PL210010B1 - Pojazd, zwłaszcza naczepa - Google Patents

Pojazd, zwłaszcza naczepa

Info

Publication number
PL210010B1
PL210010B1 PL372102A PL37210203A PL210010B1 PL 210010 B1 PL210010 B1 PL 210010B1 PL 372102 A PL372102 A PL 372102A PL 37210203 A PL37210203 A PL 37210203A PL 210010 B1 PL210010 B1 PL 210010B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
vehicle
rail
road
axle
Prior art date
Application number
PL372102A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372102A1 (pl
Inventor
Jan Åström
Original Assignee
Ab Sjölanders Smides Och Mek Verkst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20287947&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL210010(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ab Sjölanders Smides Och Mek Verkst filed Critical Ab Sjölanders Smides Och Mek Verkst
Publication of PL372102A1 publication Critical patent/PL372102A1/pl
Publication of PL210010B1 publication Critical patent/PL210010B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F1/00Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor
    • B60F1/04Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor with rail and road wheels on different axles
    • B60F1/043Vehicles comprising own propelling units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60FVEHICLES FOR USE BOTH ON RAIL AND ON ROAD; AMPHIBIOUS OR LIKE VEHICLES; CONVERTIBLE VEHICLES
    • B60F1/00Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor
    • B60F1/04Vehicles for use both on rail and on road; Conversions therefor with rail and road wheels on different axles
    • B60F1/046Semi-trailer or trailer type vehicles without own propelling units

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojazd, zwłaszcza naczepa, do jazdy zarówno na drodze, jak i na torze kolejowym.
Pojazd takiego typu, że można nim jeździć zarówno na drogach, jak i na torach kolejowych jest znany, na przykład ze szwedzkiego dokumentu nr SE,B,7506711-6 (Publikacja Nr 402 343) (Storm) i jego amerykań skiego odpowiednika nr US-A 4,048,925.
Lżejszy pojazd, na przykład samochód dostawczy lub podobny, którym można jeździć zarówno na drogach, jak i na torach kolejowych jest opisany w szwedzkim dokumencie nr SE,C,9401479-2 (Publikacja nr 502 692) (SRS i inni).
Dotychczas uważano za niemożliwe zapewnienie jazdy naprawdę dużych i ciężkich pojazdów typu naczepa zarówno na drodze, jak i na torze kolejowym.
Napotykane przy tym trudności związane były głównie z panującą opinią, że znaczna długość pojazdu i występowanie prowadzącego połączenia obrotowego lub czopa skrętnego pomiędzy pojazdem ciągnącym i przyczepą będą czyniły niemożliwym przestawianie przy przechodzeniu od jednego trybu jazdy do drugiego, a w szczególności prowadzenie pojazdu na torach kolejowych. Wynalazek zapewnia jednak prosty sposób unikania tych trudności.
Pojazd, zwłaszcza naczepa, do jazdy zarówno na drodze, jak i na torze kolejowym, przy czym wymieniony pojazd zawiera pojazd ciągnący, mający podwozie kołowe i przednią oś z kierowanymi kołami oraz tylną oś kół, które obie mają drogowe koła jezdne, i przednią oraz tylną jednostkę z kołami do jazdy po szynach usytuowane odpowiednio przed przednimi kołami jezdnymi i za tylnymi kołami jezdnymi, gdzie co najmniej jedna z wymienionych jednostek może być obracana wokół pionowego wału i każda z tych jednostek ma co najmniej jedną oś, na której umieszczone są koła do jazdy po szynach, i ma możliwość poruszania się w kierunku pionowym dla doprowadzenia kół do jazdy po szynach do sprzężenia z torem kolejowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przyczepa zaopatrzona co najmniej w tylne drogowe koła jezdne jest połączona przegubowo z pojazdem ciągnącym poprzez pionową oś przegubu usytuowaną przed tylną jednostką z kołami do jazdy po szynach pojazdu ciągnącego, i że przyczepa zawiera za tylnymi drogowymi kołami jezdnymi mającą możliwość poruszania się w kierunku pionowym trzecią jednostkę z kołami do jazdy po szynach, która może obracać się wokół pionowej osi i która zawiera co najmniej jedną oś, na której znajdują się koła do jazdy po szynach.
Korzystnie, co najmniej jedna z dwóch tylnych jednostek z kołami do jazdy po szynach składa się z wózka nośnego, który ma dwie osie z kołami do jazdy po szynach.
Korzystnie, co najmniej jedna z dwóch tylnych jednostek z kołami do jazdy po szynach ma silnik napędowy do napędzania co najmniej jednej osi z kołami do jazdy po szynach.
Korzystnie, co najmniej jedna jednostka z kołami do jazdy po szynach, korzystnie jednoosiowa jednostka z kołami do jazdy po szynach, zawiera na zewnątrz przegubowy element podporowy mający oś z umieszczonym na niej kołem do jazdy po szynach do sprzęgania z szyną, podczas wprowadzania pojazdu na tor kolejowy.
Korzystnie, wszystkie jednostki z kołami do jazdy po szynach są zaopatrzone w środki napędowe.
Wynalazek opiera się na założeniu, że pionowa oś przegubu, za pomocą której część przyczepowa jest połączona z pojazdem ciągnącym, może być wykorzystana zarówno do wprowadzania pojazdu na tor kolejowy w połączeniu z dostosowaniem pojazdu do jazdy na drodze, jak i w połączeniu ze sprowadzeniem z toru kolejowego, gdy pojazd ma być przekształcony przy przechodzeniu z trybu jazdy po torach do trybu jazdy drogowej. Zwykle wystarcza użycie tylko jednej jednostki wyposażonej w drogowe koł a jezdne znajdują cej się na przyczepie, obok dwóch jednostek wyposaż onych w koł a do jazdy na szynach, które, zgodnie z aktualnymi zapatrywaniami technicznymi, są umieszczone na pojeździe wyposażonym w silnik napędowy i drogowe koła jezdne, w tym przypadku pojeździe ciągnącym lub holującym, wtedy, gdy wymieniona jednostka wyposażona w koła do jazdy po szynach jest umieszczona za drogowymi kołami jezdnymi naczepy.
Pomimo tego, że naczepa jest nadzwyczaj ciężka jako całość, zwłaszcza, gdy jest całkowicie załadowana, i ma znaczną długość, wynalazek dostarcza szczególnie proste i wygodne rozwiązanie wspomnianego powyżej problemu.
W praktyce zaleca się, aby co najmniej jedna z dwóch jednostek z kołami do jazdy po szynach składała się z wózka nośnego zawierającego dwie osie z kołami do jazdy po szynach.
PL 210 010 B1
Przy takim rozwiązaniu korzystnie co najmniej jedna z nich będzie zaopatrzona w silnik napędowy pojazdu, do wykorzystania w związku z wprowadzaniem na tor i sprowadzaniem z niego i częściowo w związku z poruszaniem na torach.
Szczególnie wtedy, gdy przyczepa jest wyposażona w jednostkę z kołami do jazdy po szynach, która ma tylko jedną oś, przy czym jednostka ta jest korzystnie skonstruowana w sposób opisany we wspomnianej wcześniej publikacji SE,C,9401479-2, to jest stanowi konstrukcję, która zawiera na zewnątrz przegubowy element podporowy, który ma oś dla koła do jazdy po szynach przeznaczonego do sprzężenia z szynami przy naprowadzaniu na tor kolejowy. Ten element podporowy będzie mógł być korzystnie unieruchamiany w pozycji, w której jest stosowany.
Alternatywnie, lub ponadto, w podobny sposób może być wyposażona tylna jednostka z kołami do jazdy na szynach na pojeździe ciągnącym.
Szczególną zaletę niniejszego wynalazku stanowi to, że umożliwia on uzyskanie wielu alternatywnych konstrukcji i przez to zapewnia znaczną uniwersalność pod względem konstrukcyjnym jednostek wyposażonych w koła do jazdy po szynach.
Opcjonalnie, tylko jedna z nich jest wyposażona w środek napędowy, chociaż alternatywnie dwie, a nawet trzy z nich mogą zawierać takie środki.
Alternatywnie, lub ponadto, napędzane koła drogowe mogą być stosowane w trybie jazdy po torach kolejowych przy sprzężeniu z szynami.
Jest tu normalnie wymagane, w związku z wprowadzaniem naczepy na tor i ze sprowadzaniem z niego, poziome skrzyżowanie, które jest wyrównane z poziomem górnego brzegu toru.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z boku naczepę dostosowaną do jazdy na drodze zgodnie z niniejszym wynalazkiem, fig. 2 - widok z boku naczepy z fig. 1 przystosowanej do jazdy na torze kolejowym, a fig. 3a), 3b), 3c) i 3d) stanowią fragmenty przedstawiające w widoku z góry przechodzenie z trybu jazdy na drodze do trybu jazdy na torze kolejowym łącznie z wprowadzaniem naczepy na tor kolejowy.
Figura 1 i fig. 2 ukazują naczepę 20 przystosowaną do jazdy, odpowiednio, na drodze A i na torze kolejowym B. Przedstawiona postać realizacji zawiera dwie główne części, a mianowicie pojazd ciągnący 20a, który ma podwozie samochodu ciężarowego zawierające silnik oraz przednie i tylne drogowe koła jezdne 2, 3 zamontowane na osiach 2a, 3a. Przednie koła jezdne 2 mogą być kierowane w typowy sposób.
Postać wykonania zawiera także przyczepę 20b mającą tylne drogowe koła jezdne 21, która jest połączona z pojazdem ciągnącym 20a za pomocą przegubu o pionowej osi 25. W celu umożliwienia naczepie jazdy na torach kolejowych zawiera ona trzy jednostki 5, 7 i 22 wyposażone w koła do jazdy po szynach, z których dwie jednostki 5, 7 są zamontowane na pojeździe ciągnącym, a jedna taka jednostka 22 jest zamontowana na przyczepie.
W przypadku przedstawionej postaci wykonania przednia jednostka 5 z kołami do jazdy po szynach pojazdu ciągnącego jest wyposażona w pojedynczą oś 4a, na której umieszczone są koła 4 do jazdy po szynach i która jest usytuowana przed osią 2a z drogowymi kołami jezdnymi. Za tylną osią 3a z drogowymi kołami jezdnymi jest umieszczona jednostka 7 typu wózek nośny, która zawiera dwie osie 6a, na których umieszczone są koła 6 do jazdy po szynach. Wózkowa jednostka 7 może być obracana wokół pionowego wału 8 i może być przemieszczana pionowo przy pomocy urządzenia podnoszącego 30, jak to opisano poniżej.
Jednostka 22 z drogowymi kołami jezdnymi przyczepy składa się z wózka nośnego o ogólnie biorąc takiej samej konstrukcji, jak jednostka 7 z kołami do jazdy po szynach. Tak więc wózek ten zawiera dwie osie 23a, na których to osiach umieszczone są koła 23 do jazdy po szynach i które to osie mogą być obracane wokół pionowego wału 24. W jego skład wchodzi także urządzenie podnoszące 30 tego samego rodzaju, jak urządzenie podnoszące przy „pośredniej jednostce 7.
Wszystkie jednostki 5, 7 i 22 z kołami do jazdy po szynach mają możliwość poruszania się w pionie dla nakładania kół do jazdy po szynach na szyny i podnoszenia sąsiednich kół gumowych, które już nie są sprzężone z powierzchnią drogi, na przykład, gdy naczepa ma być naprowadzona na tor B.
Możliwe jest także obniżenie tylnych drogowych kół jezdnych 3 za pomocą urządzenia podnoszącego 30 pośredniej jednostki 7, gdy chcemy wprowadzić naczepę na tor kolejowy za pomocą wymienionych drogowych kół jezdnych. Gdy pojazd ciągnący jest na przykład pojazdem z napędem na cztery koła, to przednie gumowe koła 2 mogą być także obniżane do sprzężenia z torami.
Podnoszenie i obniżanie jednostki 7, 22 w postaci wózka nośnego jest uzyskiwane za pomocą urządzenia podnoszącego 30, którego główna część obejmuje nieruchome poziome ramię lub wysię4
PL 210 010 B1 gnik 31, przegubowy pręt 32, przegubowy element cięgłowy 33 umieszczony pomiędzy ramieniem lub prętem, oraz hydrauliczne urządzenie 34, które sprzęgnięte jest ze środkową częścią wymienionego elementu cięgłowego i które jest zamocowane przegubowo na swym drugim końcu.
Porównanie fig. 1 z fig. 2 uwidacznia ruchy wykonywane przez różne elementy pomiędzy pozycją uniesioną jednostek 7, 22 w postaci wózków nośnych i obniżonymi pozycjami sprzężenia z torem odpowiednich jednostek w postaci wózków nośnych.
Przednia jednoosiowa jednostka 5 z kołami do jazdy po szynach może także być przemieszczana do uzyskania styku z szynami, na przykład za pomocą bardziej lub mniej prostoliniowego ruchu pionowego.
Jedna lub obie jednostki 7, 22 w postaci wózków nośnych mogą, alternatywnie, składać się z jednostek o pojedynczych osiach, odpowiednio zawierających z zewnątrz obrotowy, zaopatrzony w szynę element podporowy, który może być unieruchomiony w pozycji stosowania.
Różne czynności wykonywane w związku z dostosowywaniem naczepy przy przechodzeniu od jej trybu jazdy w ruchu drogowym do jej trybu jazdy na szynach w połączeniu z wprowadzaniem naczepy na tor kolejowy są uwidocznione na fig. 3.
Jak pokazano na fragmencie a) fig. 3, naczepa 20 jest odwrócona od toru kolejowego ze wszystkimi jednostkami 5, 7, 22 z kołami do jazdy po torach w położeniu pokazanym na fig. 1, to jest w położeniu uniesionym.
Gdy tylna jednostka 22 z kołami do jazdy po torach przyjęła położenie pokazane na fragmencie a), jest ona obracana do położenia, w którym jest ona równoległa do toru, po czym jednostka ta jest za pomocą urządzenia podnoszącego 30 obniżana do wejścia w styk z torem, tak że tylne drogowe koła jezdne 21 przyczepy 20b będą podniesione.
Pojazd ciągnący jest wówczas dalej obracany, przechodząc przez fragment b) wymienionej figury, do położenia pokazanego we fragmencie c) na fig. 3, w którym jednostka 7 z kołami do jazdy po szynach jest usytuowana nad torem. Obrócenie jednostki 7 w ustawienie równolegle i przyłożenie jednostki 7 do toru jest uzyskiwane wówczas w ten sam sposób jak w przypadku jednostki 22, przy czym tylne koła 3 pojazdu ciągnącego są podniesione tracąc styk z położoną poniżej powierzchnią, to jest nie mogą one być dalej wykorzystywane do dalszego odwracania pojazdu.
Zamiast tego, należy koniecznie co najmniej jedną jednostkę 7 i 22 z kołami do jazdy po torach wyposażyć w środek napędowy, który jest używany do dalszego odwracania naczepy podczas doprowadzania przednich drogowych kół jezdnych 2 do pozycji pokazanej na fragmencie d) fig. 3.
Przednia jednoosiowa jednostka 5 z kołami do jazdy po torach będzie wtedy znajdowała się w położeniu równoległym nad torem. Koła 4 do jazdy po szynach są doprowadzone do styku z torem, a pojazd ciągnący jest uniesiony do pozycji podwyższonej pokazanej na fig. 2, to jest cała naczepa jest sprzężona z torem przy użyciu wszystkich trzech jednostek 5, 7, 22 z kołami do jazdy po szynach. Przyczepa może być wówczas prowadzona na torze kolejowym.
Wprowadzanie naczepy na tor kolejowy wymaga poziomego skrzyżowania, które jest wyrównane z poziomem górnego brzegu toru.
Jest zrozumiałym, że jednostka 22 z kołami do jazdy po torach przyczepy nie potrzebuje być wyposażona w środek napędowy.
W przypadku braku takiego środka napędowego do momentu, aż „pośrednia jednostka, to jest tylna jednostka 7 z kołami do jazdy po szynach pojazdu ciągnącego osiągnie styk z szynami wykorzystywana jest siła napędowa na drogowych kołach jezdnych pojazdu ciągnącego. Ta jednostka 7 z kołami do jazdy po szynach musi zawierać środek napędowy nadający się do zapewniania ciągłego wprowadzania naczepy na tor.
Gdy (tylna) jednostka 22 z kołami do jazdy po szynach przyczepy 20b jest wyposażona w środek napędowy, wymieniony środek jest używany podczas jednoczesnego sterowania naczepą przednimi drogowymi kołami jezdnymi 2 pojazdu ciągnącego 20a, aż do momentu, gdy „pośrednia jednostka 7 może być przyłożona do toru kolejowego. Jednostka 7 może być potem używana jako „wózek jezdny podczas przebiegających dalej etapów, podczas których jednostka 22 z kołami do jazdy po szynach kontynuuje operację ciągnięcia.
Gdy cała naczepa 20 jest już umieszczona na szynach toru kolejowego, przyczepa jest wówczas napędzana za pomocą tylnej jednostki 22 z kołami do jazdy po szynach.
Alternatywnie, obie jednostki 7 i 22 z kołami do jazdy po szynach mogą być wyposażone w silnik napędowy.
PL 210 010 B1
Według dalszej alternatywy mogą być napędzane wszystkie jednostki 5, 7 i 22 z kołami do jazdy po szynach.
Procedura przeprowadzana w celu przemieszczenia pojazdu z toru kolejowego i przekształcenia go dla trybu jazdy po drodze jest wykonywana w odwrotnej kolejności niż opisano powyżej, to jest zgodnie z kolejnością zdarzeń przedstawionych na fragmentach d), c), b) i a) fig. 3, w takiej kolejności, przy której przednie koła 2 pojazdu ciągnącego są używane do odchylania pod kątem pojazdu ciągnącego od toru kolejowego, podczas, jednocześnie, popychania do przodu jednej z tylnych jednostek z kołami do jazdy po szynach. „Pośrednia jednostka 7 może być podniesiona w pozycji według fragmentu c) fig. 3, przez co umożliwiane jest wykorzystywanie tylnych kół 3 pojazdu ciągnącego do napędzania.
W położeniu 3a), tylna jednostka 22 z kołami do jazdy po szynach jest ostatecznie podniesiona, po czym pojazd jest gotowy do jazdy drogowej.
W podobny sposób mogą być wyposażane w celu przekształcania dla ruchu po torach kolejowych inne pojazdy, które zawierają obrotowe względem siebie części.

Claims (5)

1. Pojazd, zwłaszcza naczepa, do jazdy zarówno na drodze, jak i na torze kolejowym, przy czym wymieniony pojazd zawiera pojazd ciągnący, mający podwozie kołowe i przednią oś z kierowanymi kołami oraz tylną oś kół, które obie mają drogowe koła jezdne, i przednią oraz tylną jednostkę z kołami do jazdy po szynach usytuowane odpowiednio przed przednimi kołami jezdnymi i za tylnymi kołami jezdnymi, gdzie co najmniej jedna z wymienionych jednostek może być obracana wokół pionowego wału i każda z tych jednostek ma co najmniej jedną oś, na której umieszczone są koła do jazdy po szynach, i ma możliwość poruszania się w kierunku pionowym dla doprowadzenia kół do jazdy po szynach do sprzężenia z torem kolejowym, znamienny tym, że przyczepa (20b) zaopatrzona co najmniej w tylne drogowe koła jezdne (21) jest połączona przegubowo z pojazdem ciągnącym (20a) poprzez pionową oś (25) przegubu usytuowaną przed tylną jednostką (7) z kołami do jazdy po szynach pojazdu ciągnącego (20a), i że przyczepa (20b) zawiera za tylnymi drogowymi kołami jezdnymi (21) mającą możliwość poruszania się w kierunku pionowym trzecią jednostkę (22) z kołami do jazdy po szynach, która może obracać się wokół pionowej osi (8) i która zawiera co najmniej jedną oś (23a), na której znajdują się koła (23) do jazdy po szynach.
2. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna z dwóch tylnych jednostek (7, 22) z kołami do jazdy po szynach składa się z wózka nośnego, który ma dwie osie (6a, 23a) z kołami do jazdy po szynach.
3. Pojazd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że co najmniej jedna z dwóch tylnych jednostek (7, 22) z kołami do jazdy po szynach ma silnik napędowy do napędzania co najmniej jednej osi z kołami do jazdy po szynach.
4. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna jednostka (5, 22) z kołami do jazdy po szynach, korzystnie jednoosiowa jednostka z kołami do jazdy po szynach, zawiera na zewnątrz przegubowy element podporowy mający oś z umieszczonym na niej kołem do jazdy po szynach do sprzęgania z szyną, podczas wprowadzania pojazdu na tor kolejowy.
5. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że wszystkie jednostki (5, 7, 22) z kołami do jazdy po szynach są zaopatrzone w środki napędowe.
PL372102A 2002-05-24 2003-05-22 Pojazd, zwłaszcza naczepa PL210010B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0201554A SE520032C2 (sv) 2002-05-24 2002-05-24 Fordon för körning på såväl väg som järnvägsspår
PCT/SE2003/000831 WO2003099593A1 (en) 2002-05-24 2003-05-22 A vehicle that can be driven on both roads and railroad tracks

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372102A1 PL372102A1 (pl) 2005-07-11
PL210010B1 true PL210010B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=20287947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372102A PL210010B1 (pl) 2002-05-24 2003-05-22 Pojazd, zwłaszcza naczepa

Country Status (12)

Country Link
US (1) US20050166787A1 (pl)
EP (1) EP1507671B1 (pl)
JP (1) JP2005526659A (pl)
CN (1) CN1668485A (pl)
AT (1) ATE345219T1 (pl)
AU (1) AU2003234963A1 (pl)
CA (1) CA2486170A1 (pl)
DE (1) DE60309697T2 (pl)
NO (1) NO20045599L (pl)
PL (1) PL210010B1 (pl)
SE (1) SE520032C2 (pl)
WO (1) WO2003099593A1 (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4667166B2 (ja) * 2005-08-19 2011-04-06 株式会社アイチコーポレーション 軌陸作業車
CN101143550B (zh) * 2006-09-13 2010-05-12 刘全文 一种新型交通工具
AP2558A (en) * 2006-12-20 2013-01-18 Railrunner Na Inc Bimodal container chassis
US9321591B2 (en) 2009-04-10 2016-04-26 Symbotic, LLC Autonomous transports for storage and retrieval systems
TWI615337B (zh) 2009-04-10 2018-02-21 辛波提克有限責任公司 自動化貨箱儲存系統及處理被建構成托板化負荷以在儲存設施往返運送的貨箱之方法
CN101905636B (zh) * 2009-06-05 2012-06-06 海洋王照明科技股份有限公司 单轨轮行车架及铁路照明灯具
US10822168B2 (en) 2010-12-15 2020-11-03 Symbotic Llc Warehousing scalable storage structure
US9499338B2 (en) 2010-12-15 2016-11-22 Symbotic, LLC Automated bot transfer arm drive system
US9187244B2 (en) 2010-12-15 2015-11-17 Symbotic, LLC BOT payload alignment and sensing
US9561905B2 (en) 2010-12-15 2017-02-07 Symbotic, LLC Autonomous transport vehicle
US8965619B2 (en) 2010-12-15 2015-02-24 Symbotic, LLC Bot having high speed stability
US8696010B2 (en) 2010-12-15 2014-04-15 Symbotic, LLC Suspension system for autonomous transports
US11078017B2 (en) 2010-12-15 2021-08-03 Symbotic Llc Automated bot with transfer arm
WO2014033750A1 (en) * 2012-08-30 2014-03-06 Muthusamy Venkatachalam Thoorun Rail cum road vehicle (rcrv) and economy rail track-cum-corrugated concrete track to engage with corrugated tread rubber wheels on all roadways
CN102935791B (zh) * 2012-11-30 2014-09-24 南车四方车辆有限公司 集成控制式铁路公路两用车
CN103979028A (zh) * 2013-03-27 2014-08-13 黄远杰 小汽车公交化运输系统
CN105705441B (zh) 2013-09-13 2018-04-10 西姆伯蒂克有限责任公司 自主运输车、存储和取回系统及在该系统内传递拣选面的方法
CN104960536B (zh) * 2015-06-02 2017-06-30 广州电力机车有限公司 一种具有低地板和高地板的车架
CN105035211A (zh) * 2015-09-06 2015-11-11 滁州市洪武报废汽车回收拆解利用有限公司 一种可变轨输送报废汽车拆解用小车
PL233144B1 (pl) 2015-12-14 2019-09-30 Alumast Spolka Akcyjna Pojazd serwisowy
US10696113B2 (en) 2017-09-07 2020-06-30 Custom Truck & Equipment LLC Railcar-mover vehicle
CN110758032B (zh) * 2019-12-04 2023-04-11 中车眉山车辆有限公司 一种公铁两用运输车组及其编组方法
CN112498403A (zh) * 2020-12-15 2021-03-16 徐工集团工程机械有限公司 一种单轮轴可转向的动力转向架
CN113942350B (zh) * 2021-10-09 2023-08-15 中国重汽集团青岛重工有限公司 一种公铁两用车铁路桥结构

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3263628A (en) * 1964-04-01 1966-08-02 Grove Mfg Company Bogie suspension for convertible railway-highway vehicle
US3344747A (en) * 1965-09-20 1967-10-03 Kalamazoo Mfg Company Adjustable mounting and support for the flanged wheels of a convertible rail-highwayvehicle
US3762337A (en) * 1971-07-19 1973-10-02 Westinghouse Air Brake Co Railed vehicle-carrier system
FR2240628A1 (pl) * 1973-08-07 1975-03-07 Nicolas & Fils Jean
SE402243B (sv) * 1975-06-11 1978-06-26 Storm Anders Georg Fordon for korning pa savel veg- som jernvegsspar
AT353305B (de) * 1976-09-10 1979-11-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Strassen- und gleisfahrbare stopfmaschine
US4202277A (en) * 1977-06-27 1980-05-13 Bi-Modal Corporation Convertible rail-highway semi-trailer
US4179997A (en) * 1977-12-23 1979-12-25 Intermodal Concepts, Inc. Rail-highway intermodal freight carrier transport system
US4316418A (en) * 1980-05-01 1982-02-23 Bi-Modal Corporation Convertible rail highway semi-trailer air controlled suspension shifting system
US4838744A (en) * 1988-04-13 1989-06-13 Trailer P. H. Corporation Intermodal system for transporting a semi-trailer on two railway vehicles
US4917020A (en) * 1988-09-14 1990-04-17 The Chamberlain Group, Inc. Transition vehicle for use with convertible rail-highway trailers
JP4377515B2 (ja) * 2000-03-24 2009-12-02 株式会社レンタルのニッケン 軌道走行車の駆動機構
US7201106B2 (en) * 2002-03-18 2007-04-10 Whiston Joseph L Hydrostatic hi-rail system

Also Published As

Publication number Publication date
US20050166787A1 (en) 2005-08-04
ATE345219T1 (de) 2006-12-15
CN1668485A (zh) 2005-09-14
DE60309697D1 (de) 2006-12-28
NO20045599L (no) 2004-12-22
PL372102A1 (pl) 2005-07-11
AU2003234963A1 (en) 2003-12-12
DE60309697T2 (de) 2007-09-20
WO2003099593A1 (en) 2003-12-04
SE0201554L (sv) 2003-05-13
CA2486170A1 (en) 2003-12-04
EP1507671B1 (en) 2006-11-15
EP1507671A1 (en) 2005-02-23
SE520032C2 (sv) 2003-05-13
JP2005526659A (ja) 2005-09-08
SE0201554D0 (sv) 2002-05-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210010B1 (pl) Pojazd, zwłaszcza naczepa
CA2232661C (en) Road and rail vehicle using rail wheel drive and apparatus
US4537137A (en) Combination railcar moving vehicle and trailer spotter
US20040250724A1 (en) Multipurpose vehicle for various types of travel ways
US4167142A (en) Convertible railway car shifting locomotive
CA2310060C (en) Apparatus to facilitate rail transit by motor vehicles
US4076134A (en) Wheeled ramp loading and unloading apparatus
CA1318551C (en) Motorized unit for driving a train on rails
EP0642428B1 (en) Convertible railway-roadway vehicle and method of use
US4311244A (en) Automatic coupler to connect convertible rail-highway vehicles end to end
US2058955A (en) Appliance for the transport of railway cars on streets
JPS6026882B2 (ja) 路面兼軌道走行可能な軌道整正機械
EP1539513B1 (en) A vehicle adapted for different driving modes, and a method of driving such vehicles
AU698808B2 (en) Road and rail using rail wheel drive apparatus
JP3741623B2 (ja) 軌道走行用アタッチメントを装着した作業車両
EP1757508B1 (en) Railway wagon for the transportation of bulk loads, especially road vehicles
FR2717435A1 (fr) Procédé et système de chargement et déchargement de wagons pour le transport de véhicules routiers et wagons adaptés.
US2267338A (en) Truck car
EP0728077B1 (en) A method of transferring a vehicle for operation on both road and railroad track from road to railroad operation
CZ299019B6 (cs) Vozidlo
US4383698A (en) Steerable trailer
RU2136525C1 (ru) Бимодальная транспортная система
CA1332888C (en) Rail bogies
US20050126424A1 (en) Hi-rail vehicle
RU97104048A (ru) Система сцепления тележки для преобразуемого железнодорожно-шоссейного транспортного средства