SI8310863A8 - Postopek za pripravo 1-<disubst.fenil)-2-amino-etanolnih derivatov - Google Patents

Postopek za pripravo 1-<disubst.fenil)-2-amino-etanolnih derivatov Download PDF

Info

Publication number
SI8310863A8
SI8310863A8 SI8310863A SI8310863A SI8310863A8 SI 8310863 A8 SI8310863 A8 SI 8310863A8 SI 8310863 A SI8310863 A SI 8310863A SI 8310863 A SI8310863 A SI 8310863A SI 8310863 A8 SI8310863 A8 SI 8310863A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
compounds
formula
compound
derivatives
preparation
Prior art date
Application number
SI8310863A
Other languages
English (en)
Inventor
Otto Agne Torsten Olsson
Leif Ake Svensson
Kjell Ingvar Leopold Wetterlin
Original Assignee
Draco Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Draco Ab filed Critical Draco Ab
Priority claimed from YU863/83A external-priority patent/YU43168B/xx
Publication of SI8310863A8 publication Critical patent/SI8310863A8/sl

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Pronalazak spada u oblast proizvodnje farmaeeutskl korisnih organskih jedinjenja, a posebno se odnosi na postupak za dobivanje novih etanolaminskih derivata koja ispoljavaju bronhospazmolitički efekat i efikasna su u tretiranju reversnih obstruktivnih bolesti luča i raznih geneza, posebno astme, te se kao takva koriste u medicini. Jedinjenja dobivena postupkom prema pronalasku ispoljavaju produženo vreme trajanja terapeutskog efekta i smanjeni stepen nuz-efekata, naročito stimuliranja srca, a takodje ispoljavaju i unutrašnji bronhodilatatorni efekat.
Prema Medjunarodnoj klasifikaciji patenata pronalazak je svrstan u klase C-07C<f?p6; A 61K 31/©^
Tehnički_problem
Pronalaskom se rešava problem proizvodnje novih oralno aktivnih bronhospazmilitičkih etanolaminskih derivata.
_____
Jedinjenje koje je poznato pod generičkim imenom terbutalin strukturne formule
HO
HO je jedno od trenutno poželjnoh dugotrajnih bronhodilatatornih lekova na tržištu i opisano je, izmedju ostalog, u US patentu 4 011 258, da ima vreme trajanja terapeutske aktivnosti oko 6 do 8 časova. Ovo vreme trajanja potvrdjeno je sa mnogo godina kliničkog iskustva i može se kvatifikovati nalaženjem da je potrebna koncentracija-terbutalina u serumu najmanje oko 2 ng/ml za postizanje žaljene terapeutske aktivnosti (Hornblad et al., Europ.J.clin.Pharmacol.10 9-18 (1976).
- 2 «
Drugo dugotrajno bronhospažmolitiSko efikasno jedinjenje pristupačnp na tržištu, salbutamol strukturne formule
ima vreme trajanja bronhospazmolitiSke aktivnosti koje je otprilike jednako vremenu trajanja terbutalina.
Pokušaj! da se dobiju bronhospazmolitiSki aktivna jedinjenja dugotrajne aktivnosti navedeni su u literaturi. Tako, Zolss, Sci. Pharm. 32 (1964) 2 76-92 opisuje i.a. iszevsne estre atanolaminskih derivata koji su bili poznati u to vreme. Minatoya, The Journal of Pharmacology and Experimental therapeutics Vol. 206 No. 3, 515-527, opisuje farmakološke osobine jedinjenja poznatog kao bitolterol formule
Pokazalo se je da jedinjenje bitolterol, koje je takodje opisano u Belgijskem patentu 748 178, ima vreme trajanja aktivnosti koje se može uporediti sa salbutamolom.
2Bls_rešenja_tehničkog_>groblema_sa_2rimerima_izyod jen ja
Pronalazak sada obezbedjuje postupak za dobivanje novih jedinjenja koja imaju bronhospazmolitičku aktivnost pri oralnom davanju i ispoljavaju vreme trajanja aktivnosti od 12 h ili više. Jedinjenja dobivena postupkom prema pronalasku, koja su mono- ili dieetri terbutalina, takodje ispoljavaju niži stepen neželjenih kardiovaskularnih nuz
I efekata. Tako, ispoljavaju manji hronotropni i inotropni efekat od terbutalina. Jedinjenja takodje ispoljavaju unutrašnji bronhodilatatorni efekat.
Jedinjenja dobivena postupkom prema pronalasku mogu se koristiti za spravljanje farmaceutskih preparata koji ih sadrže kao aktivne sastojke, tako da se koriste u lečenju, naročito bronhodilatacije kod sisara, uključujuči ljude. Dalje jedinjenja dobivena postupkom prema pronalasku, odnosno preparati sa ovim jedinjenjima, mogu se koristiti za proizvodnju relaksacije uterusa.
Rrema torne, pronlazak obezbedjuje postupak za dobivanje jedinjenja formule :
i na njihove terapeutski prihvatljive soli, pri čemu u . 1 2 gornjo;) formuli R, R i R imaju sledeča značenja :
R se bira iz grupe koja sadrži -C(CH3)3,
gde ee R3 bira is grupe koja sadrži (a) H (b) alkil grupe koje sadrže 1-3 ugljenikova atoma (O) η5“θ~
(a) OH (b) alkoksi grupe koje sadrže 1-3 ugljenikova atama i gde se 4
R bira iz grupe koja sadrži (a) H (b) alkil grupe kojo sadrže 1-3 ugljenikova atoma
4 pod uslovom da su R i R spojeni kako sledi»
Kada je tada je R^
Π II alkil grupa na 1-3 II ili alkil grupa ηα l-*1 ugljenikova atoma ugljenikova atoma
Formula I tako obuhvata jedinjenja, koja imaju jedan hidroksi supetituent u položaju 3 ili 5 na fenil radikalu koji je supstitulsan 1 i drugi hidroksi supstltuent koji je nesupstituisan, i jedinjenja koja imaju obe hidroksi grupe u osnovnoj strukturi supstituisane.
Ilustrativni primeri radikala R su:
CHqCH9 0 3 \2 B XN-C-
CH-CH-CH- -0 3 2\2 || XN-C-
HO
II
N-C-
i
ch3· ch3ch ch3ch2
CH.CH, 3Λ
CHN-Cch3ch2ch
CH3CH2CH2 chq I 3
- 7 Ilustrativni' primeri jedinjenja iz pronalaska su:
CH_
I 3
-NH-C—CH~ i 3
1= i’.
OH £h-ch2
CH*
Ί 3
-NH-C— CH
H,
OH
Ah-ch2
HO
CH
I ch3ch2o
OH £h-ch2
-NH-C—CH
I ch3
HO
HO
OH iH-CH2
CHL I 3 •NH-C -
/CH2\
CH.
CH
X
CH
CH.
2\
/CH2\
CHO 2 ch30 ch30
OH £η.CH
2\ ch-nh-ch CH9 2 \ / 2 CH2 chqch» p ‘3 CH3CH2
CH-CH3
N-C-0
OH l*HCH^NH-CH^
CH.
ch;
CHch3ch2 O
CH
2\
CHCH-
?
CH-CH-,-NH-CH CHO \ z'
CH2
čh-ch2-nh -ch
CH2\h2
CH^
CH
.CH-X
CH
/CH2\
CH.
CH.
ch2
ch2
OH
I
CH-CH-NH
CH.
CH
lfl
O
OH /:h-ch2
CH.
CH
CH.
CH.
CH.
CH ch3o
HZ o
O.
ch2~nh-c
2\
CH.
CH.
OH
I ch-ch2
-NH -
c ir.:
.CH.
CH.
CH.
Pošeljna grupa jedinjenja formule I su:
1. Jedinjenja gde je R -C(CH3)3
2. Jedinjenja formule
u kojoj su R3 i R4 H ili alkil grupe koje imaju 1-3 ugljenikova atoma
Jedinjenja formule u kojoj
III su R*
H ili alkil grupe koje imaju 1-3 ugljenikova atoma.
I
4
4. Jedinjenja formula II i III u kojima eu R IR CH^ ili ch3ch2.
Poželjno jedinjenje iz pronalaska je jedinjenje formule
4
Pošto jedinjenja iz pronalaska formule I poseduju najmanje jedan asimetrlčan ugljenikov atom, pronalazak uključuje sve moguče optički aktivne oblike i racemake smeše jedinjenja. Racomsla smeša može no razločiti konvencionalnim sredstvima, na primor, obrazovanjem noli sa optički aktivnoni kiselinom, i posle toga frakcionom kriatalizacijom.
Pronalazak takodje uključuje oolvate jedinjenja formule I kno što su solvati sa vodom - 1/2, 1 ili 2 mola vode na mol jedinjenja X i sa alifatičnim alkoholima, 1 mol alkohola na mol jedinjenja I.
U kliničkoj praksi jedinjenja de se normalno davati oralno, inekcijom ili inhalacijom u obliku fnrmacoutskog preparata koji obulivata aktivni sastojak u obliku originalnog jedinjenja ili onciono u obliku njegove farmaceutskl prihvatljive soli, zajedno sa farmacoutski prlhvatljivim nosačem koji moče biti čvrst, poluČvrot ili tečan razblačivač, ili je to svarljiva kapsula 1 to je dalji aspekt pronalaska. Jedinjenja se mogu takodje koristiti bez nosečeg materi jala. Kao primeri farmaceutskih preparata mogu se spomenuti tablete, kapi, aerosol za inhalaoiju, itd. Obično de aktivne supstance činiti izmedju 0.05 i 99, ili izmedju 0.1 i 99% tež. od proparata, na primor, izmedju 0.5 i 20% za preparate koji su namenjeni za lnektiranje i izmed 0.1 i 50% za preparate koji su namenjeni za oralno davanje.
Nova jedinjenja prema pronalasku mogu se davati u obliku soli oa fiziološki prlhvatljivim kiselinama. Todesne kiseline koje ae mogu koristiti su, na primer, hlorovodonična, bromovodonična, sumpor n «n, ftunnrna, limuncka^ vinska, maleinska i dilibarna kiselina.
Pronalazak dalje obezbedjuje farmaceutske preparate koji obuhvat.nju kao aktivni sastojak najmanje jodno od jedinjenja prema pronalasku zajedno sa formaoeutskim nosačem. Takvi preparati mogu biti namenjeni za oralno, bronhijalno, rektalno i parenteralno davanje.
Za proizvodnju farmacevtskih rreparata u obliku doznih jedinica za oralnu primanu koje sadrže jedinjenje iz pronalanka u obliku olobodne baze ili njegovo fannaceutoki priliva tl jive soli, aktivni sastoji so može mešati sa nekim čvrstim, isitnjenim nosačem, na primor, laktozom, saharozom, oorbitolom, mnnitolom, takvim škrobom kao što je škrob iz krompira, škrob iz kukuruza ili amilopoktin, sa derivatom celuloze ili žolatinom, i takodje moŽe uključivati maziva kao Sto su magnezijum ili kalcijum-stoarat ili Carbowax ili drugi poliotilengliko ni voskovi, pa se komprimujo tako da se obrazuju tablote ili centri za dražee. Ako su potrebno dražee, centri se mogu prevudi, na primer, sa konaentrovanim rastvorima čodera koji ‘mogu sadržati gumiarabiku, talk i/ili titan-dioksid, ili alternativno sa nekim lakom koji so rastvara u lako isparljivim organskim rastvoročima ili smenama organskih rastvarača. ti ovo prevlako mogu so dodati bojo· Za pravljenj mekih želatinskih kaspula (zatvoreno kapsule oblika perli) koja sadrže želatin i, na primor, glicerol, ili sličnih zatvorenih kapeuln, aktiI vna supstanca so može mešati sa Carbowax-om. Tvrdo želatinsko kapsule mogu sadržati granulate aktivne nupstanoo sa čvrstim, isitnjenim nosačima kao Sto su laktoza, saharoza, sorbitol, manitol, okrobovi (na primer, škrob iz krompira, škrob iz kukuruza ili amilopektln), derivati celuloze ili želatin, i mogu takodje uključivati mngnez ij ίππο toarat ili etearinsku kiselinu. Dozne jediniao za rektalnu primenu mogu biti u obliku supozitorija koje obuhvataju aktivnu supstnncu u smeši sa Carbownx-om ili drugim polletilenglikolnim vonkovima.
Svaka dozna jedinica poželjno sadrži 1 do 50 mg aktivnog sastojkn.
Tečni preparati za ornlnu primenu mogu biti u obliku sirupa, ouspenzija ili emulzija, na primor, kojo sadrže od oko 0.1% do 20% tež. aktivne oupntanoo 1 takodje, prema potrebi, takve dodatke kao žt
- 25 - .
« sredstva za stabilizaciju, sredstva za suspendovanje, sredstva zn dispergovanje, sredstva za davanje miriea 1/111 sredstva zn msIndjIvanje.
Tečni preparati za roktalno davanje mogu biti u obliku vodonlh rastvora koji sadrže od oko 0.1% do 2% taŽ. aktivne supstance 1 takodje, prema potrebi, sredstva za stabilizaciju i/ili puferske eupatanco.
Za paronteralnu primenu lnokcijaroa nosač može biti sterilna, parenteralno prihvatljiva točnost, n.pr., voda bez pirogena ili vodeni ra3tvor polivinilpirolldona, ili neko parenteralno prihvatljivo ulje n.pr., orahovo ulje i opciono sredstva za stabilizaciju i/ili puferske supntanae. Dozne.jodinloo rastvora mogu biti podesno uklopljen u ampule, pri čemu svaka doza poželjno sadrži od 0.1 do 10 mg aktivnog sastojka.
20. davanja u bronhije, preparati su podesno u obliku rastvora za prskanje ili suspenzije za prskanje. Rastvor ili suspenzija podesno sadrži od 0.1 do'10% tež. aktivnog sastojka.
* · • Doza u kojoj se aktivni sas*tojai daju možev varirati unutar* širokog intervala i zavisiče od raznih faktora kao štosu, na primeri pojedinačni zahtevi svakog paoijonta. Podesna oralna doza može vari rat od 5 do 200 lug na dan,
Prilikcm tretiranja sa dozom aerosoli, podesna dozna jedinica može sadržati od 0.1 do 10 mg aktivnog sastojka. dedna ili dve talve jedinice mogu se davnti prilikam svakog tretiranja. ·
Farmaceutski preparati koji sadrže aktivne snstojke mogu ne podesno formullsati tako da se obezbode doza unutar ovih intervala ili kao pojedinačne dozne jedinice ili kao viSastruke dozne jedinica.
Pokazano je u rezultatima tosteva u Tablici Ϊ niže da je koi jedinjenja iz sadaSnjecj pronalaska nostupanjs bronhodilatntornog efekta sporije nego nastupanje bronhodilatatornog efekta kod referentne supstance terbutalina..Frofll aktivnosti udinide jedinjenja iz pronalaska podesnlm za koriSdenje, ne samo sam ostaInου kontinualnoj terapiji održavanja, ved takodje u nkutnoj terapiji «
u kombinaciji sa bronhodllatatornim lekovima koji imaju brže na3tupanje efekata. Kao primeri poznatih bronhospazmolitifikih sredatava koja su podesna za korišdonjo u kombinaciji sa jedinjenjima iz sadašnjeg pronalaska mogu se spomenuti terbutalin, ibeterol, orciprenalin, salbutamol, epinefrin, izoprenalln 1 efedrin· <·
Ova jedinjenja imaju sledede strukturna formule:
HO
HO 110
HO
epinefrin izoprenalln
orciprenalin
Ibuterol
terbutalin·
salbutatnol
ch-ch-nk-ch3 efedrin
OH CH3
Sledeča bronhospazmolitički aktivna jedinjenja mogu se takodje Rjilstiti u kombinaciji ea jedinjenjima iz pronalaska:
HO
Farmaceutski kombinovani preparati koji sadrže jedinjenje iz pronalaska zajedno sa daljom bronhospazmolitički aktivnem supstancom sa bržim nastupanjem efekta čine dalji aspekt sadašnjeg pronalaski
U farmacevtskim preparatima koji sadrže kombinaciju jedinjenja formule I sa konvencionalno koriščenim bronhospazmolitiČkim sredstvom kao Što je spomenuto gore, težinski odnos poznatog jedinjenja prema jedinjenju I iz pronalaska je podesno od 1:2 do 1:5 i, poželjno od 1:3 do 1:4.
- 29 Postupak prema pronalasku obuhvata reakcij u jedinjenja formule
OH
I ch-ch2x sa jedinjenjem formule
HN do obrazovanja jedinjenja formule
OH
I
CH-CH2
R posle čega se, ako je potrebno, zaštitne grupe zamenjuju sa vodonikon * 12 6 u kojim formulama R, R i R su kao što je gore definisano , R je N-zaštitna grupa, a X je halogen ili funkcionalno ekvivalentna grupa sposobna da reaguje sa aminom HNR°R, ili X zajedno sa etanolnom hidroksilnom grupom gradi epoksidni most.
Kao primeri radikala X mogu se navesti odlazeče grupe kao što 8 8 su F, Cl, Br, J ili OSOjR , gde je R alkil, aralkil ili aril.
Kao primeri grupa koje se mogu upotrebiti za zaštitu hidroksi 1 2 suptituenta u radikalima R i R mogu se spomenuti zaštitne grupe za hidroksilnu grupu koje se obično koriste, koje se lako zamenjuju sa vodonikom, kao što su, na primer, alkil ili acil radikali sa ne više od 5 ugljenikovih atoma ili mono- ili biciklične aralkil grupe sa ne više od 11 ugljenikovih atoma kao što su benzil ili naftilmetil.
Kao primeri grupa koje se mogu koristiti za zaštitu atoma azota amino grupe mogu se spomenuti zaštitne grupe koje se obično koriste, kao što su mono- ili biciklične aralkil grupe koje sadrže ne više pd 11 C-atoma, kao što su benzil i naftilmetil.
Za dobivanje takvih jedinjenja formule (I) u kojima je R1=H, podrazumevače se da če polazni materijal biti 3,5-disupstituisano jedinjenje, gde je radikal -OR1, ili odgovarajuči supstituent, v 7 7 zastitna grupa za hidroksilnu grupu -OR gde je R zaštitna grupa za hidroksilnu grupu koja se obično koristi, za koju su gore dati primeri, koja se zamenjuje sa vodonikom u stupnju u kome se, po * potrebi, preostale /aštitne grupe zamenjuju sa vodonikom. Benzil je pošeljna zaštitna grupa za hidroksilnu grupu« Benzil je takodje poŠeljna zaštitna grupa za aminski azot.
Jedinjenja formule (I) koja se tako dobivaju, se, ako je potrebne razlašu na svoje optičke izomere. Jedinjenja (I) se takodje, ako se želi, pretvaraju u farmaceutski prihvatljive soli.
Intermedijeri koji se koriste u gornjem postupku su u nekim sluČajevima nova jedinjenja. Niše če biti ilustrovano kako se ovi intermedijeri mogu dobiti. Sve ilustrovane reakcije su poznate.
Radi uproščavanja, specifičnim primerima če biti prikazani razni načini dobivanja intermedijera. Biče jasno i kako se ovi specifični primeri mogu primeniti za dobivanje drugih intermedijera koji se mogu pokazati potrebnim za dobivanje drugih jedinjenja.
t
4)
Takvi intermedijeri koji su krajnji proizvodi formule (I), koji imaju hidroksi zaštitne grupe ili azotne zaštitne grupe, su takodje novi i čine dalji aspekt ovog pronalaska.
Sledeči primeri ilustruju pronalazak.
Primer 1 : Dobivanje l-/bis-3',5z-N,N-dlmetilkarbamoiloksl)fenil/2-N-terc.butilaminoetanol hlorhidrata
Rastvoru od 1.7 g (0.006 mola) bis-3,5-(N,N-dimetilkarbamoiloksi)stirol oksida u 100 ml etanola dodato je 0.73 g (0.01 mol) t-butil amina.
Rastvor je refluktovan tokom 18 h a potom je rastvarač uparen. Ostatak je rastvoren u izopropanolu, i dodat je etanolni hlorovodonik. Posle uparavanja, ostatak je kristalisan iz izopropanol/dietil etra, dajudi naslovno jedinjenje.
Prinos : 1.4 g
Polazni materijal je dobiven na sledeči način.
Bis-3,5-(N,N-dimetilkarbamoiloksi)stiroi oksid
Rastvoru od 3,5 g (0.01 mola) bis-35(N,N-dimetilkarbamoiloksi)2-bromo'-acetofenona u 50 ml dioksana dodat je rastvor od 0.8 g (0.02 mola) NaBH^ u 10 ml vode. Smeša je mešana 3 h na sobnoj temperaturi, zatim je rastvarač uparen. Ostatak je ekstrahovan sa dietil etarvodom. Etarska faza je zatim osušena preko MgSO^, procedjena dajuči ulje.
Prinos s 2.7 g benzbojnog ulja.
NMR: (CDC13) ppm: 2.75 (IH,m); 3.15 (IH,m)? 3.85 (IH,m); ----- ~
7.00 (3H,m).
Strukturna formula dobivenog jedinjenja :
Na sličan način je izvedeno :
Dobivanje l-/bis-(3',5'-N,N-dimetilkarbamoiloksi)fenil/
2-N-terc.butllamlnoetanol hlorhldrata
NMR / ppmt 1.3 9H(b); 3.0 12H (d)i3.2 2H (ffl)l 4*6 (DOH)j 5.0 IH (qb 7.0 3H (m) (020)
GCMSt 99.Θ % C1 izrač.®*0 * C1 nadj.1’ ®‘® *
HPLC» ΪΟΟ.Ο %
OH
CH-CHsN-C-CH. Zli □
IsN-l
H L
KWD 21Θ3
Dobivanje 1-/3-(N,N-dimetilkarbamoiloksi)-5-hidroksi)fenll-2-t-butllamino-etanol hlorhldr a t a
GCMSt (di-TMS-derivat ) 99 %
NMR £ t
HPLCj 99 % ppm: 1.40 9H(s); 3.05 6H(d)t 3.12 2H(m)j
DOH 4.70) 4.95 lH(.qb 6.70 3H(m) (D20)
HO
Dobivanje 1-/3',5'-bis-(N-etlikarbamoiloksi)-fenil-2-tbutilaminoetanol hlorhldrata'
NMR / ppm« 1.2 6H(tb 1.5 9H (sb 3.3 6H(mb 5.3 lH(m) 6.1 2H(t), 6.9 3H(m) (CDClg, TMS)
HPLC« 90.4 % • 0
CH-CH--N-C-0 • HII
Dobivanje 1-/Bis-(3r,5'-(N,N-dimetilkarbamoiloksi)fenil/-2 ciklobutilaminoetanol sulfata . .
NMR (020)/ppm: 2.05 6H (m)« 3.00 14H (m)» 3.65 IH (mb
4.60 (QQHb 4.95 IH (mb 6»95 3H (m).
Dobivanje l-/bis-(3',5'-(N,N-dimetilkarbamoilokai)fenil/2-(l-metll)“Clklobutllamlnoetanol hlorhidrata ,
HPLCi 98.9% čistoča C1izrač.‘ 8-5%C1“nadj.‘ 84%
NMRi (020) / ppmi 1.50 3H (a)j 2.10 6H (m)j 3,08 14H (m)»
4.70 (00H), 5.08 IH (m)» 7.08 3H (m).
Primeri dobivanja farmaceutskih preparata, kao i testiranja izvedena sa jedinjenjima dobivenim postupkom prema pronalasku, izneti su u jugoslovenskoj patentnoj prijavi P-1704/81.
V
Dos.74050 (izd.iz P-1704/81) LD 626-1 YU Div I ' 12.02.1988. .. P-&63/83 ; 1 · NAVOD PRIJAVIOCA O NAJBOLJEM NJEMU POZNATOM NAČINU ZA PRIVREDNU UPOTREBU PRIJAVLJENOG PRONALASKA
Dobivanje l-/bis-3',5x-N,N-dimetilkarbamoiloksi)fsnil/^-N-terc.butilaminoetanol hlorhidrata
Rastvoru od 1.7 g (0.006 mola) bis-3,5-(N,N-dimetilkarbamoiloksi)$tirol oksida u 100 ml etanola dodato je 0.73 g (0.01 mol) t-butil amina.
Rastvor je refluktovan tokom 18 h a potom je rastvarač uparen. Ostatak je rastvoren u izopropanolu, i dodat je etanolni hlorovodonik. Posle uparavanja, ostatak je kristalisan iz izopropanol/dietil etra, dajuči naslovno jedinjenje.
AKTIEBOLAGET DRACO zastupa :
^Zfffijggg
Dos.74050 (isd.iz P-17G4,c'1) LD 626-1 YU Div J. .12.02..88^ P-863/83
-3?- L/:.:-

Claims (1)

  1. Postupak za dobivanje^etanolaminak-ih derivata formule i njihovih terapeutski prihvatljivi soli, pri čemu u formuli R predstavlja sVh3 ca.
    -C(CH3)3, -CH
    CH'CH/ 2 i -C “ ch2,
    CH-Z
    1 2 2
    R predstavlja H ili R , R predstavlja radikal formule
    H 2
    N - C R4/ u kojoj je R vodonik, alkil grupa sa 1-3 C-atoma, i R je vodonik, načen time, što jedinjenje
    1 2 u kojoj R i R imaju gore data značenja, a X je zajedno sa etanolnom hidroksilnom grupom gradi epoksidni prsten, reaguje u -organskom rastvaraču, kao što je etanol, na temperaturi refluksa, sa aminom formule u kojoj R ima gore dato značenje a R6 vodonik ili N--zaštitna grupa, posle čega se, po potrebi, dobiveno jedinjenje prevodi u svoje terapeutski prihvatljive soli. - . ..
SI8310863A 1980-07-09 1983-04-15 Postopek za pripravo 1-<disubst.fenil)-2-amino-etanolnih derivatov SI8310863A8 (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8022439 1980-07-09
GB8116441 1981-05-29
YU863/83A YU43168B (en) 1980-07-09 1983-04-15 Process for obtaining 1-(disubstituted phenyl)-2-aminoethanole derivatives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8310863A8 true SI8310863A8 (sl) 1996-12-31

Family

ID=27260951

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8310863A SI8310863A8 (sl) 1980-07-09 1983-04-15 Postopek za pripravo 1-<disubst.fenil)-2-amino-etanolnih derivatov

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP930420B1 (sl)
SI (1) SI8310863A8 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP930420B1 (en) 1996-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2510889B2 (ja) 新規化合物、その製法及びそれを含む医薬組成物
KR850000301B1 (ko) 페닐에탄올 아민 유도체의 제조 방법
FI77018C (fi) Analogifoerfarande foer framstaellning av antidepressivt aktiv (-)-enantiomer av n-metyl-n-/3-(2-metylfenoxi) -3-fenylpropyl/amin och dess farmaceutiskt godtagbara salt.
KR101679400B1 (ko) 트라마돌 및 NSAIDs의 공결정
HU206309B (en) Process for producing 3-aroyl-3-substtuted-propanamines and pharmaceutical compositions containing them
SI9300452A (en) Substituted thiazolidinedione derivates
WO2003105840A2 (en) Sphingosine kinase inhibitors
JP2000516225A (ja) 薬物常用および特にアルコール中毒の治療へのγ―ヒドロキシ酪酸アミドの使用
SU986296A3 (ru) Способ получени производных флавана или их солей
CS208660B2 (en) Method of making the n-/2-phenyl-2-hydroxyethyl/-1,1-dimethyl-3-phenylpropylamin derivatives
TW409113B (en) Aminotetralin derivatives and compositions and method of use thereof
Kam et al. [(Arylcarbonyl) oxy] propanolamines. 1. Novel. beta.-blockers with ultrashort duration of action
JPS58113140A (ja) ナフトキシアルキル化合物、その製造法およびそれからなる抗炎症剤
SI8310863A8 (sl) Postopek za pripravo 1-&lt;disubst.fenil)-2-amino-etanolnih derivatov
EP0475214B1 (en) Caffeic acid derivatives and pharmaceutical compositions containing the same
JP2010520236A (ja) リソフィリンアナログとその使用法
KR100326962B1 (ko) 타목시펜-내성종양치료용비대사성클로미펜유사체
JPS588385B2 (ja) コウウツビヨウカツセイオユウスル カゴウブツノセイゾウホウ
SI8310864A8 (sl) Postopek za pripravo 1-(disubst.fenil)-2-amino etanolnih derivatov
KR20030095197A (ko) 패혈증의 치료 방법
FI70705B (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya farmakologiskt verkandedekahydrokinolinolderivat
SI8111704A8 (sl) Postopek za pripravo etanolaminskih derivatov
FR2558160A1 (fr) 3-alkoxy 2-(n-pyrrolidino)-n-pyrimidinyl ou -pyrazinyl propylamines, leur preparation et leur application en therapeutique
CS221846B2 (en) Method of making the ethanolamine derivatives
US3379726A (en) Tetrahydropyidazines