PL205155B1 - Jadalny suchy produkt oraz sposób jego wytwarzania - Google Patents

Jadalny suchy produkt oraz sposób jego wytwarzania

Info

Publication number
PL205155B1
PL205155B1 PL363276A PL36327602A PL205155B1 PL 205155 B1 PL205155 B1 PL 205155B1 PL 363276 A PL363276 A PL 363276A PL 36327602 A PL36327602 A PL 36327602A PL 205155 B1 PL205155 B1 PL 205155B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
probiotic
edible product
product
fermentation
biomass
Prior art date
Application number
PL363276A
Other languages
English (en)
Other versions
PL363276A1 (pl
Inventor
Annmarie Bengtsson-Riveros
Reu Johannes De
Robert Dustan Wood
John Darbyshire
Hermann Knauf
Christoph Cavadini
Original Assignee
Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8179906&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL205155(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL363276A1 publication Critical patent/PL363276A1/pl
Publication of PL205155B1 publication Critical patent/PL205155B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L7/00Cereal-derived products; Malt products; Preparation or treatment thereof
    • A23L7/10Cereal-derived products
    • A23L7/104Fermentation of farinaceous cereal or cereal material; Addition of enzymes or microorganisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L29/00Foods or foodstuffs containing additives; Preparation or treatment thereof
    • A23L29/065Microorganisms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P1/00Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system

Description

Wynalazek dotyczy jadalnego suchego produktu zawierającego organizmy probiotyczne (probiotyki) oraz sposobu jego wytwarzania.
Organizmy probiotyczne są mikroorganizmami, które korzystnie wpływają na gospodarza przez polepszanie jego równowagi bakteryjnej w jelitach. Ogólnie przyjmuje się, że bakterie te hamują lub wpływają na wzrost i/lub przemianę materii bakterii chorobotwórczych w odcinku jelitowym. Zakłada się także, że za pomocą mikroorganizmów probiotycznych aktywuje się działanie układu immunologicznego gospodarza. Z tego względu, dokonywano wielu różnych prób wprowadzania mikroorganizmów probiotycznych do żywności.
W opisie patentowym WO 98/10666 (Societe des Produits Nestle S.A.) ujawniono sposób wytwarzania odwodnionej kompozycji spożywczej, zawierającej żywe kwasowe bakterie probiotyczne, w której kompozycję spożywczą i hodowlę probiotycznych bakterii kwasu mlekowego wraż liwą na tlen natryskuje się wspólnie w strumieniu gorącego powietrza.
W opisie patentowym EP0862863 (Societe des Produits Nestle S.A.) ujawniono suchy produkt zbożowy gotowy do spożycia, zawierający zżelowaną matrycę skrobiową, która zawiera powłokę lub wypełnienie, zawierające mikroorganizmy probiotyczne.
W opisie patentowym US 4943437 (AB Medipharm) ujawniono sposób wprowadzania materiałów biologicznie czynnych do bazowych produktów żywnościowych, w którym materiał biologicznie czynny dysperguje się w obojętnym nośniku, w którym jest on nierozpuszczalny, doprowadzając go do postaci jednorodnej zawiesiny, po czym zawiesinę tę nakłada się na materiał bazowy.
W opisie patentowym GB 2205476 (Unilever) ujawniono kompozycję bakteryjną na nośniku, zawierającą obojętny nośnik w postaci cząstek, którym jest mąka i wodną zawiesinę zdolnej do życia mikroflory. Mieszanina ta jest następnie suszona i w tej postaci nadaje się ona jako materiał do szczepienia bakteriami kwasu mlekowego, do wytwarzania chleba z ciasta z zakwasem.
Wprowadzenie mikroorganizmów probiotycznych (nazywanych dalej „probiotykami) do żywności wiąże się jednak z wieloma trudnościami. Pierwszym problemem, jaki należy rozwiązać, jest uzyskanie odpowiedniej liczby jednostek tworzących kolonię cfu (ang. colony forming unit) na dzień. Jeśli stężenie probiotyków w produkcie nie przekracza pewnej wielości progowej, nie uzyskuje się pożądanego efektu. Tak więc, z obserwacji wynika, że skuteczna dla człowieka dawka wynosi w zakresie 109 cfu na dzień i zakładając, że konsument musi ją otrzymać wraz z jego dziennym pożywieniem, wątpliwe jest dostarczenie takiej ilości cfu w jednym do trzech posiłków.
W wykonywanych dotychczas próbach organizmy probiotyczne stosowano w stanie wysuszonym, same jako takie lub wraz z substancją nośnikową. Stąd, po fermentacji w odpowiedniej pożywce, probiotyki były zazwyczaj zatężane, na przykład poprzez wirowanie lub filtrację, a następnie suszone metodą suszenia rozpyłowego, suszenia w złożu fluidalnym lub suszenia przez wymrażanie. Jednak z procesem suszenia wiązały się inne poważne problemy. Przykładowo, probiotyki ulegały zasadniczej utracie materiału biologicznego w zakresie 60, częściej 90 do 99% cfu, zależnie od stosowanej technologii suszenia, o ile nie przedsięwzięto szczególnych środków ostrożności. Jest również oczywistym, że etapy suszenia są bardzo energochłonne. Ponadto stosowanie wysokiej temperatury w procesie suszenia ma także i inne wady. Może ona zniszczyć lub uszkodzić produkty przemiany materii zawarte w samych organizmach probiotycznych, jako takich, lub pożywkę fermentacyjną, w której są one hodowane. Takie produkty przemiany materii mogą zatem utracić swoje korzystne działanie. Podobnie, wadą etapu zatężania jest utrata produktów przemiany materii, które były zawarte w pożywce fermentacyjnej.
Proszek otrzymany przez suszenie może być następnie nakładany na dowolny żądany produkt żywnościowy. Zgodnie z cytowanym powyżej opisem patentowym EP - 0862863, suszone organizmy probiotyczne są, na przykład, mieszane z ciekłą substancją nośnikową, którą jest olej, woda lub wywar białkowy. Substancję tę natryskuje się następnie na produkt żywnościowy.
Ze względu na pożądaną stosunkowo dużą ilość cfu przypadającą na pojedynczy posiłek oraz duże straty podczas suszenia, problemem jest uzyskanie produktu żywnościowego zawierającego skuteczną ilość jednostek tworzących kolonię. Dalszym problemem, wskazywanym także w cytowanych powyżej dokumentach, jest długookresowa trwałość probiotyków na produkcie żywnościowym, to znaczy produkt żywnościowy z mikroorganizmami probiotycznymi musi mieć odpowiednią trwałość podczas przechowywania w temperaturze otoczenia. Inny problem dotyczy zdolności do przeżycia probiotyków w żołądku i jelicie. Organizmy probiotyczne muszą być dostatecznie odporne na środowiPL 205 155 B1 sko kwaśne panujące w żołądku i na kwasy żółciowe, aby móc skutecznie utworzyć kolonie w jelicie. Ponadto, produkt żywnościowy zawierający organizmy probiotyczne musi być przyjemny w smaku dla konsumenta. Istnieje więc zapotrzebowanie na stosowanie w produktach spożywczych probiotyków nie wywierających istotnego wpływu na ich własności organoleptyczne. Wciąż aktualny jest więc problem otrzymania gotowego produktu, zawierającego organizmy probiotyczne, wykazującego niewielką lub nie wykazującego jakiejkolwiek zmiany zapachu, wyglądu i tekstury, w porównaniu z tym samym produktem nie zawierającym probiotyków.
Niniejszy wynalazek ma na celu rozwiązanie wskazanych powyżej problemów.
Mając na uwadze powyższe potrzeby wynalazek dostarcza jadalnego suchego produktu, zawierającego świeżą biomasę mikroorganizmów probiotycznych, w którym mikroorganizmy probiotyczne nałożone są na suchy produkt w stanie świeżym, przy czym procentowy udział świeżej biomasy mikroorganizmów probiotycznych wynosi od 0,05 do 4%, korzystnie 0,1 do 1,5%, korzystniej 0,2 do 1% wagowo jadalnego produktu, a aktywność wody (Aw) wynosi mniej niż 0,5, korzystnie mniej niż 0,3.
Korzystnie, jadalny produkt według wynalazku dodatkowo zawiera przynajmniej jeden środek ochronny.
Do fermentacji można stosować dowolny organizm probiotyczny. Przykładowo, jeśli należy wytworzyć bakteryjne organizmy probiotyczne, mogą być wybrane szczepy z rodzaju Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacterium, Bacteroides, Clostridium, Fusobacterium, Melissococcus, Propionibacterium, Enterococcus, Lactococcus, Staphylococcus, Peptostreptococcus, Bacillus, Pediococcus, Micrococcus, Leuconostoc, Weisella, Aerococcus i Oenococcus.
Korzystnie, zgodnie z wynalazkiem stosuje się szczep lub szczepy probiotyczne wybrane są z grupy obejmującej drożdże, korzystnie z rodzaju Saccharomyces, pleśnie, korzystnie z rodzaju Aspergillus, bakterie, korzystnie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus i ich mieszaniny.
Zgodnie z korzystną postacią wykonania wynalazku szczep lub szczepy organizmów probiotycznych są wybrane z grupy obejmującej Bifidobacterium lactis (DSM20215), Lactobacillus johnsonii (I-1225 CNCM), Lactobacillus paracasei (I-2116 CNCM), Streptococcus thermophilus (TH4, Chr. Hansen, DK), ich mieszaniny oraz mieszaniny zawierające również inne mikroorganizmy probiotyczne.
Korzystnie, końcowe stężenie mikroorganizmów probiotycznych nałożonych na jadalny produkt wynosi 106 do 109, korzystnie od 107 do 108, korzystniej od 2 do 8x107 cfu/g w odniesieniu do całkowitej masy jadalnego produktu.
Równie korzystnie jadalny produkt według wynalazku dodatkowo zawiera produkty przemiany materii wytwarzane przez mikroorganizmy probiotyczne.
Wynalazek dotyczy również sposobu wytwarzania suchego jadalnego produktu obejmującego mikroorganizmy probiotyczne, który obejmuje etap wytwarzania świeżej biomasy mikroorganizmów probiotycznych przez fermentację w płynnej pożywce i bezpośrednie nakładanie świeżej biomasy na jadalny produkt.
Korzystnie, fermentację prowadzi się do uzyskania końcowego stężenia od 106 do 5x1010, korzystnie od 107 do 3x1010, korzystniej od 1,5x107 do 1010, jeszcze korzystniej od 108 do 9,5x109, a w szczególności korzystnie 2 do 9x109 probiotycznych cfu na ml po ż ywki fermentacyjnej.
Zgodnie z korzystnym wariantem wykonania, przed nakładaniem świeżej biomasy na jadalny produkt, obejmuje dodatkowo zatężanie biomasy do końcowego stężenia od 107 do 1012, korzystnie 8 11 8 11 9 10 od 108 do 5x1011, korzystniej od 1,5x108 do 1011, jeszcze korzystniej od 109 do 5x1010 cfu na ml pożywki fermentacyjnej.
Zgodnie z innym korzystnym wariantem wykonania przed, podczas lub po wytworzeniu świeżej biomasy organizmów probiotycznych dodatkowo obejmuje dodawanie do pożywki fermentacyjnej lub do świeżej biomasy organizmów probiotycznych przynajmniej jednego środka ochronnego.
Zgodnie z kolejnym korzystnym wariantem wykonania fermentację prowadzi się przez 6 godzin do 3 dni, korzystnie 6 do 20 godzin, korzystniej 7 do 17 godzin, zależnie od stosowanego szczepu mikroorganizmu probiotycznego.
Korzystnie, w sposobie według wynalazku stosuje się szczep lub szczepy do fermentacji wybrane z grupy obejmującej drożdże, korzystnie z rodzaju Saccharomyces, pleśnie, korzystnie z rodzaju Aspergillus, bakterie, korzystnie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus i ich mieszaniny.
PL 205 155 B1
Korzystnie, udział procentowy świeżej biomasy organizmów probiotycznych dodawanych do jadalnego produktu wynosi od 0,05 do 4%, korzystnie 0,1 do 1,5%, korzystniej 0,2 do 1% wagowo jadalnego produktu.
Zgodnie z korzystną postacią realizacji sposobu według wynalazku końcowe stężenie organizmów probiotycznych nakładanych na jadalny produkt wynosi 106 do 109, korzystnie od 107 do 108, korzystniej od 2 do 8x107, szczególnie korzystnie 5x107 cfu na gram produktu jadalnego.
Korzystnie szczep lub szczepy do fermentacji wybrane są z grupy obejmującej Bifidobacterium lactis (DSM20215), Lactobacillus johnsonii (I-1225 CNCM), Lactobacillus paracasei (I-2116 CNCM), Streptococcus thermophilus (TH4, Chr. Hansen, DK), ich mieszaniny oraz mieszaniny zawierające dodatkowo inne mikroorganizmy probiotyczne.
W kolejnej korzystnej postaci sposób według wynalazku dodatkowo obejmuje oddzielanie płynnej pożywki od organizmów probiotycznych i nakładanie bezpośrednio na produkt jadalny płynnej pożywki zawierającej produkty przemiany materii mikroorganizmów probiotycznych.
Korzystnie mikroorganizmy probiotyczne otrzymywane przez fermentację są składowane po fermentacji a przed nałożeniem na jadalny produkt przez taki czas i w takiej temperaturze, które zapobiegają istotnej utracie probiotycznych jednostek tworzących kolonie (cfu).
Przykładowo, Aw jadalnego produktu według wynalazku na początku i/lub podczas okresu żywotności w czasie przechowywania wynosi poniżej 0,5. Korzystnie wynosi ona poniżej 0,4 a jeszcze korzystniej jest mniejsza niż 0,3. Najbardziej korzystnie Aw jadalnego produktu wynosi poniżej 0,2. Na przykład, Aw jadalnego produktu podczas okresu żywotności w czasie przechowywania wynosi w zakresie od 0,005 do 0,3 lub od 0,01 do 0,15.
Aktywność wody Aw dla produktu może zależeć od zdolności szczepu do przetrwania w szczególnych warunkach, które mogą różnić się dla różnych szczepów.
Produkt jadalny według wynalazku może zawierać opakowanie, które zasadniczo ogranicza pobieranie wody ze środowiska. Stąd, przepuszczalność dla O2 opakowania jadalnego produktu wynosi korzystnie poniżej 4,2 ml/m2xd, korzystnie poniżej 3,8 ml/m2xd. Podobnie, przepuszczalność pary wodnej (WVTR) opakowania jadalnego produktu wynosi korzystnie poniżej 3,5 g/m2xd, korzystnie poniżej 3 g/m2xd. Fachowiec będzie zdolny do wybrania materiału o takich własnościach. Na przykład opakowanie może zawierać współwytłaczany, usieciowany, orientowany polietylen o małej gęstości (PE-LDP). Torby mogą być szczelne zespawane, na przykład zgrzane na gorąco.
Zastosowanie opakowania, jak to określone wyżej, zapewnia utrzymanie korzystnych wielkości aktywności Aw podczas okresu przydatności jadalnego produktu. Okres przydatności produktu może wynosić do 6 miesięcy, korzystnie do 12 miesięcy, bardziej korzystnie do 18 miesięcy a najbardziej korzystnie do dwóch lat.
Proces fermentacji można prowadzić przykładowo przez 6 godzin do 3 dni, a nawet 6 do 20 godzin, czy też 7 do 17 godzin, zależnie od szczepu stosowanego mikroorganizmu probiotycznego.
W przeciwieństwie do uzasadnionych oczekiwań twórcy niniejszego wynalazku stwierdzili, ż e biomasa pochodząca z procesu fermentacji może być nakładana bezpośrednio i na świeżo na jadalny produkt bez suszenia w wysokiej temperaturze. W ten sposób otrzymuje się jadalny produkt zawierający organizmy probiotyczne, który wykazuje doskonałą trwałość w czasie przechowywania i który ma wygląd i własności organoleptyczne podobne do wyglądu i własności organoleptycznych podobnego produktu jadalnego, lecz nie zawierającego organizmów probiotycznych.
Ponadto, jeśli taki produkt jadalny jest spożywany w przewidzianej lub rozsądnej ilości, zawiera on ilość cfu/jednostek tworzących kolonię wystarczającą dla uzyskania pożądanego efektu.
Korzystnie nie traci się już produktów przemiany materii i mikroorganizmów poprzez procesy suszenia i zatężania.
W opisie wyrażenie „produkt jadalny oznacza produkt nadający się do spożycia przez ludzi i/lub przez zwierzęta, takie jak, na przykład, psy czy koty.
W znaczeniu wynalazku „świeże organizmy probiotyczne/świeże probiotyki lub „biomasa stosowana na świeżo odnoszą się do organizmów probiotycznych, które po procesie fermentacji nie zostały poddane suszeniu, na przykład, na drodze suszenia rozpyłowego, suszenia w złożu fluidalnym czy suszenia przez wymrażanie. Jednakże wyrażenia „świeże organizmy probiotyczne nie powinno być rozumiane, jako oznaczające biomasę, która jest nakładana na jadalny produkt w pewnym ograniczonym limicie czasu. Możliwym jest bowiem łatwe przechowywanie „świeżej biomasy przez pewien czas bez jakichkolwiek strat. Jeśli biomasa daje się zamrozić na pewien czas a następnie odmrozić bez istotnych strat, jest ona wciąż uważana za świeżą biomasę. Jest także możliwe dodanie do „świePL 205 155 B1 żej biomasy środków ochronnych, o których wiadomo, że polepszają jej przeżywalność, przykładowo, bakterii kwasu mlekowego podczas procesu nakładania, dla przykładu podczas natryskiwania na jadalny produkt, podczas przechowywania produktu czy też podczas przechodzenia jadalnego produktu przez przewód pokarmowy. W opisie patentowym WO 98/10666 wymieniono pewne substancje wywołujące taki efekt jak również podano wyczerpującą listę dokumentów ze stanu techniki, które dotyczą polepszania przeżywalności organizmów probiotycznych. Niezależnie od takich dodatków, biomasa może być uważana za „świeżą biomasę, wówczas, gdy nie została poddana procesowi suszenia w wysokiej temperaturze.
Dla celów wynalazku określenia „probiotyki, „mikroorganizmy probiotyczne lub biomasa probiotyczna należy rozumieć, jako obejmujące dowolne mikroorganizmy, treść komórkową lub produkty przemiany materii z mikroorganizmów, mające korzystny wpływ na jego gospodarza. Tak więc obejmuje ono drożdże, pleśnie i bakterie. W opisie patentowym EP 0862863 wymieniono pewne przykłady znanych obecnie organizmów probiotycznych. Mogą być stosowane, na przykład, szczepy Lactobacillus johnsonii (CNYM I-1225), Bifidobacterium lactis (DSM20215), Streptococcus thermophilus (TH4, Chr. Hansen, DK) lub Lactobacillus paracasei (CNYM I- 2116). Szeroki wybór różnych szczepów organizmów probiotycznych oferowany jest przez Chrystian Hansen BioSystems A/S (CHL), 10-12 Boge Alle, P.O. Box 407, DK-2970 Horsholm, Dania.
Dla celów wynalazku określenie „organizmy probiotyczne należy również rozumieć, jako obejmujące wytwarzane przez mikroorganizmy podczas procesu fermentacji produkty przemiany materii, jeśli nie są one wymienione oddzielnie. Te produkty przemiany materii mogą być uwalniane do pożywki fermentacyjnej lub mogą być magazynowane w mikroorganizmach. Może się też zdarzyć, że takie produkty przemiany materii są odpowiedzialne za całość lub tylko za część korzystnego efektu szczególnego mikroorganizmu probiotycznego.
Niespodziewanie stwierdzono, że organizmy probiotyczne nie muszą być koniecznie zatężane i nie potrzebują być suszone w wysokiej temperaturze, lecz mogą być bezpośrednio i na świeżo nakładane na jadalny produkt. Wynalazek cechują więc istotne korzyści, ponieważ zgodnie z wynalazkiem nie istnieje dłużej potrzeba obróbki w wysokiej temperaturze, która mogłaby uszkodzić lub nawet zniszczyć skuteczność produktów przemiany materii wytwarzanych przez organizmy probiotyczne. Fakt, że można pominąć etap zatężania dostarcza korzyści polegających na tym, że nie traci się, na przykład przez filtrację, skutecznych produktów przemiany materii zawartych w pożywce fermentacyjnej.
Tak więc, niespodziewanie stwierdzono, że jest możliwym dostarczenie jadalnego produktu zawierającego organizmy probiotyczne o doskonałej trwałości podczas przechowywania, który ma wygląd i własności organoleptyczne podobne do wyglądu i własności organoleptycznych podobnego produktu jadalnego, lecz nie zawierającego probiotyków. W przeciwieństwie do wszelkich oczekiwań stwierdzono, że nakładanie bezpośrednio i na świeżo biomasy probiotycznej na jadalny produkt nie przyczynia się do zachodzenia jakicholwiek, lub wywołuje tylko bardzo niewielkie zmiany smaku, wyglądu i tekstury w gotowym produkcie zawierającym organizmy probiotyczne.
W przeciwieństwie do poglądów głoszonych dotychczas w technologii żywności probiotycznej jest także możliwe natryskiwanie świeżej biomasy na wysuszony produkt żywnościowy, na przykład na zbożowe płatki śniadaniowe, bez konieczności procesu suszenia w wysokiej temperaturze przed, podczas lub po nałożeniu biomasy. Zgodnie z wynalazkiem tylko stosunkowo niewielka ilość płynu lub zawiesiny pochodzącej z procesu fermentacji musi być natryskiwana na wysuszony produkt żywnościowy. Fermentację prowadzi się aż do uzyskania stosunkowo wysokiego stężenia jednostek tworzących kolonię/cfu. Produkt żywnościowy będzie absorbował większość wody bez istotnego zwiększenia aktywności wody odpowiedniego produktu żywnościowego. Z tego względu nie jest także konieczne poddawanie produktu jadalnego zawierającego organizmy probiotyczne dalszym procesom suszenia lub innej obróbki, jak to sugerowano w literaturze. Co istotne, do tej pory zawsze występował problem dodawania dużej ilości probiotyku a następnie suszenia produktu końcowego. Ten proces suszenia przeżywało zwykle tylko kilka jednostek tworzących kolonię/cfu. W celu skompensowania tej straty, należało nakładać znaczną ilość probiotyków, na przykład w nośniku, takim jak woda. To z kolei powodowało, że proces suszenia był konieczny, szczególnie w przypadku produktów, które pomyślane były jako produkty suche. W przeciwieństwie do tego w wynalazku unika się destrukcyjnego procesu suszenia, a więc nie ma już potrzeby stosowania dużych ilości probiotyków w jadalnym produkcie. W wyniku tego, na produkt jadalny powinno się nakładać stosunkowo niewielkie ilości zawiesiny lub płynu z kadzi fermentacyjnej, zawierającej/cego organizmy probiotyczne. Oczywiście, aby skompen6
PL 205 155 B1 sować nieuniknione podczas składowania oraz przy przechodzeniu produktu przez przewód pokarmowy straty, można zastosować stosunkowo niewielki nadmiar probiotyków.
Niespodziewanie, badania dopuszczalnego okresu przechowywania dowiodły, że żywotność organizmów probiotycznych na produktach żywnościowych otrzymywanych przez bezpośrednie nakładanie biomasy jest bardzo duża. Zależnie od stosowanego organizmu probiotycznego, organizmy probiotyczne zachowują swoją aktywność bez obserwowania istotnych strat aż do 365 dni.
Ponadto, nieoczekiwanie stwierdzono, że organizmy probiotyczne nakładane na jadalny produkt, zależnie od gatunku i szczepu organizmu probiotycznego, wykazują wystarczającą odporność na środowisko panujące w żołądku oraz na kwasy żołądkowe i żółciowe (testy in vitro).
Jak wskazano powyżej w przypadku produktu jadalnego według wynalazku, do probiotyków, na przykład przed ich nakładaniem, można dodać przynajmniej jeden środek ochronny.
Organizmy probiotyczne według wynalazku mogą być otrzymywane przez fermentację i mogą być one przykładowo przechowywane przez pewien czas po fermentacji a przed nakładaniem na jadalny produkt w temperaturze, która zabezpiecza przed znaczniejszą stratą probiotycznych jednostek tworzących kolonię/cfu. Jest jasne, że biomasa po zakończeniu fermentacji lub hodowli może być przechowywana przez pewien czas. W doświadczeniach biomasa lub różne organizmy probiotyczne przechowywane były przez 4 dni w 5°C bez znaczniejszej straty. Ponadto, przechowywanie nie wpływało także na odporność na kwasy żołądkowe i żółciowe (testy in vitro).
Możliwe jest, choć nie jest to konieczne, aby biomasa świeżo otrzymana z procesu fermentacji była zatężana. Na przykład, takie zatężenie można uzyskać przez odwirowywanie lub filtrację. Wielkość zatężenia umożliwia dozowanie dokładnej ilości jednostek tworzących kolonię/cfu na gram jadalnego produktu. Zatężanie może uwzględniać także dalszą stratę jednostek tworzących kolonię/cfu podczas dopuszczalnego okresu przechowywania produktu spożywczego lub podczas jego przechodzenia przez przewód pokarmowy. Można uniknąć procesu suszenia w wysokiej temperaturze poprzez natryskiwanie lub nakładanie w inny sposób nie zatężanej lub stosunkowo mało zatężonej biomasy na jadalny produkt tak, aby nie zwiększyła się w decydujący sposób aktywność wody dla całego produktu. Nie jest potrzebny proces suszenia w wysokiej temperaturze ze względu na „suszenie absorpcyjne; już wysuszony produkt spożywczy szybko chłonie wodę towarzyszącą i zawartą w biomasie probiotycznej. Wystawienie na działanie temperatury pokojowej podczas procesu nakładania jest wystarczające dla zapobieżenia stanowczemu zwiększeniu aktywności wody w gotowym produkcie.
W przypadku, gdy biomasę poddaje się zatężaniu, nie wyrzuca się otrzymywanej przy tym cieczy znad osadu. Pożywka po fermentacji probiotyków zazwyczaj zawiera produkty przemiany materii wywołujące korzystny, podobny jak same organizmy probiotyczne, skutek. Tak więc, na jadalny produkt może być również nakładana płynna pożywka znad osadu po zatężeniu biomasy.
W praktycznej realizacji realizacji sposobu wedł ug wynalazku moż na stosować wszystkie rodzaje wyjściowych produktów jadalnych. W organizmy probiotyczne można wzbogacać żywność i napoje dla ludzi jak i karmę dla zwierząt. Oczywiście, można wzbogacać w organizmy probiotyczne także receptury preparatów odżywczych wszelkiego przeznaczenia i do wszystkich celów. Istnieje ogromna różnorodność receptur preparatów odżywczych, na przykład, dla sportowców lub atletów, dla ludzi o szczególnym reżimie żywieniowym, takich jak ludzie uczuleni na pewne składniki żywności naturalnej lub ludzie z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi i tym podobni. Na przykład, w organizmy probiotyczne mogą być zaopatrzone także czekolada i inne słodycze. Rzeczywiście, wszystkie rodzaje produktów wytłaczanych lub gotowanych, lub produktów wytwarzanych w inny sposób mogą być zaopatrzone w organizmy probiotyczne. Na przykład, można stosować produkty suszone, takie jak sucha karma dla zwierząt lub inne produkty suszone, takie jak, na przykład, proszki, mąki, mleko w proszku lub proszki zbożowe czy płatki zbożowe. Organizmy probiotyczne można stosować do nakładania, na przykład, na wszystkie rodzaje płatków śniadaniowych. Organizmy probiotyczne można natryskiwać także na składniki, przyprawy lub surowce do wytwarzania jadalnych produktów. Na przykład, nadają się cząstki jednego lub więcej gotowanego materiału podstawowego, zawierającego głównie materiał skrobiowy. Cząstkami jednego lub więcej gotowanego materiału podstawowego mogą być, na przykład, dowolne cząstki znane specjalistom w dziedzinie jako płatki zbożowe, rozdrabniane pełne ziarna zbóż, wytłaczane lub inaczej rozdrabniane zboża, zboża gniecione, ziarna dmuchane w pistolecie, ziarna dmuchane w piecu, wytłaczane ziarna dmuchane w pistolecie, płatki i/lub ziarna gotowane podczas wytłaczania, wytłaczane ekspandowane zboża, spiekane płatki śniadaniowe, prasowane płatki sucharków. Płatki zbożowe można wytwarzać, na przykład, przez gotowanie ziaren lub drobin z płyPL 205 155 B1 nem, wytwarzanie tabletek z tak otrzymanej gotowanej masy, wałkowanie, opiekanie i możliwie pokrywanie ich cukrem.
Wytwarzanie probiotycznej biomasy jest procesem dobrze znanym specjalistom w dziedzinie. Zazwyczaj stosuje się specjalnie wyposażone kadzie fermentacyjne lub zbiorniki. Chociaż w zasadzie do hodowli mikroorganizmów nadają się sterylne zbiorniki zawierające pożywkę. Skład pożywki dobiera się zgodnie ze szczególnymi zaleceniami dla określonych szczepów organizmów probiotycznych. Optymalny skład pożywki dla konkretnego szczepu probiotycznego jest zazwyczaj dostarczany razem z probiotycznymi organizmami początkowymi od dostawcy. Po zakończeniu fermentacji biomasę można bezpośrednio nakładać na jadalny produkt. Możliwe jest także przechowywanie jej przez pewien czas bez zmiany przydatności do nakładania na jadalny produkt. Szczególnie, jeśli jest konieczny transport do miejsca wytwarzania jadalnego produktu, probiotyczną biomasę można przejściowo zamrozić, w celu zapobieżenia straty probiotycznych jednostek tworzących kolonię/cfu.
Przed nakładaniem biomasy na jadalny produkt biomasę można zatężać. Etap zatężania, chociaż nie konieczny, może być odpowiedni, na przykład, jeśli należy uniknąć nawet niewielkiego zwiększenia zawartości wody w produkcie końcowym. Na przykład, można prowadzić także zatężanie, jeśli końcowe stężenie probiotyku na produkcie musi być wyjątkowo duże i prowadzi się je, ponieważ tylko niewielka pojedyncza podawana ilość jadalnego produktu musi zawierać wystarczającą ilość jednostek tworzących kolonie czy też z innych względów. Proces zatężania jest także dobrze znany w dziedzinie. Zasadniczo, sposobami do wyboru są filtracja lub wirowanie.
Na koniec, masę probiotyczną, zatężoną lub nie, nakłada się na jadalny produkt. Nakładanie to można prowadzić zgodnie z ogólnymi zasadami powlekania produktów jadalnych. Na przykład nakładanie biomasy może być realizowane w czasie, gdy produkt transportowany jest na taśmie przenośnikowej lub, alternatywnie, w bębnie powlekającym. Rozwiązania konstrukcyjne układów natryskowych są dostępne w wielu postaciach wykonania, począwszy od powyginanej rury do tarcz odśrodkowych. Pewne produkty mogą nadawać się do obróbki w bębnie powlekającym, na przykład w bębnie obrotowym. Bęben powlekający może służyć zarówno jako mieszalnik suchy, jak i być wyposażony w mechanizm dla poddawania zboża natryskowi. Biomasę można natryskiwać na górę obracającego się zboża za pomocą handlowych dwufazowych dysz natryskowych (powietrze/ciecz). Ogólnie, dla produktów suchych, takich, na przykład, jak płatki śniadaniowe, można stosować taki sam układ do natrysku, jak dla pokrywania roztworem witamin. Takie technologie są dobrze znane w dziedzinie.
Zależnie od szczegółów i preferencji, zawierający organizmy probiotyczne produkt jadalny może być poddany działaniu temperatury otoczenia lub temperatury podwyższonej tak, aby nie należało brać pod uwagę jakiejkolwiek istotnej straty jednostek tworzących kolonie. Możliwe jest także zamrażanie produktu jadalnego, zależnie od jego natury i przeznaczenia produktu końcowego. Oczywiście można dokonywać również dalszych obróbek lub przetwarzania jadalnego produktu, zależnie od rodzaju produktu końcowego lub celu stosowania jadalnego produktu. Przykładem niech będzie aeracja produktu końcowego gazem obojętnym lub mieszaniną gazów takich jak N2 lub N2/CO2.
Produkt i sposób według wynalazku zostaną niniejszym zilustrowane bardziej szczegółowo w zamieszczonych poniż ej w celach ilustracyjnych przykładach.
P r z y k ł a d y
Szczepami stosowanymi w przykładach są następujące szczepy:
- Bifidobacterium lactis*: DSM20215 (Niemiecka Kolekcja Hodowli/German Culture Collection)
- Streptococcus thermophilus (TH4)*
- Lactobacillus johnsonii: I-1225 (CNYM)
- Lactobacillus paracasei: I-2116 (CNCM) * otrzymane z firmy Christian Hansen Biosystem A/S (Chl), 10-12 Boge Alle, P.O. Box 407, DK-2970 Horsholm, Dania.
Do doświadczeń stosowano produkt zbożowy dla dzieci, zbożowe płatki śniadaniowe, przekąskę zbożowo-mleczną i zbożowy produkt dla niemowląt w proszku. Tabela 1 poniżej pokazuje składy i sposoby wytwarzania tych produktów.
PL 205 155 B1
T a b e l a 1: Skład i wytwarzanie jadalnych produktów powoływanych w przykładach
Produkt Typ produktu Skład Gęstość g/l
Produkt zbożowy dla dzieci Wytłaczane krążki z powłoką z cukru/miodu Zboże (pszenica, owiec i jęczmień), cukier, miód, maltodekstryna witaminy i minerały 115
Zbożowe płatki śniadaniowe Tradycyjnie gotowane płatki pszenne z lekką powłoką z cukru Cała pszenica, cukier, syrop rafinowany, słód, sól, miód, glukoza, witaminy i minerały 135
Przekąska mleczno/zbożowa Wytłaczane zboże, uformowane w postaci owoców, o dużej zawartości mleka Mąka pszenna, mleko w proszku, cukier, koncentrat z bananów, maltoza, skrobia, sól, witaminy i minerały, substancje zapachowe 130
Zbożowy proszek dla niemowląt Receptura zbożowa dla niemowląt oparta na pszenicy Mąka pszenna, cukier, lecytyna, wanilia, witaminy i minerały 315
P r z y k ł a d 1: Biomasa Bifidobacterium lactis nakładana na różne produkty
Bifidobacterium lactis fermentowano a następnie zatężano przez wirowanie. Szczegółowe parametry fermentacji zostały podane w Tabelach 2 i 3 poniżej. Do koncentratu dodano standardowych środków ochronnych. Biomasę tę dodawano w skali laboratoryjnej do dostępnych w handlu różnych produktów zbożowych (patrz Tabela 1 powyżej).
Do stosowania w skali laboratoryjnej, 1,5-2 kg produktu zbożowego wprowadzano do obracającego się bębna powlekającego, pracującego w sposób okresowy i biomasę natryskiwano na górę obracającego się ziarna za pomocą pistoletu do natrysku, dostępnego w handlu, z dyszą dwufazową (powietrze/ciecz). Pistolet zawierający biomasę ważono dokładnie przed i po natrysku, dla określenia dokładnej ilości biomasy nałożonej na produkt zbożowy. We wszystkich przypadkach dodano 0,5% całkowitej ilości produktu zbożowego.
T a b e l a 2: Skład pożywki dla Bifidobacterium lactis (przykład 1)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Przesącz serwatki 14
Dekstroza 25
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek serwatki 5
Ekstrakt z drożdży 28
Peptony z mięsa 4
Fruktoza 14
Sole buforujące 10
Mleko w proszku 0,8
T a b e l a 3: Parametry fermentacji dla Bifidobacterium lactis (przykład 1)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 37°C
Czas inkubacji 14 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 1 x 1010 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 9 x 1010
PL 205 155 B1
T a b e l a 4: Wyniki doświadczeń nakładania
Produkt Ilość organizmów żywych (cfu/g) na produkcie Aw dla gotowego produktu
Produkt zbożowy dla dzieci 1,5 x 108 0,15
Zbożowe płatki śniadaniowe 8,8 x 107 0,3
Przekąska zbożowo-mleczna 1,5 x 108 0,1
Zbożowy produkt dla niemowląt w proszku 1,1 x 108 0,3
Tabela 4 pokazuje, że otrzymuje się dużą ilość żywych organizmów na gram jadalnego produktu. Aktywność wody pozostaje w granicach akceptowalnych dla celów przechowywania.
Przykład 2: Biomasa z Bifidobacterium lactis, Lactobacillus Johnsoni, Lactobacillus paracasei, Streptococcus thermophilus nakładana na produkt zbożowy dla dzieci
Różne szczepy poddawano fermentacji (szczegóły fermentacji zamieszczone zostały w tabelach 5 do 12) a następnie zatężano przez odwirowanie. Do koncentratu dodawano standardowych środków ochronnych. Biomasę tę dodawano w skali laboratoryjnej do produktu zbożowego dla dzieci dostępnego w handlu (sposobem takim samym, jak w przykładzie 1).
T a b e l a 5: Skład pożywki dla Bifidobacterium lactis (przykład 2)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Przesącz serwatki 14
Dekstroza 25
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek mleka 5
Ekstrakt z drożdży 28
Peptony z mięsa 4
Fruktoza 14
Sole buforujące 10
Mleko w proszku 0,8
T a b e l a 6: Parametry fermentacji dla Bifidobacterium lactis ((przykład 2)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 37°C
Czas inkubacji 14 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 1 x 1010 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 9 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 7: Skład pożywki dla Lactobacillus johsonii (przykład 2)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
1 2
Przesącz serwatki 15
Dekstroza 15
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek serwatki 5
PL 205 155 B1
c.d. tabeli 7
1 2
Ekstrakt z drożdży 30
Peptony z mięsa 5
Fruktoza 15
Sole buforujące 10
Mleko w proszku 10
T a b e l a 8: Parametry fermentacji dla Lactobacillus johnsonii (przykład 2)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 40°C
Czas inkubacji 14 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 7 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 5 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 9: Skład pożywki dla Strptococcus thermophilus (przykład 2)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Przesącz serwatki 50
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek serwatki 5
Ekstrakt z drożdży 20
Peptony z mięsa 5
Fruktoza 5
Sole buforujące 5
T a b e l a 10: Parametry fermentacji dla Streptococcus thermophilus (przykł ad 2)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 40°C
Czas inkubacji 6 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 2 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 4 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 11: Skład pożywki dla Lactobacillus paracasei (przykład 2)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Peptony z soi 10
Środek przeciwpienny 1
Ekstrakt z drożdży 15
Fruktoza 30
Sole buforujące 7,5
PL 205 155 B1
T a b e l a 12: Parametry fermentacji dla Lactobacillus paracasei (przykład 2)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 37°C
Czas inkubacji 17 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 9 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 9 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 13: Wyniki testów nakł adania na produkt zbożowy dla dzieci
Biomasa Ilość organizmów żywych (cfu/g) na produkcie Aw dla gotowego produktu
Bifidobacterium lactis 1,5 x 108 0,15
Lactobacillus johnsonii 2,5 x 108 < 0,1
Streptococcus thermophilus 2,8 x 108 < 0,1
Lactobacillus paracasei 2 x 108 < 0,1
Jak wynika z powyższych danych również i inne szczepy nakładane na produkt zbożowy dla dzieci zapewniały wystarczającą ilość żywych organizmów i małą końcową aktywność wody produktu jadalnego.
P r z y k ł a d 3: Dane dotyczące dopuszczalnego okresu przechowywania produktu zbożowego dla dzieci z Lactobacillus jonsonii
Lactobacillus johnsonii poddawano fermentacji a następnie zatężano przez odwirowanie (szczegółowe dane dotyczące fermentacji patrz tabele 14 i 15). Do koncentratu dodawano standardowych środków ochronnych. Biomasę tę dodawano w skali półtechnicznej do produktu zbożowego dla dzieci.
Podczas stosowania w skali półtechnicznej, 100 kg/h produktu zbożowego dla dzieci wprowadzano do bębna powlekającego pracującego w sposób ciągły. Na górę ziarna natryskiwano 0,5 kg/h biomasy z Lactobacillus johnsonii za pomocą serii dysz dwufazowych (powietrze/ciecz).
Gotowy produkt pakowano w okładziny aluminiowe i poddawano badaniom dopuszczalnego okresu przechowywania w 20°C (wyniki patrz tabela 16).
T a b e l a 14: Skład pożywki dla Lactobacillus johnsonii (przykład 3)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Przesącz serwatki 15
Dekstroza 15
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek serwatki 5
Ekstrakt z drożdży 30
Peptony z mięsa 5
Fruktoza 15
Sole buforujące 10
Mleko w proszku 10
T a b e l a 15: Parametry fermentacji dla lactobacillus johnsonii (przykład 3)
Skala fermentacji 2000 l pożywki
1 2
Temperatura 40°C
PL 205 155 B1
c.d. tabeli 15
1 2
Czas inkubacji 14 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 3 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 1 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 16: Wyniki nakładania i dopuszczalnego okresu przechowywania dla produktu zbożowego dla dzieci
Dni w 20°C Ilość organizmów żywych (cfu/g) na produkcie Aw dla gotowego produktu
Początek 1,3 x 108 < 0,1
90 1,6 x 108 < 0,1
180 1,1 x 108 < 0,1
270 1,3 x 108 < 0,1
365 9,5 x 107 < 0,1
Badania dopuszczalnego okresu przechowywania pokazują, że przechowywanie produktu jadalnego do jednego roku nie zmniejsza w sposób zasadniczy ilości cfu na produkcie.
P r z y k ł a d 4: Dodawanie do produktu zbożowego dla dzieci zatężonych i niezatężonych Bifidobacterium lactis bezpośrednio i po 4 dniach składowania biomasy.
Bifidobacterium lactis poddawano fermentacji (szczegóły podane zostały tabelach 17 i 18), przy czym część biomasy stosowano bezpośrednio a drugą część zatężano przez odwirowywanie, z dodatkiem standardowych środków ochronnych. Obie biomasy nakładano w skali laboratoryjnej na produkt zbożowy dla dzieci. Przeprowadzono drugą serię doświadczeń z tymi samymi biomasami przechowywanymi w 5°C przez 4 dni przed nałożeniem.
Do nakładania w skali laboratoryjnej, 2 kg produktu zbożowego wkładano do obracającego się bębna powlekającego, pracującego okresowo i biomasę natryskiwano na górę obracającego się ziarna za pomocą pistoletu do natrysku, dostępnego w handlu, z dyszą dwufazową (powietrze/ciecz). We wszystkich przypadkach dodano 0,5% całkowitej ilości produktu zbożowego. W jednym przypadku biomasę nakładano bezpośrednio po fermentacji a w drugim wypadku zatężano ją a następnie te same etapy powtarzano z biomasami przechowywanymi przez 4 dni przez nakładaniem (w 5°C). Gotowy produkt poddawano in vitro badaniom w przewodzie pokarmowym.
T a b e l a 17: Skł ad poż ywki dla Bifidobacterium lactis (przykł ad 4)
Skład pożywki
Składnik Ilość (g/l)
Przesącz serwatki 14
Dekstroza 25
Środek przeciwpienny 1
Hydrolizat białek mleka 5
Ekstrakt z drożdży 28
Peptony z mięsa 4
Fruktoza 14
Sole buforujące 10
Mleko w proszku 0,8
PL 205 155 B1
T a b e l a 18: Parametry fermentacji dla Bifidobacterium lactis (przykład 4)
Skala fermentacji 200 l pożywki
Temperatura 37°C
Czas inkubacji 14 godzin
Ilość organizmów żywych po zakończeniu fermentacji 9 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych pobranych z fermentacji i przechowywanych 4 dni w 5°C 5 x 109 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych 8 x 1010 cfu/ml
Ilość organizmów żywych po odwirowaniu i dodaniu środków ochronnych i przechowywanych 4 dni w 5°C 6 x 1010 cfu/ml
T a b e l a 19: Wyniki doświadczeń nakładania na produkt zbożowy dla dzieci
Biomasa Bifidobacterium lactis Ilość organizmów żywych (cfu/g) na produkcie Logarytm całkowitej straty w przewodzie pokarmowym (in vitro)
Niezatężana 3 x 107 0,4
Niezatężana, przechowywana 2 x 107 0,4
Zatężana 4 x 108 0,2
Zatężana, przechowywana 7 x 108 0,3
Jak to ilustruje Tabela 19 straty ilości organizmów żywych mające miejsce w symulowanym środowisku panującym w jelitach zawierają się w dopuszczalnym zakresie.

Claims (17)

1. Jadalny suchy produkt, zawierający świeżą biomasę mikroorganizmów probiotycznych, znamienny tym, że mikroorganizmy probiotyczne nałożone są na suchy produkt w stanie świeżym, przy czym procentowy udział świeżej biomasy mikroorganizmów probiotycznych wynosi od 0,05 do 4%, korzystnie 0,1 do 1,5%, korzystniej 0,2 do 1% wagowo jadalnego produktu, a aktywność wody (Aw) wynosi mniej niż 0,5, korzystnie mniej niż 0,3.
2. Jadalny produkt według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo zawiera przynajmniej jeden środek ochronny.
3. Jadalny produkt według zastrz. 1, znamienny tym, że szczep lub szczepy probiotyczne wybrane są z grupy obejmującej drożdże, korzystnie z rodzaju Saccharomyces, pleśnie, korzystnie z rodzaju Aspergillus, bakterie, korzystnie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus i ich mieszaniny.
4. Jadalny produkt według zastrz. 1, znamienny tym, że szczep lub szczepy organizmów probiotycznych są wybrane z grupy obejmującej Bifidobacterium lactis (DSM20215), Lactobacillus johnsonii (I-1225 CNCM), Streptococcus thermophilus (TH4, Chr. Hansen, DK), ich mieszaniny oraz mieszaniny zawierające również inne mikroorganizmy probiotyczne.
5. Jadalny produkt według zastrz. 1, znamienny tym, że końcowe stężenie mikroorganizmów probiotycznych nałożonych na jadalny produkt wynosi 106 do 109, korzystnie od 107 do 108, korzystniej od 2 do 8x107 cfu/g w odniesieniu do całkowitej masy jadalnego produktu.
6. Jadalny produkt według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo zawiera produkty przemiany materii wytwarzane przez mikroorganizmy probiotyczne.
7. Sposób wytwarzania suchego jadalnego produktu obejmującego mikroorganizmy probiotyczne, znamienny tym, że obejmuje etap wytwarzania świeżej biomasy mikroorganizmów probiotycznych przez fermentację w płynnej pożywce i bezpośrednie nakładanie świeżej biomasy na jadalny produkt.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że fermentację prowadzi się do uzyskania końcowego stężenia od 106 do 5x1010, korzystnie od 107 do 3x1010, korzystniej od 1,5x107 do 1010, jesz14
PL 205 155 B1 cze korzystniej od 108 do 9.5x109, a w szczególności korzystnie 2 do 9x109 probiotycznych cfu na ml pożywki fermentacyjnej.
9. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, ż e przed nakładaniem świeżej biomasy na jadalny produkt, obejmuje dodatkowo zatężanie biomasy do końcowego stężenia od 107 do 1012, ko8 11 8 11 9 10 rzystnie od 108 do 5x1011, korzystniej od 1,5x108 do 1011, jeszcze korzystniej od 109 do 5x1010 cfu na ml pożywki fermentacyjnej.
10. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że przed, podczas lub po wytworzeniu świeżej biomasy organizmów probiotycznych dodatkowo obejmuje dodawanie do pożywki fermentacyjnej lub do świeżej biomasy organizmów probiotycznych przynajmniej jednego środka ochronnego.
11. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że fermentację prowadzi się przez 6 godzin do 3 dni, korzystnie 6 do 20 godzin, korzystniej 7 do 17 godzin, zależ nie od stosowanego szczepu mikroorganizmu probiotycznego.
12. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że szczep lub szczepy do fermentacji wybrane są z grupy obejmującej drożdże, korzystnie z rodzaju Saccharomyces, pleśnie, korzystnie z rodzaju Aspergillus, bakterie, korzystnie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus, Enterococcus i ich mieszaniny.
13. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że udział procentowy świeżej biomasy organizmów probiotycznych dodawanych do jadalnego produktu wynosi od 0,05 do 4%, korzystnie 0,1 do 1,5%, korzystniej 0,2 do 1% wagowo jadalnegop produktu.
14. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że końcowe stężenie organizmów probiotycznych nakładanych na jadalny produkt wynosi 106 do 109, korzystnie od 107 do 108, korzystniej i 2 do 8x107, w szczególności korzystnie 5x107 cfu na gram produktu jadalnego.
15. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że szczep lub szczepy do fermentacji wybrane są z grupy obejmującej Bifidobacterium lactis (DSM20215), Lactobacillus johnsonii (I-225 CNCM), Lactobacillus paracasei (I-2116 CNCM), Streptococcus thermophilus (TH4, Chr. Hansen, DK), ich mieszaniny oraz mieszaniny zawierające dodatkowo inne mikroorganizmy probiotyczne.
16. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że dodatkowo obejmuje oddzielanie płynnej pożywki od organizmów probiotycznych i nakładanie bezpośrednio na produkt jadalny płynnej pożywki zawierającej produkty przemiany materii mikroorganizmów probiotycznych.
17. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że mikroorganizmy probiotyczne otrzymywane przez fermentację są składowane po fermentacji a przed nałożeniem na jadalny produkt przez taki czas i w takiej temperaturze, które zapobiegają istotnej utracie probiotycznych jednostek morzących kolonie (cfu).
PL363276A 2001-02-19 2002-02-12 Jadalny suchy produkt oraz sposób jego wytwarzania PL205155B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP01200593 2001-02-19
PCT/EP2002/001504 WO2002065840A2 (en) 2001-02-19 2002-02-12 Consumable product containing probiotics

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL363276A1 PL363276A1 (pl) 2004-11-15
PL205155B1 true PL205155B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=8179906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL363276A PL205155B1 (pl) 2001-02-19 2002-02-12 Jadalny suchy produkt oraz sposób jego wytwarzania

Country Status (15)

Country Link
US (1) US8263146B2 (pl)
EP (1) EP1408760B1 (pl)
JP (2) JP4398642B2 (pl)
AR (1) AR035683A1 (pl)
AT (1) ATE427037T1 (pl)
AU (1) AU2002256620B2 (pl)
BR (1) BRPI0207372B1 (pl)
CA (1) CA2437931C (pl)
DE (1) DE60231809D1 (pl)
ES (1) ES2323450T3 (pl)
MY (1) MY138815A (pl)
PL (1) PL205155B1 (pl)
PT (1) PT1408760E (pl)
RU (1) RU2302747C2 (pl)
WO (1) WO2002065840A2 (pl)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20040096605A (ko) * 2002-02-21 2004-11-16 소시에떼 데 프로듀이 네슬레 소시에떼아노님 피부용 광보호성 경구 투여성 조성물
EP1503628A4 (en) * 2002-04-29 2006-11-29 First Products Inc FROZEN BAKERY PRODUCTS FOR MICROWAVE OVENS
EP1384483A1 (en) * 2002-07-23 2004-01-28 Nestec S.A. Probiotics for treatment of irritable bowel disease (IBS) through improvement of gut neuromuscular function
US20080260926A1 (en) * 2003-04-29 2008-10-23 First Products, Inc. Frozen Microwavable Bakery Products
EP1675480B1 (en) 2003-10-16 2018-06-13 Nestec S.A. Nutritional composition against side effects of chemotherapy of radiotherapy
US8877178B2 (en) 2003-12-19 2014-11-04 The Iams Company Methods of use of probiotic bifidobacteria for companion animals
US20050158294A1 (en) 2003-12-19 2005-07-21 The Procter & Gamble Company Canine probiotic Bifidobacteria pseudolongum
FR2866899B1 (fr) * 2004-02-27 2006-06-09 Gervais Danone Sa Procede de production d'un concentrat liquide de bacteries adaptees et viables a usage alimentaire
FR2866898B1 (fr) * 2004-02-27 2006-06-09 Gervais Danone Sa Concentrat liquide de bacteries adaptees et viables pour un usage alimentaire
WO2006037922A1 (fr) * 2004-10-04 2006-04-13 L'oreal Composition cosmetique et/ou dermatologique pour peaux sensibles
WO2006130188A1 (en) 2005-05-31 2006-12-07 The Iams Company Feline probiotic bifidobacteria
AR052472A1 (es) 2005-05-31 2007-03-21 Iams Company Lactobacilos probioticos para felinos
AT501919B1 (de) * 2005-06-14 2008-09-15 Erber Ag Probiotischer, gesundheits- bzw. leistungsfördernder futtermittel- und/oder trinkwasserzusatz für tiere sowie seine verwendung
RU2008134892A (ru) * 2006-01-27 2010-03-10 Даниско А/С (Dk) Применение пробиотичеких микроорганизмов для лечения и профилактики ожирения и связанных с ним расстройств
JP2009534037A (ja) * 2006-04-20 2009-09-24 ファースト プロダクツ,インコーポレーテッド 電子レンジ調理可能な冷凍生地製品
PT103582B (pt) * 2006-10-06 2008-08-22 Joana Mafalda Patricio Inacio Matriz simbiótica pré-fermentada com base numa suspensão de aveia e probióticos encapsulados, processo de obtenção e respectiva utilização
CN101711158A (zh) 2007-02-01 2010-05-19 爱默思公司 使用葡萄糖抗代谢物、鳄梨或鳄梨提取物减轻哺乳动物炎症和应激反应的方法
US20100098806A1 (en) * 2007-03-13 2010-04-22 Vdf Futureceuticals, Inc. Compositions and Methods of Dehydrated Food Fortification
EP1972207B1 (en) * 2007-03-21 2018-02-28 Nestec S.A. Safety System For Powdered Nutritional Compositions
TW200904340A (en) 2007-05-11 2009-02-01 Mannatech Inc Processing of natural polysaccharides by selected non-pathogenic microorganisms and methods of making and using the same
US9771199B2 (en) * 2008-07-07 2017-09-26 Mars, Incorporated Probiotic supplement, process for making, and packaging
US9232813B2 (en) * 2008-07-07 2016-01-12 The Iams Company Probiotic supplement, process for making, and packaging
RU2011115182A (ru) 2008-09-19 2012-10-27 Нестек С.А. (Ch) Питательная поддержка для предупреждения и/или ослабления костномозговой токсичности раковой опухоли
JP5882735B2 (ja) 2008-09-19 2016-03-09 ネステク ソシエテ アノニム 抗癌治療の間の骨髄麻痺又は好中球減少を阻止又は緩和するための栄養支援
US10576110B2 (en) * 2009-05-11 2020-03-03 Societe Des Produits Nestle S.A. Lactobacillus johnsonii La1 NCC533 (CNCM I-1225) and immune disorders
US10104903B2 (en) 2009-07-31 2018-10-23 Mars, Incorporated Animal food and its appearance
US8691303B2 (en) * 2009-07-31 2014-04-08 The Iams Company Dusted animal food
US20110027417A1 (en) 2009-07-31 2011-02-03 Patrick Joseph Corrigan Process for Dusting Animal Food
US9173423B2 (en) * 2009-07-31 2015-11-03 The Iams Company Animal food kibble with electrostatically adhered dusting
US9210945B2 (en) * 2009-07-31 2015-12-15 The Iams Company Animal food having low water activity
US20110123677A1 (en) * 2009-11-25 2011-05-26 Pepsico, Inc. High acid beverage products and methods to extend probiotic stability
EP2335499A1 (en) 2009-12-09 2011-06-22 Nestec S.A. Process for making a whole-grain cereal bar and cereal bar
CL2010001124A1 (es) * 2010-10-14 2011-01-21 Univ De Concepcion 50% Ma Loreto Ormeno 50% Alimento funcional probiotico que comprende cepas viables de lactobacillus sp.; uso de dicho alimento funcional para contrarestar los efectos colaterales de la quimioterapia.
EP2449890A1 (en) * 2010-11-05 2012-05-09 Nestec S.A. Powdered cereal compositions comprising non-replicating probiotic microorganisms
AU2010365331A1 (en) 2010-12-08 2013-06-06 Nestec S.A. Infant cereal products comprising hydrolyzed whole grain
RU2461620C1 (ru) * 2011-09-05 2012-09-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Горский государственный аграрный университет" Штамм enterococcus durans, используемый для производства кисломолочных напитков
WO2013052101A1 (en) * 2011-10-03 2013-04-11 Kelly Foods Corporation Probiotic composition for pets and method of providing the same
AU2013240289B2 (en) 2012-03-29 2018-01-25 Therabiome, Llc Gastrointestinal site-specific oral vaccination formulations active on the ileum and appendix
EP2671453B1 (en) * 2012-06-08 2017-08-09 Generale Biscuit Food product with filling with high amount of live lactic cultures
CN103053792B (zh) * 2013-01-09 2014-02-12 李晓叶 一种复合益生菌的生产工艺
EP2968187A4 (en) 2013-03-14 2016-08-17 Therabiome Llc TARGETED ADMINISTRATION OF PROBIOTIC ORGANISMS AND / OR THERAPEUTIC AGENTS IN THE GASTROINTESTINAL TRACT
JP2017522048A (ja) * 2014-06-25 2017-08-10 グッドマン フィールダー ニュージーランド リミテッド プロバイオティクス強化食品およびその製造方法
BR112017017190B1 (pt) 2015-02-16 2022-08-30 Mars, Incorporated Método para produzir um alimento para animais de estimação
MX2017013715A (es) 2015-04-28 2018-03-02 Mars Inc Proceso de preparacion de un producto de alimento para mascotas humedo esterilizado.
CN105083785B (zh) * 2015-08-11 2017-10-27 王广升 一种防腐蛋托及其制备方法
CN113265350B (zh) * 2021-05-11 2022-05-06 昆明理工大学 一种双歧杆菌w8118及其应用
NL2032642B1 (en) 2022-07-29 2024-02-06 Academisch Ziekenhuis Leiden Improvement of muscle mass and strength

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1019896B (de) * 1955-05-28 1957-11-21 Adam Schmidt Burbach Dr Med Verfahren zur Herstellung von Milchprodukten, wie Sauermilch od. dgl., unter Zusatz von Bakterien
US4214008A (en) * 1979-03-14 1980-07-22 Microlife Technics, Inc. Lactic acid fermentate flavored pet food
US5096718A (en) * 1982-09-17 1992-03-17 The State Of Oregon Acting By And Through The Oregon State Board Of Higher Education On Behalf Of Oregon State University Preserving foods using metabolites of propionibacteria other than propionic acid
DE3300122C2 (de) * 1983-01-04 1985-07-11 Hans-Joachim 4700 Hamm Klupsch Verfahren zum Herstellen von Kefir
JPS6030647A (ja) * 1983-07-30 1985-02-16 Shuichi Hoshino 人体有用菌入り食品
DE3584610D1 (de) * 1984-09-21 1991-12-12 Cernitin Sa Lebende mikroorganismen enthaltendes fluessiges praeparat, verfahren zu dessen herstellung, lebende mikroorganismen enthaltendes pelletiertes produkt und verfahren zu dessen herstellung.
JPS62104552A (ja) 1985-10-31 1987-05-15 Morinaga Milk Ind Co Ltd 飼料組成物
GB8713601D0 (en) 1987-06-10 1987-07-15 Unilever Plc Fermentation
FI88856C (fi) 1990-05-18 1997-07-01 Alko Yhtioet Oy Foerfarande foer framstaellning av ett fermenterat, huvudsakligen pao havrekli baserat, levande mikroorganismer innehaollande livsmedel
MX9200353A (es) 1991-01-28 1993-08-01 Biogaia Biolog Ab Metodo de alimentacion y aditivo para alimento.
JPH0638704A (ja) 1991-06-19 1994-02-15 Morinaga Milk Ind Co Ltd 発酵調味料及びその製造法
US5258189A (en) 1992-08-28 1993-11-02 General Mills, Inc. Method for making vitamin enriched cereal
JP2782577B2 (ja) * 1993-12-27 1998-08-06 アサヒビール株式会社 ウエハース
JPH08187071A (ja) 1995-01-11 1996-07-23 Morinaga Milk Ind Co Ltd 食品の保存方法
JPH08187072A (ja) 1995-01-11 1996-07-23 Morinaga Milk Ind Co Ltd 食品保存剤及びその製造法
ES2243965T3 (es) 1996-07-09 2005-12-01 Societe Des Produits Nestle S.A. Procedimiento de secado mediante pulverizacion.
HUP9904266A3 (en) 1996-09-10 2000-06-28 Nestle Sa Dehydrated food containing lactic acid bacteria
ES2164299T5 (es) * 1997-01-09 2009-03-01 Societe Des Produits Nestle S.A. Producto cereal que contiene probioticos.
AU732879B2 (en) 1997-08-28 2001-05-03 Societe Des Produits Nestle S.A. Cream-based food composition and process for the manufacture thereof
GB2334443A (en) 1998-02-21 1999-08-25 Tangerine Holdings Limited Feedstuffs for livestock incorporating a therapeutic substance
US6117477A (en) 1998-03-18 2000-09-12 Kal Kan Foods, Inc. Multicomponent food product and methods of making and using the same
DE69902260T2 (de) * 1998-05-29 2003-03-20 Entpr Ie Trd As Bioresearch Ie Verfahren zur herstellung von probiotischem käse
JP2001149023A (ja) * 1999-11-26 2001-06-05 Es Ex Japan:Kk 生体活性剤及びそれを使用した動物用飼料添加物
PL358214A1 (pl) * 2000-03-24 2004-08-09 Societe Des Produits Nestle S.A. Zastosowanie bakterii kwasu mlekowego do leczeniazapalenia otrzewnej
EP1148064A1 (en) 2000-04-17 2001-10-24 Vrije Universiteit Brussel Lactobacillus johnsonii bacteriocin, active against Helicobacter pylori
DE10029079B4 (de) 2000-06-13 2006-04-20 Mars Inc. Probiotische Mikroorganismen enthaltendes Nahrungsmittelerzeugnis

Also Published As

Publication number Publication date
BR0207372A (pt) 2004-06-15
BRPI0207372B1 (pt) 2015-06-02
AR035683A1 (es) 2004-06-23
CA2437931A1 (en) 2002-08-29
US20040115308A1 (en) 2004-06-17
EP1408760B1 (en) 2009-04-01
ES2323450T3 (es) 2009-07-16
AU2002256620B2 (en) 2007-01-18
DE60231809D1 (pl) 2009-05-14
ATE427037T1 (de) 2009-04-15
PT1408760E (pt) 2009-06-18
US8263146B2 (en) 2012-09-11
CA2437931C (en) 2011-11-01
WO2002065840A2 (en) 2002-08-29
JP2008109945A (ja) 2008-05-15
PL363276A1 (pl) 2004-11-15
EP1408760A2 (en) 2004-04-21
JP4398642B2 (ja) 2010-01-13
RU2003128070A (ru) 2005-04-10
MY138815A (en) 2009-07-31
JP2004524026A (ja) 2004-08-12
WO2002065840A3 (en) 2002-12-19
RU2302747C2 (ru) 2007-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205155B1 (pl) Jadalny suchy produkt oraz sposób jego wytwarzania
US11419355B2 (en) Probiotic grain-based compositions
US11653656B2 (en) Baked goods
AU2002256620A1 (en) Consumable product containing probiotics
Arepally et al. A review on probiotic microencapsulation and recent advances of their application in bakery products
Harel et al. Protection and delivery of probiotics for use in foods
Mani-López et al. Advances in Probiotic Incorporation into Cereal-Based Baked Foods: Strategies, Viability, and Effects-A review
CZ2003153A3 (cs) Probiotický výrobek
KR102365680B1 (ko) 유산균 순간증착 기법을 이용해 유산균 함유량을 극대화하는 마쉬멜로의 제조방법 및 이를 이용하여 제조한 마쉬멜로
TWI331018B (en) Consumable product containing probiotics
AU2015200006B2 (en) Baked Goods
KR102284394B1 (ko) 발효생식 및 이의 제조방법
Rubavathi et al. Formulation and Validation of Probioticated Foxtail Millet Laddu as a Source of Antioxidant for Biological System
FI124344B (fi) Probioottisia bakteereita sisältävä elintarvike
KR20180020489A (ko) 유산균이 포함된 분말형 샐러드 소스 및 이의 제조방법