PL211735B1 - Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej - Google Patents

Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej

Info

Publication number
PL211735B1
PL211735B1 PL371000A PL37100004A PL211735B1 PL 211735 B1 PL211735 B1 PL 211735B1 PL 371000 A PL371000 A PL 371000A PL 37100004 A PL37100004 A PL 37100004A PL 211735 B1 PL211735 B1 PL 211735B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
connection
channel
chamber
connections
Prior art date
Application number
PL371000A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371000A1 (pl
Inventor
Finn Mathiesen Høj
Original Assignee
Grundfos As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grundfos As filed Critical Grundfos As
Publication of PL371000A1 publication Critical patent/PL371000A1/pl
Publication of PL211735B1 publication Critical patent/PL211735B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H9/00Details
    • F24H9/14Arrangements for connecting different sections, e.g. in water heaters 
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/08Hot-water central heating systems in combination with systems for domestic hot-water supply
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H1/00Water heaters, e.g. boilers, continuous-flow heaters or water-storage heaters
    • F24H1/48Water heaters for central heating incorporating heaters for domestic water
    • F24H1/52Water heaters for central heating incorporating heaters for domestic water incorporating heat exchangers for domestic water
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H9/00Details
    • F24H9/14Arrangements for connecting different sections, e.g. in water heaters 
    • F24H9/142Connecting hydraulic components

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)

Abstract

Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej, zawierająca tylne przyłącza dla płytowego wymiennika ciepła zbudowana jest zasadniczo z trzech kształtek wtryskowych: z elementu obudowy pompy (24) i z dwóch obudów armatury (25, 26), przylegających z obu stron do obudowy pompy. Dla ustalenia wirnika i w celu przyłączenia silnika elektrycznego element obudowy pompy (24) jest otwarty od przodu, jak również w każdej obudowie armatury (25, 26) znajduje się dostępna z przodu komora wsuwowa (36, 48) dla ustalania co najmniej jednej armatury. Komory wsuwowe (36, 48) stanowią odpowiednio: bazę przyłączeniową dla króćca przyłączeniowego (19, 20) instalacji grzewczej, kanał prowadzący do płytowego wymiennika ciepła jak również co najmniej jeden dalszy kanał.

Description

Przedmiotem wynalazku jest jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej.
Tego rodzaju jednostki konstrukcyjne zaliczają się do stanu techniki i służą do ustalania w miarę możliwości wszystkich armatur takiej instalacji grzewczej na niewielkiej przestrzeni i utworzenia koniecznych do tego celu połączeń kanałów i przyłączy przewodów. Za pomocą takiej jednostki konstrukcyjnej uzyskuje się nie tylko zwartą konstrukcję, lecz ponadto zmniejsza się nakłady związane z wytwarzaniem i montażem, jak również późniejsze nakłady na konserwację.
Z opisu DE 100 07873 C1 znana jest jednostka konstrukcyjna, która posiada dwa obiegi grzejne, a mianowicie jeden obieg służący do ogrzewania wody grzewczej i drugi obieg do ogrzewania wody użytkowej. Opisana jednostka konstrukcyjna ma stosunkowo zwartą budowę i zasadniczo jest zestawiona z trzech kształtek wtryskowych, z których centralnie umieszczona kształtka stanowi obudowę pompy, która jest otwarta z przodu, w celu ustalania agregatu silnikowego, a dwie pozostałe tworzą przylegającą do niej z obu stron obudowę armatury.
Wychodząc z tego stanu techniki, zadaniem niniejszego wynalazku jest dalsze ulepszenie takiej jednostki konstrukcyjnej, zwłaszcza podwyższenie jej funkcjonalności oraz uproszczenie jej montażu i konserwacji.
Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej, z tylnymi przyłączami dla płytowego wymiennika ciepła, z centralną obudową pompy, do której z obu stron przylegają obudowy armatury, a dla ustalenia wirnika i dla przyłączenia silnika elektrycznego, obudowa pompy jest otwarta od przodu, przy czym w każdej obudowie armatury znajduje się otwarta z przodu komora wsuwowa dla ustalenia co najmniej jednej armatury, przy czym komory wsuwowe stanowią każdorazowo bazę przyłączeniową dla króćca przyłączeniowego dla ruchu powrotnego względnie dopływu czynnika grzewczego instalacji grzewczej oraz kanał, prowadzący do płytowego wymiennika ciepła, jak również przynajmniej jeden kolejny kanał albo przyłącze, według wynalazku charakteryzuje się tym, że komory wsuwowe są połączone każdorazowo kanałem prowadzącym w położeniu wyprowadzonym do dołu z króćcem przyłączeniowym dla instalacji grzewczej i każdorazowo otworem od strony dna z kanałem, przebiegającym w kierunku wsuwania i prowadzącym do króćca przyłączeniowego dla płytowego wymiennika ciepła.
Korzystnie, w jednostce według wynalazku komory wsuwowe mają każdorazowo kołowy przekrój poprzeczny, przy czym osie wzdłużne komór wsuwowych są usytuowane równolegle do osi obrotu wirnika.
Komora wsuwowa stanowi komorę do włączenia zaworu przełączającego, korzystnie zaworu 3/2-drogowego.
Korzystnie, w komorze wsuwowej jest umieszczony zawór przełączający, jako jednostka wsuwana, przy czym jednostka wsuwana posiada gniazda uszczelniające i korpus lub korpusy uszczelniające.
W jednostce według wynalazku, w obudowie armatury, poprzecznie do kierunku wsuwania zaworu przełączającego, usytuowana jest dalsza, korzystnie dostępna od góry, komora wsuwowa dla włączenia elementów uruchamiających, sterujących zaworem, która przylega do komory wsuwowej dla zaworu przełączającego.
Na obudowie armatury od strony zaworu znajduje się skierowany prostopadle do dołu kanał, prowadzący do króćca przyłączeniowego dla dopływu czynnika grzewczego, dochodzący do komory wsuwowej, przeznaczonej dla zaworu przełączającego.
Korzystnie, do kanału dla dopływu czynnika grzewczego przylega kanał obejściowy, który korzystnie jest usytuowany równolegle do kierunku wsuwania, pod komorą wsuwową i w kierunku do tyłu.
Kanał obejściowy jest otwarty w kierunku do tyłu, dla ustalania zaworu nastawczego do nastawiania skutecznego przekroju poprzecznego kanału.
W jednostce według wynalazku, do komory wsuwowej dla zaworu przełączającego przylega z boku, korzystnie na odwróconej od pompy powierzchni obudowy armatury kanał z przyłączem przewodu dla przewodu, prowadzącego do pierwotnego wymiennika ciepła,_ korzystnie w kierunku wsuwania.
Komory wsuwowe, otwarte od przodu, są zamykane przez armaturę wsuwaną, łączoną za pomocą złącza bagnetowego, albo pokrywę, przy czym komory wsuwowe posiadają korzystnie identyczne połączenia bagnetowe.
Komora wsuwowa jest przeznaczona i ukształtowana do ustalania oddzielacza zanieczyszczeń.
Komora wsuwowa dla oddzielacza zanieczyszczeń jest zamykana za pomocą pokrywy, w której osadzony jest zawór bezpieczeństwa.
PL 211 735 B1
Pokrywa stanowi jedną część z elementem konstrukcyjnym armatury, zintegrowanej z pokrywą, korzystnie zaworu bezpieczeństwa i ma postać kształtki wtryskowej z tworzywa sztucznego.
Obudowa wsuwowa, ustalająca oddzielacz zanieczyszczeń, posiada dwa boczne przyłącza dla zasobnika ciepła do gromadzenia ogrzanej wody grzewczej, których kanały są oddzielone za pomocą wbudowanej przegrody.
Korzystnie, w jednostce według wynalazku na obudowie armatury od strony oddzielacza zanieczyszczeń usytuowany jest skierowany prostopadle do dołu kanał do króćca przyłączeniowego dla ruchu powrotnego czynnika grzewczego, który korzystnie dochodzi do komory wsuwowej, przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń.
Na komorze wsuwowej, przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń, korzystnie na powierzchni górnej, usytuowane jest przyłącze dla włączenia czujnika.
Na kanale, umieszczonym między obudową wsuwową a króćcem przyłączeniowym dla ruchu powrotnego czynnika grzewczego, znajduje się boczne przyłącze, które jest zamykane za pomocą zaworu.
Komora wsuwowa dla oddzielacza zanieczyszczeń posiada otwór, który stanowi połączenie, prowadzące płyn, z kanałem, usytuowanym w kierunku wsuwania, prowadzącym do króćca przyłączeniowego dla płytowego wymiennika ciepła.
Do komory wsuwowej dla oddzielacza zanieczyszczeń, korzystnie w obszarze dna, przylega kanał, prowadzący do strony ssącej pompy.
Korzystnie, jednostka konstrukcyjna posiada cztery wyprowadzone do dołu przyłącza dla przyłączenia zblokowanej instalacji grzewczej do miejscowych przyłączy wody grzewczej oraz użytkowej.
Wyprowadzone do dołu przyłącza są usytuowane w płaszczyźnie poziomej.
Wyprowadzone do dołu przyłącza są ukształtowane, jako przyłącza wtykowe, poprzez przesunięcie jednostki konstrukcyjnej do dołu są połączone przewodami z przewodami stacjonarnymi i są zamykane korzystnie za pomocą centralnej płyty zamykającej.
Podstawowa idea rozwiązania według wynalazku polega na utworzeniu za pomocą obu obudów armatury, przylegających do obudowy pompy, z ich komorami wsuwowymi odpowiednio bazy przyłączeniowej dla przyłączonych lub łączonych przewodów, a jednocześnie usytuowaniu koniecznych armatur, a mianowicie za pomocą otwartych z przodu komór wsuwowych, dzięki czemu bez problemu możliwa jest również wymiana armatury również w stanie wbudowanym. Przy tym płytowy wymiennik ciepła łączy boczne obudowy armatury, dzięki czemu między obudową armatury można włączyć z zamknięciem kształtowym obudowę pompy. Korzystnie taka jednostka konstrukcyjna może być utworzona z trzech kształtek wtryskowych, co będzie jeszcze bliżej opisane, które mogą być wytwarzane wyłącznie za pomocą rdzeni ciągowych, a więc bez rdzeni topliwych, co jest korzystne z punktu techniki wytwarzania.
Według wynalazku, armaturę stanowią nie tylko zawory lub inne elementy włączające, lecz również elementy konstrukcyjne, przykładowo oddzielacze powietrza lub zanieczyszczeń albo ich elementy, ewentualnie przykładowo pokrywa zamykająca otwór kontrolny.
Korzystnie komory wsuwowe, w odniesieniu do parami ukształtowanych króćców przyłączeniowych dla płytowych wymienników ciepła, są umieszczone w ten sposób, że, patrząc w kierunku wsuwania, przecinają odpowiednio przyłącze, dzięki czemu nie jest konieczny oddzielny kanał poprzeczny, w celu uzyskania połączenia między komorą wsuwową a króćcem przyłączeniowym płytowego wymiennika ciepła. Korzystnie komory wsuwowe są połączone odpowiednio od strony dolnej za pomocą kanału, prowadzącego do płytowego wymiennika ciepła, przykładowo za pomocą przerwania w dnie, przy czym kanał ten jest usytuowany w kierunku wsuwania i w kierunku króćca przyłączeniowego wymiennika ciepła. W ten sposób komora wsuwowa i kanał mogą być utworzone w narzędziu odpowiednio za pomocą rdzeni ciągowych, wsuwanych od przodu lub od strony tylnej, przy czym jednocześnie rdzeń ciągowy dla kanału znajduje zastosowanie również do króćca przyłączeniowego.
Korzystnie, komory wsuwowe posiadają odpowiednio kołowy przekrój poprzeczny, przy czym osie wzdłużne komór wsuwowych są usytuowane równolegle do osi obrotu wirnika. Wówczas armatury/wkłady, włączane do komór wsuwowych, mogą być osadzane od strony przedniej również w stanie zmontowanym. Dzięki kołowemu przekrojowi poprzecznemu możliwe jest łatwe uszczelnienie, przykładowo za pomocą pierścieni uszczelniających o okrągłym przekroju. Ponadto można również stosować złącza bagnetowe lub śrubowe, które wymagają wkręcenia armatury do komory wsuwowej.
Korzystnie, jedna z komór wsuwowych jest przeznaczona do włączenia zaworu przełączającego, korzystnie zaworu 3/2-drogowego, który jest włączony od strony przedniej do komory wsuwowej, jako
PL 211 735 B1 wsuwany zespół konstrukcyjny. Przy tym wsuwany zespół konstrukcyjny posiada korzystnie nie tylko korpus zaworu, lecz również gniazda uszczelniające, tak więc w przypadku awarii lub konserwacji, wszystkie funkcjonalne elementy zaworu przełączającego mogą być wysunięte od przodu razem z zespołem wsuwanym i mogą być wymienione. Jest oczywiste, że w obszarze zaworu przełączającego, komora wsuwowa posiada odpowiednie przyłącza kanałowe dla trzech kanałów, łączonych na zmianę parami.
Zawór przełączający kieruje strumień gorącej wody, napływający z pierwotnego wymiennika ciepła, do sieci grzewczej lub do wtórnego wymiennika ciepła, korzystnie do płytowego wymiennika ciepła. Sterowanie realizuje się w zależności od przepływu wody użytkowej, do czego służy odpowiedni układ czujników i elektronicznych urządzeń sterujących. Zawór jest uruchamiany za pomocą odpowiednich urządzeń uruchamiających, korzystnie za pomocą silnika elektrycznego.
W celu umieszczenia urządzeń uruchamiających, sterujących zaworem, w miarę możliwości blisko zaworu, lecz szczelnie względem komory cieczy, według wynalazku w obudowie armatury, poprzecznie do kierunku wsuwania zaworu przełączającego, usytuowana jest dalsza, korzystnie dostępna od góry, komora wsuwowa dla włączenia elementów sterujących, zwłaszcza silnika elektrycznego. Umieszczenie silnika na górnej powierzchni, w pobliżu zaworu, jest szczególnie korzystne ze względu na mechaniczne przenoszenie siły i przy tym ma tę zaletę, że silnik, przykładowo w celu konserwacji lub wymiany, może być wyciągnięty z komory wsuwowej od góry. Ponieważ zazwyczaj nad zespołem konstrukcyjnym pozostaje jeszcze pewna ilość wolnego miejsca, to układ ten jest szczególnie korzystny i niezawodnie dostępny, to znaczy zarówno zawór, jak i silnik może być wymieniony, bez konieczności rozmontowania jednostki konstrukcyjnej.
Z punktu widzenia konstrukcji korzystne jest, jeśli na obudowie armatury od strony zaworu znajduje się skierowany prostopadle do dołu kanał, prowadzący do króćca przyłączeniowego dla dopływu wody grzewczej, który korzystnie dochodzi do komory wsuwowej, przeznaczonej dla zaworu przełączającego.
Kanał ten, który jest sterowany za pomocą zaworu przełączającego, prowadzi do dołu, do króćca przyłączeniowego dla dopływu wody grzewczej. Umieszczenie tych króćców przyłączeniowych w celu przyłączenia do nieruchomych przewodów na dolnej powierzchni jednostki konstrukcyjnej, jest szczególnie korzystne, ponieważ zwłaszcza podczas późniejszego wbudowywania instalacji grzewczej, co ma miejsce w przypadku starych budynków, przewody są układane zazwyczaj w podłożu lub w obszarze listew przypodłogowych i dlatego przechodzą od dołu. Dlatego też ułatwione jest przyłączenie tych przewodów, zwłaszcza dzięki dostępowi do przyłączy przewodów w tym obszarze zblokowanej instalacji grzewczej.
Korzystne jest, gdy do kanału dla dopływu wody grzewczej przylega kanał obejściowy, który korzystnie jest usytuowany równolegle do kierunku wsuwania, pod komorą wsuwową i w kierunku do tyłu i tam uchodzi do kanału poprzecznego, prowadzącego do strony ssącej pompy. W przypadku zblokowanej instalacji grzewczej taki kanał obejściowy jest konieczny, aby zapewnić cyrkulację przynajmniej wewnątrz zblokowanej instalacji grzewczej również wówczas, gdy wszystkie zawory termostatowe na grzejnikach są zamknięte, a tym samym niemożliwy jest przepływ przez układ grzewczy.
Aby kanał obejściowy nie bocznikował hydraulicznie pompy, konieczne jest zastosowanie zaworu regulacyjnego. Zawór ten jest korzystnie osadzony w kanale od strony tylnej i podczas instalowania układu grzewczego jest nastawiany przez specjalistę. Układ ten jest korzystny z punktu widzenia techniki wytwarzania, ponieważ zawór może być włączony w otwór rdzenia ciągowego, koniecznego dla utworzenia kanału. Układ ten ma znaczne zalety zwłaszcza podczas eksploatacji instalacji. Wpływa ona nie tylko na zwartość jednostki konstrukcyjnej, lecz również zapewnia brak dostępu do zaworu regulacyjnego w położeniu wbudowanym, a więc wyklucza nieumyślną manipulację przez osobę obsługującą, a zapewnia jedynie celową regulację przez specjalistę podczas montażu lub demontażu jednostki konstrukcyjnej.
Korzystne jest, gdy do komory do zabudowy, a więc tam, gdzie włączony jest zawór przełączający, przyłączony jest z boku, kanał z przyłączem przewodu dla przewodu, prowadzącego do pierwotnego wymiennika ciepła, korzystnie w kierunku wsuwania, i to korzystnie poprzecznie do kierunku wsuwania i po stronie obudowy armatury, oddalonej od pompy. Przewód, poprowadzony od pierwotnego wymiennika ciepła jest połączony za pomocą zaworu przełączającego wybiórczo z przewodem wlotowym do wtórnego wymiennika ciepła (płytowego wymiennika ciepła) lub do dopływu wody grzewczej. Ponieważ pierwotny wymiennik ciepła jest umieszczony zazwyczaj w górnym obszarze zblokowanej instalacji grzewczej, a więc nad jednostką konstrukcyjną, a jego przewody prowadzą z boku do dołu, do
PL 211 735 B1 jednostki konstrukcyjnej, toteż ze względu na technikę montażu szczególnie korzystne jest usytuowanie tego przyłącza, patrząc od przodu, na lewej stronie obudowy armatury od strony zaworu, ponieważ wówczas można łatwo utworzyć przyłączenie przewodu, utworzonego zazwyczaj za pomocą zasadniczo sztywnej rury.
Jeśli, zgodnie z wynalazkiem, w każdej obudowie armatury znajduje się otwarta z przodu komora wsuwowa, wówczas celowe jest po pierwsze zamknięcie komór wsuwowych poprzez złącza bagnetowe za pomocą pokrywy lub umieszczonej w nich armatury wsuwowej, aby szybko i łatwo wymienić armatury lub umożliwić dostęp do komór wsuwowych. Korzystnie, dla obu komór wsuwowych stosuje się identyczne złącza bagnetowe, dzięki czemu można zastosować jednakowe uszczelki i jednakowe pokrywy lub przyłącza armatury.
Korzystnie, druga komora wsuwowa jest przeznaczona i ukształtowana do ustalania oddzielacza zanieczyszczeń. Wówczas po otwarciu pokrywy komory wsuwowej można usunąć oddzielacz zanieczyszczeń, a tym samym zebrane w nim zanieczyszczenia, albo jest ona przynajmniej dostępna w celu usunięcia pozostałych osadów. Przy tym nie jest konieczne udostępnienie oddzielnej komory wsuwowej dla oddzielacza zanieczyszczeń. Komora wsuwowa ma odpowiednio duże wymiary dla zapewnienia wystarczającego, skutecznego przekroju poprzecznego przepływu, pomimo jego zmniejszenia z powodu umieszczenia oddzielacza. Oddzielacz zanieczyszczeń jest korzystnie włączony do komory wsuwowej w postaci wkładki podobnej do sita, która jest wsuwana od strony przedniej po odjęciu pokrywy. W pokrywę komory wsuwowej mogą być włączone dalsze armatury lub czujniki.
Korzystnie, według dalszego rozwinięcia wynalazku, w pokrywę włączony jest zawór bezpieczeństwa, który w przypadku przekroczenia wstępnie zadanego ciśnienia otwiera połączenie z atmosferą albo połączenie kanałowe z odpływem lub ze zbiornikiem wychwytującym. Dzięki umieszczeniu zaworu w pokrywie można go szybko wymienić, skontrolować i oczyścić, przy tym zajmuje on bardzo niewiele miejsca wewnątrz jednostki konstrukcyjnej.
Przy tym korzystnie pokrywa stanowi jedną część z elementem konstrukcyjnym armatury, zintegrowanej z pokrywą, korzystnie zaworu bezpieczeństwa i jest wykonana, jako kształtka wtryskowa z tworzywa sztucznego. Tym samym pokrywa spełnia jednocześnie funkcję przykrywania i przykładowo funkcję obudowy w przypadku zaworu bezpieczeństwa.
Również obudowa wsuwana od strony oddzielacza zanieczyszczeń stanowi według wynalazku bazę przyłączeniową, co już objaśniono na wstępie. Korzystnie, obudowa wsuwana, ustalająca oddzielacz zanieczyszczeń, posiada boczne przyłącza dla zasobnika ciepła do gromadzenia ogrzanej wody grzewczej, których kanały są oddzielone za pomocą wbudowanej przegrody. Jeśli stosuje się jednostkę konstrukcyjną bez zasobnika ciepła, wówczas należy zamknąć jedynie boczne przyłącza. Z powodu niewbudowanej przegrody, istnieje swobodny przelot przez obudowę wsuwaną w kierunku osiowym. Ten wariant konstrukcyjny za pomocą tego samego narzędzia umożliwia wytwarzanie jednostki konstrukcyjnej, zarówno dla zblokowanej instalacji z zasobnikiem ciepła, lub bez niego.
Korzystnie na obudowie armatury od strony oddzielacza zanieczyszczeń usytuowany jest skierowany prostopadle do dołu kanał z króćcem przyłączeniowym obiegu ogrzewania wtórnego, który korzystnie przylega do komory wsuwowej, przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń. Tym samym króciec przyłączeniowy dla obiegu ogrzewania wtórnego może być umieszczony równolegle wobec króćca przyłączeniowego dla dopływu wody grzewczej, odchodząc do dołu, co jest korzystne z wyżej wymienionych względów.
Ponieważ do jednostki konstrukcyjnej wbudowane są układy czujników, toteż korzystne jest takie ich umieszczenie, aby były one dostępne w położeniu wbudowania i ewentualnie mogły być kontrolowane lub wymieniane. Z tego względu, zgodnie z rozwinięciem wynalazku, na komorze wsuwowej, przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń, korzystnie na powierzchni górnej, usytuowane jest przyłącze dla włączenia czujnika. To przyłącze układu czujników jest korzystnie wyposażone również w złącze bagnetowe, aby można było wymienić czujnik szybko i bez użycia narzędzi.
Ponadto korzystne jest, gdy na kanale, umieszczonym między obudową wsuwową a króćcem przyłączeniowym obiegu ogrzewania wtórnego, znajduje się boczne przyłącze, które jest zamykane za pomocą zaworu. Poprzez to boczne przyłącze zblokowana instalacja grzewcza może być opróżniana w położeniu wbudowanym lub napełniona, poprzez przyłączenie odpowiedniego przewodu ciśnieniowego.
Korzystnie, komora wsuwowa dla oddzielacza zanieczyszczeń posiada przerwanie, które tworzy połączenie, prowadzące płyn, z kanałem, usytuowanym w kierunku wsuwania, prowadzącym do króćca przyłączeniowego dla płytowego wymiennika ciepła. W taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku
PL 211 735 B1 komory wsuwowej od strony zaworu, utworzone jest bezpośrednie połączenie kanału z króćcem przyłączeniowym dla płytowego wymiennika ciepła, które może być utworzone w narzędziu za pomocą zwykłego rdzenia ciągowego. Przy tym korzystne jest, gdy osie komory wsuwowej i kanału, są umieszczone równolegle względem siebie, a z drugiej strony przecinają się przekroje poprzeczne komory wsuwowej i kanału (patrząc w kierunku wsuwania).
Ponadto, według rozwinięcia wynalazku, do komory wsuwowej dla oddzielacze zanieczyszczeń, korzystnie w obszarze dna, dochodzi kanał, prowadzący do stronny ssącej pompy. Dzięki term podwyższa się funkcjonalność komory wsuwowej od strony oddzielacza zanieczyszczeń, jako bazy przyłączeniowej, ponadto na stosunkowo krótkim odcinku można utworzyć konieczny kanał łączący z króćcem ssącym pompy, która jest umieszczona bezpośrednio obok obudowy armatury od strony oddzielacza zanieczyszczeń. Ponieważ zarówno obudowa armatury, jak i obudowa pompy lub ustalający ją wtryskowy element konstrukcyjny są wytwarzane, jako oddzielne kształtki konstrukcyjne, które mogą być włączone dopiero podczas montażu, kanały poprzeczne mogą być również utworzone korzystnie za pomocą rdzeni ciągowych we wtryskarce, bez stosowania kosztownych rdzeni topliwych.
Korzystnie jednostka konstrukcyjna jest tak ukształtowana, że na powierzchni dolnej jednostki umieszczone są nie tylko króćce przyłączeniowe, skierowane do dołu dla dopływu wody grzewczej i obiegu ogrzewania wtórnego, lecz również usytuowane są oba dalsze przyłącza dla doprowadzania wody użytkowej oraz ogrzanej wody użytkowej na dolnej powierzchni, dopływającej ze zblokowanej instalacji grzewczej. Tak więc korzystne jest umieszczenie wszystkich czterech króćców przyłączeniowych dla obiegu wody grzewczej i zasilania w wodę użytkową na dolnej powierzchni jednostki konstrukcyjnej, dzięki czemu jest ona przyłączona do miejscowych przewodów stacjonarnych jedynie przy użyciu niewielkich nakładów na konserwację.
Przy tym korzystnie wszystkie przyłącza są usytuowane w płaszczyźnie poziomej. Gdy odgięte do dołu przyłącza są ukształtowane, jako przyłącza wtykowe, wówczas jednostka konstrukcyjna poprzez przesunięcie do dołu może być połączona przewodami z przewodami stacjonarnymi, przy czym do uszczelnienia mogą służyć zwykłe pierścienie samouszczelniające o przekroju okrągłym, co zalicza się do stanu techniki w przypadku przyłączenia takich jednostek konstrukcyjnych.
Zazwyczaj te złącza wtykowe, stosowane w znany sposób w przypadku jednostek konstrukcyjnych, są zabezpieczone z zamknięciem kształtowym za pomocą jarzma w przybliżeniu w postaci litery U, które po połączeniu przewodów przez zestawienie jest nasuwany poprzecznie do przyłączenia. W przypadku umieszczenia złączy wtykowych w tej samej płaszczyźnie pionowej, przy odpowiednim, patrząc od strony czołowej, usytuowanym obok siebie umieszczeniu przyłączy, zablokowanie z zamknięciem kształtowym realizuje się korzystnie za pomocą centralnej płyty zamykającej, to znaczy, że jednostka konstrukcyjna, po obniżeniu, jest całkowicie przyłączona dzięki wsunięciu centralnej płyty zamykającej, przy czym nie wymaga to dalszych prac montażowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uproszczony układ połączeń zblokowanej instalacji grzewczej z jednostką konstrukcyjną według wynalazku, fig. 2 - zestawioną z elementów, kompletną jednostkę konstrukcyjną, w widoku perspektywicznym, od strony prawej u góry i od przodu, fig. 3 jednostkę konstrukcyjną według fig. 2, w widoku perspektywicznym od strony prawej u dołu i od strony tylnej, fig. 4 - jednostkę konstrukcyjną według fig. 2, bez głowicy pompy i z otwartymi od strony czołowej przestrzeniami zabudowy, niewypełnionymi elementami, fig. 5 - jednostkę konstrukcyjną według fig. 2, w widoku perspektywicznym, z odjętym płytowym wymiennikiem ciepła, patrząc od góry w lewo i do strony tylnej, fig. 6 - obudowę armatury od strony zaworu w płaszczyźnie, leżącej w kierunku wsuwania, w przekroju, fig. 7 - widok jednostki konstrukcyjnej od strony czołowej, z odjętą głowicą pompy i otwartymi od przodu przestrzeniami zabudowy, niewypełnionymi elementami, fig. 8 - obudowę armatury od strony oddzielacza zanieczyszczeń, w widoku perspektywicznym od strony prawej u góry i od strony tylnej, fig. 9 - obudowę armatury od strony oddzielacza zanieczyszczeń według fig. 8, w częściowym przekroju, fig. 10 - leżącą za wlotem ssącym część obudowy pompy, w perspektywicznym przekroju częściowym, a fig. 11 - obudowę pompy, w przekroju wykonanym poprzecznie do osi koła wirnikowego i w kierunku przepływu, bezpośrednio przed wlotem ssącym, w widoku od strony tylnej.
Przedstawiona na fig. 1 zblokowana instalacja grzewcza ma postać termy gazowej, jaką stosuje się w typowy sposób do montażu naściennego, w postaci zblokowanego przyrządu do zasilania w ciepło instalacji grzewczej pomieszczenia, współpracującej z grzejnikami, jak również do wytwarzania wody użytkowej/wody gorącej. Palnik 1 zasila pierwotny wymiennik ciepła 3, z którego ogrzana woda jest doprowadzana do wymiennika ciepła 2, w typowej postaci jako jeden lub szereg grzejników do
PL 211 735 B1 ogrzewania pomieszczenia. Schłodzona woda wypływa z wymiennika ciepła 3 i płynie ponownie do pierwotnego wymiennika ciepła 2 oraz podlega cyrkulacji za pomocą pompy obiegowej 4, umieszczonej po stronie zimnej wymienników ciepła 2, 3.
Do ogrzewania wody użytkowej stosuje się płytowy wymiennik ciepła 5, w którym ogrzewana jest zimna woda użytkowa, napływająca z sieci wodociągowej. Ponieważ ogrzanie wody użytkowej powinno nastąpić tylko w przypadku pobrania, toteż zastosowano odpowiedni układ czujników, zwłaszcza przepływościomierz 6 jak również czujnik ciśnienia i temperatury 7. W zależności od ich sygnału wyjściowego sterowany jest silnik nastawczy 8, który z kolei steruje 3/2-drogowym zaworem przełączającym 9, aby w celu ogrzania wody użytkowej, strumień cieczy prowadzący ciepło, napływający z pierwotnego wymiennika ciepła 2, zamiast do wymiennika ciepła 3 przesterować do płytowego wymiennika ciepła 5.
Układ połączeń według fig. 1 jest niepełny. Wewnątrz zblokowanej instalacji grzewczej znajduje się zbiornik wyrównawczy oraz zasobnik ciepła 11, który jest włączony szeregowo między płytowym wymiennikiem ciepła 5 a pierwotnym wymiennikiem ciepła 2, w tym przypadku po stronie zimnej.
Stosowany powszechnie w instalacjach grzewczych ciepłej wody wymiennik ciepła 3 (grzejnik) przedstawiony na fig. 1, jest wyposażony w zawór termostatowy 12, który steruje obiegiem w odniesieniu do oporu przepływu i zamyka go wówczas, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło. W tym ostatnim przypadku wewnątrz zblokowanej instalacji grzewczej umieszczony jest przewód obejściowy 13 z zaworem 14 za pośrednictwem, którego nastawiany jest skuteczny z hydraulicznego punktu widzenia przekrój poprzeczny przewodu obejściowego 13. Za pomocą przewodu obejściowego 13 zapewniony jest zamknięty obieg cyrkulacyjny, nawet gdy zawór termostatowy 12 jest całkowicie zamknięty.
Ponadto po stronie ssącej pompy 4 umieszczony jest zawór bezpieczeństwa 15 w postaci zaworu nadciśnieniowego, jak również dwa zawory odcinające 16, 17, które są połączone za pośrednictwem przewodu 18.
Oprócz przyłączy elektrycznych i przyłączy przewodów gazowych dla zblokowanej instalacji grzewczej, które nie są przedstawione na rysunku, instalacja grzewcza posiada ogółem cztery przyłącza przewodów w postaci przełączy wtykowych, a mianowicie przyłącze 19 dla dopływu wody grzewczej, jak również przyłącze 20 dla obiegu ogrzewania wtórnego. Ponadto zastosowano przyłącze 21 dla dopływu wody użytkowej oraz przyłącze 22 dla gorącej wody użytkowej, płynącej z instalacji.
Zaznaczona linią przerywaną na fig. 1 część zblokowanej instalacji grzewczej jest utworzona za pomocą jednostki konstrukcyjnej 23, której budowa zostanie szczegółowo przedstawiona na podstawie fig. 2-9.
Jednostka konstrukcyjna 23 jest zbudowana zasadniczo z trzech kształtek wtryskowych, a mianowicie z centralnej jednostki konstrukcyjnej 24, zawierającej obudowę pompy, do której w położeniu wbudowania, patrząc od strony czołowej, przylega od strony lewej obudowa armatury 25 a od strony prawej obudowa armatury 26. Elementy konstrukcyjne 24, 25, 26 są utworzone z tworzywa sztucznego, jako elementy wtryskowe i są tak ukształtowane, że mogą być wytworzone bez zastosowania rdzeni topliwych, to znaczy za pomocą stosunkowo tanich narzędzi, które pracują z użyciem rdzeni ciągowych. Elementy konstrukcyjne 24, 26 są osadzone jeden w drugim, w kierunku poprzecznym 27 do osi koła wirnikowego 28 pompy i w tym położeniu są zabezpieczone z zamknięciem kształtowym, za pomocą przyłączonego od strony tylnej płytowego wymiennika ciepła 5.
Element konstrukcyjny 24 posiada właściwą obudowę pompy oraz otwartą od strony czołowej komorę wsuwową 29, która jest przeznaczona do ustalania koła wirnikowego pompy, jak również do przyłączenia od przodu silnika 30. Obudowa pompy posiada króciec ciśnieniowy 3 odchodzący ukośnie na prawo do góry, którego wolny koniec jest ukształtowany jako przyłącze gwintowane i służy do przyłączenia przewodu, prowadzącego do pierwotnego wymiennika ciepła. Od strony ssącej, do obudowy pompy jest przyłączony oddzielacz powietrza 32, albo jest on zintegrowany z elementem konstrukcyjnym 24, do którego to oddzielacza włączony jest zwykły zawór oddzielający powietrze.
Skierowany do tyłu wlot ssący 33 pompy, za pośrednictwem kanału ssącego 34, usytuowanego w kierunku poprzecznym 27, jest połączony przewodem z obudową armatury 26, do której uchodzi. Kanał ssący 34 jest przedłużony w obudowie armatury 26 w kierunku na prawo i uchodzi do kanału 35 usytuowanego od strony tylnej ukośnie do przodu i ku górze, który przechodzi w ukształtowaną zasadniczo cylindrycznie komorę wsuwową 36, leżącą swoją osią cylindra równolegle do osi koła wirnikowego 28 i otwartą od strony czołowej, która to komora stanowi centralną bazę przyłączeniową dla dalszych przyłączy, względnie przewodów, jak również służy do ustalania armatury.
Do komory wsuwowej 36 prawej obudowy armatury 21 uchodzą kanały dwóch przyłączy przewodów 37 i 38, wyprowadzonych na prawo, które służą do przyłączenia wymiennika ciepła 11. W celu
PL 211 735 B1 uzyskania opisanego na wstępie połączenia szeregowego, do komory wsuwowej 36 jest wtłoczona od strony czołowej przegroda 39. Przegroda 39 jest utworzona za pomocą zwykłej blachy lub elementu z tworzywa sztucznego, ponieważ nie chodzi w tym przypadku o całkowite uszczelnienie względem komory wsuwowej 36. Przegrody 39 nie stosuje się do postaci wykonania, w przypadku których nie jest stosowany wymiennik ciepła 11. Przyłącza 37 i 38 są zamykane za pomocą kołpaków zaślepiających, wskutek czego nie są czynne.
Do komory wsuwowej 36 uchodzi od dołu przewód 40 na którego końcu umieszczone jest przyłącze 20 dla obiegu ogrzewania wtórnego.
Dno komory wsuwowej 36 jest przerwane nie tylko w kierunku kanału 35, lecz również w lewym górnym obszarze (fig. 7), gdzie uchodzi kanał powrotny, który leży w jednej płaszczyźnie z dolnym króćcem przyłączeniowym 41, który służy do przyłączenia płytowego wymiennika ciepła 5. Króciec przyłączeniowy 41 tworzy wraz z leżącym nad nim króćcem przyłączeniowym 42 parę króćców przyłączeniowych. Króciec przyłączeniowy 41 łączy obieg wody gorącej wymiennika ciepła 5 ze stroną ssącą pompy
4. Natomiast górny króciec przyłączeniowy 42 łączy przyłącze wody użytkowej wymiennika ciepła 5 prowadzące wodę gorącą, z kanałem 43, skierowanym prostopadle do dołu, który uchodzi do przyłącza 22 dla gorącej wody użytkowej.
W pobliżu tylnego końca komory wsuwowej 36 umieszczone jest skierowane ku górze przyłącze 66 dla zbiornika wyrównawczego 10.
Ponadto do komory wsuwowej 36 uchodzi otwór ustalający 44, skierowany ukośnie do góry i do przodu, który na końcu jest zaopatrzony w część zamknięcia bagnetowego i do którego włączony jest kombinowany czujnik ciśnienia i temperatury 45 jako część wtykowa, która jest wyposażona w drugą część zamknięcia bagnetowego.
Sama komora wsuwowa 36 służy do ustalania oddzielacza zanieczyszczeń 46, który jest w niej osadzony w rodzaju sita i jest tak umieszczony, że woda wypływająca z przyłącza 20, a więc z obiegu ogrzewania wtórnego musi przez niego przepłynąć, zanim dotrze do kanału ssącego 34 pompy. Oddzielacz zanieczyszczeń 46 jest zamocowany z zamknięciem kształtowym i w celu oczyszczenia jest wyjmowany od strony czołowej.
Komora wsuwowa 36 jest zaopatrzona od strony przedniej w zamknięcie bagnetowe, dzięki czemu odpowiednia pokrywa, służąca do zamknięcia komory wsuwowej 36 jest nakładana bez użycia przyrządów i ewentualnie może być ponownie usunięta. Jest oczywiste, że w odpowiednich miejscach jako uszczelki umieszczone są odpowiednie pierścienie samouszczelniające o przekroju okrągłym.
W przedstawionej postaci wykonania, w pokrywie 47 wbudowany jest zawór bezpieczeństwa 15 w postaci zaworu nadciśnieniowego. Przy tym pokrywa 47 stanowi część zaworu bezpieczeństwa 15.
Zarówno do skierowanego do dołu kanału 40, służącego do przyłączenia obiegu ogrzewania wtórnego, jak i do króćca przyłączeniowego 42, przyłączone są odpowiednio kanały poprzeczne, które są zamykane za pomocą zaworów odcinających 16 i 17. Kanały te są połączone przewodem 18, który ma postać oddzielnego elementu konstrukcyjnego. Dzięki poziomemu króćcowi, zawór odcinający 16 może służyć zarówno do napełniania instalacji za pośrednictwem przewodu 18 i otwartego zaworu 17, jak również do opróżniania instalacji po usunięciu przewodu 18. Przewód 18 jest umieszczony w taki sposób, że jest on odłączany ręcznie, bez użycia narzędzi i w razie potrzeby może być usunięty lub przyłączony.
Obudowa armatury 25 przylegająca, patrząc od przodu, po lewej stronie do obudowy pompy 24, posiada również zasadniczo cylindryczną lub stopniowaną cylindrycznie komorę wsuwową 48, której oś wzdłużna jest umieszczona równolegle do osi wirnika 28. Komora wsuwowa 48 służy do ustalania 3/2drogowego zaworu przełączającego 9, który ma postać armatury wsuwanej 48 i jest szczelnie zamknięta za pomocą złącza bagnetowego. Złącze bagnetowe, zamykające komorę wsuwową 48 jest identyczne z zamknięciem bagnetowym dla komory wsuwowej 29, dzięki czemu mogą być użyte te same pokrywy zamykające.
Jak wynika z fig. 6, jednostka wsuwana 49 posiada dwa gniazda uszczelniające, które są zamykane odpowiednio za pomocą elementu uszczelniającego. Elementy uszczelniające są osadzone na pręcie 50, umieszczonym równolegle do osi wirnika 28 i są umieszczone w taki sposób, że odcinają przeciwnie do kierunku przepływu, przy czym podczas przesuwania pręta 50 w jednym kierunku, jeden element uszczelniający przesuwa się w kierunku gniazda uszczelniającego, a drugi jest przez nie unoszony, lub odwrotnie.
PL 211 735 B1
Pręt 50 jest przesuwany przez dźwignię 51, która jest umieszczona w sposób przechylny w otwartej od góry, wbudowanej armaturze 53, która posiada przerwanie w kierunku komory wsuwanej 48. W ten sposób dźwignia 51 może być zaczepiona jednym końcem o pręt 50, wspierający element uszczelniający, a drugim końcem o wrzeciono 54, które w zależności od położenia obracania jest mniej lub bardziej wysuwane za pomocą silnika 8. Armatura do zabudowy 52 posiada dźwignię 51, wrzeciono 54 oraz silnik 8 i jest osadzana od góry do komory wsuwowej 53, z włączeniem elastycznej i uszczelniającej opaski 56. Opaska uszczelnia przeprowadzenie dźwigni 51, bez wpływu na jej zdolność przesuwania. Ponadto armatura do zabudowy 52 może być dodatkowo uszczelniona wobec komory wsuwowej 53 za pomocą pierścieni uszczelniających w przekroju okrągłym.
Do jednego boku zaworu 9, a mianowicie w przednim obszarze komory wsuwowej 48, przylega skierowany do dołu kanał 57 dla dopływu wody grzewczej, uchodzący do przyłącza 19. Z boku, poprzecznie do komory wsuwowej 48, z lewej strony, a mianowicie w obszarze między gniazdami uszczelniającymi armatury do zabudowy 49, przylega kanał, który uchodzi do leżącego z nim w jednej płaszczyźnie króćca przyłączeniowego 58, który jest przeznaczony do przyłączenia przewodu, odchodzącego od pierwotnego wymiennika ciepła 2. Te boczne przyłącza 58 są szczególnie korzystnie umieszczone po lewej stronie, względnie przyłącze, utworzone za pomocą króćca ciśnieniowego 31 jest umieszczone po prawej stronie, ponieważ przewody, umieszczone w położeniu wbudowania od góry, są łatwo przyłączane do pierwotnego wymiennika ciepła 2, lub od niego odłączane, ponieważ sprężynują one w kierunku poprzecznym 27 na całej długości i dlatego można nimi łatwo manipulować, to znaczy przesuwają się one w kierunku od przyłącza lub w kierunku do przyłącza.
Również komora wsuwowa 48 posiada od strony dolnej przerwanie do usytuowanego zasadniczo w jednakowej osi, tylnego kanału, który uchodzi do króćca przyłączeniowego 59 dla płytowego wymiennika ciepła 5. Ten dolny króciec przyłączeniowy 59 należy do pary, której górny króciec przyłączeniowy 60, za pośrednictwem kanału poprzecznego 61 jest połączony z kanałem 62, usytuowanym prostopadle do dołu, który uchodzi do przyłącza 21 dla dopływu wody użytkowej. Dzięki temu układowi kanału, w zależności od położenia włączania zaworu przełączającego 9, przyłącze przewodu 58 jest połączone z dolnym króćcem przyłączeniowym 59 dla płytowego wymiennika ciepła 5 albo jest połączone z króćcem przyłączeniowym 19 dla dopływu czynnika grzewczego. Również w tym przypadku komora wsuwowa 48 stanowi bazę przyłączeniową dla prawie wszystkich kanałów, prowadzących po tej stronie do pompy.
Do kanału prowadzącego do króćca przyłączeniowego 19, prostopadle do dołu, przylega kanał 63, usytuowany równolegle do osi wirnika 28, w kierunku do dołu, który razem z poprzecznie do niego umieszczonym kanałem 64, uchodzącym do obszaru kanału 63 i usytuowanym w kierunku 27 tworzy przewód obejściowy 13. Poprzeczny kanał 64 uchodzi do dolnego, tylnego obszaru obudowy pompy, a więc do jego komory ssącej, jak jest to wyraźnie uwidocznione na fig. 5.
W kanale 63, od strony tylnej, osadzony jest obciążony sprężyną zawór 14, który powoduje, że skuteczny przekrój poprzeczny przewodu obejściowego 13 jest zależny od ciśnienia. Na prostopadłym kanale 62, prowadzącym do przyłącza 21, w kierunku do przodu, umieszczony jest element ustalający dla dalszego czujnika ciśnienia i temperatury 45. Element ustalający i czujnik są ukształtowane w taki sam sposób, jak te same elementy prawej obudowy armatury 26. Ten czujnik ciśnienia/temperatury 45, który jest osadzany od strony przedniej, wchodzi do kanału 62, umieszczonego prostopadle i od strony tylnej, który prowadzi do przyłącza 21 dla dopływu wody użytkowej. Przy tym czujnik ciśnienia, w połączeniu z przeszkodą ukształtowaną w kanale 62 stanowi część opisanego na wstępie przepływościomierza 6, w powiązaniu z odpowiednim elektronicznym urządzeniem analizującym, które jest umieszczone w skrzynce zaciskowej 65.
Do elektrycznego przyłączenia jednostki konstrukcyjnej służy skrzynka zaciskowa 63, która jest umieszczona na obudowie silnika 30 i tym samym jest przyporządkowana do obudowy pompy 24.
Mechaniczne połączenie elementów konstrukcyjnych 24, 25 i 26 realizuje się z jednej strony za pośrednictwem połączeń kanałowych 34, 64 (fig. 3), a z drugiej strony za pośrednictwem odpowiednich, nieopisanych tutaj szczegółowo żeber łączących, które są zabezpieczone za pomocą kołka gwintowanego. W przypadku połączeń kanałowych chodzi o złącza wtykowe, z umieszczonym pierścieniem samouszczelniającym o przekroju okrągłym, który przejmuje funkcję uszczelniania połączenia, jak również umieszczeniem jarzma w postaci litery u, wsuwanego poprzecznie do kierunku wtykania, który przejmuje mechaniczne blokowanie.
Opisane powyżej przyłącza lub króćce przyłączeniowe są ukształtowane częściowo, jako złącza wtykowe, złącza gwintowane albo króćce w rodzaju kołnierza. Powyższe postacie konstrukcji są podane
PL 211 735 B1 jedynie przykładowo i mogą być odpowiednio dostosowane do wymagań, mogą być wymieniane lub modyfikowane.
Jak wynika zwłaszcza z fig. 2, opisana powyżej jednostka konstrukcyjna ma szczególnie zwartą budowę i z punktu widzenia bocznych wymiarów leży w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie z umieszczonymi względem niej od strony tylnej płytowymi wymiennikami ciepła, dzięki czemu cała jednostka jest włączona między pionowymi żebrami podstawy zblokowanej instalacji grzewczej, dzięki czemu może być zmniejszona głębokość konstrukcyjna całej instalacji. Ponadto wszystkie istotne agregaty i armatury od strony przedniej, względnie od strony wolnej przestrzeni, utworzonej powyżej jednostki konstrukcyjnej, dzięki czemu mogą być wymieniane lub poddawane konserwacji bez konieczności demontażu jednostki konstrukcyjnej. Jednak nawet sama wymiana jednostki konstrukcyjnej nie wymaga dużych nakładów pracy, ze względu na przyłącza 19 - 22 znajdujące się w poziomej płaszczyźnie, które tworzą połączenia ze stacjonarnymi przewodami do prowadzenia wody, zwłaszcza w przypadku zastosowania centralnej pokrywy zamykającej. Należy jedynie odłączyć uprzednio boczne przewody przyłączeniowe, po czym cała jednostka konstrukcyjna, po otwarciu pokrywy zamykającej może być uniesiona do góry, a następnie wyciągnięta. Wbudowanie przeprowadza się w odwrotnej kolejności.
Ukształtowanie obudowy pompy 24, zwłaszcza w części tylnej, jest przedstawione szczegółowo na fig. 10 i 11, a w położeniu wbudowanym na fig. 3 i 5. Jak wynika z rysunku, właściwa obudowa pompy jest ukształtowana od strony tylnej w sposób stopniowany i zachodzi aż pod płytowy wymiennik ciepła 5, gdzie od strony prawej - patrząc od strony czołowej przylega kanał ssący 34, a od strony lewej kanał poprzeczny 64 dla przewodu obejściowego 13. Część 75 obudowy pompy, wystająca swoją dolną powierzchnią powyżej wymiennika ciepła 5, jest usytuowana przed właściwą komorą ssącą i stanowi część urządzenia do oddzielania powietrza, którego właściwy oddzielacz 32 jest przyłączony w pobliżu powierzchni górnej i składa się z komory oddzielającej powietrze 70 oraz z zaworu odpowietrzającego 71, zamykającego ją od góry.
Komora ssąca pompy, oddzielona za pomocą płyty 72 od komory ciśnieniowej, uchodzi do wylotu ssącego 33, który w swoim obszarze górnym, w przybliżeniu powyżej 190°, jest otoczony przez górny element kierujący 73, usytuowany od płyty 72 do tyłu aż do ściany obudowy. W kierunku do dołu, w pewnej odległości, wlot ssący jest otoczony przez dolny element kierujący 74, który z boku i w pewnej odległości przechwytuje dolne końce górnego elementu kierującego 73 i sięga również do tylnej ścianki obudowy elementu konstrukcyjnego obudowy pompy 24, a mianowicie, jak to objaśniono zwłaszcza na podstawie fig. 10, aż do stopniowanego odcinka obudowy 75 znajdującego się pod płytowym wymiennikiem ciepła 5. Elementy kierujące 73 i 74 są usytuowane w taki sposób, że strumień, wpadający z kanału ssącego 34 musi kierować się drogą, przedstawioną na fig. 11 i zaznaczoną strzałkami, a mianowicie musi opłynąć dolny element prowadzący 74 z boku, zmieniając kierunek w przybliżeniu o 180°, w tym celu, aby następnie pod wpływem dalszej zmiany kierunku o kąt powyżej 90° wpłynąć do wlotu ssącego 33. Pod wpływem zwiększenia przekroju poprzecznego, w obszarze tego stopniowanego odcinka obudowy 75 po pierwsze następuje zwolnienie przepływu, co wpływa korzystnie na proces oddzielania powietrza, a po drugie następuje zmiana kierunku o około 180° z zachowaniem wolnej przestrzeni w kierunku ku górze, co z kolei wpływa korzystnie na wylot powietrza ze strumieni przepływu ku górze. Dzięki tym zabiegom uzyskuje się to, że do wlotu ssącego wpływa strumień prawie pozbawiony pęcherzyków powietrza, a prowadzone powietrze w unosi się w komorze ssącej do góry, gdzie zbiera się w komorze oddzielacza powietrza 70 i za pośrednictwem zaworu odpowietrzającego 71 jest odprowadzane w znany sposób do atmosfery.
Jak wynika z fig. 10 kanał obejściowy 64 uchodzi również w powierzchni dolnej komory ssącej, a mianowicie pod dolnym elementem prowadzącym 74.

Claims (22)

1. Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej, z tylnymi przyłączami dla płytowego wymiennika ciepła, z centralną obudową pompy, do której z obu stron przylegają obudowy armatury, a dla ustalenia wirnika i dla przyłączenia silnika elektrycznego, obudowa pompy jest otwarta od przodu, przy czym w każdej obudowie armatury znajduje się otwarta z przodu komora wsuwowa dla ustalenia, co najmniej jednej armatury, przy czym komory wsuwowe stanowią każdorazowo bazę przyłączeniową dla króćca przyłączeniowego dla ruchu powrotnego względnie dopływu czynnika grzewczego instalacji grzewczej oraz kanał,
PL 211 735 B1 prowadzący do płytowego wymiennika ciepła, jak również przynajmniej jeden kolejny kanał albo przyłącze, znamienna tym, że komory wsuwowe (36, 48) są połączone każdorazowo kanałem prowadzącym w położeniu wyprowadzonym do dołu z króćcem przyłączeniowym (19, 20) dla instalacji grzewczej i każdorazowo otworem od strony dna z kanałem, przebiegającym w kierunku wsuwania i prowadzącym do króćca przyłączeniowego dla płytowego wymiennika ciepła (5).
2. Jednostka według zastrz. 1, znamienna tym, że komory wsuwowe (36, 48) mają każdorazowo kołowy przekrój poprzeczny, przy czym osie wzdłużne komór wsuwowych są usytuowane równolegle do osi obrotu (28) wirnika.
3. Jednostka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że komora wsuwowa (48) stanowi komorę do włączenia zaworu przełączającego (9), korzystnie zaworu 3/2-drogowego.
4. Jednostka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że w komorze wsuwowej (48)jest umieszczony zawór przełączający (9) jako jednostka wsuwana (49), przy czym jednostka wsuwana (49) posiada gniazda uszczelniające i korpus lub korpusy uszczelniające.
5. Jednostka według zastrz. 4, znamienna tym, że w obudowie armatury (25), poprzecznie do kierunku wsuwania zaworu przełączającego (9), usytuowana jest dalsza, korzystnie otwarta od góry, komora wsuwowa (53) dla włączenia elementów uruchamiających (8), sterujących zaworem (9) która przylega do komory wsuwowej (48) dla zaworu przełączającego (9).
6. Jednostka według zastrz. 5, znamienna tym, że na obudowie armatury (25) od strony zaworu znajduje się skierowany prostopadle do dołu kanał (57); prowadzący do króćca przyłączeniowego (19) dla dopływu czynnika grzewczego, dochodzący do komory wsuwowej (48), przeznaczonej dla zaworu przełączającego (9).
7. Jednostka według zastrz. 6, znamienna tym, że do kanału dla dopływu czynnika grzewczego przylega kanał obejściowy (63), który korzystnie jest usytuowany równolegle do kierunku wsuwania, pod komorą wsuwową (48) i w kierunku do tyłu.
8. Jednostka według zastrz. 7, znamienna tym, że kanał obejściowy (63)jest otwarty w kierunku do tyłu, dla ustalania zaworu nastawczego (14) do nastawiania skutecznego przekroju poprzecznego kanału.
9. Jednostka według zastrz. 4, znamienna tym, że do komory wsuwowej (48) dla zaworu przełączającego (9) przylega z boku, korzystnie na odwróconej od pompy powierzchni obudowy armatury (25) kanał z przyłączem przewodu (58) dla przewodu, prowadzącego do pierwotnego wymiennika ciepła (2) korzystnie w kierunku wsuwania.
10. Jednostka według zastrz. 1 albo 2, albo 5, albo 6, albo 7, znamienna tym, że komory wsuwowe (36, 48), otwarte od przodu, są zamykane przez armaturę wsuwaną, łączoną za pomocą złącza bagnetowego, albo pokrywę, przy czym komory wsuwowe (36, 48) posiadają korzystnie identyczne połączenia bagnetowe
11. Jednostka według zastrz. 1, znamienna tym, że komora wsuwowa (36) jest przeznaczona i ukształtowana do ustalania oddzielacza zanieczyszczeń (46).
12. Jednostka według zastrz. 11, znamienna tym, że komora wsuwowa (36) dla oddzielacza zanieczyszczeń (46) jest zamykana za pomocą pokrywy (47), w której osadzony jest zawór bezpieczeństwa (15).
13. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że pokrywa (47) stanowi jedną część z elementem konstrukcyjnym armatury (15), zintegrowanej z pokrywą, korzystnie zaworu bezpieczeństwa (15) i ma postać kształtki wtryskowej z tworzywa sztucznego.
14. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że obudowa wsuwowa (36), ustalająca oddzielacz zanieczyszczeń (46) posiada dwa boczne przyłącza (37, 38) dla zasobnika ciepła (11) do gromadzenia ogrzanej wody grzewczej, których kanały są oddzielone za pomocą wbudowanej przegrody (39).
15. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że na obudowie armatury (26) od strony oddzielacza zanieczyszczeń usytuowany jest skierowany prostopadle do dołu kanał (40) do króćca przyłączeniowego (20) dla ruchu powrotnego czynnika grzewczego, który korzystnie dochodzi do komory wsuwowej (36), przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń (46).
16. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że na komorze wsuwowej (36), przeznaczonej dla oddzielacza zanieczyszczeń (46), korzystnie na powierzchni górnej, usytuowane jest przyłącze (44) dla włączenia czujnika (45).
PL 211 735 B1
17. Jednostka według zastrz. 15, znamienna tym, że na kanale (40), umieszczonym między obudową wsuwową (36) a króćcem przyłączeniowym (20) dla ruchu powrotnego czynnika grzewczego, znajduje się boczne przyłącze, które jest zamykane za pomocą zaworu (16).
18. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że komora wsuwowa (36) dla oddzielacza zanieczyszczeń (46) posiada otwór, który stanowi połączenie, prowadzące płyn, z kanałem, usytuowanym w kierunku wsuwania, prowadzącym do króćca przyłączeniowego (41) dla płytowego wymiennika ciepła (5).
19. Jednostka według zastrz. 12, znamienna tym, że do komory wsuwowej (36) dla oddzielacza zanieczyszczeń (46), korzystnie w obszarze dna, przylega kanał (35), prowadzący do strony ssącej pompy.
20. Jednostka według zastrz. 1, znamienna tym, że jednostka konstrukcyjna (23) posiada cztery wyprowadzone do dołu przyłącza (19 - 22) dla przyłączenia zblokowanej instalacji grzewczej do miejscowych przyłączy wody grzewczej oraz użytkowej.
21. Jednostka według zastrz. 20, znamienna tym, że wyprowadzone do dołu przyłącza (19 - 22) są usytuowane w płaszczyźnie poziomej.
22. Jednostka według zastrz. 20, znamienna tym, że wyprowadzone do dołu przyłącza (19 - 22) są ukształtowane, jako przyłącza wtykowe, poprzez przesunięcie jednostki konstrukcyjnej (23) do dołu są połączone przewodami z przewodami stacjonarnymi i są zamykane korzystnie za pomocą centralnej płyty zamykającej.
PL371000A 2003-11-03 2004-11-03 Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej PL211735B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP03025084A EP1528330B1 (de) 2003-11-03 2003-11-03 Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371000A1 PL371000A1 (pl) 2005-05-16
PL211735B1 true PL211735B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=34400512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371000A PL211735B1 (pl) 2003-11-03 2004-11-03 Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1528330B1 (pl)
CN (1) CN100526749C (pl)
AT (1) ATE397737T1 (pl)
DE (1) DE50309957D1 (pl)
PL (1) PL211735B1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITMI20060751A1 (it) * 2006-04-14 2007-10-15 Fugas S P A Gruppo idraulico di ritorno per caldaie murali
ITMI20060773A1 (it) * 2006-04-19 2007-10-20 Fugas S P A Circuito idraulico per il riscaldamento e la produzione di acqua calda sanitaria ottenuti da una sorgente si acqua calda centralizzata
EP1884717B1 (de) * 2006-07-28 2016-01-13 Grundfos Management A/S Heizungsanlage
EP1884720B1 (de) * 2006-07-28 2016-01-13 Grundfos Management A/S Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
EP1884723B1 (de) * 2006-07-28 2008-08-20 Grundfos Management A/S Baueinheit
ITMI20070370A1 (it) * 2007-02-27 2008-08-28 Fugas S P A Gruppo idraulico con doppio scambiatore secondario per inmpianti con caldaie a gas
ATE520934T1 (de) 2008-02-22 2011-09-15 Grundfos Management As Teilbaueinheit für eine kompaktheizungsanlage
DE502008003346D1 (de) 2008-02-22 2011-06-09 Grundfos Management As Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
EP2093517B1 (de) 2008-02-22 2014-01-15 Grundfos Management A/S Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
ITMI20090527A1 (it) * 2009-04-01 2010-10-02 Gruppo Imar S P A Modulo di collegamento idraulico alle utenze termiche di un impianto di climatizzazione bivalente ed impianto di climatizzazione includente tale modulo
DE102009048585A1 (de) 2009-10-07 2011-04-14 Stiebel Eltron Gmbh & Co. Kg Hydraulikmodul für ein Haustechnikgerät und Wärmepumpe mit einem Hydraulikmodul
EP2397777B1 (de) 2010-06-19 2016-08-03 Grundfos Management A/S Gehäuseeinheit für eine Heizungsanlage
EP2413045B1 (de) * 2010-07-30 2014-02-26 Grundfos Management A/S Wärmetauschereinheit
JP5777433B2 (ja) * 2010-08-04 2015-09-09 株式会社東芝 燃料電池発電システムおよびその製造方法
EP2629019B1 (de) * 2012-02-17 2016-04-13 Grundfos Holding A/S Gehäuseeinheit für ein Heizgerät
EP3012553B1 (de) * 2014-10-21 2018-01-17 Grundfos Holding A/S Baueinheit für eine Heizungsanlage
EP3012552B1 (de) * 2014-10-21 2018-01-31 Grundfos Holding A/S Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
DE202015105452U1 (de) 2015-10-15 2016-01-29 Viessmann Werke Gmbh & Co Kg Heizgerät
EP3156660B1 (de) * 2015-10-15 2022-04-13 Grundfos Holding A/S Hauswasserwerk mit kreiselpumpe und membrandruckbehälter
ITUB20160469A1 (it) * 2016-01-22 2017-07-22 Ivar Spa Dispositivo di regolazione per impianti termici
DE102018006784A1 (de) * 2018-08-28 2020-03-05 EnTEC P & L GmbH Pumpengruppe für ein Heizungssystem
TR202017937A2 (tr) * 2020-11-10 2021-09-21 Daikin Europe Nv Hi̇droblok si̇stemleri̇ i̇çi̇n bi̇r güvenli̇k yapilandirmasi

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1298069B1 (it) * 1997-10-20 1999-12-20 Valter Falavegna Gruppo valvolare a distribuzione idraulica integrale particolarmente per caldaie murali da riscaldamento e produzione di acqua calda
DE19751515C2 (de) * 1997-11-21 1999-12-02 Grundfos A S Bjerringbro Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
DE10007873C1 (de) * 2000-02-21 2001-06-28 Grundfos As Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage

Also Published As

Publication number Publication date
CN100526749C (zh) 2009-08-12
EP1528330B1 (de) 2008-06-04
PL371000A1 (pl) 2005-05-16
CN1619234A (zh) 2005-05-25
ATE397737T1 (de) 2008-06-15
DE50309957D1 (de) 2008-07-17
EP1528330A1 (de) 2005-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL211735B1 (pl) Jednostka konstrukcyjna zblokowanej instalacji grzewczej
CN102287904B (zh) 用于供热设备的壳体单元
CN212655622U (zh) 净水器
CN212713116U (zh) 加热系统和净水器
CN212655624U (zh) 水龙头和净水器
CN212713117U (zh) 加热模组和净水器
CN113324071A (zh) 进水阀及采暖热水器
EP0797057B1 (en) A valve assembly with integral pump for a plant providing both heating and sanitary hot water
CN105705867A (zh) 用于液压供热和/或冷却系统的液压分配器
CN105972260A (zh) 液压阀
EP1528329B1 (de) Baueinheit für eine Kompaktheizungsanlage
CN101113824B (zh) 暖气设备的结构单元
CN100526748C (zh) 紧凑型加热设备
RU2578490C2 (ru) Монтажная коробка скрытой установки для имеющего выполненный с возможностью электронного управления узел регулировки температуры и расхода смесительного модуля
CN114149116A (zh) 净水器
JP5567845B2 (ja) 貯湯給湯装置
EP1590607B1 (en) Heating plant control device
CN104114952B (zh) 用于加热器的壳体单元
US20140338766A1 (en) Lavatory potable water system
GB2376066A (en) A commissioning module for a fluid distribution system
CN214406513U (zh) 一种双接口集成水路
CN212429845U (zh) 水路调节组件及具有其的供水系统
CN219673379U (zh) 一种电热水龙头及加热装置
JP3280359B2 (ja) 液体加熱器
JP6970965B2 (ja) 給湯器