SK16352002A3 - Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby - Google Patents

Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby Download PDF

Info

Publication number
SK16352002A3
SK16352002A3 SK1635-2002A SK16352002A SK16352002A3 SK 16352002 A3 SK16352002 A3 SK 16352002A3 SK 16352002 A SK16352002 A SK 16352002A SK 16352002 A3 SK16352002 A3 SK 16352002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
base member
sleeve core
core
base
small caliber
Prior art date
Application number
SK1635-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286657B6 (sk
Inventor
Hans Baumgartner
Rolf Schneider
Carl Hug
Donald Meyer
Original Assignee
Ruag Munition
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruag Munition filed Critical Ruag Munition
Publication of SK16352002A3 publication Critical patent/SK16352002A3/sk
Publication of SK286657B6 publication Critical patent/SK286657B6/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B12/00Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material
    • F42B12/02Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect
    • F42B12/34Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect expanding before or on impact, i.e. of dumdum or mushroom type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Metal Extraction Processes (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Description

Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby
Oblasť techniky
Vynález sa týka streliva malého kalibru v súlade s predvýznakovou časťou patentového nároku.
Doterajší stav techniky
Všeobecne je velmi dobre známe, že vysoká schopnosť prieniku streliva používaného pri určitých policajných zásahoch často vedie k čistému priestrelu, takže sa účinne nezabráni zasiahnutej osobe v odpore a/alebo je táto osoba schopná uniknúť. Odrazené strely vedú tiež k dezintegrácii streliva a často ohrozujú nezúčastnené osoby. Okrem toho, obvykle používané strely majú olovené jadro, ktoré má neprijateľný a nepriaznivý dlhotrvajúci účinok na zasiahnutú osobu a na životné prostredie.
Je známa strela pre ručné zbrane (EP-B1-0 636 853) , ktorá obsahuje valcový základový člen z kovu, ktorého vodiaci koniec má tvar ogiválny tvar alebo tvar zrezaného kužeľa, a balistický prídavný člen v tvare guľôčky z plastu odolného proti nárazu, ktorý je vložený do základového člena. Určením tejto strely je najmä nevytvárať sekundárne strely.
Takúto guľôčku, vytvorenú pre strelivo malého kalibru, ktorá sa v cieli oddelí od základového člena, je v zranenej osobe ťažké nájsť, pretože aj v prípade, ak sa k plastickému materiálu pridajú kovy, je k dispozícii len velmi malý účinný prierez pre rôntgenové lúče. Guľôčka oddelená od základového člena tak môže zostať neodhalená, a to najmä pokiaľ je v blízkosti kosti, aj keď sa použije rôntgenové zariadenie s vysokým rozlíšením, čo môže vyvolávať v ľudskom tele dlhotrvajúce permanentné zdravotné ťažkosti.
Dvojdielna konštrukcia strely s využitím rôznych materiálov je tiež nevýhodná, pretože na jednej strane vedie k problémom pri výrobe a na strane druhej v dôsledku obmedzenej balistickej výslednej energie nezabezpečuje energetickú depozíciu predpísanú policajnými predpismi, ktorá je takmer 60 J/cm v prípade 9 mm streliva, pri vzdialenosti od cieľa 5 m, ktorá je meraná v tzv. balistickom mydle.
US-A-4 136 616 opisuje strely v súlade s predvýznakovou častou nároku 1. V strele tzv. balistická čiapočka uzatvára dutinu, ktorá na svojej základni nesie hrot. Pri náraze na cieľ je podľa jedného variantu čiapočka deformovaná a prerazená, obvodovo sa rozvinie okolo hrotu, takže vzniknutý dutý valec základového člena, otvorený na čelnej strane, sa rozšíri a prenesie svoju kinetickú energiu na ciel cez zodpovedajúcu zväčšenú plochu. V ďalšom uskutočnení je dutina naplnená strelným prachom a dôjde k zapáleniu alebo explozívnemu oddeleniu balistickej čiapočky predtým, ako je zasiahnutý cieľ. Ďalšie uskutočnenia sú navrhnuté pre lov a rekreačnú streľbu a v niektorých prípadoch obsahujú komplikované prvky, ktoré pri zasiahnutí cieľa pôsobením tlaku vytvoria viac alebo menej kónický tvarované otvory alebo priame drážky a umožnia rozšírenie základového telesa. Jednotlivé konštrukcie môžu byť dokonca mechanicky nastavené pred streľbou, aby sa dosiahlo ich požadované chovanie pri prieniku po zasiahnutí cieľa. Spoločným znakom všetkých uskutočnení je to, že vnútorné premiestniteľné jadro, teda balistická čiapočka naráža buď na tŕň alebo je vyhotovená ako pevné teleso a/alebo sa vytvorí kónická prstencová oblasť, aby sa umožnilo rozšírenie.
Nevýhodou všetkých týchto riešení je, že obsahujú pomerne komplikované diely, ktoré sa vyrábajú aspoň čiastočne reznými nástrojmi určenými na obrábanie kovov. Deformácia materiálu v zasiahnutom cieli závisí od mnohých parametrov, takže je ťažké dosiahnuť konzistentné vzory rozšírenia alebo definovaných prenosov energie.
Podstata vynálezu
Cieľom vynálezu je odstránil uvedené nevýhody a navrhnúť strelu malého kalibru, ktorá spôsobí veľký prenos energie pri priamom zásahu, takže vyradí zasiahnutú osobu z odporu, bez toho aby jej použitie viedlo k dlhodobým zraneniam v dôsledku rozptýlených častí strely a/alebo vysoko toxických ťažkých kovov. Strelu by ďalej malo byť možné prispôsobiť podmienkam konkrétnej policajnej činnosti, pričom by sa mala dosiahnut vysoká spoľahlivosť a presnosť strely. Okrem toho výroba striel má byť ekonomická a najmä bez potreby vytvárať akékolvek výrobne zložité diely.
Ciele vynálezu sú dosiahnuté znakmi v nároku 1.
Uloženie s presahom, uvedené v nároku je tu zvolené tak, aby bola vnútorná cylindrická časť po celej svojej dĺžke pevne držaná s nepozitívnym uložením a v prednej polohe v základovom člene počas celej balistickej dráhy, alebo tak, že sa predná časť premiestni do zadnej polohy už pri výstrele účinkom zrýchlenia pri výstrele a tu sa dostane základovým telesom a jeho zadnou čelnou nevyhnutné predimenzovanie uloženia je výhodne uskutočnené na základe systému uloženia v diere.
do kontaktu so plochou. Uvedené
Predmet vynálezu predstavuje minimálne ohrozenie životného prostredia napriek vysokej schopnosti prieniku do tvrdých cieľov. Deformácia strely a jej rozšírenie prebehnú špecifickým spôsobom a ich efekt je možné predvídať; uvoľnenie energie v biologickom materiály je riadené. Strela má vzhľad plnoplášťovej strely a má aj výhody takej strely pretože do hnacej náplne nemôže prenikať vlhkosť.
Strela sa v cieli nerozpadá; strely nájdené v cieli mali vo všetkých prípadoch 100% svojej pôvodnej hmotnosti. Vzduchový priestor medzi základovým členom a vloženým objímkovým jadrom pracuje ako dynamická pružina pri náraze na mäkký ciel (balistické mydlo); k deformácii dôjde len v prednej časti základového člena, objímkové jadro premiestnené smerom dozadu do prstencové4 ho priestoru v zadnej strane neabsorbuje prakticky žiadnu deformačnú energiu.
Deformácia je zahájená skôr uvedeným posuvným pohybom, takže následkom toho vystupujúca predná časť. základového člena je relatívne l'ahko deformovať e íná a pri dopade na tvrdý cieľ sa rozširuje tak, že vytvára na obidvoch stranách lem, teda sa roztiahne do šírky. Na mäkkom cieli je vydutie sprevádzané čelným prierezovým zväčšením. Tento druh stlačenia dvoch častí zabraňuje rozpadnutiu strely aj vo veľmi tvrdých cieľoch.
Neočakávane sa zistilo, ako preukázali testy, že materiály, ako je napríklad oblečenie atď., umiestnené pred cieľom, neovplyvňujú nepriaznivo deformáciu strely.
Ďalšia výhoda spočíva v minimálnom výslednom mechanickom namáhaní zbrane; stlačiteľnosť, najmä zadnej časti strely, znižuje opotrebenie v hlavni, takže strely podľa vynálezu sú tiež zvlášť vhodné na použitie pre cvičné strelivo. V tejto súvislosti je tiež prínosné, že celé telo strely pozostáva z jedného, ľahko recyklovateľného materiálu a môže byť odstránené z cieľových oblastí bez poškodenia životného prostredia.
Spôsob výroby podlá nároku 6 je zvlášť účinný a umožňuje ekonomickú sériovú výrobu.
V závislých nárokoch sú opísané výhodné uskutočnenia.
Výber zhodného materiálu pre základový člen a objímkové jadro je nielen prínosom pre výrobu; materiály majú rovnakú tepelnú rozťažnosť, takže akonáhle sú časti raz vzájomne spojené, majú rovnaké napätie.
Vonkajšia prstencová drážka pri prednom konci tiež vytvára v základovom člene priestor pre čiastočné prijatie objímkového jadra, ktoré sa stlačilo pri vstupe do cieľa.
Analogicky je možné vytvoriť ďalšiu deformačnú zónu v objím5 kovom jadre, ak je tu vytvorená vonkajšia prstencová drážka.
Nezávisle od možnosti využitia obvyklých uložení pre nehybné uloženia, napríklad H7/n6 pre prípad, keď sa objímkové jadro nemá premiestniť skôr ako je strela v cieli, a záchytného uloženia, keď sa má objímkové jadro premiestniť aj pri nízkych zrýchleniach pri výstrele, je na dosiahnutie nehybného uloženia s lícovacím efektom tiež možné, aby objímkové jadro bolo v porovnaní s otvorom kónické. Obrátená možnosť, to znamená, že otvor bude v porovnaní s objímkovým jadrom kónický, je tiež možná .
Výroba dvoch častí - základového člena a objímkového jadra je zvlášť ekonomická, ak sa využijú postupy hlbokého ťahania, ktoré sú známe.
Ďalšie zvýšenie výkonnosti výroby je možné s použitím plochého pásového materiálu, ktorý je privádzaný valcom k príslušnému lisu.
Presné spájanie uvedených dvoch častí sa uskutoční pomocou tvarovacieho lisovacieho nástroja, ktorý zatlačí objímkové jadro na jeho koncovej čelnej ploche s kladným uložením do základového člena.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je ďalej podrobnejšie opísaný pomocou príkladných uskutočnení s odkazom na pripojené výkresy, na ktorých zobrazuje:
obr. 1 rez strelou podľa vynálezu pre strelivo do pištole, obr. 2 prvý variant strely, ktorej účinok je analogický účinku strely z obr. 1, obr. 3a a 3b súčasti strely zobrazenej na obr. 1 pred montážou , obr. 4 tretí variant strely so zníženým odrazovým chovaním, obr. 5 ďalší variant strely so zvýšenou schopnosťou prenikania , obr. 6 výťažok vyrobený hlbokým ťahaním ako predbežný stupeň pre vytvorenie základového člena, a obr. 7 ďalší výťažok ako predbežný stupeň pre vytvorenie obj ímkového j adra.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je zobrazený základový člen ý. Základový člen 1 je zatlačený známym spôsobom do plášťa 10 náboja pre strelivo do pištole.
V základovom člene 1^ je umiestnený prídavný člen v uskutočnení objímkového jadra 2, ktoré spolu so základovým členom 1 vytvára bez prechodov špičku strely. V spodnej časti strely je kruhový prstencový priestor 3a v tvare disku, ktorý spolu s nad ním umiestneným slepým otvorom 3b v objímkovom jadre ý vytvára uzatvorený vzduchový priestor.
Obr. 1 ukazuje tiež kruhový symbol - ťažiska S strely.
Koncová plocha 2j objímkového jadra ý, vzdialená od dna 4_ základového člena 1, sa premiestni posuvným pohybom, akonáhle zasiahne strela cieľ a uderí proti dnu 4. Je preto možné dosiahnuť deformáciu špičky strely špecifickým spôsobom; špička sa rozšíri a zároveň vytvorí okolo okraja vršku objímkového jadra lem.
Aj v prípade, ak by sa posuvné premiestnenie malo uskutočniť len v malom rozsahu z dôvodu zvolených hmotnostných pomerov medzi základovým členom 1 a objímkovým jadrom 2_, základový člen 1 a objímkové jadro 2. sa vzájomne zaklinia, takže celková hmotnosť vystrelenej strely je v cieli nedotknutá, ako je demonštrované praktickými testami s hmotnostnými meraniami.
Na jednej strane to vedie k premene energie a na strane druhej sa zväčší vonkajší priemer predného konca strely, takže sa na základe zväčšenej povrchovej oblasti zintenzívni prenos energie na cieľ.
Dokonalé zachytenie dvoch častí, ktoré sa uskutoční pomocou nitovania, prepožičiava strele vysokú mechanickú pevnosť; v prípade tvrdého cieľa sa strela chová ako strela s tuhým telesom, bez toho aby mala aj jeho nevýhody.
Deformáciu je možné v širšej tolerancii určiť pomocou prostriedkov a znakov, ktoré sú známe; konkrétne zahŕňajú tvrdosť a tvárnosť materiálov a zodpovedajúce dimenzovanie častí strely.
V nasledujúcich obrázkoch sa častiam s tou istou funkciou priradili rovnaké vzťahové značky.
Variant zobrazený na obr. 2 má väčšiu hmotnosť v porovnaní s konštrukciou zobrazenou na obr. 1, pričom deformácia v cieli spôsobí len rozšírenie, ktoré je uľahčené obvodovým prstencovým priestorom 3c. Dutý priestor 3a má približne rovnaký objem ako na obr. 1, má ale menší priemer, takže axiálna dráha premiestnenia objímkového jadra £ je dlhšia.
Obr. 3a a 3b zobrazujú časti dvojdielnej strely pred jej montážou.
Z obr. 3a v spojení s obr. 3b je zrejmé, že polomer Rl špičky strely je rovnaký ako prechodová oblasť objímkového jadra 2 a základového člena K
Okrem toho je vyznačená dĺžka L valcovej časti objímkového jadra 2_, ktorá je vždy menšia ako zodpovedajúce vyhĺbenie v základovom člene _1.
Priemery častí základového člena 1 a objímkového jadra 2, ktoré majú byť do seba zasunuté, sú zvolené tak, aby sa dosiahlo lisované uloženie, pričom kuželovitosť 0,06 mm má uľahčovať mon8 táž pri izbovej teplote a pritom ešte zabezpečiť, aby časti vzájomne držali počas celej balistickej dráhe a v cieli, a to aj v prípade ľubovoľného teplotného gradienta medzi týmito časťami.
Príkladné uskutočnenia zobrazené na obr. 4 a 5 sú založené na rovnakom princípe.
V porovnaní s obr. 1 majú dve strely zobrazené na obr. 4 a 5 jedno ťažisko S premiestnené smerom k vodiacemu koncu a druhé k zadnému koncu. Strela zobrazená na obr. 4 je konštruovaná v porovnaní s obr. 1 s tenšími stenami a je preto ľahšie deformovateľná; má nižšie odrazové charakteristiky.
Konštrukcia zobrazená na obr. 5 má väčšiu hmotnosť a tým vyššiu schopnosť prieniku. Ostatné výhody sú zachované, takže sa stále dosiahne vysoký prenos energie v cieli; podobne, v cieli nedochádza k rozpadu strely na časti. DÍžka L zostáva v strele samotnej počas celej balistickej dráhe strely konštantná.
Zvlášť výhodné je, ak dôjde k premiestneniu valcového objímkového jadra 2 zobrazeného na obr. 1 - v dôsledku voľby zodpovedajúceho uloženia - do prstencového priestoru 3a už pri výstrele, takže sa odkryje predná časť základového člena 1^ a silne sa rozširuje z dôvodu zvýšeného povrchového tlaku.
V praxi sa ukázal ako lepší variant, pri ktorom nastáva premiestnenie pri výstrele, najmä pri policajných akciách, ako variant, pri ktorom dôjde k premiestneniu až v cieli, pretože, výraznejšie rozšírená predná časť odovzdá veľkú časť kinetickej energie povrchu (oblečenie, atď.) a tým sa zníži hĺbka preniknutia strely a zároveň sa dosiahne intenzívny šokový efekt, ktorý vedie k zníženiu odporu páchateľa. Balistika poranenia sa tak zlepší, bez toho aby špička strely mohla spôsobiť poranenie pred výstrelom a/alebo bola náchylná k mechanickému poškodeniu.
Ťažný tombak (komerčne dostupná mosadzná zliatina, firmy Trier Walzwerke GmbH, D-54296 Trier), zvlášť v podobe pásového materiálu, sa ukázal byú vhodným pre výrobu striel. Ako je bežné v procese hlbokého ťahania, najskôr sa použijú kruhové kotúče (okrúhle polotovary) na zhotovenie výťažku 100 typu zobrazeného na obr. 6 pre základový člen 1_ a výťažku 200 typu zobrazeného na obr. 7 pre objímkové jadro g.
Úplné vylúčenie sústružených častí a použitie konvenčného hlbokého ťahania a tvarovacích procesov umožnených uskutočnením strely, vedie k ekonomickej výrobe, nehladiac na zlepšené balistické vlastnosti striel v závere ich dráhy.
Predmet vynálezu je z praktických dôvodov určený na použitie pre strely malého kalibra (do priemeru 0,5 = 1,27 cm) a navrhol sa pre tento cieľ, môže sa však prispôsobiť v podobnom alebo analogickom uskutočnení tiež pre väčšie strely.
PP Aio'iS- locA

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Deformačná strela malého kalibru, obsahujúca zliatinu mečľ/zinok, zahŕňajúca vonkajší dutý valcový základový člen so zadnou základňou a prednou častou kónického tvaru alebo ogiválneho tvaru a aspoň čiastočne valcové objímkové jadro vložené do základového člena a vyčnievajúce zo základového člena, pričom objímkové jadro s nepozitívnym uložením do základového člena uzatvára v základovom člene dutý priestor a je pevne udržiavané v prednej polohe a v cieli sa základový člen rozšíri, vyznačujúca sa tým, že objímkové jadro (2) je posuvne vložené svojou valcovou častou v základovom člene (1) a aspoň pri náraze strely (1) na cieľ alebo v cieli je objímkové jadro (2) axiálne presunuteľné do prstencového priestoru (3a) do zadnej polohy pričom sa jeho zadná koncová čelná plocha (2') dostane do kontaktu so základovým členom (1).
  2. 2. Deformačná strela malého kalibru, podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že základový člen (1) a objímkové jadro (2) pozostávajú z tej istej zliatiny med'/zinok.
  3. 3. Deformačná strela malého kalibru, podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že základový člen (1) je smerom k svojej prednej časti vybavený vnútornou prstencovou drážkou (3c).
  4. 4. Deformačná strela malého kalibru, podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že objímkové jadro (2) je vybavené vonkajšou prstencovou drážkou.
  5. 5. Deformačná strela malého kalibru, podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že slepý otvor (3b) alebo valcová čast objímkového jadra (2) sú kužeľovitého tvaru.
  6. 6. Spôsob výroby deformačnej strely malého kalibru zo zliatiny meď/zinok, obsahujúcej vonkajší dutý valcový základový člen so zadnou základňou a prednou časťou kónického tvaru alebo ogiválneho tvaru a aspoň čiastočne valcové objímkové jadro vložené do základového člena a vyčnievajúce zo základového člena, pričom objímkové jadro s nepozitívnym uložením do základového člena uzatvára v základovom člene dutý priestor a je pevne udržiavané v prednej polohe a v cieli sa základový člen rozšíri, vyznačujúci sa tým, že základový člen (1) a objímkové jadro (2) sa vyrobí výlučne postupmi hlbokého ťahania a tvarovania a valcové objímkové jadro sa vtlačí do dutého valca základového člena s lisovaným uložením tak, že aspoň medzi základňou a objímkovým jadrom sa vytvorí dutý priestor, ktorý sa rozkladá naprieč celým vnútorným priemerom základového člena.
  7. 7. Spôsob výroby základového člena, podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že z plochého materiálu sa vylisujú kruhové kotúče, kruhové kotúče sa tvarujú postupmi hlbokého ťahania na dutý valcový základový člen a po následnej kalibrácii sa stlačia na vopred stanovenú dĺžku základového člena.
  8. 8. Spôsob výroby objímkového jadra, podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že z plochého materiálu sa vylisujú kruhové kotúče, kruhové kotúče sa tvarujú postupmi hlbokého ťahania na duté valcové teleso a po následnej kalibrácii sa stlačia na vopred stanovenú dĺžku objímkového jadra.
  9. 9. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 7 a 8, vyznačujúci sa tým, že plochým materiálom je pásový materiál ťahaný z valca k raziacemu lisu alebo k raziacemu a ťažnému lisu.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že objímkové jadro sa vloží do základového člena a obidve časti sa spolu stlačia tvarovacím lisovacím nástrojom u ich koncových čelných plôch s pozitívnym uložením a bez prechodných stupňov.
    1 /4
SK1635-2002A 2000-05-15 2001-05-14 Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby SK286657B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00810418A EP1156297A1 (de) 2000-05-15 2000-05-15 Kleinkaliber-Deformationsgeschoss und Verfahren zu dessen Herstellung
PCT/CH2001/000294 WO2001088460A1 (de) 2000-05-15 2001-05-14 Kleinkaliber-deformationsgeschoss und verfahren zu dessen herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK16352002A3 true SK16352002A3 (sk) 2003-06-03
SK286657B6 SK286657B6 (sk) 2009-03-05

Family

ID=8174698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1635-2002A SK286657B6 (sk) 2000-05-15 2001-05-14 Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby

Country Status (29)

Country Link
US (1) US6655295B2 (sk)
EP (2) EP1156297A1 (sk)
JP (1) JP2003533667A (sk)
KR (1) KR100709299B1 (sk)
CN (1) CN100402970C (sk)
AT (1) ATE300034T1 (sk)
AU (1) AU2001254580A1 (sk)
BR (1) BR0110802B1 (sk)
CA (1) CA2408569C (sk)
CZ (1) CZ20023676A3 (sk)
DE (1) DE50106795D1 (sk)
DK (1) DK1285218T3 (sk)
EA (1) EA004118B1 (sk)
EE (1) EE200200629A (sk)
ES (1) ES2245358T3 (sk)
HK (1) HK1059956A1 (sk)
HU (1) HU227026B1 (sk)
IL (1) IL152716A0 (sk)
IS (1) IS6593A (sk)
MA (1) MA25756A1 (sk)
MX (1) MXPA02011324A (sk)
NO (1) NO325844B1 (sk)
PL (1) PL195501B1 (sk)
PT (1) PT1285218E (sk)
RS (1) RS50163B (sk)
SK (1) SK286657B6 (sk)
UA (1) UA75079C2 (sk)
WO (1) WO2001088460A1 (sk)
ZA (1) ZA200209277B (sk)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10010500A1 (de) * 2000-03-07 2001-09-13 Dynamit Nobel Ag Schadstoffreduziertes Deformationsgeschoß,vorzugsweise für Faustfeuerwaffen
US6837165B2 (en) 2001-11-09 2005-01-04 Olin Corporation Bullet with spherical nose portion
WO2003093758A1 (de) * 2002-04-30 2003-11-13 Ruag Ammotec Gmbh Teilzerlegungs- und deformationsgeschosse mit identischer treffpunktlage
FR2846410B1 (fr) * 2002-10-23 2007-01-05 Jean Pierre Denis Projectile pour arme rayee ou lisse
EP1864077A1 (en) * 2005-03-17 2007-12-12 CBC Companhia Brasileira de Cartuchos Expansion projectile for firearms
DE502006005354D1 (de) * 2006-09-11 2009-12-24 Peter Grieder Jagdbüchsengeschoss mit hoher Splitterwirkung
KR100970078B1 (ko) * 2008-04-15 2010-07-16 장기용 신체의 다양한 부분에 밀착고정이 자유로운 찜질팩
US8393273B2 (en) 2009-01-14 2013-03-12 Nosler, Inc. Bullets, including lead-free bullets, and associated methods
CN102025478B (zh) * 2009-09-15 2015-03-18 华为技术有限公司 数据传送、接收的方法及装置
PL220108B1 (pl) * 2012-04-10 2015-08-31 Jan Olszewski Pocisk kulowy do broni gładkolufowej
US9395163B2 (en) * 2014-01-09 2016-07-19 Randy R. Fritz Hollow slug and casing
US9797696B2 (en) 2014-08-14 2017-10-24 OATH Corporation Conic taper tip fracturing projectiles
US20160047638A1 (en) * 2014-08-14 2016-02-18 OATH Corporation Material based impact reactive projectiles
US9772171B2 (en) * 2015-03-24 2017-09-26 Patrick C Henry, III Method of modifying ammunition classification
US9857155B2 (en) * 2015-09-28 2018-01-02 James Allen Boatright Rifle bullet
US11313657B1 (en) * 2016-11-14 2022-04-26 Erik Agazim Multi-piece projectile with an insert formed via a powder metallurgy process
CN107143189B (zh) * 2017-07-19 2023-03-21 成都市新筑交通科技有限公司 一种剪切式铅芯阻尼器
CN107726928B (zh) * 2017-09-27 2019-11-05 中国工程物理研究院化工材料研究所 一种提升弹体穿甲能力的预开孔装置
EP3701215B1 (en) * 2017-10-26 2024-04-17 Spectra Technologies LLC Explosive ordnance cold assembly process
KR20190074091A (ko) 2017-12-19 2019-06-27 휴먼스화공(주) 소구경 로켓형 탄체
WO2019236704A1 (en) 2018-06-05 2019-12-12 Norris Wayne Projectile having adaptive expansion characteristics
WO2020106401A2 (en) * 2018-10-30 2020-05-28 Olin Corporation Hollow point bullet
KR102185699B1 (ko) 2019-08-29 2020-12-02 유영민 오자이브를 구비한 발사체

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US843017A (en) * 1906-10-25 1907-02-05 Hoxie Ammunition Company Projectile.
US896021A (en) * 1907-01-12 1908-08-11 Hoxie Company Projectile.
GB191001238A (en) * 1909-01-18 1910-10-13 Charles Ross Improvements in and relating to Bullets for Fire-arms.
AT351970B (de) * 1975-08-09 1979-08-27 Schirnecker Hans Ludwig Patrone fuer faust- und schulterwaffen
GB1590600A (en) * 1976-10-30 1981-06-03 Dynamit Nobel Ag Bullet
DE2820530A1 (de) * 1978-05-11 1979-11-15 Schirnecker Hans Ludwig Geschoss, insbesondere fuer jagdwaffen
DE3510343A1 (de) * 1985-03-22 1986-09-25 Hans-Ludwig 4773 Möhnesee Schirneker Bleifreies jagdgeschoss
US4665827A (en) * 1985-12-24 1987-05-19 Ellis Ii Robert K Expandable bullet
AT393559B (de) * 1988-08-02 1991-11-11 Winter Udo Mag Geschoss
DE9311349U1 (de) * 1993-07-30 1993-09-30 Elisenhuette Metallwerk Geschoß für Handfeuerwaffen
EP0860681A1 (de) * 1997-02-19 1998-08-26 METALLWERK ELISENHüTTE GmbH Expansionsgeschoss mit einem Leuchtspursatz
FR2771167B1 (fr) * 1997-11-20 1999-12-10 Giat Ind Sa Balle expansive
FR2774162A1 (fr) * 1998-01-28 1999-07-30 Anthena Soc Projectile a guide conique polygonal pour arme a feu a canon raye, et munition comportant un tel projectile
DE19930473A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-04 Dynamit Nobel Ag Deformationsgeschoß
DE19930475A1 (de) * 1999-07-01 2001-01-04 Dynamit Nobel Ag Teilzerlegungsgeschoß
US20020139275A1 (en) * 2001-03-29 2002-10-03 Jensen Warren S. Projectile

Also Published As

Publication number Publication date
EA004118B1 (ru) 2003-12-25
IS6593A (is) 2002-10-25
EA200201098A1 (ru) 2003-06-26
CZ20023676A3 (cs) 2003-02-12
JP2003533667A (ja) 2003-11-11
EP1285218B1 (de) 2005-07-20
YU84302A (sh) 2004-05-12
EE200200629A (et) 2004-04-15
PL195501B1 (pl) 2007-09-28
HUP0301922A2 (hu) 2003-09-29
ATE300034T1 (de) 2005-08-15
KR100709299B1 (ko) 2007-04-20
HK1059956A1 (en) 2004-07-23
HUP0301922A3 (en) 2008-04-28
BR0110802B1 (pt) 2011-02-08
MA25756A1 (fr) 2003-04-01
WO2001088460A1 (de) 2001-11-22
KR20020093153A (ko) 2002-12-13
AU2001254580A1 (en) 2001-11-26
RS50163B (sr) 2009-05-06
DE50106795D1 (de) 2005-08-25
BR0110802A (pt) 2003-02-11
IL152716A0 (en) 2003-06-24
CN1452713A (zh) 2003-10-29
NO20025452D0 (no) 2002-11-14
PT1285218E (pt) 2005-11-30
CA2408569C (en) 2009-11-17
US20030167954A1 (en) 2003-09-11
EP1285218A1 (de) 2003-02-26
HU227026B1 (en) 2010-05-28
NO325844B1 (no) 2008-07-28
NO20025452L (no) 2002-11-14
DK1285218T3 (da) 2005-10-10
ZA200209277B (en) 2003-08-12
MXPA02011324A (es) 2004-09-06
US6655295B2 (en) 2003-12-02
PL358147A1 (en) 2004-08-09
SK286657B6 (sk) 2009-03-05
CN100402970C (zh) 2008-07-16
CA2408569A1 (en) 2002-11-07
UA75079C2 (uk) 2006-03-15
EP1156297A1 (de) 2001-11-21
ES2245358T3 (es) 2006-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK16352002A3 (sk) Deformačná strela malého kalibru a spôsob jej výroby
US3866536A (en) Controlled expansion projectile
CZ2004575A3 (cs) Střela s kulovou čelní částí
US9562753B2 (en) Upset jacketed bullets
US7171905B2 (en) Hollow point bullets and methods of fabricating the same
TW201525410A (zh) 加套子彈及製造加套子彈的高速方法
US4175492A (en) Projectile, particularly for hand firearms and long firearms
US20050126422A1 (en) Bullet with booster filling and its manufacture
CA2458020A1 (en) Piercing bullet and method for manufacturing thereof
EP1355119A1 (en) Method for expanding a bullet and expandable bullet
RU2141096C1 (ru) Патрон охотничий (варианты) и способ изготовления оболочки пули
US20050066846A1 (en) Bullet jacket and method for the manufacture thereof
CA1055780A (en) Controlled expansion projectile with nose bore holding a pellet
EP1394498A2 (en) A controlled-expansion bullet
CA2470713C (en) Bullet jacket and method for the manufacture thereof
CZ2004820A3 (cs) Netoxická strela s rízenou deformací
ZA200403448B (en) Bullet with spherical nose portion.

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20210514