SK277925B6 - Method of stereoselective preparation of phenylisoserine derivatives - Google Patents

Method of stereoselective preparation of phenylisoserine derivatives Download PDF

Info

Publication number
SK277925B6
SK277925B6 SK1451-91A SK145191A SK277925B6 SK 277925 B6 SK277925 B6 SK 277925B6 SK 145191 A SK145191 A SK 145191A SK 277925 B6 SK277925 B6 SK 277925B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
tert
alcohol
group
configuration
Prior art date
Application number
SK1451-91A
Other languages
English (en)
Inventor
Arlene Correa
Jean-Noel Denis
Andrew-Elliot Greene
Original Assignee
Arlene Correa
Jean-Noel Denis
Andrew-Elliot Greene
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arlene Correa, Jean-Noel Denis, Andrew-Elliot Greene filed Critical Arlene Correa
Publication of SK277925B6 publication Critical patent/SK277925B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/16Preparation of optical isomers
    • C07C231/18Preparation of optical isomers by stereospecific synthesis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C269/00Preparation of derivatives of carbamic acid, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atom not being part of nitro or nitroso groups
    • C07C269/06Preparation of derivatives of carbamic acid, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atom not being part of nitro or nitroso groups by reactions not involving the formation of carbamate groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D305/00Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms
    • C07D305/14Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu stereoselektívnej prípravy derivátov fenyliuoserinu všeobecného vzorca I:
NH-CO-R
v ktorom R znamená fenylový radikál alebo terc.butoxy-radikál a R* znamená ochrannú skupinu hydroxylovej skupiny.
Vo všeobecnom vzorci I R1 znamená najmä metoxylový radikál, 1-etoxyetylový radikál, benzyloxymetylový radikál, (beta-trimetylsilyletoxy)metylový radikál, tetrahydropyranylový radikál alebo 2,2,2-trichlóretoxýkarbonylový radikál. Výhodne R1 predstavuje l-etoxyetylový radikál.
Produkty všeobecného vzorca I sa používajú na prípravu derivátov baccatínu m a 10-deacetylbaccatínu Hl všeobecného vzorca Π:
Do reakcie je možné uviesť racemický produkt všeobecného vzorca I a potom rozdeliť diastereoizoméry produktu všeobecného vzorca H, alebo uviesť do reakcie oddelene každý z enantiomérov produktu všeobecného vzorca I a nechať ho takto reagovať s produktom všeobecného vzorca O.
Podstata vynálezu
Kyselina všeobecného vzorca I (konfigurácia Έ, racemická zmes) sa môže podľa vynálezu získať z benzylamínu.
Uvedený benzylamín sa účinkom činidla umožňujúceho zaviesť benzoylovú skupinu alebo terc.butoxykarbonylovú skupinu prevedie na produkt všeobecného vzorca IV:
NH-CO-R αν] v ktorom R má uvedený význam, a tento produkt sa po dvojitej anionizácii nechá reagovať s akroleínom za vzniku alkoholu všeobecného vzorca V:
r
NH-CO-R
v ktorom R znamená fenylový radikál alebo terc.butoxy-radikál a R3 znamená atóm vodíka alebo acetylový radikál.
Produkty všeobecného vzorca Π, v ktorom R znamená fenylový radikál, zodpovedajú taxolu a 10-deacetyltaxolu a produkty všeobecného vzorca Π, v ktorom R znamená terc.butoxy-radikál, zodpovedajú produktom, ktoré sú opísané v európskom patente EP 253 738.
Produkty všeobecného vzorca H a najmä produkt všeobecného vzorca Π, v ktorom R3 znamená atóm vodíka, ktoré majú konfiguráciu 2’R, 3 S, majú zvlášť zaujímavé protinádorové a antileukemické vlastnosti.
Doterajší stav techniky
Produkty všeobecného vzorca Π sa môžu získať pôsobením produktu všeobecného vzorca I na derivát taxánu všeobecného vzorca ΠΙ:
V ktorom R5 znamená acetylový radikál alebo ochrannú skupinu hydroxylovej skupiny a R4 znamená ochrannú skupinu hydroxylovej skupiny a následným nahradením ochranných skupín R1 a R4 a prípadne R5 atómom vodíka za podmienok opísaných v J-N. Denis a kol. v J. Amer. Chem. Soc., 770(17)5917-5919 (1988).
v ktorom R má vyššie uvedený význam, vo forme zmesi konfigurácií E a Z, obsahujúcej predovšetkým konfiguráciu E:
NH-CO-R
CéHs OH
Alkohol všeobecného vzorca Va, ktorý sa oddelil zo zmesi konfigurácií E a Z, sa po ochránení hydroxylovej skupiny oxiduje na kyselinu všeobecného vzorca
I.
Produkt všeobecného vzorca IV je všeobecne možné získať pôsobením činidla umožňujúceho zaviesť benzoylovú skupinu alebo terc.butoxykarbonylovú skupinu, ktorým je podľa okolností výhodne benzoylchlorid alebo di-terc.butyldikarbonát. Vo všeobecnocti sa pracuje v organickom rozpúšťadle, akým je metylénchlorid, v prítomnosti minerálnej zásady, akou je hydroxid sodný alebo hydrogénuhličitan alebo uhličitan sodný, alebo organickej zásady, akou je trietylamin alebo 4-dimetylaminopyridín, pri teplote 0 až 50°C.
Dvojitá anionizácia produktu všeobecného vzorca IV sa uskutočňuje všeobecne s použitím dvoch ekvivalentov organolítneho derivátu, akým je sek.butyllítium, pričom sa pracuje v bezvodom organickom rozpúšťadle, akým je tetrahydrofurán, pri teplote nižšej ako -50°C, výhodne pri teplote blízkej -78°C.
Všeobecne sa reakcia akroleínu s dianiónom produktu všeobecného vzorca IV uskutočňuje tak, že sa akroleín, výhodne čerstvo destilovaný, pridá k roztoku uvedeného dianiónu produktu všeobecného vzorca IV, ktorý sa predtým ochladil na teplotu blízku -100°C. Po hydrolýze sa získa produkt všeobecného vzorca V vo forme zmesi diastereoizomérov Έ a Z a z tejto zmesi sa oddelí konfigurácia E produktu všeobecného vzorca Va pomocou chromatograíie.
Ochrana hydroxylovej skupiny alkoholu všeobecného vzorca Va sa uskutočňuje za podmienok, používaných pri príprave éterov a acetalov, napríklad postupmi opísanými v J-N. Denis a kol. v J. Org. Chem., 51, 46-50 (1986).
Oxidácia alkoholu všeobecného vzorca Va s chránenou hydroxylovou skupinou sa výhodne uskutočňuje pomocou jodistanu alkalického kovu (jodistanu sodného) v prítomnosti katalytického množstva rutenitej soli (chlorid rutenitý) a hydrogénuhličitanu sodného, pričom sa pracuje vo vodno-organickom prostredí, akým je napríklad zmes tetractúórmetánu, acetonitrilu a vody. Všeobecne sa táto reakcia uskutočňuje pri teplote blízkej 20°C.
Uvedená oxidácia sa môže tiež uskutočňovať pomocou manganistanu draselného, napríklad v prítomnosti adogenu v zmesi pentánu a vody alebo v prítomnosti aliquátu alebo 18-di-cyklohexyl-6-crownu v dichlórmetáne alebo v zmesi pyridínu a vody. Môže sa tiež použiť trietylbenzylamóniumpermanganát v prítomnosti pyridínu v dichlórmetáne.
Produkt všeobecného vzorca 1 (konfigurácia E, racemická zmes) sa môže rozštiepiť na svoje enantioméry a najmä na enantiomér 2R,3S, napríklad postupom, opísaným D. Pettersonom v These de l'Université de Lund (Švédsko), str. 27-28 (1989).
V nasledujúcej časti opisu bude spôsob podľa vynálezu bližšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov jeho uskutočnenia, ktoré však majú iba ilustračný charakter a vlastný rozsah vynálezu, vymedzený formuláciou patentových nárokov, nijako neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do jednohrdlovej banky s obsahom 50 cm3, s chladičom a magnetickým miešadlom, sa pod atmosférou argónu zavedie 218,5 yul (214,3 mg, 2 milimóly) benzylamínu a 10 cm3 bezvodého dichlórmetánu. K takto získanému roztoku sa pridá 418 /ul (303 mg, 3 milimóly) trietylamínu a v malých dávkach (exotermná reakcia) 524 mg (2,4 milimólu) čistého di-terc.butyldikarbonátu. Keď sa pridávanie ukončí, zmes sa nechá reagovať počas 4 hodín pri teplote blízkej 20°C, následne sa reakčná zmes zriedi 40 cm3 dichlórmetánu. Organická fáza sa štyrikrát premyje 5 cm3 vody a raz 5 cm3 nasýteného vodného roztoku chloridu sodného. Organická fáza sa potom vysuší nad bezvodým síranom sodným. Po filtrácii sa dichlórmetán odstráni pri zníženom tlaku v rotačnej odparke.
Získaný zvyšok (505 mg) sa vyčistí chromatograficky na stĺpci silikagélu, pričom sa ako elučná sústava použije zmes octanu etylnatého a metylénchloridu v objemovom pomere 5:95. Týmto spôsobom sa získa 406 mg (1,96 milimólov) terc.butylbenzylkarbamátu vo forme bieleho pevného produktu s výťažkom 98 %. Tento produkt má nasledujúce charakteristiky:
- teplota topenia: 55,5 - 56,5’C(hexán);
- infračervené spektrum (film):
charakteristické absorpčné pásy pri:
3350,3315, 3080, 3060, 3040, 3010,2980,2960, 2930,1680, 1550, 1450, 1442,1395,1370, 1315, 1290,1255,1180, 1140, 1080,1055,1035, 950, 930,918, 865,770, 750, 725 a 700 cm-1;
- H-nukleáme magnetickorezonančné spektrum: /300 MHz; CDC1 j; chemické posuny v ppm; väzbová konštanta J v Hz/1,46 /s, 9HA
4,3/dJ=5,7^H/; 4,84/s šír., ÍHA 13 7,22-7,34 Λη, 5HA
- C-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/CDC13/ 28,38 /CH3A 44,69 /CH2A
79,43 /CA 127,27 /CHA, 127,41 /CHA, 128,54 /CHA 138,93 /CA 155,84 /C/.
Príklad 2
Do jednohrdlovej banky s obsahom 250 cm3, nachádzajúcej sa pod atmosférou argónu a vybavenej magnetickým miešadlom, sa postupne zavedie 4,2 g (20,3 milimólu) terc.butylbenzylkarbamátu, 40 cm3 bezvodého tetrahydrofuránu a 6,5 cm3 (5,0 g, 43 milimólov) tetrametyletyléndiaminu. Získaný roztok sa ochladí na teplotu -78°C, následne sa k nemu po kvapkách pridá 60 cm3 (60 milimólov) IM roztoku sek.butyllítia v hexáne. Zmes sa nechá reagovať pri uvedenej teplote počas 3 hodín, následne sa ochladí na teplotu -100°C. Pridá sa čerstvo destilovaný akroleín v množstve 3 cm3 (2,5 g, 44,9 milimólov) a zmes sa nechá reagovať pri uvedenej teplote počas 3 a 4 minút a potom ešte počas jednej hodiny pri teplote -78°C. Získaná reakčná zmes sa potom hydrolyzuje pri teplote -78°C 20 cm3 vody a potom extrahuje dvakrát 30 cm3 éteru. Organické fázy sa zlúčia a potom premyjú dvakrát 20 cm3 vody a raz 10 cm3 nasýteného vodného roztoku chloridu sodného. Zlúčené organické fázy sa potom vysušia nad bezvodým síranom sodným. Po filtrácii sa rozpúšťadlá odoženú pri zníženom tlaku. Získaný zvyšok (11, 6 g) sa vyčisti na stĺpci silikagélu, pričom sa ako elučná sústava použije zmes metylénchloridu a éteru v objemovom pomere 95:5.
V 49 % výťažku sa získa 2,606 g (9,91 milimólu) I -fenyl-1 -terc.butoxykarbonylamino-2-hydroxy-3-buténu vo forme zmesi diastereoizomérov Έ a Z v pomere 6:1.
Diastereoizomér konfigurácie E* sa oddelí od diastereoizoméru konfigurácie Z chromatografiou na stĺpci silikagélu, pričom sa ako elučná sústava použije zmes éteru, hexánu a metylénchloridu v objemovom pomere 5:45:50.
Diastereoizomér konfigurácie Z má nasledujúce charakteristiky:
- teplota topenia: 86,5 - 88°C (hexán);
- infračervené spektrum (film): charakteristické absorpčné pásy:
3400,2975, 2920,1690, 1500, 1450,1390,1365, 1250, 1175,1080,1050, , 1020,995,920,755 a 700 cm'1;
- H-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/300 MHz; CDCIy, chemické posuny v ppm;
SK 277925 Β6
N(%)
5,32
5,34
H(%) 8,04 7,98
C(%)
68,41
68,15 väzbové konštanty J v Hz/ 1,40 /s, 9H/; 1,9 /s šir.,lH/; 4,38 /pst,J = 4,6 a 4,8,1 H/; 4,70 /s šír., 1ΗΛ 520 /dt,J = 1,4 a 10,5, ÍHA, 526 /s šír., ÍHA, 5,34 /dt,J = 1,4 a 172, ÍHA, 5,86/ddd.J = 5,4,10,5 a 1721,ÍHA, n 724-7,37 άη, 5HA,
- C-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/CDC13/ 28,12 /CH3A, 58,74 /CHA,
75,33 /CHA, 79,58 /CA, 116,36 /CHjA, 126,69 /CHA, 12726 /CHA, 128,32 /CHA, 137,17 /CHA, 139,96 /CA, 155,89 /CA,
- hmotnostné spektrum ä.c.//NH3 + izobután/: 321 /M++izobutánA, 281 /MH++NH3A 264 /MH*. základný píkA, 246,225,208,190,64, 124,106;
- elementárna analýza: vypočítané nájdené
Diastereoizomér Z má nasledujúce charakteristiky:
- infračervené spektrum (film):
charakteristické absorpčné pásy:
3370, 3060,2975,2920, 1680, 1530, 1470, 1290, 1250, 1170, 1040,1000, 930, 900, 870, 840, 755 t a 700 cm”l;
- H-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/300 MHz; CDC13; chemické posuny v ppm; väzbové konštanty J v Hz/1,41 /s, 9HA, 1,8/s šir.JH/,
4.43 /psq,J = 0,9 a 4,4, ÍHA, 4,78 /s šir., ÍHA,
5,18/dt,J = 1,2 a 10,5, ÍHA, 524 /s šir., ÍHA, 526/dt,J = 12 a 17,ÍHA, 5,71 /ddd,J = 5,5,10,5 a 17,ÍHA, |3 724-7,36 ta, 5HA,
- C-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/CDC13/ 2823 /CH3/; 5922 /CHA,
75.33 /CHA, 79,85 /CA, 117,06 /CH2A,
12729 /CHA, 127,56 /CHA,
128.33 /CHA, 13627 /CHA, 138,14 /CA, 155,61 /CA,
C(%) 68,41
68.43
N (%) 5,32 5,08.
- elementárna analýza: vypočítané nájdené
H(%) 8,04 8,14
Príklad 3
Do jednohrdlovej banky s obsahom 50 cm3, nachádzajúcej sa pod atmosférou argónu a vybavenej magnetickým miešadlom, sa postupne zavedie 526 mg (2,0 milimóly) l-fenyl-l-terc.butoxy-karbonylamino-2-hydroxy-3-buténu konfigurácie Έ, 20 cm3 bezvodého metylénchloridu, 1,9 cm3 (20,0 milimólov) čerstvo destilovaného etylvinylétem a 502 mg (02 milimólov) pyridinium-p-toluénsulfonátu. Výsledná homogénna reakčná zmes sa nechá reagovať počas 4,5 hodiny pri teplote blízkej 20 °C. Ihneď ako je reakcia ukončená, pridá sa jedna kvapka pyridínu a reakčná zmes sa zriedi 60 cm3 metylénchloridu. Organická fáza sa dvakrát premyje vodou a dvakrát nasýteným vodným roztokom chloridu sodného, následne sa vysuší nad bezvodým síranom sodným. Po filtrácii sa rozpúšťadlá odstránia pri zníženom tlaku v rotačnej odparke. Získaný zvyšok sa vyčistí na stĺpci silikagélu, pričom sa ako elučná sústava použije zmes hexánu a éteru v objemovom pomere 8:2. V 87 % výťažku sa získa 580 mg (1,73 milimólu) 1 -fenyl-1 -terc. butoxykarbonylamino-2-( 1 -etoxyetoxy )-3-buténu vo forme oboch epimérov v pomere 55/45, ktoré majú nasledujúce charakteristiky:
- teplota topenia: 66 - 72°C;
- infračervené spektrum (film): charakteristické absorpčné pásy pri:
3370,2970,2925,2875, 1680,1520, 1495,1365, 1285,1250, 1170, 1080, 1050,1005,955, 930,890, t 870,755 a 705 cm'1;
- H-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/300 MHz; CDC13; chemické posuny v ppm; väzbové konštanty J v Hz/0,9tain./ a 1,07/maj.//2t, J=7,3HA, l,05tain./a 122 taaj./Z2d,J=5,3tain./ a 5,4 taaj./,3HA, l,40/s,9HA, 2,90-2,98 a 3,05-3,5 lta2H/; 4,16 a 423/2psdd,J=6,6 a 7,ÍHA, 4,31tain./a4,62 taaj.//2q,J=5,3/min./ a 5,4 taaj./,ΙΗΑ, 4,71 taaj. a 4,74tain./Z2m,lHA, 522 a 523/2dt,J=12 a 10,5,ÍHA, 5,25a5,30Z2dt,J=l2a 17,4, ÍHA, 5,37 a 5,442m,ÍHA, 5,77tain./a 5,9+taaj./2ddd,J= = 7,10,5 a 17,4, ÍHA, 7,177,37ta,5HA
- elementárna analýza: C (%) vypočítané 68,03 nájdené 68,00
H(%) N (%)
8,71 4,18
8,78 4,13.
Príklad 4
Do jednohrdlovej banky s obsahom 15 cm3, udržovanej pod atmosférou argónu a vybavenej magnetickým miešadlom, sa zavedie 251 mg (0,75 milimólu) konfigurácie E 1-fenyl-l-terc.butoxykarbonylamino-2-(l-etoxyetoxy )-3-buténu vo forme roztoku v 1,5 cm3 acetonitrilu. Potom sa postupne pridá 1,5 cm3 tetrachlórmetánu, 225 cm3 destilovanej vody a za silného miešania 409,5 mg (4,875 milimólu) hydrogénuhličitanu sodného. Potom sa pridá v malých dávkach 882 mg (4,125 milimólu) jodistanu sodného. Reakčná zmes sa nechá reagovať za miešania počas 5 minút (vývoj plynu), následne sa k nej naraz pridá 25,1 mg (10 % hmotn.) chloridu ruteničitého. Zmes sa nechá reagovať za silného miešania (sčernalá silne heterogénna zmes) počas 48 hodín pri teplote blízkej 20°C.
Reakčná zmes sa potom zriedi vodou tak, aby sa získal celkový objem 12 cm3. Čierna zásaditá vodná fáza sa trikrát extrahuje 20 cm3 éteru. Zásaditá fáza sa potom ochladí na teplotu 0°C, následne sa k nej v prítomnosti 30 cm3 metylénchloridu a za silného miešania po kvapkách pridá 2M vodný roztok kyseliny chlorovodíkovej v množstve 3 cm3. Získaná kyslá vodná fáza sa extrahuje 35 cm3 metylénchloridu. Organické fázy sa zlúčia a premyjú trikrát 8 cm3 vody, raz 10 cm3 nasýteného vodného roztoku chloridu sodného Organické fázy sa potom vysušia nad zmesou síranu sodného a síranu horečnatého v objemovom pomere 1:1a prefiltrujú cez celit pri zníženom tlaku. Rozpúšťadlá sa potom odstránia pri zníženom tlaku na zmenšenie objemu na 5 až 8 crn^. Tento zvyšok sa vysuší na molekulárnom site 4Ä. Organická fáza sa oddelí od molekulárneho sita a zvyšok rozpúšťadla sa odstráni pri zníženom tlaku v rotačnej odparke.
V 77 % výťažku sa získa 205 mg (0,58 milimólu) čistej konfigurácie E kyseliny 3-fenyl-3-terc.butoxykarbonylamino-2-(l-etoxyetoxy)propiónovej vo forme svetlo žltého oleja, ktorý má nasledujúce charakteristiky:
- infračervené spektrum (film): charakteristické absorpčné pásy pri:
3700-2200, 3060,2980,
2930, 2850, 1720,1660,
1602,1590, 1500,1450,
1400,1370, 1280,1250,
1170,1080,1050,1030, , 950, 930, 890 a 700 cm-1;
- H-nukleáme magnetickorezonančné spektrum:
/300 MHz; CDClj; chemické posuny v ppm; vflzbové konštanty J v Hz/
0,81 a 1,04 /2t,J=7, 3H/;
1,18 a 1,20 /2d,J=5,4, 3HZ;
1,42 /s,9H/;
2,60-2,88 a 3,15-3,52/m^H/,
4,35-4,50 a 4,65-4,80/m^H/; 5,29/s šir .lH/, 5,72/s šir.,1 H/; 7,13-7,38An,5H/; 8,52/s šir .lHZ.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob stereoselektívnej prípravy derivátov fény lizoserínu všeobecného vzorca I
    NH-CO-R
    NH-CO-R
    C6H5 OH následne sa uskutoční ochrana hydroxylovej skupiny tohoto produktu a takto chránený alkohol sa oxiduje za vzniku derivátu fenylizoserinu všeobecného vzorca I v konfigurácii E, ktorého enantioméry sa prípadne oddelia.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že činidlom umožňujúcim zaviesť benzoylovú skupinu alebo terc.butoxykarbonylovú skupinu je benzoylchlorid alebo di-terc.butyldikarixmát, pričom sa toto činidlo uvedie do reakcie s benzylamínom v inertnom organickom rozpúšťadle, akým je metylénchlorid, v prítomnosti minerálnej zásady, akou je hydroxid sodný alebo hydrogénuhličitan alebo uhličitan sodný, alebo organickej zásady, akou je trietylamín alebo 4-dimetylaminopyridín.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa akroleín uvedie do reakcie s N-benzylamidom alebo terc.butyl-benzylkarbamátom, predbežne anionizovanými reakciami s 2 ekvivalentmi organolítneho derivátu, akým je sek.-butyllítium, pričom sa pracuje v inertnom organickom rozpúšťadle, akým je tetrahydrofurán, pri teplote blízkej -100°C.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa najprv chráni hydroxylová skupina alkoholu a následne sa takto chránený alkohol oxiduje pomocou oxidačného činidla zvoleného zo skupiny zahrňujúcej jodistan sodný v prítomnosti katalytického množstva derivátu ruténia alebo manganistan draselný.
    Koniec dokumentu v ktorom R piamená fenylový radikál alebo tere.butoxyradikál a R znamená ochrannú skupinu hydroxylovej skupiny, vyznačujúci sa t ý m , že sa na benzylamln pôsobí činidlom umožňujúcim zaviesť benzoylovú skupinu alebo terc.butoxykarbonylovú skupinu za vzniku produktu všeobecného vzorca:
    C6H5 NH-CO-R na ktorý sa po dvojitej anionizácii pôsobí akroleinom za vzniku alkoholu všeobecného vzorca: vo forme zmesi konfigurácii E a Z, pričom sa z tejto zmesi oddelí konfigurácia E všeobecného vzorca:
SK1451-91A 1990-05-22 1991-05-16 Method of stereoselective preparation of phenylisoserine derivatives SK277925B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9006368A FR2662440B1 (fr) 1990-05-22 1990-05-22 Procede de preparation stereoselective de derives de la phenylisoserine.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK277925B6 true SK277925B6 (en) 1995-08-09

Family

ID=9396838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1451-91A SK277925B6 (en) 1990-05-22 1991-05-16 Method of stereoselective preparation of phenylisoserine derivatives

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5290957A (sk)
EP (1) EP0530286B1 (sk)
JP (1) JPH05506864A (sk)
AT (1) ATE109456T1 (sk)
AU (1) AU648319B2 (sk)
CA (1) CA2079313A1 (sk)
CZ (1) CZ279927B6 (sk)
DE (1) DE69103265T2 (sk)
DK (1) DK0530286T3 (sk)
ES (1) ES2057899T3 (sk)
FI (1) FI924568A0 (sk)
FR (1) FR2662440B1 (sk)
HU (1) HU212728B (sk)
IE (1) IE64276B1 (sk)
IL (1) IL98190A (sk)
NO (1) NO179942C (sk)
NZ (1) NZ238206A (sk)
PT (1) PT97745B (sk)
RU (1) RU2091368C1 (sk)
SK (1) SK277925B6 (sk)
WO (1) WO1991017977A1 (sk)
YU (1) YU89691A (sk)
ZA (1) ZA913828B (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2658510B1 (fr) * 1990-02-21 1992-04-30 Rhone Poulenc Sante Nouveau derive de la beta-phenylisoserine, sa preparation et son emploi.
KR930702323A (ko) * 1991-07-17 1993-09-08 하지메 나까가와 항종양 활성을 가진 화합물(nsc-lsc1) 및 그의 제조방법
FR2680506B1 (fr) * 1991-08-19 1994-09-02 Rhone Poulenc Rorer Sa Procede de preparation de derives de la beta-phenylisoserine et leur utilisation.
US6018073A (en) * 1991-09-23 2000-01-25 Florida State University Tricyclic taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US6794523B2 (en) 1991-09-23 2004-09-21 Florida State University Taxanes having t-butoxycarbonyl substituted side-chains and pharmaceutical compositions containing them
US5739362A (en) * 1991-09-23 1998-04-14 Florida State University Taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
KR960006762B1 (ko) * 1992-02-29 1996-05-23 삼성전자주식회사 화상부호화를 위한 효율적인 2차원 데이타의 주사선택회로
FR2696454B1 (fr) * 1992-10-05 1994-11-25 Rhone Poulenc Rorer Sa Procédé de préparation stéréosélective d'un dérivé de la beta-phénylisosérine et son utilisation pour la préparation de dérivés du Taxane.
IL107950A (en) 1992-12-15 2001-04-30 Upjohn Co b 7, b 8 - Matano - Taxols, their preparation and pharmaceutical preparations against malignant tumors containing them
DE69433146T2 (de) * 1993-06-11 2004-06-09 Pharmacia & Upjohn Co., Kalamazoo Delta 6,7-Taxol Derivate antineoplastische Verbindungen und diese enthaltende pharmazeutische Zusammenstellungen
US6005120A (en) * 1993-07-20 1999-12-21 Florida State University Tricyclic and tetracyclic taxanes
US5405972A (en) * 1993-07-20 1995-04-11 Florida State University Synthetic process for the preparation of taxol and other tricyclic and tetracyclic taxanes
IL112412A (en) * 1994-01-28 2000-02-29 Upjohn Co Delta 12,13-iso-taxol analogs and antineoplastic pharmaceutical compositions containing them
WO1998049321A2 (en) * 1997-04-28 1998-11-05 Rhone-Poulenc Rorer S.A. Adenovirus-mediated intratumoral delivery of an angiogenesis antagonist for the treatment of tumors
FR2794771B1 (fr) 1999-06-11 2001-08-10 Aventis Pharma Sa Adenovirus recombinants codant pour le transporteur specifique de l'iode (nis)
EP2266607A3 (en) 1999-10-01 2011-04-20 Immunogen, Inc. Immunoconjugates for treating cancer
RU2534619C2 (ru) * 2009-09-23 2014-11-27 Чжэцзян Цзючжоу Фармасьютикл Ко., Лтд. Способ получения n-ацилбифенилаланина
PL2753355T3 (pl) 2011-09-08 2019-04-30 Benevir Biopharm Inc Onkolityczny wirus opryszczki pospolitej i jego zastosowania lecznicze
US9745631B2 (en) 2011-12-20 2017-08-29 Dana-Farber Cancer Institute, Inc. Methods for diagnosing and treating oncogenic kras-associated cancer
EP2855698A4 (en) 2012-05-24 2016-03-30 Dana Farber Cancer Inst Inc TARGETING THE PATHWAY FROM GLUTAMINE TO PYRUVATE TO TREAT CANCER ASSOCIATED WITH ONCOGEN KRAS
WO2014014518A1 (en) 2012-07-18 2014-01-23 Dana-Farber Cancer Institute, Inc. Methods for treating, preventing and predicting risk of developing breast cancer
WO2014149871A1 (en) 2013-03-14 2014-09-25 Icahn School Of Medicine At Mount Sinai Autologous tumor lysate-loaded dendritic cell vaccine for treatment of liver cancer
US10130590B2 (en) 2013-10-01 2018-11-20 Dana-Farber Cancer Institute, Inc. Methods of treating cancer with atovaquone-related compounds
US10350264B2 (en) 2014-03-27 2019-07-16 Dana-Farber Cancer Institute, Inc. Compositions and methods for modulating NCOA4-mediated autophagic targeting of ferritin
MA39818A (fr) 2014-03-30 2017-02-08 Benevir Biopharm Inc Virus oncolytiques « armés » comprenant un inhibiteur de tap exogène et leurs utilisations thérapeutiques
EP3307330B1 (en) 2015-06-15 2021-03-10 New York University Method of treatment using oncolytic viruses

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2601675B1 (fr) * 1986-07-17 1988-09-23 Rhone Poulenc Sante Derives du taxol, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
US4775782A (en) * 1987-09-30 1988-10-04 Ncr Corporation Checkout counter with remote keyboard writing pad and display
FR2629819B1 (fr) * 1988-04-06 1990-11-16 Rhone Poulenc Sante Procede de preparation de derives de la baccatine iii et de la desacetyl-10 baccatine iii
CA2023645C (fr) * 1989-08-23 2002-03-26 Jean-Noel Denis Procede pour la preparation enantioselective de derives de la phenylisoserine

Also Published As

Publication number Publication date
ES2057899T3 (es) 1994-10-16
AU648319B2 (en) 1994-04-21
EP0530286B1 (fr) 1994-08-03
DE69103265D1 (de) 1994-09-08
NO924488L (no) 1992-11-20
HUT62260A (en) 1993-04-28
ZA913828B (en) 1992-02-26
ATE109456T1 (de) 1994-08-15
JPH05506864A (ja) 1993-10-07
AU7969391A (en) 1991-12-10
IE64276B1 (en) 1995-07-26
CS9101451A2 (en) 1991-12-17
RU2091368C1 (ru) 1997-09-27
FI924568A (fi) 1992-10-09
WO1991017977A1 (fr) 1991-11-28
CA2079313A1 (fr) 1991-11-23
US5290957A (en) 1994-03-01
HU9203651D0 (en) 1993-03-29
NO179942B (no) 1996-10-07
IL98190A (en) 1995-12-31
NZ238206A (en) 1993-05-26
NO179942C (no) 1997-01-15
NO924488D0 (no) 1992-11-20
IE911737A1 (en) 1991-12-04
DK0530286T3 (da) 1994-09-12
IL98190A0 (en) 1992-06-21
FR2662440B1 (fr) 1992-07-31
PT97745A (pt) 1992-02-28
YU89691A (sh) 1994-01-20
DE69103265T2 (de) 1994-12-22
FR2662440A1 (fr) 1991-11-29
FI924568A0 (fi) 1992-10-09
EP0530286A1 (fr) 1993-03-10
CZ279927B6 (cs) 1995-08-16
HU212728B (en) 1996-10-28
PT97745B (pt) 1998-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK277925B6 (en) Method of stereoselective preparation of phenylisoserine derivatives
US5292921A (en) Process for the enantioselective preparation of phenylisoserine derivatives
FI109796B (fi) Metallialkoksidit
FI106959B (fi) Menetelmä taksaanijohdannaisten valmistamiseksi
EP0414610B1 (fr) Procédé pour la préparation énantiosélective de dérivés de la phénylisosérine
US6043375A (en) Process for the preparation of an oxazolidinecarboxylic acid which is useful for preparing therapeutically active taxoids
US5304670A (en) Process for the enantioselective preparation of phenylisoserine derivatives
RU2109010C1 (ru) ПРОИЗВОДНОЕ β -ФЕНИЛИЗОСЕРИНА, СПОСОБ ЕГО СТЕРЕОСЕЛЕКТИВНОГО ПОЛУЧЕНИЯ, ИСХОДНОЕ СОЕДИНЕНИЕ ДЛЯ ЕГО ПОЛУЧЕНИЯ, СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ ТАКСАНА И ПРОМЕЖУТОЧНЫЕ ПРОДУКТЫ
EP2125765A1 (en) Method of preparing taxane derivatives and intermediates used therein
AU2003267049B2 (en) Taxane derivatives functionalized at the 14- position and a process for the preparation thereof
JPWO2003004515A1 (ja) エストラジオール誘導体の製造方法、当該方法で用いる中間体及びその製造方法
KR20030077183A (ko) 심바스타틴 및 이의 중간체 화합물들의 개선된 제조방법
FR2651226A1 (fr) Procede pour la preparation enantioselective de derives de la phenylisoserine.