SK53397A3 - Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates - Google Patents

Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates Download PDF

Info

Publication number
SK53397A3
SK53397A3 SK533-97A SK53397A SK53397A3 SK 53397 A3 SK53397 A3 SK 53397A3 SK 53397 A SK53397 A SK 53397A SK 53397 A3 SK53397 A3 SK 53397A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
torr
distillation
pressure
fatty acids
temperature
Prior art date
Application number
SK533-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Scott D Barnicki
Charles E Sumner Jr
Hampton L C Williams Iii
Original Assignee
Eastman Chem Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=23309363&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK53397(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Eastman Chem Co filed Critical Eastman Chem Co
Publication of SK53397A3 publication Critical patent/SK53397A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D311/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one oxygen atom as the only hetero atom, condensed with other rings
    • C07D311/02Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one oxygen atom as the only hetero atom, condensed with other rings ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D311/04Benzo[b]pyrans, not hydrogenated in the carbocyclic ring
    • C07D311/58Benzo[b]pyrans, not hydrogenated in the carbocyclic ring other than with oxygen or sulphur atoms in position 2 or 4
    • C07D311/70Benzo[b]pyrans, not hydrogenated in the carbocyclic ring other than with oxygen or sulphur atoms in position 2 or 4 with two hydrocarbon radicals attached in position 2 and elements other than carbon and hydrogen in position 6
    • C07D311/723,4-Dihydro derivatives having in position 2 at least one methyl radical and in position 6 one oxygen atom, e.g. tocopherols

Description

Spôsob výroby tokoferolu a koncentrátov tokoferolu/tokotrienolu
Oblasť techniky
Vynález týka spôsobu výroby koncentrátov tokoferolu z vedlajších produktov rafinácie rastlinných olejov.
Doterajší stav techniky
Alfa, beta, gama a delta tokoferol (ďalej označované ako tokoferoly) je možné nájsť v rôznych pomeroch a koncentráciách v surovom rastlinnom oleji, ako je sójový olej, slnečnicový olej, kanolový olej, olej z repkových semien, bavlníkový olej, svetlicový olej, kukuričný olej, palmový olej, olej z palmových jadier, olej z ryžových otrúb. Palmový olej a olej z ryžových otrúb, predovšetkým obsahujú vysokú hladinu tokoferolov a tokotrienolov, zatial čo ďalšie rastlinné oleje obsahujú v prvom rade tokoferoly. Typické surové palmové oleje obsahujú 600 až 700 mg/kg tokoferolov a tokotrienolov (50 % tokotrienolov) a surový olej z ryžových otrúb obsahuje 800 až 900 g/kg tokoferolov a tokotrienolov (57 % tokotrienolov). (Pozri napríklad Proc. Malays. Biochem. Soc. Conf. (1983), str. 15 - 17 a Lipids Handbook, 2. vyd., (1994) Chapman & Halí, str. 129). Tokoferoly a tokotrienoly sú cennou zložkou rastlinného oleja a napomáhajú zabráneniu oxidácie a kazeniu. Tokotrienoly sa tešia špeciálnemu záujmu z dôvodu svojich hypocholesterolemických účinkov, kedy znižujú krvnú hladinu nízkohustotnej lipoproteínovej frakcie cholesterolu' a celkové sérum cholesterolu, zatial čo narastá pomer vysokohustotnej proteínovej frakcie cholesterolu ku nízkohustotnej lipoproteínovej frakcii. Zistilo sa, že tieto účinky sú klinicky významné pre znižovanie rizika srdcových chorôb (T. Gordon a kol., High Density Lipoproteins as a Protective Factor Against Coronary Heart Diseases, The American Journal of Medicíne, 62, str. 707 - 714 (1977)). Tieto tokoferoly sú dôležitou zložkou rastlinného oleja a napomáhajú zabráneniu oxidácie a kazeniu výrobku. Počas rafinácie rastlinných olejov sa velká frakcia tokoferolov stratí ako rôzne vedľajšie produkty a odpadné toky. Tieto odpady a vedľajšie produkty zahrňujú, ale neobmedzujú sa na ne, dezodorizéry destilátov, pary rafinovaných destilátov a okyslené mydlové suroviny. Vedľajšie produkty rafinovaných rastlinných olejov typicky obsahuj od menej ako 1 % do viac ako 20 % hmotnostných tokoferolu. Vedľajšie produkty rafinácie olejov sú hodnotným zdrojom surového materiálu na výrobu prírodného vitamínu E a iných antioxidantov tokoferolu. Prúdy vedľajších produktov však tiež obsahujú 20 až 90 % hmotn. voľných mastných kyselín, menej ako 1 % až 20 % hmotn. sterolov, menej ako 1 % až 20 % hmotn. sterolesterov mastných kyselín, menej ako 1 % až 40 % hmotn. mono-, di- a triglyceridov, menej ako 1 % až 30 % hmotn. uhľovodíkov a niekoľko hmotnostných percent ďalších zlúčenín, spolu s tokoferolmi. Preto, aby bolo možné získať prúd tokoferolového koncentrátu vhodného na výrobu vitamínu E vysokej čistoty, je nevyhnutné odstrániť ostatné zložky.
Na odstránenie tokoferolov z vedľajších produktov rafinácie rastlinných olejov bol navrhnutý celý rad postupov. Napríklad patent US 2 432 181 uvádza, že tokoferoly sa môžu odstrániť z rastlinných olejov a tukov reakciou glyceridov mastných kyselín s alifatickým monohydroxyalkoholom v prítomnosti katalyzátora alkalickej hydrolýzy, nasleduje rýchla destilácia zvyškového alkohol-glycerolu a esterov mastných kyselín.
Patent US 3 153 055 opisuje spôsob izolácie sterolov a tokoferolov z destilátov dezodorizéra esterifikáciou volných mastných kyselín a glyceridov na estery nižších monohydroxyalkoholov pri prísne kyslých podmienkach. Steroly a tokoferoly sa z esterifikačného produktu frakčne extrahujú v kombinácii s polárnymi a nepolárnymi rozpúšťadlami.
Patent US 3 335 154 uvádza, že destilát dezodorizéra môže byť zmydelnený a spracovaný kyselinou, aby prešli glyceridy a sterolestery na voľné mastné kyseliny a volné alkoholy (glycerol, resp. steroly). Volné mastné kyseliny sa esterifikujú nižším monohydroxyalkoholom a katalyzátorom minerálnou kyselinou. Steroly sa vyzrážajú/vykryštalizujú prídavkom vody do zmesi, a tokoferoly sa zahustia odstránením esterov mastných kyselín molekulovou destiláciou.
Všetky vyššie opísané postupy majú rad nedostatkov. Vyžadujú doplňujúci prípravok monohydroxyalkohol a výsledkom je produkcia esterov mastných kyselín, ktoré nie sú bežne prítomné vo vedľajších produktoch východiskových materiálov rastlinných olejov. Prebytok monohydroxyalkoholov sa musí odstrániť v prídavných stupňoch spracovania. Aby sa vyrábal vysoko koncentrovaný produkt tokoferolu, musia sa steroly buď odstrániť kryštalizáciou alebo iným spôsobom. Zmydelnenie vyžaduje velké množstvá lúhu a kyseliny na okyslenie, a tým sa tvoria nadbytočné odpady solí.
V patente US 4 454 329 sa uvádza, že koncentrát tokoferolu sa môže získať z dezodorizérových destilátov esterifikáciou volných mastných kyselín dihydroxy- alebo polyhydroxyalkoholom, v prítomnosti alebo absencii kyslého katalyzátora. Esterifikácia sa prednostne uskutočňuje v prítomnosti aromatického rozpúšťadla, ako je benzén, toluén alebo xylén. Esterifikovaná zmes sa potom podrobí buď extrakcii rozpúšťadlom alebo molekulovej destilácii za vzniku konečného tokoferolového koncentrátu. Výhodne sa predchádza extrakcii rozpúšťadlom hydrogenácia, aby nenasýtené triglyceridy prešli na nasýtené triglyceridy, čím sa zníži rozpustnosť triglyceridov v rozpúšťadlovej fáze z extrakcii. Destiláciou esterifikovanej zmesi sa koncentrujú tokoferoly, steroly, uhľovodíka a ďalšie zložky s podobnými bodmi varu v destiláte. Triglyceridy a iné vysokovriace zložky odchádzajú v destilačnom zvyšku.
Uvedené postupy sú neúspešné z celého radu dôvodov. Dezodorizované a podobné destiláty typicky obsahujú pomer 1/1 až 3/1 sterolov ku tokoferolom, v závislosti od zdroja rastlinného oleja. Tokoferoly a steroly majú velmi blízke body varu a preto sa nemôžu destiláciou oddeliť samotné. Destilácia neprebieha tak, aby zabezpečila premenu sterolov na sterolestery (ktoré majú oveľa vyššiu teplotu varu ako tokoferol).
Destilát obsahujúci tokoferoly a steroly, vyrobený vyššie uvedeným postupom, sa musí dalej spracovať ďalšími separatívnymi postupmi, aby sa získal tokoferolový koncentrát v podstate bez sterolov.
Ak sa použije typ postupu s extrahovaním rozpúšťadlom, musí sa rozpúšťadlo odoberať z tokoferolového extraktu, a tým sa zvyšuje cena a spracovanie sa komplikuje. Pri výhodnom uskutočnení extrakcie, sprevádzanej hydrogenáciou, sa pridáva ešte ďalší krok, čo so sebou nesie zvýšenie ceny a komplikácie. Ďalej, typické hydrogenačné katalyzátory, med a nikel, sú známe ako prooxidanty, ktoré podporujú rozklad tokoferolu a tým sa znižuje výťažok tokoferolu z postupu.
Podstata vynálezu
Jedným predmetom tohto vynálezu je poskytnúť účinný ekonomický spôsob izolácie tokoferolov z rastlinných olejov spracovaním vedľajších produktov. Surovým materiálom pre tento postup môže byt dezodorizérový destilát, para rafinačného destilátu, okyslený mydlový materiál alebo akýkoľvek vedľajší produkt rastlinného oleja obsahujúci typicky od menej ako 1 % tokoferolu až do 20 % hmotn. tokoferolu.
Na zjednodušenie sa tu bude používať termín tokoferolový koncentrát na označenie koncentrátov obsahujúcich tokoferoly a menšie alebo väčšie množstvo tokotrienoľov, v závislosti od zdroja rastlinného vedľajšieho produktu. Pretože majú tokotrienoly a tokoferoly veľmi podobné fyzikálne vlastnosti, sú izolované spoločne, ako bude opísané dalej.
V tomto vynáleze sa vedľajší produkt rastlinného oleja podrobí esterifikácii, s alebo bez kyslého katalyzátora, pri ktorej steroly reagujú s voľnou mastnou kyselinou, už prítomnou v zmesi za vzniku vysokovriacich esterov sterolu. Všetky ďalšie alkoholické zložky, triterpénové alkoholy, metyl-steroly, a podobné, sú prevedené na vysokovriace estery mastných kyselín a vosky. Avšak, mono- a diglyceridy mastných kyselín v rozsiahlej miere prechádzajú na triglyceridy reakciou s volnými mastnými kyselinami. Tokoferoly tiež reagujú v obmedzenej miere; rozsah reakcie sa môže regulovať vlastným zvolením reakčnej doby a teploty. Esterifikačná zmes sa potom podrobí radu destilačných stupňov, v ktorých sa zložky s vyššou a nižšou teplotou varu ako tokoferoly oddelia od tokoferolov a ďalších podobne vriacich látok. Destilačné kroky pozostávajú z jednej alebo viacerých samostatných destilačných operácií, aby sa odstránili nezreagované mastné kyseliny prednej frakcie, spolu s ostatnými nízkovriacimi zlúčeninami, zo spodného produktu bohatého na tokoferol, a jednej destilačnej operácie na odohranie prednej frakcie produktu bohatého na tokoferol od esterov sterolu, polyesterov glycerolu a mastných kyselín, voskov a ďalších vysokovriacich látok. Ako prvá sa uskutočňuje buď destilácia na odstránenie mastnej kyseliny a nízkovriacich látok, alebo destilácia na odstránenie vysokovriacich látok. Výsledným produktom postupu je tokoferolový koncentrát obsahujúci predovšetkým tokoferol a uhlovodíky s podobnými bodmi varu, ktorý je v podstate bez volných mastných kyselín, sterolov, sterolesterov, polyesterov mastných kyselín a glycerolov, voskov a ďalších vysokovriacich zlúčenín.
Ďalším predmetom tohto vynálezu je katalyzátor pre esterifikačný stupeň, ktorým je monoalkylová zlúčenina cínu, zinočnatá soľ organickej kyseliny, titaničité alkoxidy, oxid zinočnatý, kyselina fosforečná a iné stredné minerálne kyseliny.
Podrobný opis vynálezu
Predložený vynález poskytuje spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, ktorý zahrňuje kroky:
(a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, esterov mastných kyselín a sterolu, metyl-sterolov a mono-, di- a triglyceridov, výhodne v pritomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 ’C až 300 °C a tlak asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, za kontinuálneho odoberania vytvárajúcej sa vody, za vzniku zmesi obsahujúcej estery sterolu, estery vysokovriacich mastných kyselín, vosky a glyceridy;
(b) nasleduje podrobenie uvedenej zmesi radu destilačných operácií obsahujúcich:
(i) jednu alebo viac oddelených destilačných operácií, kde sa uvedená/uvedené destilácia/destilácie uskutočňuje/uskutočňujú pri teplote asi 200 ’C až 320 ’C a tlaku asi 0,01 torr/1,33 Pa až 10 torr/ /1,33 kPa, v sérii, kde sa nezreagované mastné kyseliny a nízkovriace zložky odoberajú ako plynný odtok a kvapalný odtok zložený z tokoferolov sa odoberá; a (ii) kde uvedený kvapalný odtok z kroku (b) (i) sa podrobí jednej alebo viacerým destiláciám v radoch, pričom uvedená/uvedené destilácia/destilácie sa uskutočňuje/uskutočňujú pri teplote asi 170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,005 torr/0,67 Pa až 2 torr/266,6 Pa pričom tokoferolový koncentrát sa odoberá ako plynný odtok, a kde kvapalný odtok zložený zo sterolesterov, esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich zložiek sa odoberie.
Ďalšou výhodnou tohto vynálezu je, že vedľajší produkt rastlinného oleja tiež obsahuje významné množstvá tokotrienolov. V týchto prípadoch sú tokotrienoly prítomné v asi 0,5 až 10 dieloch hmotnostných, vztiahnuté na množstvo prítomných tokoferolov, teda získa sa koncentrát bohatý ako na tokoferoly, tak na tokotrienoly.
Opis výhodného uskutočnenia predloženého vynálezu je uškutočnený s odkazom na diagramy spôsobov na obrázku 1 a obrázku 2. Vedľajší produkt rastlinného oleja sa vedie potrubím 1 do zmiešavacieho tanku alebo vsádzkového reaktora, jednotky 2, pracujúcej pri teplote asi 70 až 300 °C, výhodne v rozmedzí 150 až 230 C a pri tlaku asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, výhodne asi 100 až 200 torr/13,3 až 26,6 kPa. Retenčný čas v reaktore je výhodne od asi 1 do 24 hodín, výhodnejšie 90 minút až 2 hodiny v prítomnosti kyslého katalyzátora a od 2 hodín do 10 hodín, ak sa žiadny katalyzátor nepoužije. Výhodné katalyzátory zahrňujú monoalkylcínové zlúčeniny, zinočnatú soľ organickej kyseliny, titaničité alkoxidy, oxid zinočnatý, kyselinu fosforečnú a iné mierne minerálne kyseliny.
Počas reakčného kroku voľná mastná kyselina, ktorá je už prítomná v surovinovej zmesi, reaguje so sterolmi za vzniku vysokovriacich esterov sterolov a vody. Všetky ďalšie alkoholické podiely, triterpénové alkoholy, metyl-steroly a podobne tiež reagujú s voľnými mastnými kyselinami, za vzniku vysokovriacich esterov mastných kyselín, voskov a vody. Okrem toho mono- a diestery glycerolu mastných kyselín sa v rozsiahlej miere transformujú na triglyceridy esterifikáciou voľnými mastnými kyselinami. Tokoferoly a tokotrienoly tiež reagujú v obmedzenom rozsahu s voľnou mastnou kyselinou za vzniku esterov tokoferolu a vody. Relatívna rýchlosť esterifikačných reakcií je glyceridy . steroly . tokoferoly/tokotrienoly. Preto môže byt reakcia tokoferoly/tokotrienoly riadená vlastným výberom reakčnej teploty a reakčnej doby. Výťažok tokoferolu/-tokotrienolu z reakcie je typicky 80 % až 97 %, skôr 85 % až 92 %. Konverzia sterolov na sterolestery mastných kyselín je typicky 75 % až 100 %, skôr 85 % až 95 %. Vo výhodnom uskutočnení sa do východiskového materiálu vedľajšieho produktu pridávajú cio-c22 mastn® kyseliny, výhodnejšie v množstve do asi 40 % hmotn., vztiahnuté na celkovú hmotnost východiskového materiálu z vedľajšieho produktu.
Reaktor je vybavený prostriedkami na odoberanie vody z esterifikácie, potrubím 3. Odoberanie esterifikačnej vody sa riadi reakčnou rovnováhou smerom ku vzniku produktov esterov mastných kyselín.
Produkt esterifikácie 4 sa potom podrobí radu destilačných krokov, v ktorých sa zložky s vyššou a nižšou teplotou varu ako iných podobne vriacich alebo viac samostatných nezreagovaných voľných tokoferol, oddelia od tokoferolu a látok. Destilačnými stupňami sú jedna destilačných operácií na odoberanie mastných kyselín v prednej frakcii spolu s niektorými nízkovriacimi zlúčeninami z destilačných zvyškov bohatých na tokoferol, a jedna destilácia na odoberanie na tokoferol bohatého produktu z prednej frakcie od esterov sterolu, polyesterov mastných kyselín a glycerolu, voskov a ďalších vysokovriacich zlúčenín. Ako prvé sa môžu uskutočňovať buď destilačné operácie na odoberanie mastnej kyseliny a nízkovriacich zložiek, alebo destilácie na odoberanie vysokovriacich zložiek. Je samozrejmé, že sa reakcia a destilácia sa môžu uskutočňovať vsádzkovo, polovsádzkovo a kontinuálnym spôsobom prevádzky.
Týmto postupom sa vyrobia účinne a ekonomicky koncentráty tokoferolu pri minimálnom počte stupňov. Žiadne vonkajšie látky sa do surového olejového materiálu nepridávajú, s výnimkou možného esterifikačného katalyzátora a pridaných cio-c22 mastných kyselín. Žiadne rozpúšťadlá alebo prebytok esterifikačných alkoholov sa nemusí z reakčného produktu odstraňovať. Dosažitelnou koncentráciou tokoferolu vo finálnom produkte je rozmedzie 20 až 80 % hmotn. tokoferolu, v závislosti od množstva uhľovodíkov vo východiskovom materiále. Typicky má produkt koncentráciu tokoferolu 30 až 60 % hmotn. tokoferolu. Celkovo sa odoberie z postupu typicky 72 % až 97 % tokoferolu, typickejšie 75 % až 92 %, najviac 80 % až 85 %.
Jedno uskutočnenie postupu podlá predloženého vynálezu je ilustrované obrázkom 1. Produkt 4. z esterif ikačného stupňa sa destiluje v jednotke 5 pri vysokom vákuu, aby sa odstránila podstatná frakcia, typicky 50 až 90 %, typickejšie 60 ž 80 %, nezreagovanej mastnej kyseliny spolu s podstatnou frakciou nízkovriacich zložiek, prúdom 6, a zostal spodný produkt bohatý na tokoferol 7. Destilácia sa uskutočňuje pri takých teplotách a tlakoch, aby tokoferoly zostávali v destilačnom zvyšku.
Teplota a tlak destilácie 5 je v rozmedzí od 170 ’C do 270 °C, 0,05 až 10 torr/6,67 Pa až 1,33 kPa. Výhodným rozmedzím je 200 ’C až 240 ’C, 0,5 torr/6,7 Pa až 4 torr/533,2 Pa. Destilačné zariadenie 5 (rovnako ako všetky tu používané destilačné zariadenia) je prednostne vysoko vákuové, vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátor alebo odparky s klesajúcim filmom schopnej nízkotlakovej operácie.
Produkt destilačného zvyšku 7 prvej operácie 5 destilácie sa destiluje druhý raz v destilačnej operácii 8 pri vysokom vákuu, aby sa odstránili zostávajúce nezreagované mastné kyseliny a iné nízkovriace zložky. Teplota destilácie 8. musí byť vyššia alebo tlak musí byt nižší, ako pri destilácii 5, aby bolo možné zabezpečiť v podstate úplné odstránenie všetkých zostávajúcich mastných kyselín. Teplota a tlak destilácie 8 je v rozmedzí 230 ’C až 300 ’C, 0,01 až 5 torr/1,33 Pa až 666,5 Pa. Výhodným rozmedzím je 240 °C až 280 ’C, 0,01 torr/1,33 Pa až 2 torr/266,6 Pa. Pri týchto podmienkach sa časť, typicky 5 až 30 % tokoferolov, destiluje v prednej frakcii so zostávajúcimi mastnými kyselinami do prúdu 9, zanechávajúcim destilačný zvyšok 10 bez kyselín, bohatý na tokoferol. Destilát 9 obsahujúci niektoré tokoferoly a zostávajúcu volnú mastnú kyselinu sa môže odstrániť alebo recyklovať v reaktore 2 alebo prvej destilačnej operácii 5, aby sa zlepšil celkový výťažok tokoferolov. Pretože destilácia 5 a destilácia 8 sú vedené pri rozdielnych podmienkach teploty a tlaku, pôsobia v kombinácii ako viacstupňové rovnovážne zariadenie, znižujúce straty tokoferolu a zvyšujúce odstraňovanie mastnej kyseliny. Destilačným zariadením 8. môže byt akékoivek vysokovákuové uskutočnenie, vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora alebo odparky s klesajúcim filmom.
Produkt 10 destilačného zvyšku bohatého na tokoferol z druhej destilácie 8 sa potom podrobí tretej vysokovákuovej destilácii 11. Tokoferol a ďalšie podobne vriace zlúčeniny sa spoja vo finálnom produkte 12 destilácie bohatom na tokoferol. Triglyceridy, sterolestery, ďalšie vysokovriace estery mastných kyselín a iné vysokovriace zlúčeniny sa odstránia z destilácie z destilačných zvyškov 13 prevažne bez tokoferolu. Tokoferol odobraný prúdom 12 je typicky 95 % až 100 %, typickejšie 96 % až 99,9 %. Katalyzátor, ak sa niekde použil, je vo zvyšku. Teplota a tlak destilačnej operácie 11 je v rozmedzí 170 ’C až 270 ’C, 0,005 až 2 torr/0,67 Pa až 266,6 Pa. Výhodným rozmedzím je 200 ’C až 250 ’C, 0,01 torr/1,33 Pa až 0,05 torr/6,67 Pa. Destilačným zariadením 11 môže byť akýkoľvek vysokovákuový typ, vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora alebo odparky s klesajúcim filmom.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je poskytnúť spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, ktorý obsahuje kroky:
(a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu a mono-, dia triglyceridov, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné cio-c22 mastné kyseliny, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, na teplotu asi 70 ’C až 300 ’C a tlak asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje podrobenie uvedenej zmesi destilácii pri teplote asi 170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,05 až 10 torr/6,67 Pa až 1,33 kPa, pričom sa odoberajú nezreagované mastné kyseliny a nízkovriace zložky ako plynný odtok a kvapalný odtok zložený z tokoferolov;
(c) nasleduje podrobenie kvapalného odtoku z kroku (b) destilácii pri teplote asi 230 ’C až 300 ‘C a tlaku asi 0,01 torr/1,33 Pa až 5 torr/ /666,5 Pa, pričom sa odoberajú zostávajúce mastné kyseliny a približne 5 až % z celkových tokoferolov ako plynný odtok a kvapalný odtok, ktorým je tokoferolom obohatený produkt;
(d) nasleduje podrobenie kvapalného odtoku z kroku (c) destilácii pri teplote asi 170 °C až 270 C a tlaku asi 0,005 torr/0,67 Pa až 2 torr/266,6 Pa, a spojenie a izolácia tokoferolového koncentrátu ako plynného odtoku.
Vo výhodnom uskutočnení obsahuje východiskový materiál významné množstvo tokotrienolov.
Ako bolo poznamenané vyššie, výhodné zariadenie pre destilačné stupne zahrňuje akýkoľvek vysokovákuový typ vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora alebo odparky s klesajúcim filmom.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je poskytnúť spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, ktorý zahrňuje kroky:
(a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 ’C až 300 ’C a tlaku asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi do prvej destilačnej zóny obsahujúcej:
prvé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 170 °C až 270 °C a tlaku asi 0,05 až 10 torr/6,67 Pa až 1,33 kPa, pričom sa odoberá plynný odtok zložený z podstatnej frakcie z nezreagovaných mastných kyselín a nízkovriacich materiálov, pričom sa odoberá kvapalný odtok zložený z tokoferolom obohatenej zmesi;
(c) nasleduje privedenie kvapalného odtoku z kroku (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej:
druhé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 240 °C až 280 ’C a tlaku asi 0,01 až 2 torr/1,33 Pa, až 266,6 Pa, pričom sa odoberá plynný odtok zložený zo zostávajúcich mastných kyselín a približne 5 až 30 % z celkových tokoferolov, pričom sa odoberá kvapalný odtok zložený z tokoferolom obohatenej zmesi; a (d) nasleduje privedenie kvapalného odtoku z kroku (c) do tretej destilačnej zóny obsahujúcej:
tretie destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 170 ’C až 270 C a tlaku asi 0,005 torr až torr/0,67 Pa až 266,6 Pa, pričom sa odoberá a izoluje plynný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
Dá sa očakávať, že poradie odstraňovania mastnej kyseliny a destilácie vysokovriacich zložiek sa môže zameniť, teda stupne (b) a (d) vyššie uvedeného opisu sa môžu obrátiť. V tomto uskutočnení sa produkt z esterifikačného reaktora 4 najskôr vedie do destilačnej jednotky 11. Volné mastné kyseliny, nízkovriace zložky a tokoferoly sa oddestilujú v prednej frakcii najskôr od sterolesterov, polyesterov glycerolu a mastných kyselín, voskov a ďalších vysokovriacihc zlúčenín. Destilát bohatý na tokoferol sa potom privádza do destilačnej operácie 5 na odstránenie zložiek a potom do destilačnej operácie 8 na odstránenie zostávajúcich mastných kyselín a nízkovriacich zložiek. Finálnym koncentrátom bohatým na tokoferol je produkt destilačného zvyšku z destilačnej operácie 8. Destilát z jednotky 8 sa môže recyklovať do reaktora 2, prvej destilácie 11. alebo druhej destilácie 5, aby sa zvýšil celkový výťažok tokoferolu.
Ešte výhodnejšie uskutočnenie predloženého vynálezu je znázornené na obrázku 2. Vediajši produkt rastlinného oleja 1 sa esterifikuje vo vsádzkovom alebo kontinuálnom reaktore 2, s alebo bez katalyzátora. Voda z esterifikácie sa odoberá počas reakcie kontinuálne potrubím 2· Produkt esterifikačného stupňa 4 sa destiluje pri vysokom vákuu, aby sa odstránila v podstate všetka nezreagovaná mastná kyselina, typicky 90 % až 99,9 %, typickejšie 97 % až 99,9 %, spolu s podstatnou frakciou ďalších nízkovriacich zložiek prúdom 8, aby sa získal produkt 10 destilačného zvyšku bohatý na tokoferol. Teplota a tlak destilácie sú v rozmedzí 220 “C až 320 “C, 0,1 až 8 torr/13,3 Pa až 1,07 kPa. Výhodným rozmedzím je 260 ’C až 290 ’C , 0,5 torr/66,7 Pa až 4 torr/533,2 Pa. Vo výhodnom uskutočnení vynálezu je destilačným zariadením pre stupeň odstra14 ňovania mastnej kyseliny viacstupňová destilačná kolóna s refluxom. Kolóna musí obsahovať najmenej jeden, výhodne dva až štyri, rovnovážne stupne rektifikácie 5, rovnako ako výhodnú stripovaciu sekciu 6. Kolóna musí byť schopná poskytnúť reflux cez potrubie 7 do rektifikačnej sekcie 5. Schopnosť frakcionácie zariadenia velmi znižuje straty tokoferolu v destiláte na typicky menej ako 5 %, typickejšie 0,2 až 2,0 %, a zvyšuje odstraňovanie volnej mastnej kyseliny z produktov destilačných zvyškov. Voliteľná stripovacia sekcia dalej zvyšuje odstraňovanie voľných mastných kyselín z produktov destilačných zvyškov. Rozsah strát tokoferolu velmi závisí od refluxného pomeru, definovaného ako pomer hmotnostného prietoku prúdu Ί_ ku hmotnostnému prietoku prúdu 8. Vo výhodnom uskutočnení vynálezu je refluxný pomer v rozmedzí od 0,3 do 5,0, výhodnejšie od 0,5 do 2,0. Stupňovanie v rektifikácii a voliteľné stripovacie sekcie môžu byť poskytnuté akýmkoľvek zariadením na kontaktovanie para-kvapalina, vrátane klobúčkových etáží, sitových etáží, neusporiadanej náplne a štruktúrovanej náplne. Vo výhodnom uskutočnení vynálezu je rovnovážne stupňovanie poskytnuté vysoko účinnou nízkotlakovou klesajúcou štruktúrovanou náplňou, aby sa znížil retenčný čas a znížila sa teplota požadovaná pre destiláciu. Varák destilačného zariadenia môže byť akýkoľvek s vysokým vákuom, nízkym retenčným časom, vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora alebo odparky s klesajúcim filmom.
Na tokoferol bohatý produkt 10 destilačného zvyšku z prvej destilácie sa potom podrobí druhej vysokovákuovej destilácii
11. Tokoferol a ďalšie podobne vriace zlúčeniny sa spoja na destilačný produkt 12 bohatý na tokoferol. Triglyceridy, sterolestery, ďalšie vysokovriace estery mastných kyselín a iné vysokovriace zlúčeniny sa odstraňujú z destilácie v destilačných zvyškoch prevažne bez tokoferolu, v prúde 13. Výťažok tokoferolu do prúdu 12 je typicky 95 % až 100 %, typickejšie 96 % až 99,9 %. Katalyzátor, ak by sa použil, je vo zvyšku. Teplota a tlak druhej destilácie je v rozmedzí 170 ’C až 300 ’C, 0,005 až 2 torr/0,67 Pa až 266,6 Pa. Výhodným rozmedzím je 200 ’C až 250 ’C, 0,01 torr/1,33 Pa až 0,05 torr/6,67 Pa.
Destilačným zariadením 11 môže byt akýkoľvek typ s vysokým vákuom, vrátane krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora alebo odparky s klesajúcim filmom.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je poskytnúť spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, ktorý obsahuje stupne:
(a) zahrievanie vedlajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné cio-c22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 C až 300 °C a tlak asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi z kroku (a) do prvej destilačnej zóny obsahujúcej:
prvé destilačné zariadenie zložené z viacstupňovej destilačnej kolóny s refluxom a varáku, uvedená kolóna má rektifikačné sekcie s najmenej jedným rovnovážnym stupňom rektifikácie a prostriedky na uskutočňovanie refluxu do uvedenej rektifikačnej sekcie, a voliteľne stripovaciu sekciu, uvedené zariadenie pracuje pri teplote asi 220 °C až 320 ’C a tlaku asi 0,1 až 8 torr/13,3 Pa až 1,07 kPa, pričom sa odoberá plynný odtok zložený z voľných mastných kyselín a nízkovriacich materiálov, a pričom sa odoberá kvapalný odtok zložený z tokoferolom obohatenej zmesi;
(c) nasleduje privedenie kvapalného odtoku z kroku (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej:
jedno alebo viac oddelených destilačných zariadení v sérii vybraných zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 200 °C až 320 °C a tlaku asi 0,01 až 10 torr/1,33 Pa, až 1,33 kPa, pričom sa odoberá kvapalný odtok zložený z esterov sterolu, esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich materiálov;
pričom sa odoberá a izoluje plynný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
Taktiež je zrejmé, že poradie odoberania mastnej kyseliny a vysokovriacich zložiek destilácie môže byť v tomto uskutočnení zamenené. V tomto uskutočnení sa produkt z esterifikačného reaktora 4 privádza najskôr do destilačnej operácie 11. Voľné mastné kyseliny, nízkovriace zložky a tokoferoly sa oddestilujú v prednej frakcii najskôr od sterolesterov, polyesterov glycerolou a mastných kyselín, voskov a ďalších vysokovriacich zlúčenín. Destilát bohatý na tokoferol sa potom privádza do viacstupňovej frakčnej destilácie s cieľom odstránenia v podstate všetkých mastných kyselín a podstatnej frakcie nízkovriacich zložiek. Destilačná operácia pozostáva z rektifikačnej sekcie 5 s refluxom, varáku 9 a voliteľne stripovacej frakcie
6. Finálny koncentrát bohatý na tokoferol je produkt destilačného zvyšku z druhej viacstupňovej destilačnej operácie.
Ďalším predmetom predloženého vynálezu je poskytnúť spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, ktorý zahrňuje kroky:
(a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10_C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 ’C až 300 ’C a tlak asi 50 torr/6,66 kPa až 760 torr/101 kPa, pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi z kroku (a) do prvej destilačnej zóny obsahujúcej:
jedno alebo viac oddelených destilačných zariadení v sérii, vybraných zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 200 ’C až 320 ’C a tlaku asi 0,01 až 10 torr/1,33 Pa až 1,33 kPa, pričom sa odoberá kvapalný odtok zložený z esterov sterolu esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich materiálov; a pričom sa odoberá plynný odtok zložený z tokoferolov, voľných mastných kyselín a nízkovriacich zložiek;
F (c) nasleduje privedenie plynného odtoku z kroku (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej:
destilačné zariadenie zložené z viacstupňovej destilačnej kolóny s refluxom a varáku, uvedená kolóna má rektifikačnú sekciu s najmenej jedným rovnovážnym stupňom rektifikácie a prostriedky na uskutočňovanie refluxu do uvedenej rektifikačnej sekcie, a voliteľne stripovaciu sekciu, uvedené zariadenie pracuje pri teplote asi 220 °C až 320 °C a tlaku asi 0,1 až 8 torr/13,3 Pa, až 1,07 kPa, pričom sa odoberá plynný odtok zložený z voľných mastných kyselín a nízkokovriacich materiálov; a pričom sa odoberá a izoluje kvapalný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 je diagram znázorňujúci jedno uskutočnenie postupu podía predloženého vynálezu, v ktorom sa esterifikácia uskutočňuje v reaktore 2 a potom sa podrobí sérii destilačných krokov 5, 8 a 9 za vzniku požadovaného tokoferolu.
Obrázok 2 je diagram znázorňujúci výhodný postup podía predloženého vynálezu, v ktorom sa esterifikácia uskutočňuje v reaktore 2 a podrobuje sa dvom destilačným krokom.
Obrázky 1 a 2 budú podrobnejšie popísané ďalej.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Jednolitrová 3-hrdlá banka vybavená mechanickým miešadlom, vyhrievacím plášťom, Dean-Starkovým zachytávačom a spätným chladičom, N2 vstupom, a vyhrievacím hniezdom sa naplní 500 g destilátu dezodorizéra sójového oleja a 0,5 g octanu zinočnatého. Výsledná zmes sa mieša a zahrieva počas 3 hodín pri teplote 230 °C. Prúd dusíka 250 ml/min prebubláva cez zmes pri súčasnom zahrievaní. Odoberie sa vzorka zmesi a analyzujú sa tokoferoly, steroly, estery sterolu, mastné kyseliny a glyceridy. Výsledky sú uvedené v tabuľke 1.
Príklad 2
Postupuje sa ako v predchádzajúcom príklade s tým rozdielom, že sa do reaktora vloží 500 g destilátu dezodorizéra kanolového oleja a ako katalyzátor sa použije 0,25 g kyseliny butylcínovej. Výsledky sú uvedené v tabuľke 2.
Príklad 3
Postupuje sa rovnako ako v príklade 1 s tým rozdielom, že sa ako katalyzátor použije 1,8 g kyseliny fosforečnej. Výsledky sú uvedené v tabuľke 3.
Príklad 4
Postupuje sa ako v príklade 1 s tým rozdielom, že sa nepoužije žiaden katalyzátor. Zmes sa mieša a zahrieva počas 24 hodín pri teplote 170 ’C. Výsledky sú uvedené v tabulke 4.
Príklad 5
Postupuje sa ako v predchádzajúcom príklade s tým rozdielom, že sa do reaktora vloží 500 g destilátu dezodorizéra slnečnicového oleja. Žiaden katalyzátor sa nepridáva. Zmes sa mieša a zahrieva počas troch hodín pri teplote 210 ’C. Výsledky sú uvedené v tabulke 5.
Príklad 6
Vplyv teploty na reakčnú rýchlosť sa skúmal použitím rovnakého reaktorového vybavenia, ako je opísané v príklade 1, Reaktor sa plní 500 g destilátu sójového dezodorizéra v každom pokuse pri teplote 132 ’C, 150 ’C a 170 ’C. Žiaden katalyzátor sa nepridáva. Každá zmes sa mieša a zahrieva počas 19 až 20 hodín a udržiava sa pri danej teplote. Výsledky sú uvedené v tabulke 6.
Príklad 7
150-galónový reaktor z nerezovej ocele vybavený kotvovým miešadlom, parným plášťom, vstupom dusíka, vákuovým systémom a výstupným potrubím na odoberanie vody sa plní približne 800 lb destilátu dezodorizéra kanolového oleja v každom zo štyroch behov reaktora. Pre každý pokus sa nastaví vákuum na 200 mm Hg (26,7 kPa), zmes sa mieša a do parného plášťa sa privádza para počas trojhodinového zahrievania pri teplote 210 ‘C. Reaktor sa udržiava pri teplote 210 °C a tlaku 200 mm Hg za miešania počas dvoch hodín. Potom sa reaktor rýchle ochladí pod 100 °C. Voda z esterifikácie sa spojí počas zahrievania a udržiavacieho času. Odoberú sa vzorky z reakčných produktov z každého behu a analyzujú sa tokoferoly a steroly. Výsledky každého zo štyroch reakčných pokusov sú uvedené v tabuľke 7.
Príklad 8
150-galónový reaktor z nerezovej ocele vybavený kotvovým miešadlom, parným plášťom, vstupom dusíka, vákuovým systémom a výstupným potrubím na odoberanie vody sa plní približne 310,8 lb destilátu dezodorizéra sójového oleja. Nepridáva sa žiaden katalyzátor. Vákuum sa nastaví na 200 mm Hg (26,7 kPa), zmes sa mieša a do parného plášťa sa privádza para počas päthodinového zahrievania pri teplote 210 °C. Reaktor sa udržiava pri teplote 210 °C a tlaku 200 mm Hg za miešania počas dva a pol hodín. Potom sa reaktor rýchle ochladí pod 100 °C. Voda z esterifikácie sa spojí počas zahrievania a udržiavacieho času. Odoberú sa vzorky z reakčných produktov v 5 hodinách a 7,5 hodinách a analyzujú sa tokoferoly a steroly. Výsledky sú uvedené v tabuľke 7.
Príklad 9
Jednolitrová 3-hrdlá banka vybavená mechanickým miešadlom, vyhrievacím plášťom, Dean-Starkovým zachytávačom, spätným chladičom, N2 vstupom a vyhrievacím hniezdom sa naplní 500 g sójových triglyceridov, 5,1 g zmesných sójových tokoferolov a 0,5 g oxidu butylcínu. Výsledná zmes sa mieša a zahrieva počas 2 hodín pri teplote 230 ’C. Prúd dusíka 250 ml/min sa prebubláva cez zmes pri súčasnom zahrievaní. Odoberajú sa vzorky zmesi v jednohodinových intervaloch a analyzujú sa tokoferoly. Výsledky sú uvedené v tabulke 9.
Príklad 10
S odkazom na obrázok 1, destilačnú operáciu 5, sa destilát sójového dezodorizéra vedie kontinuálne do jednostupňovej n
jednotky 0,42 m tenkej filmovej odparky pracujúcej pri tlaku 1,3 až 1,4 torr/173 až 187 Pa. Jednotka sa zahrieva systémom s horúcim olejom na konštantnú teplotu 238 ’C. Prietoková rýchlosť do kolóny sa mení a s časom odoberané vzorky destilátu a produktov destilačného zvyšku sa spájajú. Prietokové rýchlosti destilátu a prúdov destilačných zvyškov sa vypočítajú z hmotnosti časových vzoriek, a časť týchto vzoriek sa analyzuje na obsah tokoferolu a mastnej kyseliny. Vplyv prietokovej rýchlosti na odoberanie mastnej kyseliny a získanie tokoferolu zo zvyšku je uvedený v tabulke 10.
Príklad 11
Vplyv teploty na odoberanie mastnej kyseliny a získanie tokoferolu vo zvyšku sa skúmal použitím rovnakej odparky s tenkým filmom, ako je opísaná v príklade 11.
Tlak systému sa mení od 2,2 torr/293 Pa do 2,8 torr/373 Pa. Časované vzorky sa spoja pre výpočet destilátu a rýchlosti destilačných zvyškov, a časť z každej vzorky sa analyzuje na obsah tokoferolu a mastnej kyseliny. Výsledky sú uvedené v tabulke 11.
Príklad 12
Produkt destilačného zvyšku bohatý na tokoferoly, získaný z odstránenia podstatnej frakcie mastných kyselín, sa vedie kontinuálne do 0,42 m2 krátkocestnej odparovacej jednotky pracujúcej pri tlaku 0,06 až 0,099 torr/8 až 13 Pa. Teplota sa mení od 239 ’C do 279 ’C a s časom sa odoberajú vzorky destilátu produktov destilačného zvyšku, ktoré sa spoja. Prietokové rýchlosti destilátu a prúdu destilačných zvyškov sa vypočítajú z hmotnosti časovo odoberaných vzoriek a čast každej vzorky sa analyzuje na obsah tokoferolu a mastné kyseliny. Vplyv teploty na znovuzískanie tokoferolu v destiláte je uvedený v tabulke 12.
Príklad 13
Sklenená destilačná kolóna s priemerom 1 palec je vybavená vákuovou pumpou, refluxnou destilačnou hlavou, regulátorom refluxného pomeru, odmeriavacím dávkovacím čerpadlom, vyhrievaným plniacim potrubím, vyhrievaným plniacim tankom a zbernou nádobou na destilát a produkty destilačného zvyšku. Kolóna pozostáva z rektifikačnej sekcie obsahujúcej šesť palcov štruktúrovej náplne, stripovacej sekcie obsahujúcej 18 palcov štruktúrovej náplne a sekcie varáku, obsahujúcej 12 palcov 1/8 palcových gulových sklenených perličiek. Varák je vybavený mosadzným blokovým ohrievačom a rektifikačné a stripovacie sekcie sú obalené tepelnou páskou a izolované.
Čast destilátu esterifikovaného kanolového dezodorizéra z príklad 7 sa vedie kontinuálne do kolóny rýchlosťou 300 ml/hod, zatial čo teplota varáku sa mení od 240 ’C do 300 ’C a refluxný pomer od 0,33 do 2,00. Tlak v hlave kolóny sa udržiava na 0,7 torr/93,3 Pa a celá kolóna sa tepelne izoluje na 220 ’C. Pri každej nastavenej teplote a refluxnom pomere je umožnené dosiahnutie rovnováhy v kolóne a vzorky destilátu a prúdov destilačného zvyšku sa spoja a analyzujú na mastné kyseliny a tokoferoly. Výsledky sú uvedené v tabulke 14.
Príklad 14
Destilát dezodorizéra esterifikovaného slnečnicového oleja z príkladu 5 sa vedie kontinuálne rýchlosťou 400 ml/hod. do jednostupňového 6-palcového destilátora so stieraným filmom, vybaveného vyhrievacím plášťom, plniacim čerpadlom, vysokovákuovou vývevou a zásobníkmi na destilát a zvyšok. Destilátor sa udržiava počas destilácie pri tlaku 0,01 torr/1,33 Pa a teplote 240 ’C. Destilát a produkty destilačného zvyšku sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly, estery sterolov a glyceridy. V podstate všetky mastné kyseliny (98,6 % z prítomných v surovine) a 78 % tokoferolu sa odobralo do destilačného produktu.
Príklad 15
TM [ASPEN pokus] Destilát esterifikovaného sójového dezodorizéra obsahujúceho 34 % mastných kyselín, 8,5 % tokoferolov, 9 % uhlovodíkov a 40 % glyceridov, esterov sterolu a iných ťažkých esterov sa kontinuálne privádza do trojstupňového destilačného purifikačného systému, ako je zobrazené na obrázku 1. Prvý jednostupňový vysokovákuový destilátor pracuje pri teplote 202 ’C a tlaku 2,0 torr/266,6 Pa, druhý jednostupňový vysokovákuový destilátor pri 235 ’C a 1,2 torr/160 Pa a tretí vysokovákuový destilátor pri 220 ’C a 0,01 torr/1,33 Pa. Destilačný produkt druhého destilátora recykluje do prívodu prvého destilátora, aby sa zvýšilo znovuzískavanie tokoferolu. Počítačovým programom Aspen™ simulované výsledky sú uvedené v tabulke 15. Celkové získanie tokoferolu je 91 %, s koncentráciou 32 % tokoferolu.
Príklad 16
Časť destilátu esterifikovaného sójového dezodorizéra z príkladu 8 sa kontinuálne privádza do viacstupňovej kolóny s refluxom, opísanej v príklade 13, rýchlosťou 300 ml/hod., tlaku vo vrchole 0,7 torr/93,3 Pa, teplote varáku 285 ’C a refluxným pomerom 2,00. Destilát a produkt destilačného zvyšku sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly a estery sterolov. Získanie tokoferolu do produktov destilačného zvyšku z prvého destilačného stupňa je 99,3 %. Ďalší produkt destilačných zvyškov sa vedie kontinuálne do odparky so stieraným filmom, opísanej v príklade 14, rýchlosťou 300 ml/hod., tlaku systému 0,05 torr/6,67 Pa a teplote 235 ’C. Destilát a produkt destilačných zvyškov z tejto druhej destilácie sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly a estery sterolov. Získanie tokoferolu do destilačného produktu z druhého destilačného stupňa je 96,2 %. Celkové odohranie tokoferolu počas oboch destilačných stupňov je 95,5 %. Ďalšie výsledky sú uvedené v tabulke 16.
Príklad 17
Časť destilátu esterifikovaného sójového dezodorizéra z príkladu 8 sa kontinuálne privádza do odparky so stieraným filmom opísanej v príklade 14 rýchlosťou 300 ml/hod., pri tlaku systému 0,05 torr/6,67 Pa a teplote 235 °C. Destilát a produkty destilačného zvyšku sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly, estery sterolov. Odoberanie tokoferolu do destilačného produktu z prvého destilačného kroku je 73,3 %. Ďalší, na tokoferol bohatý destilačný produkt sa kontinuálne privádza do viastupňovej kolóny s refluxom, opísanej v príklade 14, rýchlosťou 300 ml/hod, horným tlakom 0,7 torr/9,3 Pa, teplote varáku 285 ’C a refluxnom pomere 2,00. Destilát a spodné produkty z tejto druhej destilácie sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly a estery sterolov. Odoberanie tokoferolu do produktov destilačného zvyšku z druhého destilačného kroku je 98,8 %. Celkové získanie tokoferolu počas oboch destilačných krokov je 72,4 %. Ďalšie výsledky sú uvedené v tabulke 17.
Príklad 18
Časť destilátu esterifikovaného kanolového dezodorizéra z príkladu 7 sa kontinuálne privádza do odparky so stieraným filmom opísanej v príklade 14 rýchlosťou, 335 ml/hod, pri tlaku systému 0,01 torr/1,33 Pa a teplote 235 ’C. Destilát a produkty destilačného zvyšku sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly a estery sterolov. Odoberanie tokoferolu do destilačného produktu z prvého destilačného kroku je 84 %. Ďalší, na tokoferol bohatý destilačný produkt sa privádza kontinuálne do viacstupňovej kolóny s refluxom, ako je opísané v príklade 14, rýchlosťou 346 ml/hod, tlakom v hlave
2,5 torr/333,2 Pa, teplote varáku 260 ’C a refluxnom pomere 0,33. Destilát a produkty destilačného zvyšku z tejto druhej destilácie sa spoja a analyzujú sa mastné kyseliny, tokoferoly, steroly a estery sterolov. Získanie tokoferolu do produktu destilačného zvyšku z druhého destilačného kroku je 84,6 %. Celkové získanie tokoferolu počas oboch destilačných stupňov je 71,0 %. Ďalšie výsledky sú uvedené v tabulke 18.
Príklad 19
Jednolitrová 3-hrdlá banka vybavená mechanickým miešadlom, vyhrievacím plášťom, Dean-Starkovým zachytávačom, spätným chladičom, vstupom dusíka a vyhrievacím hniezdom sa naplní 500 g destilátu oleja z ryžových otrúb zloženého z tokolov (2 % tokotrienolu a 1 % tokoferolu), sterolov (1 %), esterov sterolu (9 %), volných mastných kyselín (35 %), uhľovodíkov a glyceridov. Získaná zmes sa mieša a zahrieva počas 7 hodín pri teplote 200 ’C. Prúd dusíka 100 ml/min prebubláva cez zmes pri súčasnom zahrievaní. Odoberajú sa vzorky zmesi a analyzujú sa tokoferoly, steroly, estery sterolu, mastné kyseliny a glyceridy. Zmes produktu sa destiluje, ako je opísané v príklade
13. Destilát bol zložený predovšetkým z mastných kyselín a skvalenu. Zvyšok z destilácie sa vedie do destilačného zariadenia so stieraným filmom, ako je opísané v príklade 14. Výsledky sú uvedené v tabulke 19.
-26cn υι -tW tU H
CO tU O o
o ►9 S?
Cb P' R
Ό P hj
P Η» h-»
N J3< O c+
O H* Φ R P P
C_j. ch ro
o S
£ σ' ·» VI o O W o c o
o
Ul
M GJ GJ GJ GJ gj
Ul R u σι 00 <x>
M O 03 CD GJ
o o tu Ul 10. 42.
o 03 M o cn
cq to ch
O h
o
R R H R R
tu tu tu tu O 45.
R O CD GJ
cn IO O tu cn
R R R R R
10 R R tu φ. 03
10 GJ GJ tu R
A σι σι 00 o σι
V V
o o R CD
CD CD cn ui
M N)
H R 03 ta
Ul ω
CD cn
CB M
ch B
cq 9 ch
M O O *1
a
»< P o
(Jq a ra
O c+ P
f δ. F o e CtS
a o
K δ
H· O CbOq M R «< 1
Oq
M tí H· h>· Cb Oq ·< R »<
O
I
Esterifikácia destilátu sójového dezodorizéra
-27l—1 Η Η 03 03 tU Η Ο
Η* Η*
Μ 03 Οι 03 Ο ο ο ο ο ο
tU σι (Λ ο
<
Ρ'
to to to to to to
U! 00 o H OJ σι
to to H <J1
&)
o p>> ►9 H i?
0* Ό P ho
pr H* ,*r M
P £< O
N €+
O t-> P
t~>
Q P »»
O. c+
. O 3
£ ro
O VI tO
σ' o C
P O o
03 o
σ' W c << «+ ω «< β ο
Ha α
Μ ο
Η <<
M H tu σι σι 03
*
H o 03 03 tu
M H H H H
4^ .p. 03 tu O to
to O σι VO cn
σι o σι tu o σι
h-* H“ H H I—1 to
£» 4^ cn -u 4.
tu tu σι σι o H
O O tu tu 4^
to to 03
οι σι σι
CR)
0<3 σι σι oo σι σι ι—* <+
Φ •t
Ο
Η*
Ο
C+
Ο
Μ
Ο
Ι->
Ϊ
Η α
<+· α
κ «<
Μ
s 5 P < o
CO W K
o e> o'
Η» 2 as
H· h «< <ts
ο ε α ο ►J Β Η· Ο 0, 03 *< 3->
*<
I b
0.
«<
t» (fc?
(- «<
O
O
I
Μ VI (+ (D d Η·
H)
Η· *
ΡΛ
Ω Η·
Ρ d ro ω rt Η·
Η fu. rt d *
oj
O tu
I—1
O <
ro>
Cb ro
N o
d o
h
N ro>
H oj
Tabuľka
-28ο
Ο< Cu • ÍV
P
R Η R R I—1 R Ν ro < σι υι ω ž č •Ό Ρ r π
Ρ « Μ
Ο
R
Ο
Cj.
α β
α
Ό
R
Ο c+
Ρ en w ο ο ο
tU ro w cj u u
tu co H Ch 03
U Ch ►U 4b \o Ό
4b
Ο Ο Ο R σ Μ
o Ό σ
H H R H* R
tu tu tu R O
H σ to EO U1 ω
cj co o 4b
H R H R R R
R to to CJ <J1 03
4b u CO R 4b
CO to co tu to σ
to H R
σ U O
o U1 Ό cn
ο σ*
Ρ σς ρ
C+ ro
CJ ο
ο ο
>1 P)
cfq o o <<
o< a o CO Q H*
σς
5>
δ* ο
Η <<
σ<5
ΟΊ
ΕΛ
C+
Ο>
Ρ
Ο
R
Cfi c+ ©
►1 ο
R
Η α
<+ α
►ί «<
ΓΤ Β
0? ο ^_J ©
P
P <+
Ο as
C o
K
P o
oq «<
o a>
H
PCb <<
Esterifikácia destilátu sójového dezodorizéra
-29ο<
to tu Μ to to tn £> w tu p· tU H o co o
P$
N
Ž Č
P Ό
M x- P-*
tJ< O c+
O P
0) PJ **
C_í. P P->
o cP -J
·* B * O
« o° O
u tO H
CO Ch tO ch
O o o o O o o
B
S' fc) o
o'
P to
b) b> b) b) b) b> w
tn u -u co CO
CO < 'J tn ω H
?r o
a>
•Ί
O h-1 σ' o
N
S* <+
P
P-1
N
P' c+
O n
?
H H tO b) 4^
H* CO tO -U σι ŕO 1-1
CD CD K Ch CO Ch 03
W c+
CT a P O H*
H K H
b> H H o u Ch σι
CO tn b) Ch Ch cj
H <ji o tn Ό -u tu
P M z-' c+ CD
CT P t+ t-í ® £ «3 2
1-» P* H H H H H
o b) b) Ch -U CO
Ch b> CD CO (J1 o
o kO P- tu CO CO
O tO to to b> σι
O O U1 tn tn σι tn
x* 3 ·<
to <<á P O
tu M P>,
o <+ P'
l·-» H· 3 o P p' t; θ'
z—* o O
to ►i P
P· Ct t; o CT P-* M
I
H to CJ u u b) to
kO H Ch σι tu
«
σι σι in tn
Ρ» P* P* H
tn P* P* O ko Ό Ch
o tn o o σι kO ^1
tn tí (J. HCT O· CT «< H>
<<
O
Φ
I
CT
P
P· cx *<
í?
£’ t;
o a
i w
tn rt ro h
H)
H· *
P'
Ω
P
Ch ro tn rt
H· H P- p p> tr rt P P HL x· tn p o>
UJ. .£ o
<
ro>
ct o
Ch ro
N o
Ch o
K
N roh
P
GJ U> N) M M M
H O . UO 00 -4
P P
CD CO cn ω
O O o o o o
A P P P P P P
P P P P P P
P (7) cn CD σι
o o o NJ 00
»
o cn co O O CO
in cn tn tn 4^ GJ
P ui A GJ 00 cn
P P U) GJ P P
P H* P P to
CO 00 to to P
'J ω en to P
cn CO o P -J
P P P
Ch cn P M
tn o Ch o
Cq
tZZ p. Ό 3 P S? Ό
o W P
(X π o P
P O P
N w Φ C-J.
CD H* P <+ hj P o
ϋ O ď P 2 o HX a M o P «< 8 o (M σ' a N ŕr P p P P »<; N p' P O • *i P o o
CZ)
P tt ►1 o
P
P co p
o o
ca <+ o
χ- B
CK} P
U Q
a P
P s
Ľ· o
<
o £
O'
5?
£' p
«<
o
Q>
Š
M
M r+ ro
H
Pt-b
P· **
PJ>
o
P <x ro ro rt p·
P ro>
rt
Č dezodorizéra slnečnicového oleja
-31P) P) U 4i 03 CP
B < P <<c+ O O Ľr M o P- N p> p. p>
o
PO< X • ffi
N ž Č V gtu ~ o
hc
C_i.
O
P <+
B
P* P1 H ω σι -j 1
CP O O
Ό
PJ o
c+
P
CP P* H o ω vo tr o
p.
<x p
O σς ♦u »-í p· vr p
N<
CX a>
«+
O) *o ►a o
c+ <D
U) ω u U)
ω Cn cn vn
ko M tO
to o
a
M o
P4 σ’ o
N
M P*
-J CO CO tsj
-J o (J1
TO ω
<+ a
>-i o
p· «<
P* H H
o P*
cp VO O -J
» *
H ω kO tn
P* P H P*
tJl o P1 vo
P* vo k) cn
*
M CP o o
P* P1
03 P* U) cn
O o tn kD
tn o o o
to c+ to CQ
O c+
OQ ►1 CD
o M
<<
O
TO to - e
B
P
U t+
P
CP c
o n*
CP
TO t?
£·
P· <<
o a
*-t p(X *<
r it
P
Η» *<
N
P' cfO
H
P
Vplyv teploty na esterifikáciu destilátu sójového dezodorizéra
pr P pr P pr P pr E
P P P P
o o o o
P P P P
P P P P
vo VO vo CD
CD VI ro σ\
ro ro ro ro
P P P P
o o o O
ro ro ro ro
w w
o o o o
P. P* čí- P-
ro ro ro ro
N< ® sr N< o N< P
P P P P
o o o O
« xi O σ\
o 4^ VO
to C3
σ c\ v Ch
*
H vo Ό
VO o P
vo VO VO vo
H H to
to to to H
o\° cV ©v> o\o
P P P P
P P o to
vo VO P
to P co P
o o o o
-P to vo VO
to M
σ<
€+
O pr o
H)
P
M
O o
Cb pr
P
N •-3 ►o p
o «+ p
S* σ'
P <
*<O
P o
-x
c+
O o
pr h
o CD
H} O<
o P
ro M'
o
ch ·<
ro pr o
n ch a
ro o
p* »<
W o
§ o<
as ď
a>
pr p
<+
P
N
P' c+ o
►1 ?
Č
P pr fO o
o ch
O
M ►1 ro en «· cn w w r+ ro d p·
H)
H· *
{ii.
Ω H· ro pro ω rt p· p· ror+ ť >r ro ro o Ό H o < roroo
Pro
N o
Po ro p·
N ro>
ro ro
Tabuľka
-33ω $
Μ
Ρ
Q £
CO ο
c_>.
P
Ctí •tí
P
N
P\ f?
to o
Cj.
P
M Ρ» p* VO
O O
-4 VI
kn tr
tr o P-
o
Ch < < N
M
H
P* »
P*
H
P*
H o<
B p· tl
P o
pr o
Pi o
►•s o
LO
Ch
Ch cn 'j o\°
Ό
CD oV>
P* oo o
CX r
N ►-3 α
Ό
P*
O cb
P cr
P p?.
o tr o
c+ o g· g
H> O<
í £ «ίο pr o
p>
α »5 o
p>
C o
pr
Q c+O •tí
O
O •tí o
<
PS
O tr
So w
O p
Q
O<
P φ'
σ' H
o
N P
pr
pr
P
r+
£ ro O
*< O
N
P' rh
<+ O
O ►tí
K •tí
ro
Cn
cn •x*
P
Esterifikácia destilátu sójového dezodorizéra
U> R -J ΟΊ VI
ΓΟ M O
H1 ΓΌ VI í) O H
a S R R
P' CD' R CD
Ό P Ό
R R x- R
3< 3< ·. 0
rt
* H P
P (D ··
Γ+ P
ď W R M
t-1 rt ω
*5 O P o
N H rt
O o* CD' P 3 e
r+ · · O
P O
N R Ul ui
O< • CD *· R o o
O iQ iQ
ui N rt
3 H
iQ (D
ω vQ
o P R
S* X *:> ·<
Ω Ω
cr Ch Ó* (D
P d 3
w
tr Ch o> Ch
o R o. O
CL 0 <
c
rt
Ω
R tr
Ω
H' rt
3 0
ť X
H o
K o
o n
o o
Hi ro
H o
R o
<
pj
Tabulka 9
Rovnováha zmesných tokoferolov s triglyceridmi
-354b 4b CO CO
R O VO 00
H R R R • · · ·
W CO 0b .ti.
M CO ro K)
GJ GJ CO GJ
00 CO co CO
R R R R
fo CO 4^· '-J
R ro cn cn
4b cn Ul
VO ω H o
R cn
o O O o
GJ GJ GJ ro
10 CO cn vo
co 'j r cn R -J U) o
UO CO co VO R (Ό 4b
R
O
P
P
Ό
O pr
P a
o<
< e co p !T
CD <+
O*
o r s?
R T
O ® Ck H
O (R. ~ p í O eh P
pr w
o orf?
ty o
p.
<
TJ
Η» <
rt ro p
pr ro d
Hro rt
O pr o
<
ro
o.
<
ω rt Ω
h3 ttí < tr
P H- οχ o ro R n
R O tr R Cb ky M
pr o ro rt
c w R, M rt R· H· ts
M S R d
«< px R.
O p- R CO eh Ρ» rt C rt 0
O h-» pr
E P M c
R Cx 0-
& l_J. 0 S P
<
ro. l_l.
pr CL O ►0 o tr o ro e-
►o CO B . 0- P
p eh Q 0
R ro M
R O Η» £ c N 0 o. rt C Ό
0 P<
t. O
<
N C'
s <*
R B h &
h- P CD □ľ ro ro
R F ς w
P ¢( rt
4 O' O
P- pr rr R A*
o «< ro.
a E o
R E
H· 1 t C
o
H
4c r
<+ o
§· £ δ o
fcTabulka 10
364* 4^
U) W >0
O
PT e
CS
M to c+ O CO *< CO P pr
* c+
CO M os
B
y o
τ cč
H'
T rt (D
Ό
I—1
O rt ťb
O Cj. -> o
4i. VO P σ y~ ct P Pb Φ 3
o tn OJ
rt
<_).
t-1 Φ
0J> Pb
Ό rt 3
H t-1 12 f M H. ct O M' O s ť tn 0 tn rt
o o pr o 0' ť
c co <_j. Ό
Λ O 3<
<
Φ»
3*
O
O <
3'
pr Ρ» o £
σι (-71 CQ <+ o tr
05 tr M
o H* o
o to Cb P O © <0
pr fb o
co ct h3
O
B
CV
M pb Ch (D Φ W ct
O
N
O
Pb o
H
N
Φ.
h
OJ rt
H
0J>
O
4<o (J1 <45 <45 tn o
-J CO <J1 CJ
p.
ct
C rt
Φ *·
Φ t-1
p.
č
t-> _ < 3 tn
P· ts P P %
·< CO rt
<+ bJ< <
«< p 6 Φ
o* pr
p. Φ
I I
«+ <
o O *<
pr
tP o Λ
< Hj N<
—c <Pi P K k
r- o t->
37•Ρσ> υι
ο ο Ο
ο ο σ
ω U1 υι
ω Η σ
Μ W M
-J Ch U)
kO 4^ ω
cn σι U)
cn o o
o kO -J
♦T* U) H
H U1 σ\
N) U) h£>
o o o
Ch (J1 Ul
K) CO ω
ο ω ιο ο ο υι
Η} ο
π c
co ο<
α h3
X «< h-·
<+ ω P
ο ch X'
©-
Β «i
Φ
Τ' ο
τ <Γ l·
G
Ο.
ίΤ ο
(X ►d
Ύ
Η ch
Ο
X* e
č >σ
Μ ο
<+
Ρ ο
ω ch
Cb o <?
£ CO <+ o P o
> P· h-»
o P CD
tx o * <+
Γ>
X” (X •Ό
© O
Ό CO B
ch ©
H' K
ch H*
O P'
ch
c C
ο ď
<
~ί σ~ c
ch
Ο r
Η>
©
Ί
Ο <
ch
Ν<
X* yi
Η
Γί φ
Ό
Η>
Ο (Τ κ:
ρ
N P
t!
h b
Hi PJ'
r+
H PT
Φ 0
& 0
b Φ W
H r+
O b
b>
H P-
H1 Φ
ω rt
Ηρα
Ο
ΗČ
Ν <
><
Φ<
X
Ρ
Tabuľka 12
-38σι σι σι σι λ ό cn σι σι σι σι σι σι γ- ω w Η ο
4b 4b
CO 03 Ό
Ο tb £
Ν
Ο<
Ό Ό 'J Ό
Ό -0 bj bj 'J Ό bj cl· o
tt
P
P •4 o
H l·-1
P tr
UU t eU ' č UUt
[O to to ω to to to to to to to
CO Ό σι o 03 bj σι 4b σι 4b
σι o σι o σι o σι O O σι O
ru tu to F> H H H H O o o
o o o O O O O O CJ CJ CJ
CJ ω w
03 03 03 CJ 03 03 CJ CJ CJ 03 03
O O O o O O O o o O O
o o o o O O O o o o O
3 o o o o o o o o o O O
J CJ 03 03 CJ 03 CJ CJ CJ 03 CJ 03
J) cn Ό cn •o bj to σι 03 03 cn
o σι CD cn o ω 03 to 03 H cn
F* F*
o CO CO co o σ co CO CD' CO CO CD
o -o cn σι o o CJl to •o cn 03
Ό σι o o o 03 o cn F* CJ CO
3 CO CD CD CO co co CO CO 03 CO CO
o CD CD CD vo co CD CO co F* (O
3 cn cn cn cn H σι cn U) to
P >
o
Cb tr e
Ό
O
B
P
M hF cl·
O í
Ό
M
O cl·
P
F
F>
H
P
K pľ co u
t+
tr Cb »d
© o
•b ω B
cl· P
F*» F- b
cl· F*
O P>
Z cl· P
Γ+
(D ro Ό
W F-1
rt O
(D rt
t$
H-
H) P
H-
tr ď
0 (D
< H)
EU F-1
a a
(in x
a- a
0
tr a a
P>
a <
o
F-1 a
O o
< w
(D> rt
a* a
0 Ό
Cb a< o
ro <
M
rt
t-ti
F-> K
W' a
rt x-
a Ω
Tabulka 13
M p. cl· H K* B P co < uf
P> <2 <+ g x í
x Ρ» s u o
P P n
cl· a
1
O a
PK
Ω
H· a
<
o tP <
-<
|/3| cl·
O ~C~ tt ΦH>
O K o r
$ ·**.
-39σι m ο vo
ÍU H*
σι <0
σι O
tu Ja.
UJ CD
cm cm tvJ -U
M CO cm
Ο
R
N (X
Br o
<4p o
u «+* ►-3
O
Pť o
H>
o
K
O
R *<
CO ch a>
P o
R *<
cn o
H o oq <+ CO
» a> <+
VO o M O o M
<<
o c
N
Ό
I-C
P>
R £D
Cb ť
X d
P>
rf o
o (D cn rt
P'
Cb ro cn rt
R
R
P>
Ω
P (D cn rt (D
H
H)
Tabulka 14 cť O < Ul p
H Ch g < o (D> ►r
tu GJ ó? CO ta R o
o <+ P
J^ CD Η» H* p Ôk Oh cn
om o
a>
P p·
R
M
K o
P o
oe
R
M
I cm tu
CO
Ul tu
R (U O tU · • <
cn co om
R <<!
fcl
P· cm r
*<
o α
P p·
I
R b
CD
Ω<
ΡΩ <
cm
3* o
o
R (D uj.
P $
p· r om M R »<
O α
p pI
-40CO CO rt ct P· p. R R . p, ct ť
Λ
O r
co ca ct ct P· P· R R . p.
(V ď <r\ o
PO ro
S’S’
CD CO <+ c+ H· H· H* «J s1 · f“
p.
ct
O <0 •4 co ct <
h
P' ct
O
H R
tJ P* PJ -a tu -j
O 03 .03 -J σι oo σ
H CcJ Ch o o ŕ-
O ch Ch .h. m M
vo CO in Ch
o O O to 03 ω O
σ σ N3 4^ w σ
R CO o ŕ- o σ
. σι tn
O o dl σι
•x)
P
CP“ r
o ct*
CD
O rx
K «<
CO (D £
o o<
s
Pť o
K>
CD
M
O
R ·<
S o
Cu o
B
P
U ct e
o
O
H
X' ť
H fu
0<
tf £>
Ch ro w
rt
HR
Π).
O
H· £
I
W
O tr ro>
D) o
tr
H pj.
N *
c
R >
ω ►d w
S
H
Program vytvorený látkovou bilanciou pre trojstupňovú
-41σν σ\ 4x CJ cn en tu p p, α o o co o. c+ O H· < P*< p.
a>
u c+
0) <-i
ΗΛ•4
P
P ’Co
P
X*
P ta
O<
(V £7 <P r
ΓΌ
Pb o riJ P* o hj M
Co z to M v
c+ —t c+ P* c.
P· h-» ri 0 P· pj c+ O P
P* ď p' ' ÍY
c+ ' <+
ΓΌ
σι H1 -u to Η» f—v
.p P tJ en
σ CO P 00 U)
* w
σ en U) <D ΓΌ
σ υο w tn CD
g5 o
Oq <+ — P o CO <-*-<
σ <
o l_J.
W rt a
*0 a<
o <
a
►£> P
o 00 o o
tn o P
P oo 45·
σ
O c+
O
--- Xx. o
P>
a §
CD
P ď
Λ O Λ A
O O O
en
P P P
Λ
O «·
P*
M
O
P
C
CO c+ ©
K o
P e
tn u
bo o σ o
00 to 45. o
to o σ
w ui *· o
-u co c+ o
H
O
P
C α
en
C+ ®
K
C g·
Ch
o tO o co no
u>
en CO σ o w
Ch tn σ vo no σ
S B P < o o σ*
CO co Ρ» u
o C+“ p P
t-» H· P φ> Q' a
tn a φ tn (+ P-
P
PI. P> H
0 Ω P
< P- a
(D. P a
a P-
o a a
φ · P
0 tn
P rt P
(D p- σ
CJ. P
P p.
r+
a ro w
rt (D
H
PPh
PX'
O <
P a
ro>
a o
cn cn CD -J cn cn cn vi
p. ca © e o ca cn c_». <+ <+ O O Ρ· < ’Ί t-> p.
P' H,
H- p·
S* <
P a
«č o
Pa p
N
O<
P* o (P P* CD
to CD
t+ _J. «+ *O
f nj
r H* Ρχ
P' P' c+-
<+ c+ O
w P* PT
č4¾
D <
O
CJ.
W rt a
3<
O <
a
01>
P. M Φ
P* CJ cn
σ\ <0 cn tu
►u tu o> tu co
• cn
<0 -u o xj
4b 4b
O c+
P
O ca
4b H
Ul CJ tu cn
U H tu ro
Ul cn Ul o
O A Λ Λ Λ •O O O O
4b . . .
'J H H H H
4b
O O CJ O • · · ·
O O CO O
Ul to
Ul •
o
4b
cn in tu
O co o ω CJ
»
o Ul o UJ tu
tu xj cn
O cr cn
P
P* g-
u c+ o o cr
^-x Φ CD u
>i c+ E.
O O tr
Ρ» K
P C
š B P < o o ď
CO cn P·, o
<D c+ P
M a «<χ tr
Hs <<- o
P o tr
0> w
CJ. rt
0
< H
Φ> pj. H
a Ω 01
0 a
O a
Cb H.
φ a tf
N φ oi
O tn
h rt H
0
a H
P- 01>
N rt
Φ> a
P Φ M rt Φ h P· i-b P· tf o < 01 a φ> a o
-43O -J en i\} i-1 O to
R a>
o CD
D ct o
c+ O (X
►1 ?r
R P
P' Hj N
c+
O<
O
G,\
IX ώ CD £ c+ C H· O t-> < P' d ΓΟ
ÍO tV a £
fl w· «,Ρ p>
' dΌ •Ί <
O ex
CO w b) -u
cn o cn O 00
-J KO o
M
CTi -J b) to
co GJ
(Bi £
O cíti
O
U
bJ
Ln R to to tn
o CD o UI KO
<+
O rr o
£>
o
P
O
O σ
to
P tr o
M ro
CJ.
O <
fl>>
rr o
CL (D
M rt
Hl-J p, rt
C
o Λ O o o o
R R bJ -J vo
a c+ a
H o
(->
C
O cr a
p tr
σ o
o o Ul
o
tn o to o GJ
u o o
S—*, c+ o cr
O <+ CD
o 4».
o (-*
P
B
Dvojstupňovná destilácia esterifikovaného kanolového
σ
σ to o tu
GJ o. o I-* Ul
b> š B P <5 o o cr
bJ CO u K u
o <+ P P
* R tl GJ. tr
CD S' *<·. o O tr
45- • W • to • H
N σ trj ttj
< (D H H
w P P
w< rt tr tr
0
tr H 3 3
ω P' rt ><
rt N n-
cn < ro
(0 rt K w
1-i Ul< rt
P (0 O
3 H tr H
ro- P P'
tr 3 rt
Ό -J -J ό ch m ό ό U) o
Cb
Λα)
N
O<
o Φ> tr o
H> H· <ľl o
r ro
Χ-
Ch ΓΡ Ch
G> Φ
a> ~-C a H-
c+ (h <+ «+
P* o H* O
M P' · <*- M P* K
c+ M í\) c+
ΓΌ M
ΙΟ
CPfilmu
GJ GJ
O σ ω Ch
σι σ o £»
CXJ £
o <+
O o
co <+<
o en o • · · t-* oo -J c+
O π
o
Hj Φ P O t—' P
O σ'
CD g* c+
O
Φ
P
O t-1
C o
σ cs
P tr
O
Φ t_).
P
H
N<
O <
o tr o
rt
H ť>
tr
O o o o o Q <+ Q O cr Q
H -J K) o to s P P
O P
P
GJ to NJ
M 1-* σ o NJ
»
CD o σ o CO
U1 GJ to CD CO
Ch Ch H VD
Q a O
c+- CO σ'
Φ ct- CD
P O Φ P g-
H Q
P <
x- B O
M P σ' o cs CD
Sm £ g· ť' sDvojstupňovná destilácia destilátu esterifikovaného

Claims (21)

1. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že obsahuje stupne (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, esterov mastných kyselín a sterolu, sterolov, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 °C až 300 °C a tlak asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa, za kontinuálneho odoberania vytvárajúcej sa vody, za vzniku zmesi obsahujúcej estery sterolu, estery vysokovriacich mastných kyselín, vosky a glyceridy;
(b) nasleduje podrobenie uvedenej zmesi radu destilačných operácií obsahujúcich (i) jednu alebo viac oddelených destilačných operácií, kde sa uvedená/uvedené destilácia/destilácie uskutočňuje/uskutočňujú pri teplote asi 200 °C až 320 °C a tlaku asi 0,01 torr až 10 torr (1,33 Pa až 1,33 kPa), v radoch, kde sa nezreagované mastné kyseliny a nízkovriace zložky odoberajú ako plynný odtok a kvapalný odtok zložený z tokoferolov sa odoberá; a (ii) kde uvedený kvapalný odtok zo stupňa (b) (i) sa podrobí jednej alebo viacerým destiláciám v radoch, pričom uvedená/uvedené destilácia/destilácie sa uskutočňuje/uskutočňujú pri teplote asi 170 0 C až 270'’C a tlaku asi 0,005 torr až 2 torr (0,67 Pa až 266,6 Pa) pričom tokoferolový koncentrát sa odoberá ako plynný odtok, a kde kvapalný odtok zložený zo sterolesterov, esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich zložiek sa odoberie.
2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že uvedený vediajši produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomného tokoferolu.
3. Spôsob podlá nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že stupeň (a) sa uskutočňuje pri teplote asi 150 °C až 230 °C a tlaku asi 100 torr až 200 torr (13,3 kPa až 26,6 kPa), a kde sa prídavné cio-c22 Mastné kyseliny pridávajú do vedľajšieho produktu rastlinného oleja, použitého v stupni (a).
4. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa v stupni (a) použije kyslý katalyzátor.
5. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje stupne (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu a mono-, dia triglyceridov, uvedený vediajši produkt výhodne obsahuje prídavné cio“c22 Mastné kyseliny, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, na teplotu asi 70 ’C až 300 ’C a tlak asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje podrobenie uvedenej zmesi destilácii pri teplote asi 170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,05 až 10 torr (6,67 Pa až 1,33 kPa), pričom sa odoberajú nezreagované mastné kyseliny a nízkovriace zložky ako plynný odtok a kvapalný odtok zložený z tokoferolov;
- 47 (c) nasleduje podrobenie kvapalného odtoku z kroku (b) destilácii pri teplote asi 230 ’C až 300 ’C a tlaku asi 0,01 torr až 5 torr (1,33 Pa až 666,5 Pa), pričom sa odoberajú zostávajúce mastné kyseliny a približne 5 až 30 % z celkových tokoferolov ako plynný odtok a kvapalný odtok, ktorým je tokoferolom obohatený produkt;
(d) nasleduje podrobenie kvapalného odtoku zo stupňa (c) destilácii pri teplote asi 170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,005 torr až 2 torr (0,67 Pa až 266,6 Pa), a spojenie a izolácia tokoferolového koncentrátu ako plynného odtoku.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že sa uvedený vedľajší produkt rastlinného oleja skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomných tokoferolov.
7. Spôsob podľa nároku 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že sa sa stupeň (a) uskutočňuje pri teplote asi 200 C až 240 ’C a tlaku asi 0,05 až 4 torr (66,7 Pa až 533,2 Pa); stupeň (b) uskutočňuje pri teplote asi 240 °C až 280 °C a tlaku asi 0,1 až 2 torr (13,3 Pa až 266,6 Pa); stupeň (c) uskutočňuje pri teplote asi 200 °C až 240 °C a tlaku asi 0,01 až 0,05 torr (1,33 Pa až 6,67 Pa); a stupeň (d) uskutočňuje pri teplote asi 260 ’C až 290 ’C a tlaku 0,5 až 4 torr (66,7 Pa až 533,2 Pa);
1 '
8. Spôsob podľa nároku 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje stupeň recyklácie tokoferolov odobraných ako plynný odtok v stupni (c) do zmesi stupňa (b).
9. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje stupne (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné cio“C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 °C až 300 °C a tlak asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich esterov mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi k destilácii pri teplote asi 170 °C až 270 °C a tlaku asi 0,005 až 2 torr (0,67 Pa až 266,6 Pa), pričom sa odoberajú tokoferoly, voľné mastné kyseliny a nízkovriace materiály ako plynný odtok;
(c) nasleduje podrobenie plynného odtoku zo stupňa (b) destilácii pri teplote asi 230 °C až 300 °C a tlaku asi 0,01 až 5 torr (1,33 Pa až 666,5 Pa), čím sa odoberajú zostávajúce mastné kyseliny a približne 5 až 30 % z celkových tokoferolov ako plynný odtok, a kvapalný odtok, ktorým je produkt bohatý na tokoferol; a (d) nasleduje podrobenie kvapalného odtoku zo stupňa (c) destilácii pri teplote asi 170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,05 torr až 10 torr (6,67 Pa až 1,33 kPa), pričom sa odoberajú nezreagované mastné kyseliny a nízkovriace zložky ako plynný odtok, a kvapalný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že vedľajší produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomných tokoferolov.
11. Spôsob podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúci sa tým, že sa stupeň (a) sa uskutočňuje pri teplote asi 200 °C až 240 °C a tlaku asi 0,5 až 4 torr (66,7 Pa až 533,2 Pa); stupeň (b) sa uskutočňuje pri teplote asi 260 °C až 290 °C a tlaku asi 0,5 až 4 torr (66,7 Pa až 533,2 Pa); stupeň (c) sa uskutočňuje pri teplote asi 200 °C až 240 C a tlaku asi 0,01 až 0,05 torr (1,33 Pa až 6,67 Pa); a stupeň (d) sa uskutočňuje pri teplote asi 240 ’C až 280 ’C a tlaku 0,1 až 2 torr (13,3 Pa až 266,6 Pa);
12. Spôsob podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúci sa tým, že d’alej obsahuje stupeň recyklácie plynného odtoku zo stupňa (c) do zmesi stupňa (b).
13. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 ’C až 300 ’C a tlaku asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, esterov vysokovriacich mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi zo stupňa (a) do prvej destilačnej zóny obsahujúcej prvé destilačné zariadenie zložené z viacstupňovej destilačnej kolóny s refluxom a varákom, pričom uvedená kolóna má rektifikačnú sekciu s najmenej jedným rovnovážnym stavom rektifikácie a prostriedky na poskytnutie refluxu do uvedenej rektifikačnej sekcie, a výhodne stripovacie sekcie pričom uvedené zariadenie pracuje pri teplote asi 220 ’C až 320 ’C a tlaku asi 0,1 až 8 torr (13,3 Pa až 1,07 kPa), kde sa odoberá plynný odtok zložený z voľných mastných kyselín a nízkovriacich materiálov, kde sa odoberá kvapalný odtok zložený z tokoferolom obohatenej zmesi;
(c) nasleduje privedenie kvapalného odtoku zo stupňa (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej jedno alebo viac samostatných destilačných zariadení v sérii vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 200 ’C až 320 ’C a tlaku asi 0,01 až 10 torr (1,33 Pa, až 1,33 kPa), kde sa odoberá kvapalný odtok zložený z esterov sterolu, esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich materiálov;
kde sa odoberá a izoluje plynný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že uvedený vedľajší produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnost prítomného tokoferolu.
15: Spôsob podľa nároku 13 alebo 14, vyznačujúci sa tým, že sa do vedľajšieho produktu rastlinného oleja použitého v stupni (a) pridajú prídavné C10-C22 mastné kyseliny, a kde sa stupeň (a) uskutočňuje pri teplote asi 150 ’C až 230 C a tlaku asi 100 až 200 torr (13,3 kPa až 26,62 kPa); stupeň (b) sa uskutočňuje pri teplote asi 260 ’C až 290 ’C a tlaku asi 0,5 až 4 torr (66,7 Pa až 533,2 Pa) a refluxnom pomere 0,5 až 2,0; a stupeň (c) sa uskutočňuje pri teplote asi 200 ’C až 250 ’C a tlaku asi 0,01 až 0,05 torr (1,33 Pa až 6,67 Pa).
16. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje stupne (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné cio-c22 Mastné kyseliny, na teplotu asi 70 °C až 300 ’C a tlak asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, vysokovriacich esterov mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi zo stupňa (a) do prvej destilačnej zóny obsahujúcej jedno alebo viac oddelených destilačných zariadení v sérii, vybraných zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, uvedené zariadenie pracuje pri teplote asi 200 ’C až 320 ’C a tlaku asi 0,01 až 10 torr (1,33 Pa až 1,33 kPa), kde sa odoberá kvapalný odtok zložený z esterov sterolu esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich materiálov; a kde sa odoberá plynný odtok zložený z tokoferolov, volných mastných kyselín a nízkovriacich zložiek;
(c) nasleduje privedenie plynného odtoku zo stupňa (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej destilačné zariadenie zložené z viacstupňovej destilačnej kolóny s refluxom a varáku, uvedená kolóna má rektifikačnú sekciu s najmenej jedným rovnovážnym stupňom rektifikácie a prostriedky na uskutočňovanie refluxu do uvedenej rektifikačnéj sekcie, a volitelne stripovaciu sekciu, uvedené zariadenie pracuje pri teplote asi 220 C až 320 °C a tlaku asi 0,1 až 8 torr (13,3 Pa, až 1,07 kPa), kde sa odoberá plynný odtok zložený z volných mastných kyselín a nízkokovriacich materiálov; a kde sa odoberá a izoluje kvapalný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
17. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že uvedený vediaj ši produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomných tokoferolov.
18. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje stupne (a) zahrievanie vedľajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 °C až 300 ’C a tlaku asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, vysokovriacich esterov mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi do prvej destilačnej zóny obsahujúcej prvé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 170 °C až 270 °C a tlaku asi 0,05 až 10 torr (6,67 Pa až 1,33 kPa), kde sa odoberá kvapalný odtok zložený z esterov sterolu, esterov mastných kyselín, glyceridov, voskov a ďalších vysokovriacich materiálov; a kde sa odoberá plynný odtok zložený z podstatnej frakcie nezreagovaných mastných kyselín a nízkovriacich zložiek;
kde sa odoberá kvapalný odtok zložený zo zmesi bohatej na tokoferol ,ο) nasleduje privedenie kvapalného odtoku zo stupňa (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej druhé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 240 °C až 280 ’C a tlaku asi 0,01 až 2 torr (1,33 Pa až 266,6 Pa), kde sa odoberá plynný odtok zložený zo zostávajúcich mastných kyselín a približne 5 až 30 % z celkových tokoferolov, kde sa odoberá kvapalný odtok zložený zo zmesi bohatej na tokoferol; a
d) nasleduje privedenie kvapalného odtoku z kroku (c) do tretej destilačnej zóny obsahujúcej tretie destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 170 °C až 270 C a tlaku asi 0,005 torr až 2 torr (0,67 Pa až 266,6 Pa), kde sa odoberá a izoluje plynný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
19. Spôsob podlá nároku 18, vyznačujúci sa tým, že uvedený vediajši produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomných tokoferolov.
20. Spôsob prípravy tokoferolového koncentrátu, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje stupne (a) zahrievanie vedlajšieho produktu rastlinného oleja zloženého z tokoferolov, mastných kyselín, uhľovodíkov, sterolov, esterov mastných kyselín a sterolu, triterpénových alkoholov, metyl-sterolov a mono-, dia triglyceridov, výhodne v prítomnosti kyslého katalyzátora, uvedený vedľajší produkt výhodne obsahuje prídavné C10-C22 mastné kyseliny, na teplotu asi 70 “C až 300 “C a tlaku asi 50 torr až 760 torr (6,66 kPa až 101 kPa), pričom sa kontinuálne odoberá vytvárajúca sa voda, za vzniku zmesi zloženej z esterov sterolu, vysokovriacich esterov mastných kyselín, voskov a glyceridov;
(b) nasleduje privedenie uvedenej zmesi do prvej destilačnej zóny obsahujúcej prvé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi
170 ’C až 270 ’C a tlaku asi 0,005 až 2 torr (0,667 Pa až 266,63 Pa), kde sa odoberá plynný odtok zložený z tokoferolov, nezreagovaných mastných kyselín a nízkovriacich zložiek;
(c) nasleduje privedenie plynného odtoku zo stupňa (b) do druhej destilačnej zóny obsahujúcej druhé destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 170 C až 270 ’C a tlaku asi 0,05 až 10 torr (6,67 Pa až 1,33 kPa), kde sa odoberá plynný odtok zložený z podstatnej frakcie z nezreagovaných voľných mastných kyselín a nízkovriacich materiálov, a kde sa odoberá a izoluje kvapalný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát;
(d) nasleduje privedenie kvapalného odtoku z kroku (c) do tretej destilačnej zóny obsahujúcej tretie destilačné zariadenie vybrané zo skupiny pozostávajúcej z krátkocestnej odparky, odparky so stieraným filmom, odstredivého molekulového destilátora a odparky s klesajúcim filmom, pracujúcich pri teplote asi 240 ’C až 280 ’C a tlaku asi 0,01 torr až 2 torr (1,33 Pa až 266,6 Pa), kde sa odoberá plynný odtok zložený zo zostávajúcich mastných kyselín a približne 5 až 30 % zo všetkých tokoferolov, kde sa odoberá a izoluje plynný odtok, ktorým je tokoferolový koncentrát.
21. Spôsob podlá nároku 20, vyznačujúci sa tým, že uvedený vedľajší produkt rastlinného oleja sa skladá z tokotrienolov v množstve asi 0,5 až 10 hmotnostných dielov, vztiahnuté na hmotnosť prítomných tokoferolov.
SK533-97A 1994-11-07 1995-11-07 Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates SK53397A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/334,901 US5512691A (en) 1994-11-07 1994-11-07 Process for the production of tocopherol concentrates
PCT/US1995/014612 WO1996014311A1 (en) 1994-11-07 1995-11-07 Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK53397A3 true SK53397A3 (en) 1998-05-06

Family

ID=23309363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK533-97A SK53397A3 (en) 1994-11-07 1995-11-07 Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5512691A (sk)
EP (1) EP0790990B1 (sk)
JP (1) JP4142096B2 (sk)
CN (1) CN1176920C (sk)
AR (1) AR000081A1 (sk)
AU (1) AU4153096A (sk)
BR (1) BR9509626A (sk)
CA (1) CA2203550A1 (sk)
CZ (1) CZ129697A3 (sk)
DE (1) DE69521437T2 (sk)
ES (1) ES2157350T3 (sk)
IL (1) IL115888A0 (sk)
MY (1) MY111850A (sk)
PT (1) PT790990E (sk)
SK (1) SK53397A3 (sk)
TR (1) TR199501378A2 (sk)
WO (1) WO1996014311A1 (sk)
ZA (1) ZA959433B (sk)

Families Citing this family (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5582692A (en) * 1994-10-07 1996-12-10 Artisan Industries, Inc. Method for the purification of vitamin E
US5660691A (en) * 1995-11-13 1997-08-26 Eastman Chemical Company Process for the production of tocotrienol/tocopherol blend concentrates
US5703252A (en) * 1995-12-13 1997-12-30 Henkel Corporation Recovery of Tocopherols
US5917068A (en) * 1995-12-29 1999-06-29 Eastman Chemical Company Polyunsaturated fatty acid and fatty acid ester mixtures free of sterols and phosphorus compounds
US5883273A (en) * 1996-01-26 1999-03-16 Abbott Laboratories Polyunsaturated fatty acids and fatty acid esters free of sterols and phosphorus compounds
US6063946A (en) * 1996-01-26 2000-05-16 Eastman Chemical Company Process for the isolation of polyunsaturated fatty acids and esters thereof from complex mixtures which contain sterols and phosphorus compounds
AU3442497A (en) * 1996-07-05 1998-02-02 Unilever Plc Method of manufacturing an ester mixture
DE19652522C2 (de) * 1996-12-17 2000-10-26 Cognis Deutschland Gmbh Verfahren zur Gewinnung von Tocopherolen und/oder Sterinen
US6706898B2 (en) 1998-01-29 2004-03-16 Archer-Daniels-Midland Company Methods for separating a tocopherol from a tocopherol-containing mixture
WO1999038860A1 (en) * 1998-01-29 1999-08-05 Eastman Chemical Company Methods for separating a tocotrienol from a tocol-containing mixture and compositions thereof
US6616942B1 (en) 1999-03-29 2003-09-09 Soft Gel Technologies, Inc. Coenzyme Q10 formulation and process methodology for soft gel capsules manufacturing
US6410758B2 (en) 1999-05-24 2002-06-25 Mcneil-Ppc, Inc. Preparation of sterol and stanol-esters
CN1091106C (zh) * 1999-11-19 2002-09-18 上海交通大学 超临界流体提取浓缩天然维生素e的工艺
US6838104B2 (en) * 2000-12-20 2005-01-04 Archer Daniels Midland Company Process for the production of tocotrienols
US7597783B2 (en) 2001-07-23 2009-10-06 Cargill, Incorporated Method and apparatus for processing vegetable oils
WO2003037884A2 (en) 2001-09-19 2003-05-08 Archer-Daniels-Midland Company Process for separation of tocopherols
US6673945B2 (en) * 2001-11-08 2004-01-06 Archer-Daniels Midland Company Process for production of high purity tocopherols
IL147942A0 (en) * 2002-01-31 2002-08-14 Enzymotec Ltd Method of fractionation of phytosterol esters in oil and products obtained thereby
US20040030166A1 (en) * 2002-03-18 2004-02-12 Dick Copeland Methods for treating deodorizer distillate
AU2002241324A1 (en) * 2002-03-28 2003-10-13 Fuji Oil Company, Limited Fat producing method
UA78066C2 (en) * 2002-06-19 2007-02-15 Process for recovery of plant sterols and tocopherols from deodorized distillates
US20060233863A1 (en) 2003-02-10 2006-10-19 Enzymotec Ltd. Oils enriched with diacylglycerols and phytosterol esters and unit dosage forms thereof for use in therapy
IL154381A0 (en) * 2003-02-10 2003-09-17 Enzymotec Ltd A composition for reducing blood cholesterol and triglycerides
US20080089877A1 (en) * 2003-08-14 2008-04-17 Udell Ronald G Super Absorption Coenzyme Q10
KR20060134913A (ko) * 2003-09-10 2006-12-28 이스트만 케미칼 컴파니 피토리피드 조성물의 회수 방법
US7169385B2 (en) * 2003-09-29 2007-01-30 Ronald G. Udell Solubilized CoQ-10 and carnitine
US8105583B2 (en) 2003-09-29 2012-01-31 Soft Gel Technologies, Inc. Solubilized CoQ-10
US8124072B2 (en) 2003-09-29 2012-02-28 Soft Gel Technologies, Inc. Solubilized CoQ-10
JP4537761B2 (ja) * 2004-05-13 2010-09-08 築野食品工業株式会社 トコトリエノール含有家禽卵
WO2006016363A2 (en) 2004-08-10 2006-02-16 Enzymotec Ltd. Mixture of phytosterol ester(s) and 1, 3-diglyceride(s) for use in the treatment of medical conditions
DE602005027081D1 (de) 2004-08-19 2011-05-05 Dsm Ip Assets Bv Verfahren zur rektifikation von vitamin e acetat
WO2006043601A1 (ja) * 2004-10-19 2006-04-27 Ajinomoto Co., Inc.. 植物組織から得られる油分中の微量成分を濃縮する方法
US20080020022A1 (en) * 2006-06-05 2008-01-24 Udell Ronald G Chewable co-enzyme q-10 capsule
US20070292501A1 (en) * 2006-06-05 2007-12-20 Udell Ronald G Chewable soft gelatin capsules
US8343541B2 (en) 2007-03-15 2013-01-01 Soft Gel Technologies, Inc. Ubiquinol and alpha lipoic acid compositions
EP2155888B1 (en) * 2007-05-24 2014-07-09 Loders Croklaan B.V. Process for producing compositions comprising tocopherols and tocotrienols
EP2172442B1 (de) * 2008-10-06 2016-07-27 Sulzer Chemtech AG Verfahren und Vorrichtung zur Trennung von Carbonsäuren und/oder Carbonsäureestern
FR2939689B1 (fr) 2008-12-15 2015-09-04 Valagro Carbone Renouvelable Procede d'extraction d'un compose mineur d'un corps gras, notamment d'une huile vegetale ou animale ou de leurs co-produits au moyen de terpene.
FR2970971B1 (fr) * 2011-01-31 2014-05-30 Expanscience Lab Utilisation d'au moins un co-produit de l'industrie du raffinage des huiles vegetales pour obtenir un insaponifiable total purifie d'huile vegetale.
PL2597142T5 (pl) * 2011-11-23 2020-10-05 Alfa Laval Corporate Ab Odkwaszanie tłuszczy i olejów
EP2684944B1 (en) 2012-07-12 2014-10-22 Alfa Laval Corporate AB Deacidification of fats and oils
EP2810940A1 (en) * 2013-06-06 2014-12-10 Sulzer Chemtech AG A Process to Prepare A Tocopherol Concentrate
CN104262315A (zh) * 2014-09-05 2015-01-07 宁波大红鹰生物工程股份有限公司 一种生育三烯酚的分离提纯方法
MY193786A (en) * 2015-01-12 2022-10-27 Ho Sue San David Recovery of tocopherols/tocotrienols, carotenoids, glycerols, sterols and fatty acid esters from crude vegetable oil and the process thereof
JP6548087B2 (ja) 2015-05-18 2019-07-24 国立大学法人東北大学 ビタミンe類の選択的な分離方法
CN105061384B (zh) * 2015-08-07 2018-02-09 宜春大海龟生命科学有限公司 一种以精馏‑分子蒸馏耦合方式制备天然维生素e的方法及装置
US11014903B2 (en) 2017-02-17 2021-05-25 Phytochem Products Inc. Vitamin E production method and vitamin E production device
WO2019157334A1 (en) 2018-02-09 2019-08-15 Poet Research, Inc. Methods of refining a grain oil composition to make one or more grain oil products, and related systems
CA3099140A1 (en) 2018-05-03 2019-11-07 Renewable Energy Group, Inc. Methods and devices for producing biodiesel, diesel-range hydrocarbons, and products obtained therefrom
CA3182639A1 (en) 2018-06-11 2019-12-19 Poet Research, Inc. Methods of refining a grain oil composition feedstock, and related systems, compositions and uses
KR102043442B1 (ko) * 2019-02-01 2019-11-11 주식회사 천강 지방산 및 유리지방산을 다량 함유한 유지를 촉매를 사용하지 않고 바이오디젤 원료용 저산가 글리세라이드를 제조하는 방법
KR102389517B1 (ko) * 2020-08-10 2022-04-26 김진성 식물성 유지의 탈취 증류물로부터 토코페롤을 분리하는 방법

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2432181A (en) * 1944-08-11 1947-12-09 Colgate Palmolive Peet Co Vitamin recovery
US3153055A (en) * 1962-03-20 1964-10-13 Eastman Kodak Co Process for separating tocopherols and sterols from deodorizer sludge and the like
US3335154A (en) * 1963-06-04 1967-08-08 Eastman Kodak Co Separation of tocopherols and sterols from deodorizer sludge and the like
US4454329A (en) * 1980-07-04 1984-06-12 The Nisshin Oil Mills, Ltd. Process for preparation of tocopherol concentrates
US5487817A (en) * 1993-02-11 1996-01-30 Hoffmann-La Roche Inc. Process for tocopherols and sterols from natural sources

Also Published As

Publication number Publication date
CN1176920C (zh) 2004-11-24
TR199501378A2 (tr) 1996-06-21
MY111850A (en) 2001-01-31
ZA959433B (en) 1996-05-15
AR000081A1 (es) 1997-05-21
ES2157350T3 (es) 2001-08-16
PT790990E (pt) 2001-09-28
JPH10508605A (ja) 1998-08-25
JP4142096B2 (ja) 2008-08-27
BR9509626A (pt) 1998-01-06
WO1996014311A1 (en) 1996-05-17
DE69521437D1 (de) 2001-07-26
MX9703275A (es) 1997-07-31
CN1171106A (zh) 1998-01-21
EP0790990A1 (en) 1997-08-27
US5512691A (en) 1996-04-30
CZ129697A3 (cs) 1998-02-18
AU4153096A (en) 1996-05-31
CA2203550A1 (en) 1996-05-17
IL115888A0 (en) 1996-01-31
DE69521437T2 (de) 2001-10-18
EP0790990B1 (en) 2001-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK53397A3 (en) Process for the production of tocopherol and tocopherol/tocotrienol concentrates
US5660691A (en) Process for the production of tocotrienol/tocopherol blend concentrates
JP3746292B2 (ja) トコフェロールおよびステロールの回収
AU744462B2 (en) Sterol esters as food additives
US20110220483A1 (en) Process for the extraction of squalene, sterols and vitamin e contained in condensates of physical refining and/or in distillates of deodorization of plant oils
US6815551B2 (en) Processes for concentrating tocopherols and/or sterols
KR100719860B1 (ko) 클로로-1-부탄을 사용하여 식물유로부터 비사포닌화물질을 추출하는 방법, 상기 비사포닌화 물질을 포함하는조성물
EP1465968B1 (en) Methods for treating deodorizer distillate
US5703252A (en) Recovery of Tocopherols
CN100374534C (zh) 从植物油精制的副产物回收植物甾醇的方法
AU759309B2 (en) Methods for separating a tocopherol from a tocopherol-containing mixture and compositions thereof
US10030211B2 (en) Methods for the separation or purification of vitamin E, tocopherols and tocotrienols from lipid mixtures
EP1339704A1 (de) Verfahren zur kontinuierlichen acylierung von chromanolesterderivaten
US6160143A (en) Method for the concentration and separation of sterols
EP1226156B1 (en) Process for producing phytosterols by saponification in an alcohol/water solvent
EP1610628B1 (en) Process for the production of a sterol-rich composition
MXPA97003275A (es) Proceso para la produccion de tocoferol y concentrado de tocoferol/tocotrienol
WO1989008095A1 (en) Pharmaceutical compositions for treating adrenoleukodystrophy
KR920005695B1 (ko) 대두유 탈취 증류분으로부터 스테롤 및 토코페롤을 분리, 농축하는 방법
JPS5934191B2 (ja) 植物油脂よりトコフェロ−ル類及びトコトリエノ−ル類の濃縮法
SK6142003A3 (en) Method of phytosterol concentrates preparation