CZ20021928A3 - Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené - Google Patents

Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené Download PDF

Info

Publication number
CZ20021928A3
CZ20021928A3 CZ20021928A CZ20021928A CZ20021928A3 CZ 20021928 A3 CZ20021928 A3 CZ 20021928A3 CZ 20021928 A CZ20021928 A CZ 20021928A CZ 20021928 A CZ20021928 A CZ 20021928A CZ 20021928 A3 CZ20021928 A3 CZ 20021928A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
mineral
briquettes
weight
mixture
Prior art date
Application number
CZ20021928A
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Juul
Erling Fundal
Original Assignee
Rgs90
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rgs90 filed Critical Rgs90
Publication of CZ20021928A3 publication Critical patent/CZ20021928A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/002Use of waste materials, e.g. slags
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/02Pretreated ingredients
    • C03C1/026Pelletisation or prereacting of powdered raw materials
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)

Description

Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby skla a skla takto vyrobeného na bázi suroviny ve formě směsi složek obsahujících hlavně minerály a kde je surovina po počáteční předúpravě stlačena do briket, které jsou vytvrzeny a následně roztaveny například ve vysoké peci za přívodu kyslíku a tavenina je prudce zchlazena a usušena.
Vynález se také týká skla toho typu, že je vyrobeno na základě suroviny ve formě směsi složek obsahujících hlavně minerály.
Vynález se dále týká použití takto složeného a vyrobeného skla.
Dosavadní stav techniky
Mezi odborníky v oboru je dobře známo, že kal z obecních čistíren představuje v nejprůmyslovějších zemích velký problém kam s odpadem. Kal se může vytvářet při chemické úpravě odpadních vod, kde se následně odvodňuje. Odvodněný kal se zpravidla skládá ze 70 až 50 % vody, 10 až 15 % organických materiálů a 10 až 15 % minerálních složek.
Kal se může buď ve vlhké nebo suché formě rozptylovat jako hnojivo na zemědělské půdě. Obsah kalu co do těžkých kovů a železa a fosforečnanů hlinitých s nízkou rozpustností nemohou plodiny využít a proto panuje riziko, že tyto látky proniknou do spodních vod nebo zničí strukturu půdy.
Alternativně se dá suchý odpadní kal ukládat na velmi velikých skládkách. Prostorové požadavky na skládky znamenají, že tyto skládky musí být otevřené. Když se kal vystaví vodním srážkám, možný obsah těžkých kovů a stopových prvků se vyluhuje
a znečišťuje okolní životní prostředí.
Často používaný způsob likvidace odpadního kalu je jeho spalování. Vytváří se tak popel, který se následně musí ukládat. Výše zmíněné těžké kovy, železo a fosforečnany hlinité se nyní jenom nacházejí v popelu a popel bude při ukládání vyluhován stejným způsobem. Výluh bude pronikat do spodních vod jako to bylo uvedeno výše. K tomu je třeba dodat, že spalné teplo vysušeného kalu je velmi malé ve srovnání se spalným teplem tradičních paliv. Jako příklad lze uvést, že suchý kal má spalné teplo 12 až 13 MJ/kg, což je asi polovina spalného tepla dřeva. Malá hodnota spalného tepla tedy znamená, že se sušený kal jen příležitostně používá jako energetický zdroj.
Průmysl vytváří velká množství odpadních produktů, které se dají jen zřídka znovu použít a tudíž také představují významný a nákladný problém s jejich ukládáním.
Opětovným využitím výše uvedených odpadních produktů se dá snížit rostoucí a tudíž stále více nákladná potřeba úložných prostorů. Je tedy potřeba mít ekonomicky výhodný způsob opětovného využití široké škály odpadních produktů aby se tím snížila potřeba a požadavky na úložné prostory a bez toho, aby se současně vytvářel úložný materiál obsahující ekologicky škodlivé a zdraví nebezpečné látky.
Podstata vynálezu
Prvním cílem vynálezu je poskytovat komerčně použitelné sklo s velikou tvrdostí a odolností proti opotřebení, u kterého se používá kal a široká škála odpadních výrobků z průmyslových obráběcích a zpracovatelských procesů a u kterého je obsah kalu a odpadních produktů, které obsahují minerály a ekologicky škodlivé a zdravotně nebezpečné látky, učiněn nepřístupným pro okolí.
Druhým cílem vynálezu je poskytnout způsob výroby takového skla.
Novými a jedinečnými znaky řešení podle vynálezu, kterými se toho dosahuje, je skutečnost, že předúprava uvedená v úvodním odstavci zahrnuje vytvoření směsi složek obsahujících minerály z kalu, například z čistíren a z jednoho nebo několika jiných odpadních produktů obsahujících minerály a nebo přírodní horniny.
Když jeden nebo několik odpadních produktů, obsahujících minerály a nebo přírodní horniny, obsahuje větší částice, dá se jejich velikost snížit před přidáním do směsi a tak se vytvoří porézní směs, která se dá snadno provzdušňovat.
Když se do takové směsi přidá kyslík, směs se samovznítí a obsah tuků, proteinů a rozpustných uhlovodíků v kalu se rozloží na vodu a C02 při teplotě mezi 60 a 70 °C.
Výše uvedená tepelná úprava směsi složek obsahujících minerál se bude dále nazývat mineralizace. Úplný rozklad tuků, proteinů a rozpustných uhlovodíků se dokončí zpravidla do 20 až 40 dní.
Předúprava zahrnuje následně to, že obsah vody ve směsi je upraven na 20 až 35 hmotn. % a s výhodou v rozmezí 27 až 33 hmotn. %. Po úpravě obsahu vody bude směs vhodná pro stlačení do briket, jejichž rozměry přesahují podle zvláště výhodného provedení 60 mm.
Když je obsah vody v briketách větší než 35 hmotn. %, nebudou brikety pevné nebo schopné udržet si homogenní tvar. Při obsahu vody méně než 20 hmotn. % bude docházet k rozdělování, které nevhodně snižuje pevnost briket.
Homogenní brikety se balí a nejlépe se využijí při pozdějším spalovacím procesu například ve vysoké peci.
Nastavením obsahu vody v briketách tak, jak to bylo popsáno výše, může následující tvrdnutí briket probíhat optimálně tak, že brikety zůstávají v homogenním tvaru. Tvrdnutí může například
nastat při teplotě v rozmezí 75 °C a 110 °C dokud nemají brikety obsah vody 15 až 20 % hmotn.
Příkladem výhodných podmínek tvrdnutí je tvrdnutí při teplotě 110 °C po dobu tří hodin nebo tvrdnutí při 80 °C po dobu šesti hodin. V obou případech se získají brikety s nevytvrzeným středem a tvrdou slupkou.
Pomocí tohoto tvrdnutí se dají vyrobit nehygroskopické brikety, které mají tvrdý povrch a hustotu v rozmezí 1,2 až 1,3 g/cm3.
Díky svým hygroskopickým vlastnostem jsou brikety velmi stabilní při skladování. Díky výjimečně tvrdému povrchu vydrží hrubé mechanické zacházení. Je proto možné uskladňovat kontinuálně vyráběné brikety a tak s výhodou kontinuálně likvidovat odpadní materiál.
Brikety se taví za oxidačních podmínek ve vysoké peci za použití známých technologií, čímž se celý minerální obsah taveniny převede na oxidovou formu. Jako příklad známé technologie se dá zmínit Andersonův proces známý z patentového spisu US 3 729 198; dají se ale použít také jiné formy tavení.
Během tavení se ztratí jen malá množství prvků, jako je síra, zinek nebo chlór, protože mohou odcházet jako sublimáty.
Brikety se roztaví na sklo při teplotě v rozmezí 1400 až 1500 °C a specifická struktura brikety s netvrdým středem a velmi tvrdým povrchem způsobuje, že spalovací reakce probíhají jak uprostřed, tak i ve slupce briket. Když brikety dostanou výše uvedenou dobře definovanou formu a rozměr, spalovací reakce budou také probíhat v mezerách mezi briketami nasypanými do vysoké pece.
I když energetický obsah brikety ve formě nerozpustného organického materiálu je menší, než energetický obsah tradičních paliv, je možné roztavit brikety s minimální účastí paliva navíc tím, že se reguluje přiváděný vzduch obsahující kyslík. Výhodným palivem je koks, který se u výhodného provedení ····· · · * ······ · · · · • · · · · · · · •· ·· 9 ·>···· nepoužívá v množství větším než 10 % hmotn., vztaženo na množství briket, které se mají tavit.
U jiného výhodného provedení způsobu podle vynálezu mají brikety energetický obsah, který postačuje k tomu, aby se brikety zcela roztavily bez přítomnosti paliva navíc.
Výsledná tavenina se prudce ochladí, čímž se vytvoří struska, která nejméně zčásti zgranuluje sama o sobě. Tato struska se skládá ze 100 % skla, t j. často zbarveného do černá kvůli obsahu oxidu železa.
Granulovaná struska se může následně drtit a rozdělovat na menší zrna, jejichž velikost závisí na zamýšlené pozdější aplikaci. Rozdělená zrna mohou být, pokud je to žádoucí, tříděna podle velikosti na frakce tak, že se vytváří specifická frakce zvláště vhodná pro pozdější účel.
Stanovením řady požadavků na chemické složení složek obsahujících minerály, které tvoří část suroviny skla, se dá zabezpečit sklo, které má tvrdost, která je větší než 600, měřeno na Vickersově stupnici tvrdosti.
V souladu s cílem vynálezu surovina obsahuje vedle kalu např. z čistírny také jeden nebo několik jiných průmyslových odpadních produktů obsahujících minerál. Tyto odpadní produkty mohou například tvořit část suroviny jako jediná další složka obsahující minerál.
Jako první alternativa k výše uvedené směsi může být surovina směs skládající se z kalu, složek obsahujících minerál a přírodních hornin. U jiné alternativní suroviny se může směs skládat z kalu a přírodních hornin.
Aby bylo možno uspokojit požadavky na chemické složení skla, je nutné znát chemické složení všech složek obsahujících minerály.
Taková znalost se dá s výhodou získat nenákladně analýzou složek obsahujících minerál pomocí fluorescence vyvolané rentgenovými paprsky.
• · · · • 44 · 4
9 · »4
Míchání složek obsahujících různé minerály potom může být založeno na těchto analytických výsledcích, takže pomocí výše popsaného způsobu se dá vyrábět sklo, u kterého pochází více než 30 % hmotn. anorganických složek z kalu.
Příklady odpadních produktů obsahujících minerál jsou následující:
Kousky rozdrcených aut Okuje: Slévárenský písek:
Granát:
Křemičitan hlinitý:
Korund:
Žáruvzdorné MgO cihly:
Šamotové cihly:
Popel z PVC:
Papírový odpad:
Lehká frakce z drcení aut
Oxidové okuje z válcování oceli
Použitý slévárenský formovací písek, včetně furanového písku a bentonitového písku Použitý písek z opískování granátového typu (almandin a silikát z Al, Fe a Mg.)
Použitý písek z opískování
Použitý písek z opískování hlavně ve formě skla ze strusky z elektráren
Žáruvzdorné roztavené kovy nebo tvářené cihly hlavně vyrobené z minerálního perklasu (MgO) Žáruvzdorné materiály vyrobené z křemičitanů hlinitých, silimanitu a kaolinu spolu s malým množstvím křemene
Plnící materiál z pyrolitického PVC a skládající se ze směsí TÍO3, CaCO3, kaolinu (AI2SÍO4 (OH) ) a mastku (MgSiO4(OH))
Odpadní materiál z výroby papíru a skládající se z dřevitých vláken a minerál obsahujícího materiálu, který tvoří plnivo v papíru, jako je vápno, kaolin a mastek
Takové odpadní výrobky mohou obsahovat větší částice, které • »9 ·· 9999 ·· ··
9 9 9 9 9 · 9 · 9 9
9 9 9 9 9 «9 « • · · 9 9 · 9 9 9
9 9 9 9 9 9 * 9» 99·· je třeba před vstupem do mineralizace rozdělit na menší částice.
Chemické složenískla se dá vypočítat ze znalosti chemického složení jednotlivých složek, které obsahují minerály, které tvoří část skla a které jsou s výhodou zkombinovány při zvažování řady chemických požadavků, což znamená, že sklo je tvrdé a že jeho obsah minerálů, které jsou škodlivé pro životní prostředí a zdraví, se stal nedovolený pro okolí.
Obsah minerálů ve skle se při roztavení převede na oxidovou formu a hmotnostní procenta vytvořených minerálních oxidů SiO2, AI2O3, Fe2O3, CaO, MgO a P2O5 spolu tvoří nejméně 90 % hmotn. skla a u zvláště výhodného provedení spolu minerální oxidy tvoří nejméně 95 % hmotn. skla.
Aby se dala sklu, které má výše uvedené chemické složení, tvrdost, která je větší než 600 na Vickersově stupnici tvrdosti, a aby mělo nedostupný obsah minerálů, které jsou škodlivé pro životní prostředí a zdraví, musí poměr CaO/P2O5 ve skle dále splňovat nerovnost:
% hmotn. CaO > 1,33 x % hmotn. P2Os a hodnota (% hmotn. CaO - (1,33 x hmotn. % P2O5) ) + hmotn. MgO % hmotn. SiO2 která se v dalším nazývá zásaditost (Βχ), musí být v rozmezí 0,15 a 0,50 v případech, kde (% hmotn. CaO - (1,33 x % hmotn. P2O5) ) > 0 Aby se získal vyvážený poměr mezi oxidem křemičitým, oxidem hlinitým a oxidem železitým, musí chemické složení skla také uspokojovat požadavky, že křemičitanový modul
SiO2
Ms = A12O3 je v rozmezí 2,2 a 3,2 a železitý modul
Fe2O2
Mf = AI2O3 je v rozmezí 0,56 a 1,00.
Když jsou uspokojeny požadavky na chemické složení, sklo bude mít specifickou hustotu, která je v rozmezí 2,7 a 3,1 g/cm3, s výhodou v rozmezí 2,8 a 3,0 g/cm3 a zejména 2,9 g/cm3.
Když se splní výše uvedené požadavky na minerální oxidy, získá se sklo, které se hlavně skládá z minerálních oxidů uvedených v tabulce 1 níže. Sklo bude mít také velmi malý obsah mikroprvků. Obsah těchto mikroprvků ve skle je uveden v tabulce 2. Tyto mikroprvky mohou být toxické nebo karcinogenní, ale byly znepřístupněny pro okolí když je sklo vyrobeno způsobem podle předmětného vynálezu.
Tabulka 1 Tabulka 2
Minerální Obsah ve Mikro- Obsah ve
oxid skle prvky skle
[% hmotn.] [% hmotn.]
SiO2 35-50 Sb < 0, 007 Toxické
A12O3 15-25 Pb < 0, 020 mikroprvky
Fe2O3 5-15 Cd < 0,009
CaO 5-20 Sn < 0, 043
MgO 1-10
MnO2 < 1
T1O3 < 3 AS < 0, 009 Karcinogenní
P2O5 1-10 Be < 0,007 mikroprvky
K2O < 2 Cr < 0, 001
Na2O < 2 Co < 0,007
Jiné < 5 Ni < 0,022
• · · ·
· · • · · · · ·
Sklo u kterého byly splněny výše uvedené požadavky na chemické složení obsahu minerálních oxidů a které je vyrobeno způsobem podle vynálezu, se dá nejvýhodněji použít jako nadouvadlo při opískování.
Alternativně se dá granulovaná struska odlévat a použít na výrobu struskové vlny.
V případech, kdy se takto nevyužívá, může být sklo dále recyklováno jako odpadní produkt obsahující minerály ve skle podle vynálezu.
Pomocí způsobu podle vynálezu se vyrábí sklo, ve kterém jsou látky, které jsou škodlivé pro životní prostředí a nebezpečné pro zdraví, nevyluhovatelné. Sklo se proto dá také použít jako plnivo pro mnoho účelů, například přidávat do betonu a asfaltu.
Mnoho různých forem použití skla podle vynálezu a nové použití odpadních produktů obsahujících minerály znamená, že se dají uspořit značná množství drahých surovin. Navíc se značně sníží stále rostoucí množství odpadních produktů a potřeba skládek.
Přehled obrázků na výkrese
Na připojených obrázcích jsou uvedeny výsledky zkoušek podle níže uvedeného příkladu 2.
Příklady provedení vynálezu
V následujících příkladech směsí surovin činí část odpadu z průmyslu a z likvidace odpadu více než 95 % hmotn. Chemické složení všech typů odpadů je známo a určeno pomocí fluorescence v rentgenovém záření. V následujícím se sušený, tepelně upravený, odvodněný kal nazývá kalový popel. Jiné složky obsahující minerály jsou uváděny s použitím výše uvedených označení:
• ·
Příklad 1 (laboratorní měřítko)
Surovina se skládá ze směsi 34,4 % hmotn. kalového popela a 13,8 % hmotn. spálené drti, k čemuž je přidáno 23,8 % hmotn. slévárenského písku, 4,0 % hmotn. ohnivzdorných cihel z MgO, 5,6 % hmotn použitého A12O3 a 18,4 % hmotn. křídy. Směs se rozdrtí na částice menší než 0,2 mm a ohřívá se v platinovém tyglíku nebo v laboratorní pícce na 1450 °C po dobu 6 hodin Výsledkem je tavenina, která granuluje po prudkém ochlazení ve vodě. Polarizační mikroskopie ukazuje, že tavenina je černé sklo s hustotou 3,0 g/cm3 a mající chemické složení tak jak je to uvedeno v tabulce 3 níže:
Tabulka 3
Minerál % hmotn.
z celkové hmotnosti skla
SiO2
A12O3
Fe2O3
CaO
MgO
MnO2
TÍO3
P2O5
K2O
Na2O
SrO
SO3
43, 4 14,5
9.2 18,1
5,4 0,1 0, 6
7.3 0,9 1,0 0,3
0,03
Jiné
Součet
100,8
Takto získané sklo má zásaditost Bi = 0,32, železitý modul
Mt = 0,63 a křemičitý modul Ms = 1,85 a tudíž splňuje požadavky na chemické složení.
Sklo bylo analyzováno na vyluhování při pH = 4 a pH = 7. Vyluhování se provádělo 100 1 vody na kilo skla po dobu 3 hodin. Podle normálně používané normalizované metody z dánského ústavu
pro jakos t vody (Vandkvalitetinstitut) byly vzorky z obou
výluhování spojeny a analyzovány pomocí atomové absorpční
fotometrie a v grafitové peci. Přitom byly získány následující
výsledky vyluhování: Tabulka 4
Minerál Vyluhovaná koncentrace [mg/kg (ppm)] % hmotn. z původního obsahu minerálu
Cr < 0,1 < 0,02
Cd 0,02 1
Ni 0,8 0,4
Pb 0, 06 0,03
Sb 0,08 0,015
Be < 0,04 < 4
Co 4,2 14
Sn 0,18 0,18
Mo 0,4 0,43
Cu 72 0,36
Z tabulky 4 je zřejmé, že se vyloužila jenom velmi malá část
původního obsahu prvků.
Příklad 2 (poloprovozní měřítko)
Surovina se skládá ze směsi 33 % hmotn. kalového popela, 10
% hmotn. slévárenského písku, 6 % hmotn. ocelové brusné drtě,
4,0 % hmotn. použitých ohnivzdorných cihel z MgO, 11 % hmotn.
··· ··· · φ w «ΦΦΦΦ ·· » <*··♦· použitého granátu, 20 % hmotn. mineralizovaného kalu, 8 % hmotn. použitého A12O3, a 8 % hmotn. vápence. Směs se rozdrtí na velikost částic menší než 3 mm a zcela roztaví v plynem vytápěné poloprovozní otáčivé peci při 1490 °C. Výsledkem je tavenina, která granuluje po prudkém ochlazení ve vodě. Výsledné sklo se usuší, rozdrtí a proseje na frakci, která je vyzkoušena jako nadouvadlo při opískovávání oceli 18/8 a oceli 37. Odpovídající zkouška byla prováděna opískováním s korundem (HV1Oo = 1800) a křemičitanem hlinitým (HV1Oo = 600). Výsledky provedených zkoušek jsou uvedeny na přiloženém obr. 1 a obr. 2.
Obr. 1 znázorňuje výsledky opískování oceli 18/8, kde nadouvadla jsou sklo vyrobené podle příkladu 2, křemičitan hlinitý, resp. korund.
Obrázek 2 znázorňuje výsledky opískování oceli 37, kde nadouvadla jsou sklo vyrobené podle příkladu 2, křemičitan hlinitý, resp. korund.
Z obrázků je zřejmé, že sklo podle vynálezu je podstatně lepší než křemičitan hlinitý a korund jak při pískování oceli 18/8, tak i oceli 37 bez ohledu na úhel opískování. Sklo je stejně dobré jako křemičitan hlinitý u opískování oceli 18/8. Nej lepší výsledky se ale získají pří úhlech opískování více než 50° (sin 50° = 0,77). Sklo se ukazuje být podstatně lepší než křemičitan hlinitý pro opískování oceli 37 při všech testovaných úhlech opískování.
Příklad 3 (průmyslové měřítko)
75,5 % hmotn. mineralizovaného kalu, jehož největší částice nebyly větší než 4 mm, 1,8 % hmotn. ocelové brusné drtě, 11,5 % hmotn. dolomitu, 7,3 % hmotn. použitého Al2O3 a 4 % hmotn.
vápence se smíchá a vyrobí se brikety. Obsah vody v briketách je 32 % hmotn. a brikety mají spalné teplo 9,5 MJ/kg. Brikety se vytvrdí v peci při 110 °C na průměrný obsah vody 20 % hmotn.
·· ··>-« »·»·
Brikety se roztaví za přívodu kyslíku ve vysoké peci při 1490 °C částečně s přísunem koksu v množství 28 % hmotn. a částečně s
přísunem koksu v množství 10 % hmotn. ochladí ve vodě. Po oxidaci při 500 °C brikety měly složení uvedené v tabulce 5: Tavenina se prudce
analýza ukázala, že
Obsah v % hmotn Tabulka 5 Obsah v % hmotn. Obsah v % hmotn.
v dodaném mineralizovaného v mineralizovaném
mineralizovaném konečného produktu konečném produktu
konečném při tavení s 28 % při tavení s 10 %
SiO2 produktu 41, 6 koksu 46,2 koksu 40,2
A12O3 15,2 16, 9 15,3
Fe2O3 12,4 4,5 7,2
CaO 14,9 22,2 21,2
MgO 4,3 6,4 6, 9
MnO2 0,2 0,2 0,2
TiO3 0, 9 1,0 0,8
p2o5 6, 5 1,3 3,7
K2O 1,6 0, 9 1,5
Stotal 1,0 - -
c 6, 0 - -
Bi 0,25 0,58 0, 57
Ms 1,5 2,15 1,78
Mt 0,81 0,26 0,47
Z tabulky 5 je patrné, že když se použije množství koksu
28 % hmotn., vytaví se železo a fosfor. Také je zřejmé, že
kombinace energetického obsahu v 10 % koksu a spalného tepla
briket samotných postačuje na roztavení briket.
• ·· ♦ · «»·· • · 9 · « » * • · · 9 · * • « 9 v 9 ·
999 9 9 99 9
99
9 · · * · • 9 9 · 9
9999
Příklad 4 (v průmyslovém měřítku, zkouška tvrdosti a hygroskopických vlastností)
70,0 % hmotn. mineralizovaného kalu, 7,0 % hmotn.
slévárenského písku, 1,4 % hmotn. olivínového písku, 6,2 % hmotn. dřeva rozdrceného na velikost 20 mm, 8,7 % hmotn.
upravených obilných zbytků, 0,9 % hmotn. použitého granátu a 5,5 % hmotn. vápence se smíchá a mineralizuje 40 dní. Obsah vody v briketách poklesne během mineralizace z 56 % hmotn. na 39,2 % hmotn., obsah pyroplynu poklesne z 37,3 % hmotn. na 25,8 % hmotn., obsah dřevěného uhlí se změní z 12,4 % hmotn. na 13,2 % hmotn. a popelová frakce se zvýší z 50,3 % hmotn. na 59,8 % hmotn. Spalné teplo briket poklesne z 11 MJ/kg na 8,9 MJ/kg. Směs se upraví na pět rozdílných obsahů vody tak, jak to je uvedeno v tabulce 6. Směs se stlačí na brikety s průměrem 60 mm a vytvrzuje se v provzdušňované peci při 110 °C po dobu 1,5, resp. 3 hodiny.
Tabulka 6
Zkouška Voda Hustota % hmotn. % hmotn. Konzistence
č. [% vytvrzené po 1,5 h po 3 h Před
hmotn.] brikety tvrzení tvrzení tvrzením
[g/cm3]
1 23,3 1,28 ~~ Rozděluj ící trhlinky
2 26,7 1,22 - - Tuhé
3 33,3 1,20 23,0 14,6 Tuhé
4 39,2 1,16 25,5 16, 9 Tuhé
5 47,1 1,20 - - Měkké
Z tabulky 6 je zřejmé, že při větším obsahu vody se stane
mineralizovaná surovina tak měkká, že se dá s ní manipulovat v briketovacím lisu jenom s obtížemi. Vytvořené brikety se stanou ♦ 4 *4 ♦ ·
4* * ♦ 4 4
nehomogenní a nemohou proto zabezpečovat optimální podmínky pro zaplnění a provzdušnění vysoké pece.
briket z každého typu briket má celkovou hmotnost v rozmezí 800 a 1400 g. Každý typ brikety se dal do pytlíku a analyzoval se zkouškou spočívající v jeho upuštění na kamennou podlahu. Po 5 resp. 10 pádech byl briketový materiál proset na 4 mm sítu. Výsledky zkoušky jsou uvedeny v tabulce 7 níže a ukazují, že tvrzení dává nej lepší výsledek při obsahu vody 25 až 35 % hmotn.
Tabulka 7
Zkouška Doba tvrzení % hmotn. částic % hmotn. část
Č. [h] > 4 mm po 5 > 4 mm po 10
pádech pádech
1 1,5 22,7
3,0
2 1,5 7,8
3,0 5,9 13,4
3 1,5 2,0
3, 0 1,0 11, 8
4 1,5 1,2 2,4
3,0 2,5
5 1,5 1,0 2,0
3,0 2,8
·· ·· *·»« ·· 99 V

Claims (13)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob výroby skla vyrobeného na bázi suroviny ve formě směsi složek obsahujících hlavně minerály a kde se surovina po počáteční předúpravě stlačí do suchých briket, které se vytvrdí a následně roztaví, zejména ve vysoké peci, za přívodu kyslíku a tavenina se prudce zchladí a usuší, vyznačující se tím, že předúprava obsahuje kroky:
    výrobu směsi minerály obsahujících složek z kalu z čistíren a nejméně jeden další minerály obsahující odpadní produkt anebo přírodní horninu, tepelný rozklad obsahu směsi rozpustného organického materiálu a úpravu obsahu vody ve směsi na rozmezí 20 až 35 % hmotn., s výhodou 27 až 33 % hmotn.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že brikety se taví za přivádění další energie ze spalování paliva v množství maximálně 10 % hmotn. na množství briket, které se taví.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že brikety mají hustotu 1,2 až 1,3 g/cm3.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se brikety vytvrzují při teplotě v rozmezí 75 °C až 110 °C na obsah vody 15 až 20 % hmotn.
  5. 5. Sklo toho druhu, že je vyrobeno na bázi suroviny ve formě směsi hlavně minerály obsahujících složek, vyznačující se tím, že minerály obsahující složky zahrnují kaly zejména z čistíren a nejméně jeden další odpadní produkt anebo přírodní horninu obsahující minerály.
  6. 6. Sklo podle nároku 5, vyznačující se tím, že sklo obsahuje více než 30 % anorganických složek z kalu.
  7. 7. Sklo podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že obsah minerálů ve skle je ve formě oxidů a že hmotnostní procenta minerálních oxidů: oxidu křemičitého, oxidu hlinitého, oxidu železitého, oxidu vápenatého, oxidu hořečnatého a oxidu fosforečného dohromady tvoří nejméně 90 % hmotn. skla.
  8. 8. Sklo podle nároku 7, vyznačující se tím, že poměr hmotnostních procent minerálních oxidů oxidu vápenatého k oxidu fosforečnému ve skle je určen nerovností % hmotn. CaO > 1,33 x % hmotn. P2Os
  9. 9. Sklo podle nároků 7 nebo 8, vyznačující se tím, že hmotnostní procenta minerálních oxidů oxidu vápenatého, oxidu fosforečného a oxidu hořečnatého ve skle jsou ve vztahu k hmotnostním procentům oxidu křemičitého ve skle tak, že vztah (% hmotn. CaO - (1,33 x % hmotn. P2O5) ) + % hmotn. MgO % hmotn. S1O2 má hodnotu v rozmezí 0,15 až 0,5.
  10. 10. Sklo podle některého z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že poměr hmotnostních procent minerálních oxidů oxidu železitého k oxidu hlinitému ve skle je v rozmezí 0,56 až 1,0 a že poměr hmotnostních procent oxidu křemičitého k oxidu hlinitému ve skle je v rozmezí 2,2 až 3,2.
  11. 11. Sklo podle některého z nároků 5 až 10, vyznačující se tím, že měrná hustota skla je v rozmezí 2,7 až 3,1 g/cm3, s výhodou v rozmezí 2,8 až 3,0 g/cm3, zejména 2,9 g/cm3.
  12. 12. Sklo podle některého z nároků 5 až 11, vyznačující se tím, že sklo má tvrdost HV100 600.
  13. 13. Použití skla podle některého z nároků 5 až 12, které je tříděné na opískování.
CZ20021928A 1999-12-06 2000-12-06 Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené CZ20021928A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA199901742 1999-12-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20021928A3 true CZ20021928A3 (cs) 2003-11-12

Family

ID=8107701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021928A CZ20021928A3 (cs) 1999-12-06 2000-12-06 Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené

Country Status (27)

Country Link
US (1) US7017371B2 (cs)
EP (1) EP1255703B1 (cs)
JP (1) JP2003516298A (cs)
KR (1) KR100731401B1 (cs)
CN (1) CN1189409C (cs)
AT (1) ATE299843T1 (cs)
AU (1) AU776548B2 (cs)
BG (1) BG65559B1 (cs)
BR (1) BR0016196B1 (cs)
CA (1) CA2393439A1 (cs)
CZ (1) CZ20021928A3 (cs)
DE (1) DE60021426T2 (cs)
DK (1) DK1255703T3 (cs)
EA (1) EA004259B1 (cs)
EE (1) EE05078B1 (cs)
ES (1) ES2251411T3 (cs)
GE (1) GEP20053584B (cs)
HR (1) HRP20020490B1 (cs)
HU (1) HUP0203472A2 (cs)
IL (1) IL150008A0 (cs)
NO (1) NO20022648D0 (cs)
PL (1) PL199964B1 (cs)
RS (1) RS49758B (cs)
SK (1) SK285759B6 (cs)
UA (1) UA74802C2 (cs)
WO (1) WO2001042154A1 (cs)
ZA (1) ZA200204453B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050268656A1 (en) * 2001-01-08 2005-12-08 Alexander Raichel Poly-crystalline compositions
JP2003305651A (ja) * 2002-02-12 2003-10-28 Sony Corp 投射材およびブラスト方法
RU2358917C2 (ru) * 2002-11-06 2009-06-20 Роквул Интернэшнл А/С Способ получения минерального расплава
JP4862279B2 (ja) * 2004-08-03 2012-01-25 日本電気硝子株式会社 ガラス用混合原料の調製方法及びガラス物品の製造方法
WO2006015846A1 (de) * 2004-08-09 2006-02-16 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
WO2006015647A1 (de) * 2004-08-09 2006-02-16 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur herstellung einer mineralischen schmelze sowie formstein
US20060070406A1 (en) * 2004-09-28 2006-04-06 Orgyr Technologies Ltd. Use of coal ash for the safe disposal of mineral waste
EP1799620A1 (en) * 2004-10-13 2007-06-27 Rockwool International A/S Treatment of sludge
EP2035339A1 (en) * 2006-06-13 2009-03-18 D&D Salomon Investment Ltd. Glass-ceramic materials having a predominant spinel-group crystal phase
CN101426938B (zh) * 2007-01-31 2010-06-02 中国科学院过程工程研究所 一种钢材防氧化涂料及钢材的防氧化方法
EA014546B1 (ru) * 2010-04-27 2010-12-30 Владимир Федорович Солинов Способ приготовления стекольной шихты
CN104703760B (zh) * 2012-09-10 2018-01-02 伏尔铿不锈钢股份有限公司 在铝质基板上产生抛光面的方法和喷砂装置
FR3000056B1 (fr) * 2012-12-21 2016-03-25 Saint Gobain Isover Procede de fabrication de verre par fusion electrique
CN109206010A (zh) * 2018-10-16 2019-01-15 沈阳化工大学 一种利用铸造废砂制备玻璃的方法
EP3643689A1 (de) * 2018-10-22 2020-04-29 BDG - Bundesverband der Deutschen Giesserei-Industrie e.V. Verfahren zur herstellung von farbigem glas sowie farbiges glas
US11912608B2 (en) 2019-10-01 2024-02-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass manufacturing
IT201900018890A1 (it) * 2019-10-15 2021-04-15 Luca Toncelli Metodo per la produzione di materiali granulati atti ad essere utilizzati per la realizzazione di manufatti in lastra o blocco a partire da un impasto
CN111763010B (zh) * 2020-07-04 2021-06-01 上海和惠生态环境科技有限公司 一种实现固体废物高温熔融制备玻璃的方法

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2576312A (en) * 1948-08-16 1951-11-27 Baldwin Hill Company Method of making mineral wool
US2652318A (en) * 1949-11-04 1953-09-15 C U R A Patents Ltd Process for the manufacture of solid materials consisting of aggregated solid particles
US4074991A (en) * 1976-11-08 1978-02-21 Ppg Industries, Inc. Method of preparing boric acid-containing glass batch
GB1585801A (en) 1977-01-04 1981-03-11 Kroyer K K K Methods and apparatus for production of cements
DK158300C (da) * 1983-01-28 1990-10-01 Rockwool Int Fremgangsmaade til fremstilling af mineraluldprodukter
US4540495A (en) * 1984-05-15 1985-09-10 Lewis B. Holloway Process for treating municipal solid waste
US4720295A (en) * 1986-10-20 1988-01-19 Boris Bronshtein Controlled process for making a chemically homogeneous melt for producing mineral wool insulation
SE464980B (sv) * 1989-02-23 1991-07-08 Gullfiber Ab Foerfarande foer smaeltning av material, speciellt avfall, som innehaaller fibrer av oorganiskt material samt organisk substans och eventuellt vatten i en ugn
DE3930182A1 (de) * 1989-07-15 1991-01-24 Applied Ind Materials Verfahren fuer die herstellung von brennstoff-briketts
DE4023561A1 (de) * 1990-07-25 1992-01-30 Fels Werke Gmbh Verfahren zur herstellung von schaumglas-formkoerpern
JP2828328B2 (ja) * 1990-07-26 1998-11-25 横浜市 下水汚泥スラグウールを用いた用紙
JP2775525B2 (ja) 1990-12-25 1998-07-16 月島機械株式会社 結晶化ガラスの製造方法
US5180421A (en) 1991-03-11 1993-01-19 Rostoker, Inc. Method and apparatus for recovering useful products from waste streams
US5304708A (en) 1992-07-14 1994-04-19 Hughes Aircraft Company Alloying metal hydroxide sludge waste into a glass material
US5434333A (en) 1992-09-18 1995-07-18 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Method for treating materials for solidification
FR2697451B1 (fr) 1992-11-04 1995-01-13 Mediterranee Construction Indl Procédé de vitrification de résidus solides issus d'incinération de déchets ménagers et/ou industriels, et produit issu de ce procédé.
JP3188326B2 (ja) 1992-11-06 2001-07-16 有限会社美濃資源開発 溶融スラグの高級資源化方法および低温窯業焼結体の製造方法
US5273566A (en) 1993-01-26 1993-12-28 International Environmelting Corporation Process for producing an environmentally acceptable abrasive product from hazardous wastes
US5797972A (en) * 1993-03-25 1998-08-25 Dynecology, Inc. Sewage sludge disposal process and product
US5738694A (en) * 1994-01-21 1998-04-14 Covol Technologies, Inc. Process for recovering iron from iron-containing material
DE4409263C2 (de) 1994-03-18 1997-02-20 Horn Glasanlagenbau Gmbh & Co Ofen zum Verglasen von Rückständen aus der Industrie
GB9412011D0 (en) * 1994-06-15 1994-08-03 Rockwool Business Dev Production of mineral fibres
JPH10167754A (ja) 1996-12-06 1998-06-23 Toshiba Glass Co Ltd 廃棄物固化用ガラス化材及び廃棄物固化ガラス
AU1563799A (en) * 1997-12-02 1999-06-16 Rockwool International A/S Production of man-made vitreous fibres
US5964911A (en) * 1998-07-28 1999-10-12 Howard J. Greenwald Process for making an abrasive composition
DK200000204A (da) 2000-02-10 2000-02-10 Rockwool Int Paper sludge briquette
US6692544B1 (en) * 2000-04-12 2004-02-17 Ecosystems Projects, Llc Municipal waste briquetting system and method of filling land

Also Published As

Publication number Publication date
EP1255703A1 (en) 2002-11-13
CN1189409C (zh) 2005-02-16
HUP0203472A2 (en) 2003-08-28
PL354995A1 (en) 2004-03-22
UA74802C2 (en) 2006-02-15
EE200200290A (et) 2003-08-15
DK1255703T3 (da) 2005-11-14
ATE299843T1 (de) 2005-08-15
KR20020062321A (ko) 2002-07-25
BG106766A (en) 2003-04-30
AU776548B2 (en) 2004-09-16
HRP20020490B1 (en) 2006-04-30
DE60021426T2 (de) 2006-07-06
CA2393439A1 (en) 2001-06-14
YU41802A (sh) 2004-12-31
NO20022648L (no) 2002-06-05
EP1255703B1 (en) 2005-07-20
EA200200541A1 (ru) 2002-10-31
EA004259B1 (ru) 2004-02-26
AU1851201A (en) 2001-06-18
WO2001042154A1 (en) 2001-06-14
BG65559B1 (bg) 2008-12-30
PL199964B1 (pl) 2008-11-28
SK285759B6 (sk) 2007-07-06
RS49758B (sr) 2008-04-04
US20030083187A1 (en) 2003-05-01
EE05078B1 (et) 2008-10-15
JP2003516298A (ja) 2003-05-13
GEP20053584B (en) 2005-07-25
SK7922002A3 (en) 2002-11-06
BR0016196B1 (pt) 2010-01-26
KR100731401B1 (ko) 2007-06-21
ZA200204453B (en) 2002-10-01
IL150008A0 (en) 2002-12-01
BR0016196A (pt) 2002-08-13
HRP20020490A2 (en) 2004-08-31
DE60021426D1 (de) 2005-08-25
US7017371B2 (en) 2006-03-28
ES2251411T3 (es) 2006-05-01
CN1413174A (zh) 2003-04-23
NO20022648D0 (no) 2002-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20021928A3 (cs) Způsob výroby skla a sklo takto vyrobené
Cheeseman et al. Ceramic processing of incinerator bottom ash
Bernal et al. Management and valorisation of wastes through use in producing alkali‐activated cement materials
Liaw et al. A novel method to reuse paper sludge and co-generation ashes from paper mill
Giro-Paloma et al. Rapid sintering of weathered municipal solid waste incinerator bottom ash and rice husk for lightweight aggregate manufacturing and product properties
EP0022318B1 (en) Method for the production of cementitious compositions and aggregate derivatives from said compositions, and cementitious compositions and aggregates produced thereby
Chen et al. Reuse of incineration fly ashes and reaction ashes for manufacturing lightweight aggregate
Erdogmus et al. New construction materials synthesized from water treatment sludge and fired clay brick wastes
KR100562169B1 (ko) 도시/산업 쓰레기 소각재를 이용한 경량골재 제조방법
CN108516857A (zh) 一种氰化尾渣高强陶粒及其制备方法
KR101247293B1 (ko) 석탄회와 제강슬래그를 활용한 무시멘트 블록제조용 조성물 및 이를 이용한 무시멘트 블록의 제조방법
Gunning Accelerated carbonation of hazardous wastes
Hamood et al. Sustainability of sewage sludge in construction
Singh et al. Red mud as a sustainable road construction material: An experimental investigation
JP2005306707A (ja) 焼結物の製造方法及び焼結物
Thukkaram et al. Characteristics of sewage sludge and its potential applications in the construction industry: a review
Min et al. Arsenic Pollution Control Technologies for Arsenic-Bearing Solid Wastes
Hassan et al. Mechanical ProPerties and toxicity characteristic of PetroleuM sludge incorPorated with PalM oil fuel ash and Quarry dust in solidification/stabilization Matrices
KR100440212B1 (ko) 소각 더스트를 이용한 아스콘 채움재의 제조방법
Mandal et al. Waste incorporation in glass: A potential alternative and safe utilization
JP2008156197A (ja) 焼成物の製造方法
Ghrairi et al. Mixture Design Identification of Admissible Tannery Sludge Incorporation in Fired Bricks
KR101170908B1 (ko) 하수슬러지용 분말 고화제 및 그 제조방법
Salas et al. Environmental Assessment of Alkali-Activated Materials Based on Agro-Industrial Waste as Alkaline Activators Through Leaching Tests
JP2002255612A (ja) 人工骨材用原料混和材及びこれを含む人工骨材