SK279342B6 - Spôsob odstraňovania kovových látok z odpadových p - Google Patents

Spôsob odstraňovania kovových látok z odpadových p Download PDF

Info

Publication number
SK279342B6
SK279342B6 SK4472-90A SK447290A SK279342B6 SK 279342 B6 SK279342 B6 SK 279342B6 SK 447290 A SK447290 A SK 447290A SK 279342 B6 SK279342 B6 SK 279342B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tin
compound
medium
metal
liquid
Prior art date
Application number
SK4472-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK447290A3 (en
Inventor
Graaf Aart P. De
Georg H. Linder
Leendert C. Hoekman
Original Assignee
Atochem North America
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atochem North America filed Critical Atochem North America
Publication of SK447290A3 publication Critical patent/SK447290A3/sk
Publication of SK279342B6 publication Critical patent/SK279342B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/64Heavy metals or compounds thereof, e.g. mercury
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu odstraňovania kovových látok z odpadových pár. Konkrétne je možné uviesť, že sa uvedený vynález tyká spôsobu odstraňovania halogenidov kovov alebo organokovových halogenidov z odpadových pár vypustených do okolitej atmosféry z výrob, pri ktorých sa používajú tieto materiály, a hlavne je postup podľa uvedeného vynálezu aplikovateľný na odstraňovanie zložiek obsahujúcich cín z odpadových pár vypúšťaných do okolitej atmosféry.
Doterajší stav techniky
Čo sa týka doterajšieho stavu techniky, je známy celý rad spôsobov, ktorými sa zneškodňujú odpadové plyny vypúšťané z najrôznejších výrob do okolitej atmosféry, pričom tieto plyny obsahujú pary kovov, ktoré sú škodlivé pre okolité prostredie. S cieľom ochrany životného prostredia boli stanovené určité limity týkajúce sa maximálneho obsahu týchto zložiek vo vypúšťaných plynoch, pričom sa neustále vykonávajú zmeny, čo sa týka množstva kovov, ktoré je možné takýmto spôsobom vypúšťať do okolitého ovzdušia. Táto skutočnosť vyvoláva potrebu modifikovať a upravovať súčasné zariadenia, aby vyhovovali týmto prísnym kritériám a v niektorých prípadoch je dokonca nutné vyraďovať z prevádzky neefektívne alebo zle kontrolovateľné prevádzky. Rovnako je možné tieto výrobné procesy doplniť takými spracovávacími postupmi, ktoré tieto škodlivé kovové zložky odstránia z týchto odpadových pár, a tým umožnia pokračovanie týchto výrob. Čo sa týka týchto postupov na odstraňovanie škodlivých látok z odpadových plynov, sú z doterajšieho stavu techniky dostatočne dobre známe také metódy, ako je premývanie odpadových plynov vodou, použitie filtračných jednotiek s absorpčnými pevnými látkami ako je napríklad uhlík, spaľovanie odpadových plynov a spracovávanie týchto plynov v prachových filtroch alebo v elektrostatických odlučovačoch.
V patentoch Spojených štátov amerických č. 4 144 262 a 4 130 673 (autor Larkin) a v patente Spojených štátov amerických č. 4 530 857 (autor Lindner) sa popisuje spôsob spracovávania čerstvo vytvorených a stále ešte horúcich sklenených predmetov parami monobutylcíntrichloridu (MBTC) s cieľom vytvorenia ochrannej vrstvy oxidu cínu na povrchu týchto predmetov a s tým súvisiaci spôsob odstraňovania monobutylcíntrichloridu z odpadových plynov vypúšťaných z tohto procesu. Na odstraňovanie týchto znečisťujúcich látok z takto vypúšťaných plynov sa navrhuje použitie elektrostatických odlučovačov alebo iných podobných zariadení.
K vyriešeniu tohto problému spojeného s odstraňovaním nežiaducich kovových zložiek z odpadových pár bol rovnako podľa doterajšieho stavu techniky navrhnutý iný postup, pri ktorom sa do styku uvádzajú odpadové plyny s vodným roztokom bázickej látky, ako je napríklad hydroxid sodný. Pri aplikácii týchto metód spracovávania vypúšťaných odpadových plynov podľa doterajšieho stavu techniky sa zistilo, že vykazujú mnohé nevýhody. Väčšina z týchto metód nedosahuje požadované nízke limity obsahu kovov vo vypúšťaných plynoch tak, že takto vyčistené odpadové plyny nie je možné voľne vypúšťať do okolitého prostredia. To piati hlavne pre prípady, keď sa tieto odpadové plyny spracovávajú napríklad v elektrostatickom odlučovačom zariadení alebo v kondenzátore.
Pri premývaní škodlivých odpadových plynov s pomocou vodného roztoku obsahujúceho bázickú látku sa vo vodnej fáze tvorí oxid kovu, pričom usadeninu obsahujúcu tento oxid kovu je nutné v ďalšom postupe ďalej spracovávať, napríklad filtráciou alebo odstreďovaním, čím vzniká nový ďalší problém týkajúci sa zneškodňovania takto vzniknutej odpadovej vody. Okrem toho je potrebné uviesť, že táto metóda je rovnako nákladné a neekonomické opatrenie.
Cieľom postupu podľa uvedeného vynálezu je odstrániť nevýhody postupov známych z doterajšieho stavu techniky, to znamená navrhnúť ekonomický a účinný postup odstraňovania kovových látok z odpadových plynov a pár.
Podstata vynálezu
Podstata postupu podľa uvedeného vynálezu spočíva v tom, že sa do kontaktu uvádza para obsahujúca kovovú látku s kyslým vodným médiom, ktorá má hodnotu pH nižšiu ako asi 6, a vo výhodnom vyhotovení tohto postupu podľa vynálezu má toto kyslé vodné médium hodnotu pH nižšiu ako asi 2 s cieľom absorbovať podstatný podiel kovovej látky obsiahnutej v tejto pare a znížiť množstvo tejto kovovej látky na úroveň, ktorá umožňuje vypúšťanie takto spracovanej pary do okolitej atmosféry, pri súčasnom udržaní uvedeného kyslého média v stave, keď v podstate neobsahuje zrazeninu, pričom toto kyslé médium už obsahuje minimálnu úroveň množstva uvedenej kovovej látky, ktorá sa pri tomto procese absorbuje. V druhom stupni sa prípadne cirkuluje takto získané kyslé vodné médium s cieľom zvýšiť koncentráciu kovu v tomto roztoku. V treťom stupni sa prípadne využije takto získaný roztok obsahujúci daný kov na oddelenie takto nazhromaždeného kovu vo forme kovu, oxidu kovu alebo organokovovej zlúčeniny. V štvrtom stupni sa prípadne recykluje časť alebo celý podiel tohto roztoku do výroby, pri ktorej vzniká uvedená para obsahujúca kovovú zložku, s cieľom prinajmenšom čiastočne nahradiť použitú kovovú zlúčeninu.
Do rozsahu uvedeného vynálezu rovnako patrí produkt získaný týmto uvedeným postupom a zariadenie na vykonávanie tohto postupu.
Vo výhodnom vyhotovení postupu podľa uvedeného vynálezu je uvedeným kyslým médiom vodné médium, pričom hodnota pH tohto vodného média je nižšia ako 3. Toto uvedené médium sa výhodne recykluje do výrobného procesu, z ktorého pochádzajú vypúšťané odpadové pary, pričom vo výhodnom vyhotovení je týmto procesom výroba sklenených predmetov opatrených povlakom zlúčeniny cínu.
Vo výhodnom vyhotovení je uvedeným východiskovým vodným médiom voda, ktorá je okyslená kyslým prostriedkom s cieľom zabrániť podstatnému vyzrážaniu pevných látok.
Odstraňovanou kovovou zložkou je vo výhodnom vyhotovení látka na báze cínu, pochádzajúca z výroby sklenených predmetov opatrených vrstvou zlúčeniny cínu, pričom výhodne je touto látkou na báze cínu chlorid cíničitý, alkylcínhalogenid alebo monobutylcíntrichlorid.
Vypúšťané plyny sa podľa vynálezu výhodne spracujú tak, že obsah kovovej zložky je pod asi 5 mg na štandardný kubický meter.
Vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu sa použije roztok, ktorý obsahuje viac ako 5 % hmotnostných cínu, výhodnejšie viac ako 10 % hmotnostných cínu a najlepšie viac ako 20 % hmotnostných cínu, na kontaktovanie pár obsahujúcich túto odstraňovanú cínovú látku, pri udržiavaní hodnoty pH pod asi 2,5.
Vo výhodnom vyhotovení sa uvedené kontaktovanie škodlivých pár s kvapalným médiom vykonáva v premývacom zariadení s nízkou spotrebou energie alebo v rozstrekovacej kolóne za podmienok, pri ktorých sa predíde
SK 279342 Β6 nasýteniu pár látkami obsahujúcimi cínovú zložku alebo sa predíde tvorbe hmly.
Uvedené spracovávanie pary sa udržiava na teplote výhodne nad bodom nasýtenia uvedenou zložkou cínu v celom priebehu procesu.
Na zabránenie miestneho odlúčenia pár obsahujúcich zložku cínu sa tieto pary zahrievajú, pričom výhodne sa do týchto spracovávaných pár obsahujúcich cínovú zložku privádza para.
Podstata uvedeného zariadenia podľa vynálezu spočíva v tom, že je tvorené premývacou kolónou s prinajmenšom jednou premývacou vrstvou, pričom do tejto kolóny je zaústené potrubie na prívod spracovávaného plynu s obsahom kovovej látky a z tejto kolóny vystupuje potrubie na odvádzanie vyčisteného plynu, na ktoré je napojený ventilátor, pričom na toto potrubie je rovnako napojený prietokomer, do cirkulačného potrubia prinajmenšom jednej premývacej vrstvy je zaústené potrubie privádzajúce paru do cirkulačnej kvapaliny s cieľom udržať požadovanú teplotu. Do tohto systému je zaradená prinajmenšom jedna regulačná jednotka na špecifickú úpravu kvapaliny. V spodnej časti kolóny je umiestnený regulátor úrovne kvapaliny spojený s ventilom, ktorým sa odvádza prinajmenšom určitý podiel premývacej kvapaliny do zásobnej nádrže. Ďalej sú súčasťou tohto zariadenia prostriedky na recyklovanie spracovávacej kvapaliny každou premývacou vrstvou. Uvedená jednotka na reguláciu úpravy kvapaliny pracuje na základe potreby nastaviť vhodné pH v premývacej vrstve. Táto regulačná jednotka na špecifickú úpravu kvapaliny môže rovnako vo výhodnom vyhotovení pracovať na základe potreby nastaviť vhodnú koncentráciu kovovej zložky v premývacom lôžku.
Uvedená premývacia vrstva je vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu náplňová vrstva. Táto vrstva je výhodne vyplnená sklenenými špirálkami alebo porcelánovými sedlami.
Postup podľa uvedeného vynálezu sa teda týka odstraňovania kovových zložiek a hlavne odstraňovania zložiek obsahujúcich cín, z pár obsiahnutých v odpadových vypúšťaných plynoch zo zariadení, ktoré sa používajú na vytváranie povlakov na sklenených predmetoch, hlavne sa jedná o povlaky z oxidu cínu, ďalej sa vynález týka materiálu pripraveného týmto uvedeným postupom a zariadenia na vykonávanie tohto postupu.
Postup podľa uvedeného vynálezu umožňuje relatívne jednoduchým spôsobom vyčistiť odpadové plyny vypúšťané z výroby sklenených predmetov opatrených povlakom zlúčenín cínu. Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu je možné rovnako predísť tvorbe pevného odpadového materiálu a rovnako vzniku odpadovej vody obsahujúcej zložky na báze cínu, ktoré sú vypúšťané, resp. vznikajú vo výrobniach, v ktorých sa zhotovujú predmety opatrené povlakom zlúčeniny cínu. Postup podľa uvedeného vynálezu umožňuje vyčistenie odpadových plynov na zvyškovú koncentráciu menšiu ako asi 5 mg kovového cínu na štandardný kubický meter vypúšťaného plynu (SCM), čo je napríklad úroveň požadovaná v Spolkovej republike Nemecko.
Pri vykonávaní spracovávacieho postupu, pri ktorom sa používajú zlúčeniny cínu, je výhodné recyklovať vodný roztok obsahujúci túto zlúčeninu cínu. V prípade aplikovania tohto recyklovania nie je potrebné vykonávať ďalšie spracovávanie tohto vodného roztoku vznikajúceho pri výrobe sklenených predmetov opatrených povlakom zlúčeniny cínu a pri takto usporiadanej výrobe teda nevznikajú odpadové produkty. Recyklovanie tohto vodného roztoku je podľa uvedeného vynálezu z ekonomického hľadiska možné vykonávať z toho dôvodu, že sa pri ňom získava roztok s vysokou koncentráciou kovu, čo umožňuje ľahké skladovanie a trans portovanie tejto premývacej kvapaliny vznikajúcej pri kontakte uvedeného kyslého vodného média s uvedenými parami. Podľa uvedeného vynálezu je rovnako možné recyklovať všetok podiel premývacej kvapaliny alebo časť tejto premývacej kvapaliny späť do procesu, pri ktorom vznikajú uvedené pary obsahujúce kovové zložky, s cieľom nahradiť časť pôvodnej zlúčeniny kovu, ktorá sa potrebuje pri tomto procese. Vzhľadom na to, že pri vykonávaní väčšiny procesov dochádza pri recyklovaní všetkej premývacej kvapaliny k značnému zvýšeniu obsahu kyseliny v premývacej kvapaline, je v týchto prípadoch ekonomicky výhodné recyklovať prinajmenšom časť premývacej kvapaliny späť do procesu, v ktorom sa používa táto kovová zlúčenina obsiahnutá v tejto premývacej kvapaline.
Vhodným médiom, ktoré sa používa na začiatku tohto procesu, je voda, ktorá obsahuje okysľovací prostriedok na zabránenie alebo zníženie množstva vyzrážaných pevných látok. V priebehu recyklovania tejto premývacej kvapaliny dochádza k zvýšeniu koncentrácie týchto kovových zložiek na požadovanú úroveň.
Postup podľa uvedeného vynálezu je možné vhodne aplikovať na procesy, pri ktorých sa aplikuje oxid cínu na sklenené predmety alebo na iné podobné substráty a pri ktorých je potrebné odstraňovať z vypúšťaných odpadových plynov z týchto zariadení zvyškový podiel cínu obsiahnutý v parách používaných na povliekanie týchto predmetov, ktoré sú obsiahnuté v týchto odpadových plynoch. Vo výhodnom vyhotovení podľa uvedeného vynálezu je koncentrácia cínu v premývacom roztoku asi 5 % hmotnostných (hmotn. %), myslené ako obsah kovového cínu, pričom sa súčasne udržiava hodnota pH tohto premývacieho roztoku pod asi 6, pričom vo výhodnom vyhotovení je hodnota pH tohto premývacieho roztoku menšia ako asi 2,5 a podľa najvýhodnejšieho vyhotovenia je táto hodnota pH premývacieho roztoku pod asi 2. Podľa ešte výhodnejšieho vyhotovenia sa používa koncentrácia kovového cínu v premývacom roztoku podľa vynálezu asi 10 % hmotnostných a najvýhodnejšie je táto koncentrácia asi 20 % hmotnostných.
Kontaktovanie uvedených vypúšťaných odpadových pár s uvedeným kvapalným médiom je možné podľa uvedeného vynálezu vykonávať v premývacom zariadení s vysokou spotrebou energie. Ale vo výhodnom vyhotovení podľa uvedeného vynálezu sa tieto spracovávané pary uvádzajú do kontaktu s premývacím kvapalným médiom v premývacom zariadení s nízkou spotrebou energie alebo v rozstrekovacej kolóne, kde sa uvedené kontaktovanie vykonáva za podmienok, pri ktorých sa zabráni tvorbe hmly.
Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu je vhodné udržiavať pary na teplote nad bodom nasýtenia pre uvedené zložky cínu v priebehu celého postupu. Túto požiadavku je možné splniť privádzaním dodatočného tepla s cieľom zabrániť a vytvárať takéto lokálne podmienky, pri ktorých by dochádzalo k oddeľovaniu pár obsahujúcich zložky na báze cínu zo systému. Podľa jedného možného vyhotovenia sa podľa uvedeného vynálezu do odpadových vypúšťaných plynov privádza para s cieľom zabrániť miestnemu ochladeniu premývacej kvapaliny privádzanej do premývacieho zariadenia. Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu je výhodné, ak sú spracovávané pary udržiavané na teplote nad ich bodom nasýtenia uvedenými zložkami cínu. Podľa ďalšieho možného alternatívneho vyhotovenia postupu podľa vynálezu sa premývacia kvapalina zahrieva pri recirkulovaní tak, že sa vedie tepelným výmenníkom. Tento postup je hlavne vhodný v prípadoch, pri ktorých sa z pár odstraňuje chlorid cíničitý, alkylcínhalogenid alebo monobutylcíntrichlorid.
SK 279342 Β6
Z doterajšieho stavu techniky je všeobecne známe, že zriedený vodný roztok monobutylcíntrichloridu (MBTC) má silnú tendenciu k tvoreniu peny, pričom táto tendencia nepriaznivým spôsobom ovplyvňuje snahu o spracovávanie pár obsahujúcich túto zložku v premývacom systéme. Podľa uvedeného vynálezu sa však celkom neočakávane zistilo, že tento postup je možné realizovať pri vysokých koncentráciách cínovej zložky v premývacej kvapaline bez toho, aby dochádzalo k tvorbe peny v nejakom významnejšom rozsahu.
Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu je možné v druhom stupni použiť druhé premývacie zariadenie, v ktorom sa používa zriedenej ši vodný roztok spracovávanej zlúčeniny kovu, pričom pri aplikácii tohto druhého stupňa sa dosahuje ďalšie zníženie obsahu kovovej zložky v spracovaných parách, čo nastáva v prípadoch, keď je nutné z hľadiska ekonomického alebo vzhľadom na prípadné nároky na ochranu životného prostredia zariadiť ďalšie čistiace zariadenie. V tejto súvislosti je nutné rovnako uviesť, že uvedený vynález zahrnuje vo svojom rozsahu rovnako i toto vyhotovenie zariadenia a kvapalinu ako vedľajší produkt, ktorá je obohatená kovovými zložkami, spracovávanými postupom podľa vynálezu a ďalšími produktmi rozkladu.
Z uvedeného je zrejmé, že takto získaný koncentrovaný roztok kovovej zložky je možné znova použiť vo výrobnom procese, z ktorého boli odvádzané odpadové vypúšťané pary, pôvodne s cieľom ich spracovať a oddeliť nežiaduce kovové zložky, alebo je možné ich využiť na výrobu zlúčenín cínu. Samozrejme je rovnako možné transportovať tento koncentrovaný roztok cínovej zložky (resp. kovové zložky) do inej výrobnej jednotky s cieľom regenerovať kovovú zložku obsiahnutú v tomto roztoku. Vzhľadom na veľmi malú úroveň cínovej zložky obsiahnutej v parách vypúšťaných do okolitého prostredia z tohto zariadenia podľa vynálezu je tento postup podľa vynálezu hlavne vhodný na použitie v tých zemepisných oblastiach, v ktorých sa uplatňujú prísne obmedzenia týkajúce sa emisií škodlivých látok do atmosféry.
Všeobecne sa uvedený vynález rovnako týka spôsobu využitia kovových zložiek spracovaním získaného koncentrovaného roztoku a výroby uvedených kovových zložiek a ďalej odstraňovania kovových zložiek z odpadových pár vypúšťaných z procesov, v ktorých sa používajú tieto pary obsahujúce uvedené kovové zložky.
Vypúšťané odpadové pary alebo pary z výrobných prevádzok, ktoré obsahujú kovové zložky, sa uvádzajú do kontaktu s vodným médiom za takých podmienok zahrnujúcich čas spracovávania, teplotu spracovávania, miešanie a zloženie uvedeného média, pri ktorých dochádza k absorpcii podstatného podielu kovových látok vo vodnej fáze, pričom sa súčasne udržiava výsledné zloženie roztoku na takej úrovni, aby v podstate nedochádzalo k tvorbe zrazeniny. Takto získaný výsledný roztok je možné vzhľadom na dosiahnutie značného skoncentrovania zložky obsahujúcej kov ekonomickým spôsobom využiť na spätné regenerovanie kovu z tohto roztoku, vo výhodnom vyhotovení k spätnej regenerácii cínu alebo zložiek obsahujúcich cín. Súčasne sa pri vykonávaní tohto postupu podľa vynálezu dosahuje vyčistenie odpadových vypúšťaných plynov v takom rozsahu, že obsah kovu je nižší ako asi 5 mg na štandardný kubický meter (SCN). Tieto výsledky nie je možné žiadnym spôsobom dosiahnuť pri vykonávaní postupov podľa doterajšieho stavu techniky. S použitím týchto prostriedkov podľa doterajšieho stavu techniky, do ktorých je možné zahrnúť kondenzátory, filtre alebo elektrostatické odlučovače, nie je možné dosiahnuť významné vyčistenie vypúšťaných odpadových plynov obsahujúcich kovové zložky na uvedené nízke koncentrácie týchto kovo vých zložiek, ako je to pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu. Pri aplikovaní postupov, pri ktorých sa používa alkalické vodné médium, je síce možné dosiahnuť tieto výsledky ako podľa uvedeného vynálezu, ale tieto postupy sú veľmi ťažko prakticky uskutočňované a okrem toho sú pracovne náročné.
Napríklad je možné uviesť prípad, keď je nutné kontinuálnym spôsobom odstraňovať zrazeninu vznikajúcu pri vykonávaní postupu podľa doterajšieho stavu techniky, pri ktorom sa do kontaktu uvádzajú odpadové vypúšťané plyny s alkalickým roztokom. Túto operáciu je možné vykonať len veľmi ťažko, lebo je všeobecne známe, že sa tieto zrazeniny zlúčenín cínu veľmi ťažko filtrujú. Filtráciu a odstreďovanie je potrebné samé osebe chápať ako dodatočne zaradené operácie v tejto prevádzke, pri ktorých vzniká odpadová vypúšťaná voda s takou kvalitou, že ju nie je možné voľne vypúšťať do kanalizácie alebo do iného podobného systému bez vykonávania ďalšieho dodatočného čistenia tejto odpadovej vypúšťanej vody. Pri kontaktovaní odpadových vypúšťaných plynov iba s vodou, ktorú je potrebné neustále obnovovať, dochádza k vzniku veľkých množstiev odpadovej vody, ktorú je rovnako potrebné ďalej spracovávať pred vypúšťaním.
Podľa uvedeného vynálezu sa celkom neočakávane zistilo, na rozdiel od predpokladov, urobených na základe tlaku pár uvedených zlúčenín cínu, že je možné kvôli odstraňovaniu týchto zložiek z uvedených pár použiť premývací roztok obsahujúci značné množstvá zložiek obsahujúcich cín a ďalej prípadne kyselinu chlorovodíkovú alebo iné kyseliny, ako prostriedok na kontaktovanie s uvedenými odpadovými vypúšťanými parami s cieľom ich vyčistiť. Pri použití vhodného zariadenia podľa uvedeného vynálezu sa celkom neočakávane zistilo, že je možné na odstraňovanie uvedených kovových zložiek z týchto pár použiť kontaktné roztoky, ktoré obsahujú viac ako 5 % hmotnostných látok na báze cínu, vo výhodnom vyhotovení kontaktné roztoky, obsahujúce nad 10 % hmotnostných týchto zložiek na báze cínu a najvýhodnejšie roztoky obsahujúce viac ako 20 % hmotnostných zložiek na báze cínu, počítané ako kovový cín, za súčasného udržiavania hodnoty pH pod asi 6 uvedeného spracovávacieho média.
Kontakt medzi kvapalnou fázou a parnou fázou je možné podľa uvedeného vynálezu uskutočniť mnohými rôznymi spôsobmi, pričom do týchto postupov je možné zaradiť i postup statického premiešania týchto dvoch fáz a postup aktívneho premiešavania týchto dvoch fáz, pričom je však výhodné vykonávať kontakt týchto fáz aktívnym premiešavaním. Napríklad je možné uviesť vyhotovenie, pri ktorom spracovávaná para jednoducho prebubláva vodným médiom, ktoré je zhromaždené v nádrži alebo je možné použiť vyhotovenie, pri ktorom sa premiešava vodné médium súčasne s vedením pár v priestore nad touto kvapalinou. Pri jednom z možných postupov sa para uvádza do kontaktu s kvapalným médiom v premývacom zariadení s vysokou spotrebou energie.
Vo výhodnom vyhotovení postupu podľa uvedeného vynálezu sa kvapalné médium uvádza do kontaktu s parnou fázou v premývacom zariadení s nízkou spotrebou energie alebo v rozstrekovacej kolóne za takých podmienok, ktoré podporujú nasýtenie pár látkami obsahujúcim cín. Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu je možné sa vyhnúť použitiu premývacieho zariadenia s vysokou spotrebou energie a použiť namiesto toho jednoduchšie a menej nákladné premývacie zariadenie s nízkou spotrebou energie, ak sa predíde presýteniu pary zložkou obsahujúcou cín. Podľa uvedeného vynálezu sa celkom neočakávane zistilo, že ak sú pary udržiavané na teplote nad ich bodom nasýte nia pre uvažovanú zložku obsahujúcu kov, potom je možné z uvedených pár odstrániť tieto zložky obsahujúce kov relatívne ľahkým spôsobom, pričom sa súčasne dosiahne úroveň zníženia ich množstva vo vypúšťanom plyne pod úroveň, ktorú by bolo možné predbežne vypočítať z parciálnych tlakov zlúčenín obsiahnutých pri daných koncentráciách v premývacej kvapaline.
Ak sa však umožní, aby sa tieto pary ochladili pod teplotu ich bodu nasýtenia, potom je veľmi ťažké odstraňovať z týchto pár takto vzniknutú jemne rozptýlenú hmlu alebo soľ kvapaliny, ktoré obsahujú zlúčeniny kovu a hlavne zlúčeniny cínu. V tomto prípade je nutné použiť viacero zariadení a postupov s väčšou spotrebou energie s cieľom oddeliť hmlu alebo soľ z týchto pár.
Vynález sa teda týka procesu, pri ktorom sa na odstraňovanie kovových zložiek z odpadových pár používa kyslý vodný roztok, pričom sa získa výsledná premývacia kvapalina s relatívne vysokou koncentráciou kovovej zlúčeniny. Požadovaný stupeň kyslosti tejto premývacej kvapaliny, ktorá je potrebná na zabránenie tvorby zrazeniny v tomto premývacom roztoku a zamedzeniu tvorby peny, je možné dosiahnuť tak, že sa tento postup začne s vodou okyslenou určitým množstvom kyseliny, ako je napríklad kyselina chlorovodíková alebo je možné rovnako použiť i inú vhodnú organickú alebo anorganickú kyselinu.
Do rozsahu uvedeného vynálezu patrí rovnako vyhotovenie, podľa ktorého sa začne spracovávanie pár premývaním s použitím vody, ktorá už obsahuje zámerne pridané určité množstvá kovového halogenidu alebo organokovového halogenidu, ako je napríklad monobutylcíntrichlorid (MBTC), pričom tento prídavok prispieva k dosiahnutiu požadovanej úrovne kyslosti. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že je veľmi zriedka potrebné pridávať do premývacej kvapaliny ľahšiu kyselinu alebo zlúčeninu cínu, ak tieto spracovávané pary kyslú zložku obsahujú, ako je napríklad halogenovodik. V tomto prípade sa pri vykonávaní tohto procesu automaticky udržiava požadovaná úroveň kyslosti.
Postup podľa uvedeného vynálezu je možné vykonávať s použitím širokého teplotného rozmedzia. Všeobecne je možné uviesť, že je vhodné vykonávať tento proces pri teplote okolia z dôvodov jednoduchosti vyhotovenia a z hľadiska ekonomickosti procesu. V prípadoch, keď sa používa na vykonávanie postupu podľa vynálezu premývacie zariadenie s nízkou spotrebou energie, potom sa vo výhodnom vyhotovení používajú prostriedky na dodávanie prídavného tepla do systému s cieľom zabrániť vytvoreniu takýchto miestnych podmienok, ktoré by zaznamenali vytvorenie stavu presýtenia pár kvapalinou obsahujúcou kovové zložky, ako sú napríklad halogenidy cínu a organokovovej zlúčeniny s halogénmi a ďalej silány a podobné iné látky. Okrem toho je potrebné uviesť, že do spracovávaných odpadových pár je možné privádzať paru s cieľom zabrániť lokálnemu ochladeniu premývacej kvapaliny, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku nadmerného odparovania vody za podmienok, keď je v okolitom prostredí nízka vlhkosť.
V prípadoch, keď sa pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu spracovávajú odpadové vypúšťané plyny, ktoré sú veľmi horúce, ako to môže napríklad byť v prípade plynov odťahovaných z procesu povliekania sklenených predmetov zlúčeninami kovu, potom je v niektorých prípadoch potrebné ochladzovať recirkulovanú premývaciu kvapalinu alebo tieto spracované vypúšťané plyny. Toto ohrievanie alebo chladenie plynov a kvapalín na dodávanie tepla do uvedeného zariadenia a/alebo chladenie tohto zariadenia je možné vykonávať bežnými technologickými prostriedkami dostatočne dobre známymi z doterajšieho stavu techniky, pričom vykonanie tohto chladenia alebo ohrievania nespadá do rozsahu uvedeného vynálezu.
Čas kontaktu, ktorý je potrebný medzi spracovávanými vypúšťanými plynmi a premývacou kvapalinou, závisí od množstva kovovej zlúčeniny zistenej vo vypúšťanom plyne, ktorý je odvádzaný do atmosféry a ktorý je určený k nasledujúcemu spracovávaniu postupom podľa uvedeného vynálezu. Tento postup sa vykonáva podľa potreby tak dlho, kým nie sú splnené kritériá na kvalitu plynu vypúšťaného do okolitého prostredia. Na tento účel je vhodné použiť jednu relatívne veľkú premývaciu kolónu alebo podobné iné zariadenie alebo je možné použiť rad menších premývacích zariadení zaradených v sérii alebo podobných iných zariadení. Pri tomto naposledy uvedenom prípade sa rovnako dosahuje ďalšie zvýšenie koncentrácie kovovej zlúčeniny v roztoku, ktorý sa odvádza zo zariadenia na oddeľovanie kovu a zlúčenín obsahujúcich kov z parnej fázy obsahujúcej tieto látky. Premývacia kvapalina sa recykluje v tomto zariadení tak dlho, kým koncentrácia kovovej zložky v premývacej kvapaline neprevyšuje hladinu, ktorá umožňuje účinné čistenie vypúšťaného odpadového plynu. Táto hladina sa môže meniť ako funkcia teploty alebo fyzikálnych parametrov daného zariadenia, pričom túto hodnotu je potrebné určiť na danú sústavu parametrov.
V prípade čistenia odpadových vypúšťaných plynov z procesu povliekania sklenených predmetov oxidom cínu za použitia monobutylcíntrichloridu (MBTC) ako prekurzora sa dosahuje minimálna koncentrácia kovovej zložky nad 5 % hmotnostných, a vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu nad 10 % hmotnostných, vyjadrené ako množstvo kovového cínu. V prípade použitia viac ako jedného premývacieho zariadenia, ktoré sú zaradené v sérii a pri použití systému, keď sa premývacia kvapalina z jedného zariadenia zavádza do predchádzajúceho zaradeného premývacieho zariadenia, je možné dosiahnuť koncentráciu kovového cínu v prvom premývacom zariadení až 20 % hmotnostných alebo koncentráciu ešte vyššiu. Prevádzku v danom premývacom zariadení je možné ľahko monitorovať meraním takých fyzikálnych parametrov ako je hustota, čím sa kontroluje koncentrácia premývacej kvapaliny. V prípade, že sa použije viac ako jedno premývacie zariadenie, ktoré sú zaradené v sérii, je možné udržať vopred stanovenú úroveň koncentrácie kovovej zložky v premývacej kvapaline nahradením časti tejto premývacej kvapaliny vodou alebo premývacou kvapalinou z následne zaradeného premývacieho zariadenia.
Vo výhodnom vyhotovení je zariadenie na odstraňovanie kovových zložiek z pár odvádzaných z rôznych spracovateľských výrob podľa vynálezu napojené na prevádzku, z ktorej sa vypúšťajú odpadové pary zo spracovania sklenených predmetov oxidom cínu. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že je známy celý rad zlúčenín cínu, ktoré sa používajú na tieto účely, pričom do skupiny týchto zlúčenín je možné zaradiť nasledujúce látky, ktorými sa však rozsah uvedeného vynálezu nijako neobmedzuje: monobutylcíntrichlorid, dimetylcíndichlorid, dibutylcínacetát, monometylcíntrichlorid a podobné ďalšie látky. Hlavne je výhodné aplikovať postup podľa vynálezu na spracovávanie pár z výrob používajúcich chlorid cíničitý a alkylcíntrichloridy, ako je napríklad monobutylcíntrichlorid (MBTC). Podrobný opis týchto procesov, pri ktorých sa vykonáva povliekanie sklenených predmetov zlúčeninami cínu, je možné nájsť v patentoch Spojených štátov amerických č. 4 530 857, 4 144 362 a 4 130 673. Postup podľa uvedeného vynálezu je možné aplikovať napríklad na tieto procesy, pričom sa pri vykonávaní tohto postupu podľa vynálezu odstraňujú z odvádzaných odpadových plynov
SK 279342 Β6 z týchto procesov zlúčeniny cínu a ich reakčné produkty obsahujúce vodu alebo produkty rozkladu. Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu sa súčasne odstráni z odpadového vypúšťaného plynu v podstate všetok podiel chlorovodíkovej kyseliny alebo podiel iných kyselín, ktoré môžu vznikať počas tohto postupu povliekania sklenených predmetov zlúčeninami kovov.
Postup podľa uvedeného vynálezu na odstraňovanie zvyškového množstva zložiek obsahujúcich cín a reakčných produktov obsiahnutých v takto vzniknutých odpadových plynoch z prevádzky ukladania zlúčenín cínu na rôznych predmetoch zahrnuje nasledujúce stupne:
a) kontaktovanie skleneného predmetu, ktorý má teplotu v rozmedzí od asi 350 do asi 650 °C, s parami alebo s jemne rozprášeným postrekom prinajmenšom jednej zlúčeniny cínu, ktorá je schopná vytvoriť povlak oxidu cínu na povrchu skleneného substrátu za daných podmienok,
b) kontaktovanie odpadových vypúšťaných plynov z tejto výroby, ktoré môžu obsahovať reakčné produkty alebo nezreagované podiely zlúčenín cínu, s vodnou acidickou premývacou kvapalinou s cieľom znížiť obsah zložiek obsahujúcich cín vo vypúšťanom plyne,
c) recirkulovanie premývacej kvapaliny, kým neobsahuje viac ako asi 5 % hmotnostných kovového cínu a vo výhodnom vyhotovení podľa uvedeného vynálezu viac ako asi 10 % hmotnostných kovového cínu, vo forme pôvodnej zlúčeniny cínu alebo vo forme reakčného produktu tejto zlúčeniny alebo produktu rozkladu, a
d) použitie tejto premývacej kvapaliny na spätné získanie zlúčenín cínu alebo kovového cínu.
Podľa rôznych vyhotovení môže byť sklenený substrát, na ktorý sa aplikuje zlúčenina kovu, vo forme fľaše alebo inej sklenenej nádoby, vo forme plošného výrobku, vo forme sklenenej rúrky a iného podobného tvaru. Uvedenou zlúčeninou cínu môže byť chlorid cíničitý, monobutylcíntrichlorid alebo iná zlúčenina vhodná na spracovávanie skleneného substrátu, pričom tieto zlúčeniny sa môžu použiť samotné, alebo vo forme zmesi obsahujúcej i iné ďalšie organické alebo anorganické látky.
V nasledujúcich príkladoch je bližšie ilustrovaný postup podľa uvedeného vynálezu, pričom je tu ukázaný vplyv koncentrácie kovu v premývacej kvapaline a teploty a relatívnej vlhkosti pár, ktoré sa premývajú, na zvyškovú koncentráciu kovových látok v pare vypúšťanej z premývacieho zariadenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Pri vykonávaní postupu podľa tohto príkladu bolo 7 metrov kubických (m3) suchého vzduchu pri teplote 20 °C a tlaku jedna atmosféra (0,1 MPa) zvlhčené na vopred stanovenú relatívnu vlhkosť pri teplote 20 °C. Potom bolo 0,7 m3 tohto vzduchu zahriate a obohatené 2,66 g monobutylcíntrichloridu, potom bol tento podiel vedený sklenenou trubicou zahriatou na 550 °C a potom bol tento podiel opäť spojený so zvyšným podielom 6,3 m3 vzduchu. S použitím tohto postupu zostalo približne 30 % použitého monobutylcíntrichloridu v uvedenej sklenenej trubici vo forme vrstvy oxidu cínu. Získaná para simulovala veľmi podobným spôsobom vypúšťané odpadové plyny z prevádzky povliekania sklenených nádob vrstvou oxidu cínu spracovávaním týchto predmetov parami monobutylcíntrichloridu.
Tieto pary sa potom udržiavali na vopred stanovenej teplote a potom boli vedené do prvej sklenenej kolóny s priemerom 80 mm a s výškou 300 mm, ktorá bola naplnená sklenenými krúžkami. Touto kolónou cirkuloval 3 % vodný roztok kyseliny chlorovodíkovej. Potom, čo pary opustili túto kolónu, boli odvedené do druhej sklenenej kolóny s priemerom 80 mm a s výškou 300 mm, ktorá bola rovnako naplnená sklenenými krúžkami. Touto druhou kolónou cirkulovala bežná voda z vodovodnej siete, pričom roztok získaný v tejto kolóne sa použil na doplnenie kvapaliny v prvej uvedenej kolóne s cieľom udržať požadovanú koncentráciu monobutylcíntrichloridu v prvej kolóne. Pri vykonávaní tohto postupu sa merala koncentrácia cínu v parách vypúšťaných z druhej uvedenej kolóny. Výsledky uvedené v mg cínu (kovového cínu) v štandardnom m3 pár sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách.
Oproti predpokladu sa pri vykonávaní postupu podľa tohto príkladu zistilo, že je možné tolerovať prinajmenšom 20 % hmotnostných cínu v premývacej kvapaline, pričom v skutočnosti má táto vysoká koncentrácia priaznivý vplyv na účinnosť premývacieho procesu. Tieto výsledky rovnako naznačujú, že absorpcia zlúčeniny cínu sa zvyšuje s vyššou relatívnou vlhkosťou a s vyššou vstupnou teplotou spracovávaného plynu.
Bez toho, aby bolo potrebné vysvetlenie viazané na nejaké teoretické závery, je možné uviesť, že podmienky použité pri vykonávaní postupu podľa tohto príkladu oproti predpokladom pomohli zabrániť tvorbe jemnej rozptýlenej hmly látok, ktoré sú určené na odstránenie. Podľa vynálezu sa zistilo, že je veľmi ťažké odstrániť hmlu z pár premývaním alebo inými prostriedkami známymi z doterajšieho stavu techniky.
Pri vykonávaní tohto postupu podľa vynálezu sa zistilo, že premývanie uvedených pár obsahujúcich kovovú zložku kvapalinou, ktorá už obsahuje podstatné množstvo látok, ktoré sa majú odstraňovať z týchto pár, pomáha riešiť rad problémov spojených s čistením týchto plynov, pričom predstavuje celkom neočakávané zlepšenie, takže už nie je potrebné používať takéto zložité procesy, ako je premývanie plynu bázickým roztokom a potom odstreďovať a filtrovať vzniknutú zrazeninu za súčasného odvádzania filtrátu do sekundárneho čistiaceho systému na čistenie odpadovej vody. Okrem toho nie je potrebné pri používaní tohto postupu podľa vynálezu použiť premývacie zariadenia s vysokou spotrebou energie alebo elektrostatické odlučovače, pričom objem vzniknutého roztoku je značne menší, čo vedie k ďalším úsporám pri spracovávaní potenciálne škodlivého vypúšťaného prúdu z uvedenej prevádzky.
Tabuľka č. 1 Koncentrácia cínu po premývaní plynu (mg cínu na m3)
Vstupná teplota 40 °C Relatívna vlhkosť pri teplote 20 °C (%)
Premývacia kvapalina 7 50 100 125
cín (%) hustota
3 1,05 5 7 5 10
6 1,10 20 9 2 -
8 1,15 1,5 - 2 -
11 1,20 1,5 - 2 2
14 1,25 1,5 - 2 2
17 1,30 1,5 - 2 2,5
20 1,35 2 - - 6
Tabuľka č. II
Vstupná teplota 50 °C Relatívna vlhkosť pri teplote 20 °C (%)
Premývacia kvapalina 7 50 100 125
cín (%) hustota Z
3 1,05 6 6 3,5 3,5
6 1,10 5 4 1,5 1,5
8 1,15 3,5 2,5 1,5
11 1,20 1,5 1,5 1,5
14 1,25 1,5 - 2 2
17 1,30 1,5 - 2 2,5
20 1,35 2 - 6
Tabuľka č. III
Vstupná teplota 60 °C Relatívna vlhkosť pri teplote 20 °C (%)
Premývacia kvapalina 7 50 100 125
cín (%) hustota
3 1,05 3,5 - - 3
6 1,10 10 4 - 2
8 1,15 1,5 1,5 - 1,5
11 1,20 1,5 - 2 2,5
14 1,25 1,5 - 1,5 1,5
17 1,30 2 - 1,5 -
20 1,35 2 2 - 4
Príklad 2
Pri vykonávaní postupu podľa tohto príkladu sa sledoval účinok koncentrácie monobutylcíntrichloridu a jedného z produktov rozkladu tejto zlúčeniny, to znamená chlorovodíkovej kyseliny, na tvorbu peny v premývacej kvapaline.
Pri vykonávaní postupu podľa tohto príkladu sa testovacou trubicou s dĺžkou 200 mm a s priemerom 24 ml s pomocou polytetrafluúretylénovej trubice s vnútorným priemerom 3 mm viedlo 70 1 dusíka za hodinu, merané pri teplote 20 °C a pri tlaku 0,1 MPa, pričom v uvedenej testovacej trubici sa umiestnilo 20 ml kvapaliny. Táto kvapalina mala zloženie, ktoré je uvedené v nasledujúcich tabuľkách. Potom, čo sa vytvorila pena, ktorá sa udržiavala na stálej výške, bola táto výška zmeraná, pričom v uvedených tabuľkách je táto výška peny uvedená v mm.
Z ďalej uvedených výsledkov je zrejmé, že pri relatívne vysokých koncentráciách monobutylcíntrichloridu bolo množstvo vytváranej peny znížené na veľmi prijateľnú úroveň. Okrem toho z uvedených výsledkov vyplýva celkom neočakávaný veľmi priaznivý účinok zvýšenia koncentrácie produktu rozkladu, to znamená kyseliny chlorovodíkovej. Rozsah tvorby peny je rovnako závislý od povahy premývacej vody. Z uvedených výsledkov je ďalej zrejmé, že celkom malé množstvo monobutylcíntrichloridu stačí na vytvorenie značnej peny, čo neumožňuje použiť inak nespracovanú vodu v premývacom zariadení.
Tabuľka IV
Tvorba peny v ml pri rôznych koncentráciách kyseliny chlorovodíkovej a monobutylcíntrichloridu vo vode z vodovodnej siete (9° nemeckej tvrdosti)
Koncentrácia monobutylcíntrichloridu Koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej
mól/l 0 0,025 0,05 0,1 0,15 0,2 0,25 0,337 0,5
g/i 0 0,9 1,8 3,7 5,5 7,3 9,1 12,3 18,3
mól/l g/i
0 0 10 - - - - - - -
0,018 5,1 - - - - - - -
0,035 9,9 >140 - - - - -
0,053 15,0 - - - - -
0,071 20,0 >140 75 40 - 30
0,089 25,1 - - - - -
0,133 37,5 >140 100 75 70 - 30 30
0,177 49,9 >140 100 40 - 20
0,226 63,8 30 - - - 20
0,354 99,9 15 - - - - - - 20
Tabuľka V
Tvorba peny v ml pri rôznych koncentráciách kyseliny chlorovodíkovej a monobutylcíntrichloridu v demineralizovanej vode
Koncentrácia monobutylcíntrichloridu Koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej
mól/1 0 0,025 0,05 o,l 0,15 0,2 0,25 0,337 0,5
g/i 0 0,9 1,8 3,7 5,5 7,3 9,1 12,3 18,3
mól/1 g/1
0 0 10 - - - - - - - -
0,018 5,1 40 40 40 40 30 30 25 25 25
0,035 9,9 140 140 80 70 40 30 25 30 15
0,053 15,0 140 100 80 40 35 - - - 25
0,071 20,0 70 50 50 35 - - - - 20
0,089 25,1 35 - 30 - - - - - 20
0,133 37,5 20 - - - - - - - 20
Na priloženom obrázku je znázornené zariadenie na vykonávanie postupu podľa uvedeného vynálezu. Spracovávaný odpadový plyn sa privádza do tohto zariadenia prostredníctvom potrubia 102, pričom toto potrubie je spojené napríklad s výrobnou jednotkou na povliekanie sklenených predmetov alebo iných podobných materiálov vrstvou oxidu cínu alebo je možné pripojiť toto potrubie na iné zariadenie, pri ktorom vznikajú odpadové plyny obsahujúce kovové zložky. Toto zariadenie je znázornené iba z ilustračných dôvodov a nijako neobmedzuje rozsah uvedeného vynálezu, ani nie je obmedzené na znázornené vyhotovenie. Odborníkom pracujúcim v danom odbore bude z opísaného obrázku zrejmé, že postup podľa uvedeného vynálezu je možné vykonať i inými prostriedkami na základe znalosti podstaty riešenia podľa uvedeného vynálezu.
Odpadové vypúšťané pary, ktoré majú vyčistiť od zložiek obsahujúcich cín alebo iných kovových látok, sú vedené účinkom atmosférického tlaku alebo inak vyvodeného tlaku vo výrobnom zariadení z výrobnej jednotky, v ktorej dochádza k vzniku týchto pár alebo z výrobnej jednotky, kde sa aplikujú tieto pary a ktoré nie sú na uvedenom obrázku znázornené, prostredníctvom potrubia 102 na privádzanie spracovávaného plynu do zariadenia podľa vynálezu a z tohto zariadenia je výstupný spracovávaný plyn odvádzaný prostredníctvom potrubia 103, pričom tento transport je umožnený vzhľadom na podtlak v potrubí 102 vzniknutému prevádzkou ventilátora 104. Prietokové množstvo tohto plynu sa meria prietokomerom 106 umiestneným vo výstupnom potrubí 107 za ventilátorom 104.
Do tohto zariadenia sa privádza para z vonkajšieho zdroja 108 prostredníctvom potrubia 105 a ventilu 109, pričom táto para sa privádza do cirkulačného potrubia 110 prvej premývacej vrstvy 112. Táto para sa privádza do tejto prvej premývacej vrstvy z toho dôvodu, aby sa udržala teplota cirkulačnej kvapaliny 124 nad rosnou teplotou spracovávaných odpadových plynov v priebehu vykonávania celého postupu. Vo vyhotovení znázornenom na priloženom obrázku sa použilo riešenie s dvojitým premývacím stupňom, ktoré predstavujú prvá premývacia vrstva 112 a druhá premývacia vrstva 116, pričom odborníkom pracujúcim v danom odbore je zrejmé, že rovnako tak je možné použiť jedinú premývaciu vrstvu alebo viacnásobný premývací systém. Toto vyhotovenie rovnako patrí do rozsahu uvedeného vynálezu. Pri použití vyhotovenia znázorneného na obrázku je možné udržať koncentráciu cínu v prvej premývacej vrstve 112 asi 15 % hmotnostných, vzťahujúc na koncentráciu kovového cínu. Koncentrácia premývacej kvapaliny 124 sa udržiava v podstate konštantná, čo sa dosahuje použitím regulačnej jednotky 114 na špecifickú úpravu kvapaliny, pomocou ktorej sa privádza zriedenejšia kvapalina 118 z druhého premývacieho stupňa 116 prostredníctvom potrubia 113 na vedenie zriedenej šej kvapaliny z ventilu 111 do prvej premývacej vrstvy 112. Ak dôjde k stavu, keď je hladina kvapaliny 124 v prvej premývacej vrstve 112 príliš vysoká, potom regulátor 120 úrovne hladiny otvorí ventil 122 umiestnený v spodnej časti zariadenia s cieľom odviesť určitý podiel kvapaliny 124 prostredníctvom potrubia 141 do zásobnej nádrže 142.
Z uvedenej prvej premývacej vrstvy 112 sa plyny vedú cez priehradku 115 do druhej premývacej vrstvy 116, ktorý má vlastný cirkulačný okruh na recyklovanie kvapaliny, znázornený potrubím 126, ktorý slúži na recirkuláciu kvapaliny 118, pričom účelom tohto riešenia je zaistiť zodpovedajúci kontakt prúdu plynov z prvej premývacej vrstvy so spracovávacou kvapalinou 118.
Pri poklese hladiny kvapaliny 118 sa zapne regulátor 128 úrovne kvapaliny, ktorý otvorí ventil 130 na prívod vody, pričom sa udrží vhodná prevádzková hladina kvapaliny v tejto druhej premývacej vrstve. V prípade, keď napríklad koncentrácia cínu v druhej premývacej vrstve 116 sa zníži pod asi 1 % hmotnostné, potom sa uvedie do funkcie druhá regulačná jednotka 132, prostredníctvom ktorej sa privedie kvapalina 134 z prvej premývacej vrstvy 112 prostredníctvom potrubia 117 a ventilu 133 do druhej premývacej vrstvy 116, pričom účelom tohto zásahu je udržať požadovanú kyslosť kvapalného média v druhej premývacej vrstve 116, a tým zabrániť tvorbe zrazeniny a peny. Pri vykonávaní postupu podľa uvedeného vynálezu sa tu neočakávane zistilo, že ak je odpadovou zložkou, odstraňovanou z vypúšťanej pary monobutylcíntrichlorid, potom tento dodatočne zaradený regulačný stupeň nie je potrebný. Podľa alternatívneho vyhotovenia zariadenia podľa vynálezu teda nie je toto potrubie 117 a regulačný systém zahrnujúci druhú regulačnú jednotku 132 na špecifickú úpravu kvapaliny vôbec použitý. Pri začatí prevádzky v tomto zariadení sa určité množstvo kyseliny chlorovodíkovej pridáva jednak do zásobných nádrží na kvapalinu, pričom v ďalšom priebehu procesu sa kyslosť kvapaliny udržiava absorpciou chlorovodíka z odpadového plynu.
Pomocou čerpadiel 134 a 136 sa dosahuje cirkulácia kvapaliny 124 a 118 v jednotlivých premývacích vrstvách 112 a 116, ktoré sú naplnené vhodným plniacim materiálom, ako sú napríklad sklenené špirálky, porcelánové alebo polymerizačné sedielka a podobné iné výplňové telieska.
SK 279342 Β6
Čerpadlá 138 slúžia na vyprázdňovanie zásobnej nádrže 142 prostredníctvom potrubia 143 a 144, pričom toto čerpanie sa kontroluje ventilmi 152 a 153 a táto kvapalina sa odvádza do prepravného zásobníka alebo do iných transportných prostriedkov alebo sa odvádza do recyklu alebo do zariadenia na regenerovanie látok prítomných v tejto premývacej kvapaline, ktoré nie sú znázornené na pripojenom obrázku a nepatrí do rozsahu uvedeného vynálezu.
Čo sa týka určenia použiteľnosti zariadenia podľa uvedeného vynálezu, potom sa môže uviesť, že odpadový vypúšťaný plyn obsahujúci škodlivé pary, sa privádza do tohto zariadenia podľa uvedeného vy nálezu z výrobnej jednotky na povliekanie sklenených predmetov povlakom zlúčenín kovov, pričom táto jednotka je zaradená pred zariadením na výrobu fliaš vyfúkavaním. Čo sa týka množstva tohto odpadového vypúšťaného plynu, potom je možné uviesť, že dosahuje až 90 m3 plynu za minútu, pričom tento plyn obsahuje priemerne asi 130 ml cínu, vyjadrené ako kovový cín a asi 140 mg kyseliny chlorovodíkovej, vyjadrené ako chlorovodík HC1, na štandardný m3 plynu. Teplota privádzaného odpadového plynu sa pohybuje v rozmedzí od asi 50 do asi 75 °C v závislosti od podmienok použitých v uvedených jednotkách na výrobu skla alebo povliekanie sklenených predmetov. Pri vykonávaní tohto postupu podľa vynálezu v uvedenom zariadení bolo analýzou vypúšťaného plynu, ktorý je odvádzaný prostredníctvom potrubia 107 zistené, že koncentrácia cínu, vyjadrená koncentráciou kovového cínu, bola v priebehu celého procesu pod 5 mg na štandardný m3 vypúšťaného plynu. Pri vykonávaní postupu v tomto zariadení vzniká 105 kg roztoku, ktorý obsahuje asi 16 kg cínu, vyjadrené ako kovový cín, za jeden deň.
Vo vyhotovení postupu a zariadenia podľa vynálezu je možné samozrejme vykonať rôzne modifikácie a úpravy, ako je iste pracovníkom pracujúcim v danom odbore zrejmé, pričom v uvedenom texte sa opísalo iba výhodné vyhotovenie s cieľom ilustrovať základný princíp vynálezu a jeho výhod. Z toho vyplýva, že rozsah vynálezu nemôže byť obmedzovaný iba na uvedené vyhotovenia, ale j c potrebné brať do úvahy celkovú pokrokovosť postupu v porovnaní s doterajším stavom techniky.

Claims (18)

1. Spôsob spracovávania odpadových vypúšťaných plynov obsahujúcich zlúčeninu alebo zlúčeniny cínu na odstránenie týchto zlúčenín cínu, vyznačujúci sa tým, že sa do kontaktu uvádzajú tieto odpadové vypúšťané plyny s vodným acidickým absorpčným médiom, ktorého pH je asi 6 alebo nižšie, na absorbovanie zlúčeniny alebo zlúčenín cínu z týchto odpadových vypúšťaných plynov až do stavu, keď toto absorpčné médium obsahuje prinajmenšom asi 5 % hmotnostných cínu.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa absorpčné médium udržiava v podstate bez zrazeniny.
3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že hodnota pH absorpčného média je menšia ako asi 3.
4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že hodnota pH absorpčného média je menšia ako asi 2.
5. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že absorpčné médium pred kontaktovaním vypúšťaných odpadových plynov s týmto médiom už obsahuje určitý podiel zlúčeniny cínu, ktorá sa má absorbovať alebo ktorá je v podstate po dobná tejto zlúčenine, v dôsledku recirkulácie absorpčného média v tomto procese a/alebo v dôsledku vpravenia tejto cínovej zlúčeniny pred použitím tohto absorpčného média.
6. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že kontaktovanie prebieha, kým absorpčné médium neobsahuje prinajmenšom asi 10 % hmotnostných cínu.
7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že kontaktovanie prebieha, kým absorpčné médium neobsahuje prinajmenšom asi 20 % hmotnostných cínu.
8. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že odpadové vypúšťané plyny sa uvádzajú do kontaktu s absorpčným médiom v premývacom zariadení s malou spotrebou energie.
9. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa vypúšťané odpadové plyny uvádzajú do kontaktu s absorpčným médiom v podstate bez nasýtenia týchto odpadových vypúšťaných plynov zlúčeninou alebo zlúčeninami cínu a bez tvorby hmly.
10. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje regenerovanie nazhromaždeného cínu z použitého absorpčného média vo forme cínu alebo vo forme zlúčeniny alebo zlúčenín cínu.
11. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že obsah cínu sa vo vypúšťaných odpadových plynoch zníži na asi 5 mg na štandardný m3 alebo na množstvo nižšie.
12. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina alebo zlúčeniny cínu zahrnujú chlorid cíničitý alebo alkylcínhalogenidy.
13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina alebo zlúčeniny cínu zahrnujú monobutylcínchlorid.
14. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že použité absorpčné médium obsahujúce cín sa potom odstráni z procesu a skladuje sa.
15. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa občas absorpčné médium odstraňuje a nahradzuje sa vodou alebo týmto rovnakým zriedenejším médiom.
16. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa vypúšťané odpadové plyny uvádzajú do kontaktu s absorpčným médiom v dvoch alebo viacerých stupňoch.
17. Spôsob povliekania, vyznačujúci sa tým, že sa horúce sklenené výrobky spracovávajú plynom obsahujúcim halogenid cínu alebo organocínhalogenidovú zlúčeninu na povlečenie týchto výrobkov, pričom vypúšťané odpadové plyny z tohto procesu sa spracovávajú kvôli odstráneniu nepoužitého halogenidu cínu alebo organocínhalogenidovcj zlúčeniny z týchto plynov postupom podľa niektorého z nárokov 1 až 16.
18. Spôsob povliekania podľa nároku 17, vyznačujúci sa tým, že sa spracovávanie vypúšťaných odpadových plynov vykonáva podľa nároku 10, pričom cín alebo zlúčenina alebo zlúčeniny cínu regenerované z použitého absorpčného média sa recykluje alebo recyklujú ako halogenid cínu alebo organocínhalogenidová zlúčenina na spracovávanie horúcich sklenených výrobkov.
SK4472-90A 1989-09-13 1990-09-13 Spôsob odstraňovania kovových látok z odpadových p SK279342B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US40648289A 1989-09-13 1989-09-13
US57857090A 1990-09-10 1990-09-10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK447290A3 SK447290A3 (en) 1998-10-07
SK279342B6 true SK279342B6 (sk) 1998-10-07

Family

ID=27019529

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4472-90A SK279342B6 (sk) 1989-09-13 1990-09-13 Spôsob odstraňovania kovových látok z odpadových p

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0418075B1 (sk)
JP (1) JP3080646B2 (sk)
KR (1) KR0171399B1 (sk)
CN (1) CN1040728C (sk)
AR (1) AR246238A1 (sk)
AT (1) ATE123967T1 (sk)
AU (1) AU645991B2 (sk)
BR (1) BR9004593A (sk)
CA (1) CA2025348C (sk)
DE (1) DE69020273T2 (sk)
DK (1) DK0418075T3 (sk)
ES (1) ES2074134T3 (sk)
FI (1) FI98051C (sk)
HU (1) HU211221B (sk)
IE (1) IE69335B1 (sk)
IL (1) IL95684A (sk)
MY (1) MY107123A (sk)
NO (1) NO300200B1 (sk)
NZ (1) NZ235327A (sk)
PH (1) PH27382A (sk)
PL (1) PL165151B1 (sk)
PT (1) PT95307B (sk)
SK (1) SK279342B6 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2010079598A1 (ja) * 2009-01-08 2010-07-15 日本山村硝子株式会社 アルキル金属ハロゲン化物を含む被処理ガスの処理設備および処理方法
US8062706B2 (en) * 2009-03-31 2011-11-22 Ppg Industries Ohio, Inc. Recovery of monobutyltin trichloride

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3789109A (en) * 1971-08-13 1974-01-29 United Mcgill Corp Method for cleaning a gas
US4009241A (en) * 1971-09-16 1977-02-22 Showa Denko Kabushiki Kaisha Method of removing mercury vapor from gases contaminated therewith
US4029484A (en) * 1976-01-21 1977-06-14 E. I. Du Pont De Nemours And Company Mist scrubbing of waste halide effluent
US4511545A (en) * 1983-05-10 1985-04-16 American Engineering Group International, Inc. Process for treating overspray gas from glass coating operation with metal recovery
DE3403737A1 (de) * 1983-05-17 1984-11-22 Johann Dipl.-Ing. 6903 Neckargemünd Renneberg Verfahren und anlage zum behandeln von abgasen und ablueften aus einem metallbad
SE455767B (sv) * 1986-06-02 1988-08-08 Erik Lindahl Forfarande och anordning for avskiljning av kvicksilver fran rok- eller processgaser innehallande vattenanga
DE3701764A1 (de) * 1987-01-22 1988-08-04 Norddeutsche Affinerie Verfahren zum abscheiden von gasfoermigem metallischem quecksilber aus gasen

Also Published As

Publication number Publication date
IE69335B1 (en) 1996-09-04
PH27382A (en) 1993-06-21
IE903331A1 (en) 1991-04-10
CA2025348A1 (en) 1991-03-14
JPH03157124A (ja) 1991-07-05
MY107123A (en) 1995-09-30
NO300200B1 (no) 1997-04-28
DE69020273D1 (de) 1995-07-27
ES2074134T3 (es) 1995-09-01
AU645991B2 (en) 1994-02-03
EP0418075B1 (en) 1995-06-21
IL95684A0 (en) 1991-06-30
ATE123967T1 (de) 1995-07-15
HU211221B (en) 1995-11-28
AU6253390A (en) 1991-03-21
NO903980D0 (no) 1990-09-12
HUT59029A (en) 1992-04-28
SK447290A3 (en) 1998-10-07
CN1050830A (zh) 1991-04-24
PT95307A (pt) 1992-06-30
IL95684A (en) 1995-05-26
DE69020273T2 (de) 1995-12-07
NO903980L (no) 1991-03-14
NZ235327A (en) 1992-11-25
FI98051B (fi) 1996-12-31
BR9004593A (pt) 1991-09-10
KR0171399B1 (ko) 1999-02-18
KR910005905A (ko) 1991-04-27
CN1040728C (zh) 1998-11-18
HU905890D0 (en) 1991-03-28
PL286882A1 (en) 1991-07-29
AR246238A1 (es) 1994-07-29
CA2025348C (en) 2000-11-14
FI98051C (fi) 1997-04-10
PT95307B (pt) 1998-06-30
DK0418075T3 (da) 1995-11-20
EP0418075A1 (en) 1991-03-20
PL165151B1 (pl) 1994-11-30
FI904524A0 (fi) 1990-09-13
JP3080646B2 (ja) 2000-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5520896A (en) Process to remove metal species from exhaust vapors
US9079135B2 (en) Method for removing impurities from flue gas condensate
US4723968A (en) Method and apparatus for the purification of waste air containing biologically decomposable impurities
US6379548B1 (en) System for recovering and treating waste water
US3616597A (en) Method for treating and purifying air
US3792571A (en) Method and apparatus for purifying waste gas
SK279342B6 (sk) Spôsob odstraňovania kovových látok z odpadových p
US5225086A (en) Process for the treatment of wash water from the gas washing system of an iron ore reduction plant
US4990317A (en) Process for the treatment of hot waste gas containing hydrogen chloride
CA2261600C (en) A method and apparatus for removing gaseous elementary mercury from a gas
CZ2004868A3 (cs) Způsob úpravy kapalin, zejména čištění kontaminované vody, a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ288179B6 (en) Treatment process of waste gases containing tin compound or tin compounds and apparatus for making the same
CN214764490U (zh) 一种深度处理可凝结颗粒物的氨法脱硫装置
JPH07112166A (ja) 溶剤を用いる洗浄・乾燥装置
JP2532636B2 (ja) 高温コ―クスを冷却及び脱塵する方法及び装置
JPH0618612B2 (ja) 排ガスの湿式処理方法
CN106334426A (zh) 一种氨法烟气除尘脱硫脱硝一体化净化系统及其方法
DE4209056A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur physikalisch-chemischen abwasserreinigung mittels elektronenbestrahlung
EP3895998A1 (en) System for preventing scaling, eliminating hydrogen peroxide residue and recirculating water in systems for aseptic packaging with packages that contain cardboard
CN106334427A (zh) 氨法烟气除尘脱硫脱硝一体化净化系统及方法
JP2592760B2 (ja) 焼却炉廃ガスの処理方法
UA124163C2 (uk) Установка для очищення біогазу від сірководню і силану
JPS6330490Y2 (sk)