PL216062B1 - Maszyna rolnicza, w szczególnosci typu kosiarki rotacyjnej, zawierajaca ulepszony zespól tnacy - Google Patents

Maszyna rolnicza, w szczególnosci typu kosiarki rotacyjnej, zawierajaca ulepszony zespól tnacy

Info

Publication number
PL216062B1
PL216062B1 PL373901A PL37390102A PL216062B1 PL 216062 B1 PL216062 B1 PL 216062B1 PL 373901 A PL373901 A PL 373901A PL 37390102 A PL37390102 A PL 37390102A PL 216062 B1 PL216062 B1 PL 216062B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting tools
rotating
axes
directions
rotation
Prior art date
Application number
PL373901A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373901A1 (pl
Inventor
Horst Neuerburg
Original Assignee
Kuhn Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kuhn Sa filed Critical Kuhn Sa
Publication of PL373901A1 publication Critical patent/PL373901A1/pl
Publication of PL216062B1 publication Critical patent/PL216062B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D34/00Mowers; Mowing apparatus of harvesters
    • A01D34/01Mowers; Mowing apparatus of harvesters characterised by features relating to the type of cutting apparatus
    • A01D34/412Mowers; Mowing apparatus of harvesters characterised by features relating to the type of cutting apparatus having rotating cutters
    • A01D34/63Mowers; Mowing apparatus of harvesters characterised by features relating to the type of cutting apparatus having rotating cutters having cutters rotating about a vertical axis
    • A01D34/64Mowers; Mowing apparatus of harvesters characterised by features relating to the type of cutting apparatus having rotating cutters having cutters rotating about a vertical axis mounted on a vehicle, e.g. a tractor, or drawn by an animal or a vehicle
    • A01D34/66Mowers; Mowing apparatus of harvesters characterised by features relating to the type of cutting apparatus having rotating cutters having cutters rotating about a vertical axis mounted on a vehicle, e.g. a tractor, or drawn by an animal or a vehicle with two or more cutters
    • A01D34/664Disc cutter bars

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)

Description

Przedmiotowy wynalazek dotyczy dziedziny techniki, obejmującej ogólnie maszyny rolnicze, w szczególności maszyny typu kosiarki lub kosiarki nawozowej.
Dokładniej mówiąc, przedmiotowy wynalazek dotyczy maszyny rolniczej, która zawiera zespół tnący posiadający osłonę, co najmniej trzy narzędzia tnące, umieszczone powyżej osłony i połączone z osłoną z sposób wahliwy wokół odpowiedniej - skierowanej ku górze - osi, urządzenia napędowe obracające narzędzia tnące wokół odpowiednich osi. oraz co najmniej dwa przyległe narzędzia tnące obracające się w przeciwnych kierunkach i zbiegające się do przodu.
Tego typu maszyna rolnicza znana jest ze stanu techniki, w szczególności z publikacji patentowej EP 1 002 458 A1. Dokument ten opisuje kosiarkę talerzową, która zawiera zespół tnący i ramę. Rama ta pozwala łączyć zespół tnący z ciągnikiem rolniczym. Zespół tnący zawiera osłonę i narzędzia tnące. Narzędzia tnące są rozmieszczone w regularnych odstępach nad osłoną. Dodatkowo, narzędzia tnące są połączone w sposób wahliwy z osłoną za pomocą odpowiedniego napędu, którego oś jest skierowana w górę. Podczas pracy zespół tnący obraca narzędzia tnące w celu ścinania obiektów przy ich podstawach, takich, jak na przykład trawy.
W tym celu. każde narzędzie tnące zawiera, jak podano w tym wcześniejszym dokumencie, wspornik w kształcie tarczy i dwa elementy tnące. Te elementy tnące są połączone z końcami wspornika z jednej i z drugiej strony osi obrotu odpowiedniego zespołu tnącego. Podczas pracy elementy tnące zataczają kola wokół osi obrotu i ścinają obiekty, uderzając je u podstawy. Wspornik umieszczony poniżej połączenia elementów tnących z osią obrotu spełnia także funkcję przenoszenia tak ściętego materiału. Co jest oczywiste dla znawcy, narzędzia tnące są na tyle zbliżone do siebie, że koła określane przez elementy tnące dwóch przyległych narzędzi tnących, zachodzą na siebie. W związku z tym tory elementów tnących dwóch przyległych narzędzi tnących przecinają się w dwóch punktach. W celu wykorzystania całej szerokości zespołu tnącego do ścinania obiektów u ich podstawy, z konieczności, te punkty przecięcia muszą znajdować się z przodu ramy.
Równie oczywiste dla znawcy jest to, że narzędzia tnące kosiarki posiadają różne kierunki obrotu. Tak więc, w znanej kosiarce, znajdują się przyległe narzędzia tnące o tym samym kierunku obrotu. Takie narzędzia tnące, umieszczone zazwyczaj przy końcach ramy, pozwalają korzystnie na przesuwanie ściętego materiału w stronę pionowej środkowej płaszczyzny zespołu tnącego. Znana kosiarka posiada także przyległe narzędzia tnące o przeciwnych kierunkach obrotu, zbiegające się do przodu. Te narzędzia tnące pozwalają na przenoszenie ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego. Znana kosiarka posiada także przyległe narzędzia tnące o przeciwnych kierunkach obrotu, rozbieżne z przodu.
W znanych ze stanu techniki kosiarkach rotacyjnych tego typu, ważne jest wydajne usuwanie ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego. Przy złym usuwaniu ścięty materiał zalega w strefie pracy elementów tnących, co pogarsza jakość pracy kosiarki. W praktyce, źle usuwany ścięty materiał może także powodować zapychanie się zespołu tnącego, to jest blokowanie obrotów narzędzi tnących. Dla usprawnienia przenoszenia ściętego materiału przez narzędzia tnące, konstruktorzy maszyn rolniczych pracowali nad kształtem i/lub wymiarami wsporników i elementów tnących.
Przedmiotowy wynalazek proponuje korzystne nowe podejście do problemu usprawnienia przenoszenia ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego, które pozwala na osiągnięcie znaczącej pod względem jakości sprawności ścinania.
Maszyna rolnicza, obejmująca zespół tnący z jego osłoną, który zawiera: przynajmniej trzy narzędzia tnące umieszczone powyżej osłony i połączone z nią w sposób obrotowy wokół odpowiednich osi skierowanych do góry, które to narzędzia tnące obejmują elementy tnące, podczas pracy zataczające tej samej średnicy koła wokół odpowiednich osi odpowiednich elementów tnących, elementy napędowe które obracają narzędzia tnące wokół odpowiednich osi. przy czym wśród narzędzi tnących są co najmniej dwa przyległe narzędzia tnące obracające się w kierunkach przeciwnych i zbieżnych do przodu, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym. że odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch par przyległych narzędzi tnących, obracających się w kierunkach przeciwnych i zbieżnych do przodu, jest większa od odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch par przyległych narzędzi tnących, obracających się w przeciwnych kierunkach i niezbieżnych do przodu.
W korzystnym wykonaniu wynalazku, odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch par przyległych narzędzi tnących, które obracają się w przeciwnych i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch narzędzi tnących, obracających się w kierunkach przeciwnych
PL 216 062 B1 i rozbieżnych z przodu, i jest równa odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch przyległych narzędzi tnących, które obracają się w jednakowych kierunkach.
Jest także możliwe i korzystne, jeśli odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch par przyległych narzędzi tnących, obracających się w przeciwnych kierunkach i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch przyległych narzędzi tnących obracających się w jednakowych kierunkach i jest równa odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch narzędzi tnących, które obracają się w kierunkach przeciwnych i rozbieżnych z przodu.
Zaleca się, aby odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch narzędzi tnących obracających się w kierunkach przeciwnych i rozbieżnych do przodu, była równa odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch przyległych narzędzi tnących, które obracają się w jednakowych kierunkach.
Możliwe jest także wykonanie maszyny rolniczej według wynalazku, w którym odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch par przyległych narzędzi tnących obracających się w przeciwnych kierunkach i zbieżnych do przodu jest jednakowa dla wszystkich par przyległych narzędzi tnących, obracających się w przeciwnych kierunkach i zbieżnych do przodu.
Dopuszcza się także, aby odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch narzędzi tnących obracających się w kierunkach przeciwnych i rozbieżnych do przodu była jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących, obracających się w kierunkach przeciwnych i rozbieżnych do przodu.
W korzystnym wykonaniu maszyny rolniczej zgodnej z wynalazkiem odległość pomiędzy osiami obrotu dwóch przyległych narzędzi tnących obracających się w jednakowych kierunkach jest jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących obracających się w jednakowych kierunkach.
Narzędzia tnące zespołu tnącego korzystnie jest, jeśli są ustawione wzdłuż linii prostej, nadto mogą być rozmieszczone w tej samej płaszczyźnie rozmieszczenia, i w tymże wykonaniu zaleca się, aby elementy tnące dwóch przyległych narzędzi tnących przecinały się w punktach przecięcia.
Elementy napędzające w pożądanym wykonaniu są rozmieszczone wewnątrz osłony.
Maszynę rolniczą wykonaną zgodnie z wynalazkiem kwalifikuje się do kategorii kosiarek, nadto może także stanowić kosiarkę nawozową.
Zalety eksploatacyjne maszyny rolniczej wykonanej zgodnie z wynalazkiem w stosunku do rozwiązań dotychczas znanych w stanie techniki są m. innymi następstwem zwiększenia odległości pomiędzy osiami obrotu dwóch przyległych narzędzi tnących obracających się w przeciwnych kierunkach i zbiegających się do przodu, co pozwala korzystnie zwiększyć składową wzdłużną stycznej w punkcie przecięcia kół zakreślanych przez odpowiednie elementy tnące. Zwiększenie tej składowej wzdłużnej powoduje lepsze przenoszenie ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego, polepszając jakość ścinania tej kosiarki.
W celu zachowania pełnej szerokości pracy zespołu tnącego, równocześnie ze zwiększeniem odległości pomiędzy osiami dwóch przyległych narzędzi tnących obracających się w przeciwnych kierunkach i zbiegających się do przodu, pomniejsza się co najmniej jedną odległość pomiędzy osiami dwóch przyległych narzędzi tnących obracających się w przeciwnych kierunkach i rozbieżnych z przodu. Zmniejszenie odległości pomiędzy dwoma osiami przyległych narzędzi tnących pozwala korzystnie zwiększyć obszar objęty kołami zataczanymi przez odpowiednie elementy tnące. Zwiększenie tego obszaru pozwala na polepszenie jakości ścinania z użyciem tej kosiarki.
Inne, korzystne cechy przedmiotowego wynalazku, rozważane oddzielnie, lub w możliwych kombinacjach, przedstawione zostaną bliżej, nie ograniczając zakresu ochrony przedmiotowego wynalazku, w opisie przykładu wykonania wynalazku, pokazanego na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia maszynę rolniczą według przedmiotowego wynalazku w widoku z góry. Fig. 2 przedstawia maszynę rolniczą z Fig. 1 w widoku od tyłu, w kierunku oznaczonym na Fig. 1 strzałką II. Fig. 3 przedstawia, w powiększeniu, zespół tnący maszyny rolniczej z Fig. 1 w widoku od dołu.
Jak pokazano na Fig. 1, przedstawiającej widok z góry kosiarki 1 według przedmiotowego wynalazku, kosiarka 1 jest połączona z pojazdem silnikowym 2, który ją ciągnie do przodu w kierunku oznaczonym strzałką 3. W dalszej części opisu, określenia „do przodu”, „do tyłu”, „z przodu”, „z tyłu” zostały określone względem kierunku ruchu oznaczonego strzałką 3, a określenia „prawy”, „lewy” zostały określone względem położenia kosiarki 1 w ruchu o kierunku oznaczonym strzałką 3 na Fig. 1.
Jest oczywiste dla znawcy, że przedmiotowa kosiarka 1 zawiera zespół tnący 4 przeznaczony do ścinania obiektów, takich jak, na przykład, trawa, przy ich podstawie. Przedmiotowa kosiarka 1 zawiera również ramę 5 umożliwiającą połączenie zespołu tnącego 4 z pojazdem silnikowym 2.
W przykładzie wykonania przedstawionym na Fig. 1 i 2, przedmiotowa kosiarka 1 jest typu zawieszanego z tyłu. W stanie pracy, rama 5 jest sprzężona ze sprzęgiem trzypunktowym 6 pojazdu
PL 216 062 B1 silnikowego 2, przy czym zespół tnący 4 jest usytuowany nieco z tyłu i z boku pojazdu silnikowego 2. Rama 5, jako taka, jest znana i nie będzie tu szczegółowo opisywana. Odnośnie jej szczegółowej konstrukcji znawca może się odwołać do dokumentu EP 0 723 73, gdzie taka rama 5 została szczegółowo opisana.
Zespół tnący 4 według przedmiotowego wynalazku zawiera osłonę 9 i co najmniej trzy narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e. Podczas pracy, jak pokazano na Fig. 1 i 2, osłona 9 oparta jest przynajmniej częściowo na ziemi, poprzecznie do kierunku ruchu oznaczonego strzałką 3. Narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e napędzane są w kierunkach obrotu 10a, 10b, 10c, 10d, 10e odpowiednio wokół osi 8a, 8b, 8c, 8d, 8e skierowanych do góry. W tym celu, każde z narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e połączone jest wahliwie z osłoną 9 za pomocą, odpowiednio, jednego przegubu. Dodatkowo każde z narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e połączone jest z elementem napędowym. W układzie roboczym, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są precyzyjnie rozmieszczone na ramie 9. Korzystnie, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są rozmieszczone w jednej płaszczyźnie na jednej linii.
W przykładzie wykonania przedstawionym na figurach 1 i 2, osłona 9 jest jednolita, a elementy napędzające zawierają między innymi szereg kół biernych umieszczonych wewnątrz osłony 9. Każde z narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e połączone jest z co najmniej jednym z tych kół, znajdującym się wewnątrz osłony 9. Oczywiste jest dla znawcy, że zespół kół biernych napędzany jest od pojazdu silnikowego 2 za pomocą teleskopowego wału napędowego z przegubami uniwersalnymi 14 w układzie przekładni pasowej 15 i osłoną odrzucającą 16.
Jak pokazano bardziej szczegółowo na Fig. 3. każde z narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e zawiera korzystnie wsporniki 17a, 17b, 17c, 17d, 17e i po dwa elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e. Wsporniki 17a, 17b, 17c, 17d, 17e mają kształt owalny z osiami środkowymi na osiach obrotu 8a, 8b. 8c, 8d, 8e. Elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e są umieszczone na obwodzie wsporników 17a, 17b, 17c, 17d, 17e po obu stronach osi obrotu 8a, 8b, 8c, 8d, 8e. Mówiąc bardziej szczegółowo, elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e są umieszczone korzystnie na końcach wsporników wzdłuż dużej osi ich owalu.
Podczas pracy, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są wprawiane w ruch obrotowy. Elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e zakreślają koła 18a, 18b, 18c, 18d, 18e wokół osi obrotu 8a, 8b, 8c, 8d, 8e odpowiednich narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e. Dla jasności, koła 18a, 18b, 18c, 18d, 18e zostały oznaczone na Fig. 1 i 3 linią przerywaną. Duża prędkość przemieszczania się elementów tnących 11a, 11b, 11c, 11d, 11e umożliwia im ścinanie obiektów przy podstawie przez uderzanie w nie. Korzystnie koła 18a, 18b, 18c, 18d, 18e zakreślane przez różne elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e posiadają tę samą średnicę. Każdy ze wsporników 17a, 17b, 17c, 17d, 17e oprócz funkcji mocowania elementów tnących 11a, 11b, 11c, 11d, 11e z odpowiednimi osiami obrotu 8a, 8b, 8c, 8d, 8e, pełni dodatkowo funkcję przenoszenia ściętego materiału.
Jak widać na Fig. 3, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są na tyle blisko umieszczone jedne przy drugich, aby koła 18a, 18b, 18c, 18d, 18e zakreślane przez odpowiednie elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d, 11e zachodziły na siebie. Tory ruchu elementów tnących 11a, 11b, 11c, 11d, 11e przyległych narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e przecinają się tworząc punkty przecięcia 19. Korzystnie, jeden z punktów przecięcia wypada z przodu osłony 9. W ten sposób zakres obszarów ścinania gwarantuje korzystne ścinanie obiektów u podstawy na całej szerokości pracy 23 zespołu tnącego 4.
Szczególnie korzystnie, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są rozmieszczone względem siebie z przemieszczeniem kątowym, które wynosi około 90 stopni. Elementy napędzające, rozmieszczone w osłonie 9 pozwalają na synchronizację obrotu narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e. Podczas pracy jest więc zachowane takie przemieszczenie kątowe. Tak więc. pomimo pokrywania się zakresów ruchu elementów tnących 11a, 11b, 11c, 11d, 11e, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e nie uderzają o siebie.
W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, zespół tnący 4 zawiera pięć narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e. Dla większej jasności, w dalszej części opisu i na figurach rysunku, elementy dotyczące tego samego narzędzia tnącego zostały oznaczone podobnymi odnośnikami. Wobec tego. narzędzie tnące 7a jest obracane wokół osi 8a w kierunku 10a.
Na Fig. 1 i 3, narzędzie tnące 7a, umieszczone w skrajnym lewym położeniu względem osłony 9 obraca się, w widoku z góry, zgodnie z ruchem wskazówek zegara w kierunku 10a. Natomiast narzędzie tnące 7e umieszczone w skrajnym prawym położeniu względem osłony 9 obraca się ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara w kierunku 10e. Tak więc. narzędzia tnące 7a, 7e umieszczone
PL 216 062 B1 na obu krańcach osłony 9 pozwalają na korzystne przesuwanie ściętego materiału w stronę pionowej środkowej płaszczyzny zespołu tnącego 4.
W przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, narzędzia tnące 7b, 7d obracają się w kierunkach 10b, 10d zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy narzędzie tnące 7c obraca się ruchem obrotowym w kierunku 10c, odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Tak więc, zespół tnący 4 zawiera przyległe narzędzia tnące 7a, 7b obracające się ruchem obrotowym w kierunkach 10a, 10b zgodnie z ruchem wskazówek zegara, pary tworzone przez przyległe narzędzia tnące 7b, 7c oraz 7d, 7e obracające się w przeciwnych kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e i zbieżne do przodu oraz narzędzia tnące 7c, 7d obracające się w przeciwnych kierunkach i rozbieżne z przodu.
Jest oczywiste dla znawcy, że przyległe narzędzia tnące 7a, 7b posiadające jednakowe kierunki ruchu 10a,10b pozwalają na transportowanie ściętego materiału poprzecznie w stosunku do kierunku ruchu 3. Przyległe narzędzia tnące 7b, 7c oraz 7d, 7e obracające się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, pozwalają na transportowanie ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego 4.
Ważną cechą przedmiotowego wynalazku jest to, że odległość 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz osiami 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, jest większa od co najmniej jednej odległości 13, 22 pomiędzy osiami obrotu 8a, 8b i/lub 8c, 8d dwóch par przyległych narzędzi tnących 7a, 7b oraz 7c, 7d obracających się w kierunkach 10a, 10b oraz 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu.
Jak dokładniej widać na Fig. 3, zwiększenie odległości 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, pozwala korzystnie zwiększyć składową wzdłużną 21 stycznej 20 w punkcie przecięcia 19 kół 18b, 18c oraz 18d, 18e. Zwiększenie tej składowej wzdłużnej 21 powoduje lepszy transport ściętego materiału do tyłu zespołu tnącego 4.
Jeśli dla zachowania gabarytów urządzenia, szerokość 23 robocza zespołu tnącego 4 musi pozostać niezmieniona, równocześnie ze zwiększeniem odległości 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, należy zmniejszyć co najmniej jedną z odległości 13, 22 pomiędzy osiami obrotu 8a, 8b i/lub 8c, 8d dwóch par przyległych narzędzi tnących 7a, 7b oraz 7c, 7d obracających się w kierunkach 10a, 10b oraz 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu. To zmniejszenie odległości 13, 22 pomiędzy dwoma przyległymi narzędziami tnącymi 7a, 7b i/lub 7c, 7d pozwala korzystnie zwiększyć obszar objęty kołami 18a, 18b, 18c, 18d, zataczanymi przez odpowiednie elementy tnące 11a, 11b, 11c, 11d.
Według innego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku, (nieprzedstawionego na rysunku), odległość 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości 13 pomiędzy osiami obrotu 8c, 8d dwóch narzędzi tnących 7c, 7d obracających się w kierunkach 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu, i równa odległości 22 pomiędzy osiami obrotu 8a, 8b dwóch przyległych narzędzi tnących 7a, 7b obracających się w jednakowych kierunkach 10a, 10b.
Według innego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku, (nieprzedstawionego na rysunku), odległość 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości 22 pomiędzy osiami obrotu 8a, 8b dwóch przyległych narzędzi tnących 7a, 7b obracających się w jednakowych kierunkach 10a, 10b i równa odległości 13 pomiędzy osiami obrotu 8c, 8d dwóch narzędzi tnących 7c, 7d obracających się w kierunkach 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu.
Korzystnie, odległość 12 pomiędzy osiami obrotu 8b, 8c oraz 8d, 8e dwóch par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w przeciwnych kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e zbieżnych do przodu jest jednakowa dla wszystkich par przyległych narzędzi tnących 7b, 7c oraz 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e. przeciwnych i zbieżnych do przodu.
Korzystnie, odległość 13 pomiędzy osiami obrotu 8c, 8d dwóch narzędzi tnących 7c, 7d obracających się w kierunkach 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu, jest jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących 7c, 7d obracających się w kierunkach 10c, 10d, przeciwnych i rozbieżnych z przodu.
PL 216 062 B1
Dodatkowo, odległość 22 pomiędzy osiami obrotu 8a, 8b dwóch przyległych narzędzi tnących 7a, 7b obracających się w jednakowych kierunkach 10a, 10b jest, korzystnie, jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących 7a, 7b obracających się w jednakowych kierunkach 10a, 10b.
W związku z powyższym, narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e są rozmieszczone pod osłoną 9 w co najwyżej trzech różnych odstępach. Ułatwia to wykonanie i rozmieszczenie elementów napędowych w obrębie osłony 9.
Powyżej opisana kosiarka 1 i zespół tnący 4, stanowią tylko przykładowe wykonania, które nie ograniczają w żadnym stopniu zakresu ochrony przedmiotowego wynalazku, określonego przez treść zastrzeżeń patentowych.
Tak więc zespół tnący 4 według przedmiotowego wynalazku może również stanowić osprzęt w postaci kosiarki typu doczepianego, na przykład silnikowej (z własnym napędem).
Według innego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku, (nie został przedstawiony na rysunku), każda osłona 9 jest osłoną modułową. Oznacza to, że osłona 9 składa się z zespołu modułów połączonych ze sobą, gdzie każdy moduł współpracuje z jednym z narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e. Ponadto, elementy napędowe znajdujące się w osłonie 9 mogą mieć postać teleskopowego wału napędowego, szeregu zębatych kół biernych w przemieszczeniu kątowym, przekładni łańcuchowej lub dowolnego innego znanym zespołu napędowego.
Wsporniki 17a, 17b, 17c, 17d, 17e narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e mogą mieć różny kształt, na przykład okrągły lub trójkątny i mogą zawierać różną ilość elementów tnących 11a, 11b, 11c, 11d, 11e.
Według innego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku, (nieprzedstawionego), zespół tnący 4 zawiera liczbę narzędzi tnących 7a, 7b, 7c, 7d, 7e różną od pięciu, ale większą od dwóch. Dodatkowo, rozkład kierunków 10a, 10b, 10c, 10d, 10e ruchu obrotowego pomiędzy różne narzędzia tnące 7a, 7b, 7c, 7d, 7e może także być inny od opisanego powyżej, przy zachowaniu co najmniej dwóch przyległych narzędzi tnących 7b, 7c; 7d, 7e obracających się w kierunkach 10b, 10c oraz 10d, 10e, przeciwnych i zbieżnych do przodu.

Claims (13)

1. Maszyna rolnicza, zawierająca zespół tnący (4) który posiada: osłonę (9), przynajmniej trzy narzędzia tnące (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) umieszczone powyżej osłony (9) i połączone z tą osłoną (9) w sposób obrotowy wokół odpowiednich osi (8a, 8b, 8c, 8d, 8e) skierowanych do góry, przy czym narzędzia tnące (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) obejmują elementy tnące (11a, 11b, 11c, 11d, 11e), które podczas pracy zataczają koła (18a, 18b, 18c, 18d, 18e) wokół odpowiednich osi (8a, 8b, 8c, 8d, 8e) odpowiednich elementów tnących (11a, 11b, 11c, 11d, 11e), przy czym wszystkie koła (18a, 18b, 18c, 18d, 18e) posiadają taką samą średnicę, elementy napędowe obracające narzędzia tnące (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) wokół odpowiednich osi (8a, 8b, 8c, 8d, 8e), a wśród narzędzi tnących (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) co najmniej dwa przyległe narzędzia tnące (7b, 7c i/lub 7d, 7e) obracające się w kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e), przeciwnych i zbieżnych do przodu, znamienna tym, że odległość (12) pomiędzy osiami obrotu (8b, 8c) oraz (8d, 8e) dwóch par przyległych narzędzi tnących (7b, 7c) oraz (7d, 7e), obracających się w przeciwnych kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e) i zbieżnych do przodu, jest większa od odległości (13, 22) pomiędzy osiami obrotu (8a, 8b) i/lub (8c, 8d) dwóch par przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) oraz (7c, 7d) obracających się w przeciwnych kierunkach (10a, 10b) oraz (10c, 10d) i niezbieżnych do przodu.
2. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (12) pomiędzy osiami obrotu (8b, 8c) oraz (8d, 8e) dwóch par przyległych narzędzi tnących (7b, 7c) oraz (7d, 7e), obracających się w przeciwnych kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e) i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości (13) pomiędzy osiami obrotu (8c, 8d) dwóch narzędzi tnących (7c, 7d) obracających się w kierunkach (10c, 10d), przeciwnych i rozbieżnych z przodu, i równa odległości (22) pomiędzy osiami obrotu (8a, 8b) dwóch przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) obracających się w jednakowych kierunkach (10a, 10b).
3. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (12) pomiędzy osiami obrotu (8b, 8c) oraz (8d, 8e) dwóch par przyległych narzędzi tnących (7b, 7c) oraz (7d, 7e), obracających się w przeciwnych kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e) i zbieżnych do przodu, jest: większa od odległości (22) pomiędzy osiami obrotu (8a, 8b) dwóch przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) obracających
PL 216 062 B1 się w jednakowych kierunkach (10a, 10b) i równa odległości (13) pomiędzy osiami obrotu (8c, 8d) dwóch narzędzi tnących (7c, 7d) obracających się w kierunkach (10c, 10d), przeciwnych i rozbieżnych z przodu.
4. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (13) pomiędzy osiami obrotu (8c, 8d) dwóch narzędzi tnących (7c, 7d) obracających się w kierunkach (10c, 10d), przeciwnych i rozbieżnych do przodu, jest równa odległości (22) pomiędzy osiami obrotu (8a, 8b) dwóch przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) obracających się w jednakowych kierunkach (10a, 10b).
5. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (12) pomiędzy osiami obrotu (8b, 8c) oraz (8d, 8e) dwóch par przyległych narzędzi tnących (7b, 7c) oraz (7d, 7e) obracających się w przeciwnych kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e) i zbieżnych do przodu jest jednakowa dla wszystkich par przyległych narzędzi tnących (7b, 7c) oraz (7d, 7e) obracających się w przeciwnych kierunkach (10b, 10c) oraz (10d, 10e) i zbieżnych do przodu.
6. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (13) pomiędzy osiami obrotu (8c, 8d) dwóch narzędzi tnących (7c, 7d) obracających się w kierunkach (10c, 10d), przeciwnych i rozbieżnych do przodu, jest jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących (7c, 7d) obracających się w kierunkach (10c, 10d), przeciwnych i rozbieżnych do przodu.
7. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że odległość (22) pomiędzy osiami obrotu (8a, 8b) dwóch przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) obracających się w jednakowych kierunkach (10a, 10b), jest jednakowa dla wszystkich przyległych narzędzi tnących (7a, 7b) obracających się w jednakowych kierunkach (10a, 10b).
8. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że narzędzia tnące (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) są ustawione wzdłuż linii prostej.
9. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że narzędzia tnące (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) są rozmieszczone w tej samej płaszczyźnie rozmieszczenia.
10. Maszyna rolnicza według zastrz. 9, znamienna tym, że elementy tnące (11a, 11b, 11c, 11d, 11e) dwóch przyległych narzędzi tnących (7a, 7b, 7c, 7d, 7e) przecinają się w punktach przecięcia (19).
11. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy napędzające są rozmieszczone wewnątrz osłony (9).
12. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że ta maszyna rolnicza jest kosiarką.
13. Maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że ta maszyna rolnicza jest kosiarką nawozową.
PL373901A 2001-10-03 2002-10-01 Maszyna rolnicza, w szczególnosci typu kosiarki rotacyjnej, zawierajaca ulepszony zespól tnacy PL216062B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0112699A FR2830167B1 (fr) 2001-10-03 2001-10-03 Machine agricole, notamment du type faucheuse rotative, comportant un dispositif de coupe ameliore

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373901A1 PL373901A1 (pl) 2005-09-19
PL216062B1 true PL216062B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=8867867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373901A PL216062B1 (pl) 2001-10-03 2002-10-01 Maszyna rolnicza, w szczególnosci typu kosiarki rotacyjnej, zawierajaca ulepszony zespól tnacy

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7370459B2 (pl)
EP (1) EP1434476B1 (pl)
JP (1) JP3814685B2 (pl)
CN (1) CN1303865C (pl)
AT (1) ATE385672T1 (pl)
AU (1) AU2002356800B2 (pl)
CA (1) CA2463131C (pl)
DE (1) DE60225033T2 (pl)
DK (1) DK1434476T3 (pl)
ES (1) ES2298426T3 (pl)
FR (1) FR2830167B1 (pl)
HU (1) HU230211B1 (pl)
NZ (1) NZ532546A (pl)
PL (1) PL216062B1 (pl)
WO (1) WO2003028436A1 (pl)
ZA (1) ZA200305145B (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424397A1 (pl) * 2018-01-29 2019-08-12 Produkcja Maszyn Rolniczych I Części Zamiennych Kowalscy Spółka Jawna Kosiarka dyskowa
PL424907A1 (pl) * 2018-03-15 2019-09-23 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2913301B1 (fr) 2007-03-05 2011-07-15 Alain Quenard Broyeur de paille a six rotors a axes verticaux disposes en ligne
CZ20309U1 (cs) 2009-10-13 2009-12-03 Dakr Spol. S R.O. Žací ústrojí vícerotorového žacího stroje
USD800182S1 (en) * 2016-04-15 2017-10-17 Kverneland Group Kerteminde As Mounting hitch with carrier arm
CN106171267A (zh) * 2016-09-13 2016-12-07 巴图 牧草收获机
CN107615972A (zh) * 2017-09-30 2018-01-23 江苏大学 一种打捆机用联组正反转圆盘刀式切割装置
USD888105S1 (en) * 2018-06-22 2020-06-23 Kverneland Group Kerteminde As Combination agricultural suspension and mower units

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2187833A (en) * 1936-09-22 1940-01-23 George M Lock Bean cutter
US3236034A (en) * 1963-11-18 1966-02-22 James D Blettner Lawn mower and drive mechanism therefor
US3570228A (en) * 1969-02-26 1971-03-16 Roy W Phillips Leaf removing apparatus
US3857225A (en) * 1972-03-09 1974-12-31 G Knudson Bean thinning and cutting device
DE2524348A1 (de) * 1975-06-02 1976-12-16 Niemeyer Soehne H Maehmaschine
US4232505A (en) * 1978-08-09 1980-11-11 The Toro Company Dual element filament mower
FR2456461A1 (fr) * 1979-05-16 1980-12-12 Kuhn Sa Faucheuse rotative a barres de coupe jumelees
FR2548862B1 (fr) * 1983-07-01 1987-07-31 Kuhn Sa Faucheuse a disques perfectionnee
NL8302556A (nl) * 1983-07-16 1985-02-18 Zweegers P Maaimachine.
NL8400028A (nl) * 1984-01-04 1985-08-01 Lely Nv C Van Der Maaimachine.
FR2626137B1 (fr) * 1988-01-22 1991-09-06 Kuhn Sa Faucheuse rotative comportant des organes de coupe s'etendant au-dessus d'un carter par l'intermediaire de paliers de guidage et d'entrainement
US6138444A (en) * 1998-04-01 2000-10-31 Torras, Sr.; Robert M. Ground clearing brush cutter and mulcher with a rigid height adjustment mechanism
NL1009532C2 (nl) * 1998-07-01 2000-01-07 Greenland Geldrop Bv Maaimachine.
EP1002458A1 (de) * 1998-11-20 2000-05-24 NIEMEYER Landmaschinen GmbH Antrieb für Kreiselmäher

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424397A1 (pl) * 2018-01-29 2019-08-12 Produkcja Maszyn Rolniczych I Części Zamiennych Kowalscy Spółka Jawna Kosiarka dyskowa
PL424907A1 (pl) * 2018-03-15 2019-09-23 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Kosiarka rotacyjna

Also Published As

Publication number Publication date
CA2463131C (fr) 2011-05-10
JP3814685B2 (ja) 2006-08-30
ZA200305145B (en) 2004-03-09
PL373901A1 (pl) 2005-09-19
HUP0402089A2 (hu) 2005-02-28
CA2463131A1 (fr) 2003-04-10
JP2005503814A (ja) 2005-02-10
HU230211B1 (hu) 2015-10-28
FR2830167B1 (fr) 2004-07-30
NZ532546A (en) 2008-10-31
DE60225033T2 (de) 2009-02-12
CN1564653A (zh) 2005-01-12
FR2830167A1 (fr) 2003-04-04
HUP0402089A3 (en) 2011-06-28
AU2002356800B2 (en) 2007-08-16
EP1434476B1 (fr) 2008-02-13
US20040237489A1 (en) 2004-12-02
CN1303865C (zh) 2007-03-14
ES2298426T3 (es) 2008-05-16
DE60225033D1 (de) 2008-03-27
US7370459B2 (en) 2008-05-13
ATE385672T1 (de) 2008-03-15
WO2003028436A1 (fr) 2003-04-10
DK1434476T3 (da) 2008-06-02
EP1434476A1 (fr) 2004-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7543433B2 (en) Agricultural machine for cutting products
US4497161A (en) Mower
EP1382237B1 (en) Feed conveyor/rock trap and header drive for an agricultural harvesting machine.
PL216062B1 (pl) Maszyna rolnicza, w szczególnosci typu kosiarki rotacyjnej, zawierajaca ulepszony zespól tnacy
GB2089634A (en) A rotary cutter support for a mowing machine
JPH01202214A (ja) 切断棒の剛性を改良した草苅機
US4304088A (en) Rotary mower with end-to-end connected blade-carrier supports
EA009430B1 (ru) Самоходная сельскохозяйственная уборочная машина
EP0222505A1 (en) Rotary tilling device
CN209749199U (zh) 排出秸秆碎断装置
JPS61170308A (ja) 回転式刈取機
BR0117262B1 (pt) estrutura de acionamento para unidades de fileira de colheitadeira, transversalmente ajustÁveis.
JP2002000032A (ja) モ ア
IE55540B1 (en) Mowing machine
KR100900651B1 (ko) 트랙터용 로터리기계에 탈부착 사용하는 제초기
KR20230069353A (ko) 지면에 근접하여 절단이 가능한 작물 예취기
KR20230155189A (ko) 지면에 근접하여 절단이 가능하고 트랙터에 연결하여 사용할 수 있는 작물 예취기
JP2001016949A (ja) サッチ収集車におけるサッチ収集装置
GB2340019A (en) Crop conditioner with multiple rotors
CN212629263U (zh) 废秆切碎装置
WO2024069254A1 (en) Wide-cut mower with folding cutterbar
JPH08168313A (ja) 歩行型刈取機
EP0177091A1 (en) Mowing machine
JPH03239840A (ja) ミッドマウントモアーの動力伝達装置
JP3426929B2 (ja) 刈取機の分草装置