SK285759B6 - Spôsob výroby skla a sklo takto vyrobené - Google Patents

Spôsob výroby skla a sklo takto vyrobené Download PDF

Info

Publication number
SK285759B6
SK285759B6 SK792-2002A SK7922002A SK285759B6 SK 285759 B6 SK285759 B6 SK 285759B6 SK 7922002 A SK7922002 A SK 7922002A SK 285759 B6 SK285759 B6 SK 285759B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
glass
weight
mineral
briquettes
mixture
Prior art date
Application number
SK792-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK7922002A3 (en
Inventor
Martin Juul
Erling Fundal
Original Assignee
Rgs90
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rgs90 filed Critical Rgs90
Publication of SK7922002A3 publication Critical patent/SK7922002A3/sk
Publication of SK285759B6 publication Critical patent/SK285759B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/002Use of waste materials, e.g. slags
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/02Pretreated ingredients
    • C03C1/026Pelletisation or prereacting of powdered raw materials
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)

Abstract

Vynález predstavuje sklo vyrobené na základe suroviny vo forme zmesi zložiek obsahujúcich minerály,nachádzajúce sa v kale z čistiarní a v priemyselných odpadových produktoch, ktoré majú stanovené chemické zloženie upravené na základe znalosti chemického zloženia zložiek obsahujúcich minerály, tvoriacich časť skla. Sklo sa vyrába zo suroviny, ktorá je po mineralizácii lisovaná do brikiet. Tieto brikety sa vytvrdia a potom roztavia vo vysokej peci za prívodu kyslíka, tavenina sa prudko ochladí avysuší. Veľké množstvá odpadových produktov a odpadových látok, ktoré sú normálne uložené buď upravené, alebo neupravené, dajú sa znova použiť a využiť na výrobu skla.

Description

Vynález sa týka spôsobu výroby skla a skla takto vyrobeného na báze suroviny vo forme zmesi zložiek obsahujúcej hlavne minerály, kde je surovina po počiatočnej predúprave stlačená do brikiet, ktoré sú vytvrdené a následne roztavené napríklad vo vysokej peci za prívodu kyslíka, tavenina je prudko ochladená a vysušená.
Vynález sa taktiež týka skla, ktoré je vyrobené na základe suroviny vo forme zmesi zložiek obsahujúcej hlavne minerály.
Vynález sa ďalej týka použitia takto zloženého a vyrobeného skla.
Doterajší stav techniky
Medzi odborníkmi v odbore je dobre známe, že kal z obecných čistiarni predstavuje v najpriemyselnejších krajinách veľký problém, kam s odpadom. Kal sa môže vytvárať pri chemickej úprave odpadových vôd, kde sa následne odvodňuje. Odvodnený kal sa spravidla skladá zo 70 až 50 % vody, 10 až 15 % organických materiálov a 10 až 15 % minerálnych zložiek.
Kal sa môže rozptyľovať buď vo vlhkej alebo suchej forme ako hnojivo na poľnohospodárskej pôde. Obsah kalu, čo sa týka ťažkých kovov a železa a fosforečnanov hlinitých s nízkou rozpustnosťou, nemôžu plodiny využiť a preto existuje riziko, že tieto látky preniknú do spodných vôd alebo zničia štruktúru pôdy.
Alternatívne sa dá suchý odpadový kal ukladať na veľmi veľkých skládkach. Priestorové požiadavky na skládky znamenajú, že tieto skládky musia byť otvorené. Keď sa kal vystaví vodným zrážkam, možný obsah ťažkých kovov a stopových prvkov sa vylúhuje a znečisťuje okolité životné prostredie.
Často používaným spôsobom likvidácie odpadového kalu je jeho spaľovanie. Vytvára sa tak popol, ktorý sa následne musí ukladať. Uvedené ťažké kovy, železo a popol budú pri ukladaní vylúhované rovnakým spôsobom. Výluh bude prenikať do spodných vôd, ako to bolo uvedené. K tomuto je treba dodať, že spálené teplo vysušeného kalu je veľmi malé v porovnaní so spalným teplom tradičných palív. Ako príklad je možné uviesť, že suchý kal má spalné teplo 12 až 13 MJ/kg, čo je asi polovica spalného tepla dreva, Nízka hodnota spalného tepla znamená, že sa sušený kal iba príležitostne používa ako energetický zdroj.
Priemysel vytvára veľké množstvá odpadových produktov, ktoré sa dajú iba zriedka znova použiť, a preto taktiež predstavujú významný a nákladný problém spojený s ich ukladaním.
Opätovným využitím uvedených odpadových produktov sa dá znížiť rastúca a taktiež stále viacej nákladná potreba úložných priestorov. Z toho dôvodu je potrebný výhodný spôsob opätovného využitia širokej škály odpadových produktov, aby sa tým znížila potreba a požiadavky na úložné priestory bez toho, aby sa súčasne vytváral úložný materiál obsahujúci ekologicky škodlivé a zdraviu nebezpečné látky.
Podstata vynálezu
Prvým cieľom vynálezu je poskytovať komerčne použiteľné sklo s vysokou tvrdosťou a odolnosťou proti opotrebeniu, v ktorom sa používa kal a široká škála odpadových výrobkov z priemyselných obrábacích a spracovateľských procesov a v ktorom je obsah kalu a odpadových produktov, ktorc obsahujú minerály a ekologicky škodlivé a zdravotné nebezpečné látky, urobený neprístupným pre okolie.
Druhým cieľom vynálezu je poskytnúť spôsob výroby takého skla.
Novými a jedinečnými znakmi riešenia podľa vynálezu, ktorými sa toto dosahuje, je skutočnosť, že predúprava uvedená v úvodnom odseku zahrnuje vytvorenie zmesi zložiek obsahujúcich minerály z kalu, napríklad z čistiarní a zjedného alebo niekoľkých iných odpadových produktov obsahujúcich minerály a/alebo prírodné horniny.
Keď jeden alebo niekoľko odpadových produktov, obsahujúcich minerály a/alebo prírodné horniny, obsahuje väčšie častice, dá sa ich veľkosť znížiť pred pridaním do zmesi, a tak sa vytvorí porézna zmes, ktorá sa dá ľahko prevzdušňovač
Keď sa do takejto zmesi pridá kyslík, zmes sa sama vznieti a obsah tukov, proteínov a rozpustných uhľovodíkov v kale sa rozloží na vodu a CO2 pri teplote medzi 60 až 70 °C.
Uvedená tepelná úprava zmesi zložiek obsahujúcich minerály sa ďalej nazýva mineralizácia. Úplný rozklad tukov, proteínov a rozpustných uhľovodíkov sa dokončí spravidla do 20 až 40 dní.
Predúprava zahrnuje následne to, že obsah vody v zmesi je upravený na 20 až 35 hmotn. %, výhodne v rozmedzí 27 až 33 hmotn. %. Po úprave obsahu vody je zmes vhodná na stlačenie do brikiet, ktorých rozmery presahujú podľa zvlášť výhodného uskutočnenia 60 mm.
Keď je obsah vody v briketách väčší ako 35 hmotn. %, nebudú brikety pevné alebo schopné si udržať homogénny tvar. Pri obsahu vody menej ako 20 hmotn. % dochádza k rozdeľovaniu, ktoré nevhodne znižuje pevnosť brikiet.
Homogénne brikety sa balia a najlepšie sa využijú pri neskoršom spaľovacom procese, napríklad vo vysokej peci.
Nastavením obsahu vody v briketách tak, ako to bolo opísané, môže nasledujúce tvrdnutie byť uskutočňované optimálne tak, že brikety zostávajú v homogénnom tvare. Tvrdnutie môže napríklad nastať pri teplote v rozmedzí 75 °C až 110 °C, pokiaľ nemajú brikety obsah vody 15 až 20 % hmotn.
Príkladom výhodných podmienok tvrdnutia je tvrdnutie pri teplote 110 °C počas troch hodín alebo tvrdnutie pri 80 °C počas šiestich hodín. V obidvoch prípadoch sa získavajú brikety s nevytvrdeným stredom a tvrdou kôrou.
Pomocou tohto tvrdnutia sa dajú vyrobiť nehydroskopické brikety, ktoré majú tvrdý povrch a hustotu v rozmedzí 1,2 až 1,3 g/cm3.
Vďaka svojim hydroskopickým vlastnostiam sú brikety veľmi stabilné pri skladovaní. Vďaka výnimočne tvrdému povrchu vydržia hrubé mechanické zaobchádzanie. Preto je možné uskladňovať kontinuálne vyrábané brikety a tak výhodne kontinuálne likvidovať odpadový materiál.
Brikety sa tavia pri oxidačných podmienkach vo vysokej peci použitím známych technológií, čím sa celý minerálny obsah taveniny prevedie na oxidovú formu. Ako príklad známej technológie môžeme uviesť Andersonov proces známy z patentového spisu US 3 729 198 ; dajú sa použiť taktiež iné formy tavenia.
Počas tavenia sa stratia iba malé množstvá prvkov, ako je síra, zinok alebo chlór, pretože môžu odchádzať ako sublímáty.
Brikety sa roztavia na sklo pri teplote v rozmedzí 1400 až 1500 °C a špecifická štruktúra brikety s netvrdým stredom a veľmi tvrdým povrchom spôsobuje, že spaľovacie reakcie sú uskutočňované tak vnútri, ako aj v kôre brikiet. Keď brikety dostanú uvedenú dobre definovanú formu a rozmer, spaľovacie reakcie budú taktiež prebiehať v medzerách medzi briketami nasýpanými do vysokej pece.
Aj keď energetický obsah brikety vo forme nerozpustného organického materiálu je menší ako energetický obsah tradičných palív, je možné roztaviť brikety s minimálnou účasťou paliva navyše tým, že sa reguluje privádzaný vzduch obsahujúci kyslík. Výhodným palivom je koks, ktorý sa vo výhodnom uskutočnení nepoužíva v množstve väčšom ako 10 % hmotn., vztiahnuté na množstvo brikiet, ktoré sa majú taviť.
V inom výhodnom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu majú brikety energetický obsah, ktorý postačuje na to, aby sa brikety celkom roztavili bez prítomnosti paliva navyše.
Výsledná tavenina sa prudko ochladí, čím sa vytvorí troska, ktorá najmenej z časti zgranuluje sama osebe. Táto troska sa skladá zo 100 % skla, t. j. často sfarbeného do čierna kvôli obsahu oxidu železa.
Granulovaná troska sa môže následne drviť a rozdeľovať na menšie zrná, ktorých veľkosť závisí od následnej aplikácie. Rozdelené zrná môžu byť, pokiaľ je to žiaduce, triedené podľa veľkosti frakcie tak, že sa vytvára špecifická frakcia obzvlášť vhodná na neskorší účel.
Stanovením mnohých požiadaviek na chemické zloženie zložiek obsahujúcich minerály, ktoré tvoria časť suroviny skla, sa dá získať sklo, ktoré má tvrdosť väčšiu ako 600, merané na Vickersovej stupnici tvrdosti.
V súlade s cieľom vynálezu suroviny obsahuje okrem kalu, napr. z čistiarní, taktiež jeden alebo niekoľko iných priemyselných odpadových produktov obsahujúcich minerál. Tieto odpadové produkty môžu napríklad tvoriť časť suroviny ako jediná ďalšia zložka obsahujúca minerál.
Ako prvá alternatíva k uvedenej zmesi môže byť surovinou zmes skladajúca sa z kalu, zložiek obsahujúcich minerál a prírodných hornín. V inej alternatívnej surovine sa môže zmes skladať z kalu a prírodných hornín.
Aby bolo možné uspokojiť požiadavky na chemické zloženie skla, je treba poznať chemické zloženie všetkých zložiek obsahujúcich minerály.
Takáto znalosť sa dá výhodne získať nenákladne analýzou zložiek obsahujúcich minerál pomocou fluorescencie vyvolanej rontgenovými lúčmi.
Miešanie zložiek obsahujúcich rôzne materiály potom môže byť založené na týchto analytických výsledkoch, takže pomocou opísaného spôsobu sa dá vyrábať sklo, v ktorom pochádza viac ako 30 % hmotn. anorganických zložiek z kalu.
Príklady odpadových produktov obsahujúcich minerál
sú nasledujúce :
Kúsky rozdrvených áut: Ľahká frakcia z drvenia áut.
Okuje: Oxidové okuje z valcovania ocele.
Zlievarenský piesok: Použitý zlievarenský formovací piesok, vrátane furánového piesku a bentonitového piesku.
Granát: Použitý piesok z opieskovania granátového typu (almandin a sili-
kát z Al, Fe a Mg).
Kremičitan hlinitý: Použitý piesok z opieskovania
Korund: Použitý piesok z opieskovania hlavne vo forme skla zo strusky z elektrární.
Žiaruvzdorné MgO Žiaruvzdorné roztavené kovy alebo
tehly: tvarované tehly hlavne vyrobené z minerálneho perklasu (MgO).
Šamotové tehly:
Popol z PVC:
Papierový' odpad:
Žiaruvzdorné materiály vyrobené z kremičitanov hlinitých, silimanitu a kaolínu spolu s malým množstvom kremeňa.
Plnivý materiál z pyrolitického PVC a skladajúci sa zo zmesi TiO3, CaCO3, kaolínu (Al2SiO4(OH)) a mastenca (MgSiO4(OH)). Odpadový materiál z výroby papiera a skladajúci sa z drevitých vlákien a minerál obsahujúceho materiálu, ktorý tvorí plnivo v papieri, ako je vápno, kaolín a mastenec.
Takéto odpadové výrobky môžu obsahovať väčšie častice, ktoré je treba pred vstupom do mineralizácie rozdeliť na menšie častice.
Chemické zloženie skla sa dá vypočítať zo znalosti chemického zloženia jednotlivých zložiek, ktoré obsahujú minerály, ktoré tvoria časť skla a ktoré sú výhodne skombinované pri zvažovaní mnohých chemických požiadaviek, čo znamená, že sklo je tvrdé a že jeho obsah minerálov, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a zdravie, sa stal nedovolený pre okolie.
Obsah minerálov v skle sa pri roztavení prevedie na oxidovú formu a hmotnostné percenta vytvorených minerálnych oxidov SiO2, A12O3, Fe2O3, CaO, MgO a P2O5 spolu tvoria najmenej 90 % hmotn. skla a vo zvlášť výhodnom uskutočnení spolu minerálne oxidy tvoria najmenej 95 % hmotn. skla.
Aby sa dala sklu, ktoré má uvedené chemické zloženie, tvrdosť, ktorá je väčšia ako 600 na Vickersovej stupnici tvrdosti, a aby sklo malo nedostupný obsah minerálov, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a zdravie, musí pomer CaO/P2O5 v skle ďalej splňovať nerovnosť:
% hmotn. CaO > 1,33 x % hmotn. P2O5 a hodnota (% hmotn. CaO - (1,33 x hmotn. % P2O5)) + hmotn. MgO % hmotn. SiO2, ktorá sa v ďalšom nazýva zásaditosť (Bj), musí byť v rozmedzí 0,15 a 0,50 v prípadoch, kde (% hmotn. CaO - (1,33 x hmotn. P2O5)) > 0.
Aby sa získal vyvážený pomer medzi oxidom kremičitým, oxidom hlinitým a oxidom železitým, musí chemické zloženie skla taktiež uspokojovať požiadavku, že kremičitanový modul
SiO2
Ms= -------A12O3, je v rozmedzí 2,2 a 3,2 a železitý modul
FeO2
Mf= --------A12O3, je v rozmedzí 0,56 a 1,00.
Keď sú uspokojené požiadavky na chemické zloženie, sklo bude mať špecifickú hustotu, ktorá je v rozmedzí 2,7 a 3,1 g/cm3, výhodne v rozmedzí 2,8 a 3,0 g/cm3 a hlavne 2,9 g/cm3.
Keď sú splnené uvedené požiadavky na minerálne oxidy, získa sa sklo, ktoré sa hlavne skladá z minerálnych oxidov uvedených v tabuľke 1. Sklo bude mať taktiež veľmi malý obsah mikroprvkov. Obsah týchto mikroprvkov v skle je uvedený v tabuľke 2. Tieto mikroprvky môžu byť toxické alebo karcinogénne, ale boli zneprístupnené pre okolie, keď je sklo vyrobené spôsobom podľa predmetného vynálezu.
Tabuľka 1 Tabuľka 2
Minerálny Obsah v Mikro- Obsah v
Oxid skle prvky skle
SiO2 [% hmotn.] 35-50 [% hmotn.] Sb <0,007 Toxické
A12O3 15-25 Pb <0,020 mikro-
Fe2O3 5-15 Cd prvky <0,009
CaO 5-20 Sn < 0,043
MgO MnO2 TiO3 1-10 < 1 <3 AS <0,009 Karcino-
P2O5 1-10 Be génne < 0,007 mikro-
K2O <2 Cr prvky <0,001
Na2O <2 Co < 0,007
Iné <5 Ni <0,022
Sklo, v ktorom boli splnené uvedené požiadavky na chemické zloženie obsahu minerálnych oxidov a ktoré je vyrobené spôsobom podľa vynálezu, sa dá najvýhodnejšie použiť ako nadúvadlo pri opieskovaní.
Alternatívne sa dá granulovaná troska odlievať a použiť na výrobu troskovcj vlny.
V prípadoch, keď sa takto nevyužíva, môže byť sklo ďalej recyklované ako odpadový produkt obsahujúci minerály v skle podľa vynálezu.
Pomocou spôsobu podľa vynálezu sa vyrába sklo, v ktorom sú látky, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a nebezpečné pre zdravie, nevyluhovateľné . Sklo sa preto dá taktiež použiť ako plnivo na mnohé ciele, napríklad sa môže pridávať do betónu a asfaltu.
Mnoho rôznych foriem použitia skla podľa vynálezu a nové použitie odpadových produktov obsahujúcich minerály znamená, že sa dajú usporiť značné množstvá drahých surovín. Navyše sa značne zníži stále rastúce množstvo odpadových produktov a potreba skládok.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na pripojených obrázkoch sú uvedené výsledky skúšok podľa uvedeného príkladu 2.
Obr. 1 znázorňuje výsledky opieskovania ocele 18/8, kde nadúvadlom je sklo vyrobené podľa príkladu 2, kremičitan hlinitý, resp. korund.
Obrázok 2 znázorňuje výsledky opieskovania ocele 37, kde nadúvadlom je sklo vyrobené podľa príkladu 2, kremičitan hlinitý, resp. korund.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V nasledujúcich príkladoch zmesi surovín tvorí časť odpadu z priemyslu a z likvidácie odpadu viac ako 95 % hmotn. Chemické zloženie všetkých typov odpadov je známe a určené podľa fluorescencie v rontgenovom žiarení. V nasledujúcom sa sušený, tepelne upravený, odvodnený kal nazýva kalový popol. Iné zložky obsahujúce minerály sú uvádzané s použitím uvedených označení:
Príklad 1 (laboratórne meradlo)
Surovina sa skladá zo zmesi 34,4 % hmotn. kalového popola a 13,8 % hmotn. spálenej drviny, k tomu sa pridá 23,8 % hmotn. zlievarenského piesku, 4,0 % hmotn. ohňovzdorných tehál z MgO, 5,6 % hmotn. použiteľného A12O3 a 18,4 % hmotn. kriedy. Zmes sa rozdrví na častice menšie ako 0,2 mm a ohrieva sa v platinovom tégliku alebo v laboratórnej piecke na 1450 °C počas 6 hodín. Výsledkom je tavenina, ktorá granuluje po prudkom ochladení vo vode. Polarizačná mikroskopia ukazuje, že tavenina je čierne sklo s hustotou 3,0 g/cm3 s takým chemickým zložením, ako je to uvedené v tabuľke 3:
Tabuľka 3
Minerál
SiO2
A12O3
Fe2O3 CaO MgO MnO2 TiO3 P2O5 K2O Na2O SrO SO3 Iné Súčet % hmotn.
z celkovej hmotnosti skla
43.4
14.5
9.2
18,1
5,4
0,1
0,6
7.3
0,9
1,0
0,3
0,03
100,8
Takto získané sklo má zásaditosť B; = 0,32, železitý modul M, = 0,63 a kremičitý modul Ms = 1,85 a taktiež spĺňa požiadavky na chemické zloženie.
Sklo bolo analyzované na vylúhovanie pri pH = 4 a pH = 7. Vylúhovanie sa robilo so 100 1 vody na kilo skla počas 3 hodín. Podľa normálne používanej normalizovanej metódy z dánskeho ústavu pre kvalitu vody („Vandkvalitetinstitut“) boli vzorky z obidvoch vylúhovaní spojené a analyzované pomocou atómovej absorpčnej fotometrie v grafitovej peci. Pritom boli získané nasledujúce výsledky vylihovania: Tabuľka 4
Minerál Vylúhovaná koncentrácia [mg/kg (ppm)] % hmotn. z pôvodného obsahu minerálu
Cr <0,1 <0,02
Cd 0,02 1
Ni 0,8 0,4
Pb 0,06 0,03
Sb 0,08 0,015
Be <0,04 <4
Co 4,2 14
Sn 0,18 0,18
Mo 0,4 0,43
Cu 72 0,36
Z tabuľky 4 je zrejmé, že sa vylúhovala iba veľmi malá časť pôvodného obsahu prvkov.
Príklad 2 (poloprevádzkové meradlo)
Surovina sa skladá zo zmesi 33 % hmotn. kalového popola, 10 % hmotn. zlievarenského piesku , 6 % hmotn. oceľovej brúsnej drviny, 4,0 % hmotn. použitých ohňovzdorných tehál z MgO, 11 % hmotn. použitého granátu, 20 % hmotn. mineralizovaného kalu, 8 % hmotn. použitého AhOj a 8 % hmotn. vápenca. Zmes sa rozdrví na veľkosť častíc menších ako 3 mm a celkom roztaví v plynom vytápanej poloprcvádzkovej otáčavej peci pri 1490 °C. Výsledkom je tavenina, ktorá granuluje po prudkom ochladení vo vode. Výsledné sklo sa vysuší, rozdrví a preoseje na frakciu, ktorá je vyskúšaná ako nadúvadlo pri opieskovani ocele 18/8 a ocele 37. Zodpovedajúca skúška bola urobená opieskovanim s korundom (HVIOo = 1800) a kremičitanom hlinitým (HV100 = 600). Výsledky urobených skúšok sú uvedené na priloženom obr. 1 a obr. 2.
Z obrázkov je zrejmé, že sklo podľa vynálezu je podstatne lepšie ako kremičitan hlinitý a korund tak pri opieskovaní ocele 18/8, ako aj ocele 37 bez ohľadu na uhol opieskovania. Sklo je rovnako dobré ako kremičitan hlinitý pri opieskovani ocele 18/8. Najlepšie výsledky sa ale získajú pri uhloch opieskovania viacej ako 50° (sin 50°= 0,77). Sklo je podstatne lepšie ako kremičitan hlinitý pre opieskovanie ocele 37 pri všetkých testovaných uhloch opieskovania.
Príklad 3 (priemyselné meradlo)
75,5 % hmotn. mineralizovaného kalu, ktorého najväčšieho častice neboli väčšie ako 4 mm, 1,8 % hmotn. oceľovej brúsnej drviny, 11,5 % hmotn. dolomitu, 7,3 hmotn. vápenca sa zmieša a vyrobia sa brikety. Obsah vody v briketách je 32 % hmotn. a brikety majú spaľovacie teplo 9,5 MJ/kg. Brikety sa vytvrdia v peci pri 100 °C na priemerný obsah vody 20 % hmotn.
Brikety sa roztavia za prívodu kyslíka vo vysokej peci pri 1490 °C čiastočne s prísunom koksu v množstve 28 % hmotn. a čiastočne s prísunom koksu v množstve 10 % hmotn. Tavenina sa prudko ochladí vo vode. Po oxidácii pri 500 °C analýza ukázala, že brikety mali zloženie uvedené v tabuľke 5 ;
Tabuľka 5
Obsah v % hmotn. v dodanom mineralizovanom konečnom produkte Obsah v % hmotn. mineralizovaného konečného produktu pri tavení s 28 % koksu Obsah v % hmotn. v mineralizovanom konečnom produkte pri tavení s 10 % koksu
SiO2 41,6 46,2 40,2
A1,O, 15.2 16,9 15,3
Fe2O3 12,4 4,5 7,2
CaO 14,9 22,2 21,2
MgO 4,3 6,4 6,9
MnO2 0,2 0,2 0,2
TiO3 0,9 1,0 0,8
P>O5 6,5 1,3 3,7
K2O 1,6 1,9 1,5
Scelkováotal 1,0 - -
c 6,0 - -
Bi 0,25 0,58 0,57
Ms 1,5 2,15 1,78
M, 0,81 0,26 0,47
zrejmé, že kombinácia energetického obsahu v 10 % koksu a spalného tepla brikiet samotných stačí na roztavenie brikiet.
Príklad 4 ( v priemyselnom meradle, skúška tvrdosti a hydroskopických vlastností) % hmotn. mineralizovaného kalu, 7,0 % hmotn. zlievarenského piesku, 1,4 % hmotn. olivínového piesku, 6,2 % hmotn. dreva rozdrveného na veľkosť 20 mm, 8,7 % hmotn. upravených obilninových zostatkov, 0,9 hmotn. použitého granátu a 5,5 % hmotn. vápenca sa zmieša a mineralizuje 40 dní. Obsah vody v briketách poklesne počas mineralizácie z 56 % hmotn. na 39,2 % hmotn., obsah pyroplynu poklesne z 37,3 % hmotn. na 25,8 % hmotn., obsah dreveného uhlia sa zmení z 12,4 % hmotn. na 13,2 % hmotn. a popolová frakcia sa zvýši z 50,3 % hmotn. na 59,8 % hmotn. Spaľovacie teplo brikiet poklesne z 11 MJ/kg na 8,9 MJ/kg. Zmes sa upraví na päť rozdielnych obsahov vody tak, ako je to uvedené v tabuľke 6. Zmes sa stlačí na brikety s priemerom 60 mm a vytvrdzuje sa v prevzdušňovacej peci pri 110 °C počas 1,5, resp. 3 hodin.
Tabuľka 6
Skúška č. Voda [% hmotn.l Hustota vytvrdenej brikety [g/cm3] % hmotn. po 1,5 h tvrdenia % hmotn. po 3 h tvrdenia Konzistencia pred tvrdením
1 23,3 1,28 Rozdeľujúce trhlinky
2 26,7 1,22 - - Tuhé
3 33,3 1,20 23,0 14,6 Tuhé
4 39,2 1,16 25,5 16,9 Tuhé
5 47,1 1,20 - Mäkké
Z tabuľky 6 je zrejmé, že pri väčšom obsahu vody sa stane mineralizovaná suroviny taká mäkká, že sa dá s ňou manipulovať v briketovacom lise iba s ťažkosťami. Vytvorene brikety sa stanú nehomogénne a nemôžu preto zabezpečovať optimálne podmienky na zaplnenie a prevzdušnenie vysokej pece.
brikiet z každého typu brikiet má celkovú hmotnosť v rozmedzí 800 a 1400 g. Každý typ brikety sa dal do vrecka a analyzoval sa skúškou spočívajúcou v jeho pustení na kamennú podlahu. Po 5, resp. 10 pádoch bol briketový materiál preosiaty na 4 mm site. Výsledky skúšky sú uvedené v tabuľke Ί a ukazujú, že tvrdenie dáva najlepší výsledok pri obsahu vody 25 až 35 % hmotn.
Tabuľka 7
Skúška č. Čas tvrdenia [hl % hmotn. častíc > 4 mm po 5 pádoch % hmotn. častíc > 4 mm po 10 pádoch
1 1,5 3,0 22,7
2 1,5 7,8
3,0 5,9 13,4
3 1,5 2,0
3,0 1,0 11,8
4 1,5 3,0 1,2 2.4 2.5
5 1,5 3,0 1,0 2,0 2,8
Z tabuľky 5 je zrejmé, že keď sa použije množstvo koksu 28 % hmotn., vytaví sa železo a fosfor. Taktiež je

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby skla zo suroviny vo forme zmesi zložiek obsahujúcich hlavne minerály, v ktorom sa surovina po počiatočnej predúprave stlačí do suchých brikiet, ktoré sa vytvrdia a následne roztavia, napríklad vo vysokej peci, za prívodu kyslíka, tavenina sa prudko ochladí a vysuší, pričom sklo obsahuje viac ako 30 % hmotn. anorganických zložiek z kalu, vyznačujúci sa tým, že predúprava obsahuje kroky: výrobu zmesi zložiek obsahujúcich minerály z kalu z čistiarní s obsahom organického materiálu a z jedného alebo niekoľkých iných odpadových produktov s obsahom minerálov a/alebo z prírodnej horniny, tepelný rozklad obsahu zmesi z rozpustného organického materiálu pridaním kyslíka na samozapálenie zmesi, a úpravu obsahu vody v zmesi na rozmedzie 20 až 35 % hmotn., výhodne 27 až 33 % hmotn.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že brikety sa tavia za prívodu energie zo spaľovania paliva v množstve maximálne 10 % hmotn. vztiahnuté na množstvo brikiet, ktoré sa taví.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že brikety majú hustotu 1,2 až 1,3 g/cm3.
  4. 4. Spôsob podľa nárokov 1 až3,v y značujúci sa t ý m , že brikety sa vytvrdzujú pri teplote v rozmedzí 75 °C až 110 °C na obsah vody 15 až 20 % hmotn.
  5. 5. Sklo vyrobené na báze suroviny vo forme zmesi hlavne minerály obsahujúcich zložiek, pričom minerály obsahujúce zložky obsahujú kal z čistiarní a najmenej jedného ďalšieho minerál obsahujúceho odpadového produktu alebo prírodnej horniny, vyznačujúce sa tým, že sklo obsahuje viac ako 30 % hmotn. anorganických zložiek z kalu.
  6. 6. Sklo podľa nároku 5, vyznačujúce sa t ý m , že obsah minerálov v skle je vo forme oxidov a že hmotnostné percentá minerálnych oxidov: oxidu kremičitému, oxidu hlinitému, oxidu železitému, oxidu vápenatému, oxidu horečnatému a oxidu fosforečnému spolu tvoria najmenej 90 % hmotn. skla.
  7. 7. Sklo podľa nároku 6, vyznačujúce sa t ý m , že pomer hmotnostných percent minerálnych oxidov oxidu vápenatého k oxidu fosforečnému v skle je určený nerovnosťou: % hmotn. CaO > 1,33 x % hmotn. P2O5.
  8. 8. Sklo podľa nárokov 6 alebo 7, vyznačujúce sa t ý m , že hmotnostné percentá minerálnych oxidov oxidu vápenatého, oxidu fosforečného a oxidu horečnatého v skle sú vo vzťahu k hmotnostným percentám oxidu kremičitého v skle tak, že vzťah (% hmotn. CaO - (1,33 x % hmotn. P2O5) + % hmotn. MgO % hmotn. SiO2 má hodnotu v rozmedzí 0,15 až 0,5.
  9. 9. Sklo podľa niektorého z nárokov 6až 8, vyznačujúce sa tým, že pomer hmotnostných percent minerálnych oxidov oxidu železitého k oxidu hlinitému v skle je v rozmedzí 0,56 až 1,0 a že pomer hmotnostných percent oxidu kremičitého k oxidu hlinitému v skle je v rozmedzí 2,2 až 3,2.
  10. 10. Sklo podľa niektorého z nárokov 5 až 9, v y značujúce sa tým, že merná hustota skla je v rozmedzí 2,7 až 3,1 g/cm3 , výhodne v rozmedzí 2,8 až 3,0 g/cm3, hlavne 2,9 g/cm3.
  11. 11. Sklo podľa niektorého z nárokov 5 až 10, vyznačujúce sa tým, že sklo má tvrdosť HVioo > 600.
  12. 12. Použitie skla podľa niektorého z nárokov 5 až 11, ktoré je triedené, na opieskovanie.
SK792-2002A 1999-12-06 2000-12-06 Spôsob výroby skla a sklo takto vyrobené SK285759B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA199901742 1999-12-06
PCT/DK2000/000672 WO2001042154A1 (en) 1999-12-06 2000-12-06 Method for producing a glass and glass produced thereby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK7922002A3 SK7922002A3 (en) 2002-11-06
SK285759B6 true SK285759B6 (sk) 2007-07-06

Family

ID=8107701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK792-2002A SK285759B6 (sk) 1999-12-06 2000-12-06 Spôsob výroby skla a sklo takto vyrobené

Country Status (27)

Country Link
US (1) US7017371B2 (sk)
EP (1) EP1255703B1 (sk)
JP (1) JP2003516298A (sk)
KR (1) KR100731401B1 (sk)
CN (1) CN1189409C (sk)
AT (1) ATE299843T1 (sk)
AU (1) AU776548B2 (sk)
BG (1) BG65559B1 (sk)
BR (1) BR0016196B1 (sk)
CA (1) CA2393439A1 (sk)
CZ (1) CZ20021928A3 (sk)
DE (1) DE60021426T2 (sk)
DK (1) DK1255703T3 (sk)
EA (1) EA004259B1 (sk)
EE (1) EE05078B1 (sk)
ES (1) ES2251411T3 (sk)
GE (1) GEP20053584B (sk)
HR (1) HRP20020490B1 (sk)
HU (1) HUP0203472A2 (sk)
IL (1) IL150008A0 (sk)
NO (1) NO20022648L (sk)
PL (1) PL199964B1 (sk)
RS (1) RS49758B (sk)
SK (1) SK285759B6 (sk)
UA (1) UA74802C2 (sk)
WO (1) WO2001042154A1 (sk)
ZA (1) ZA200204453B (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050268656A1 (en) * 2001-01-08 2005-12-08 Alexander Raichel Poly-crystalline compositions
JP2003305651A (ja) * 2002-02-12 2003-10-28 Sony Corp 投射材およびブラスト方法
RU2370461C2 (ru) * 2002-11-06 2009-10-20 Роквул Интернэшнл А/С Способ получения минеральных волокон
JP4862279B2 (ja) * 2004-08-03 2012-01-25 日本電気硝子株式会社 ガラス用混合原料の調製方法及びガラス物品の製造方法
WO2006015846A1 (de) * 2004-08-09 2006-02-16 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
WO2006015647A1 (de) * 2004-08-09 2006-02-16 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
US20060070406A1 (en) * 2004-09-28 2006-04-06 Orgyr Technologies Ltd. Use of coal ash for the safe disposal of mineral waste
WO2006040135A1 (en) * 2004-10-13 2006-04-20 Rockwool International A/S Treatment of sludge
EP2035339A1 (en) * 2006-06-13 2009-03-18 D&D Salomon Investment Ltd. Glass-ceramic materials having a predominant spinel-group crystal phase
WO2008095329A1 (fr) * 2007-01-31 2008-08-14 Institute Of Process Engineering, Chinese Academy Of Sciences Revêtement anti-oxydation pour l'acier et méthode de protection de l'acier
EA201000727A1 (ru) * 2010-04-27 2010-12-30 Владимир Федорович Солинов Способ приготовления стекольной шихты
MX2015002852A (es) * 2012-09-10 2015-08-12 Vulkan Inox Gmbh Metodo y medios de decapado por abrasion para producir un acabado satinado en un sustrato de aluminio.
FR3000056B1 (fr) * 2012-12-21 2016-03-25 Saint Gobain Isover Procede de fabrication de verre par fusion electrique
CN109206010A (zh) * 2018-10-16 2019-01-15 沈阳化工大学 一种利用铸造废砂制备玻璃的方法
EP3643689A1 (de) * 2018-10-22 2020-04-29 BDG - Bundesverband der Deutschen Giesserei-Industrie e.V. Verfahren zur herstellung von farbigem glas sowie farbiges glas
US11912608B2 (en) 2019-10-01 2024-02-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass manufacturing
IT201900018890A1 (it) * 2019-10-15 2021-04-15 Luca Toncelli Metodo per la produzione di materiali granulati atti ad essere utilizzati per la realizzazione di manufatti in lastra o blocco a partire da un impasto
CN111763010B (zh) * 2020-07-04 2021-06-01 上海和惠生态环境科技有限公司 一种实现固体废物高温熔融制备玻璃的方法

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2576312A (en) * 1948-08-16 1951-11-27 Baldwin Hill Company Method of making mineral wool
US2652318A (en) * 1949-11-04 1953-09-15 C U R A Patents Ltd Process for the manufacture of solid materials consisting of aggregated solid particles
US4074991A (en) * 1976-11-08 1978-02-21 Ppg Industries, Inc. Method of preparing boric acid-containing glass batch
GB1585801A (en) 1977-01-04 1981-03-11 Kroyer K K K Methods and apparatus for production of cements
DK158300C (da) * 1983-01-28 1990-10-01 Rockwool Int Fremgangsmaade til fremstilling af mineraluldprodukter
US4540495A (en) * 1984-05-15 1985-09-10 Lewis B. Holloway Process for treating municipal solid waste
US4720295A (en) * 1986-10-20 1988-01-19 Boris Bronshtein Controlled process for making a chemically homogeneous melt for producing mineral wool insulation
SE464980B (sv) * 1989-02-23 1991-07-08 Gullfiber Ab Foerfarande foer smaeltning av material, speciellt avfall, som innehaaller fibrer av oorganiskt material samt organisk substans och eventuellt vatten i en ugn
DE3930182A1 (de) * 1989-07-15 1991-01-24 Applied Ind Materials Verfahren fuer die herstellung von brennstoff-briketts
DE4023561A1 (de) * 1990-07-25 1992-01-30 Fels Werke Gmbh Verfahren zur herstellung von schaumglas-formkoerpern
JP2828328B2 (ja) * 1990-07-26 1998-11-25 横浜市 下水汚泥スラグウールを用いた用紙
JP2775525B2 (ja) 1990-12-25 1998-07-16 月島機械株式会社 結晶化ガラスの製造方法
US5180421A (en) 1991-03-11 1993-01-19 Rostoker, Inc. Method and apparatus for recovering useful products from waste streams
US5304708A (en) 1992-07-14 1994-04-19 Hughes Aircraft Company Alloying metal hydroxide sludge waste into a glass material
US5434333A (en) 1992-09-18 1995-07-18 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Method for treating materials for solidification
FR2697451B1 (fr) 1992-11-04 1995-01-13 Mediterranee Construction Indl Procédé de vitrification de résidus solides issus d'incinération de déchets ménagers et/ou industriels, et produit issu de ce procédé.
JP3188326B2 (ja) 1992-11-06 2001-07-16 有限会社美濃資源開発 溶融スラグの高級資源化方法および低温窯業焼結体の製造方法
US5273566A (en) 1993-01-26 1993-12-28 International Environmelting Corporation Process for producing an environmentally acceptable abrasive product from hazardous wastes
US5797972A (en) * 1993-03-25 1998-08-25 Dynecology, Inc. Sewage sludge disposal process and product
US5738694A (en) * 1994-01-21 1998-04-14 Covol Technologies, Inc. Process for recovering iron from iron-containing material
DE4409263C2 (de) 1994-03-18 1997-02-20 Horn Glasanlagenbau Gmbh & Co Ofen zum Verglasen von Rückständen aus der Industrie
GB9412011D0 (en) * 1994-06-15 1994-08-03 Rockwool Business Dev Production of mineral fibres
JPH10167754A (ja) 1996-12-06 1998-06-23 Toshiba Glass Co Ltd 廃棄物固化用ガラス化材及び廃棄物固化ガラス
ATE207042T1 (de) * 1997-12-02 2001-11-15 Rockwool Int Herstellung von synthetischen glasfasern
US5964911A (en) * 1998-07-28 1999-10-12 Howard J. Greenwald Process for making an abrasive composition
DK200000204A (da) 2000-02-10 2000-02-10 Rockwool Int Paper sludge briquette
US6692544B1 (en) * 2000-04-12 2004-02-17 Ecosystems Projects, Llc Municipal waste briquetting system and method of filling land

Also Published As

Publication number Publication date
EA200200541A1 (ru) 2002-10-31
HRP20020490B1 (en) 2006-04-30
HUP0203472A2 (en) 2003-08-28
KR100731401B1 (ko) 2007-06-21
PL354995A1 (en) 2004-03-22
CN1189409C (zh) 2005-02-16
CZ20021928A3 (cs) 2003-11-12
US20030083187A1 (en) 2003-05-01
CA2393439A1 (en) 2001-06-14
DE60021426D1 (de) 2005-08-25
JP2003516298A (ja) 2003-05-13
NO20022648D0 (no) 2002-06-05
EE05078B1 (et) 2008-10-15
NO20022648L (no) 2002-06-05
BR0016196A (pt) 2002-08-13
BR0016196B1 (pt) 2010-01-26
ATE299843T1 (de) 2005-08-15
KR20020062321A (ko) 2002-07-25
UA74802C2 (en) 2006-02-15
EP1255703B1 (en) 2005-07-20
PL199964B1 (pl) 2008-11-28
US7017371B2 (en) 2006-03-28
WO2001042154A1 (en) 2001-06-14
AU776548B2 (en) 2004-09-16
DE60021426T2 (de) 2006-07-06
RS49758B (sr) 2008-04-04
GEP20053584B (en) 2005-07-25
HRP20020490A2 (en) 2004-08-31
YU41802A (sh) 2004-12-31
EP1255703A1 (en) 2002-11-13
BG65559B1 (bg) 2008-12-30
ZA200204453B (en) 2002-10-01
EA004259B1 (ru) 2004-02-26
BG106766A (en) 2003-04-30
AU1851201A (en) 2001-06-18
IL150008A0 (en) 2002-12-01
SK7922002A3 (en) 2002-11-06
DK1255703T3 (da) 2005-11-14
CN1413174A (zh) 2003-04-23
EE200200290A (et) 2003-08-15
ES2251411T3 (es) 2006-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK285759B6 (sk) Spôsob výroby skla a sklo takto vyrobené
EP0022318B1 (en) Method for the production of cementitious compositions and aggregate derivatives from said compositions, and cementitious compositions and aggregates produced thereby
Liaw et al. A novel method to reuse paper sludge and co-generation ashes from paper mill
Cheeseman et al. Ceramic processing of incinerator bottom ash
US20180179107A1 (en) Synthetic aggregate from waste materials
DE69207864T2 (de) Entgiftung von verbrauchter Ofenauskleidung aus Aluminium
US4344796A (en) Cementitious compositions and aggregate derivatives from said compositions
Pandey et al. Utilization of agricultural and industrial waste as replacement of cement in pavement quality concrete: a review
US4397801A (en) Method for the production of cementitious compositions and aggregate derivatives from said compositions, and cementitious compositions and aggregates produced thereby
KR100562169B1 (ko) 도시/산업 쓰레기 소각재를 이용한 경량골재 제조방법
CN108516857A (zh) 一种氰化尾渣高强陶粒及其制备方法
KR101247293B1 (ko) 석탄회와 제강슬래그를 활용한 무시멘트 블록제조용 조성물 및 이를 이용한 무시멘트 블록의 제조방법
Gunning Accelerated carbonation of hazardous wastes
Min et al. Arsenic Pollution Control Technologies for Arsenic-Bearing Solid Wastes
JP2005306707A (ja) 焼結物の製造方法及び焼結物
US6416251B1 (en) Process for the stabilization of soluble chromium contaminated solid by down draft sintering
JP6672052B2 (ja) 溶融製品の製造方法
KR101170908B1 (ko) 하수슬러지용 분말 고화제 및 그 제조방법
Hassan et al. Mechanical ProPerties and toxicity characteristic of PetroleuM sludge incorPorated with PalM oil fuel ash and Quarry dust in solidification/stabilization Matrices
JP2008156197A (ja) 焼成物の製造方法
EP4103526A1 (en) Method for handling of ash of burned municipal waste, a product formed with said method and use of said product
KR20000015160A (ko) 폐주물사를 이용한 시멘트 제조방법
Shirley Alternative binder systems for the immobilisation of waste streams
KR20010096418A (ko) 시멘트 제조의 원료로 제철, 제강 더스트 및무기성슬러지의 사용.

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20091206