CZ289710B6 - Způsob výroby karbazolu - Google Patents

Způsob výroby karbazolu Download PDF

Info

Publication number
CZ289710B6
CZ289710B6 CZ19972658A CZ265897A CZ289710B6 CZ 289710 B6 CZ289710 B6 CZ 289710B6 CZ 19972658 A CZ19972658 A CZ 19972658A CZ 265897 A CZ265897 A CZ 265897A CZ 289710 B6 CZ289710 B6 CZ 289710B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
catalyst
iridium
particularly preferably
hydrogen
Prior art date
Application number
CZ19972658A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ265897A3 (cs
Inventor
Hans-Josef Dr. Buysch
Reinhard Dr. Langer
Ulrich Dr. Notheis
Alexander Dr. Klausener
Original Assignee
Bayer Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Aktiengesellschaft filed Critical Bayer Aktiengesellschaft
Publication of CZ265897A3 publication Critical patent/CZ265897A3/cs
Publication of CZ289710B6 publication Critical patent/CZ289710B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/56Ring systems containing three or more rings
    • C07D209/80[b, c]- or [b, d]-condensed
    • C07D209/82Carbazoles; Hydrogenated carbazoles
    • C07D209/86Carbazoles; Hydrogenated carbazoles with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to carbon atoms of the ring system

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Abstract

e en se t²k zp sobu v²roby karbazolu dehydrogenac slou enin vzorc I, II a III, pop° pad amina n dehydrogenac slou enin vzorc IV, IVa, V, VI, VII, VIII, IX a X, za p° tomnosti iridiov²ch katalyz tor nebo iridium obsahuj c ch katalyz tor na nosi ch p°i teplot v rozmez 300 .degree.C a 600 .degree.C za p° tomnosti vod ku.\

Description

Vynález se týká způsobu výroby karbazolu dehydrogenací, popřípadě aminační dehydrogenací, za přítomnosti iridiových katalyzátorů nebo iridium obsahujících katalyzátorů na nosičích.
Dosavadní stav techniky
Karbazol je výchozí produkt pro výrobu barviv, polymerů a insekticidů (Ullman's Encykloppedia, 5. Ed., Vol. A5, str. 56-60).
Je známé, že karbazol se může vyrobit dehydrogenací, popřípadě aminační dehydrogenací, sloučenin dále uvedených vzorců I až VIII, ve kterých jsou vytvořené již části karbazolové struktury, za použití platinových katalyzátorů. Podle US 2 921 943 se zde používá platina na oxidu hlinitém nebo na oxidu křemičitém jako nosičích. Takovéto katalyzátory vedou při přijatelně vysokých konverzích k dobrým výtěžkům karbazolu, dezaktivují se ale již po krátkém provozu pouze několika desítek hodin také při tak nízkém zatížení, jako je 0,1 g difenylaminu pro jeden ml katalyzátoru a hodinu (g/ml.h) nebo dokonce při nižším zatížení. Tak je produktivita katalyzátoru, totiž za hodinu na jeden ml katalyzátoru vytvořené množství karbazolu, také při vysoké konverzi použitého difenylaminu, tak nepatrné, že jsou pro technické účely potřebná vysoká množství katalyzátoru a objemné reaktory. Delší doby prodlení mezi regeneracemi katalyzátoru, tedy několik desítek hodin, se dosáhne tehdy, když se jako nosič pro platinový katalyzátor zvolí oxid hořečnatý (US 3 041 349). Ovšem doba životnosti tohoto katalyzátoru je často málo delší než celkem asi 150 až 200 hodin (tab. II v US 3 041 349), neboť po delší době prodlení, než ve výše uvedeném US 2 921 942, totiž po asi 60, popřípadě 62 hodinách (počítáno podle údajů přiváděného difenylaminu (DPA) v US 3 041 349) mezi dvěma regeneracemi, klesá doba do další regenerace na asi 17 hodin, což nepochybně ukazuje na brzkou úplnou nepoužitelnost tohoto katalyzátoru. Také zde činí zatížení katalyzátoru pouze asi 0,1 g/ml.h. Katalyzátory na bázi oxidu chromového podle US 3 085 095 jsou rovněž rychle neupotřebitelné, i když snesou poněkud vyšší zatížení.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu tedy je nalezení katalyzátorů, které by při vysokém zatížení poskytovaly dobrou konverzi a výtěžky karbazolu a které by měly dlouhé doby prodlení mezi dvěma regeneracemi a obzvláště dlouhou dobu životnosti. Tento úkol může být vyřešen, když se použijí iridiové katalyzátory nebo iridium obsahující katalyzátory, ve kterých jsou vedle iridia použity jiné kovy skupiny kovů platiny.
Předmětem předloženého vynálezu tedy je způsob výroby karbazolu dehydrogenací sloučenin vzorců I, II a III
(Π)
NH (ΠΙ) (I)
-1 CZ 289710 B6 nebo aminační dehydrognací sloučenin vzorců IV, IVa, V, VI, VII, VIII, IX a X
při zvýšené teplotě na katalyzátoru na bázi vzácných kovů, jehož podstata spočívá v tom, že se pracuje na iridiovém katalyzátoru nebo na iridium obsahujícím katalyzátoru při teplotě v rozmezí 300 °C až 600 °C za přítomnosti vodíku.
Jako vhodné výchozí produkty pro způsob podle předloženého vynálezu je možno uvést io o-fenylanilin (I), difenylamin (Π), cyklohexylidenanilin (III; z anilinu a cyklohexanonu vytvořená Schiffova báze = anil), o-cyklohexyliden-cyklohexanon (IV; dianon) a jeho tautomer (IVa), o-cyklohexyl-cyklohexanon (IX), o-cyklohexenyl-cyklohexanol (V), o-fenyl-cyklohexanol (VI), o-cyklohexylfenol (VII), o-fenyl-fenol (Vlil) a o-cyklohexyl-cyklohexanol (X), výhodně difenylamin, anil, dianon, o-cyklohexylfenol a o-fenyl-fenol, obzvláště výhodně 15 difenylamin.
Katalyzátory podle předloženého vynálezu obsahují iridium na nosičích s obsahem iridia 0,01 až 10 % hmotnostních, výhodně 0,1 až 6 % hmotnostních, obzvláště výhodně 0,1 až 4 % hmotnostní a zcela obzvláště výhodně 0,1 až 2 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru. 20 Podle předloženého vynálezu se mohou použít iridium obsahující katalyzátory na nosičích, které vedle iridia obsahují další kov ze skupiny kovů platiny, výhodně rhodium, palladium nebo platinu, obzvláště výhodně platinu, přičemž suma vzácných kovů činí 0,01 až 10 % hmotnostních, výhodně 0,1 až 6% hmotnostních, obzvláště výhodně 0,1 až 4% hmotnostní a zcela obzvláště výhodně 0,1 až 2 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru. 25 Hmotnostní poměr iridia k jinému kovu skupiny platiny činí 0,2 až 5 : 1, výhodně 0,5 až 2 : 1.
Vzácné kovy se nanášejí na nosič o sobě známým způsobem, například nastříkáním jejich rozpustných sloučenin na nosič a zde fixováním pomocí srážení, kalcinace a redukce ve formě kovů. Pro to vhodné metody jsou pro odborníky známé a jsou například popsané v publikaci P.
N. Rylander, Catalytic Hydrogenation over Platin Metals, Academie Press 1967, str. 25 až 29, nebo P. N. Nylander, Hydrogenation Methods, Academie Press, 1985.
Jako rozpustné sloučeniny iridia a jiných kovů skupiny platiny přicházejí v úvahu jednoduché nebo komplexní soli, například halogenidy, dusičnany, octany, acetylacetonáty, karbonylové komplexy, fosfínové nebo fosfitové komplexy, jakož i komplexy s amoniakem a aminy. Pro nanesení na nosič je možno použít mnohá organická rozpouštědla nebo vodu, jakož i jejich směsi. Jako příklady organických rozpouštědel je možno použít nižší alkoholy, nitrily, ketony, chlorované uhlovodíky, estery a aminy. Z uvedených skupin rozpouštědel se používají převážně nižší zástupci svých homologních řad, například s 1 až 4 uhlíkovými atomy. Kvůli bezproblémovému zpracování se upřednostňuje voda před organickými rozpouštědly.
Nosiče se mohou zpracovávat před nebo po nanesení roztoků sloučenin vzácných kovů alkalickými sloučeninami; stejně tak přichází v úvahu zpracování alkalickými sloučeninami jak před redukcí kovové soli, tak také po ní. Pro to vhodné alkalické sloučeniny jsou hydroxidy alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin, jako je hydroxid sodný, hydroxid draselný, hydroxid vápenatý nebo hydroxid bamatý ve vodných roztocích, nebo uhličitany alkalických kovů, jako je uhličitan sodný nebo uhličitan draselný, rovněž ve vodných roztocích. Při tomto zpracování se vzácné kovy vysrážejí známým způsobem jako hydroxidy nebo oxidy a tak se fixují na nosiči. Fixované oxidy, popřípadě hydroxidy, se potom redukují na elementární kov vodíkem. Toto zpracování vodíkem se může provádět v zásadě v najížděcí fázi způsobu podle předloženého vynálezu; výhodně se ale provádí zvláštní aktivační fáze pro katalyzátor, v průběhu které se zpracováním vodíkem převede daný katalyzátor do aktivní kovové formy.
Vhodné nosiče pro katalyzátory na bázi vzácných kovů, používané podle předloženého vynálezu, jsou oxidy a oxidhydráty prvků ze II. až VIII. skupiny periodické soustavy prvků (Mendělejev). Jako takovéto prvky je možno například uvést hořčík, vápník, baryum, zinek, hliník, gallium, lanthan, křemík, cín, titan, zirkon, niob, tantal, cer, železo, kobalt a nikl, výhodně hořčík, vápník, zinek, hliník, křemík, cín, titan, zirkon, niob a cer a obzvláště výhodně hořčík, zinek, hliník, křemík, titan a zirkon. Další použitelné nosiče pro katalyzátory, použitelné podle předloženého vynálezu, jsou silikáty, jako je bentonit a montmorillonit, nebo směsné oxidy výše uvedených prvků, jako jsou například oxidy Al(Si, Ti/Zr, Nb/Ta, Mg/C, Ca/Si, Mg/Si, Zn/Ti a Al/Ti, které je možno mimo jiné vyrobit mechanickým smísením, společným srážením solí nebo přes kogely ze solí nebo alkoxidů, což je pro odborníky známé (D. A. Ward a kol., Ind. Eng. Chem. Res. 34 (1995), 421 až 433; W. F. Maier a kol., vJ. F. Harold a R. M. Laine, Applications of Organometalic Chemistry in the Preparation and Processing of Advanced Materials, Kluwer Academie Publishers 1995, str. 27 až 46).
Při způsobu podle předloženého vynálezu se k výchozí látce vzorce I až X přidá alespoň nepatrné množství vodíku, ačkoliv se podle předloženého vynálezu jedná o dehydrogenaci, popřípadě o aminační dehydroganaci, při kterých v zásadě vodík vzniká. Toto přidávané množství vodíku činí 0,01 až 300 mol H2, výhodně 0,1 až 200 mol H2, projeden mol dehydrogenované, popřípadě aminačně dehydrogenované sloučeniny.
Zatímco je při tvorbě karbazolu v dehydrogenované sloučenině vzorců I až III dusíková funkce v eduktu již přítomna, musí se v eduktech vzorců IV až X teprve vyrobit výměnou kyslíkové funkce pomocí amoniaku. K tomu potřebná současná vsázka amoniaku činí 1 až 50 mol NH3, výhodně 1,5 až 40 mol NH3, obzvláště výhodně 2 až 30 mol NH3 pro mol aminačně dehydrogenované sloučeniny vzorce IV až X.
Dále bylo zjištěno, že při způsobu podle předloženého vynálezu je přítomnost vodíku přípustná, ačkoliv voda není také pro provádění reakce podle předloženého vynálezu potřebná. Množství vody činí proto všeobecně 0 až 10 mol H2O pro jeden mol dehydrogenované nebo aminačně dehydrogenované sloučeniny vzorce I až X, přičemž spodní hranice nula znamená nepřítomnost
-3CZ 289710 B6 vody. Pro případ přítomnosti vody může být tento rozsah 0,05 až 10 mol H2O, výhodně 0,1 až 8 mol H2O, obzvláště 0,15 až 5 mol H2O projeden mol sloučeniny I až X.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí při teplotě v rozmezí 300 °C až 600 °C, výhodně 350 °C až 580 °C, obzvláště výhodně 380 °C až 570 °C a za tlaku 0,05 až 1,0 MPa, výhodně 0,07 až 0,8 MPa a obzvláště výhodně 0,08 až 0,5 MPa.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (výroba katalyzátoru)
1 gama-Al2O3 (typ SPH 501 firmy Rhone-Poulenc; kuličky o průměru 3 až 4 mm) se nasytí 665 mml vodného roztoku, obsahujícího 8 g Pt a 8 g Ir (32 g H2PtCl6 jako 25% roztok a 15,4 g IrCl4) a usuší se v sušárně po dobu 24 hodin při teplotě 150 °C. Potom se nasytí 665 g vodného roztoku hydroxidu draselného, obsahujícího 34 g KOH a opět se usuší. Katalyzátor obsahuje 0,4 % hmotnostních iridia a 0,4 % hmotnostních platiny.
Příklad 2 (výroba katalyzátoru)
Analogicky jako je popsáno v příkladě 1 se vyrobí katalyzátor, který neobsahuje žádnou platinu, ale 1,2 % hmotnostních iridia.
Příklad 3 (srovnávací)
Analogicky jako je popsáno v příkladě 1 se vyrobí katalyzátor, který obsahuje 1,2% hmotnostních platiny.
Příklad 4 ml katalyzátoru podle příkladu 1 se naplní do křemenné trubky o průměru 1,6 mm, při teplotě 250 °C se redukuje vodíkem a potom se za normálního tlaku zatíží 0,5 g/ml.h DPA a 100 mol H2/mol DPA. Po dlouhou dobu se dosahuje stabilní reakce DPA na karbazol 35 až 45 % při selektivitě mezi 80 a 90 %. Po 1000 hodinách a kontinuálním zvyšování teploty od 350 °C činí konverze DPA při 450 °C bez meziregenerace ještě 38 % při selektivitě 87 %. Příznaky počínající dezaktivace nejsou pozorovány.
Příklad 5
Katalyzátor podle příkladu 2 dává za podmínek příkladu 4 konverzi DPA 53 % a selektivitu 59 %.
Příklad 6 (srovnávací)
Katalyzátor podle příkladu 3 dává za podmínek příkladu 4 konverzi DPA 49 % a selektivitu 38 %.

Claims (8)

1. Způsob výroby karbazolu dehydrogenací sloučenin vzorců I až III při zvýšené teplotě za použití katalyzátorů na bázi vzácných kovů, vyznačující se tím, že se pracuje s iridiovým katalyzátorem nebo iridium obsahujícím katalyzátorem při teplotě v rozmezí 300 °C až 600 °C za přítomnosti vodíku.
15
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že katalyzátor obsahuje iridium v množství 0,01 až 10 % hmotnostních, výhodně 0,1 až 6 % hmotnostních, obzvláště 0,1 až 4 % hmotnostní a zcela obzvláště výhodně 0,1 až 2 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru.
-5CZ 289710 B6
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že katalyzátorem je iridium obsahující katalyzátor, přičemž vedle iridia obsahuje další kov ze skupiny kovů platiny, výhodně rhodium, palladium nebo platinu, obzvláště výhodně platinu, suma vzácných kovů činí 0,01 až 10% hmotnostních, výhodně 0,1 až 6% hmotnostních, obzvláště 0,1 až 4% hmotnostní a obzvláště výhodně 0,1 až 2% hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru a hmotnostní poměr iridia k ostatním kovům skupiny platiny činí 0,2 až 5 : 1, výhodně 0,5 až 2:1.
4. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se jako dehydrogenovaná nebo aminačně dehydrogenovaná sloučenina použije sloučenina vzorce Π, III, IV, VII nebo VIII, výhodně vzorce Π.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se použije 0,01 až 300mol vodíku, výhodně 0,1 až 200 mol vodíku a obzvláště výhodně 0,2 až 150 mol vodíku pro jeden mol dehydrogenované, popřípadě aminačně dehydrogenovaná sloučeniny.
6. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se pro případ aminační dehydrogenace použije 1 až 50 mol NH3, výhodně 1,5 až 40 mol NH3 a obzvláště výhodně 2 až 30 mol NH3 projeden mol aminačně dehydrogenované sloučeniny.
7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se pracuje při teplotě v rozmezí 350 °C až 580 °C, výhodně 380 °C až 570 °C.
8. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že se pracuje za tlaku v rozmezí 0,05 až 1,0 MPa, výhodně 0,07 až 0,8 MPa a obzvláště výhodně 0,08 až 0,5 MPa.
CZ19972658A 1996-08-21 1997-08-20 Způsob výroby karbazolu CZ289710B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19633609A DE19633609A1 (de) 1996-08-21 1996-08-21 Verfahren zur Herstellung von Carbazol

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ265897A3 CZ265897A3 (cs) 1998-03-18
CZ289710B6 true CZ289710B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=7803172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19972658A CZ289710B6 (cs) 1996-08-21 1997-08-20 Způsob výroby karbazolu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5856516A (cs)
EP (1) EP0825181B1 (cs)
JP (1) JPH1087618A (cs)
CZ (1) CZ289710B6 (cs)
DE (2) DE19633609A1 (cs)
IN (2) IN191574B (cs)
PL (1) PL186931B1 (cs)
SK (1) SK281961B6 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6887268B2 (en) 1998-03-30 2005-05-03 Cordis Corporation Extension prosthesis for an arterial repair
JP5754678B2 (ja) * 2009-08-24 2015-07-29 ガルダ,ケキ,ホルムスジ N−アルキルカルバゾールとその誘導体を合成する方法
SI2302132T1 (sl) 2009-09-17 2012-12-31 Blankophor Gmbh Co. Kg Fluorescentna belilna sredstva disulfo-tipa
CN104059014B (zh) * 2014-06-26 2016-06-29 兰州大学 一种用二苯胺催化制备咔唑的方法
CN113559851A (zh) * 2021-07-23 2021-10-29 中国地质大学(武汉) 一种脱氢用钯催化剂的制备方法及其应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2921942A (en) * 1960-01-19 Synthesis of carbazole
US3041349A (en) * 1959-11-09 1962-06-26 Martin Marietta Corp Synthesis of carbazoles
US3085095A (en) * 1960-06-24 1963-04-09 Standard Oil Co Process of dehydrogenation of o-amino biphenyls and diphenyl amines to produce carbazoles
DE3410232A1 (de) * 1984-03-21 1985-10-03 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 2-hydroxy-(9h)-carbazol

Also Published As

Publication number Publication date
SK281961B6 (sk) 2001-09-11
SK113397A3 (en) 1998-03-04
IN191574B (cs) 2003-12-06
IN191628B (cs) 2003-12-06
EP0825181B1 (de) 1999-11-24
CZ265897A3 (cs) 1998-03-18
US5856516A (en) 1999-01-05
DE19633609A1 (de) 1998-02-26
EP0825181A1 (de) 1998-02-25
PL321673A1 (en) 1998-03-02
DE59700748D1 (de) 1999-12-30
PL186931B1 (pl) 2004-04-30
JPH1087618A (ja) 1998-04-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8450523B2 (en) Process for preparation of a carboxylic acid salt by dehydrogenation of a primary alcohol
US6420302B1 (en) Catalyst system
TW476753B (en) Preparation of substituted olefins
CZ284794B6 (cs) Způsob výroby kaprolaktanu
US7126024B2 (en) Process and catalyst for dehydrogenating primary alcohols to make carboxylic acid salts
CZ289710B6 (cs) Způsob výroby karbazolu
JP4221684B2 (ja) 接触水素化リフォーミング方法
JP4597024B2 (ja) シクロオレフィン製造触媒およびシクロオレフィン製造方法
TW593229B (en) Process for preparing 6-aminocaproamide
US3538162A (en) Reductive alkylation of aromatic amino and nitro compounds utilizing base metal selenides and tellurides as catalysts
EP0224239B1 (en) Process for preparing finely divided metal powders
JPH04360857A (ja) ジフエニルアミン類の製造方法
CN115448841A (zh) 一种利用氨水合成伯胺的方法
CN113713810B (zh) 一种三氧化铝-钌镓铟液态合金复合催化剂及其制备方法和应用
JPH1129503A (ja) シクロオレフィンの製造方法
US6512145B1 (en) Method for the catalytic, asymmetric disubstitution of carboxylic acid amides with two different grignard reagents
JP4582992B2 (ja) 脂環式アミン化合物の製造方法
US6448445B1 (en) Method for catalytically disubstituting carboxylic acid amides with at least one grignard reagent
RU2230732C2 (ru) Способ гемигидрирования динитрилов в аминонитрилы
JP2018528954A (ja) ファルネソールの製造
JP4834217B2 (ja) 複素環式ニトリルの製造法
CN1676215A (zh) 单环芳烃部分加氢生产环烯烃的催化剂、其制备方法及应用
KR960005495B1 (ko) 옥타하이드로이소퀴놀린계 광학활성 화합물의 라세미화 방법
CN117899856A (zh) 一种用于腈加氢制备伯胺的催化剂及其制备方法
JPH09234368A (ja) 新規なルテニウムおよびスズ含有固体触媒およびそれを用いるアリールアルキルアルコールの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060820