SK6699Y1 - Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky - Google Patents
Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky Download PDFInfo
- Publication number
- SK6699Y1 SK6699Y1 SK50042-2013U SK500422013U SK6699Y1 SK 6699 Y1 SK6699 Y1 SK 6699Y1 SK 500422013 U SK500422013 U SK 500422013U SK 6699 Y1 SK6699 Y1 SK 6699Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- shell
- shell elements
- locking
- lock
- shaft
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60R—VEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B60R25/00—Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles
- B60R25/01—Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens
- B60R25/04—Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens operating on the propulsion system, e.g. engine or drive motor
- B60R25/06—Fittings or systems for preventing or indicating unauthorised use or theft of vehicles operating on vehicle systems or fittings, e.g. on doors, seats or windscreens operating on the propulsion system, e.g. engine or drive motor operating on the vehicle transmission
- B60R25/066—Locking of hand actuated control actuating means
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Lock And Its Accessories (AREA)
Abstract
Zariadenie má dva škrupinové prvky (1, 2) a zámku (3), ktorá zamkýna pevné spojenie uzatvorených škrupinových prvkov (1, 2), keď obopínajú aspoň časť rukoväti (4) s tlačidlom (6), predovšetkým pri automatických prevodovkách. Škrupinový prvok (1) na strane umiestnenia tlačidla (6) má vnútorný tvar priľahlo zodpovedajúci príslušnému vonkajšiemu tvaru rukoväti (4), medzi vnútrom a tlačidlom (6) je vôľa. Škrupinové prvky (1, 2) sú spojené spojovacím hriadeľom (7), ktorý umožňuje vzájomný osovo obmedzený posun škrupinových prvkov (1, 2) smerom od seba a vzájomné pootočenie odsunutých škrupinových prvkov (1, 2) okolo osi hriadeľa (7).
Description
Technické riešenie sa týka zariadenia na zamkýnanie a blokovanie rukoväti radiacej páky motorových vozidiel, predovšetkým radiacej páky automatických prevodoviek s tlačidlom na rukoväti. Zariadenie bráni neoprávnenému ovládaniu radiacej páky, a tým zabraňuje radeniu prevodov.
Doterajší stav techniky
Radiaca páka motorových vozidiel sa môže zamkýnať, blokovať proti pohybu viacerými známymi zariadeniami. Pri mechanických prevodovkách sa blokuje tiahlo alebo radiaca tyč, alebo priamo radiaca páka pomocou zámkov rôznych konštrukcií (napr. SK UV 4640 U, SK UV 2774 U, CN201818779 U, JP1257631 A, JP1103558 A, JP2009143528 A). Tieto zariadenia sú zložité, ťažké a zaberajú dôležitý priestor v stredovom tuneli vozidla. Ak sa takéto riešenie má použiť dodatočne, teda mimo prvovýroby, je ich montáž náročná a zdĺhavá.
Pri automatických prevodovkách s ovládacím tlačidlom na rukoväti páky je tiež možné blokovať pohyb páky tým, že blokujeme tlačidlo, ktorým sa páka uvoľňuje do záberu. Tlačidlo sa blokuje pomocou mechanickej zámky, ktorá je umiestnená v rukoväti alebo priamo v tlačidle ako podľa US5735148 A, US5765413 A, CN2173728 Y, CN2576547 Y, US6131425 A, CN2349073 Y, US5983681 A. Takéto riešenie má hlavnú nevýhodu v tom, že zámka je umiestnená v relatívne mäkkej a neodolnej konštrukcii rukoväti, čo znižuje jeho odolnosť proti vylomeniu. Z hľadiska ergonomie a tiež z hľadiska bezpečnosti pri havárii nie je možné rukoväť vyrábať z kovu alebo z podobných odolnejších, a teda aj tvrdších materiálov.
Je známe tiež riešenie podľa CN2377147 Y, kde sú použité dve samostatné valcové misky so zárezmi. Valcové misky obopínajú rukoväť, čím bránia prístupu k tlačidlu. Použitie samostatných misiek komplikuje nasadenie na radiacu páku. Tento nedostatok čiastočne rieši patent podľa US 5 410 896 A, ktorý používa dve škrupinky spojené pántom. Nevýhodou oboch riešení je možnosť zatlačiť tlačidlo hrubou silou, keďže misky aj škrupinky nepriliehajú tesne na vonkajší povrch rukoväti, alebo sa tejto rukoväti dotýkajú len v niekoľkých bodoch. Potom je možné dostatočným vonkajším tlakom na misku alebo škrupinu stlačiť mäkký materiál rukoväti v dotykových bodoch, a tým aj zatlačiť ovládacie tlačidlo, a to napriek tomu, že na rukoväti je zariadenie stále nasadené. S ohľadom na kinematiku zatvárania misiek alebo škrupín nie je možné vytvoriť ich dostatočne priliehavý vnútorný tvar, aby sa takýto nedostatok odstránil. Nevýhodou týchto riešení je tiež malá odolnosť proti násilnému otvoreniu. Škrupiny s pántom na vrchnej časti zariadenia majú ľahký prístup k pántom, tie sa dajú jednoducho prestrihnúť alebo odrezať, alebo sa dá vytlačiť čap pántu. Tieto problémy sa zväčšujú najmä pri rukovätiach, kde tlačidla nie sú klasické mechanické, ale sú elektrické a na svoju aktiváciu tak potrebujú len malý pohyb, doslova len klík. Pri klasických mechanických tlačidlách, ako sú opísané a nakreslené pri CN2377147 Y a US 5 410 896 A, postačuje, ak zabránime relatívne veľkému posunu, významnému zatlačeniu tlačidla. Pri elektrických, elektronických tlačidlách by aj ich malé zatlačenie alebo aj len vyvodenie sily bez posunu viedlo k nežiaducej aktivácii tlačidla.
Je žiadané také riešenie, ktoré sa bude jednoducho ovládať, bude mať vysokú odolnosť proti nedovoleným zásahom, nebude poškodzovať rukoväť a bude vhodné aj pre rukoväte s elektrickými alebo elektronickými tlačidlami.
Podstata technického riešenia
Nedostatky uvedené v doterajšom stave techniky podstatným spôsobom odstraňuje zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky motorových vozidiel s tlačidlom na rukoväti, kde zariadenie má dva škrupinové prvky podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že aspoň jeden škrupinový prvok a to ten, ktorý bude umiestnený v zamknutej polohe na strane tlačidla, má vnútorný tvar priľahlo zodpovedajúci aspoň časti príslušného vonkajšieho tvaru rukoväti, a pritom v uzavretej polohe povrch vnútra tohto škrupinového prvku má vôľu oproti tlačidlu. Bude to dosiahnuté takým tvarom vnútra škrupinového prvku, aby v zóne protiľahlej k polohe tlačidla na rukoväti malo toto vnútro tvar a rozmery prispôsobené na vytvorenie medzery, dutiny, teda aby sa škrupinový prvok svojím vnútrom v uzamknutej polohe neopieral o tlačidlo rukoväti.
Pod pojmom škrupinový prvok má vynálezca na mysli akýkoľvek prvok, teleso, akúkoľvek hmotnú štruktúru, ktorá je schopná obopnúť rukoväť, pričom je nepodstatné, aký tvar má zvonka a či v skutočnosti svojím vzhľadom pripomína misku, škrupinu, obal, objímku, kryt alebo podobný predmet.
Zariadenie bude mať podobne ako v doteraz známych riešeniach dva prepojené škrupinové prvky a zámku, kde škrupinové prvky v zamknutom stave obopínajú aspoň časť rukoväti s tlačidlom a zámka zamkýna
SK 6699 Υ1 pevné spojenie uzatvorených škrupinových prvkov. Škrupinové prvky v spodnej časti majú zárezy, otvory, ktoré po uzamknutí spoločne vytvoria otvor, kadiaľ prechádza páka.
V zamknutom stave pritom spoločne vytvorený otvor škrupinových prvkov má menší rozmer ako je horný prierez rukoväti, vďaka tomu nie je možné zariadenie vytiahnuť v uzamknutom stave smerom nahor von z rukoväti. Oproti tomuto najbližšiemu stavu techniky bude tvar vnútra škrupinových prvkov vytvarovaný na mieru každej rukoväti, aby sa vo vnútri vytvorili dotykové plochy, ktorými sa škrupinový prvok spoľahlivo oprie, dokonca akoby priľahol, dotykom sa spojil s vonkajším povrchom rukoväti.
Vo výhodnom usporiadaní môžu mať oba škrupinové prvky vytvarované vnútro do tvaru vonkajšieho povrchu rukoväti, tým sa pripevnenie a poloha zariadenia na rukoväti viac a lepšie poistí. Nevyhnutné je však, aby aspoň jeden škrupinový prvok mal takýto priľahlý vnútorný tvar, a to aspoň na takej časti, ktorá zaručí stabilnú polohu a prenos vonkajších síl zo zariadenia na rukoväť mimo tlačidla. Medzera medzi vnútorným povrchom a tlačidlom je dôležitá na to, aby aj pri prípadnej deformácii rukoväti a veľkému tlaku na samotné zariadenie nedošlo k stlačeniu, ku kliknutiu tlačidla.
Dôležitým znakom je aj to, že škrupinové prvky sú spojené prostredníctvom spojovacieho hriadeľa, ktorý prechádza cez rovinu uzatvárania škrupinových prvkov. Rovina uzatvárania škrupinových prvkov je akoby deliaca rovina, v ktorej sa vytvorí spojenie dvoch škrupinových prvkov. S ohľadom na komplexný tvar moderných rukovätí môže mať takáto rovina v skutočnosti rôzny tvar, dôležité je, aby sa rukoväť dala obopnúť dvoma škrupinovými prvkami tak, že ich je možné následne po odomknutí zvliecť z rukoväti. Preto vnútro škrupinového prvku nebude kopírovať prípadné negatívne sklonené časti povrchu rukoväti, to by znemožnilo pohodlne sňať škrupinový prvok z tela rukoväti.
Hriadeľ spájajúci škrupinové prvky je uložený na okraji prvého škrupinového prvku a je uložený na protiľahlom okraji druhého škrupinového prvku, a to v podstate kolmo na rovinu otáčavého uzatvárania. Uloženie hriadeľa v škrupinových prvkoch je aspoň čiastočne otočné a posuvné. Hriadeľ umožňuje vzájomný osovo obmedzený posun spojených škrupinových prvkov smerom od seba a vzájomné pootočenie odsunutých škrupinových prvkov okolo osi hriadeľa. Pod pojmom hriadeľ si je potrebné predstaviť akýkoľvek prvok, ktorý umožní aspoň čiastočné pootočenie škrupinových prvkoch, hriadeľ môže mať podobu čapu, kolíka, náboja a podobne.
Hriadeľ bude uložený v zhrubnutej časti škrupinových prvkov, napríklad v naliatkoch, ktoré sú celistvo vytvorené spolu so škrupinovými prvkami, alebo napríklad v privarených držiakoch.
Zariadenie sa jednoducho ovláda, keďže oba škrupinové prvky sú spolu spojené hriadeľom. Ten pritom umožňuje vzájomné odstúpenie a natočenie škrupinových prvkov. Jeden škrupinový prvok priložíme k rukoväti a druhý škrupinový prvok pootočíme do protiľahlej polohy a následne ho prisunieme k prvému škrupinovému prvku. Preto hriadeľ umožňuje pootočenie a aj posuv. Spojením škrupinových prvkov sa vytvorí celistvý obal, celistvé obopnutie rukoväti, ktoré prekrýva zónu s tlačidlom. Zámkou sa zaistí spojenie škrupinových prvkov. Bude výhodné, ak zámka sa zamyká len samotným spojením škrupinových prvkov, teda sa bude zamykať bez kľúča alebo bez iného autentifikačného pokynu.
Pohyb škrupinového prvku voči druhému škrupinovému prvku je v dvoch rovinách. Pri zamkýnaní najskôr ide o pootočenie a následne o posun, pri odomykaní najskôr nastáva posun zo spojenia a potom pootočenie. Tým sa vytvorí dostatočný priestor na nasadenie a vytiahnutie zariadenia a je možné vytvoriť tesne priliehajúce vnútorné plochy škrupinových prvkov. Zároveň je možné priliehajúce okraje škrupinových prvkov vytvoriť tak, aby zapadali do seba. Okraje môžu mať vyformovaný tvar prierezu U a I, kde do medzery U zapadá okraj v tvare I. Zvýši sa tým odolnosť proti páčeniu. Možný je aj prierez tvaru Z.
Škrupinové prvky môžu byť vyrobené z kovu ako výlisok alebo odliatok, môžu byť vyrobené z nekovových zliatin tlakovým alebo odstredivým liatím alebo môžu byť vyrobené z plastu lisovaním alebo na 3 D tlačiarni. Pri použití plastového materiálu budú vhodné predovšetkým pevné, húževnaté plasty na báze polypropylénu (napr. SLOVAM1D).
Aby sa predišlo odieraniu povrchu rukoväti pri častom použití, môže byť vo výhodnom usporiadaní vnútro škrupinového prvku vystlané vrstvou mäkkého materiálu, ten tam môže byť napríklad ako flok nastriekaný na vrstvu lepidla alebo vlepený vo forme vloženej vhodne zošitej látky, vlisovaný atď.
Bezpečnostná odolnosť zariadenia sa zvýši, ak v škrupinovom prvku je umiestnené oceľové teleso proti vŕtaniu otvoru, a to práve v zóne oproti tlačidlu. Tým sa zamedzí tomu, aby zlodej navŕtal na tomto mieste otvor v škrupinovom prvku a cez otvor tenkou tyčkou zatlačil tlačidlo. Oceľové teleso môže mať kalený povrch, môže ísť o kúsok plechu z tvrdenej ocele, ktorý sa vloží do formy pri vstrekovaní škrupinového prvku z plastu alebo pri odlievaní z nekovovej zliatiny.
Škrupinový prvok je možné vytvoriť z dvoch častí tak, že vrchná časť s mechanizmom otáčania a posuvu, teda s hriadeľom a zámkom má rozmery a tvar použiteľný pre viacero typov rukovätí a vnútro škrupinového prvku je vytvorené vložkou, ktorá má už presný tvar modelujúci tvar rukoväti. Potom je možné produktívne vyrábať vonkajšie časti škrupinových prvkov napríklad tlakovým odlievaním z kovových, zinkových alebo podobných zliatin a vnútornú časť škrupinových prvkov na mieru rukoväti vyrábať lacnejším vstrekolisovaním z plastu.
SK 6699 Υ1
Z hľadiska zvýšenia pohodlia pri ovládaní bude výhodné, ak sa hriadeľ nachádza v hornej tretine výšky zariadenia a spojenie škrupinových prvkov má dorazy, ktoré vymedzujú ich osové odsunutie v otvorenej polohe a výhodne aj dorazy na vzájomné uhlové natočenie. Tieto dorazy môžu pôsobiť priamo na hriadeľ.
Vo výhodnom usporiadaní môže zámka pôsobiť na kolík so zárezom. Kolík je pevne pripevnený v jednom škrupinovom prvku, a to rovnobežne s hriadeľom. Zo škrupinového prvku vyčnieva na vzdialenosť rovnú alebo menšiu, ako je dovolený osový posun na hriadeli. Kolík v otvorenej polohe teda nebráni vzájomnému pootočeniu škrupinových prvkov. Po natočení škrupinových prvkov do protiľahlej polohy kolík smeruje do otvoru v druhom škrupinovom prvku, kam sa zasúva pri posuvnom približovaní škrupinových prvkov. Pri ich úplnom spojení do zárezu v kolíku zaskočí západka zámky, čím sa zámka zamkne. Zámka je umiestnená v druhom škrupinovom prvku. Z hľadiska lepšieho vedenia a zvýšenia spoľahlivosti môže byť použitá dvojica takýchto kolíkov.
Pohodlie ovládania môže tiež zvýšiť usporiadanie, kedy pružina s osou v podstate rovnobežnou s osou hriadeľa odtláča od seba škrupinové prvky. V takom prípade po odomknutí zámky škrupinové prvky od seba odskočia a majiteľ auta už len pootočí jeden škrupinový prvok tak, aby sa zväčšila vzniknutá medzera na stiahnutie zariadenia z rukoväti. Táto pružina zvyšuje aj bezpečnosť nasadenia zariadenia, keďže nedôjde k stavu, kedy by zostali škrupinové prvky pri sebe, ale neboli by v skutočnosti uzamknuté. Ak by zámok škrupinové prvky z akýchkoľvek dôvodov nezamkol, škrupinové prvky budú pružinou od seba odtlačené a majiteľ si to všimne.
Zámka môže mať rôznu podobu, môže to byť bežný mechanická zámka na plochý alebo valcový kľúč, alebo to môže byť elektricky ovládaná zámka. V prípade mechanickej zámky môže byť jej umiestnenie zvolené tak, aby pri použití zariadenia na rukoväti nebol pred zámkou priestor dostatočný na vloženie známych pomôcok na prekonanie zámky (napr. picking pištoľ). Majiteľ bude môcť vložiť do zámky kľúčik, ale zlodej pokiaľ ide na orientáciu bude mať sťaženú prácu, keďže okolité časti interiéru mu budú obmedzovať priestor na prácu.
V prípade elektricky ovládanej zámky môže byť riadiaca časť odomykania umiestnená z vnútornej strany škrupinového prvku a z vonkajšej strany bude prístupná len čítačka kľúča alebo malý skener na odtlačok prsta. Pri inom usporiadaní môže byť riadiaca časť odomykania umiestnená mimo škrupinových prvkov, napríklad v stredovom tuneli alebo ako súčasť imobilizovania motora. Príkaz na uvoľnenie zámky potom bude bezdrôtovou technológiou (NFC, RFID atď.) zaslaný do zámky, ktorý povel prijme a zámku uvoľní. Anténa na strane interiéru môže byť umiestnená v okolí riadiacej páky, na strane škrupinových prvkov bude umiestnená v spodnej časti, výhodne na vonkajšom povrchu. Pri elektricky ovládanej zámke môže mať zariadenie malý zdroj elektrickej energie v podobe batérie alebo sa môže na ovládanie zámky využiť energia prijatá z antény počas prijímania signálu. Na nahromadenie dostatočného množstva energie sa môže použiť zapojenie s kondenzátorom a s dostatočne dlhým budením.
Je vhodné, ak je vonkajší povrch zariadenia vybavený výraznou farbou alebo výstražnou nálepkou, aby si zlodej už pri výbere auta na kradnutie všimol, že po vniknutí do interiéru nemôže s radiacou páku pohybovať, pretože nebude schopný zatlačiť tlačidlo na rukoväti. Ak by páku násilne poškodil, napríklad prerezal rúrku páky pod škrupinovými prvkami, bude mať problémy s aktiváciou tlačidla, pretože elektrické káble poklesnú nadol a často majú podobu plošného spoja na tenkom ohybnom pásiku, ktorý je problém zachytiť a nadpojiť.
Technické riešenie môže byť vo výhodnom usporiadaní doplnené tiež elektrickou sirénou, ktorá pri neoprávnenej manipulácii na pokyn z otrasového snímača spustí vo vnútri vozidla zvukový alarm, ktorý zlodeja znervózni a zneistí. Zariadenie môže byť tiež prepojené s monitorovacím systémom, ktorý sleduje pohyb a aktivity služobných vozidiel. V takom prípade je možné sledovať, či vodič podľa pokynov zamestnávateľa nasadil zariadenie a či k prípadnej krádeži nedošlo práve pre neaktiváciu zariadenia.
Predložené technické riešenie sa ľahko ovláda, má malú hmotnosť, nevyžaduje si zásahy do konštrukcie vozidla a počas jazdy neprekáža, dá sa jednoducho odložiť do odkladacieho priestoru. Medzi výhody opísaného technického riešenia patrí tiež vysoká miera bezpečnosti pri malých nákladoch.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 12. Vyobrazený konkrétny vonkajší a vnútorný tvar, ako aj pomer veľkostí a strán prvkov je len ilustratívny. Ilustratívne je aj konkrétne prevedenie zámku.
Na obrázku 1 je znázornená radiaca páka s ergonomicky vytvarovanou rukoväťou a plochým tlačidlom, kde sú zachytené oba škrupinové prvky v polohe vzdialenej od rukoväti. V tomto vyobrazení je na zvýšenie prehľadnosti znázornená poloha, ktorá sa nebude v praxi vyskytovať, ide o zobrazenie, ktoré poukazuje na vnútorný tvar škrupinových prvkov bez spojenia s hriadeľom.
Obrázok 2 vyobrazuje zariadenie v zamknutej polohe s prekrývajúcimi sa škrupinovými prvkami.
SK 6699 Υ1
Obrázok 3 vyobrazuje kinematiku prvého vzájomného pohybu otvárania škrupinových prvkov s posunom A od seba.
Na obrázku 4 je pohľad na otvorené zariadenie, kde je druhý škrupinový prvok vytočený okolo hriadeľa do otvorenej polohy.
Obrázok 5 vyobrazuje zariadenie v zamknutej polohe s prekrývajúcimi sa škrupinovými prvkami pri pohľade zo strany vkladania kľúča do zámky.
Na obrázkoch 6 až 10 je vidieť zakladanie a zatváranie zariadenia na rukoväti.
Obrázok 6 zobrazuje priblíženie prvého škrupinového prvku k povrchu rukoväti.
Obrázok 7 zachytáva založenie škrupinového prvku na povrch rukoväti.
Na obrázku 8 je znázornené pootočenie B druhého škrupinového prvku do zatvárajúcej polohy.
Obrázok 9 vyobrazuje posuv A druhého škrupinového prvku, pri ktorom sa zasúva kolík do protiľahlého otvoru.
Na obrázku 10 je v reze znázornené zariadenie v zamknutej polohe s obopnutou rukoväťou.
Obrázok 11 vyobrazuje pohľad na vrstvu mäkkého materiálu nanesenú na vnútornú stranu prvého škrupinového prvku.
Obrázok 12 znázorňuje škrupinový prvok zložený z dvoch častí na použitie vonkajšej časti na viacero tvarov rukovätí.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 1 až 11 je zariadenie použité na radiacej páke vozidla BMW s automatickou prevodovku (BMW je ochrannou známkou Bayerische Motoren Werke AG a nemá prepojenie s prihlasovateľom).
Zariadenie má dva prepojené škrupinové prvky 1, 2, ktoré sú spojené hriadeľom 7, ktorý prechádza cez rovinu uzatvárania škrupinových prvkov 1, 2. Hriadeľ 7 je v prvom škrupinovom prvku 1 pripevnený pevne, v druhom škrupinovom prvku 2 je hriadeľ 7 uložený posuvne aj otočné. Veľkosť posuvu je ohraničená dorazom. Na čelo hriadeľa 7 tlačí pružina s osou rovnobežnou s osou hriadeľa 7, pričom pružina odtláča od seba škrupinové prvky 1, 2. Pružina je umiestnená v otvore, v ktorom sa hriadeľ 2 posúva s dorazom, pôsobí teda priamo na čelo hriadeľa 7.
Hriadeľ 7 je pritom uložený na okraji prvého škrupinového prvku 1 a na protiľahlom okraji druhého škrupinového prvku 2, okraje sú v uvedených miestach zosilnené do náliatkov. Na jednej strane je v náliatku umiestnená zámka 3, na druhej strane je v náliatku pripevnený aretačný kolík 12. Ten je v uzamknutej polohe zasunutý do otvoru v protiľahlom náliatku, kde ho aretuje západka mechanickej zámky 3. Na túto aretáciu slúži zárez na kolíku 12.
Kolík 12 je rovnobežný s hriadeľom 7, kolík 12 vyčnieva zo škrupinového prvku 1 na vzdialenosť tesne menšiu, ako je osový posun na hriadeli 7, kolík 12 po natočení škrupinových prvkov 1, 2 do vzájomne protiľahlej polohy smeruje do otvoru v druhom škrupinovom prvku 2.
Týmto spôsobom zámka 3 zamkýna spojenie uzatvorených škrupinových prvkov 1, 2, a kolík 12 pritom blokuje aj pootočenie. Škrupinové prvky 1, 2 v zamknutom stave obopínajú časť rukoväti 4 s tlačidlom 6, pričom majú v spodnej časti otvor menší, ako je horný prierez rukoväti 4. Škrupinový prvok 1 na strane umiestnenia tlačidla 6 má vnútorný tvar priľahlo zodpovedajúci aspoň časti príslušného vonkajšieho tvaru rukoväti 4, v zamknutej polohe povrch vnútra škrupinového prvku 1 má vôľu 1 až 2 mm oproti tlačidlu 6 Škrupinové prvky 1, 2 sú spojené prostredníctvom spojovacieho hriadeľa 7, ten umožňuje vzájomný osovo obmedzený posun spojených škrupinových prvkov 1, 2 smerom od seba a vzájomné pootočenie odsunutých škrupinových prvkov 1, 2 okolo osi hriadeľa 7 a zámka 3 blokuje vzájomný osový posuv a/alebo vzájomné pootočenie škrupinových prvkov 1,2.
Okraje škrupinových prvkov 1, 2 sú prispôsobené na vzájomné zapadnutie v uzamknutom stave, okraje majú profil tvaru U a I. Vnútro oboch škrupinových prvkov 1, 2 je vystlané vrstvou 8 mäkkého materiálu. Vrstva 8 mäkkého materiálu je tvorená nástrekom flokov na vrstvu lepidla.
V tomto príklade sú škrupinové prvky 1, 2 vyrobené v podobe výlisku na báze húževnatého polypropylénu. Pri vstrekovaní plastu je oproti tlačidlu 6 v protiľahlom škrupinovom prvku 1 zalisované kalené oceľové teleso 11 určené ako zábrana proti vŕtaniu otvoru vedeného zvonka smerom k tlačidlu 6. Na vonkajšom povrchu má zariadenie výraznú výstražný piktogram.
Príklad 2
V príklade podľa obrázku 12 sú škrupinové prvky 1, 2 vyrobené ako väčšie telesá, ktoré majú vonkajšiu časť 9 a vložku 10.
SK 6699 Υ1
Vonkajšia časť 9 je použiteľná pre viacero tvarov rukovätí 4, tvorí nosnú časť s uložením hriadeľa 7 a zámky 3, vnútorná časť je tvorená príslušne tvarovanou vložkou _10. Pevné odliatky vonkajších častí 9 je možné využiť pre viacero typov vozidiel, do nich sa osadí vložka 10 s vhodne tvarovanou vnútornou časťou.
Príklad 3
V tomto príklade má zámka 3 elektromechanickú podobu, je ovládaná elektrickým signálom. Na povrchu zariadenia je čítačka bezkontaktných RFID čipov. Ak sa v jej blízkosti nachádza RFID čip majiteľa vozidla dôjde k odblokovaniu zámky 3, pričom pružina vytlačí hriadeľ 7 do polohy vzájomne odsunutých škrupinových prvkov 1,2. Zámka 3 je pritom spojená s riadiacim prvkom vnútri škrupinových prvkov 1, 2 riadiaci prvok je prepojený s RFID čítačkou.
Príklad 4
V tomto príklade má zámok 3 elektromechanickú podobu podobne ako pri predchádzajúcom príklade, je teda ovládaný elektrickým signálom. Na povrchu zariadenia je anténa na komunikáciu s riadiacim prvkom vo vozidle. Anténa je spojená s ovládaním zámky 3. Zámka 3 je spojená s riadiacim prvkom vo vozidle prostredníctvom bezkontaktného komunikačného kanála, kde v interiéri, v blízkosti radiacej páky je anténa spojená s radiacim prvkom.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť technického riešenia je zjavná. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane vyrábať a používať zariadenia na zamkýnanie rukoväti radiacej páky motorových vozidiel s tlačidlom, pričom takéto zariadenia sú prenosné a dajú sa použiť bez zásahu do konštrukcie vozidla.
NÁROKY NA OCHRANU
Claims (19)
1. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky (5) motorových vozidiel s tlačidlom (6) na rukoväti (4), najmä pri automatických prevodovkách, kde zariadenie má dva prepojené škrupinové prvky (1, 2) a zámku (3), ktorá zamkýna spojenie uzatvorených škrupinových prvkov (1, 2), a kde škrupinové prvky (1,2) v zamknutom stave obopínajú aspoň časť rukoväti (4) s tlačidlom (6) a v zamknutom stave pritom majú v spodnej časti otvor menší, ako je horný prierez rukoväti (4), vyznačujúce sa tým, že aspoň škrupinový prvok (1) na strane umiestnenia tlačidla (6) má vnútorný tvar priľahlo zodpovedajúci aspoň časti príslušného vonkajšieho tvaru rukoväti (4), v zamknutej polohe povrch vnútra škrupinového prvku (1) má vôľu oproti tlačidlu (6), škrupinové prvky (1, 2) sú spojené prostredníctvom spojovacieho hriadeľa (7), ktorý prechádza cez rovinu uzatvárania škrupinových prvkov (1,2), hriadeľ (7) je uložený na okraji prvého škrupinového prvku (1) a je uložený na protiľahlom okraji druhého škrupinového prvku (2), uloženie hriadeľa (7) v aspoň jednom škrupinovom prvku (1, 2) je aspoň čiastočne otočné a zároveň posuvné, pričom hriadeľ (7) umožňuje vzájomný osovo obmedzený posun spojených škrupinových prvkov (1, 2) smerom od seba a vzájomné pootočenie odsunutých škrupinových prvkov (1,2) okolo osi hriadeľa (7) a zámka (3) blokuje vzájomný osový posuv a/alebo vzájomné pootočenie škrupinových prvkov (1,2).
2. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 1,vyznačujúce sa tým, že oba škrupinové prvky (1,2) majú vnútorný tvar priľahlo zodpovedajúci aspoň časti príslušného vonkajšieho tvaru rukoväti (4).
3. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že vôľa povrchu vnútra škrupinového prvku (1) v zóne oproti tlačidlu (6) je tvorená medzerou s veľkosťou aspoň 1 mm, výhodne aspoň 2 mm.
4. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, v y z n a čujúce sa tým, že okraje škrupinových prvkov (1, 2) sú prispôsobené na vzájomne zapadnutie v uzamknutom stave, výhodne majú okraje profil tvaru U a I a/alebo Z.
5. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vy z n a čujúce sa tým, že vnútro škrupinového prvku (1,2) je vystlané vrstvou (8) mäkkého materiálu.
6. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 5,vyznačujúce sa tým, že vrstva (8) mäkkého materiálu je tvorená nástrekom flokov na vrstvu lepidla.
7. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vy z n a čujúce sa tým, že škrupinové prvky (1,2) sú z kovu alebo kovovej zliatiny vo forme výlisku alebo odliatku.
SK 6699 Υ1
8. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, v y z n a čujúce sa tým, že škrupinové prvky (1, 2) sú z plastu v podobe výlisku, výhodne z húževnatého plastu na báze polypropylénu.
9. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vy z n a čujúce sa tým, že škrupinový prvok (1, 2) má dve do seba zapadajúce časti, vonkajšia časť (9) použiteľná pre viacero tvarov rukovätí (4) tvorí nosnú časť s uložením hriadeľa (7) alebo aj zámky (3) a vnútorná časť je tvorená príslušne tvarovanou vložkou (10).
10. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vy z n a čujúce sa tým, že oproti tlačidlu (6) je v protiľahlom škrupinovom prvku (1) umiestnené oceľové teleso (11) proti vŕtaniu otvoru vedeného zvonka smerom k tlačidlu (6).
11. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10, v y značujúce sa tým, že v jednom škrupinovom prvku (1) je pevne pripevnený kolík (12) rovnobežný s hriadeľom (7), kolík (12) vyčnieva zo škrupinového prvku (1) na vzdialenosť rovnú alebo menšiu, ako je osový posun na hriadeli (7), kolík (12) po natočení škrupinových prvkov (1, 2) do vzájomne protiľahlej polohy smeruje do otvoru v druhom škrupinovom prvku (2), kolík (12) má zárez, do ktorého pri zamykaní zaskočí západka zámky (3), ktorá je umiestnená v druhom škrupinovom prvku (2).
12. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že má dva kolíky (12) so zárezmi.
13. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyzná í u j ú c e sa tým, že má pružinu s osou v podstate rovnobežnou s osou hriadeľa (7), pričom pružina odtláča od seba škrupinové prvky (1,2).
14. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 13, v y značujúce sa tým, že na vonkajšom povrchu má výraznú farbu a/alebo výstražný nápis a/alebo výstražný piktogram.
15. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14, v y značujúce sa tým, že zámka (3) je umiestnená alebo orientovaná na zariadení smerom, v ktorom interiér vozidla pri nasadení zariadenia vytvára prekážku neoprávnenej manipulácii so zámkou (3).
16. Zariadenie na zamkýnanie rukoväte radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15, v y značujúce sa tým, že zámok (3) je ovládaný elektricky.
17. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 16, vyznačujúce sa tým, že zámka (3) je spojená s riadiacim prvkom vo vnútri škrupinových prvkov (1, 2) a riadiaci prvok je prepojený s čítačkou prístupnou na povrchu zariadenia.
18. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa nároku 16, vyznačujúce sa tým, že zámka (3) je spojená s riadiacim prvkom vo vozidle prostredníctvom bezkontaktného komunikačného kanála, kde v interiéri v blízkosti radiacej páky je jedna anténa spojená s radiacim prvkom a druhá anténa je umiestnená v rámci škrupinových prvkov, výhodne na ich povrchu, pričom druhá anténa je spojená s ovládaním zámky (3).
19. Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 18, vyznaj u j ú ce sa tým, že je prispôsobené na prepojenie s monitorovacím systémom vozidla.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50042-2013U SK6699Y1 (sk) | 2013-05-05 | 2013-05-05 | Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky |
PCT/IB2014/061210 WO2014181238A1 (en) | 2013-05-05 | 2014-05-05 | A device for locking gear stick knob |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK50042-2013U SK6699Y1 (sk) | 2013-05-05 | 2013-05-05 | Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK500422013U1 SK500422013U1 (sk) | 2013-09-03 |
SK6699Y1 true SK6699Y1 (sk) | 2014-03-04 |
Family
ID=49034461
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK50042-2013U SK6699Y1 (sk) | 2013-05-05 | 2013-05-05 | Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK6699Y1 (sk) |
WO (1) | WO2014181238A1 (sk) |
Family Cites Families (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPH01103558A (ja) | 1987-10-16 | 1989-04-20 | Mazda Motor Corp | シフトレバーのロック装置 |
JPH01257631A (ja) | 1988-04-06 | 1989-10-13 | Mazda Motor Corp | 自動変速機の操作装置 |
US5020390A (en) * | 1990-09-11 | 1991-06-04 | Chang Yu M | Locking mechanism for an automatic shifter bar |
CN2173728Y (zh) | 1993-04-28 | 1994-08-10 | 李吉源 | 隐藏式汽车自动排挡杆锁固装置 |
US5410896A (en) | 1993-10-22 | 1995-05-02 | Gleason; Donald A. | Gear shift knob locking device |
US5735148A (en) | 1994-10-24 | 1998-04-07 | Hsiao; Yung-Chi | Locking structure for an automobile transmission shift lever |
DE19612904A1 (de) * | 1996-03-30 | 1997-10-02 | Schoenhard Heinz Dieter | Rückfahrsperre für Kraftfahrzeuge |
US5765413A (en) | 1997-09-02 | 1998-06-16 | Jung; Teng Wei | Gear shift lever with a button lock |
US5983681A (en) | 1998-03-03 | 1999-11-16 | Yuan; Li Chi | Lock device for an automatic shift lever |
US6131425A (en) | 1998-08-27 | 2000-10-17 | Li; Chi-Yuan | Automatic shift lever knob with an imbedded lock |
CN2349073Y (zh) | 1998-10-21 | 1999-11-17 | 东炬实业股份有限公司 | 汽车排档杆防盗结构 |
CN2377147Y (zh) | 1999-05-11 | 2000-05-10 | 王碧训 | 全罩式排档锁 |
US6382000B1 (en) * | 2000-10-26 | 2002-05-07 | Sherie A. Horton | Vehicle anti-theft system |
US20020152777A1 (en) * | 2001-04-23 | 2002-10-24 | Miko Lee | Lockable restrainer for a gearshift lever formed with at least one button |
CN2576547Y (zh) | 2002-09-29 | 2003-10-01 | 郑美英 | 汽车排档杆锁 |
KR100921048B1 (ko) | 2007-12-15 | 2009-10-08 | 현대자동차주식회사 | 스마트키 시스템을 탑재한 차량의 변속레버 잠금장치 |
DE102009028934A1 (de) | 2009-08-27 | 2011-03-03 | Ford Global Technologies, LLC, Dearborn | Einrichtung und Verfahren zum automatischen Schalten eines Getriebes |
-
2013
- 2013-05-05 SK SK50042-2013U patent/SK6699Y1/sk unknown
-
2014
- 2014-05-05 WO PCT/IB2014/061210 patent/WO2014181238A1/en active Application Filing
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2014181238A1 (en) | 2014-11-13 |
SK500422013U1 (sk) | 2013-09-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN102575487B (zh) | 把手设备 | |
CN105604413A (zh) | 具有可取下的盖的门把手 | |
US8353186B2 (en) | Hoop lock | |
US9677304B2 (en) | Motor vehicle lock together with a manufacturing method | |
JP4555206B2 (ja) | 車両用電子キー | |
EP2315891A1 (en) | Locking arrangement | |
US20080141742A1 (en) | Locking Arrangement | |
CN102597400A (zh) | 把手设备 | |
JP2009185539A (ja) | カバー組付構造 | |
SK6699Y1 (sk) | Zariadenie na zamkýnanie rukoväti radiacej páky | |
EP3696062B1 (en) | Locking and fastening device for a motorcycle case | |
CN209833479U (zh) | 后挡板栓系系统 | |
AU2007257332B2 (en) | Handle arrangement | |
CN112302437B (zh) | 用于车辆的电动门锁 | |
EP2842817B1 (en) | Steering lock device | |
JP2003089329A (ja) | 車載用ルーフボックス | |
US20200408006A1 (en) | Handle Device | |
WO2013161465A1 (ja) | ステアリングロック装置 | |
WO2019004889A1 (en) | CLOSURE APPARATUS FOR FREIGHT CONTAINERS AND METHOD | |
CN113040490B (zh) | 固定装置以及加固箱体 | |
CN210311870U (zh) | 货箱及车辆 | |
EP1125773B1 (en) | Anti-theft device | |
KR200412411Y1 (ko) | 컨테이너의 도어 이중잠금장치 | |
JP4157201B2 (ja) | 自転車用錠装置 | |
JP3091316U (ja) | シフトレバーのロック装置 |