PL200839B1 - Koło tnące do rozdrabniarki odpadów, wirnik do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarka odpadów, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący - Google Patents

Koło tnące do rozdrabniarki odpadów, wirnik do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarka odpadów, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący

Info

Publication number
PL200839B1
PL200839B1 PL359132A PL35913201A PL200839B1 PL 200839 B1 PL200839 B1 PL 200839B1 PL 359132 A PL359132 A PL 359132A PL 35913201 A PL35913201 A PL 35913201A PL 200839 B1 PL200839 B1 PL 200839B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
cutting knife
knife
annular support
gripping element
Prior art date
Application number
PL359132A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359132A1 (pl
Inventor
Gerard Dubech
Christian Madaule
Original Assignee
Precimeca
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Precimeca filed Critical Precimeca
Publication of PL359132A1 publication Critical patent/PL359132A1/pl
Publication of PL200839B1 publication Critical patent/PL200839B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C18/00Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments
    • B02C18/06Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments with rotating knives
    • B02C18/16Details
    • B02C18/18Knives; Mountings thereof
    • B02C18/182Disc-shaped knives
    • B02C18/184Disc-shaped knives with peripherally arranged demountable cutting tips or elements

Abstract

Wynalazek dotyczy ko la tnacego do roz- drabniarki odpadów, wirnika do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarki odpadów, sposoby konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz spo- sobu odnawiania zespo lu element uchwyto- wy/nó z tn acy. Wynalazek znajduje zastosowa- nie w przypadku rozdrabniarki odpadów, takiej jak na przyk lad dwuwirnikowa rozdrabniarka opon samochodowych. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy koła tnącego do rozdrabniarki odpadów, wirnika do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarki odpadów, sposoby konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposobu odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący. Wynalazek znajduje zastosowanie w przypadku rozdrabniarki odpadów, takiej jak na przykład dwuwirnikowa rozdrabniarka opon samochodowych.
Znane rozdrabniarki posiadają przynajmniej jeden wirnik, składający się z wielu kół tnących, wału, do którego przymocowane są wspomniane koła, który wprawia je w ruch, z wielu rozpórek, z których każda rozdziela dwa sąsiednie koła. Każde koło składa się z pierścienia - wspornika, umocowanego na wale, przeznaczonego do utrzymywania urządzenia zapewniającego cięcie odpadów; wspomniane urządzenie tworzy zęby napędu i cięcia odpadów na obwodzie kół.
Urządzenie to, poddane znacznemu tarciu, szybko się zużywa, pomimo zastosowania do jego produkcji szczególnie odpornych stopów. Są trzy rodzaje kół tnących.
Pierwszy znany rodzaj przedstawiony w dokumencie patentowym US 4 854 508 wygląda następująco: każde koło tnące składa się z wielu płyt - noży, o wymiarze osiowym prawie równym do wymiaru osiowego pierścienia - wspornika, umocowanych na powierzchni obwodowej tego ostatniego przez elementy mocowania dostępne poprzez powierzchnie obwodowe wymienionych płyt - noży.
Ten rodzaj koła posiada następującą niedogodność: zużyte płyty - noże, których siła cięcia stała się niewystarczająca, nie mogą być powtórnie użyte po naostrzeniu. W rezultacie, jeżeli zmniejszenie wymiaru promieniowego po naostrzeniu jest uzupełniane przez dodanie podkładki między pierścieniem - wspornikiem a płytą - nożem, zmniejszenie jego wymiaru osiowego nie może być uzupełnione przez podobny system. Najczęściej, więc w rozdrabniarkach dwuwirnikowych cięcie odpadów jest zapewnione nie tylko przez zachodzenie na siebie kół dwóch wirników rozdrabniarki (zachodzenie, które zależy od wymiaru radialnego kół i płyt - noży), ale również i przede wszystkim przez zmniejszenie przestrzeni cięcia, istniejącej między dwoma sąsiednimi kołami (przestrzeń zależy od wymiarów osiowych płyt - noży). Częste wymiany płyt - noży, niemożność odnawiania i ponownego użycia zużytych płyt - noży, zwiększają znacznie koszty konserwacji tych rozdrabniarek.
Zgodnie z drugim znanym typem urządzenia, przedstawionym w dokumencie patentowym US 4 901 929, ścianki boczne pierścieniowych wsporników posiadają zgrubienie, na którym opierają się noże, wychodzące radialnie poza powierzchnię obwodową pierścieniowego wspornika. Każdy nóż jest sztywno umocowany na ściance bocznej pierścieniowego wspornika przy pomocy elementów mocujących, dostępnych z boku poprzez otwory wykonane w nożu umieszczonym z przodu, na drugiej ściance bocznej pierścienia - wspornika.
Odwrotnie do pierwszego rodzaju opisanego urządzenia, mechanizmy tnące drugiego rodzaju, to znaczy noże, mogą być odłączane od koła, odnawiane (ostrzone) i następnie powtórnie użyte, z zastrzeż eniem uzupeł nienia, przez podkł adki umieszczone mię dzy ś ciankami bocznymi pierś cieniowego wspornika i nożami, ubytku, będącego konsekwencją ostrzenia, ich wymiaru osiowego. Urządzenie to posiada z kolei inną niedogodność: boczne elementy mocowania wspomnianego noża na pierścieniu - wsporniku są mało dostępne, zwłaszcza przy użyciu konwencjonalnych narzędzi, z powodu ich ułożenia i ich pozycji bocznej na kole (kiedy koło jest zamontowane na wirniku, jest ono ograniczone przez dwa sąsiednie koła limitujące bocznie wolną przestrzeń). Wyciągnięcie noża w celu jego odnowienia wymaga często całkowitego demontażu wirnika i jego kół. Operacja ta powoduje w konsekwencji dł ugie i kosztowne unieruchomienie rozdrabniarki.
Zgodnie z trzecim typem znanego urządzenia każde koło składa się ze stosunkowo szerokiego pierścienia - wspornika, które ma dwa występy radialne do mocowania noża, rozdzielone przez powierzchnię środkową i posiadające każdy na swojej zewnętrznej powierzchni bocznej nóż. Noże są umocowane na tych powiększeniach przy pomocy elementów mocujących, dostępnych poprzez wyżej wspomnianą przestrzeń środkową, począwszy od wewnętrznych powierzchni bocznych wspomnianych powiększeń.
Odwrotnie do pierwszego rodzaju opisanego urządzenia, zużyte noże są powtórnie używane po naostrzeniu pod warunkiem dodania podkładki wyrównującej grubość jak wytłumaczono przy opisie drugiego urządzenia. Wyciągnięcie noża w celu jego odnowienia jest jednak operacją niewygodną z tych samych przyczyn jak w poprzednim urządzeniu (ograniczony dostęp do mocowań noży). Operacja ta powoduje w konsekwencji przedłużone i kosztowne unieruchomienie rozdrabniarki.
Dodatkowo trzeba zauważyć, że w przypadku dwóch ostatnich rodzajów opisanych urządzeń, odnawianie zużytych noży wymaga precyzji i bardzo dokładnej tolerancji obróbki.
PL 200 839 B1
W efekcie powierzchnie omawianego noża i podkładki wyrównującej są szlifowane przed montażem wspomnianego noża i podkładki na pierścieniu - wsporniku. Otrzymany luz roboczy cięcia (luz istniejący między nożem koła jednego wirnika i nożem sąsiednim koła sąsiedniego umieszczonego na drugim wirniku) zależy, więc od tolerancji obróbki podkładki, od tolerancji szlifowania powierzchni bocznych noża i od tolerancji montażu podkładki i noża na pierścieniu - wsporniku. Wszystkie te operacje powinny być, więc wykonywane ze szczególną dbałością, żeby otrzymać żądany luz roboczy cięcia. Ograniczenia związane z konserwacją znanych rozdrabniarek (unieruchomienie rozdrabniarek i dokł adne tolerancje) zwię kszają w sposób znaczą cy dł ugość trwania i koszty operacji zwią zanych z konserwacją .
Przedmiotem wynalazku jest koło tnące do rozdrabniarki odpadów zawierające cylindryczny pierścieniowy wspornik mający dwie ścianki boczne i powierzchnię obwodową określoną wieloma sekcjami, przy czym pierścieniowy wspornik jest obracany wokół osi przez wał, wiele noży tnących, z których każdy posiada zewnętrzną boczną powierzchnię tnącą, przy czym każdy nóż tnący jest umieszczony względem sekcji powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika, tak, że wystaje promieniowo w stosunku do powierzchni obwodowej, charakteryzujące się tym, że posiada wiele elementów uchwytowych dla noży tnących, gdzie każdy element uchwytowy ma powierzchnię wewnętrzną o kształcie dopasowanym do nakładania na sekcję powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika; powierzchnię zewnętrzną, przeciwległą do powierzchni wewnętrznej i przynajmniej jedną powierzchnię boczną do mocowania noża tnącego, odłączalne elementy mocujące utrzymujące noże tnące na elemencie uchwytowym, dostępne od strony zewnętrznej, bocznej powierzchni tnącej noża tnącego, przy czym nóż tnący jest umocowany na powierzchni bocznej każdego elementu mocującego z utworzeniem z wielu sztywnych zespołów nóż tnący/element uchwytowy, odłączalne elementy mocujące utrzymujące element uchwytowy na pierścieniowym wsporniku, dostępne od strony powierzchni zewnętrznej elementu uchwytowego, umożliwiając mocowanie oraz odłączanie zespołu element uchwytowy/nóż tnący od pierścieniowego wspornika.
Korzystnie, każdy nóż tnący jest umocowany na elemencie uchwytowym tak, że rozciąga się promieniowo, przynajmniej tak daleko jak powierzchnia zewnętrzna elementu uchwytowego.
W innym korzystnym wariancie wynalazku, każ dy nóż tnący ma kształt i położenie takie, ż e wystaje promieniowo względem powierzchni zewnętrznej elementu uchwytowego noża tnącego na wysokość zwiększającą się wzdłuż obwodu koła zgodnie z kierunkiem obrotu koła, tak, że tworzy ząb nadający ruch i rozdrabniający odpadki.
W kolejnym korzystnym wariancie wynalazku każ dy nóż tną cy posiada wewnę trzny kant, leżący na osiowym przedłużeniu powierzchni wewnętrznej elementu uchwytowego na którym jest mocowany.
Korzystnie, każdy nóż tnący posiada wewnętrzny kant w kształcie przynajmniej częściowo opierającym się na sekcji powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika, a każdy element uchwytowy ma wymiar osiowy mniejszy od wymiaru osiowego wspornika pierścieniowego.
W innym korzystnym wariancie wynalazku, każ dy element uchwytowy posiada podstawę i główkę o wymiarze osiowym mniejszym od wymiaru osiowego podstawy, gdzie główka posiada przynajmniej jedną powierzchnię boczną, na której jest umocowany nóż tnący, a podstawa posiada przynajmniej jedną powierzchnię zewnętrzną, na której opiera się nóż tnący.
Korzystnie, każda sekcja pierścieniowego wspornika podtrzymuje element uchwytowy, przy czym każdy element uchwytowy zawiera przynajmniej jeden nóż tnący, a noże tnące ułożone są wokół pierścieniowego wspornika, tak że dwa sąsiednie noże tnące stykają się, zaś boczne zewnętrzne powierzchnie tnące noży tnących tworzą ciągłą powierzchnię tnącą.
W innym korzystnym wariancie wynalazku, każdy element uchwytowy posiada dwie boczne powierzchnie do mocowania noża, a na każdej z nich umocowany jest nóż, tak, że na obwodzie koła utworzone są dwie, naprzeciwległe, ciągłe, boczne powierzchnie tnące.
W innym korzystnym wariancie wynalazku, pier ś cieniowy wspornik posiada powierzchnię obwodową, o kształcie cylindrycznym, obracającą się wokół osi obrotu, a elementy uchwytowe posiadają powierzchnie wewnętrzne o kształcie cylindrycznym, dopasowanym do sekcji powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika.
Korzystnie, pierścieniowy wspornik posiada wieloboczną powierzchnię obwodową określaną przez płaskie sekcje, a każdy element uchwytowy posiada płaską powierzchnię wewnętrzną dopasowaną się do sekcji powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika.
PL 200 839 B1
Przedmiotem wynalazku jest wirnik do rozdrabniarki odpadów charakteryzujący się tym, że posiada przynajmniej jedno koło tnące, według wynalazku, połączone sztywno z wałem napędowym obracającym koło tnące wokół osi.
Korzystnie, wirnik do rozdrabniarki odpadów, posiada wiele identycznych kół tnących, równomiernie rozłożonych wzdłuż wału napędowego, przy czym każdy element uchwytowy każdego z wymienionych kół tnących, posiada dwie powierzchnie boczne, a na każdej z nich umocowany jest nóż tnący tak, że na obwodzie koła utworzone są dwie, przeciwległe, ciągłe, boczne powierzchnie tnące.
Przedmiotem wynalazku jest także rozdrabniarka odpadów charakteryzująca się tym, że zawiera przynajmniej z dwa wirniki według wynalazku, o osiach równoległych, przy czym koła tnące wspomnianych wirników są umieszczone odpowiednio na swoich wałach, tak, że zachodzą na siebie i tworzą przylegające boczne powierzchnie tnące rozdzielone przestrzenią cięcia.
Przedmiotem wynalazku jest również, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów według wynalazku w którym wymienia się lub odnawia przynajmniej jeden nóż tnący charakteryzujący się tym, że oddziela się odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący od pierścieniowego wspornika posługując się elementami mocującymi, łączącymi każdy element uchwytowy z pierścieniowym wspornikiem, po czym wkłada się na miejsce i mocuje nowy zespół element uchwytowy/nóż tnący na powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika posługując się elementami mocującymi, łączącymi element uchwytowy z pierścieniowym wspornikiem.
Korzystnie, w sposobie konserwacji według wynalazku odłącza się i oddziela odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący od koła tnącego, po czym oddziela się nóż tnący od elementu uchwytowego posługując się elementami mocującymi łączącymi nóż z elementem uchwytowym, zastępuje się wymieniony nóż tnący nowym nożem tnącym i mocuje się ten ostatni na elemencie uchwytowym posługując się elementami mocującymi, łączącymi nóż tnący z elementem uchwytowym, oraz wkłada się na miejsce i mocuje nowy zespół element uchwytowy/nóż tnący na pierścieniowym wsporniku.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący, charakteryzujący się tym, że odłącza się i oddziela odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący od koła tnącego i oddziela się nóż od elementu uchwytowego posługując się elementami mocującymi łączącymi nóż z elementem uchwytowym, wkłada się kwadratową podkładkę na zewnętrzną powierzchnię boczną elementu uchwytowego, ustawia się nóż na podkładce i mocuje się zespół podkładka/nóż tnący na elemencie uchwytowym posługując się elementami mocującymi, łączącymi nóż tnący z elementem uchwytowym, szlifuje się jedną lub wszystkie powierzchnie zewnętrzne tnące noży tnących, dopasowując wymiar osiowy L zespołu element uchwytowy/nóż tnący i położenie zewnętrznej powierzchni bocznej tnącej względem elementu uchwytowego.
Korzystnie, w sposobie konserwacji według wynalazku odnawia się zespół element uchwytowy/nóż tnący sposobem odnawiania według wynalazku, a nowy zespół element uchwytowy/podkładka/nóż tnący wkłada się na miejsce i mocuje na pierścieniowym wsporniku.
Korzystnie, w sposobie konserwacji według wynalazku nowy lub wcześniej odnowiony zespół element uchwytowy/nóż tnący wkłada się na miejsce i mocuje na powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika, posługując się elementami mocującymi łączącymi element uchwytowy z pierścieniowym wspornikiem, a zużyty i wyciągnięty zespół element uchwytowy/nóż tnący noży odnawia się sposobem odnawiania według wynalazku i składuje się otrzymany zespół element uchwytowy/podkładka/nóż tnący w celu jego użycia przy późniejszej operacji konserwacji.
Cylindryczny, pierścieniowy wspornik może być rdzeniem wydrążonym centralnie, żeby umożliwić jego zamontowanie na wspomnianym wale lub utworzyć element wspólny z tym ostatnim.
Niniejszy wynalazek umożliwia złagodzenie wyżej cytowanych niedogodności rozwiązań ze stanu techniki i dostarcza nowe rozwiązanie dla każdego z następujących celów:
- otrzymanie precyzyjnie i pewnie, w sposób prosty i szybki, oczekiwanej przestrzeni cię cia w przypadku odnawiania zuż ytego noż a;
- uproszczenie operacji zwią zanych z konserwacją noż y czynią c jednocześ nie elementy mocowania noży łatwo dostępnymi i wygodnymi do wykonania operacji, zmniejszając liczbę etapów koniecznych przy demontażu noża;
- zmniejszenie czasu unieruchomienia rozdrabniarki wynikają cego z koniecznoś ci odnowienia noża, a w rezultacie zmniejszając koszty konserwacji;
- zmniejszenie kosztów obróbki noż y i podkł adek wyrównują cych grubość, pozwalają c na mniej dokładne tolerancje obróbki;
- stworzenie możliwości demontaż u samego wirnika przy wykonaniu małej ilości czynności.
PL 200 839 B1
Wirniki według wynalazku są zgodne z grzebieniem przystosowanym do zbierania odpadów gromadzących się między kołami wspomnianego wirnika, które wywierają znaczną siłę oporową na koła w ruchu i powodują w konsekwencji nadmierne zużycie energii.
Wynalazek zapewnia również, zmniejszenie energii zużywanej przez te rozdrabniarki i spowodowanie w ten sposób oszczędności energii materiałowej.
Dzięki swojej konstrukcji, w urządzeniu według wynalazku wyciągnięcie noża tnącego wymaga jedynie dwóch etapów, to znaczy oddzielenia zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego od pierścieniowego wspornika, następnie oddzielenia noża od zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego. Pierwszy etap jest bez trudności wykonywany od strony obwodu koła przez manewrowanie odpowiednimi elementami mocującymi, które są w sposób prosty dostępne bez użycia specjalistycznych narzędzi. Drugi etap jest wykonywany bez trudności po oddzieleniu zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego od koła.
Boczne krawędzie zewnętrzne noży, naostrzone w sposób zapewniający doskonałe cięcie, zapewniają optymalne rozdrobnienie odpadów, a powierzchnie boczne zewnętrzne wspomnianych noży kończą zmniejszanie odpadów przez pocięcie. Należy zauważyć, że zęby obwodowe utworzone przez noże, pozwalają jednocześnie na podziurawienie odpadów, dokonanie ich pocięcia i wciągnięcie wspomnianych odpadów do rozdrabniarki.
Zgodnie z wynalazkiem każdy nóż tnący posiada wewnętrzny kant, ustawiony w ten sposób, żeby przechodzić przez przedłużenie osiowe powierzchni wewnętrznej zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego, na którym jest on umocowany, aby uniknąć gromadzenia się odpadów między pierścieniowym wspornikiem i nożem tnącym.
W wariancie wynalazku w którym zespół elementu uchwytowego/noż a tną cego posiada dwie powierzchnie boczne mocowania noża tnącego, tak że tworzą się dwie powierzchnie boczne cięcia, kiedy koło jest zamontowane na wale jednego wirnika rozdrabniarki dwuwirnikowej, jego boczne powierzchnie tnące w czasie wirowania krzyżują się z przestrzenią cięcia powierzchni bocznych kół drugiego wirnika. Moc tnąca noży (krawędzie naostrzone) i zminimalizowanie przestrzeni cięcia umożliwiają rozdrabnianie odpadów niezwykle odpornych, takich jak opony samochodowe (w szczególności opony samochodów ciężarowych) i powodują doskonałą wydajność rozdrabniarek połączoną z umiarkowanym zużyciem energii. Boczne powierzchnie tnące są korzystnie ciągłe, aby uniknąć gromadzenia się odpadów między przylegającymi nożami.
W korzystnym wariancie wirnik według wynalazku składa się z wielu takich samych kół rozmieszczonych regularnie wzdłuż wału napędowego, rozdzielonych rozpórkami; każdy zespół element uchwytowy/nóż tnący, każdego ze wspomnianych kół, posiada dwie powierzchnie boczne, na których umocowane są noże, w ten sposób, że tworzą wokół wspomnianego koła dwie ciągłe i przeciwległe powierzchnie tnące. Generalnie wirnik składa się również z dwóch kół krańcowych, które mają tylko jedną ciągłą powierzchnię tnącą; zespoły elementów uchwytowych/noży tnących wspomnianych kół krańcowych mają tylko jeden nóż skierowany do „ wnętrza wirnika.
W rozdrabniarce według wynalazku, osie dwóch wirników są oddzielone odległością mniejszą od sumy promienia koła pierwszego wirnika i promienia koła drugiego wirnika, w ten sposób, że koła krzyżują się. Wspomniane koła są umieszczone wzdłuż odpowiednich wałów w ten sposób, że część bocznej powierzchni tnącej koła jednego wirnika przechodzi cały czas obok, z przestrzenią cięcia, części powierzchni bocznej tnącej koła sąsiedniego, umieszczonego na drugim wirniku.
Wymiana zużytego bloku zgodnie ze sposobem według wynalazku jest w tym przypadku operacją bardzo krótką, zmniejszającą w znaczny sposób czas unieruchomienia rozdrabniarki odpadów, a więc również zmniejszają c ą koszty konserwacji. Jest również moż liwe natychmiastowe, powtórne wykorzystanie zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego po zamianie odpowiedniego noża, nowym nożem.
Zużyty nóż może być powtórnie używany po szlifowaniu (ostrzeniu) powierzchni krojących i tnących, bądź natychmiast w tym samym zespole elementu uchwytowego/noża tnącego, bądź później po innej operacji odnowienia jednego lub kilku noży. W tym przypadku zużyty nóż oddzielony od zespołu elementu uchwytowego/noża tnącego, jest zamontowany powtórnie na elemencie uchwytowym (lub na innym takim elemencie do późniejszego użycia) przy wykorzystaniu się elementami mocujących, łączącymi nóż z elementem uchwytowym, po uprzednim dodaniu kwadratowego elementu, zwanego podkładką wyrównującą grubość, między wspomniany nóż i element uchwytowy (na powierzchni i bocznej zewnę trznej tego ostatniego), w ten sposób, ż e zespół element uchwytowy/podkł adka/nóż tnący posiada wymiar osiowy nieco większy od żądanego; szlifuje się powierzchnię boczną ze6
PL 200 839 B1 wnętrzną noża w ten sposób, żeby wymiar osiowy zespołu element uchwytowy/nóż tnący odpowiadał właściwemu wymiarowi i żeby zewnętrzna powierzchnia odnowionego noża tnąca była w oczekiwanej odległości od elementu uchwytowego. Otrzymany zespół wkłada się na miejsce i mocuje na powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika. Wspomniany zespół może być również odłożony do późniejszego wykorzystania podczas innej operacji konserwacji.
W tym przypadku nowy lub wcześ niej odnowiony zgodnie z wynalazkiem zespół element uchwytowy/nóż tnący zostaje włożony na miejsce i umocowany na powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika, zastępując wyciągnięty zużyty zespół element uchwytowy/nóż tnący, który to zużyty zespół element uchwytowy/nóż tnący jest odnawiany jak opisano poprzednio i odkładany w oczekiwaniu jego powtórnego uż ycia.
Trzeba zauważyć, że generalnie dwa noże przeciwległe zespołu element uchwytowy/nóż tnący są szlifowane podczas tej samej operacji konserwacji. Podkładka wyrównująca grubość jest włożona między element uchwytowy i każdy nóż. Zewnętrzne powierzchnie tnące obu noży są szlifowane jedna po drugiej, jak wytłumaczono poprzednio.
W urządzeniu zgodnym z wynalazkiem szlifowanie powierzchni tnących, powierzchni i krawędzi krojących jest operacją łatwą, a tolerancje ostrzenia i obróbki są mniej wymagające niż te spotykane w przypadku znanych rozdrabniarek. W rzeczywistości robocza przestrzeń cięcia zależ y od całkowitego wymiaru osiowego zespołu element uchwytowy/noże tnący i względnego położenia osiowego tego bloku na pierścieniu - wsporniku. Zgodnie z wynalazkiem szlifowanie zewnętrznej powierzchni tnącej noża odbywa się korzystnie po zamontowaniu noża i podkładki na elemencie uchwytowym. Otrzymany zespół może być umocowany na oprzyrządowaniu, które jest ustawione na szlifierce; to oprzyrządowanie odtwarza odległość osiową od pierścieniowego wspornika i jest zaprojektowane tak, aby zespół mógł się ustawić zgodnie ze swoją pozycją na pierścieniowym wsporniku. Powierzchnie boczne tego oprzyrządowania służą jako płaszczyzny odniesienia dla procesu szlifowania noży. Dwa przeciwległe noże zespołu element uchwytowy/noże tnące są odpowiednio szlifowane w czasie tej samej operacji konserwacji w ten sposób, że całkowity wymiar osiowy bloku jest taki jak potrzeba.
Dzięki wynalazkowi przestrzeń cięcia zależy jedynie od dwóch tolerancji: tolerancji szlifowania zewnętrznej powierzchni bocznej noży, która jest operacją wykonywaną z dużą precyzją w fabryce, i tolerancji montaż u zespół element uchwytowy/noż e tną ce na pierś cieniowym wsporniku. W odróż nieniu od znanych rozdrabniarek nie jest konieczne precyzyjne obrabianie podkładki wyrównującej; tolerancje obróbki wspomnianej podkładki odnośnie bocznej powierzchni wewnętrznej noża a nawet bocznej powierzchni zewnętrznej mocowania elementu uchwytowego nie wpływają na końcowe położenie powierzchni zewnętrznej tnącej noża (za wyjątkiem przypadku zastąpienia zużytego noża przez nóż nowy, z nieoszlifowaną boczną powierzchnią zewnętrzną).
Generalnie wszystkie noże jednego koła tnącego będą korzystnie odnawiane w czasie tej samej operacji konserwacji tak, aby nie powodować braku ciągłości w bocznej powierzchni tnącej koła. W tym przypadku wszystkie zespoły element uchwytowy/noże tnące są odłączane od pierścieniowego wspornika i dwa noże przeciwległe każdego elementu uchwytowego są wyjęte, aby umożliwić podłożenie podkładki między każdy z nich a element uchwytowy. Odtworzone zespoły element uchwytowy/podkładki/noże tnące są następnie mocowane przy pomocy elementów mocujących, łączących jak zwykle elementy uchwytowe z pierścieniowym wspornikiem, na oprzyrządowaniu mocowanym na szlifierce; płaszczyzna zawierająca wspomniane mocowania (lub ewentualnie zewnętrzne płaszczyzny boczne wspomnianego oprzyrządowania) służy za płaszczyznę odniesienia dla procesu szlifowania.
Boczne powierzchnie zewnętrzne tnące noży, znajdujące się z tej samej strony oprzyrządowania, są szlifowane równocześnie. Kiedy dwa rzędy bocznych powierzchni tnących (z jednej i z drugiej strony oprzyrządowania) zostaną wyszlifowane, zespoły w ten sposób odnowione zostają wyciągnięte z oprzyrządowania i zamontowane na pierścieniowym wsporniku koła tnącego.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został przedstawiony w na rysunku, na którym fig. 1 jest widokiem z przodu wariantu dwuwirnikowej rozdrabniarki odpadów według wynalazku, gdzie większa część urządzenia została przecięta przez płaszczyznę pionową, przechodzącą przez osie obu wirników; fig. 2 jest częściowym widokiem perspektywicznym wariantu wirnika według wynalazku; fig. 3 jest widokiem bocznym z częściowym przekrojem w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu, fig. 4 jest przekrojem detalu przez powierzchnię B równoległej do osi obrotu koła i przechodzącą przez nią; fig. 5 jest przekrojem detalu przez powierzchnię A przesuniętą w stosunku do poprzedniej powierzchni; fig. 6 jest częściowym widokiem perspektywicznym ilustrującym zamontowanie zespołu elementu uchwytowego/noży tnących na pierścieniowym wsporniku lub jego zdemontowanie; fig. 7 jest częPL 200 839 B1 ściowym widokiem perspektywicznym ilustrującym montaż podkładki i noża na elemencie uchwytowym lub jego zdemontowanie; a fig. 8 i 9 są częściowymi przekrojami innego wariantu wynalazku, przez powierzchnie równoległe do osi obrotu, analogiczne do wcześniej opisanych powierzchni A i B.
Rozdrabniarka odpadów przedstawiona tytułem przykładu na fig. 1 posiada dwa wirniki 1 i 2, o osiach równoległ ych, każ dy skł adają cy się odpowiednio z wał ów 3 i 4, napę dzanych przez silnik (nie przedstawiony) i wielu identycznych kół, za wyjątkiem dwóch kół umieszczonych na wierzchołkach wirników. Koła są zamontowane i umocowane na wałach 3 i 4 i rozdzielone przez rozpórki 5.
Każde koło składa się z pierścieniowego wspornika 6, licznych elementów uchwytowych 7, rozmieszczonych na jego obwodzie i zawierających po dwa przeciwległe noże tnące 8 i 9 (jeden nóż w przypadku koła krańcowego), wystające promieniowo z elementu uchwytowego 7 i ewentualnie jedną lub dwie podkładki 10 wyrównujące grubość. Osie obrotu wirników 1 i 2 znajdują się w odległości mniejszej niż suma promienia koła pierwszego wirnika i promienia koła drugiego wirnika w ten sposób, że koła dwóch wirników w ruchu mijają się.
Koła jednego wirnika są rozmieszczone wzdłuż jego wału w odległości równej (w granicach luzu) wymiarowi osiowemu zespołu elementu uchwytowego/noży tnących drugiego wirnika powiększonej o przestrzeń cięcia, w ten sposób, że krzyżowanie się kół obu wirników w trakcie ich obrotu powoduje cięcie odpadów.
Fig. 2 i 3 przedstawiają kolejno dwa koła tnące tego samego wirnika rozdzielone rozpórką i jedno ze wspomnianych kół.
Pierścieniowy wspornik 6 koła jest umocowany na wale napędowym 3 (przedstawionym w przekroju 32) przy pomocy wpustów 33. Posiada on zewnętrzną powierzchnię obwodową 29, w przykładzie wielokątną, mającą sekcje 30, 31 przyjmujące elementy uchwytowe 7 noży tnących 8, 9. Każdy element uchwytowy 7 jest ustawiony na sekcji 30 pierścieniowego wspornika 6 przez dwa elementy mocujące 15 i 16, takie jak czopy środkujące i jest umocowany na wspomnianej sekcji 30 przy pomocy elementowego uchwytowego 7, jak przedstawiono na fig. 4. Każdy nóż tnący 8 (lub 9) opiera się częściowo na sekcji powierzchni obwodowej 29 pierścieniowego wspornika 6 jak przedstawiono na fig. 4 i 5, i jest umocowany do elementu uchwytowego 7 przez dwa elementy mocujące 11 i 13 (lub 12 i 14) takie jak śruby, dostępne z boku, przedstawione schematycznie na fig. 5, 6 i 7. Trzeba zaznaczyć, że tylko dwa otwory i dwie śruby mocujące są konieczne i wystarczające, aby ustawić i umocować każdy nóż na elemencie uchwytowym 7, w odróżnieniu do urządzenia opisanego w US 4 901 929, którego każdy nóż posiada nie mniej niż 8 otworów i cztery śruby mocujące. Koszt wytworzenia noży jest, więc znacznie obniżony. Każdy nóż tnący wystaje promieniowo względem powierzchni zewnętrznej 26 elementu uchwytowego 7, tak, że tworzy ząb 42 nadający ruch i rozdrabniający odpadki.
Żądany wymiar osiowy L zdejmowanego zespołu elementu uchwytowego/noży tnących 34 może być ewentualnie otrzymany przez dodanie jednej lub dwóch podkładek 10 dla wyrównania grubości. Lewa część fig. 4 (lub fig. 5, 8, lub 9) przedstawia nóż tnący 9 (lub 40) po szlifowaniu jego bocznej powierzchni tnącej (podkładka 10 lub 41 wyrównująca grubość). Część prawa przedstawia nóż nowy (bez podkładki). Powierzchnia wewnętrzna 19, 22 noża tnącego styka się z powierzchnią zewnętrzną 24, 25 elementu uchwytowego, względnie z powierzchnią podkładki. Element uchwytowy styka się pierścieniowym wspornikiem powierzchnią wewnętrzną 23.
Zespół element uchwytowy/noże tnące według wynalazku mógłby być przedstawiony przez lewą połowę fig. 4 (lub fig. 8) i jego symetryczny odpowiednik (przypadek zespołu składającego się z dwóch podkł adek i dwóch noż y wyszlifowanych) lub przez po ł owę prawą wspomnianej fig. 4 i jej symetryczny odpowiednik symetrię (przypadek zespołu składającego się z dwóch nowych noży bez podkładek).
Należy zwrócić uwagę, że wymiar osiowy zespołu element uchwytowy/nóż tnący może być większy od wymiaru osiowego pierścieniowego wspornika, tak żeby noże nie opierały się na powierzchni obwodowej wspomnianego pierścieniowego wspornika. W tym przypadku, jeżeli noże są ułożone radialnie w kierunku wału na przeciwległych ściankach bocznych pierścieniowego wspornika, wymiar osiowy zespołu element uchwytowy/noże tnące na podkładce jest korzystnie równy wymiarowi osiowemu pierścieniowego wspornika, tak, aby wewnętrzne powierzchnie boczne noży przechodziły obok ścianek bocznych pierścieniowego wspornika, nie dopuszczając w ten sposób do gromadzenia się odpadów między wspomnianymi powierzchniami i ściankami bocznymi.
Elementy biorące udział w cięciu i krojeniu odpadów, lub części szczególnie narażone na tarcie przez odpady, to znaczy noże tnące 8 i 9, oraz elementy uchwytowe 7 są wytworzone z materiałów szczególnie odpornych na ścieranie. W możliwym sposobie wykonania wynalazku, nie przedstawio8
PL 200 839 B1 nym na rysunku, ścianki boczne 27 i 28 pierścieniowego wspornika 6, mogą być również zabezpieczone płytkami ściernymi.
Zgodnie z innym wariantem zespołu element uchwytowy/noże tnące 38, przedstawionym na fig. 8, element uchwytowy 35 może posiadać główkę 36, o zmniejszonym wymiarze osiowym i podstawę 37, która posiada całkowity wymiar osiowy, prawie równy lub lekko mniejszy od wymiaru osiowego L zespołu element uchwytowy/noże tnące. Na podstawie 37 opierają się noże tnące 39 i 40 oraz podkładki wyrównujące, takie jak na przykład podkładki 41. Noże tnące stykają się z powierzchnią boczną 43, powierzchnią zewnętrzną 45 podstawy 37. Powierzchnia wewnętrzna 44, podstawy 37 styka się z pierścieniowym wspornikiem. Element uchwytowy 35 jest wytworzony z materiału bardziej odpornego niż pierścieniowy wspornik 6, a część ścianek lub powierzchni bocznych 17 wytworzonych z tego bardziej odpornego materiału, w tym sposobie wykonania, znajduje się na większej powierzchni niż w przykł adzie przedstawionym na fig. 1-7. Ten sposób wykonania pozwala na uwolnienie się od bocznych płytek ściernych.
Inną korzyścią tego wariantu wynalazku jest zagwarantowanie jak najlepszego umocowania noży na elemencie uchwytowym, ponieważ podstawa tego ostatniego służy za gniazdo noża.
Wynalazek dotyczy również sposobu konserwacji rozdrabniarki odpadów, który jest częściowo przedstawiony na fig. 6 i 7. W urządzeniu według wynalazku, wymiana zużytego noża tnącego 8 lub 9 jest operacją prostą i szybką; oddziela się zdejmowany zespół element uchwytowy/noże tnące 34 odkręcając elementy mocujące 17 (śruby) od strony powierzchni zewnętrznej elementu uchwytowego, łączące element uchwytowy 7 z pierścieniowym wspornikiem 6. Aby uniknąć długiego unieruchomienia rozdrabniarki, nowy zespół element uchwytowy/noże tnące zostaje włożony na miejsce i przymocowany do pierścieniowego wspornika. Jego pozycja jest dopasowana dzięki dwóm elementom mocującym 15 i 16 (czopom środkującym) jest on mocno przytwierdzony przez element mocujący 17 (śrubę). Nóż tnący 9 (i/lub nóż tnący 8) przeznaczony do odnowienia, pochodzący z bloku wymontowanego, odłącza się od elementu lub elementów uchwytowych 7 odkręcając elementy mocujące 11 i 13 (i/lub 12 i 14) (śruby). Między element uchwytowy 7 i nóż tnący 9 wsuwa się podkładkę 10 (lub wymienia się obecną podkładkę na podkładkę o większym wymiarze osiowym, w ten sposób, aby wymiar osiowy L utworzonego zespołu element uchwytowy/noże tnące 34 był większy od właściwego wymiaru osiowego.
Blok jest montowany na oprzyrządowaniu, które ma powierzchnię przyjmującą dostosowaną do powierzchni zewnętrznej wspomnianego zespołu; oprzyrządowanie przeznaczone jest do zamontowania na szlifierce, w celu szlifowania każdej z zewnętrznych bocznych powierzchni tnących 18 i 21 obu noży tnących 8 i 9. Odnowiony w ten sposób zespół element uchwytowy/noże tnące 34 może być składowany i użyty później w miejsce bloku wadliwego.

Claims (18)

1. Koło tnące do rozdrabniarki odpadów zawierające cylindryczny pierścieniowy wspornik (6) mający dwie ścianki boczne (27, 28) i powierzchnię obwodową (29) określoną wieloma sekcjami (30, 31), przy czym pierścieniowy wspornik (6) jest obracany wokół osi przez wał (3), wiele noży tnących (8, 9), z których każdy posiada zewnętrzną boczną powierzchnię tnącą (18, 21), przy czym każdy nóż tnący jest umieszczony względem sekcji (30) powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika (6), tak, że wystaje promieniowo w stosunku do powierzchni obwodowej, znamienne tym, że posiada wiele elementów uchwytowych (7, 35) dla noży tnących, gdzie każdy element uchwytowy ma powierzchnię wewnętrzną (23), o kształcie dopasowanym do nakładania na sekcję (30) powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika (6); powierzchnię zewnętrzną (26), przeciwległą do powierzchni wewnętrznej i przynajmniej jedną powierzchnię boczną (24) do mocowania noża tnącego (8), odłączalne elementy mocujące (11, 12, 13, 14) utrzymujące noże tnące (8, 9) na elemencie uchwytowym (7), dostępne od strony zewnętrznej, bocznej powierzchni tnącej (18) noża tnącego, przy czym nóż tnący (8, 9) jest umocowany na powierzchni bocznej (24, 25) każdego elementu mocującego (7) z utworzeniem z wielu sztywnych zespołów nóż tnący/element uchwytowy (34), odłączalne elementy mocujące (15, 16, 17) utrzymujące element uchwytowy na pierścieniowym wsporniku (6), dostępne od strony powierzchni zewnętrznej (26) elementu uchwytowego (7), umożliPL 200 839 B1 wiając mocowanie oraz odłączanie zespołu element uchwytowy/nóż tnący (34) od pierścieniowego wspornika (6).
2. Koł o tną ce wedł ug zastrz. 1, znamienne tym, ż e każ dy nóż tną cy (8) jest umocowany na elemencie uchwytowym (7) tak, że rozciąga się promieniowo, przynajmniej tak daleko jak powierzchnia zewnętrzna, (26) elementu uchwytowego (7).
3. Koło tnące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że każdy nóż tnący (8) ma kształt i położenie takie, że wystaje promieniowo względem powierzchni zewnętrznej (26) elementu uchwytowego (7) noża tnącego na wysokość zwiększającą się wzdłuż obwodu koła zgodnie z kierunkiem obrotu koła, tak, że tworzy ząb (42) nadający ruch i rozdrabniający odpadki.
4. Koło tnące według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że każdy nóż tną cy (9) posiada wewnętrzny kant (20), leżący na osiowym przedłużeniu powierzchni wewnętrznej (23) elementu uchwytowego (7) na którym jest mocowany.
5. Koł o tną ce wedł ug zastrz. 4, znamienne tym, ż e każ dy nóż tną cy (9) posiada wewnę trzny kant (20) w kształcie przynajmniej częściowo opierającym się na sekcji (30) powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika (6), a każdy element uchwytowy (7) ma wymiar osiowy mniejszy od wymiaru osiowego wspornika pierścieniowego (6).
6. Koło tnące według zastrz. 1, znamienne tym, ż e każdy element uchwytowy (35) posiada podstawę (37) i główkę (36) o wymiarze osiowym mniejszym od wymiaru osiowego podstawy (37), gdzie główka (36) posiada przynajmniej jedną powierzchnię boczną (43), na której jest umocowany nóż tnący (39), a podstawa (37) posiada przynajmniej jedną powierzchnię zewnętrzną (45), na której opiera się nóż tnący (39).
7. Koło tnące według zastrz. 1 albo 2, albo 5, albo 6, znamienne tym, że każda sekcja (30) pierścieniowego wspornika (6) podtrzymuje element uchwytowy (7), przy czym każdy element uchwytowy (7) zawiera przynajmniej jeden nóż tnący (8), a noże tnące ułożone są wokół pierścieniowego wspornika (6), tak że dwa sąsiednie noże tnące stykają się, zaś boczne zewnętrzne powierzchnie tnące (18) noży tnących tworzą ciągłą powierzchnię tnącą.
8. Koło tnące według zastrz. 7, znamienne tym, że każdy element uchwytowy (7) posiada dwie boczne powierzchnie (24, 25) do mocowania noża, a na każdej z nich umocowany jest nóż (8, 9), tak, że na obwodzie koła utworzone są dwie, naprzeciwległe, ciągłe, boczne powierzchnie tnące.
9. Koło tnące według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścieniowy wspornik (6) posiada powierzchnię obwodową, o kształcie cylindrycznym, obracającą się wokół osi obrotu, a elementy uchwytowe posiadają powierzchnie wewnętrzne o kształcie cylindrycznym, dopasowanym do sekcji powierzchni obwodowej pierścieniowego wspornika.
10. Koło tnące według jednego z zastrz. 1, znamienne tym, że pierścieniowy wspornik (6) posiada wieloboczną powierzchnię obwodową (29) określaną przez płaskie sekcje (30, 31), a każdy element uchwytowy (7) posiada płaską powierzchnię wewnętrzną (23) dopasowaną do sekcji (30, 31) powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika (6).
11. Wirnik do rozdrabniarki odpadów, znamienny tym, że posiada przynajmniej jedno koło tnące, określone w zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, połączone sztywno z wałem (3) napędowym obracającym koło tnące wokół osi.
12. Wirnik do rozdrabniarki odpadów, według zastrz. 11, znamienny tym, że posiada wiele identycznych kół tnących, równomiernie rozłożonych wzdłuż wału napędowego (3), przy czym każdy element uchwytowy (7) każdego z wymienionych kół tnących, posiada dwie powierzchnie boczne (24, 25), a na każdej z nich umocowany jest nóż tnący (8, 9) tak, że na obwodzie koła utworzone są dwie, przeciwległe, ciągłe, boczne powierzchnie tnące.
13. Rozdrabniarka odpadów, znamienna tym, że zawiera przynajmniej dwa wirniki (1, 2) określone w zastrz. 11 albo 12, o osiach równoległych, przy czym koła tnące wspomnianych wirników są umieszczone odpowiednio na swoich wałach (3, 4), tak, że zachodzą na siebie i tworzą przylegające boczne powierzchnie tnące rozdzielone przestrzenią cięcia.
14. Sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów określonej w zastrzeżeniu 13, w którym wymienia się lub odnawia przynajmniej jeden nóż tnący, znamienny tym, że oddziela się odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) od pierścieniowego wspornika (6) posługując się elementami mocującymi (17), łączącymi każdy element uchwytowy (7) z pierścieniowym wspornikiem (6), po czym
PL 200 839 B1 wkłada się na miejsce i mocuje nowy zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) na powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika posługując się elementami mocującymi (15, 16, 17), łączącymi element uchwytowy (7) z pierścieniowym wspornikiem (6).
15. Sposób konserwacji według zastrz. 14, znamienny tym, że odłącza się i oddziela odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) od koła tnącego, po czym oddziela się nóż tnący (9) od elementu uchwytowego (7) posługując się elementami mocującymi (11) łączącymi nóż z elementem uchwytowym, zastępuje się wymieniony nóż tnący nowym nożem tnącym i mocuje się ten ostatni na elemencie uchwytowym (7) posługując się elementami mocującymi (11), łączącymi nóż tnący z elementem uchwytowym (7), oraz wkłada się na miejsce i mocuje nowy zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) na pierścieniowym wsporniku (6).
16. Sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący, znamienny tym, że odłącza się i oddziela odpowiedni zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) od koła tnącego i oddziela się nóż (9) od elementu uchwytowego (7) posługując się elementami mocującymi (11) łączącymi nóż z elementem uchwytowym, wkłada się kwadratową podkładkę (10) na zewnętrzną powierzchnię boczną (25) elementu uchwytowego (7), ustawia się nóż (9) na podkładce (10) i mocuje się zespół podkładka/nóż tnący na elemencie uchwytowym (7) posługując się elementami mocującymi (11) łączącymi nóż tnący z elementem uchwytowym, szlifuje się jedną lub wszystkie powierzchnie zewnętrzne tnące (21) noży tnących (9), dopasowując wymiar osiowy L zespołu element uchwytowy/nóż tnący (34) i położenie zewnętrznej powierzchni bocznej tnącej (21) względem elementu uchwytowego (7).
17. Sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów według zastrz. 14, znamienny tym, że odnawia się zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) sposobem określonym w zastrz. 16, nowy zespół element uchwytowy/podkładka/nóż tnący wkłada się na miejsce i mocuje na pierścieniowym wsporniku (6).
18. Sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów według zastrz. 14, znamienny tym, że nowy lub wcześniej odnowiony zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) wkłada się na miejsce i mocuje na powierzchni obwodowej (29) pierścieniowego wspornika (6), posługując się elementami mocującymi (15, 16, 17) łączącymi element uchwytowy (7) z pierścieniowym wspornikiem (6), a zużyty i wyciągnięty zespół element uchwytowy/nóż tnący (34) noży odnawia się sposobem określonym w zastrz. 16, i składuje się otrzymany zespół element uchwytowy/podkładka/nóż tnący w celu jego użycia przy późniejszej operacji konserwacji.
PL359132A 2000-05-25 2001-05-14 Koło tnące do rozdrabniarki odpadów, wirnik do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarka odpadów, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący PL200839B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0006701A FR2809333B1 (fr) 2000-05-25 2000-05-25 Broyeur de dechets perfectionne, parties constitutives et procede de maintenance
PCT/FR2001/001449 WO2001089700A1 (fr) 2000-05-25 2001-05-14 Broyeur de dechets perfectionne, parties constitutives et procede de maintenance

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359132A1 PL359132A1 (pl) 2004-08-23
PL200839B1 true PL200839B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=8850615

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359132A PL200839B1 (pl) 2000-05-25 2001-05-14 Koło tnące do rozdrabniarki odpadów, wirnik do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarka odpadów, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6854676B2 (pl)
EP (1) EP1289663B8 (pl)
BR (1) BR0110891B1 (pl)
CA (1) CA2410565C (pl)
DE (1) DE60125934T2 (pl)
DK (1) DK1289663T3 (pl)
ES (1) ES2279812T3 (pl)
FR (1) FR2809333B1 (pl)
MX (1) MXPA02011645A (pl)
PL (1) PL200839B1 (pl)
RU (1) RU2263543C2 (pl)
UA (1) UA72977C2 (pl)
WO (1) WO2001089700A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7836923B2 (en) * 2002-10-25 2010-11-23 Key Knife, Inc. Ring slicer with easily removable knife and knife assembly
FR2892952B1 (fr) * 2005-11-04 2008-03-21 Sarl Mecanique Conception Ind Machine de broyage de materiaux, comprenant un premier et un deuxieme rotors paralleles montes rotatifs sur un chassis fixe.
US7641135B1 (en) * 2006-02-28 2010-01-05 Emily Lo Combinative cutting wheel of a rotary cutter of paper shredder
DE102008005941A1 (de) * 2008-01-24 2009-07-30 Pallmann Maschinenfabrik Gmbh & Co Kg Zerkleinerungsvorrichtung für Aufgabengut mit gegenläufigen Rotoren
US20110204171A1 (en) * 2010-02-24 2011-08-25 Craven Matt H Replaceable insert for a hammermill hammer
US9144803B2 (en) 2011-06-24 2015-09-29 Vecoplan Llc Shredder with multi-point cutters
DE102011119589A1 (de) * 2011-11-29 2013-05-29 Pallmann Maschinenfabrik Gmbh & Co. Kg Werkzeugeinheit und Schneid- oder Stanzwerkzeug für eine Zerkleinerungsvorrichtung sowie damit ausgerüstete Vorrichtung
CN103770135B (zh) * 2012-10-17 2016-04-06 中国人民解放军理工大学 闭环联动式切丝装置
CN103190301B (zh) * 2013-04-12 2015-10-28 天佑电器(苏州)有限公司 园艺切割工具
DE102013207092A1 (de) * 2013-04-19 2014-10-23 Takraf Gmbh Brechwalze für einen Walzenbrecher
WO2016049792A1 (zh) * 2014-09-29 2016-04-07 贾茂军 磁电无极自动变速器
US10688499B2 (en) * 2016-08-04 2020-06-23 Sheldon LITWILLER Organic material and plant vine chopper assembly
US20180290149A1 (en) * 2017-04-11 2018-10-11 Diamond Mowers, Llc No Weld Replaceable Cutting Tooth Holder System
CN111604155B (zh) * 2020-05-30 2021-08-31 深圳市保洁恒环境产业有限公司 一种城市固体废弃物的处理方法及装置
RU203903U1 (ru) * 2020-11-09 2021-04-26 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Российский государственный аграрный университет - МСХА имени К.А. Тимирязева" (ФГБОУ ВО РГАУ - МСХА имени К.А. Тимирязева) Нож роторной дробилки
IT202100003074A1 (it) * 2021-02-11 2022-08-11 Zato S R L Impianto per la triturazione di rifiuti metallici, asse impiegabile in tale impianto, nonché disco impiegabile in tale asse

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3314617A (en) * 1964-01-29 1967-04-18 Noble & Wood Machine Co Pulper defibering means
US4854508A (en) 1988-10-06 1989-08-08 Columbus Mckinnon Corporation Tire shredding machine
US4901929A (en) 1989-05-08 1990-02-20 Barclay Randel L Rotary shearing wheel with individually replaceable cutting segments
JP2911403B2 (ja) * 1996-04-25 1999-06-23 株式会社キンキ 二軸剪断式破砕機の回転刃
US5730375A (en) * 1996-11-15 1998-03-24 Timothy W. Cranfill Blade assembly and method

Also Published As

Publication number Publication date
EP1289663A1 (fr) 2003-03-12
US20030122006A1 (en) 2003-07-03
FR2809333B1 (fr) 2002-08-16
BR0110891A (pt) 2003-03-11
BR0110891B1 (pt) 2011-08-09
RU2263543C2 (ru) 2005-11-10
EP1289663B8 (fr) 2007-02-21
CA2410565C (fr) 2009-07-28
UA72977C2 (uk) 2005-05-16
PL359132A1 (pl) 2004-08-23
WO2001089700A1 (fr) 2001-11-29
DE60125934T2 (de) 2007-10-25
DK1289663T3 (da) 2007-05-07
MXPA02011645A (es) 2003-03-27
US6854676B2 (en) 2005-02-15
EP1289663B1 (fr) 2007-01-10
ES2279812T3 (es) 2007-09-01
CA2410565A1 (fr) 2001-11-29
DE60125934D1 (de) 2007-02-22
FR2809333A1 (fr) 2001-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200839B1 (pl) Koło tnące do rozdrabniarki odpadów, wirnik do rozdrabniarki odpadów, rozdrabniarka odpadów, sposób konserwacji rozdrabniarki odpadów oraz sposób odnawiania zespołu element uchwytowy/nóż tnący
CA1229833A (en) Mineral breakers
US4901929A (en) Rotary shearing wheel with individually replaceable cutting segments
EP3669988B1 (en) Material reducing apparatus having a system for allowing a reducing rotor to be selectively configured in multiple different reducing configurations
US4854508A (en) Tire shredding machine
US7004413B2 (en) Grinder cutter tooth and anvil assembly
CN102990802B (zh) 回收废旧轮胎整胎破碎设备及其刀具
US4776249A (en) Resharpenable rotary shearing apparatus
US7100855B2 (en) Modular blades for tire shredder
US20010052558A1 (en) Rotary meat grinder with reversible cutter plate
CA2650747C (en) Comminuting device with counter-rotating rotors
BR0313310B1 (pt) Ferramenta de retificação, método para formar uma borda de uma lâmina de vidro e método para perfilar um abrasivo aglutinado em uma ferramenta de retificação
EP1125689A1 (en) Brush roll and its brush device
US7172147B2 (en) Modular blade assembly with alignment means
US3090105A (en) Crushing roll construction
JP3623187B2 (ja) 剪断式破砕機
CN115928553A (zh) 具有对准接口的铣刨鼓
JP3045727B1 (ja) せん断破砕機
JP2005059106A (ja) ごみから固形化燃料を製造する装置の刃物の交換方法及びこれに使用する治具
CN211805162U (zh) 一种手电一体式磨刀器
CN2290404Y (zh) 一种用于饲料切碎机的破碎装置
CN220347361U (zh) 一种适用于电极头修磨整形机的分体式刀具结构
CN215148146U (zh) 一种磨机及其磨皮铲除装置
CN212977921U (zh) 一种可拆式硬质合金载体金刚石研磨头
CN220346071U (zh) 粉碎或磨碎硬材料的粉碎设备、其转子及转子的耐磨板

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130514