SK19698A3 - Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object - Google Patents

Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object Download PDF

Info

Publication number
SK19698A3
SK19698A3 SK196-98A SK19698A SK19698A3 SK 19698 A3 SK19698 A3 SK 19698A3 SK 19698 A SK19698 A SK 19698A SK 19698 A3 SK19698 A3 SK 19698A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
mandrel
mast
support plate
pole
fastening
Prior art date
Application number
SK196-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Krinner
Original Assignee
Klaus Krinner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE29513554U external-priority patent/DE29513554U1/de
Application filed by Klaus Krinner filed Critical Klaus Krinner
Publication of SK19698A3 publication Critical patent/SK19698A3/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)
  • Devices For Checking Fares Or Tickets At Control Points (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Sanitary Device For Flush Toilet (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Insulators (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Assembled Shelves (AREA)
  • Foundations (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Description

Zariadenie na vertikálne umiestnenie stĺpov a predmetov v tvare stožiaru
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na vertikálne upevnenie stĺpov, stožiarov a podobných predmetov na upevňovacom zariadení umiestnenom na konci ležiacom pri zemi.
Doterajší stav techniky
Keď sa stavajú stĺpy alebo stožiare, napr. pri stavaní plotu, pri umiestňovaní dopravných značiek a pod., vždy vyvstane problém ako udržať stĺp alebo stožiar v pokiaľ možno presnej vertikálnej polohe. Vertikálne umiestnenie stĺpu alebo stožiaru môže byť uskutočnené napr. kontrolou a prípadne opravením vertikálnej polohy pomocou vodováhy alebo olovnice, keď je stĺp alebo stožiar upevnený alebo ukotvený v zemi zatlčením alebo uložením do betónu. Prináša to problémy a vyžaduje to mnoho času, pretože napr. ak sa zatĺka stĺp alebo stožiar do zeme, zatĺkanie sa musí opakovane prerušovať, aby sa skontrolovala poloha stĺpu alebo stožiaru. Ak sa ukladá stĺp alebo stožiar do betónu, presnú vertikálnu polohu je možné opraviť bez problémov pokiaľ betón nezatvrdne, avšak pokiaľ betón nezatvrdne musia sa použiť prostriedky na udržanie tejto vertikálnej polohy, aby sa táto vertikálna poloha nemohla meniť sama o sebe; t.j. stĺp alebo stožiar musí byť napr. podoprený alebo musí byť vybavený vzperou.
Okrem zatĺkania alebo osadenia stĺpu alebo stožiaru alebo uloženia do betónu je známe používanie upevňovacieho zariadenia, ktoré môže byť ukotvené v zemi a ktoré potom upevňuje stĺp alebo stožiar alebo podobný predmet na hornom voľnom konci. Upevňovacie zariadenie určené na ukotvenie v zemi pozostáva napr. zo skrutky alebo závitovky, ktorá sa zavŕta do zeme ako vývrtka, pričom stíp'alebo stožiar je potom zaskrutkovaný do upevňovacieho zariadenia alebo do neho vložený. Ďalej je známe vyrobenie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, ktorý má byť ukotvený v zemi ako vývrtka, vcelku s upevňovacím zariadením tak, že stĺp alebo predmet v tvare stožiaru je na svojom jednom konci vybavený upevňovacím zariadením, ktoré je potom zaskrutkované do zeme a zakotvené tam. Týmto spôsobom alebo týmito možnosťami však je postavenie stĺpu alebo stožiaru v podstate spojené s rovnakými problémami s ohľadom na vertikálnu polohu stĺpu alebo stožiaru ako pri jeho zatĺkaní alebo zabetónovaní. Ako pri zatĺkaní, musí byť zaskrutkované upevňovacie zariadenie do zeme opakovane prerušované, aby sa zaistila vertikálna poloha stĺpu alebo stožiaru presným meraním a prípadne opravovaním jeho polohy.
Zo spisu DE - GM 89 03 236 je známe upevňovacie zariadenie pre drevené nosníky alebo pod., hlavne pre drevené konštrukcie slúžiace ako rámy na šplhanie na detských ihriskách. Toto známe zariadenie pozostáva z upevňovacieho zariadenia umiestneného na konci obrátenom k zemi, v tvare kotviaceho člena, ktorý sa zakotvi v zemi alebo základe a na ňom usporiadaného podporného člena, na ktorý sa nasunie stĺp alebo stožiar. Podporný člen je vertikálne prechádzajúci čap, ktorý drží vo výreze vytvorenom na spodnej strane stĺpu tak, že stĺp tesne lícuje na čape, t.j. prakticky zaisteným spôsobom. Ďalej je vytvorená oporná plocha alebo podporná doska pre stĺp, z ktorej čap smeruje smerom nahor a o jej spodnú stranu sa stĺp opiera. Podporná doska je ďalej vybavená ozubeným prstencom, ktorý sa zaryje do čela pôsobením úderov na horný koniec stĺpu a vytvorí zaistené polohy v priečnom smere. Ako ďalšia ochrana proti pohybu alebo posunutiu slúži priečny kolík, ktorý prechádza horizontálne ako materiálom stĺpu tak materiálom čapu. Pätkou stĺpu podľa DE - GM 89 03 236 je stĺp alebo stožiar podoprený v určitej vzdialenosti nad zemou tak, aby bol lepšie chránený proti poveternostným vplyvom spôsobeným dažďom, snehom a pod. rovnako tak, ako proti rôznym škodcom a burine.
Aj keď pätkou stĺpu podľa DE - GM 89 03 236 sa dajú dosiahnuť stanovené úlohy, a nedajú sa v podstate očakávať žiadne problémy spojené s uvoľnením upevňovacieho zariadenia, pretože stĺp sa nasúva na čap v podstate bez vynaloženia sily - s výnimkou použitia úderov na horný koniec -, táto pätka stĺpu alebo toto upevňovacie zariadenie má však určité nedostatky, vplyvom úzkeho núteného zaistenia ktorým obklopuje materiál stĺpu alebo stožiaru čap, musí byť pätka stĺpu ako taká zakotvená vertikálne v zemi, aby bola zaistená vertikálna poloha stĺpu alebo stožiaru, ktorý drží.
Spis DE - GM 93 13 260 navrhuje upevňovacie zariadenie, ktoré je umiestnené medzi upevňovacím zariadením určeným na ukotvenie do zeme napríklad zemnou skrutkou, a stĺpom alebo stožiarom a pod., ktorý má byť k nemu upevnený. Podľa uskutočnenia popísaného v DE GM 93 13 260, pozostáva toto upevňovacie zariadenie v podstate z valcového podlhovastého upevňovacieho tŕňa, prechádzajúceho smerom nahor z voľnej hornej strany upevňovacieho zariadenia a určeného na vloženie do úložného otvoru vytvoreného na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru. Axiálna dĺžka upevňovacieho tŕňa a hĺbka úložného otvoru sa zvolí tak, aby dĺžka bola o niečo väčšia ako hĺbka otvoru, aby sa pri zasunutí stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na upevňovací tŕň, voľný koniec tŕňa opieral o spodok úložného otvoru. Stĺp alebo predmet v tvare stožiaru sa udržuje teraz v presne vertikálnej polohe - pravdepodobne za pomoci vodováhy alebo olovnice -, pričom sa raz alebo niekoľkokrát udrie na horný koniec predmetu tak, aby voľný koniec upevňovacieho tŕňa vnikol do spodného slepého otvoru a tak bol predmet zaistený vo svojej presne vertikálnej polohe proti upevňovaciemu zariadeniu.
Predmet spisu DE - GM 93 13 260 má široké úspešné uplatnenie, preverené praxou, avšak opäť má malú nevýhodu, ako v prípade DE - GM 89 03 236 - vplyvom úzkeho núteného zaistenia, kde obklopuje materiál stĺpu alebo stožiaru čap, pätka stĺpika sama o sebe musí byť ukotvená presne vertikálne v zemi tak, aby bola zaistená vertikálna poloha stĺpu alebo stožiaru držaného touto pätkou. Nakoniec, tiež pätka stĺpu podľa DE - GM 89 03 236 môže spôsobiť problémy uvoľnením upevňovacieho zariadenia umiestneného na strane zeme, ak je materiál stĺpu alebo stožiaru obzvlášť tvrdý, a musí sa teda vynaložiť v kolmom smere veľká energia, aby sa ozubený prstenec zatlačil do čela stĺpu alebo stožiaru. Aj keď je v DE - GM 93 13 269 v ďalších uskutočneniach navrhnuté umiestniť medzi stĺp a upevňovacie zariadenie zoraďovacie zariadenie, aby bolo možné udržať stĺp v presne vertikálnej polohe, aj keď je upevňovacie zariadenie uložené v zemi šikmo alebo mimo kolmej polohy, tieto zoraďovacie zariadenia sú však trochu komplikované a preto nákladné.
V porovnaní s tým je úlohou predloženého vynálezu vytvoriť zariadenie na vertikálne umiestnenie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na upevňovacom zariadení, ktoré je usporiadané na konci pri zemi, do ktorého sa po tom, čo sa upevňovacie zariadenie umiestnené na konci pri zemi ukotví v zemi v presne vertikálnej polohe stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, ktorý má byť k nemu pripevnený, môže zoraďovať postupne, ale stále, pričom uloženie upevňovacieho zariadenia sa v zemi nedá meniť alebo uvoľniť počas zoraďovacej operácie.
Podstata vynálezu
Podstata zariadenia na vertikálne umiestnenie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na upevňovacie zariadenie pozostávajúce z v podstate valcovitého, podlhovastého upevňovacieho tŕňa, ktorý prechádza smerom nahor z voľnej hornej strany upevňovacieho zariadenia a je možné ho vložiť do úložného otvoru vytvoreného na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru a opornej dosky o ktorú je opretá spodná strana stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, a najmenej jeden poistný výstupok vyčnieva smerom nahor z opornej dosky a preniká do materiálu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, spočíva v tom, že upevňovací tŕň je v podstate tenší než úložný otvor vytvorený na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru tak, že medzi vonkajším okrajom upevňovacieho tŕňa a vnútornou obvodovou plochou úložného otvoru vznikne vôľa v podstate po celej axiálnej dĺžke upevňovacieho tŕňa.
Podľa vynálezu možnosť vertikálneho polohovania alebo zariadenia je uskutočnená prekvapujúco jednoduchým spôsobom a to tak, že upevňovací tŕň je tenší než úložný otvor vytvorený na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, takže medzi vonkajším okrajom upevňovacieho tŕňu a vnútornou obvodovou plochou úložného otvoru sa vytvorí vôľa v podstate po celej axiálnej dĺžke upevňovacieho tŕňa. Inými slovami, oproti riešeniu z DE - GM 89 03 236 alebo DE - GM 93 13 260, pri ktorých je materiál stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru okolo tŕňa alebo čapu nútene blokovaný, je vytvorená značná vôľa medzi čapom alebo upevňovacím tŕňom a otvorom obklopujúcim tŕň na vonkajšej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru medzi vonkajším okrajom upevňovacieho tŕňa a vnútornou obvodovou plochou úložného otvoru a to cez celú axiálnu dĺžku upevňovacieho tŕňa. Vzhľadom na túto vôľu, stĺp alebo stožiar možno upevniť na upevňovací tŕň tak, aby stĺp alebo stožiar bol nachýlený alebo naklonený v danom uhlovom rozsahu, táto sklonená alebo odchýlená poloha umožňuje vyrovnať akékoľvek polohy > upevňovacieho zariadenia uloženého na konci pri zemi, ktoré sa odchýlia od vertikály.
Ďalšie výhody boli získané zariadením na vertikálne upevnenie stĺpov, stožiarov a podobných predmetov podľa vynálezu.
Výhodne niekoľko upevňovacích výstupkov vyčnieva smerom nahor z podoprenej dosky, na ktorej je uložený spodný koniec stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, čo je samo o sebe známe z DE - GE 89 03 236. Upevnenie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru v ktorejkoľvek relatívnej polohe je však zdokonalené zariadením podľa predloženého vynálezu.
Rozdiel je v tom, že upevňovací výstupok prechádzajúci smerom nahor z podpornej dosky môže mať tvar uzavretého obvodového prstenca. Tým sa dosiahne rovnaká výhoda ako pri tvare vybavenom niekoľkými jednotlivými upevňovacími výstupkami.
Najmenej jeden upevňovací výstupok je výhodne na svojej hornej voľnej strane skosený ako čepeľ. Týmto spôsobom, môže najmenej jeden upevňovací výstupok vniknúť do materiálu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru. Ak však úkos v tvare čepele vystupuje smerom k pozdĺž nej osi zariadenia podľa vynálezu, nebezpečenstvo prasknutia alebo roztrhnutia materiálu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru pri vniknutí upevňovacieho výstupku, je minimálne.
Vo výhodnom uskutočnení má upevňovací tŕň rúrkový tvar a je podobne vybavený skosenými čepeľami ako jeho horný obvodový okraj. Tu sa nielen najmenej jeden upevňovací výstupok zaryje do materiálu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, ale upevňovací tŕň taktiež vnikne do materiálu predmetu na prednej stene úložného otvoru.
Upevňovací tŕň môže mať na svojej hornej koncovej časti priechodný otvor prechádzajúci v podstate horizontálne čapom, majúci rozmer menší než pre neho určené priechody. Cap presne lícuje do priečneho otvoru vytvoreného v stĺpe alebo v predmete v tvare stožiaru, súosovým s priechodným otvorom vytvoreným v upevňovacom tŕni. Toto vybavenie chráni proti vytiahnutiu alebo oddeleniu tak, aby stĺp alebo predmet v tvare stožiaru nemohol byť tak ľahko vytiahnutý zo zariadenia podľa vynálezu ťahom vertikálne smerom nahor. Ďalej, táto možnosť upevnenia má tú výhodu, že i pri vysokých stĺpoch, na ktorých horné konce sa nemôžu vyvodzovať údery alebo iba veľmi obtiažne vzhľadom k ich výške, môžu byť spoľahlivo zovreté. Tiež v prípade stĺpov alebo stožiarov, pri ktorých nemôže/nesmie byť použitý žiadny zatíkaci alebo úderný nástroj vzhľadom k určitým požiadavkám (napr. aby sa zabránilo, aby zatíkaci nástroj nerozštiepil alebo nepretlačil horný koniec) je táto možnosť upevnenia predovšetkým výhodná. Pretože má čap prechádzajúci priechodným otvorom vytvoreným v upevňovacom tŕni menší rozmer ako by mal mať, čap nebráni možnému nutnému vychýleniu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru z jeho vertikálnej polohy.
Čap je výhodne nastavovacia skrutka, ktorá je zaskrutkovaná v priečnom otvore vytvorenom v stĺpe alebo predmete v tvare stožiaru. Skrutka môže byť povolená iba zvláštnym nástrojom tak, aby bola zaistená bezpečnosť spojenia.
Výhodne môže byť podporná doska na upevňovacom tŕni vertikálne nastavovateľná. To má tú výhodu, že sa môže najprv presne určiť pomerná dĺžka upevňovacieho tŕňa, aby sa prispôsobil úložnému otvoru vytvorenému v stĺpe alebo predmete v tvare stožiaru. Potom sa stĺp alebo predmet v tvare stožiaru môže pripevniť k zariadeniu podľa vynálezu - obzvlášť v spojení s uskutočnením vybaveným horizontálne prechádzajúcim čapom. Podľa výhodného uskutočnenia sa podporná doska vertikálne nastaví tak, aby sa opierala o základnú dosku, ktorá je zaskrutkovaná na vonkajšom obvode upevňovacieho tŕňa. Otáčaním základnej dosky na závite upevňova cieho tŕňa sa pohybuje tiež základná doska vertikálne nahor alebo doľava a podľa toho posunuje podpornú dosku.
Podľa iného výhodného uskutočnenia môže upevňovací tŕň pozostávať z dvoch rúrkových častí, kde vonkajšia vertikálna časť je vertikálne pohyblivá vzhľadom k vnútornej rúrkovej časti a v prípade vertikálneho pohybu vonkajšej rúrkovej časti smerom nahor, sa táto časť rozťahuje na svojej hornej koncovej časti horizontálne alebo radiálne. To umožňuje, aby sa upevňovací tŕň zaryl do úložného otvoru vytvoreného v stĺpe alebo predmete v tvare stožiaru a tým sa spojenie zaistilo proti vytiahnutiu alebo oddeleniu. Vonkajšia rúrková časť má výhodne na svojej hornej koncovej časti niekoľko deformovateľných jazýčkov, ktoré ju v prípade vertikálneho pohybu vonkajšej časti smerom nahor, zastavia o protitvary vytvorené na vnútornej rúrkovej časti a ohnú sa o ne. To je ďalšie uskutočnenie predloženého vynálezu, pretože tu je spoľahlivá ochrana proti vytiahnutiu alebo oddeleniu uskutočnená jednoduchými konštrukčnými prostriedkami.
Ďalej, s ohľadom na konštrukciu vynálezu, podporná doska môže byť vytvorená vcelku s upevňovacím zariadením. Aj toto uskutočnenie má obzvlášť jednoduchú konštrukciu a manipuláciu, pretože neobsahuje žiadne pohyblivé časti.
Ak je však podľa iného uskutočnenia vynálezu podporná doska súčasťou, oddelenou od upevňovacieho zariadenia, ktorú je možné pripevniť k spodnému čelu stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru a ktoré tvorí, ak je upevňovací tŕň vložený do úložného otvoru vytvoreného na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, trecie alebo tesné spojenie s aspoň časťou vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa, nemusí sa použiť žiadny silný úder alebo údery na horný koniec stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na upevnenie spodnej strany alebo čela stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na podpornú dosku a prípadne na jej najmenej jeden upevňovací výstupok, aby sa ďalej zasunul, ešte naviac k zasunutiu horného konca upevňovacieho tŕňa do spodného úložného otvoru, najmenej jeden upevňovací výstupok do čela stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru. Tým sa podstatne zníži námaha a sily, pôsobiace na upevňovacie zariadenie umiestnené na konci obrátenom k zemi pri upevňovaní stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru, sa tiež podobne znížia, rovnako tak ako nebezpečenstvo uvoľnenia. Tým je jednoduchým spôsobom vytvorená možnosť vertikálneho polohovania alebo nastavenia stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru a odstráni sa nebezpečenstvo, že kotviace zariadenie uložené v zemi sa uvoľní pri upevňovaní tohoto predmetu.
Naposledy uvedené uskutočnenie podpornej dosky pozostáva zo stredového otvoru, ktorého obvodové okraje sú v trecom a/alebo tesne zaistenom styku s najmenej časťou vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa. Toto uskutočnenie podpornej dosky možno ľahko vyrobiť a v praxi vyžaduje minimálnu námahu pri pripevňovaní k upevňovaciemu tŕňu.
Otvory môžu mať mnohouholníkový alebo kruhový prierez, v závislosti od prierezu upevňovacieho tŕňa a možných požiadaviek. Avšak v praxi sa pravdepodobne bude kruhový prierez považovať za najvhodnejší vzhľadom k nákladom a výrobným výhodám ako pri upevňovacom tŕni, tak pri úložnom otvore vytvorenom na spodnej strane stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru a pre výrobu otvoru v podpornej doske samotnej.
Vnútorný priemer otvoru je väčšinou rovnaký, ale výhodne menší než vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa. Tu a obzvlášť keď, pri inom výhodnom uskutočnení, je otvor v podpornej doske obklopený množstvom pružných jazýčkov, otvor podpornej dosky je automaticky zakotvený v upevňovacom tŕni.
Tento blokovací účinok možno zvýšiť a tak ešte zdokonaliť skutočnosťou, že najmenej časť vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa je vybavená vrúbkovaním. Predovšetkým v kombinácii s výhodným uskutočnením, u ktorého je otvor v podpornej doske obklopený množstvom pružných jazýčkov a kde je preto vnútorný priemer menší než vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa, nastáva spoľahlivé upevnenie polohy a obzvlášť výstupkov proti poškodeniu pripevneného stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru tým, že zadržané jazýčky vniknú do vrúbkovania vytvoreného na upevňovacom tŕni.
Prehľad obrázkov na výkrese
Príkladné uskutočnenia zariadenia podľa vynálezu sú znázornené na pripojených výkresoch, kde obr.l znázorňuje prvé uskutočnenie predloženého vynálezu v rozloženom stave, obr. 2 je pohľad odpovedajúci obr. 1 v zostavenom stave, obr. 3 je pôdorysom uskutočnenia podpornej dosky, obr. 4 je pohľad odpovedajúci obr. 3 iného uskutočnenia podpornej dosky, obr. 5A a 5B znázorňujú iné uskutočnenia podľa predloženého vynálezu, obr. 6A a 6B znázorňujú iné uskutočnenia predloženého vynálezu, obr. 7 znázorňuje ešte iné uskutočnenie podľa predloženého vynálezu a obr. 8 znázorňuje ďalšie uskutočnenie podľa predloženého vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúci opis výhodných uskutočnení podľa predloženého vynálezu je nutné považovať iba za ilustratívny a príkladný a nemožno ich považovať za obmedzujúce.
Obr. 1 znázorňuje prvé uskutočnenie zariadenia na vertikálne usporiadanie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru (ďalej iba stĺp) na upevňovacie zariadenie umiestnené na jeho konci obrátenom k zemi, podľa predloženého vynálezu.
Obr. 1 a 2 znázorňujú uskutočnenia zariadenia 2 podľa vynálezu, ktoré slúži na vertikálne umiestnenie stĺpu 4 na upevňovacie zariadenie 6 určené na ukotvenie napr. do zeme. Upevňovacie zariadenie 6 môže byť zakopané do zeme alebo upevnené v betóne alebo môže byť zaskrutkované do zeme podobne ako vývrtka. Výhodné uskutočnenie upevňovacieho zariadenia 6 je opísané v DE - GM 9313 258 toho istého prihlasovateľa. Tu je uvedený odkaz na obsah tohoto dokumentu.
V uskutočnení znázornenom na obr. 1 a 2 je zariadenie 2 na hornom voľnom konci upevňovacieho zariadenia 6 vybavené stupňovitou časťou alebo stupňom 8 na ktorom je stredovo uložený rúrkový upevňovací tŕň 10. Ako je možné lepšie vidieť na obr. 2 - vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa 10 je rozhodne menší než vnútorný priemer úložného alebo slepého otvoru 12, vytvoreného na spodnom voľnom konci stĺpu 4. Hĺbka otvoru 12 je výhodne v tomto prípade menšia než výška upevňovacieho tŕňa 10.
Podporná doska 16 môže byť umiestnená medzi čelom 14 stĺpu 4, v ktorom je vytvorený otvor _12. Podporná doska 16 je svojím tvarom a plochou prispôsobená tvaru a ploche čela 14, t.j. je obvykle kruhová ako je znázornené na obr. 3 a 4. Najmenej jeden, výhodne niekoľko poistných výstupkov 18 vyčnieva smerom nahor z hornej strany podpornej dosky 14. V tomto prípade, podľa obrázku, môžu z podpornej dosky 16 vyčnievať výstupky v tvare vidličiek, zúbkov alebo hrotov, alebo inokedy môže mať poistný výstupok 18 tvar uzavretého obvodového prstenca prechádzajúceho po obvode podpornej dosky 16.
Poistný výstupok (poistné výstupky) 18 sú výhodne v tvare čepele, na hornom voľnom konci skosené, pričom úkos prechádza smerom ku stredovej pozdĺžnej osi zariadenia 2. Rovnakým spôsobom, horný voľný okraj upevňovacieho tŕňa 10 je skosený do podoby čepele. Ak však čepeľové úkosy vyčnievajú smerom k pozdĺžnej osi zariadenia 2 podľa vynálezu, nebezpečenstvo rozštiepenia alebo prasknutia materiálu stĺpu 4 pri vnikaní výstupkov je minimálne.
Upevnenie stĺpu 4 na zariadenie 2 sa uskutoční tak, že prvé upevňovacie zariadenie 6 je ukotvené v zemi, napr. zavŕtaním alebo uložením do betónu.
Potom sa podporná doska 16 položí na spodnú stranu alebo čelo 14 stĺpu 4 a spojí s čelom M. K tomuto účelu slúžia poistné výstupky 18 vytvorené na podpornej doske 16, ktoré po jednom alebo niekoľkých úderoch kladivom na túto podpornú dosku 16, preniknú do materiálu stĺpu 4. Alternatívne k uskutočneniu poistných výstupkov 18 znázornených na obr. 1 a 2 v tvare vidličiek alebo špicatých miest prenikajúcich do materiálu stĺpu 4, môžu mať poistné výstupky 18 - ako bolo vyššie uvedené - tvar uzavretého obvodového prstenca, obklopujúceho obvod podpornej dosky 16. Ako iné uskutočnenie, podľa obr. 3, môže byť v podpornej doske 16 vytvorených niekoľko otvorov 20, ktoré umožňujú, aby sa do materiálu podpornej dosky 16 mohli zasunúť klinčeky alebo iné príchytky, vytvorené ako poistné na čele stĺpu 4, k upevneniu podpornej dosky 16. V_každom prípade je v podpornej doske 16 vytvorený stredový otvor 22 tak, že je v podstate súosový s otvorom 12 vytvoreným v spodnej koncovej časti stĺpu 4, akonáhle sa podporná doska 16 pripevní k čelu 14.
Po pripevnení podpornej dosky 16 sa stĺp 4 podľa obr. 1 uloží na upevňovacie zariadenie 6 zhora, upevňovací tŕň 10 sa zasunie do otvoru 12 otvorom 22 vopred stanovenou silou. V tomto prípade sa stĺp 4 opiera základňou 24 otvoru 12 o horný okraj upevňovacieho tŕňa 10. Podľa obr. 2, je potom stĺp 4 vyrovnaný - napr. pomocou olovnice alebo vodováhy - takým spôsobom, aby bolo možné odchýlenie upevňovacieho zariadenia 6 vyrovnané a stĺp 4 sa umiestni presne vertikálne. Stĺp 4 je možné nakláňať vzhľadom k upevňovaciemu zariadeniu 6 preto, že vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa 10 je podľa vynálezu podstatne menší než vnútorný priemer otvoru 12. takže upevňovací tŕň 10 sa môže vychýliť šikmo alebo mimo kolmice vo vnútri otvoru 12 ako je znázornené na obr. 2. Akonáhle je stĺp 4 usporiadaný presne vertikálne, buchne sa jeden alebo niekoľkokrát kladivom alebo iným vhodným nástrojom na horný voľný koniec stĺpu 4 tak, aby sa horný obvodový okraj upevňovacieho tŕňa 10 zaryl do základne 24 otvoru 12 a tak bol, podľa obr. 2, stĺp 4 podržaný upevňovacím zariadením 6.
Potom sa vsunie podporná doska 16 do upevňovacieho tŕňa 10, stĺp 4 sa pritlačí tesne na stupeň 8, pričom sa podporná doska 16 úplne alebo čiastočne - podľa stupňa vychýlenia stĺpu 4 opiera o stupeň 8.
Podporná doska 16 je upevnená na upevňovacom tŕni 10 tým, že vnútorný priemer otvoru 22 je takmer rovnaký výhodne menší, než vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa K). Tento trecí a/alebo tesný styk alebo spojenie podpornej dosky 16 s aspoň časťou plochy vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa 10 sa uskutoční tak, že poloha stĺpu 4 je nepohyblivo zaistená v upevňovacom zariadení 6. Toto trecie a/alebo tesné spojenie podpornej dosky 16 a otvoru 22 s upevňovacím tŕňom 10 môže byť zosilnené tým, že sa aspoň časť vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa 10 vybaví vrúbkami 26. Otvor 22 vytvorený v podpornej doske 16, podľa obr. 3, môže byť obklopený množstvom pružných jazýčkov 28, ktoré sa pružne deformujú (t.j. ohnú sa nahor), ak je stĺp 4 nasunutý na tŕň 10, pričom upevňovací tŕň 10 prenikne do otvoru 22 tak, aby predovšetkým v spojení s vrúbkovaním 26, podporná doska 16 a tým aj stĺp 4 bol bezpečne upevnený na upevňovacie zariadenie 6. Vzhľadom k pružnosti jazýčkov 28, môže byť stĺp 4 naklonený v širšom rozsahu voči upevňovaciemu tŕňu 10 a tým aj voči upevňovaciemu zariadeniu 6.
Pretože je horný obvodový okraj upevňovacieho tŕňa 10 vybavený úkosmi vo forme čepelí, môže táto časť ľahko vniknúť do materiálu stĺpu 4. Pretože je ďalej úkos vo forme čepele plynulo pritláčaný k strednej pozdĺžnej osi zariadenia 2, nepôsobia na materiál stĺpu 4 žiadne von smerujúce ťahové sily alebo sily, ktoré by ho mohli roztrhnúť, takže celá dolná časť stĺpu 4 - s výnimkou vniknutých poistných výstupkov 18 - zostáva nenarušená a preto viacej odolná proti atmosférickým vplyvom, škodcom, burine a pod.
Prierez otvoru 22 závisí v podstate od prierezu upevňovacieho tŕňa 10. To znamená, že ak je upevňovací tŕň rúrkového tvaru a má kruhový prierez, otvor 22 má tiež kruhový prierez, ako je znázornené na obr. 3, pričom je možné ho vybaviť tiež pružnými jazýčkami 28. Práve tak však môže mať otvor 22 štvorcový prierez (obr. 4, plná čiara) alebo mnohouholníkový prierez (obr. 4, čiarkovaný). Mnohouholníkový prierez otvoru 22 môže byť použitý aj s kruhovým prierezom upevňovacieho tŕňa 10. Aj v prípade štvorcového alebo mnohouholníkového prierezu môže byť otvor 22 vybavený pružnými jazýčkami.
Pretože je podporná doska 16 pripevnená k čelu 14 stĺpu 4 pred tým, než sa stĺp 4 nasunie na upevňovací tŕň 10 upevňovacieho zariadenia 6, sily potrebné k upevneniu stĺpu 4 na upev ňovacie zariadenie 6 sú obmedzené na tie sily, ktoré sú nutné pre nasunutie stĺpu 4 na upevňovací tŕň 10, ktorý prechádza otvorom výhodou s menším priemerom ako je daný priemer a sily potrebné pre pritlačenie alebo zaťaženie tŕňa 10 do základu 24, takže nebezpečenstvo, že sa upevňovacie zariadenie 6 môže uvoľniť zo zeme silami pôsobiacimi na stĺp 4 pri jeho upevňovaní je podstatne znížené.
Obr. 5A až 8 znázorňujú ďalšie uskutočnenia predloženého vynálezu na vertikálne umiestnenie stĺpu alebo predmetu v tvare stožiaru na upevňovacie zariadenie uložené na jeho konci obrátenom k zemi.
Na obr. 5A až 8 rovnaké vzťahové značky označujú odpovedajúce časti z obr. 1 až 3, tieto časti už nebudú znovu vysvetľované.
V uskutočnení zariadenia 2 znázornenom na obr. 5A a 5B, toto upevňovacie zariadenie 6 je vybavené na svojom hornom voľnom konci stupňovitou oblasťou alebo stupňom 8, ktorý na druhú stranu stredovo nesie rúrkový upevňovací tŕň 10. Tu je vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa 10 - ako je najlepšie vidieť na obr. 5B - úplne alebo podstatne menší než vnútorný priemer úložného alebo slepého otvoru 12. HÍbka otvoru 12 je tiež takmer rovnaká, avšak výhodne o niečo menšia než výška upevňovacieho tŕňa K).
Najmenej jeden poistný výstupok vyčnieva radiálne von zo stupňa alebo podpornej dosky 8. Tu opäť môže zo stupňa 8 alebo podpornej dosky 8 vyčnievať niekoľko poistných výstupkov 18 v tvare zubov alebo hrotov, usporiadaných ako uzavretý obvodový prstenec obklopujúci stupeň 8.
Podľa obr. 5A a 5B ako podľa obr. 1 až 3, je(sú) poistný výstupok (výstupky) 18 na svojom hornom voľnom konci skosený ako čepeľ, pričom úkos prechádza smerom k strednej pozdĺžnej osi zariadenia 2. Rovnakým spôsobom je skosený do tvaru čepele aj horný voľný koniec upevňovacieho tŕňa 10.
Stĺp 4 je upevnený na zariadenie 2 tak, že je opäť najprv upevňovacie zariadenie 6 ukotvené v zemi, napríklad zavŕtaním alebo zabetónovaním. Potom je stĺp 4 umiestnený zhora na upevňovacie zariadenie 6 podľa obr. 5 A, upevňovací tŕň PO je zasunutý do otvoru 12. Stĺp 4 sa opiera svojou spodnou plochou alebo čelom 14 o poistný(é) výstupok (y) 18 a čelo alebo základňa 24 otvoru 12 sa opiera o horný okraj upevňovacieho tŕňa 10. Potom, podľa obr. 5B, sa stĺp 4 nakloní - výhodne pomocou olovnice alebo vodováhy - tak, aby bolo možné naklonenie upevňovacieho zariadenia 6 vyrovnané a stĺp 4 mal presnú vertikálnu polohu. Toto nakláňame stĺpu 4 vzhľadom k upevňovaciemu zariadeniu 6 je umožnené tým, že vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa 10 je podstatne menší než vnútorný priemer otvoru 12, takže sa tŕň 10 môže odchýliť od kolmice vo vnútri otvoru 12 ako je znázornené na obr. 5B. Akonáhle sa stĺp 4 umiestni presne vertikálne, udrie sa prudko jeden alebo niekoľkokrát na horný voľný koniec stĺpu 4 kladivom alebo iným vhodným nástrojom tak, aby poistný(é) výstupok(y) 18 vnikol(i) do spodnej plochy 14 stĺpu 4 a ďalej, aby horný obvodový okraj upevňovacieho tŕňa 10 vnikol do čela otvoru 12 tak, aby podľa obr. 5B, bol stĺp 4 pripevnený k upevňovaciemu zariadeniu 6. Ďalej, stĺp 4 je uložený časťou svojej spodnej plochy 16 na stupni 8, ktorý odpovedá svojou funkciou spolu s poistným(i) výstupkom(i) 18 podpornej doske z obr. 1 až 3.
Uskutočnenie podľa obr. 5A a 5B je postačujúce, avšak behom dlhšieho pôsobenia inam než nahor smerujúcich síl, t.j. napr. v prípade nosníkov alebo trámov, na ktoré pôsobia tlakové sily. Ak sa očakávajú takéto nahor smerujúce ťahové sily, je lepšie použiť uskutočnenie z obr. 1 až 3 alebo 6A až 8.
Na obr. 6A až 8 sú opäť použité rovnaké vzťahové značky pre rovnaké alebo odpovedajúce časti ako v obr. 5A a 5B.
Podľa obr. 6A, zariadenia 2 opäť pozostáva z upevňovacieho tŕňa 10, ktorý je výhodne vytvorený v celku s upevňovacím zariadením. Upevňovací tŕň 10 je na svojom hornom konci vybavený v podstate horizontálne prechádzajúcim priechodným otvorom 30. Tesne pri upevňovacom tŕni 10 je na upevňovacom zariadení 6 vytvorený vonkajší závit 32, ktorý zaberá s vnútorným závitom vytvoreným v základovej doske 34. Podporná doska 16, ktorá je voľne pohyblivá na vonkajšom závite 32, t.j. nezaberá s vonkajším závitom 32, sa opiera o hornú stranu základovej dosky 34. Zo základovej dosky 16 opäť vyčnievajú) smerom nahor poistný(é) výstupok(ky) 18.
Podľa obr. 6B, otvorom 30 prechádza horizontálny čap 36, ktorý je vložený v horizontálnom otvore 38 vytvorenom v stĺpe 4. Čap 36 má podstatne menší rozmer než priechodný otvor 30 tak, aby mohol byť, podľa obr. 6B, čap 36 a teda aj stĺp 4 naklonený vzhľadom k upevňovaciemu zariadeniu 6, pričom vzhľadom k menšiemu rozmeru čapu 36, môže tiež prechádzať šikmo priechodným otvorom 30.
Výhodne je čap 36 vložený tak, aby presne lícoval v otvore 38 a v jednom z uskutočnení je zaskrutkovaný tak, že čap 36 drží bezpečne v stĺpe 4.
Pre pripevnenie stĺpu 4 na upevňovacie zariadenie 6 sa najprv stĺp 4 nasunie na hornú časť upevňovacieho tŕňa 10 a potom sa upevní pomocou čapu 36 prechádzajúceho otvorom 30. Tak čap 36 zabraňuje tomu, aby nemohol byť stĺp 4 vysunutý alebo oddelený smerom nahor. Potom sa základová doska 34 otáča tak, aby sa na obr. 6A a 6B pohybovala nahor po vonkajšom závite 32 až dosiahne k podpornej doske 16. Pri skrutkovaní základovej dosky 34 nahor a tým aj podpornej dosky 16, poistný(é) výstupok(ky) 18 vniknú do spodnej plochy 14 stĺpu 4. Podľa obr. 6B, môže byť stĺp 4 naklonený vzhľadom k upevňovaciemu zariadeniu 6 pred tým, než sa základová doska 34 vyskrutkuje nahor, aby mohla vyrovnávať sklon upevňovacieho zariadenia 6. Stĺp 4 je pripevnený upevňovacím zariadením 6 v akejkoľvek požadovanej polohe pomocou základovej dosky 34 a tým aj pomocou podpornej dosky 16 na jednej strane a na druhej strane účinným spojením medzi čapom 36 a priechodným otvorom 30, slúžiacim ako ochrana proti vysunutiu alebo oddeleniu.
Obr. 7 znázorňuje pozmenené uskutočnenie znázornené na obr. 6A a 6B.
U uskutočnenia z obr. 7 vyčnieva skrutka 42 smerom nahor z podpornej dosky 16 do materiálu stĺpu 4 a medzi neje vložená podložka 40. Závitová časť skrutky 42 je zaskrutkovaná do vnútorného závitu 44 vytvoreného v čape 46, ktorý prechádza v podstate horizontálne v otvore 48. Podľa obr. 7 má čap 46 menší rozmer než náprotivný otvor 48. Šesťuholníková hlava 50 skrutky 42 je prístupná výrezom 52 vytvoreným v upevňovacom zariadení 6, pričom výrez 52 prechádza Časťou obvodu, napr. 90°. Skrutkou 42 sa otáča otvoreným kľúčom alebo podobným nástrojom, ktorý sa nasunie na hlavu 50 skrutky 42 výrezom 52. Ako je vidieť z obr. 7, akonáhle sa skrutka 42 utiahne, závitová časť skrutky 42 sa pohybuje nahor vzhľadom k čapu 46 a tento pohyb skrutky 42 nahor sa na obr. 7 mení na pohyb stĺpu 4 smerom dolu vplyvom usporiadania čapu 46 v otvore 48, takže poistný(é) výstupok(ky) 18 vniká(ajú) do spodného čela stĺpu 4 a rúrkový upevňovací tŕň 10 vniká do predného čela 24 otvoru 12 vytvoreného vo stĺpe 4 tak, aby bol stĺp 4 pripevnený k upevňovaciemu zariadeniu 6.
Obr. 8 znázorňuje ďalšie uskutočnenie predloženého vynálezu. Uskutočnenie podľa obr. 8 sa odlišuje predovšetkým skutočnosťou, že upevňovací tŕň 10 pozostáva z vonkajšej rúrkovej časti 54 a vnútornej rúrkovej časti 56. Vonkajšia rúrková časť 54 je výhodne vytvorená na svo jom spodnom konci vcelku a podpornou doskou 16 vrátane poistného výstupku 18, vyčnievajúceho z nej smerom nahor. Podporná doska 16 je opretá, ako v uskutočnení podľa obr. 6A a 6B, na základovej doske 34, ktorá je spojená s vonkajšou závitovou časťou vytvorenou na upevňovacom tŕni 10 a príp. na vnútornej rúrkovej časti 56. Na hornej voľnej koncovej časti vnútornej rúrkovej časti 56 je roztiahnutá do tvaru lievika spôsobom zjavným z obr. 8 a vonkajšia rúrková časť 54 je vybavená množstvom jazýčkov 58. Jazýčky 58 sú vytvorené tak, aby materiál vonkajšej rúrkovej časti 54 bol na hornej voľnej koncovej časti vybavený množstvom výrezov 60. Kužeľovité alebo lievikovité rozšírenie vnútornej rúrkovej časti 56 tvorí odpovedajúcu kužeľovitú alebo lievikovitú protiplochu 62, s ktorou susedia jazýčky 58.
Pre upevnenie stĺpu, ktoré nie je na obr. 8 znázornené, na zariadenie 2 podľa uskutočnenia vynálezu z obr. 8, stĺp 4 sa nasunie na upevňovací tŕň 10 tak, aby sa spodok stĺpu opieral o úkos v tvare čepele poistného(ých) výstupku(ov) 18. Potom sa základovou doskou 34 otáča výhodne pomocou vhodného nástroja - smerom nahor po vonkajšom závite na vnútornej rúrkovej časti 56, pričom podporná doska 16 sa posunuje pomocou vonkajšej rúrkovej časti 54 k jazýčkom 58 tak, aby sa jazýčky 58 ohli v podstate horizontálne alebo radiálne von pomocou kužeľovej protiplochy 62 a vnikli do materiálu stĺpu 4 vo vnútri otvoru 12. Súčastne poistné výstupky 12 vniknú do spodnej strany stĺpu tak, že je stĺp bezpečne podoprený. Aj keď to nie je na obr. 8 znázornené, je zrejmé, že tiež u tohoto uskutočnenia do otvoru v stĺp zasahuje náprotivný upevňovací tŕň 10 tak, aby tiež mohla byť v prípade potreby, ešte pred dokončením pripevnenia alebo zaistenia stĺpu, jeho vertikálna poloha korigovaná.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na vertikálne umiestnenie stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru na upevňovacie zariadenie (6), umiestnené na jeho konci obrátenom k zemi, pozostávajúce z v podstate valcového, podlhovastého upevňovacieho tŕňa (10), ktorý vyčnieva smerom nahor z voľnej hornej strany upevňovacieho zariadenia (6) a je zasunuteľný do úložného otvoru (12) vytvoreného na spodnej strane stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru a ďalej z podpornej dosky (16), o ktorú je opretá spodná strana stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru, pričom najmenej jeden poistný výstupok (18) vyčnieva smerom nahor z podpornej dosky (16) a vniká do materiálu stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru, vyznačujúce sa tým, že upevňovací tŕň (10) je podstatne tenší než úložný otvor (12) vytvorený v spodnej časti stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru a medzi vonkajším obvodom upevňovacieho tŕňa (10) a vnútornou obvodovou plochou úložného otvoru (12) je vytvorená vôľa v podstate po celom axiálnom rozsahu upevňovacieho tŕňa (10).
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že z podpornej dosky (16) vyčnieva smerom nahor rad poistných výstupkov (18).
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že z podpornej dosky (16) vyčnieva smerom nahor najmenej jeden poistný výstupok (18) v tvare uzavretého obvodového prstenca.
  4. 4. Zariadenie podľa nároku 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že najmenej jeden poistný výstupok (18) je na svojom voľnom konci skosený do tvaru čepele.
  5. 5. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že úkos smeruje k strednej pozdĺžnej osi zariadenia (2).
  6. 6. Zariadenie podľa niektorého nároku 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že upevňovací tŕň (10) je rúrkový a je vybavený úkosmi v tvare čepele na svojom hornom obvodovom okraji.
  7. 7. Zariadenie podľa niektorého nároku 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že upevňovací tŕň (10) je na svojej hornej koncovej časti vybavený v podstate horizontálne prebiehajúcim priechodným otvorom (30), ktorým prechádza čap (36) majúci rozmer menší než je rozmer tohoto otvoru (30), pričom čap (36) presne lícuje v priečnom otvore (38) vytvorenom v stĺpe alebo predmete (4) v tvare stožiaru a to súosovo s priechodným otvorom (30) vytvoreným v upevňovacom tŕni (10).
  8. 8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že čap (36) je závitový čap, ktorý je zaskrutkovaný v priečnom otvore (38) vytvorenom v stĺpe alebo predmete (4) v tvare stožiaru.
  9. 9. Zariadenie podľa nároku 7 alebo 8, vyznačujúce sa tým, že podporná doska (16) je na upevňovacom tŕni (10) vertikálne nastaviteľná.
  10. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že sa podporná doska (16) opiera o základovú dosku (34), ktorá je spojená pomocou závitov s vonkajším obvodom upevňovacieho tŕňa (10).
  11. 11. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že upevňovací tŕň (10) pozostáva z dvoch súosových rúrkových častí (54, 56), kde vonkajšia rúrková časť (54) je vertikálne pohyblivá vzhľadom k vnútornej rúrkovej časti (56) a ak sa pohybuje vonkajšia rúrková časť (54) smerom nahor, rozťahuje sa v podstate radiálne na svojej hornej koncovej časti.
  12. 12. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že vonkajšia rúrková časť (54) má na svojej hornej koncovej časti množstvo deformovateľných jazýčkov (58), ktoré sú zadržané pevnými protiprofilmi (62) vnútornej rúrkovej časti (56), keď sa pohybuje vonkajšia rúrková časť (54) vertikálne nahor a sú nimi ohnuté v podstate radiálne smerom von.
  13. 13. Zariadenie podľa niektorého nároku 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že podporná doska (16) je vytvorená vcelku s upevňovacím zariadením (6).
  14. 14. Zariadenie podľa niektorého nároku 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že podporná doska (16) je súčasťou, ktorá je oddelená od upevňovacieho zariadenia (6) a je určená na pripevnenie na spodnú plochu (14) stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stĺpu a ktorá tvorí trecie alebo tesné spojenie s najmenej časťou plochy vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa (10), keď je upevňovaci tŕň (10) vložený do úložného otvoru (12) vytvoreného na spodnej strane stĺpu alebo predmetu (4) v tvare stožiaru.
  15. 15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúce sa tým, že podporná doska (16) je vybavená stredovým otvorom (22), ktorý sa dostáva do trecieho alebo tesného spojenia s najmenej časťou plochy vonkajšieho obvodu upevňovacieho tŕňa (10).
  16. 16. Zariadenie podľa nároku 15, vyznačujúce sa tým, že otvor (22) má mnohouholníkový prierez.
  17. 17. Zariadenie podľa nároku 15, vyznačujúce sa tým, že otvor (22) má kruhový prierez.
  18. 18. Zariadenie podľa niektorého nároku 14 až 17, vyznačujúce sa tým, že vnútorný priemer otvoru (22) je nanajvýš rovnaký, výhodne menší, ako vonkajší priemer upevňovacieho tŕňa (10).
  19. 19. Zariadenie podľa niektorého nároku 14 až 18, vyznačujúce sa tým, že otvor (22) vytvorený v podpornej doske (16) je obklopený radom pružných jazýčkov (28).
  20. 20. Zariadenie podľa niektorého nároku 14 až 19, vyznačujúce sa tým, že vonkajší obvod upevňovacieho tŕňa (10) je najmenej časťou svojej plochy vybavený vrúbkovaním (26).
SK196-98A 1995-08-23 1996-08-22 Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object SK19698A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29513554U DE29513554U1 (de) 1995-08-23 1995-08-23 Vorrichtung zum vertikalen Anordnen eines pfahl- oder pfostenförmigen Gegenstandes
DE29606034U DE29606034U1 (de) 1995-08-23 1996-04-01 Vorrichtung zum vertikalen Anordnen eines pfahl- oder pfostenförmigen Gegenstandes
PCT/EP1996/003704 WO1997008409A1 (de) 1995-08-23 1996-08-22 Vorrichtung zum vertikalen anordnen eines pfahl- oder pfostenförmigen gegenstandes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK19698A3 true SK19698A3 (en) 1998-07-08

Family

ID=26058156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK196-98A SK19698A3 (en) 1995-08-23 1996-08-22 Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0846210B1 (sk)
JP (1) JPH10512935A (sk)
CN (1) CN1193372A (sk)
AT (1) ATE244807T1 (sk)
AU (1) AU6876496A (sk)
BG (1) BG102256A (sk)
BR (1) BR9610275A (sk)
CA (1) CA2226965A1 (sk)
CZ (1) CZ40798A3 (sk)
DE (1) DE19680712D2 (sk)
EA (1) EA000198B1 (sk)
EE (1) EE9800052A (sk)
IL (1) IL123377A0 (sk)
NO (1) NO980716L (sk)
PL (1) PL325172A1 (sk)
RO (1) RO116660B1 (sk)
SK (1) SK19698A3 (sk)
TR (1) TR199800275T1 (sk)
WO (1) WO1997008409A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2298532A1 (en) * 1997-07-28 1999-02-11 Klaus Krinner Device for vertical arrangement of a pole or post-like object
DE19836369C1 (de) * 1998-08-11 2000-05-11 Krinner Klaus Vorrichtung und Verfahren zum Positionieren und Fixieren von Balken mit Bodendübeln
RU168411U1 (ru) * 2016-08-23 2017-02-02 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Петербургский государственный университет путей сообщения Императора Александра I" Опора
RU2663423C1 (ru) * 2017-11-07 2018-08-06 Алексей Викторович Воробьев Опорное приспособление для опорной трубы
AT521364B1 (de) 2018-09-13 2020-01-15 Sihga GmbH Verbindungsvorrichtung
CN113863764A (zh) * 2021-08-27 2021-12-31 江苏华电铁塔制造有限公司 一种钢管塔的底部支撑结构

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8510565U1 (sk) * 1985-04-11 1990-04-19 Wenninger, Johann, 8351 Mariaposching, De
DE8903236U1 (sk) * 1989-03-15 1989-05-03 Neospiel Gesellschaft Fuer Freizeitgeraete Mbh, 3533 Willebadessen, De
EP0456869B1 (de) * 1990-05-17 1994-10-19 Siemens Aktiengesellschaft Mastkonstruktion
DE9313260U1 (de) * 1993-09-02 1994-03-17 Krinner Klaus Vorrichtung zum vertikalen Anordnen eines pfahl- oder pfostenförmigen Gegenstandes
DE9404058U1 (de) * 1994-03-11 1994-08-04 Findeisen Helga Vorrichtung zum Bohren von Längsmittelbohrungen und Querbohrungen in Holzstützen bzw. Holzbalken

Also Published As

Publication number Publication date
EE9800052A (et) 1998-08-17
IL123377A0 (en) 1998-09-24
EA199800136A1 (ru) 1998-10-29
TR199800275T1 (xx) 1998-06-22
PL325172A1 (en) 1998-07-06
JPH10512935A (ja) 1998-12-08
EP0846210B1 (de) 2003-07-09
WO1997008409A1 (de) 1997-03-06
BG102256A (en) 1998-11-30
CZ40798A3 (cs) 1998-07-15
ATE244807T1 (de) 2003-07-15
AU6876496A (en) 1997-03-19
RO116660B1 (ro) 2001-04-30
NO980716L (no) 1998-04-14
EA000198B1 (ru) 1998-12-24
NO980716D0 (no) 1998-02-20
BR9610275A (pt) 1999-12-21
EP0846210A1 (de) 1998-06-10
CA2226965A1 (en) 1997-03-06
CN1193372A (zh) 1998-09-16
DE19680712D2 (de) 1998-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5704188A (en) Post structure
US7730675B2 (en) Post anchor with post holding impressions
US5632464A (en) Ground pocket support
US4543757A (en) Post support and protector
CA2060459C (en) Post anchoring device
US8839572B2 (en) Post anchor apparatus and method of use
US6595323B2 (en) Pole step and attachment mount for poles
US20080250730A1 (en) Stabilizer for in-ground members, assemblies including the same, and method of installation
US9771735B2 (en) Post reinforcement
JP2748000B1 (ja) 草止め板
KR20010053212A (ko) 향상된 구조상의 지지구
SK19698A3 (en) Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object
US20030041550A1 (en) Wood fence post repair device
US5957424A (en) Device for the vertical arrangement of a pole or post-like object
US5803426A (en) Locking footing socket to improve post implantation
KR101723410B1 (ko) 스톤네트 고정장치 및 이를 이용한 스톤네트 시공방법
US20050116213A1 (en) Pole assembly for a mesh fence and mesh fence having a pole assembly
US5864993A (en) Stabilizer for ground stake
US6168129B1 (en) Device for vertical arrangement of a pole or post-like object
CA2609896A1 (en) Post anchor with drive pin and ground displacement wedge
US20060060730A1 (en) Adjustable screw-in post support
CA3121283C (en) Anchoring system for securing a post
US20090064633A1 (en) Telescopic Post and Bracing System for Bedrock Locations
KR100259616B1 (ko) 매립 고정형 지주
KR19990037712A (ko) 막대 또는 기둥과 같은 물체를 수직 배설하는 장치