SK113397A3 - A process for the manufacture of carbazole - Google Patents

A process for the manufacture of carbazole Download PDF

Info

Publication number
SK113397A3
SK113397A3 SK1133-97A SK113397A SK113397A3 SK 113397 A3 SK113397 A3 SK 113397A3 SK 113397 A SK113397 A SK 113397A SK 113397 A3 SK113397 A3 SK 113397A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
weight
catalyst
iridium
moles
particularly preferably
Prior art date
Application number
SK1133-97A
Other languages
English (en)
Other versions
SK281961B6 (sk
Inventor
Hans-Josef Buysch
Reinhard Langer
Ulrich Notheis
Alexander Klausener
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of SK113397A3 publication Critical patent/SK113397A3/sk
Publication of SK281961B6 publication Critical patent/SK281961B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/56Ring systems containing three or more rings
    • C07D209/80[b, c]- or [b, d]-condensed
    • C07D209/82Carbazoles; Hydrogenated carbazoles
    • C07D209/86Carbazoles; Hydrogenated carbazoles with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to carbon atoms of the ring system

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

SPÔSOB VÝROBY KARBAZOLU
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby karbazolu dehydrogenáciou, prípadne aminačnou dehydrogenáciou, za prítomnosti irídiových katalyzátorov alebo irídium obsahujúcich katalyzátorov na nosičoch.
Doterajší stav techniky
Karbazol je východiskový produkt pre výrobu farbív, polymérov a insekticídov (Ullman's Encyclopedia, 5. ed., vol. A5, str. 56 - 60).
Je známe, že karbazol sa môže vyrobiť dehydrogenáciou, prípadne aminačnou dehydrogenáciou, zlúčenín ďalej uvedených vzorcov I až VIII, v ktorých sú vytvorené už časti karbazolovej štruktúry, za použitia platinových )
katalyzátorov. Podľa US 2 921 943 sa tu používa platina na oxide hlinitom alebo na oxide kremičitom ako nosičoch. Takéto katalyzátory vedú pri prijateľne vysokých konverziách k dobrým výťažkom karbazolu, dezaktivujú sa ale už po krátkej prevádzke iba niekoľko desiatok hodín tiež pri tak nízkom zaťažení, ako je 0,1 g difenylamínu na jeden ml katalyzátora a hodinu (g/ml.h) alebo dokonca pri nižšom zaťažení. Tak je produktivita katalyzátora, totiž za hodinu na jeden ml katalyzátora vytvorené množstvo karbazolu, tiež p· i vysokej konverzii použitého difenylamínu, tak nepatrná, že sú pre technické účely potrebné vysoké množstvá katalyzátora a objemné reaktory. Dlhšia doba zdržania medzi regeneráciami katalyzátora, teda niekoľko desiatok hodín, sa dosiahne vtedy, keď sa ako nosič pre platinový katalyzátor zvolí oxid horečnatý (US 3 041 349). Avšak doba životnosti tohto katalyzátora je často o málo dlhšia ako celkom asi 150 až 200 hodín (tab. II v US 3 041 349), lebo po dlhšej dobe zdržania ako vo vyššie uvedenom US 2 921 942, totiž po asi 60, prípadne 62 hodinách (počítané podľa údajov privádzaného difenylamínu (DPA) v US 3 041 349) medzi dvoma regeneráciami, klesá doba do ďalšej regenerácie na asi 17 hodín, čo nepochybne ukazuje na skorú úplnú nepoužiteľnosť tohto katalyzátora. Tiež tu je zaťaženie katalyzátora iba asi 0,1 g/ml.h. Katalyzátory na báze oxidu chrómového podľa US 3 085 095 sú rovnako rýchlo nepoužiteľné, i keď znesú trochu vyššie zaťaženie.
Podstata vynálezu
Úlohou predloženého vynálezu teda je nájdenie katalyzátorov, ktoré by pri vysokom zaťažení poskytovali dobrú konverziu a výťažky karbazolu a ktoré by mali dlhé doby zdržania medzi dvoma regeneráciami a obzvlášť dlhú dobu životnosti. Táto úloha môže byť vyriešená, keď sa použijú irídiové katalyzátory alebo irídium obsahujúce katalyzátory, v ktorých sú okrem irídia použité iné kovy skupiny kovov platiny.
Predmetom predloženého vynálezu teda je spôsob výroby karbazolu dehydrogenáciou zlúčenín vzorcov I, II a III
(I)
alebo aminačnou dehydrogenáciou zlúčenín vzorcov IV, IVa, V, VI, VII, VIII, IX aX
(IVa) (V) (VI) (IV)
pri zvýšenej teplote na katalyzátore na báze vzácnych kovov, ktorého podstata spočíva v tom, že sa pracuje na iridiovom katalyzátore alebo na irídium obsahujúcom katalyzátore pri teplote v rozmedzí 300 °C až 600 °C za prítomnosti vodíka.
Ako vhodné východiskové produkty pre spôsob podľa predloženého vynálezu je možné uviesť o-fenylanílín (I), difénylamín (II), cyklohexylidénanilín (III, z anilínu a cyklohexanónu vytvorená Schiffova báza = anil), ocyklohexylidén-cyklohexanón (IV, dianón) a jeho tautomér (IVa), o-cyklohexylcyklohexanón (IX), o-cyklohexenyl -cyklohexanol (V), o-fenyl-cyklohexanol (VI), o-cyklohexylfenol (VII), o-fenyl-fenol (VIII) a o-cyklohexyl-cyklohexanol (X), výhodne difénylamín, anil, dianón, o-cyklohexylfenol a o-fenyl-fenol, obzvlášť výhodne difénylamín.
Katalyzátory podľa predloženého vynálezu obsahujú irídium na nosičoch s obsahom irídia 0,01 až 10 % hmotnostných, výhodne 0,1 až 6 % hmotnostných, obzvlášť výhodne 0,1 až 4 % hmotnostné a celkom obzvlášť výhodne 0,1 až 2 % hmotnostné, vzťahujúc na celkovú hr otnosť katalyzátora. Podľa predloženého vynálezu sa môžu použiť irídium obsahujúce katalyzátory na nosičoch, ktoré okrem irídia obsahujú ďalší kov zo skupiny kovov platiny, výhodne ródium, paládium alebo platinu, obzvlášť výhodne platinu, pričom suma vzácnych kovov je 0,01 až 10 % hmotnostných, výhodne 0,1 až 6 % hmotnostných, obzvlášť výhodne 0,1 až 4 % hmotnostné a celkom obzvlášť výhodne 0,1 až 2 % hmotnostné, vzťahujúc na celkovú hmotnosť katalyzátora. Hmotnostný pomer irídia k inému kovu skupiny platiny je 0,2 až 5 : 1, výhodne 0,5 až 2 : 1.
Vzácne kovy sa nanášajú na nosič známym spôsobom, napríklad nastriekaním ich rozpustných zlúčenín na nosič a tu fixovaním pomocou zrážania, kalcinácie a redukcie vo forme kovov. Na to vhodné metódy sú odborníkom známe a sú napríklad popísané v publikácii P. N. Rylander, Catalytic Hydrogenation over Platín Metals, Academic Press 1967, str. 25 až 29, alebo P. N. Rylander, Hydrogenation Methods, Academic Press, 1985.
Ako rozpustné zlúčeniny irídia a iných kovov skupiny platiny prichádzajú do úvahy jednoduché alebo komplexné soli, napríklad halogenidy, dusičnany, octany, acetylacetonáty, karbonylové komplexy, fosfínové alebo fosfitové komplexy, ako i komplexy s amoniakom a amínmi. Pre nanesenie na nosič je možné použiť mnohé organické rozpúšťadlá alebo vodu, nko i ich zmesi. Ako príklady organičkých rozpúšťadiel je možné použiť nižšie alkoholy, nitrily, ketóny, chlórované uhľovodíky, estery a amidy. Z uvedených skupín rozpúšťadiel sa používajú prevažne nižší zástupcovia svojich homológnych radov, napríklad s 1 až 4 uhlíkovými atómami. Kvôli bezproblémovému spracovaniu sa uprednostňuje voda pred organickými rozpúšťadlami.
Nosiče sa môžu spracovávať pred alebo po nanesení roztokov zlúčenín vzácnych kovov alkalickými zlúčeninami; rovnako tak prichádza do úvahy spracovanie alkalickými zlúčeninami ako pred redukciou kovovej soli, tak tiež po nej. Na to vhodné alkalické zlúčeniny sú hydroxidy alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín, ako je hydroxid sodný, hydroxid draselný, hydroxid vápenatý alebo hydroxid bárnatý vo vodných roztokoch alebo uhličitany alkalických kovov, ako je uhličitan sodný alebo uhličitan draselný, rovnako vo vodných roztokoch. Pri tomto spracovaní sa vzácne kovy vyzrážajú známym spôsobom ako hydroxidy alebo oxidy, a tak sa fixujú na nosiči. Fixované oxidy, prípadne hydroxidy, sa potom redukujú na elementárny kov vodíkom. Toto spracovanie vodíkom sa môže vykonávať v zásade v nabiehajúcej fáze spôsobu podľa predloženého vynálezu; výhodne sa ale vykonáva zvláštna aktivačná fáza pre katalyzátor, v priebehu ktorej sa spracovaním vodíkom prevedie daný katalyzátor do aktívnej kovovej formy.
Vhodné nosiče pre katalyzátory na báze vzácnycn kovov, používané podľa predloženého vynálezu, sú oxidy a oxidhydráty prvkov z II. až VIII. skupiny periodickej sústavy prvkov (Mendelejev). Ako takéto prvky je možné napríklad uviesť horčík, vápnik, bárium, zinok, hliník, gálium, lantán, kremík, cín, titán, zirkón, niób, tantal, cér, železo, kobalt a nikel, výhodne horčík, vápnik, zinok, hliník, kremík, cín, titán, zirkón, niób a cér a obzvlášť výhodne horčík, zinok, hliník, kremík, titán a zirkón. Ďalšie použiteľné nosiče pre katalyzátory, použiteľné podľa predloženého vynálezu, sú silikáty, ako je bentonit a montmorillonit, alebo zmesné oxidy vyššie uvedených prvkov ako sú napríklad oxidy AI(Si, Ti/Zr, Nb/Ta, Mg/Ca, Ca/Si, Mg/Si, Zn/Ti a Al/Ti, ktoré je možné okrem iného vyrobiť mechanickým zmiešaním, spoločným zrážaním solí alebo cez kogely zo solí alebo alkoxidoy, čo je odborníkom známe (D. A. Ward a kol., Ind. Eng. Chem. Res. 34 (1995), 421 až 433, W. F. Maier a kol., v J. F. Harold a R. M. Laine, Applications of Organometalic Chemistry in the Preparation and Processing of Advanced Materials, Kluwer Academic Publishers 1995, str. 27 až 46).
Pri spôsobe podľa predloženého vynálezu sa k východiskovej látke vzorca I až X pridá aspoň nepatrné množstvo vodíka, hoci sa podľa predloženého vynálezu jedná o dehydrogenáciu, prípadne o aminačnú dehydrogenáciu, pri ktorých v zásade vodík vzniká. Toto pridávané množstvo vodíka je 0,01 až 300 mól H2, výhodne 0,1 až 200 mól H2, obzvlášť 0,2 až 150 mól H2, pre jeden mól dehydrogenovanej, prípadne aminačne dehydrogenovanej zlúčeniny.
Zatiaľ čo je pri tvorbe karbazolu v dehydrogenovanej zlúčenine vzorcov I až III dusíková funkcia v edukte už prítomná, musí sa v ed iktoch vzorcov IV až X teraz vyrobiť výmenou kyslíkovej funkcie pomocou amoniaku. Na to potrebná súčasná vsádzka amoniaku je 1 až 50 mól NH3, výhodne 1,5 až 40 mól NH3, obzvlášť výhodne 2 až 30 mól NH3 pre mól aminačne dehydrogenovanej zlúčeniny vzorca IV až X.3
Ďalej sa zistilo, že pri spôsobe podľa predloženého vynálezu je prítomnosť vodíka prípustná, hoci voda nie je tiež pre vykonávanie reakcie podľa predloženého vynálezu potrebná. Množstvo vody je preto všeobecne 0 až 10 mól H2O pre jeden mól dehydrogenovanej alebo aminačne dehydrogenovanej zlúčeniny vzorca I až X, pričom spodná hranica nula znamená neprítomnosť vody. Pre prípad prítomnosti vody môže byť tento rozsah.0,05 až 10 mól H2O, výhodne 0,1 až 8 mól H2O, obzvlášť 0,15 až 5 mól H2O pre jeden mól zlúčeniny I až X.
Spôsob podľa predloženého vynálezu sa vykonáva pri teplote v rozmedzí 300 °C až 600 °C, výhodne 350 °C až 580 °C, obzvlášť výhodne 380 °C až 570 °C a za tlaku 0,05 až 1,0 MPa, výhodne 0,07 až 0,8 MPa a obzvlášť výhodne 0,08 až 0,5 MPa.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Príklad 1 (výroba katalyzátora)
I gama - AI2O3 (typ SPH 501 firmy Rhone-Poulenc, gulôčky s priemerom 3 až 4 mm) sa nasýtia 665 ml vodného roztoku, obsahujúceho 8 g Pt a 8 g Ir (32 g H2PtClg ako 25 % roztok a 15,4 g IrCLj.) a usušia sa v sušiarni po dobu 24 hodín pri teplote 150 °C. Potom sa nasýti 665 g vodného roztoku hydroxidu draselného, obsahujúceho 34 g KOH a opäť sa usušia. Katalyzátor obsahuje 0,4 % hmotnostných irídia a 0,4 % hmotnostných platiny.
Príklad 2 (výroba katalyzátora)
Analogicky, ako je popísané v príklade 1, sa vyrobí katalyzátor, ktorý neobsahuje žiadnu platinu, ale 1,2 % hmotnostných irídia.
Príklad 3 (porovnávací)
Analogicky ako je popísané v príklade 1 sa vyrobí katalyzátor, ktorý obsahuje 1,2 % hmotnostných platiny.
Príklad 4 ml katalyzátora podľa príkladu 1 sa naplní do kremennej rúrky s priemerom 1,6 mm, pri teplote 250 °C sa redukuje vodíkom a potom sa za normálneho tlaku zaťaží 0,5 g/ml.h DPA a 100 mól H2/mól DPA. Po dlhú dobu sa dosahuje stabilná reakcia DPA na karbazol 35 až 45 % pri selektivite medzi 80 a 90 %. Po 1 000 hodinách a kontinuálnom zvyšovaní teploty od 350 °C je konverzia DPA pri 450 °C bez medziregenerácie ešte 38 % pri selektivite 87 %. Príznaky začínajúcej dezaktivácie nie sú pozorované.
Príklad 5
Katalyzátor podľa príkladu 2 poskytuje za podmienok príkladu 4 konverziu DPA 53 % a selektivitu 59 %.
Príklad 5 (porovnávací)
Katalyzátor podľa príkladu 3 poskytuje za podmienok príkladu 4 konverziu DPA 49 % a selektivitu 38 %.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby karbazolu dehydrogenáciou zlúčenín vzorcov I až III alebo aminačnou dehydrogenáciou zlúčenín vzorcov IV až X (VH) pri zvýšenej teplote za použitia katalyzátorov na báze vzácnych kovov, vyznačujúci sa tým, že sa pracuje s irídiovým katalyzátorom alebo irídium obsahujúcim katalyzátorom pri teplote v rozmedzí 300 °C až 600 °C za prítomnosti vodíka.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje irídium v množstve 0,01 až 10 % hmotnostných, výhodne 0,1 až 6 % hmotnostných, obzvlášť 0,1 až 4 % hmotnostné a celkom obzvlášť výhodne 0,1 až 2 % hmotnostné, vzťahujúc na celkovú hmotnosť katalyzátora.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátorom je irídium obsahujúci katalyzátor, pričom okrem irídia obsahuje ďalší kov zo skupiny kovov platiny, výhodne ródium, paládium alel o platinu, obzvlášť výhodne platinu, suma vzácnych kovov je 0,01 až 10 % hmotnostných, výhodne 0,1 až 6 % hmotnostných, obzvlášť 0,1 až 4 % hmotnostné a obzvlášť výhodne 0,1 až 2 % hmotnostné, vzťahujúc na celkovú hmotnosť katalyzátora a hmotnostný pomer irídia k ostatným kovom skupiny platiny je 0,2 až 5 :1, výhodne 0,5 až 2 : 1.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa ako dehydrogenovaná alebo aminačne dehydrogenovaná zlúčenina použije zlúčenina vzorca II, III, IV, VII alebo VIII, výhodne vzorec II.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa použije 0,01 až 300 mól vodíka, výhodne 0,1 až 200 mól vodíka a obzvlášť výhodne 0,2 až 150 mól vodíka na jeden mól dehydrogenovanej, prípadne aminačne dehydrogenovanej zlúčeniny.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa pre prípad aminačnej dehydrogenácie použije 1 až 50 mól NH3, výhodne 1,5 až 40 mól NH3 a obzvlášť výhodne 2 až 30 mól NH3 na jeden mól aminačne dehydrogenovanej zlúčeniny.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ra pracuje pri teplote v rozmedzí 350 °C až 580 °C, výhodne 380 °C až 570 °C.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa pracuje za tlaku v rozmedzí 0,05 až 1,0 MPa, výhodne 0,07 až 0,8 MPa a obzvlášť výhodne 0,08 až 0,5 MPa.
SK1133-97A 1996-08-21 1997-08-20 Spôsob výroby karbazolu SK281961B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19633609A DE19633609A1 (de) 1996-08-21 1996-08-21 Verfahren zur Herstellung von Carbazol

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK113397A3 true SK113397A3 (en) 1998-03-04
SK281961B6 SK281961B6 (sk) 2001-09-11

Family

ID=7803172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1133-97A SK281961B6 (sk) 1996-08-21 1997-08-20 Spôsob výroby karbazolu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5856516A (sk)
EP (1) EP0825181B1 (sk)
JP (1) JPH1087618A (sk)
CZ (1) CZ289710B6 (sk)
DE (2) DE19633609A1 (sk)
IN (2) IN191574B (sk)
PL (1) PL186931B1 (sk)
SK (1) SK281961B6 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6887268B2 (en) 1998-03-30 2005-05-03 Cordis Corporation Extension prosthesis for an arterial repair
CN102548966B (zh) * 2009-08-24 2015-04-22 K·H·伽达 合成n-烷基咔唑及其衍生物的方法
SI2302132T1 (sl) 2009-09-17 2012-12-31 Blankophor Gmbh Co. Kg Fluorescentna belilna sredstva disulfo-tipa
CN104059014B (zh) * 2014-06-26 2016-06-29 兰州大学 一种用二苯胺催化制备咔唑的方法
CN113559851A (zh) * 2021-07-23 2021-10-29 中国地质大学(武汉) 一种脱氢用钯催化剂的制备方法及其应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2921942A (en) * 1960-01-19 Synthesis of carbazole
US3041349A (en) * 1959-11-09 1962-06-26 Martin Marietta Corp Synthesis of carbazoles
US3085095A (en) * 1960-06-24 1963-04-09 Standard Oil Co Process of dehydrogenation of o-amino biphenyls and diphenyl amines to produce carbazoles
DE3410232A1 (de) * 1984-03-21 1985-10-03 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 2-hydroxy-(9h)-carbazol

Also Published As

Publication number Publication date
DE59700748D1 (de) 1999-12-30
EP0825181A1 (de) 1998-02-25
JPH1087618A (ja) 1998-04-07
IN191574B (sk) 2003-12-06
CZ265897A3 (cs) 1998-03-18
PL186931B1 (pl) 2004-04-30
SK281961B6 (sk) 2001-09-11
CZ289710B6 (cs) 2002-03-13
EP0825181B1 (de) 1999-11-24
IN191628B (sk) 2003-12-06
DE19633609A1 (de) 1998-02-26
US5856516A (en) 1999-01-05
PL321673A1 (en) 1998-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6706662B2 (en) Catalyst for dehydrogenating primary alcohols to make carboxylic acid salts
RU2434676C9 (ru) Катализатор на основе смешанных оксидов для гидрирования органических соединений, способ его получения и способ гидрирования
JP3824321B2 (ja) カプロラクタムの製造方法
US7468342B2 (en) Catalysts and process for producing aromatic amines
US20040220428A1 (en) Preparation of a symmetrical secondary amine
US6159894A (en) Catalyst for dehydrogenation of amino alcohols to amino carboxylic acids or of ethylene glycol (derivatives) to oxycarboxylic acids, method for their production and their use
WO2000069804A1 (en) Amination of aromatic hydrocarbons and heterocyclic analogs thereof
KR100502606B1 (ko) 지방족 디니트릴의 부분 수소화에 의한 지방족 알파-, 오메가-아미노니트릴의 제조에 적합한 촉매
US4057581A (en) Process for preparing diphenylamines
SK113397A3 (en) A process for the manufacture of carbazole
CZ199099A3 (cs) Způsob výroby variabilních směsí cyklohexylaminu a dicyklohexylaminu katalytickou hydrogenací
US5196592A (en) Process for the preparation of diphenylamines
TW593229B (en) Process for preparing 6-aminocaproamide
JP4597024B2 (ja) シクロオレフィン製造触媒およびシクロオレフィン製造方法
JP2023519281A (ja) ラネーニッケル及び塩基性共触媒の存在下でアジポニトリルの水素化によりヘキサメチレンジアミンを調製する方法
JP3153526B2 (ja) 芳香族オレフィンの部分水素化用触媒およびその部分水素化方法
RU2228327C1 (ru) Способ получения 4,4-диметил-1-(п-хлорфенил)-пентан-3-она
RU2230732C2 (ru) Способ гемигидрирования динитрилов в аминонитрилы
EP1229018B1 (en) Single step hydrogenation of nitrobenzene to p-aminophenol
JP2004043319A (ja) 脂環式アミン化合物の製造方法
JPS60184031A (ja) シクロオレフインの製造方法
US5900513A (en) Production method of 2-cyclohexene-1-ol
JP4834217B2 (ja) 複素環式ニトリルの製造法
CN113321609A (zh) 一种合成4-羟基吲哚的方法
JPH09234368A (ja) 新規なルテニウムおよびスズ含有固体触媒およびそれを用いるアリールアルキルアルコールの製造方法