SK282858B6 - Spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého - Google Patents
Spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého Download PDFInfo
- Publication number
- SK282858B6 SK282858B6 SK1418-97A SK141897A SK282858B6 SK 282858 B6 SK282858 B6 SK 282858B6 SK 141897 A SK141897 A SK 141897A SK 282858 B6 SK282858 B6 SK 282858B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- calcium
- pantothenic acid
- pantothenate
- activated carbon
- organic solvent
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P13/00—Preparation of nitrogen-containing organic compounds
- C12P13/02—Amides, e.g. chloramphenicol or polyamides; Imides or polyimides; Urethanes, i.e. compounds comprising N-C=O structural element or polyurethanes
Landscapes
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Zoology (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
Abstract
Je opísaný spôsob, ktorý pozostáva z oddelenia nerozpustných tuhých látok z fermentačného média mikroorganizmov produkujúcich kyselinu D-pantoténovú; z odfarbenia fermentačného média aktívnym uhlím na získanie roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú; z úpravy pH roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú na hodnotu pH 1 až 5; z uvedenia tohto roztoku do kontaktu s granulovaným aktívnym uhlím uloženým najmenej v dvoch kolónach sériovo prepojených na adsorpciu kyseliny D-pantoténovej aktívnym uhlím až do adsorpčného bodu nasýtenia, pri ktorom sacharidy majú nižšiu schopnosť ako kyselina D-pantoténová; evolúciu kyseliny D-pantoténovej hydrofilným organickým rozpúšťadlom; neutralizáciu eluátu alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik na precipitáciu D-pantotenátu vápenatého; a zozbieranie získaného D-pantotenátu vápenatého.ŕ
Description
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu výroby D-pantotenátu vápenatého z fermentačného média mikroorganizmov produkujúcich kyselinu D-pantoténovú. D-pantotenát vápenatý má široké použitie ako vitamín v medicíne, v potravinárstve, krmovinárstve a pod.
Doterajší stav techniky
Bežné spôsoby výroby pantotenátu vápenatého možno zhruba klasifikovať do chemických syntetických postupov a priamych fermentačných procesov. Chemické syntézy sa bežne používajú pri priemyselnej výrobe a sú založené na syntéze D,L-pantolaktónu z východiskovej zlúčeniny izobutylaldehydu a rozdelení produktu na optické izoméry chemickou alebo enzymatickou metódou s následnou kondenzáciou výsledného D-pantolaktónu s β-alanínom vápnika za vzniku D-pantotenátu vápenatého. Priama fermentačná metóda opísaná v JP-A 6-261772 uvádza nový proces priamej výroby D-pantotenátu vápenatého mikroorganizmami zo sacharidu a β-alanínu. Opisuje proces výroby D-pantotenátu vápenatého priamo z fermentačného média, z kyseliny D-pantoténovej, a predstavuje odsolenie fermentačného média ionexovou chromatografiou, následnou neutralizáciou, ktorá skoncentruje kyselinu D-pantoténovú ako vápenatú soľ, a pridanie metylalkoholu (koncentrácia metylalkoholu: 83 % objem/objem), čo spôsobí precipitáciu kryštálov D-pantotenátu vápenatého.
Priame fermentačné procesy sú účinnejšie ako proces chemickej syntézy, pretože si nevyžadujú delenie optických izomérov a pod. Ale fermentačné médium obsahuje okrem kyseliny D-pantoténovej aj nerozpustné látky, ako mikrobiálne bunky a pod., rôzne rozpustné nečistoty, ako monosacharidy, oligosacharidy, organické kyseliny, proteiny, anorganické soli (katióny, anióny) a pod. Najdôležitejším problémom je preto čo najúčinnejšie oddeliť D-pantotenát vápenatý od fermentačného média a jeho prečistenie od nečistôt. Ako je opísané, JP-A 6-261772 opisuje proces výroby D-pantotenátu vápenatého priamo z fermentačného média, z kyseliny D-pantoténovej, ktorý je založený na odsolení fermentačného média pomocou ionexovcj chromatografie, s následnou neutralizáciou krôli skoncentrovaniu kyseliny D-pantoténovej vo forme vápenatej soli a pridaním metylalkoholu (koncentrácia metylalkoholu: 83 % objem/objem), ktorý precipituje kryštály D-pantotenátu vápenatého. Tento proces má však nasledovné úskalia, (i) Živicový ionex nemôže odstrániť monosacharidy alebo oligosacharidy prítomné vo fermentačnom médiu, a tieto sú potom prítomné v produkte kryštalizácie surového roztoku v množstve asi 10 % množstva kyseliny pantoténovej. Tieto zvyškové monosacharidy alebo oligosacharidy spôsobujú sfarbenie teplom počas koncentrovania roztoku po živicovej ionexovej chromatografii, alebo zníženie kryštalizačného výťažku počas kryštalizácie, (ii) S cieľom dosiahnuť vysoký kryštalizačný výťažok, roztok ošetrený ionexovou živicou musí byť skoncentrovaný, aby sa dosiahla vysoká koncentrácia (asi 50 %) D-pantotenátu vápenatého pred pridaním metylalkoholu, takže koncentrácia D-pantotenátu vápenatého v kryštalizovanom surovom roztoku nie je nižšia ako 7 % (hmotnosť/objem) a koncentrácia metylalkoholu je asi 90 % (objem/objem). Roztok D-pantotenátu vápenatého v takejto koncentrácii má veľmi vysokú viskozitu, čo sťažuje koncentrovanie roztoku.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 je diagram kolóny A a kolóny B spojených v sérii a naplnených aktívnym uhlím. Symboly (i) až (iv) predstavujú prietoky.
Obr. 2 ukazuje priebeh kriviek po prechode spracovávanej kvapaliny cez LH2C kolónu s aktívnym uhlím. Tenká plná čiara A predstavuje priebeh krivky pre kyselinu D-pantoténovú. Hrubá plná čiara B predstavuje priebeh krivky pre sacharidy. Úsek (a) predstavuje adsorpčný bod kyseliny D-pantoténovej, (b) je adsorpčný bod nasýtenia pre kyselinu D-pantoténovú.
Obr. 3 znázorňuje elučné krivky po prechode cez LH2C kolónu s aktívnym uhlím pri použití metylalkoholu ako eluenta. Tenká plná čiara A, hrubá plná čiara B a prerušovaná čiara C predstavujú elučné krivky pre kyselinu D-pantoténovú, vodu a sacharidy.
Podstata vynálezu
Podstatou tohto vynálezu je spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého, ktorý pozostáva z oddelenia nerozpustných tuhých látok z fermentačného média mikroorganizmov produkujúcich kyselinu D-pantoténovú; odfarbenia fermentačného média aktívnym uhlím na získanie roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú; úpravy pH roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú na hodnotu pH 1 až 5; uvedenia roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú do kontaktu s granulovaným aktívnym uhlím uloženým najmenej v dvoch kolónach sériovo prepojených na adsorpciu kyseliny D-pantoténovej aktívnym uhlím až do adsorpčného bodu nasýtenia, pri ktorom sacharidy majú nižšiu adsorpčnú schopnosť ako kyselina D-pantoténová; elúciu kyseliny D-pantoténovej hydrofilným organickým rozpúšťadlom; neutralizácie eluátu alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik na precipitáciu D-pantotenátu vápenatého; a zozbierania získaného D-pantotenátu vápenatého.
Podľa predmetu vynálezu hydrofilným organickým rozpúšťadlom je nižší alkohol s 1 až 5 atómami uhlíka, najmä metylalkohol a alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik je hydroxid vápenatý.
Výhodne podľa vynálezu je hydrofilným organickým rozpúšťadlom metylalkohol, alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik je hydroxid vápenatý a získaný D-pantotenát vápenatý je vo forme kryštálov obsahujúcich 4 molekuly metylalkoholu a jednu molekulu vody.
Ako je podrobne opísané ďalej, roztok s obsahom kyseliny pantoténovej je výhodne fermentačný roztok, z ktorého je odstránený nerozpustný materiál. Hodnota pH roztoku s obsahom kyseliny D-pantoténovej je výhodne 1 až 5. Výhodne roztok s obsahom kyseliny D-pantoténovej je kontinuálne privádzaný do kontaktu s aktívnym uhlím, naplneným najmenej v dvoch kolónach spojených navzájom sériovo, až do adsorpčného bodu nasýtenia. Hydrofilné organické rozpúšťadlo je výhodne nižší 1 až 5 uhlíkový alkohol. Alkalické činidlo s obsahom vápnika je výhodne hydroxid vápenatý. Výhodne je organické hydrofilné rozpúšťadlo metylalkohol, alkalické činidlo s obsahom vápnika je hydroxid vápenatý a D-pantotenát vápenatý sa získa vo forme kryštálov s obsahom 4 molekúl metylalkoholu a jednej molekuly vody.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Podľa predkladaného vynálezu môže byť roztok s obsahom kyseliny D-pantoténovej priamo získaný mikrobiálnou fermentáciou tak, ako je opísané v JP-A 6-261772, kultiváciou mikroorganizmu, ktorý môže produkovať kyselinu D-pantoténovú, ako je bakteriálny kmeň črevnej Escherichia coli 814/pFV 31 (IFO 15374, FERM BP-4401), v médiu s obsahom zdroja cukru, akým je glukóza, a kontaktom bakteriálneho kmeňa s β-alanínom. Množstvo produkovanej kyseliny D-pantoténovej je normálne 40 g/L. Výhodne sú nerozpustné pevné látky, ako bakteriálne bunky, odstránené z roztoku konvenčnými metódami na odstránenie nerozpustných látok v kvapaline, ako je centrifugácia, filtrácia atď., na zabránenie kontaminácie uhlia v neskoršom kroku spracovania s aktívnym uhlím a predĺženie životnosti uhlia atď.
V roztoku s obsahom kyseliny D-pantoténovej, z ktorého boli odstránené nerozpustné pevné časti ako bakteriálne bunky, bolo upravené pH normálne na hodnotu 1 až 5, výhodne je hodnota pH 2 až 4, anorganickou kyselinou, ako kyselina chlorovodíková, kyselina sírová atď. Keď hodnota pH je nižšia ako 1, kyselina D-pantoténová sa rýchlo rozkladá a klesá výťažok. Keď hodnota pH prekročí hodnotu 5, množstvo kyseliny D-pantoténovej adsorbovanej na aktívne uhlie sa zníži, kým množstvo polysacharidov sa zvýši a separačná schopnosť sacharidov je znížená.
Aktívne uhlie použité v tomto vynáleze nie je špecificky obmedzené. Môžu byť použité akékoľvek komerčné výrobky aktívneho uhlia určené na delenie kvapalín. Výhodnými príkladmi aktívneho uhlia sú aktívne uhlia, v ktorých celkový objem pórov, s priemerom nie väčším ako 300 A, (ďalej uvádzané ako „objem pórov“) nie je menši ako 0,4 cc/g a priemerný priemer pórov s priemerom nie väčším ako 300 A (ďalej uvádzaný ako „priemerný priemer pórov“), nie je menší ako 17 Ä. Aktívne uhlia, ktoré majú takéto vlastnosti, sa môžu získať napríklad, 1. namočením dreveného materiálu, ako kusy dreva, škrupiny kokosových orechov a pod., do chemikálie, ako je chlorid zinočnatý, kyselina fosforečná, chlorid vápenatý a pod., a následným zahriatím asi na 600 až 700 °C, vymytím chemikálie kyselinou, ako je kyselina chlorovodíková a pod., alebo 2. pôsobením alkalického činidla na uhlie, smolu s následnou aktiváciou prúdom plynu oxidu uhličitého a pod., pri 750 až 900 °C. Aktívne uhlie môže byť vo forme prášku alebo v granulovanej forme. Z dôvodu kontroly tlaku, keď je naplnené v kolóne, sú výhodné granulované formy. Príkladmi aktívneho uhlia sú granulované Shirasagi KLH (výrobca Takeda Chemical Industries, Ltd., objem pórov: 1,09 cc/g, priemerný priemer pórov: 32 Ä), granulované Shirasagi W (výrobca Takeda Chemical Industries, Ltd., objem pórov: 0,49 cc/g, priemerný priemer pórov: 18 Ä), granulované Shirasagi LH2C (výrobca Takeda Chemical Industries, Ltd., objem pórov: 0,74 cc/g, priemerný priemer pórov: 19 A), CAL (výrobca Calgon Corporation, objem pórov: 0,55 cc/g, priemerný priemer pórov: 21 Ä), granulované aktívne uhlie Daiahope 008 (výrobca Mitsubishi Chemical Cooperation, objem pórov: 0,61 cc/g, priemerný priemer pórov: 20 A) atď.
Kvapalina, ktorá sa má spracovať, sa výhodne dostane do styku s aktívnym uhlím adsorpčnou metódou, pri ktorej kvapalina prechádza cez aktívne uhlie naplnené v kolóne. Táto metóda umožňuje chromatografické oddelenie nečistôt a uľahčuje frakcionáciu eluátu kyseliny D-pantoténovej hydrofilným organickým rozpúšťadlom. Výhodnou metódou na praktické použitie je tzv. sériová adsorpcia, pri ktorej prechádza kvapalina cez najmenej dve kolóny v sério vom usporiadaní, ktoré sú naplnené aktívnym uhlím na adsorpciu kyseliny D-pantoténovej aktívnym uhlím.
Adsorpcia pri použití dvoch kolón je vysvetlená v nasledovnom príklade. Ako ukazuje obr. 1, kolóny A a B naplnené aktívnym uhlím sú sériovo usporiadané a spracovávaná kvapalina prechádza cez kolóny v nasledovnom poradí: (i) -> (ii) -> (iv) -> (v) -> (vi). Prietok pokračuje, kým koncentrácia kyseliny pantoténovej vo výtoku z kolóny A nie je rovnaká ako v prítoku do kolóny A. Keď koncentrácie vo výtoku a prítoku sú rovnaké, kolóny A a B sú oddelené od seba, prietok sa prepne na kolónu B a iná kolóna s aktívnym uhlím je sériovo pripojená ku kolóne B. Prietok pokračuje, kým koncentrácie kyseliny pantoténovej vo výtoku a prítoku kolóny B nie sú rovnaké.
Obrázok 2 predstavuje priebeh kriviek pre kyselinu D-pantoténovú a sacharidy, po prechode priameho fermentačného média cez LH2C kolónu po predchádzajúcom oddelení bakteriálnych buniek, po odfarbení aktívnym uhlím a úprave pH na hodnotu 3 kyselinou chlorovodíkovou. Bod, v ktorom koncentrácie kyseliny pantoténovej vo výtoku a prítoku kolóny A sa stávajú rovnaké, je adsorpčný bod nasýtenia (b). V adsorpčnom bode nasýtenia (b) je kyselina D-pantoténová adsorbovaná (asi 200 g/L - LH2C) v množstve asi 1,5 krát väčšom ako v prelomovom adsorpčnom bode (a), keď nevyteká žiadna kyselina pantoténová. Kyselina D-pantoténová vytekajúca po prelomovom adsorpčnom bode je adsorbovaná v ďalšej kolóne. Sacharidy alebo iné nečistoty prítomné v spracovávanej kvapaline majú nižšiu adsorpciu na kyselinu D-pantoténovú, a preto sú hnané do eluátu kyselinou D-pantoténovou a prelomový pomer sacharidov alebo iných nečistôt dosiahne 250 %. Zistilo sa, že keď spracovanie pokračuje až do adsorpčného bodu nasýtenia, najmenej 90 % sacharidov v spracovávanej kvapaline môže byť oddelených a odstránených. Toto je nový, neočakávaný nález pre odborníkov. Anorganické soli prítomné v spracovávanej kvapaline vytekajú, pretože sa neadsorbujú na aktívne uhlie. Anorganické soli môžu byť tak oddelené a odstránené.
Kyselina D-pantoténová nasýtené adsorbovaná na aktívne uhlie v kolóne potom vyteká po pretečení hydrofilného organického rozpúšťadla cez kolónu naplnenú aktívnym uhlím. Výhodnými príkladmi hydrofilných organických rozpúšťadiel sú nižšie alkoholy s 1 až 5 atómami uhlíka, ako metylalkohol, etylalkohol, izopropylalkohol atď. Metylalkohol je výhodný najmä v nasledujúcom kryštalizačnom kroku. Kryštály D-pantotenátu vápenatého sú polymorfné a existujú ako α, β alebo γ kryštály, kryštály so štyrmi molekulami metylalkoholu (MeOH) a jednou molekulou H2O (4MeOH . 1H2O kryštály) alebo ako amorfné formy v závislosti od rozpúšťadla. Granulované 4MeOH . 1H2O kryštály kryštalizujú zo surového kryštalizačného rozpúšťadla a ich kryštalizačná schopnosť je veľmi vysoká. Elučná teplota je 10 až 30 °C, výhodne 20 až 30 °C.
Elúcia kyseliny D-pantoténovej z kolóny aktívneho uhlia pri použití metylalkoholu je vysvetlená ďalej v príklade pre obrázok 3, ktorý zaznamenáva elučné krivky príkladu 1.
Prvá frakcia (0,7 objem, t. j. reaktívny elučný objem oproti LH2C objemu aktívneho uhlia) obsahovala vodu, ktorá bola zachytená v kolóne a je z nej vytláčaná. Koncentrácia kyseliny D-pantoténovej v tejto frakcii bola len 0,4 % (hmotnosť/objem). Druhá frakcia (1,5 objem) obsahovala 8,7 % (hmotnosť/objem) kyseliny D-pantoténovej a
7,5 % (hmotnosť/objem) vody. Keďže koncentrácia kyseliny D-pantoténovej v spracovávanej kvapaline bola 2,6 % (hmotnosť/objem), kyselina D-pantoténová bola v tejto frakcii skoncentrovaná 3,4 krát. Posledná frakcia (0,8 objem) obsahovala 0,9 % (hmotnosť/objem) kyseliny D3
-pantoténovej a 0,05 % (hmotnosť/objem) vody. Výťažky kyseliny D-pantoténovej v troch frakciách boli 2 %, 90 % a 4%.
Koncentrácia hydrofilného organického rozpúšťadla v eluáte je normálne 80 až 98 % (objem/objem), výhodne 85 až 95 %, najvýhodnejšie 90 až 92 % a koncentrácia kyseliny D-pantoténovej je výhodne nie menšia ako 7 % (hmotnosť/objem). Preto 1,5 objem elučnej frakcie môže byť neutralizovaný, aby sa získal kryštalizačný surový roztok.
Potom je eluát neutralizovaný alkalickým činidlom s obsahom vápnika. Môže byť použité akékoľvek alkalické činidlo s obsahom vápnika v dostatočnom množstve na neutralizáciu kyseliny D-pantoténovej prítomnej v eluáte. Výhodným je najmä hydroxid vápenatý. Z praktických dôvodov sa pridá do eluátu práškový hydroxid vápenatý v takmer rovnakom mólovom množstve, ako je množstvo kyseliny D-pantoténovej. Keď zostane mikroprášok nezreagovaného hydroxidu vápenatého, výhodne sa tento odfiltruje. Teplota kvapaliny v priebehu neutralizácie sa výhodne udržuje pri nie menej ako 15 °C, čo zabráni vykryštalizovaniu D-pantotenátu vápenatého.
Potom takto pripravený kryštalizačný surový roztok je ochladený na nie viac ako 10 °C, výhodne na nie viac ako 5 °C, pridajú sa zárodočné kryštály v množstve asi 0,2 % (hmotnosť/hmotnosť) a zmes sa ponechá stáť na nie menej ako 10 hodín za miešania a pri 0 až 5 °C za vytvorenia kryštálov D-pantotenátu vápenatého vo vysokom výťažku. Kryštalizačná masa je centrifugovaná konvenčným centrifugačným dehydrátorom, alebo prefiltrovaná tlakovou filtráciou za získania mokrých kryštálov.
Keď sa použije metylalkohol ako eluent, mokré kryštály obsahujú asi 25 % (objem/objem) metylalkoholu a asi 5 % (objem/objem) vody. Mokré kryštály môžu byť vysušené pri zníženom tlaku a pri 70 až 80 °C, čím sa zníži obsah vody na asi 0,5 %. Keď je potrebné, mokré kryštály môžu byť vysušené vzduchom s kontrolovanou vlhkosťou (80 °C, relatívna vlhkosť 20 %) s výsledným obsahom vody asi 2 %. Týmto spôsobom môže byť získaný prášok D-pantotenátu vápenatého ktorý v podstate neobsahuje žiaden metylalkohol. Mokré kryštály môžu byť tiež rozpustené vo vode, výsledný roztok je potom skoncentrovaný tak, že koncentrácia D-pantotenátu vápenatého je 50 % (hmotnosť/objem) po odparení rozpúšťadla, a prášok D-pantotenátu vápenatého, sa získa rozprašovaním, sušením v konvenčnom rozprašovacom sušiči. Všetky kryštalické formy suchého produktu boli premenené na amorfné formy.
Ako je opísané, proces predkladaného vynálezu je veľmi účinný proces, ktorý poskytuje vysoký výťažok D-pantotenátu vápenatého. V tomto procese roztok obsahujúci kyselinu D-pantoténovú prechádza cez kolónu s aktívnym uhlím, D-pantoténová kyselina je adsorbovaná na aktívne uhlie a súčasne dochádza k účinnému oddeleniu a odstráneniu anorganických solí a sacharidov a kyselina D-pantoténová je eluovaná hydrofilným organickým rozpúšťadlom, ako je alkohol. Keď vhodná elučná frakcia je zvolená na základe koncentrácie rozpúšťadla a koncentrácie kyseliny pantoténovej, frakcia per se môže byť použitá ako počiatočná surová kvapalina na neutralizáciu a kryštalizačné kroky. Navyše, D-pantotenát vápenatý môže byť ľahko oddelený a zozbieraný po kryštalizácii.
Nasledujúce príklady ďalej podrobne ilustrujú predkladaný vynález, ale nie sú postavené tak, aby limitovali cieľ vynálezu.
Príklad 1
Kmeň Escherichia coli IFO 814/pFV 31 bol kultivovaný konvenčnou metódou v médiu s obsahom glukózy, ako zdroja uhlíka, v 5-litrovej fermentačnej nádobe na získanie kyseliny D-pantoténovej priamo z fermentačného média (2,5 L). Fermentačné médium bolo prcfiltrované cez keramický filter (výrobca Toshiba Ceramic) s priemerom pórov 0,1 μ pri 40 °C. Získal sa filtrát (1,67 L), z ktorého boli odstránené nerozpustné pevné časti, ako bakteriálne bunky. Tento filtrát obsahoval kyselinu D-pantoténovú (38,5 mg/ml, 64,3 g), sacharidy (celkové množstvo stanovené metódou fenol - kyselina sírová: 10,3 mg/ml, asi 27 % obsahu kyseliny D-pantoténovej). Tento filtrát bol nanesený na kolónu (vnútorný priemer: 70 mm, výška: 130 mm, objem náplne: 500 ml) naplnenú aktívnym uhlím K-l na odfarbenie (výrobca Takeda Chemical Industries, Ltd., objem pórov: 1,12 cc/g, priemerný priemer pórov: 32 A) a získa sa kvapalina (2,4 L) (pomer odfarbenia: 99,5 %) s obsahom vody na premytie. Pridala sa koncentrovaná kyselina chlorovodíková (56 ml) a pH kvapaliny bolo upravené na hodnotu 3,0 a kvapalina kontinuálne prechádzala cez dve kolóny (kolóny A a B, vnútorný priemer: 50 mm, výška: 100 mm, objem náplne: 200 ml) sériovo spojené a naplnené aktívnym uhlím na delenie kvapalnej fázy (LH2C aktívne uhlie, granulát, prúdom aktivované uhlie, výrobca Takeda Chemical Industries, Ltd.). Množstvo surovej kvapaliny, ktoré prešlo cez kolónu A až do adsorpčného bodu nasýtenia, bolo 2,2 L. V tomto kroku kolóna A adsorbovala 29 g (145 g/L - LH2C uhlie) kyseliny D-pantoténovej. Po dosiahnutí adsorpčného bodu nasýtenia, kolóna A bola oddelená od kolóny B, a zvyšná kvapalina prechádzala cez kolónu B. Kolóna A bola premytá so 600 ml vody a potom bola kyselina D-pantoténová eluovaná metylalkoholom. Prvý 0,7 objem (140 ml) nebol použitý a druhý 1,5 objem (300 ml) bol použitý na kryštalizáciu. Posledný 0,8 objem (160 ml) bol použitý ako eluent v ďalšej kolóne na získanie kyseliny D-pantoténovej.
V druhej frakcii bola koncentrácia kyseliny D-pantoténovej 8,7 % (hmotnosť/objem) (26,3 g), celkové sacharidy tvorili 0,43 % (hmotnosť/objem) (1,3 g) a metylalkohol bol prítomný v množstve 92,5 % (objem/objem). K tejto frakcii bol pridaný prášok hydroxidu vápenatého (4,8 g), a zmes bola dobre premiešaná. Takto bola kyselina D-pantoténová neutrál izo vaná a získala sa soľ (D-pantotenát vápenatý: 28,6 g). Kvapalina bola prefiltrovaná cez Nutsche lievik pokrytý diatomacéznou zeminou. Tieto kroky sa uskutočnili pri 20 až 25 °C. Filtrát bol použitý ako kryštalizačný surový roztok. Kryštalizačný surový roztok bol prenesený do fľašky s guľatým dnom, miešadlom a nádoba s obsahom bola ochladená na 5 °C. Boli pridané zárodočné kryštály (0,2 % hmotnosť/hmotnosť) a zmes bola ochladená na 2 °C a udržiavaná pri tej istej teplote 15 hodín. Týmto spôsobom prebiehala kryštalizácia. Kryštalizačná masa bola prefiltrovaná cez 3G sklenený filter, a pri 5 °C bol rozprášený metylalkohol na premytie a získanie mokrých kryštálov (36,6 g) (D-pantotenát vápenatý: 34,4 g, kryštalizačný výťažok: 90 %) s obsahom 4 molekúl MeOH (obsah MeOH: 26 %) a jednej molekuly H2O (obsah vody: 4 %). Mokré kryštály boli vystavené konvenčnému sušeniu pri zníženom tlaku a pri 80 °C a sušeniu vzduchom s kontrolovanou vlhkosťou (80 °C, 20 % relatívna vlhkosť), čím sa získali suché prášky (26,1 g, obsah vody: 2,4 %) D-pantotenátu vápenatého. Tento produkt spĺňa japonské, US a UK štandardy vzhľadom na čírosť, farbu, obsah vápnika, obsah dusíka, špecifickú rotáciu, kryštalickú formu atď.
Ako je opísané, proces podľa predkladaného vynálezu účinne odstraňuje nečistoty, najmä sacharidy tým, že roztok s obsahom kyseliny D-pantoténovej, priamo produkovaný mikrobiálnou fermentáciou, sa dostáva do styku s aktívnym uhlím, ktoré nasýteným spôsobom adsorbuje kyselinu D4
-pantoténovú. Následná eiúcia hydrofílným organickým rozpúšťadlom, ako metylalkohol a pod. pokračuje kryštalizáciou a môže poskytnúť D-pantotenát vápenatý dobrej kvality, z fermentačného filtrátu, vo vysokom výťažku a veľmi účinne.
Claims (5)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z oddelenia nerozpustných tuhých látok z fermentačného média mikroorganizmov produkujúcich kyselinu D-pantoténovú; odfarbenia fermentačného média aktívnym uhlím na získanie roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú;úpravy pH roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú na hodnotu pH 1 až 5;uvedenia roztoku obsahujúceho kyselinu D-pantoténovú do kontaktu s granulovaným aktívnym uhlím uloženým najmenej v dvoch kolónach sériovo prepojených na adsorpciu kyseliny D-pantoténovej aktívnym uhlím až do adsorpčného bodu nasýtenia, pri ktorom sacharidy majú nižšiu adsorpčnú schopnosť ako kyselina D-pantoténová;elúciu kyseliny D-pantoténovej hydrofílným organickým rozpúšťadlom;neutralizáciu eluátu alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik na precipitáciu D-pantotenátu vápenatého; a zozbieranie získaného D-pantotenátu vápenatého.
- 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že hydrofílným organickým rozpúšťadlom je nižší alkohol s 1 až 5 atómami uhlíka.
- 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa t ý m , že nižším alkoholom je metylalkohol.
- 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik je hydroxid vápenatý.
- 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že hydrofílným organickým rozpúšťadlom jc mctylalkohol, alkalickým činidlom obsahujúcim vápnik je hydroxid vápenatý a získaný D-pantotenát vápenatý je vo forme kryštálov obsahujúcich 4 molekuly metylalkoholu a jednu molekulu vody.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP9726895 | 1995-04-21 | ||
PCT/JP1996/000976 WO1996033283A1 (en) | 1995-04-21 | 1996-04-10 | Process for producing calcium d-pantothenate |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK141897A3 SK141897A3 (en) | 1998-02-04 |
SK282858B6 true SK282858B6 (sk) | 2002-12-03 |
Family
ID=14187794
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1418-97A SK282858B6 (sk) | 1995-04-21 | 1996-04-10 | Spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6013492A (sk) |
EP (1) | EP0822989B1 (sk) |
KR (1) | KR100282076B1 (sk) |
CN (1) | CN1074791C (sk) |
AT (1) | ATE199742T1 (sk) |
AU (1) | AU5287396A (sk) |
DE (1) | DE69612090T2 (sk) |
DK (1) | DK0822989T3 (sk) |
ES (1) | ES2157436T3 (sk) |
GR (1) | GR3035984T3 (sk) |
PT (1) | PT822989E (sk) |
SK (1) | SK282858B6 (sk) |
WO (1) | WO1996033283A1 (sk) |
Families Citing this family (27)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AU1798300A (en) * | 1998-12-25 | 2000-07-31 | Fuji Chemical Industries, Ltd. | Method for producing calcium pantothenate |
US6319528B1 (en) * | 1999-05-05 | 2001-11-20 | Degussa Aktiengesellschaft | Feedstuff additive which contains D-pantothenic acid and/or its salts and a process for the preparation thereof |
US6238714B1 (en) * | 1999-05-05 | 2001-05-29 | Degussa-Huls Ag | Feedstuff additive which contains D-pantothenic acid and/or its salts and a process for the preparation thereof |
EP1050219B1 (de) * | 1999-05-05 | 2002-11-20 | Degussa AG | D-Pantothensäure und/oder eines ihrer Salze enthaltende Futtermittel-Additive und Verfahren zu deren Herstellung |
DE10032349A1 (de) | 2000-07-04 | 2002-01-17 | Degussa | Rieselfähige D-Pantothensäure und/oder deren Salze enthaltende Futtermittel-Additive und Verfahren zu deren Herstellung |
MXPA03002345A (es) * | 2000-09-20 | 2003-06-30 | Basf Ag | Suplemento alimenticio para animales que contiene acido d-pantotenico y/o sus sales, metodo mejorado para la produccion del mismo, y su uso. |
DE10106459A1 (de) * | 2001-02-13 | 2002-08-14 | Degussa | Verfahren zur fermentativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen |
DE10106461A1 (de) * | 2001-02-13 | 2002-08-14 | Degussa | Verfahren zur fermentativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen |
DE10106460A1 (de) * | 2001-02-13 | 2002-08-14 | Degussa | Verfahren zur fermentativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen |
MXPA03007455A (es) * | 2001-02-21 | 2004-07-30 | Basf Ag | Metodo y produccion de acido d-pantotenico y las sales de este como adyuvante en productos alimenticios para animales. |
DE10108223A1 (de) * | 2001-02-21 | 2002-10-10 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salze als Zusatz zu Tierfuttermitteln |
DE10108225A1 (de) * | 2001-02-21 | 2002-10-10 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salze als Zusatz zu Tierfuttermitteln |
MXPA03007452A (es) * | 2001-03-09 | 2003-12-04 | Basf Ag | Procesos para la produccion mejorada de pantotenato. |
US6623944B2 (en) | 2001-03-14 | 2003-09-23 | Degussa Ag | Process for preparation of D-pantothenic acid and/or salts thereof |
US6886133B2 (en) * | 2001-06-07 | 2005-04-26 | Microsoft Corporation | Interactive formatting interface |
DE10128780A1 (de) * | 2001-06-13 | 2002-12-19 | Degussa | Verfahren zur fermentativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen |
WO2003004673A1 (en) * | 2001-07-03 | 2003-01-16 | Degussa Ag | Process for the fermentative preparation of d-pantothenic acid and/or salts thereof |
DE10132178A1 (de) | 2001-07-03 | 2003-01-23 | Degussa | Verfahren zur fermantativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen |
AU2002316940A1 (en) | 2001-07-07 | 2003-01-29 | Degussa Ag | Process for the preparation of d-pantothenic acid and/or salts thereof |
US6861711B2 (en) * | 2003-01-03 | 2005-03-01 | Micrel, Incorporated | Thick gate oxide transistor and electrostatic discharge protection utilizing thick gate oxide transistors |
DE10344200A1 (de) * | 2003-09-22 | 2005-05-04 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung eines D-Pantothensäure und/oder deren Salze enthaltendes Tierfuttersupplement |
CN108191688A (zh) * | 2017-12-28 | 2018-06-22 | 大连韦德生化科技有限公司 | 一种合成及结晶d-泛酸钙的方法 |
CN109956882A (zh) * | 2019-03-18 | 2019-07-02 | 安徽农业大学 | 一种泛酸钙的制备方法 |
CN112592290B (zh) * | 2020-12-14 | 2023-08-11 | 广安摩珈生物科技有限公司 | 泛酸钙粗品纯化方法 |
CN114315628B (zh) * | 2021-11-30 | 2023-10-27 | 上海博纳赛恩医药研发有限公司 | 调节D-泛酸钙pH值的方法 |
CN115745827A (zh) * | 2022-09-22 | 2023-03-07 | 山东佰萃生特殊医学用途配方食品有限公司 | 一种发酵法生产泛酸钙的提取工艺 |
KR20240115475A (ko) | 2023-01-19 | 2024-07-26 | 씨제이제일제당 (주) | 고순도의 d-판토텐산 염을 높은 수율로 얻는 방법 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB866488A (en) * | 1958-12-24 | 1961-04-26 | Hoffmann La Roche | A process for the manufacture of vitamins of b-group |
SU403670A1 (ru) * | 1971-05-24 | 1973-10-26 | Способ получения d-кальция пантотената | |
JPS581246B2 (ja) * | 1974-11-11 | 1983-01-10 | 株式会社日立製作所 | タ−ビンバイパス系統を有する蒸気タ−ビンの起動装置 |
SU541839A1 (ru) * | 1975-09-09 | 1977-01-05 | Всесоюзный Научно-Исследовательский Витаминный Институт | Способ очистки -пантотената кальци |
GB1562794A (en) * | 1976-11-26 | 1980-03-19 | Univ Sains Malaysia | Method for the extraction of carotenes from palm oil |
JPS54101412A (en) * | 1978-01-25 | 1979-08-10 | Nippon Shinyaku Co Ltd | Preparation of vitamin p |
EP0493060A3 (en) * | 1990-12-25 | 1993-04-14 | Takeda Chemical Industries, Ltd. | Production method of d-pantothenic acid and plasmids and microorganisms thereof |
JP3710497B2 (ja) * | 1992-09-25 | 2005-10-26 | ビーエーエスエフ アクチェンゲゼルシャフト | D−パント酸、d−パントテン酸およびそれらの塩の製造法 |
JPH06157439A (ja) * | 1992-11-24 | 1994-06-03 | Osaka Gas Co Ltd | アミノ酸の分離回収方法 |
-
1996
- 1996-04-10 PT PT96909326T patent/PT822989E/pt unknown
- 1996-04-10 DE DE69612090T patent/DE69612090T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1996-04-10 KR KR1019970707434A patent/KR100282076B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1996-04-10 AT AT96909326T patent/ATE199742T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-04-10 EP EP96909326A patent/EP0822989B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-04-10 SK SK1418-97A patent/SK282858B6/sk unknown
- 1996-04-10 US US08/647,903 patent/US6013492A/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-04-10 WO PCT/JP1996/000976 patent/WO1996033283A1/en active IP Right Grant
- 1996-04-10 DK DK96909326T patent/DK0822989T3/da active
- 1996-04-10 ES ES96909326T patent/ES2157436T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-04-10 AU AU52873/96A patent/AU5287396A/en not_active Abandoned
- 1996-04-10 CN CN96194779A patent/CN1074791C/zh not_active Expired - Fee Related
-
2001
- 2001-05-31 GR GR20010400835T patent/GR3035984T3/el not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE199742T1 (de) | 2001-03-15 |
EP0822989A1 (en) | 1998-02-11 |
PT822989E (pt) | 2001-07-31 |
DE69612090T2 (de) | 2001-10-25 |
GR3035984T3 (en) | 2001-08-31 |
CN1187854A (zh) | 1998-07-15 |
CN1074791C (zh) | 2001-11-14 |
ES2157436T3 (es) | 2001-08-16 |
AU5287396A (en) | 1996-11-07 |
DE69612090D1 (de) | 2001-04-19 |
US6013492A (en) | 2000-01-11 |
KR100282076B1 (ko) | 2001-02-15 |
KR19990007911A (ko) | 1999-01-25 |
SK141897A3 (en) | 1998-02-04 |
DK0822989T3 (da) | 2001-04-17 |
EP0822989B1 (en) | 2001-03-14 |
WO1996033283A1 (en) | 1996-10-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK282858B6 (sk) | Spôsob výroby D-pantotenátu vápenatého | |
US4777051A (en) | Process for the production of a composition for animal feed | |
KR890001245B1 (ko) | 트립토판의 정제방법 | |
CZ141496A3 (en) | Isolation method of required amino acid and isolation method of l-lysine from aqueous solution | |
WO2014025560A1 (en) | Mannose production from palm kernel meal using simulated moving bed separation | |
EP0272095A2 (en) | Method for producing galactooligosaccharide | |
US4906569A (en) | Process for isolating and recovering erthritol from culture medium containing the same | |
EP3564250B1 (en) | Method for purifying allulose conversion reaction product | |
CN112592378B (zh) | 一种制备高纯度结晶塔格糖的方法 | |
US4371402A (en) | Process for preparation of fructose-containing solid sugar | |
JPS62126193A (ja) | L−ラムノ−スの製造方法 | |
NL8503286A (nl) | Werkwijze voor het afscheiden en zuiveren van l-fenylalanine. | |
US5433793A (en) | Preparation of high purity D-allose from D-glucose | |
JP2744648B2 (ja) | アミノ酸顆粒の製造法 | |
WO2006125286A1 (en) | Process for the production of pyrogen-free anhydrous crystalline dextrose of high purity from sucrose | |
JP3776160B2 (ja) | D−パントテン酸カルシウムの製造法 | |
AU2020375503B2 (en) | Improved method for manufacturing allulose | |
JPS61234789A (ja) | L―トリプトファンよりインドールの分離回収方法 | |
WO1982001722A1 (en) | Removal of objectionable flavor and odor characteristics in finished sugar products produced from molasses | |
SK69795A3 (en) | Method of producing alpha, alpha-trehaloze | |
SU1740419A1 (ru) | Способ выделени глутамина | |
KR860001821B1 (ko) | L-아미노산의 단리 방법 | |
FI116532B (fi) | Menetelmä nestemäisen fruktoosia ja dekstroosia käsittävän makeutusaineen tuottamiseksi | |
AU541382B2 (en) | Removal of objectionable flavor and odor characteristics in finished sugar products produced from molasses | |
CN118771977A (zh) | 一种从乳酸发酵液盐析萃取乳酸的方法 |