PL93655B3 - Process for recovering zinc from ferrites[US3985857A] - Google Patents

Process for recovering zinc from ferrites[US3985857A] Download PDF

Info

Publication number
PL93655B3
PL93655B3 PL1973165971A PL16597173A PL93655B3 PL 93655 B3 PL93655 B3 PL 93655B3 PL 1973165971 A PL1973165971 A PL 1973165971A PL 16597173 A PL16597173 A PL 16597173A PL 93655 B3 PL93655 B3 PL 93655B3
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zinc
solution
iron
stage
complex
Prior art date
Application number
PL1973165971A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Asturiana De Zinc S A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8462442&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL93655(B3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Asturiana De Zinc S A filed Critical Asturiana De Zinc S A
Publication of PL93655B3 publication Critical patent/PL93655B3/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B19/00Obtaining zinc or zinc oxide
    • C22B19/20Obtaining zinc otherwise than by distilling
    • C22B19/22Obtaining zinc otherwise than by distilling with leaching with acids
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Compounds Of Iron (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest ulepszany sposób odzyskiwania cynku z ferrytów otrzymywanych na drodze prazenia koncentratów cynku i/lub kon¬ centratów kompleksów zawierajacych cynk.
Znane jest zastosowanie jonów sodu, potasu i anionu, zarówno pojedynczo jak i w polaczeniach, do usuwania z roztworów zelaza w postaci kom¬ pleksu zasadowych siarczanów.
Znany jest równiez sposób rozpuszczania ferry¬ tów w procesie skladajacym sie z dwu lub wiecej etapów.
Sposób przedstawiony w niniejszym patencie do¬ datkowym do patentu nr 61407, zatytulowanego „Sposób odzyskiwania cynku z ferrytów'', polega na tym, ze wytracenie zasadowego kompleksu siar¬ czanowego (jarozytu) przeprowadza sie w roztwo¬ rze o wyzszej kwasowosci niz to mialo miejsce poprzednio. Dzieki temu wzrasta znacznie procent rozpuszczonego cynku oraz innych metali zawar¬ tych w koncentratach, co pozwala na prowadzenie procesu w sposób o wiele bardziej prosty niz to dotychczas bylo stosowane.
Wiadomym jest, ze cynk wytwarza sie z kon¬ centratu siarczku cynku metoda spiekania, w wy¬ niku czego otrzymuje sie kalcynat zawierajacy tle¬ nek cynku, który poddany nastepnie rozpuszczeniu w wodnym roztworze kwasu siarkowego tworzy roztwór siarczanu cyniku. Roztwór ten poddaje sie procesowi elektrolizy uzyskujac pozadany cynk me¬ taliczny. Wydzielajacy sie podczas elektrolizy wol- ny tlen stosuje sie do regeneracji wspomnianego kwasu siarkowego, nazywanym zwykle „wyczer¬ panym elektrolitem" lub „kwasem powrotnym".
Podczas procesu spiekania koncentratu, cynk, jiak równiez inne zawarte w nim metale ciezkie, takie jiak miedz, kadm i olów, tworza z zawar¬ tym w koncentracie zelazem zwiazki ferrytowe o wzorze odpowiadajacym ogólnie MeO • Fe2C3, w którym Me oznacza jeden z wyzej wymienionych metali.
Ferryty cynkowe sa nierozpuszczalne w wod¬ nych roztworach kwasu siarkowego istosowanych w poprzedzajacym proces elektrolizy procesie lu¬ gowania tlenku cynku. lim wyzsza jest zawartosc is zelaza w koncentracie rudy cynkowej, tym wiek¬ sza ilosc cynku przechodzi podczas procesu spie¬ kania w zwiazek nierozpuszczalny. W efekcie po¬ zostalosc po etapie lugowania zawiera okolo 18— % cynku, glównie w postaci ferrytu cynkowego oraz (niezmienionego podczas procesu siarczku cyn¬ kowego. Ferrytom cynkowym towarzysza ferryty miedziowy i kadmowy, nieulegajace równiez roz¬ puszczaniu podczas procesu lugowania.
Znanych jest wiele sposobów postepowania do- tyczacych przerobu tych pozostalosci. Wszystkie one sprowadzaja sie jednak do dwóch metod: wy¬ dzielanie zelaza w postaci FeO(OH), czyli w po¬ staci getytu oraz drugiej polegajacej na wydzie¬ laniu zelaza w postaci zasadowego kompleksu siarczanowego (typu jarozytu) o wzorze Me2Fe6/ 93 65593 655 r 4 /SO4/4OH12, w którym Me oznacza jony Na+, Kf, NK4+, Li+, lub H3O+.
W /niniejszym opisie zostal wziety pod uwage jedynie przypadek, w którym zelazo wydziela sie w postaci jiarozytu.
Wiadomym jest, ze stosowane obecnie sposoby wydzielania zelaza w postaci zasadowego kom¬ pleksu siarczanowego sa w pewnym stopniu uza¬ leznione od skladu wyjsciowego koncentratu cyn¬ kowego. Rodzaj stosowanej technologii jest uza¬ lezniony od obecnosci w koncentracie cynkowym olowiu i sirebra.
Wiadomym jest, ze koncowa pozostalosc^ pocho¬ dzaca z procesu rozkladu ferrytów cynkowych zawiera cala ilosc olowiu i srebra obecna w wyjs¬ ciowym koncentracie cynkowym. W konsekwencji, w niektórych fabrykach proces technologiczny pro¬ wadzony jest w sposób pozwalajacy na odzyski¬ wanie tyoh interesujacych z ekonomicznego punk¬ tu widzenia produktów.
Z drugiej strony dotychczas zarówno z opisów patentowych jak ii pismiennictwa, wiadomym jest, ze wytracanie zelaza w postaci zasadowego kom¬ pleksu siarczanowego typu jarozytu z roztworów otrzymanych * po rozpuszczeniu ferrytów cynko¬ wych i ferrytów innych metali obecnych w ma¬ terialach odpadowych po elektrolitycznym otrzy¬ mywaniu cynku, odbywa sie w rozcienczonym roz- v tworze kwasu o pH okolo 1,5. Jaiko przyklad mo¬ ze sluzyc hiszpanski opis patentowy nr 304 601, norweski opis patentowy nr 108047 i australijski opis patentowy nr 57013/65.
W tych warunkach mozna sie natknac na pro¬ blemy zwiazane z osadzaniem i saczeniem, spowo¬ dowane mozliwoscia powstawania obok osadu ja- rozytu zmiennych ilosci Fe/OH/3, jak równiez na problemy spowodowane obecnoscia krzemionki w tych osadach, gdy w skali przemyslowej operuje sie slabo kwasnymi roztworami zawierajacymi wysokie stezenie zelaza.
Z innej strony, ilosc kalcynatu zuzyta na stop¬ niowe obnizenie pH roztworu powstalego przez rozpuszczenie ^ferrytów do wartosci okolo 1,5, sta¬ nowi bardzo znaczny procent calkowitej ilosci kal¬ cynatu. W tjfch warunkach ferryty zawarte w kal- cynacie sa nierozpuszczalne, 00 powoduje wzrost zawartosci cynku w odpadach produkcyjnych, a tym samym obnizenie stopnia jego odzysku.
Obecnosc cynku w odpadach fabrycznych s',ta- nowi bardzo istotny problem i jest przedmiotem szczególnej uwagi w fabrykach, w których proces odzyskiwania olowiu i srebra nie jest przeprowa¬ dzany ze wzgledu na niska zawartosc tych pier¬ wiastków, jak równiez w fabrykach, w których pomimo, ze w odpadach znajduje sie liczaca sie ilosc olowiu li srebra, to jednak nie prowadzi sie odzyskiwania tych metali ze wzgledu na koszty zwiazane z inwestowaniem w ten etap procesu technologicznego. Z tego wzgledu wydzielanie olo¬ wiu, srebra i zelaza przeprowadza sie periodycz¬ nie, konczac operacje lugowania przy wartosci pH od 5 do 5,5, jak to zostalo opisane w opisie paten¬ towym NRF nr 1948411-8.
Ten sposób postepowania pozwala na usunie¬ cie maksymalnej ilosci zelaza w postaci zasado¬ wego kompleksu siarczanowego, tak. ze w efekcie koncowym pozostaje w roztworze tylko niewielka ilosc zelaza, które usuwa sie w postaci Fe/OH/3.
W tych warunkach oprócz resztek zelaza zostaja usuniete z roztworu równiez inne metale takie jiak As, Sb, Ge i podobne. Roztwór po usunieciu z niego osadu przekazuje sie do kolejnego etapu oczyszczania.
Zawartosc cynku w odpadach fabrycznych przy¬ stosowaniu tego sposobu postepowania wynosi zwykle od 10—15°/o a calkowity stopien odzysku, przy 10%-ach zawartosci zelaza w koncentracie cynkowym, wynosi zwykle nie wiecej niz 90%.
Sposób bedacy przedmiotem niniejszego wyna¬ lazku usuwa pomyslnie powyzsze trudnosci i po¬ zwala- na uzyskanie bardzo korzystnych wyników, lepszych pod kazdym wzgledem od rezultatów uzy¬ skiwanych uprzednio.
Sposób wedlug wynalazku polega, jak to bylo juz uprzednio sygnalizowane, na usunieciu. zela¬ za w postaci zasadowego kompleksu siarczanowego na drodze wstepnego utleniania zawartych w roz¬ tworze jonów Fe++ za pomoca MnC>2, powietrza lub innych korzystnych utleniaczy. Reakcje te przeprowadza sie w temperaturze od 50°C do tem¬ peratury wrzenia roztworu, przy kwasowosci roz¬ tworu zawartej w bardzo szerokich granicach od do 1000 g/l kwasu siarkowego i w obecnosci wspomnianych pciwyzej jonów (Na, K, NH4, Li lub H3O+).
W dalszej czesci opisu zostala zwrócona uwaga na dwie mozliwosci zastosowania sposobu wedlug wynalazku. Pierwsza wykorzystujaca w pelni me- itode oparta na stracaniu jarozytu i druga wyko¬ rzystujaca ten proces w uproszczonej formie, tzn. badz w procesie periodycznym badz ciaglym, ale z wydzielaniem olowiu, sirebra i zelaza w tym samym etapie.
Jak to zostalo przedstawione na schemacie fig. 1, wytracanie zelaza w postaci zasadowego komplek¬ su siarczanowego jest wprowadzone dodatkowo jako operacja dwuetapowa 5 i 6 do tradycyjnego procesu polegajacego na lugowaniu czolowym kwa- isiem 1, obojetnym lugowaniu 2 i dwustopniowym przeciwpradowym lugowaniu kwasem 3 i 4. W eta¬ pie 5 roztwór o zawartosci H2SO4 wynoszacej 40—150 g/l i stezeniu zelaza wynoszacym 10—i50g/l, uzyskany z pierwszego lugowania goracym kwa¬ sem pozostalosci otrzymanej w wyniku obojet¬ nego lugowania, zobojetnia sie za pomoca kalcy¬ natu 7 i osadami z drugiego etapu stracania zela¬ za 8 az do osiagniecia kwasowosci 10—100 g/l H2SO4. W rezultacie zawarte w roztworze zelazo wydziela sie w temperaturze 50—<100°C w postaci zasadowego kompleksu siarczanowego wobec obo¬ jetnych jonów 9 i po uprzednim utlenieniu, Otrzy¬ many-*osad latwo ,oddziela sie od fazy cieklej, przemywa jak równiez latwo odsacza. Zawiera on cynk w ilosci od 1—3%, zaleznie od kwasowosci zastosowanej podczas wytracania go z roztworu.
Roztwór otrzymany w pierwszym etapie 5 prze¬ syla sie do drugiego 6, gdzie zobojetnia sie go da¬ lej kalcynatem 7 do osiagniecia zawartosci kwasu siarkowego wynoszacej 2—10 g/l. Zawartosc ze¬ laza spada wtedy do 1—2 g/l. Wytracony losad 8 40 45 50 55 6093 ( przesyla sie do pierwszego etapu 5, w którym •" resztki ferrytów cynkowych zosltaja calkowicie rozpuszczone z uwagi ma wysoka kwasowosc roz¬ tworu, natomiast zasadowy kompleks siarczanowy pozostaje niefozpusaczony i sluzy do zapoczatko- £ wanilia krystalizacji, co ulatwia wydzielanie obec¬ nego w roztworze zelaza.
Po oddzieleniu osadu roztwór przesyla sie do lugowania w waruinkach obojetnych zapoczatko¬ wujacych-proces odzyskania cyniku. 10 Na fig. 1 symbol d oznacza etap wytracania osadu, p — etap oczyszczania, f — odsaczanie ja- rozyttu, f2 — odsaczanie olowiu i 'srebra oraz 11 — otrzymywanie dalszej ilosci jarozytu i 12 — otrzy- „ mywanie dalszej ilasci olowiu i srebra.
Nia fig. 2 przedstawiono proces prowadzony w sposób bardziej prosty. Wyczerpany elektrolit z komór elektrolitycznych po elektrolizie cynku, za¬ wierajacy li50—200 g/l kwasu siarkowego, poddaje 2o sie reakcji z 'kalicymatem 3 w zbiorniku 2 az do zmniejszenia stezenia kwasu do 10—ilOO g/l. Roz- itwór ogirzewa sie do temperatury 90—95°C i do¬ daje dwutlenku manganu w celu utleniania, . obecnych w nim jonów Fe++. Dodaje sie takze 25 nieco jarozytu w celu ulatwienia wydzielenia ze¬ laza w postaci kompleksowego zasadowego siar-, czanu oraz stezonego kwasu siarkowego dla uzu¬ pelnienia jego strat.
W takich warunkach uzyskuje sie nieomal cal- 30 kowite rozpuszczenie ferrytów cynkowych oraz tlenku cynku, podczas gdy zelazo wytraca sie w postaci jarozytu. Warunki w jakich prowadzi sie wytracanie 5, saczenie 6 i przemywanie sa tego rodzaju, ze zawartosc cynku w osadzie jest bardzo 35 mala • i wynosi zaledwie ii—5%. Zebrany roztwór 7 o zawartosci kwiasiu siarkowego wynoszacej 10— 100 g/l przesyla sie do idruigiego etapu procesu 8, gdzie zobojetnia sie go stopniowo kaicynatem 3 do pH 5'—5,5. Wiekszosc zelaza obecnego w tym 40 roztworze wydziela sie w postaci jairozyitu a re- szita w postaci Fe/OH/3. W 'takich iwarunkaich z roatwoiru zostaje usuniete nie tylko zelazo, lecz równiez resztki innych zianlieozyszczej (iarsien, anity- mon, german i podobne) i roztwór nadaje sie tym 45 samym do dalszego oczysziczainia 9 za pomoca pylu cynkowego.
Osad 11 zebrany w drugim etapie 8 przesyla sie do pierwszego etapu 2, w którym ferryty cynkowe sa rozpuszczane, podczas gdy zelazo wytracone w [positaci jiarozytu nie rozpuszcza sie, sluzac jako zarodki do powstawania nowych krysztalów jaro¬ zytu.
Proces w drugim etapie prowadzi sie w wiarun- 55 kach temperatury i utleniania podobnych do sto¬ sowanych w pierwszym etapie.
Jak z powyzszego wynika, mimo prostoty~pro- cesu uzyskuje sie wysoki stopien odzysku cynku i innych metali (miedzi, kadmu) z koncentratów, 60 porównywalny z wydajnoscia otrzymywana pod¬ czas prowadzenia procesu w sposób przedstawiony schematycznie na fig. 1. Jedynym mankamentem procesu prowadzonego wedlug schematu fig. 2 w porównaniu z procesem wedlug schematu przed- 65 stawionego na fig. 1 jest fakt, ze resztki olowiu i srebra pozostaja w jarozycie.
Opis istoty i sposobu praktycznej realizacji spo¬ sobu bedacego przedmiotem wynalazku jest wy¬ starczajacy do stwierdzenia, ze mimo wprowadze¬ nia róznych zmian w szczególach procesu, podsta¬ wowa zasada wynalazku zostala zachowana.

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób odzyskiwania cynku z ferrytów we¬ dlug patentu nr 61407 polegajacy na dzialaniu kwasem siarkowym ma odpady z zakladów iprodu- ikujacych cynk metoda elektrolityczna, rozpuszcza¬ niu cynku oraz innych metali i usunieciu z roz¬ tworu zawierajacego siarczan cynku i siarczany innych metali (nierozpuszczalnej pozostalosci, przy czym jony Fe++ obecne w roztworze utlenia sie dwutlenkiem mangianu lub innych czynnikiem utleniajacym, znamienny tym, ze roztwór po do¬ daniu jonów Na+, K+ lub NH4+ zobojetnia sie w pierwszym etapie tlenkiem cynku (kaicynatem) lub innym zawierajacym cynk materialem, az do spadku zawartosci kwasu siarkowego do 10— 100 g/l, przy czym czesc obecnego w. roztworze zelaza wydziela sie w positaci kompleksu zasado¬ wych siarczanów, która odsacza sie, a pozostaly roztwór zobojetnia sie w drugim etapie kaicyna¬ tem lub innym zawierajacym cynk materialem az do obnizenia stezenia kwasu siarkowego do 2— 10 g/l, przy czym wytracony zasadowy kompleks . siarczanowy odsacza sie i zawraca do pierwszego etapu zobojetnienia, w którym stosuje sie do za¬ szczepiania ulatwiajacego krystalizacje dalszych porcji kompleksu zasadowych siarczanów zelaza, usuwanych w ten sposób z roztworu, który zawie¬ ra zelazo w ilosci l"—3 g/l i jest dodawany do normalnego roztworu poddawainego elektrolizie, przy czym proces prowadzi sie w temperaturze od 60°C do temperatury wrzenia roztworu.
2. Sposób wedlug zasitrz. 1, znamienny tym, ze osad w drugim etapie procesu usuwa sie za po¬ moca saczenia.
3. Sposób wedlug raasitrz. 1, znamienny tym, ze osad z drugiego etapu procesu przesyla sie do pierwszego etapu i poddaje operacji lugowania goracym kwasem.
4. Spos6b wedlug zasitrz. 1, znamienny tym, ze tlenek cynku i ferryty znajdujace sie w kalcynaicie rozpuszcza sie w pierwszym etapie w kwasie po¬ wrotnym z elektrolizy, do którego dodaje sie ewentualnie stezonego kwasu siarkowego, w tem¬ peraturze od 50°C do temperatury wrzenia roz¬ tworu, laz do zmniejszenia sie stezenia kwasu do 10—1100 g/l, w obecnosci jonów Na+, K+ lub NH4+ przy iczym obecne w roztworze jony Fe++ utlenia sie dwutlenkiem manganu lub winnym odpowied¬ nim utleniaczem, a czesc zelaza oraz olowiu i sre¬ bra wytracona w postaci zasadowego kompleksu siarczanowego odsacza sie a roztwór przesyla do drugiego etapu i zobojetnia stopniowo za pomoca kalcynatu w temperaturze od 50°C do tempera¬ tury wrzenia w obecnosci jonów Na+, K+ lub NH.j + az do osiagniecia pH 5—5,5 nastepnie jony Fe++93 655 utlenia sie dwutlenkiem manganu lub innym od¬ powiednim utleniaczem, przy czym czesc zelaza wytraca sie w postaci zasadowego kompleksu siar¬ czanowego, a reszta w postaci Fe/OH/3, po czym oczyszczony roztwór przesyla sie do nastepnego etapu oczyszczania za pomoca pylu cynkowego, a osad przechodzi do pierwszego etapu, gdzie tle- 8 nek cynku oraz ferryty cynku, miedzi i kadmu poddaje sie rozpuszczaniu, natomiast kompleks zasadowych siarczanów pozostawia sie do .zaszcze¬ pienia ulatwiajacego krystalizacje i usuwanie ze¬ laza w postaci jianozytu, zas roztwór iz drugiego etapu przesyla sie do dalszego oczyszczania za po¬ moca pylu cynkowego. FIGI MnO FIG.2 7 10 7 9 Mn Oz 1 8 ' 7 1 ^ AL.iJ w 1 1 ^~h{ i-i-} i H -P- | 1 x 1 i. 1 L-. -1 | i H A 1 - ara 4 SUiM. X 1 1 1 6 1 1 f- 1 1 H LJ — 1 J A U d i ^ \ 1 ] f J ¦ 2Z. I n r rh nr 3 Mr 1 02 T 1 Ir 1 - r 1 f J_ i ' JL , :C , 1 H, S0A . L 7 3 ^ 10 i_l Mn O 1*111 \j : T , 8^ ^r !Q. 3 *¦ 9 r W.Z.Graf. Z-d Nr 2, zam. 962/77, A4, 110. Cena 10 zl
PL1973165971A 1972-10-20 1973-10-20 Process for recovering zinc from ferrites[US3985857A] PL93655B3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES407811A ES407811A2 (es) 1972-10-20 1972-10-20 Un procedimiento de recuperacion de zinc de las ferritas existentes en residuos.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL93655B3 true PL93655B3 (en) 1977-06-30

Family

ID=8462442

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973165971A PL93655B3 (en) 1972-10-20 1973-10-20 Process for recovering zinc from ferrites[US3985857A]

Country Status (24)

Country Link
US (1) US3985857A (pl)
JP (1) JPS503918A (pl)
AR (1) AR197513A1 (pl)
AT (1) AT338212B (pl)
BR (1) BR7308204D0 (pl)
CA (1) CA1223126A (pl)
CS (1) CS226156B2 (pl)
DD (1) DD107310A5 (pl)
DE (1) DE2340472C3 (pl)
DK (1) DK143454C (pl)
EG (1) EG11621A (pl)
ES (1) ES407811A2 (pl)
FI (1) FI65279C (pl)
FR (1) FR2203882B2 (pl)
GB (1) GB1454086A (pl)
HU (2) HU168159B (pl)
IE (1) IE38459B1 (pl)
IN (1) IN141720B (pl)
IT (1) IT995518B (pl)
NL (1) NL158555C (pl)
PL (1) PL93655B3 (pl)
RO (1) RO64693A7 (pl)
ZA (1) ZA738136B (pl)
ZM (1) ZM11173A1 (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI58793B (fi) * 1976-02-25 1980-12-31 Outokumpu Oy Hydrometallurgiskt foerfarande foer aotervinning av zink koppar och kadmium ur deras ferriter
US4305914A (en) * 1977-05-09 1981-12-15 Electrolytic Zinc Company Process for precipitating iron as jarosite with a low non-ferrous metal content
CA1125520A (en) * 1977-05-09 1982-06-15 Electrolytic Zinc Company Of Australasia Limited Process for precipitating iron as jarosite with a low non-ferrous metal content
NL187406C (nl) * 1977-05-16 1991-09-16 Kempensche Zink Werkwijze ter bereiding van een waterige oplossing van zinksulfaat, bestemd voor de electrolytische bereiding van zink, door logen van roostgoed.
US4128617A (en) * 1977-07-11 1978-12-05 Newmont Exploration Limited Treatment of zinc calcines for zinc recovery
FI54810C (fi) * 1977-08-18 1979-03-12 Outokumpu Oy Foerfarande foer aotervinning av zink koppar och kadmium vid lakning av zinkrostgods
FI773588A (fi) * 1977-11-28 1979-05-29 Outokumpu Oy Hydrometallurgisk process foer behandling av oxider och ferriter innehaollande jaern och andra metaller
US4149945A (en) * 1978-04-13 1979-04-17 Kennecott Copper Corporation Hydrometallurgical brass dust reclamation
DE2909173A1 (de) * 1979-03-08 1980-09-11 Krautkraemer Gmbh Haltevorrichtung fuer eine laseranordnung
US4225342A (en) * 1979-09-21 1980-09-30 Texasgulf Inc. Treatment of zinc plant leach residues for recovery of the contained metal values
AT366717B (de) * 1980-02-06 1982-05-10 Voest Alpine Ag Verfahren zur hydrometallurgischen aufarbeitung von zink enthaltenden rohmaterialien
CA1147971A (en) * 1980-05-08 1983-06-14 George J. Houlachi Process for the oxidation of ferrous ions to the ferric state in sulfate leach solutions
CA1150062A (en) * 1980-06-10 1983-07-19 Robert W. Stanley Hydrometallurgical treatment of copper-bearing hematite residue
FI65810C (fi) * 1980-09-30 1984-07-10 Outokumpu Oy Foerfarande foer behandling av raomaterial innehaollande oxid och ferrit av zink koppar och kadmium
MX157259A (es) * 1980-09-30 1988-11-09 Outokumpu Oy Metodo hidrometalurgico mejorado para tratar un material crudo que contiene oxido y ferrita de zinc,cobre y cadmio
US4489043A (en) * 1984-02-08 1984-12-18 Kerr-Mcgee Chemical Corporation Manufacture of manganous sulfate solutions
US5788740A (en) * 1995-03-06 1998-08-04 Bay Zinc Company, Inc. Method for the hydrometallurgical separation and recovery of biological nutrients, lead, gypsum and cadmium from raw materials
FI20002699A0 (fi) * 2000-12-08 2000-12-08 Outokumpu Oy Menetelmä raudan hydrolyyttiseksi saostamiseksi
AU2011365350A1 (en) * 2011-04-15 2013-03-14 Tam 5, S.L. Hydrometallurgical method for the recovery of zinc in a sulphur medium starting from sulphudic zinc concentrates
CN102534208B (zh) * 2011-11-24 2013-07-03 上海第二工业大学 一种碱性浸出含铁酸锌废渣或贫杂锌矿的方法
MX349844B (es) 2012-07-16 2017-08-16 Tam 5 S L * Metodo hidrometalurgico para la recuperacion de zinc en medio sulfurico a partir de concentrados de zinc sulfurados con alto contenido en hierro.
WO2019175838A1 (en) * 2018-03-14 2019-09-19 Flsmidth A/S Iron control in copper- and zinc-containing process solutions
CN114672663A (zh) * 2022-03-11 2022-06-28 云南云铜锌业股份有限公司 一种湿法炼锌方法
FR3141856A1 (fr) 2022-11-14 2024-05-17 Capsum Composition solide comprenant au moins une cavité comprenant au moins une phase gélifiée aqueuse et/ou grasse

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1973295A (en) * 1932-07-26 1934-09-11 New Jersey Zinc Co Treatment of zinciferous material
US3434798A (en) * 1964-10-02 1969-03-25 Asturienne Mines Comp Royale Process for recovering zinc from ferrites
BE673023A (pl) * 1965-04-30 1900-01-01
US3482966A (en) * 1967-09-14 1969-12-09 Bunker Hill Co Continuous process for leaching zinc calcine
CA938794A (en) * 1968-12-13 1973-12-25 Weston David Hydrometallurgical treatment of nickel group ores
BE756611A (fr) * 1969-09-25 1971-03-01 Ruhr Zink Gmbh Procede pour l'obtention du zinc

Also Published As

Publication number Publication date
JPS503918A (pl) 1975-01-16
DD107310A5 (pl) 1974-07-20
ES407811A2 (es) 1976-02-01
DE2340472A1 (de) 1974-05-02
HU172322B (hu) 1978-08-28
CS226156B2 (en) 1984-03-19
ZA738136B (en) 1974-09-25
DE2340472C3 (de) 1979-02-22
IN141720B (pl) 1977-04-09
NL7310148A (pl) 1974-04-23
BR7308204D0 (pt) 1974-08-15
FI65279C (fi) 1984-04-10
IE38459B1 (en) 1978-03-15
ZM11173A1 (en) 1974-05-21
EG11621A (en) 1977-08-15
CA1223126A (en) 1987-06-23
AT338212B (de) 1977-08-10
RO64693A7 (fr) 1979-01-15
IE38459L (en) 1974-04-20
ATA714973A (de) 1976-12-15
GB1454086A (en) 1976-10-27
DK143454C (da) 1981-12-28
AU5942873A (en) 1975-02-20
AR197513A1 (es) 1974-04-15
IT995518B (it) 1975-11-20
NL158555C (nl) 1981-12-16
DE2340472B2 (de) 1975-12-18
DK143454B (da) 1981-08-24
US3985857A (en) 1976-10-12
FR2203882A2 (pl) 1974-05-17
HU168159B (pl) 1976-03-28
FR2203882B2 (pl) 1978-10-20
NL158555B (nl) 1978-11-15
FI65279B (fi) 1983-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL93655B3 (en) Process for recovering zinc from ferrites[US3985857A]
CA2437549C (en) Production of zinc oxide from complex sulfide concentrates using chloride processing
FI80076C (fi) Hydrometallurgiskt foerfarande foer extrahering av zink och aotminstone en del av kopparn och utvinning av bly och silver ur zinkinnehaollande svavelhaltiga material.
JP6073473B2 (ja) 高い鉄含有量を有する硫化亜鉛精鉱を出発とする、硫黄媒体中の亜鉛を回収する湿式製錬法
CA1112880A (en) Hydrometallurgical process for the treatment of oxides and ferrites which contain iron and other metals
CN1938436A (zh) 从氧化的含金属原料中回收金属
JP2014510841A (ja) 硫化亜鉛精鉱から出発して硫黄媒体内の亜鉛を回収する湿式製錬法
Gordon et al. Improved leaching technologies in the electrolytic zinc industry
JP2004515439A (ja) 鉄の加水分解析出方法
FI71337B (fi) Foerfarande foer selektiv utvinning av metallinnehaoll i polymetalliska sulfidmalmkoncentrat
US4778520A (en) Process for leaching zinc from partially desulfurized zinc concentrates by sulfuric acid
US4008134A (en) Extraction and separation of metals from solids using liquid cation exchangers
JPH09241776A (ja) 製錬中間物に含まれるヒ素分離方法およびヒ素の回収方法
CA1083826A (en) Process for extracting silver from residues containing silver and lead
CA1160055A (en) Method for the recovery of valuable metals from finely-divided pyrite
CA1103041A (en) Method for dissolving the non-ferrous metals contained in oxygenated compounds
GB1497246A (en) Extraction and purification of silver
US4200504A (en) Extraction and separation of metals from solids using liquid cation exchangers
RU2079561C1 (ru) Способ переработки окисленных полиметаллических материалов
CA2036379A1 (en) Method for the recovery of zinc, copper and lead of oxidized and/or sulfurized ores and materials
US6861037B1 (en) Method of removal of impurities from gold concentrate containing sulfides
US20070253878A1 (en) Preparation of Zinc Chemicals from the Minor Flow of a Process
US1783046A (en) Process for the separation of cobalt and iron from solutions rich in iron as obtained by lixiviating roasted pyrites
PL81429B1 (pl)
US1869213A (en) Process of separating metals