PL203111B1 - Prowadzony szynowo system transportu - Google Patents

Prowadzony szynowo system transportu

Info

Publication number
PL203111B1
PL203111B1 PL380075A PL38007504A PL203111B1 PL 203111 B1 PL203111 B1 PL 203111B1 PL 380075 A PL380075 A PL 380075A PL 38007504 A PL38007504 A PL 38007504A PL 203111 B1 PL203111 B1 PL 203111B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sensors
rail
guided
transport
transport system
Prior art date
Application number
PL380075A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380075A1 (pl
Inventor
Martin Rossmann
Karsten Jaeger
Original Assignee
Dm Technologies Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dm Technologies Gmbh & Co Kg filed Critical Dm Technologies Gmbh & Co Kg
Publication of PL380075A1 publication Critical patent/PL380075A1/pl
Publication of PL203111B1 publication Critical patent/PL203111B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F13/00Transport specially adapted to underground conditions
    • E21F13/004Staff transport system
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61BRAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B61B13/00Other railway systems
    • B61B13/04Monorail systems
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L23/00Control, warning, or like safety means along the route or between vehicles or vehicle trains
    • B61L23/002Control or safety means for heart-points and crossings of aerial railways, funicular rack-railway
    • B61L23/005Automatic control or safety means for points for operator-less railway, e.g. transportation systems

Description

Przedmiotem wynalazku jest prowadzony szynowo system transportu osób i materiału w górnictwie podziemnym i budowie tuneli, składający się z sieci odcinków szynowych i prowadzonych w tej sieci odcinków pojazdów transportowych.
W zakł adach Deutsche Steinkohle AG egzystuje duż a liczba mają cych daleki zasię g sieci odcinków szynowych, na których eksploatuje się wiele setek pojazdów transportowych. Te pojazdy transportowe stanowią z jednej strony dwuśladowe koleje naziemne, ale także jednoszynowe koleje podwieszane, napędzane przez lokomotywy lub wózki z napędem wysokoprężnym lub elektrycznym (akumulatorowym).
Te pojazdy transportowe są obsługiwane przez przeszkolonych w tym celu kierowców, którzy w umieszczonej na pojeź dzie kabinie sterują pojazdem transportowym, przy czym taka kabina jest z reguły umieszczona z każdej strony pojazdu transportowego.
Duża liczba pojazdów transportowych i po części kilkuzmianowy tryb pracy wymagają odpowiednio wysokich nakładów na personel kierujący pojazdami, które z uwagi na ograniczoną prędkość jazdy pod ziemią przy równocześnie rosnącej objętości transportowej praktycznie nie dają się obniżyć. Po części nie jest możliwe obsłużenie zleceń pokrywających wszystkie zmiany, co pociąga za sobą zwiększone zróżnicowanie zdolności transportowej.
Ręczne prowadzenie powoduje częściowo zbyt wysokie obciążenia materiału (przy ruszaniu względnie hamowaniu). Ponadto czynności wsiadania i wysiadania kierowców z jednoszynowych kolei podwieszanych stanowią krytyczny punkt z uwagi na wypadki.
Warunkiem niezawodnej pracy omawianych systemów transportu jest zdolność niezawodnego rozpoznania w każdym czasie każdego objektu, znajdującego się w przestrzeni roboczej systemu transportowego, i przedsięwzięcie na tej podstawie odpowiednich środków.
Człowiek jako kierowca pojazdów transportowych stanowi przy tym jedno z najsłabszych ogniw łańcucha.
Samodzielna, to znaczy automatyczna praca, na przykład szynowego urządzenia transportowego, jest znana i wykorzystywana w Deutsche Steinkohle AG od lat 80-tych. Eksploatacja tych systemów wymaga jednak wyjątkowych nakładów technicznych i organizacyjnych (na przykład zakazu przebywania ludzi w obszarze pojazdów). Planowane pierwotnie wprowadzenie techniki kolei magnetycznej z autonomicznymi pojazdami nie udało się między innymi z uwagi na wysokie wymagania w zakresie bezpieczeń stwa.
Celem wynalazku jest takie udoskonalenie prowadzonego szynowo systemu transportu opisanego na wstępie rodzaju, aby przy użyciu prostych środków zapewniona była praca autonomiczna, to znaczy nie wymagająca udziału człowieka.
W ramach wynalazku rozwią zano to zadanie według znamiennej części zastrzeż enia 1 tak, ż e dany pojazd transportowy zarówno na swym końcu przednim w kierunku jazdy, jak też na przeciwnym końcu, jest wyposażony w czujniki do wykrywania informacji optycznych, akustycznych oraz informacji dotyczących temperatury i przyspieszenia, które to czujniki są połączone z umieszczonym w pojeździe transportowym komputerem sterującym, przy czym czujniki współpracują z czynnymi i biernymi nadajnikami sygnału w sieci odcinków.
Dzięki wynalazkowi prowadzony szynowo system transportu może autonomicznie wykonywać przekazywane elektronicznie zlecenia jazdy, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla ludzi i środowiska. Równocześnie kombinacja prowadzonego szynowo systemu transportu z wymaganymi systemami czujnikowymi umożliwia bezkolizyjną jazdę.
Dzięki użyciu odpowiednich czujników wykrywanie obiektów i ewentualnych kolizji jest niezależne od parametrów otoczenia, takich jak kurz, ciemność, ciepło, wysoka wilgotność powietrza i inne.
Jako właściwe czujniki w ramach wynalazku zaproponowano według zastrzeżenia 7 czujniki ultradźwiękowe, skanery laserowe, czujniki na podczerwień, czujniki przyspieszeniowe, czujniki tworzące obraz i mikrofony, przy czym czujniki ultradźwiękowe, skanery laserowe oraz czujniki na podczerwień i czujniki tworzące obraz kontrolują drogę jazdy pod względem zagrożenia kolizją, podczas gdy czujniki przyspieszeniowe są odpowiedzialne za kontrolę diagnozowania maszyn, zaś mikrofony za akustyczną kontrolę otoczenia.
Czujniki są połączone z komputerem sterującym w pojeździe transportowym, w którym przetwarzane są dane pochodzące z czujników.
PL 203 111 B1
Według zastrzeżenia 2 każdy komputer sterujący stanowi część systemu telematycznego, kontrolującego system transportu i sterującego nim. Tego rodzaju systemy komputerowe stosuje się już pod ziemią w górnictwie do diagnostyki maszyn. Późniejsze wyposażanie pojazdów transportowych stosowane w przemyś le, wytrzymał e komputery sterujące moż na zatem zrealizować przy dopuszczalnych nakładach.
Przy pracy bez udziału człowieka pożądana jest powszechna infrastruktura komunikacyjna.
W dniu dzisiejszym moż na to w sposób idealny zrealizować przy użyciu uznanej bezkablowej technologii LAN. Sieć odcinków wyposaża się w tym celu w tak zwane obszary dostępowe. W obszarach tych dysponuje się powszechną komunikacją radiową. Gęstość rozmieszczenia obszarów dostępowych zależy przy tym od technicznych parametrów sieci szynowej. Obszary dostępowe należy przy tym stworzyć przynajmniej na stacjach, zwrotnicach, odgałęzieniach i w punktach docelowych.
Alternatywa polega na zastosowaniu technologii zwanej „leaky-feeder z wykonanym ze światłowodów przewodem antenowym do ciągłego przekazywania danych na całej drodze jazdy.
W ten sposób cał y system transportu o duż ej liczbie pojazdów transportowych moż na bez problemu kontrolować z centralnej nastawni.
Szczególną zaletę systemu transportu według wynalazku stanowi przy tym obniżenie kosztów osobowych, ponieważ nie są potrzebni kierowcy, zaś prawidłowa praca systemu transportu jest zapewniona dzięki równomiernej jeździe, ciągłej pracy w systemie zmianowym, możliwości rezygnacji z niepotrzebnych zdolnoś ci transportowych, rezygnacji ze stanowisk dla kierowców, powodują cej obniżenie całkowitego ciężaru, wyeliminowaniu wypadków przy pracy przy wsiadaniu i wysiadaniu kierowców, jakościowej kontroli toru jazdy pod względem stanu i występujących zmian poprzez porównywanie aktualnej informacji o drodze z informacjami zarchiwizowanymi.
Ponadto można wykryć stojącą wodę oraz wywołane pęcznieniem uszkodzenia spodka wyrobiska na drodze jazdy, można przełączać zwrotnice i uzyskiwać informacje o ustawieniu zwrotnic. Może mieć miejsce komunikacja językowa za pomocą umieszczonych na pojazdach mikrofonów i głośników. Informacje o miejscach postoju można każdorazowo przekazywać do obszarów dostępowych. Czujniki przyspieszeniowe pozwalają uwzględnić obciążenia transportowe, występujące w jednoszynowych kolejach podwieszonych.
Pojazdy mogą być według zastrzeżenia 10 zaopatrzone również w kamery pokładowe. Umożliwia to w sposób zdalnie sterowany za pomocą nastawni telematycznej sprawdzanie pojemników (na przykład koryt wodnych, służących jako bariery przeciwwybuchowe) w obszarze jazdy.
Ponieważ według zastrzeżenia 9 w sieci odcinków są zainstalowane swobodnie lokalizowane nadajniki sygnałów pozycji końcowych i miejsc zatrzymywania, pojazdy zatrzymują się automatycznie w miejscach przeł adunku materiał u i miejscach docelowych, które wskutek ciąg ł ej dynamiki sieci odcinków w kopalniach podlegają ciągłym zmianom.
Czujniki niezbędne do kontroli i sprawdzania obszaru działania są tak zainstalowane i rozmieszczone, że możliwa jest jazda w obu kierunkach. Innymi słowy, obie kabiny kierowcy na końcach pojazdu transportowego są zastąpione opisanymi „główkami czujnikowymi.
W obszarach stacji lub w miejscach docelowych następuje przejmowanie pojazdów przez pracowników. Powinno się to odbywać z wykorzystaniem zdalnego sterowania radiotelefonicznego, zwłaszcza w celu sterowania załadunkiem i rozładunkiem. Po zakończeniu prac pojazdy aktywuje się ponownie za pomocą zdalnego sterowania radiotelefonicznego i przestawia na pracę automatyczną.
Na załączonych fig. 1 i 2 wynalazek jest przedstawiony na podstawie przykładu jednoszynowej kolei podwieszonej, przy czym na fig. 1 przedstawiona jest tradycyjna jednoszynowa kolej podwieszona z kabinami 7 kierowcy, podczas gdy na fig. 2 ukazana jest wyposażona według wynalazku jednoszynowa kolej podwieszona, z której usunięto kabiny 7 kierowcy i zamiast nich umieszczono czujniki 1 do 6.
Czujniki 1 i 6 służą przy tym do kontroli prowadzenia szyn, czujniki 2 i 5 do kontroli drogi jazdy, zaś czujniki 3 i 4 do kontroli podłoża (odstęp od gruntu, stojąca woda).
Poszczególne czujniki sa wykonane w postaci par, aby można było prowadzić jednoszynową kolej podwieszoną w obu kierunkach.
Zależnie od zadania w odniesieniu do czujników 1 do 6 może chodzić o czujniki ultradźwiękowe, czujniki na podczerwień, czujniki tworzące obraz, skanery laserowe i inne.
W celu ostrzegania otoczenia jednoszynowa kolej podwieszona jest zaopatrzona w nie przedstawione, optyczne i akustyczne nadajniki sygnału, jak na przykład lampy sygnalizacyjne, klaksony i inne.
PL 203 111 B1
Na fig. 3 przedstawiony jest przykładowy schemat odcinków. Odnośnikiem 10 oznaczona jest stacja wyjściowa, odnośnikiem 11 miejsce docelowe (na przykład miejsce drążenia chodnika). W tych obszarach umieszczone są (ruchome) czujniki końcowe 12 oraz czujniki pozycyjne 13 do określania pozycji.
Jednoszynowa kolej podwieszona 14 znajduje się w tym przykładzie przed rozgałęzieniem odcinków ze zwrotnicą 15.
Linia przerywana oznacza szynę telematyczną (światłowodową) i jest opatrzona odnośnikiem 16.
Obwody 17 stanowią obszary dostępowe dla zastosowanej w niniejszym przykładzie bezkablowej technologii LAN dla telematycznego sterowania systemem.
Schematycznie zaznaczono ruchomy układ zdalnego sterowania radiotelefonicznego 18, za pomocą którego pojazd 14 może być przejmowany przez pracowników, zwłaszcza w celu sterowania załadunkiem i rozładunkiem.

Claims (8)

1. Prowadzony szynowo system transportu osób i materiału w górnictwie podziemnym i budowie tuneli, składający się z sieci odcinków szynowych i prowadzonych w tej sieci odcinków pojazdów transportowych, przy czym dany pojazd transportowy zarówno na swym końcu przednim w kierunku jazdy, jak też na przeciwnym końcu, jest wyposażony w czujniki (1-6) do wykrywania informacji optycznych, akustycznych oraz informacji dotyczących temperatury i przyspieszenia, przy czym jeden z czujników stanowi skaner laserowy, zaś czujniki są połączone z umieszczonym w pojeździe transportowym komputerem sterującym, który stanowi część systemu telematycznego, kontrolującego system transportu i sterującego nim, przy czym czujniki współpracują z czynnymi i biernymi nadajnikami sygnału w sieci odcinków, w której są instalowane swobodnie lokalizowane nadajniki sygnałów pozycji końcowych i miejsc zatrzymywania.
2. Prowadzony szynowo system transportu według zastrz. 1, znamienny tym, że komputer sterujący jest połączony z systemem telematycznym za pomocą bezkablowej technologii LAN, przy czym sieć odcinków jest podzielona na wiele obszarów dostępowych.
3. Prowadzony szynowo system transportu według zastrz. 1, znamienny tym, że do przekazywania danych na całej drodze jazdy przewidziany jest przewód antenowy typu „leaky-feeder.
4. Prowadzony szynowo system transportu według jednego z zastrz. 1 do 3, znamienny tym, że pojazd transportowy jest wyposażony w optyczne i akustyczne nadajniki sygnału.
5. Prowadzony szynowo system transportu według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że pojazd transportowy stanowi jednoszynowa kolej podwieszona.
6. Prowadzony szynowo system transportu według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że pojazd transportowy stanowi kolej naziemna.
7. Prowadzony szynowo system transportu według jednego z zastrz. 1 do 6, znamienny tym, że jako czujniki stosowane są czujniki ultradźwiękowe, skanery laserowe, czujniki na podczerwień, czujniki przyspieszeniowe, czujniki tworzące obraz i mikrofony.
8. Prowadzony szynowo system transportu według jednego z zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że pojazd jest wyposażony w co najmniej jedną kamerę pokładową, sterowaną zdalnie przez nastawnię telematyczną.
PL380075A 2003-12-20 2004-08-10 Prowadzony szynowo system transportu PL203111B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10360089A DE10360089B3 (de) 2003-12-20 2003-12-20 Schienengeführtes Transportsystem
PCT/DE2004/001790 WO2005061299A1 (de) 2003-12-20 2004-08-10 Schienengeführtes transportsystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380075A1 PL380075A1 (pl) 2006-12-27
PL203111B1 true PL203111B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=34485541

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380075A PL203111B1 (pl) 2003-12-20 2004-08-10 Prowadzony szynowo system transportu

Country Status (9)

Country Link
US (1) US7513463B2 (pl)
AU (1) AU2004305163B2 (pl)
CA (1) CA2550471C (pl)
DE (2) DE10360089B3 (pl)
PL (1) PL203111B1 (pl)
RU (1) RU2335423C2 (pl)
UA (1) UA87673C2 (pl)
WO (1) WO2005061299A1 (pl)
ZA (1) ZA200604728B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202005014981U1 (de) * 2005-09-23 2006-01-12 Neuhäuser GmbH Schienentrasse aus einzelnen Schienenstößen
EP2235326B1 (de) * 2007-11-24 2011-08-03 RAG Aktiengesellschaft Verfahren zur abwicklung von transportvorgängen im untertägigen bergbau
US8494694B2 (en) * 2009-07-24 2013-07-23 Raymond Dueck Mass transportation system
CN102849089B (zh) * 2012-08-23 2015-09-23 徐州市工大三森科技有限公司 矿山运输系统中安全推车智能控制系统
US9533691B2 (en) * 2013-08-16 2017-01-03 Jeremiah David Heaton Overhead rail guidance and signaling system
US10286930B2 (en) 2015-06-16 2019-05-14 The Johns Hopkins University Instrumented rail system
CN106919129A (zh) * 2017-04-05 2017-07-04 东北大学 一种基于城市地下综合管廊的吊轨式移动监控预警系统
DE102017218433A1 (de) * 2017-10-16 2019-04-18 Montratec Gmbh Fahrerloses Schienenfahrzeug und Transportsystem
CN109747686B (zh) * 2017-11-03 2021-07-27 中车唐山机车车辆有限公司 一种基于云计算和物联网的微轨交通调度方法及系统
WO2019152778A1 (en) * 2018-02-01 2019-08-08 Carl Anthony Salmon Multifunctional track system with independently moveable vehicles
DE102020134908A1 (de) 2020-12-23 2022-06-23 Pentanova Cs Gmbh Hängebahnsystem zum Transportieren von Werkstücken
AU2022361892A1 (en) * 2022-03-21 2023-10-05 China University Of Mining And Technology Series-parallel monorail hoist based on oil-electric hybrid power and controlling method thereof

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2271611B1 (pl) * 1974-02-01 1977-03-04 Thomson Csf
FR2443713A1 (fr) * 1978-12-06 1980-07-04 Matra Installation a vehicules automatiques
DE8816616U1 (pl) * 1987-10-23 1990-02-01 Barmag Ag, 5630 Remscheid, De
DE3938858A1 (de) * 1989-11-23 1991-05-29 Steinel Gmbh Voest Alpine Fahrerloses transportfahrzeug
DE4014700C2 (de) * 1990-05-08 1993-12-23 Bosch Gmbh Robert Transportvorrichtung mit einem Werkstückträger
FR2672026B1 (fr) * 1991-01-24 1993-05-21 Aigle Azur Concept Dispositif de controle automatique de vitesse d'arret, et d'aide a la conduite du vehicule, notamment ferroviaire.
DE19723372A1 (de) * 1997-06-04 1998-12-10 Braeutigam Ruhrthaler Transpor Batteriebetriebene Triebkatze
DE19723768C2 (de) * 1997-06-06 2000-05-25 Rag Ag Transportmittel für Personen und Material im untertägigen Berg- und Tunnelbau
US5988306A (en) * 1997-08-29 1999-11-23 Yazaki Industrial Chemical Co., Ltd. Automatically guided vehicle
DE19738629A1 (de) * 1997-09-04 1999-03-18 Scharf Gmbh Maschf Schienen gebundener Zugverband
WO2000048888A1 (en) * 1999-02-18 2000-08-24 Pri Automation, Inc. Collision avoidance system for track-guided vehicles
CA2263031A1 (en) 1999-02-26 2000-08-26 Kasten Chase Applied Research Limited Communications based train control
KR100729986B1 (ko) * 1999-12-20 2007-06-20 아시스트 신꼬, 인코포레이티드 자동반송시스템
DE10039946C1 (de) * 2000-08-16 2002-04-11 Eisenmann Kg Maschbau Elektrohängebahn
DE10063447A1 (de) * 2000-12-20 2002-07-04 Eisenmann Kg Maschbau Förderanlage, insbesondere Elektrohängebahn
JP2006076699A (ja) * 2004-09-08 2006-03-23 Daifuku Co Ltd 物品搬送車
TWM294508U (en) * 2005-12-27 2006-07-21 Supply Internat Co Ltd E Self-moving device with obstacle-detecting function

Also Published As

Publication number Publication date
PL380075A1 (pl) 2006-12-27
DE10360089B3 (de) 2005-05-25
ZA200604728B (en) 2007-09-26
AU2004305163A1 (en) 2005-07-07
WO2005061299A1 (de) 2005-07-07
CA2550471A1 (en) 2005-07-07
AU2004305163B2 (en) 2009-07-09
DE112004002769D2 (en) 2006-11-09
UA87673C2 (uk) 2009-08-10
US20070051856A1 (en) 2007-03-08
RU2335423C2 (ru) 2008-10-10
US7513463B2 (en) 2009-04-07
RU2006126158A (ru) 2008-01-27
CA2550471C (en) 2011-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101873091B1 (ko) 수송대 자동 구성을 갖는 철도 운송 시스템
ZA200604728B (en) Rail-guided transport system
KR101977420B1 (ko) 컨테이너용 처리 시스템
CN101056787A (zh) 协调运行轨道车辆或有轨车辆车门的方法和装置及对应的站台导引系统,尤其是站台门
JP7289184B2 (ja) 自動列車運転システム
CN107901954A (zh) 一种矿用单轨吊无人驾驶系统
PL236153B1 (pl) Infrastruktura transportowa do masowego przewozu osób lub ładunków, zwłaszcza w obszarach wielkomiejskich
WO2020030508A1 (en) Railway vehicle system and method for improving the safety of a railway vehicle
RU2758921C1 (ru) Поездная система с самоходным одиночным вагоном
JP4775841B2 (ja) 車上/地上間情報伝送装置
JP6854934B2 (ja) ロープウェイ及びロープウェイを動かすための方法
US9376128B2 (en) System and method for remotely controlling a vehicle consist
WO2020030510A1 (en) Railway drone vehicle and railway vehicle system
KR101989797B1 (ko) 교차로에서의 무인대차 주행 제어 시스템 및 방법
CN214031454U (zh) 一种单轨吊无人驾驶监控系统
ES2352179T3 (es) Sistema descentralizado para la realización completamente automática de servicios de transporte.
JPH06149368A (ja) 車両移動中央監視制御システムおよび車両移動中央監視制御装置
CA3109404C (en) Self-driving single-car train system
CN115066362B (zh) 自驾单车列车系统
JPH04121268A (ja) 浮上式鉄道における救援車輌及び基地
JPH05127743A (ja) トンネル構築における搬送装置
ITCS20130018A1 (it) Sistema ferroviario di trasporto con composizione automatica dei convogli
TR2022008959T2 (tr) Sürücüsüz tek vagonlu tren si̇stemi̇
PL183784B1 (pl) Sposób eksploatacji pociągów transportowych w podziemnych pracach kopalnianych