PL197823B1 - Wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia - Google Patents

Wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia

Info

Publication number
PL197823B1
PL197823B1 PL361235A PL36123501A PL197823B1 PL 197823 B1 PL197823 B1 PL 197823B1 PL 361235 A PL361235 A PL 361235A PL 36123501 A PL36123501 A PL 36123501A PL 197823 B1 PL197823 B1 PL 197823B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blades
cartridge
blade
positioning elements
base
Prior art date
Application number
PL361235A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361235A1 (pl
Inventor
Shlomo Zucker
Original Assignee
Wheel Technology Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wheel Technology Ltd filed Critical Wheel Technology Ltd
Publication of PL361235A1 publication Critical patent/PL361235A1/pl
Publication of PL197823B1 publication Critical patent/PL197823B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor
    • B26B21/02Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor involving unchangeable blades
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor
    • B26B21/08Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor involving changeable blades
    • B26B21/14Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle
    • B26B21/22Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle involving several blades to be used simultaneously

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Adornments (AREA)

Abstract

1. Wk lad maszynki do golenia sk ladaj acy si e z wielu p la- skich ostrzy, przy czym ka zde z tych ostrzy posiada kraw edz tn ac a wzdluz ca lego g lównego wymiaru okre slanego jako dlugosc, oraz nienaruszon a górn a powierzchni e, i doln a powierzchni e a szerokosc ostrza, mierzona w poprzek tej górnej powierzchni, prostopadle do tej d lugo sci, jest nie wi eksza ni z 4 mm, a ponadto z podstawy posiadaj acej co najmniej jedn a seri e rozdzielonych zeber ukszta ltowanych tak, aby zapewnia c oparcie dla dolnej powierzchni ka zdego z ostrzy tak, aby stworzy c przynajmniej cz esciowe ustalone po lozenie monta zowe dla ka zdego z tych ostrzy, znamien- ny tym, ze posiada pokrywk e (14) po laczon a z podstaw a (12) tworz ac jednolit a struktur e wk ladu, a pokrywka (14) zapew- nia co najmniej jedn a powierzchni e oparcia (24a, 24b, 24c) dla górnej powierzchni odpowiedniego z ostrzy (16) wciska- j ac w ten sposób ostrze (16) ………………………………… . 8. Sposób laczenia wk ladu maszynki do golenia nale- zacego do typu wk ladów posiadaj acych wiele w askich os- trzy utrzymywanych pomi edzy dwoma cz esciami wk ladu, które zapewniaj a przeciwstawne zestawy opar c dla ostrzy, znamienny tym, ze w pierwszym etapie tymczasowo wsuwa si e wiele elementów pozycjonuj acych (44) w wiele otworów (46) …………………………………………………... . PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia. Przedmiot wynalazku jest związany z maszynkami do golenia, a w szczególności maszynkami do golenia posiadającymi wymienny wkład z wąskimi ostrzami i odpowiadającymi im sposobami łączenia tych wkładów.
We współczesnych wkładach do maszynek do golenia zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch technik utrzymywania ostrzy w położeniu wewnątrz wkładu. W pierwszej stosuje się wiele trzpieni wystających z jednego z elementów wkładu, które łączą się z otworami ustalającymi wykonanymi w każdym z ostrzy. Przykładem takiej konstrukcji opisany jest Patentem Stanów Zjednoczonych nr 4,860, 449 należącym do Duncan.
Obecność otworów ustalających wewnątrz ostrzy wymaga określonej minimalnej szerokości ostrza, zapewniającej jego strukturalną całość. Dlatego tez ostrza tego typu mają szerokość zazwyczaj około 5,5 rnm. Ponieważ szerokość całego wkładu wynosi zazwyczaj około 10 mm, zastosowane 5,5 mm szerokości ostrza zazwyczaj zachodzą na siebie, a pomiędzy nimi umieszczony jest element rozdzielający. Zachodzenie na siebie w znacznym stopniu ogranicza powierzchnię kanałów odpływowych, pomiędzy ostrzami, do wypłukiwania włosów i zabrudzeń, prowadząc do zatykania się wkładu.
W celu ograniczenia zachodzenia na siebie ostrzy firma Gillette opracowała drugą technikę utrzymywania ostrzy z zastosowaniem przylutowania wąskich ostrzy na odgiętej metalowej podporze. Przykład powstałej konstrukcji został opisany w Patencie Stanów Zjednoczonych nr 5,056,22 należącym do Miller i inni.
Podejście firmy Gillette unika potrzeby wykonywania otworów w ostrzach, umożliwiając redukcję ich szerokości i wyeliminowanie zachodzenia na siebie celem uzyskania lepszych kanałów odpływowych. Jakkolwiek wiąże się to z określonymi kosztami. W szczególności techniki produkcyjne, podczas których ostrza są przylutowywane na podporze, są skomplikowane i drogie, co prowadzi do wzrostu kosztów całego wkładu.
Dlatego też istnieje zapotrzebowanie na wkład, który posiadałby wąskie ostrza, nie szersze niż 4 mm, bez potrzeby wykonywania zarówno otworów w ostrzach, jak i lutowania ostrzy do podpory. Wiele zalet będzie również posiadał sposób łączenia takiego wkładu do maszynki do golenia.
Przedmiotem wynalazku jest wkład do maszynki do golenia posiadający wąskie ostrza oraz sposób łączenia tegoż wkładu.
Przedmiot wynalazku składa się z wkładu do maszynki do golenia zawierającego: (a) wiele płaskich ostrzy, z których każde posiada ostrze tnące wzdłuż prawie całego głównego wymiaru, określanego jako długość, każde z ostrzy posiada nienaruszoną górną powierzchnię, dolną powierzchnię oraz szerokość, nie większą niż 4 mm, mierzoną w poprzek górnej powierzchni, prostopadle do długości; (b) podstawę posiadającą co najmniej jedną serię rozdzielonych żeber rozmieszczonych tak, aby stworzyć oparcie dla dolnej powierzchni każdego z ostrzy tworząc określone położenie montażowe każdego z ostrzy; oraz (c) przykrywkę ukształtowaną tak, aby łączyła się z podstawą tworząc jednolity wkład, przykrywka posiada co najmniej jedną powierzchnię, tworzącą oparcie dla każdego z ostrzy, co najmniej jedną powierzchnię przylegającą do górnej powierzchni odpowiednich ostrzy, wciskającą w ten sposób ostrza w stronę odpowiednich serii oparć w celu utrzymania ostrza w określonym położeniu montażowym.
Jedną z cech przedmiotu wynalazku jest to, że każde z rozdzielonych żeber posiada co najmniej dwa wystające oparcia, tworzące określony obszar styku z dolną powierzchnią.
Kolejną cechą przedmiotu wynalazku jest zastosowanie w ramach wielu ostrzy trzech ostrzy.
Kolejną cechą przedmiotu wynalazku jest to, że rozdzielone żebra tworzą położenie montażowe ostrzy, w którym górne powierzchnie nie są równoległe.
Kolejną cechą przedmiotu wynalazku jest to, że zastosowano wiele elementów wystających, pozycjonujących, tworzących integralne części zarówno podstawy, jak i przykrywki, tak aby tworzyły one gniazda dla ostrzy, ukształtowane tak, aby miały szerokość nieznacznie mniejszą niż szerokość każdego z ostrzy.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób łączenia wkładu do maszynki do golenia z typu tych posiadających wiele wąskich ostrzy umieszczonych pomiędzy dwoma częściami wkładu, zapewniającymi zestawy oparć dla ostrz, który to sposób zawiera: (b) wsunięcie ostrza w gniazdo ostrza; (c) połączenia drugiej części wkładu z pierwszą częścią wkładu, tak aby utworzyć wkład do maszynki do
PL 197 823 B1 golenia z ostrzami utrzymywanymi pomiędzy dwoma częściami wkładu; oraz (d) wyjęcie elementów pozycjonujących z pierwszej części wkładu.
Pierwszą cechą przedmiotu wynalazku jest to, że wyjęcie odbywa się równocześnie z łączeniem.
Kolejną cechą przedmiotu wynalazku jest to, że elementy pozycjonujące są sprężynowo zamocowane tak, aby były chowane, choć w części wyjęte na skutek zetknięcia elementów pozycjonujących z drugą częścią wkładu podczas łączenia.
Kolejną cechą przedmiotu wynalazku jest to, że każde z gniazd ostrzy jest ukształtowane tak aby miało nieco mniejszą szerokość niż szerokość każdego z ostrzy, dzięki czemu wsuwanie ostrzy skutkuje czasowym zaklinowaniem ostrzy w gniazdach.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób łączenia wkładu do maszynki do golenia z typu tych posiadających wiele wąskich ostrzy umieszczonych pomiędzy dwoma częściami wkładu, zapewniającymi zestawy oparć dla ostrz, który to sposób zawiera: (a) wyposażanie w wiele wystających z pierwszej części wkładu elementów pozycjonujących, tworzących wiele gniazd ostrzy, każde z gniazd o szerokości nieco mniejszej niż szerokość ostrza; (b) wsuniecie ostrzy w gniazda, tak aby zaklinowały się pomiędzy sąsiadującymi elementami pozycjonującymi; oraz (c) przymocowanie drugiej części wkładu do pierwszej części wkładu, tak aby powstał wkład do maszynki do golenia z ostrzami utrzymywanymi pomiędzy dwoma częściami wkładu, w drugiej części wkładu wykonano wiele otworów w które wkładane są wystające elementy pozycjonujące.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, pokazano na rysunku, na którym: fig 1 przedstawia widok w perspektywie podstawy wkładu do maszynki do golenia, stanowiącego przedmiot wynalazku; fig 2 - widok z góry podstawy z fig 1; fig 3 - przekrój wykonany wzdłuż linii III-III z fig 2; fig 4 - widok w perspektywie pokrywki wkładu do maszynki do golenia, stanowiącego przedmiot wynalazku; fig 5 - dolny widok w perspektywie przykrywki z fig 4; fig 6 - widok z góry przykrywki z fig 4; fig 7 - przekrój wzdłuż linii VII-VII z fig 6; fig 8 - górny widok w perspektywie wkładu do maszynki do golenia stanowiącego przedmiot wynalazku, wykorzystującego podstawę z fig 1 i przykrywkę z fig 4; fig 9 - dolny widok w perspektywie wkładu do maszynki do golenia z fig 8; fig 11 - przekrój wzdłuż linii XI-XI z fig 10; fig 12 - przekrój wzdłuż linii XII-XII z fig 10; fig od 13 do 15 sekwencja widoków w perspektywie ukazujących sposób łączenia wkładu do maszynki do golenia z fig 8, stanowiący przedmiot wynalazku; fig od 16 do 18 - sekwencje przekrojów ukazującą odpowiednio to samo co fig od 13 do 15; fig 19 - widok w perspektywie podstawy i ostrzy w wariancie wykonania wkładu do maszynki do golenia z fig 8, stanowiącej przedmiot wynalazku, podczas łączenia; oraz fig 20 - widok w perspektywie wkładu do maszynki do golenia z fig 19 po połączeniu z przykrywką.
Przedmiotem wynalazku jest wkład do maszynki do golenia posiadający wąskie ostrza oraz sposób łączenia tegoż wkładu.
Cechy i sposób działania przedmiotu wynalazku, celem ilustracji i lepszego zrozumienia, opisano w odniesieniu do załączonego rysunku.
Figury od 1 do 12 ukazują wkład do maszynki do golenia stanowiący przedmiot wynalazku. Bardziej szczegółowo, fig od 1 do 3 ukazują podstawę 12, fig od 4 do 7 pokrywkę 14, a fig od 8 do 12 wkład do maszynki do golenia w całości oznaczony jako 10, złożony z połączenia podstawy 12, pokrywki 14 i wielu ostrzy 16. Sposób łączenia wkładu do maszynki do golenia został opisany oddzielnie, jak to ukazują fig od 13 do 18.
W odniesieniu do głównych cech przedmiotu wynalazku w terminach ogólnych, ostrza 16 (najlepiej widoczne z fig 12 i 14, te ostatnie zostaną opisane szczegółowo w odniesieniu do sposobu stanowiącego przedmiot wynalazku, z których każde jest w zasadzie płaszczyznowe, posiada krawędź tnącą 18 usytuowaną wzdłuż głównego wymiaru, określanego jako długość L. Szczególną cechą przedmiotu wynalazku jest to, ze każde z ostrzy posiada nienaruszoną górną powierzchnię 20, to znaczy nie posiadającą żadnych otworów pozycjonujących lub innych. Umożliwia to zastosowanie wąskich ostrzy bez konieczności brania pod uwagę mechanicznej jedności wymaganej od ostrzy.
Podstawa 12 posiada co najmniej jedną serię rozdzielonych żeber 22a, 22b i 22c ukształtowanych tak, aby zapewniać oparcie dla dolnej powierzchni każdego z ostrzy 16 i w ten sposób tworzyć częściowo określone położenie montażowe każdego z ostrzy 16.
Pokrywka 14 jest ukształtowana tak, aby łączyć się z podstawą 12, tworząc jednolity wkład. Pokrywka 14 zapewnia co najmniej jedną powierzchnię oparcia 24a, 24b i 24c dla górnych powierzchni 20 każdego z ostrzy 16, dzięki czemu wciskając ostrze w stronę odpowiadających oparć jest ono utrzymywane w określonym położeniu montażowym.
PL 197 823 B1
W kontekście opisu i zastrzeżeń patentowych określenie „wąskie ostrze” jest używane do określania ostrza o szerokości W, mierzonej w poprzek górnej powierzchni 20, prostopadle do jej długości L, która to szerokość W wynosi nie więcej niż 4 mm. W zasadzie preferowana szerokość ostrzy 16 w przedmiocie wynalazku znajduje się w zakresie od 1,5 do około 2,5 mm, a najlepiej jeżeli wynosi około 2 mm. Zrozumiałym jest, że tak wąskie ostrza nie mogą być utrzymywane dotychczas stosowanymi sposobami występów wsuwanych w otwory pozycjonujące, bez konieczności naruszenia strukturalnej jedności ostrzy.
Podstawa 12 i pokrywka 14 powinny być wykonane z tworzyw sztucznych, które kiedy są spajane ze sobą, na przykład przy pomocy kleju, tworzą jednolity wkład. Wkład taki może być używany zarówno jako stała część jednorazowej maszynki do golenia, jak i wymienna część maszynki wielorazowego użytku.
Wróćmy jednak w sposób bardziej szczegółowy do cech wkładu 10 do maszynki do golenia, podstawa 12 jest widoczna najlepiej z fig od 1 do 3. W preferowanym przykładzie wykonania wkład 10 posiada trzy ostrza. Podstawa 12 posiada więc odpowiednie trzy zastawy oparć 26. W preferowanym przykładzie wykonania każdy z zestawów oparć posiada oddzielny zestaw płaskich żeber, oznaczonych jako 22a, 22b, 22c, odpowiednio.
W celu zapewnienia tolerancji produkcyjnej oparcia 26 są wykonane w formie dwóch wystających oparć 26 na każdym z żeber 22 i ukształtowane tak, aby tworzyły obszary pozycjonujące dla dolnej powierzchni ostrzy. Te wystające oparcia ukształtowane są tak, aby tworzyć obszar styku, który jest co najmniej o jeden, a najlepiej co najmniej o dwa rzędy wielkości mniejszy niż obszar styku pomiędzy górnymi powierzchniami ostrzy i powierzchniami oparcia 24 pokrywki 14. W przykładzie wykonania, jak ukazują fig od 3 do 12, uzyskano to dzięki wykonaniu oparć 26 w formie małych punktowych występów. Umożliwia to niewielką deformację oparć 26, tak aby utrafić w odpowiednie położenia ostrzą, kiedy jest ono pozycjonowane pod naciskiem pokrywki 14 w trakcie łączenia. Dlatego też geometria oparć pokrywki 14 służy precyzyjnemu usytuowaniu ostrzy wewnątrz wkładu 10, co zostanie opisane w sposób bardziej szczegółowy poniżej.
Zastosowanie płaskich żeber umieszczonych tak, aby stworzyć wąską krawędź w kierunku cięcia umożliwią pozostawienie dużych, otwartych kanałów odpływowych 28 pomiędzy zebrami. W ukazanym przykładzie wykonania położenie zestawów żeber jest nieco przesunięte wzdłuż długości wkładu, odpowiednio do przesunięcia elementów ślizgających się po skórze, z przodu ostrzy, co zostanie opisane poniżej.
Szczególną zaletą zastosowania wąskich ostrzy jest zapewnienie efektywnych kanałów odpływowych pomiędzy ostrzami. Jest to cecha przedmiotu wynalazku, dzięki zastosowaniu oddzielonych żeber 22a, 22b, 22c, tworzących położenie montażowe każdego z ostrzy 16 w taki sposób, aby ostrza nie zachodziły na siebie. W przypadku płaskiego profilu stykającego się ze skórą określenie „nie zachodziły na siebie” oznacza, że ostrza nie zachodzą na siebie, patrząc prostopadle do płaszczyzny styku ze skórą. W przypadku zakrzywionego profilu stykającego się ze skórą, takiego jak preferowany wypukły profil określenie „nie zachodziły na siebie” jest określane w stosunku do płaszczyzny stycznej do profilu stykającego się ze skórą (tworzonej przez skierowane na zewnątrz powierzchnie pokrywki 14) sąsiadującej z ostrzem tnącym umieszczonym z tyłu w stosunku do sąsiadujących dwóch ostrzy. Dwa ostrzą są określane jako „nie zachodzące na siebie” jeżeli geometryczne wysuniecie najbardziej tylnego ostrza w kierunku prostopadłym do wspomnianej wcześniej płaszczyzny stycznej nie przecina poprzedzającego ostrza. Ta właściwość umożliwia zapewnienie otworów odpływowych 30 przed każdym ostrzem, połączonych z kanałami odpływowymi 28, jak to ukazuje fig 12.
Preferowanym przykładem wykonania przedmiotu wynalazku, jak to zostanie ukazane jest wkład 10 o zakrzywionym profilu stykającym się ze skórą użytkownika, w którym ostrza są rozdzielone wokół profilu. W rezultacie w celu zapewnienia odpowiedniego kąta natarcia ostrza rozdzielone zebra są ukształtowane tak, aby tworzyć położenie montażowe dla ostrzy, których górne powierzchnie nie są równoległe. Pozostałe cechy profilu stykającego się ze skórą i pozycjonowania ostrzy są opisane we wniosku patentowym Stanów Zjednoczonych, będącym jednocześnie przedmiotem postępowania, nr 09/219,372, złożonym 23 grudnia 1998 roku oraz wniosku patentowym PCT nr PCT/US99/30533, które są tutaj przywołane jedynie celem odniesienia.
Pokrywka 14 została, w sposób bardziej szczegółowy ukazana przez fig od 4 do 7. Poza powierzchniami oparć 24, odpowiadającymi każdemu z położeń ostrzy, pokrywka 14 posiada różne cechy pozycjonujące zapobiegające przemieszczeniu się ostrza w przód lub w tył z jego właściwego położenia. Dlatego też, jak ukazują fig od 7 do 12, pokrywka 14 zapewnia tylną powierzchnię oparcia 32
PL 197 823 B1 za każdą z powierzchni oparcia 24 ukształtowaną tak, aby stykać się z tylną krawędzią każdego z ostrzy 16. Podobną funkcję po bokach wkładu i z przodu każdego ostrza, to jest przylegając do krawędzi tnącej, spełniają przednie powierzchnie oparcia 50, najlepiej ukazane przez fig 5. Jak ukazują fig od 7 do 12 tylne powierzchnie oparcia 32 i przednie powierzchnie oparcia 50 tworzą razem występ klinowy, który jest wsuwany pomiędzy sąsiadujące ostrza. Nachylenie tych powierzchni zbiega się w środku ostrza 16 w ich ustalonych położeniach, kiedy pokrywka 14 jest połączona z podstawą 12, utrzymując ostrza w bezpieczny sposób w odpowiednim położeniu podczas użytkowania.
Preferuje się również zastosowanie zestawu występów prowadzących skórę 34, umieszczonego wzdłuż długości krawędzi tnącej i przyległego do niej. W przypadku najbardziej wysuniętego do przodu ostrza odpowiednie występy prowadzące skórę 34 powinny być umieszczone na podstawie 12, jak ukazują fig od 1 do 3. Zastosowanie takiego układu występów prowadzących skórę 34, umieszczonych przed i przylegających do krawędzi tnących w celu uzyskania bezpiecznego układu ostrzy opisane zostało bardziej szczegółowo w będącym jednocześnie przedmiotem postępowania wniosku patentowym Stanów Zjednoczonych nr 09/009,410 złożonym 20 stycznia 1998 roku, opublikowanego jako PCT nr WO99/36233, a przytoczonym tutaj jedynie celem odniesienia. Występy umieszczone są ponad płaszczyzną tnącą, tworzoną kierunek ruchu krawędzi tnącej w kontakcie ze skórą i rozdzielone wzdłuż krawędzi tnącej, tak aby zapobiegać przecinaniu skóry przez krawędź tnącą. Ponieważ każdy występ powoduje, że mały obszar skóry jest nieco unoszony w stronę od krawędzi tnącej, położenie występów 34 powinno być nieco przesunięte pomiędzy ostrzami, tak aby nie podążały one jedno za drugim w poprzek skóry. W celu zminimalizowania zatykania się kanałów odpływowych 28, żebra 22 powinny być usytuowane za żebrami 34. Umożliwia to wspomniane nieznaczne przesuniecie żeber 22 pomiędzy rzędami. Występy prowadzące skórę 34 mogą spełniać również drugą funkcję zapewniając dodatkowe oparcie dla ostrzy 16 przed wysuwaniem się do przodu.
Jak wspomniano wcześniej, pokrywka 14 jest ukształtowana tak, aby łączyć się z podstawą 12, tworząc wkład 10. W tym przykładzie wykonania pokrywka 14 posiada części krańcowe 36 ukształtowane tak, aby łączyły się z odpowiednimi gniazdami 38 wykonanymi na końcach podstawy 12. Preferowane jest, aby części krańcowe 36 i gniazda 38 były ukształtowane tak, aby nie były zbyt blisko siebie podczas łączenia, aby nacisk podczas stykania nie był oddalony od powierzchni ostrzy. Łączenie pokrywki 14 z podstawą 12, poza dodatkowym wzmocnieniem struktury, powinno być połączone z umieszczeniem jednego lub więcej występów 40 wewnątrz otworów 42 (jak to ukazują fig 1, 5 i 11). Różnorodne powierzchnie styku, włączając występy 40 wewnątrz otworów 42, części krańcowe wewnątrz gniazd 38 i powierzchnie oparcia wzdłuż tylnych krawędzi podstawy 12 i pokrywki 14 powinny być sklejone ze sobą przy użyciu małych ilości kleju lub przy zastosowaniu innego, stosowanego w tej dziedzinie rozwiązania.
Sposób łączenia, stanowiący przedmiot wynalazku, ukazują fig od 13 do 18. Zastosowanie w przypadku wkładu do maszynki do golenia, stanowiącej przedmiot wynalazku, wąskich ostrzy powoduje pewne problemy w produkcji wkładu. W szczególności ostrza o małych wymiarach są bardzo lekkie i łatwo zmieniają swoje położenie przy delikatnym nawet ruchu powietrza lub odpychaniu przez powierzchnie naładowane ładunkiem elektrostatycznym. Na skutek tego trudne jest utrzymanie właściwego położenia ostrzy podczas łączenia wkładu.
Aby rozwiązać ten problem przedmiot wynalazku zapewnia sposób łączenia wkładu do maszynki do golenia z typu tych, które posiadają wiele wąskich ostrzy 16 utrzymywanych pomiędzy dwoma częściami wkładu, w tym przypadku podstawy 12 i pokrywki 14, posiadających przeciwstawne zestawy elementów oparcia dla ostrzy.
Sposób rozpoczyna się tymczasowym wsunięciem wielu elementów pozycjonujących 44 w wiele otworów 46 uformowanych w pierwszej części wkładu, w tym przypadku w podstawie 12 tak, aby stworzyć wiele gniazd dla ostrzy (jak to ukazują fig 14 i 17}. Kiedy ostrza są już właściwie umieszczone druga część wkładu jest dołączana do pierwszej, tak aby uzyskać kompletny wkład do maszynki do golenia i wyjmowane są elementy pozycjonujące (jak to ukazują fig 15 i 18).
W pokazanym, preferowanym przykładzie wykonania otwory 46 są ułożone w kształt zygzakowaty w poprzek każdego końca podstawy i odbierają elementy pozycjonujące w postaci trzpieni 44. W tym wypadku jeden z trzpieni służy ograniczeniu krańcowego położenia każdego z końców każdego ostrza, podczas gdy dwa dodatkowe trzpienie ograniczają przednią i tylną krawędź każdego ostrza. Pomiędzy sąsiadującymi ostrzami powinien być zastosowany pojedynczy trzpień w celu ograniczenia przedniej części jednego i tylnej części drugiego.
PL 197 823 B1
Preferuje się wyciąganie elementów pozycjonujących 44 równocześnie z dołączaniem drugiej części wkładu. Fig od 16 do 18 ukazują schematycznie preferowany przykład wykonania urządzenia do łączenia wkładów do maszynki do golenie, co jest jedną z cech przedmiotu wynalazku. W tym wypadku elementy pozycjonujące 44 są sprężynowo zamocowane tak, aby wysuwały się w trakcie popychania. Przynajmniej część wyciągania elementów pozycjonujących powinna następować jak bezpośredni skutek zetknięcia się elementów pozycjonujących i drugiej części wkładu, kiedy jest ona dołączana (jak to ukazuje fig 18). W wypadku wkładu 10 opisanego powyżej w celu opóźnienia wysunięcia do momentu kiedy pokrywka 14 jest wystarczająco wsunięta, co zapobiega przesunięciu się ostrzy, pokrywka 14 powinna posiadać wydrążone kanały 48 (jak ukazuje fig 5), w których spoczywają końce elementów pozycjonujących.
Szczególną cechą wielu przykładów wykonania sposobu łączenia, stanowiącego przedmiot wynalazku, jest to, ze każde z gniazd ostrzy jest ukształtowane tak, aby ostrza delikatnie klinowały się w położeniu podczas wsuwania. Wspomaga to zapobieganie przed przesuwaniem się ostrzy pod wpływem ruchu powietrza, w czasie łączenia. Mówiąc bardziej szczegółowo, efekt klinowania się ostrzy jest rezultatem nieco mniejszej niż w przypadku ostrzy szerokości gniazd ostrzy. Efekt klinowania się powoduje niewielkie uszkodzenie krawędzi ostrzy. Z tego powodu elementy pozycjonujące 44 powinny być wsuwane przez otwory 46 umieszczone w pobliżu końców wkładu, w którym części tnące krawędzi ostrzy są częściami nieużywanymi.
W celu umożliwienia wsunięcia ostrzy oraz w celu zapewnienia, ze ostrza zaklinują się dopiero kiedy osiągną właściwe położenie elementy pozycjonujące delikatnie rozszerzają się ku górze. Kąt nachylenia może być bardzo mały, taki, że nie byłby widoczny na rysunku. Długość elementów pozycjonujących powinna być dobrana tak, aby była większa niż grubość złączonego wkładu, tworząc kanały prowadzące, które pomagają ułożyć ostrza w jednej linii podczas pozycjonowania, na przykład przez automatyczne manipulatory.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że opisany sposób łączenia nie ogranicza się wyłącznie do szczególnej konstrukcji wkładu, opisanej powyżej. Na przykład sposób ten może być odwrócony tak, że elementy pozycjonujące są wsuwane przez pokrywkę, a nie przez podstawę. Ponadto sposób może być zastosowany do każdej innej struktury wkładu, w której występuje problem z utrzymaniem ostrzy w położeniu podczas łączenia.
Na koniec warto zaznaczyć, ze w niektórych, preferowanych wypadkach można zastosować koncepcyjnie podobny sposób łączenia przy zastosowaniu wystających elementów pozycjonujących stanowiących stale elementy jednej z części wkładu. Jeden z takich przykładów wykonania zostanie opisany w odniesieniu do fig 19 i 20.
Jak to ukazuje w szczególności fig 19, podstawa 12 posiada wiele wystających elementów pozycjonujących 52, w tym przypadku ukazanych jako dodatkowy występ 54 sąsiadujący z gniazdami 38. Przestrzeń pomiędzy wystającymi elementami pozycjonującymi 52 tworzy wiele gniazd ostrzy, które, tak jak w wypadku poprzedniego przykładu wykonania, posiadają nieco mniejszą szerokość, niż ostrzą. W rezultacie, kiedy ostrze 16 jest wsuwane w każde z gniazd ostrzy zaklinowuje się pomiędzy sąsiednimi wystającymi elementami pozycjonującymi 52 tak, ze jest utrzymywane w swoim położeniu podczas pozostałej części procesu łączenia. Znowu w tym wypadku położenie elementów w pobliżu końców wkładu, najlepiej w obrębie 5% długości ostrza najbliższego końcowi, zapewnia, ze uszkodzenie ostrzy na skutek klinowania się występuje wyłącznie w końcowych częściach ostrzy, w których krawędź tnąca i tak nie jest używana.
W celu dopasowania się do wysokości nie wysuwalnych wystających elementów pozycjonujących 52 pokrywka 14 ukształtowana jest tak, że posiada wiele zagłębień 56, w które wchodzą końce wystających elementów pozycjonujących 52 podczas łączenia (jak to ukazuje fig 20). We wszystkich innych aspektach struktura i sposób łączenia wkładu, ukazane przez fig 19 i 20 są w pełni zrozumiałe przez analogię do struktury i sposobu opisanego powyżej.
Przedstawiony powyżej opis służy wyłączenie jako przykład i możliwe jest wiele innych przykładów wykonania, pozostających w zakresie przedmiotu wynalazku.

Claims (11)

1. \Mład maszznki do golenia ssłaadjący się zwielu ppassich ostrzz, przz cczm kaażd z tyyh ostrzz posiada krawędź tnącą wzdłuż całego głównego wymiaru określanego jako długość, oraz nienaruszoPL 197 823 B1 ną górną powierzchnię, i dolną powierzchnię a szerokość ostrza, mierzona w poprzek tej górnej powierzchni, prostopadle do tej długości, jest nie większa niż 4 mm, a ponadto z podstawy posiadającej co najmniej jedną serię rozdzielonych żeber ukształtowanych tak, aby zapewniać oparcie dla dolnej powierzchni każdego z ostrzy tak, aby stworzyć przynajmniej częściowe ustalone położenie montażowe dla każdego z tych ostrzy, znamienny tym, że posiada pokrywkę (14) połączoną z podstawą (12) tworząc jednolitą strukturę wkładu, a pokrywka (14) zapewnia co najmniej jedną powierzchnię oparcia (24a, 24b, 24c) dla górnej powierzchni odpowiedniego z ostrzy (16) wciskając w ten sposób ostrze (16) w odpowiednie serie oparć w celu utrzymania ostrza w ustalonym położeniu montażowym.
2. Wkład według zastrz. 1, tym, że każde z rozdzielonych żeber (22a, 22b, 22c) stanowi dwa wystające oparcia, przy czym wystające oparcia tworzą ustalone obszary oparcia dla dolnej powierzchni.
3. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że wiele ostrzy (16) stanowią trzy ostrza.
4. Wkkad według zf^^sr^. 1, znamiennntym, że roozzlelone żżera (222, 222, 222)tworząppłożenie montażowe dla każdego z ostrzy (16) tak, aby te ostrza nie nakładały się na siebie.
5. Wkkad według 235^ο. 1, znamiennntym, że (ooZdielone Zżera ((22, 222, 22c)twonoą2Płożenie montażowe dla każdego z ostrzy (16), w którym górne powierzchnie nie są równoległe.
6. Wkkad według zas^z. 1, tym, że posiada ponadto wiele wyssających, nujących elementów (52) stanowiących integralną część i wystających z podstawy (12) i pokrywki (14) tak, aby tworzyły wiele gniazd ostrzy, przy czym każde ze tych gniazd ostrzy ukształtowane jest tak, aby miało szerokość nieco mniejszą niż szerokość każdego z ostrzy (16).
7. Wkkad według 1, znamienny tym, ze szerokośćkażdego z wie^ osLzy (16) nie ( ess większa niż 2,5 mm.
8. Sposób łączenia wkładu maszynki do golenia należącego do typu wk-adów posiadających wiele wąskich ostrzy utrzymywanych pomiędzy dwoma częściami wkładu, które zapewniają przeciwstawne zestawy oparć dla ostrzy, znamienny tym, że w pierwszym etapie tymczasowo wsuwa się wiele elementów pozycjonujących (44) w wiele otworów (46) wykonanych w pierwszej części wkładu, tworząc wiele gniazd ostrzy a następnie wsuwa się ostrza (16) w każde z tych gniazd ostrzy, a potem dołącza się drugą część wkładu do pierwszej części wkładu tworząc wkład z ostrzami utrzymywanymi pomiędzy dwiema częściami wkładu i następnie wysuwa się elementy pozycjonujące (44) z pierwszej części wkładu.
9. Sposób według zas^z. 8, znamienny tym, że wysunięcie wykonuje się równocześnie z łączeniem.
10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że elementy pozycjonujące (44) mocuje się sprężynowo, aby mogły być wysunięte, a co najmniej część wysunięcia jest skutkiem zetknięcia się tych elementów pozycjonujących i drugiej części wkładu podczas procesu łączenia.
11. Sposóbwedług zas^z. 8, znamienny tym, że każdez gniazdontrzy116) pogada zzerokońć nieco mniejszą niż szerokość każdego z tych ostrzy, a wsunięcie ostrzy powoduje ich tymczasowe zaklinowanie się wewnątrz gniazd ostrzy.
PL361235A 2000-02-29 2001-02-16 Wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia PL197823B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/515,621 US6305084B1 (en) 2000-02-29 2000-02-29 Razor cartridge and corresponding method of assembly
PCT/US2001/004967 WO2001064403A1 (en) 2000-02-29 2001-02-16 Razor cartridge and corresponding method of assembly

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361235A1 PL361235A1 (pl) 2004-10-04
PL197823B1 true PL197823B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=24052091

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361235A PL197823B1 (pl) 2000-02-29 2001-02-16 Wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6305084B1 (pl)
EP (1) EP1263555B1 (pl)
JP (1) JP4533571B2 (pl)
KR (1) KR100644138B1 (pl)
CN (1) CN1129511C (pl)
AT (1) ATE348692T1 (pl)
AU (2) AU2001238356B2 (pl)
BR (1) BR0108945B1 (pl)
CA (1) CA2401404C (pl)
CU (1) CU23027A3 (pl)
DE (1) DE60125333T2 (pl)
ES (1) ES2276769T3 (pl)
HK (1) HK1053081A1 (pl)
HU (1) HUP0300096A2 (pl)
IL (1) IL150804A0 (pl)
MA (1) MA25722A1 (pl)
MX (1) MXPA02007423A (pl)
NO (1) NO20023696L (pl)
NZ (1) NZ520247A (pl)
PL (1) PL197823B1 (pl)
RU (1) RU2235633C2 (pl)
WO (1) WO2001064403A1 (pl)
ZA (1) ZA200206171B (pl)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE60218487T2 (de) * 2001-07-17 2007-10-31 Kai R & D Center Co., Ltd. Sicherheits-rasierapparat
WO2003064120A1 (en) * 2002-01-30 2003-08-07 Eveready Battery Company, Inc. Guard bar for a razor cartridge
AU2004208986B2 (en) * 2003-01-28 2008-04-10 Edgewell Personal Care Brands, Llc Razor blade platform and razor cartridge using same
US20060218793A1 (en) 2005-03-31 2006-10-05 Wheel Technology Ltd. Electric razor with helical filament winding
US7748121B2 (en) * 2005-05-06 2010-07-06 Eveready Battery Company, Inc. Razor blade and support assembly
US7681314B2 (en) * 2005-06-10 2010-03-23 Eveready Battery Company Inc. Inter-blade guard and method for manufacturing same
JP2008006247A (ja) * 2006-06-29 2008-01-17 Takemi Satou 複数枚刃の高さ違いカミソリ刃
US20080256800A1 (en) * 2007-04-20 2008-10-23 Roy Nicoll Razor cartridge assembly with movable face
US8438736B2 (en) * 2007-08-24 2013-05-14 The Gillette Company Safety razor with improved guard
US10391652B2 (en) * 2008-05-30 2019-08-27 The Gillette Company Llc Blade support for multi-blade razor cartirdges
US8782903B2 (en) * 2009-05-29 2014-07-22 The Gillette Company Shaving razor comb guard for a trimming blade
JP5619905B2 (ja) * 2009-10-08 2014-11-05 ビック・バイオレクス・エス・エー レザーを自動的に組み立てるための取り付けステーションおよびそのための方法
US10562198B2 (en) 2009-12-18 2020-02-18 The Gillette Company Llc Razor cartridge with non-cutting element
US8551117B2 (en) 2011-03-04 2013-10-08 Soft Lines International, Ltd. Handheld exfoliating device
NL2008889C2 (nl) * 2012-05-25 2013-11-26 Tim Noords Scheermes en snijkop met messen voor gebruik daarbij.
PL2853362T3 (pl) * 2013-09-25 2017-01-31 Bic Violex S.A. Kaseta nożyków do golenia
US10583575B2 (en) * 2015-12-17 2020-03-10 Bic-Violex Sa Shaving head
WO2017103884A1 (en) * 2015-12-17 2017-06-22 Bic Violex S.A. Shaving head
WO2017103879A1 (en) 2015-12-17 2017-06-22 Bic Violex S.A. Shaving head
EP3429809B1 (en) * 2016-03-18 2021-07-28 Personal Care Marketing And Research, Inc. Razor cartridge
US10045795B2 (en) 2016-04-07 2018-08-14 Soft Lines International, Ltd. Handheld cosmetic device with pivoting head
EP3292965B1 (en) 2016-09-09 2021-05-26 The Gillette Company LLC Shaving razor cartridge and method of assembling
USD877983S1 (en) 2016-09-09 2020-03-10 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
KR101746387B1 (ko) * 2016-11-24 2017-06-14 주식회사 도루코 일체형 면도기 카트리지
US11117278B2 (en) 2017-06-06 2021-09-14 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
US20190193293A1 (en) * 2017-12-27 2019-06-27 Sharon Peach Shaving aid dispensing razor assembly
CN109514230B (zh) * 2018-12-29 2023-06-20 温州美葆科技技术有限公司 一种手动剃须刀全自动组装设备及其控制方法
USD884970S1 (en) 2019-02-27 2020-05-19 PCMR International Ltd. Razor cartridge guard
USD884969S1 (en) 2019-02-27 2020-05-19 Pcmr International Ltd Combined razor cartridge guard and docking
USD884971S1 (en) 2019-02-27 2020-05-19 Pcmr International Ltd Razor cartridge
USD921984S1 (en) 2019-03-19 2021-06-08 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
US11000960B1 (en) 2020-11-16 2021-05-11 Personal Care Marketing And Research, Inc. Razor exposure
US20220227014A1 (en) * 2021-01-21 2022-07-21 Rk Inventions, Llc Razor with intermittent encapsulation of embedded blades
USD1008559S1 (en) 2023-08-14 2023-12-19 E. Mishan & Sons, Inc. Pedicure device

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3724070A (en) * 1971-03-15 1973-04-03 Gillette Co Dual razor blade assembly
DE3019399A1 (de) * 1979-05-25 1981-04-23 The Gillette Co., 02199 Boston, Mass. Kopf eines sicherheitsrasierapparates
US4389773A (en) * 1981-04-30 1983-06-28 The Gillette Company Shaving implement
IT1198503B (it) * 1983-01-14 1988-12-21 Athos Bergamaschi Testina di rasoio a due lame con tre elementi stampati senza soluzione di continuita'
JPS602476U (ja) * 1983-06-15 1985-01-10 フエザ−安全剃刀株式会社 ガ−ド付き安全剃刀
JPH026916Y2 (pl) * 1985-02-08 1990-02-20
US4854042A (en) * 1986-07-14 1989-08-08 Byrne John J Diagonal blade cartridge
US4985995A (en) * 1988-09-08 1991-01-22 Wilkinson Sword Gesellschaft Mit Beschrankter Haftung Razor head, especially a razor blade unit
US5063667A (en) 1990-09-28 1991-11-12 The Gillette Company Shaving system
US5056222A (en) 1990-09-28 1991-10-15 The Gillette Company Shaving system
US5388332A (en) * 1990-10-22 1995-02-14 The Gillette Company Razor blade units and blade spacers therefor
GB9106860D0 (en) * 1991-04-02 1991-05-22 Gillette Co Safety razor
JP2546261Y2 (ja) * 1992-10-14 1997-08-27 株式会社貝印刃物開発センター 三枚刃安全剃刀における刃先の露出構造
US5402574A (en) 1994-05-20 1995-04-04 Milner; Joshua P. Shaving apparatus
US5822862A (en) 1997-01-17 1998-10-20 Warner-Lambert Co. Suspended blade shaving system
US5781997A (en) 1997-01-17 1998-07-21 Warner-Lambert Company Ultra-flexible shaving cartridge
CA2223161A1 (en) * 1997-01-17 1998-07-17 Warner-Lambert Company Razor heads having independently flexible blades

Also Published As

Publication number Publication date
DE60125333D1 (de) 2007-02-01
KR20020080412A (ko) 2002-10-23
BR0108945A (pt) 2003-12-09
WO2001064403A1 (en) 2001-09-07
AU2001238356B2 (en) 2004-04-29
US6305084B1 (en) 2001-10-23
CA2401404A1 (en) 2001-09-07
EP1263555B1 (en) 2006-12-20
DE60125333T2 (de) 2007-06-21
NO20023696L (no) 2002-10-28
JP2003525669A (ja) 2003-09-02
RU2235633C2 (ru) 2004-09-10
AU3835601A (en) 2001-09-12
MXPA02007423A (es) 2003-10-14
KR100644138B1 (ko) 2006-11-10
PL361235A1 (pl) 2004-10-04
JP4533571B2 (ja) 2010-09-01
RU2002125865A (ru) 2004-03-20
HUP0300096A2 (en) 2003-05-28
CU23027A3 (es) 2005-02-23
IL150804A0 (en) 2003-02-12
NZ520247A (en) 2003-02-28
HK1053081A1 (en) 2003-10-10
ATE348692T1 (de) 2007-01-15
ZA200206171B (en) 2002-12-03
EP1263555A1 (en) 2002-12-11
CA2401404C (en) 2008-04-01
EP1263555A4 (en) 2003-08-13
CN1404433A (zh) 2003-03-19
MA25722A1 (fr) 2003-04-01
ES2276769T3 (es) 2007-07-01
NO20023696D0 (no) 2002-08-06
CN1129511C (zh) 2003-12-03
BR0108945B1 (pt) 2010-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197823B1 (pl) Wkład maszynki do golenia i odpowiadający mu sposób łączenia
AU2001238356A1 (en) Razor cartridge and corresponding method of assembly
US4697342A (en) Cap for razor blade assembly adapted to receive an extra element
US4173285A (en) Dispenser for bonded razor blade cartridges
AU2005289904B2 (en) Shaving implement employing discrete cartridge sections
EP2582497B1 (en) Shaving razor cartridge
US6473970B1 (en) Razor blade cartridge with lubricating flow paths
RU2269410C2 (ru) Бритва с подвижной бреющей головкой
EP1592537B1 (en) Razor blade platform and razor cartridge using same
US4328615A (en) Razor blade assembly with movable cover cap
US4047296A (en) Two-edge shaving blade unit having anti-clogging means
JP2011500256A (ja) 後方に固定されたシェービングブレード部材を備えたかみそり
BR112016017269B1 (pt) cartucho de lâmina de barbear
US3941244A (en) Magazine for razor blade cartridges
CA2980542A1 (en) Shaving razor cartridge
NO145331B (no) Barberhoevelpatron.
PT87288B (pt) Processo para a moldacao por inclusao de uma maquina de barbear descartavel
EP3072648B1 (en) Shaving razor cartridge
CN108290303B (zh) 剃须刀刀片架
UA54495C2 (uk) Безпечні бритви
US2464408A (en) Razor blade holder
NL8006551A (nl) Handvat voor een scheerapparaat.
JP5053439B2 (ja) 浮揚性をもたせて固定したシェービングブレード部材を備えたかみそり
CN116438043A (zh) 用于湿式剃须刀的刀片单元
WO2018007130A1 (en) Shaving cartridge

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120216