PL205783B1 - Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu - Google Patents

Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu

Info

Publication number
PL205783B1
PL205783B1 PL355969A PL35596901A PL205783B1 PL 205783 B1 PL205783 B1 PL 205783B1 PL 355969 A PL355969 A PL 355969A PL 35596901 A PL35596901 A PL 35596901A PL 205783 B1 PL205783 B1 PL 205783B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
transfer
conveyor belt
units
transfer units
Prior art date
Application number
PL355969A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355969A1 (pl
Inventor
Lars Thogersen
Original Assignee
Rasn As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8158909&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL205783(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rasn As filed Critical Rasn As
Publication of PL355969A1 publication Critical patent/PL355969A1/pl
Publication of PL205783B1 publication Critical patent/PL205783B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G67/00Loading or unloading vehicles
    • B65G67/02Loading or unloading land vehicles
    • B65G67/04Loading land vehicles
    • B65G67/08Loading land vehicles using endless conveyors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64FGROUND OR AIRCRAFT-CARRIER-DECK INSTALLATIONS SPECIALLY ADAPTED FOR USE IN CONNECTION WITH AIRCRAFT; DESIGNING, MANUFACTURING, ASSEMBLING, CLEANING, MAINTAINING OR REPAIRING AIRCRAFT, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; HANDLING, TRANSPORTING, TESTING OR INSPECTING AIRCRAFT COMPONENTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B64F1/00Ground or aircraft-carrier-deck installations
    • B64F1/32Ground or aircraft-carrier-deck installations for handling freight
    • B64F1/324Luggage loaders specially adapted for loading individual luggage items into or out of the aircraft

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie naziemne do ładowania i rozładowania samolotów, gdzie urządzenie to zawiera odchylany pierwszy przenośnik o regulowanej wysokości i zawierający tor przenoszący, podający i odbierający bagaż, taki jak walizki, paczki i tym podobne transportowane przedmioty, do i z drugiego przenośnika połączonego z pierwszym przenośnikiem i rozciągającego się od niego, gdzie drugi przenośnik jest przystosowany do wsuwania do samolotu przez znajdujący się w nim otwór i do przedziału bagażowego samolotu, i gdzie drugi przenoś nik zawiera tor przenoszący podający i odbierający bagaż do i z miejsca składowania wewnątrz przedziału bagażowego.
Wiadomo, że przy ładowaniu i rozładowaniu małych samolotów, mianowicie takich jak DC 9, MD 80 i Boeing 737 itd., tak zwanych samolotów wąskokadłubowych, praca jest bardzo stresująca dla osób ją wykonujących. Wynika to z faktu, że czas jakim dysponują jest bardzo krótki i że przedział bagażowy jest tak mały, że osoba pracująca musi klęczeć lub siedzieć wewnątrz przedziału bagażowego podczas obsługi bagażu. W związku z tym istnieje stosunkowo duże ryzyko uszkodzeń fizycznych.
Kilka propozycji zostało złożonych dla ułatwienia tej pracy. Zastosowanie jakiegoś rodzaju osprzętu pomocniczego jest zwykle uwarunkowane tym, aby ten osprzęt był usunięty z samolotu po zakończeniu operacji ładowania i rozładowania, ponieważ ciężar osprzętu pomocniczego uniemożliwia pozostawienie go w samolocie. Ponadto, osprzęt pomocniczy musi umożliwiać stosunkowo szybkie wprowadzanie i wyprowadzanie go z samolotu, ze względu na krótki dostępny czas.
WO 98/54073 ujawnia urządzenie dla ręcznego ładowania i rozładowywania samolotów.
To znane urządzenie zawiera przenośnik teleskopowy wprowadzany do przedziału bagażowego i wyposażony na końcu w stół o regulowanej wysokości, przy czym stół ten jest umieszczany wewnątrz przedziału bagażowego tak, że można układać na nim bagaż. Taśma przenosząca jest umieszczona na zewnątrz samolotu, która to taśma przenosząca podaje bagaż do teleskopowej części przenoszącej.
DK-PS Nr 170863 ujawnia przenośnik z wieloma połączonymi zespołami, gdzie każdy zespół na powierzchni górnej zawiera wiele wałków nośnych. Te wałki nośne są z kolei niesione przez poprzeczne wały i są wyposażone w koła na dolnej stronie, te koła umożliwiają zespołowi toczenie się po podstawie. Wiele tych połączonych zespołów jest wciąganych do przedziału bagażowego samolotu z przedziału magazynowego poniżej przenośnika taśmowego umieszczonego na zewnątrz samolotu.
Celem wynalazku jest zrealizowanie urządzenia, które ma stosunkowo prostą konstrukcję i które umożliwia stosunkowo łatwe podawanie i odbieranie bagaży do i z przedziału bagażowego samolotu, zapewniając przy tym łatwy i ciągły ruch wspomnianych bagaży.
Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu z przedziałem bagażowym, które to urządzenie zawiera pierwszy przenośnik, przechylny i o regulowanej wysokości, który jest przystosowany do przenoszenia ładunku pomiędzy obszarem znajdującym się na zewnątrz i poniżej przedziału bagażowego a drugim przenośnikiem, który to drugi przenośnik ma pierwszy koniec i drugi koniec i jest co najmniej częściowo wysuwany z wymienionego urządzenia z położenia poniżej pierwszego przenośnika do wewnątrz przedziału bagażowego, przy czym drugi przenośnik zawiera szereg zespołów przenoszących, z których pierwszy końcowy zespół przenoszący jest umieszczony na wymienionym pierwszym końcu drugiego przenośnika, a każdy zespół przenoszący ma zestaw kół, oraz zespoły przenoszące są wzajemnie połączone za pomocą członów łączących umożliwiających ruch obrotowy na boki względem siebie zespołów przenoszących, według wynalazku charakteryzuje się tym, że każdy z wymienionych zespołów przenoszących określa odpowiedni uruchamiany tor przenoszący, oraz pierwszy końcowy zespół przenoszący zawiera środki do zmiany pochylenia toru przenoszącego pierwszego końcowego zespołu przenoszącego, przy czym ruch obrotowy na boki względem siebie co najmniej dwóch kolejnych zespołów przenoszących umożliwia ruch na boki pierwszego końcowego zespołu przenoszącego, a człony łączące również umożliwiają wzajemny ruch obrotowy zespołów przenoszących wokół zasadniczo poziomej osi.
Korzystnie pierwszy końcowy zespół przenoszący zawiera wspornik posiadający kółka i połączony obrotowo z tylnym końcem ramy klapy, która ma tor przenoszący pierwszego końcowego zespołu przenoszącego.
Korzystnie pierwszy przenośnik zawiera pojedynczą zamkniętą taśmę przenoszącą z górnym torem określającym powierzchnię sprzęgającą ładunek.
Korzystnie długość górnego toru taśmy przenoszącej jest regulowana w odpowiedzi na wysunięcie lub cofnięcie drugiego przenośnika.
PL 205 783 B1
Korzystnie zamknięta taśma przenosząca biegnie pomiędzy przednim członem zwrotnym umieszczanym w pobliżu samolotu a tylnym członem zwrotnym, gdzie pierwszy przenośnik ponadto zawiera pośredni człon zmiany kierunku poruszający się ruchem postępowo-zwrotnym w kierunku przenoszenia i kierujący taśmę przenoszącą od prostoliniowego górnego toru pomiędzy skrajnie tylnym członem zwrotnym i członem zmiany kierunku na tor pośredni, równoległy do górnego toru, ale na poziomie poniżej toru górnego pomiędzy członem zmiany kierunku i przednim członem zwrotnym, przy czym taśma przenosząca pomiędzy przednim członem zwrotnym a skrajnie tylnym członem zwrotnym biegnie poniżej górnego toru i toru pośredniego, a górny tor tworzy co najmniej część toru przenoszącego pierwszego przenośnika, oraz drugi koniec szeregu zespołów przenoszących jest połączony z członem (16) zmiany kierunku pierwszego przenośnika i odpowiednio dostosowany do podążania za jego ruchem postępowo-zwrotnym, zaś zespoły przenoszące poruszają się powyżej toru pośredniego pierwszego przenośnika, gdy są umieszczone na zewnątrz samolotu.
Korzystnie urządzenie zawiera element nośny do podtrzymywania zamkniętej taśmy przenoszącej pierwszego przenośnika podczas jej ruchu górnym torem.
Korzystnie urządzenie zawiera człon mostkowy przystosowany do podparcia przez samolot i podpierający zespoły przenoszące drugiego przenośnika podczas jego wysuwania z urządzenia do przedziału bagażowego.
Korzystnie pierwszy przenośnik zawiera wiele połączonych ze sobą zespołów przenoszących, z których każdy posiada zestaw kół i które są obrotowo połączone ze sobą za pomocą odpowiednich środków sprzęgających.
Korzystnie urządzenie zawiera przedział do umieszczenia drugiego przenośnika.
Korzystnie pierwszy przenośnik jest umieszczony nad przedziałem.
Korzystnie urządzenie posiada środki do przechowywania drugiego przenośnika w stanie, w którym co najmniej dwa kolejne zespoły przenoszące są wzajemnie obrócone wokół zasadniczo poziomej osi.
Korzystnie urządzenie zawiera czołowy człon przenoszący, który jest umocowany zawiasowo do pierwszego końcowego zespołu przenoszącego i który może być ustawiony w pożądanym nachyleniu względem toru przenoszącego pierwszego końcowego zespołu przenoszącego.
Korzystnie każdy zespół przenoszący zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą.
Korzystnie każda zamknięta taśma przenosząca jest napędzana przez wałek napędowy i jeden lub więcej dodatkowych wałków, które są podtrzymywane przez ramę, która z kolei jest podtrzymywana przez człon nośny niosący koła.
Korzystnie szerokość taśmy przenoszącej jest większa niż odległość pomiędzy wymienionymi wałkami.
Korzystnie urządzenie zawiera elementy sterujące, dzięki którym operator znajdujący się wewnątrz samolotu może sterować drugim przenośnikiem.
Korzystnie człon mostkowy zawiera elementy prowadzące do prowadzenia drugiego przenośnika.
Korzystnie pierwszy końcowy zespół przenoszący zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą.
Korzystnie urządzenie zawiera środki napędowe współpracujące z drugim przenośnikiem dla wysuwania drugiego przenośnika z wymienionego urządzenia, na przykład na zasadzie tarcia.
Korzystnie urządzenie jest umieszczone na pojeździe.
Cel ten został osiągnięty przez urządzenie opisane powyżej charakteryzujące się tym, że drugi przenośnik zawiera wiele obrotowo połączonych zespołów przenoszących z ich odpowiednimi uruchamianymi torami przenoszącymi oraz ich odpowiednimi zespołami kół.
W wyniku tego jest stosunkowo łatwo operować wyciąganym drugim przenośnikiem, umożliwiając jednocześnie łatwy i ciągły ruch bagażu, ponieważ indywidualne zespoły przenoszące toczą się po podłodze przedziału bagażowego do i z miejsca składowania wewnątrz przedziału bagażowego i ponieważ zespoły przenoszące są dostosowane do wspomagania ruchu bagaży za pomocą własnych środków napędowych.
Według wynalazku tory przenoszące, odpowiednio, pierwszego i drugiego przenośnika, mogą rozciągać się od końca do końca, a obrotowo połączone zespoły przenoszące mogą co najmniej częściowo tworzyć część torów przenoszących obu zespołów przenoszących, ponieważ przechodzą one bezpośrednio jeden w drugi od pierwszego do drugiego przenośnika, podczas wyciągania i cofania drugiego przenośnika. Wynikowy całkowity tor przenoszący urządzenia jest w przybliżeniu ciągły i płaski.
PL 205 783 B1
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku, pierwszy przenośnik może zawierać ciągłą taśmę przenoszącą, gdzie tor przenoszący tej taśmy przenoszącej ma regulowaną długość w odpowiedzi na wysuwanie lub wciąganie zespołów przenoszących.
Ponadto, urządzenie według wynalazku może zawierać człon mostkowy, za pomocą którego zespoły przenoszące drugiego przenośnika są przenoszone pomiędzy urządzeniem i samolotem. Ten człon mostkowy zapewnia płynne przejście pomiędzy urządzeniem i samolotem.
Według wynalazku jest szczególnie korzystne, gdy ciągła taśma przenosząca pierwszego przenośnika rozciąga się pomiędzy przednim członem obrotowym umieszczanym przy samolocie i tylnym członem obrotowym, gdzie pierwszy przenośnik ponadto zawiera pośredni człon zmiany kierunku poruszający się ruchem postępowo zwrotnym w kierunku przenoszenia i kierujący taśmę przenoszącą od prostoliniowego górnego toru pomiędzy tylnym członem obrotowym i członem zmiany kierunku do toru pośredniego równoległego do górnego toru, ale na poziomie poniżej górnego toru, pomiędzy członem zmiany kierunku i przednim członem obrotowym, przez co taśma przenosząca pomiędzy przednim członem obrotowym i tylnym członem obrotowym rozciąga się poniżej torów górnego i pośredniego, i przez co górny tor tworzy co najmniej część toru przenoszącego pierwszego przenośnika, zaś tylny koniec kilku zespołów przenoszących jest połączony z członem zmiany kierunku pierwszego przenośnika i odpowiednio dostosowany do wykonywania jego ruchu postępowo zwrotnego, przy czym zespoły przenoszące poruszają się powyżej toru pośredniego pierwszego przenośnika, gdy znajdują się na zewnątrz samolotu. W wyniku tego tory przenoszące odpowiednio pierwszego i drugiego przenośnika, mogą w prosty sposób przechodzić zasadniczo nieprzerwanie jeden w drugi, gdy jest jednocześnie zapewniona przestrzeń dla kilku zespołów przenoszących lub ich tylnej części gdy wszystkie zespoły przenoszące lub ich tylna część nie są umieszczone wewnątrz samolotu.
Urządzenie może według wynalazku korzystnie zawierać elementy nośne podtrzymujące zamkniętą taśmę przenoszącą pierwszego przenośnika podczas jej ruchu torem górnym.
Według wynalazku jest szczególnie korzystne, gdy tory przenoszące obu przenośników są utworzone za pomocą zespołów przenoszących na całej ich długości. Ponadto, urządzenie może według wynalazku zawierać przedział do umieszczenia skrajnie tylnych z wielu zespołów przenoszących, te zespoły przenoszące kolejno są dostosowane do wysuwania lub wsuwania do wspomnianego przedziału w zależności od odległości, na którą koniec przedni musi być wprowadzony do samolotu. W ten sposób jest łatwo dostosować liczbę zespołów przenoszących do długości przedziału bagażowego określonego samolotu.
Ponadto, pierwszy przenośnik może zawierać zamkniętą taśmę przenoszącą i być umieszczony powyżej toru zespołów przenoszących w przyległym obszarze członu mostkowego, co pozwala na ograniczenie liczby zespołów przenoszących, a w konsekwencji pojemności związanego przedziału urządzenia.
Przedni zespół przenoszący może według wynalazku zawierać klapę przenoszącą osadzoną obrotowo z tyłu i która może być ustawiona w pożądanym nachyleniu w stosunku do płaszczyzny roboczej pozostałych zespołów przenoszących za pomocą środków napędowych. W wyniku tego operator może umieścić przedni koniec klapy przenoszącej na pożądanym poziomie naprzeciw stosu bagażu obsługiwanych w określonym czasie wewnątrz samolotu.
W zwią zku z tym klapa przenoszą ca moż e wedł ug wynalazku zawierać , na przednim koń cu najdalej od miejsca obrotu, czołowy człon przenoszący, także zamontowany zawiasowo i który za pomocą swoich własnych elementów napędowych może być ustawiony w pożądanym nachyleniu w stosunku do płaszczyzny przemieszczającej klapy przenoszącej. W wyniku tego operator moż e umieścić człon czołowy w płaszczyźnie odpowiedniej dla najkorzystniejszego toru bagażu na i ze stosu.
Według wynalazku każdy zespół przenoszący może zawierać zamkniętą taśmę przenoszącą napędzaną przez wałek napędowy i jeden lub więcej dodatkowych wałków, które wszystkie są niesione przez ramę, a rama z kolei opiera się na członie nośnym niosącym koła. Taki wynikowy zespół przenoszący jest szczególnie prosty.
Klapa przenosząca przedniego zespołu przenoszącego może według wynalazku, być utworzona przez ramę i związaną z nią taśmę przenoszącą i być osadzona obrotowo na członie nośnym niosącym koła, a jej elementami napędowymi może być wiele napędzanych elektrycznie siłowników. W wyniku tego, przedni zespół przenoszący moż e w prosty sposób być wprowadzany i wyprowadzany z wnętrza przedziału bagaż owego, chociaż klapa przenosząca jest ustawiona z pochyleniem w stosunku do podłogi przedziału bagażowego.
PL 205 783 B1
Ponadto, klapa przenosząca może według wynalazku wystawać na pewną odległość poza związany z nią człon nośny patrząc w kierunku przenoszenia drugiego przenośnika podczas ładowania, i według wynalazku klapa przenosząca może na swoim przednim końcu lub czołowym członie przenoszącym być wyposażona w koła, dla podtrzymywania klapy przenoszącej i czołowego członu przenoszącego, gdy są one w położeniu opuszczonym. W wyniku tego, operator może łatwo znaleźć miejsce poniżej klapy przenoszącej na swoje nogi, gdy klapa przenosząca jest umieszczona w położeniu pochylonym. Jednakże, gdy czołowy człon przenoszący jest opuszczony, koła tego czołowego członu przenoszącego zapewniają, że klapa jest podparta i może nią łatwo manipulować razem z pozostałymi zespołami przenoszącymi.
Według wynalazku jest szczególnie korzystne gdy przedni koniec drugiego przenośnika jest wyposażony w elementy sterujące połączone ze wszystkimi elementami napędowymi urządzenia w taki sposób, ż e operator znajdują cy się wewnątrz samolotu moż e sterować tymi elementami uaktywniając elementy sterujące. W wyniku tego operator może skutecznie sterować oboma przenośnikami.
Zespoły przenoszące mogą według wynalazku być połączone za pomocą rozłączalnych elementów łączących, co powoduje, że zespoły przenoszące są łatwo wymienialne i jest możliwe, gdy jest to pożądane, dopasowanie ich liczby do określonych wymagań.
Ponadto, człon mostkowy może według wynalazku zawierać elementy prowadzące dla prowadzenia drugiego przenośnika podczas jego ruchu do i z przedziału bagażowego samolotu. Wynikowy ruch może być wykonywany w stosunkowo łatwy sposób.
Ponadto, co najmniej niektóre elementy łączące zespołów przenoszących mogą według wynalazku być takie, że sąsiednie zespoły przenoszące mogą być przemieszczone względem siebie poprzecznie do kierunku przenoszenia, co sprawia, że są łatwe do dopasowania do wymiarów przedziały bagażowego.
Według wynalazku jest szczególnie korzystne gdy czołowy człon przenoszący przedniego zespołu przenoszącego zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą z jej własnymi elementami napędowymi.
Na koniec, urządzenie może według wynalazku odpowiednio być umieszczone na pojeździe.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schematyczny widok z boku pierwszego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, gdzie dla jasności pominięto pewne elementy, Fig. 2 przedstawia widok z boku pierwszego i drugiego przenośnika z Fig. 1, gdzie drugi przenośnik jest umieszczony w stanie całkowicie wysuniętym, Fig. 3 odpowiada Fig. 1, ale drugi przenośnik jest umieszczony w stanie częściowo wysuniętym, Fig. 4 odpowiada Fig. 2, ale drugi przenośnik jest całkowicie cofnięty w stosunku do pierwszego przenośnika, Fig. 5 przedstawia widok z góry przykładu wykonania z Fig. 4, Fig. 6 przedstawia widok z góry w wię kszej skali przykł adu wykonania z Fig. 5, gdzie dla jasno ś ci pominię to pewne elementy, Fig. 7 przedstawia widok z boku przykładu wykonania z Fig. 6, Fig. 8 do 11 przedstawiają schematyczne widoki z góry różnych operacji urządzenia podczas przemieszczania drugiego przenośnika do przedziału bagażowego samolotu, Fig. 12 przedstawia schematyczny widok urządzenia z członem mostkowym przechodzącym przez otwór do przedziału bagażowego samolotu, gdzie dla jasności pominięto części przenoszące, Fig. 13 i 14 przedstawiają odpowiednio widok z góry i z boku, różnych operacji przedniego końca drugiego przenośnika, Fig. 15 przedstawia schematyczny widok perspektywiczny zespołu przenoszącego, tworzącego część drugiego przenośnika, gdzie dla jasności części zostały pokazane oddzielnie, Fig. 16 i 17 przedstawiają schematyczne widoki przedniego końca drugiego przenośnika, odpowiednio podczas ładowania i rozładowywania, Fig. 18 i 19 przedstawiają schematyczne widoki drugiego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, gdzie oba przenośniki, pierwszy i drugi, są utworzone przez spójny rząd zespołów przenoszących, pokazanych, odpowiednio w stanie wysuniętym i wciągniętym, Fig. 20 przedstawia urządzenie według wynalazku z odchylanym członem mostkowym, Fig. 21 przedstawia widok perspektywiczny drugiego przykładu wykonania zespołu przenoszącego tworzącego część drugiego przenośnika, gdzie dla jasności indywidualne części zostały rozdzielone, Fig. 22 przedstawia widok perspektywiczny drugiego przykładu wykonania przedniego zespołu przenoszącego drugiego przenośnika, Fig. 23 przedstawia widok perspektywiczny drugiego przykładu wykonania członu mostkowego, i Fig. 24 przedstawia trzeci przykład wykonania urządzenia według wynalazku, gdzie pierwszy przenośnik jest utworzony przez zamkniętą taśmę przenoszącą umieszczoną powyżej rzędu zespołów przenoszących pierwszego przenośnika wewnątrz toru zespołów przenoszących od przedziału magazynowego do członu mostkowego.
Urządzenie z Fig. 1 zawiera pojazd 1 wyposażony w kabinę 2 i platformę 3. Kabina 2 ma szerokość odpowiadającą w przybliżeniu połowie szerokości platformy 3. Obok kabiny 2, pojazd 1 jest wy6
PL 205 783 B1 posażony w pochylnię 4, o konstrukcji uchylnej, nie opisanej bardziej szczegółowo. Ta pochylnia 4 może być umieszczona z odpowiednim nachyleniem w stosunku do platformy 3 pojazdu 1 za pomocą siłownika 5. Pochylnia 4 biegnie zasadniczo przez całą długość pojazdu 1, a przedni koniec 6 pochylni znajduje się w obszarze czoła kabiny 2.
Pochylnia 4 niesie pierwszy przenośnik 7 i drugi przenośnik 8. Pierwszy przenośnik 7 zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą 9 pokazaną szczegółowo na Fig. 1 do 4, gdzie dla jasności pominięto części z czterech stron pochylni. Na tylnym końcu pochylni 4, zamknięta taśma przenosząca 9 przechodzi z dolnego toru 10 na górny tor 11 lub na odwrót przez tylny człon zwrotny 12, który jest wyposażony w wiele wałków 13, 14 i 15. Na swoim przednim końcu, górny tor 11 kończy się na członie zmiany kierunku 16, porównaj także Fig. 6 i 7. Człon zmiany kierunku 16 zawiera dwa połączone ze sobą wałki 17 i 18 zmieniające kierunek taśmy przenoszącej 9 na pośredni tor 19 kontynuujący ruch do przodu do czoła 6 pochylni, równolegle do górnego toru 11, ale na poziomie poniżej niego. Ten tor pośredni 19 kończy się na przednim członie zwrotnym 20 zawierającym jeden wałek 21. Taśmę przenosząca 9 wraca na dolny tor 10 na tym ostatnim pojedynczym wałku 21, przy czym dolny tor 10 biegnie równolegle do górnego toru 11 i toru pośredniego 19.
Jak pokazano zwłaszcza na Fig. 6 i 7, człon zmiany kierunku 16 jest za pomocą wspornika 22 w kształcie U połączony z tylnym końcem drugiego przenośnika, patrząc w kierunku wzdłużnym pojazdu 1. Ponieważ wspornik 22 jednocześnie sprzęga się z odpowiednimi prowadnicami, nie pokazanymi szczegółowo, wzdłuż boków 23 i 24 pochylni 4, porównaj Fig. 6, ruch postępowo zwrotny drugiego przenośnika 8 w stosunku do kierunku wzdłużnego pojazdu 1 wymusza to, że człon zmiany kierunku 16 wykonuje taki sam ruch w taki sposób, że górny tor przenoszący 11 pierwszego przenośnika 7 zwiększa lub zmniejsza długość w reakcji na położenie tylnego końca drugiego przenośnika 8. W torze pośrednim 19, taśma przenosząca 9 jest podpierana przez płytę nośną 25, porównaj Fig. 7, poprzez odpowiednie elementy (nie pokazane) dla zmniejszenia tarcia.
W górnym torze 11, taśma przenosząca 9 jest podtrzymywana przez element nośny 26 zawierający dużą liczbę połączonych ze sobą płytek 27, te płytki są zawiasowo połączone ze sobą wzdłuż wzdłużnego boku położonego najdalej od taśmy przenoszącej 9. Na jednym końcu, ten element nośny 26 jest połączony z członem zmiany kierunku 16 w taki sposób, że wykonuje taki sam ruch jak człon zmiany kierunku 16. Ponadto, element nośny jest przystosowany do przejścia z położenia bezpośrednio przyległego do dolnego toru 10 do położenia poniżej górnego toru 11, przez tylny koniec przyległy do członu zwrotnego 12 płyty nośnej 25 w taki sposób, że liczba płytek w stanie podpartym poniżej górnego toru 11 odpowiada zasadniczo całej długości górnego toru 11. Jeżeli jest to konieczne ruch z jednej strony na stronę przeciwną płytki nośnej może być ułatwiony za pomocą prowadnic nie pokazanych szczegółowo. Ponadto, koniec elementu nośnego 26 najdalszy od członu zmiany kierunku 16 może także być połączony z członem zmiany kierunku przez konwencjonalne, znane elementy, w taki sposób, że ten koniec jest poddany sile ciągnącej, gdy człon zmiany kierunku 16 porusza się w dół, w stronę najbardziej tylnego członu zwrotnego 12.
Drugi przenośnik 8 zawiera wiele zespołów przenoszących 30, z których wszystkie są zasadniczo identyczne oprócz przedniego zespołu przenoszącego 31. Wszystkie zespoły przenoszące 30 zawierają ciągłą taśmę 32, porównaj Fig. 15, napędzaną wokół odpowiednich wałków 33, 34 i 35. Te wałki są osadzone w ramie 36 umieszczonej na członie nośnym 37.
Człon nośny 37 jest osadzony na rolkach 44. Zespoły przenoszące 30, 31 są połączone ze sobą za pomocą giętkich elementów łączących, które umożliwiają, aby zespoły przenoszące obracały się względem siebie, zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym, i przemieszczały się względem siebie na krótką odległość w tych samych kierunkach. Elementy łączące są otoczone przez rury w kształcie mieszka o przekroju prostokątnym z falami na obwodzie. Ramy 36 i człony nośne 37 są wykonane z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Elementy łączące są ponadto dostosowane, w sposób nie opisany szczegółowo, do rozłączalnego łączenia zespołów przenoszących 30, 31 ze sobą w taki sposób, że zespoły przenoszące są łatwo wymienialne. Ponadto, rury w kształcie mieszka otaczające elementy łączące zapewniają łatwy dostęp do sieciowego systemu rozdzielczego z odpowiednim osprzętem łączącym, tak, że indywidualne zespoły przenoszące 30, 31 mogą być zasilane odpowiednią energią, taką jak prąd elektryczny, w łatwy sposób. Jak wspomniano powyżej, najbardziej tylny zespół przenoszący 30 jest połączony z członem zmiany kierunku 16 pierwszego przenośnika 7. Zespoły przenoszące mają ponadto taką wysokość, że ich płaszczyzna nośna, to jest górna strona taśm przenoszących 32, jest wyrównana z górnym torem 11 zamkniętej taśmy przenoszącej 9, porównaj Fig. 7.
PL 205 783 B1
Przedni zespół przenoszący 31 zawiera zamocowaną przegubowo z tyłu klapę przenoszącą 39, porównaj zwłaszcza Fig. 13 i 14. Na Fig. 13, klapa przenosząca 39 jest pokazana w dwóch możliwych położeniach, a na Fig. 14 trzy możliwe położenia są pokazane. Ta klapa przenosząca 39 zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą 40 umieszczoną w sposób nie opisany szczegółowo w ramie 41. Z tyłu rama 41 jest zamocowana przegubowo, w sposób nie opisany szczegółowo, w członie nośnym 42 także osadzonym na kołach 44, porównaj Fig. 1. Podnośniki 43 są umieszczone pomiędzy ramą 41 i członem nośnym 42, te podnośniki umożliwiają ustawienie klapy przenoszącej 39 w położeniu o pożądanym nachyleniu.
Z przodu, klapa przenosząca 39 jest wyposażona w zamocowany przegubowo czołowy człon przenoszący 45. Patrząc z boku, ten czołowy człon przenoszący 45 ma przekrój trójkątny i jest również związany z zamkniętą taśmą przenoszącą 46. Ten czołowy człon przenoszący 45 może być ustawiony w pożądanym nachyleniu w stosunku do klapy przenoszącej 39, za pomocą elementów nie pokazanych szczegółowo. Górna strona taśmy przenoszącej 46 czołowego członu przenoszącego 45 jest głównie umieszczona w płaszczyźnie poziomej, gdy klapa przenosząca 39 jest umieszczona ze z góry określonym nachyleniem względem kierunku przenoszenia pozostałych zespołów przenoszących.
Czołowy człon przenoszący 45 zawiera ponadto koła 44 powodujące, że czołowy człon przenoszący 45 może ułatwiać podparcie stosunkowo daleko wystającej klapy przenoszącej 39 razem z członem nośnym 42.
Rączki 47 i 48 są umieszczone na boku ramy 41 klapy przenoszącej 39. Te rączki 47 i 48 umożliwiają operatorowi manewrowanie drugim przenośnikiem 8. Te rączki 47 i 48 są ponadto przystosowane do używania jako elementy sterujące w taki sposób, że przez odpowiedni obrót rączek operator może uruchamiać lub uaktywniać rozmaite elementy napędowe, nie pokazane, pierwszego i drugiego przenośnika 7, 8.
Wysuwany człon mostkowy 50 jest zamontowany w połączeniu z przednim końcem pochylni, porównaj Fig. 8 do 12 i 20. Ten człon mostkowy 50 jest odchylany, porównaj Fig. 20, i przystosowany do umieszczenia w zasadniczo poziomym położeniu za pomocą siłownika 28 tak, aby mógł być wprowadzony przez otwór 51 do przedziału bagażowego 52 samolotu 53. Na Fig. 8 do 12, drzwi zwykle zamykające otwór do przedziału bagażowego 52 zostały pominięte. Wówczas człon mostkowy tworzy mostek pomiędzy pochylnią 4 i podłogą 54 przedziału bagażowego 52 bezpośrednio w otworze 51.
Jak pokazano na Fig. 8, człon mostkowy 50 jest umieszczony bezpośrednio poniżej przedniego zespołu przenoszącego 31, gdy ten zespół przenoszący jest w stanie cofniętym na pochylni. Jak pokazano na Fig. 9, człon mostkowy jest wysunięty do przodu i przez otwór 51 razem z przednim zespołem przenoszącym 31. Ten ruch do wnętrza jest wykonywany w tym samym czasie, gdy nachylenie pochylni 4 jest korygowane dla dopasowania do podłogi 54 przedziału bagażowego 52. Gdy człon mostkowy zostanie tak ułożony, że spoczywa na podłodze 54 wewnątrz przedziału bagażowego 52, przedni zespół przenoszący jest podnoszony na zewnątrz na jedną lub przeciwną stronę członu mostkowego 50 w taki sposób, że z tego położenia może być wciągany lub wyciągany wewnątrz przedziału bagażowego razem z kolejnymi zespołami przenoszącymi 30. Takie sterowanie lub prowadzenie przedniego zespołu przenoszącego 31 i następnych zespołów przenoszących 30 jest wspomagane przez podniesioną platformę 55 z odpowiednio ukształtowanymi bokami prowadzącymi 56 i 57, a te zespoły przenoszące 30 i 31 ślizgają się po tych bokach prowadzących podczas ich ruchu. Odpowiednie środki, nie pokazane, łączą i rozłączają człon mostkowy z przednim zespołem przenoszącym 31 w taki sposób, że razem z zespołem przenoszącym 31 człon mostkowy może być wprowadzany i wyprowadzany z otworu 51 przedziału bagażowego 52.
Podczas używania urządzenia według wynalazku, drugi przenośnik jest wprowadzany do przedziału bagażowego i przemieszczany w nim, porównaj Fig. 10 i 11, gdzie operator może używać drugiego przenośnika odpowiednio do ładowania i rozładowywania, porównaj Fig. 16 i 17. Jak pokazano na Fig. 16, operator może powodować, że bagaż 59 jest podawany do góry nad jego nogami za pomocą klapy przenoszącej 39 i kolejno za pomocą czołowego członu przenoszącego 45 bezpośrednio na wierzchołek stosu 60 bagaży. Podczas rozładowywania, bagaże są ściągane ze stosu 60 i umieszczane na przednim zespole przenoszącym 31 i następnie kolejno wyprowadzane z przedziału bagażowego. Podczas używania urządzenia, operator może oczywiście ustawiać i używać klapę przenoszącą 39, tak jak chce. Wszystkie uruchamiania i zatrzymywania, jak również regulacja długości drugiego przenośnika 8 wewnątrz przedziału bagażowego mogą być sterowane przez operatora za pomocą rączek 47 zależnie od warunków panujących wewnątrz przedziału bagażowego.
PL 205 783 B1
Fig. 18 i 19 przedstawiają drugi przykład wykonania urządzenia według wynalazku. Tutaj tory przenoszące zarówno pierwszego, jak i drugiego przenośnika 7 i 8, są utworzone przez spójny rząd zespołów przenoszących 30 i 31 Tylny koniec tego rzędu zespołów przenoszących jest umieszczony w przedziale 65 poniżej platformy 3 pojazdu 1 i z tego położenia przemieszcza się on przez tylny koniec pojazdu w górę na pochylnię, aż przedni koniec rzędu zostanie wprowadzony do przedziału bagażowego 52 samolotu 53. Ten przykład wykonania jest szczególnie odpowiedni do użycia przy szczególnie długich przedziałach bagażowych 52 wymagających stosunkowo dużej liczby zespołów przenoszących.
Indywidualne człony, a zwłaszcza zespoły przenoszące drugiego przenośnika 8 są wykonane głównie z tworzywa sztucznego o wymaganej wytrzymałości. Ponadto, dodatkowe przenośniki 61 i 62 mogą być zamontowane na tylnym końcu urządzenia, dla ułatwienia przejścia pomiędzy sprzętem dla podawania i odbierania bagażu a tylnym końcem pierwszego przenośnika 7. Wszystkie środki napędowe są dołączone do źródeł mocy w pojeździe 1 w sposób nie opisany szczegółowo.
Fig. 21 przedstawia drugi przykład wykonania zespołu przenoszącego z ciągłą taśmą 71 niesioną przez wałki 72 i 73, gdzie pierwszy wałek 72 jest wałkiem napędowym zasilanym energią elektryczną, jak pokazano poprzez przewód 116. Wałki 72 i 73 są osadzone w ramie 75 za pomocą wsporników 74 i 75. Rama 75 jest z obu stron wyposażona w parę kół 76, które są chronione za pomocą osłon odpowiednio 77 i 78, w taki sposób, że są one nieosłonięte zarówno od góry, jak i od dołu, dzięki czemu zespoły przenoszące mogą toczyć się po odpowiednich prowadnicach zarówno w położeniu, w którym taśma przenosząca 71 jest zwrócona ku górze, jak i w położeniu, w którym ta taśma przenosząca jest zwrócona w dół, porównaj Fig. 24. Osłony 79 i 80 są zamontowane na ramie 75 wzdłuż boków taśmy przenoszącej 71.
Zespoły przenoszące są połączone za pomocą członów łączących 81 i 82 korzystnie wykonanych z aluminium odlewanego pod ciśnieniem. Te człony łączące 81 i 82 są obrotowo osadzone na osiach 83 i 84 w dwóch przylegających zespołach przenoszących i wzajemnie obrotowo osadzone na osi 85, przy czym zespół gumowy 86 jest umieszczony pomiędzy członami łączącymi. Ten zespół gumowy 86 zapewnia zarówno prostowanie zespołów przenoszących, gdy zespoły przenoszące nie są poddane obciążeniu wzajemnie skręcającemu i zapewniają chronione przejście przewodów elektrycznych pomiędzy zespołami przenoszącymi przez odpowiednie kanały 87 i 88. Zespoły przenoszące niosą człony 115 współpracujące z członami łączącymi 81 i 82 w taki sposób, że mogą one obracać się tylko w jednym kierunku wokół osi 83 i 84 od wspólnej płaszczyzny przechodzącej przez zespoły przenoszące równolegle do ich torów przenoszących.
Fig. 22 przedstawia drugi przykład wykonania przedniego zespołu przenoszącego. Ten zespół przenoszący 90 zawiera klapę przenoszącą 91 Z przodu, klapa przenosząca 91 tworzy zagięcie w taki sposób, że przedni zespół przenoszący zawiera człon przedni 92 trwale połączony z pozostałą częścią klapy 91 Przedni zespół przenoszący 90 zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą 93 biegnącą powyżej członu przedniego przez odpowiednie wałki. Z przodu ciągłej taśmy 93, znajduje się para luźno osadzonych wałków 94 i 95. Klapa przenosząca 91 zawiera ramę 96, która z tyłu jest osadzona obrotowo na wsporniku 97. Ten wspornik 97 niesie siłownik 98 i elementy nośne 99 i 100, które są przegubowo zamontowane na wsporniku 97 i przemieszczalnie zamontowane na ramie 96. Wspornik 97 zawiera koła 101 zamontowane obrotowo na wałkach, które wychodzą prostopadle do płaszczyzny wspornika 97. Ponadto, jedno lub więcej kół 102, porównaj Fig. 24, znajduje się poniżej członu przedniego 92 klapy 91, przy czym te koła są tego samego typu jak koła 101.
Fig. 23 przedstawia teleskopowy człon mostkowy 105 zawierający elementy prowadzące 106 i 107. Te elementy prowadzące 106 i 107 umożliwiają prowadzenie rzędu zespołów przenoszących w pożądanym kierunku do przedziału bagażowego samolotu. Przedni element prowadzący 107 z tych dwóch elementów prowadzących jest umieszczony na obrotowej tarczy 108, która umożliwia ustawienie elementów prowadzących 107 w pożądanym kierunku. Elementy prowadzące 106 i 107 są dostosowane do współpracy z odpowiednimi członami prowadzącymi, nie pokazanymi, na dolnej stronie zespołów przenoszących.
Fig. 24 przedstawia trzeci przykład wykonania wynalazku. Tutaj tor przenoszący pierwszego przenośnika 7 jest utworzony przez pierwszą zamkniętą taśmę przenoszącą 110 zamontowaną powyżej toru zespołów przenoszących 70 pomiędzy przedziałem 111 i członem mostkowym 105. Pierwszy przenośnik 7 zawiera ponadto przedni element przenoszący z drugą ciągłą taśmą 112 i który z przodu zbiega się w taki sposób, że obsługiwany bagaż przechodzi w stosunkowo łatwy sposób do i z pierwszej zamkniętej taśmy przenoszącej pierwszego przenośnika 7. Jak pokazano na Fig. 24, szyny 113
PL 205 783 B1 znajdują się w przedziale 111, i zespoły przenoszące 70 mogą poruszać się na tych szynach przy użyciu kół 76' podczas gdy zamknięta taśma przenosząca jest zwrócona w dół. Ruch zespołów przenoszących 70 do i z przedziału jest wykonywany za pomocą elementów napędowych, zamkniętej taśmy przenoszącej 114, które współpracują z dolną stroną zespołów przenoszących 70 w odpowiedni sposób, taki jak przy wykorzystaniu tarcia.
Wynalazek został opisany w odniesieniu do korzystnych przykładów wykonania. Wiele modyfikacji może być wprowadzonych bez wychodzenia poza zakres wynalazku. Pierwszy i drugi przenośnik 7 i 8 i związana z nimi pochylnia 4 mogą na przykład być montowane na innym sprzęcie niż pojazd. W związku z tym, istotnym czynnikiem jest to, że regulacja może być wykonana w zależności od położenia otworu w przedziale bagażowym.
Wynalazek został opisany w zastosowaniu do samolotów, ale może on oczywiście być zastosowany w innych sytuacjach gdzie występują podobne warunki.
Zamiast płytek 27, element nośny 26 może także być wyposażony w wałki, a zespoły przenoszące 30, 31 mogą być dostosowane do ślizgania się w odpowiednich prowadnicach na bokach pochylni 4 zamiast spoczywać na ich własnych kołach kiedy znajdują się one na pochylni 4.

Claims (20)

1. Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu (53) z przedziałem bagażowym (52), które to urządzenie zawiera pierwszy przenośnik (7), przechylny i o regulowanej wysokości, który jest przystosowany do przenoszenia ładunku pomiędzy obszarem znajdującym się na zewnątrz i poniżej przedziału bagażowego (52) a drugim przenośnikiem (8), który to drugi przenośnik (8) ma pierwszy koniec i drugi koniec i jest co najmniej częściowo wysuwany z wymienionego urządzenia z położenia poniżej pierwszego przenośnika (7) do wewnątrz przedziału bagażowego (52), przy czym drugi przenośnik (8) zawiera szereg zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90), z których pierwszy końcowy zespół przenoszący (31, 90) jest umieszczony na wymienionym pierwszym końcu drugiego przenośnika (8), a każdy zespół przenoszący (30, 31, 70, 90) ma zestaw kół (44, 76, 101, 102) oraz zespoły przenoszące (30, 31, 70, 90) są wzajemnie połączone za pomocą członów łączących (38, 81, 82) umożliwiających ruch obrotowy na boki względem siebie zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90), znamienny tym, że każdy z zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90) określa odpowiedni uruchamiany tor przenoszący, oraz pierwszy końcowy zespół przenoszący (31, 90) zawiera środki do zmiany pochylenia toru przenoszącego pierwszego końcowego zespołu przenoszącego (31, 90), przy czym ruch obrotowy na boki względem siebie co najmniej dwóch kolejnych zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90) umożliwia ruch na boki pierwszego końcowego zespołu przenoszącego, a człony łączące (38, 81, 82) umożliwiają również wzajemny ruch obrotowy zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90) wokół zasadniczo poziomej osi (83, 84).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy końcowy zespół przenoszący (31, 90) zawiera wspornik (97) posiadający kółka (101) i połączony obrotowo z tylnym końcem ramy (96) klapy (91), która ma tor przenoszący pierwszego końcowego zespołu przenoszącego (31, 90).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy przenośnik (7) zawiera pojedynczą zamkniętą taśmę przenoszącą (9) z górnym torem (11) określającym powierzchnie sprzęgającą ładunek.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, długość górnego toru (11) taśmy przenoszącej (9) jest regulowana w odpowiedzi na wysunięcie lub cofnięcie drugiego przenośnika (8).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że zamknięta taśma przenosząca (9) biegnie pomiędzy przednim członem zwrotnym (20) umieszczanym w pobliżu samolotu (53) a tylnym członem zwrotnym (12), gdzie pierwszy przenośnik (7) ponadto zawiera pośredni człon (16) zmiany kierunku poruszający się ruchem postępowo-zwrotnym w kierunku przenoszenia i kierujący taśmę przenoszącą (9) od prostoliniowego górnego toru (11) pomiędzy skrajnie tylnym członem zwrotnym (12) i członem (16) zmiany kierunku na tor pośredni (19), równoległy do górnego toru (11), ale na poziomie poniżej toru górnego pomiędzy członem (16) zmiany kierunku i przednim członem zwrotnym (20), przy czym taśma przenosząca (9) pomiędzy przednim członem zwrotnym (20) a skrajnie tylnym członem zwrotnym (12) biegnie poniżej górnego toru (11) i toru pośredniego (19), a górny tor (11) tworzy co najmniej część toru przenoszącego pierwszego przenośnika (7), oraz drugi koniec szeregu zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90) jest połączony z członem (16) zmiany kierunku pierwszego przenośnika (7) i odpo10
PL 205 783 B1 wiednio dostosowany do podążania za jego ruchem postępowo-zwrotnym, zaś zespoły przenoszące (30, 31, 70, 90) poruszają się powyżej toru pośredniego (19) pierwszego przenośnika (7), gdy są umieszczone na zewnątrz samolotu (53).
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zawiera element nośny (26) do podtrzymywania zamkniętej taśmy przenoszącej (9) pierwszego przenośnika (7) podczas jej ruchu górnym torem (11).
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie zawiera człon mostkowy (50, 105) przystosowany do podparcia przez samolot i podpierający zespoły przenoszące (30, 31, 70, 90) drugiego przenośnika (8) podczas jego wysuwania z urządzenia do przedziału bagażowego (52).
8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że pierwszy przenośnik (7) zawiera wiele połączonych ze sobą zespołów przenoszących (30, 31, 70, 90), z których każdy posiada zestaw kół (44, 76, 101, 102) i które są obrotowo połączone ze sobą za pomocą odpowiednich środków sprzęgających.
9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie zawiera przedział (65, 111) do umieszczenia drugiego przenośnika.
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że pierwszy przenośnik (7) jest umieszczony nad przedziałem (52).
11. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że posiada środki (65, 111) do przechowywania drugiego przenośnika (8) w stanie, w którym co najmniej dwa kolejne zespoły przenoszące są wzajemnie obrócone wokół zasadniczo poziomej osi (83, 84).
12. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zawiera czołowy człon przenoszący (45), który jest umocowany zawiasowo do pierwszego końcowego zespołu przenoszącego i który może być ustawiony w pożądanym nachyleniu względem toru przenoszącego pierwszego końcowego zespołu przenoszącego (39).
13. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że każdy zespół przenoszący (30, 31, 70, 90) zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą (40, 46, 71,93).
14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że każda zamknięta taśma przenosząca jest napędzana przez wałek napędowy (72) i jeden lub więcej dodatkowych wałków (33, 34, 35, 73), które są podtrzymywane przez ramę (36, 41, 75), która z kolei jest podtrzymywana przez człon nośny (37, 42, 77, 78, 97) niosący koła.
15. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że szerokość taśmy przenoszącej (40, 46, 71,93) jest większa niż odległość pomiędzy wymienionymi wałkami.
16. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zawiera elementy sterujące (47, 48), dzięki którym operator znajdujący się wewnątrz samolotu (53) może sterować drugim przenośnikiem (8).
17. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że człon mostkowy (50, 105) zawiera elementy prowadzące (55, 56, 57, 106, 107) do prowadzenia drugiego przenośnika (8).
18. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że pierwszy końcowy zespół przenoszący (31, 90) zawiera zamkniętą taśmę przenoszącą (46).
19. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zawiera środki napędowe współpracujące z drugim przenośnikiem (8) dla wysuwania drugiego przenośnika (8) z wymienionego urządzenia, na przykład na zasadzie tarcia.
20. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że jest ono umieszczone na pojeździe (1).
PL355969A 2000-01-11 2001-01-10 Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu PL205783B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK200000031A DK173750B1 (da) 2000-01-11 2000-01-11 Apparat til lastning og losning af fly
PCT/DK2001/000012 WO2001051356A1 (en) 2000-01-11 2001-01-10 An apparatus for loading and unloading aircrafts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355969A1 PL355969A1 (pl) 2004-05-31
PL205783B1 true PL205783B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=8158909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355969A PL205783B1 (pl) 2000-01-11 2001-01-10 Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu

Country Status (17)

Country Link
US (4) US7033125B2 (pl)
EP (3) EP1273517B1 (pl)
JP (1) JP4937476B2 (pl)
CN (1) CN1162303C (pl)
AT (3) ATE389583T1 (pl)
AU (1) AU774012B2 (pl)
BR (1) BR0107552B1 (pl)
CA (2) CA2396198C (pl)
DE (3) DE60104280T2 (pl)
DK (4) DK173750B1 (pl)
EA (1) EA003548B1 (pl)
ES (3) ES2259064T3 (pl)
MX (1) MXPA02006757A (pl)
NZ (1) NZ520399A (pl)
PL (1) PL205783B1 (pl)
WO (1) WO2001051356A1 (pl)
ZA (1) ZA200205298B (pl)

Families Citing this family (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE359222T1 (de) * 2001-04-26 2007-05-15 Bsh Bosch Siemens Hausgeraete Vorrichtung zum beladen und/oder entladen eines transportladeraums
CA2484356C (en) * 2002-03-11 2013-01-29 Telair International Ab System for loading and unloading loose cargo in a cargo hold, preferably of a plane, and intermediate conveyor means or conveyor unit therefor
DE20212383U1 (de) * 2002-03-11 2003-02-20 Telair Internat Ab Lund System zum Be- und Entladen von Stückgut in einem Laderaum, insbesondere eines Flugzeugs, sowie Zwischenfördereinrichtung hierfür
DE10210575A1 (de) * 2002-03-11 2003-12-04 Telair International Lund System zum Be- und Entladen von Stückgut in einem Laderaum, insbesondere eines Flugzeugs, sowie Zwischenfördereinrichtung hierfür
EP1634828A1 (de) * 2002-11-08 2006-03-15 Trepel Airport Equipment GmbH Verfahren zum Beladen bzw. Entladen eines Flugzeugs sowie verfahrbare Flugzeugbeladevorrichtung
US7053617B2 (en) * 2003-10-01 2006-05-30 General Electric Co. Integrated electronic RF shielding apparatus for an MRI magnet
DE10345998B4 (de) * 2003-10-02 2013-07-25 Telair International Ab System zum Be- und Entladen eines Laderaums eines Flugzeugs mit Stückgut
ES2309492T3 (es) 2004-01-30 2008-12-16 Martin Vestergaard Dispositivo transportador.
US7268676B2 (en) * 2004-09-13 2007-09-11 Spencer Irvine Actuated braking and distance sensing system for operational regulation of belt loader equipment
ES2330964T3 (es) * 2005-01-11 2009-12-17 Martin Vestergaard Protector de transportador.
WO2006098617A1 (en) 2005-03-14 2006-09-21 Vanderlande Industries Nederland B.V. Vehicle for moving separate pieces of luggage between a luggage depot and an aeroplane
NL1028534C1 (nl) * 2005-03-14 2006-09-18 Vanderlande Ind Nederland Voertuig voor het verplaatsen van losse bagagestukken tussen een bagagedepot en een vliegtuig.
WO2006117003A1 (en) 2005-05-02 2006-11-09 Univeyor A/S System for unloading or loading of cargo
DE102005021078B4 (de) * 2005-05-06 2010-07-15 Rheinmetall Defence Electronics Gmbh Frachtladesystem
US7469782B2 (en) * 2005-07-22 2008-12-30 Dew Engineering And Development Limited Conveyor system for loading and unloading aircraft baggage
NO325120B1 (no) * 2005-08-19 2008-02-04 Niels Bugge Brakett og brakettarrangement for sammenkopling av moduler i et transportorsystem
US7654378B1 (en) 2006-06-08 2010-02-02 Nmc-Wollard, Inc. Conveying device
US7451866B2 (en) * 2006-06-08 2008-11-18 Nmc-Wollard, Inc. Conveying device
US7261202B1 (en) 2006-06-08 2007-08-28 Nmc-Wollard, Inc. Conveying device with hollow universal joint
US7513354B1 (en) 2006-08-04 2009-04-07 Nmc-Wollard, Inc. Portable lift conveyor
US7416075B2 (en) * 2006-08-08 2008-08-26 Northstar Industries, Inc. Telescoping conveyor with powered and steerable discharge section
ITVI20070025A1 (it) * 2007-01-30 2008-07-31 Virginio Nastri S R L Caricatore in continuo di oggetti, sollevabile ed inclinabile
FR2917373B1 (fr) * 2007-06-15 2009-12-18 Airbus France Dispositif pour deplacer des objets, destine notamment a des bagages dans une soute d'un aeronef
DE102007034947B4 (de) * 2007-07-26 2009-06-18 Siemens Ag Vorrichtung zum Entladen eines Stapels von auf ihren Schmalseiten stehenden flachen Gegenständen
DE102007048876A1 (de) * 2007-10-11 2009-04-23 Mulag Fahrzeugwerk Heinz Wössner GmbH u. Co KG Gepäckförderer
US8596947B1 (en) * 2008-01-22 2013-12-03 Kent J. Stenzel Airport baggage accumulation rack having rotatable shelves, and method for handling baggage
GB201010997D0 (en) * 2010-06-30 2010-08-18 Mallaghan Engineering Ltd Conveyor apparatus for loading and unloading an aircraft
US10807805B2 (en) 2013-05-17 2020-10-20 Intelligrated Headquarters, Llc Robotic carton unloader
EP2996973B1 (en) 2013-05-17 2019-01-30 Intelligrated Headquarters LLC Robotic carton unloader
US9650215B2 (en) 2013-05-17 2017-05-16 Intelligrated Headquarters Llc Robotic carton unloader
US20160185531A1 (en) * 2013-08-27 2016-06-30 Crisplant A/S An item transfer device and a method of operating the item transfer device
EP3038958B1 (en) 2013-08-28 2019-05-29 Intelligrated Headquarters LLC Robotic carton unloader
US9623569B2 (en) 2014-03-31 2017-04-18 Intelligrated Headquarters, Llc Autonomous truck loader and unloader
US9604787B1 (en) 2015-12-09 2017-03-28 Caljan Rite-Hite Aps Adjustable conveyor systems
US10597235B2 (en) 2016-10-20 2020-03-24 Intelligrated Headquarters, Llc Carton unloader tool for jam recovery
CN106740361B (zh) * 2017-01-19 2018-09-28 江苏天一机场专用设备有限公司 一种飞机食品车的车厢
EP3441331B8 (de) * 2017-08-09 2022-11-02 Körber Supply Chain Logistics GmbH Verfahren zum handling von sortierstücken mit überwachten teleskopförderbändern
CN107521927A (zh) * 2017-09-15 2017-12-29 厦门理工学院 一种设有装卸装置的传送装置以及行李传送车
CN108106308B (zh) * 2017-12-29 2020-03-20 郑州航空工业管理学院 基于物联网的自动化立体冷库
CN108860617A (zh) * 2018-07-03 2018-11-23 中国民航大学 一种航空行李收放装置
CN109335701B (zh) * 2018-09-20 2021-02-09 湖北昌丰粮机有限公司 一种适合不同高度的袋装大米搬运堆放车
CN109399252B (zh) * 2018-12-27 2024-04-12 中国重汽集团泰安五岳专用汽车有限公司 车载可升降式运输机散装货物装卸装置、方法和应用
WO2021067349A1 (en) * 2019-10-01 2021-04-08 Oceaneering International, Inc Autonomous loading/unloading of baggage/cargo for narrow-body jet aircraft
IT202000000310A1 (it) * 2019-11-08 2021-07-10 Leonardo Spa Sistema di chiusura dell'interconnessione di unita' di trasporto collegate tra loro in un convoglio
US11873166B2 (en) 2019-11-08 2024-01-16 Leonardo S.P.A. Closure system of the interconnection of transport units connected to each other in a convoy
CN111422120B (zh) * 2020-04-30 2021-07-13 王于照 一种用于快递运输车的卸货设备
US20220204153A1 (en) * 2020-12-30 2022-06-30 Beta Air, Llc System and method for loading and securing payload in an aircraft
CN113321009B (zh) * 2021-07-09 2021-12-17 湖北和诺生物工程股份有限公司 一种烟碱生产废渣自动处理系统及方法

Family Cites Families (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE170863C (pl)
US2242206A (en) 1939-03-02 1941-05-20 Mathews Conveyer Company Ltd Loading and unloading conveyer apparatus
US2242406A (en) 1939-08-11 1941-05-20 Alexander P Stewart Templet
US2346659A (en) 1941-01-28 1944-04-18 John K Bruce Merchandise conveyer
US2494302A (en) 1945-11-05 1950-01-10 James J Mason Articulated conveyer
US2990938A (en) 1956-12-03 1961-07-04 Robert T Sheehan Self-propelled articulated stacking conveyor
US3051295A (en) 1959-03-23 1962-08-28 Moy Peter Charles Duffield Mobile elevators
US2988190A (en) 1960-06-29 1961-06-13 Pearl L Tucker Retracting stretch-o-veyor
US3184045A (en) 1963-03-22 1965-05-18 Fry And Company Portable conveyor system
US3268099A (en) 1964-11-04 1966-08-23 Koehring Co Universal power conveyor
US3356236A (en) 1965-08-05 1967-12-05 Domino Sugar Company Bi-directional cargo transfer unit
US3524558A (en) 1967-03-30 1970-08-18 American Mach & Foundry Cargo loading means and method
US3885682A (en) 1972-11-13 1975-05-27 Joseph E Mcwilliams Mail bag handling apparatus
GB1490874A (en) * 1974-12-23 1977-11-02 Automotive Prod Co Ltd Pivot joints
US4164338A (en) * 1978-02-23 1979-08-14 Brooks & Perkins, Incorporated Flexible rail roller system
US4266650A (en) 1979-11-26 1981-05-12 Bliss & Laughlin Industries Incorporated Coupling hinge for two conveyors
GB2154968B (en) 1984-03-05 1987-06-03 Fmc Corp Aircraft belt-loader vehicle
US4618057A (en) 1984-10-24 1986-10-21 Production Systems, Inc. Chain-link belt conveyor with adjustable parallel offset and variable radius guide
US4620629A (en) 1985-03-04 1986-11-04 Fmc Corporation Side guide for aircraft belt loader
US4610559A (en) * 1985-04-12 1986-09-09 Weasler Engineering, Inc. Shield for universal joint
DE3703969A1 (de) 1986-09-26 1988-04-07 Phb Weserhuette Ag Ein- und/oder ausstapelvorrichtung fuer stueckgueter
NL8603210A (nl) 1986-12-17 1988-07-18 Product Suppliers Ag Inrichting en werkwijze voor het tijdelijk verwijderen van een produkt uit een reeks getransporteerde produkten.
IT1211805B (it) * 1987-09-25 1989-11-03 Sefind Srl Dispositivo agevolatore di carico a funzionamento automatico per stive di aeromobili
US4957405A (en) * 1988-09-26 1990-09-18 Consolidation Coal Company Apparatus for mining
US5009560A (en) * 1988-12-06 1991-04-23 Yellow Freight System, Inc. Mixed freight handling system
IT8921799A0 (it) 1989-09-22 1989-09-22 Pirelli Tavolo a rulli a lunghezza variabile.
JP2778601B2 (ja) * 1990-03-28 1998-07-23 株式会社東京自働機械製作所 つなぎ込みロボット
IT1244384B (it) 1990-11-05 1994-07-11 Mopa Polmone per l'accumulo e la liberazione in ranghi equidistanti o a cadenza programmata di prodotti provenienti da una linea di avanzamento in continuo disposti in ranghi non equidistanti.
US5224584A (en) 1991-01-16 1993-07-06 Northstar Industries, Inc. Expandable powered conveyors
DK170863B1 (da) * 1993-03-16 1996-02-19 Pv System Aps Stykgodstransportør
JPH07277461A (ja) * 1994-04-11 1995-10-24 Bridgestone Corp 旋回コンベヤの連結装置
WO1997021589A1 (en) 1995-12-12 1997-06-19 Caljan A/S A loading/unloading conveyor
NL1002469C2 (nl) * 1996-02-28 1997-08-29 Universal Corrugated Bv Variabele transporteur.
US6006893A (en) * 1996-04-24 1999-12-28 Mannesmann Dematic Rapistan Corp. Extendable trailer loader/unloader with user interface section
NL1006134C2 (nl) * 1997-05-26 1998-12-01 Nia Tno B V Hulpinrichting voor het handmatig laden en/of lossen van stukgoed.
US5836388A (en) * 1997-07-16 1998-11-17 Computalog Limited Flexible joint for downhole tools
DE19961349A1 (de) 1999-12-17 2001-06-21 Schopf Maschb Gmbh Fahrbares Gerät zum Be- und Entladen von Flugzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
US6893200B2 (en) 2005-05-17
DE60133327T2 (de) 2009-03-05
BR0107552A (pt) 2002-10-08
ATE389583T1 (de) 2008-04-15
US7033125B2 (en) 2006-04-25
DK200500245U1 (da) 2005-11-25
DK1666357T3 (da) 2008-07-14
US20040105740A1 (en) 2004-06-03
PL355969A1 (pl) 2004-05-31
EP1248726A1 (en) 2002-10-16
JP4937476B2 (ja) 2012-05-23
ES2222330T3 (es) 2005-02-01
ATE320375T1 (de) 2006-04-15
US20030049107A1 (en) 2003-03-13
CN1162303C (zh) 2004-08-18
CA2640645C (en) 2010-12-21
AU2353401A (en) 2001-07-24
DE60104280T2 (de) 2005-07-28
ES2259064T3 (es) 2006-09-16
US7156604B2 (en) 2007-01-02
BR0107552B1 (pt) 2010-09-08
ES2308644T3 (es) 2008-12-01
EP1273517B1 (en) 2006-03-15
CA2640645A1 (en) 2001-07-19
AU774012B2 (en) 2004-06-10
MXPA02006757A (es) 2004-09-10
ZA200205298B (en) 2003-10-02
DK200000031A (da) 2001-07-12
DE60118043T2 (de) 2006-10-12
NZ520399A (en) 2003-04-29
JP2003519594A (ja) 2003-06-24
EP1666357A1 (en) 2006-06-07
DK200800051U3 (da) 2008-05-23
DK200800051U1 (da) 2008-04-11
WO2001051356A1 (en) 2001-07-19
EP1273517A2 (en) 2003-01-08
EP1248726B1 (en) 2004-07-14
EP1273517A3 (en) 2003-12-10
CA2396198C (en) 2008-12-23
EP1666357B1 (en) 2008-03-19
CN1396877A (zh) 2003-02-12
DK200500245U4 (da) 2006-03-10
CA2396198A1 (en) 2001-07-19
DE60118043D1 (de) 2006-05-11
DE60104280D1 (de) 2004-08-19
ATE271002T1 (de) 2004-07-15
US20030091415A1 (en) 2003-05-15
EA200200744A1 (ru) 2002-12-26
DE60133327D1 (de) 2008-04-30
EA003548B1 (ru) 2003-06-26
DK173750B1 (da) 2001-09-10
US20030161707A1 (en) 2003-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205783B1 (pl) Urządzenie naziemne do ładowania i rozładowywania samolotu
US7469782B2 (en) Conveyor system for loading and unloading aircraft baggage
AU2009212916B2 (en) System for loading and unloading loose cargo in a cargo hold, preferably of a plane, and intermediate conveyor means or conveyor unit herefor
US3478904A (en) Cargo loading mechanism
CA2484356C (en) System for loading and unloading loose cargo in a cargo hold, preferably of a plane, and intermediate conveyor means or conveyor unit therefor
US20130118864A1 (en) Conveyor apparatus for loading and unloading an aircraft
CZ347097A3 (cs) Nákladní vůz na sypký materiál
CA2690009C (en) Conveyor device intended in particular for luggage in an aircraft hold
EP3072838B1 (en) An apparatus for unloading baggage from a baggage cart and a method of operating the apparatus
US8500069B2 (en) Device for moving objects, intended in particular for luggage in a hold of an aircraft
CZ287131B6 (en) Railway wagon
CN116891089A (zh) 一种医院物流系统、医用物流站点及其使用方法
PL143547B1 (en) Self-propelled bag loader for loading bags into railway cars
JPH0316871A (ja) 軌道式輸送方法およびその装置

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification