SK18494A3 - Purificated form of streptogamides, method of its preparing and pharmaceutical compositions containing this form - Google Patents
Purificated form of streptogamides, method of its preparing and pharmaceutical compositions containing this form Download PDFInfo
- Publication number
- SK18494A3 SK18494A3 SK184-94A SK18494A SK18494A3 SK 18494 A3 SK18494 A3 SK 18494A3 SK 18494 A SK18494 A SK 18494A SK 18494 A3 SK18494 A3 SK 18494A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- group
- streptogramins
- components
- component
- streptogramin
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/06—Dipeptides
- C07K5/06139—Dipeptides with the first amino acid being heterocyclic
- C07K5/06182—Dipeptides with the first amino acid being heterocyclic and Pristinamycin II; Derivatives thereof
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
- A61P31/04—Antibacterial agents
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/06—Dipeptides
- C07K5/06139—Dipeptides with the first amino acid being heterocyclic
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K7/00—Peptides having 5 to 20 amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K7/04—Linear peptides containing only normal peptide links
- C07K7/06—Linear peptides containing only normal peptide links having 5 to 11 amino acids
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Oncology (AREA)
- Communicable Diseases (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
Description
Oblasť techn i k v
Vynález sa týka puri f i kovanéj formy streptogramínov obsahujúcej aspoň jednu zložku skupiny B streptogramínov združenú s aspoň jednou minoritnou zložkou skupiny A, ktorá je ďalej definovaná všeobecným vzorcom II.
Doterajší stav techniky
Zo známych streptogramínov bol pristinamycí n (RP 7293 ), ktorý je antibakteri á 1nou účinnou látkou prírodného pôvodu produkovanou mikroorgani zrnom Streptomyces pristinaespi ra 1 i s, prvý raz izolovaný v roku 1955. Tento pristinamycín, ktorý je komerčne dostupný pod označením PyostacineR, je v podstate tvorený pristinamycínom IA a pristinamycínom IIA.
Ďalšia antibakteriálne účinná látka zo skupiny streptogramí nov, virginiamycín bol pripravený z mikroorganizmu Streptomyces virginiae, ATCC 13161 /Antibiotics and Chemotherapy, 5, 632 (1955)/. Uvedený virginiamycín (Staphy1omycineR) je v podstate tvorený faktorom S a faktorom Mi.
V patente US 3 325 359 sú opísané farmaceutické kompozície obsahujúce antibiotické látky tvoriace antibiotikum 899: faktor S a faktor M1.
V patente FR 2 619 008 je opísané použitie zložiek skupiny A a skupiny B pre liečenie akné.
Antibakteriálne účinné látky prírodného pôvodu skupiny streptogramínov sú tvorené zmesou dvoch skupín zložiek, tj. zmesí zložiek skupiny B a zložiek skupiny A, pričom každá z týchto skupín má vlastnú antibakteriálnu účinnosť. Bolo pre ukázané, že kombinácia tvorená obidvomi skupinami týchto zložiek vyvoláva synergiu účinku, pričom dôsledkom tejto synergie je bakteriostatická účinnosť, zosílenie baktericidneho účinku a rozšírenie spektra účinnosti.
V Streptogram i ne als Modelsysteme fur den Kat ionentransport durch Membranen, Dissertation zur Erlangung des Doktorgrades der Mathematisch-Naturwissenschaf11 ichen Facultät der Georg-August Universität zu Gottingen, Gottingen 1979, v Antibiotics III, 52 1 ( 1 9 75 ) a v Antibiotics of the v i r g i n iamyci n family, Inhibitors which contain synergistic component, C. Cocito, Microbiological Reviews, 145-198 (1979) sú opísané zložky skupiny A a skupiny B streptogramínov. Prírodný pristinamycín, ako aj jednotlivé zložky, ktoré ho tvoria, boli tiež opísané J.Preud'Homme-om, P . Tarr idec-om a A.Belloc-om v Bull. Soc. Chim. Fr. , 2, 585 ( 1968 ) .
Všetky pokusy pripraviť purifikovanú kombináciu streptogramínov vždy zahŕňali majoritnú zložku skupiny A /pristinamycín IIA (PIIA)/, o ktorej sa predpokladá, že je zodpovedná za uvedenú účinnosť a synergiu účinku. Jestvujú tiež štúdie, v ktorých sa prichádza k záveru, že pre vyvolanie najlepšieho / synergického účinku je najdôležitejšia práve táto zložka.
Avšak tieto pokusy pripraviť purifikovanú účinnú kombináciu streptogram í nov neboli nikdy korunované úspechom a to jednak vzhľadom k ťažkostiam, ku ktorým dochádza pri jej priemyselnej výrobe, a najmä vzhľadom k tomu, že purifikovaný pristinamycí n IIA je kryštalickým produktom, o ktorom bolo zistené, že jeho dostupnosť pre biologický organizmus je príliš obmedzená na to, aby s ním mohlo byť počítané ako s účinnou látkou liečiva.
Z hľadiska priemyselnej prípravy takýchto produktov neumožňujú techniky, ktoré sú až doposiaľ k dispozici, získať v preparatívnom meradle dostatočne purifikovanú formu a pro dukciu dostatočne stálych a reprodukovateľných kvalitných šarží, ktorá by spĺňala zákonné požiadavky registračného konania v niektorých krajinách.
Ako príklad je možné uviesť, že priemyselné šarže prírodného pristinamycínu obsahujú po purifikácii množstvo nečistôt, ktoré môže dosahovať až 20 %. Až doposiaľ uskutočnené pokusy vyčistiť tento produkt sa vždy stretli s neúspechom alebo mali často za následok degradáciu niektorej zo skupín zložiek vzhľadom k tomu, že sa jedná o krehké produkty, u ktorých môžu purifikačné operácie spôsobiť otvorenie cyklickej štruktúry alebo dehydratáciu zložiek skupiny A. Vzhľadom k týmto skutočnostiam panuje už veľa rokov presvedčenie, že už nebude dosiahnuté ďalšie zlepšenie stupňa čistoty uvedených šarží. Ešte v roku 1988 bola purifikácia uvedených šarží stále považovaná za problém (o tom viď: J. of Lig. Chromatography, 11(11), 2367 (1988). Rovnako v roku 1988 uviedli N.K. Sharma a M.J.O. Anteunis, že také separácie a purifikácie zložiek v irgi n iamycínu sú možné iba pre analytické účely, avšak nerealizovateľné pre výrobu týchto produktov a to vzhľadom k ťažkostiam, s ktorými sa pri separácii a purifikácii týchto zložiek stretli (Bull. Soc. Chim. Belg., 97(3) 193 (1988).
V dôsledku tejto situácie, bola komerčná využiteľnosť pristinamyc ínu (PyostacineR ) definitívne obmedzená iba na niektoré krajiny, akými sú Francúzko a Belgicko. Rovnako je to v prípade v irgi niamycínu (Staphy1omi c ineR), ktorý je komerčne využívaný iba v obmedzenom počte krajín a to pokiaľ ide o humánnu medicínu, ako i v prípade mikamycínu, ktorého komerčná využiteľnosť (obmedzená na Japonsko) je v súčastnosti pozastavená. Pre určitú časť ľudskej populácie to má teda za následok, že je zbavená možnosti liečenia ťažkých infekcií spôsabených grampozi t ívnymi kokami (najmä infekcii spôsobených stafylokokami rezistentnými na methicillín) alebo liečenie chorôb prenosných sexuálnym stykom.
V oblasti antibakteriálne účinných látok praktickí lekári veľmi dobre poznajú, že po podávaní niektorých skupín antibiotík môže dôjsť k alergiám alebo rezistenciám na podávané antibiotiká /The New England Journal of Medicine, 324 (9), 601 (1991)/. V klinickej praxi sú známe najmä početné rezistentné kmene mikroorganizmu Staphylococcus aureus. Vzhľadom k tomu je pre praktického lekára veľmi dôležité mať k dispozícii široké spektrum chemicky odlišných skupín antibiotík, aby bolo možné prispôsobiť liečbu konkrétnej liečenej chorobe. Nemožnosť komerčnej využiteľnosti uvedenej skupiny antibakteriálne účinných látok môže mať veľmi vážne, ba i dramatické následky, pretože zbavuje možnosti liečenia tých pacientov, ktorí neznášajú ostatné skupiny antibiotík.
Uskutočnené purifikačné pokusy mali takto vždy za cieľ odstrániť minoritné zložky streptogramínov, pretože tieto minoritné zložky sú považované za postrádateľné a skôr za nečistoty.
Z týchto minoritných zložiek skupiny A prírodných streptogramínov predstavuje pristinamycín IIB (PIIB) minoritnú zložku, ktorej hmotnostný obsah je nižší ako 10 % hmotnosti, vztiahnuté na celkovú hmotnosť prírodného pristinamycínu, zatiaľčo vo v irgi n iamycíne je jeho obsah najčastejšie roveň asi 8 % hmotnosti alebo dokonca asi 6 % hmotnosti.
Podstata vynálezu
Teraz bolo novo zistené, a toto zistenie tvorí podstatu vynálezu, že kombinácia tvorená jednou alebo niekoľkými zložkami skupiny B všeobecného vzorca I
(I) v ktorom A>
znamená skupinu všeobecného vzorca
(la) (la') í í v ktorom R' znamená atóm vodíka alebo hydroxy-skupinu a Y znamená atóm vodíka, metylamínovú skupinu alebo dimetylamínovú skupinu,
R znamená etylovú skupinu alebo v prípade, že R' znamená atóm vodíka, potom R môže tiež znamenať metylovú skupinu a
Ri a Rs znamenajú atóm vodíka, alebo tiež
At znamená skupinu vzorca
R znamená izobutylovú skupinu a
R i znamená hydroxy-skupinu a Rc znamená metylovú skupinu, a jednou alebo niekoľkými minoritnými zložkami skupiny A všeobecného vzorca II
(II) v ktorom R znamená atóm vodíka alebo metylovú alebo etylovú skupinu, je mimoriadne zaujímavá vzhľadom k jej biologickej účinnosti in vivo.
Kombinácie podľa vynálezu vykazujú v porovnaní s prírodným produktom (akým je napríklad prírodný v i r g i n iamycí n alebo prírodný pristinamycín) a s kombináciami, v ktorých sa výrazne uplatňuje majoritná zložka skupiny A výrazne vyšší biologický účinok in vivo a okrem toho majú celkom uspokojivú b i od i spôn i b i 1 i tu (dosiahnuteľnosť pre organizmus). Okrem toho môžu byť tieto kombinácie pripravené vo veľkom meradle.
Takto je možné získať purifikovanú a biodisponovateľnú formu finálneho produktu, ktorý má dobrú úroveň účinku a ktorý obsahuje menej ako 6 % nečistôt.
Produkt všeobecného vzorca II, v ktorom R znamená etylovú skupinu a ktorý je ďalej nazývaný pristinamycín IIF (PIIF) a produkt všeobecného vzorca II, v ktorom R znamená atóm vodíka a ktorý je ďalej nazývaný pristinamyc i n IIG (PIIG) sú nové produkty, ktoré tvoria veľmi minoritné zložky streptogramínov, pričom ich hmotnostný obsah v šaržiach prírodného produktu je nižší ako 0,5 %.
Kombinácie podľa vynálezu sú výhodne pripravené v pomeroch od 10/90 do 90/10 (hmotnostne) alebo výhodne v pomeroch od 20/80 do 80/20. Vyskytujú sa v stave fyzikálnej zmesi práškov alebo tiež, a to tvorí ďalší znak vynálezu, v stave kôprecipitátu alebo podľa tretieho znaku vynálezu v stave kokryštalizátu, ktorý je ďalej definovaný.
Vynález sa tiež týka puri f i kovaných foriem tvorených kombináciami získanými spoločnou kryštalizáciou aspoň jednej zložky skupiny B všeobecného vzorca I a aspoň jednej zložky skupiny A definovanej všeobecným vzorcom II.
Spoločná kryštalizácia sa uskutočňuje pri zachovaní konštantnej stechiometrie 1 molu zložky alebo zložiek všeobecného vzorca I a 2 molov zložky alebo zložiek skupiny A všeobecného vzorca II (táto stechiometria zodpovedá vzájomnému hodnostnému pomeru asi 43-44/57-56 v prípade, kedy zložkou A je produkt všeobecného vzorca I, v ktorom A, má štruktúru la).
Spoločne vykryštalizovaná kombinácia podľa vynálezu môže byť alternatívne použitá ako puri f i kované a stabilné antimikrobiálne činidlo, ktoré má tiež zlepšenú účinnosť in v i vo, ako aj dobrú b i od i spôn i b i 1 i tu, alebo tiež ako purifikačný prostriedok minoritnej zložky streptogramínov zodpovedajúci všeobecnému vzorcu II.
V skutočnosti nebolo doposiaľ nikdy možné purifikovať zložku skupiny A všeobecného vzorca II kryštalizáciou. Až doteraz boli známe pre prípravu puri f i kovaného produktu skupiny A všeobecného vzorca II iba chromatografické metódy, pričom doteraz nebol známy žiaden purifikačný postup, ktorý by umožňoval izoláciu týchto produktov vo veľkom meradle.
Teraz sa preukázalo , že zložka skupiny A všeobecného vzorca II môže byť získaná v čistom stave postupom zahrnujúcim prípravu vyššie uvedenej spoločne vykryštalizovanej kombinácie. Pritom sa postupuje tak, že surová zmes obsahujúca aspoň 30 % minoritnej zložky skupiny A zodpovedajúcej všeobecnému vzorcu II sa uvedie do roztoku v organickom rozpúšťadle, akým je ketón (acetón, mety 1ety1 ketón, mety 1 izobuty1 ketón a podobne), ester (napríklad etylacetát, izopropy1acetát, butylacetát a izobuty1acetát), chlórované rozpúšťadlo (mety 1énch1 or i d, chloroform, 1,2-di ch 1óretán a podobne) alebo nitril (napríklad acetón itri 1), nato sa pridá zložka skupiny B definovaná všeobecným vzorcom I, nato sa kryštalizáciou získa spoločne vykryštalizovaná kombinácia s vyššie uvedeným pomerom zložiek. Je samozrejmé, že množstvo zavedenej zlúčeniny všeobecného vzorca I sa vhodne zvolí tak, aby reziduálna koncentrácia tohoto produktu (po spoločnej kryštalizácii) bola nižšia, ako je jeho rozpustnosť v uvedenom prostredí. Je tiež samozrejmé, že variácie vo vzájomných obsahoch východzieho prostredia vzhľadom k produktu všeobecného vzorca II a vzhľadom k produktu všeobecného vzorca I nespôsobí modifikáciu získanej spoločne vykryštalizovanej kombinácie. Takto získaná spoločne vykryštalizovaná kombinácia uvedená do roztoku v rozpúšťadle, akým je napríklad mety 1 izobuty1 ketón alebo dichlóretán a uvedená do styku s kyslým prostredím (napríklad kyselina sírová alebo kyselina chlorovodíková) umožňuje po spracovaní organickej fázy rozpúšťadlom, akým je napríklad hexán, získať purifikovanú minoritnú zložku skupiny A, ktorá je bez zložky skupiny B.
Výhodou tejto spoločne vykryštalizovanej kombinácie je výrazne zvýšená stabilita, zvýšená čistota a najmä skutočnosť, že umožňuje jednoduchú industrializáciu.
Je tiež samozrejmé, že táto metóda môže byť tiež prispôsobená pre prípravu kokryštalizátov s modifikovanými derivátmi prírodných zložiek skupiny B streptogramínov a že také kokryšta1 izáty tiež spadajú do rozsahu vynálezu. Rovnako tiež do rozsahu vynálezu spadá príprava purifikovaných foriem minoritných zložiek všeobecného vzorca II z týchto kokryšta1 izátov.
Výhodné uskutočnenie vynálezu zahŕňa kombináciu pristinamycínu IB (tak, ako bol vyššie definovaný, keď A, znamená radikál všeobecného vzorca la, v ktorom Y znamená metylamínovú skupinu a R' znamená atóm vodíka, a R znamená etylovú skupinu) alebo v i r g i niamycínu S1 (tak, ako bol vyššie definovaný, keď Ai znamená skupinu všeobecného vzorca la, v ktorom Y a R' znamenajú atómy vodíka, a R znamená etylovú skupinu) alebo zmesi virginiamycínu S1 a virginiamycínu S4 (tak, ako bol vyššie definovaný, keď Ai je definovaný ako pro virginiamycín S1 a R znamená metylovú skupinu) s pristinamyc ínom IIB (tak, ako bol vyššie definovaný všeobecným vzorcom II, v ktorom R znamená metylovú skupinu), ktorá obsahuje menej ako 6 % nečistôt, výhodne menej ako 3 % nečistôt.
Výhodné uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu tiež zahŕňa purifikovaný streptogramín tvorený kombináciou zložky skupiny B streptogramínov definovanej všeobecným vzorcom I a zložky skupiny A všeobecného vzorca II, obsahujúci zložky skupín B a A v konštantnom molárnom pomere asi 1/2.
Nové kombinácie aspoň jednej zložky B streptogramínov všeobecného vzorca I a aspoň jednej zložky skupiny A všeobecného vzorca II môžu byť podľa vynálezu získané napríklad prípravou vyššie definovanej spoločne vykryštalizovanej kombinácie. Ak má byť získaná kompozícia s rôznymi obsahmi zložiek, potom môže byť k takto pripravenej spoločne vykryštalizovanej zlúčenine pridaná aspoň jedna zo zložiek všeobecného vzorca I alebo aspoň jedna zo zložiek skupiny A všeobecného vzorca II, ktGré boli predbežne puri f i kované, a to vo vhodnom množstve k dosiahnutiu požadovaného pomeru zložiek, alebo môže byť tiež zložka skupiny A všeobecného vzorca II (alebo ich zmes) pur i fikovaná z kokryšta 1 izátu a potom zmiešaná v požadovanom pomere s jednou alebo niekoľkými zložkami skupiny B všeobecného vzorca I. Alternatívne sa môžu kombinácie podľa vynálezu pripraviť po izolácii zložky alebo zložiek skupiny B a zložky skupiny A všeobecného vzorca II zo zodpovedajúceho prírodného streptogramínu purifikáciou každej z týchto zložiek a potom zmiešaním puri f i kovaných zložiek v požadovaných pomeroch, ktoré boli vyššie definované.
Kombinácie podľa vynálezu môžu sa tiež spoločne vyzrážať v požadovaných pomeroch z roztoku zložiek všeobecného vzorca I a II (alebo alternatívne z roztoku kokryšta1 izátu a jednej zo zložiek všeobecného vzorca I alebo II) v metylizobutylketóne, acetóne alebo mety 1énch1 or ide, naliateho do hexánu, cyklohexánu alebo vody.
Príprava a separácia zložiek skupín A a B sa vykonáva fermentáciou a izoláciou zložiek z fermentačného rmutu metódou opísanou J.Preud'homme-om a kol. v Bull. Soc. Chim. Fr., zv.2, 585 (1968), v Antibiot. and Chemother., 5, 632 (1955) alebo 7, 606 (1957), v Chromatog. Sym., 2° Brusel, 181 (1962), v Antibiot. Ann., 728-784 (1954-55), v patente US 3 299 047 alebo v Streptogramine als Móde 1sys terne fur den Kationentransport
1 durch Membranen, Dissertation zur Erlangung des Doktorgrades der Matematisch-Naturwissenschaf11 ichen Facultät der Georg-August Universität zu Gottingen, Gottingen 1979 alebo postupmi, ktoré sú analogické s týmito postupmi alebo postupmi opísanými v ďalej uvedených príkladoch. Obzvlášť v prípade pristinamycínov sa separácia zložiek skupiny A a B uskutočňuje suspendovaním surového streptogramínu v organickom rozpúšťadle, akým je acetát (napríklad etylacetát), následným odfiltrovaním alebo odstredením surovej zložky skupiny A a extrakciou tejto zložky skupiny B v kyslom vodnom prostredí a následnou reextrakciou v ch 1órmety1énovom prostredí. Separácia zložiek skupín A a B môže byť tiež uskutočnená kyslou extrakciou roztoku surového streptogramínu v mety 1 izobuty1 ketóne a potom izoláciou extrakcií zložky B z vodnej fázy a izoláciou zložky skupiny A preci p itáciou z organickej fázy.
Po separácii, purifikácia zložiek skupiny B streptogramínov môže byť uskutočnená kryštalizáciou v alkohole, akým je napríklad etanol, metanol alebo izopropanol, v acetáte (napríklad v izopropy 1 acetáte alebo buty1acetáte) , v ketóne (napríklad v mety 1ety1 ketóne) alebo v acetón itri 1 e, alebo chromatograficky. Purifikácia zložiek skupiny A všeobecného vzorca II môže byť uskutočnená chromatograficky pri použití elučnej sústavy tvorenej zmesou acetonitrilu a vody.
Alternatívne sa príprava zložiek skupín A a B všeobecného vzorca II, resp. I uskutočňuje postupom opísaným vo francúzkom patente 2 689 518 a spočívajúcom vo fermentácii rozdelenej do nasledujúcich stupňov:
prvý stupeň (fakultatívny), mutagenéza na nese1ekt ívnom produkčnom mikroorganizme streptogramínov a druhý stupeň, selekcia selektívnych mikroorganizmov.
Neselektívnymi mikroorganizmami sú všeobecne Antinomy cetes a huby. Východzími mikroorganizmami, ktoré sú použiteľné pri tomto spôsobe, sú najmä neselektívne produkčné mikroorganizmy streptogramínov, zvoleného z množiny zahrnujúcej pristinamycín, virginiamycín, mukamyci n, ostreogrycín, viridogriseín, vernamycín a etamycín. Príklady použiteľných neselektívnych mikroorganizmov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 1.
Mikroorganizmy
Huby
M icromonospora sp.
Antibiotiká vernamyc í n
Streptomyces Streptomyces a 1borectus
Streptomyces Streptomyces Streptomyces Streptomyces Streptomyces griseus (NRRL2426) avendu1ae lodensis (AT CC 11415) mitakaensis (ATCC15297) ostreogriseus (ATCC27455) v i rg i n i amycí n viridogriseín etamyc í n ver namyci n m i kamyc í n ostreogrycín
Streptomyces pristinaespira1 i s (ATCC25486) pristinamycín
Streptomyces virginiae (ATCC13161) virginiamycín
Actinomyces
Actinomyces daghestanicus etamyc í n
Uvedená príprava sa uskutočňuje najmä pri použití mikroorganizmov zvolených z množiny zahrnujúcej Streptomyces alborectus, Streptomyces mitakaensis, Streptomyces pristinaespi ralis, Streptomyces ostreogriseus a Streptomyces virginiae.
3
Prvý stupeň prípravy spočíva v modifikácii neselektívneho mikroorganizmu v tom zmysle, aby sa zvýšila jeho globálna schopnosť produkovať antibiotikum alebo/a aby syntetizoval iba jednu z oboch zložiek streptograminov. Toho môže byť dosiahnuté genetickou modifikáciou (mutácia v úrovni génov s enzýmovou štruktúrou imp1 i kovaných biosyntézou alebo v úrovni sekvencii umožňujúcich expres i u takých štruktúrnych génov alebo podobne) alebo biochemickou modifikáciou (modifikácia post-translačného mechanizmu, alterácia retroinhibičného mechanizmu a podobne). Za tým účelom sa používajú rôzne mutagenézne nástroje:
fyzikálne činidlá: rentgenové paprsky, ultrafialové paprsky alebo chemické činidlá: alkylačné činidlá, akými sú napríklad: etylmetansu1fonát (EMS), N-metyl-N'-nitro-N-nitrosoguani d í n (Delič a kol., Mutation Res. 9 (1970) 167-182) alebo 4nitroch i no 1 í n-1-oxi d (NQO), bialkylačné činidlá, interkalačné činidlá, alebo ľubovoľný systém mutačnej inzercie do DNA a najmä transpozóny, integračné plazmidy, fágy alebo profágy, alebo tiež fúzie protoplastov (Cohen, Náture 268 (1977) 171-174).
Tieto nástroje (samotné alebo v kombinácii môžu byť aplikované na neselektívne mikroorgani zmy v stave spór, vyklíčených alebo klíčiacich spór alebo na mycélium. ľáto príprava môže tiež využívať manipuláciu (náhodných alebo riadených) umožňujúcich získať mikroorganizmy schopné selektívne produkovať jednu zložku streptograminov z neselektívnych mikroorgan i zrno v .
Druhý stupeň prípravy sa týka identifikácie a izolácie selektívnych mikroorganizmov. Tento stupeň môže byť uskutočne ný najmä použitím testu citlivosti voči určitému mikróbu. Jestvujú rôzne mikróby, ktoré sú špecificky senzitívne na zložky skupiny A alebo na zložky skupiny B streptogramínov: napríklad Bacillus subtilis (ATCC6633), Bacillus circulans, Bacillus cereus (Watanabe, J.Anti bio.Ser.A XIII(1) ( 1 960) 62 ), alebo C.xeroxis (citovaný Watanabe), ktoré sú špecificky senzitívne na zložky skupiny B, zatiaľčo Streptococcus agalactiae B96 (Antimicrob, Agents Chemoter. 10(5)(1976) 795), Micrococcus luteus (citovaná Pňikrylová) alebo Sarcina lutea (ATCC9341) sú špecificky citlivé na zložky skupiny A. Tiež je možné umelo pripraviť mikróby špecificky senzitívne na niektorú zložku streptogramínov a to inzerciou do mikróbu senzitívneho na obidve zložky streptogramínov génu s rezistenciou voči jednej z týchto zložiek. Niektoré z týchto génov už boli klonované (Le Goffic a kol., J.Antibio. XXX(8), 665 (1977); Le Goffic a kol., Ann. Microbiol. Inst. Pasteur 128B, 471 (1977); Solh a kol., Path. Biol. 32(5), 362(194) a také gény sa do jednotlivých mikróbov zavádzajú klasickými postupmi molekulárnej biológie. Selekčný stupeň môže byť tiež uskutočnený testom ELISA pri použití špecifických protilátok zložiek A alebo B alebo tiež analytickými postupmi, akými sú chromatografi a (kvapalinová chromatografi a, chromatografi a na tenkej vrstve a podobne). V prípade testu citlivosti voči mikróbu je navyše výhodné vyhodnotiť selekciu chromatografickým určením.
V rámci vynálezu je takto možné v priemyselnom meradle získať novú purifikovanú formu streptogramínu, ktorej obsah nečistôt a definícia a stálosť zloženia zodpovedá zákonným požiadavkám pre registračné konanie a ktorá má vyššiu účinnosť in vivo, zlepšenú b i od isponovateľnosť a nižšiu toxicitu. Táto nová kombinácia tak v mnohých krajinách umožní na rozdiel od minulej doby liečenie pri použití antibakteri á 1 ne účinných látok tejto skupiny zlúčenín.
Nová kombinácia zložky skupiny B streptogramínov všeobecného vzorca I a zložky skupiny A streptogramínov všeobecné
5 ho vzorca II vykazuje obzvlášť zaujímavú účinnosť in vivo voči gram-pozitívnym mikróbom. Bolo preukázané, že in vivo u myší má voči mikroorganizmu Staphy1ococcus aureus IP 8203 účinnosť pri perorálnych dávkach od 30 do 50 mg/kg.
Ďalej sú pre ilustráciu uvedené hodnoty DCso pri perorálnej aplikácii niekoľkých kombinácií zložiek všeobecných vzorcov I a II myšiam, ktoré boli experimentálne infikované mikroorganizmom Staphy1ococcus aureus IP 8203.
V nasledujúcej tabuľke 2 sú uvedené študované kombinácie, ktoré boli pripravené spoločnou kopreci p itácicu hexánom z roztoku zložiek všeobecných vzorcov I a II v metylizobutylketóne alebo v acetóne.
Tabuľka 2
Kombinácia produkt I/prcdukt II PI (príklad 1/PIIB (príklad 18) | DCso f mg/kg) p.o . |
10/90 | dl |
20/80 | 3 2 |
30/70 | 30 |
70/30 | 30 |
80/20 | 30 |
90/10 | 50 |
V nasledujúcej tabuľke 3 sú ilustrované kombinácie spoločne vykryštalizovaných produktov pripravené postupmi opísanými v príkladoch.
Tabuľka 3
Kombinácie spoločne vykryštalizovaných: produkt I/produkt II | OCso (mg/kg) p.o. |
PI/PIIB (príklad 9) | 38 |
PIA/PIIB (príklad 11) | 28 |
PIB/PIIB (príklad 12) | 32 |
PIC/PIIB (príklad 13) | 36 |
PID/PIIB (príklad 14) | 50 |
Faktor S/PIIB (príklad 15) | 32 |
Faktor S1/PIIB (príklad 16) | 50 |
Faktor S/PIIF (príklad 17) | 50 |
V nasledujúcej tabuľke 4 | je opísaná kombinácia, ktorá |
je pripravená vo forme fyzikálnej | zmesi práškov. |
Tabuľka 4
Kombinácia produktI/produkt II | DCso (mg/kg) p.o. |
PIA (príklad 1)/PIIB (príklad 18) 30/70 | 36 |
PIA (príklad 1)/PIIB (príklad 18) 50/50 | 40 |
Faktor S (príklad 5)/PIIB (príklad 18) 30/70 | 44 |
Navyše nie je nová kombinácia toxická: pri perorálnej dávke 150 mg/kg (2 podania) nemožno u myší pozorovať žiadnu známku tox i c i ty .
7
Keď sa v rámci vynálezu spoločne vykryšty1 izovaná kombinácia použije ako purifikačný prostriedok zložky všeobecného vzorca II, táto môže byť získaná kyslou extrakciou roztoku spoločne vykryštalizovanej zlúčeniny v ketóne (napríklad metylizobutylketón) a potom izoláciou extrakcií zložky skupiny A vyzrážaním z organickej fázy.
V nasledujúcej časti opisu bude vynález bližšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov jeho uskutočnenia, ktoré majú iba ilustračný charakter a nijako neobmedzujú predmet vynálezu, ktorý je jednoznačne vymedzený formuláciou patentových nárokov. V týchto príkladoch sú obsahy uvedené v hmotnostných percentách .
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 kg surového pristinamyc ínu /pristinamycí n IA (PIA): 20,7 %, p r i st inamycí n IB (PIB): 3,9 %, pristinamyc í n IC C PIC ) : 0,6 Ä, pristinamycín ID (PID): 0,3 %, pristinamycín IIB (PIIB) : 8 %, pristinamycín IIA (PIIA): 45 %, pristinamycín IIF (PUF): menej ako 0,5 % (neurčený), pristinamycín IIG (PIIG): menej ako 0,5 % (neurčený)/ sa suspenduje v 210 litroch etylacetátu a mieša po dobu 15 hodín pri teplote prostredia. Suspenzia sa sfiltruje a ety1acetátový filtrát sa dva razy extrahuje 20 litrami 1N kyseliny sírovej a potom 20 litrami destilovanej vody. Zlúčené vodné fázy sa šesťkrát premyjú 15 litrami etylacetátu, nato sa ich pH nastaví na hodnotu 7 pridaním 30 litrov 10 % hydrogénuh1 i č i tanú sodného a potom sa extrahujú tri razy 30 litrami mety 1énch1 or idu. Mety 1énch1 or idové fázy sa zlúčia a premyjú 10 litrami destilovanej vody. Mety 1énch1 or i d sa potom oddestiluje a nahradí 50 litrami etanolu. Zmes sa potom zahrieva k varu pod spätným chladičom v prítomnosti 0,8 kg aktívneho uhlia L3S po dobu 30 minút. Po filtrácii a dvojnásobnom premytí 5 litrami etanolu sa zmes ochladí v priebehu 15 hodín až na teplotu 10 °C. Po jednej hodine na teplote 10 °C sa suspenzia sfiltruje a tri razy premyje 7 litrami etanolu. Po vysušení pevného podielu pri teplote 40 °C pri zníženom tlaku sa získa 5,7 kg puri f i kovaného pristinamycínu I (ďalej je nazývaný PI).
Čistota: 9δ,8 % (PIA: 81,1 %, PIB: 12 %, PIC: 2,6 %, PID: 1,1 %); Výťažok vztiahnutý na PIA: 74 %.
500 g puri f i kovaného PI sa vyberie 9 litrami 1,2-dichlóretánu, nato sa pridá 1,5 ekvivalentu anhydridu kyseliny jantárovej a 0,015 ekvivalentu dimetylaminopyridínu. Získaný roztok sa udržiava po dobu jedného týždňa pri teplote 20 ΰ0, nato sa zavedie do kolóny obsahujúcej 10 kg silikagélu (20 až •15 pm, výška stĺpca: 1 m a priemer stĺpca: 20 cm). Elúcia sa uskutočňuje perkoláciou zmesi 1,2-dichlóretánu a metanolu po dobu 6 hodín pri prietoku 18 litrov za hodinu. Obsah metanolu (obsah vody 5 %) sa zvyšuje v priebehu chromatografi e z 0 na 4 %. Odoberá sa 47 frakcií o objeme 2,4 litra.
Frakcie 5 až 15 sa zlúčia, 1,2-di ch 1 óretán sa odparí a nahradí 5 litrami etanolu. Po kryštalizácii sa získa 365 g PIA č i stoty 99,8 %.
Príklad 2
Frakcie 36 až 39 odoberané pri chromatografi i opísanej v príklade 1 sa zlúčia a 1,2-di ch 1óretán sa oddestiluje, pričom sa takto získa 210 g pevného podielu. 40 g tohoto pevného podielu sa vyberie 8 litrami vody, ku ktorej sa pridá 9 cm3 10N kyseliny chlorovodíkovej. Po troch hodinách zahrievania na teplotu 90 °C sa roztok neutralizuje na hodnotu pH 6,5 pridaním hydrogénuh1 i č i tanú sodného. Roztok sa extrahuje trikrát 1 litrom etylacetátu a získaný extrakt sa dva razy premyje
0,2 litra vody. Po spracovaní aktívnym uhlím sa odparí etylacetát a nahradí sa 600 cm3 etanolu. Po rekryšta1 izáci i sa získa 20 g PIB čistoty 97 «.
Príklad 3
Frakcie 22 až 26 odoberané pri chromatografi i opísanej v príklade 1 sa zlúčia a 1 ,2-di ch 1óretán sa odparí, pričom sa získa 139 g pevného produktu. Tento pevný produkt sa vyberie minimálnym množstvom 1 , 2-di ch 1óretánu a zmes sa zavedie na stĺpec silikagélu. Elúcia sa uskutočňuje perkoláciou zmesi 1,2-di ch 1óretánu a metanolu po dobu 6 hodín pri prietoku 18 litrov za hodinu. Obsah metanolu (obsah vody 5 %) sa v priebehu ch romatografi e zvýši z 0 na 5 %. odoberá sa 48 frakcií o objeme 2,4 litra. Frakcie 38 až 43 sa odparia a pevný zvyšok sa vyberie 300 cm3 etanolu. Po rekryšta 1 izáci i sa získa 22 g PI obsahujúceho 40 % PIC. Následné chromatografi e na silikagéle (20 až 45 pm) pri použití elučnej sústavy tvorenej zmesou metylénchloridu a metanolu v objemovom pomere 98/2 poskytnú 5 g pevného produktu, ktorý po vytrepaní do mety 1 izobuty1 ketónu a rekryšta1 izáci i z etanolu má obsah PIC rovný 95 %.
Príklad 4
1000 g PI získaného postupom opísaným v príklade 1 sa rozpustí v minimálnom množstve chloroformu a purifikuje v nás' ledných frakciách na stĺpci silikagélu (20 až 45 pm). Po elúcii chloroformom obsahujúcim 2 až 5 % metanolu sa získa produkt, ktorý sa zahustí do sucha. Tento produkt sa potom purifikuje dvomi následnými priechodmi stĺpcom živice D i a i onR per kolovaným zmesou acetonitrilu a vody v objemovom pomere 60/40. Frakcie sú monitorované chromatograficky. Frakcie obsahujúce PID sa zlúčia a zahustia do sucha. Takto sa získajú asi 3 g produktu obsahujúceho 60 % PID. Dodatočná ourifikácia sa uskutoč ňu je proti prúdu chromatografiou pri použití zmesi rozpúšťadiel tvorenej mety 1 izobuty1 ketónom, acetónom a kyselinou mravčou v objemovom pomere 40/2/40. Po koncentrácii do sucha frakcií obsahujúcich PID sa získa 1 g pevného produktu obsahujúceho 95 % PID.
Príklad 5
400 g Staphi 1omycínuR (vo forme tabliet - východzie zloženie: v irgi n iamycí n S1 (S1): 3,4 %, v i rg i n iamycí n S4 (S4):
0,9 %) sa zavedie do 4 litrov vody.
Tablety sa dezintegrujú miešaním po dobu 15 minút pri teplote 20 °C. Pridá sa 1 liter mety 1énch1 or idu a v miešaní sa pokračuje ešte po dobu jednej hodiny. Metylénchloridová fáza sa potom dekantuje a sfiltruje, nato sa v priebehu 30 minút naleje do 5 litrov miešaného hexánu. Po jednohodi novom miešaní sa suspenzia sfiltruje, pričomm sa odoberá pevný podiel, ktorý sa trikrát premyje 250 cm3 hexánu. Po vysušení sa získa 52 g pevného produktu, ktorý sa suspenduje v 370 vm3 etylacetátu. Potom sa uskutočnia dve následné intenzívne miešania pri teplote 20 ° v dĺžke 10 hodín. Filtrát zodpovedajúci každému z oboch miešaní sa zahustí k suchu, nato sa rozpustí v 850 cm3 metanolu zahrievaného na teplotu varu pod spätným chladičom. Po postupnom znížení teploty až na -20 °C v priebehu 16 hodín sa filtráciou izoluje pevný podiel, ktorý sa premyje malým množstvom metanolu. Po vysušení pevného podielu pri teplote 35 °C a pri zníženom tlaku sa získa 9 g faktoru S (virgin i amyc í n S) .
Čistota: 96 % (S1: 75,4 %, S4: 20,6 %) .
Výťažok vztiahnutý na faktor S1 (v i r g i n iamycí n S1): 50 %.
Príklad 6 g faktoru S získaného postupom opísaným v príklade sa prevedie do roztoku v acetonitríle v množstve zodpovedajúcom koncentrácii 125 mg/cm3 a purifikuje v 4 operáciách chromatografiou na stĺpci produktu Nuc1eosi 115C8R (výška stĺpca 25 cm a priemer stĺpca 2,54 cm) pri nástreku 2 cm3 a pri použití elučnej sústavy tvorenej zmesou vody a acetonitrilu v objemovom pomere 60/40 a prietoku 7,5 cm3 za minútu. V každom prípade sa odoberá 120 cm3 eluátu obsahujúceho faktor S1, čo je celkom 480 cm3. Chromatografi a sa opakuje štyrikrát, aby sa spracoval celkom 1 g faktoru S. Takto sa odoberá objem asi 500 cm3 obsahujúci faktor S1. Acetonitril sa oastráni v rotačnej odparke. Vodná fáza sa trikrát extrahuje 50 cm3 d i ch 1órmetánu. Mety 1énch1 or idové fázy sa zlúčia, premyjú 50 cm3 destilovanej vody, vysušia nad síranom sodným a sfiltrujú. Dichlórmetán sa odstráni v rotačnej odparke pri zníženom tlaku (665 Pa). Takto sa získa 0,67 g faktoru S1 s čistotou 9 3,6 % .
Príprava surových zložiek skupiny A
Príklad 7
500 g surového pri s t inamyc ínu /pristinamycí n ΙΑ (PIA): 20,7 %, pristinamycín IB (PIB): 3,9 %, pristinamycí n IC (PIC): 0,6 %, pristinamycí n ID (PID): 0,3 %, pristinamycín IIB (PIIB): 8 %, pristinamycí n IIA (PIIA): 45 %/ sa uvedie do roztoku v 50 litroch mety 1 izobuty 1 ketónu. Tento roztok sa päťkrát extrahuje vodnou fázou tvorenou 2,5 litra vody a 2,5 litra 1N kyseliny sírovej a potom premyje trikrát 10 litrami vody. Metylizobutylketón sa potom spracuje 7,5 litra vodného roztoku hydrogénuhličitanu sodného o koncentrácii 35 g/1 a potom premyje 5 litrami vody. Pokaždý raz sa vodná fáza zmieša s organickou fázou, dekantuje a oddelí.
Získaná organická fáza sa uvedie do styku so 750 g oxidu hlinitého, sfiltruje, zahustí až na objem asi 4 litrov a vyberie 5 objemami hexánu. Vylúčená zrazenina sa odfiltruje η ο a vysuší. Získa sa 300 g produktu, ktorý sa suspenduje v 1 litri izopropano1 u. Po miešaní pri teplote 55 “C po dobu 45 minút sa suspenzia sfiltruje pri teplote 4 °C. Filtračné materské lúhy sa zahustia do sucha, vyberú 500 cm3 mety 1 izobuty 1 ketónu, do ktorého sa naleje 5 objemov hexánu. Zrazenina sa odfiltruje, premyje hexánom a vysuší pri zníženom tlaku pri teplote 40 °C. Získa sa 69 g surového PIIB obsahujúceho 36 % PIIB a 6 % PIIA a neobsahujúceho už PIA.
Príklad 8 g surového PIIB získaného v predchádzajúcom príklade sa purifikuje v niekoľkých operáciách chromatograficky na stĺpci produktu Nuc1eosi 15C8R (priemer stĺpca 5 cm, výška stĺpca 30 cm) pri použití elučnej sústavy tvorenej zmesou vody a acetonitrilu v objemovom pomere 60/40. Takto sa získa 250 mg pristinamycínu IIF ÍPIIFF).
Príprava spoločne vykryštalizovaného produktu
V nasledujúcich príkladoch bolo preukázané, že difrakčné rentgenové spektrum spoločne vykryštalizovaného produktu je odlišné od spektra zložky skupiny B, ktorá vykryšty1 izova 1 a samotná v rovnakom rozpúšťadle, pokiaľ táto zložka jestvuje.
Príklad 9
Produkt PIIB v surovom stave získaný v predchádzajúcom príklade 7 sa rozpustí v 190 cm3 acetónu. K získanému roztoku sa pridá 33 g puri f i kovaného PI (PIA: 81,1 %, PIB: 12 %, PIC: 2,6 %, PID: 1,1 x). Po 17 hodinách miešania pri teplote 20 °C sa získa suspenzia, ktorá sa sfiltruje pri teplote 4 °C. Produkt sa premyje a vysuší. Po rekryšta1 izáci i z acetónu obsahujúceho 100 g produktu v jednom litri acetónu sa získa 10 g bielych kryštálov obsahujúcich 55 % PI IB + PIIF + PIIG a 43 %
PIA + PIB + PIC + PID.
Príklad 10
250 v príklade roztoku sa mg purifikovaného PIIB získaného postupom opísaným sa pridá
2,6 %, °C, rozpustí v 17 cm3 etylacetátu.
300 mg purifikovaného PI (PIA: PID: 1,1 %). Po 20 hodinách filtrácii, premytí
K získanému %, PIC: teplote 20 b i e 1ych kryštálov.
Obsah PIIB+PIIF+PIIG: 56 , z toho
%.
Obsah PIA + PIB + PIC + PID:
a vysušení sa
81,1 %, PIB: miešania pri získa 125 mg obsah PIIB: 5*1
0/ /o ·
Príklad 11
500 mg PIIB v čistom stave získaného postupom opísaným v príklade 18 sa rozpustí v 5 cm3 acetónu. K roztoku sa pridá 480 mg PIA (čistota: 99,8 %). Zmes sa mieša po dobu 20 hodín pri teplote 20 °C, nato sa sfiltruje. Po premytí 1 cm3 acetónu a vysušení po dobu 30 hodín pri teplote 40 °C pri zníženom tlaku (nižší ako 1 kPa) sa získa 590 mg bielych kryštálov. Obsah: P11B + P11F + P11G: 56 %, z toho obsah PIIB 54 %.
Obsah PIA: 43 %.
Materský lúh z predchádzajúcej kryštalizácie sa vyberie a dcplní novou šaržou 560 mg PIIB. Hmotnostný pomer PIIB/PIA je blízky 4. Po 20 hodinách miešania, filtrácii, premytí a vysušení sa získa 195 mg kryštálov ktorých čistota a zloženie sú rovnaké ako čistota a zloženie kryštálov pochádzajúcich z prvého spracovania.
Príklad 12
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, avšak s tým, že sa PIA nahradí 480 mg PIB (čistota 97 S), pričom sa získa 820 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PIIB+PIIF+PIIG tvorí 56 % (z toho obsah PIIB = 54 %) a ktorých obsah PIB tvorí 43 %.
Príklad 13
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, pričom sa pri ‘ použití 680 mg PIIB a 580 mg PIC (čistota 95 %) v 4 cm3 acetónu získa 315 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PIIB+PIIF+ * PIIG tvorí 57 % (z toho obsah PIIB = 55 ä) a ktorých obsah PI tvorí 42 % ( z toho obsah PIC tvorí 37 %).
Príklad 14
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, avšak s výnimkou, ktorá je v tom, že sa PIA nahradí 480 mg PID (čistota 95 «), pričom sa získa 475 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PIIB+PIIF+PIIG tvorí 55 % (z toho obsah PIIB tvorí 53 %) a ktorých obsah PID tvorí 39 %.
J
Príklad 15
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, pričom sa pri 4 použití 450 mg PIIB a 380 mg faktoru S (S1: 75,4 %, S4: 20,6 S) v a cm3 acetónu získa 550 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PIIB+PIIF+PIIG tvorí 58 % (z toho obsah PIIB tvorí 56 %) a ktorých obsah faktoru S tvorí 41 % (z toho obsah S1 tvorí 37 %).
Príklad 16
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, ale s výnimkou, ktorá je v tom, že sa PIA nahradí 480 mg faktoru S1, pričom sa získa 750 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PIIB+PIIF+PIIG tvorí 58 % (z toho obsah PIIB tvorí 54 ä) a ktorých obsah faktoru S1 tvorí 41 %.
Príklad 17
Postupuje sa rovnako ako v príklade 11, pričom sa pri použití 224 mg PUF a 192 mg faktoru S v 2 cm3 acetónu získa • 220 mg bielych kryštálov, ktorých obsah PUF tvorí 55 % a ktorých obsah faktoru S tvorí 39 % (z toho 31 % faktoru S1 a 5 % faktoru S4).
Rentgenové difrakčné diagramy produktov z príkladov 9 až 17
V nasledujúcej tabuľke 5 sú uvedené relatívne intenzity základných čiar. Tieto rentgenové difrakčné diagramy boli zmerané d i fraktometrom Phillips PW1 700 s kobaltovou antikatódou. Referenčná hodnota 100 je priradená čiare pri 15,8 Á. Uvedené relatívne hodnoty čiar sa určia zmeraním výšky každej čiary po odčítaní kontinuálneho pozadia.
Tabuľka 5
interplanárna vzdialenosť | Produkt z príkladu: | |||||||
O (A) | Pr. 9 | Pr. 11 | Pr,12 | Pr. 13 | Pr. 14 | Pr. 15 | Pr. 16 | Pr. 17 |
15,8 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
11,8 | 40 | 34 | 35 | 32 | 43 | 28 | 36 | 21 |
10,3 | 69 | 52 | 63 | 65 | 50 | 70 | 80 | 87 |
9,7 | 38 | 45 | 47 | 44 | 43 | 40 | 49 | 45 |
6,4 | 44 | 41 | 51 | 41 | 37 | 40 | 51 | 39 |
6,1 | 38 | 41 | 40 | 38 | 43 | 30 | 40 | 35 |
5,9 | 75 | 64 | 70 | 63 | 67 | 74 | 89 | 71 |
5,8 | 38 | 39 | 47 | 49 | 50 | 44 | 54 | 35 |
5,2 | 92 | 75 | 79 | 71 | 70 | 70 | 91 | 81 |
5,0 | 67 | 59 | 60. | 60 | 57 | 54 | 69 | 52 |
4,7 | 50 | 43 | 53 | 49 | 47 | 50 | 40 | 1 42 |
Uvedené rentgenové difrakčné diagramy sú obdobné pre ľubovoľne spoločne vykryštalizované produkty (interp1anárne vzdialenosti hlavných čiar sa výrazne nelíšia).
Purifikácia zložky skupiny A
Príklad 18
9,3 g produktu získaného v príklade 9 sa rozpustí v 490 cm3 mety 1 izobuty1 ketónu. Tento roztok sa extrahuje dvakrát 370 cm3 vodného roztoku (0,5N) kyseliny sírovej, nato sa dvakrát premyje 150 cm3 vody. Organická fáza sa potom zahustí až na objem asi 80 cm3 a takto zahustený podiel sa naleje do 5 objemov hexánu. Vylúčená zrazenina sa premyje, sfiltruje a vysuší. Za účelom eliminácie mety 1 izobuty1 ketónu sa produkt vyberie acetónom k dosiahnutiu koncentrácie 100 g/1, roztok sa naleje do 10 objemov hexánu, premyje a vysuší. Získa sa 3,5 g produktu obsahujúceho purifikovaný P11B, ktorý už neobsahuje PI.
Obsah PIIB + PIIF + PIIG: asi 95 %, z toho obsah PIIB: 92 Sí.
Vynález sa rovnako týka farmaceutických kompozícií použiteľných v humánnej alebo veterinárnej medicíne, ktoré ako účinnú látku obsahujú novú purifikovanú kombináciu streptogramínov obsahujúcu aspoň jednu zložku skupiny B streptogramínov združenú so zložkou skupiny A všeobecného vzorca II v čistom stave alebo v prítomnosti jedného alebo niekoľkých kompatibilných a farmaceutický prijateľných riedidiel alebo prísad. Tieto kompozície môžu byť použité perorálne alebo topicky. Môžu obsahovať kombinácie podľa vynálezu v stave fyzikálnej zmesi práškov, kopreci p itátu alebo kokryšta1 izátu.
Ako kompozície pre perorálne podanie môžu byť použité tablety, želatínové tobolky, pilulky, prášky získané lyofi 11 — zácioou alebo granule. V týchto kompozíciách môže byť účinná látka podľa vynálezu zmiešaná s jedným alebo niekoľkými inertnými riedidlami alebo prísadami, akými sú sacharóza, laktóza alebo škrob. Tieto kompozície môžu tiež obsahovať iné látky než riedidlá, napríklad mazivo, ako napríklad stearát horečnatý.
Kompozíciami pre topické použitie môžu byť napríklad krémy, pomády alebo lotiony.
V rámci humánnej alebo veterinárnej terapie sú kompozície podľa vynálezu obzvlášť použiteľné pre liečenie infekcií bakteriálneho pôvodu, najmä infekcií spôsobených gram-ροζ i tívnymi kokmi: infekcie stafylokokmi (najmä infekcie stafylokokmi rezistentnými na methi c i 11 i n), infekcie streptokokmi (najmä pneumokokmi rezistentnými na penicilín a makrolidy). ľieto kompozície sú tiež vhodné na liečenie infekcií spôsabených mikroorganizmami Hemophilus, Moraxe 1 1 a catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum.
Kompozície podľa vynálezu sa môžu použiť najmä pre liečenie infekcií horného a dolného dýchacieho traktu (napríklad pre liečenie pľúcnych infekcií), pri liečení kožných infekcií, pri dlhodobom liečení kostných a klbnych infekcií, pri liečení alebo profilaxii endokard i t ídy v zubnej a urinárnej chirurgii, pri liečení chorôb prenosných sexuálnym stykom, ako i pri liečení bakteriálnych a parazitných infekcií sprevádzajúcich AIDS a pri profylaxii rizika stafylokokovej infekcie i pacientov s potlačenou imunitnou odozvou.
Obvykle budú podávané dávky účinných látok podľa vynálezu určené ošetrujúcim lekárom, pričom tieto dávky budú závisieť na veku, hmotnosti, stupni zasiahnutia infekciou a na ostatných charakteristických faktoroch liečeného pacienta. Všeobecne sa budú tieto dávky pohybovať medzi 0,4 a 3,5 g účinnej látky, pričom tieto dávky sú vstiahnuté na perorálne podanie dvoch alebo troch dielčich dávok denne dospelému pacientovi.
Nasledujúce príklady ilustrujú neobmedzujúcim spôsobom kompozície podľa vynálezu.
Príklad A
Obvyklými technikami sa pripravia nepriehľadné želatínové tobolky obsahujúce 250 mg spoločne vykryštalizovanej kombinácie PIB/PIIB.
Príklad B
Obvyklými technikami sa pripravia nepriehľadné želatínové tobolky obsahujúce 250 mg spoločne vykryštalizovanej kombinácie faktor S/PIIB.
Príklad C
Obvyklými technikami sa pripravia tablety obsahujúce
334 mg účinnej látky a majúcej nasledovné zloženie:
PIB/PIIB (45%/55%) | 384 | mg | |
Hydroxypropylmetylcelulóza | 25 | 9 | |
Stearát horečnatý | 35 | mg | |
Koloidná s i 1 ika | 14 | mg | |
Škrob | doplniť na | 700 | mg |
Príklad D
Obvyklými technikami | sa pripravia tablety | obsahujúce | |
384 mg účinnej látky a majúc | ej nasledovné zloženie: | ||
Faktor S/PIIB (45SK/552S) | 384 | mg | |
Hydroxypropylmetylcelulóza | 25 | g | |
Stearát horečnatý | 35 | mg | |
Koloidná s i 1 i ka | 14 | mg | |
Škrob | doplniť na | 700 | mg. |
7Ψ
Claims (14)
- Purifikovaná forma streptograminov, vyznačená tým, že je tvorená kombináciou jednej alebo niekoľkými zložkami skupiny B streptograminov všeobecného vzorca v ktorom Ai znamená skupinu všeobecného vzorca aJebo v ktorom R' znamená atóm vodíka alebo hydroxy-skupinu Y a znamená atóm vodíka, metylamínovú skupinu alebo dimetylamínovú skupinu,R znamená etylovú skupinu alebo v prípade, keď R' znamená atóm vodíka, R môže tiež znamenaať metylovú skupinu aRi a R= znamenajú atóm vodíka, a lebo tiežAi znamená skupinu vzorca znamená izobutylovú skupinu aR, znamená hydroxy-skupinu a znamená metylovú skupinu, a jednej alebo niekoľko minoritných zložiek skupiny A streptogram í nov všeobecného vzorcaR v ktorom R znamená atóm vodíka alebo metylovú skupinu alebo etylovú skupinu, v stave kokryšta1 izátu, kopreci p itátu alebo fyzikálnej zmesi práškov.
- 2. Purifikovaná forma streptogramínov podľa nároku 1, v yznačená tým, že obsahuje menej ako 6 % nečistôt.* ;
- 3. Purifikovaná forma streptogramínov podľa nároku 1 alebo «· 2, vyznačená tým, že je tvorená kombináciou jednej alebo niekoľkých zložiek skuoiny B streptogramínov a jednej alebo niekoľkých minoritných zložiek skupiny A streptogramínov definovaných v nároku 1 vo vzájomnom hmotnostnom pomere 10/90 až 90/10 a v stave kopreci p itátu alebo fyzikálnej zmesi práškov.
- 4. Purifikovaná forma streptogramínov podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačená tým, že je tvorená kombináciou jednej alebo niekoľkých zložiek skupiny B streptogramínov a jednej alebo niekoľkých minoritných zložiek skupiny A streptogramínov definovaných v nároku 1 vo vzájomnom hmotnostnom pomere 20/S0 až 80/20 a v stave kopreci p itátu alebo fyzikálnej zmesi práškov.
- 5. Purifikovaná forma streptogramínov podľa nároku 1 alebo 2, vyznačená tým, že sa jedná o spoločne vykryštalizovanú zmes jednej alebo niekoľkých zložiek skupiny B streptogramínov a jednej alebo niekoľkých minoritných zložiek skupiny A streptogramínov definovaných v nároku 1 v molárnom pomere asi 1/2.
- 6. Použitie spoločne vykryštalizovanej zmesi podľa nároku 5 pre prípravu puri f i kovanéj formy streptogramínov podľa niektorého z nárokov 1 až 4.
- 7. Použitie spoločne vykryštalizovanej zmesi podľa nároku 5 pre purifikáciu minoritnej zložky skupiny A streptogramínov definovanej v nároku 1.* •
- 8. Spôsob prípravy puri f i kovanéj formy streptogramínov pod« ľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačený tým, že sa spoločne vykryštalizujú zložka alebo zložky skupiny A streptogramínov so zložkou alebo zložkami skupiny B streptogramínov, pričom uvedené zložky sú definované v nároku 1, a následne sa prípadne k takto získanej spoločne vykryštalizovanej zmesi pridá vhodná zložka alebo vhodné zložky skupiny A alebo B pri vzniku kombinácie s požadovanými obsahmi zložiek .
- 9. Spôsob purífikácie minoritnej zložky skupiny A streptogramínov definovanej v nároku 1, vyznačený tým, že sa pripraví spoločne vykryštalizovaná zmes tejto zložky s jednou alebo niekoľkými zložkami skupiny B streptogramínov, a následne sa spracovaním v kyslom prostredí odstráni zložka alebo zložky skupiny B.
- 10. Purifikovaná zložka skupiny A streptogramínov definovaná v nároku 1 a získaná prostredníctvom spoločne vykryštalizovanej zmesi podľa nároku 5.
- 11. Zložka skupiny A streptogramínov všeobecného vzorcaA.v ktorom R znamená atóm vodíka alebo etylovú skupinu.
- 12. Použitie jednej alebo niekoľkých minoritných zložiek skupiny A streptogramínov definovaných v nároku 1 pre prípravu kokryštal izátov s jednou alebo niekoľkými zložkami skupiny B streptogramínov alebo ich derivátov.
- 13. Spoločne vykryštalizované zmesi tvorené jednou alebo niekoľkými zložkami skupiny B streptogramínov alebo ich derivátov a jednou alebo niekoľkými minoritnými zložkami skupiny A streptogramínov definovaných v nároku 1.
- 14. Farmaceutická kompozícia, vyznačená tým, é že obsahuje purifikovanú formu streptogramínov podľa niektoré- • ho z nárokov 1 až 5 v čistom stave alebo v prítomnosti ľubovoľného kompatibilného a farmaceutický prijateľného riedidla ' alebo ľubovoľnej kompatibilnej a farmaceutický prijateľnej pri sady.
Applications Claiming Priority (5)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9301787A FR2701709B1 (fr) | 1993-02-17 | 1993-02-17 | Forme purifiée de streptograminés, sa préparation et les compositions pharmaceutiques qui la contiennent. |
APAP/P/1994/000660A AP520A (en) | 1993-02-17 | 1994-08-01 | Purified form of streptogramins, its preparation and pharmaceutical compositions containing it. |
CN94195158A CN1159197A (zh) | 1993-02-17 | 1994-08-12 | 链阳菌素的纯化形式、其制备和含有它的药物组合物 |
PCT/FR1994/001006 WO1996005219A1 (fr) | 1993-02-17 | 1994-08-12 | Forme purifiee de streptogramines, sa preparation et les compositions pharmaceutiques qui la contiennent |
OA60964A OA10400A (fr) | 1993-02-17 | 1997-02-07 | Forme purifiée de streptogramines sa préparation et les compositions pharmaceutiques qui la contiennent |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK18494A3 true SK18494A3 (en) | 1995-02-08 |
Family
ID=33437085
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK184-94A SK18494A3 (en) | 1993-02-17 | 1994-02-15 | Purificated form of streptogamides, method of its preparing and pharmaceutical compositions containing this form |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPH06298664A (sk) |
AU (1) | AU678785B2 (sk) |
BE (1) | BE1006554A3 (sk) |
BR (1) | BR9408613A (sk) |
CA (1) | CA2115807A1 (sk) |
CZ (1) | CZ285541B6 (sk) |
ES (1) | ES2081763B1 (sk) |
FI (1) | FI111009B (sk) |
FR (1) | FR2701709B1 (sk) |
GB (1) | GB2275269B (sk) |
GR (1) | GR1002385B (sk) |
HU (1) | HUT66821A (sk) |
IL (1) | IL108641A (sk) |
IT (1) | IT1269214B (sk) |
LU (1) | LU88454A1 (sk) |
NO (1) | NO940533D0 (sk) |
NZ (1) | NZ250884A (sk) |
PL (1) | PL174835B1 (sk) |
PT (1) | PT101460B (sk) |
SK (1) | SK18494A3 (sk) |
ZA (1) | ZA941024B (sk) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2723373B1 (fr) | 1994-08-02 | 1996-09-13 | Rhone Poulenc Rorer Sa | Forme purifiee de streptogramines, sa preparation et les compositions pharmaceutiques qui la contiennent |
FR2841563B1 (fr) * | 2002-06-28 | 2006-09-01 | Aventis Pharma Sa | Nouveaux variants du polypeptide papm de bacteries du genre streptomyces |
ITUB20169994A1 (it) * | 2016-01-14 | 2017-07-14 | Phf Sa | Nuove forme cristalline di farmaci immunomodulatori |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2549065B1 (fr) * | 1983-07-13 | 1985-10-25 | Rhone Poulenc Sante | Nouveaux derives de synergistines, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent |
FR2619008B1 (fr) * | 1987-08-03 | 1990-06-29 | Cird | Utilisation de synergistines dans des compositions pharmaceutiques ou cosmetiques anti-acneiques |
FR2674539B1 (fr) * | 1991-03-28 | 1993-05-21 | Rhone Poulenc Rorer Sa | Procede de preparation enzymatique de macrolactone. |
FR2689518B1 (fr) * | 1992-04-01 | 1995-04-07 | Rhone Poulenc Rorer Sa | Microorganismes, procédé de préparation et utilisation. |
-
1993
- 1993-02-17 FR FR9301787A patent/FR2701709B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1994
- 1994-01-20 LU LU88454A patent/LU88454A1/fr unknown
- 1994-02-03 IT ITMI940192A patent/IT1269214B/it active IP Right Grant
- 1994-02-14 AU AU55100/94A patent/AU678785B2/en not_active Ceased
- 1994-02-14 PT PT101460A patent/PT101460B/pt not_active IP Right Cessation
- 1994-02-14 IL IL10864194A patent/IL108641A/en not_active IP Right Cessation
- 1994-02-15 ZA ZA941024A patent/ZA941024B/xx unknown
- 1994-02-15 SK SK184-94A patent/SK18494A3/sk unknown
- 1994-02-15 CZ CZ94326A patent/CZ285541B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-02-15 GR GR940100078A patent/GR1002385B/el not_active IP Right Cessation
- 1994-02-15 NZ NZ250884A patent/NZ250884A/en unknown
- 1994-02-16 NO NO940533A patent/NO940533D0/no unknown
- 1994-02-16 ES ES09400294A patent/ES2081763B1/es not_active Expired - Fee Related
- 1994-02-16 BE BE9400182A patent/BE1006554A3/fr not_active IP Right Cessation
- 1994-02-16 JP JP6040579A patent/JPH06298664A/ja active Pending
- 1994-02-16 HU HU9400447A patent/HUT66821A/hu unknown
- 1994-02-16 CA CA002115807A patent/CA2115807A1/fr not_active Abandoned
- 1994-02-16 PL PL94302250A patent/PL174835B1/pl unknown
- 1994-02-16 FI FI940717A patent/FI111009B/fi not_active IP Right Cessation
- 1994-02-17 GB GB9403057A patent/GB2275269B/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-08-12 BR BR9408613A patent/BR9408613A/pt not_active Application Discontinuation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6384014B1 (en) | Purified form of streptogramines, preparation of same and pharmaceutical compositions containing them | |
EP2125850B1 (en) | Macrocyclic polymorphs, compositions comprising such polymorphs, methods of manufacture and use thereof | |
US7632918B2 (en) | Semi-synthetic glycopeptides with antibiotic activity | |
TW200940083A (en) | Novel semi-synthetic glycopeptides as antibacterial agents | |
US5726151A (en) | Purified form of streptogramins, its preparation and pharmaceutical compositions containing it | |
WO2011140009A1 (en) | Methods of using semi-synthetic glycopeptides as antibacterial agents | |
JP2010513512A (ja) | アミノチアゾール大環状分子、抗菌化合物としてのその使用およびその製造法 | |
SK18494A3 (en) | Purificated form of streptogamides, method of its preparing and pharmaceutical compositions containing this form | |
KR100333185B1 (ko) | 정제형스트렙토그라민및그의제법 | |
AP520A (en) | Purified form of streptogramins, its preparation and pharmaceutical compositions containing it. | |
JP2016501232A (ja) | 新規ランチビオティック誘導体およびその調製プロセス | |
US20090312262A1 (en) | Peptide compound with biological activity, its preparation and its applications | |
AU2012244278C1 (en) | Macrocyclic polymorphs, compositions comprising such polymorphs, and methods of use and manufacture thereof |