmi bejelentés (Gillespie és mtsai), A jelen találmányban az előnyben részesített ammónlum-giifozái elkészítése megfelelő mennyiségű víz jelenlétében, a glifozát savas formájának vizes koncentrált ammóniával történő maga itatásával megy végbe, ahol a glifozát moláris mennyisége körülbelül 1,5, majdnem 2,0-ig terjed, így egy olyan koncentrált vizes oldatot kapunk, amelyet ha íonmentesitett vízzel 1 % glifozát a.e.-re hígítunk, ekkor pH-ja körülbelül 6 és 7 közé esik.
Az ammónia és a glifozát neufraiizálásí reakciója exoierm. Ezért a vizes ammóniát és a glífozátöf olyan módon és olyan arányban szükséges egyesíteni, hogy ez a reakció hűtését lehetővé tegye, ezzel elkerülhetjük az ammöniapára elvesztését. Előnyösen, a vizes ammóniát a vizes közegben lévő giifozáthoz adjuk, azaz több viz legyen jelen mint amennyit a vizes ammónia maga biztosít. A párvesztés minimalizálása és a gyúlékonyság elkerülése érdekében a reakciót előnyösen Inért gázt, mint például nitrogént, tartalmazó edényben végezzük. A szakirodalomban jártas szakemberek előtt nyilvánvaló, hogy a folyékony és a gáz állapotú ammónia valamint a gyenge savak, mint például szénsav, ammónlumsóí a vizes ammónia teljes egészének vagy egy részének helyettesítésére felhasználhatók.
A glifozát reakcióját az ámmóniávál, szabadon megválaszthatóan, kiválasztott felületaktív anyag(ok) jelenlétében lehet végrehajtani, ahol a glifozát mennyisége körülbelül 100-800 g a.e.Zl, előnyösebben körülbelül 300-600 g a.e./l. Az összetétel fajsúlyától függően ezek a tómeg/térfogatban kifejezett terhelési tartományok iömeg/tömeghen kifejezve hozzávetőlegesen megfelelnek körülbelül 10-50 % a.e.-nek, illetőleg 25-50 % a.e.-nek, Legelőnyösebben a koncentrált összetételben a glifozát terhelés körülbelül 400-500 g a.e./l, ez hozzávetőleg körülbelül 33-42 % a.e. tömeg/tömeg terhelésnek felei meg.
Az adott célnak megfelelő glifozát terhelés, és az ammónia/glífozát moláris arányú összetétel elkészítésekor nyilvánvalóvá válik a beállítás szükségessége, mely a használt glifozátsav mérésével megoldható. Kényelmes a glifozátsav használata nedves pogácsa formájában, amelyet a kereskedelmi forgalomra termelő üzemekben így is készítenek, ez tipikusan 5-15 tömeg% vizet, valamint nyomnyi mennyiségben szennyezőket tartalmaznak, és tipikusan a glifozát mérési eljárásban körülbelül 30-90 tömeg%-osak.
Ahogy azt a fentiekben jeleztük, a jelen találmány vizes koncentrált kiszereléseinek tárolási stabilitása meglepő módon a kiszereléshez alkalmazott ammónium-gíífozát pHáátői függ, A tárolási stabilitás szakkifejezés, ahogy azt itt egy összetételre értjük, azt. jelenti, hogy az összetétel egyetlen fázisú marad, anélkül, hogy közben jelentős mennyiségű ammóniapára keletkezne, és anélkül, hogy kristályképződés lépne fel, időközben legalább egy hétig, egy adott hőmérséklettartományon belül, például 0-40' °C-os tartományban, normái tárolási gyakorlatnak megfelelő körülmények között tartjuk. Előnyösen az összetétel egyfázisú marad anélkül, hogy közben jelentős mennyiségű ammöniapára keletkezne, és anélkül, «ΦΦ φφ ΦΦΧ hogy krtstályképződés lepne fel legalább egy hónapig egy szélesebb hőmérsékleti tartományban, például -10 ÖC és -60 *C között.
A jelen találmány példáiban közzétett kiszerelések, amelyek pH-ja 5,5 vagy alacsonyabb, elfogadhatatlan módon, legalább Is ezekben a kiszerelésekben, -10 °C-on kristályosodást mutatnak. A jelen találmány példáiban közzétett kiszerelések, amelyek pH-ja 7,5 vagy magasabb, elfogadhatatlan módon, legalább is ezekben a kiszerelésekben, 60 °C-on jelentős ammöniapára kibocsátást mutatnak. Azok a kiszerelések, amelyeknek pH-ja 6-,0.. 8,5 vagy 7,0, ezeket az elfogadhatatlan ínstabiiitásí jellemzőket még -10 °C-on vagy 60 öC-on sem mutatják.
Bem figyelhető meg egy éles pH megszakadási pont, amely alatt az ammónlum-gtifozát kiszerelés ammóniapárát egyáltalán nem bocsát ki, és amely felett egy hasonló kiszerelés elfogadhatatlanul magas ammóniapára kibocsátást mutatna. A kibocsátás mértéke egy adott pH-η a hőmérséklettől függ, és az elfogadhatóság vagy a kibocsátás egy sajátságos szintje bizonyos mértékben szubjektívnek tekinthető. Bizonyos példák bemutató jelleggel olyan kiszereléseket ismertetnek, amelyek elfogadható fizikai stabilitással rendelkeznek pH ~ 7,3 vagy 7,4 értékeknél, bár az ammóniapára kibocsátásuk nem szűnik meg, melynek elfogadhatósága sajátságos felhasználástól függ, amelyre a kiszerelést szánták. Továbbá, a szakirodalomban jártas szakemberek felismerik, hogy az ammóníum-gllfozáf oldat pH ~ 7~rői mondjuk pH - 7,4-re történő emelése csak igen kis mértékű ammóniapára felszabadulás változást eredményez Így, ahol az említett felső pH-tartomány határ körülbelül 7, ott a találmány oltalmi körének megfelelően nem kizárt, hogy a kiszerelés pH-ja kissé magasabb mint 7, például: 7,3 vagy 7,4, és az ammóniapára kibocsátás szempontjából nagymértékben elfogadható stabilitást mutatnak. Sár előnyben részesítjük ha a jelen találmány kiszerelésének pH-ja nem magasabb mint 7,0.
A jelen találmány egyik összetétele olyan felületaktív anyag rendszert tartalmaz, amely egy vagy több felületaktív anyagosztály alkalmas képviselőit foglalja magéban. Az alkalmas ebben a szövegösszefüggésben /ofer a//a a összetételben lévő ammónium-gfiíozátfai elfogadható kompatibilitását jelent. Ez azt jelenti, hogy ez a koncentráció elegendő a giifözáí gyomirtó hatásának elősegítésére, az ilyen felületaktív anyagok lehetővé teszik a magas ammöníum-gilfozát terhelés elérését stabil, homogén egyfázisú kiszerelésben.
A felüietaktiv rendszer komponensei alkalmas felületaktív anyagként magukban foglalják a kationos felületaktív anyagokat, az anionos felületaktív anyagokat és az amfoter természetű felületaktív anyagokat. Előnyben részesítjük azt, amikor legalább az egyik felületaktív anyag más mint anionos. A jelen találmány egyik összetétele elkészítésének megkönnyítésére a környezeti hőmérsékleten folyékony felületaktív anyagokat részesítjük előnyben, de ez nem követelmény.
χ ,'ί. 0: ‘ ' ♦ X X 0 *♦· ♦» «««X XX*
Korlátozás nélkül a felületaktív anyagok osztályainak példái a kővetkezők.: aíkanoí-amidok, betaín-származékok, poli(oxi-etílén) - pöílCcxí-ptoplién) blokk kopollmersk, glicebnészterek, glfkolészterek, Imldazolinok és ímíöazoiínszár'mazékok, íanolinszármazékok, lektin és származékai, síkil-amlnok, tercier és kvatemer poii(oxi-aikilén)alkil-amlnok, poíí(Qxi-aikiién)- és nem-poll(oxMk?lén)alkf1-amih-oxfdok, tercier és kvatemer poíi(oxi:-aíldlén)aíkíl-éter-amíncá«, pd^oxi-aMén/aikíl-éter-amih-oxídok, polí(oxí-alkílénjaíkil-éterek, melyek elsődleges és másodlagos alkohoiokbői származnak, poll(oxi-aík.lién)alki.í-éferek, poli(oxl-alkílén)aíklí-észterek, aikoxiiezett és nem aikoxilezett szcrbítán-észterek, aikii-giikozidok, alklI-poílgílkozidok, szukrőzészterek, szukrózglíceridek, aikil-szulfátok és -foszfátok. oíefín-szuifonátok, atkíí-aríí-szuífonáíok, poil(oxl-aikílén)áikii-éter-szultátok és -foszfátok, szulfoszokcínát származékok, szulfoszukcinátok, taurátok, az olajok szulfátjai és szulfonátjai, zsírsavak, alkoholok, aíkoxilezeít alkoholok, zsirészterek és aromás származékaik, és ezeknek valamint hasonlóknak elegyet. A szakirodalomban jártas szakemberek számára nyilvánvaló, hogy a fentieken kívül más felületaktív anyagok is egyformán hasznosak lehetnek. A felületaktív anyag leírásában az aikil szakkifejezés egy egyenesláncú vagy elágazőláncü, telített vagy telítetlen szénhidrogén csoportot tartalmaz, amely körülbelül 8- 22 szénatomos, hacsak a szövegösszefüggés mást nem kíván. A kevesebb szénatomszámú alkíl szakkifejezés Itt olyan szénhidrogéncsoportra vonatkozik, amely körülbelül 1-4 szénatomos.
A találmány egy előnyben részesített összetételében a jelenlévő felületaktív anyagok közül legalább az egyik kationos vagy nem ionos, A találmány egy különösen előnyben részesített összetételében a jelenlévő felületaktív anyagok közül legalább az egyik kationos.
Egy specifikus megvalósítási formában az összetétel kationos felületaktív anyagot és nem ionos felületaktív anyagot tartalmaz, Ahogy azt itt használjuk a kationos felületaktív anyag” szakkifejezés bármely felületaktív anyagra vonatkozik, amely pozitívan töltött csoporttal vagy a proíonálodás során pozitívvá alakuló csoporttal rendelkezik, és beleértjük az amfoter vagy Ikerionos jellegű felületaktív anyagokat Is.
Az előnyben részesített felületaktív anyagok osztályainak példái közé a következők tartoznak: poiiíoxí-aikllénjalkli-éterek, szorbítánésztérek, aikii-giikozidok és aikií-potígtíközidök. Az aikíl-glíkozídok és aíkil-poíigiikozidok között különösen előnyben részesítjük-a íauhl-gíikozidokai és a poíiglíkozidökat
A kationos felületaktív anyagok alkalmas osztályai közé a primer, a szekunder és a tercier aikíi-aminiumsók, a primer, a szekunder és a tercier aikil-aminíumsók tartoznak, amelyekben az amincsopört a kiszerelésben alapjában véve protonéit, az óniumsók, mint például a kvaterner alkíiammóniumsők, és ezek keverékei. A jelen találmány gyakorlatában a primer, a szekunder, a tercier és a kvaterner, valamint az alklí-amin és alkíi-ammóníum ikerion felületaktív anyagok széles választéka felhasználható. A jelen találmány alkalmas anionos és
0* ♦» > Μ « « *0 0 katlonos felületaktív anyagai közé a klorid-anion, a hidrodd-anlon, a giifözát-aniön, a szulfát-anion és a foszfát-anion tartoznak. A további alkalmas anionok a szakírodatomban jártas szakemberek számára jól ismertek.
A jelen találmány egyik megvalósítási formájában az -előnyben részesített primer, szekunder és tercier alkíí-amin felületaktív anyagok közé a tercier polifoxi-aikílénjaBdi-amio és az alkll-éter-aminok tartoznak.
A jelen találmány használatában az előnyben részesített ikerlonok és amfofer jellegű alkll-ammónlumsők alosztályaiba aminosavszármazékok tartoznak, mint például alkil-, dialkilvagy kisebb szénatomszámü aikil-gticinek, S-alantnek, aszpartáfok és hasonlók.
Az előnyben részesített alkil-ammönlumsók a kvafemer alkil-ammóniumsők. A jelen találmány használatában az előnyben részesített kvaterner alkii-ammőniomsók osztályai közé negyedleges (például N~mefil)alkíi-amlnok, negyedleges polí(oxi-aikilén)~aikií-emínok( a Piriéinek kvaterner sói, a karboxilezett imidazolinek kvaterner sói (nyitott és zárt lánc) és a frlaíkii-befainek tartoznak. A tnaikll-amín-oxldok szintén olyan osztályt képviselnek, amelyek a jelen találmány gyakorlatában hasznosak, mivel az Ide tartozó vegyületek víz hozzáadásával kvaterner ammőninm-hidroxid sókat képeznek. A jelen találmány gyakorlatában felületaktív anyagként hasznos kvaterner alkll-ammónium és alkil-amm általános osztályok a szakemberek számára jói Ismertek és könnyen kiderlthefők.
A jelen találmány gyakorlatában a kvaterner alkil-ammóníumsők előnyben részesített alosztályai a következők: az alkíMdsebb szénatomszámü aikí1-di(hídroxi-kisebb szénatomszámú alkil) ammónlom-kiondok; a dialkil-dl(kisebb szénatomszámú alkil) aramőnium-kiortdok; az aikii-tn(kisebb szénatomszámü alkíi)ammönium~kloridok; a karboxlmstiiezett imidazolinok és az aíkil-di(klsebb szénstomszámú aikiijbetainok. A különösen előnyben részesítettek közé a dlalkíl-dlmetil-ammónlum-kíoridok és az alkil-trimetil-ammönsum-kloridok tartoznak. A jelen találmány gyakorlatában használt kvaterner ammóniumsök alkalmas osztályai, alosztályai és fajtái, anélkül, hogy erre korlátoznánk magunkat, a következők:
1, kvaternerizáít hosszúlánoü amlnok:
a) aikiMrt(kisebb szénatomszámü alkiljammónlum-kloridok
I) öimetfi-coco^ammónium-klorid (coco ~ Cí2.15í alkil)
II) trlmefil-oktadecíi-ammóniom-kloríd
b) díaikihoifkisebb szénatomszámú aiklíjammónium-kloríd
i) dimetll-diöktadecil-ammóniom-klond^
2. kvaternerizálf poli(oxi-alkilén) hcsszúláncű aminek;
a) dialkii-dí(hldroxii-etii)-ammönlum-kiohdok
I) meííi-hlszíS-hldroxíi-etilj-coco-ammoníum-kiűrid ii) metil-bisz(2-hidroxil~etll)-iaunhammónium-kiorid * Φ *+ Φ X
X Φ * » ♦ * X X Φ Λ ΦΦ « Φ« φ áii) m^l-ibisz(2-hiclroxtl-etil>-oleiÍ-ammónium-4doríd
b) »ikiidí(poii(oxí-aikiian)-kisabb szénatomszámú aikibammónium-kiondok
i) m^Fbtsz(omegaNdroxti-p©lí(oxi-etilén)-cooo'- ammónium-kioríd, ahol a pdi(oxi--etiién): 3-20 mól atíién-oxidbóí származik tt) mstii-'bisíomagabtdroxii-poii(oxi-atiién)-oiai(-ammónium-kiodd; ahol a pöii(oxi~eliién) 3-20 mól -etiién-oxidbál származik
c) htdroxt^alka-poi(oxt-ettlén)-dl(ktsebb szénatomszámú aikii)-ammőni anvkioridok
i) hidroxfl-eW-dimatl-poíi(oxket!lén>(2 mói)-am~mónium-Wortd
d) aikibtrifpoiíioxi-etilénj-ammónitim-foszfátok
t) iaoril~tnpo)i(űxi-etiién)-ammónium-foszfát
3. kvaternerizáH piddinok.
i) N-oktii-pindin-kioríd ii) F4~dodacii-piridín-kiobd
4. kvaiernedzaii karboxliezett imidazoiinok (zár vagy nyitott íánc):
i) ^-karboxt-maÖl-N-amino-efil- undeciíiml· dazokn ii) M-karboxi-N-hidroxk-atii-ondaciiímídazoíin ifi)
N-karboxi-matii-N-amino-etíi-vNjH'-dikar-boxi-metiríundecii-imid azolin iv) N-karboxi-metii~N~(karboxi-metoxi)atii-iindaciíimidazoíin
v) Ni-karboxi-matíi-N-hídroxií-etibbeptsdacií-imidazoíin vi) N-karboxi-matii-N-hídroxil-atií-ondacíí-imidazoíin 5 tnaikit-beíainok:
a) aikli-di{kisefafe szénatomszámö aikiöbetainok
i) iauril-bimabt-betsin ii) sztaadt-dimatii-batain iii) ooco-dimatii-betsin iv) decsi-dimeíii-beiain 6. amin-oxídok:
a) sikií-di (kisebb szanatomszámú aíkil)amin-oxidök
i) teudMimetii-aroin-öxid ii) szlaani-dimetii-amin-oxid
b) dí(bidroxii-etií)-alkii-amin-oxidök
i) di(hidroxii-etit)Oktilamín~oxid:
ii) di(bidraxi-etii)--dodaciiamín-oxid *4 4 «ί) dlihidroxí-etíl)-faggyúamin-oxíd ο) dl(poli(hldroxíí-etílén)j-akil-emin~oxidok
i) ί»δ2((Μηβ98Ν0τοχΜ-ρο8<οχΒβ486η)Ήδ98νύ8πι?η-οχί0 d) kisebb szénaíomszámá aíkíi-poliíoxi-etiíén}-alkíl-amin-oxídok
I) ovaiíí~poií(oxi~eiiíénX2 mól)coco-amin-oxíd
A jelen találmány gyakorlatában hasznos kvaterner ammöníumsók más általános osztályai, alosztályai és fajtái a szakirodalomban jártas szakemberek számára jói ismertek. Bizonyos kvaterner ammóniumsök sokkal ídeálisahb tulajdonságokat biztosítanak mint mások, és a szakirodalomban jártasak a jelén találmány kiszereléseinek optimalizálását képesek könnyen elvégezni a megfelelő kvaterner ammóniumsók kiválasztáséval és a kiszerelés alkotórész-koncentrációinak változtatásával.
A jelen találmány kiszereléseiben hasznos feiületaktiv anyagok számos gyártótól a kereskedelemben beszerezhetők és általában ezeket széleskörűen jellemzik [McCutcheon’s Detergents and Emulsifiers, hiorth American Annoai Edítion (1996); és McCotcbeon’s Detergents and Emulsifiers, International Edition (Í986jj.
A találmány összetétele szabadon megválaszlhaföan egy vagy több további felületaktív anyagot tartalmazhat, amelyeket az összeférhető nem-ionos felületaktív anyagok, kationos felületaktív anyagok és anionos feiületaktiv anyagok, valamint az amfoter jellegű felületaktív anyagok közül választónk ki. A kiszerelésekhez a további alkalmas felületaktív anyagok, amelyek kationos és amfoter jellegű feiületaktiv anyagokat tartalmaznak, a nem-ionos felületaktív anyagok, ahogy azokat a jelen találmányban közzétettük. Az alkalmas nem-ionos felületaktív anyagok közé a kővetkezők tartoznak', poll(oxl-efilén)-aikíi-fenli-éterek, pö:ii(oxí~etíién)a!ki! (például, lauhl, mírlsztií, paímítíl, sztaaríí vagy oieiíjéferek, szorbitánészterek, alkil-gílkozidok és aíkíl-poíiglíkozidok. A további alkalmas nem-ionos felületaktív anyagokat a szakirodalomban tették közzé [4,406,531 számú Amerikai Egyesült Áliamok-beli szabadalmi bejelentési Az egyéb alkalmas nem-ionos feiületaktiv anyagok a szakirodalomban jártas szakemberek számára jói Ismertek.
Az egyéb szabadon megválasztható alkalmas felületaktív anyagok a primer Ο<.« alkíl-amin- és a C4.ÍS aíkíí-irímetlí-ammönium-kíoridök, de a jelen találmány összetétele stabilis tárolást biztosít anélkül is, hogy bármelyik feiületaktiv anyag nyomnyínál nagyobb menynyiségben jelen lenne, például 9,1 tömeg%.
A találmány bizonyos előnyben részesített összetételeiben, amelyek mind kationos, mind nem-ionos felületaktív anyaggal rendelkeznek, a kationos felületaktív anyag meíll-biszCS-hidroxIi-etiljcoco-ammönium-kíorld és a nem-ionos feiületaktiv anyag polí<oxi-etiíén)alkii~éter, mint például poilíoxl-etilén) szekunder alkohol, mely átlagban körülbelül 3-15 mól etilén-oxióot tartalmaz.
φ «
A jeten találmány vízoteékony koncentrált kiszereléseiben tipikusan körülbelül összesen 2 tömeg%-föi körülbelül 25 tömeg%-íg egy vagy több felületaktív anyagot tartalmaz. Előnyösen körülbelül 5 tömeg%-tói körülbelül 20 tőmeg%-ig felületaktív anyagot használunk, bár ha szükséges, akkor ennél nagyobb vagy kisebb mennyiséget is alkalmazhatunk, A jelen találmány összetételeiben használt felületaktív anyagosztáiyokat és mennyiségeket úgy választottuk meg, hogy azok magas hatékonyságú gyomirtók legyenek és egyfázisú homogén elegyet alkossanak.
A találmány összetétele optimálisan más adalékanyagokat is tartalmazhat, mint például ammőnium-szulfát, kálium-szulfát, kálium-klohd, nátrium-szulfát, urea vagy ezek keverékei. A bemutatott összetétel szabadon megválaszthatóan ezen kívül a következőket tartalmazhatja.' szinergísta anyag, gyorsperzselést biztosító adalékanyag, nedvesltőszer, koheröieid, festék, pigment, roncsolöttásgátíó, dúsító, diszpergálószer, kalcium kelátképzö, habmentesítö, fagyásgátló, dermedéspont csökkentő vagy ezek eiegyel Előnyösen, a kívánt koncentrációk elérésének biztosítása· érdekében: a jelen találmány ősszetéteíeihen használt adalékanyagok egy koncentrált vizes ammöníum-glífozát oldatban körülbelül pH « δ és 7 között kielégítő oídékonységgal vagy dlszperzlbüifássaí bírnak..
A találmány egy másik megvalósítási formájában az ammöníum-szuifátof a kiszerelés tartalmazza, azért, hogy a kiszerelés a kereskedelmi terjesztéshez egyetlen csomagban, stabilis tárolást biztosító keverékben, álljon rendelkezésre. Az Ilyen kiszerelést a farmer könnyen használhat, és az ilyen kiszerelés használat előtt vízzel könnyen hígítható. Ez a kiszerelés az előzőekben használt glífozát harbíoid ammónium-szuifátos kiszerelés tankban történő keverésének problémáját kiküszöböli.
A kereskedelemben kapható műtrágya minőségű ammónium-szulfái felhasználható. A jelen találmány gyakorlatában használható más minőségű ammónlum-szuifát a szakirodalomban jártas szakemberek számára jói Ismertek. A kiszerelési folyamat alatt a nem-oldható szemcsés anyagok eltávolítása érdekében, amelyek néhány kereskedelemi minőségű ammönium-szuííátban általában jelen vannak, a kiszerelést általában szűrik.
Ha a kiszerelés ammoníom-szulfátot tartalmaz, akkor alkalmasan körülbelül 5-40 tömegé mennyiségben van jelen, és előnyösén körülbelül 15-30 tömeg%-han fordul elő. A szakirodalomban jártas szakemberek számára nyilvánvaló, hogy a jelen találmány összetételeiben az ammóníum-szulfál jelentős mennyisége az ammónlum-glifozát és a felületaktív anyag koncentrációinak csökkentésére vezet. Ezért, a jelen találmány előnyben részesített megvalósítási termájában az összetétel nem tartalmaz alapvető mennyiségű ammonlum-szuífáloi.
Ahol koheröieid is van a kiszerelésben, ott a vízben oldható koherblcidet előnyben részesítjük, és előnyösebb az ammoníumsó formája. Az alkalmas koherbieídek példái a kővetkező készítmények ammóniumsóí. aeiffuoríen, ssulam, henszoiin, bentazcn, biaiaphos.
♦ *·* bremacil, bromoxynlí,. chloramben, oíopyraiíd, 2,4-0, 2,4-08, daiapon, dicamba, díchíorprop, dielofop, endothaü, fenae, ienöxaprop, femprop. fluazifop, ffuGroglycofen, fomesafen, fosasnine, glufosinaíe, haloxyfop, imazameth, imazamethabenz, imazamox, ímazapyn ímazaquín, ímazethapyr, ioxyníl, MCPA, MCPB, mecoprop, methyfarsonio acid, naptaiam., nonanoic acid, ptdoram, sulfamlc aeíd, 2,3,8-TBA, TCA és triciopyr.
A különösen előnyben részesített koherbicid a glufosinaíe smmőnlumsója,
A találmány egy különösen előnyben részesített példája körülbelül 450-500 g a.e./l aramőniuRbglifozáíöt tartalmaz,. körülbelül 4,6-5,2 tömeg%-ig mefH-bísz(2-hidroxihetiQcoco-ammónlum~klonddal, körülbelül 1,0 tömeg8é-töi körülbelül 1,2 tömeg0! poií<öxí-eíiíén)szekunder C« ·;3 alkanollai együtt, amely átlagban körülbelül 7-8 mól etilén-oxidot és körülbelül 1,4íőmeg% -1,6 tömeg% diefilén-gííkoií tartalmaz.
Egy másik illusztratív összetétel körülbelül 110-130 g a.e./i ammöníum-giífozáíoí tartalmaz, körülbelül 25-29 tömeg % ammóníum-szuiíátíaí, körülbelül 0,9-1,4 tömeg%-ig me~ tll-bisz(2~hidroxi-etil}doco-ammónium-kiohddal, körülbelül 0,2-0,3 tömeg% poílroxl-etllén} szekunder Cí2.is alkandlal együtt, amely átlagban körülbelül 7-8 mól etllén-oxidot és körülbelül 0,4-0,8 tömeg% díetííén-giíkoíf tartalmaz.
A jelen találmány kiszerelései általában a fentiekben körvonalazott módon elkészített ammóníum-gílfozát oldat és a többi alkotóelem összekeverésével, megfelelő keverőtartályban, például keverőgéppel, készíthetők el.
A jelen találmány a bemutatott összetétel olyan mennyiségben történő alkalmazására szolgáló gyomirtó eljárásra Is vonatkozik, amely az összetétel vízben való hígításával a nem-klvánt vegetációt elpusztítja vagy szabályozza, és ez az eljárás a fenti hígított összetételt az elpusztításra vagy szabályozásra váró vegetáció tevélzeíére juttatja.
A jelen találmány összetételének megfelelően kiszerelt ammónium-gllíozát a növények íevéizetén olyan arányban alkalmazható, amely elegendő a kívánt hatás eléréséhez. Az alkalmazási arányt általában a glifozát egységnyi kezelésre váró földterületre vonatkoztatott mennyiségében fejezzük ki, például g a.edhektár (g a.e./ha). Amit a kívánt hatás szakkifejezés magában foglal, az attól a standardtól függően változik, amelyet az adott vizsgálatvégző, fejlesztő, kereskedő és glifozát termékfeíhasznáió annak tart. Például, a glifozát a,e mennyisége, amelyet egységnyi területre alkalmaznak, következetesen és megbízhatóan legalább a növényi fajok 65 %-át szabályozza, ahogy ezt a kereskedelmileg hatásos arány érdekében gyakran használják, felhasználva ehhez a növekedés csökkenésének és a mortalitás változásának mérését.
A találmány előnyben részesített összetételei megnövelt gyomirtó hatékonyságról gondoskodnak, összehasonlítva a kereskedelemben kapható standard kiszerelésekkel, mint például Roundup® herbiciddei és Touohdown® herhíeíddeí. A gyomirtó hatékonyság szakkifejezés, ahogy Itt azt használjuk, olyan megfigyelhető növényi növekedés szabályozásra
X * vonatkozik, amely a következők egyikét vagy több tényezőjét tartalmazhatja: (1) a növény kípusztítása. (2) a növény növekedésének, reprodukciójának vagy a proiiferációjának gátlása, és (3) a megjelent növények eltávolítása, aktivitásuk megszüntetése vagy más úton történő lefékezése,
Az alkalmazási arányok megválasztása, amely a gllfozát kiszerelés specifikus biológiai hatásosságán alapul (például a jelen találmány kiszerelésénél is), a szakirodalomban jártas mezőgazdasági szakemberek számára jól ismert, A szakirodalomban jártas szakemberek számára hasonlóképpen felismerhető az is, hogy az egyedi növényi körülmények, az időjárás, a növekedés) feltételek, valamint a kiválasztott specifikus kiszerelés a jelen találmány gyakorlati végrehajtásában a biológiai hatékonyságot nagymértékben befolyásolja. Az alkalmazási arány hasznossága a fentiekben említett tényezők mindegyikétől függ. Általában a gllfozát kiszerelések esetében sok információ áll rendelkezésre a különböző alkalmazási arányokról. A glifozát használatának elmúlt két évtizede során megjelent tanulmányok bőséges információt biztosítanak a munkát végzők számára, amelyekből a gllfozát azon -alkalmazási arányát kiválaszthatják, amely az adott fajra nézve, az adott növekedési stádiumban és az adott környezeti körülmények között herbicídként hatásos.
Különböző alkalmazási eljárás lehetséges, beleértve a légi-permetezést, a közvetlen permetezést vagy a levéizet letörlését, a jelen találmány hígított összetételével. A kívánt szabályozás mértékétől, a növények körétől és fajtájától, az időjárási körülményektől és más faktoroktól függően a tipikus glifozát alkalmazási: arány, tehát a gyomirtóként hatékony menynyíség adott földterületre nézve, körülbelül 0,1 - 10 kg a.e.fha, és előnyösen körülbelül 0,25 2,5 kg a.e.fha, bár több vagy kevesebb is alkalmazható.
A giközát vagy származékainak gyomirtó összetételeit a növények széles körének szabályozásában világszerte használják. A találmány ammónium-gíífozát összetételei növényeken bsrfeioidként hatékony mennyiségben alkalmazhatók, és anélkül, hogy ezekre korlátoznánk magunkat, a következő nemzetségek egy vagy több faját hatékonyan képesek szabályozni: Aóuf//on, Amarantbvs, Artera/sía, Ascfep/aa, A véna, Axonepos, Sorrerta, Sracö/ana, Srass/ca, Sromus, Crtenopotí/um, Crnsrom. Comm©<'/na, Convo/vu/us, Cynodön, Cyperus, D/gífana, Pcölnocő/oa, Seus/ne, E/ymus, Egnfsefem?, Botfem, Pej'/antbus, /mperate, /pomoea, Koch/a, toflöm, .Wva, Qtyza, Ottocő/oa, Panfcum, Paspa/urn, P.öa/ahs, Pőrag.m/tes, Po/ygooízm, Portu/áca, Pfendlum, Pueraha, Puóus, Sa/so/e, Sefeoá, S/de, Smapfs, Sorgftom, TWcom, Typha, Ü/ex Xaníő/orn és Zea,
A különösen fontos egynyári széleslevelű fajok példái, amelyeknél: gllfozát összetételeket használnak, anélkül, hogy ezekre korlátoznánk, magunkat a kővetkezők; bársonylevél (Abathon theopht'así!'}, libatop (Arr?aranfbus spp.), gombgyom (Somena spp.), lenmag repce, canola, indián mustár, stb. (Srass/crs spp.), commellna (Commeime spp.), filaree (Bod/am spp.), napraforgó (háTsotrtes spp.), mornínglory (ipomoea spp.), kochla (Kocb/e seopsria), « φφ φφ ΦΦ Φ < X Φ *
Φ ΦφΛ φ φ • ' Φ Φ Φ Φ
X Φ Φ φφ φφφφ φφφ mályva (Afe/va spp.}, vad hajdina, borsos keserüfű, stb. {PaÍyg&rwm spp.}, porcsin (Porfo/aca spp.), orosz bábakalács (Sa/so/a spp.), rcstmályva (Sfda spp.), vadmusíár (S/nap/s arvensís) és oocklefeur (Xanrtrtum spp).
A különösen fontos egynyári keskenylevelű fajok példái, amelyeknél glifozál összetételeket használnak, anélkül, hogy ezekre korlátoznánk, magunkat a kővetkezők; vad árpa (Avena fotoa), szőnyegre (Axonopus spp.), bolyhos rozsnok (Sromus tecftwm), muhar (D/gítarta ssp.), közönséges kakasíábfö (Ecbtooo/oa cnvs-ga/fo, lüdfű (Seosfoe fod/ca), egynyári perje (Lo&w? moOorom), rizs (Oryza sadva}, ottochioa (Ortoch/oa noefosa), (bahiagrass) kőles (Paspa&m nofofom), kanáhfü (Pha/ahs spp.), rókafarok (Setada spp.), búza (Fní/eem aesí/vom) és kukorica (Zea mays).
A különösen fontos évelő széleslevelü fajok példái, amelyeknél glifozát összetételeket használnak, anélkül, hogy ezekre korlátoznánk, magunkat a következők; fekete üröm (Aheorfoiá spp.), selyemkóró (Aacfep/as spp ), kanadai bábakalács (Craum atvense), mezei szülék (Coovofvuíos a/vem/s) kudzu (Poerada spp.).
A különösen fontos évelő keskeny levelű fajok példái, amelyeknél glifozát összetételeket használnak, anélkül, hogy ezekre korlátoznánk, magunkat a következők; brachiaria (Srachfo.ná spp.), bermudaíú (Cynodoa rfaeíyfor?), sárga palka (Cyperas esou/enfus), vörös palka (C roíuodus), hápifü (E/ymus repeos), lalang (fmperato cy/todaba), évelő angoiperje (Lofcm peren,oe), guineafü (Pan/cum maximum), dallísgrass (PaspeAvm ddafafom), nád (Pfoagrmfes spp.}, Johnson~fű (Sorgdum halepense) és macskafark (Typbe spp.).
Egyéb különösen fontos évelő fajok példái, amelyeknél glifozát összetételeket használnak, anélkül, hogy ezekre korlátoznánk, magunkat a következők: zsűriók (Egoísefom spp.}, saspafrany (Píeddfom agui/toom). földi szeder (Rubus spp.) és sünzanót (ífex eoropaeos).
így, a jelen találmány ammónium-gltfozat összetételei, és az ilyen összetételekkel történő növények kezelési eljárásai a fenti fajok bármelyikének kezelésében hasznosak lehetnek. A felhasználás egy különösen részletesen bemutatott formájában, az ammonium-glífozátot és felületaktív anyagot fartaimazö találmány szerinti összetételt olyan növények levelein alkalmazzuk, amelyek genetikailag a glitozátot elviselik, és szimultán a gyomok vagy a felesleges nővények íevéizetére is felvisszük, amelyek a termelésre szánt növény közeiében nőnek. Ez a folyamat a gyomokat és a nem kívánt növényeket szabályozza, míg a gazdasági növényt alapjában véve sértetlenül hagyja. A gazdasági növények a glifozát elviselése érdekében genetikailag transzformáltak, beleértve azokat a magokat, melyeket a Monsanto Company árusít, vagy a Roundup Ready®' márkanevet hordozó Monsanto Company által szabadalmaztatottak. Ezek között számos különböző termény magja található mint például gyapot, szója, canola és gabona.
φφ
ΦΦ Φ * Φ ». Α Φ # XX Φ Φ ·* ' X Φ » φ φφφ φφ φφφφ XX Φ
A hígított összetételek a növények levéízelére előnyösen permetező szórófejjel vihetők fe!, felhasználva a hagyományos porlasztó eszközöket, minta szórófejet, a porlasztót és hasonlókat. A jelen találmány összetételei precíziós farmer-technikákban felhasználhatók, amelyekben olyan készüléket alkalmaznak, mely a glífozát mennyiségét a termőterület különböző területein változtatja attól függően, hogy milyen adott, növények vannak jelen, milyen a taiajösszetéfel és hasonlók. Az. ilyen technikák egyik megvalósítási formájában egy általános belyzefmeghatározó rendszer a permetezökészülékhez kapcsolható, ezzel biztosítva a termőterület különböző részein az igényeknek, megfelelő különböző mennyiségű hígított őszszetétel felhasználását.
A találmány összetételét előnyösen megfelelő mennyiségű vízzel hígíthatjuk, lehetővé téve ezzel a gyors permetezést standard mezőgazdasági permetezőkkel. Az alkalmazott hígított összetétel és az egységnyi terület aránya hagyományosan permetezési térfogatként* ismert. A megfelelő permetezési térfogatok a jelen találmány esetében számos fényezőtől függnek, beleértve a növényi faj· milyenségét. A találmány hígított összetételét alkalmazó eljárásban a hasznos permetezési térfogatok körülbelül 25-100:0 llter/hektár (l/ha), előnyösen körülbelül Sü-300 l/ha.
Példák
A következő példák a jelen találmányt matatják be, valamint néhány eltérő kivitelezési formát illusztrálnak. Ezek a példák az új összetételek bemutatására szolgálnak, és az ehhez felhasznált eljárások a találmány oltalmi körét nem korlátozzák. Az összes százalék, hacsak azt másképpen nem jeleztük, tömegszázalékot jelent.
A példák összetételeit az ammónium-giifozát vizes oldatait felhasználva készítettük el az alábbi 1 -3. oldatok segítségévei. A példák néhány összetételéhez felületaktív keverékeket adtunk, amelyeket az A., 6. és C. felületaktív keverékeknél Irtunk le.
1. Oldat.'
Egy 2 literes keverhető kerek aljú edénybe, amelyet vízhűtővel, hőmérővel, nitrogén köpennyel, kiegyensúlyozó csepegtefötőlcsérrel szereltünk fel, 460.,23 g giifözátsav nedves pogácsát (12 % víz, 84,1 lifozát, a meghatározást nedves bázison végeztük) és 248,89 g vizet adtunk. Keverés közben 290,88 g 25 %-os vizes ammóniát adtunk olyan sebességgel, hogy e reakcioelegy hőmérséklete nem haladta meg a “5 fJC-ot. A reakcióelegyet kitisztulásáig kevertük, így megkaptuk az ammónium-gliíozáf viszkózus oldatát (38,8 % glifozáf a.e/ 481 g a.e./l). Az oldat mintáját ionmentes vízzel körülbelül 1 % gllfozát a.e.-re hígítottuk, így pH-jáí 8,4-nek találtuk. Az ammonla/glifozát moláris arány 1,86 volt, Az 1, oldat így a glifozáf monoammónium és dismmónium sók keverékét tartalmazza, melyben a gllfozát körülbelül 88 %-a diammónlumsó formában van.
X ΦΦ νΦ *φ φ« X Φ χ * Φ XX Φ χ Φ
Φ «μ V
ΦΦ φφφχ φΧΧ
A víz mennyiségének csökkentésével ezzel a folyamattal olyan ammöníum-glifozát oldatot lehet előállítani, mely körülbelül 50 % glifozát a.e-nek felelnek meg.
2. Oldat:
Egy 2 literes keverhető kerek aljú edénybe, amelyet vízhűtővel hőmérővel, nitrogén köpennyel, kiegyensúlyozó esepeglefőtóicsérrei szereltünk fel 480,23 g glifozátsav nedves pogácsát (12 % viz, 84,3 % glifozát, a meghatározást nedves bázison végeztük) és 379,79 g vizet adtunk. Keverés közben 159,98 g 25 %~os vizes ammóniát adtunk olyan sebességgel, hogy a reakoióelegy hőmérséklete nem haladta meg a 75 cC-ot. A. reakcióeiegyet kitisztulásáig kevertük, így megkaptuk az ammónium-glifozát viszkózus oldatát (38,8 % glifozát a.e.;
481 g a,e./i). Az oldat mintáját ionmentes vízzel körülbelül 1 % glifozát a.e,-re hígítottuk, így pH-ját 4,1-nek találtuk. Az ammónía/öiifozát moláris arány 1,02 volt, A 2. oldat így a glifozát monoammónium és díammónium sók keverékét tartalmazza, melyben a glifozát diammóniumsó formában van.
3. Oldat:
Egy 10 literes keverhető kerek aljú edénybe, amelyet vízhűtővel, hőmérővel, nitrogén köpennyel, kiegyensúlyozó csepegtetőtöicsérrel szereltünk fel, 500 g 1, oldatot és 968 g vizet töltöttünk. Keverés közben 2409 g giifozátsavat adtunk hozzá nedves pogácsa formájában. Ezután 1823 g 25 %-os vizes ammóniát adtunk olyan sebességgel, hogy a reakoióelegy hőmérséklete nem haladta meg a 85 °C-oí. A reakoióelegy pH~ját mértük és 85 g-ig 25 % vizes ammóniát adtunk hozzá, amíg a pH növekedés elérte a 8.3 és 8,7 közötti értéket. A terméket HPLC-s standard módszer segítségével meghatároztuk. és további vizet adtunk hozzá azért, hogy eredményül 41,7 % a.e,-t vagy 5.25 g a.e/í-t kapjunk,
A. Felületaktív keverék:
Ez egy előre összekevert elegy a kővetkező összetételiéi:
% metíFbisz(2-hídroxii-etil)coco-ammóníum-klorid % pöií(oxl-etilén)(8)szekunder CÍS.n aíkanol % dletiién-giíkol
8, Felületaktív keverék:
Ez egy előre összekevert elegy a következő összetétellel
40,7 % metíl~biszí2-hldroxii-etii}coco-emmöníum-klond
9,3 % poii(oxí-etíién)(7)szekunder Cí2-13 elkenő!
19,0 % dlefíién-giikol * * 0 ·»»
0« ♦ **·♦· )1,0 % víz
C. Felületaktív keverék;
Ez. egy előre összekevert elegy a következő összetétel tel;
40-44 % meöl-b!SZ'(2-hidroxii-etil}coco-ammőnium4;lodd 9-1 ö % pelí{oxi-eölénX?}szekundef C^..m alkartól 17-18 % dietilén-glikol, melyet vízzel 100 %-ra egészítettünk ki.
1. Példa
A találmány vizes koncentrált óidat összetételének elkészítéséhez 1124 g 3. oldatot 31,5 g ionmentesített vízzel először keverőedénybe öntöttük, 0,8 g mennyiségben ShinBsuraa KM-80 szilikon habzásgátíót adtunk és az elegyet kitlsztuiésáíg kevertük. Ezután 93,8 g A, keverék felületaktív anyagot adtunk hozzá, és szobahőmérsékleten ez elegy kiíisztulásálg kevertük. Általában ehhez 60 perc elegendő. Ez a keverés nem igényei nagyfokú nyírőeröt vagy melegítést. Ha a pH-t 6,2-6,8 között kell tartani, akkor vizes ammónia (£5%) hozzáadása válik szükségessé, .Az eredményül kapott kiszerelés tiszta vagy szükség esetén szűrhető.
Az ezzel az eljárással készített kiszerelés pH-ja 6,5, és a tárolási tesztben elfogadható stabilitást mutat. Két egyhónapos tárolási stabilitást vizsgáló tesztben, ahol a hőmérsékletet az egyikben -10 *C-ra, míg a másikban 80 °C-ra áll itattok be, a kiszerelés elfogadható stabilitást mutatott, azaz mindkettő esetében az ammóníapára kibocsátása, a kristályképződés, a fázisok elkülönülése, vagy a kiszerelés megjelenésében bármely változás nem jelentős, de olyan fel kai tulajdonságok sem változtak jelentősen mint például a zavarodssAz 1, példa kiszerelésének összetétele, amelynek glifozát terhelése fömeg/tértegaf
alapján 4/0 g a.e,/i., a következe:
Alkotórész Tömeg
Ammónlum-gíítézál oldat (4 -1,7%a.e.) 90,00
A, felületaktív keverék 7,50
ShínEtsu™ KM-90 0,05
Víz £,45
Összesen; 100.00
2. Példa
Az 1. példa eljárását követve 463 g 1, oldatot a giüfosinate 50 %-os vizes ammóniaoldatával (32 g) és 477 g ionmentesített vízzel együtt a keverőkészülékbe öntöttünk. Majd *Λ« * * Φ χ *Χ» «Φ ΦΦ<ψ i*» ezután 202 g 99 % ammőníum-szulfatot adtunk hozzá, és az eiegyet teljes feloldódásáig kevertük. 0,6 g mennyiségben ShínEfsti™ KM-9Ö szilikon habzásgátiót adtunk és az eiegyet kitisztüiásáig kevertük. Ezután 25 g 8. keverék felületaktív anyagot adtunk hozzá, és szobahőmérsékleten az elegy kitisztuiásálg kevertük. Általában ehhez 50 perc elegendő. Ez a keverés nem igényel nagyfokú ny ír óerőt vagy melegítést. Ha a pH-t 5,2-5,8 között kell tartani, akkor vizes ammónia (25¾} hozzáadása válik szükségessé. Az eredményűi kapott kiszerelés tiszta vagy szükség esetén szűrhető.
Az ezzel az eljárással készített kiszerelés pH-ja 6.6, és a tárolási tesztekben hasonló stabilitásokat mutatott mint az 1. példa kiszerelése.
A 2. példa kiszerelésének összetétele a következő'.
Alkotórész Tömeg %
Ammőnium-glifozát oldat (38,8 % a.e.) 38,59
Glufosinate-ammónium-oldaf (50 % a.e.) 2,57
8. felületaktív keverék 2,08
Ámmónium-szulfát (99 %} 15,48
ShmEísu™ KM-90 0,05
Víz 39,77
Összesen: 100,00
3. Példa
Az 1. példa eljárását követve 292,7 g 3. oldatot, 558,6 g ionmentes vizet, 332 g 99,5
% ammónium-szulfáfotet, 0.01 g ShínEtsuw Kh 4-90 szilikon habzásgátiót és 31,7 g C, felü-
Ietaktiv keveréket összekevertünk egy keverek észülékben. Ez a kiszere kés az 1. példában
leírt stabilitási fesztben leírt hasonló vizsgálatokkal elfogadható stabilitást mutatott.
A 3. példa kiszerelésének összetétele, amelynek glifozát terhe ése tömeg/fért'ogat
alapján 120 g a.e.ZL, és melynek pH-ja 6,4, a következő:
Alkotórész Tömeg %
Ammőnium-glifozát oldat (41,7 % a.e.) 24.09
C, felületaktív keverék 2,60
Ammőnium-szulfát (99,5 %} 27,33
ShínEtsu™ K.M-9Ö <0,005
Víz 45.98
Összesen: 100,00
ázEélda
A kiszerelést általában az 1. példában leírt eljárást követve készítettük el, felhasználva az ammőnium-glifozát oldatot, amit az 1, óidat készítésénél használt eljárásnak megfele* χ· »* φ * <
* * ' * * * * ♦ ♦·* ♦·* *#Φ·». » » ν lően készítettünk el, de a glifozát koncentrációja 45,5 % a.e. volt. A pH 7,4 elérése érdekében még újabb mennyiségű vizes ammóniát adagoltunk. A kiszerelés egyhónapos tárolási tesztben elfogadható fizikai stabilitási mutatott, de az ammóniát érezhettük, ami arra utal, hogy az ammőniapára kibocsátás a kívánalomnak nem megfelelő, magas szintet ért el. E kiszerelés összetétele, amelynek glifozát terhelése tömeg/térfogat alapján 540 g a.e,/l., a kővetkező;
Alkotórész Tömeg %
Ammónium -glifozát oldat (45,5 % a.e.) 93.03
C. felületek tlv keverék 3,92
ShlnElsu™ Víz Összesen. KM-90 0,08 2,97 100,00
5. Példa;
A kiszerelést általában az 1, példában leírt eljárást követve készítettük el, felhasználva az ammónium-gllfozáf oldatot, amit az 1. oldat készítésénél használt eljárásnak megfelelően készítettünk el, de a glifozát koncentrációja 48,8 % a.e, volt. A pH 7,4 elérése érdekében még újabb mennyiségű vizes ammóniát adagoltunk. A kiszerelés agy-hónapos tárolási tesztben elfogadható fizikai stabilitást mutatott, de ammónia szagú volt, ami arra utal, hogy az ammőniapára kibocsátás a kívánalomnak nem megfelelő, magas szintet ért el. E kiszerelés összetétele, amelynek glifozát terhelése tömeg/térfogat alapján 478 g a.e./l., a következő;
Alkotórész Tömeg %
Ammónium-gllfozáf oldat (48,8 % a.e.) 79,70
C. felületaktív keverék 5.00
Okfílámin-hídroklodd (vízben, 50 %) 4,00
Ammónium-szulfáf (99 %) 4,55
ShinEfsu™ KM-80 0,05
Víz 8,70
Összesen 100,00
5, Példa
A kiszerelést általában a 4. példában leírt eljárást követve készítettük el, ahol a pH
7,4 elérése érdekében még újabb mennyiségű vizes ammóniát adagoltunk. A kiszerelés egyhónapos tárolási tesztben elfogadható fizikai stabilitást mutatott, de ammónia szagú volt, ami arra utal, hogy az ammőniapára kibocsátás a kívánalomnak nem megfelelő, magas szintet ért el. E kiszerelés összetétele, amelynek glifozát terhelése tömeg/térfogat alapján 590 g a.e./l., a kővetkező.· * φφ
Alkotórész Tömeg %
Ammónium-gílfozát oldat (45,5 % a.e.) 87,50
C. felületaktív keverék 1,59
Oktiiamln-hldroklorid (vízben, 50 %) 8,37
ShinBsu™ KM-90 0,05
Víz 4,49
Összesen: 100,00
7. Példa
Az 1 -3. példákban kőzzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést,
7-1-töl 7-9-íg, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammóníom-giifozát 38,0 %-ban volt leien, 7,5 % A. felületaktív keverékkel együtt. A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet ügy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor .25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
A 7-1~föl 7-9dg a kiszereléseket egyedileg mind -10 öC-on, mind 80 °'C'-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, A minták mindegyikét (50-100 ml) küiön-külön, üvegpalackokba helyeztük. A szilárd por halmazállapotban lévő ammőnium-glifozáfot (10 mg), a vizes ammönlum-glifözát oldat szárításával állítottuk el, melyet mindegyik mintához hozzáadtunk, a khstálygöc biztosítása érdekében. Az agy hónapig -10 cC-on ás 80 ®C~on tárolt mintákat ammoníapára kibocsátásra, nem-kívánt változások bekövetkeztére, kristályos növekedésre és fázis-szétválásra nézve megvizsgáltok. A 7-1-töl 7~4~lg terjedő minták (a pH ~ 5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -10 C-on történő tároláskor. A 7-8 és a 7-9 minták (pH ~ 7,5 vagy magasabb) 60 °C-on történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammöníapára kibocsátásban, vagy fázlsszéíválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 7-5, 7-6 és 7-7 kiszerelések (pH 8,0, 8,5 illetőleg 7,0) mind -10 °C-on, mind 80 C-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fáziseíkűiőnüíés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristályképződés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
8. Példa
Az 1-3. példákban kőzzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést, 8~1~től 8-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammónium-gílfozát 38,0 %-ban volt
X « jelen, 7,5 % Ouartamin!!v' DBSP-vei együtt, ez utóbbi egy dísztearfl-difm^l~iwttmőnium'4<íofid felületaktív anyag (Kao Corp). A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jáóan különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2, oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
Kiszerelés 8-1 8-2 8-3 8-4 8-5 8-6 8-7 8-8 8-8
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 8,0 8,5 7,0 7,8 8,0
A 8-1-tői 8-9-lg a kiszereléseket egyedileg mind -10 °0~οη, minő 60 °C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltok, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A 7-1-tői 7-4-ig terjedő minták fa pH ~
5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -1Ö X-on történő tároláskor. A 8-8 és a
8- 8 minták (pH = 7,5 vagy magasabb) 60 °C-on történő tároláskor elfogadhatatlan Instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázlsszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 5-5, 8-5 és 8-7 kiszerelések (pH 6,0, 6,5 illetőleg 7,0) mind -10 GC-on, mind 80 *€-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fáziselküiönöiés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristályképződés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
9. Példa
Az 1-3. példákban közzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést,
9- 1-töl 9-9~ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammönlum-glifozát 38,8 %~ban volt jelen, 7,5 % AgrisoP' A-358H-va! együtt, ez utóbbi egy dödecit-trimetíí-ammoníum-klood felületaktív anyag (Kao Corp), A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor £5 % vizes ammóniával kiegészítettük.
ΐ Kiszerelés ΐ 9-1 ] 9-2 18-3 |9-4 i 9-5 9-8 9-7 9-8 ΐ9-9 i
i pH 1 14,0 X.......... 15,0 5,5 |8.0 8,5 7,0 7,5 |δ,0 i
A 9-1-tői 9-9-ig a kiszereléseket egyedileg mind -10 cC-on, mind -60 °C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A 8-1-től 8-4-íg terjedő minták (a pH »
5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -10 °C-on történő tároláskor. A 9-8 és a 9-9 minták (pH » 7,5 vagy magasabb) 60 °C-on történő tároláskor elfogadhatatlan Instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázlsszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 9-5, 8-6 és 9-7 kiszerelések (pH 8,0, 8,5 ílletőieg 7,0) mind
-10 °C-on, mind 80 °C~on a jelen találmánnyal összhangban -elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, íázíseiküíönülés, jelentős mennyiségű ammöniapára felbocsátás vagy krístályképzödés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
Az 1 -3, példákban közzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést. 1ö-1~fől 1ö-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammönium-glifozát 38,.0 %-ban volt jelen, és ezen kívül 7,5 %-ot tartalmazott a 35 %-os -dsmettl-dodeciiamin-oxid vizes felületaktív anyagból. A kiszereléseket vízzel egészítettük ki, A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és -ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
Kisze- relés 10-1 10-2 10-3 10-4 10-5 10-8 10-7 10-8 10-9
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0 7,5 6,0
A 10-í-töi 10-9-ig a kiszereléseket egyedileg mind -10 t;C-on, mind 60 c'C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A íG-í-íöi 10-4-ig terjedő minták (a pH ~ 5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -10 °C~on történő tároláskor, A
10- 8 és a 10-9 minták (pH ~ 7,5 vagy magasabb) 80 ®C-on történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammöniapára kibocsátásban, vagy fázisszéívélásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg, A 10-5, 10-8 és 10-7 kiszerelések (pH 6,0, 6,5 illetőleg 7,0) mind -10 °C-on. mind 80 °C-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitási mutattak. Részletesebben, fázisslküiönülés, jelentős mennyiségű ammóníapára kibocsátás vagy krístályképzödés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
11, Példa
Az 1-3. példákban közzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést,
11- 1-tői 11-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammőníum-glifozái 38,0 %-ban volt jelen, és ezen kívül 7,5 %-ot tartalmazott a 35 %-os 96046 TX vizes felületaktív anyagból, mely egy polKoxi-alkílénjszorbitán-észter (Takemoto). A kiszereléseket vízzel egészítettük ki, A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
♦ ♦
Kisze- relés 111-1 | 11-2 111-3 11-4 11-5 (11-6 111-7 hl-8 Í11-S 1 1 1 j
pH |4.0 J™ ~~P~5 5,0 5,5 6,0 i 8,5 i 7,0 17,5 {8,0
A 11 -1 -tői 11-9-íg a kiszereléseket egyedileg mind -10 °C-on, mind 60 öC-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk: ahogy azt a 7. példában leírtok. A 11~1~íöi 11~4-ig terjedő minták (a pH - 5,.5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedést mutattak -10 3C-on történő tároláskor. A
11- 8 és a 11-9 minták (pH ~ 7,5 vagy magasabb) 80 cC-on történd tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 11-5.. 11-8 és 11-7 kiszerelések (pH 8,0, 6,5 Illetőleg 7,0) mind -10 ®C-on, mind 80 °C-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolás: stabilitást mutattak, Részletesebben, fáziselkülönülés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristályképződés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
12. Példa
Az 1-3. példákban közzétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést,
12- 1-töl 12-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammónium-glifozát 30,0 %-ban volt jelen, 8,0 % A. felületaktív keverékkel és 8,0 % ammónium-szulfátotlaí együtt. A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet ügy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2, oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
A 12-1-tőt 12-9-lg a kiszereléseket egyedileg mind -10 X-on, mind 60 ,3C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A 12-1~töi 12-4-íg terjedő minták (a pH ~ 5,5 vagy alacsonyabb) fcrislálynövekedést mutattak -10 °C-on történő tároláskor. A 12-8 és a 12-9 minták (pH ~ 7,5 vagy magasabb) 60 °C-on történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg, A 12-5, 12-8 és 12-7 kiszerelések (pH 6,0, 6,5 illetőleg 7,0) mind: -10 öC-on, mind 88 C-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, íázlselküiönüiés, jelentős mennyiségű ammóníapéra kibocsátás vagy krlstályképzödés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
13, Példa
Az 1-3. példákban ktoétetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést,.
13-1-töl 13-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammónlum-glifozát 30,0 %-ban volt jelen, és ezen kívül 8,0 % Quartamín7** D88P-1 és 8,8 % ammónium-szulfátot tartalmazott A kiszereléseket vízzel egészítettük ki, A kilenc kiszerelés csak pH~jában különbözött, melyet ügy alakítottunk ki, begy az 1. oldatot és a 2, oldatot a. megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
A 13-1-tői 13-9-lg a kiszereléseket egyedileg mind -10 ®G-on·, mind 80 °C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A 13-1-töl 13-4-ig terjedő minták (a pH - 5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -10 °C«on történő tároláskor. A 13-8 és a 13-9 minták (pH = 7,5 vagy magasabb) 80 'öC-on történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétváiásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 13-5, 13-8 és 13-7 kiszerelések (pH 8,0, 8,5 Illetőleg 7,0) mind -10 °C-on, mind 80 °C~on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fázssélküionüiés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristályképződés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
14. Példa
Az 1-3. példákban közzétetteknek megfelelő standard eljá-rásokkai kilenc kiszerelést,
14-1-től 14-8-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammónium-gíifozát 30,0 %-ban volt jelen, és ezen kívül 8,0 % Agrlsoh^ A-350H-1 és 8,0 % ammónium-szulfátot tartalmazott, A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH~jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1. oldatot és a 2, oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
A 14-1-tói 14-9~íg a kiszereléseket egyedileg mind -10 °C-on, mind 80 öC-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7. példában leírtuk. A 14-1-től 14-4-ig terjedő minták (a pH = 5,5 vagy alacsonyabb} kristálynövekedési mutattak -10 °C-on történő táróΦ X · φ φ * « ♦ ’i * X φ ΧΦΦ foskor, A 14-8 és a 14-S minták (pH = 7,5 vagy magasabb) 60 :°C«on történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 14-5, 14-8 és 14-7 kiszerelések (pH 6,0, 6,5 illetőleg 7,0) mind -10 °C-on, mind 80 ®C-on a jelen taiáimánnyai összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fáziselküiönülés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristáiyképződés nent evidens egyik hőmérsékleten sem.
15. Példa
Az 1-3. példákban közzéfetteknek meofeleiő standard eiíárásokkal kilenc kiszerelést.
» W J
13-1-től 13-9-ig, készítettünk. Mindegyik kiszerelésben az ammónium-giifozát 30,0 %-ban volt jelen, és ezen kívül 8,0 %-ot tartalmazott a 35 %-os vizes dímeííl-dodecilamin-oxídbói, valamint 8,0 %-ot az ammönium-szuífátböí. A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az. 1. oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 28 % vizes ammóniával kiegészítettük.
Kisze- relés i 78-1 » 115-3 115-4 I j 15-8 115-8 j 15-7 115-8 : iO-9 S
pH ΐ 4,0 4,5 a n • W.Xór i 5.5 1 i 8,0 í SsA | 7,0 i 7,5 I [ 8,0 |
A 15-1-tői 15-9-ig a kiszereléseket egyedileg mind -10 *C-on, mind 80 3C-on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltuk, ahogy azt a 7 példában leírtuk. A 15-1-föl 15-4-ig terjedő minták (a pH - 5,5 vagy alacsonyabb) kristálynövekedési mutattak -10 °C-on történő tároláskor. A 15-8 és a 15-9 minták (pH - 7,5 vagy magasabb) 68 °C~on történő tároláskor elfogadhatatlan Instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 15-5, 15-8 és 15-7 kiszerelések (pH 8,0, 8,5 illetőleg 7,0) mind -10 ’C-on, mind 88 öC-on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fáziselküiönülés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristáiyképződés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
18, Példa
Az 1-3. példákban közzéfetteknek megfelelő standard eljárásokkal kilenc kiszerelést, 18~1~töi 16-9-íg, készítettünk, Mindegyik kiszerelésben az ammónium-giifozát 30,0 %-han volt jelen, és ezen kívül 6,0 % 98048 TX felületaktív anyagot és 8..0 % ammönium-szulfátot tartalmazott. A kiszereléseket vízzel egészítettük ki. A kilenc kiszerelés csak pH-jában különbözött, melyet úgy alakítottunk ki, hogy az 1 oldatot és a 2. oldatot a megfelelő arányban összekevertük és ha szükséges volt, akkor 25 % vizes ammóniával kiegészítettük.
•ζ '·>
Kisze- relés 16-1 16-2 •15-3 16-4 16-5 |15-8 | 116-7 116-8 i 18-9 i [ s
pH 4,0 4,5 5,0 5,5 δ,ο |a,5 | 7.0 | 7,5 i 8,0 |
A 18-1-től 18-S-íg a kiszereléseket egyedileg mind -10 öC-on: mind 60 °C«on tárolási stabilitásra nézve megvizsgáltok, ahogy ezt a 7, példában leírtok. A 16-1-töi 16-4-lg terjedő minták <a pH ~ 5,5 vagy alacsonyabb) knstáiynövekedést mutattak -10 ®C-on történő tároláskor. A 18-8 és a 18-9 minták (pH ~ 7,5 vagy magasabb) 80 cC-ön történő tároláskor elfogadhatatlan instabilitást mutattak, ami vagy jelentős ammóniapára kibocsátásban, vagy fázisszétválásban, vagy mindkettőben nyilvánult meg. A 16-8, 10-8 és 18-7 kiszerelések (pH 6,0, 8,8 illetőleg 7,0) mind -10 °C~on, mind 60 sC~on a jelen találmánnyal összhangban elfogadható tárolási stabilitást mutattak. Részletesebben, fáziseíkulönüíés, jelentős mennyiségű ammóniapára kibocsátás vagy kristáíyképzödés nem evidens egyik hőmérsékleten sem.
.1Z;.Pélpa
Az 1., 4, és 6. példák kiszereléseinek gyomirtó hatékonyságát olyan kereskedelemben kapható gílfozát IPA só-kiszereléssel hasonlítottuk össze, amely glifozat terhelése 360 g a.e./l, ezt Japánban a Monsanto Company árusítja Roundup® néven. Mindegyik kiszerelést a cserepekben növesztett, igen nehezen szabályozható gyomfajoknál két alkalmazási arányban használtuk fel, 5,0 és 7,5 i/ha, 500 l/ha permetezési térfogatban, A vizsgált gyomnövények a következők voltak; Comme/kra communís (CG), melynek átíegmagassága körülbelül 35 cm, Pö/ygonom fong/setom (PL), melynek átiagmagassága körülbelül' 15-30 cm, Rumex yaportíCiíS (Rd), melynek átlag magassága körülbelül 55-40 cm, és Soádago a/öss/ma (SA), melynek átiagmagassága körülbelül 15 -20 cm. Mindegyik kezelést mindegyik gyomnövénynél háromszor elvégeztük.
A gyomirtó hatékonyság kiértékelésére a tesztben felhasznált összes növényt egyetlen· gyakorlott technikussal megvizsgáltattuk, ak- a gátlás százalékát, mindegyik kezelés hatásosságát a nem-kezeit növényekhez képest vizuálisan állapította meg. A 0 %-os gátlás a hatástalanságét, mig a 100 %-os gátlás az összes növény elpusztulását jelenti. A 85 %-os vagy nagyobb gátlást a legtöbb esetben a normális iwbícíd használatánál elfogadott értéknek tekintik. A 7,5 l/ha alkalmazási arányban kezelt növényeket a kezelés után 22 nappal (DAT) később, míg az 5,0 l/ha alkalmazási arányban kezelt növényeket a kezelés után 22 és 35 nappal később értékeltük.
Az eredményeket, amelyek hárem megismételt kísérletből származnak, a következő táblázatban összegeztük
3S φ »« ♦♦ ♦
Kiszerelés Arány (l/ha) DAT A gátiás %-a
GC PL. RJ SA
1. Példa 5,0 22 78 100 99 SS
4. Példa 5,0 22 43 73 91 80
8. Példa 5,0 22 00 73 100 87
Roondup* 5,0 22 58 30 79 35
1. Példa 7,5 22 57 84 qö· 95
4. Példa 7,5 22 52 87 98 87
5, Példa 7,5 22 55 82 93 85
Roandnp® 7,5 22 52 50 98 94
1. Példa 5,0 35 85 100 98 90.
4. Példa 5,0 35 55 100 100 37
8. Példa 5,0 35 82 100 100 37
Roundup® 5,0 35 70 85 98 90
E teszt adatainak interpretálásánál fel keli ismernünk, hogy az í... 4. és 6. példák kiszereléseinek glifozát terhelése 47Ö. 540 illetőleg 500 g a.eA mig a Roundup® herbrcídnéi a gílíozat terhelés csak 36Ö g a.e./l, így azonos termékarányt alkalmazva, ahogy ezt a tanulmányban tettük, a magasabb glifozát a.e, arányokat az L, 4. és 6. példák kiszerelései biztosították, szemben a Roundup® herbíciddel, A Roundop® herbieid 7,5 í/ha aránya az L 4. és 6. példák kiszereléseinek 5,0 l/ba arányával összehasonlítva hozzávetőlegesen egyező a.e, arányokat biztosít (a 4. példa és a Roundsp® tökéletesen egyforma).
18, Példa
Üvegházban az 1, és 5. példák kiszereléseinek gyomirtó hatékonyságát a Roundup® berbícíddel hasonlítottuk össze. Mindegyik kiszerelést a cserepekben növesztett igen nehezen szabályozható hat gyomfajnál 5,0 l/ha alkalmazási arányban, 508 IZha permetezési térfogatban hasonlítottuk össze. A vizsgáit gyomnövények a következők voltak: Comme/rna commun/a (CC), melynek átlag magassága körülbel ül 35 cm, Po/ygonem /öng/seíum (PL) , melynek átíagmagassága körülbelül 15-20 cm, Pomex japonácas (Rd), melynek átlag magassága körülbelül 35-40 cm, Soéí/ago atera (SA) melynek átíagmagassága körülbelül 15 -20 cm, Wio nepena (TR), melynek átíagmagassága körülbelül 15 cm, és /.mperafa cyíMica (IC), melynek átlag magassága körülbelül 50 cm. Mindegyik kezelést mindegyik gyomnövénynél háromszor elvégeztük.
X X
A gyomirtó hatékonyságot a 17, példában végrebaitottaknak megfelelően értékeltük ki a kezelés utáni 30. napon (39 DAT).
i A gátlás %-a
Kiszerelés í Arány i (í/ha) DAT i CC i PL I Rd I SA TR | 98 Ϊ IC
H, Példa ‘........................................ ] 5,0 .1......................... 30: [20...... z0 94 I 93 j t 100
15. Példa 1 5,6 30 | 23 13 100 | 99 100 100
Roundup® S,0 30 20 5 100 Ϊ 95 t 97 | I 100
E teszt adatainak interpretálásánál fel kell ismernünk, hogy az I. és a 5. példák kiszereléseinek glífozát terhelése 470 g a.e./í, míg a Roundup® herbicidnél a gíifozáf terhelés csak 360 g a.e.fl. Így azonos termékarányt alkalmazva, ahogy ezt ebben a tanulmányban tettük, a magasabb glífezáí a.e. arányokat az !„ 4, és 8. példák kiszerelései biztosították, szemben a Roundup® herblolddei.
19. Példa
Az 1. példa általános eljárását követve a következő Összetételt készítettük el, amelynek pB-ja 6,3-3,7 közé esett. Egyhónapos lároiás-stafoiSltési fesztben elfogadható stabilitást mutatott.
Alkotórész Tömeg %
Ammóníum-giífözát oldat (41,? % a.e.) 72,32
A, felületaktív keverék 7,30
ShínEtsu™ KM-90 0,01
Ammőnium-szuSfál 7,62
Víz 12,15
Összesen100,00
20. Példa
Az 1. példa általános eljárását követve a következő összetételt készítettük el, amelynek pH-ja 6,3-6,7 közé esett. Egyhónapos tárolás-stabilitási tesztben elfogadható stabilitást mutatott. Az összetétel relatív sűrűsége 1,23. A glífozát terhelés tömeg/térfogat alapon 460 g
a.s./í.
Alkotórész Tömeg %
Ammóníum-glífozáf oldat (41,3 % a.e.) 90,50
A. felületaktív keverék 7,50
ShlnEtsu^ KM-90 0,05 « ** 0
Víz
Összesen:
195
100,00
21. Példa
Az 1, példa általános eljárását követve a kővetkező összetételt készítettük el, amelynek pH-ja 8,3-8,? közé esett. Egyhónapos tárolás-stabilitási tesztben elfogadható stabilitást mutatott, Az összetétel relatív sűrűsége 1,23, A gíífozál terhelés tömeg/férfogat alapon 460 g a.e./l.
Alkotórész Tömeg %
Ammónium-glifozát oldat (41.3 % a.e.) 90,50
A. felületaktív keverék 7,50
ShinEfsu™ KM-90 0,05
Víz 1,95
Összesen: 100,00
22. Példa
A szántóföldi tesztet -Japánban mindegyik kezelés kétszer történő ismétlésével Egu/seíom anzense növényeken hajtottuk végre, A növények átiagmagassága 25-30 cm volt. A 20. példa kiszerelését 15 és 20 l/ha mennyiségben alkalmaztuk, és azonos fermésaránynát a Roundup^' herbiclddel összehasonlítottuk. Az összes kezelést 500 l/ha permetezési térfogatnál végeztük. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 10., 17., 27. és 45. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
Ahogy a 20. példa kiszerelésénél a gllfozát terhelés 480 g a.e./l volt, ez alkalmas arra, hogy a 20. példa kiszerelése által biztosított gyomirtó hatékonyságot (15 l/ha, 6,9 kg a.e./ha) a Roundup® hatékonyságával (20 l/ha, 7,2 kg a.e./ha) összehasonlítsuk.
* >
χ* χ·* «0 « 0 »
Meg kék jegyezni, hogy kezdetben az Egwefum arvenae-én a szabadföldi tesztben a találmány kiszerelése 15 Vha-nál teljesítményében felülmúlta a RoundupA-ot, amelyet 2.0 Vba mennyiségben alkalmaztunk. A kezelés utáni 45. napon (45 DAT) az összes kezelés hasonló hatékonyságot adott az £gvAsewn~on,
23. Példa
A szántóföldi tesztet Japánban Ego/sefum azvense növényen hajtottuk végre. Az átlag növényi magasság 25-30 cm, míg a növények sűrűsége 18G % volt. A 20. példa kiszerelését 15,4 í/ha (7,08 kg a.e./ha) és 20 l/ha (9,2 kg a.e/ba) mennyiségben alkalmaztuk, és a Roundup® herblclddel összehasonlítottuk (28 í/ha, 7,2 kg a.e./ha). Az összes kezelést 500 i/ha permetezési térfogatnál végeztük. A gyomirtó hatékonyságot s kezelés utáni 10,, 21., 31., 47. és 55. napokon (DAT) határoztuk meg. Az. eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés f Arány i (l/ha) 1 A gátlás %-a
| 10 DAT | 21 DAT | 31 DAT 47 DAT 55 DAT
20. Példa | 15,4 i 15 I 40 85 95 05
20. Példa 1 20 I ........... i 23 ΐ 42 93 97 OS
Roundup® j 20 i 13 j 18 1 75 80 90
Meg kell jegyezni, hogy az Eqaisetwn a/vense-én a szabadföldi tesztben a találmány kiszerelése 15,4 l/ha-nál teljesítményében felülmúlta a Roandup®-ot, amelyet 20 l/ha menyny iségbe n sikál maztu nk.
24. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Egiásefom ao/ense-én háromszor megismételtünk. Az átlag növényi magasság 25-38 cm és a növények sűrűsége 75 %-os volt. A 20. és a 21. példa kiszereléseit a Roundup® herblclddel azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 15 és 28 i/ha mennyiségeknél A 21, példa kiszerelésének két preparátumát (amit az alábbi táblázatban 21-1-nek és 21 -2-nek jelöltünk) alkalmaztuk ebben a kísérletben. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 l/ha volt, A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 14,, 27., 37. és 55. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %-a
14 DAT 27 DAT 37 DAT 55 DAT
20. Példa 15 83 75 89 78
21-1. Példa 15 81 69 70 74
21-2, Példa 15 83 67 69 76
Poundup® 15 70 51 53 57
20. Példa 20 92 89 91 94
21-1. Példa 20 90 82 82 88
21-2. Példa 20 87 83 83 89
Poundup® 20 80 70 89 71
φ «4 4 * ♦
Μ Φ ♦ » Φ »
Φ Φ X Χ· «
Φ X » ♦ «Φ· ΦΦ ΦΦΦΑ ΦΦ
Meg. keH jegyezni, hegy az Epu/seto? arvense-én a szabadföldi tesztben a találmány kiszerelés© 15 l/ha-nál (8,9 kg a.eJha) teljesítményében a Roundup®-pal összevethető, amelyet 20 l/ha mennyiségben alkalmaztunk (7,2 kg a.e./ha).
28. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Egu/se/orn arvense-én háromszor megismételtük. Az átlagos növénymagasság 25-30 cm és a növények sűrűsége 70-90 %-os volt. A 20. és a 21. példa kiszereléseit a Roundup® herbiciddel azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 15 és 20 l/ha mennyiségeknél. A 21 példa kiszerelésének két preparátumát (amit az alábbi táblázatban 21-1~nek és 21 -2-nek jelöltük) alkalmaztuk ebben a kísérletben. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 50Ö l/ha volt. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 8., 13,, 23., 31. és 48. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a kővetkező táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %-a
8 DAT 13 DAT 23 DAT j 31 DAT 48 DAT
20, Példa 15 27 79 81 1 84 90
21-1. Példa 15 19 52 50 i 60 58
21-2. Példa 15 15 54 83 88
Roundup® 15 19 40 38 | 43 45
20, Példa 20 25 78 « 79 85
21-1. Példa 20 25 80 ?S : 85 86
21-2. Példa 20 23 83 81 i 88 91
Roundup® 20 28 58 83 i 65 85 _
Φ «φ Α* V# ** X Φ ♦ X Φ * « ««♦ χ Φ ’ * χ χ * «ΦΦ ΦΧ »»♦* φ»9
Meg kell jegyezni, hogy az Egmsetum arvense-én a szabadföldi tesztben a 21. példa kiszerelése 15 l/ha-nál (6,9 kg a.e./ha) teljesítményében legalább olyan jó mint a Roundup®, amelyet 20 I/ha mennyiségben alkalmaztunk (7,2 kg a e./ha). A 20. példa kiszerelése ebben a kísérletben kivételesen magas gyomirtó hatékonyságot mutatott.
26. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot /Wcantöus saeeóanffoms-on kétszer megismételtük. Az átlag növényi magasság 100-140 cm és a növények sűrűsége 100 %-os volt. A 20. és a 21. példa kiszereléseit a Roundup® herbiciddel azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 7,5 és 10 i/ba mennyiségeknél. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 i/ha volt. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 18., 25., 40., 53. és 87. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
| Kiszerelés Arány (I/ha) 18 DAT i [ 25 DAT A gátlás %-a .....Γ 40 DAT.....Γ 53 DAT 87 DAT
20. Példa 7,5 20 i 59 83 53 98
21. Példa 7,5 15 i 39 “~f 81 f 77 91
Roundup · 7,5 10 | 30 1 55 I 71 85
20. Példa 10 12 ! 63 j 89 98 99
21. Példa 10 14 | 50 $ 1 / / 88 97
í Roundup'® 10 io | 38 1 85 1 76 87
Meg kell jegyezni, hegy az M/scantőus saccrfarfáoms-on a szabadföldi tesztben a találmány kiszerelése 7,5 l/ha~nál (3,5 kg a.e./ha) teljesítményében a Roundup—pai összevethető, amelyet 101/ha mennyiségben alkalmaztunk (3,6 kg a.e./ha).
27. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Soérfago a/ásslma-án és Mécanföus srnerasís-en kétszer megismételtük. A Soédago átlag magassága 80-80 cm, míg a M/seaníőus átlag magassága 80-120 cm volt. A 20. és a 21, példa kiszereléseit a Roundup®' herbiciddel azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 7, 10 és 13 l/ha mennyiségeknél. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 I/ha volt. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 15., 25., 40,, 81. és 80 napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %-a (S'o//tíagc)
16 DAT 25 DAT 40 DAT 81 DAT 80 DAT
20. Példa 7 39 54 63 88 64
21. Példa 7 48 89 69 82 84
Eoundup* 7 28 32 34 48 48
20. Példa 10 35 72 77 81 87
21. Példa 10 35 80 74 80 89
Roundup 10 38 80 SS 79 81
20 Példa 13 53 88 93 98 95
21. Példa 13 45 87 90 92 93
Rounöup' 13 50 77 76 85 84
* ί« ♦♦ *« ** φ * * * *
Φ ΦΧ* φ * * β φ * *·** φφ ΦΦΦ» φφ*
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %-a (Míscanttes)
15 DAT 25 DAT 40 DAT 81 DAT SÓDAT
20. Példa 7 na 17 30 64 68
21. Példa 7 na 10 15 61 74
Reondup® 7 na 7 13 49 54
20. Példa 10 na 19 37 81 82
21. Példa 10 na 15 20 71 82
Reundup® 10 na 17 23 73 82
20. Példa 13 na 28 74 94 90
21. Példa 13 na 19 45 75 80
Rcuncsup'' 13 na 22 39 78 85
na~ nincs adat
2§,Péfos
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot <Sc$dago a/Össtma növényeken kétszer megismételtünk. Az átlag növényi magasság 120-130 cm és a növények sűrűsége 100 %-os volt. A 20. és a 21. példa kiszereléseit a Roundup® heröieiddel azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 5 és 7,5 i/ba mennyiségeknél. A 21. példa kiszerelésének két preparátumát (amit az alábbi táblázatban 21-1-nek és 21-2-nek jelöltünk) alkalmaztuk ebben a kísérletben. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 1000 l/ha volt. A gyomirtó hatékony’d .·’ • ** ·ν·> n# *♦ * χ φ * «» * ·«:♦' * r · « x ♦ «X XX XX** *0* ságot a kezelés utáni 9., Í7.. 25., 35. és 48. napokon (DAT) határoztuk, meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutattuk be.
| [ A gátlás %-a i
Kiszerelés Arány I I (l/ha) l 9 DAT 17 DAT 25 DAT 35 DAT ; 48 DAT
20, Példa l 5 27 ..........78“~'| 98 99 ^ÖQ |
21-1. Példa ί 5 21 80 92 i 95 99
21-2, Példa $ I Λ T ί / 75 j 81 95
i Roundup' 1 5 ίο 41 65 75 91
20. Példa Ί 7,5 28 78 93 99 95
21-1. Példa | 7,5 19 70 87 93 97
21-2. Példa | 7,5 20 75 93 97 97
Roundup® ί 7,5 19 73 89 93 97
29?Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Rumex oötus/foi/us-on háromszor megismételtünk. Az átlag növényi magasság 20-30 cm volt, A 20. példa kiszerelését a Roundup® herbiciddei azonos termelési ráta mellett hasonlít ettük össze 2; 5 és S Ι/ha mennyiségeknél. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 1/ba volt. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 12., 25. és 38, napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutattuk be.
30. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Tnfo/íum repens-en, Lamium porpureurn-on és IRumexyapon/cos-on kétszer megismételtünk, A Téfo//um átlag magassága 20-30 cm és a növény sűrűsége 59-70 %-os volt. A iamé/m átlag magassága 30-35 cm és a növény sűrűsége 25-30 %· volt. A Rwnex átlag magassága 15-40 cm ás a növény sűrűsége φ «ί V* Φ * *' Φβφ
5-10 % volt Α 20, példa kiszerelését a Reundup8, herhlcíddeí azonos termelési ráta mellett hasonlítottuk össze 2,5, 5 és 7,5 l/ha mennyiségeknél. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 i/ha volt. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 14.. 22., 27. és 44. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a kővetkező táblázatban mutatjuk be.
1 A gátlás %-s 3 (TPtbádm) i
i I Kiszerelés Arány | 14 DAT 22 DAT 27 DAT 44 DAT Ί
1 (i/ha) j |
i 20. Példa 2.5 | 55 .......j...... 86 88 88 i
j Roundop® 2,5 j 35 ! | 75 75 85 1
j20 Példa 5 | ςκ 85 85 92 i
1 Roundup® 5 I 35 i 80 84 00 i
ΐ 20. Példa 7 S t 80 i 80 92 SS i
1 Roundüp® 75...........Γ 93 ........j
t 1 t j Kiszerelés Ϊ í Arány j (Vha) f 14 DAT A gátlás %-é 22 DAT...... 3 (íarnmon?) | 27 DAT”R 44 DAT i
20. Példa i 2,5 I 85 100 ! na na i
| Roundup® i 2,5 I 43 100 1 ns i na |
20. Példa i 5 } 68 89 na I na i
Roundup® i 5 ΐ 50 100 na na |
20. Példa j 75 I 73 100 j na na i
Eoundup* i 7 s; 5 Λ* Λ·* ΐ οο ί 100 na na i
na~ nincs adat
Kiszerelés 1 Arány i ű/hs) | A gátiás %-a (Romos) i t : j 1
1 14 DAT I 1................................ 22 DAT 27 DAT 44 DAT
20. Példa 1 2,5 1 ιΛ· i 40 na 98 100 i
Roundup® : 2,5 I 23 na 88 92 i
20. Példa j 5 1 53 7............ na 95 | 98 i
9
31, Példa
A szántóföldi tesztet Japánban Trífotiit/a repens növényen háromszor ismételtük meg. Az átlag növényi magasság 10-15 cm veit A 20. példa kiszerelését 5 és 7,5 l/ha mennyiségben alkalmaztok, és azonos koncentrációkban a Roundup® herbiciddei összehasonlítottuk. Az összes kezelést 500 kPa permetezési térfogatnál végeztük, A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 12., 25. és 38. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be,
A gátlás %-a
Kiszerelés ί Arány j (l/ha) 12 DAT 25OAT ·
20. Példa f 5 80 Ί 80 1'
J Roundup® I 5 88 80 i
20. Példa i 7,5 90 91 i
Roundup® ”F V k ! * : ___ | 87 í
DAT.....1
32. Példa
A Japánban végzett szabadföldi vizsgálatot Ahern/s/a phnceps és Senac/o vu/gahs növényeken háromszor megismételtük. Az Ahtem/s/a átlag magassága 30-60 cm és a növényi sűrűség 80-95 %-os volt. A Senec/o növény átalag magassága 20-50 cm és a növényi sűrűség 5-15 % volt. A 20. és a 21 példa kiszereléseit a Roundup® herbiciddei azonos termelési ráta. mellett hasonlítottuk össze 2,5 és 3,5 l/ha mennyiségeknél. Az összes alkalmazás permetezési térfogata 500 Irha volt. Az. alkalmazás után körülbelül egy árával 5 mm eső esett. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 13., 28. és 54, napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő két táblázatban mutattuk be.
|Roundup® t....... 2,5 2 20 31
|2ö. Példa 3,5 17 59 88
: 21. Példa 3,5 14 47 32
I Roundup* 3,5 6 21 55
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %~a ( Sen/cfo)
13 DAT 23 DAT 54 DAT
20 Példa 2,5 28 81 93
21. Példa Ο ς 31 75 98
Roundup5' 2,5 13 41 75
20. Példa 3,5 50 79 95
21. Példa 3,5 48 79 93
Roundup® 3,5 28 83 90
33,Β»
A szántóföldi tesztet Japánban bam/um pt/rpwetOT növényeken hajtottuk végre. Az átlag növényi magasság 45-50 cm volt. A 20, példa kiszerelését 3, 4,5 és 8 l/ba mennyiségben alkalmaztuk, és azonos koncentrációkban a Roundup® herbiciddei összehasonlítottuk. Az összes kezelést 500 l/ha permetezési térfogatnál végeztük. A gyomirtó hatékonyságot a kezelés utáni 13., 21. és 43. napokon (DAT) határoztuk meg. Az eredményeket a következő táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés Arány (l/ha) A gátlás %-a 43 DAT |
13 DAT 21 DAT
20. Példa 3 32 85 190 |
Roundup® 3 25 75 100
20. Példa 4,5 40 95 100
Roundup® 4,5 35 98 100
20. Példa 6 40 97 100
Roundup* 8 35 94 100
34. Példa φ φφ ί» φφ
X φ « * Φ ♦ * * * -V»♦ φ * / < « « « φ φ φ λ φ Α φ β φ φ β Φ Φ
Α 23-33. példák szántóföldi adatai a 20. ás a 21. példák kiszereléseinek váratlanul nagyfokú gyomirtó hatékonyságát jelzik a Roundup^-pal összehasonlításban hasonló vagy magasabb glifozát a.e, aránynál. Ahhoz, hogy megvizsgáljuk, vajon a jelen találmány kiszerelésével kezeit növényekben a glifozát felvétele vagy transzlokációja javult-e, az Egu/sefum srvense növényeken radioaktív anyaggal kísérleteket végeztünk.
Az E. aryense rizömáit a mezőn kiástok és 4 cm-es cserepekbe ültettük, majd üvegházban 40 napig növesztettük, Igy biztosítottuk a növényeket a kísérlethez. A növényeket 4 μΙ-es glifozát cseppekkel kezeltük a talajszinf feletti harmadik örvben. A kezelés után a növényeket 12 órás fénypehódusú fény kamrába helyeztük, ahol a nappali hőmérséklet 28 cC,. míg az éjszakai hőmérséklet 18 ÖC, a relatív páratartalom 35 % és a nappali megvilágítás 12080 lux.
A kezelési oldat elkészítéséhez a kereskedelemben kapható Roondup® herbicid egy mintáját vagy a 20. példa kiszerelését ionmentesitetl vízzel hatszorosára hígítottuk. Ehhez az oldathoz 0,128 pCi/mg uOgiifozátot adtunk (Amersham, specifikus aktivitása 54 mCi/mmői}, így, bár a találmány kiszerelésével kezelt növények kissé nagyobb mennyiségű hideg gllfozátot kaptak, mivel a kiszerelés glifozát a.e. terhelése nagyobb, mint a Roundup©~pai kezeiteknél, mégis a növények mindkét csoportja azonos dózisban kapta a •4C-glifozátot.
A növényeket a kezelés utáni 8. órában, az 1. napon, a 3. napon és a 8. napot begyűjtöttük és főid alatti és föld feletti részekre különítettük el. Lemosás után e növényeket a minta oxidálóban kiszárítottuk és elégettük. A ’AC-széndioxidot lekötöttük és radioaktivitását folyadék szcintillácíós számlálóval meghatároztuk, A glífozátfeivétei mértékét a teljes növény beütés/perc (dpm) értéke adata. A transzlokáolö mértékét a növény föld alatti részének beütés/'perc (dpm) értéke adta. Az adatokat a következő két táblázatban mutatjuk be.
Kiszerelés í Abszorpció (dpn t x 1800, teljes növény) I
5 óra 1 nap [: 3 nap i 8 nap I
21. Példa | 89,5 78.8 85,4 i 81,8
Roundup5 21,0 20,8 32,7 ' 2S,7
Kiszerelés j Transziokaciö (dpm x 1000, teljes növény) i
1 8 óra 1 nap I 3 nap 8 nap l
21. Példa 0,4 2,4 5,8 8,8 |
Roundup® i 0.4 0.4 2,8
Ebben a kísérletben mind a glifozát felvétet, mind a glifozát íranszlokádó sokkal jobban megnőtt a 21. példa kiszerelésének hatására, mint a kereskedelmi standard Röunddp®~hstására. Ez a meglepő eredmény arra utal, hogy a jelen találmány legalább egyik megvalósítási formájának a vártnál nagyobb az előnye.

Claims (20)

1. Vizes koncentrált herbicsd készítmény, amely (a) az N-íoszfone-metil-gííeín (glifozát) monoammónlum- és diammóníom sóinak gyomirtóként hatásos mennyiségét tartalmazza. amelyben az ammónia és az N-foszfono-meííl-glícln moláris aránya pH 6-7 értékeket biztosít íonmentesitett vízzel 1 tömeg0/» gílfozát-tartalorora történő hígítás során, és (b) egy vagy több felületaktív anyagot tartalmaz, a gyomirtó hatékonyságot növelő mennyiségben.
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amely 20 tőmegrész glifozát-sóra vonatkoztatva legfeljebb 1 tömegrész olyan felületaktív anyagot tartalmaz, amelyben a -(CH^m-fCaH^Ojn-R vagy a ~(C2H.<O)P-COR csoport közvetlenül nitrogénatomhoz kapcsolt, ahol m értéke nulla vagy 1, n értéke 1 -töl 3-íg terjedő szám, p értéke 1-től 18-fg terjedő szám és az R jelentése C8-C^ alkilcsoport
3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amely pH-ja 6,3 és 8,7 közé esik.
4. Az 1. Igénypont szerinti készítmény, ahol az N-foszfono-mefíí-giícín koncentrációja Ί00-600 g savegyenérték: per liter.
5. Az 1. Igénypont szerinti készítmény., ahol az N-foszfono-metíl-glicin koncentrációja 300-600 g savegyenérték per liter,
6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol az N-foszfono-metil-gílcin koncentrációja 400-500 g savegyenérték per liter,
7. Az 1, igénypont szerinti készítmény, ahol a felületaktív anyag koncentrációja 2-25 tomeg%.
6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, ahol a felületaktív anyag koncentrációja 5-20 tömeg%,
9. Az 1. Igénypont szerinti készítmény, ahol a felületaktív anyagok íegaiáhb egyike kaiíonos természetű.
10·. A 9. igénypont szerinti készítmény, ahol a kationos felületaktív anyag szekunder és tercier Cs_s?. aikil-amínok, primer, szekunder és tercier C8.22 aikii-ammónlumsók és kvaterner C$.22 slkíl-ammónlumsók.
11. A 9. igénypont szerinti készítmény, ahol a kationos felületaktív anyag dí(Cs.22 aikiljdimetil-ammóniumső.
12. A 9. igénypont szerinti készítmény, ahol a kationos felületaktív anyag C$.22 aikll-trimefií-ammóníomsó.
13. A 9. igénypont szerinti készítmény, ahol a kationos felületaktív anyag poii(oxi-etilén)Cs.22 alkií-ammöniumsó.
*· ,
14. A 13. igénypont szerinti készítmény, ahol a poíi(oxi-etilén)Cg,.2s alkikammónlumső metií-b!sz(2-hidroxH-etil)coco-ammóniüm-kiorid.
15. A 9, igénypont szerinti készítmény, amely továbbá nem-ionos felületaktív anyagot Is tartalmaz.
18. A 15. igénypont szerinti készítmény, ahol a nem-ionos felületaktív anyag a poli(oxi-efilén)Cs.2raik)í-éter.
17. A 18. igénypont szerinti készítmény, ahol a poli(öxi~etiién}Cs.£2~alkíl-éter egy olyan szekunder alkohol, amely átlagban 3-15 möl etilén-oxidot tartalmaz.
18. Az 1. igénypont szerint) készítmény, amely 450-500 g ssvegyenérték/iiier menynyiségig H-foszfono-meíii-gíicin-ammoniumsót, 4,6-5,2 tömeg% metii-bísz<2-hidröxíi~etil}eocö-ammönium-kloriöot, 1-1,2 tömeg% poli(oxí-etílén) szekunder Ci^s-alkll-éter-alkanoit, mely utóbbi 7-8 mól etilen-oxidot tartalmaz, és 1,4-1,8 fömeg% dietilén-giikoit tartalmaz.
19. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amely 110-130 g savegyenérték/íiter menynyiségig ÍM-foszfono-mefil-glicin ammónlomsot, 25-29 tömeg% ammónium-szulfátot, 0,9-1,4 tömeg% metil-bi5z(2-hidroxil-etii)coco-ammóníum-kioridoí, 0,2-0,3 tömeg% poli(oxi-etllén) szekunder CíZ..13-alkanolt, mely utóbbi 7-3 mól etiíén-oxídot tartalmaz, és 0,.4-0,6 tömeg% dietllén-glikolt tartalmaz.
20. Az 1. igénypont szerinti készítmény, amely továbbá vízoidékony koherbícídet tartaimaz.
21. A 20. Igénypont szerinti készítmény, ahol a kcherbioid a glufosinate ammőnlumsója.
22. Eljárás a vegetáció szabályozására, azzal jellemezve, hogy az 1 igénypont szerinti készítményt hígítjuk és a hígított összetételt a növényzet levélzetére visszük fel.
HU0002407A 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations HU228429B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US89854597A 1997-03-11 1997-03-11
PCT/US1998/015249 WO1999004635A1 (en) 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0002407A2 HUP0002407A2 (hu) 2000-11-28
HUP0002407A3 HUP0002407A3 (en) 2003-05-28
HU228429B1 true HU228429B1 (en) 2013-03-28

Family

ID=25409605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0002407A HU228429B1 (en) 1997-07-22 1998-07-21 High-loaded ammonium glyphosate formulations

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5998332A (hu)
EP (1) EP0999749B1 (hu)
JP (1) JP3831609B2 (hu)
KR (1) KR20010022128A (hu)
CN (1) CN1115961C (hu)
AR (1) AR018503A1 (hu)
AT (1) ATE251383T1 (hu)
AU (1) AU732689B2 (hu)
BR (1) BR9810811B1 (hu)
CA (1) CA2297036C (hu)
CZ (1) CZ299834B6 (hu)
DE (1) DE69818829T2 (hu)
DK (1) DK0999749T3 (hu)
EA (1) EA200000150A1 (hu)
ES (1) ES2209171T3 (hu)
HU (1) HU228429B1 (hu)
IL (1) IL134106A0 (hu)
MY (1) MY120452A (hu)
NO (1) NO20000292L (hu)
NZ (1) NZ502397A (hu)
PL (1) PL191328B1 (hu)
SK (1) SK772000A3 (hu)
TR (1) TR200000191T2 (hu)
TW (1) TW492843B (hu)
UA (1) UA66365C2 (hu)
WO (1) WO1999004635A1 (hu)
ZA (1) ZA986502B (hu)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9917976D0 (en) * 1999-07-31 1999-09-29 Albright & Wilson Uk Ltd Herbicidal compositions
JP2003511397A (ja) * 1999-10-13 2003-03-25 ヌーファーム リミティッド 除草薬組成物および補助薬
US6992045B2 (en) 2000-05-19 2006-01-31 Monsanto Technology Llc Pesticide compositions containing oxalic acid
MY158895A (en) * 2000-05-19 2016-11-30 Monsanto Technology Llc Potassium glyphosate formulations
US7135437B2 (en) 2000-05-19 2006-11-14 Monsanto Technology Llc Stable liquid pesticide compositions
US6503869B1 (en) 2000-08-21 2003-01-07 Falcon Lab Llc Enhanced post-emergent herbicidal compositions containing ammonium salts and methods of using the same
US7008904B2 (en) * 2000-09-13 2006-03-07 Monsanto Technology, Llc Herbicidal compositions containing glyphosate and bipyridilium
US6441223B1 (en) 2000-11-30 2002-08-27 Monsanto Technology Llc Method of making phosphorus-containing compounds and products thereof
WO2003026428A1 (en) * 2001-09-20 2003-04-03 Basf Corporation Compounds, compositions, and methods of use for glyphosate salts of ether amines
AU2002358264A1 (en) * 2001-12-21 2003-07-30 Dow Agrosciences Llc High-strength low-viscosity agricultural formulations
US20030158042A1 (en) * 2002-01-29 2003-08-21 Valerio Bramati Concentrated aqueous phytopathological formulation comprising a herbicide and a betaine type surfactant
US8236730B2 (en) * 2002-01-29 2012-08-07 Rhodia Chimie Aqueous herbicidal concentrate comprising a betaine type surfactant
EP1538910A2 (en) * 2002-08-31 2005-06-15 Monsanto Technology LLC Process for the preparation of a dry pesticidal composition containing a dicarboxylate component
CA2496570C (en) * 2002-08-31 2012-07-10 Monsanto Technology Llc Pesticide compositions containing dicarboxylic acids
US20050026781A1 (en) * 2003-04-22 2005-02-03 Monsanto Technology Llc Herbicidal compositions containing glyphosate and a pyridine analog
US7073588B2 (en) * 2004-02-27 2006-07-11 Halliburton Energy Services, Inc. Esterquat acidic subterranean treatment fluids and methods of using esterquats acidic subterranean treatment fluids
WO2005087007A1 (en) 2004-03-10 2005-09-22 Monsanto Technology Llc Herbicidal compositions containing n-phosphonomethyl glycine and an auxin herbicide
WO2006023431A2 (en) 2004-08-19 2006-03-02 Monsanto Technology Llc Glyphosate salt herbicidal composition
CA2579816C (en) 2004-09-17 2014-04-29 Monsanto Technology Llc Glyphosate formulations with early burndown symptoms
BRPI0515882A (pt) * 2004-09-23 2008-08-12 Monsanto Technology Llc tensoativos quaternários de alquilamina alcoxilada para glifosato
US8435927B2 (en) 2004-10-04 2013-05-07 Huntsman Petrochemical Llc High-load glyphosate formulations
US9045720B2 (en) * 2004-12-30 2015-06-02 Rhodia Chimie Herbicidal composition comprising an aminophosphate or aminophosphonate salt, a betaine and an amine oxide
US7223718B2 (en) * 2005-03-07 2007-05-29 Falcon Lab Llc Enhanced glyphosate herbicidal concentrates
BRPI0611373A2 (pt) 2005-05-24 2010-08-31 Monsanto Technology Llc aperfeicoamento da compatibilidade de herbicida
EP1951039B1 (en) 2005-11-14 2015-02-25 Solvay USA Inc. Agricultural adjuvant compositions, pesticide compositions, and methods for using such compositions
GB0601304D0 (en) * 2006-01-23 2006-03-01 Syngenta Ltd Herbicide formulation
JP5083501B2 (ja) * 2006-03-01 2012-11-28 日産化学工業株式会社 効果に優れる農薬組成物
US20100029483A1 (en) * 2006-10-16 2010-02-04 Rhodia Inc. Agricultural adjuvant compositions, pesticide compositions, and methods for using such compositions
FR2913350B1 (fr) * 2007-03-08 2010-05-21 Rhodia Recherches & Tech Utilisation d'une betaine a titre d'agent moussant et d'agent de reduction du drainage de la mousse
FR2914647B1 (fr) * 2007-04-05 2011-10-21 Rhodia Recherches Et Tech Copolymere comprenant des unites betainiques et des unites hydrophobes et/ou amphiphiles,procede de preparation,et utilisations.
US20100279865A1 (en) * 2007-09-13 2010-11-04 Syngenta Crop Protection, Inc. Herbicidal composition and method of use thereof
EP2214479A2 (en) * 2007-11-07 2010-08-11 Rhodia Opérations Herbicidal composition comprising an aminophosphate or aminophosphonate salt and a viscosity reducing agent
CN102098913B (zh) * 2008-06-18 2013-11-06 斯特潘公司 超高载量的草甘膦浓缩物
CA2765888C (en) * 2009-06-25 2017-11-21 Hong Zhang Herbicidal concentrate compositions containing glyphosate and dicamba salts
BR112012001048A8 (pt) * 2009-07-14 2017-04-18 Rhodia Operations Composições adjuvantes agrícolas, composições de pesticidas, e métodos de utilização de tais composições.
CA2779734C (en) 2009-11-16 2016-12-20 Imtrade Australia Pty Ltd High load glyphosate formulations
CN101899065B (zh) * 2010-07-21 2013-01-02 浙江新安化工集团股份有限公司 草甘膦三铵及其制备方法和用途
EP2603075B1 (en) 2010-08-10 2017-07-12 Rhodia Operations Agricultural pesticide compositions
MX363521B (es) 2010-09-15 2019-03-26 Dow Agrosciences Llc Star Tensoactivos de amina y óxido de amina para controlar la desviación de rocío de un herbicida.
CN102067879A (zh) * 2010-09-27 2011-05-25 陈运谋 用草甘膦原药生产草甘膦水剂的方法
CN102217647A (zh) * 2011-04-19 2011-10-19 沙隆达集团公司 利用碱解副产氨合成30%草甘膦胺盐水剂的方法
EP2526769A1 (en) * 2011-05-25 2012-11-28 Cognis IP Management GmbH Biocide compositions comprising (poly)glycerol glycosides
US8455396B2 (en) 2011-07-11 2013-06-04 Stepan Company Alkali metal glyphosate compositions
US10334849B2 (en) 2011-10-26 2019-07-02 Monsanto Technology Llc Salts of carboxylic acid herbicides
KR101367258B1 (ko) * 2012-04-17 2014-02-27 인바이오 주식회사 속효성과 지효성을 동시에 갖는 제초제
UY34845A (es) 2012-06-04 2014-01-31 Monsanto Technology Llc ?composiciones herbicidas concentradas acuosas que contienen sales de glifosato y sales de dicamba
CN102907422A (zh) * 2012-10-16 2013-02-06 江苏钟山化工有限公司 一种水性增稠剂组合物及其制法和用途
CN103168798A (zh) * 2012-10-30 2013-06-26 肇庆市真格生物科技有限公司 一种除草剂组合物及其制备方法
BR102012028537B1 (pt) 2012-11-07 2018-10-23 Oxiteno S/a Industria E Comércio composição surfactante, formulação herbicida contendo glifosato, e, uso da formulação herbicida contendo glifosato
CA3123572A1 (en) 2013-02-27 2014-09-04 Monsanto Technology Llc Glyphosate composition for dicamba tank mixtures with improved volatility
MX2020003956A (es) * 2017-10-19 2020-10-05 Corteva Agriscience Llc Composiciones de dicamba con un potencial reducido de difusion de la pulverizacion.
CN108207946B (zh) * 2018-04-12 2020-12-22 南京科翼新材料有限公司 一种适用于敌草快二氯盐水剂的专用助剂
US10426163B1 (en) 2019-01-07 2019-10-01 Falcon Lab, Llc Bactericidal method of using compounds of fatty acids and ammonium fatty acid salts
CN112794805B (zh) * 2021-04-02 2021-06-22 苏州丰倍生物科技有限公司 一种烷基酯基盐衍生物、其制备方法和应用

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3853530A (en) * 1971-03-10 1974-12-10 Monsanto Co Regulating plants with n-phosphonomethylglycine and derivatives thereof
US3977860A (en) * 1971-08-09 1976-08-31 Monsanto Company Herbicidal compositions and methods employing esters of N-phosphonomethylglycine
US4405531A (en) * 1975-11-10 1983-09-20 Monsanto Company Salts of N-phosphonomethylglycine
US4159901A (en) * 1977-05-16 1979-07-03 Monsanto Company Corrosion inhibited agricultural compositions
US4140516A (en) * 1977-05-31 1979-02-20 Stauffer Chemical Company Encapsulation process employing phase transfer catalysts
US4140513A (en) * 1978-01-03 1979-02-20 Monsanto Company Sodium sesquiglyphosate
DE3014669A1 (de) * 1980-04-16 1981-10-22 Agfa-Gevaert Ag, 5090 Leverkusen Fotografisches aufzeichnungsmaterial, fotografisches diffusionsuebertragungsverfahren sowie verbindungen mit fotografisch wirksamen, abspaltbarem rest
US4315765A (en) * 1980-12-04 1982-02-16 Stauffer Chemical Company Trialkylsulfonium salts of n-phosphonomethylglycine and their use as plant growth regulators and herbicides
US4481026A (en) * 1982-11-16 1984-11-06 Stauffer Chemical Company Aluminum N-phosphonomethylglycine and its use as a herbicide
IL68716A (en) * 1983-05-17 1987-03-31 Geshuri Lab Ltd Process for producing n-phosphonomethylglycine
DE3441587A1 (de) * 1984-11-14 1986-05-22 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verdunstungshemmendes zusatzmittel fuer pflanzenschutzmittel-spritzbruehen
KR860008713A (ko) * 1985-05-29 1986-12-18 죤 알. 페넬 고체식물 훨성조성물 및 그 제조방법
AU590597B2 (en) * 1985-08-07 1989-11-09 Monsanto Technology Llc Glyphosate-resistant plants
US4936901A (en) * 1986-07-09 1990-06-26 Monsanto Company Formulations of water-dispersible granules and process for preparation thereof
JPH072608B2 (ja) * 1986-12-04 1995-01-18 モンサント コンパニ− 水性濃厚除草剤配合物
NZ231897A (en) * 1988-12-30 1992-09-25 Monsanto Co Dry water-soluble granular composition comprising glyphosate and a liquid surfactant
DK165156C (da) * 1989-12-20 1993-03-01 Cheminova Agro As Herbicid formulering indeholdende glyphosatsyre
US5430005A (en) * 1991-08-02 1995-07-04 Monsanto Company Herbicidal compositions
BR9303454A (pt) * 1992-08-24 1994-03-01 Monsanto Co Composicao herbicida e processo de controle de vegetacao indesejada
US5565409A (en) * 1993-04-02 1996-10-15 Monsanto Company Liquid concentrated herbicidal microemulsion compositions comprising glyphosate and either oxyfluorfen or acifluorfen
US5663117A (en) * 1993-12-17 1997-09-02 Monsanto Company Alkoxylated primary alcohol surfactants providing enhanced efficacy and/or rainfastness to glyphosate formulations
US5686384A (en) * 1995-03-14 1997-11-11 Zeneca Limited Compatibility agent and method
US5633397A (en) * 1995-06-07 1997-05-27 Monsanto Company Preparation of ammonium glyphosate via a gas-solid reaction system
AR004705A1 (es) * 1995-11-07 1999-03-10 Sabba Da Silva Lima Michele Composicion agroquimica liquida, metodo para convertirla en un liquido estable y composicion adyuvante para la preparacion de la misma.
ID23906A (id) * 1996-10-25 2000-05-25 Monsanto Co Komposisi dan metode untuk perlakuan tanaman dengan bahan kimia eksogen

Also Published As

Publication number Publication date
EA200000150A1 (ru) 2000-10-30
SK772000A3 (en) 2000-08-14
CN1115961C (zh) 2003-07-30
CA2297036C (en) 2009-11-24
ZA986502B (en) 1999-02-04
AU732689B2 (en) 2001-04-26
DE69818829D1 (de) 2003-11-13
CZ299834B6 (cs) 2008-12-10
US5998332A (en) 1999-12-07
ATE251383T1 (de) 2003-10-15
WO1999004635A1 (en) 1999-02-04
NO20000292D0 (no) 2000-01-20
IL134106A0 (en) 2001-04-30
AU8582698A (en) 1999-02-16
CA2297036A1 (en) 1999-02-04
NZ502397A (en) 2002-04-26
BR9810811A (pt) 2000-09-12
DE69818829T2 (de) 2004-08-05
EP0999749B1 (en) 2003-10-08
KR20010022128A (ko) 2001-03-15
TW492843B (en) 2002-07-01
DK0999749T3 (da) 2004-02-16
MY120452A (en) 2005-10-31
PL191328B1 (pl) 2006-04-28
ES2209171T3 (es) 2004-06-16
TR200000191T2 (tr) 2000-08-21
BR9810811B1 (pt) 2011-02-08
NO20000292L (no) 2000-03-22
PL338233A1 (en) 2000-10-09
HUP0002407A2 (hu) 2000-11-28
CZ2000203A3 (cs) 2000-07-12
EP0999749A1 (en) 2000-05-17
JP2001510776A (ja) 2001-08-07
UA66365C2 (en) 2004-05-17
CN1270499A (zh) 2000-10-18
AR018503A1 (es) 2001-11-28
HUP0002407A3 (en) 2003-05-28
JP3831609B2 (ja) 2006-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU228429B1 (en) High-loaded ammonium glyphosate formulations
AU676482B2 (en) Herbicidal compositions
HU229572B1 (en) Highly concentrated aqueous glyphosate compositions
CZ332797A3 (cs) Formulace glyfosátu obsahující etheraminové povrchově aktivní látky
IE904525A1 (en) A herbicidal formulation containing glyphosate acid
EP0483095A2 (en) Improved formulations
MXPA02002558A (es) Metodo mejorado para eliminar maleza con herbicida de glifosato.
PL214223B1 (pl) Wodna stezona kompozycja herbicydowa, stala stezona kompozycja herbicydowa oraz sposób ich uzycia
CA2352099C (en) Promoting biological effectiveness of exogenous chemical substances in plants
EP0902622B1 (en) Herbicidal and plant growth regulant compositions and their use
NZ501839A (en) Process and compositions promoting biological effectiveness of exogenous chemical substances in plants
CA2257175A1 (en) Herbicidal and plant growth regulant compositions and their use
RU2291619C2 (ru) Водные композиции гербицидного концентрата, способ снижения содержания поверхностно-активного компонента в водной композиции гербицидного концентрата, способ подавления роста ипомеи, твердая композиция гербицидного концентрата
AU2001256335B2 (en) Glyphosate compositions and their use
AU2001256335A1 (en) Glyphosate compositions and their use
CN111820235A (zh) 含异丙胺的草甘膦三价盐、其制备方法、除草剂和除草方法
MXPA00000889A (en) High-loaded ammonium glyphosate formulations