PL193567B1 - Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu oraz sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie - Google Patents

Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu oraz sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie

Info

Publication number
PL193567B1
PL193567B1 PL99342859A PL34285999A PL193567B1 PL 193567 B1 PL193567 B1 PL 193567B1 PL 99342859 A PL99342859 A PL 99342859A PL 34285999 A PL34285999 A PL 34285999A PL 193567 B1 PL193567 B1 PL 193567B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrochemical sensor
reference electrode
molten metal
sensor according
porous housing
Prior art date
Application number
PL99342859A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342859A1 (en
Inventor
Johan Vangrunderbeek
Pieter Lens
Jan Luyten
Original Assignee
Vito
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vito filed Critical Vito
Publication of PL342859A1 publication Critical patent/PL342859A1/xx
Publication of PL193567B1 publication Critical patent/PL193567B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/20Metals
    • G01N33/205Metals in liquid state, e.g. molten metals

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating And Analyzing Materials By Characteristic Methods (AREA)
  • Measuring Oxygen Concentration In Cells (AREA)
  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)

Abstract

1. Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywnosci skladnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu, obejmujacy roztopiony metal jako elektrode pomia- rowa i elektrode odniesienia zawierajaca poddawany po- miarowi skladnik metaliczny, oddzielone od siebie cieklym i przewodzacym jony halogenkiem zawierajacym poddawa- ny pomiarom skladnik metaliczny i unieruchomionym w nieprzewodzacej porowatej obudowie wykonanej z mate- rialu istotnie obojetnego wzgledem roztopionego metalu, halogenku i materialu elektrody odniesienia, w którym ponadto elektroda odniesienia zawiera zlacze zewnetrzne stanowiace przewód elektryczny umieszczony w elektrycz- nie izolujacym materiale, istotnie obojetnym chemicznie wzgledem roztopionego metalu i materialu elektrody odnie- sienia, znamienny tym, ze elektroda odniesienia (2) jest uszczelniona przez odporny na wysoka temperature ce- ment (3) i sam roztopiony metal (9') oraz przez gazoszczel- ne uszczelnienie (6) zlacza zewnetrznego nad roztopionym metalem i przez stopiony material samej elektrody odnie- sienia wewnatrz porowatej obudowy (1). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest czujnik elektrochemiczny, sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie.
Czujnik elektrochemiczny, zwłaszcza czujnik mogący mierzyć stężenie aluminium w roztopionym metalu, jest znany z europejskiego zgłoszenia patentowego EP0493878A2. Wspomniany czujnik zawiera gazoszczelną oprawkę wykonaną z kwarcu lub szkła pyreksowego z przymocowaną do niej częścią wystającą, którą zdejmuje się z zatrzasków podczas użycia w celu umożliwienia zetknięcia się zawartego w niej materiału przewodzącego lub elektrolitu z roztopionym metalem. W charakterze materiału przewodzącego jony wykorzystuje się elektrolit NaCl-AlCl3, przy czym NaCl działa jak nasycony składnik stały. Przewód wykonany z czystego aluminium i umieszczony w przewodzącym jony materiale służy jako elektroda odniesienia, podczas gdy sam roztopiony metal spełnia rolę elektrody pomiarowej. W szczególnym przykładzie wykonania tego wynalazku, elektrodę odniesienia od elektrody pomiarowej oddziela gęsta membrana z tlenku glinu b umieszczona w przewodzącym jony materiale. Jeśli skład elektrolitu pozostaje stały, a aktywność aluminium w pobliżu elektrody odniesienia jest stała i znana, oraz jeśli aktywność aluminium w pobliżu elektrody pomiarowej w roztopionym metalu jest ustabilizowana, to wtedy aktywność sodu po obydwu stronach membrany będzie znana i będzie można wyznaczyć wartość aktywności aluminium po stronie pomiarowej na podstawie następującej równowagi: 3 Na + AlCl3 = 3 NaCl + Al. Powstaje sodowe ogniwo stężeniowe. Przez pomiar siły elektromotorycznej tego ogniwa stężeniowego można na podstawie równania Nernsta wyznaczyć aktywność lub stężenie aluminium w roztopionym metalu.
Największą wadą tego czujnika jest jego kruchość (sól może łatwo zostać utracona), wskutek czego nie można go stosować w roztopionych metalach podczas mieszania. Inną wadą tego czujnika są rygorystyczne wymagania odnośnie składu elektrolitu. Kolejną wadą jest pośrednia metoda wyznaczania stężenia aluminium za pośrednictwem sodowego ogniwa stężeniowego. Niekorzystne jest poza tym to, że czujnika tego nie można stosować w płynnym aluminium, ponieważ większość stopów aluminium zawiera sód, który zaburza wspomnianą wyżej równowagę. Praktyka użytkowania czujnika ponadto wykazała, że czujnik ten trzeba dostatecznie głęboko zanurzać w roztopionym metalu (co najmniej na głębokość 20 cm).
Inne publikacje to „Immobilised Molten Salt Membrane based Magnesium Sensor for Aluminium-Magnesium Melts, Vangrunderbeek i inni, Ionics 1 (1995) str. 59-62 oraz „Electrochemical Sensor for Measuring Magnesium Content in Molten Aluminium, Zhang i inni, Journal of Introduced Electrochemistry, 26 (1996), 269-275.
W tych dokumentach opisuje się czujniki przeznaczone do pomiaru aktywności Mg w roztopionych metalach Al-Mg. Wadą wymienionych czujników jest niedostateczne uszczelnienie czujnika cementem dla zastosowań w procesach przemysłowych.
Celem tego wynalazku jest dostarczenie nowego czujnika elektrochemicznego do ciągłego pomiaru stężenia składnika metalicznego w roztopionym metalu w środowisku przemysłowym. Innym celem tego wynalazku jest dostarczenie sposobu wytwarzania takiego czujnika.
Pierwszym przykładem wykonania tego wynalazku jest czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu, obejmujący roztopiony metal jako elektrodę pomiarową i elektrodę odniesienia zawierającą poddawany pomiarowi składnik metaliczny, oddzielone od siebie ciekłym i przewodzącym jony halogenkiem zawierającym poddawany pomiarom składnik metaliczny i unieruchomionym w nieprzewodzącej porowatej obudowie wykonanej z materiału istotnie obojętnego względem roztopionego metalu, halogenku i materiału elektrody odniesienia, w którym ponadto elektroda odniesienia zawiera złącze zewnętrzne stanowiące przewód elektryczny umieszczony w elektrycznie izolującym materiale, istotnie obojętnym chemicznie względem roztopionego metalu i materiału elektrody odniesienia, charakteryzujący się tym, że elektroda odniesienia jest uszczelniona przez odporny na wysoką temperaturę cement i sam roztopiony metal oraz przez gazoszczelne uszczelnienie złącza zewnętrznego nad roztopionym metalem i stopiony materiał samej elektrody odniesienia wewnątrz porowatej obudowy. Porowata obudowa może mieć kształt np. zamkniętej na jednym końcu rury.
Elektrodę pomiarową korzystnie może stanowić roztopiony stop aluminium albo cynku.
Korzystnie elektroda odniesienia zawiera składnik metaliczny w postaci Mg albo Al.
Ciekły i przewodzący jony halogenek w korzystnym rozwiązaniu stanowi chlorek, fluorek i/lub bromek, z których co najmniej jeden zawiera poddawany pomiarowi składnik metaliczny.
PL 193 567 B1
W innym przykładzie wykonania porowata obudowa jest wykonana z MgO. Korzystnie porowata obudowa jest wykonana z proszku MgO o czystości co najmniej 99,5%.
Dla wyznaczenia zawartości Mg w roztopionym Al, rurka ceramiczna użyta do ochrony przewodu elektrycznego dla zewnętrznego połączenia elektrody odniesienia powinna być wykonana korzystnie z materiału nie zawierającego SiO2, ponieważ SiO2 reaguje z Mg użytym w elektrodzie odniesienia. Kontakt elektryczny z elektrodą odniesienia uzyskuje się przez połączenie czystego Mg z odpowiednim przewodem elektrycznym, korzystnie Mo, Ta lub W. Kontakt elektryczny z elektrodą pomiarową można uzyskać bardzo łatwo za pomocą przewodu elektrycznego w roztopionym metalu, np. wykonanego z tego samego materiału co przewód elektryczny elektrody odniesienia.
Porowatość porowatej obudowy wynosi korzystnie od 20-50%, najkorzystniej jednak 30-40%. Gdy porowatość jest większa, wytrzymałość obudowy będzie mniejsza, ograniczając tym samym przydatność czujnika w procesie przemysłowym. Gdy porowatość jest zbyt mała, będzie to mieć negatywny wpływ na przewodność impregnowanego halogenku, na skutek czego zwiększy się czas reakcji czujnika po jego zanurzeniu w roztopionym metalu oraz zmniejszy się uzyskiwana dokładność. Podczas pomiaru porowatości i wielkości porów za pomocą aparatu Coulter Porometer® i środka zwilżającego Coulter Porofil™, pomiar minimalnego przepływu gazu próbnego (sprężonego powietrza) powinien wynosić 50% dla porów w zakresie od 0,5 do 5 mm, a najlepiej dla porów w zakresie od 0,5 a 1,5 mm. Pory są otwarte i umożliwiają przenoszenie jonów. Gdy przeciętna wielkość porów jest mniejsza, to wtedy przewodność halogenku jest zbyt mała do uzyskania użytecznych pomiarów. Gdy przeciętna wielkość porów jest większa, to wtedy impregnowany halogenek może łatwiej opuszczać porowatą obudowę, a roztopiony metal może penetrować do jej wnętrza, czyniąc wskazania czujnika niejasnymi. A zatem, korzystnie porowata obudowa ma pory o przeciętnej wielkości 0,5-5 mm.
Korzystnie porowata obudowa jest umieszczona w oprawie wykonanej z materiału istotnie nierozpuszczalnego w roztopionym metalu.
Korzystnie oprawa jest wyposażona w występy, stanowiące podporę porowatej obudowy, oraz w prowadnicę.
W korzystnej postaci wykonania oprawa, w pobliżu powierzchni roztopionego metalu, jest wyposażona w ceramiczną lub trudno topliwą osłonę.
Korzystnie oprawa jest wykonana z materiału nieprzewodzącego, takiego jak tlenek glinu.
W innym korzystnym przykładzie wykonania oprawa jest wykonana z materiału przewodzącego i stanowi również elektrodę pomiarową czujnika elektrochemicznego.
Oprawa ponadto może zawierać termoparę.
Korzystnie porowata obudowa jest wykonana ze sprasowanego i spiekanego proszku MgO o rozkładzie wielkości ziaren co najmniej 200 (numer sita) lub ziaren o największej średnicy wynoszącej co najwyżej 74 mm.
W korzystnej postaci wykonania porowata obudowa jest chroniona gilzą wykonaną z materiału topliwego w temperaturze roztopionego metalu.
Drugim głównym przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania czujnika elektrochemicznego służącego do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu, obejmującego roztopiony metal jako elektrodę pomiarową, elektrodę odniesienia zawierającą poddawany pomiarowi składnik metaliczny, oddzielone od siebie ciekłym i przewodzącym jony halogenkiem zawierającym poddawany pomiarom składnik metaliczny i unieruchomionym w nieprzewodzącej porowatej obudowie wykonanej z materiału istotnie obojętnego w stosunku do roztopionego metalu, halogenku i materiału elektrody odniesienia, w którym ponadto elektroda odniesienia zawiera złącze zewnętrzne stanowiące przewód elektryczny umieszczony w elektrycznie izolującym materiale, istotnie obojętnym chemicznie w stosunku do roztopionego metalu i materiału elektrody odniesienia, charakteryzujący się tym, że uszczelnia się porowatą obudowę zawierającą materiał elektrody odniesienia i złącze zewnętrzne za pomocą cementu odpornego na wysoką temperaturę, unieruchamia się halogenek w porowatej obudowie w temperaturze wyższej od temperatury topnienia materiału odniesienia lub stapia się materiał elektrody odniesienia wewnątrz czujnika elektrochemicznego, a następnie unieruchamia się halogenek w porowatej obudowie w temperaturze niższej od temperatury topnienia materiału elektrody odniesienia, przy czym w obydwu przypadkach materiał elektrody odniesienia wprowadza się przez stopienie materiału elektrody odniesienia wewnątrz czujnika elektrochemicznego, uszczelnia się złącze zewnętrzne elektrody odniesienia gazoszczelną pastą ponad roztopionym metalem oraz doszczelnia się czujnik na miejscu przez całkowite zanurzenie w roztopionym metalu części czujnika zawierającej porowatą obudowę.
PL 193 567 B1
Innym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie czujnika wyżej opisanego lub wykonanego w wyżej opisany sposób, do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu.
Czujnik elektrochemiczny według wynalazku może w szczególności podczas wielu godzin w sposób ciągły mierzyć stężenia składnika metalicznego w roztopionym metalu. Czujnik można np. zanurzyć w roztopionym metalu we wlewie lub w piecu odlewniczym, albo w dowolnym innym roztopionym materiale, nawet nagrzewanym indukcyjnie. Ze względu na krótki czas zadziałania po jego zanurzeniu, czujnik można również wykorzystywać do pojedynczych pomiarów trwających tylko przez kilka minut.
Dobierając odpowiednie składniki, czujnik według wynalazku można zastosować do ciągłego pomiaru stężenia różnych składników metalicznych w rozmaitych roztopionych materiałach.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia czujnik według wynalazku, stanowiący czujnik całkowicie zanurzony w roztopionym metalu, fig. 2 i 3 -inne przykłady wykonania czujnika według wynalazku, fig. 4 - szczególny przykład wykonania czujnika według wynalazku, fig. 5 - wyniki pomiarów stężenia magnezu w roztopionym aluminium we wlewie, w funkcji czasu pomiaru, fig. 6 - wyniki pomiarów stężenia magnezu w roztopionym aluminium w piecu indukcyjnym w atmosferze powietrza, w funkcji czasu pomiaru, przy czym magnez był dodawany do roztopionego metalu w regularnych odstępach czasu, fig. 7 - wyniki pomiarów stężenia aluminium w stopie aluminiowo-cynkowym do cynkowania, w funkcji czasu, przy czym aluminium dodawano do roztopionego metalu.
Przykład 1
Figura 1 w sposób schematyczny przedstawia czujnik wykonany zgodnie z wynalazkiem, całkowicie zanurzony w roztopionym metalu. Na figurze 1 przedstawiono porowatą obudowę 1 impregnowaną halogenkiem, elektrodę odniesienia 2, odporny na wysoką temperaturę cement 3, korzystnie oparty na ditlenku cyrkonu, zamykający szczelnie porowatą obudowę, przewód elektryczny 4dla elektrody odniesienia, rurkę ceramiczną 5 chroniącą przewód elektryczny elektrody odniesienia, pastę próżniową 6 dla
-4 -1 rurki ceramicznej, korzystnie o współczynniku przeciekania lepszym niż 10-4 Pa*litr*sec-1, przewód elektryczny 7 elektrody pomiarowej, rurkę 8 ceramiczną lub wykonaną z materiału trudno topliwego, powierzchnię 9 roztopionego metalu i roztopiony metal 9'.
Na figurze 2 w sposób schematyczny pokazano inny przykład wykonania czujnika według wynalazku. W tym przykładzie wykonania, czujnik z fig. 1jest umieszczony w oprawie 10 wykonanej z odpowiedniego materiału, np. ze stali, węgla, molibdenu, tlenku glinu. Przewód elektryczny 7 elektrody pomiarowej styka się z roztopionym metalem na dnie oprawy 10, która od spodu jest zamknięta odpornym na wysoką temperaturę cementem 3. Ponadto czujnik może zawierać materiał wypełniający 11, korzystnie proszek, oraz łatwotopliwą gilzę 12, która jest złączona z oprawą 10 złączem 13. Gdy czujnik zostanie zanurzony w roztopionym metalu, gilza 12 ulegnie stopieniu. Spowoduje to zmniejszenie szoku termicznego czujnika. W sytuacji pokazanej na fig. 2 gilza jest nadal obecna, ale podczas użycia czujnika po zanurzeniu w roztopionym metalu stopi się ona natychmiast, wskutek czego porowata obudowa zetknie się z roztopionym metalem, jak to schematycznie pokazano na fig. 1.
Na figurze 3 pokazano jeszcze inny przykład wykonania czujnika z fig. 2. W tym przykładzie wykonania, czujnik zawiera również termoparę 14, korzystnie zamkniętą w ceramicznej rurce, która mieści się w oprawie 10 czujnika i styka się z roztopionym metalem. Czujnik o zwartej i solidnej budowie charakteryzuje się krótkim czasem zadziałania i znajduje zastosowanie w przemyśle.
Na figurze 4 pokazano jeszcze jeden przykład wykonania czujnika według wynalazku. W tym przykładzie wykonania, oprawa 10 jest wyposażona w jeden lub kilka występów 15, których długość jest co najmniej równa długości porowatej obudowy 1i które są z nią połączone cementem 16. Oprawa jest ponadto wyposażona w prowadnicę 17 umożliwiającą przepływ roztopionego metalu nad porowatą obudową. Właściwe działanie czujnika wymaga, aby powierzchnia 9 roztopionego metalu znajdowała się na poziomie wyższym niż prowadnica 17. Rurkę ceramiczną można wyposażyć w łatwotopliwą folię lub rurkę 18 zmniejszającą szok termiczny rurki ceramicznej po jej zanurzeniu.
Gdy czujnika według wynalazku używa się do pomiaru stężenia magnezu w roztopionym aluminium, to wtedy halogenek powinien korzystnie stanowić MgCl2-KCl, elektroda odniesienia - korzystnie z czystego metalicznego magnezu, a przewody elektryczne elektrody odniesienia i elektrody pomiarowej - korzystnie z Mo. Jeśli występują, to wtedy gilza i folia lub rura otaczająca rurkę ceramiczną zewnętrznego połączenia elektrody odniesienia powinny korzystnie być wykonane z aluminium.
PL 193 567 B1
Działanie czujnika jest oparte na zasadzie elektrochemicznego ogniwa stężeniowego:
(+) Mo, Al-Mg (1) / MgCl2-KCl / Mg (1), Mo (-)
Napięcie lub siła elektromotoryczna (SEM) wytwarzana przez to magnezowe ogniwo stężeniowe jest uzależniona od aktywności lub stężenia magnezu (korzystnie w procentach wagowych lub % wag.) zgodnie z następującym wzorem:
E/T = cst + cst' ln (a(Mg w Al-Mg)/a(Mg odniesienia)) = cst + cst' ln (a(Mg w Al-Mg)) = cst + cst' ln (% wag. Mg w Al-Mg + cst'') gdzie
E: siła elektromotoryczna
T: temperatura a(Mq w Al-Mg): aktywność magnezu w roztopionym aluminium a(Mg odniesienia): aktywność magnezu w elektrodzie odniesienia, przy czym a(Mg odniesienia) = 1 dla czystego magnezu.
cst'' stanowi współczynnik aktywności magnezu w aluminium. Trzy stałe można wyznaczyć na drodze pojedynczej i ogólnej kalibracji.
Pr zy kł a d 2
Cztery czujniki elektrochemiczne według wynalazku zastosowano do ciągłych pomiarów stężenia magnezu w aluminium w rynnie, za jednostką do odgazowywania, w przemysłowej odlewni aluminium, w funkcji czasu. Temperatura aluminium wynosiła 710°C. Pobrano również trzy próbki do analizy spektrometrycznej w funkcji czasu. Wyniki tej analizy podano na fig. 5, przy czym słupki błędów równe są dwom standardowym odchyleniom (zgodnie z ogólną procedurą pobierania próbek do analizy spektrometrycznej).
W tym przykładzie użyto czujnika pokazanego na fig. 1, w którym porowata obudowa była wykonana z MgO, halogenek stanowił MgCl2, elektroda odniesienia korzystnie składała się z czystego Mg, przewody elektryczne elektrod korzystnie były wykonane z Mo, a łatwotopliwa gilza i folia lub rurka korzystnie były wykonane z aluminium.
Na podstawie wyników pokazanych na fig. 5 można wywnioskować, że czujniki wykonane zgodnie z tym wynalazkiem mają po ich zanurzeniu w roztopionym aluminium krótki czas stabilizacji. Dokładność czujników zawiera się między dwoma odchyleniami standardowymi lub mieści się w 95% przedziale ufności analizy spektrometrycznej zastosowanej do kontroli jakości. Czujniki wykonano sposobem według wynalazku, gdzie porowata obudowa jest wykonana z proszku MgO o czystości 99,5%. Uzyskana porowata obudowa charakteryzuje się porowatością 35% i przeciętną wielkością porów 0,8 mm, wskutek czego 50% przepływającego gazu testowego, to znaczy sprężonego powietrza, przenika przez obudowę. Rozkład wielkości ziaren w proszku MgO wynosił 325 (numer sita).
Jako halogenek do impregnacji zastosowano MgCl2-KCl o stosunku molowym 4:1.
T a b e l a 1
Stężenie Mg metodą spektrometryczną (% wag.) Czujnik 1 SEM (V) Czujnik 2 SEM (V) Czujnik 3 SEM (V) Czujnik 4 SEM (V) Czujnik 5 SEM (V) Czujnik 6 SEM (V) Czujnik 7 SEM (V) Średnia SEM (V) Odchylenie standardowe (V)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
0,23 0,2544 0,2538 0,2539 0,254 0,2542 0,2534 0,2538 0,2539 0,0003
0,48 0,2251 0,2248 0,2247 0,2249 0,2251 0,2244 0,2247 0,2248 0,0002
0,73 0,2081 0,2079 0,2078 0,2081 0,2082 0,2076 0,2076 0,2079 0,0002
0,94 0,1963 0,1963 0,1961 0,1961 0,1964 0,1959 0,1959 0,1962 0,0002
1,19 0,1872 0,1873 0,1871 0,1871 0,1874 0,1868 0,1866 0,1871 0,0003
1,41 0,1797 0,1799 0,1795 0,1795 0,1798 0,1794 0,1791 0,1796 0,0003
1,62 0,1735 0,1738 0,1737 0,1731 0,1735 0,1732 0,1729 0,1734 0,0003
1,9 0,1681 0,1682 0,168 0,1674 0,1679 0,1677 0,1675 0,1679 0,0003
PL 193 567 B1 cd. tabeli 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2,19 0,1619 0,162 0,1612 0,1616 0,1618 0,1614 0,1613 0,1616 0,0003
2,43 0,1576 0,1577 0,1569 0,1574 0,1574 0,1569 0,157 0,1573 0,0003
2,74 0,1538 0,1538 0,1527 0,1536 0,1535 0,1531 0,1533 0,1534 0,0004
3,0 0,1499 0,15 0,15 0,1497 0,1495 0,1495 0,1496 0,1497 0,0002
3,28 0,1466 0,1467 0,1463 0,1464 0,1461 0,1463 0,1464 0,1464 0,0002
3,57 0,1434 0,1435 0,143 0,1433 0,1428 0,1431 0,1432 0,1432 0,0002
3,77 0,1406 0,1407 0,1402 0,1406 0,14 0,1403 0,1404 0,1404 0,0002
4,03 0,138 0,1382 0,1374 0,1382 0,1375 0,1378 0,1379 0,1378 0,0003
4,3 0,1359 0,1359 0,1352 0,136 0,1356 0,1356 0,1357 0,1357 0,0003
4,6 0,1332 0,1334 0,1326 0,1334 0,1332 0,1331 0,133 0,1331 0,0003
4,88 0,1307 0,1308 0,1301 0,1308 0,1307 0,1306 0,1305 0,1306 0,0003
5,18 0,1287 0,1287 0,1279 0,1286 0,1288 0,1284 0,1285 0,1285 0,0002
Pr zy kł a d 3
Siedem czujników według wynalazku zastosowano do pomiaru stężenia magnezu w roztopionym stopie aluminiowo-magnezowym w piecu indukcyjnym w atmosferze powietrza. W regularnych odstępach czasu do roztopionego metalu dodawano magnezu. Na figurze 6 pokazano przebieg siły elektromotorycznej dla wszystkich czujników w temperaturze 690°C. Eksperyment trwał przez trzy i pół godziny. Tabela 1 ilustruje powtarzalność wskazań czujników: kolumna 1 podaje stężenie magnezu oznaczane spektrometrycznie, natomiast w kolumnach od 2 do 8 podano siły elektromotoryczne poszczególnych czujników, a w kolumnach 9 i 10 podano odpowiednio przeciętne wartości siły elektromotorycznej i odchylenia standardowego dla siedmiu czujników.
Pr zy kł a d 4
Czujnik według wynalazku można zastosować do ciągłego i bezpośredniego pomiaru zawartości aluminium w cynku, np. do cynkowania. Można zastosować czujnik z przykładu 1 po dokonaniu następujących modyfikacji:
- halogenek zawiera glin, korzystnie chlorek glinu,
- elektroda odniesienia zawiera aluminium, korzystnie czyste aluminium, a
- przewód elektryczny elektrody odniesienia i elektrody pomiarowej jest obojętny w stosunku do Zn-Al i halogenku, a korzystnie wykonany jest z Ta.
Na figurze 7 pokazano pomiary przeprowadzone za pomocą trzech czujników według wynalazku, umieszczonych w roztopionym cynku zawierającym 0,2 wt% Al. Porowata obudowa była wykonana z MgO o takiej samej specyfikacji jak w przykładzie 2, jako halogenek zastosowano AlCl3-NaCl (60 - 40% molowych), elektroda odniesienia była z czystego aluminium, a przewody elektryczne elektrody pomiarowej i elektrody odniesienia były wykonane z Ta. Temperatura roztopionego metalu wynosiła od 470 do 510°C. Te czujniki również charakteryzują się krótkim czasem zadziałania po zanurzeniu w roztopionym metalu. Co więcej, te czujniki są bardzo trwałe (ponad 1 tydzień), co jest bardzo ważne w cynkowaniu, w którym tę samą kąpiel wykorzystuje się przez długi czas. Ponadto wyraźnie widać powtarzalność (około 1 mV) i stabilność czujników. Zaletą czujników wykonanych zgodnie z tym wynalazkiem jest również to, że można je umieszczać w (intensywnie) mieszanych roztopionych metalach.

Claims (25)

1. Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu, obejmujący roztopiony metal jako elektrodę pomiarową i elektrodę odniesienia zawierającą poddawany pomiarowi składnik metaliczny, oddzielone od siebie ciekłym i przewodzącym jony halogenkiem zawierającym poddawany pomiarom składnik metaliczny i unieruchomionym w nieprzewodzącej porowatej obudowie wykonanej z materiału istotnie obojętnego względem roztopionego
PL 193 567 B1 metalu, halogenku i materiału elektrody odniesienia, w którym ponadto elektroda odniesienia zawiera złącze zewnętrzne stanowiące przewód elektryczny umieszczony w elektrycznie izolującym materiale, istotnie obojętnym chemicznie względem roztopionego metalu i materiału elektrody odniesienia, znamienny tym, że elektroda odniesienia (2) jest uszczelniona przez odporny na wysoką temperaturę cement (3) i sam roztopiony metal (9') oraz przez gazoszczelne uszczelnienie (6) złącza zewnętrznego nad roztopionym metalem i przez stopiony materiał samej elektrody odniesienia wewnątrz porowatej obudowy (1).
2. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrodę pomiarową stanowi roztopiony stop aluminium.
3. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrodę pomiarową stanowi roztopiony stop cynku.
4. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 2, znamienny tym, że elektroda odniesienia (2) zawiera składnik metaliczny w postaci Mg.
5. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 3, znamienny tym, że elektroda odniesienia (2) zawiera składnik metaliczny w postaci Al.
6. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że przewodzący jony halogenek stanowi chlorek, fluorek i/lub bromek.
7. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest wykonana z MgO.
8. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 7, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest wykonana z proszku MgO o czystość co najmniej 99,5%.
9. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1 albo 7, albo 8, znamienny tym, że porowata obudowa (1) ma porowatość 20-50%.
10. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 9, znamienny tym, że porowata obudowa (1) ma porowatość 30-40%.
11. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1 albo 7, albo 8, albo 10, znamienny tym, że porowata obudowa (1) ma pory o przeciętnej wielkości 0,5-5 mm.
12. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 9, znamienny tym, że porowata obudowa (1) ma pory o przeciętnej wielkości 0,5-5 mm.
13. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1albo 7, albo 8, albo 10, albo 12, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest umieszczona w oprawie (10) wykonanej z materiału istotnie nierozpuszczalnego w roztopionym metalu.
14. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 9, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest umieszczona w oprawie (10) wykonanej z materiału istotnie nierozpuszczalnego w roztopionym metalu.
15. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 13, znamienny tym, że oprawa (10) jest wyposażona w występy (15), stanowiące podporę porowatej obudowy, oraz w prowadnicę (17).
16. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 13 albo 15, znamienny tym, że oprawa (10), w pobliżu powierzchni (9) roztopionego metalu, jest wyposażona w ceramiczną lub trudno topliwą osłonę.
17. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 13 albo 15, znamienny tym, że oprawa (10) jest wykonana z materiału nieprzewodzącego, takiego jak tlenek glinu.
18. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 16, znamienny tym, że oprawa (10) jest wykonana z materiału nieprzewodzącego, takiego jak tlenek glinu.
19. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 13 albo 15, albo 18, znamienny tym, że oprawa (10) jest wykonana z materiału przewodzącego i stanowi również elektrodę pomiarową czujnika elektrochemicznego.
20. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 13 albo 15, albo 18, znamienny tym, że oprawa (10) zawiera ponadto termoparę (14).
21. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 19, znamienny tym, że oprawa (10) zawiera ponadto termoparę (14).
22. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest wykonana ze sprasowanego i spiekanego proszku MgO o rozkładzie wielkości ziaren co najmniej 200 (numer sita) lub ziaren o największej średnicy wynoszącej co najwyżej 74 mm.
23. Czujnik elektrochemiczny według zastrz. 1, znamienny tym, że porowata obudowa (1) jest chroniona gilzą (12) wykonaną z materiału topliwego w temperaturze roztopionego metalu.
24. Sposób wytwarzania czujnika elektrochemicznego służącego do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu, obejmującego roztopiony metal jako elek8
PL 193 567 B1 trodę pomiarową, elektrodę odniesienia zawierającą poddawany pomiarowi składnik metaliczny, oddzielone od siebie ciekłym i przewodzącym jony halogenkiem zawierającym poddawany pomiarom składnik metaliczny i unieruchomionym w nieprzewodzącej porowatej obudowie wykonanej z materiału istotnie obojętnego w stosunku do roztopionego metalu, halogenku i materiału elektrody odniesienia, w którym ponadto elektroda odniesienia zawiera złącze zewnętrzne stanowiące przewód elektryczny umieszczony w elektrycznie izolującym materiale, istotnie obojętnym chemicznie względem roztopionego metalu i materiału elektrody odniesienia, znamienny tym, że uszczelnia się porowatą obudowę zawierającą materiał elektrody odniesienia i złącze zewnętrzne za pomocą cementu odpornego na wysoką temperaturę, unieruchamia się halogenek w porowatej obudowie w temperaturze wyższej od temperatury topnienia materiału odniesienia lub stapia się materiał elektrody odniesienia wewnątrz czujnika elektrochemicznego, a następnie unieruchamia się halogenek w porowatej obudowie w temperaturze niższej od temperatury topnienia materiału elektrody odniesienia, przy czym w obydwu przypadkach materiał elektrody odniesienia wprowadza się przez stopienie materiału elektrody odniesienia wewnątrz czujnika elektrochemicznego, uszczelnia się zewnętrzne złącze elektrody odniesienia gazoszczelną pasta ponad roztopionym metalem oraz doszczelnia się czujnik na miejscu przez całkowite zanurzenie w roztopionym metalu części czujnika zawierającej porowatą obudowę.
25. Zastosowanie czujnika elektrochemicznego według zastrz. 1-23, wykonanego sposobem według zastrz. 24, do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu.
PL99342859A 1998-03-06 1999-02-26 Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu oraz sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie PL193567B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9800180A BE1011776A3 (nl) 1998-03-06 1998-03-06 Sensor voor toepassing in metaalsmelten.
PCT/BE1999/000030 WO1999045380A1 (en) 1998-03-06 1999-02-26 Sensor for application in molten metals

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342859A1 PL342859A1 (en) 2001-07-16
PL193567B1 true PL193567B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=3891140

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99342859A PL193567B1 (pl) 1998-03-06 1999-02-26 Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu oraz sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6514394B1 (pl)
EP (1) EP1060392B1 (pl)
JP (1) JP4301732B2 (pl)
AU (1) AU741695B2 (pl)
BE (1) BE1011776A3 (pl)
BR (1) BR9908795B1 (pl)
CA (1) CA2321030C (pl)
DE (1) DE69900594T2 (pl)
ES (1) ES2169596T3 (pl)
NO (1) NO327789B1 (pl)
PL (1) PL193567B1 (pl)
PT (1) PT1060392E (pl)
TR (1) TR200002478T2 (pl)
WO (1) WO1999045380A1 (pl)
ZA (1) ZA991756B (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6793711B1 (en) * 1999-12-07 2004-09-21 Eltron Research, Inc. Mixed conducting membrane for carbon dioxide separation and partial oxidation reactions
EP1376111A1 (en) * 2002-06-24 2004-01-02 Universite Catholique De Louvain Method and device for high sensitivity detection of the presence of DNA and other probes
JP4596886B2 (ja) * 2004-11-02 2010-12-15 東京窯業株式会社 マグネシウムセンサプローブ
KR100594841B1 (ko) 2004-12-21 2006-06-30 한국원자력연구소 고온 용융염용 기준전극 및 그 제조 방법
US7632384B1 (en) * 2005-06-21 2009-12-15 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Multi-functional sensor system for molten salt technologies
DE102006047765B3 (de) * 2006-10-06 2007-12-20 Heraeus Electro-Nite International N.V. Eintauchlanze für die Analyse von Schmelzen und Flüssigkeiten
JP4901694B2 (ja) * 2006-11-06 2012-03-21 新日本製鐵株式会社 Al濃度センサー
US8741119B1 (en) * 2011-03-03 2014-06-03 U.S. Department Of Energy Actinide ion sensor for pyroprocess monitoring
CN102274939B (zh) * 2011-07-29 2013-07-17 田志恒 用于金属液位检测的逃逸装置
RU2544307C2 (ru) * 2013-06-13 2015-03-20 Открытое акционерное общество "Чепецкий механический завод" (ОАО ЧМЗ) Способ контроля основных компонентов хлоралюминатного расплава
CN113267548B (zh) * 2021-06-25 2022-03-29 清华大学 电化学测试系统的电极体系的制造方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3208919A (en) * 1962-11-20 1965-09-28 Freeport Sulphur Co Method and means for measuring electrokinetic potential
US3784459A (en) * 1972-06-12 1974-01-08 Ford Motor Co Device for determining the activity of oxygen in molten metal
CH594064A5 (pl) * 1973-12-20 1977-12-30 Alusuisse
US3980543A (en) * 1974-12-04 1976-09-14 Leeds & Northrup Company Electrochemical cell structure
JPS56168152A (en) * 1980-05-28 1981-12-24 Yamazato Erekutoronaito Kk Measuring element for concentration of sulfur
JPS61260156A (ja) * 1985-05-15 1986-11-18 Nisshin Steel Co Ltd 溶融金属中のシリコン濃度測定法および装置
JPH0827252B2 (ja) * 1990-12-29 1996-03-21 山里産業株式会社 溶融金属用成分センサ
KR970003280B1 (ko) * 1991-11-26 1997-03-17 도오교오 요오교오 가부시끼가이샤 용융금속중의 수소용해량 측정용 센서 프로우브 및 수소농도 측정방법
DE19530910C2 (de) * 1995-08-23 2000-06-29 Horst R Maier Vorrichtung zur Messung der Konzentration von Fluoriden in einer kryolithischen Schmelze
US6083368A (en) * 1996-04-20 2000-07-04 Kawaso Electric Industrial Co., Ltd. Probe device for continuous measurements of oxygen in running molten metal

Also Published As

Publication number Publication date
EP1060392B1 (en) 2001-12-12
AU2604699A (en) 1999-09-20
DE69900594D1 (de) 2002-01-24
US6514394B1 (en) 2003-02-04
BR9908795B1 (pt) 2010-10-19
NO327789B1 (no) 2009-09-21
PT1060392E (pt) 2002-06-28
AU741695B2 (en) 2001-12-06
EP1060392A1 (en) 2000-12-20
WO1999045380A1 (en) 1999-09-10
JP4301732B2 (ja) 2009-07-22
ES2169596T3 (es) 2002-07-01
TR200002478T2 (tr) 2001-01-22
BR9908795A (pt) 2000-10-31
ZA991756B (en) 1999-09-16
CA2321030A1 (en) 1999-09-10
JP2002506207A (ja) 2002-02-26
DE69900594T2 (de) 2002-08-22
PL342859A1 (en) 2001-07-16
CA2321030C (en) 2009-01-20
NO20004459L (no) 2000-11-06
NO20004459D0 (no) 2000-09-06
BE1011776A3 (nl) 2000-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL193567B1 (pl) Czujnik elektrochemiczny do pomiaru aktywności składnika metalicznego w roztopionym metalu lub stopie metalu oraz sposób jego wytwarzania i jego zastosowanie
US20090127133A1 (en) Apparatus and Method for Measuring Hydrogen Concentration in Molten Metals
EP0544281A1 (en) Sensor probe for measuring hydrogen concentration in molten metal and method for measuring hydrogen concentration
CA2441191C (en) Solid electrolyte sensor for monitoring the concentration of an element in a fluid particularly molten metal
US3661749A (en) Apparatus for measuring in a continuous manner the oxygen in a molten metal
EP0493878B1 (en) Sensing components of metal melts
US20090139876A1 (en) Apparatus and Method for Measuring Hydrogen Concentration
AU2002253286A1 (en) Solid electrolyte sensor for monitoring the concentration of an element in a fluid particularly molten metal
CA1099785A (en) Determination of hydrogen
US3980543A (en) Electrochemical cell structure
US4601810A (en) Electrochemical probe for measuring magnesium concentration in molten aluminum
US20120006097A1 (en) Method and apparatus for monitoring gas concentration
CA1208287A (en) High speed oxygen sensor for molten metals
US5656143A (en) Sensors for the analysis of molten metals
GB2167867A (en) Probe for determining lithium content
JP2878603B2 (ja) 溶融金属中の水素溶解量測定用センサ
Zhang et al. Electrochemical sensor for measuring magnesium content in molten aluminium
Wellbeloved et al. A determination, using solid zirconia electrolytes, of the activities of chromium oxide in ferrochromium alloys and slags at 1650 degrees Celsius
JPH05332987A (ja) 低温溶融金属用成分センサー素子
KR20040015549A (ko) 아연도금욕의 알루미늄 농도 측정 센서
JPS62240850A (ja) 電位測定方法及びそれに使用される参照電極