PL192974B1 - Łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego - Google Patents

Łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego

Info

Publication number
PL192974B1
PL192974B1 PL324671A PL32467198A PL192974B1 PL 192974 B1 PL192974 B1 PL 192974B1 PL 324671 A PL324671 A PL 324671A PL 32467198 A PL32467198 A PL 32467198A PL 192974 B1 PL192974 B1 PL 192974B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chain
links
clutch
locking pins
scrapers
Prior art date
Application number
PL324671A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324671A1 (en
Inventor
Hans Meya
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL324671A1 publication Critical patent/PL324671A1/xx
Publication of PL192974B1 publication Critical patent/PL192974B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G19/00Conveyors comprising an impeller or a series of impellers carried by an endless traction element and arranged to move articles or materials over a supporting surface or underlying material, e.g. endless scraper conveyors
    • B65G19/18Details
    • B65G19/22Impellers, e.g. push-plates, scrapers; Guiding means therefor
    • B65G19/24Attachment of impellers to traction element

Abstract

1. Lancuch zgrzeblowy do przenosników lancu- chowych zwlaszcza przenosników o duzej mocy, z lancuchem srodkowym lub podwójnym lancuchem srodkowym ze zgrzeblami, umieszczonymi rozla- czalnie na poziomych ogniwach jedno- lub dwupa- smowego lancucha, przy czym pionowe ogniwa przegubowo zawieszone w poziomym ogniwie, sa zaopatrzone w ramiona wzdluzne o nieokraglym przekroju poprzecznym, których wymiar grubosci jest mniejszy od wymiaru szerokosci czesci przednich, laczacych ramiona wzdluzne tych ogniw, znamienny tym, ze zgrzebla (4) maja stale czopy sprzeglowe i blokujace (15), które przechodza przez otwory we- wnetrzne (11) w ogniwie poziomym (9), utworzone pomiedzy zawieszonymi pionowymi ogniwami (10), a ich wystajace z otworów wewnetrznych (11) czesci tworza czesci blokujace (15'), sluzace do zabezpie- czenia zgrzebla (4), których szerokosc (B) jest wiek- sza od wolnej przestrzeni (X) w otworach wewnetrz- nych (11) poziomych ogniw (9), pomiedzy czesciami przednimi (10') obu zawieszonych pionowych ogniw (10), przy czym zgrzebla (4) sa uksztaltowane jednoczesciowo z czopami sprzeglowymi i blokuja- cymi (15). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego, zwłaszcza przenośnika o dużej mocy, z łańcuchem środkowym lub podwójnym łańcuchem środkowym.
W przeszłości na łańcuchy zgrzebłowe dla przenośników zgrzebłowych łańcuchowych były stosowane wykonane z pręta okrągłego ogniwa o wielkości znormalizowanej, jednakże od dłuższego czasu przepisy górnicze wymagają stosowania w łańcuchach zgrzebłowych ogniw o specjalnym ukształtowaniu, aby sprostać ciągle wzrastającym wymaganiom w odniesieniu do sił i warunków pracy łańcuchów zgrzebłowych. Aby przy istniejących przenośnikach zgrzebłowych łańcuchowych można było stosować mocne łańcuchy, które odpowiadają podwyższonemu zapotrzebowaniu mocy przenośników zgrzebłowych łańcuchowych, w stanie techniki było proponowane spłaszczenie pionowego ogniwa łańcucha na jego równoległych ramionach wzdłużnych i stosownie do tego, bez zmniejszenia przekroju poprzecznego w wysokości, zmniejszenie masy, która odpowiada najmniejszej grubości znormalizowanego łańcucha o ogniwach pierścieniowych (DE 32 34 137, C3, DE 36 15 734 C2, Czasopismo „Gluckauf” 1991 s. 199).
Znanych jest szereg wykonań zgrzebeł połączonych w różny sposób z pasmem łańcucha dla przenośników zgrzebłowych, uprzywilejowanie stosowanych w górnictwie. Zazwyczaj zgrzebła są przyłączone rozłącznie i wymienialne poprzez przykręcenie do ogniw łańcucha, najczęściej poziomych ogniw łańcucha o ogniwach pierścieniowych (US 521 3192 A, DE 19 37 608 B2, DE-U 81 34 429, DE 23 22 898, DE-U 1 949 166). Takie wieloczęściowe wykonania zgrzebeł są od strony techniczno-wykonawczej porównywalnie nakładcze i z powodu stosowania części przykręconych wymagają stosunkowo dużego nakładu montażowego przy przyłączaniu zgrzebeł do pasma łańcucha, a przede wszystkim także przy wymianie uszkodzonych zgrzebeł.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie łańcucha zgrzebłowego dla przenośników o dużej mocy, zwłaszcza przenośników górniczych, który umożliwiałby, bez stosowania części przykręcanych lub tp., pewne przyłączenie zgrzebeł do jedno- lub dwupasmowego łańcucha, przy porównywalnie prostym wykonaniu zgrzebeł i który odznaczałby się uproszczonym montażem przy przyłączeniu zgrzebeł lub ich wymianie.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że zgrzebła mają stałe czopy sprzęgłowe i blokujące, które przechodzą przez otwory wewnętrzne w ogniwie poziomym, utworzone pomiędzy zawieszonymi pionowymi ogniwami, a ich wystające z otworów wewnętrznych części tworzą części blokujące, służące go zabezpieczenia zgrzebła, których szerokość jest większa od wolnej przestrzeni w otworach wewnętrznych poziomych ogniw, pomiędzy częściami przednimi obu zawieszonych pionowych ogniw, przy czym są ukształtowane jednoczęściowo z czopami sprzęgłowymi i blokującymi.
Korzystnie w jednym wykonaniu zgrzebła są zaopatrzone w żebro górne, podchwytujące pasmo łańcuchowe, które zawiera czopy sprzęgłowe i blokujące, skierowane do dna rynny i przechodzące od góry przez otwory wewnętrzne poziomych ogniw.
W drugim wykonaniu zgrzebła są zaopatrzone w żebro dolne, podchwytujące pasmo łańcucha, które zawiera czopy sprzęgłowe i blokujące, skierowane do dna rynny, przechodzące od dołu przez otwory wewnętrzne poziomych ogniw.
Jeżeli według wynalazku czopy sprzęgłowe i blokujące znajdują się na żebrze górnym, to mają one taką długość, że ich części blokujące kończą się w przybliżeniu w płaszczyźnie zgrzebła.
W korzystnym ukształtowaniu czopy sprzęgłowe i blokujące na swoich przeciwległych bokach, zwróconych do pionowych ogniw mają wklęsłe wybrania, dopasowane do łukowego zarysu zewnętrznego części przedniej pionowych ogniw.
Zgodnie z wynalazkiem części blokujące podchwytują z przestawieniem w wysokości, w kierunku wzdłużnej płaszczyzny symetrii części przednie pionowych ogniw zawieszonych w poziomym ogniwie.
Według wynalazku pionowe ogniwa jedno- lub dwupasmowego łańcucha, mają łukowe części przednie, o kołowym przekroju poprzecznym, które są połączone przez równoległe ramiona wzdłużne, które mają nieokrągły, spłaszczony przekrój poprzeczny, którego grubość jest mniejsza a jego szerokość jest większa od średnicy kołowego przekroju poprzecznego części przedniej.
Korzystnie poziome ogniwa mają kołowy przekrój poprzeczny, a ich podziałka jest większa od podziałki pionowych ogniw.
Celowo zgrzebła w obszarze czopów sprzęgłowych i blokujących posiadają wybranie kieszeniowe, przechwytujące pionowo czopy sprzęgłowe i blokujące, otwarte w kierunku do dna rynny oraz
PL 192 974 B1 do jego strony tylnej i strony zabierakowej oraz są zaopatrzone w ściany podporowe, przechwytujące od strony zewnętrznej części przedniej pionowych ogniw.
Korzystnie czopy sprzęgłowe i blokujące o nieokrągłym przekroju poprzecznym mają grubość, która w przybliżeniu odpowiada szerokości wewnętrznej otworów wewnętrznych w poziomym ogniwie, a na swoich bokach, zwróconych do obu ramion wzdłużnych poziomego ogniwa, mają płaskie powierzchnie boczne.
Przy dwupasmowym łańcuchu zgrzebła, pomiędzy swoimi czopami sprzęgłowymi i blokującymi, umieszczonymi po obu stronach osi symetrii, są zaopatrzone w równoległe do nich żebra dystansowe, które mają grubość, która jest mniejsza od grubości czopów sprzęgłowych i blokujących i kończą się w przybliżeniu w płaszczyźnie stopy zgrzebła.
Według wynalazku zgrzebła na swoim górnym lub dolnym żebrze z obu stron czopów sprzęgłowych i blokujących, są zaopatrzone we wklęsłe wybrania dla przyjęcia ramion wzdłużnych poziomego ogniwa.
Korzystnie zgrzebła mają wysokość, która w przybliżeniu odpowiada wysokości pionowego ogniwa.
Według wynalazku przyłączenie zgrzebła odbywa się, bez zastosowania części przykręconych i złącz śrubowych, jedynie przez specjalne ukształtowanie z jednej strony zgrzebła, a z drugiej strony ogniw łańcucha zgrzebłowego. Odporne na rozciąganie połączenie zgrzebła z jedno- lub dwupasmowym łańcuchem odbywa się za pomocą czopów sprzęgłowych, które są umieszczone na stałe, celowo jednoczęściowo na zgrzeble i wchodzą w otwory wewnętrzne odnośnych poziomych ogniw łańcucha a jednocześnie służą do zabezpieczenia przyłączenia zgrzebła do pasma łańcucha. Czopy sprzęgłowe na zgrzeble tworzą więc jednocześnie części blokujące i są przy tym tak wykonane, że bezproblemowo są wprowadzane w otwór wewnętrzny poziomego ogniwa łańcucha, gdy pionowe ogniwa, zawieszone w tym poziomym ogniwie, przy odprężonym łańcuchu zgrzebłowym, a więc przy łańcuchu luźnym, są wychylane ze swojego położenia montażowego w osi łańcucha tak daleko, że ich ramiona wzdłużne podchwytują części przednie poziomego ogniwa w jego otworze wewnętrznym. Dzięki temu w utworzonych otworach wewnętrznych w poziomym ogniwie uzyskuje się tyle wolnej przestrzeni, że mocne czopy sprzęgłowe i blokujące przy przyłączaniu zgrzebła mogą być wetknięte w te otwory wewnętrzne. W celu zabezpieczenia zgrzebła w jego położeniu przyłączenia i położeniu roboczym na paśmie łańcucha, wychylone pionowe ogniwa są wychylane z powrotem do swojego położenia normalnego w osi łańcucha, przez co części czopów sprzęgłowych, tworzące części blokujące, dochodzą do położenia blokowania, w którym czopy sprzęgłowe zgrzebła są zabezpieczone złączem kształtowym pomiędzy częściami przednimi pionowych ogniw a czopami, a zatem zgrzebło jest zabezpieczone przez podniesienie z pasma łańcucha. Dzięki wynalazkowi zostały więc stworzone nadzwyczaj proste i jednocześnie pewne przyłączenie zgrzebła do pasma łańcucha, które jednocześnie pozwala na łatwą wymianę zgrzebła. Jednocześnie zgrzebła są wykonywane stosunkowo prosto.
Pewne przyłączenie zgrzebła osiąga się z jednej strony dzięki ukształtowaniu czopów sprzęgłowych i blokujących zgrzebła, a z drugiej strony dzięki ukształtowaniu łańcucha zgrzebłowego, którego pionowe ogniwa mają spłaszczone ramiona wzdłużne o wymiarze grubości, który jest mniejszy od wymiaru grubości lub średnicy części przedniej, łączącej ramiona wzdłużne tego ogniwa. Dzięki temu jest stworzona możliwość wprowadzenia w otwory wewnętrzne poziomego ogniwa czopów sprzęgłowych i blokujących z ich rozszerzonymi częściami blokującymi, we wspomnianym położeniu wychylnym pionowych ogniw, a następnie zabezpieczenie zgrzebła poprzez wychylenie z powrotem pionowych ogniw.
Ponieważ części blokujące czopów sprzęgłowych i blokujących, skierowane do dna rynny kończą się w przybliżeniu w płaszczyźnie stopy zgrzebła, to podczas pracy przenośnika jest osiągnięte lepsze zabieranie zwału urobku przez zgrzebła, w ich obszarze przyłączania do pasma łańcucha.
Dzięki temu, że czopy sprzęgłowe i blokujące na swoich przeciwległych bokach, zwróconych do pionowych ogniw mają wklęsłe wybrania, dopasowane do łukowego zarysu zewnętrznego części przedniej pionowych ogniw, to uzyskuje się prawidłowe położenie zgrzebeł i ich osadzenie w stanie przyłączenia.
Wybranie kieszeniowe jest dlatego w dalekim stopniu zamknięte przez części sprzęgłowe i blokujące tak, że także w środkowym obszarze zgrzebła, zakrytym przez górne żebra jest zapewnione pewne współzabieranie zwału urobku podczas pracy przenośnika.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwupasmowy łańcuch zgrzebłowy dla przenośnika zgrzebłowego z podwójnym łańcuchem środkowym, w widoku na stronę zabierakową zgrzebła, razem z rynną przenośnika, fig. 2 -łań4
PL 192 974B1 cuch z fig. 1, w częściowym widoku na pojedyncze zgrzebło, fig. 3 - przekrój pionowy przez zgrzebło i jego czop sprzęgowy i blokujący według linii III-III na fig. 1a fig. 4 -w przekroju pionowym położenie wychylne pionowego ogniwa, zawieszonego w poziomym ogniwie, wymagane do wytworzenia przyłączenia zgrzebła.
Figura 1 pokazuje budowę znanej rynny 1 przenośnika zgrzebłowego z dnem 3, wspawanym pomiędzy oba profile boczne 2, na którym jest za pomocą napędzanego pasma zgrzebłowego bez końca jest transportowany w przedziale górnym zwał urobku.
Przenośnik zgrzebłowy stanowi przenośnik z podwójnym łańcuchem środkowym z dwoma łańcuchami zgrzebłowymi bez końca, poruszającymi się w obszarze środkowym rynny 1, które tworzą dwupasmowy łańcuch, do którego są przyłączone pojedyncze zgrzebła 4. Zgrzebła 4 są wykonane jednoczęściowo i mają żebro górne 6 łączące oba skrzydła 5. Oba skrzydła 5 są prowadzone w kanałach prowadzących profili bocznych 2 rynny 1. Poniżej żebra górnego 6 zgrzebła 4 mają wybranie kieszeniowe 8, otwarte do dna 3 rynny 1, a także do strony zabierakowej oraz leżącej naprzeciwko strony tylnej zgrzebła 4, dla przeprowadzenia dwupasmowego łańcucha zgrzebłowego.
Oba łańcuchy zgrzebłowe składają się z łańcucha pierścieniowego, utworzonego z poziomych ogniw 9 i w nim przegubowo zawieszonych pionowych ogniw 2.
Poziome ogniwa 9 mają stały, okrągły przekrój poprzeczny, przebiegający w pokazanym przykładzie wykonania przez ich łukowe części przednie 9' i łączące je równoległe ramiona wzdłużne 9, jak to jest w znanych, znormalizowanych łańcuchach o ogniwach pierścieniowych. Pionowe ogniwa 10, zawieszone przegubowo w utworzonych otworach wewnętrznych 11 poziomego ogniwa 9, umieszczone prostopadle do płaszczyzny dna 3 rynny 1 na swoich równoległych ramionach wzdłużnych 10, połączonych przez łukową część przednią.10', są spłaszczone i mają co najmniej w przybliżeniu prostokątny lub lekko owalny przekrój poprzeczny z płaską powierzchnią zewnętrzną 12 i równoległymi do niej płaskimi powierzchniami wewnętrznymi 13, które bocznie ograniczają otwór wewnętrzny 14 tego pionowego ogniwa 10. Obie powierzchnie 12 i 13 przekroju poprzecznego na swoich obu końcach są połączone przez wypukłą zaokrągloną powierzchnię części przedniej 10', jak to pokazuje fig. 4. Pionowe ogniwa 10 mogą również posiadać odmienne kształty przekroju poprzecznego.
Istotne jest przede wszystkim to, że pionowe ogniwa 10, zawieszone przegubowo na poziomym ogniwie 9, są zaopatrzone w ramiona wzdłużne 10 o nieokrągłym przekroju poprzecznym, którego wymiar grubości D1 jest mniejszy od wymiaru grubości D2 części przedniej 10' pionowego ogniwa 10. Korzystnie łukowe części przednie 10' mają okrągły przekrój poprzeczny o średnicy D2. Wymiar przekroju poprzecznego ramion wzdłużnych 10 pionowych ogniw 10, prostopadły do płaszczyzny rysunku, jest znacznie większy od wymiaru, grubości D1. Ten wymiar szerokości jest oznaczony na fig. 4 jako B1. Z uwagi na spłaszczoną postać przekroju poprzecznego, ramiona wzdłużne 10 mają szerokość zewnętrzną, która jest znacznie mniejsza od szerokości zewnętrznej poziomego ogniwa 9, których wymiar podziałki jest celowo większy od wymiaru podziałki pionowych ogniw 10.
Zgrzebła 4 mają w swoim środkowym żebrze górnym 6 dwa pionowe i jednakowo ukształtowane czopy sprzęgłowe i blokujące 15, umieszczone w równoległym odstępie bocznym od siebie, które celowo są połączone jednoczęściowo z żebrem górnym 6. W stanie przyłączenia zgrzebła 4 czopy sprzęgłowe i blokujące 15 przechwytują poziome ogniwa 9, znajdujące się w wybraniach kieszeniowych 8, obu łańcuchów zgrzebłowych tworzących pasmo łańcuchowe, jak to jest pokazane na fig. 1 do 3. Dzięki temu jest stworzone odporne na rozciąganie sprzężenie zgrzebła 4 z łańcuchem zgrzebłowym bez końca. Z fig. 1 i 3 jest widoczne, że pionowe czopy sprzęgłowe i blokujące 15 mają taką długość, że ich dolne, wolne końce leżą w przybliżeniu w płaszczyźnie stopy 16 zgrzebła 4 względnie dna 3 rynny 1. Końce czopów sprzęgłowych i blokujących 15, wystające do dołu z otworów wewnętrznych 11 poziomego ogniwa 9, tworzą części blokujące 15', które służą do zabezpieczenia zgrzebła 4, w jego położeniu roboczym na dwupasmowym łańcuchu zgrzebłowym.
Jak pokazują fig. 3 i 4 część blokującą 15', utworzona z części czopów sprzęgłowych i blokujących 15 leżącej poniżej poziomego ogniwa 9, jest wykonana mianowicie szerokości B. Z fig. 3 jest widoczne, że część blokująca 15' podchwytuje część przednią 10' obu pionowych ogniw 10, zawieszonych w odnośnym poziomym ogniwie 9 z przestawieniem w wysokości wobec ich wzdłużnej płaszczyzny symetrii a więc poniżej przyporządkowanego poziomego ogniwa 9, przez co jest osiągnięte zamknięte kształtowo zablokowanie zgrzebła 4 w normalnym przebiegu pasma łańcucha zgrzebłowego, przy którym pionowe ogniwa 10 znajdują się, jak pokazuje fig. 3, w osi naprężonego pasma łańcucha. Zgrzebła 4 nie mogą być dlatego swoimi czopami sprzęgłowymi i blokującymi 15 wyciągnięte do
PL 192 974 B1 góry z otworów wewnętrznych 11 poziomego ogniwa 9, służących do przyłączenia zgrzebeł 4, względnie nie mogą wysunąć się do góry podczas pracy przenośnika.
Figura 4 pokazuje sytuację przy przyłączaniu zgrzebła 4 do pasma łańcuchów zgrzebłowych. Przy tym oba łańcuchy zgrzebłowe są odciążone i tak daleko poluzowane, że oba pionowe ogniwa 10 mogą być wobec poziomego ogniwa 9, pozostającego swoim położeniu, wychylane do dołu w kierunku do dna 3 rynny 1. W tym pionowym położeniu wychylenia skierowane przedtem do dołu ramiona wzdłużne 10' obu ogniw 10 znajdują się w otworach wewnętrznych 11 poziomego ogniwa 9, przy czym one podchwytują łukowe części przedniej 9' poziomego ogniwa 9 w jego otworach wewnętrznych 11. Jest widoczne, że w pokazanym pionowym położeniu wychylnym obu pionowych ogniw 10, zawieszonych na wspólnym poziomym ogniwie 9, powstaje w otworach wewnętrznych 11 odnośnego poziomego ogniwa 9 wolna przestrzeń Y, której szerokość jest większa od szerokości B części blokującej 15', utworzonej przez czopy czołowe i blokujące 15 tak, że zgrzebło 4 za pomocą części blokującej 15' może być przetknięte od góry przez otwory wewnętrzne 11 poziomego ogniwa 9 i umieszczone w położeniu według fig. 4, w którym zgrzebło 4 znajduje się w swoim położeniu roboczym. Jeżeli następnie oba pionowe ogniwa 10, znajdujące się w pionowym położeniu wychylnym wychyli się z powrotem w kierunku strzałki S, do ich położenia normalnego na paśmie łańcuchów zgrzebłowych, pokazanego na fig. 3, a więc w osi łańcucha, to automatycznie jest wytwarzane zabezpieczenie zgrzebła 4, ponieważ w tym położeniu normalnym części przednie 10' pionowych ogniw 10 znajdują się w otworach wewnętrznych 11 poziomego ogniwa 9 i dzięki temu wolna przestrzeń, pomiędzy obydwoma pionowymi ogniwami 10, zawieszonymi w poziomym ogniwie 9, jest zmniejszona do małej przestrzeni X, pokazanej na fig. 4, która jest mniejsza od wymiaru szerokości B części blokującej 15', która podchwytuje części przednie 10' pionowych ogniw 10, poniżej płaszczyzny poziomego ogniwa 9.
Jest widoczne, że takie przyłączenie zgrzebła 4 z jednoczesnym jego blokowaniem za pomocą czopów sprzęgłowych i blokujących 15 jest umożliwione z jednej strony przez samo ukształtowanie tych czopów, a z drugiej strony przez ukształtowanie pionowych ogniw łańcuchów, ponieważ ich pionowe ogniwa 10 na części przedniej 10' mają większą grubość D2 od grubości ich ramion wzdłużnych 10, których wymiar grubości jest oznaczony D1. Aby można było wymieniać uszkodzone zgrzebła 4, po odprężeniu i poluzowaniu pasma łańcuchów zgrzebłowych wychyla się jedynie oba odnośne pionowe ogniwa 10 z normalnego przebiegu łańcuchów, do położenia według fig. 4, a więc w przybliżeniu do położenia prostopadłego do dna 3 rynny 1. W tym położeniu wychylnym pionowych ogniw 10, zawieszonych we wspólnym poziomym ogniwie 9 i umieszczonych w jego otworach wewnętrznych 11, istnieje ponownie szeroka wolna przestrzeń Y tak, że zgrzebło 4 z obydwoma czopami sprzęgłowymi i blokującymi 15 można wyciągnąć do góry z otworu wewnętrznego 11 poziomego ogniwa 9.
Zwłaszcza z fig. 3 i 4 jest widoczne, że czopy sprzęgłowe i blokujące 15, skierowane do dna 3 rynny 1, na swoich obu przeciwległych bokach, zwróconych do obu pionowych ogniw 10 mają wklęsłe wybrania 17, które są dopasowane do wypukło-łukowego zarysu zewnętrznego części przednich 10', co zostało zaznaczone przez wymiar grubości D2, po lewej stronie fig. 4 i w które to wklęsłe wybrania 17 są wychylane części przednie 10', gdy oba pionowe ogniwa 10 są wychylane z powrotem z położenia wychylenia według fig. 4 do położenia normalnego w przebiegu łańcucha według fig. 3. Zgrzebła 4 mogą dlatego swoimi czopami sprzęgłowymi i blokującymi 15 opierać się podczas pracy na łukowych powierzchniach zewnętrznych części przednich 10' pionowych ogniw 10, przez co jest osiągana korzystna stabilizacja położenia zgrzebła 4 w stanie przyłączenia do pasma łańcuchów. Wklęsłe wybrania 17 rozciągają się od miejsca przejścia do części blokującej 15', leżącego poniżej płaszczyzny poziomego ogniwa 9, aż do góry do żebra górnego 6 zgrzebła 4 i tutaj bocznie wybiegają na stronę górną żebra górnego 6. Zwłaszcza z fig. 3 i 4 jest widoczne, że zgrzebło 4 jest zaopatrzone w ściany podporowe 18, ograniczające bocznie wybrania 17, przechwytujące od strony zewnętrznej części przednie 10' pionowych ogniw 10, którego ściany podporowe 18 rozciągają się od strony górnej żebra górnego 6 aż do otworu wewnętrznego 11 poziomego ogniwa 9 i, w pokazanym przykładzie wykonania są stopniowo odsadzone. Ścianowe podpory 18, celowo ukształtowane jednoczęściowo ze zgrzebłem 4, służą do wzajemnego podparcia bocznego zgrzebła 4 i jemu przyporządkowanych pionowych ogniw 10, zwłaszcza podczas pracy przenośnika, przez co jest osiągane dodatkowe zabezpieczenie zgrzebła 4.
Figury 1 i 2 pokazują również, że czopy sprzęgłowe i blokujące 15 zgrzebła 4 mają nieokrągły przekrój poprzeczny, mianowicie przybliżeniu prostokątny przekrój poprzeczny o grubości D3, który w przybliżeniu odpowiada szerokości wewnętrznej otworu wewnętrznego 11 poziomego ogniwa 9.
Powierzchnie boczne 19 części sprzęgłowych i blokujących 15, zwróconych do obu ramion wzdłuż6
PL 192 974B1 nych 9, są ukształtowane jako pionowa, płaska powierzchnia boczna, która według fig. 1 w górnym obszarze czopów sprzęgłowych i blokujących 15 wybiega w postaci łuku do wybrań 20, w postaci żłobka, na stronie tylnej żebra górnego 6, w których stanie przyłączenia zgrzebła 4są osadzone swoimi obydwoma ramionami wzdłużnymi 9 odnośne poziome ogniwa 9.
W środku zgrzebła 4, pomiędzy obydwoma, w nieznacznym odstępie bocznym od siebie, łańcuchami zgrzebłowymi, jest ukształtowane korzystnie jednoczęściowo na żebrze górnym 6, żebro dystansowe 21, które wzajemnie dystansuje oba pionowe ogniwa 10, do których jest przyłączone zgrzebło 4 i którego grubość D4 jest znacznie mniejsza od grubości D3 czopów sprzęgłowych i blokujących 15. Żebro dystansowe 21 rozciąga się aż do dna 3 rynny 1. Jest widoczne, że dzięki szerokim czopom sprzęgłowym i blokujących 15 i żebrze dystansowym 21 jest w dalekim stopniu zamknięte wybranie kieszeniowe 8, znajdujące się poniżej żebra górnego 6, w kierunku do strony zabierakowej zgrzebła 4 tak, że ono nie ma znaczącego wpływu na funkcję zabierania zgrzebła podczas pracy. Jak widać z fig. 3 zgrzebło 4 ma na całej długości wysokość, która co najmniej w przybliżeniu odpowiada wysokości względnie szerokości zewnętrznej pionowego ogniwa 10. Możliwe jest także wykonanie, w którym zgrzebło 4 wystaje ponad pionowe ogniwa 10.
Rozumie się, że wynalazek nie jest ograniczony do powyżej opisanego przykładu wykonania, a zgrzebła 4 i ich przyłączenie do pionowych ogniw mogą być odmiennie ukształtowane. Dotyczy to także ukształtowania łańcuchów zgrzebłowych. Przy jednopasmowych łańcuchach zgrzebłowych do przenośników łańcuchem środkowym, oczywiście każde zgrzebło 4 ma tylko pojedynczy, umieszczony w środku zgrzebła czop sprzęgający i blokujący 15. Możliwe jest także wykonanie, w którym zgrzebła 4 są zaopatrzone w żebra dolne na przykład 6 lub listwy dolne, podchwytujące pasmo łańcuchów, które zawierają czopy sprzęgłowe i blokujące przechodzące od dołu przez otwory wewnętrzne 11 poziomych ogniw 10.
Także w tym przypadku przyłączenie zgrzebła 4 przy pionowo wychylanych pionowych ogniwach 10 i jego blokowanie przez wychylenie z powrotem pionowych ogniw 10 do przebiegu normalnego pasma łańcuchów, jest możliwe w opisany sposób. Ważne jest przede wszystkim to, że pionowe ogniwa 10, które są przegubowo zawieszone w poziomym ogniwie 9, służącym do przyłączenia zgrzebła 4, mają na swoich częściach przednich 10' wymiar grubości D2, który jest większy od wymiaru grubości D1 ich ramion wzdłużnych 10 tak, że wolna przestrzeń w otworze wewnętrznym 11 poziomego ogniwa 9 może być regulowana od wymiaru normalnego X do największego wymiaru Y, który jest potrzebny do wprowadzenia czopów sprzęgłowych i blokujących 15 w otwór wewnętrzny poziomego ogniwa 9.

Claims (18)

1. Łańcuch zgrzebłowy do przenośników łańcuchowych zwłaszcza przenośników o dużej mocy, z łańcuchem środkowym lub podwójnym łańcuchem środkowym ze zgrzebłami, umieszczonymi rozłączalnie na poziomych ogniwach jedno- lub dwupasmowego łańcucha, przy czym pionowe ogniwa przegubowo zawieszone w poziomym ogniwie, są zaopatrzone w ramiona wzdłużne o nieokrągłym przekroju poprzecznym, których wymiar grubości jest mniejszy od wymiaru szerokości części przednich, łączących ramiona wzdłużne tych ogniw, znamienny tym, że zgrzebła (4) mają stałe czopy sprzęgłowe i blokujące (15), które przechodzą przez otwory wewnętrzne (11) w ogniwie poziomym (9), utworzone pomiędzy zawieszonymi pionowymi ogniwami (10), a ich wystające z otworów wewnętrznych (11) części tworzą części blokujące (15'), służące do zabezpieczenia zgrzebła (4), których szerokość (B) jest większa od wolnej przestrzeni (X) w otworach wewnętrznych (11) poziomych ogniw (9), pomiędzy częściami przednimi (10') obu zawieszonych pionowych ogniw (10), przy czym zgrzebła (4) są ukształtowane jednoczęściowo z czopami sprzęgłowymi i blokującymi (15).
2. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zgrzebła (4) są zaopatrzone w żebro górne (6), podchwytujące pasmo łańcucha, które zawiera czopy sprzęgłowe i blokujące (15), skierowane do dna (3) rynny (1) i przechodzące od góry przez otwory wewnętrzne (11) poziomych ogniw (9).
3. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zgrzebła (4) są zaopatrzone w żebro dolne (6), podchwytujące pasmo łańcucha, które zawiera czopy sprzęgłowe i blokujące (15), skierowane do dna (3), przechodzące od dołu przez otwory wewnętrzne (11) poziomych ogniw (9).
4. Łańcuch według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że czopy sprzęgłowe i blokujące (15) mają taką długość, że ich części blokujące (15') kończą się w przybliżeniu w płaszczyźnie stopy 16 zgrzebła (4).
PL 192 974 B1
5. Łańcuch według zastrz. 4, znamienny tym, że czopy sprzęgłowe i blokujące (15) na swoich przeciwległych bokach, zwróconych do pionowych ogniw (10) mają wklęsłe wybrania (17), dopasowane do łukowego zarysu zewnętrznego części przedniej (10') pionowych ogniw (10).
6. Łańcuch według zastrz. 4, znamienny tym, że części blokujące (15') podchwytują z przestawieniem w wysokości, w kierunku wzdłużnej płaszczyzny symetrii części przednie (10') pionowych ogniw (10) zawieszonych w poziomym ogniwie (9).
7. Łańcuch według zastrz. 6, znamienny tym, że pionowe ogniwa (10), jedno- lub dwupasmowego pasma łańcucha, mają łukowe części przednie (10') o kołowym przekroju poprzecznym, które są połączone przez równoległe ramiona wzdłużne (10), które mają nieokrągły, spłaszczony przekrój poprzeczny, którego grubość (D1) jest mniejsza, a jego szerokość (B1) jest większa od średnicy (D2) kołowego przekroju poprzecznego części przedniej (10').
8. Łańcuch według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że poziome ogniwa (9) mają kołowy przekrój poprzeczny.
9. Łańcuch według zastrz. 8, znamienny tym, że podziałka poziomych ogniw (9) jest większa od podziałki pionowych ogniw (10).
10. Łańcuch według zastrz. 5, znamienny tym, że zgrzebła (4) w obszarze czopów sprzęgłowych i blokujących (15) posiadają wybranie kieszeniowe (8), przechwytujące pionowe czopy sprzęgłowe i blokujące (15), otwarte w kierunku do dna (3) rynny (1) oraz do jego strony tylnej i strony zabierakowej.
11. Łańcuch według zastrz. 10, znamienny tym, że zgrzebła (4) są zaopatrzone w ściany podporowe (18), przechwytujące od strony zewnętrznej części przedniej (10') pionowych ogniw (10).
12. Łańcuch według zastrz. 5, znamienny tym, że czopy sprzęgłowe i blokujące (15) o nieokrągłym przekroju poprzecznym mają grubość (D3), która w przybliżeniu odpowiada szerokości wewnętrznej otworów wewnętrznych (11) w poziomym ogniwie (9).
13. Łańcuch według zastrz. 12, znamienny tym, że czopy sprzęgłowe i blokujące (15) na swoich bokach, zwróconych do obu ramion wzdłużnych (9) mają płaskie powierzchnie boczne (19).
14. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zgrzebła (4) dla dwupasmowego łańcucha, pomiędzy swoimi czopami sprzęgłowymi i blokującymi (15), umieszczonymi po obu stronach osi symetrii, są zaopatrzone w równoległe do nich żebra dystansowe (21).
15. Łańcuch według zastrz. 14, znamienny tym, że żebra dystansowe (21) mają grubość (D4), która jest mniejsza od grubości czopów sprzęgłowych i blokujących (15).
16. Łańcuch według zastrz. 1 albo 15, znamienny tym, że żebra dystansowe (21) kończą się w przybliżeniu w płaszczyźnie stopy (16) zgrzebła (4).
17. Łańcuch według zastrz. 3, znamienny tym, że zgrzebła (4) na swoim górnym lub dolnym żebrze (6) z obu stron czopów sprzęgłowych i blokujących (15), są zaopatrzone we wklęsłe wybrania (20) dla przyjęcia ramion wzdłużnych (9) poziomego ogniwa (9).
18. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zgrzebła (4) mają wysokość, która w przybliżeniu odpowiada wysokości pionowego ogniwa (10).
PL324671A 1997-02-07 1998-02-05 Łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego PL192974B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19704590A DE19704590B4 (de) 1997-02-07 1997-02-07 Kratzerkettenband für Kettenkratzförderer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324671A1 PL324671A1 (en) 1998-08-17
PL192974B1 true PL192974B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=7819551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL324671A PL192974B1 (pl) 1997-02-07 1998-02-05 Łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5931283A (pl)
CN (1) CN1160227C (pl)
AU (1) AU727364B2 (pl)
DE (1) DE19704590B4 (pl)
GB (1) GB2321891B (pl)
PL (1) PL192974B1 (pl)
RU (1) RU2186015C2 (pl)
ZA (1) ZA98961B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19831994B4 (de) * 1998-07-16 2005-11-17 Halbach & Braun Industrieanlagen Gmbh & Co. Transportkette für Kettenkratzförderer
DE202005013132U1 (de) * 2005-08-17 2006-09-28 Dbt Gmbh Hobelkettenband
DE502006007247D1 (de) * 2006-03-24 2010-07-29 Bucyrus Europe Gmbh Kratzer für gliederketten von kettenkratzerförderern und kratzersicherungselement hierfür
ATE468288T1 (de) * 2006-03-24 2010-06-15 Bucyrus Europe Gmbh Gliederkette für kettenförderer und kettenrad hierfür
DE102009003595A1 (de) * 2009-03-10 2010-09-16 Bucyrus Europe Gmbh Kratzer für Kettenkratzförderer
EP2676686B1 (de) * 2012-06-18 2015-04-08 Biotronik AG Stent aus einer Kobaltlegierung
EP3178761B1 (en) * 2015-12-10 2018-08-29 Caterpillar Global Mining Europe GmbH Flight bar-clamp-chain link connection for a chain conveyor
CN106743137A (zh) * 2017-01-23 2017-05-31 青岛达能环保设备股份有限公司 一种c型钩式环形链联接器

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE553488C (de) * 1932-06-27 Georg Becker Schuettgutfoerderer
DE957289C (de) * 1956-01-15 1957-01-31 Alois Bost Befestigung der Kratzeisen bei Doppelkettenkratzfoerderern
DD40460A5 (de) * 1959-11-27 1965-08-05 Ehe Wilhelm Einsteckbares Kratzeisen für Doppelkettenkratzförderer
DE1853977U (de) * 1962-03-09 1962-06-20 Kettenwerk Wickede Ruhr Becher fuer becherwerk.
DE1949166U (de) * 1966-03-26 1966-11-03 Carl Clarus Fa Doppelkettenkratzerfoerderer.
DE1942487U (de) * 1966-05-12 1966-07-14 Becker Pruente G M B H Mitnehmerstueck fuer rundstahlketten.
DE1937608C3 (de) * 1969-07-24 1983-11-03 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Doppelmittenkettenkratzförderer
DE2322898C2 (de) * 1973-05-07 1974-11-21 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Doppelkettenförderer
DE8134429U1 (de) * 1981-11-26 1982-04-22 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal "mitnehmer fuer kettenkratzfoerderer, insbesondere einkettenkratzfoerderer mit mittig laufender rundgliederkette"
DE3234137C3 (de) * 1982-09-15 1994-04-14 Westfalia Becorit Ind Tech Aus einer Gliederkette bestehende Zugkette für Bergbauförderer und/oder untertägige Gewinnungseinrichtungen
DE3615734A1 (de) * 1986-05-09 1987-11-12 Gewerk Eisenhuette Westfalia Gliederkette zur verwendung im bergbau, insbesondere als kratzer- oder hobelkette u.dgl.
DE3704176A1 (de) * 1987-02-11 1988-08-25 Halbach & Braun Ind Anlagen Rundgliederkette, insbesondere einkettenband fuer kettenkratzfoerderer
DE3800342A1 (de) * 1988-01-06 1989-07-27 Rud Ketten Rieger & Dietz Mehrstrangkettenfoerderer
DE4007685A1 (de) * 1990-03-10 1991-09-12 Halbach & Braun Ind Anlagen Kettenband fuer kettenkratzfoerderer
DE19511043C1 (de) * 1995-03-25 1996-04-25 Thiele Gmbh & Co Kg Kratzeisen für Kettenbänder von Doppelmittenketten-Kratzförderern, insbesondere im Untertage-Bergbau

Also Published As

Publication number Publication date
DE19704590A1 (de) 1998-08-13
GB2321891A (en) 1998-08-12
PL324671A1 (en) 1998-08-17
US5931283A (en) 1999-08-03
GB9802404D0 (en) 1998-04-01
AU5032098A (en) 1998-08-13
ZA98961B (en) 1998-08-17
AU727364B2 (en) 2000-12-14
DE19704590B4 (de) 2006-10-26
CN1190635A (zh) 1998-08-19
RU2186015C2 (ru) 2002-07-27
CN1160227C (zh) 2004-08-04
GB2321891B (en) 2000-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5020659A (en) Conveyor chain assembly
US4858753A (en) Conveyor chain assembly
RU2541288C2 (ru) Скребок для цепного скребкового конвейера
PL192974B1 (pl) Łańcuch zgrzebłowy do przenośnika zgrzebłowego
US4282968A (en) Scraper-chain conveyor channel section
PL131116B1 (en) Plane guide
SK280981B6 (sk) Reťaz na prenos energie
CN114435855A (zh) 链式输送机及其链节
AU600337B2 (en) Conveyor chain assembly
SU797602A3 (ru) Соединение секций желоба цепного скреб-КОВОгО КОНВЕйЕРА
CZ200683A3 (cs) Vodicí zlab vedení pluhu urcených pro vedení retezem tazených uhelných pluhu
RU2189343C2 (ru) Скребковая цепная лента для цепных скребковых конвейеров
ES2286761T3 (es) Cadena transportadora flexible lateralmente.
US2693268A (en) Endless chain conveyer
CZ286498B6 (en) Pull-through and transportation chain for transporting gravel of track ballastway
PL114940B1 (en) Scraper for chain-driven scraper conveyors
DE3919433A1 (de) Rinnenschussverbindung fuer kettenkratzfoerderer mit seitlich an den rinnenschuessen angebauter hobelfuehrung
PL211967B1 (pl) Strug mieczowy z wieloelementową tarczą mieczową
PL156913B1 (pl) Strug plozowyPierw szenstw o:28.11.1986.DE,P-3640826.3 PL PL PL
EP4046944A2 (en) Chain conveyor and link for same
PL124033B1 (en) Chain-type scraper conveyor transfer chute joint
SU876523A1 (ru) Т говый орган скребкового конвейера
PL193142B1 (pl) Kadłub napędu górniczego przenośnika zgrzebłowego
SK279362B6 (sk) Odovzdávacia stanica na odovzdávanie porubu z poru
CZ23586U1 (cs) Ozubnicové usporádání pro podzemní dobývací zarízení a príslušná nosná konzola