PL196025B1 - Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej - Google Patents

Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej

Info

Publication number
PL196025B1
PL196025B1 PL99352492A PL35249299A PL196025B1 PL 196025 B1 PL196025 B1 PL 196025B1 PL 99352492 A PL99352492 A PL 99352492A PL 35249299 A PL35249299 A PL 35249299A PL 196025 B1 PL196025 B1 PL 196025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formaldehyde
catalyst
alkyl
polymerization
amount
Prior art date
Application number
PL99352492A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352492A1 (en
Inventor
Chong Won Chin
Young Heup Kim
Kyung Seob Byun
Original Assignee
Korea Eng Plastics Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Korea Eng Plastics Co Ltd filed Critical Korea Eng Plastics Co Ltd
Publication of PL352492A1 publication Critical patent/PL352492A1/xx
Publication of PL196025B1 publication Critical patent/PL196025B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G2/00Addition polymers of aldehydes or cyclic oligomers thereof or of ketones; Addition copolymers thereof with less than 50 molar percent of other substances
    • C08G2/10Polymerisation of cyclic oligomers of formaldehyde
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G2/00Addition polymers of aldehydes or cyclic oligomers thereof or of ketones; Addition copolymers thereof with less than 50 molar percent of other substances
    • C08G2/06Catalysts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G2/00Addition polymers of aldehydes or cyclic oligomers thereof or of ketones; Addition copolymers thereof with less than 50 molar percent of other substances
    • C08G2/28Post-polymerisation treatments

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób zakonczenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu zywicy poliformaldehydowej, znamienny tym, ze do produktu polimeryzacji otrzymanego przez polimeryzowanie formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru i ewentualnie komonomeru w obecnosci kwasowego katalizatora dodaje sie zwiazku alkilowanej melaminy o wzorze (1): w którym R 1 do R 6 oznaczaja niezaleznie atomy wodoru, grupy alkilowe C 1-4 lub CH 2 OR 7 ; R 7 oznacza atom H, grupe alkilowa C 1-4 lub R 8 COOR 9 ; R 8 oznacza grupe -(CH 2 ) n -, n jest liczba calkowita od 1 do 4; i R 9 oznacza grupe alkilowa C 1-4 . PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy ulepszonego sposobu zakończenia reakcji wytwarzania żywicy poliformaldehydu przez stosowanie określonej alkilowanej melaminy jako czynnika kończącego polimeryzację.
Żywice poliformaldehydowe stosowano szeroko w różnych zastosowaniach z uwagi na ich dobre właściwości mechaniczne, chemiczne, fizyczne i elektryczne, a wytwarza się je zwykle przez polimeryzację formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru, takiego jak trioksan, ewentualnie z tlenkiem alkilenu lub cyklicznym metylalem jako komonomerem, w obecności kwasowego katalizatora polimeryzacji.
Po zakończeniu reakcji polimeryzacji niezbędne jest jej zakończenie przez dezaktywację katalizatora polimeryzacji. W przeciwnym przypadku powstaje produkt o niskiej trwałości cieplnej z powodu występowania reakcji depolimeryzacji.
Uczyniono wiele wysiłków dla skutecznej dezaktywacji katalizatorów polimeryzacji stosowanych przy wytwarzaniu żywic poliformaldehydowych. Na przykład, opis patentowy U.S. Nr 2.989.509 ujawnia zastosowanie aminy alifatycznej i aminy heterocyklicznej jako czynnika dezaktywującego. Jednakże ten sposób ma wadę, gdyż wymaga dodatkowego etapu usuwania związku aminowego podczas gdy pożądana jest długotrwała trwałość żywicy.
Dalej, Japońska Niebadana Publikacja Patentowa Nr (sho) 62-267311 opisuje sposób dezaktywacji katalizatora polimeryzacji przez dodanie aminy z przeszkodą przestrzenną, o wzorze (A):
w którym:
R'1 oznacza atom H lub monofunkcyjną organiczną pozostałość C1-30
R'2 do R'5 oznaczają niezależnie grupy alkilowe C1-5, n jest liczbą całkowitą równą 1 lub więcej,
R'6 oznacza n-funkcyjną organiczną pozostałość.
Jednakże, powyższy sposób stwarza zagadnienie polegające na tym, że amina z przeszkodą przestrzenną ma ograniczoną reaktywność wobec katalizatora polimeryzacji, a otrzymany w ten sposób polimer ma niską trwałość cieplną.
Zgodnie z powyższym, istniała potrzeba opracowania sposobu bardziej skutecznej dezaktywacji katalizatora polimeryzacji stosowanego przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej.
A więc, przedmiotem niniejszego wynalazku jest przedstawienie ulepszonego sposobu zakończenia reakcji polimeryzacji formaldehydu, aby otrzymać żywicę poliformaldehydową o ulepszonych właściwościach.
Zgodnie z jednym aspektem niniejszego wynalazku, przedstawiono sposób zakończenia reakcji polimeryzacji prowadzącej do wytworzenia żywicy poliformaldehydowej, obejmujący dodawanie związku alkilowanej melaminy, o wzorze (1) do produktu polimeryzacji otrzymanego przez polimeryzowanie formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru i ewentualnie komonomeru w obecności kwasowego katalizatora:
PL 196 025 B1
We wzorze (1):
R1 do R6 oznaczają niezależnie atomy H, grupy alkilowe C1-4 lub CH2OR7; R7 oznacza atom H, grupę alkilową C1-4 lub R8COOR9; R8 oznacza grupę -(CH2)n-, gdzie n jest liczbą całkowitą od 1 do 4; i R9 oznacza grupę alkilową C1-4.
Niniejszy wynalazek odznacza się zastosowaniem związku alkilowanej melaminy, o wzorze (1), jako czynnika dezaktywującego katalizator w produkcie reakcji polimeryzacji podczas wytwarzania żywicy poliformaldehydowej.
Żywica poliformaldehydowa, którą można wytwarzać zgodnie z niniejszym wynalazkiem, jest homopolimerem formaldehydu posiadającym powtarzalną jednostkę formaldehydową o wzorze (2); kopolimerem formaldehydu i oksyalkilenu posiadającym powtarzalną jednostkę formaldehydu i powtarzalną jednostkę oksyalkilenu o wzorze (3); lub ich mieszaniną;
-(-CH2O)- (2)
-[-(CX1X2)yO-]- (3) w tych wzorach y jest liczbą całkowitą od 2 do 6, i
X1 i X2 oznaczają niezależnie atom wodoru lub grupę alkilową lub arylową.
Żywica poliformaldehydowa może mieć korzystnie liczbę średniej masy cząsteczkowej w zakresie od 10.000 do 200.000, temperaturę topnienia 150°C lub wyżej i stopień krystaliczności 65 do 85%.
Homopolimer formaldehydu można wytwarzać przez polimeryzację formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru, takiego jak trioksan; a kopolimer formaldehydu z oksyalkilenem można wytwarzać przez losowe polimeryzowanie formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru z tlenkiem alkilenu lub z cyklicznym metylalem w obecności katalizatora w postaci kwasu Lewisa.
Przy wytwarzaniu kopolimeru formaldehydu z oksyalkilenem, reprezentatywne przykłady tlenku alkilenu obejmują tlenek etylenu, tlenek propylenu, tlenek butylenu i tlenek fenylenu, a korzystny jest tlenek etylenu. Dalej, reprezentatywne cykliczne metylale obejmują 1,3-dioksolan, dietylenoglikolometylal, 1,3-propanodiolometylal, 1,4-butanodiolometylal, 1,3-dioksepanometylal i 1,3,6-trioksokan, przy czym korzystny jest 1,3-dioksolan i 1,4-butanodiolometylal.
Kopolimer formaldehydu z oksyalkilenem może korzystnie zawierać co najmniej dwa atomy węgla połączone w głównym łańcuchu i mieć stosunek molowy powtarzalnej jednostki oksyalkilenu do powtarzalnej jednostki formaldehydu w zakresie od 1:0,05 do 1:50, korzystnie 1:0,1 do 1:20.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem, etap polimeryzacji żywicy poliformaldehydowej prowadzi się korzystnie w obecności katalizatora opartego na trifluorku boru, takiego jak BF3OH2, BF3OEt2, BF3OBu2, BF3OH3COOH, BFyPF^HF i BF3-10-hydroksyacetofenol. Katalizator można stosować wilości w zakresie od 2 x 10-6 do 2x 10-2 mola na mol monomeru.
Dalej, polimeryzację można prowadzić w temperaturze wzakresie od 0 do 100°C, korzystnie od 20 do 80°C, w procesie polimeryzacji blokowej, suspensyjnej lub w roztworze.
Dalej, podczas polimeryzacji polimeru formaldehydu, można dogodnie stosować czynnik przenoszący łańcuch, taki jak alkilowany fenol lub alkilowany eter. Korzystnym czynnikiem przenoszącym łańcuch jest alkilowany eter, taki jak dimetoksymetan.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem, związek alkilowanej melaminy, o wzorze (1), dodaje się do produktu reakcji polimeryzacji jako czynnik dezaktywujący katalizator. Związek alkilowanej melaminy można stosować w czystej postaci lub w postaci roztworu. Przykładowe rozpuszczalniki organiczne użyteczne dla rozpuszczania alkilowanej melaminy mogą obejmować węglowodory aromatyczne, takie jak benzen, toluen i ksylen; węglowodory alifatyczne, takie jak n-heksan, n-heptan i cykloheksan;
PL 196 025 B1 alkohole, takie jak metanol i etanol; fluorowcowane węglowodory, takie jak chloroform, dichlorometan i 1,2-dichloroetan; i ketony, takie jak aceton i metyloetyloketon.
Alkilowaną melaminę można stosować w ilości wystarczającej do zneutralizowania kwasowego katalizatora stosowanego w reakcji polimeryzacji, a jeśli zastosowano katalizator oparty na trifluorku boru, to alkilowaną melaminę można stosować w ilości w zakresie od 0,2 do 50 moli na mol katalizatora. Gdy ilość czynnika dezaktywującego katalizator jest mniejsza niż 0,2 mola, to trwałość cieplna otrzymanego polimeru staje się niska, zaś gdy ta ilość jest większa niż 50 moli, to otrzymuje się polimer o gorszych właściwościach.
Po zakończeniu reakcji polimeryzacji produkt w postaci poliformaldehydu można stabilizować zamykając jego końcowe grupy przy pomocy estryfikacji lub eteryfikacji. Kopolimer formaldehydu z tlenkiem etylenu można stabilizować usuwając nietrwałe końcowe grupy formaldehydowe i uzyskując w tradycyjny sposób stabilizowany kopolimer posiadający grupy końcowe -(CX1X2)yOH.
Przykłady
Następujące przykłady mają na celu objaśnienie niniejszego wynalazku bardziej szczegółowo bez ograniczania zakresu wynalazku.
W przykładach i w przykładach porównawczych właściwości fizyczne otrzymanego polimeru oceniano zgodnie z następującymi sposobami.
1. Procentowe zmniejszenie ciężaru
Odważoną próbkę polimeru poddano działaniu pod próżnią 10 mm Hg i przy 222 ± 2°C przez 30 minut, po czym ponownie zważono. Procentowe zmniejszenie ciężaru próbki polimeru obliczono dla oceny trwałości cieplnej polimeru.
2. Wskaźnik płynięcia
Wskaźnik płynięcia próbki polimeru zmierzono wytłaczając polimer przez otwór o określonej średnicy wewnętrznej w 190°C i pod obciążeniem 2,16 kg. Wysoka wartość wskaźnika płynięcia oznacza, że polimer uległ w znacznym stopniu depolimeryzacji.
3. Ilość wydzielonego formaldehydu
Próbkę 2 g polimeru ogrzano do około 222°C w strumieniu azotu, a wydzielony gaz został porwany przez strumień azotu do łapacza zawierającego wodę z lodu. Następnie wodę z lodu analizowano na zawartość formaldehydu przy pomocy spektrofotometru UV. Ilość wydzielonego formaldehydu stanowi jeszcze inną miarę trwałości cieplnej polimeru.
Przykład 1
Do 600 ml reaktora do polimeryzacji, utrzymywanego w 50°C, wprowadzono 500 g trioksanu i 12,5 g tlenku etylenu jako komonomeru, stosując inżektor, a następnie dodano 0,06 g (78 ppm w stosunku do ilości użytego trioksanu) BF3O(Et)2 jako katalizator polimeryzacji. Po 15 minutach od dodania katalizatora polimeryzacji wprowadzono roztwór 0,170 g (taką samą ilość jak ilość molowa użytego katalizatora) produktu CYMEL303 (sprzedawanego przez firmę CYTEC, związek o wzorze (1), w którym R1 do R6 oznaczają grupy -CH2OCH3) rozpuszczonego w 1,7 g benzenu, jako czynnik dezaktywujący katalizator. Reakcję zakończono po następnych 10 minutach otrzymując kopolimer formaldehydu.
Przykłady 2 do 5
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że CYMEL303 dodano w ilości odpowiednio 0,002 g, 0,009 g, 0,085 g i 0,848 g, aby otrzymać kopolimery formaldehydu.
Przykład 6
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 20,0 g 1,3-dioksolanu zamiast tlenku etylenu, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
Przykład 7
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 0,152 g (ilość stanowiącą równoważnik molowy ilości użytego katalizatora) CYMEL380 (sprzedawany przez firmę CYTEC, związek o wzorze (1), w którym R1, R3 i R5 oznaczają grupy -CH2OCH3, a R2, R4 i R6 oznaczają grupy CH2OH) jako czynnik dezaktywujący katalizator, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
Przykła d 8
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 0,225 g (ilość stanowiącą równoważnik molowy ilości użytego katalizatora) CYMEL1135 (sprzedawany przez firmę CYTEC, związek o wzorze (1), w którym R1, R3 i R5 oznaczają grupy -CH2OCH3, a R2, R4 i R6 oznaczają grupy
-CH2O(CH2)3CH3) jako czynnik dezaktywujący katalizator, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
PL 196 025 B1
P r zyk ł a d 9
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 20,0 g 1,3-dioksolanu zamiast tlenku etylenu, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
P r zyk ł a d P o ró wn a wc z y 1
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że nie zastosowano czynnika dezaktywującego katalizator, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
P r zyk ł a d P o ró wn a wc z y 2
Powtórzono postępowanie z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 0,014 g (pięciokrotną ilość molową użytego katalizatora) trietyloaminy zamiast CYMEL303, jako czynnik dezaktywujący katalizator, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
P r zyk ł a d P o ró wn a wc z y 3
Powtórzono postępowanie z przykładu 2, z tą różnicą, że zastosowano trietyloaminę w ilości 0,170 g (sześciokrotna ilość molowa użytego katalizatora), aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
P r zyk ł a d Po ró wn a wc z y 4
Powtórzono procedurę z przykładu 1, z tą różnicą, że zastosowano 1,105 g (pięciokrotna ilość molowa użytego katalizatora) produktu TINUVIN765 (amina z przeszkodą przestrzenną, sprzedawana przez firmę Ciba-Geigy, bis-1,2,2,6,6-pentametylo-4-piperydylosebacynian) zamiast CYMEL303 jako czynnik dezaktywujący katalizator, aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
P r zyk ł a d Po ró wn a wc z y 5
Powtórzono postępowanie z przykładu porównawczego 4, z tą różnicą, że zastosowano TINUVIN w ilości 0,213 g (równoważnik molowy ilości użytego katalizatora), aby otrzymać kopolimer formaldehydu.
Kopolimery formaldehydu otrzymane w przykładach i w przykładach porównawczych zbadano zgodnie z wymienionymi powyżej sposobami, a wyniki badań przedstawiono w Tabeli 1.
Tabe l a 1
Komonomer Czynnik dezaktywujący katalizator Procentowe zmniejszenie ciężaru (%) Wskaźnik płynięcia (g/10 min.) Ilość wydzielonego HCHO (ppm)
Składnik Ilość*
P r z. 1 Tlenek etylenu CYMEL303 1,0 4,0 9,5 650
2 Tlenek etylenu CYMEL303 0,012 5,0 10,1 800
3 Tlenek etylenu CYMEL303 0,053 4,5 9,8 750
4 Tlenek etylenu CYMEL303 0,5 4,0 9,5 700
5 Tlenek etylenu CYMEL303 5,0 4,0 9,5 600
6 1,3-Dioksolan CYMEL303 1,0 4,0 9,5 620
7 Tlenek etylenu CYMEL380 1,0 4,0 9,5 700
8 Tlenek etylenu CYMEL1135 1,0 4,0 9,5 650
9 1,3-Dioksolan CYMEL1135 1,0 4,0 9,5 650
P r z. p o r. 1 Tlenek etylenu - - 7,8 13,0 1,850
2 Tlenek etylenu Trietyloamina 5,0 7,0 11,5 1,250
3 Tlenek etylenu Trietyloamina 60 7,2 12,0 1,200
4 Tlenek etylenu TINUVIN765 5,0 4,0 9,6 800
5 Tlenek etylenu TINUVIN765 0,8 7,5 12,5 1,450
* mole na mol użytego katalizatora
Jak widać w Tabeli 1, określony związek alkilowanej melaminy, użyty jako czynnik dezaktywujący katalizator w niniejszym wynalazku, może dezaktywować bardziej skutecznie katalizator polimery6
PL 196 025 B1 zacji niż dotychczasowe czynniki dezaktywujące, a żywica poliformaldehydowa otrzymana przy zastosowaniu związku melaminy wykazuje większą trwałość cieplną i odporność na depolimeryzację niż te żywice, które otrzymano stosując dotychczasowe czynniki dezaktywacji.
Chociaż wynalazek opisano w odniesieniu do określonych realizacji, to należy uważać, że specjaliści w tej dziedzinie techniki mogą dokonywać różnych modyfikacji i zmian, wchodzących również w zakres wynalazku określony przez załączone zastrzeżenia.

Claims (5)

1. Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej, znamienny tym, że do produktu polimeryzacji otrzymanego przez polimeryzowanie formaldehydu lub jego cyklicznego oligomeru i ewentualnie komonomeru w obecności kwasowego katalizatora dodaje się związku alkilowanej melaminy o wzorze (1):
w którym
R1 do R6 oznaczają niezależnie atomy wodoru, grupy alkilowe C1-4 lub CH2OR7; R7 oznacza atom H, grupę alkilową C1-4 lub R8COOR9; R8 oznacza grupę -(CH2)n-, n jest liczbą całkowitą od 1 do 4; i R9 oznacza grupę alkilową C1-4.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kwasowy katalizator wybiera się z grupy złożonej z BF3OH2, BF3OEt2, BF3OBu2, BF3OH3COOH, BF^PF^HF i BF3-10-hydroksyacetofenolu.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że komonomer wybiera się z grupy złożonej ztlenku etylenu, tlenku propylenu, tlenku butylenu, tlenku fenylenu, 1,3-dioksolanu, dietylenoglikolometylalu, 1,3-propanodiolometylalu, 1,4-butanodiolometylalu, 1,3-dioksopanometylalu i 1,3,6-trioksokanu.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że alkilowaną melaminę stosuje się w ilości wystarczającej dla zapewnienia jednego lub więcej atomów azotu na mol kwasowego katalizatora.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że alkilowaną melaminę stosuje się w ilości w zakresie od 0,2 do 50 moli na mol kwasowego katalizatora.
PL99352492A 1999-07-09 1999-11-24 Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej PL196025B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
KR1019990027652A KR100306072B1 (ko) 1999-07-09 1999-07-09 중합 반응의 정지 방법
PCT/KR1999/000707 WO2001004171A1 (en) 1999-07-09 1999-11-24 Method of terminating oxymethylene polymerization

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352492A1 PL352492A1 (en) 2003-08-25
PL196025B1 true PL196025B1 (pl) 2007-11-30

Family

ID=19600504

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99352492A PL196025B1 (pl) 1999-07-09 1999-11-24 Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6576740B1 (pl)
EP (1) EP1200500B1 (pl)
JP (1) JP3326171B1 (pl)
KR (1) KR100306072B1 (pl)
CN (1) CN1138801C (pl)
DE (1) DE69923606T2 (pl)
PL (1) PL196025B1 (pl)
TW (1) TW521080B (pl)
WO (1) WO2001004171A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4610805B2 (ja) * 2001-07-12 2011-01-12 ポリプラスチックス株式会社 ポリアセタール共重合体の製造方法
DE102004054629A1 (de) * 2004-11-11 2006-05-18 Basf Ag Basische Desaktivatoren bei der POM-Herstellung
US7812110B2 (en) * 2005-12-24 2010-10-12 Ticona Gmbh Process for preparation of oxymethylene polymers, selected polymers, and their use
DE102008018966A1 (de) 2008-04-16 2009-10-22 Ticona Gmbh Verfahren zur Herstellung von Oxymethylen-Polymeren und dafür geeignete Vorrichtung
EP2546272A1 (en) 2011-07-15 2013-01-16 Ticona GmbH Process for producing oxymethylene polymers
CN104302683B (zh) * 2012-05-14 2017-07-28 三菱瓦斯化学株式会社 氧化亚甲基共聚物的制造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2989509A (en) * 1957-10-21 1961-06-20 Celanese Corp Trioxane polymer stabilization
US4356071A (en) * 1981-12-14 1982-10-26 Conoco Inc. Thermally stable polyoxymethylene containing polymers
JPH06830B2 (ja) * 1986-05-16 1994-01-05 東レ株式会社 重合反応の停止方法
JP2829039B2 (ja) * 1989-07-17 1998-11-25 旭化成工業株式会社 変性ポリオキシメチレン樹脂組成物
JPH11100486A (ja) * 1997-09-29 1999-04-13 Toray Ind Inc ポリオキシメチレン樹脂組成物

Also Published As

Publication number Publication date
EP1200500A1 (en) 2002-05-02
DE69923606D1 (de) 2005-03-10
DE69923606T2 (de) 2006-04-06
US6576740B1 (en) 2003-06-10
CN1357016A (zh) 2002-07-03
PL352492A1 (en) 2003-08-25
CN1138801C (zh) 2004-02-18
KR100306072B1 (ko) 2001-09-24
TW521080B (en) 2003-02-21
JP3326171B1 (ja) 2002-09-17
KR20010009330A (ko) 2001-02-05
JP2003504497A (ja) 2003-02-04
WO2001004171A1 (en) 2001-01-18
EP1200500B1 (en) 2005-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5567779B2 (ja) オキシメチレンポリマーの製造方法、選択されたポリマー、およびそれらの使用
CA2016335A1 (en) Polyacetal terpolymers of trioxane and alpha, alpha-and alpha, beta-isomers of glycerol formal and functional derivatives thereof
US8742065B2 (en) Oxymethylene polymers, process for the preparation thereof and use thereof
KR101646977B1 (ko) 열안정성이 우수한 폴리옥시메틸렌 수지 조성물
JP2015028185A (ja) オキシメチレンコポリマー及びその使用
PL196025B1 (pl) Sposób zakończenia reakcji polimeryzacji przy wytwarzaniu żywicy poliformaldehydowej
US4788258A (en) Low Tg non-crystalline acetal copolymers
CA2346465A1 (en) Polyacetal resin composition__________________________________
US4983708A (en) Novel polyacetal copolymers of trioxane and glycidyl ester derivatives
KR20130005695A (ko) 폴리옥시메틸렌 중합체의 중합방법
WO1991004285A1 (en) Non-crystalline acetal copolymer elastomers
US20130203958A1 (en) Polyoxymethylene copolymers
KR102596640B1 (ko) 옥시메틸렌 중합체의 제조 방법
US5045607A (en) Acetal polymer blends
CA1113641A (en) Process for the preparation of oxymethylene polymers
CN109863204B (zh) 聚甲醛树脂组合物
US7030207B2 (en) Polyacetal (co)polymers
JP7448571B2 (ja) ポリアセタール重合体の製造方法
US20160177091A1 (en) Polyoxymethylene copolymer suited for use in liquid systems
US3442863A (en) Oxymethylene polymers containing units derived from chlorinated aromatic glycols and aldehydes
Masamoto et al. Specific phenomena during the copolymerization of trioxane and ethylene oxide
JPH03212418A (ja) ポリオキシメチレンコポリマー
JPS62267311A (ja) 重合反応の停止方法
JPH0627164B2 (ja) 重合反応の停止方法