SK282938B6 - Spoj, spôsob jeho výroby a elektrické zariadenie obsahujúce aspoň jeden takýto spoj - Google Patents

Spoj, spôsob jeho výroby a elektrické zariadenie obsahujúce aspoň jeden takýto spoj Download PDF

Info

Publication number
SK282938B6
SK282938B6 SK836-96A SK83696A SK282938B6 SK 282938 B6 SK282938 B6 SK 282938B6 SK 83696 A SK83696 A SK 83696A SK 282938 B6 SK282938 B6 SK 282938B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sheets
metal
conductor
thread
metal component
Prior art date
Application number
SK836-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK83696A3 (en
Inventor
Laurent Letourneux
Jean-Luc Rondeau
Pascal Tabuteau
Original Assignee
Legrand
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand, Legrand Snc filed Critical Legrand
Publication of SK83696A3 publication Critical patent/SK83696A3/sk
Publication of SK282938B6 publication Critical patent/SK282938B6/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R4/00Electrically-conductive connections between two or more conductive members in direct contact, i.e. touching one another; Means for effecting or maintaining such contact; Electrically-conductive connections having two or more spaced connecting locations for conductors and using contact members penetrating insulation
    • H01R4/10Electrically-conductive connections between two or more conductive members in direct contact, i.e. touching one another; Means for effecting or maintaining such contact; Electrically-conductive connections having two or more spaced connecting locations for conductors and using contact members penetrating insulation effected solely by twisting, wrapping, bending, crimping, or other permanent deformation

Landscapes

  • Connections Effected By Soldering, Adhesion, Or Permanent Deformation (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Multi-Conductor Connections (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Insertion Pins And Rivets (AREA)
  • Battery Mounting, Suspending (AREA)

Abstract

Spoj obsahuje kovovú súčasť (11), ku ktorej je pripojené kovové jadro (12) viacvláknového elektrického vodiča (13). Kovová súčasť (11) obsahuje dva aspoň miestne sa prekrývajúce plechy (15A, 15B) navzájom spojené aspoň jedným nitom (16) vytvoreným priamo z týchto plechov (15A, 15B) a kovové jadro (12) elektrického vodiča (13) je zovreté medzi uvedenými plechmi (15A, 15B) priamo v tomto nite (16), pričom aspoň niektoré z jeho vlákien (14) obchádzajú tento nit (16) v rovine k nemu v podstate axiálnej.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka všeobecne elektrických spojov obsiahnutých v elektrických zariadeniach, a to tak na vonkajšie pripojenie, ako aj na vnútorné spojenie medzi jednotlivými súčasťami.
Konkrétne sa týka spoja, ktorý obsahuje kovovú súčasť, ku ktorej je pripojené kovové jadro viacvláknového elektrického vodiča.
Doterajší stav techniky
S odhliadnutím od iných riešení, ktoré napríklad používajú spájkovanie, a s obmedzením na tie, ktorým je vynález najbližší, sa dosiaľ najčastejšie vopred obnažený koniec kovového jadra elektrického vodiča priečne navinie okolo spojovacieho prvku, ako je nit alebo skrutka, pripevneného na kovovej súčasti, a potom sa k nej týmto spojovacím prvkom osovo pripevní.
Vzniknutý spoj je obvykle uspokojivý. Má však určité nevýhody.
Predovšetkým je vyhotovenie takého spoja relatívne nákladné, pretože vyžaduje použitie nitu alebo skrutky navyše k pripojovanej kovovej súčasti a pretože je uskutočniteľné prakticky iba manuálne.
Je tomu tak tiež preto, aby sa zabránilo rozvoľneniu vlákien elektrického vodiča, schopných poškodiť izoláciu spoja, keby jedno alebo niekoľko z nich vyčnievalo do strany, je nutné tieto vlákna pred navinutím na použ.itý spojovací prvok upraviť, napríklad ich stočením, aby držali pohromade.
Ak sa na uľahčenie automatizácie na toto kovové jadro pripojí svorka, cena tejto svorky a jej montáže nevyhnutne zaťaží cenu celku.
Okrem toho môže taký elektrický spoj, napriek starostlivosti venovanej jeho vyhotoveniu, viac či menej zlyhať, pokiaľ je elektrický vodič vystavovaný nevhodnému ťahu a pokiaľ nie sú v tomto ohľade realizované iné ochranné vybavenia.
Ukazuje sa totiž, že odolnosť takého spoja v ťahu je relatívne slabá a kovové jadro elektrického vodiča má pritom tendenciu sa uvoľniť jednoduchým odvinutím zo spojovacieho prostriedku.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje spoj obsahujúci kovovú súčasť, ku ktorej jc pripojené kovové jadro viacvláknového elektrického vodiča, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že kovová súčasť obsahuje dva aspoň miestne sa prekrývajúce plechy, navzájom spojené aspoň jedným nitom vytvoreným priamo z týchto plechov, a kovové jadro elektrického vodiča je zovreté medzi plechmi priamo v tomto nite, pričom aspoň niektoré z jeho vlákien obchádzajú tento nit v rovine k nemu v podstate axiálnej.
Ďalej je predmetom vynálezu spôsob výroby tohto spoja a akékoľvek elektrické zariadenie obsahujúce spoj tohto typu.
Usporiadanie podľa vynálezu umožňuje realizovať zvlášť ekonomické vyhotovenie takého spoja a súčasne umožňuje odstrániť uvedené nevýhody.
Toto riešenie je založené na pozorovaní, dosiaľ nezaznamenanom, že ak je pripojovaná kovová súčasť tvorená dvoma prekrývajúcimi sa plechmi, navzájom spojenými aspoň jedným nitom vytvoreným priamo z týchto plechov známou technikou zvanou „clinchage“, alebo ak obsahuje táto kovová súčasť miestne dva také plechy, či už ide o rôzne plechy, alebo o plechy vyhotovené v jednom kuse z tej istej formy, je možné príslušný nit využiť na zaistenie mechanického spojenia medzi plechmi a súčasne požadovaného elektrického spojenia pri vynikajúcich podmienkach bezpečnosti a spoľahlivosti.
Spoj podľa vynálezu je teda vyhotovený tak, že miesto, aby vlákna kovového jadra elektrického vodiča obchádzali nit obvyklým spôsobom v priečnej rovine, t. j. v rovine kolmej na os nitu, sú aspoň niektoré z vlákien uložené v rovine axiálnej proti tomuto nitu, tzn. v rovine prechádzajúcej osou tohto nitu alebo s ňou rovnobežnej, v dráhe, ktorá je v dôsledku vyhotovenia nitu nutne zalomená.
Nit takto totiž vytvára pre tieto vlákna prekážku, čo by nebolo možné docieliť akýmkoľvek nitom alebo akoukoľvek skrutkou.
V dôsledku tejto prekážky je odolnosť spoja z hľadiska ťahu, pôsobiaceho na elektrický vodič, značne zosilnená.
Navyše je zvlášť výhodné, že spôsob spojovania podľa vynálezu prebieha priamo počas procesu zostavovania dvoch plechov, prináležiacich k pripojovanej kovovej súčasti alebo ju tvoriacich, súčasne s týmto procesom zostavovania.
Nevyžaduje teda podstatné dodatočné náklady.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Uskutočnenia a výhody vynálezu ďalej vyplynú z nasledujúceho opisu príkladného vyhotovenia v súvislosti s pripojeným schematickým výkresom, kde obr. 1 predstavuje pohľad na spoj podľa vynálezu; obr. 2 predstavuje pohľad zhora pozdĺž šípky II na obr. 1; obr. 3 predstavuje pohľad na čiastočný pozdĺžny rez pozdĺž línie III-ΠΙ z obr. 1 vo väčšom meradle;
obr. 4 predstavuje pohľad na priečny rez pozdĺž línie IV-IV z obr. 1 v meradle obr. 3;
obr. 5 predstavuje perspektívny pohľad, znázorňujúci spôsob výroby spoja.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Spoj 10 podľa vynálezu, ako je znázornený na obrázkoch, obsahuje osebe všeobecne známu kovovú súčasť 11, ku ktorej je pripojené kovové jadro 12 viacvláknového elektrického vodiča 13.
Viacvláknovým elektrickým vodičom 13 sa obvykle rozumie elektrický vodič 13, ktorého kovové jadro 12 je tvorené zväzkom vlákien 14, ktoré sú v zásade aspoň pôvodne priamočiare a rovnobežné.
Podľa vynálezu obsahuje kovová súčasť 11 dva aspoň miestne sa prekrývajúce plechy 15A, 15B, navzájom spojené aspoň jedným nitom 16, vytvoreným priamo z týchto plechov 15A, 15B, a kovové jadro 12 elektrického vodiča 13 je zovreté medzi týmito plechmi 15A, 15B priamo v tomto nite 16, pričom aspoň niektoré z jeho vlákien 14, pokiaľ nie všetky, obchádzajú uvedený nit 16 v rovine k nemu v podstate axiálnej.
Nit 16 je osebe známym spôsobom tvorený dvoma dutými výstupkami 17A, 17B napríklad kruhového prierezu, vyhotovenými v plechu 15A, resp. 15B, vzniknutými spoločným lisovaním plechov 15A, 15B technikou zvanou „clinchage“, ktoré majú doplňujúci sa tvar a rovnakú os A a sú do seba navzájom dostatočne tesne zasadené, aby me2 chanickým spojením zaisťovali požadované zostavenie plechov 15A, 15B.
Technika „clinchage“ je dostatočne známa a pretože sa priamo netýka vynálezu, nie je tu podrobne opisovaná.
Uvádza sa iba, že ako je schematicky znázornené na obr. 5, priblížia sa plechy 1SA, 15B navzájom pozdĺž šípok F, až sa navzájom prekrývajú, načo sa lisujú pri podmienkach vedúcich k tomu, že sa na dutých výstupkoch 17A, 17B, ako je zrejmé na obr. 4 a 5, vytvorí podkos, zosilňujúci odolnosť spoja pozdĺž osi A vzniknutého nitu 16.
Podľa vynálezu sa medzi plechy 15A, 15B vloží obnažený koniec kovového jadra 12 elektrického vodiča 13 priamo v mieste 16', zvolenom na vytvorenie nitu 16, ako je schematicky znázornené kružnicou na obr. 5.
Ukazuje sa totiž, že aspoň niektoré z vlákien 14, pokiaľ nie všetky, tohto kovového jadra 12, zalomené obchádzajú vzniknutý nit 16 v rovine prechádzajúcej jeho osou A alebo rovnobežne s ňou, ako tiež vyplýva z obr. 3 a 4, a že prítomnosť týchto vlákien 14 zaručuje dostatočnú kvalitu zostavy.
Takto je zaistené súčasne spojenie dvoch plechov 15A, 15B a elektrické pripojenie elektrického vodiča 13 ku kovovej súčasti 11, ktorú vytvárajú.
Na obrázkoch je spoj 10 vytvorený dvoma plechmi 15A, 15B, čo v praxi sú prekrývajúce sa jednoduché kovové pásy.
Okrem nitu 16, zaisťujúceho pripojenie elektrického vodiča 13, sú tieto dva plechy 15A, 15B spojené aspoň jedným ďalším nitom 16 v určitej vzdialenosti od prvého nitu.
Vo výhodnom uskutočnení ďalej je spoj 10 podľa vynálezu vybavený v určitej vzdialenosti od oboch nitov 16, presnejšie medzi nimi, ďalšou súčasťou 18 z jedného kusu.
V znázornenom vyhotovení obsahuje táto ďalšia súčasť 18 aspoň jednu zdierku 19, v praxi tri zdierky 19 v jednej priamke, na vytvorenie aktívnej časti prúdovej zásuvky.
Každá zo zdierok 19 vzniká miestnou deformáciou 20A, 20B plechu 15A, resp. 15B v tvare kruhového oblúku.
Na obr. 2 sú schematicky prerušovanými čiarami znázornené kolíky 21 elektrickej zástrčky, zasunuté v krajných zdierkach 19 a tvoriace dvojicu so zásuvkou, ktorá je takto tvorená touto ďalšou súčasťou 18.
Je teda zrejmé, že zasunutie týchto kolíkov 21 do zdierok 19 namáha sústavu oboch plechov 15A, 15B v smere oddialenia oboch týchto plechov 15A, 15B pozdĺž osi A nitov 16, čo vyžaduje dobrú odolnosť zostavy pozdĺž osi A.
Spoj 10 podľa vynálezu v tomto prípade patrí napríklad k viaczásuvkovému bloku.
Môže však tiež prináležať k akémukoľvek inému elektrickému zariadeniu bez toho, aby nutne tvoril jeho ďalšiu súčasť.
Vynález sa neobmedzuje na opísané a znázornené uskutočnenia, ale zahrnuje všetky varianty uskutočnení, hlavne pokiaľ ide o prierez nitu alebo nitov, vytvorených medzi príslušnými plechmi, pričom tento prierez nemusí byť nutne kruhový.
Okrem toho, ako už bolo uvedené, tieto plechy nemusia byť nutne rôzne. Môže, ísť napríklad o plechy, ktoré sú vyhotovené v jednom kuse z tej istej formy a sú navzájom príslušne prehnuté.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spoj obsahujúci kovovú súčasť (11), ku ktorej je pripojené kovové jadro (12) viacvláknového elektrického vodiča (13), vyznačujúci sa tým, že uvedená kovová súčasť (11) obsahuje dva aspoň miestne sa prekrý vajúce plechy (15A, 15B), navzájom spojené aspoň jedným nitom (16), vytvoreným priamo z týchto plechov (15A, 15B), a kovové jadro (12) elektrického vodiča (13) je zovreté medzi uvedenými plechmi (15A, 15B) v tomto nite (16), pričom aspoň niektoré z jeho vlákien (14) obchádzajú tento nit (16) v rovine k nemu v podstate axiálnej.
  2. 2. Spoj podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že v určitej vzdialenosti od nitu (16), ktorý ich spája, tvoria plechy (15A, 15B) kovovej súčasti (11) spoločne ďalšiu súčasť (18) z jedného kusu.
  3. 3. Spoj podľa nároku 2, vyznačujúci sa t v m , že uvedená ďalšia súčasť (18) obsahuje aspoň jednu zdierku (19).
  4. 4. Spôsob výroby spoja podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 3, vyznačujúci sa tým, že medzi spojované plechy (15A, 15B) sa vloží obnažený koniec kovového jadra (12) pripojovaného elektrického vodiča (13) priamo v mieste (16') zvolenom na vytvorenie nitu (16), načo sa vytvorí nit (16), Čím sa zaistí súčasne zostavenie plechov (15A, 15B) a elektrické pripojenie elektrického vodiča (13) ku kovovej súčasti (11), ktorú tieto plechy tvoria.
SK836-96A 1995-07-04 1996-06-25 Spoj, spôsob jeho výroby a elektrické zariadenie obsahujúce aspoň jeden takýto spoj SK282938B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9508035A FR2736471B1 (fr) 1995-07-04 1995-07-04 Ensemble connecte, son procede de realisation, et appareil electrique comportant au moins un tel ensemble connecte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK83696A3 SK83696A3 (en) 1997-02-05
SK282938B6 true SK282938B6 (sk) 2003-01-09

Family

ID=9480657

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK836-96A SK282938B6 (sk) 1995-07-04 1996-06-25 Spoj, spôsob jeho výroby a elektrické zariadenie obsahujúce aspoň jeden takýto spoj

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0753898B1 (sk)
AT (1) ATE174451T1 (sk)
CZ (1) CZ289849B6 (sk)
DE (1) DE69601109T2 (sk)
ES (1) ES2126369T3 (sk)
FR (1) FR2736471B1 (sk)
HU (1) HU220727B1 (sk)
PL (1) PL181488B1 (sk)
SK (1) SK282938B6 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2758658B1 (fr) * 1997-01-21 1999-04-02 Proner Comatel Sa Connecteur electrique
DE10237493A1 (de) * 2002-08-16 2004-07-08 Trw Occupant Restraint Systems Gmbh & Co. Kg Baugruppe aus einer Gasgeneratoraufnahme und einer Masseleitung sowie Verfahren zum Verbinden einer Gasgeneratoraufnahme mit einer Masseleitung
DE202004014379U1 (de) * 2004-09-13 2005-10-27 Brose Fahrzeugteile Gmbh & Co. Kommanditgesellschaft, Coburg Verbindungseinrichtung
FR2989526B1 (fr) * 2012-04-17 2016-05-13 Hager Electro Sas Dispositif de pontage utilisant des materiaux differents et procede de fabrication
FR2990568B1 (fr) 2012-05-11 2014-05-02 Legrand France Assemblage mecanique par rivetage autogene

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1921745A (en) * 1931-05-04 1933-08-08 Superior Switchboard & Devices Wire terminal
GB954618A (en) * 1961-12-06 1964-04-08 Amp Inc Electrical connection
US3579809A (en) * 1968-12-13 1971-05-25 Frantz Mfg Co Method of joining sheets of rigid deformable material
FR2023172A1 (sk) * 1969-11-06 1970-08-07 Amp Inc
DE3679364D1 (de) * 1985-09-14 1991-06-27 Eugen Rapp Verfahren und vorrichtung zum verbinden duenner platten.
DE9114122U1 (de) * 1991-11-13 1993-04-01 Eckold GmbH & Co KG, 3424 St. Andreasberg Vorrichtung zum Fügen von Blechteilen

Also Published As

Publication number Publication date
HU220727B1 (hu) 2002-05-28
PL315091A1 (en) 1997-01-06
HU9601825D0 (en) 1996-08-28
DE69601109D1 (de) 1999-01-21
HUP9601825A2 (en) 1997-07-28
PL181488B1 (pl) 2001-07-31
EP0753898A1 (fr) 1997-01-15
ATE174451T1 (de) 1998-12-15
SK83696A3 (en) 1997-02-05
CZ289849B6 (cs) 2002-04-17
FR2736471A1 (fr) 1997-01-10
ES2126369T3 (es) 1999-03-16
DE69601109T2 (de) 1999-05-06
HUP9601825A3 (en) 2000-03-28
EP0753898B1 (fr) 1998-12-09
CZ197396A3 (en) 1997-01-15
FR2736471B1 (fr) 1997-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE10245808B4 (de) Verfahren zum Herstellen einer elektromagnetischen Abschirmungsstruktur und elektromagnetische Abschirmungsstruktur für elektrische Drähte
US4632496A (en) Connector socket
DE10310149A1 (de) Abgeschirmtes Kabel
DE102017220078A1 (de) Leitermodul
DE112010005274B4 (de) Kabelbaum mit Kurzschlussschaltung und Herstellungsverfahren hierfür
SK282938B6 (sk) Spoj, spôsob jeho výroby a elektrické zariadenie obsahujúce aspoň jeden takýto spoj
DE102006029731B4 (de) Batterieanschluss
DE1916895A1 (de) Verbindungsklemmen zur Schweissverbindung mit elektrischen Leitungsdraehten
CA1115795A (en) Flexible electrical connector assembly
JP3832809B2 (ja) 簡易電磁波シールド構造およびその製造装置
DE4305877A1 (sk)
KR20090001582U (ko) 스플라이스 조인트 터미널의 구조
JP3883105B2 (ja) 簡易電磁波シールド構造およびその製造装置
EP0034111A1 (de) Flexible elektrische Leitung
EP1362391B1 (de) Anschlussklemme
DE102021109918B4 (de) Batteriemodulverbinder, verfahren zum herstellen eines batteriemodulverbinders und batteriesystem
KR200176390Y1 (ko) 전선 접속용 분기 슬리브
DE10124368A1 (de) Elektromagnetische Spulenbaueinheit für elektromagnetisches Gerät
KR880000770Y1 (ko) 쉐이딩 모우터의 와인딩 보빈
JPH0229779Y2 (sk)
JP2010073328A (ja) コネクタアッセンブリ、ワイヤハーネス、並びにワイヤハーネスの製造方法
JPS58222510A (ja) 電気機器の接続装置
KR860000537Y1 (ko) 개량 전선 연결구
JPH0817487A (ja) 超電導線の接続方法
DE3211716A1 (de) Spulenkoerper