PL209871B1 - Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego i sposób podbijania podkładów toru kolejowego - Google Patents

Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego i sposób podbijania podkładów toru kolejowego

Info

Publication number
PL209871B1
PL209871B1 PL362364A PL36236403A PL209871B1 PL 209871 B1 PL209871 B1 PL 209871B1 PL 362364 A PL362364 A PL 362364A PL 36236403 A PL36236403 A PL 36236403A PL 209871 B1 PL209871 B1 PL 209871B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tamping
sleepers
pickaxes
rail
machine
Prior art date
Application number
PL362364A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362364A1 (pl
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL362364A1 publication Critical patent/PL362364A1/pl
Publication of PL209871B1 publication Critical patent/PL209871B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego, posiadająca ramę maszyny przemieszczającą się na podwoziach szynowych, zaopatrzona w umieszczone naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym maszyny, wyposażone w napędy wibracyjne, jednostki podbijające, które składają się z par oskardów do podbijania umieszczonych jedna za drugą w kierunku podłużnym maszyny, które posiadają po dwa oskardy do podbijania dosuwane za pomocą napędu dosuwu oraz sposób podbijania podkładów toru kolejowego.
Dzięki amerykańskiemu opisowi patentowemu nr US 5 706 734 znany jest tego rodzaju agregat do podbijania toru, który nadaje się do podbijania umieszczonych jeden za drugim trzech lub pięciu podkładów. W tym celu po każdej stronie szyny jest pozycjonowanych pięć par oskardów do podbijania, do których są dołączone trzy napędy wibracyjne. Zwarty sposób ustawienia w rzędzie par oskardów do podbijania może jednak powodować problemy związane ze swobodnym przestawianiem pionowym par oskardów do podbijania lub dosuwem oskarda do podbijania. W części są one dosuwane w dwóch wzajemnie przeciwnych kierunkach.
Dzięki niemieckiemu opisowi patentowemu nr DE 15 34 022 znane jest także umieszczenie jednej za drugą dwóch par oskardów do podbijania trzech podkładów.
Celem wynalazku jest opracowanie maszyny wspomnianego na wstępie rodzaju, za pomocą której, w sposób uproszczony z punktu widzenia konstrukcji, są optymalnie podbijane łącznie cztery podkłady.
Cel ten został zrealizowany zgodnie z wynalazkiem za pomocą maszyny wspomnianego na wstępie rodzaju, w której każda jednostka podbijająca posiada cztery pary oskardów do podbijania, do jednoczesnego podbijania czterech następujących po sobie podkładów, które to cztery pary oskardów jednostki podbijającej są umieszczone, w kierunku podłużnym maszyny, naprzemiennie w mniejszym odstępie względem środka maszyny, w celu podbijania podłoży podkładów położonych od strony wewnętrznej szyny i w większym odstępie względem środka maszyny, w celu podbijania podłoży podkładów położonych od strony zewnętrznej szyny.
Korzystnie, każdy napęd dosuwu jest dwukierunkowy, dla wykonywania pierwszego ruchu dosuwowego, prowadzonego od napędu wibracyjnego i dla przeciwnie skierowanego, drugiego ruchu dosuwowego, prowadzonego do napędu wibracyjnego.
Za pomocą takiego rozwiązania konstrukcyjnego możliwe jest uniknięcie w korzystny sposób zwartego i tym samym, z powodu ograniczeń ruchowych dotyczących dosuwania i opuszczania, problematycznego ustawienia w rzędzie par oskardów. Jednakże, pomimo tego rozmieszczenia z luzem, można uzyskać odpowiednie podbijanie, o ile w przypadku czterech kolejnych podkładów każdej szyny jest podbijane całkowicie co najmniej jedno podłoże podkładu.
W zakresie sposobu, zadanie wynalazku został o rozwią zane przez to, ż e w sposobie jednoczesnego podbijania czterech podkładów w wyniku zagłębiania w tłuczniu toru kolejowego oskardów do podbijania tworzących dosuwaną za pomocą napędu dosuwu parę oskardów, przy czym dwa sąsiednie podkłady tworzą przerwę między podkładami, zgodnie z wynalazkiem, na jedną szynę - patrząc w kierunku podłużnym maszyny - naprzemiennie nad, sąsiadującymi ze stroną wewnętrzną szyny lub ze stroną zewnętrzną szyny, podłożami podkładów oraz wokół każdej przerwy między podkładami centruje się, wzajemnie przesunięte, cztery pary oskardów, przy czym tylny oskard umieszczonej w stosunku do kierunku roboczego z przodu pary oskardów i przedni oskard nastę pnej pary oskardów umieszcza się w celu zagłębiania w tej samej przerwie między podkładami, oraz w pierwszym procesie podbijania oskardy każdej pary oskardów dosuwa się do siebie w pierwszym kierunku podbijania w celu podbijania znajdują cego się mię dzy nimi podkł adu, a w drugim procesie podbijania oskardy przemieszcza się od siebie w drugim kierunku podbijania, przeciwnym do pierwszego kierunku podbijania.
Sposób opisanego rodzaju, zgodnie z dalszą postacią wynalazku charakteryzuje się tym, że na jedną szynę - patrząc w kierunku podłużnym maszyny - naprzemiennie nad, sąsiadującymi ze stroną wewnętrzną szyny lub ze stroną zewnętrzną szyny, podłożami podkładów oraz wokół każdej przerwy między podkładami centruje się, wzajemnie przesunięte, pierwszy i drugi zespół czterech par oskardów, przy czym tylny oskard, umieszczonej w stosunku do kierunku roboczego z przodu, pary oskardów i przedni oskard następnej pary oskardów umieszcza się w celu zagłębiania w tej samej przerwie między podkładami, oraz, w pierwszym procesie podbijania podbija się za pomocą pierwszego zespołu par oskardów, naprzemiennie, podłoże podkładu położone od strony wewnętrznej szyny i od strony
PL 209 871 B1 zewnętrznej szyny, w kierunku podłużnym maszyny, a w następującym potem, drugim procesie podbijania pozostałe podłoża podkładów podbija się za pomocą drugiego zespołu par oskardów.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowy widok z boku maszyny do podbijania toru kolejowego, fig. 2 i fig. 3 przedstawiają widok z góry toru kolejowego z przedstawionymi schematycznie agregatami do podbijania, przy czym na fig. 2 jest przedstawiony pierwszy a na fig. 3 drugi proces podbijania i fig. 4 przedstawia drugi schematyczny widok z góry na tor kolejowy.
Widoczna na fig. 1 maszyna 1 do podbijania zbudowanego z podkładów 2 i szyn 3 toru kolejowego 4 posiada ramę maszyny 5 z umieszczonymi na końcu podwoziami szynowymi 6. Między nimi ustawiona jest rama agregatu 7, która na jednym końcu 8 na ramie maszyny 5 jest zamocowana przegubowo przesuwnie w kierunku podłużnym i za pomocą podwozia 9 opiera się na drugim końcu na torze 4. Agregat do podnoszenia toru 10 służy w połączeniu z układem odniesienia 11 do korekty położenia toru. Podczas gdy w zastosowaniu roboczym rama maszyny 5 jedzie dalej w sposób ciągły w kierunku roboczym 12, rama agregatu 7 podczas procesu podbijania jest zatrzymana i następnie, w celu zapewnienia następnego procesu podbijania, szybko przesuwana do przodu względem ramy maszyny 5 do następnego obszaru podbijania.
Na ramie agregatu 7, w kierunku poprzecznym do maszyny, są umieszczone zamocowane w odstępie od siebie dwie jednostki podbijające 13 (patrz fig. 2 lub fig. 3), które składają się z czterech par oskardów 14, 15, 16, 17. Każda para oskardów 14-17 składa się z dwóch oskardów 19 dosuwanych za pomocą napędów dosuwu 18, które są wprawiane w drgania za pomocą wspólnego napędu wibracyjnego 20. Każdy oskard 19 jest przewidziany do zagłębiania się w przerwie między podkładami 26 utworzonej przez dwa sąsiednie podkłady 2.
Jak to jest widoczne na fig. 2 i fig. 3 cztery pary oskardów 14-17 jednostki podbijającej 13 są pozycjonowane naprzemiennie w kierunku podłużnym maszyny, względem środka maszyny, w mniejszym odstępie x i w większym odstępie y. Dzięki temu, za pomocą par oskardów 15, 17 położonych bliżej środka maszyny 21 mogą być podbijane podłoża podkładów 23 sąsiadujące z wewnętrzną stroną szyny 22, podczas gdy pozostałe pary oskardów 14, 16 są przewidziane do podbijania podłoży podkładów 25 sąsiadujących ze stroną zewnętrzną szyny 24. Napędy dosuwu 1 są wykonane dla zapewnienia pierwszego ruchu dosuwowego (patrz kierunek podbijania 27 na fig. 2) prowadzonego od każdorazowego napędu wibracyjnego 20) i przeciwnego do niego drugiego ruchu dosuwowego (patrz kierunek podbijania 28 na fig. 3) prowadzonego do napędu wibracyjnego 20.
Cykl podbijania umożliwiający jednoczesne podbijanie czterech podkładów składa się z dwóch procesów podbijania i przeprowadza się go w następujący sposób.
W pierwszym procesie podbijania (patrz fig. 2) obydwa oskardy 19 każdej pary oskardów 14-17 są poruszane do siebie, zgodnie z kierunkiem podbijania 27, tak, że jest podbijany znajdujący się między nimi podkład 2. Bezpośrednio potem następuje drugi proces podbijania (patrz fig. 3), w którym ruch dosuwowy od napędów dosuwu 18 odbywa się w przeciwnym kierunku i dzięki temu zagłębione w tłuczniu oskardy 19 każdej pary oskardów 14-17 są poruszane od siebie, zgodnie z kierunkiem podbijania 28. W ten sposób jest zagęszczane podłoże 23 lub 25 podkładów znajdujących się między dwiema parami oskardów 14 do 17. Przednie lub tylne oskardy 19 zagęszczają przy tym tylko połowę każdorazowego podłoża podkładu 23 lub 25. Druga połowa została już podbita w poprzednim cyklu podbijania lub jest zagęszczana w następnym cyklu podbijania po przemieszczeniu do przodu ramy agregatu 13 o poczwórny odstęp podkładów (A).
Jak to jest widoczne na fig. 4, w pierwszym procesie podbijania łącznie, na stronę szyny, zagęszczane są całkowicie cztery podłoża podkładów 23, 25 (patrz linie poziome). W następującym potem, drugim procesie podbijania dzięki przeciwnemu kierunkowi dosuwania, dwa podłoża podkładu 23, 25 podbijane są całkowicie i cztery podłoża podkładu 23, 25 każde w połowie (patrz pionowe, grube linie). Linie kreskowe pokazują owe podbite w połowie lub w pełni podłoże podkładu 23, 25, które zostało zagęszczone już w poprzednim cyklu podbijania.
W przedstawionym przykładzie każda dźwignia do podbijania 29 połączona z napędem dosuwu 18 jest zaopatrzona w jeden tylko oskard 19. Jednakże, zależnie od życzenia, w sposób znany dzięki amerykańskiemu opisowi patentowemu nr US 4 476 786, na dźwigni do podbijania 29 mogą być również zamocowane dwa oskardy 19. Według wynalazku byłoby także możliwe przeprowadzenie pierwszego procesu podbijania za pomocą pierwszej jednostki podbijającej oraz położonej naprzeciw w kierunku poprzecznym drugiej jednostki podbijającej i drugiego procesu podbijania za pomocą następnej trzeciej i czwartej jednostki podbijającej.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego posiadająca ramę maszyny przemieszczającą się na podwoziach szynowych, zaopatrzona w umieszczone naprzeciw siebie w kierunku poprzecznym maszyny, wyposażone w napędy wibracyjne, jednostki podbijające, które składają się z par oskardów do podbijania umieszczonych jedna za drugą w kierunku podł u ż nym maszyny, które posiadają po dwa oskardy do podbijania dosuwane za pomocą napędu dosuwu, znamienna tym, że każda jednostka podbijająca (13) posiada cztery pary oskardów (14-17), do jednoczesnego podbijania czterech następujących po sobie podkładów (2), które to cztery pary oskardów (14-17) jednostki podbijającej (13) są umieszczone, w kierunku podłużnym maszyny, naprzemiennie w mniejszym odstępie (X) względem środka maszyny (21) w celu podbijania podłoży podkładów (23) położonych od strony wewnętrznej szyny i w większym odstępie (y) względem środka maszyny (21), w celu podbijania podłoży podkładów (25) położonych od strony zewnętrznej szyny.
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy napęd dosuwu (18) jest dwukierunkowy, dla wykonywania pierwszego ruchu dosuwowego, prowadzonego od napędu wibracyjnego (20) i przeciwnie skierowanego, drugiego ruchu dosuwowego, prowadzonego do napędu wibracyjnego (20).
  3. 3. Sposób jednoczesnego podbijania czterech podkładów w wyniku zagłębiania w tłuczniu toru kolejowego oskardów do podbijania tworzących dosuwaną za pomocą napędu dosuwu parę oskardów do podbijania, przy czym dwa sąsiednie podkłady tworzą przerwę między podkładami, znamienny tym, że na jedną szynę (3) - patrząc w kierunku podłużnym maszyny - naprzemiennie nad, sąsiadującymi ze stroną wewnętrzną szyny (22) lub ze stroną zewnętrzną szyny (24), podłożami podkładów (23, 25) oraz wokół każdej przerwy między podkładami (26) centruje się, wzajemnie przesunięte, cztery pary oskardów (14-17), przy czym tylny oskard (19) umieszczonej, w stosunku do kierunku roboczego (12), z przodu, pary oskardów (14-17) i przedni oskard (19) następnej pary oskardów (14-17) umieszcza się w celu zagłębiania w tej samej przerwie między podkładami (26), oraz, że w pierwszym procesie podbijania oskardy (19) każdej pary oskardów (14-17) dosuwa się do siebie w pierwszym kierunku podbijania (27) w celu podbijania znajdującego się między nimi podkładu (2), a w drugim procesie podbijania oskardy (19) przemieszcza się od siebie w drugim kierunku podbijania (28), przeciwnym do pierwszego kierunku podbijania (27).
  4. 4. Sposób jednoczesnego podbijania czterech podkładów w wyniku zagłębiania w tłuczniu toru kolejowego oskardów do podbijania tworzących dosuwaną za pomocą napędu dosuwu parę oskardów do podbijania, przy czym dwa sąsiednie podkłady tworzą przerwę między podkładami, znamienny tym, że na jedną szynę (3) - patrząc w kierunku podłużnym maszyny - naprzemiennie nad, sąsiadującymi ze stroną wewnętrzną szyny (22) lub ze stroną zewnętrzną szyny (24), podłożami podkładów (23, 25) oraz wokół każdej przerwy między podkładami (26) centruje się, wzajemnie przesunięte, pierwszy i drugi zespół czterech par oskardów (14-17), przy czym tylny oskard (19) umieszczonej, w stosunku do kierunku roboczego (12), z przodu, pary oskardów (14-17) i przedni oskard (19) następnej pary oskardów do podbijania (14-17) umieszcza się w celu zagłębiania w tej samej przerwie między podkładami (26), oraz, że w pierwszym procesie podbijania podbija się za pomocą pierwszego zespołu par oskardów (14-17), naprzemiennie, podłoże podkładu (23, 25) położone od strony wewnętrznej szyny i od strony zewnętrznej szyny, w kierunku podłużnym maszyny, a w następującym potem, drugim procesie podbijania pozostałe podłoża podkładów (23, 25) podbija się za pomocą drugiego zespołu par oskardów (14-17).
PL362364A 2002-09-25 2003-09-23 Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego i sposób podbijania podkładów toru kolejowego PL209871B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0063402U AT5839U3 (de) 2002-09-25 2002-09-25 Maschine und verfahren zum unterstopfen von schwellen eines gleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362364A1 PL362364A1 (pl) 2004-04-05
PL209871B1 true PL209871B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=3495769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362364A PL209871B1 (pl) 2002-09-25 2003-09-23 Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego i sposób podbijania podkładów toru kolejowego

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6865991B2 (pl)
EP (1) EP1403433B1 (pl)
JP (1) JP4108582B2 (pl)
CN (1) CN1232699C (pl)
AT (2) AT5839U3 (pl)
AU (1) AU2003246006B2 (pl)
DE (1) DE50307162D1 (pl)
DK (1) DK1403433T3 (pl)
ES (1) ES2285082T3 (pl)
PL (1) PL209871B1 (pl)
RU (1) RU2249644C1 (pl)
UA (1) UA80806C2 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20080028972A1 (en) * 2006-08-04 2008-02-07 Allan Wayne Fedorchuk Convertible railway maintenance apparatus
DE102008009922B4 (de) * 2008-02-15 2010-04-29 Nordischer Maschinenbau Rud. Baader Gmbh + Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zum Trennen von Oberflächenschichten bei Produkten der Nahrungsmittelindustrie
AT516590B1 (de) * 2014-11-28 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
US11155135B2 (en) 2018-06-06 2021-10-26 Nordco Inc. Traction system for railcar movers

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT290603B (de) * 1965-12-06 1971-06-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur Bearbeitung des Eisenbahnoberbaues
GB1132712A (en) 1965-07-28 1968-11-06 Canada Iron Foundries Ltd Improvements in or relating to railway track tamping apparatus
US4094251A (en) * 1974-01-04 1978-06-13 Frank Plasser Bahnbaummaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Mobile track tamping machine
AT345324B (de) * 1975-02-27 1978-09-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT346890B (de) * 1975-06-24 1978-11-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverdicht- bzw. stopfmaschine
AT370154B (de) 1981-03-09 1983-03-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit voll a-synchronem stopfaggregat
RU2001188C1 (ru) * 1991-06-19 1993-10-15 Центральное конструкторское бюро т желых путевых машин Шпалоподбивочное устройство путевой машины
ATE188755T1 (de) * 1995-03-07 2000-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine, maschineanordnung und verfahren zum unterstopfen eines gleises
CZ286462B6 (en) * 1995-11-22 2000-04-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Track tamping unit
CZ286585B6 (cs) * 1996-01-12 2000-05-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. Podbíječka koleje
DK1070787T3 (da) * 1999-07-23 2004-12-13 Plasser Bahnbaumasch Franz Understopningsaggregat til understopning af sveller i et spor

Also Published As

Publication number Publication date
JP4108582B2 (ja) 2008-06-25
US20040069180A1 (en) 2004-04-15
ATE361394T1 (de) 2007-05-15
JP2004116284A (ja) 2004-04-15
AU2003246006A1 (en) 2004-04-08
DE50307162D1 (de) 2007-06-14
EP1403433A2 (de) 2004-03-31
AT5839U2 (de) 2002-12-27
CN1493742A (zh) 2004-05-05
RU2249644C1 (ru) 2005-04-10
DK1403433T3 (da) 2007-07-02
AT5839U3 (de) 2003-09-25
ES2285082T3 (es) 2007-11-16
AU2003246006B2 (en) 2008-10-30
CN1232699C (zh) 2005-12-21
EP1403433A3 (de) 2004-05-26
US6865991B2 (en) 2005-03-15
PL362364A1 (pl) 2004-04-05
UA80806C2 (en) 2007-11-12
EP1403433B1 (de) 2007-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2078116T3 (es) Maquina bateadora con un grupo de bateado de traviesa doble.
DE59500114D1 (de) Stopfaggregat für Gleisstopfmaschinen zum Unterstopfen zweier unmittelbar benachbarter Schwellen
PL159010B1 (pl) Maszyna jezdna do robót torowych o dzialaniu ciaglym PL PL PL
AU617216B2 (en) A track maintenance machine with a track stabilizer
CA2212837A1 (en) A track maintenance machine for excavating ballast bed material of a track
PL209871B1 (pl) Maszyna do podbijania podkładów toru kolejowego i sposób podbijania podkładów toru kolejowego
JP3805446B2 (ja) 鉄道線路の突き固め機械の突き固めユニット
PL199306B1 (pl) Agregat do podbijania podkładów toru kolejowego
GB1491827A (en) Railway track tamping machine
US2969749A (en) Mobile track tamping machine
ATE346979T1 (de) Verfahren zum herstellen eines gleisaufbaus für schienengebundene fahrzeuge, insbesondere eisenbahnen
RU96122075A (ru) Шпалоподбивочный агрегат
CA2141098C (en) A track tamping machine for tamping and ballasting a track
RU52404U1 (ru) Шпалоподбивочная машина для подбивки шпал рельсового пути
US4913058A (en) Continuous ballast-tamping machine with independent tamping heads for railway lines
IT1284339B1 (it) Macchina semovente per la stabilizzazione, mediante martellinatura e compattazione, di binari posati su massicciata.
KR20090087883A (ko) 트랙 하부의 발라스트를 패킹하기 위한 탬핑 머신
CA2570586C (en) Method for replacing old sleepers of a railway track by new sleepers
RU2245954C1 (ru) Шпалоподбивочный агрегат
SU1748655A3 (ru) Шпалоподбивочна машина
JPH08246404A (ja) 軌框の多数の枕木下の突固め法
ATE363563T1 (de) Verfahren zum gleisstopfen
DE50011669D1 (de) Verfahren zum Unterstopfen von Schwellen mittels einer fahrbaren Gleisstopfmaschine