SK286144B6 - Kvapalinotesná podlahová krytina a spôsob jej vyhotovenia - Google Patents

Kvapalinotesná podlahová krytina a spôsob jej vyhotovenia Download PDF

Info

Publication number
SK286144B6
SK286144B6 SK313-2000A SK3132000A SK286144B6 SK 286144 B6 SK286144 B6 SK 286144B6 SK 3132000 A SK3132000 A SK 3132000A SK 286144 B6 SK286144 B6 SK 286144B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
layer
liquid
covering
tight
foil
Prior art date
Application number
SK313-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK3132000A3 (en
Inventor
Werner Bachmann
Original Assignee
Adisa Service Und Entwicklungs Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adisa Service Und Entwicklungs Ag filed Critical Adisa Service Und Entwicklungs Ag
Publication of SK3132000A3 publication Critical patent/SK3132000A3/sk
Publication of SK286144B6 publication Critical patent/SK286144B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C9/00Special pavings; Pavings for special parts of roads or airfields
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C5/00Pavings made of prefabricated single units
    • E01C5/003Pavings made of prefabricated single units characterised by material or composition used for beds or joints; characterised by the way of laying

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Kvapalinotesná podlahová krytina (11'), najmä predoplňovacie stanice tankovacích zariadení a plniace stanice kvapalín ohrozujúcich životné prostredie, má s nosným podkladom (17) mechanicky spojenú, proti agresívnym látkam odolnú kvapalinotesnú izolačnú fóliu (23) a na ňu nanesený, mechanicky s fóliou (23) spojený krycí nános (15'). Fóliou (23) jedvojzložková striekacia fólia z polymočoviny. Krycí nános (15') má hlavne elektricky vodivý nános (29) z polymerného spojiva a nános (35) z karbidu kremíka. Na mechanické spojenie vrstiev je nanášanýmedzi ne zapieskovaný medzináter tvorený primérom(19) a kremenným pieskom (21), resp. priľnavým náterom (25) a kremenným pieskom (21').

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka kvapalinotesnej podlahovej krytiny na nosnom podklade, napríklad na betónovej doske, alebo na asfaltovej krytine, obzvlášť pre priestory vjazdu v plniacich a doplňovacích staniciach, ako aj spôsobu jej zhotovenia.
Doterajší stav techniky
Pribúdajú predpisy vydávané na ochranu životného prostredia a hlavne podzemných vôd v priestoroch, v ktorých sa prečerpávajú kvapaliny ohrozujúce životné prostredie. Pritom sa požaduje, aby sa tieto kvapaliny v prípade rozliatia nemohli dostať do pôdy a podzemných vôd. Aby sa to dosiahlo, musí byť vytvorená pre kvapalinu tesná podlahová krytina. Materiály, ktoré spĺňajú požiadavku tesnosti, nespĺňajú však často iné požiadavky, ako vysoká zaťažiteľnosť, oteruvzdomosť alebo elektrická vodivosť, alebo odolnosť proti agresívnym látkam.
Zvlášť pri stavbe čerpacích zariadení sa zvyšujú požiadavky na krytiny jazdnej dráhy, ktoré sú na jednej strane tesné, aby sa žiadna kvapalina nemohla dostať do pôdy a tak isto do podzemných vôd. Na druhej strane musia byť však tieto krytiny antistatické, čo znamená elektricky vodivé a uzemnené. Známe krytiny z liateho asfaltu spĺňajú síce požiadavku tesnosti, sú však elektricky izolačné. Okrem toho môžu byť liate len vo vrstve s rozsahom niekoľkých centimetrov.
Bežné riešenie, pri ktorom sú splnené obidve požiadavky, je cementový povlak s obsahom cementu najmenej 450 kg na tonu. Takéto cementové povlaky nemôžu byť nanášané v tenších vrstvách ako najmenej 2 až 3 cm. Pri sanovaní jestvujúcich čerpacích zariadení musia byť preto taktiež tieto ostrovčeky zvýšené capovými stĺpikmi, alebo musí byť odobratý podklad o túto hrúbku vrstvy, aby bolo možné dosiahnuť predpísanú výšku obrubníka ostrovčeka. Okrem toho sú tieto úpravy len vtedy vhodné, keď nemá podklad žiadne pracujúce štrbiny, nad ktorými sa mohol nános zlomiť a tým sa stane netesným. Takéto štTbiny medzi dielmi, ktoré nie sú tuho spojené, musia byť v opačnom prípade vyriešené s krytinou a utesnené silikónom alebo liatym asfaltom. Naproti tomu silikón a liaty asfalt izolujú navzájom oblasti obkladu, takže sa musí dbať na elektrickú vodivosť všetkých oblastí. Často je priľnavosť týchto materiálov na okrajoch štrbín nedostatočná, takže môžu nastať uvoľnenie a netesnosti. Preto musí byť tesnenie štrbín častejšie obnovované.
Okrem toho sú cementové nánosy s veľmi vysokým podielom cementu náchylné na trhliny spôsobené zmrašťovaním. Preto treba pri ich zhotovovaní dbať na to, aby bol nános chránený pred priamym slnečným žiarením a rýchlym seknutím. Vzhľadom na zmrašťovanie sa a rozdiely v teplotnej rozťažnosti možno cementové nánosy zhotovovať bez štrbín iba v obmedzenom rozsahu. Zhotovovanie cementových podláh je okrem toho drahé a kvalita nie je vždy na požadovanej vysokej úrovni.
V EP-A-0 889 170 je navrhnuté pre jazdnú dráhu, majúcu množstvo vedľa seba ležiacich kovových dosák, usporiadanie stavebných dielov v priereze tvaru „U“ pod stykovými štrbinami kovových dosák, ktoré majú plniť funkciu žľabu na odvod vody. Stavebné diely tvaru „U“ idú pozdĺžne so stykovými štrbinami a sú svojím otvoreným prierezom orientované smerom nahor k povrchu jazdnej dráhy. Kovové dosky jazdnej dráhy majú na svojich okrajoch smerom nadol smerujúce výstupky, ktoré zapadajú do stavebných dielov tvaru „U“. Upevnenie dosák pojazdnej dráhy sa realizuje prostredníctvom upevňovacích prostriedkov v stavebných dieloch tvaru „U“. V jednom variante uskutočnenia stavebnej dráhy sú pod doskami jazdnej dráhy nanesené plastové fólie, ktoré sú uložené voľne na podklad umiestnenú vrstvu gumového granulátu. Okraje plastovej fólie prečnievajú do stavebných dielov tvaru „U“. Vrstva gumového granulátu má vrstvu 2-3 mm, ktorá sa zmenšuje od strednej oblasti smerom k stavebným dielom tvaru „U“ na nulu. Vrstva gumového granulátu slúži na tlmenie hluku a na zachytenie pohybu dosák jazdnej dráhy následkom priebehu teplotnej rozťažnosti a ubíjania. Plastová vrstva slúži ako difúzna a parotesná zábrana proti z pôdy vychádzajúcej vlhkosti a má pri vytvrdzovaní pod ňou ležiacej betónovej vozovky vznikajúcu vlhkosť odviesť do stavebných dielov tvaru „U“.
Vrstva gumového granulátu je voľne umiestnená na základ, aby mohla zachytiť pohyby dosák pojazdnej dráhy. Aj plastová fólia je len voľne položená na vrstvu gumového granulátu. Pri pohyboch dosák jazdnej dráhy spôsobených teplotou môže pritom prísť k relatívnemu posunutiu medzi doskami jazdnej dráhy a plastovej fólie, ako aj medzi plastovou fóliou a vrstvou gumového granulátu. Toto môže spôsobiť trhliny a štrbiny, cez ktoré sa zo strany jazdnej dráhy prelínajúca kvapalina môže dostať medzi vrstvami do podkladu. Odtiaľ sa môže táto kvapalina v najhoršom prípade dostať až do podzemných vôd.
Z DE-A-3314 505 je známa počasiu odolávajúca permanentne rovná podlaha na športové príležitosti alebo testovanie a jej výroba. Rovná podlaha pozostáva z hydraulicky alebo bitúmenovo viazaného základu a poteru. Náter pozostáva zo zmesi epoxidovej živice, špeciálneho dechtu, tvrdidla a plniva, nanesených v dvoch vrstvách na existujúci povrch. Medzi týmito dvomi vrstvami je jedna spevňujúca vrstva z plastových vlákien a tiež nástrek z jemnozmného piesku.
SK 286144 Β6
Z EP-A-0 693 512 je známy svetlostály bezrozpúšťadlový polyuretánový povliekaci prostriedok a jeho použitie. Prostriedok pozostáva v princípe z polyisokyanátového komponentu, polyolového komponentu a tiež v tejto používanej technike bežne používaných pomocných a prídavných látok. Takýto dvojkomponentný polyuretánový povliekaci prostriedok je vhodný na povlak akýchkoľvek substrátov, ako je betón, kov, plast alebo drevo a nanesie sa v hrubej vrstve asi 5 mm známymi spôsobmi, ako je striekanie, valčekovanie, stierkovanie. Tvrdnú pri bežnej izbovej teplote bez bubliniek. Vytvrdnutá vrstva sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a odolnosťou proti oteru pri súčasne zvýšenej elasticite a schopnosti neoddeliť sa ako známe aliťatické povrchové systémy, ktoré sa zosieťujú s čistými HDI-polyisokynátmi. Takéto prostriedky sú preto vhodné zvlášť na potiahnutie minerálnych základov, napr. na podlahy odolné proti oteru alebo potiahnutie balkónov, ako tekuté plasty na utesnenie strechy alebo sanovanie betónov, alebo tiež ako viažuce prostriedky na dekoratívne účely.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je vytvoriť podlahovú krytinu, ktorá prekoná uvedené nedostatky stavu techniky. Táto má poskytnúť predovšetkým tenkú vrstvu ako aj požadovanú tesnosť, a na cesty a voľné miesta vhodnú oteruvzdomosť. V ďalšom vývoji má mať aj antistatické vlastnosti.
Podľa vynálezu to bude dosiahnuté krytinou, obsahujúcou mechanicky s podkladom spojenú kvapalinotesnú izolačnú vrstvu a na nej ležiaci, s izolačnou vrstvou mechanicky spojený nános.
Ako kvapalinotesnú izolačnú vrstvu je potrebné uprednostniť polymérovú vrstvu oproti bitúmenovej vrstve. Polyméry, obzvlášť polymočovinové látky, sú mimoriadne odolné proti trhlinám a strihu. Polymérová vrstva môže vytvárať tvarovo veľmi stálu, sily do základu prenášajúcu vrstvu.
Aby sa dosiahla izolačná vrstva bez štrbín, je potrebné kvapalinovotesnú izolačnú vrstvu lokálne nanášať v tekutom stave a to fóliu vytvrditeľnú na mieste. Toto je možné aplikovať alebo ručne, alebo prednostne nanášať ako striekanú fóliu.
Ak izolačná vrstva pozostáva z dvojzložkovej fólie, napríklad z polymočovinovej látky, má rozsiahlu odolnosť proti agresívnym látkam. Okrem toho tuhne takáto dvojzložková ťólia v priebehu niekoľkých minút, takže možno bezodkladne pokračovať s ďalšími prácami. Fólia z polymočovinovej látky s hrúbkou 2 až 3 mm je vysoko odolná proti trhlinám neprepúšťajúca kvapaliny, odolná proti tlaku a pružná. Vhodné plastové vrstvy majú pomerné predĺženie pri skúške ťahom najmenej 150 %, lepšie 200 % a obzvlášť uprednostňované 300 až 600 %. Majú pevnosť v ťahu najmenej 4, lepšie 6 a obzvlášť uprednostňované 8 až 15 N/mm2. S takouto vrstvou možno preklenúť štrbiny do 3 mm.
Prostredníctvom priľnavej vrstvy medzi kvapalinotesnou izolačnou vrstvou a podkladom, napríklad medzi kvapalinotesnou izolačnou vrstvou a krycím povlakom môže byť takým spôsobom zvýšená priľnavosť medzi týmito vrstvami, že jednotlivé vrstvy nemožno od seba oddeliť samotným mechanickým namáhaním. Toto je obzvlášť dôležité v prípade jazdných a vysoko zaťažených miest.
Tým, že je priľnavá vrstva zapieskovaná, je zlepšené mechanické spojenie na ňu nanesenej vrstvy s priľnavým základom. Vrstvy sa nedajú ani od seba oddeliť, ani navzájom posunúť.
Krycí nános obsahuje účelne polymérovú vrstvu spojiva a pomocou spojiva viazaný granulát. V uprednostnenom tvare vyhotovenia je spojivo vytvorené elektricky vodivými pigmentmi a plnivami, ktoré uzemňujú tak vodivú vrstvu. Tým možno zabrániť statickému nabitiu na elektricky izolovanú izolačnú vrstvu naneseného krycieho nánosu.
Ak je povrch krycieho nánosu posypaný oteruvzdomým granulátom, je tento výhodne elektricky vodivý. Toto dovoľuje odvedenie elektrického napätia cez granulát a spojivo.
Výhodne má krycí nános polymérovú vrstvu posypanú karbidom kremíka. Karbid kremíka je nielen kvôli svojej elektrickej vodivosti uprednostnený posýpací granulát, ale možno ho dostať v obchode aj s rôznymi veľkosťami zŕn a je veľmi odolný proti mechanickým a chemickým vplyvom.
Výhodne je spojivom epoxidová živica. Epoxidovú živicu možno miešať s elektricky vodivými prídavnými látkami. Takáto vrstva je elektricky vodivá. Postačuje hrúbka vrstvy epoxidovej živice 2 až 3 mm, aby mohla byť zasypaná granulátom do veľkosti zrna 3 mm, prednostne však v rozsahu 0,3 až 0,6 mm. Alternatívne môže byť spojivom aj dvojzložkový lak na báze polyuretánov. Aj tento lak možno účelne vytvoriť s elektricky vodivými pigmentmi a/alebo plnivami. Polyuretánový lak treba navalcovať alebo nastriekať ako náter s hrúbkou vrstvy cca 0,25 mm. Posýpa sa granulátom so zodpovedajúcou jemnejšou veľkosťou zrna, prednostne od 0,1 do 0,35 mm. Miesto karbidu kremíka môže byť použitý ak kremenný piesok. Tento samotný nie je vodivý, ale vybavený vodivou krycou vrstvou je nános napriek tomu antistatický.
Výhodne je krycí nános vybavený elektricky vodivou krycou vrstvou. Táto vrstva viaže doplnkovo nasypaný granulát a vytvára vodivé spojenie medzi zrnami granulátu. V niektorých oblastiach využitia sa možno úplne zrieknuť nasypania granulátu do základnej vrstvy krycieho nánosu.
Pri spôsobe zhotovenia kvapalinotesnej podlahovej krytiny, obzvlášť na miesta vjazdu napríklad do plniacich a doplňovacích staníc, pri ktorých je na podklad nanášaný krycí nános, nanáša sa podľa vynálezu na podklad izolačná vrstva a je s ním mechanicky spojovaná. Krycí nános je nanášaný na izolačnú vrstvu a s touto izolačnou vrstvou mechanicky spojovaný.
Aj keď je možné ručné nanášanie izolačnej vrstvy, je predsa výhodne striekaná. Medzi izolačnou vrstvou a podkladom, resp. medzi izolačnou vrstvou a krycím nánosom je nanášaný a zapieskovaný priľnavý mostík.
Výhodne je ako krycí nános nanášaná epoxidová živica alebo polyuretánový náter a nasleduje piesok alebo kamenná drvina. Výhodne sú povrchy krycieho nánosu zasypané karbidom kremíka. Povrchy vybavené pieskom alebo kamennou drvinou sú výhodne vybavené krycím náterom.
Napríklad sú vo vzájomnom súlade nasledovné výrobky: Podľa podkladu je ako primér vhodná dvojzložková epoxidová živica (betónový alebo asfaltový podklad) posypaná kremenným pieskom, prípadne s kremenným pieskom posypaný, s pigmentmi chrániacimi pred koróziou a plnivami tvorený základný náter na báze epoxidovej polyuretánovej živice (kovový podklad); ako izolačná vrstva je vhodná striekaná dvojzložková polymočovinová tekutá fólia, alebo ručne aplikovateľná dvojzložková polyuretánová tekutá fólia. Na izolačnú vrstvu možno nanášať dvojzložkový lak na báze polyuretánov alebo epoxidovú polyuretánovú živicu, ktorá sa priamo zasype a nalakuje. Táto zasypávaná základná vrstva sa výhodne vytvára s vodivými pigmentmi a plnivami. Medzi izolačnou vrstvou a týmto dvojzložkovým lakom môže byť aj ešte raz nanášaný zapieskovaný dvojzložkový polyuretánový lak ako priľnavý mostík.
Kremenný piesok s veľkosťou zrna 0,1 až 3 mm, prednostne 0,3 až 0,8 mm, je vhodným zasýpacím granulátom na primér a priľnavý základ. Kremenný piesok a prednostne karbid kremíka s veľkosťou zrna 0,1 až 3 mm, ale prednostne 0,3 až 0,8 mm, prípadne do 0,6 mm je vsypávaný do povrchu krycej vrstvy, chrániacej izolačnú vrstvu. Tento oteruvzdomý povrch je lakovaný epoxidovým polyuretánovým lakom tvoreným vodivými pigmentmi a/alebo plnivami, alebo podobným lakom na báze polyuretánov.
Pre silnejší krycí nános je vhodná prednostne dvojzložková epoxidová živica vytvorená s elektricky vodivými pigmentmi a/alebo plnivami na napieskovaný priľnavý základ z dvojzložkového polyuretánového laku. Epoxidová živica sa nastierkuje v hrúbke vrstvy 1 až 3 mm, a najlepšie zasype karbidom kremíka s veľkosťou zrna 0,3 až 0,6 mm. Na to všetko je účelný krycí náter dvojzložkovým lakom na báze epoxidovej polyuretánovej živice vytvorený s vodivými pigmentmi a/alebo plnivami.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Nasledovne je vynález pomocou obrázkov bližšie objasnený. Obr. 1 ukazuje nadstavbovú krytinu s minimálnym krycím nánosom; obr. 2 rozsiahlu identickú nadstavbovú krytinu s masívnejším krycím nánosom; obr. 3 nadstavbovú krytinu podľa obr. 1 so zjednodušeným krycím nánosom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obrázkoch znázornené nadstavbové kvapalinotesné podlahové krytiny 11, lľ, 11 majú na nosnom podklade 17 izolačnú vrstvu 13, ktorá neprepúšťa kvapalinu. Táto izolačná vrstva 13 nie je vodivá. Je prípadne krytá elektricky vodivým, veľmi tenkým krycím nánosom 15, 15'. Izolačná vrstva podľa vynálezu môže byť pokrytá aj nevodivou krycou vrstvou alebo hrubším, napríklad minerálnym krycím nánosom.
Na obrázkoch 1 až 3 pozostáva štruktúra podľa vynálezu z izolačnej vrstvy 13 a z na nej umiestneného krycieho nánosu 15,15', 15. Na nosnom podklade 17, napríklad na betónovej doske je nanesený, napríklad navalcovaný ako základný náter prispôsobený primér 19. Tento základný náter slúži na lepšie priľnutie na nosný podklad 17 usporiadaných vrstiev. Primér 19 je ešte v mokrom stave zapieskovaný, aby sa na tento účel použité zrná kremenného piesku 21 vmiešali do priméru 19. Zapieskovanie pôsobí ako mechanické spojenie na ozub medzi primérom 19 a naň nanesenej vrstvy. Na zapieskovaný povrch suchého priméru 19 je nanesená, napríklad nastriekaná polymočovinová dvojzložková kvapalinotesná izolačná fólia 23. Alternatívne môže byť táto fólia 23 aplikovaná ručne, napríklad stierkovaním alebo naliatím. Dvojzložková polymočovinová látka tuhne v priebehu niekoľkých minút, takže priebeh práce pri zhotovovaní nánosu nemusí byť prerušený.
Fóliu 23 je teraz potrebné z jej strany znova na vrchnej strane vybaviť priľnavým náterom 25. V príkladoch podľa obrázkov 1 a 2 je tento zapieskovaný ako primér 19 kremenným pieskom 21' s veľkosťou zrna 0,3 až 0,8 mm. Ako priľnavý náter 25 je účelne použitý dvojzložkový polyuretánový lak. Zapieskovaný priľnavý náter 25 slúži na lepšiu mechanickú priľnavosť naň naneseného prvého a druhého základného nánosu 27, 29. Komponenty nadstavbovej krytiny pod nánosmi 27, 29 môžu byť bez nevýhod elektricky izolované. Kvapalinotesná izolačná fólia 23 tvorí beztak elektricky izolovanú vrstvu. Preto možno na zapieskovanie pri ľnavého náteru 25 použiť kremenný piesok. Nadstavbová krytina sa odlišuje v obidvoch obrázkoch 1 a 2 len v krycích nánosoch 15,15' na zapieskovanom priľnavom nátere 25.
Obrázok 1 znázorňuje menej nákladný variant s vodivým základným prvým krycím nánosom 27 s hrúbkou 0,2 až 0,3 mm, výhodne vytvoreného z dvojzložkového laku na báze epoxidovej polyuretánovej živice s vodivými pigmentmi a plnivami. Tento prvý základný nános 27, ktorý je výhodne nanášaný valčekovaním, je posypaný karbidom kremíka s veľkosťou zrna 0,1 až 0,3 mm. Tento prvý vodivý nános 31 je nadväzne potiahnutý krycím nánosom 33 z dvojzložkového laku vytvoreného na báze epoxidovej polyuretánovej živice s vodivými pigmentmi a plnivami. Krycí nános 33 môže byť vyrobený aj z vodivo vytvoreného polyuretánového laku alebo úplne vynechaný.
Obrázok 2 ukazuje nákladnejší a zaťažíteľnejší variant krycieho nánosu z 2 až 3 mm hrubého, hlavne druhého základného nánosu 29 z dvojzložkovej epoxidovej živice.
Druhý základný nános 29 je hrubý 1 až 3 mm a hlavne posypaný granulátom z karbidu kremíka, tvoriacim druhý vodivý nános 35, s veľkosťou zrna 0,3 až 0,6 mm. Aj tento granulát treba vybaviť krycím nánosom 33, aby sa zvýšilo spojenie povrchu a prípadne vytvorila vodivosť povlaku. Aj tu môže byť krycí nános 33 vynechaný napríklad z dôvodov nákladov.
Vo variante nadstavby znázornenom na obrázku 3 je na izolačnú vrstvu 13 nanesený dvojzložkový priľnavý náter 25 na báze polyuretánov a posypaný priamo karbidom kremíka alebo kremenným pieskom. Tento lak nemusí byť ani vtedy vodivý, keď má byť nános antistatický. Táto požiadavka môže byť splnená nalakovaním dvojzložkovým lakom vytvoreným s vodivými pigmentmi a plnivami, napríklad na báze epoxidovej polyuretánovej živice. V zjednodušenom variante krytiny môže byť vynechané aj posypanie granulátom.
Ak nemusí byť nános antistatický vybavený, možno sa zrieknuť vytvorenia elektricky vodivých vrstiev krycieho nánosu, a polymérovú vrstvu alebo polymérové vrstvy možno vytvoriť ako elektricky izolačné.
Stručne možno povedať, že kvapalinotesná zjazdná nadstavba, najmä pre doplňovacie stanice tankovacích zariadení a plniace stanice kvapalín ohrozujúcich životné prostredie, má s nosným podkladom 17 mechanicky spojenú, kvapalinotesnú izolačnú fóliu 23 odolnú proti pracovnému médiu a na ňu nanesený, mechanicky s kvapalinotesnou izolačnou fóliou 23 spojený tenký krycí nános 15, 15'. Kvapalinotesnou izolačnou fóliou 23 je hlavne dvojzložková striekateľná fólia z polymočoviny. Krycí nános 15,15' má výhodne elektricky vodivý, dvojzložkový živicový alebo lakový druhý základný nános 29 posypaný karbidom kremíka. Na mechanické spojenie vrstiev je medzi každú vrstvu nanesený zapieskovaný primér z epoxidovej živice, resp. z polyuretánového laku.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kvapalinotesná podlahová krytina (11, 11') na nosnom podklade (17), najmä betónovej doske alebo na asfaltovej krytine, obzvlášť pre jazdné priestory v plniacich a doplňovacích staniciach, s polymočovinovou látkou alebo polyuretánovou kvapalnou fóliou ako kvapalinotesnou izolačnou fóliou (23) lokálne nanesenou na nosný podklad v kvapalnej forme, vytvrdenou a mechanicky spojenou s nosným podkladom, vyznačujúca sa tým, že obsahuje tenký krycí nános (15,15) nanesený a mechanicky spojený s kvapalinotesnou izolačnou fóliou (23).
  2. 2. Krytina podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že kvapalinotesná izolačná fólia (23) je striekaná fólia.
  3. 3. Krytina podľa niektorého z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že obsahuje priľnavú vrstvu tvorenú primérom (19) a kremenným pieskom (21) resp. priľnavým náterom (25) a kremenným pieskom (21') medzi kvapalinotesnou izolačnou fóliou (23) a nosným podkladom (17), resp. medzi kvapalinotesnou izolačnou fóliou (23) a nánosmi tvorenými druhým základným nánosom (29), druhým vodivým nánosom (35), krycím nánosom (33), resp. prvým základným nánosom (27), prvým vodivým nánosom (31) a krycím nánosom (33).
  4. 4. Krytina podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že tenký krycí nános (15, 15') obsahuje prvý a druhý základný nános (27, 29) z laku alebo živice, najmä z epoxidovej živice alebo polyuretánového laku, vytvorených pigmentmi a/alebo plnivami a polymémym spojivom.
  5. 5. Krytina podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že pigmenty' a/alebo plnivá sú elektricky vodivé a tým je vodivá laková alebo živicová vrstva.
  6. 6. Krytina podľa nároku 4 alebo 5, vyznačujúca sa tým, že nánosy tvorené druhým základným nánosom (29), druhým vodivým nánosom (35), krycím nánosom (33), resp. prvým základným nánosom (27), prvým vodivým nánosom (31) a krycím nánosom (33) sú posypané elektricky vodivým granulátom, najmä karbidom kremíka.
  7. 7. Krytina podľa niektorých z nárokov 1 až 6, vyznačujúca sa tým, že tenký krycí nános (15, 15') obsahuje krycí nános (33), ktorý je elektricky vodivý.
  8. 8. Spôsob vyhotovenia kvapalinotesnej podlahovej krytiny, najmä pre jazdné priestory v plniacich a doplňovacích staniciach, kde sa kvapalná polymočovinová látka alebo polyuretánová fólia ako kvapalinotesná izolačná fólia (23) lokálne nanáša na nosný podklad (17) v kvapalnej forme, lokálne sa vytvrdí a mechanicky spojí s nosným podkladom, vyznačujúci sa tým, že sa na kvapalinotesná izolačnú fóliu (23)
    5 nanesie tenký krycí nános (15, 15') a mechanicky sa s ňou spojí.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že sa kvapalinotesná izolačná fólia (23) nanáša striekaním.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 8 alebo 9, vyznačujúci sa tým, že medzi kvapalinotesná izolačnú fóliu (23) a nosný podklad (17) alebo medzi kvapalinotesná izolačnú fóliu (23) a tenký krycí nános (15,
    10 15') sa nanesie a zapieskuje adhézna vrstva.
  11. 11. Spôsob podľa niektorého z nárokov 8 až 10, vyznačujúci sa tým, že tenký krycí nános (15, 15') obsahuje epoxidovú živicu alebo polyuretánovový povlak, ktorý sa nanáša a pieskuje, najmä strieka karbidom kremíka.
SK313-2000A 1999-03-04 2000-03-03 Kvapalinotesná podlahová krytina a spôsob jej vyhotovenia SK286144B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99810189A EP1033440B1 (de) 1999-03-04 1999-03-04 Flüssigkeitsdichter Bodenbelag und Verfahren zur Herstellung eines solchen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK3132000A3 SK3132000A3 (en) 2000-10-09
SK286144B6 true SK286144B6 (sk) 2008-04-07

Family

ID=8242710

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK313-2000A SK286144B6 (sk) 1999-03-04 2000-03-03 Kvapalinotesná podlahová krytina a spôsob jej vyhotovenia

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1033440B1 (sk)
AT (1) ATE267919T1 (sk)
CZ (1) CZ296929B6 (sk)
DE (1) DE59909583D1 (sk)
HU (1) HU221916B1 (sk)
PL (1) PL338772A1 (sk)
SK (1) SK286144B6 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20204592U1 (de) * 2002-03-22 2002-07-11 Schomburg Gmbh System Baustoff Flächiges Dichtmaterial mit Haftschicht
EP1357227A1 (de) * 2002-04-23 2003-10-29 Südramol GmbH & Co.KG Verfahren zur Erstellung einer kraftstoffresistenten Fahrbahndecke
EP2861684B1 (en) 2012-06-15 2016-03-30 3M Innovative Properties Company Curable polyurea forming composition, method of making, and composite article
AT15324U1 (de) * 2016-04-27 2017-06-15 Flexiskin Gmbh Oberflächenbelag
CN108532905A (zh) * 2018-04-18 2018-09-14 江苏华俊新材料有限公司 一种多功能高弹地板膜

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2354913A1 (de) * 1973-11-02 1975-05-15 Farbenkrauth & Co Krautol Werk Verfahren zum herstellen von fahrbahndecken auf bruecken
DE3314505A1 (de) * 1983-04-21 1984-10-25 Rütgerswerke AG, 6000 Frankfurt Witterungsunabhaengige permanente gleitflaeche fuer sportliche betaetigung oder testzwecke und deren herstellung
DE3636769A1 (de) * 1986-10-29 1988-06-01 Johannes Heyen Verfahren zur abdichtung von tankstellen-bodenflaechen zum schutz des grundwassers
ES2134375T3 (es) * 1994-05-02 1999-10-01 Rxs Schrumpftech Garnituren Procedimiento para la obtencion de una capa de control de campo para apliques de tension media.
DE4426131A1 (de) * 1994-07-22 1996-01-25 Bayer Ag Lichtechte, lösemittelfreie Polyurethan-Beschichtungsmittel und ihre Verwendung
ATE281565T1 (de) * 1997-03-04 2004-11-15 Karl Kortmann Aufbau einer fahrbahndecke mit flächendichtung
DE19724296C2 (de) * 1997-06-09 1999-06-10 Rundmund Gmbh Flüssigkeitsdichter Boden- oder Wandbelag aus keramischen Platten
DE19728799C1 (de) * 1997-07-05 1998-10-15 Sre Gmbh Flüssigkeitsdichte und stoffbeständige Fahrbahn sowie Verfahren zu deren Herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
PL338772A1 (en) 2000-09-11
DE59909583D1 (de) 2004-07-01
ATE267919T1 (de) 2004-06-15
HU221916B1 (hu) 2003-02-28
HUP0000637A2 (hu) 2001-01-29
HUP0000637A3 (en) 2001-02-28
CZ2000796A3 (cs) 2000-10-11
HU0000637D0 (en) 2000-04-28
EP1033440B1 (de) 2004-05-26
EP1033440A1 (de) 2000-09-06
SK3132000A3 (en) 2000-10-09
CZ296929B6 (cs) 2006-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070223998A1 (en) Water-Permeable Paving and Method for Producing a Paving
AU771662B2 (en) Multiple layer composite material consisting of cement-bound concrete and polymer-bound concrete and method for producing the same
US8186117B2 (en) System for creating a decking/flooring and a method for installing same
CA1128354A (en) Roadway expansion joint
SK286144B6 (sk) Kvapalinotesná podlahová krytina a spôsob jej vyhotovenia
US4232823A (en) Method and apparatus for installation of quench car track for coke oven batteries
PL210549B1 (pl) Sposób powlekania elementów budowlanych wykonanych na bazie cementu i powlekany element kształtowy na bazie cementu
SE453675B (sv) Vittringsoberoende permanent glidyta for sportslig aktivitet eller testendamal och dess framstellning
KR100769229B1 (ko) 교면 방수 공법
US20080110103A1 (en) Monolithic abrasive snow retention system
KR100957006B1 (ko) 도막형바닥재
CN208632962U (zh) 一种钢桥面浇筑式沥青双层彩色陶粒人行道结构
KR20000063336A (ko) 스프레이 공법을 이용한 폴리머 모르터 단면수복 보수공법
CN108589529A (zh) 一种钢桥面浇筑式沥青双层彩色陶粒人行道结构施工方法
CN216616691U (zh) 一种板材铺装结构
JP2583180B2 (ja) 弾性舗装構造体
CN216108082U (zh) 一种提升钢板与铺装层间抗剪强度的ems钢桥面铺装结构
CN215519283U (zh) Hy保温装饰板外保温系统的勒脚结构
EP1033353B1 (de) Elektrisch leitfähiger Bodenbelag und Verfahren zur Herstellung eines solchen
AU2020202744B2 (en) A building panel
Saydazimov MEASURES FOR WATER PROTECTION OF BRIDGES INTERMEDIATE STRUCTURES
JP2002515099A (ja) パーキングビル、地下駐車場、パーキングデッキ又はガレージの床被覆材
JP3763377B2 (ja) 防水保護層のノンスリップ加工方法
JP2001049804A (ja) 防水工法
JP2002242112A (ja) 塗床層の形成方法