PL215153B1 - Sposób i uklad do redukcji amplitud niepozadanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przelaczniku mocy - Google Patents

Sposób i uklad do redukcji amplitud niepozadanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przelaczniku mocy

Info

Publication number
PL215153B1
PL215153B1 PL358460A PL35846001A PL215153B1 PL 215153 B1 PL215153 B1 PL 215153B1 PL 358460 A PL358460 A PL 358460A PL 35846001 A PL35846001 A PL 35846001A PL 215153 B1 PL215153 B1 PL 215153B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
switches
chopper
frequency
braking chopper
converter
Prior art date
Application number
PL358460A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358460A1 (pl
Inventor
Saada Johnny Bou
Original Assignee
Alstom Belgium Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alstom Belgium Sa filed Critical Alstom Belgium Sa
Publication of PL358460A1 publication Critical patent/PL358460A1/pl
Publication of PL215153B1 publication Critical patent/PL215153B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M1/00Details of apparatus for conversion
    • H02M1/12Arrangements for reducing harmonics from ac input or output
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L7/00Electrodynamic brake systems for vehicles in general
    • B60L7/02Dynamic electric resistor braking
    • B60L7/06Dynamic electric resistor braking for vehicles propelled by ac motors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L2200/00Type of vehicles
    • B60L2200/26Rail vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L2270/00Problem solutions or means not otherwise provided for
    • B60L2270/10Emission reduction
    • B60L2270/14Emission reduction of noise
    • B60L2270/147Emission reduction of noise electro magnetic [EMI]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Inverter Devices (AREA)
  • Ac-Ac Conversion (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do redukcji amplitud niepożądanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przełączniku mocy.
Elektronika energetyczna pracuje na ogół na przełącznikach, które przyczyniają się do powstawania harmonicznych. Ponadto system zasilania zawiera podsystemy, a każdy z nich pracuje na własnej częstotliwości. Kombinacja tych różnych częstotliwości jest źródłem tworzenia się harmonicznych wskutek zjawiska dudnienia.
Dudnienie jest to okresowa zmiana amplitudy oscylacji, wynikająca z nakładania się dwóch sąsiadujących częstotliwości.
Na ogół dąży się do rozdzielenia takich dwóch podsystemów stosując filtry zawierające cewki indukcyjne (L) oraz kondensatory (C).
Ponadto, w przypadku przemienników trójfazowych, stosowanych przykładowo w kolejnictwie w silnikach napędowych, proponowano dodatkowo modulację szerokości impulsu fali PWM w dyskryminatorze poprzez korektę fali ustalającej (publikacja WO 96/33548). Proces ten umożliwia eliminację czasu bezprądowego w falach ustalających systemu, dzięki czemu następuje znaczna redukcja niepożądanych harmonicznych, zwłaszcza harmonicznych 5-go i 7-go rzędu, pojawiających się w prądach silnika, oraz harmonicznych 6-go rzędu, pojawiających się po stronie zasilania i po stronie momentu obrotowego silnika.
Jednak możliwości zmiany konfiguracji systemu są często ograniczone wskutek występowania strat na półprzewodnikach bądź strat wynikających z fizyki systemu.
W bardzo wielu dokumentach, między innymi w dokumentach nr US-A-4638417, DE-A-19651281, DE-A-3912706, GB-A-2232836 oraz US-A-4339697, proponowano stosowanie fali ustalającej, która byłaby zmienna i w niektórych przypadkach posiadała częstotliwość losową, do fal PWM przewidzianych do sterowania przemiennikiem, zasadniczo w celu zakłóceń (szumów).
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki US 5933339 znany jest zespół wielopoziomowych falowników tworzącego napięciowy statyczny przetwornik mocy. Każdy z falowników odpowiada określonej fazie silnika. Każdy z wielopoziomowych falowników ma ustaloną liczbę poziomów wynoszącą sześć. Każdy wielopoziomowy falownik jest zasilany przez sześć źródeł zasilania prądu stałego i dostarcza niepowtarzalne i różne napięcie zmienne przez sześć poziomów. Wielopoziomowy falownik zawiera sześć elementarnych falowników, których wyjścia są połączone szeregowo, przy czym każdy z elementarnych falowników stanowi mostek H mający cztery przełączniki.
Na rysunku przestawiono schemat układu przetwornika dwustopniowego według dotychczasowego stanu techniki. Składa się on typowo z kilku podzespołów: filtr wejściowy i czoper hamujący 2 oraz przemiennik 4. Na tym rysunku ukazane zostało tylko jedno odgałęzienie przemiennika trójpoziomowego.
Typowo, filtr wejściowy składa się z cewki indukcyjnej L oraz jednego lub z kilku kondensatorów C3 i C4.
Czoper hamujący 2 składa się z dwóch przełączników Fr1 i Fr2, korzystnie typu IGBT i połączonych szeregowo. Każdy z tych przełączników jest połączony równolegle z diodą spolaryzowaną zaporowo Dr1 i Dr2, zaś zespół przełącznik - dioda spolaryzowana zaporowo jest połączony szeregowo z opornikiem R1 i R2, co umożliwia rozpraszanie energii niepochłoniętej na obciążeniu M1.
Ponadto, czoper hamujący wyposażony jest w pojemnościowy podzielnik napięcia, składający się z dwóch kondensatorów C3 i C4, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu napięcia.
Według stanu techniki jedna gałąź trójpoziomowego falownika składa się z czterech przełączników, korzystnie typu IGBT, połączonych w pary (T1 i T2; T3 i T4). Na każdym przełączniku podłączono równolegle spolaryzowaną zaporowo diodę D1 do D4. Pojemnościowy podzielnik napięciowy 3, składający się z dwóch kondensatorów C1 i C2, jest również podłączony równolegle do przemiennika 4.
Jak pokazano punkty środkowe X' i X czopera hamującego według stanu techniki zwykle nie są połączone.
Wynalazek ma na celu zapewnienie prostego układu do redukcji - a nawet eliminacji - harmonicznych generowanych przez kombinację różnorodnych częstotliwości przełączania w wielostopniowych przetwornikach mocy.
PL 215 153 B1
Wynalazek ma w szczególności na celu dostarczenie sposobu i układu, które można zastosować w systemie zawierającym co najmniej dwa z następujących podsystemów funkcjonalnych: czoper hamujący z rezystorem, przemiennik/prostownik.
Zgodny z wynalazkiem sposób redukcji amplitudy niepożądanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przełączniku mocy, zawierającym co najmniej jeden filtr wejściowy, czoper hamujący z rezystorem zawierający co najmniej dwa przełączniki oraz wielopoziomowy przemiennik zawierający co najmniej cztery przełączniki połączone szeregowo, przy czym przemiennik jest połączony bezpośrednio z czoperem hamującym poprzez połączenie punktu środkowego przemiennika z punktem środkowym czopera hamującego, charakteryzuje się tym, że steruje się tylko przełącznikami czopera hamującego za pomocą impulsów o częstotliwości zmiennej losowo.
Według wynalazku termin „przetwornik mocy” („konwerter mocy”) oznacza przełącznikowe urządzenie mocy, składające się z kilku podsystemów funkcjonalnych, zawierających filtr wejściowy, czoper hamujący z rezystorem oraz wielopoziomowy przemiennik lub prostownik.
Typowo, czoper hamujący składa się z co najmniej dwóch przełączników, korzystnie typu IGBT, połączonych szeregowo, przy czym każdy z nich jest połączony równolegle z diodą spolaryzowaną zaporowo, zaś zespół przełącznik - dioda spolaryzowana zaporowo jest połączony szeregowo z opornikiem.
Typowo, jedno odgałęzienie przemiennika wielopoziomowego, przykładowo przemiennika trójpoziomowego, składa się z co najmniej czterech przełączników, korzystnie typu IGBT, połączonych w pary. Każdy przełącznik podłączony jest równolegle z diodą w polaryzacji zaporowej.
Korzystnie, częstotliwość losowa ma rozkład Gaussa ze średnią częstotliwością równą częstotliwości stosowanej w równorzędnym urządzeniu o stałej częstotliwości.
Korzystnie, częstotliwość losowa ma rozkład inny niż rozkład Gaussa.
Korzystnie, standardowe odchylenie rozkładu jest zawarte w przedziale od 15% do 35% częstotliwość średniej.
Średnia częstotliwość odpowiada stałej częstotliwości stosowanej zwykle do sterowania omawianymi przełącznikami. Średnia częstotliwość sterująca czopera hamującego zawarta jest w granicach od 600 do 900 Hz, a odchylenie standardowe wynosi od 150 do 250 Hz.
Korzystnie, przełączniki przemiennika steruje się impulsami PWM odpowiednio do kątów przełączania obliczonymi tak, by zredukować lub wyeliminować amplitudę co najmniej jednej harmonicznej nieparzystej kształtu fali napięcia podawanego z przemiennika na obciążenie.
Zgodny z wynalazkiem układ do redukcji amplitud niepożądanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przełączniku mocy, zwłaszcza w postaci dudnienia, zawierający co najmniej jeden filtr wejściowy, czoper hamujący z rezystorem zawierający co najmniej dwa przełączniki oraz wielopoziomowy przemiennik zawierający co najmniej cztery przełączniki połączone szeregowo, charakteryzuje się tym, że przemiennik jest połączony bezpośrednio z czoperem hamującym poprzez połączenie ich punktów środkowych, przy czym zawiera on generator impulsów o częstotliwości zmiennej losowo, sterujący tylko przełącznikami czopera hamującego.
Zatem, układ według opisanego wynalazku zawiera generator fal, mających formę impulsów o częstotliwości zmiennej losowo, które mają sterować przełącznikami przerywacza stykowego.
Oznacza to, że dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie oddzielnego pośredniego pojemnościowego podzielnika napięciowego dla czopera hamującego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia w celu porównawczym układ znany ze stanu techniki, fig. 2 - schemat układu przetwornika, w którym zastosowano układ i sposób redukcji harmonicznych według wynalazku, fig. 3 - kształt fali stosowanej do sterowania przemiennikiem z trzema kątami przełączania a1, a2 i a3, fig. 4 - sygnał sterujący wraz z sygnałem jego fali ustalającej, przyłożony do czopera hamującego z rezystorem według wynalazku.
Zgodnie z wynalazkiem, jak to pokazano na fig. 2, proponuje się połączenie punktów środkowych czopera hamującego i przemiennika, odpowiednio punktów X i X', odpowiednio podłączonymi pomiędzy dwoma kondensatorami. Dzięki temu - w szczególnie korzystny sposób - nie ma już dłużej konieczności stosowania pojemnościowego mostka podzielnika napięcia, właściwego dla każdego z podsystemów czoper hamujący 2/przemiennik 4.
Tryb funkcjonowania trójpoziomowego przemiennika 4 jest całkowicie konwencjonalny i umożliwia dystrybucję stałego wysokiego napięcia - HT z napowietrznej sieci do dwóch przełączników
PL 215 153 B1
IGBT, powodując ich działanie w parach i przepuszczanie prądu najpierw przez górną parę (IGBT1, IGBT2), potem przez środkową parę (IGBT2, IGBT3), a na koniec przez dolną parę (IGBT3, IGBT4).
W ten sposób uzyskuje się aproksymację krzywej sinusoidalnej na trzech poziomach napięcia: HT, HT/2 i 0.
Drugi pojemnościowy podzielnik napięciowy nie jest już zatem potrzebny do ustalania potencjału pośredniego, a tym samym i do poprawnego działania przemiennika, gdyż połączenie między punktami środkowymi X i X' umożliwia poprawną dystrybucję wysokiego napięcia.
W porównaniu z przemiennikiem dwustopniowym, system trójstopniowy umożliwia redukcję poziomu harmonicznych poprzez lepszą aproksymację krzywej sinusoidalnej.
Napięcie podawane z przemiennika na obciążenie jest symetryczne względem osi Oy, a więc rozwinięcie szeregu Fouriera zawiera jedynie harmoniczne podstawowe i nieparzyste (3-go, 5-go, 7-go, 9-go itd. rzędu):
HT (t) = a1sin (ωί + φ1) + a3sin(3at + φ3) + a5sin(5at + φ5) +...
gdzie t oznacza czas; ω - podstawową częstotliwość kątową, zaś φ oznacza fazę odpowiadającą częstotliwości (2ί-1)ω, gdzie i = 1,2, 3,...
Można wykazać, że możliwe jest uzyskanie układu n równań liniowych z n niewiadomymi, w których współczynniki a3, a5, a7,... wyrażone są jako funkcje kątów przełączania α1, α2, a3, .... Na fig. 2 pokazano kształt fali, odpowiadający trzem kątom przełączania α1, α2, a3.
Odwracając układ równań, kąty przełączania α1, α2, a3, ... można wyrazić jako funkcję współczynników rozwinięcia w szereg Fouriera a3, a5, a7, ...
Możliwe jest zatem obliczenie kątów przełączania, wymaganych do eliminacji niektórych z góry określonych harmonicznych. Innymi słowy, przemyślny wybór kształtu fali przykładanej do podsystemu przemiennika umożliwia eliminację - od strony silnika - pewnych harmonicznych, a w szczególności tych najbardziej niepożądanych, takich jak harmoniczne 5-go i 7-go rzędu. Harmoniczne 3-go rzędu oraz wielokrotności 3 nie stwarzają problemów od strony silnika, gdyż w takim przypadku mamy do czynienia z układem trójfazowym z izolowanym zerem.
Zazwyczaj dąży się do tego, by nie montować pojemnościowy podzielnika napięciowego 3 (C1, C2) w postaci mostka pojemnościowego i - w miarę możliwości - bezpośrednio łączyć czoper hamujący z przemiennikiem (X = X'). W tym przypadku dudnienie jest nieuniknione i można je stłumić jedynie za pośrednictwem komendy z czopera hamującego, jak to opisano poniżej.
Podczas normalnej pracy przemiennik generuje zatem w punkcie środkowym X, X' harmoniczne, których częstotliwości mają wartość częstotliwości roboczej mnożonej przez wielokrotność 3. Dla przykładu, jeżeli przemiennik pracuje przy 50 Hz, to w punkcie środkowym występują częstotliwości 150, 300, 450 Hz itd.
W przykładzie podanym na fig. 2 czoper hamujący podłączony bezpośrednio do przemiennika pracuje na swojej własnej częstotliwości (na przykład 800 Hz). Częstotliwość ta jest zdolna do łączenia się ze wszystkimi harmonicznymi występującymi w punkcie środkowym tak, że wystąpi dudnienie. Jest oczywiste, że dudnienie to jest proporcjonalnie tym większe, im bliższe są sobie te częstotliwości.
Tak więc jeżeli f1 jest częstotliwością harmonicznej przemiennika, a f2 jest częstotliwością czopera hamującego, to obserwuje się dwa dudnienia o częstotliwości (f1 + f2)/2 i (f1 - f2)/2.
Sposobem na neutralizację tego zjawiska jest zastosowanie częstotliwości losowej sterującej czoperem hamującym. Częstotliwość ta dla przykładu ma rozkład Gaussa ze średnią wartością równą zwykłej częstotliwości roboczej f0 = 800 Hz i ze standardowym odchyleniem rzędu Δί = 200 Hz. Na fig. 3 przedstawiono przykład sygnału sterującego 6 dla przełączników IGBT czopera hamującego (IGBT Fr1, IGBT Fr2) przy częstotliwości losowej. Fala ustalająca 5 podaje poziom stopnia modulacji przyłożonej do czopera hamującego.
Na fig. 4 pokazano ponadto sygnał sterujący wraz z sygnałem jego fali ustalającej, przyłożony do czopera hamującego z rezystorem według wynalazku.
Jeden korzystny przykład realizacji wynalazku polega na generowaniu sygnału wejściowego, który wynika z próbkowania funkcji sinusoidalnej w skończonym przedziale czasowym (na przykład jedna próbka co 10 ms w przedziale jednej sekundy) i którego częstotliwość zmienia się w czasie w zależności od wartości podawanych z generatora liczb losowych.
PL 215 153 B1
W odniesieniu do jednej częstotliwości straty przełączania w komponentach mocy są takie same. Rozwiązanie zalecane zgodnie z wynalazkiem pozwala jednakże uzyskać szereg ważnych korzyści:
- redukcję dudnienia, która jest proporcjonalnie tym większa, im większe jest odchylenie standardowe;
- redukcję zakłóceń w systemie;
- możliwą eliminację pojemnościowego podzielnika napięciowego między czoperem hamującym a przemiennikiem.

Claims (6)

1. Sposób redukcji amplitudy niepożądanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przełączniku mocy, zawierającym co najmniej jeden filtr wejściowy, czoper hamujący z rezystorem zawierający co najmniej dwa przełączniki oraz wielopoziomowy przemiennik zawierający co najmniej cztery przełączniki połączone szeregowo, przy czym przemiennik jest połączony bezpośrednio z czoperem hamującym poprzez połączenie punktu środkowego przemiennika z punktem środkowym czopera hamującego, znamienny tym, że steruje się tylko przełącznikami czopera hamującego za pomocą impulsów o częstotliwości zmiennej losowo.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że częstotliwość losowa ma rozkład Gaussa ze średnią częstotliwością równą częstotliwości stosowanej w równorzędnym urządzeniu o stałej częstotliwości.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że częstotliwość losowa ma rozkład inny niż rozkład Gaussa.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że standardowe odchylenie rozkładu jest zawarte w przedziale od 15% do 35% częstotliwości średniej.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że przełączniki przemiennika (4) steruje się impulsami PWM odpowiednio do kątów przełączania (ai, ąg, 03, ....) obliczonymi dla zredukowania lub wyeliminowania amplitudy co najmniej jednej harmonicznej nieparzystej kształtu fali napięcia podawanego z przemiennika (4) na obciążenie (M1).
6. Układ do redukcji amplitud niepożądanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przełączniku mocy, zwłaszcza w postaci dudnienia, zawierający co najmniej jeden filtr wejściowy, czoper hamujący z rezystorem zawierający co najmniej dwa przełączniki oraz wielopoziomowy przemiennik zawierający co najmniej cztery przełączniki połączone szeregowo, znamienny tym, że przemiennik (4) jest połączony bezpośrednio z czoperem hamującym (2) poprzez połączenie ich punktów środkowych (X, X'), przy czym zawiera on generator impulsów o częstotliwości zmiennej losowo, sterujący tylko przełącznikami czopera hamującego (2).
PL358460A 2000-03-13 2001-03-13 Sposób i uklad do redukcji amplitud niepozadanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przelaczniku mocy PL215153B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00870042A EP1134878A1 (fr) 2000-03-13 2000-03-13 Procédé et dispositif de réduction d'harmonique dans les convertisseurs de puissance

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358460A1 PL358460A1 (pl) 2004-08-09
PL215153B1 true PL215153B1 (pl) 2013-10-31

Family

ID=8175716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358460A PL215153B1 (pl) 2000-03-13 2001-03-13 Sposób i uklad do redukcji amplitud niepozadanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przelaczniku mocy

Country Status (16)

Country Link
US (1) US20030117815A1 (pl)
EP (2) EP1134878A1 (pl)
JP (1) JP4092105B2 (pl)
KR (1) KR20030011274A (pl)
CN (1) CN1242536C (pl)
AU (2) AU4212101A (pl)
BR (1) BR0109368B1 (pl)
CA (1) CA2403142A1 (pl)
CZ (1) CZ20022576A3 (pl)
EA (1) EA200200813A1 (pl)
ES (1) ES2676596T3 (pl)
HU (1) HUP0300070A2 (pl)
MX (1) MXPA02008962A (pl)
PL (1) PL215153B1 (pl)
SK (1) SK11532002A3 (pl)
WO (1) WO2001069765A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4655624B2 (ja) * 2004-12-24 2011-03-23 富士電機システムズ株式会社 電力変換装置の放電回路
US7433216B2 (en) * 2005-11-14 2008-10-07 Hamilton Sundstrand Corporation Voltage control and harmonic minimization of multi-level converter
FR2895598B1 (fr) * 2005-12-22 2008-09-05 Valeo Equip Electr Moteur Procede de commande d'un ondulateur de tension polyphase
TWI309910B (en) * 2006-04-13 2009-05-11 Tatung Co Ltd Design of random pulse-width modulated inverter with lower-order harmonic elimination
US7764050B2 (en) * 2007-01-02 2010-07-27 Intersil Americas Inc. System and method of charging a battery and power delivery using an adapter and capacitor voltage divider
US8427113B2 (en) * 2007-08-01 2013-04-23 Intersil Americas LLC Voltage converter with combined buck converter and capacitive voltage divider
CN101588072B (zh) * 2008-01-11 2011-08-31 北京博旺天成科技发展有限公司 一种新型节能电力调节器
JP4643670B2 (ja) * 2008-03-07 2011-03-02 株式会社東芝 電気車駆動装置
JP4940286B2 (ja) * 2009-11-27 2012-05-30 株式会社東芝 コンデンサの放電回路
WO2011113023A1 (en) * 2010-03-12 2011-09-15 Franklin Electric Company, Inc. Variable speed drive system
EP2413489B1 (en) * 2010-07-30 2013-09-11 Vinotech Holdings S.à.r.l. Highly efficient half-bridge DC/AC converter
CN102986128B (zh) * 2010-08-25 2016-05-04 富士电机株式会社 功率转换器
DE102011076512A1 (de) * 2011-05-26 2012-11-29 Beckhoff Automation Gmbh Zweiquadrantensteller
US9270168B2 (en) * 2013-03-15 2016-02-23 Hamilton Sundstrand Corporation Electromagnetic interference (EMI) reduction in multi-level power converter
CN106160453A (zh) * 2016-08-05 2016-11-23 江苏大学 一种基于马尔可夫链的npc逆变器混合随机svpwm控制系统及方法
US11323044B2 (en) * 2017-04-20 2022-05-03 Danfoss Power Electronics A/S Three-level inverter and a three-level brake chopper
CN117581470A (zh) 2021-07-21 2024-02-20 索尤若驱动有限及两合公司 用于运行驱动系统的方法以及用于执行方法的驱动系统

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3579091A (en) * 1969-05-16 1971-05-18 Bell Telephone Labor Inc Switching regulator with random noise generator
US4190882A (en) * 1977-05-05 1980-02-26 Hughes Aircraft Company System for reducing the effects of power supply switching
US4339697A (en) * 1980-05-13 1982-07-13 Westinghouse Electric Corp. Propulsion motor control apparatus and method
US4638417A (en) * 1985-08-16 1987-01-20 Sperry Corporation Power density spectrum controller
GB8907918D0 (en) * 1989-04-07 1989-05-24 Chloride Group Plc Improvements in controllers for electrical loads
DE3912706A1 (de) * 1989-04-18 1990-10-25 Siemens Ag Verfahren zum geraeuscharmen betrieb einer von einem pulswechselrichter gespeisten maschine
AU651034B2 (en) * 1992-04-24 1994-07-07 Hitachi Limited Power converter for converting DC voltage into AC phase voltage having three levels of positive, zero and negative voltage
FR2692734B1 (fr) * 1992-06-23 1994-08-26 Auxilec Chaîne de traction électrique pour véhicule automobile.
US5510698A (en) * 1993-08-05 1996-04-23 Massachusetts Institute Of Technology Markov chain controlled random modulation of switching signals in power converters
US5436540A (en) * 1994-05-16 1995-07-25 General Electric Company Protection circuit for a gate turn-off device in an electrical braking system for an electric traction motor vehicle
DE19651281C2 (de) * 1996-12-10 1999-11-04 Still Gmbh Modulationsverfahren zur Steuerung eines Wechselrichters
US6058031A (en) * 1997-10-23 2000-05-02 General Electric Company Five level high power motor drive converter and control system
US5933339A (en) * 1998-03-23 1999-08-03 Electric Boat Corporation Modular static power converter connected in a multi-level, multi-phase, multi-circuit configuration
JP3345584B2 (ja) * 1998-07-02 2002-11-18 三菱電機株式会社 ディーゼル電気機関車用制御装置
US6194856B1 (en) * 1999-01-25 2001-02-27 Hitachi, Ltd. Motor driving apparatus including a modularized current control circuit and method of controlling the same
GB9903401D0 (en) * 1999-02-15 1999-04-07 Switched Reluctance Drives Ltd Control of switched reluctance machines

Also Published As

Publication number Publication date
EP1266441A1 (fr) 2002-12-18
JP2004502399A (ja) 2004-01-22
CZ20022576A3 (cs) 2003-02-12
HUP0300070A2 (en) 2003-05-28
ES2676596T3 (es) 2018-07-23
KR20030011274A (ko) 2003-02-07
EP1134878A1 (fr) 2001-09-19
PL358460A1 (pl) 2004-08-09
BR0109368A (pt) 2002-12-24
WO2001069765A1 (fr) 2001-09-20
US20030117815A1 (en) 2003-06-26
EP1266441B1 (fr) 2018-05-02
AU2001242121B9 (en) 2005-04-21
CA2403142A1 (fr) 2001-09-20
SK11532002A3 (sk) 2002-12-03
BR0109368B1 (pt) 2014-10-07
CN1242536C (zh) 2006-02-15
AU2001242121B2 (en) 2005-04-14
EA200200813A1 (ru) 2003-04-24
JP4092105B2 (ja) 2008-05-28
MXPA02008962A (es) 2003-02-10
AU4212101A (en) 2001-09-24
CN1404648A (zh) 2003-03-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL215153B1 (pl) Sposób i uklad do redukcji amplitud niepozadanych harmonicznych generowanych w wielostopniowym przelaczniku mocy
EP0571755B1 (en) Power converter for converting DC voltage into AC phase voltage having three levels of positive, zero and negative voltage
US5610806A (en) Pulse width modulation method for driving three phase power inverter/converter switches with balanced discontinuous phase commands
US5680299A (en) Electric power conversion equipment
EP1821397A2 (en) Nine device AC-TO-AC converter
JPH11318086A (ja) 供給電圧が無制限の静止電力変換装置
KR19990077114A (ko) 다중레벨 전력변환장치
JPH10337033A (ja) パワー電子回路装置の動作方法
CN112421975A (zh) 具有afe电力单元相位控制的多电平电力转换器
Tamai et al. 3 level GTO converter-inverter pair system for large capacity induction motor drive
Ohnuki et al. High power factor PWM rectifiers with an analog pulsewidth prediction controller
CN113544964A (zh) 级联脉冲宽度调制转换器控制
JPH07227085A (ja) 電力変換装置
US20030090912A1 (en) Transformerless two-phase inverter
JP2005237194A (ja) 電気車の制御装置
Vijaykrishna et al. A three phase 7-level and 9-level reversing voltage multilevel inverter
JPH08107698A (ja) 空間ベクトルpwm制御方式
EP3151414A1 (en) Control of neutral potential in npc 3-level converter
Imarazene et al. Selective harmonics elimination PWM with sel-balancing capacitors in three-level inverter
JPS5917636B2 (ja) Pwmインバ−タ装置
KR100583974B1 (ko) 인버터장치의 펄스폭변조신호발생방법
JP3611075B2 (ja) 単相入力3相出力電力変換回路
JP4277360B2 (ja) 3レベルインバータの制御装置
JPH0775346A (ja) Pwmインバータ装置
JPH09163755A (ja) 電力変換装置の制御装置