SK281378B6 - Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy - Google Patents

Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy Download PDF

Info

Publication number
SK281378B6
SK281378B6 SK178-91A SK17891A SK281378B6 SK 281378 B6 SK281378 B6 SK 281378B6 SK 17891 A SK17891 A SK 17891A SK 281378 B6 SK281378 B6 SK 281378B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
support rod
guide
support
piston
rod
Prior art date
Application number
SK178-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Lothmann
Friedhelm Paulus
Wolfgang Schönbrenner
Original Assignee
Zimmermann & Jansen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4004547A external-priority patent/DE4004547A1/de
Application filed by Zimmermann & Jansen Gmbh filed Critical Zimmermann & Jansen Gmbh
Publication of SK281378B6 publication Critical patent/SK281378B6/sk

Links

Landscapes

  • Actuator (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Machine Tool Units (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)

Abstract

Ústrojenstvo pozostáva zo zátky (56), ktorá je pripojená k zátkovému ramenu (22), ktoré je usporiadané nad rozvádzacím žľabom (5) alebo nad lejacou panvou (57) a ktoré je spojené s nosnou tyčou (1), posuvnou v zvislom klznom vedení smerom nahor a nadol. Zvislé klzné vedenie je tvorené valivými telesami a vratne posuvný pohyb nosnej tyče (1) sa uskutočňuje pomocou hydraulického, hydropneumatického alebo pneumatického člena, usporiadaného a neseného jednak vonkajším vodiacim puzdrom a jednak nosnou tyčou (1). Zvislé klzné vedenie nosnej tyče (1) je tvorené podpornými valčekmi (10) alebo podpornými guľkami (10'), uloženými bez vôle medzi nosnou tyčou (1) a vonkajším vodiacim puzdrom, tvoreným prvou vodiacou stenou (2), druhou vodiacou stenou (3) a treťou vodiacou stenou (7). Podporné valčeky (10), tvoriace zvislé klzné vedenie, sú uložené na pružných pásoch (11), z ktorých každý je svojím koncom spojený s nosnou tyčou (1) a svojím druhým koncom priamo alebo nepriamo prostredníctvom rámu (46) s vodiacimi stenami (2, 3, 7).ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka ústrojenstva na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy, tvoriacej súčasť zariadenia na plynulé liatie sochorov, ingotov alebo brám, pri ktorom je zátka pripojená k nosnému členu, napríklad zátkovému ramenu, umiestnenému nad rozvádzacím žľabom alebo nad lejacou panvou a spojenému s nosnou tyčou, pohybujúcou sa vratne posuvným spôsobom v zvislom vedení s tým, že zvislé vedenie je tvorené valivými telesami a vratne posuvný pohyb nosnej tyče sa uskutočňuje pomocou hydraulického, hydropneumatického alebo pneumatického člena, usporiadaného a neseného jednak vonkajším vodiacim puzdrom a jednak nosnou tyčou.
Doterajší stav techniky
V patentovom spise DE 395 694 je opísané známe uzatváracie zariadenie lejacích panví, ktoré má zátku, ktorá slúži ako uzáver a ktorá je spojená s priečnym dielom a s posuvnou tyčou, umiestnenou na vonkajšej vani panvy. Posuvná tyč sa skladá z dvoch vzájomne posuvných dielov, medzi ktorými je umiestnené pružiace zariadenie. Aby sa štvorcový koniec posuvnej tyče mohol ľahko posúvať v klznom ložisku, sú v tomto ložisku umiestnené kladky.
V patentovom spise US 2 223 062 je opísané známe zariadenie na vertikálne vedenie nosnej tyče, ktorá je vedená v rúrkovom puzdre, na ktorého hornom a spodnom konci sú usporiadané ložiskové puzdrá, v ktorých sú vždy dve vodiace kladky, uložené na guľkových ložiskách. Medzi vodiacimi kladkami je posuvne, smerom nahor a nadol uložená nosná tyč. Nevýhodou tohto riešenia je to, že toto upnutie nosnej tyče má malý technický význam, pretože guľkové ložiská vodiacich kladiek sú jednostranne zaťažené a v priebehu dlhšieho času prevádzky by sa zabehávali jednostranne, a tým by sa stratila ich funkcia.
V patentovom spise DE 23 19 004 je opísané známe zariadenie, ktoré má hydraulické ovládacie zariadenie na zátku, ktoré však tvorí len pevnú súčasť celkového usporiadania.
Nevýhodou známych podobných ústrojenstiev na zdvíhanie zátky sú veľké tolerancie, a tým aj veľké mechanické vôle, ktoré sú príčinou zníženej presnosti pohybu zátky, takže je stále nutné znova regulovať jej polohu, aby sa dosiahlo presnejšie dávkovanie potrebného množstva odlievaného tekutého kovu. Tento problém je závažný najmä pri liatí formátov 160 mm2, pri ktorých sú tolerancie súčastí ovládacieho ústrojenstva zátky mimoriadne žiaduce.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy, tvoriace súčasť zariadenia na plynulé liatie sochorov, ingotov alebo brám, pri ktorom je zátka pripojená na nosný člen, napríklad zátkové rameno, usporiadané nad rozvádzacím žľabom alebo nad lejacou panvou, a spojené s nosnou tyčou, pohybujúcou sa vratne posuvným spôsobom v zvislom vedení s tým, že zvislé vedenie tvoria valivé telesá a vratne posuvný pohyb nosnej tyče sa uskutočňuje pomocou hydraulického, hydropneumatického alebo pneumatického člena, usporiadaného a neseného jednak vonkajším vodiacim puzdrom a jednak nosnou tyčou, ktorého podstata spočíva v tom, že zvislé klzné vedenie nosnej tyče je tvorené podpernými valčekmi alebo podpernými guľkami, uloženými bez vôle medzi nosnou tyčou a vonkajším vodiacim puzdrom, tvoreným prvou vodiacou stenou, druhou vodiacou stenou a treťou vodiacou stenou.
Podľa výhodného uskutočnenia sú podporné valčeky, tvoriace zvislé klzné vedenie, uložené na pružných pásoch (11), z ktorých každý je svojím koncom spojený s nosnou tyčou a svojim druhým koncom priamo alebo nepriamo prostredníctvom rámu s vodiacimi stenami. Každý pružný pás vytvára smerom nahor otvorenú kapsu na uloženie podporných valčekov.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia majú obvodové povrchové plochy podporných valčekov profil, ktorý je komplementárny s profilom nosných pružných pásov.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia majú obvodové povrchové plochy podporných valčekov v smere pozdĺžnej osi ozubenie, ktoré je komplementárne s ozubením, vytvoreným na nosnej tyči na jednej strane a ozubením na priľahlej vnútornej strane vodiacich stien.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú ku každému podpornému valčeku na vnútornej strane vodivých stien, obopínajúcich nosnú tyč, priradené dorazy, hlavne výstupky, na ktoré podporný valček dosadá najmä svojimi koncovými časťami, a prostredníctvom ktorých sa súčasne vyrovnáva v priečnom smere vzhľadom na nosnú tyč, nachádzajúcu sa vo svojej spodnej polohe, alebo vzhľadom na smer jej pohybu.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia má povrchová plocha plášťa každého z podporných valčekov aspoň jednu obvodovú drážku alebo viac obvodových drážok, ktoré sú usporiadané vo vzájomnom axiálnom rozstupe a majú hĺbku 2 až 10 mm, výhodne 4 až 8 mm, a šírku aspoň 1, 5 až 2 mm.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je zvislé klzné vedenie vytvorené ako guľkové vedenie, tvorené podpernými guľkami, uloženými priečne bez vôle vzhľadom na nosnú tyč, medzi nosnou tyčou a vodiacimi stenami. Vo vzájomnom axiálnom odstupe v pozdĺžnom smere nosnej tyče sú usporiadané aspoň dve guľkové vedenia.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú ku každému guľkovému vedeniu priradené dorazy, hlavne výstupky, upravené na vnútornej strane vodiacich stien, obopínajúce nosnú tyč, na ktoré guľkové vedenia dosadajú najmä svojou montážnou klietkou a prostredníctvom ktorých sa vyrovnávajú v smere priečnom vzhľadom na nosnú tyč alebo na smer jej pohybu.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je podoprenie a zvislé klzné vedenie nosnej tyče vo vodiacich stenách uskutočnené prostredníctvom medzi nimi uloženými guľkovými vedeniami. Na odvaľovanie podporných guliek sú na vonkajšej strane nosnej tyče a na vnútornej strane vodiacich stien upravené drážky tvaru písmena T.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je pri podoprení nosnej tyče najmenej na troch, najmä však na štyroch stranách, na uloženie a predopnutie podporných valčekov alebo guľkového vedenia bez vôle aspoň na jednej strane usporiadaná klzná plocha, uložená výkyvné okolo zvislej osi.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je výkyvné uloženie klznej plochy na aspoň jednu dvojicu podporných valčekov alebo guľkových vedení tvorené ďalším, zvisle vstavaným pozdĺžnym guľkovým vedením, tvoreným podpornými guľkami, zvisle usporiadaným podporným valčekom alebo iným zvisle usporiadaným prvkom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je zvisle vstavané pozdĺžne guľkové vedenie, prípadne zvisle usporiada2
SK 281378 Β6 ný podporný valček, usporiadané medzi druhou vodiacou stenou a priradenou vonkajšou stranou klznej plochy, privrátenou k druhej vodiacej stene. Na spojenie medzi druhou vodiacou stenou a priradenou klznou plochou je upravený pružný člen, tvorený napríklad ako tanierové pružiny.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia má nosná tyč štvorcový prierez, ktorý je obopnutý otvárateľnými vodiacimi stenami zodpovedajúceho štvorcového prierezu.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia pozostáva štvorcové vodiace puzdro z dvoch kĺbovo spolu spojených vodiacich stien.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia nosnú tyč a ju obopínajúce vodiace steny prenikajú v priečnom smere, vzhľadom na pozdĺžnu os nosnej tyče vo vzájomnom axiálnom rozstupe a do kríža voči sebe usporiadané ťažné tyče na udržiavanie a upnutie protiľahlých strán vodiacich stien a zodpovedajúceho uloženia podporných valčekov alebo guľkových vedení medzi nosnou tyčou a vodiacimi stenami.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú na jednom z koncov ťažných tyčí na upnutie protiľahlých strán vodiacich stien upravené pružné členy.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia prenikajú ťažné tyče nosnou tyčou podlhovastými otvormi, ktoré sú vytvorené v jej pozdĺžnom smere a ktoré svojou dĺžkou obmedzujú maximálny zdvih nosnej tyče, a tým aj zdvih zátky.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je medzera medzi nosnou tyčou a vodiacimi stenami aspoň v homej krajnej oblasti utesnená hlavne pomocou pružného stierača.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia pozostáva hydraulický, hydropneumatický, pneumatický člen z telesa z navzájom usporiadaných a z telesa valca navzájom usporiadaných a z telesa valca vysúvateľnej prvej piestnice a tretej piestnice. Prvá piestnica a druhá piestnica sú v zábere s nosnou tyčou, zatiaľ čo pomocou tretej piestnice je teleso valca upevnené na pevnom vodiacom puzdre, prípadne na vodiacom puzdre, upevnenom na rozvádzačom žľabe.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú navzájom protiľahlo usporiadané a protismeme vysúvateľné piestnice v zábere so stranovým vybraním nosnej tyče. Tretia piestnica je usporiadaná v odstupe od piestnic a je s nimi v podstate rovnobežná.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú protismerne pôsobiace piestnice, prípadne ich piesty, pod stálym tlakom. Podľa požadovaného smeru posuvu nosnej tyče, a tým aj zátky sa alebo horný alebo dolný piest príslušnej piestnice nachádza v stave pretlaku.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa protismerne pôsobiacim piestom príslušných piestnic priradené valcové priestory nachádzajú v tekutinovom spojení prostredníctvom spojovacieho vedenia, ktoré je určené na vyvodzovanie protismemého tlaku na obidva piesty a ktoré je prostredníctvom jednosmerného spätného ventilu a prvého troj/štvorcestného ventilu spojené cez vedenie buď s čerpadlom alebo s nádržou. Medzi jednosmerným spätným ventilom a spojovacím vedením je napojené vedenie, ústiace cez na ňom usporiadaný nastaviteľný tlakový ventil na reguláciu tlaku, do nádrže.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa priestory valcov protiľahlo usporiadaných piestnic prostredníctvom druhého troj/štvorcestného ventilu môžu alternatívne nachádzať v tekutinovom spojení alebo s čerpadlom alebo s nádržou. Od príslušných spojovacích vedení sú odbočené vedenia ku spínaciemu ventilu, prostredníctvom ktorého sú cez vedenia prepojiteľné alebo obidve spojovacie vedenia alebo žiadne z nich, s prvým troj/štvorcestným ventilom, s ktorým je v tekutom spojení taktiež spojovacie vedenie medzi obidvoma valcovými priestormi. Jednosmerný spätný ventil, usporiadaný vo vedení, je uzatvárateľný pomocou tlakového vedenia, odbočeného od vedenia, spájajúceho navzájom spínací ventil s prvým troj/štvorcestným ventilom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú všetky ventily ovládané solenoidom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú na podoprenie a zvislé vedenie nosnej tyče vo vodiacich stenách protiľahlo upnuté dve, s nosnou tyčou rovnobežné, pozdĺžne guľkové vedenia a na odvaľovanie guliek sú na nosnej tyči a na vnútornej strane vodiacich stien usporiadané vodiace lišty s drážkou v tvare písmena V.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je časť nosnej tyče vytvorená ako z jednej strany otvorená skriňa na uloženie telesa valca.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prvá čelná strana otvorenej skrine na uloženie telesa valca, vyrobenej napríklad ako zváraná konštrukcia, spriahnutá so spodným koncom horného úseku a druhá čelná strana otvorenej skrine je spriahnutá s horným koncom spodného úseku nosnej tyče. Obidva konce nosnej tyče sú upevnené zapustením za tepla a ich spojenie s otvorenou skriňou je zaistené priečnymi čapmi.
Hlavná výhoda navrhnutého riešenia spočíva v tom, že je vytvorené ústrojenstvo bez tolerancií na mechanické ovládanie pohybu zátky, pomocou ktorého sú vyriešené uvedené nedostatky. Súčasne sú značne zredukované výrobné a udržiavacie náklady tohto mechanického ústrojenstva, prípadne tieto náklady neprevyšujú náklady doterajšie. Tým, že sú medzi nosnou tyčou a vodiacimi stenami upnuté podporné valčeky alebo podporné guľky, dosahuje sa zvislé klzné vedenie nosnej tyče zátkového ramena prakticky bez trenia a bez vôle. S tým súvisí aj vysoká presnosť mecha? nického ústrojenstva na ovládanie zátky, a s tým spojené presné nastavovanie množstva liatej taveniny a trvalá prevádzková bezpečnosť. Ďalšou výhodou je možnosť otvárania vodiacich stien pri montáži, demontáži alebo údržbe.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov, na ktorých znázorňuje obr. 1 priečny rez zvislým klzným vedením, obr. 2 pozdĺžny rez zvislým klzným vedením, obr. 3a prvý príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia, obr. 3b druhý príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia, obr. 3c tretí príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia, obr. 4 schému hydraulického systému na ovládanie pohybu zátky, obr. 5 upevnenie pružných pásov na zvislom klznom vedení, obr.6 detail upevnenia pružného pásu v zvislom klznom vedení z obr. 5, obr. 7 štvrtý príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia v axonometrickom pohľade, obr. 8 piaty príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia v bočnom pohľade, obr. 9 ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovanej zátky v axonometrickom pohľade, obr. 10 priečny rez ústrojenstvom z obr. 9 podľa čiary X-X, obr. 11 šiesty príklad uskutočnenia zvislého klzného vedenia v priečnom reze a obr. 12 nosnú tyč v pozdĺžnom reze.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu 5 alebo metalurgickej lejacej panvy 57 podľa obr. 1 a 2 pozostáva teda zo zátky 56, ktorá je pripojená k zátkovému ramenu 22, ktoré je usporiadané nad rozvádzacím žľabom 5 alebo nad lejacou panvou 57, a ktoré je spojené s nosnou tyčou 1, posuvnou v zvislom klznom vedení smerom nahor a nadol prostredníctvom hydraulického, hydropneumatického alebo pneumatického systému. K štvorcovému prierezu nosnej tyče 1 je priradené vonkajšie vodiace puzdro tvorené vodiacimi stenami 2, 3, tvorenými dvoma, v pravom uhle k sebe privarenými U-profilmi, k ich voľným pozdĺžnym hranám, prípadne k ich voľným ramenám, sú pomocou dvojitého závesu 6 pripojené dve tretie vodiace steny 7, tvorené U-profilmi tak, že sú výkyvné z polohy, v ktorej tvoria spolu s prvou vodiacou stenou 2 a druhou vodiacou stenou 3 komplementárny priechod vzhľadom na štvorcový prierez nosnej tyče 1. Zvarenie U-profilov vodiacich stien 2, 3, je uskutočnené pomocou spojovacích prvkov 4, tvorených L-profilmi, a to v úseku, v ktorom k sebe priliehajú pozdĺžne hrany obidvoch U-profilov vodiacich stien 2, 3. Kĺbový dvojitý záves 6, ktorým sú k vodiacim stenám 2, 3 pripojené tretie vodiace steny 7, umožňuje ľahké otváranie zvislého klzného vedenia nosnej tyče 1 pri montáži alebo demontáži. Medzera medzi nosnou tyčou 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7 je aspoň v hornej krajnej oblasti utesnená, najmä pomocou pružného stierača 23.
Zvislé klzné vedenie má ďalej podporné valčeky 10, ktoré sú upnuté medzi štvorcovým prierezom nosnej tyče 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7. Podporné valčeky 10 sú pridržiavané pružnými pásmi 11, ako je znázornené tiež na obr. 2, 3a, 3b. Každý z pružných pásov 11 je jedným koncom upevnený na nosnej tyči 1, prípadne na jej štvorcovom priereze, a druhým koncom na priradenej opernej ploche vodiacej steny 2, 3, 7 tak, že vytvára kapsu na uloženie podporných valčekov 10, ako je znázornené na obr. 2 a 3a. Pružné pásy 11 bezpečne udržiavajú inak voľne uložené podporné valčeky 10 medzi štvorcovým prierezom nosnej tyče 1 a vodiacimi stenami 2, 3 a 7. Ako je zrejmé z obr. 1 a 2, štvorcový prierez nosnej tyče 1 je podoprený podpornými valčekmi 10 na všetkých štyroch stranách voči vodiacim stenám 2, 3, 7. Na každej strane sú usporiadané vždy dva podporné valčeky 10 vo vzájomnom osovom rozstupe tak, že sú upravené v protiľahlej koncovej oblasti vodiacich stien 2, 3, 7. Vzhľadom na upevnenie pružných pásov 11 pre podporné valčeky 10 aj na výkyvné uložených tretích vodiacich stenách 7, môže byť táto časť bez demontáže pružných pásov 11 otvorená len čiastočne. Na úplné otvorenie vodiacich stien 2, 3,7 v smere 45 je potrebné najskôr uvoľniť, pripadne odstrániť pružné pásy 11 z tretích vodiacich stien 7. Námaha, vynaložená na tento úkon, nie je síce príliš veľká, môže však byť zmiernená opatrením, znázorneným na obr. 5 a 6.
Ako je znázornené na obr. 3a, 3b, pružné pásy 11 majú perforáciu tvoriacu výhodný doplnok profilovaných podporných valčekov 10, čím je zabránené relatívnemu pohybu medzi podpornými valčekmi 10 a pružnými pásmi 11.
Podľa obr. 3c môžu mať obvodové plochy podporných valčekov 10 ozubenie, prechádzajúce v smere ich pozdĺžnej osi. Toto ozubenie zodpovedá doplnkovému ozubeniu na štvorcovom priereze nosnej tyče 1, na strane priradenej k vnútornej strane vodiacich stien 2,3,7.
Podľa obr. 2 sa na štvorcovom priereze nosnej tyče 1 nachádzajú vybrania, z ktorých štyri vybrania sú uskutočnené ako podlhovasté otvory 12, 13, ktoré sú usporiadane krížovo vo vzájomnom axiálnom rozstupe, pričom sa navzájom križujú v pravom uhle. Týmito podlhovastými otvormi 12, 13 prechádzajú celkom štyri ťažné tyče 8, ktoré majú vždy na jednom konci strmeň 14. Ťažné tyče 8 prechádzajú tiež protiľahlými stranami vodiacich stien 2, 3, 7, prípadne protiľahlými stojinami ich U-profilov. Konce ťažných tyčí 8 protiľahlé k strmeňu 14 majú závit, na ktorom je naskrutkovaná matica 42. Pomocou týchto ťažných tyčí 8 sú vodiace steny 2,3,7 udržiavané pohromade a súčasne sú nimi upnuté podporné valčeky 10. Vhodné predpätie sa dosahuje pomocou pružných členov 9, ktoré sa nachádzajú medzi strmeňom 14 každej ťažnej tyče 8 a priľahlou stranou vodiacich stien 2, 3, 7. Na tento účel sú vhodné najmä termodynamické pružné členy 9, opísané v patentovom spise DE 24 06 006. Je výhodné, ak tieto pružné členy 9 pôsobia na výkyvné uložené tretie vodiace steny 7, najmä z dôvodov montáže. Pomocou ťažných tyči 8 a pružných členov 9 je možné nastaviť potrebné predpätie podporných valčekov 10. Súčasne sa týmto predpätím získa zvislé klzné vedenie bez vôle nosnej tyče 1, a tým aj zátky 56, nachádzajúcej sa na závitovom ramene 22.
Podporné valčeky 10 štvorcového prierezu nosnej tyče 1 majú ešte ďalšiu funkciu. Pri zvislom pohybe nosnej tyče 1, prípadne jej štvorcového prierezu, vykonávajú podporné valčeky 10 jednoduchý odvaľovací pohyb. Zvislé klzné vedenie vo vodiacich stenách 2, 3, 7 je tak prakticky bez trecieho odporu. Dôsledkom toho sú malé opotrebenie a nízke udržiavacie náklady.
Pružné pásy 11, v ktorých sú podporné valčeky 10 uložené, sú výhodne vyrobené z tenkého plechu s hrúbkou 0,3 až 0,5 mm. Materiálom, z ktorého sú pružné pásy 11 vyrobené, sú výhodne oceľové zliatiny, napríklad X6CrNiTil810 = 1.4541 alebo XóCrNiMoTi 17122 = = 1.4571. Tieto pružné pásy 11 slúžia na nastavovanie polohy podporných valčekov 10 medzi štvorcovým prierezom nosnej tyče 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7. To platí najmä pre montáž.
Perforácia pružných pásov 11 je vhodne tvorená otvormi s priemerom asi 10 mm. Toto opatrenie tiež uľahčuje vypadávanie prípadných nečistôt. Doplnkové perforovanie obvodových plôch podporných valčekov 10 nie je bezpodmienečne nutné, je však výhodné na účely zabránenia prípadného preklzávania.
Stranové vybranie 15 v štvorcovom priereze nosnej tyče 1 je určené na stranové vkladanie telesa 16 valca, slúžiaceho na ovládanie pohybu nosnej tyče 1 vo všetkých smeroch, t. j. dopredu dozadu, nahor a nadol. Toto teleso 16 valca sa opiera jednak o vodiace steny 2, 3, 7, a jednak o nosnú tyč 1, a to o jej štvorcový prierez. V telese 16 valca sú usporiadané jednak dve súosovo a protiľahlo vzhľadom na teleso 16 valca vysúvateľné piestnice 19, 20 a jednak tretia piestnica 21, vysúvateľná z telesa 16 valca. Prvá piestnica 19 a druhá piestnica 20 pôsobia v stranovom vybraní 15 štvorcového prierezu, prípadne nosnej tyče 1, ktorú môžu uvádzať do pohybu smerom nahor a nadol, zatiaľ čo sa pomocou tretej piestnice 21 dosahuje fixácia telesa 16 valca na pevných vodiacich stenách 2, 3, 7, spojených napríklad s rozvádzacím žľabom 5.
Tretia piestnica 21 pôsobí v stanovenom odstupe od obidvoch piestnic 19, 20. Prvá pozdĺžna os 18 tretej piestnice 21 je rovnobežná s pozdĺžnymi osami 17 piestnic 19, 20. Stranovému vybraniu 15 v štvorcovom priereze nosnej tyče 1 je vo vodiacich stenách 2, 3, 7 priradený zodpovedajúci priechodzí otvor 43, do ktorého možno zasunúť teleso 16 valca na čele s piestnicami 19, 20. Po zavedení telesa 16 valca uvedeným spôsobom sa všetky tri piesty, a tým aj piestnice 19,20, 21 vysunú. Protiľahlo pôsobiace piestnice 19, 20 sa zaprú o hornú a spodnú stranu stranového vybratia 15 štvorcového prierezu nosnej tyče 1, zatiaľ čo vonku uložená tretia piestnica 21 sa oprie o vodiace steny 2, 3, 7, prípadne o oporný blok 44, spojený s vodiacimi stenami 2, 3, 7, za súčasne zodpovedajúcej fixácie telesa 16 valca na
SK 281378 Β6 vodiacich stenách 2, 3, 7. Piestnice 19, 20, zaberajúce so stranovým vybraním 15 nosnej tyče 1, sa v dôsledku povelu na zdvih, daného pripojenému hydraulickému ovládaciemu systému, pohybujú v protismere, pri trvalom pretlaku v smere vysúvania, t. j. smerom nahor (obr. 1), pri zodpovedajúcom otváraní zátky 56. Hydraulické ovládanie, znázornené na obr. 4, predstavuje schému hydraulického ústrojenstva na ovládanie štvorcového prierezu nosnej tyče 1, pričom pre lepšiu prehľadnosť tu nie je znázornená silová opora telesa 16 valca na vonkajších vodiacich stenách 2, 3,
7.
Navzájom protiľahlo pôsobiace piestnice 19, 20 a s nimi spriahnuté piesty sa počas prevádzky nachádzajú v podstate pod stálym tlakom. Podľa požadovaného smeru pohybu nosnej tyče 1, a tým aj zátky 56 je alebo horný alebo spodný piest vystavený pôsobeniu pretlaku vzhľadom na protiľahlo pôsobiaci piest. Ako je zrejmé z obr. 4, sú protiľahlo pôsobiacim piestom priradené valcové priestory 24, 25 fluidné prepojené prostredníctvom spojovacieho vedenia 26, ktoré slúži na vyvodzovanie pretlaku, ktorý obidva piesty odtláča do protismeru. V praxi má tlak hodnotu asi 18 až 25 MPa. V dôsledku tohto vysokého tlaku sú obidva protiľahlo pôsobiace piesty navzájom pevne spriahnuté. Spojovacie vedenie 26 je prostredníctvom vedenia 40 s jednosmerným spätným ventilom 27 a prvým troj/štvorcestným ventilom 28 spojené alebo čerpadlom P alebo nádržou T hydraulickej sústavy. V úseku medzi jednosmerným spätným ventilom 27 a spojovacím vedením 26 je na vedenie 40 napojené vedenie 29, ústiace cez na ňom umiestnený nastaviteľný tlakový ventil 30 na obmedzenie tlaku, do nádrže T. Priestory 31, 32 valcov, v ktorých sa pohybujú piestnice 19, 20, sú pomocou spojovacích vedení 34, 35 spojené cez druhý troj/štvorcestný ventil 33 s čerpadlom P alebo nádržou T. Zo spojovacieho vedenia 34 odbočuje vedenie 36 a zo spojovacieho vedenia 35 odbočuje vedenie 37, ktoré vedú ku spojovaciemu ventilu 38, čím je možné spojiť cez vedenie 39 alebo obidve spojovacie vedenia 34, 35, alebo žiadne z nich s prvým troj/štvorcestným ventilom 28. Jednosmerný spätný ventil 27 je otvárateľný prostredníctvom tlakového vedenia 41, odbočujúceho z vedenia 39, spájajúceho spínací ventil 38 s prvým troj/štvorcestným ventilom 28, pri zodpovedajúcom znížení tlaku v spojovacom vedení 26 na rozpínanie piestov vo valcových priestoroch 24, 25, pokiaľ sa prvý troj/štvorcestný ventil 28 nachádza v pravej odľahčenej polohe podľa obr.
4. V tejto polohe je vedenie 40 spojené s nádržou T. Vedenie 39, a tým aj tlakové vedenie 41 je v tejto polohe prvého troj/štvorcestného ventilu 28 spojené s čerpadlom P, čím sa otvorí jednosmerný spätný ventil 27, takže sa ním môže znížiť tlak v spojovacom vedení 26 cez vedenie 40 smerom k nádrži T. Ku zvyšovaniu tlaku v spojovacom vedení 26 dochádza opačne, teda v ľavej polohe prvého troj/štvorcestného ventilu 28 podľa obr. 4. V tejto polohe je čerpadlo P cez jednosmerný spätný ventil 27 a vedenie 40 spojené so spojovacím vedením 26. Nádrž T je vedením 39 spojená so spínacím ventilom 38, ktorý je potom pri znižovaní tlaku v spojovacom vedení 26, tak aj pri jeho zvyšovaní, v tzv. polohe h, t. j. v pravej polohe vzhľadom k obr. 4, v ktorej je vedenie 39 vždy spojené s obidvoma spojovacími vedeniami 34, 35, prípadne s vedeniami 36, 37. Po dosiahnutí požadovaného vysokého tlaku v spojovacom vedení 26 sa spínací ventil 38 a prvý troj/štvorcestný ventil 28 uvedú do polohy, znázornenej na obr. 4. V tejto polohe obidvoch ventilov 38, 28 nie je vo vedení 29 žiadny tlak. Jednosmerný spätný ventil 27 je v činnosti, takže tlak v spojovacom vedení 26 zostáva nezmenený, pričom k nastaveniu tohto tlaku dochádza prostredníctvom nastaviteľného ventilu 30 na reguláciu tlaku. Spojovacie vedenia 34, 35 sú od prvého troj/štvorcestného ventilu 28 odpojené, takže je účinný len druhý troj/štvorcestný ventil 33, bezprostredne priradený k spojovacím vedeniam 34, 35. Pomocou tohto druhého troj/štvorcestného ventilu 33 je potom možné ovládať pohyb piestnic 19, 20 smerom nahor a nadol. Je výhodné, ak sú všetky ventily 27,28, 30,33,38 ovládané selenoidom.
V dôsledku vysokého tlaku, vytvoreného v spojovacom vedení 26, pôsobia obidva protismemé piesty ako jediný piest s dvoma protiľahlo usporiadanými piestnicami 19, 20.
S cieľom montovať alebo demontovať teleso 16 valca sa opísaným spôsobom zníži tlak v spojovacom vedení 26. Po uvedení do prevádzky je opäť nutné zvýšiť tlak v tomto spojovacom vedení 26 taktiež opísaným spôsobom, to znamená, že sa tak teleso 16 valca zaťaží. Pri zaťažení sa prvý troj/štvorcestný ventil 28 a spínací ventil 38 opäť uvedú uvedeným spôsobom do pracovnej polohy tak, že na ovládanie synchrónneho, navzájom opačného, pohybu piestnic 19, 20 naďalej slúži len druhý troj/štvorcestný ventil 33.
Súhrnne možno konštatovať, že opísaný systém pracuje prakticky bez preklzávania, čo sa prejavuje v nízkom opotrebení a v nízkych nákladoch na údržbu. Navyše tento systém zabezpečuje požadovanú elimináciu nežiaducej vôle. Údržba je vzhľadom na konštrukciu dvojitého závesu 6 obzvlášť jednoduchá. To isté platí aj pre montáž alebo demontáž celých zvislých vodiacich stien 2, 3, 7. Pre všetky diely je možné použiť normalizované ocele. Eliminácia vôle, prípadne vyskytujúca sa tolerancia v zvislom klznom vedení, sa dosahuje vo všetkých smeroch. Zvláštne mazanie zvislého klzného vedenia nie je nutné.
Na obr. 5 a 6 je schematicky znázornené alternatívne upevnenie pružných pásov 11, ktoré sú na strane vodiacich stien 2,3,7 upevnené na ráme 46, ktorý je trvalo upevnený na nepohyblivých vodiacich stenách 2, 3, a to v zodpovedajúcich vodorovných drážkach 48 tak, že pružné pásy 11 svojimi časťami, obrátenými k vodiacim stenám 2, 3, 7, priliehajú k vnútorným stranám nepohyblivých vodiacich stien 2,3. Rovnako sú výkyvné uložené tretie vodiace steny 7, ktoré majú z vnútornej strany vodorovné drážky 47, do ktoiých zapadá rám 46 pri uzavretej polohe vodiacich stien 2, 3, 7, ako je zrejmé z obr. 6. Rám 46 je prispôsobený voľnému prierezu vodiacich stien 2, 3, 7, to znamená, že na znázornenom príklade uskutočnenia má štvorcový prierez.
Pri uskutočnení podľa obr. 5 a 6 je tiež možné otváranie vodiacich stien 2, 3, 7 bez demontáže pružných pásov 11, priradených k výkyvnej tretej vodiacej stene 7. Aj pri tomto uskutočnení sú pružné pásy 11 na štvorcovom priereze nosnej tyče 1 upevnené opísaným spôsobom.
Miesto štvorcového prierezu nosnej tyče 1 je možný tiež iný tvar tohto prierezu, napríklad tvar trojhranu alebo šesťhranu, pričom je samozrejme potrebné zodpovedajúcim spôsobom tiež prispôsobiť tvar vodiacich stien 2, 3, 7, to znamená, že vynález nie je obmedzený len na štvorcový prierez nosnej tyče 1.
Na obr. 7 a 8 je schematicky znázornené ďalšie uskutočnenie zvislého klzného vedenia podporných valčekov 10 na nosnú tyč 1. Pre každý podporný valček 10 sú na vnútornej strane vodiacich stien 2,3, 7 vytvorené dorazy, ktoré majú tvar dovnútra smerujúcich výstupkov lľ, na ktorých je podporný valček 10 opretý svojou čelnou koncovou časťou 50 v spodnej polohe nosnej tyče 1 a vyrovnáva sa tak v priečnom smere vzhľadom na nosnú tyč 1 alebo vzhľadom na smer jej pohybu. Pri pohybe nosnej tyče 1 smerom nahor v smere šípky podľa obr. 8 sa podporný valček 10 medzi vodiacimi stenami 2, 3, 7 a nosnou tyčou 1 spoločne odvaľuje smerom nahor, a to na základe pružného uloženia medzi vodiacimi stenami 2, 3, 7 a nosnou tyčou 1 bez vôle a bez preklzávania. Pri pohybe nosnej tyče 1 do najnižšej polohy, dosadnú koncové časti 50 podporného valčeka 10 na výstupky 1Γ, čím je zabezpečené, že sa podporný valček 10 počas prevádzky vždy vyrovnáva v priečnom smere voči pohybu nosnej tyče 1.
Je výhodné, ak má plocha plášťa každého podporného valčeka 10 najmenej jednu obvodovú drážku 58, lepšie však viac obvodových drážok 58, ktoré sú usporiadané vo vzájomnom axiálnom rozstupe a ktoré majú hĺbku asi 2 až 10 mm, výhodne 4 až 8 mm, a šírku aspoň 1,5 až 2 mm. Týmito obvodovými drážkami 58 môžu potom odchádzať smerom nadol všetky nečistoty, zhromažďujúce sa v štrbine medzi nosnou tyčou 1 a vodiacimi stenami 2,3, 7, takže ich možno ľahko odstraňovať. Obvodové drážky 58 teda predstavujú kanáliky na odvádzanie nečistôt.
Z hľadiska bezpečnej funkcie a konštrukčnej presnosti má zvláštny význam uskutočnenie podľa obr. 9 a 10. Zvislé klzné vedenie je tvorené pozdĺžnym guľkovým vedením, tvoreným podpornými guľkami 10' a usporiadaným vzhľadom na nosnú tyč 1. Takéto guľkové vedenia sú v obchode bežne dostupné. Na každej zo štyroch strán medzi nosnou tyčou 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7 sú pomocou pružných členov 9 s pružným predpätím upnuté pozdĺžne guľkové vedenia vo vzájomnom axiálnom odstupe v pozdĺžnom smere nosnej tyče 1 alebo v smere jej pohybu.
Ku každému guľkovému vedeniu je priradený doraz tvaru písmena L s výstupkom 1 ľ, o ktorý sa opiera každé guľkové vedenie, najmä jeho montážna klietka 52, v spodnej polohe nosnej tyče 1, za súčasného vyrovnávania guľkového vedenia v priečnom smere voči nosnej tyči 1, pripadne vzhľadom na smer jej pohybu. Funkcia dorazov s výstupkom 11'je rovnaká ako funkcia výstupkov 11', znázornených na obr. 7. Ako je najmä dobre zreteľné z obr. 10, dosahuje sa uloženie a predopnutie guľkového vedenia bez vôle na jednej zo štyroch strán nosnej tyče 1 pomocou okolo zvislej osi 54 výkyvné uloženej klznej plochy 53, obmedzenej doskou, rozoberateľné spojenou s priliehajúcou stranou vodiacich stien 2, 3, 7. Výkyvné uloženie klznej plochy 53, prípadne dosky s touto klznou plochou 53, je uskutočnené pomocou zvisle vstavaného, pozdĺžneho guľkového vedenia, tvoreného podpornými guľkami 10. Toto pozdĺžne guľkové vedenie je usporiadané medzi doskou s klznou plochou 53 a priliehajúcou stranou druhej vodiacej steny 3, pričom spojenie medzi touto stranou druhej vodiacej steny 3 a doskou s klznou plochou 53 je zabezpečené pomocou pružného prvku, tvoreného tanierovými pružinami 55.
Všetky ostatné klzné plochy sú upevnené jednak na nosnej tyči 1 a jednak na vnútornej strane vodiacich stien 2, 3,7.
Uvedenou výkyvnou konštrukciou jednej klznej plochy 53 na strane vodiacich stien 2,3, 7, prípadne doskou s touto klznou plochou 53, je pri výrobe vodiacich stien 2, 3, 7 možné vyrovnávať tolerancie pri nastavovaní jednotlivých strán vodiacich stien 2,3,7 do pravého uhla.
Vzhľadom na túto konštrukciu je možné taktiež alternatívne zabezpečovať podopierame a zvislé klzné vedenie nosnej tyče 1 vo vodiacich stranách 2, 3, 7 protiľahlo upnutými guľkovými vedeniami, tvorenými podpornými guľkami 10', ktoré sa odvaľujú v priradených drážkach tvaru písmena V, vytvorených na vonkajšej strane nosnej tyče 1 a na vnútornej strane vodiacich stien 2, 3, 7. Pre túto konštrukciu je charakteristické, že má len dve guľôčkové vedenia, ktoré sú upravené protiľahlo medzi nosnou tyčou 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7. Stranové podprenie nosnej tyče 1 vo vodiacich stenách 2, 3, 7 je zabezpečené uvedenými drážkami tvaru písmena V, ktorými sú podperné guľky 10' pridržiavané. Pri tomto uskutočnení nie je aj pri väčších výrobných toleranciách nutná výkyvné uložená klzná plocha 53, prípadne odvaľovacia doska.
Obidve guľkové vedenia sú bežne dostupné. Podľa zámerov zabudovania a zaťažovania sú v obchode ponúkané guľkové vedenia, ktorých podperné guľky 10', 10 sú uložené v klietkach z plastickej hmoty, hliníka alebo mosadze. V danom prípade je možné použiť len podperné guľky 10', 10 , uložené v hliníkových alebo mosadzných klietkach. Montážne klietky 52 sú veľmi výhodné, lebo medzi nimi a podpornými guľkami 10', 10 na jednej strane a klznými plochami 53 na strane druhej zostávajú voľné medzipriestory, ktorými môžu byť odvádzané nečistoty a prach, ktoré prepadávajú smerom nadol do medzery medzi nosnou tyčou 1 a vodiacimi stenami 2, 3, 7.
Dorazy a výstupky 11' majú ešte zvisle smerom nahor smerujúce ozuby 59, ktoré zabraňujú stranovému vybočeniu guľkových vedení s podpornými guľkami 10'. Každé toto guľkové vedenie je teda udržiavané v správnej polohe medzi zvisle nahor smerujúcimi ozubami 59 a protiľahlo usporiadanými klznými plochami 53 nosnej tyče 1 a vodiacich stien 2,3,7.
Na obr. 9 je znázornená ešte lejacia panva 57, pripadne rozvádzači žľab 5, ktorých zátka 56 je cez zátkové rameno 22 spojená so zvislým klzným vedením. Toto vyobrazenie dáva celkový prehľad o výhodnom uskutočnení ústrojenstva podľa vynálezu.
Na obr. 11 je v schematickom reze znázornené ďalšie uskutočnenie zvislého klzného vedenia nosnej tyče 1 vo vodiacich stenách 102, 107. Vzhľadom na nosnú tyč 1 sú protiľahlo, navzájom rovnobežne usporiadané a upnuté dve lineárne guľkové vedenia 110, ktorých guľky 123 sa odvaľujú v priradenej drážke tvaru písmena V, prípadne vo vodiacich lištách 111, 112, usporiadaných jednak na nosnej tyči 1 a jednak na vnútornej strane vodiacich stien 102, 107. Každá vodiaca stena 102, 107 je na tomto príklade uskutočnenia tvorená U-profilom. Vodiaca stena 102 je pevne spojená, napríklad zvarená pomocou zvarových švov 114, s metalurgickou panvou. Vodiaca stena 107 je spojená s vodiacou stenou 102 pomocou kĺbového závesu 113, usporiadaného v smere rovnobežnom s nosnou tyčou 1, takže vodiace steny 102,107 sú otvárateľné. Upínanie guľkových vedení 110 sa vykonáva pomocou napínacej skrutky 115, predpätej tanierovými pružinami 116. Napínacia skrutka 115 je vzhľadom na nosnú tyč 1 usporiadaná na strane protiľahlej ku kĺbovému závesu 113. Výhodne je napínacia skrutka 115 uložená výkyvné okolo osi otáčania 117, prebiehajúcej rovnobežne s nosnou tyčou 1, na pevnej vodiacej stene 102. Na uzavretie vodiacich stien 102, 107 je teda potrebné naklopiť napínaciu skrutku 115 okolo osi 117 otáčania do uzatváracej polohy 118 a zabezpečiť ich otáčaním matice 119 proti predopnutiu tanierových pružín 116.
Vodiace lišty 111, 112 sú na vodiacich stenách 102, 107 upevnené prvými skrutkami 120 a na nosnej tyči 1 pomocou bližšie neznázomených druhých skrutiek 121. V príslušnej oblasti nosnej tyče 1 sú pre vodiace lišty 112 vytvorené vybrania 122 tak, že vodiace lišty 112 v zamontovanom stave nepresahujú alebo len nepatrne presahujú cez vonkajší obvod nosnej tyče 1.
Uskutočnenie podľa obr. 11 má ľahko pochopiteľnú, jednoduchú a pritom veľmi účinnú konštrukciu. V porovnaní s uskutočnením podľa obr. 9 a 10 musia byť síce guľky 123 viac dimenzované alebo musia mať väčšie rozmery, vzhľadom na menší potrebný počet guľôčkových vedení
110. Táto nevýhoda je však viac ako kompenzovaná inak podstatne jednoduchšou konštrukciou.
Na obr. 12 je znázornený ďalší príklad uskutočnenia konštrukcie nosnej tyče 1 v oblastí pôsobností telesa 16 valca. Nosná tyč 1 má na jednej strane otvorenú skriňu 103, v ktorej je možné usporiadať teleso 16 valca na zvislý pohyb nosnej tyče 1. Otvorená skriňa 103 má zváranú konštrukciu. Na čelných stranách otvorenej skrine 103 je na jednej strane upevnený spodný koniec 106 horného úseku 104 nosnej tyče 1 a na druhej strane horný koniec 108 spodného úseku 105, a to zapustením za tepla do čelných otvorov 124 otvorenej skrine 103. Prídavné zabezpečenie tohto spoja je uskutočnené priečnymi čapmi 109, ktoré prechádzajú koncovými časťami, t. j. spodným koncom 106 a horným koncom 108 nosnej tyče 1 a súčasne aj čelnými závemými doskami 125, 126 otvorenej skrine 103 a sú vo svojej polohe zabezpečené známym spôsobom. Za tepla zapustené konce 106, 108 horného úseku 104 a spodného úseku 105 nosnej tyče 1 majú vždy o niečo menši priemer ako úseky 104,105, čím je zabezpečené presné axiálne nastavenie úsekov 104,105 nosnej tyče 1 voči otvorenej skrini 103.

Claims (27)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy, tvoriace súčasť zariadenia na plynulé liatie sochorov, ingotov alebo brám, pri ktorom je zátka pripojená k nosnému členu, napríklad zátkovému ramenu, usporiadanému nad rozvádzacím žľabom alebo nad lejacou panvou, a spojenému s nosnou tyčou, pohybujúcou sa vratne posuvným spôsobom v zvislom vedení s tým, že zvislé vedenie je tvorené valivými telesami a vratne posuvný pohyb nosnej tyče sa uskutočňuje pomocou hydraulického, hydropneumatického alebo pneumatického člena, usporiadaného a neseného jednak vonkajším vodiacim puzdrom a jednak nosnou tyčou, vyznačujúci sa tým, že zvislé klzné vedenie nosnej tyče (1) je tvorené podpornými valčekmi (10) alebo podpornými guľkami (10'), uloženými bez vôle medzi nosnou tyčou (1) a vonkajším vodiacim puzdrom, tvoreným prvou vodiacou stenou (2), druhou vodiacou stenou (3) a treťou vodiacou stenou (7),
  2. 2. Ústrojenstvo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že podporné valčeky (10), tvoriace zvislé klzné vedenie, sú uložené na pružných pásoch (11), z ktorých každý je svojim koncom spojený s nosnou tyčou (1) a svojím druhým koncom priamo alebo nepriamo prostredníctvom rámu (46) s vodiacimi stenami (2, 3, 7), pričom každý pružný pás (11) vytvára nahor otvorenú kapsu na uloženie podporných valčekov (10).
  3. 3. Ústrojenstvo podľa niektorého z nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že obvodové povrchové plochy podporných valčekov (10) majú profil, ktorý je komplementárny s profilom nosných pružných pásov (11).
  4. 4. Ústrojenstvo podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m , že obvodové povrchové plochy podporných valčekov (10) majú v smere pozdĺžnej osi ozubenie, ktoré je komplementárne s ozubením, vytvoreným na nosnej tyči (1) na jednej strane a ozubením na priľahlej vnútornej strane vodiacich stien (2,3,7).
  5. 5. Ústrojenstvo podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m , že každému podpornému valčeku (10) sú na vnútornej strane vodiacich stien (2, 3, 7), obopínajúcich nosnú tyč (1), priradené dorazy, najmä výstupky (11'), na ktoré podporný valček (10), najmä svojimi koncovými čas ťami (50) dosadá a prostredníctvom ktorých sa súčasne vyrovnáva v priečnom smere vzhľadom na nosnú tyč (1), nachádzajúcu sa vo svojej spodnej polohe, alebo vzhľadom na smer jej pohybu.
  6. 6. Ústrojenstvo podľa nároku 5, vyznačujúce sa t ý m , že povrchová plocha plášťa každého z podporných valčekov (10) má aspoň jednu obvodovú drážku (58) alebo viac obvodových drážok (58), ktoré sú usporiadané vo vzájomnom axiálnom rozstupe, a vykazujú hĺbku 2 až 10 mm, výhodne 4 až 8 mm, a šírku aspoň 1,5 až 2 mm.
  7. 7. Ústrojenstvo podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m , že zvislé klzné vedenie je vytvorené ako guľkové vedenie, tvorené podpornými guľkami (10'), uloženými priečne bez vôle vzhľadom na nosnú tyč (1) medzi nosnou tyčou (1) a vodiacimi stenami (2, 3, 7), pričom sú vo vzájomnom axiálnom odstupe v pozdĺžnom smere nosnej tyče (1) usporiadané aspoň dve guľkové vedenia.
  8. 8. Ústrojenstvo podľa nároku 7, vyznačujúce sa t ý m , že ku každému guľkovému vedeniu sú priradené dorazy, najmä výstupky (lľ), upravené na vnútornej strane vodiacich stien (2, 3, 7), obopínajúce nosnú tyč (1), na ktorej guľkové vedenie, najmä svojou montážnou klietkou (52), dosadajú a prostredníctvom ktorých sa vyrovnávajú v smere priečnom vzhľadom na nosnú tyč (1), alebo na smer jej pohybu.
  9. 9. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 7 a 8, vyznačujúce sa tým, že podoprenie a zvislé klzné vedenie nosnej tyče (1) vo vodiacich stenách (2, 3, 7) je uskutočnené prostredníctvom medzi nimi uloženými guľkovými vedeniami, pričom na odvaľovanie podporných guliek (10') sú na vonkajšej strane nosnej tyče (1) a na vnútornej strane vodiacich stien (2, 3, 7) upravené drážky tvaru písmena L. »
  10. 10. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že pri podoprení nosnej tyče (1) na najmenej troch, najmä však štyroch stranách, je na uloženie a predopnutie podporných valčekov (10) alebo guľkového vedenia bez vôle aspoň na jednej strane usporiadaná klzná plocha (53), uložená výkyvné okolo zvislej osi (54).
  11. 11. Ústrojenstvo podľa nároku 10, vyznačujúce sa tým, že výkyvné uloženie klznej plochy (53) na aspoň jednu dvojicu podporných valčekov (10) alebo guľkových vedení je tvorené ďalším, zvisle vstavaným pozdĺžnym guľkovým vedením, tvoreným podpornými guľkami (10), zvisle usporiadaným podporným valčekom alebo iným, zvisle usporiadaným prvkom.
  12. 12. Ústrojenstvo podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že zvisle vstavané pozdĺžne guľôčkové vedenie, prípadne zvisle usporiadaný podporný valček (10), je usporiadané medzi druhou vodiacou stenou (3) a priradenou vonkajšou stranou klznej plochy (53), privrátenou k druhej vodiacej stene (3), pričom na spojenie medzi druhou vodiacou stenou (3) a priradenou klznou plochou (53) je upravený pružný člen (9), tvorený napríklad ako tanierové pružiny (55).
  13. 13. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že nosná tyč (1) má štvorcový prierez, ktorý je obopnutý otvárateľnými vodiacimi stenami (2, 3, 7) zodpovedajúceho štvorcového prierezu.
  14. 14. Ústrojenstvo podľa niektorých z nároku 13, vyznačujúce sa tým, že štvorcové vodiace puzdro pozostáva z dvoch, kĺbovo spolu spojených vodiacich stien (2,3, 7).
  15. 15. Ústrojenstvo podľa niektorého z nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa tým, že nosnú tyč (1) a ju obopínajúce vodiace steny (2, 3, 7) prenikajú v priečnom smere vzhľadom na pozdĺžnu os nosnej tyče (1) vo vzájomnom axiálnom rozstupe a do kríža voči sebe usporiadané ťažné tyče (8) na udržiavanie a upnutie protiľahlých strán vodiacich stien ( 2, 3, 7 ) a zodpovedajúceho uloženia podporných valčekov (10) alebo guľkových vedení medzi nosnou tyčou (1) a vodiacimi stenami (2,3,7).
  16. 16. Ústrojenstvo podľa nároku 15, vyznačujúce sa tým, že na jednom z koncov ťažných tyčí (8) sú na upnutie protiľahlých strán vodiacich stien (2, 3, 7) upravené pružné členy (9).
  17. 17. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 15 a 16, vyznačujúce sa tým, že ťažné tyče (8) prenikajú nosnou tyčou (1) podlhovastými otvormi (12, 13), ktoré sú vytvorené v jej pozdĺžnom smere a ktoré svojou dĺžkou obmedzujú maximálny zdvih nosnej tyče (1), a tým aj zdvih zátky (56).
  18. 18. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 až 17, vyznačujúce sa tým, že medzera medzi nosnou tyčou (1) a vodiacimi stenami (2, 3, 7) je aspoň v hornej krajnej oblasti utesnená, najmä pomocou pružného stierača (23).
  19. 19. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 až 18, vyznačujúce sa tým, že hydraulický, hydropneumatický, pneumatický člen pozostáva z telesa (16) valca s navzájom usporiadaných a z telesa (16) valca vysúvateľnej prvej piestnice (19) a tretej piestnice (21), pričom prvá piestnica (19) a druhá piestnica (20) sú v zábere s nosnou tyčou (1), zatiaľ čo pomocou tretej piestnice (21) je teleso (16) valca upevnené na pevnom vodiacom puzdre, prípadne na vodiacom puzdre, upevnenom na rozvádzačom žľabe (5).
  20. 20. Ústrojenstvo podľa nároku 19, vyznačujúce sa tým, že navzájom protiľahlo usporiadané a protismeme vysúvateľné piestnice (19, 20) sú v zábere so stranovým vybratím (15) nosnej tyče (1) a že tretia piestnica (21) je usporiadaná v odstupe od piestnic (19, 20) a je s nimi v podstate rovnobežná.
  21. 21. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 19 a 20, vyznačujúce sa tým, že protismeme pôsobiaca piestnica (19, 20), prípadne ich piesty, sú pod stálym tlakom, pričom podľa požadovaného smeru posuvu nosnej tyče (1), a tým aj zátky (56) sa alebo horný alebo dolný piest príslušnej piestnice ( 19, 20, 21) nachádza v stave pretlaku.
  22. 22. Ústrojenstvo podľa nároku 21,vyznačujúce sa tým, že protismeme pôsobiacim piestom príslušných piestnic (19, 20) priradené valcové priestory (24, 25) sa nachádzajú v tekutinovom spojení prostredníctvom spojovacieho vedenia (26), ktoré je určené na vyvodzovanie protismemého tlaku na obidva piesty a ktoré je cez jednosmerný spätný ventil (27) a prvý troj/štvorcestný ventil (28) spojené cez vedenie (40) alebo s čerpadlom (P), alebo s nádržou (T), pričom medzi jednosmerným spätným ventilom (27) a spojovacím vedením (26) jc napojené vedenie (29) , ústiace cez, na ňom usporiadanom nastaviteľnom tlakovom ventile (30) na reguláciu tlaku, do nádrže (T).
  23. 23. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 21 a 22, vyznačujúce sa tým, že priestory (31, 32) valcov protiľahlo usporiadaných piestnic (19, 20) sa prostredníctvom druhého troj/štvorcestného ventilu (33) môžu alternatívne nachádzať v tekutinovom spojení alebo s čerpadlom (P), alebo s nádržou (T), pričom od príslušných spojovacích vedení (34, 35) sú odbočené vedenia (36, 37) ku spínaciemu ventilu (38), prostredníctvom ktorého sú cez vedenie (39) prepojiteľné alebo obidve spojovacie vedenia (34, 35), alebo žiadne z nich s prvým troj/štvorcestným ventilom (28), s ktorým je v tekutinovom spojení taktiež spojovacie vedenie (26) medzi obidvoma valcovými priestormi (24, 25), pričom jednosmerný spätný ventil (27), usporiadaný vo vedení (40), je uzatvárateľný pomocou tlakového vedenia (41), odbočeného od vedenia (39), spájajúceho navzájom spínací ventil (38) s prvým troj/štvorcestným ventilom (28).
  24. 24. Ústrojenstvo podľa nároku 23, vyznačujúce sa tým, že všetky ventily (27, 28, 30, 33, 38) sú ovládané solenoidom.
  25. 25. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 a /alebo llaž 24, vyznačujúce sa tým, že na podoprenie a zvislé vedenie nosnej tyče (1) sú vo vodiacich stenách (102, 107) protiľahlo upnuté dve, s nosnou tyčou (1) rovnobežné pozdĺžne guľkové vedenia (110) a na odvaľovanie guliek (123) sú na nosnej tyči (1) a na vnútornej strane vodiacich stien (102, 107) usporiadané vodiace lišty (111, 112) s drážkou v tvare písmena V.
  26. 26. Ústrojenstvo podľa niektorých z nárokov 1 až 25, vyznačujúce sa t ý m , že časť nosnej tyče (1) je vytvorená ako zjednej strany otvorená skriňa (103) na uloženie telesa (16) valca.
  27. 27. Ústrojenstvo podľa nároku 26, vyznačujúce sa tým, že prvá čelná strana otvorenej skrine (103) na uloženie telesa (16) valca, vyrobená napríklad ako zváraná konštrukcia, je spriahnutá so spodným koncom (106) horného úseku (104) a druhá čelná strana otvorenej skrine (103) je spriahnutá s horným koncom (108) spodného úseku (105) nosnej tyče (1), pričom obidva konce (106, 108) nosnej tyče (1) sú upevnené zapustením za tepla a ich spojenie s otvorenou skriňou (103) je zabezpečené priečnymi čapmi (109).
SK178-91A 1990-01-31 1991-01-28 Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy SK281378B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4002820 1990-01-31
DE4004547A DE4004547A1 (de) 1990-01-31 1990-02-14 Vorrichtung zur regelbaren verstellung eines stopfens einer verteilerrinne o. dgl. in einer stranggiessanlage
EP90119334A EP0439681B1 (de) 1990-01-31 1990-10-09 Vorrichtung zur regelbaren Verstellung eines Stopfens einer Verteilerrinne oder dgl. in einer Stranggiessanlage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK281378B6 true SK281378B6 (sk) 2001-03-12

Family

ID=27200777

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK178-91A SK281378B6 (sk) 1990-01-31 1991-01-28 Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy

Country Status (8)

Country Link
JP (1) JPH0775762B2 (sk)
BR (1) BR9100397A (sk)
CA (1) CA2035136C (sk)
CZ (1) CZ285517B6 (sk)
HU (1) HU213712B (sk)
RU (1) RU2016695C1 (sk)
SK (1) SK281378B6 (sk)
TR (1) TR27001A (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2573283C1 (ru) * 2015-06-11 2016-01-20 Цоло Вълков Рашев Способ производства металлургических заготовок, фасонного литья и устройство для его осуществления

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE395694C (de) * 1923-07-24 1924-05-15 Franz Casel Verschlussvorrichtung fuer Giesspfannen
DE671858C (de) * 1937-05-04 1939-02-15 August Dersch Vorrichtung zur Sicherung der Stopfenstange an Giesspfannen
US2223062A (en) * 1939-08-29 1940-11-26 Blaw Knox Co Ladle stopper rigging
US3627180A (en) * 1970-02-12 1971-12-14 Pennsylvania Engineering Corp Stopper rod with assembly for alignment with nozzle
DE2021211A1 (de) * 1970-04-30 1971-12-30 Bbc Brown Boveri & Cie Stopfenbetaetigungseinrichtung
DE2319004B2 (de) * 1973-04-14 1975-11-06 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Stopfenbetätigungseinrichtung für Gießpfanne
BE879037A (fr) * 1979-09-27 1980-01-16 Cockerill Glissiere de commande d'un tampon de tundish
IT8060384V0 (it) * 1980-05-26 1980-05-26 Danieli Off Mecc Dispositivo regolazione tampone paniera.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2035136A1 (en) 1991-08-01
HU910323D0 (en) 1991-08-28
RU2016695C1 (ru) 1994-07-30
JPH04220161A (ja) 1992-08-11
JPH0775762B2 (ja) 1995-08-16
CZ285517B6 (cs) 1999-08-11
HUT65669A (en) 1994-07-28
CS9100178A2 (en) 1991-09-15
CA2035136C (en) 1998-07-07
TR27001A (tr) 1994-09-13
BR9100397A (pt) 1991-11-19
HU213712B (en) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI86091B (fi) Anordning foer instaellning av valsytor i foerhaollande till varandra.
EP0342387B1 (de) Aufhängevorrichtung für sich verschiebende Lasten, insbesondere Rohrleitungen und dergleichen
SU1243611A3 (ru) Шиберный затвор дл металлургической емкости
EP0531491B1 (de) Walzenpresse
US4743002A (en) Automatic die clamp
EP1225992B1 (de) Bandgiessmaschine zur erzeugung eines metallbandes
US4523623A (en) Plate mould for continuous casting
KR960002412B1 (ko) 연속주조설비에 있어서 분배채널등의 스톱퍼(stopper)의 제어된 조정을 위한 장치
US4796515A (en) Rodless cylinder
SK281378B6 (sk) Ústrojenstvo na riadené ovládanie prestavovania zátky rozvádzacieho žľabu alebo metalurgickej lejacej panvy
AT409465B (de) Verfahren zum einstellen eines giessspaltes an einer strangführung einer stranggiessanlage
US20110214835A1 (en) Method and device for positioning at least one roll segment of a strand guiding unit against a strand
EP0586670B1 (de) Lagerbaugruppe
EP3212351A1 (de) Strangführungsrolleneinheit für eine stranggiessmaschine
JPS6076209A (ja) 支持ローラにより支持されるワークロールを備えた六重式圧延機のロールスタンド
KR20080108364A (ko) 롤링 스탠드의 두 개의 작업 롤용 벤딩 장치
EP2813723A2 (de) Mit schräg angeordneter Abrollzone ausgestattete Brems- und/oder Klemmvorrichtung eines an mindestens einer Schiene geführten Schlittens
EP1423213A1 (de) Rollenführung für die drahtführung zwischen den fertiggerüsten von drahtwalzstrassen
JPH10128525A (ja) 溶融金属の注湯量制御装置
DE1945485B2 (de) Vorrichtung zum Verstellen der Dichtspalte umlaufender Regenerativ-Lufrvorwärmer
US4544015A (en) Continuous casting plant
WO2000060253A1 (de) Vorrichtung zum befestigen, spannen oder ziehen eines dehnbaren zugelementes, insbesondere eines seiles
AT525909B1 (de) Zentriereinheit zur Zentrierung eines metallischen Strangs
JP6796728B2 (ja) 金属材料を圧延する圧延スタンド
RU2243839C1 (ru) Устройство для устранения перекоса валка обжимного стана