PL216387B1 - Sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza - Google Patents

Sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza

Info

Publication number
PL216387B1
PL216387B1 PL383327A PL38332707A PL216387B1 PL 216387 B1 PL216387 B1 PL 216387B1 PL 383327 A PL383327 A PL 383327A PL 38332707 A PL38332707 A PL 38332707A PL 216387 B1 PL216387 B1 PL 216387B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
driver
joint
fixed part
drive unit
rotatable
Prior art date
Application number
PL383327A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383327A1 (pl
Inventor
Peter Koppenhoefer
Original Assignee
Unex Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unex Corp filed Critical Unex Corp
Publication of PL383327A1 publication Critical patent/PL383327A1/pl
Publication of PL216387B1 publication Critical patent/PL216387B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B23/00Details of, or accessories for, spanners, wrenches, screwdrivers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B21/00Portable power-driven screw or nut setting or loosening tools; Attachments for drilling apparatus serving the same purpose
    • B25B21/004Portable power-driven screw or nut setting or loosening tools; Attachments for drilling apparatus serving the same purpose of the ratchet type
    • B25B21/005Portable power-driven screw or nut setting or loosening tools; Attachments for drilling apparatus serving the same purpose of the ratchet type driven by a radially acting hydraulic or pneumatic piston
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B19/00Impact wrenches or screwdrivers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Details Of Spanners, Wrenches, And Screw Drivers And Accessories (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Auxiliary Devices For Music (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza.
W znanym stanie techniki dokręcanie i odkręcanie takich złączy jak na przykład w turbinach gazowych na gazowych przewodach rurowych typowo wykonuje się za pomocą ręcznych kluczy maszynowych. Zazwyczaj stosuje się dwa klucze maszynowe, jeden do utrzymywania złącza w miejscu, a drugi klucz stosuje się do dokręcenia lub odkręcenia śruby.
W normalnych zastosowaniach siła wymagana do przyłożenia na typowym ręcznie obsługiwanym kluczu maszynowym nie jest wystarczająca dla dokręcenia lub odkręcenia śruby stosowanej w przemyśle. Dodatkowo, połączenia śrubowe są często trudno dostępne lub otoczone innym wyposażeniem przemysłowym, jak na przykład rury i przyrządy pomiarowe, złącza elektryczne, itp. Tego rodzaju złącza i przewody rurowe utrudniają bezpieczne posługiwanie się ręcznymi kluczami maszynowymi w ich najbliższym otoczeniu.
Dodatkowo, wobec występowania otaczających urządzeń często zachodzi przypadek uniemożliwiający manipulację ręcznym kluczem maszynowym w bezpośredniej bliskości śruby przeznaczonej do obrócenia. W tych sytuacjach niezbędne jest przedłużenie długości ramienia klucza, poprzez umieszczenie na nim odcinka rury otaczającej ramię klucza maszynowego i efektywnie przedłużającej to ramię.
Z tego powodu w typowym dotychczasowym zastosowaniu konieczna jest czasem manipulacja dwoma ręcznymi kluczami maszynowymi, z których każdy jest przedłużony kawałkiem rury, aby wystawały poprzez otaczający obszar w celu dokręcenia lub odkręcenia śruby.
Taki sposób postępowania jest zarówno trudny jak i męczący, a także potencjalnie niebezpieczny wobec możliwości uszkodzenia otaczających urządzeń, jak na przykład przewody rurowe, osprzęt elektryczny itp.
Należy, zatem, sądzić, że korzystne będzie zapewnienie sprawdzonego sposobu dokręcenia i odkręcenia takich połączeń oraz narzędzia do realizacji tego sposobu.
Celem obecnego wynalazku jest dostarczenie sposobu i narzędzia do dokręcenia lub odkręcenia złącza, wytwarzającego moment obrotowy, które eliminowałyby wady znanych urządzeń.
Według wynalazku, sposób dokręcania lub odkręcania złącza, w którym sprzęga się element napędzający z obrotową częścią złącza i obraca się obrotową część złącza wokół osi dla dokręcenia lub odkręcenia złącza, charakteryzuje się tym, że obraca się element napędzający za pomocą mechanicznego zespołu napędowego i za pośrednictwem elementu napędzającego obraca się obrotową część złącza w zakresie częściowego skoku, po czym tworzy się przestrzeń pomiędzy zespołem napędowym i elementem napędzającym i wtedy przestawia się zespół napędowy w tej przestrzeni w kierunku elementu napędzającego i ponownie obraca się element napędzający za pomocą zespołu napędowego i za jego pośrednictwem obraca się obrotową część złącza w dalszym zakresie częściowego skoku.
Korzystnie, stosuje się zespół napędowy, który jest hydraulicznym zespołem napędowym i posiada cylinder i tłok z tłoczyskiem osadzonym ruchomo w cylindrze, przy czym działa się na zespół napędowy poprzez wysuwanie tłoczyska z cylindra dla zadziałania na wspomniany element napędzający w celu obrócenia wspomnianego elementu napędzającego i tym samym obrócenia obrotowej części złącza na wspomnianym częściowym skoku; przestawienie wspomnianego cylindra we wspomnianej przestrzeni w kierunku wspomnianego elementu napędzającego; wysunięcie wspomnianego tłoczyska ze wspomnianego cylindra w kierunku wspomnianego elementu napędzającego dla ponownego zadziałania na wspomniany element napędzający, celem obrócenia wspomnianego elementu napędzającego i tym samym dalszego obrócenia obrotowej części złącza na wspomnianym następnym częściowym skoku.
Obracając element napędzający utrzymuje się nieruchomo część nieruchomą, przy czym element napędzający obraca się względem elementu będącego częścią zespołu napędowego.
Z nieobrotową częścią złącza łączy się element odporowy, przy czym podczas obracania elementu napędzającego przez zespół napędowy i obracania obrotowej części złącza siłą działania przeciwdziała się za pomocą elementu odporowego sile reakcji wytwarzanej podczas obracania obrotowej części złącza.
Stosuje się część nieruchomą i element odporowy o takim ukształtowaniu, że podczas obracania obrotowej części złącza przez element napędzający część nieruchoma i element odporowy są nieruchome względem siebie, natomiast po przestawieniu napędu w kierunku elementu napędzającego
PL 216 387 B1 w przestrzeni część nieruchoma jest ruchoma względem elementu odporowego, z działaniem zapadkowym.
Stosuje się środki podtrzymujące do utrzymania części nieruchomej i elementu odporowego nieruchomo względem siebie, gdy element napędzający jest obracany przez zespół napędowy i obraca obrotową część złącza, i do zapewnienia ruchu części nieruchomej względem elementu odporowego, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
Jako środki podtrzymujące stosuje się zapadkę, którą montuje się na jednej z części nieruchomej oraz elementu odporowego, i zestaw zębów ukształtowanych na drugiej z nieruchomej części oraz elementu odporowego, przy czym doprowadza się do współpracy zapadki z zestawem zębów przy utrzymaniu części nieruchomej i elementu odporowego nieobrotowo względem siebie podczas obracania elementu napędzającego przez zespół napędowy, a jednocześnie zapewnia się ruch zapadkowy zapadki na zestawach zębów, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
Stosuje się rozłączne połączenie płyty odporowej z częścią nieruchomą, którą przemiennie montuje się po jednej względem osi stronie części nieruchomej lub po drugiej względem osi stronie części nieruchomej.
Stosuje się element napędzający i część nieruchomą ze środkami umożliwiającymi obrócenie elementu napędzającego względem części nieruchomej, i stosuje się łączone środki w postaci występu i rowka, przesuwne względem siebie wokół wspomnianej osi.
Stosuje się część nieruchomą i element odporowy ze środkami umożliwiającymi obrócenie części nieruchomej względem elementu odporowego i stosuje się łukowe środki w postaci występu i rowka, przesuwne względem siebie wokół osi.
Według wynalazku, narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza, zawierające element napędzający połączony z obrotową częścią złącza do obracania obrotowej części złącza wokół osi dla dokręcenia lub odkręcenia złącza, charakteryzuje się tym, że element napędzający jest połączony z zespołem napędowym do działania na element napędzający do obrotu elementu napędzającego i za jego pośrednictwem do obrotu obrotowej części złącza w zakresie części skoku, przy czym pomiędzy zespołem napędowym i wspomnianym elementem napędzającym jest utworzona przestrzeń, a zespół napędowy jest dostosowany do przestawiania w przestrzeni w kierunku elementu napędzającego do ponownego działania na element napędzający dla obracania elementu napędzającego i tym samym dalszego obrócenia obrotowej części złącza w dalszym zakresie części skoku.
Zespół napędowy jest hydraulicznym zespołem napędowym i zawiera cylinder i tłok z tłoczyskiem, przy czym tłok jest osadzony ruchomo w cylindrze z tłoczyskiem wychodzącym z cylindra i działającym na element napędzający do obrotu elementu napędzającego i za jego pośrednictwem obrotu obrotowej części złącza w zakresie części skoku, a cylinder jest zamontowany przestawnie w przestrzeni w kierunku elementu napędzającego dla ponownego działania na element napędzający do obracania elementu napędzającego i za jego pośrednictwem obracania obrotowej części złącza w dalszym zakresie części skoku.
Narzędzie korzystnie zawiera część nieruchomą, która jest nieruchoma podczas obracania elementu napędzającego, przy czym część nieruchoma zawiera element, który jest częścią zespołu napędowego i element, względem którego element napędzający jest obracany.
Narzędzie korzystnie zawiera element odporowy do łączenia z nieobrotową częścią złącza i ukształtowany do przeciwdziałania sile reakcji wytwarzanej podczas obracania obrotowej części złącza przy obrocie elementu napędzającego przez zespół napędowy i obrocie obrotową część złącza.
Część nieruchoma złącza i element odporowy złącza są ukształtowane tak, że podczas obracania obrotowej części złącza przez element napędzający część nieruchoma i element odporowy są nieruchome względem siebie, natomiast podczas przestawienia zespołu napędowego w kierunku elementu napędzającego w przestrzeni część nieruchoma jest ruchoma względem elementu odporowego z działaniem zapadkowym.
Narzędzie korzystnie zawiera środki podtrzymujące do utrzymania części nieruchomej i elementu odporowego nieruchomo względem siebie, gdy element napędzający jest obracany przez zespół napędowy i obraca obrotową część złącza, oraz do zapewnienia ruchu części nieruchomej złącza względem elementu odporowego, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
Środki podtrzymujące zawierają zapadkę na jednej z części nieruchomej i z elementu odporowego, oraz zestaw zębów umieszczonych na drugiej z części nieruchomej i z elementu odporowego,
PL 216 387 B1 przy czym element odporowy jest tak ukształtowany, że zapadka współpracuje z zestawem zębów utrzymując część nieruchomą i element odporowy nieruchomo względem siebie podczas obracania elementu napędzającego przez zespół napędowy, lecz z umożliwieniem ruchu zapadkowego zapadki względem zestawu zębów, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
Element odporowy jest rozłącznie połączony z częścią nieruchomą i tak ukształtowany, że jest przemiennie montowalny po jednej względem osi stronie części nieruchomej lub po drugiej względem osi stronie części nieruchomej.
Element napędzający i część nieruchoma są zaopatrzone w środki do obrócenia elementu napędzającego względem części nieruchomej, przy czym środki do obracania stanowią/są utworzone przez środki wzajemnie łączone ze sobą, to jest występ i rowek, przesuwne względem siebie.
Część nieruchoma i element odporowy są połączone ze sobą do obrotu za pomocą występu i rowka sprzęgniętych przesuwnie względem siebie wokół osi.
Sposób i narzędzie do dokręcania i odkręcania złącza według wynalazku umożliwia niezawodne, bezpieczne i skuteczne dokręcanie lub odkręcanie złączy, na przykład złączy przewodów gazowych w turbinach gazowych, itp.
Cechy wynalazku są podane zwłaszcza w załączonych zastrzeżeniach. Sam wynalazek jednakże, zarówno jako sposób i urządzenie do realizacji sposobu, wraz z jego dodatkowymi cechami i zaletami będą najlepiej zrozumiałe na podstawie poniższego opisu szczególnych przykładów wykonania, podanych w odniesieniu do załączonych rysunków.
Przedmiot wynalazku jest ukazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie łącznik rurowy przeznaczony do dokręcenia lub odkręcenia za pomocą narzędzia oraz w sposób zgodny z wynalazkiem, fig. 2 - narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia połączeń, w rzucie z boku, fig. 3 - narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia połączeń, w rzucie od tyłu, fig. 4 - narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia połączeń według wynalazku, umieszczone na łączniku rurowym przeznaczonym do dokręcenia lub odkręcenia tego łącznika, w sposób schematyczny, fig. 5a i 5b - płytę boczną narzędzia według wynalazku, w rzucie z góry i w rzucie z boku, fig. 6a i 6b przedstawiają płytę napędową narzędzia wytwarzającego moment obrotowy zgodnie z obecnym wynalazkiem, w rzucie z góry i w rzucie z boku, fig. 7a i 7b - płytę odporową narzędzia według wynalazku, w rzucie z góry i w rzucie z boku, fig. 8a i 8b przedstawiają zapadkę podtrzymującą narzędzia według wynalazku, w rzucie z góry i w rzucie z boku.
Sposób dokręcenia lub odkręcenia złączy oraz narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia złączy, wytwarzające moment obrotowy, według wynalazku mogą być zastosowane na przykład do dokręcenia lub odkręcenia łącznika rurowego 1, pokazanego na fig. 1. Łącznik rurowy 1 posiada element rurowy 2 zaopatrzony w kształtową nieobrotową część 3, uformowaną na przykład, jako część sześciokątna, oraz łeb 4 zaopatrzony w gwint zewnętrzny 5. Na łeb 4 nakręca się część obrotową 6 złącza, na przykład nakrętkę, z gwintem wewnętrznym 7, poprzez obracanie tej części obrotowej.
Narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia złączy według wynalazku, wytwarzające moment obrotowy, posiada zespół napędowy 11, korzystnie napęd hydrauliczny, posiadający cylinder 12 oraz tłok 13 z tłoczyskiem 14 ruchomy w cylindrze 12. Zespół napędowy 11 jest nieruchomo połączony z dwoma płytami bocznymi 15. Cylinder 12 zespołu napędowego 11 i dwie płyty boczne 15 razem tworzą część nieruchomą narzędzia, która nie obraca się podczas obracania nakrętki 6 łącznika rurowego 1.
Element napędzający 16 narzędzia jest utworzony na przykład przez płytę napędową umieszczoną pomiędzy płytami bocznymi 15 oraz jest obracany wokół osi A przy ruchu tłoczyska 14 napędu 11, i wywiera siłę działania na element napędzający 16, gdy tłoczysko 14 jest wysuwane z cylindra 12 zespołu napędowego 11.
Narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia złączy ponadto posiada element odporowy połączony z nieobrotową częścią złącza, zwłaszcza z nieobrotową częścią 3 dla przeciwdziałania sile reakcji, która jest wytwarzana podczas obracania obrotowej nakrętki 6 złącza przez płytę napędową 16, przez co zapobiega się obracaniu narzędzia do tyłu, gdy nakrętka 6 jest obracana do przodu. Element odporowy jest utworzony, przykładowo, jako płyta odporowa 17, która współpracuje z zapadką podtrzymującą 18. Zapadka podtrzymująca 18 jest obrotowo zamontowana na nieruchomej części narzędzia wytwarzającego moment obrotowy. Przykładowo, na każdej płycie bocznej 15 zamontowana jest jedna zapadka podtrzymująca 18. Każda zapadka podtrzymująca 18 jest dociskana przez sprężynę 19 w kierunku płyty odporowej 17.
PL 216 387 B1
Jak pokazano na fig. 5a i 5b, każda płyta boczna 15 posiada rowek 21, który jest wykonany po jednej stronie płyty bocznej 15 i przebiega obwodowo wokół osi A w zakresie pewnego kąta.
W rowek 21 płyty bocznej 15 suwliwie wchodzi odpowiadająco ukształtowany występ 22 płyty napędowej 16.
Płyta boczna 15 ponadto posiada występ 23 wykonany po przeciwnej stronie, przebiegający w kierunku obwodowym wokół osi A. Występ 23 płyty bocznej 15 suwliwie wchodzi w odpowiadający rowek 24 wykonany w płycie odporowej 17. Płyty boczne 15 są nieruchomo połączone z napędem 11, na przykład przez rowek 25 wykonany w każdej płycie bocznej 15 i występ 26 wykonany w napędzie 11.
Element napędzający 16 posiada część 27 współpracującą z tłoczyskiem 14 napędu 11, do obracania elementu napędzającego 16 podczas suwu roboczego narzędzia. Element napędzający posiada również umieszczoną po przeciwnej stronie część współpracującą 28, która jest zaopatrzona w wielokątne gniazdo utworzone na przykład jako gnia zdo o 12 wierzchołkach. Część współpracująca 28 wraz ze swym wielokątnym gniazdem jest nakładana na nakrętkę 6 złącza przeznaczonego do dokręcenia lub odkręcenia.
Płyta odporowa 17 posiada środkową część 29 zaopatrzoną w wewnętrzne wielokątne gniazdo, utworzone na przykład, jako gniazdo zasadniczo sześciokątne z obrzeżami. Podczas zastosowania wielokątne gniazdo środkowej części 29 jest umieszczane na nieobrotowej części 3 złącza w celu wytworzenia reakcji, jak będzie opisane poniżej.
Zewnętrzny obwód płyty odporowej 17 posiada dwa zestawy kształtowe, uformowane przykładowo jako pochylone zęby 30' i 301 Zapadka podtrzymująca 18 (fig. 8a, 8b) posiada część współpracującą 31, która sprzęga się z zębami 30' lub 30'' dla powstrzymania obrotu płyty odporowej 17 podczas suwu roboczego narzędzia i dla uzyskania ruchu zapadkowego na zębach płyty odporowej 17 podczas suwu nieroboczego narzędzia wytwarzającego moment obrotowy.
Obie zapadki 18 umieszczone po przeciwnych względem osi stronach mogą być obrotowo połączone z płytami bocznymi 15, na przykład za pomocą sworznia przechodzącego poprzez wyrównane otwory wykonane w zapadkach podtrzymujących 18 i w płytach bocznych 15.
Narzędzie do dokręcenia lub odkręcenia złączy posiada ponadto układ zasilania płynem 32 dla hydraulicznego zespołu napędowego 11.
Sposób dokręcenia lub odkręcenia złączy według wynalazku, przy wykorzystaniu narzędzia do dokręcenia lub odkręcenia złączy według wynalazku obejmuje następujące czynności.
Gdy zachodzi potrzeba obrócenia nakrętki 6, na przykład dla dokręcenia części obrotowej 6 złącza na łbie 4 złącza 1, doprowadza się płyn do hydraulicznego zespołu napędowego 11, przemieszcza się tłok 13 powodując wysunięcie tłoczyska 14, i poprzez tłoczysko 14 wywiera się na element napędzający 16 siłę działania, na przykład popychając płytę napędową 16 i obracając element napędzający 16, który swą środkową częścią obraca cześć obrotową 6 złącza. Podczas obracania elementu napędzającego 16 łączy się zapadkę podtrzymującą 18 zamontowaną na nieruchomej części narzędzia, na przykład na płycie bocznej 15, z odpowiadającymi zębami płyty odporowej 17, przez co gdy siła zadziałania jest przenoszona przez element napędzający 16 na cześć obrotową 6, siła reakcji wytwarzana podczas obracania jest przenoszona poprzez płytę boczną 15, zapadkę podtrzymującą 18 i płytę odporową 17 na część nieobrotową 3 złącza, dla powstrzymania obrotu narzędzia w przeciwnym kierunku.
Przemieszcza się płytę napędową 16 oraz nakrętkę 6 o częściowy skok i część obrotową 6 obraca się o określony kąt, na przykład 20°-30°. W celu dalszego obrócenia części obrotowej 6 przestawia się nieruchomą część narzędzia, na przykład cylinder 12 zespołu napędowego 11 i płyty boczne15 w kierunku elementu napędzającego 16. Podczas przestawienia zapadka podtrzymująca 8 wykonuje ruch zapadkowy na odpowiadających zębach płyty odporowej 17.
Następnie ponownie uruchamia się zespół napędowy 11 i tłoczysko 14 wysuwa się z cylindra 12 do ponownego zadziałania na płytę napędową 16 i obrócenia płyty napędowej 16 w następnym skoku o następny kąt. W tym stadium odbywa się ten sam proces, mianowicie siłę działania wywiera się przez zespół napędowy 11 i przykłada się przez płytę napędową 16 do części obrotowej 6 złącza, natomiast siłę reakcji przenosi się poprzez płytę boczną 15, zapadkę 18 i płytę odporową 17 na nieobrotową część 3 złącza.
Płytę odporową 17 zdejmuje się z odpowiadającej płyty bocznej. Umieszcza się ją po jednej względem osi stronie płyt bocznych 15, jak pokazano na fig. 4, na przykład dla dokręcenia złącza. Następnie, na przykład w celu odkręcenia złącza, płytę umieszcza się po przeciwnej stronie płyt bocznych 15. W pierwszym położeniu zapadka podtrzymująca 18 współpracuje z jednym zestawem
PL 216 387 B1 zębów, na przykład z zębami 30' płyty odporowej 17, w drugim położeniu, gdy płyta odporowa jest przestawiona na przeciwną stronę płyt bocznych 15, zapadka 18 współpracuje z drugim zestawem zębów, na przykład z zębami 30'' płyty odporowej 17. Zęby 30' i 30'' mogą być pochylone dla utrzymania płyty odporowej 17 przez zapadkę 18 podczas obracania części obrotowej 6 i umożliwienia ruchu zapadkowego zapadki 18 na zębach podczas przestawiania cylindra 12 napędu 11 z płytami bocznymi 15 w kierunku elementu napędzającego 16.
Będzie zrozumiałym, że każdy z elementów opisanych powyżej lub dwa bądź więcej z nich razem mogą również znaleźć przydatne zastosowanie w innych typach konstrukcji różniących się od typu opisanego powyżej.
Choć wynalazek został zilustrowany i opisany dla narzędzia do dokręcenia lub odkręcenia złącza oraz sposobu dokręcenia lub odkręcenia złącza w przykładach realizacji można wprowadzić istotne modyfikacje i zmiany konstrukcyjne bez odstępstwa od ducha obecnego wynalazku.
Bez dalszej analizy, powyższe w pełni ujawnia istotę obecnego wynalazku na tyle, że przy wykorzystaniu obecnej wiedzy można łatwo adaptować go do różnych zastosowań bez pominięcia właściwości, które z punktu widzenia stanu techniki wyraźnie stanowią zasadniczą charakterystykę ogólnych lub szczególnych aspektów tego wynalazku.
Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób dokręcania lub odkręcania złącza, w którym sprzęga się element napędzający z ob-

Claims (20)

1. Sposób dokręcania lub odkręcania złącza, w którym sprzęga się element napędzający z obrotową częścią złącza i obraca się obrotową część złącza wokół osi dla dokręcenia lub odkręcenia złącza, znamienny tym, że obraca się element napędzający za pomocą mechanicznego zespołu napędowego i za pośrednictwem elementu napędzającego obraca się obrotową część złącza w zakresie częściowego skoku, po czym tworzy się przestrzeń pomiędzy zespołem napędowym i elementem napędzającym i wtedy przestawia się zespół napędowy w tej przestrzeni w kierunku elementu napędzającego i ponownie obraca się element napędzający za pomocą zespołu napędowego i za jego pośrednictwem obraca się obrotową część złącza w dalszym zakresie częściowego skoku.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zespół napędowy, który jest hydraulicznym zespołem napędowym i posiada cylinder i tłok z tłoczyskiem osadzonym ruchomo w cylindrze, przy czym działa się na zespół napędowy poprzez wysuwanie tłoczyska z cylindra dla zadziałania na wspomniany element napędzający w celu obrócenia wspomnianego elementu napędzającego i tym samym obrócenia obrotowej części złącza na wspomnianym częściowym skoku; przestawienie wspomnianego cylindra we wspomnianej przestrzeni w kierunku wspomnianego elementu napędzającego; wysunięcie wspomnianego tłoczyska ze wspomnianego cylindra w kierunku wspomnianego elementu napędzającego dla ponownego zadziałania na wspomniany element napędzający, celem obrócenia wspomnianego elementu napędzającego i tym samym dalszego obrócenia obrotowej części złącza na wspomnianym następnym częściowym skoku.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że obracając element napędzający utrzymuje się nieruchomo część nieruchomą, przy czym element napędzający obraca się względem elementu będącego częścią zespołu napędowego.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że z nieobrotową częścią złącza łączy się element odporowy, przy czym podczas obracania elementu napędzającego przez zespół napędowy i obracania obrotowej części złącza siłą działania przeciwdziała się za pomocą elementu odporowego sile reakcji wytwarzanej podczas obracania obrotowej części złącza.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się część nieruchomą i element odporowy o takim ukształtowaniu, że podczas obracania obrotowej części złącza przez element napędzający część nieruchoma i element odporowy są nieruchome względem siebie, natomiast po przestawieniu napędu w kierunku elementu napędzającego w przestrzeni część nieruchoma jest ruchoma względem elementu odporowego, z działaniem zapadkowym.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się środki podtrzymujące do utrzymania części nieruchomej i elementu odporowego nieruchomo względem siebie, gdy element napędzający jest obracany przez zespół napędowy i obraca obrotową część złącza, i do zapewnienia ruchu części nieruchomej względem elementu odporowego, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
PL 216 387 B1
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako środki podtrzymujące stosuje się zapadkę, którą montuje się na jednej z części nieruchomej oraz elementu odporowego, i zestaw zębów ukształtowanych na drugiej z nieruchomej części oraz elementu odporowego, przy czym doprowadza się do współpracy zapadki z zestawem zębów przy utrzymaniu części nieruchomej i elementu odporowego nieobrotowo względem siebie podczas obracania elementu napędzającego przez zespół napędowy, a jednocześnie zapewnia się ruch zapadkowy zapadki na zestawach zębów, gdy zespół napędowy jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego.
8. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się rozłączne połączenie płyty odporowej z częścią nieruchomą, którą przemiennie montuje się po jednej względem osi stronie części nieruchomej lub po drugiej względem osi stronie części nieruchomej.
9. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stosuje się element napędzający i część nieruchomą ze środkami umożliwiającymi obrócenie elementu napędzającego względem części nieruchomej, i stosuje się łączone środki w postaci występu i rowka, przesuwne względem siebie wokół wspomnianej osi.
10. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się część nieruchomą i element odporowy ze środkami umożliwiającymi obrócenie części nieruchomej względem elementu odporowego i stosuje się łukowe środki w postaci występu i rowka, przesuwne względem siebie wokół osi.
11. Narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza, zawierające element napędzający połączony z obrotową częścią złącza do obracania obrotowej części złącza wokół osi dla dokręcenia lub odkręcenia złącza, znamienne tym, że element napędzający (16) jest połączony z zespołem napędowym (11) do działania na element napędzający (16) do obrotu elementu napędzającego (16) i za jego pośrednictwem do obrotu obrotowej części (6) złącza w zakresie części skoku, przy czym pomiędzy zespołem napędowym (11) i wspomnianym elementem napędzającym (16) jest utworzona przestrzeń, a zespół napędowy (11) jest dostosowany do przestawiania w przestrzeni w kierunku elementu napędzającego (16) do ponownego działania na element napędzający (16) dla obracania elementu napędzającego (16) i tym samym dalszego obrócenia obrotowej części (6) złącza w dalszym zakresie części skoku.
12. Narzędzie według zastrz. 11, znamienne tym, że zespół napędowy (11) jest hydraulicznym zespołem napędowym i zawiera cylinder (12) i tłok (13) z tłoczyskiem (14), przy czym tłok (13) jest osadzony ruchomo w cylindrze (12) z tłoczyskiem (14) wychodzącym z cylindra (12) i działającym na element napędzający (16) do obrotu elementu napędzającego (16) i za jego pośrednictwem obrotu obrotowej części (6) złącza w zakresie części skoku, a cylinder (12) jest zamontowany przestawnie w przestrzeni w kierunku elementu napędzającego (16) dla ponownego działania na element napędzający (16) do obracania elementu napędzającego (16) i za jego pośrednictwem obracania obrotowej części (6) złącza w dalszym zakresie części skoku.
13. Narzędzie według zastrz. 11, znamienne tym, że zawiera część nieruchomą, która jest nieruchoma podczas obracania elementu napędzającego (16), przy czym część nieruchoma zawiera element, który jest częścią zespołu napędowego (11) i element, względem którego element napędzający (16) jest obracany.
14. Narzędzie według zastrz. 13, znamienny tym, że zawiera element odporowy do łączenia z nieobrotową częścią (3) złącza i ukształtowany do przeciwdziałania sile reakcji wytwarzanej podczas obracania obrotowej części (6) złącza przy obrocie elementu napędzającego (16) przez zespół napędowy (11) i obrocie obrotową część (3) złącza.
15. Narzędzie według zastrz. 14, znamienne tym, że część nieruchoma (6) złącza i element odporowy złącza są ukształtowane tak, że podczas obracania obrotowej części (6) złącza przez element napędzający (16) część nieruchoma (3) i element odporowy są nieruchome względem siebie, natomiast podczas przestawienia zespołu napędowego (11) w kierunku elementu napędzającego (16) w przestrzeni część nieruchoma jest ruchoma względem elementu odporowego z działaniem zapadkowym.
16. Narzędzie według zastrz. 15, znamienne tym, że zawiera środki podtrzymujące do utrzymania części nieruchomej i elementu odporowego nieruchomo względem siebie, gdy element napędzający (16) jest obracany przez zespół napędowy (11) i obraca obrotową część (6) złącza, oraz do zapewnienia ruchu części nieruchomej (3) złącza względem elementu odporowego, gdy zespół napędowy (11) jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego (16).
PL 216 387 B1
17. Narzędzie według zastrz. 16, znamienne tym, że środki podtrzymujące zawierają zapadkę (18) na jednej z części nieruchomej i z elementu odporowego, oraz zestaw zębów (30', 30) umieszczonych na drugiej z części nieruchomej i z elementu odporowego, przy czym element odporowy jest tak ukształtowany, że zapadka (18) współpracuje z zestawem zębów (30', 30) utrzymując część nieruchomą i element odporowy nieruchomo względem siebie podczas obracania elementu napędzającego (16) przez zespół napędowy (11), lecz z umożliwieniem ruchu zapadkowego zapadki (18) względem zestawu zębów (30', 30), gdy zespół napędowy (30', 30) jest przestawiony w kierunku elementu napędzającego (16).
18. Narzędzie według zastrz. 14, znamienne tym, że element odporowy jest rozłącznie połączony z częścią nieruchomą i tak ukształtowany, że jest przemiennie montowalny po jednej względem osi stronie części nieruchomej lub po drugiej względem osi stronie części nieruchomej.
19. Narzędzie według zastrz. 13, znamienny tym, że element napędzający (16) i część nieruchoma są zaopatrzone w środki do obrócenia elementu napędzającego (16) względem części nieruchomej, przy czym środki do obracania stanowią/są utworzone przez środki wzajemnie łączone ze sobą, to jest występ (22) i rowek (21), przesuwne względem siebie.
20. Narzędzie według zastrz. 14, znamienne tym, że część nieruchoma i element odporowy są połączone ze sobą do obrotu za pomocą występu (22) i rowka (21) sprzęgniętych ze sobą przesuwnie względem siebie wokół osi.
PL383327A 2006-09-12 2007-09-11 Sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza PL216387B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US84406006P 2006-09-12 2006-09-12
US11/846,005 US7497147B2 (en) 2006-09-12 2007-08-28 Torque tool for tightening or loosening connections, and method of tightening or loosening the same

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383327A1 PL383327A1 (pl) 2008-03-17
PL216387B1 true PL216387B1 (pl) 2014-03-31

Family

ID=39105411

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383327A PL216387B1 (pl) 2006-09-12 2007-09-11 Sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza

Country Status (18)

Country Link
US (1) US7497147B2 (pl)
JP (1) JP2008068395A (pl)
KR (1) KR100971849B1 (pl)
CN (1) CN101143435B (pl)
AU (1) AU2007214377B2 (pl)
BR (1) BRPI0703925B1 (pl)
CZ (1) CZ307194B6 (pl)
DE (1) DE102007044251B4 (pl)
DK (1) DK178776B1 (pl)
FR (1) FR2906748B1 (pl)
IT (1) ITMI20071740A1 (pl)
MX (1) MX2007011149A (pl)
NL (1) NL2000848C2 (pl)
NO (1) NO339810B1 (pl)
PL (1) PL216387B1 (pl)
SE (1) SE532468C2 (pl)
TW (1) TWI354610B (pl)
ZA (1) ZA200707687B (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8042434B2 (en) * 2008-01-24 2011-10-25 Junkers John K Safety torque intensifying tool
ES2402970B1 (es) * 2011-07-15 2014-03-21 Asociación De Investigación Metalúrgica Del Noroeste - Aimen Herramienta de apriete con accionamiento hidráulico.
WO2013033423A1 (en) * 2011-08-30 2013-03-07 HYTORC Division Unex Corporation Apparatus for tightening threaded fasteners
CN103507017B (zh) * 2012-06-26 2015-05-13 广西玉柴机器股份有限公司 拧紧扳手反力矩机构
US9492912B2 (en) * 2013-02-22 2016-11-15 Steven Spirer Hydraulic torque wrench system
EP2988908B1 (en) * 2013-04-24 2020-06-10 Hytorc Division Unex Corporation Apparatus for tightening threaded fasteners
WO2015126435A1 (en) * 2014-02-21 2015-08-27 HYTORC Division Unex Corporation Apparatus for tightening threaded fasteners
US10926381B2 (en) * 2014-08-28 2021-02-23 David Wilson, Jr. Torque tool
GB2558536A (en) * 2016-11-14 2018-07-18 Torque Tension Systems Ltd A hydraulic torque wrench
CN106426002A (zh) * 2016-12-09 2017-02-22 大连福佳·大化石油化工有限公司 一种仪表导淋管帽破拆器
US11267110B2 (en) * 2017-08-02 2022-03-08 Tym Labs L.L.C. Zero distance tool
CN107553114B (zh) * 2017-09-05 2024-02-20 沈阳工业大学 风力发电机组螺栓在线检测及紧固装置
CN111503416B (zh) * 2020-05-08 2021-05-25 南京溧水高新产业股权投资有限公司 一种在拆卸水管时防止水乱流的水管拆卸设备
JP7304381B2 (ja) * 2021-05-31 2023-07-06 安全自動車株式会社 タイロッド調整装置

Family Cites Families (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB980165A (en) * 1962-11-07 1965-01-13 Atlas Copco Ab Improvements in mechanical nut driving wrench
US3198040A (en) * 1963-01-14 1965-08-03 Imp Eastman Corp Wrench
US4086830A (en) 1977-01-06 1978-05-02 Latham Raymond E Hydraulic wrench
PL117029B2 (en) 1978-05-29 1981-07-31 Przed Budowy Kopaln Rud Box spanner
US4201099B1 (en) * 1978-08-14 1993-12-07 K. Junkers John Hydraulic wrench
US4200011A (en) * 1978-11-08 1980-04-29 N-S-W Corporation High power wrenching tool
US4336727A (en) * 1980-02-28 1982-06-29 Junkers John K Hydraulic wrench for limited space application
DE3407126A1 (de) * 1984-02-28 1985-08-29 Enerpac GmbH, 4300 Essen Kraftschrauber mit einem, eine feinstufige verzahnung aufweisenden spannrad
US4706527A (en) * 1984-10-22 1987-11-17 Junkers John K Fluid operated wrench for tightening or loosening a threaded connector
GB8701194D0 (en) * 1987-01-20 1987-02-25 Hedley Purvis Ltd Torque wrenches
US4825730A (en) 1987-09-29 1989-05-02 Junkers John K Fluid operated wrench
US4846028A (en) * 1987-10-06 1989-07-11 Junkers John K Fluid-operated wrench
US4974476A (en) 1988-07-29 1990-12-04 Junkers John K Fluid-operated wrench
GB8902659D0 (en) 1989-02-07 1989-03-30 Hedley Purvis Ltd Improved hydraulic torque wrench
EP0386355A1 (en) * 1989-03-10 1990-09-12 John K. Junkers Power wrench
JPH0755453B2 (ja) * 1990-10-08 1995-06-14 ジョーン ケイ ジャンカーズ 流体作動レンチ
US5301574A (en) * 1993-03-02 1994-04-12 Bolttech Inc. Hydraulic wrench
BE1007526A3 (fr) * 1993-10-25 1995-07-25 Torrekens Daniel Octaaf Ghisla Cle de serrage.
PL180566B1 (pl) 1996-01-30 2001-02-28 Zmechanizowanych Obudow Sciano Przenośne urządzenie do demontażu połączeń gwintowych
DE19709495A1 (de) 1997-03-07 1998-09-10 Mathias Bihler Verschraubungseinrichtung
US6029546A (en) 1997-06-13 2000-02-29 Parker-Hannifin Corporation Reaction member system for rotary fluid-operated wrenches
US6047620A (en) 1998-01-14 2000-04-11 Kozak; Burton Tool for inserting and removing one-way fasteners, an off-center tool for inserting and removing one-way fasteners
US6298752B1 (en) * 1999-06-25 2001-10-09 John K. Junkers Continuous fluid-operated wrench
US6490952B2 (en) * 1999-08-05 2002-12-10 John K. Junkers Fastening device
US20020073808A1 (en) * 2000-12-15 2002-06-20 Jamra James A. Housing for a power tool
US6370987B1 (en) 2000-12-22 2002-04-16 David Wilson, Jr. Apparatus and method for precisely controlling angular displacement of a socket
US20020121161A1 (en) 2001-03-05 2002-09-05 Peter Koppenhoefer Fluid operated tool for tightening and loosening threaded connectors
DE10137896A1 (de) * 2001-08-02 2003-02-20 Paul-Heinz Wagner Verfahren zur Steuerung eines intermittierend arbeitenden Schraubwerkzeugs
US6802235B2 (en) 2002-01-04 2004-10-12 Unex Corporation Fluid-operated torque wrench
US6912933B2 (en) * 2003-04-11 2005-07-05 Brian Knopp Hydraulic torque wrench system
US6925911B1 (en) 2004-02-02 2005-08-09 Unex Corporation Fluid-operated power tool
DE102004017979A1 (de) * 2004-04-14 2005-11-03 Wagner, Paul-Heinz Verfahren zum winkelgesteuerten Drehen eines Teiles
US7146880B1 (en) * 2004-12-06 2006-12-12 Francis Services, Inc. Torque wrench system

Also Published As

Publication number Publication date
TW200831241A (en) 2008-08-01
NO339810B1 (no) 2017-02-06
US7497147B2 (en) 2009-03-03
BRPI0703925B1 (pt) 2020-10-20
KR20080024074A (ko) 2008-03-17
ZA200707687B (en) 2009-01-28
MX2007011149A (es) 2009-02-03
DK178776B1 (da) 2017-01-16
AU2007214377B2 (en) 2009-10-08
FR2906748A1 (fr) 2008-04-11
PL383327A1 (pl) 2008-03-17
SE532468C2 (sv) 2010-01-26
NO20074601L (no) 2008-03-13
CN101143435B (zh) 2011-06-08
FR2906748B1 (fr) 2014-09-05
SE0702004L (sv) 2008-03-13
CZ307194B6 (cs) 2018-03-14
CN101143435A (zh) 2008-03-19
AU2007214377A1 (en) 2008-04-03
DE102007044251A1 (de) 2008-03-27
US20080060482A1 (en) 2008-03-13
ITMI20071740A1 (it) 2008-03-13
DK200701286A (da) 2008-03-13
BRPI0703925A (pt) 2008-04-29
NL2000848C2 (nl) 2008-08-05
JP2008068395A (ja) 2008-03-27
DE102007044251B4 (de) 2012-03-22
KR100971849B1 (ko) 2010-07-22
NL2000848A1 (nl) 2008-03-13
TWI354610B (en) 2011-12-21
CZ2007604A3 (cs) 2010-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL216387B1 (pl) Sposób i narzędzie do dokręcania lub odkręcania złącza
JP4943397B2 (ja) 流体作動トルクレンチ
US8499853B2 (en) Apparatus and methods for controlling hydraulically powered equipment
US6516689B1 (en) Ratchet wrench
US9492913B2 (en) Apparatus for tightening threaded fasteners
JP2003220567A (ja) 位置調節可能な反力アームと当該反力アームを有する動力トルク工具
JP2007260804A (ja) オープンタイプ油圧レンチ
JP7137471B2 (ja) 螺条付き締結具を締める装置
JP2004066359A (ja) シリンダヘッド用スパナ装置
US20070107559A1 (en) Ratchet breakover tool
JPH01183375A (ja) トルクレンチ
CN210060924U (zh) 开口棘轮扳手
GB2453329A (en) Torque tool for tightening or loosening connections
KR0178689B1 (ko) 나사부품 체결용 공구
AU2002100423A4 (en) Ratchet wrench with interchangeable toothed-socket-spanner
EA014978B1 (ru) Крутильный инструмент и способ затягивания или ослабления соединения с использованием этого инструмента
KR19980017027U (ko) 나사부품 체결용 공구
KR20100080233A (ko) 개방형 스패너