CZ285517B6 - Ústrojí pro regulovatelné přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve - Google Patents

Ústrojí pro regulovatelné přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve Download PDF

Info

Publication number
CZ285517B6
CZ285517B6 CS91178A CS17891A CZ285517B6 CZ 285517 B6 CZ285517 B6 CZ 285517B6 CS 91178 A CS91178 A CS 91178A CS 17891 A CS17891 A CS 17891A CZ 285517 B6 CZ285517 B6 CZ 285517B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
support rod
guide
support
guide walls
rod
Prior art date
Application number
CS91178A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Lothmann
Friedhelm Paulus
Wolfgang Schönbrenner
Original Assignee
Zimmermann Und Jansen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4004547A external-priority patent/DE4004547A1/de
Application filed by Zimmermann Und Jansen Gmbh filed Critical Zimmermann Und Jansen Gmbh
Publication of CS9100178A2 publication Critical patent/CS9100178A2/cs
Publication of CZ285517B6 publication Critical patent/CZ285517B6/cs

Links

Landscapes

  • Actuator (AREA)
  • Machine Tool Units (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)

Abstract

Ústrojí je určeno pro ovládání zátky (56) rozváděcího žlabu (5) nebo metalurgické licí pánve u zařízení pro plynulé lití sochorů, ingotů nebo bram. Zátka (56) je připojena k traverze nebo zátkové ručce (22) uspořádané nad rozváděcím žlabem (5) nebo licí pánví (57) a spojené se vzhůru a dolů posuvnou nosnou tyčí (1). Svislé vedení nosné tyče (1), případně její části čtyřhranného průřezu je vytvořeno jako válečkové vedení (10) nebo kuličkové vedení (10`, 10``) upnuté mezi nosnou tyčí (1) a vnitřní stranou vodicíh tlesa (2, 3, 7). Řešení se dále týká výhodné konstrukce vodicího tělesa (2, 3, 7), podpěrných válečků (10) a kuličkových vedení (10`, 10``, 110, 111, 112), včetně jejich uspořádání, uložení a funkčního zajištění.ŕ

Description

Vynález se týká ústrojí kříženému ovládání přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve, tvořící součást zařízení k plynulému lití Sochorů, ingotů nebo bram, u něhož je zátka připojena k nosnému členu, například zátkovému ramenu, uspořádanému nad rozváděcím žlabem nebo nad licí pánví a spojenému s nosnou tyčí, pohybující se vratně posuvným způsobem ve svislém kluzném vedení stím, že svislé kluzné vedení je tvořeno valivými tělesy a vratně posuvný pohyb nosné tyče se uskutečňuje pomocí hydraulického, hydropneumatického nebo pneumatického členu, uspořádaného a neseného jednak vnějším vodicím pouzdrem, a jednak nosnou tyčí.
Dosavadní stav techniky
V patentovém spisu DE 395 694 je popsáno známé uzavírací zařízení licích pánví, které je opatřeno zátkou, jež slouží jako uzávěr, a jež je spojena s příčným dílem a s posuvnou tyčí, umístěnou na vnější vaně pánve. Posuvná tyč se skládá ze dvou vzájemně posuvných dílů, mezi nimiž je umístěno pružící zařízení. Aby se čtvercový konec posuvné tyče mohl lehce posouvat v kluzném ložisku, jsou v tomto ložisku umístěny kladky.
V patentovém spisu US 2 223 062 je popsáno známo zařízení pro vertikální vedení nosné tyče, která je vedena v trubkovém pouzdru, na jehož homím a spodním konci jsou uspořádána ložisková pouzdra, v nichž jsou vždy dvě vodicí kladky, uložené na kuličkových ložiskách. Mezi vodícími kladkami je posuvně směrem nahoru a dolů uložena nosná tyč. Nevýhodou tohoto řešení je to, že toto upnutí nosné tyče má malý technický význam, protože kuličková ložiska vodicích kladek jsou jednostranně zatížena a po delší době provozu by se zaběhávala jednostranně a tím by se ztratila jejich funkce.
V patentovém spisu DE 23 19 004 je popsáno zařízení, které je opatřeno hydraulickým ovládacím zařízením pro zátku, které však tvoří pouze pevnou součást celkového uspořádání.
Nevýhodou známých obdobných ústrojí pro zvedání zátky jsou velké tolerance a tím i velké mechanické vůle, které jsou příčinou snížené přesnosti pohybu zátky, takže je stále nutné opětně regulovat její polohu, aby se dosáhlo přesnějšího dávkování potřebného množství odlévaného tekutého kovu. Tento problém je zejména závažný při lití formátů 160 mm2, u nichž jsou tolerance součástí ovládacího ústrojí zátky zvláště žádoucí.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje ústrojí kříženému ovládání přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve, tvořící součást zařízení k plynulému lití sochorů, ingotů nebo bram, u něhož je zátka připojena k nosnému členu, například zátkovému ramenu, uspořádanému nad rozváděcím žlabem nebo nad licí pánví a spojenému s nosnou tyčí, pohybující se vratně posuvným způsobem ve svislém kluzném vedení stím, že svislé kluzné vedení je tvořeno valivými tělesy a vratně posuvný pohyb nosné tyče se uskutečňuje pomocí hydraulického, hydropneumatického nebo pneumatického členu, uspořádaného a neseného jednak vnějším vodicím pouzdrem, a jednak nosnou tyčí, jehož podstata spočívá v tom, že svislé kluzné vedení nosné tyče je tvořeno podpěrnými válečky nebo podpěrnými kuličkami, uloženými
- 1 CZ 285517 B6 bez vůle mezi nosnou tyčí a vnějším vodicím pouzdrem, tvořeným první vodicí stěnou, druhou vodicí stěnou a třetí vodicí stěnou.
Podle výhodného provedení jsou podpěrné válečky, tvořící svislé kluzné vedení, uloženy na pružných pásech, z nichž každý je svým koncem spojen s nosnou tyčí a svým druhým koncem přímo nebo nepřímo prostřednictvím rámu s vodícími stěnami. Každý pružný pás vytváří vzhůru otevřeno kapsu pro uložení podpěrných válečků.
Podle dalšího výhodného provedení jsou obvodové povrchové plochy podpěrných válečků opatřeny profilem, který je komplementární s profilem nosných pružných pásů.
Podle dalšího výhodného provedení mají obvodové povrchové plochy podpěrných válečků ve směru podélné osy ozubení, které je komplementární s ozubením, vytvořeným na nosné tyči na jedné straně a ozubením na přilehlé vnitřní straně vodicích stěn.
Podle dalšího výhodného provedení jsou každému podpěrnému válečku na vnitřní straně vodicích stěn, obepínajících nosnou tyč, přiřazeny dorazy, zejména výstupky, na které podpěrný váleček, zejména svými koncovými částmi, dosedá a prostřednictvím kterých se současně vyrovnává v příčném směru vzhledem k nosné tyči, nacházející se ve své spodní poloze, nebo vzhledem ke směru jejího pohybu.
Podle dalšího výhodného provedení je povrchová plocha pláště každého z podpěrných válečků opatřena alespoň jednou obvodovou drážkou, nebo více obvodovými drážkami, které jsou uspořádány ve vzájemném axiálním rozestupu a vykazují hloubku 2 až 10 mm, s výhodou 4 až 8 mm, a šířku alespoň 1,5 až 2 mm.
Podle dalšího výhodného provedení je svislé kluzné vedení, vytvořené jako kuličkové vedení, tvořené podpěrnými kuličkami, uloženými příčně bez vůle vzhledem k nosné tyči mezi nosnou tyčí a vodícími stěnami. Ve vzájemném axiálním odstupu v podélném směru nosné tyče jsou uspořádána alespoň dvě kuličková vedení.
Podle dalšího výhodného provedení jsou ke každému kuličkovému vedení přiřazeny dorazy, zejména výstupky, upravené na vnitřní straně vodicích stěn, obepínající nosnou tyč, na které kuličková vedení, zejména svou montážní klecí dosedají a prostřednictvím kterých se vyrovnávají ve směru příčném vzhledem k nosné tyči nebo vzhledem ke směru jejího pohybu.
Podle dalšího výhodného provedení je podepření a svislé kluzné vedení nosné tyče ve vodicích stěnách provedeno prostřednictvím mezi nimi uložených kuličkových vedení. Pro odvalování podpěrných kuliček jsou na vnější straně nosné tyče a na vnitřní straně vodicích stěn upraveny drážky tvaru písmene T.
Podle dalšího výhodného provedení je při podepření nosné tyče na nejméně třech, zejména však čtyřech, stranách pro uložení a předepnutí podpěrných válečků nebo kuličkového vedení bez vůle alespoň na jedné straně uspořádaná kluzná plocha, uložená kyvně kolem svislé osy.
Podle dalšího výhodného provedení je výkyvné uložení kluzné plochy pro alespoň jednu dvojici podpěrných válečků nebo kuličkových vedení tvořeno dalším svisle vestavěným podélným kuličkovým vedením, tvořeným podpěrnými kuličkami, svisle uspořádaným podpěrným válečkem, nebo jiným svisle uspořádaným prvkem.
Podle dalšího výhodného provedení je svisle vestavěné podélné kuličkové vedení, popřípadě svisle uspořádaný podpěrný váleček, uspořádané mezi druhou vodicí stěnou a přiřazenou vnější stranou kluzné plochy, přivrácenou k druhé vodicí stěně. Pro spojení mezi druhou vodicí stěnou a přirozenou kluznou plochou je upraven pružný člen, vytvořený například jako talířové pružiny.
-2CZ 285517 B6
Podle dalšího výhodného provedení má nosná tyč čtvercový průřez, který je obepnut otevíráte Inými vodícími stěnami odpovídajícího čtvercového průřezu.
Podle dalšího výhodného provedení sestává čtvercové vodicí pouzdro ze dvou klubově spolu spojených vodicích stěn.
Podle dalšího výhodného provedení nosnou tyčí a ji obepínajícími vodícími stěnami prostupující ve směru příčném vzhledem k podélné ose nosné tyče ve vzájemném axiálním rozestupu a do kříže vůči sobě uspořádané tažné tyče pro udržování a upnutí protilehlých stran vodicích stěn a odpovídajícího uložení podpěrných válečků nebo kuličkových vedení mezi nosnou tyčí a vodícími stěnami.
Podle dalšího výhodného provedení jsou na jednom z konců tažných tyčí pro upnutí protilehlých stran vodicích stěn upraveny pružné členy.
Podle dalšího výhodného provedení prostupují tažné tyče nosnou tyčí podlouhlými otvory, které jsou vytvořené vjejich podélném směru, a které svou délkou omezují maximální zdvih nosné tyče a tím i zdvih zátky.
Podle dalšího výhodného provedení je mezera mezi nosnou tyčí a vodícími stěnami alespoň v homí krajní oblasti utěsněna, zejména pomocí pružného stěrače.
Podle dalšího výhodného provedení sestává hydraulický, hydropneumatický nebo pneumatický člen z tělesa válce a z navzájem uspořádaných a z tělesa válce vysouvatelných první pístnice, druhé písnice a třetí pístnice. První pístnice a druhá pístnice jsou v záběru s nosnou tyčí, zatímco pomocí třetí pístnice je těleso válce upevněno na pevném vodicím pouzdru, případně na vodicím pouzdru, upevněném na rozváděcím žlabu.
Podle dalšího výhodného provedení jsou navzájem protilehle uspořádané a protisměrně vysouvatelné pístnice v záběru se stranovým vybráním nosné tyče. Třetí pístnice je uspořádána v odstupu od pístnic a je s nimi v podstatě rovnoběžná.
Podle dalšího výhodného provedení jsou protisměrně působící pístnice, popřípadě jejich písty, pod stálým tlakem. Podle požadovaného směru posuvu nosné tyče a tím i zátky se buď homí nebo dolní píst příslušné pístnice nachází ve stavu přetlaku.
Podle dalšího výhodného provedení se protisměrně působícím pístům příslušných pístnic přiřezané válcové prostory nacházejí v tekutinovém spojení prostřednictvím spojovacího vedení, které je určené pro vyvozování protisměrného tlaku na oba písty, a které je přes jednosměrný zpětný ventil a první tří/čtyřcestný ventil spojené skrze vedení buď s čerpadlem nebo s nádrží. Mezi jednosměrným zpětným ventilem a spojovacím vedením je napojeno vedení, ústící skrze na něm uspořádaný nastavitelný tlakový ventil pro regulaci tlaku do nádrže.
Podle dalšího výhodného provedení se prostory válců protilehle uspořádaných pístnic prostřednictvím druhého tří/čtyřcestného ventilu mohou alternativně nacházet v tekutinovém spojení buď s čerpadlem nebo s nádrží. Od příslušných spojovacích vedení jsou odbočena vedení ke spínacímu ventilu, jehož prostřednictvím jsou přes vedení propojitelná buď obě spojovací vedení nebo žádné z nich s první tří/čtyřcestným ventilem, se kterým je v tekutinovém spojení rovněž spojovací vedení mezi oběma válcovými prostory. Jednosměrný zpětný ventil, uspořádaný ve vedení, je uzavíratelný pomocí tlakového vedení, odbočeného od vedení, spojujícího navzájem spínací ventil s prvním tří/čtyřcestným ventilem.
Podle dalšího výhodného provedení jsou všechny ventily ovládány solenoidem.
-3 CZ 285517 B6
Podle dalšího výhodného provedení jsou pro podepření a svislé vedení nosné tyče ve vodicích stěnách protilehle upnuta dvě s nosnou tyčí rovnoběžná podélná kuličková vedení, a pro odvalování kuliček jsou na nosné tyči a na vnitřní straně vodicích stěn uspořádány vodicí lišty s drážkou ve tvaru písmene V.
Podle dalšího výhodného provedení je část nosné tyče vytvořena jako z jedné strany otevřená skříň pro uložení tělesa válce.
Podle dalšího výhodného provedení je první čelní strana otevřené skříně pro uložení tělesa válce, vyrobené například jako svařovaná konstrukce, spřažená se spodním koncem horního úseku a druhá čelní strana otevřené skříně je spřažená s horním koncem spodního úseku nosné tyče. Oba konce nosné tyče jsou upevněny zapuštěním za tepla a jejich spojení s otevřenou skříní je zajištěno příčnými čepy.
Hlavní výhoda navrženého řešení spočívá vtom, že je vytvořeno ústrojí bez tolerancí pro mechanické ovládání pohybu zátky, kterým jsou vyřešeny výše uvedené nedostatky. Současně jsou značně zredukovány výrobní a udržovací náklady tohoto mechanického ústrojí, případně tyto náklady nepřevyšují náklady dosavadní. Tím, že jsou mezi nosnou tyčí a vodícími stěnami upnuty podpěrné válečky nebo podpěrné kuličky, dosahuje se svislého kluzného vedení nosné tyče zátkového ramena prakticky bez tření a bez vůle. S tím souvisí i vysoká přesnost mechanického ústrojí pro ovládání zátky a stím spojené přesné nastavování množství lité taveniny a trvalá provozní bezpečnost. Další výhodou je možnost otevírání vodicích stěn při montáži, demontáži nebo údržbě.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresů, na kterých znázorňuje obr, 1 příčný řez svislým kluzným vedením, obr. 2 podélný řez svislým kluzným vedením, obr. 3a první příklad provedení svislého kluzného vedení, obr. 3b druhý příklad provedení svislého kluzného vedení, obr. 3c třetí příklad provedení svislého kluzného vedení, obr. 4 schéma hydraulického systému pro ovládání pohybu zátky, obr. 5 upevnění pružných pásů na svislém kluzném vedení, obr. 6 detail upevnění pružného pásu ve svislém kluzném vedení z obr. 5, obr. 7 čtvrtý příklad provedení svislého kluzného vedení v axanometrickém pohledu, obr. 8 pátý příklad provedení svislého kluzného vedení v bočním pohledu, obr. 9 ústrojí křížení ovládání přestavování zátky v axanometrickém pohledu, obr. 10 příčný řez ústrojím z obr. 9 podle čáry X-X, obr. 11 šestý příklad provedení svislého kluzného vedení v příčném řezu a obr. 12 nosnou tyč v podélném řezu.
Příklady provedení vynálezu
Ustrojí k řízenému ovládání přestavování zátky 56 rozváděcího žlabu 5 nebo metalurgické licí pánve 57 podle obr. 1 a 2 sestává tedy ze zátky 56, jež je připojena k zátkovému ramenu 22, které je uspořádáno nad rozváděcím žlabem 5 nebo nad licí pánví 57 a které je spojené s nosnou tyčí 1, posuvnou ve svislém kluzném vedení směrem nahoru a dolů prostřednictvím hydraulického, hydropneumatického nebo pneumatického systému. Ke čtvercovému průřezu nosné tyče 1 je přiřazeno vnější vodicí pouzdro, tvořené vodícími stěnami 2, 3, tvořenými dvěma v pravém úhlu k sobě přivařenými U-profily, k jejichž volným podélným hranám, případně k jejich volným ramenům, jsou pomocí dvojitého závěsu 6 připojeny dvě třetí vodicí stěny 7, tvořené U-profily tak, že jsou výkyvné z polohy, ve které tvoří spolu s první vodicí stěnou 2 a druhou vodicí stěnou 3 komplementární průchod vzhledem ke čtvercovému průřezu nosné tyče
1. Svaření U-profilů vodicích stěn 2, 3. Kloubový dvojitý závěs 6, jímž jsou k vodicím stěnám 2, 3 připojeny třetí vodicí stěny 7, umožňuje snadné otevírání svislého kluzného vedení nosné tyče
-4CZ 285517 B6 při montáži nebo demontáži. Mezera mezi nosnou tyčí £ a vodícími stěnami 2, 3, 7 je alespoň v horní krajní oblasti utěsněna, zejména pomocí pružného stěrače 23.
Svislé kluzné vedení je dále opatřené podpěrnými válečky £0, které jsou upnuté mezi čtvercovým průřezem nosné tyče £ a vodícími stěnami 2, 3, 7. Podpěrné válečky 10 jsou přidržovány pružnými pásy ££, jak je znázorněno také na obr. 2, 3a, 3b. Každý z pružných pásů 11 je jedním koncem upevněn k nosné tyči £, respektive kjejímu čtvercovému průřezu, a druhým koncem na k němu přiřazené opěrné ploše vodicí stěny 2, 3, 7 tak, že vytváří kapsu pro uložení podpěrných válečků 10, jak je znázorněno na obr. 2 a 3a. Pružné pásy 11 bezpečně udržují jinak volně uložené podpěrné válečky 10 mezi čtvercovým průřezem nosné tyče £ a vodícími stěnami 2, 3, 7. Jak je zřejmé z obr. 1 a 2, je čtvercový průřez nosné tyče £ podepřen podpěrnými válečky 10 na všech čtyřech stranách vůči vodicím stěnám 2, 3, 7. Na každé straně jsou uspořádány vždy dva podpěrné válečky 10 ve vzájemném osovém rozestupu tak, že jsou upraveny v protilehlé koncové oblasti vodicích stěn 2, 3, 7. Vzhledem k upevnění pružných pásů 11 pro podpěrné válečky 10 i na výkyvné uložených třetích vodicích stěnách 11 otevřena jen zčásti. K úplnému otevření vodicích stěn 2, 3, 7 ve směru 45 je třeba nejdříve uvolnit, popřípadě odstranit pružné pásy 11 z třetích vodicích stěn 7. Námaha, vynaložená na tento úkon, není sice příliš velká, může však být zmírněna opatřením, znázorněným na obr. 5 a 6.
Jak je znázorněno na obr. 3a, 3b, jsou pružné pásy 11 opatřeny perforací, tvořící výhodně doplněk profilovaných podpěrných válečků 10, čímž je zabráněno relativnímu pohybu mezi podpěrnými válečky 10 a pružnými pásy j£.
Podle obr. 3c mohou mít odvodové plochy podpěrných válečků 10 ozubení, procházející ve směru jejich podélné osy. Toto ozubení odpovídá komplementárně ozubení na čtvercovém průřezu nosné tyče £ na straně přiřazené k vnitřní straně vodicích stěn 2, 3, 7.
Podle obr. 2 je čtvercový průřez nosné tyče £ opatřen vybráními, z nichž čtyři vybrání jsou provedena jako podlouhlé otvory 12, 13, které jsou uspořádány křížově ve vzájemném axiálním rozestupu, přičemž se navzájem kříží v pravém úhlu. Těmito podlouhlými otvory 12, 13 procházejí celkem čtyři tažné tyče 8, opatřené vždy na jednom konci třmenem £4. Tažné tyče 8 procházejí také protilehlými stranami vodicích stěn 2, 3, 7, případně protilehlými stojinami jejich U-profilů. Koncem tažných tyčí 8 protilehlé ke třmenu 14. jsou opatřeny závitem, na kterém je našroubována matice 42. Pomocí těchto tažných tyčí 8 jsou vodicí stěny 2, 3, 7 udržovány ve společném celku a současně jsou jimi upnuty podpěrné válečky £0. Vhodné předpětí se dosahuje pomocí pružných členů 9, které jsou uspořádané mezi třmenem 14 každé tažné tyče 8 a přilehlou stranou vodicích stěn 2, 3, 7. Pro tento účel jsou vhodné zejména termodynamické pružné členy 9, popsané v patentovém spisu DE 24 06 006. Je výhodné, působí-li tyto pružné členy 9 na výkyvné uložené třetí vodicí stěny 2, zejména z důvodů montáže. Pomocí tažných tyčí 8 a pružných členů 9 je možné nastavit potřebné předpětí podpěrných válečků £0. Současně se tímto předpětím získá svislé kluzné vedení bez vůle nosné tyče £ a tím i zátky 56, uspořádané na závitovém ramenu 22.
Podpěrné válečky 10 nosné tyče £ čtvercového průřezu mají ještě další funkci. Při svislém pohybu nosné tyče 1, respektive jejího čtvercového průřezu, vykonávají podpěrné válečky £0 prostý odvalovací pohyb. Svislé kluzné vedení ve vodicích stěnách 2, 3, 7 je tak prakticky bez třecího odporu. Důsledkem toho jsou malé opotřebení a nízké udržovací náklady.
Pružné pásy 11, v nichž jsou podpěrné válečky 10 uloženy, jsou s výhodou vyrobeny z tenkého plechu o tloušťce 0,3 až 0,5 mm. Materiálem, z něhož jsou pružné pásy 11 vyrobeny, jsou s výhodou vysoce legované oceli, například ocel X6CrNiTil810 nebo ocel X6CrNiMoTil7122. Tyto pružné pásy 11 slouží k ustavování polohy podpěrných válečků 10 mezi čtvercovým průřezem nosné tyče £ a vodícími stěnami 2, 3, 7. To platí zejména pro montáž.
-5CZ 285517 B6
Děrování pružných pásů 11 je vhodně tvořeno otvory o průměru asi 10 mm. Toto opatření také usnadňuje vypadávání případných nečistot. Doplňkové děrování obvodových ploch podpěrných válečků 10 není bezpodmínečně nutné, je však výhodné pro účely zabránění případného prokluzování.
Stranové vybrání 15 ve čtvercovém průřezu nosné tyče 1 je určeno pro stranové vkládání tělesa 16 válce, sloužícího k ovládání pohybu nosné tyče 1 ve všech směrech, tj. dopředu, dozadu, vzhůru a dolů. Toto těleso 16 válce se opírá jednak o vodicí stěny 2, 3, 7, a jednak o nosnou tyč
1, a to o její čtvercový průřez. V tělese 16 válce jsou uspořádané jednak dvě souose a protilehle vzhledem k tělesu 16 válce vysouvatelné pístnice 19, 20, a jednak třetí pístnice 21, vysouvatelná z tělesa 16 válce. První pístnice 19 a druhá pístnice 20 působí ve stranovém vybrání 15 čtvercového průřezu nosné tyče 1, kterou mohou uvádět do pohybu směrem vzhůru a dolů, zatímco se pomocí třetí písnice 21 dosahuje fixace tělesa 16 válce na pevných vodicích stěnách
2, 3, 7, spojených například s rozváděcím žlabem 5.
Třetí pístnice 21 působí ve stanoveném odstupu od obou pístnic 19, 20. První podélná osa 18 třetí pístnice 21 je rovnoběžná s podélnými osami 17 pístnic 19, 20. Stranovému vybrání 15 ve čtvercovém průřezu nosné tyče 1 je ve vodicích stěnách 2, 3, 7 přiřazen odpovídající průchozí otvor 43, do kterého lze zasunout těleso 16 válce v čele s pístnicemi 19, 20. Po zavedení tělesa 16 válce výše uvedeným způsobem se všechny tři písty a tím i pístnice 19, 20, 21 vysunou. Protilehle působící pístnice 19, 20 se zapřou o horní a spodní stranu stranového vybrání 15 čtvercového průřezu nosné tyče 1, zatímco vně uložená třetí pístnice 21 se opře o vodicí stěn 2,
3, 7, popřípadě o opěrný blok 44, spojený s vodícími stěnami 2, 3, 7, za současné odpovídající fixace tělesa 16 válce na vodicích stěnách 2, 3, 7. Pístnice 19. 20, zabírající se stranovým vybráním 15 nosné tyče 1, se v důsledku povelu ke zdvihu, uděleného připojenému hydraulickému ovládacímu systému, pohybují v protisměru při trvalém přetlaku ve směru vysouvání, tzn. směrem vzhůru (obr. 1), při odpovídajícím otevírání zátky 56. Hydraulické ovládání, znázorněné na obr. 4, je schéma hydraulického ústrojí pro ovládání čtvercového průřezu nosné tyče 1, přičemž pro lepší přehlednost zde není znázorněna silová opěra tělesa 16 válce na vnějších vodicích stěnách 2, 3, 7.
Navzájem protilehle působící pístnice 19, 20 a s nimi spřažené písty se za provozu nachází v podstatě pod stálým tlakem. Podle požadovaného směru pohybu nosné tyče 1 a tím i zátky 56 je buď horní nebo spodní píst vystaven působení přetlaku vzhledem k protilehle působícímu pístu. Jak je zřejmé z obr. 4, jsou protilehle působícím pístům přiřazené válcové prostory 24, 25, uspořádané v tekutinovém spojení prostřednictvím spojovacího vedení 26, které slouží k vyvozování přetlaku, který oba písty odtlačuje do protisměru. V praxi má tlak hodnotu asi 18 až
MPa. V důsledku tohoto vysokého tlaku jsou oba protilehle působící písty navzájem pevně spřažené. Spojovací vedení 26 je prostřednictvím vedení 40 s jednosměrným zpětným ventilem 27 a prvním tří/čtyřcestným ventilem 28 spojeno buď s čerpadlem P nebo s nebo s nádrží T hydraulické soustavy. V úseku mezi jednosměrným zpětným ventilem 27 a spojovacím vedením je na vedení 40 napojené vedení 29, ústící přes na něm uspořádaný nastavitelný tlakový ventil 30 pro omezení tlaku do nádrže T. Prostory 31, 32 válců, v nichž se pohybují pístnice 19, 20, jsou pomocí spojovacích vedení 34, 35 spojeny přes druhý tří/čtyřcestný ventil 33 s čerpadlem P nebo nádrží T. Ze spojovacího vedení 34 odbočuje vedení 36 a ze spojovacího vedení 35 odbočuje vedení 37, která vedou ke spínacímu ventilu 38, jímž lze spojit přes vedení 39 buď obě spojovací vedení 34, 35, nebo žádné z nich s prvním tří/čtyřcestným ventilem 28, při odpovídajícím snížení tlaku ve spojovacím vedení 26 pro rozpínání pístů ve válcových prostorech 24, 25, pokud se první tří/čtyřcestný ventil 28 nachází v odlehčené poloze vpravo podle obr. 4. V této poloze je vedení 40 spojeno s nádrží T. Vedení 39 a tím i tlakové vedení 41 je v této poloze prvního tří/čtyřcestného ventilu 28 spojeno s čerpadlem P, čímž se otevře jednosměrný zpětný ventil 27, takže se jím může snížit tlak ve spojovacím vedení 26 přes vedení 40 směrem k nádrži T. Ke zvyšování tlaku ve spojovacím vedení 26 dochází opačně, tedy v poloze prvního tří/čtyřcestného ventilu 28 vlevo podle obr. 4. V této poloze je čerpadlo P přes jednosměrný
-6CZ 285517 B6 zpětný ventil 27 a vedení 40 spojeno se spojovacím vedením 26. Nádrž T je vedením 39 spojena se spínacím ventilem 38, který je jak při snižování tlaku ve spojovacím vedení 26, tak i při jeho zvyšování, v takzvané poloze h, tj. v poloze vpravo vzhledem k obr. 4, ve které je vedení 39 vždy spojeno s oběma spojovacími vedeními 34, 35, případně s vedením 36, 37. Po dosažení požadovaného vysokého tlaku ve spojovacím vedení 26 se spínací ventil 38 a první tří/čtyřcestný ventil 28 uvedou do polohy, znázorněné na obr. 4. V této poloze obou ventilů 38,28 není ve vedení 29 žádný tlak. Jednosměrný zpětný ventil 27 je v činnosti, takže tlak ve spojovacím vedení 26 zůstává nezměněn, přičemž k nastavování tohoto tlaku dochází prostřednictvím nastavitelného ventilu 30 pro regulaci tlaku. Spojovací vedení 34, 35 jsou od prvního tří/ čtyřcestného ventilu 28 odpojena, takže je účinný pouze druhý tří/čtyřcestný ventil 33, bezprostředně přiřazený ke spojovacím vedení 34, 35. Pomocí tohoto druhého tří/čtyřcestného ventilu 33 lze pak ovládat pohyb pístnic 19, 20 směrem vzhůru a dolů. Je výhodné, jsou-li všechny ventily 27, 28, 30, 33, 38 ovládány selenoidem.
V důsledku vysokého tlaku, vytvořeného ve spojovacím vedení 26, působí oba protisměrné písty jako jediný píst se dvěma protilehle uspořádanými pístnicemi 19, 20.
Za účelem montáže nebo demontáže tělesa 16 válce se popsaným způsobem sníží tlak ve spojovacím vedení 26. Po uvedení do provozu je opět nutné zvýšit tlak v tomto spojovacím vedení 26 rovněž popsaným způsobem, což znamená, že se tak těleso 16 válce zatíží. Při zatížení se první tří/čtyřcestný ventil 28 a spínací ventil 38 opět uvedou výše popsaným způsobem do pracovní polohy tak, že pro ovládání synchronního, navzájem opačného, pohybu pístnic 19, 20 nadále slouží pouze druhý tří/čtyřcestný ventil 33.
Souhrnně lze konstatovat, že popsaný systém pracuje prakticky bez prokluzu, což se projevuje v nízkém opotřebení a v nízkých nákladech na údržbu. Navíc tento systém zajišťuje požadovanou eliminaci nežádoucí vůle. Údržba je vzhledem ke konstrukci dvojitého závěsu 6 zvláště jednoduchá. Totéž platí i pro montáž nebo demontáž celých svislých vodicích stěn 2, 3, 7. Pro všechny díly je možno použít normalizovaných ocelí. Eliminace vůle, popřípadě vyskytující se tolerance ve svislém kluzném vedení, se dosahuje ve všech směrech. Zvláštní mazání svislého kluzného vedení není nutné.
Na obr. 5 a 6 je schematicky znázorněno alternativní upevnění pružných pásů 11, které jsou na straně vodicích stěn 2, 3, 7 upevněny na rámu 46, který je trvale upevněn na nepohyblivých vodicích stěnách 2, 3, a to v odpovídajících vodorovných drážkách 48 tak, že pružné pásy 11 svými částmi, přivrácenými k vodicím stěnám 2, 3, 7, přiléhají k vnitřním stranám nepohyblivých vodicích stěn 2, 3. Stejně jsou výkyvné uložené tří vodicí stěny 7, opatřené z vnitřní strany vodorovnými drážkami 47, do kterých zapadá rám 46 při uzavřené poloze vodicích stěn 2, 3, 7, jak je zřejmé z obr. 6. Rám 46 je přizpůsoben volnému průřezu vodicích stěn 2, 3, 7, tzn., že ve znázorněném příkladu provedení má čtvercový průřez.
U provedení podle obr. 5 a 6 je také možné otevírání vodicích stěn 2, 3, 7 bez demontáže pružných pásů 11, přiřazených k výkyvné třetí vodicí stěně 7. I u tohoto provedení jsou pružné pásy 11 na čtvercovém průřezu nosné tyče 1 upevněny popsaným způsobem.
Místo čtvercového průřezu nosné tyče 1 je možné také jiný tvar tohoto průřezu, například tvar trojhranu nebo šestihranu, přičemž je samozřejmě třeba odpovídajícím způsobem také přizpůsobit tvar vodicích stěn 2, 3, 7, tzn., že vynález není omezen pouze na čtvercový průřez nosné tyče 1.
Na obr. 7 a 8 je schematicky znázorněno další provedení svislého kluzného vedení podpěrných válečků 10 pro nosnou tyč L Pro každý podpěrný váleček 10 jsou na vnitřní straně vodicích stěn 2, 3, 7 vytvořené dorazy, které mají tvar dovnitř směřujících výstupků U', na kterých je podpěrný váleček 10 opřen svou čelní koncovou částí 50 ve spodní poloze nosné tyče 1
-7CZ 285517 B6 a vyrovnává se tak v příčném směru vzhledem k nosné tyči 1, nebo vzhledem ke směru jejího pohybu. Při pohybu nosné tyče 1 směrem vzhůru ve směru jejího pohybu. Při pohybu nosné tyče 1 směrem vzhůru ve směru šipky podle obr. 8 se podpěrný váleček 10 mezi vodícími stěnami 2, 3,7 a nosnou tyčí 1 společně odvaluje směrem vzhůru, a to na základě pružného uložení mezi vodícími stěnami 2, 3, 7 a nosnou tyčí 1 bez vůle a bez prokluzu. Při pohybu nosné tyče J do nejnižší polohy dosednou koncové části 50 podpěrného válečku 10 na výstupky JLL’, čímž je zajištěno, že se podpěrný váleček 10 za provozu vždy vyrovnává v příčném směru vůči pohybu nosné tyče 1.
Je výhodné, je-li plocha pláště každého podpěrného válečku 10 opatřena nejméně jednou obvodovou drážkou 58, lépe však více obvodovými drážkami 58. uspořádanými ve vzájemném axiálním rozestupu, které mají hloubku asi 2 až 10 mm, s výhodou 4 až 8 mm, a šířku alespoň 1,5 až 2 mm. těmito obvodovými drážkami 58 mohou pak odcházet směrem dolů všechny nečistoty, shromažďující se ve spáře mezi nosnou tyčí 1 a vodícími stěnami 2, 3, 7, takže je lze snadno odstraňovat. Obvodové drážky 58 tedy představují kanálky pro odvádění nečistot.
Z hlediska bezpečné funkce a konstrukční přesnosti má zvláštní význam provedení podle obr. 9 a 10. Svislé kluzné vedení je tvořeno podélným kuličkovým vedením, tvořeným podpěrnými kuličkami 10' a uspořádaným příčně vzhledem k nosné tyči 1. Taková kuličková vedení jsou na trhu běžně dostupná. Na každé ze čtyř stran mezi nosnou tyčí 1 a vodícími stěnami 2, 3, 7 jsou pomocí pružných členů 9 s pružným předpětím upnuta podélná kuličková vedení ve vzájemném axiálním odstupu v podélném směru nosné tyče J, nebo ve směru jejího pohybu.
Ke každému kuličkovému vedení je přiřazen doraz tvaru písmene L s výstupkem 1Γ, o který se opírá každé kuličkové vedení, zejména jeho montážní klec 52, ve spodní poloze nosné tyče 1, za současného vyrovnávání kuličkového vedení v příčném směru vůči nosné tyči 1, popřípadě vzhledem ke směru jejího pohybu. Funkce dorazů s výstupkem 11' je stejná jako funkce výstupků U', znázorněných na obr. 7. Jak je zejména dobře zřejmé z obr. 10, dosahuje se uložení a předepnutí kuličkového vedení bez vůle na jedné ze čtyř stran nosné tyče 1 pomocí okolo svislé osy 54 výkyvné uložené kluzné plochy 53, omezené deskou, rozebíratelně spojenou s přiléhající stranou vodicích stěn 2, 3, 7. Výkyvné uložení kluzné plochy 53, případně desky s touto kluznou plochou 53, je provedeno pomocí svisle vestavěného podélného kuličkového vedení, tvořeného podpěrnými kuličkami 10. Toto podélné kuličkové vedení je uspořádané mezi deskou s kluznou plochou 53 a přiléhající stranou druhé vodicí stěny 3, přičemž spojení mezi touto stranou druhé vodicí stěny 3 a deskou s kluznou plochou 53 je zajištěno pomocí pružného prvku, tvořeného talířovými pružinami 55.
Všechny ostatní kluzné plochy jsou upevněny jednak na nosné tyči 1, a jednak na vnitřní straně vodicích stěn 2,3, 7.
Uvedenou výkyvnou konstrukcí jedné kluzné plochy 53 na straně vodicích stěn 2, 3, 7 případně desky s touto kluzné plochou 53, je při výrobě vodicích stěn 2, 3, 7 možno vyrovnávat tolerance při ustavování jednotlivých stran vodicích stěn 2, 3, 7 do pravého úhlu.
Vzhledem ktéto konstrukci lze také alternativně zajišťovat podpírání a svislé kluzné vedení nosné tyče 1 ve vodicích stěnách 2, 3, 7 protilehle upnutými kuličkovými vedeními, tvořenými podpěrnými kuličkami 10', které se odvalují v přiřazených drážkových tvaru písmene V, vytvořených na vnější straně nosné tyče 1 a na vnitřní straně vodicích stěn 2, 3, 7. Pro tuto konstrukci je charakteristické, že má jen dvě kuličková vedení, která jsou upravena protilehle mezi nosnou tyčí 1 a vodícími stěnami 2, 3, 7. Stranové podepření nosné tyče 1 ve vodicích stěnách 2, 3, 7 je zajištěno výše uvedenými drážkami tvaru písmene V, kterými jsou podpěrné kuličky 10' přidržovány. U tohoto provedení není i při větších výrobních tolerancích nutná výkyvné uložená kluzná plocha 53, případně odvalovací deska.
-8CZ 285517 B6
Obě kuličková vedení jsou běžně dostupná. Podle záměrů vestavby a zatěžování jsou na trhu nabízena kuličková vedení, jejichž podpěrné kuličky 10'. JO jsou uloženy v klecích z plastické hmoty, hliníku nebo mosazi. V daném případě lze použít jen podpěrné kuličky 10'. 10. uložené v hliníkových nebo mosazných klecích. Montážní klece 52 jsou velmi výhodné, neboť mezi nimi a podpěrnými kuličkami JO', JO na jedné straně a kluznými plochami 53 na straně druhé zůstávají volné meziprostory, kterými mohou být odváděny nečistoty a prach, které propadávají směrem dolů do mezery mezi nosnou tyčí 1 a vodícími stěnami 2, 3, 7.
Dorazy s výstupky 11' mají ještě svisle směrem vzhůru směřující ozuby 59, které zabraňují stranovému vybočení kuličkových vedení s podpěrnými kuličkami 10'. Každé toto kuličkové vedení je tedy udržováno ve správné poloze mezi svisle vzhůru směřujícími ozuby 59 a protilehle uspořádanými kluznými plochami 53 nosné tyče 1 a vodicích stěn 2, 3, 7.
Na obr. 9 je znázorněna ještě licí pánev 57, případně rozváděči žlab 5, jejíž zátka 56 je přes zátkové rameno 22 spojena se svislým kluzným vedením. Toto vyobrazení dává celkový přehled o výhodném provedení ústrojí podle vynálezu.
Na obr. 11 je ve schematickém řezu znázorněno další provedení svislého kluzného vedení nosné tyče 1 ve vodicích stěnách 102, 107. Vzhledem k nosné tyči 1 jsou protilehle, navzájem rovnoběžně uspořádaná a upnutá dvě lineární kuličková vedení 110, jejichž kuličky 123 se odvalují v přiřazené drážce tvaru písmene V, případně ve vodicích lištách 111. 112, uspořádaných jednak na nosné tyči 1, a jednak na vnitřní straně vodicích stěn 102, 107. Každá vodicí stěna 102. 107 je u tohoto příkladu provedení tvořena U-profilem. Vodicí stěna 102 je pevně spojena, například svařením pomocí svarových švů 114, s metalurgickou pánví. Vodicí stěna 107 je spojena s vodicí stěnou 102 pomocí kloubového závěsu 113, uspořádaného ve směru rovnoběžném s nosnou tyčí 1, takže vodicí stěny 102, 107 jsou otevíratelné. Upínání kuličkových vedení 110 se provádí pomocí napínacího šroubu 115, předpjatého talířovými pružinami 116. Napínací šroub 115 je vzhledem k nosné tyči 1 uspořádán na straně protilehlé kloubovému závěsu 113. S výhodou je napínací šroub 115 uložen výkyvné okolo osy 117 otáčení, probíhající rovnoběžně s nosnou tyčí 1, na pevné vodicí stěně 102. K uzavření vodicích stěn 102, 107 je tedy třeba naklopit napínací šroub 115 okolo osy 117 otáčení do uzavírací polohy 118 a zajistit jej otáčením matice 119 proti předpětí talířových pružin 116.
Vodicí lišty 111, 112 jsou na vodicích stěnách 102, 107 upevněny prvními šrouby 120 a na nosné tyči 1 pomocí blíže neznázoměných druhých šroubů 121. V příslušné oblasti nosné tyče 1 jsou pro vodicí lišty 112 vytvořena vybrání 122 tak, že vodicí lišty 112 ve smontovaném stavu nepřesahují nebo jen nepatrně přesahují přes vnější obvod nosné tyče 1.
Provedení podle obr. 11 má snadno pochopitelnou, jednoduchou a přitom velmi účinnou konstrukci. V porovnání s provedením podle obr. 9 a 10 musí sice být kuličky 123 více dimenzovány, nebo musí mít větší rozměry vzhledem k menšímu potřebnému počtu kuličkových vedení 110. Tato nevýhoda je však více než kompenzována jinak podstatně jednodušší konstrukcí.
Na obr. 12 je znázorněn další příklad provedení konstrukce nosné tyče 1 v oblasti působnosti tělesa 16 válce. Nosná tyč 1 má na jedné straně otevřenou skříň 103. ve které je možno uspořádat těleso 16 válce pro svislý pohyb nosné tyče L Otevřená skříň 103 má svařovanou konstrukci. Na čelních stranách otevřené skříně 103 ie na jedné straně upevněn spodní konec 106 horního úseku 104 nosné tyče 1 a na druhé straně horní konec 108 spodního úseku 105. a to zapuštěním zatepla do čelních otvorů 124 otevřené skříně 103. Přídavné zajištění tohoto spoje je provedeno příčnými čepy 109, které procházejí koncovými částmi, tj. spodním koncem 106 a horním koncem 108 nosné tyče 1 a současně i čelními závěrnými deskami 125, 126 otevřené skříně 103 a jsou ve své poloze zajištěny známým způsobem. Zatepla zapuštěné konce 106, 108 horního úseku 104 a spodního úseku 105 nosné tyče 1 mají vždy o něco menší průměr než úseky 104,
-9CZ 285517 B6
105, čímž je zajištěno přesné axiální ustavení úseků 104, 105 nosné tyče 1 vůči otevřené skříní

Claims (27)

1. Ustrojí k řízenému ovládání přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve, tvořící součást zařízení k plynulému lití sochorů, ingotů nebo bram, u něhož je zátka připojena k nosnému členu, například zátkovému ramenu, uspořádanému nad rozváděcím žlabem nebo nad licí pánví a spojenému s nosnou tyčí, pohybující se vratně posuvným způsobem ve svislém kluzném vedení stím, že svislé kluzné vedení je tvořeno valivými tělesy a vratně posuvný pohyb nosné tyče se uskutečňuje pomocí hydraulického, hydropneumatického nebo pneumatického členu, uspořádaného a neseného jednak vnějším vodicím pouzdrem, a jednak nosnou tyčí, vyznačující se tím, že svislé kluzné vedení nosné tyče (1) je tvořeno podpěrnými válečky (10) nebo podpěrnými kuličkami (10'), uloženými bez vůle mezi nosnou tyčí (1) a vnějším vodicím pouzdrem, tvořeném první vodicí stěnou (2), druhou vodicí stěnou (3) a třetí vodicí stěnou (7).
2. Ustrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že podpěrné válečky (10), tvořící svislé kluzné vedení, jsou uloženy na pružných pásech (11), z nichž každý je svým koncem spojen s nosnou tyčí (1) a svým druhým koncem přímo nebo nepřímo prostřednictvím rámu (46) s vodícími stěnami (2, 3, 7), přičemž každý pružný pás (11) vytváří vzhůru otevřenou kapsu pro uložení podpěrných válečků (10).
3. Ustrojí podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že obvodové povrchové plochy podpěrných válečků (10) jsou opatřeny profilem, který je komplementární s profilem nosných pružných pásů (11).
4. Ustrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že obvodové povrchové plochy podpěrných válečků (10) mají ve směru podélné osy ozubení, které je komplementární s ozubením, vytvořeným na nosné tyči (1) na jedné straně a ozubením na přilehlé vnitřní straně vodicích stěn (2, 3, 7).
5. Ustrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že ke každému podpěrnému válečku (10) jsou na vnitřní straně vodicích stěn (2, 3, 7), obepínajících nosnou tyč (1), přiřazeny dorazy, zejména výstupky (1T), na které podpěrný váleček (10), zejména svými koncovými částmi (50), dosedá, a prostřednictvím kterých se současně vyrovnává v příčném směru vzhledem k nosné tyči (1), nacházející se ve své spodní poloze, nebo vzhledem ke směru jejího pohybu.
6. Ústrojí podle nároku 5, vyznačující se tím, že povrchová plocha pláště každého z podpěrných válečků (10) je opatřena alespoň jednou obvodovou drážkou (58), nebo více obvodovými drážkami (58), které jsou uspořádány ve vzájemném axiálním rozestupu a vykazují hloubku 2 až 10 mm, s výhodou 4 až 8 mm, a šířku alespoň 1,5 až 2 mm.
7. Ústrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že svislé kluzné vedení je vytvořené jako kuličkové vedení, tvořené podpěrnými kuličkami (10'), uloženými příčně bez vůle vzhledem k nosné tyči (1) mezi nosnou tyčí (1) a vodícími stěnami (2, 3, 7), přičemž ve vzájemném axiálním odstupu v podélném směru nosné tyče (1) jsou uspořádána alespoň dvě kuličková vedení.
-10CZ 285517 B6
8. Ústrojí podle nároku 7, vyznačující se tím, že ke každému kuličkovému vedení jsou přiřazeny dorazy, zejména výstupky (11'), upravené na vnitřní straně vodicích stěn (2, 3, 7), obepínající nosnou tyč (1), na které kuličková vedení, zejména svou montážní klecí (52), dosedají a prostřednictvím kterých se vyrovnávají ve směru příčném vzhledem k nosné tyči (1) nebo vzhledem ke směru jejího pohybu.
9. Ústrojí podle některého z nároků 7 a 8, vy zn a č u j í cí se t í m , že podepření a svislé kluzné vedení nosné tyče (1) ve vodicích stěnách (2, 3, 7) je provedeno prostřednictvím mezi nimi uloženými kuličkovými vedeními, přičemž pro odvalování podpěrných kuliček (10') jsou na vnější straně nosné tyče (1) a na vnitřní straně vodicích stěn (2, 3, 7) upraveny drážky tvaru písmene T.
10. Ústrojí podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že při podepření nosné tyče (1) na nejméně třech, zejména však čtyřech stranách, je pro uložení a předepnutí podpěrných válečků (10) nebo kuličkového vedení bez vůle alespoň na jedné straně uspořádaná kluzná plocha (53), uložená kyvně kolem svislé osy (54).
11. Ústrojí podle nároku 10, vyznačující se tím, že výkyvné uložení kluzné plochy (53) pro alespoň jednu dvojici podpěrných válečků (10) nebo kuličkových vedení je tvořeno dalším svisle vestavěným podélným kuličkovým vedením, tvořeným podpěrnými kuličkami (10), svisle uspořádaným podpěrným válečkem, nebo jiným svisle uspořádaným prvkem.
12. Ústrojí podle nároku 11, vyznačující se tím, že svisle vestavěné podélné kuličkové vedení, popřípadě svisle uspořádaný podpěrný váleček (10), je uspořádané mezi druhou vodicí stěnou (3) a přiraženou vnější stranou kluzné plochy (53), přivrácenou k druhé vodicí stěně (3), přičemž pro spojení mezi druhou vodicí stěnou (3) a přiřazenou kluznou plochou (53) je upraven pružný člen (9), vytvořený například jako talířové pružiny (55).
13. Ústrojí podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že nosná tyč (1) má čtvercový průřez, který je obepnut otevíratelnými vodícími stěnami (2, 3, 7) odpovídajícího čtvercového průřezu.
14. Ústrojí podle nároku 13, vyznačující se tím, že čtvercové vodicí pouzdro sestává ze dvou kloubově spolu spojených vodicích stěn (2, 3, 7).
15. Ústrojí podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že nosnou tyčí (1) a ji obepínajícími vodícími stěnami (2, 3, 7) prostupují ve směru příčném vzhledem k podélné ose nosné tyče (1) ve vzájemném axiálním rozestupu a do kříže vůči sobě uspořádané tažné tyče (8) pro udržování a upnutí protilehlých stran vodicích stěn (2, 3, 7) a odpovídajícího uložení podpěrných válečků (10) nebo kuličkových vedení mezi nosnou tyčí (1) a vodícími stěnami (2, 3, 7).
16. Ústrojí podle nároku 15, vyznačující se tím, že na jednom z konců tažných tyčí (8) jsou pro upnutí protilehlých stran vodicích stěn (2, 3, 7) upraveny pružné členy (9).
17. Ústrojí podle některého z nároků 15al6, vyznačující se tím, že tažné tyče (8) prostupují nosnou tyčí (1) podlouhlými otvory (12, 13), které jsou vytvořené v jejím podélném směru, a které svou délkou omezují maximální zdvih nosné tyče (1) a tím i zdvih zátky (56).
18. Ústrojí podle některého z nároků lažl7, vyznačující se tím, že mezera mezi nosnou tyčí (1) a vodícími stěnami (2, 3, 7) je alespoň v horní krajní oblasti utěsněna, zejména pomocí pružného stěrače (23).
- 11 CZ 285517 B6
19. Ústrojí podle některého z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že hydraulický, hydropneumatický nebo pneumatický člen sestává z tělesa (16) válce a z navzájem protilehle uspořádaných a z tělesa (16) válce vysouvatelných první pístnice (19), druhé pístnice (20), a třetí pístnice (21), přičemž první pístnice (19) a druhá pístnice (20) jsou v záběru s nosnou tyčí (1), zatímco pomocí třetí pístnice (21) je těleso (16) válce upevněno na pevném vodicím pouzdru, případně na vodicím pouzdru, upevněném na rozváděcím žlabu (5).
20. Ústrojí podle nároku 19, vyznačující se tím, že navzájem protilehle uspořádané a protisměrně vysouvatelné pístnice (19, 20) jsou v záběru se stranovým vybráním (15) nosné tyče (1); a že třetí pístnice (21) je uspořádána v odstupu od pístnic (19, 20) a je s nimi v podstatě rovnoběžná.
21. Ústrojí podle některého z nároků 19 a 20, vyznačující se tím, že protisměrně působící pístnice (19, 20), popřípadě jejich písty, jsou pod stálým tlakem, přičemž podle požadovaného směru posuvu nosné tyče (1) a tím i zátky (56) se buď horní nebo dolní píst příslušné pístnice (19, 20, 21) nachází ve stavu přetlaku.
22. Ústrojí podle nároku 21, vyznačující se tím, že protisměrně působícím pístům příslušných pístnic (19, 20) přiřazené válcové prostory (24, 25) se nacházejí v tekutinovém spojení prostřednictvím spojovacího vedení (26), které je určené pro vyvozování protisměrného tlaku na oba písty, a které je přes jednosměrný zpětný ventil (27) a první tří/čtyřcestný ventil (28) spojené skrze vedení (40) buď s čerpadlem (P) nebo s nádrží (T), přičemž mezi jednosměrným zpětným ventilem (27) a spojovacím vedením (26) je napojeno vedení (29), ústící skrze na něm uspořádaný nastavitelný tlakový ventil (30) pro regulaci tlaku do nádrže (T).
23. Ústrojí podle některého z nároků 21 a 22, vyznačující se tím, že prostory (31, 32) válců protilehle uspořádaných pístnic (19, 20) se prostřednictvím druhého tří/čtyřcestného ventilu (33) mohou alternativně nacházet v tekutinovém spojení buď s čerpadlem (P) nebo s nádrží (T), přičemž od příslušných spojovacích vedení (34, 35) jsou odbočena vedení (36, 37) ke spínacímu ventilu (38), jehož prostřednictvím jsou přes vedení (39) propojitelná buď obě spojovací vedení (34, 35) nebo žádné z nich s prvním tří/čtyřcestným ventilem (28), se kterým je v tekutinovém spojení rovněž spojovací vedení (26) mezi oběma válcovými prostory (24, 25), přičemž jednosměrný zpětný ventil (27), uspořádaný ve vedení (40), je uzavíratelný pomocí tlakového vedení (41), odbočeného od vedení (39), spojujícího navzájem spínací ventil (38) s prvním tří/čtyřcestným ventilem (28).
24. Ústrojí podle nároku 23, vyznačující se tím, že všechny ventily (27, 28, 30, 33, 38) jsou ovládány solenoidem.
25. Ústrojí podle některého z nároků 1 a/nebo 11 až 24, vyznačující se tím, že pro podepření a svislé vedení nosné tyče (1) jsou ve vodicích stěnách (102, 107) protilehle upnuta dvě s nosnou tyčí (1) rovnoběžná podélná kuličková vedení (110), a pro odvalování kuliček (123) jsou na nosné tyči (1) a na vnitřní straně vodicích stěn (102, 107) uspořádány vodicí lišty (111, 112) s drážkou ve tvaru písmene V.
26. Ústrojí podle některého z nároků laž25, vyznačující se tím, že tím, že část nosné tyče (1) je vytvořena jako z jedné strany otevřená skříň (103) pro uložení tělesa (16) válce.
-12CZ 285517 B6
27. Ústrojí podle nároku 26, vy z n a č uj í c í se t í m , že první čelní strana otevřené skříně (103) pro uložení tělesa (16) válce, vyrobené například jako svařovaná konstrukce, je spřažená se spodním koncem (106) horního úseku (104) a druhá čelní strana otevřené skříně (103) je spřažená s horním koncem (108) spodního úseku (105) nosné tyče (1), přičemž oba konce
5 (106, 108) nosné tyče (1) jsou upevněny zapuštěním za tepla a jejich spojení s otevřenou skříní (103) je zajištěno příčnými čepy (109).
CS91178A 1990-01-31 1991-01-28 Ústrojí pro regulovatelné přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve CZ285517B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4002820 1990-01-31
DE4004547A DE4004547A1 (de) 1990-01-31 1990-02-14 Vorrichtung zur regelbaren verstellung eines stopfens einer verteilerrinne o. dgl. in einer stranggiessanlage
EP90119334A EP0439681B1 (de) 1990-01-31 1990-10-09 Vorrichtung zur regelbaren Verstellung eines Stopfens einer Verteilerrinne oder dgl. in einer Stranggiessanlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9100178A2 CS9100178A2 (en) 1991-09-15
CZ285517B6 true CZ285517B6 (cs) 1999-08-11

Family

ID=27200777

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91178A CZ285517B6 (cs) 1990-01-31 1991-01-28 Ústrojí pro regulovatelné přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve

Country Status (8)

Country Link
JP (1) JPH0775762B2 (cs)
BR (1) BR9100397A (cs)
CA (1) CA2035136C (cs)
CZ (1) CZ285517B6 (cs)
HU (1) HU213712B (cs)
RU (1) RU2016695C1 (cs)
SK (1) SK281378B6 (cs)
TR (1) TR27001A (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2573283C1 (ru) * 2015-06-11 2016-01-20 Цоло Вълков Рашев Способ производства металлургических заготовок, фасонного литья и устройство для его осуществления

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE395694C (de) * 1923-07-24 1924-05-15 Franz Casel Verschlussvorrichtung fuer Giesspfannen
DE671858C (de) * 1937-05-04 1939-02-15 August Dersch Vorrichtung zur Sicherung der Stopfenstange an Giesspfannen
US2223062A (en) * 1939-08-29 1940-11-26 Blaw Knox Co Ladle stopper rigging
US3627180A (en) * 1970-02-12 1971-12-14 Pennsylvania Engineering Corp Stopper rod with assembly for alignment with nozzle
DE2021211A1 (de) * 1970-04-30 1971-12-30 Bbc Brown Boveri & Cie Stopfenbetaetigungseinrichtung
DE2319004B2 (de) * 1973-04-14 1975-11-06 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Stopfenbetätigungseinrichtung für Gießpfanne
BE879037A (fr) * 1979-09-27 1980-01-16 Cockerill Glissiere de commande d'un tampon de tundish
IT8060384V0 (it) * 1980-05-26 1980-05-26 Danieli Off Mecc Dispositivo regolazione tampone paniera.

Also Published As

Publication number Publication date
RU2016695C1 (ru) 1994-07-30
CA2035136A1 (en) 1991-08-01
HUT65669A (en) 1994-07-28
JPH04220161A (ja) 1992-08-11
SK281378B6 (sk) 2001-03-12
TR27001A (tr) 1994-09-13
BR9100397A (pt) 1991-11-19
HU910323D0 (en) 1991-08-28
CS9100178A2 (en) 1991-09-15
CA2035136C (en) 1998-07-07
JPH0775762B2 (ja) 1995-08-16
HU213712B (en) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1243611A3 (ru) Шиберный затвор дл металлургической емкости
US20210394412A1 (en) Movable platen, opening/closing apparatus and molding apparatus
US7726168B2 (en) Adjusting cylinders in rolling stands, including vertical edging stands
US4796515A (en) Rodless cylinder
US4523623A (en) Plate mould for continuous casting
US20070129228A1 (en) Rolling stand
JP2012503549A (ja) ロール装置
US5118084A (en) Apparatus for controlled adjustment of a stopper of a distributor channel or the like in a continous casting plant
CZ285517B6 (cs) Ústrojí pro regulovatelné přestavování zátky rozváděcího žlabu nebo metalurgické licí pánve
CS216909B2 (en) Blocking gate valve
CA2533693C (en) Rolling device
US4197904A (en) Support guide arrangement for a continuous casting installation
RU2417129C2 (ru) Гибочное устройство для двух рабочих валков прокатной клети
JPS6076209A (ja) 支持ローラにより支持されるワークロールを備えた六重式圧延機のロールスタンド
KR100825331B1 (ko) 쌍롤식 박판주조공정의 주조롤 신속정렬장치
JPH10128525A (ja) 溶融金属の注湯量制御装置
US6164111A (en) Bending device for two working rolls of a roll stand
KR20130070058A (ko) 연속주조용 세그먼트
CA1101182A (en) Roller guideway segment for a continuous casting installation for steel products
RU2104123C1 (ru) Шиберный затвор литейного ковша
CZ302861B6 (cs) Brzdové zarízení pro železnicní vozidla
JP7189346B2 (ja) 圧延装置
US8276422B2 (en) Roller device
RU9773U1 (ru) Шиберный затвор литейного ковша
RU2047421C1 (ru) Скользящий затвор сталеразливочного ковша

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic