PL192182B1 - Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych - Google Patents

Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych

Info

Publication number
PL192182B1
PL192182B1 PL337684A PL33768400A PL192182B1 PL 192182 B1 PL192182 B1 PL 192182B1 PL 337684 A PL337684 A PL 337684A PL 33768400 A PL33768400 A PL 33768400A PL 192182 B1 PL192182 B1 PL 192182B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide
stream
nozzles
tobacco
sliding surface
Prior art date
Application number
PL337684A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337684A1 (en
Inventor
Uwe Heitmann
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL337684A1 publication Critical patent/PL337684A1/xx
Publication of PL192182B1 publication Critical patent/PL192182B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/18Forming the rod

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do wytwarzania rozszerzone- go strumienia wlókien tytoniowych wzdluz wkleslej prowadnicy wyposazonej w otwory powietrza nadmuchowego dzialajacego w kie- runku przemieszczania sie strumienia wlókien, znamienne tym, ze tworzaca prowadnicy (21) przerywanej otworami nadmuchowymi (23) uksztaltowanymi jako dysze szczelinowe jest wyznaczona przez jednolita obwiednie, przy czym dolna scianka dyszy szczelinowej (23) - -patrzac w kierunku przeplywu (strzalka 36) strumienia wlókien (22) - przechodzi poprzez ciagla wypuklosc we wklesla powierzchnie sli- zgowa (21a) prowadnicy (21). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych wzdłuż wklęsłej prowadnicy wyposażonej w otwory powietrza nadmuchowego działającego w kierunku przemieszczania się strumienia włókien.
Prowadnica określonego wyżej typu jest częścią składową tak zwanego rozdzielacza dla maszyn do wytwarzania pasm papierosowych i tworzy przy użyciu w zasadzie równolegle skierowanego nadmuchu tak zwane koryto fluidalne, za pomocą którego włókna tytoniu w postaci przemieszczającego się wzdłuż prowadnicy rozluźnionego i rozścielonego strumienia są przeprowadzane na podciśnieniowy przenośnik zespalający te włókna w pasmo tytoniu.
Celem wynalazku jest zoptymalizowanie wydajności koryta fluidalnego z punktu widzenia zużycia energii na doprowadzany nadmuch powietrza. Poza tym celem jest usprawnienie prowadnicy tworzącej koryto fluidalne z punktu widzenia jego wytwarzania, obsługi, wymienności lub też montażu i demontażu.
Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych wzdłuż wklęsłej prowadnicy wyposażonej w otwory powietrza nadmuchowego działającego w kierunku przemieszczania się strumienia włókien, charakteryzuje się według wynalazku tym, że tworząca prowadnicy przerywanej otworami nadmuchowymi ukształtowanymi jako dysze szczelinowe jest wyznaczona przez jednolitą obwiednię, przy czym dolna ścianka dyszy szczelinowej - patrząc w kierunku przepływu (strzałka 36) strumienia włókien - i przechodzi poprzez ciągłą wypukłość we wklęsłą powierzchnię ślizgową prowadnicy.
Dla optymalizacji efektu przemieszczania i rozścielania proponuje się korzystnie, aby dysze szczelinowe z ujściami na powierzchni ślizgowej prowadnicy rozciągały się na szerokości prowadnicy.
Korzystnie, powierzchnia ślizgowa prowadnicy jest przerwana przez kilka dysz szczelinowych następujących po sobie w kierunku przepływu (strzałka strumienia włókien).
Korzystnie, że dysze szczelinowe są połączone ze wspólną komorą ciśnieniową, a prowadnica składa się z poszczególnych segmentów, których sąsiednie powierzchnie graniczne tworzą ścianki dysz szczelinowych.
Korzystnie, segmenty prowadnicy są ukształtowane jako profile wytłaczane, których odcinki ścianek ograniczające powierzchnie ślizgową prowadnicy stanowią górną i dolną - patrząc w kierunku przepływu strumienia włókien - ściankę dwóch następujących po sobie dysz szczelinowych.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku uzyskuje się przepływ przyścienny (zjawisko Coanda) przez to, że dolna - patrząc w kierunku przepływu strumienia włókien - ścianka dyszy szczelinowej przechodzi poprzez ciągłą wypukłość na wklęsłą powierzchnię ślizgową prowadnicy.
Dzięki temu, że prowadnica składa się z poszczególnych segmentów, których sąsiednie powierzchnie graniczne tworzą ścianki dysz szczelinowych można elastycznie kształtować i montować prowadnicę lub też wymieniać jej zużyte części, przy czym jest zawsze zapewnione optymalne ustawienie względne ścianek powierzchni ślizgowej i dysz szczelinowych.
Korzystny efekt segmentowej budowy prowadnicy zwiększa jeszcze dalsze, specyficzne pod względem wytwarzania rozwinięcie w ten sposób, że segmenty prowadnicy są ukształtowane jako profile wytłaczane, których odcinki ścianek ograniczające powierzchnię ślizgową prowadnicy stanowią górną i dolną - patrząc w kierunku przepływu strumienia włókien - ściankę przy dwóch następujących po sobie dyszach szczelinowych.
Zaletą wynalazku jest bezstopniowe przejście przez przerwane dyszą szczelinową odcinki prowadnicy tak, że tytoń spotyka się z nadmuchem powietrza tuż przy wylocie dyszy szczelinowej, to znaczy w miejscu, w którym nadmuch ma jeszcze swoją maksymalną prędkość i może odpowiednio przyspieszać włókna tytoniowe. Potem doprowadzą się nadmuch powietrza z obniżonym ciśnieniem lub pracuje się z odpowiednio zredukowaną wydajnością dmuchawy, co poprawia efektywność wytwarzania i wykorzystania energii.
Ponadto uzyskuje się korzyści ekonomiczne w zakresie wytwarzania dzięki wykorzystaniu poszczególnych segmentów składających się na prowadnicę, których prosty kontur umożliwia ich wytwarzanie efektywną metodą wytłaczania.
Wynalazek zostanie objaśniony bliżej w oparciu o przykład wykonania przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie przekrój wzdłużny znanego rozdzielacza maszyny do wytwarzania pasm papierosowych, fig. 2 - powiększony fragment rozdzielacza z tradycyjną prowadnicą tytoniu i fig.3 - prowadnicę rozdzielacza ukształtowaną w sposób zgodny z wynalazkiem.
PL 192 182 B1
Figura 1 ukazuje przekrój tej części rozdzielacza maszyny do wytwarzania pasm papierosowych, która jest potrzebna dla zrozumienia wynalazku. Znane jest i nie wymaga tu opisu wstępne doprowadzanie tytoniu do zasobnika i pobieranie tytoniu z zasobnika, na przykład za pomocą przenośnika stromonośnego, jak to pokazuje na przykład amerykański opis patentowy US-PS 4 185 644.
Figura 1 przedstawia szyb piętrzący 1z zasobnikiem tytoniu 1a i urządzeniem pobierającym 2, które składa się z walca pobierającego 3 i wałka rozdrabniającego 4. Struga włókien tytoniowych 6 pobierana z szybu przez urządzenie 2 dostaje się do zwężającego się lejkowato szybu doprowadzającego w postaci kanału 7, w którym stanowiący wstępny separator powietrzny środek przyspieszający 8 w postaci umieszczonych w komorze ciśnieniowej 9 dysz nadmuchowych 11 wprowadza strumień powietrza sortowniczego poprzecznie do kierunku przemieszczania się strugi tytoniu 6. Strumień tego powietrza oddziela lekkie włókna tytoniowe 13 od cięższych włókien tytoniowych 13 (żyłki tytoniowe) i tłoczy je poprzecznie w kierunku strzałki 14.
Niektóre lekkie włókna 12a opadają w dół wraz z cięższymi żyłkami 13. Dostają się one przez śluzę obrotowo-łopatkową 16 do szybu separacyjnego 17, w którym cięższe żyłki tytoniowe 13 spadają dalej i są wyprowadzane, natomiast lżejsze włókna tytoniowe 12a pod iniektorowym działaniem nadmuchu z dyszy 18 stanowiącej końcowy separator powietrzny unoszą się w górę i powracają do strumienia lżejszych włókien 12. Przy wspomaganiu ze strony następnych dysz nadmuchowych 19 komory ciśnieniowej 19a włókna tytoniowe w przedstawionym przykładzie są przenoszone na prowadnicę 21 w kształcie powierzchni ślizgowej 21a, na której są skupiane w strumień 22 rozluźnionych i rozścielonych włókien tytoniowych, przy czym z powietrza nadmuchowego i cząstek tytoniu tworzy się strumień przyścienny na powierzchni ślizgowej 21a prowadnicy 21. Celem dalszego wspomagania przepływu strumienia 22 rozścielonego i rozluźnionego tytoniu wzdłuż prowadnicy 21 przewidziane są dysze nadmuchowe 23 komory ciśnieniowej 23a i ewentualnie następne rozmieszczone na prowadnicy 21, ale nie pokazane na rysunku dysze powietrzne.
Strumień 22 rozluźnionych i rozścielonych włókien tytoniowych dostaje się w strefie tworzenia pasma 24 na przenośnik podciśnieniowy 26, na którym działa z tyłu ciąg ssący komory podciśnieniowej 27 celem utworzenia i utrzymania pasma tytoniu. Nadmiar powietrza nadmuchującego uchodzi przez sito 28 do strefy odprężania 29.
Przenośnik podciśnieniowy 26 przebiega w kanale tytoniu 31, który jest ograniczony dwiema ściankami bocznymi 32 i 32a. Końcowy odcinek powierzchni ślizgowej 21a prowadnicy 21 jest nakierowany na jedną ze ścianek 32 kanału, co zapewnia gładkie, ciągłe przejście prowadnicy 21 w kanał tytoniu 31. Końcowy odcinek prowadnicy 21 jest ukształtowany w postaci przekręcającego się wokół osi 33 prowadnika 34, żeby zapewnić lepszy dostęp do urządzenia w razie zakłóceń w jego pracy.
W ukazanej na figurze 2, ukształtowanej w tradycyjny sposób prowadnicy 21 powierzchnia ślizgowa 21a składa się - patrząc w kierunku przepływu strumienia tytoniu (strzałka 36) -ze stopniowo odsadzonych blach lub elementów ślizgowych 37 i na każdym z tych stopni dysze nadmuchowe 23 mają ujście na prowadnicy 21. Skutkiem takiego ukształtowania jest to, że strumień tytoniu w strefie danego stopnia między dwiema blachami ślizgowymi 37 spotyka się dopiero przy końcu stosunkowo długiego odcinka swobodnego ruchu ze strumieniem powietrza wychodzącego z dysz nadmuchowych 23, gdy strumień powietrza utracił już około dwie trzecie swojej prędkości wyjściowej. Żeby uzyskać przyspieszenie strumienia tytoniu do zadanej wielkości, trzeba zwiększyć prędkość przepływu powietrza nadmuchującego zwiększając wydajność dmuchawy, co pogarsza efektywność urządzenia.
W przedstawionym na figurze 3 układzie ukształtowanym według wynalazku tworząca prowadnicy 21 opiera się na przebiegającej w sposób ciągły jednolitej obwiedni tak, że poszczególne segmenty 38 prowadnicy 21 łączą się ze sobą bezstopniowo. Na krawędziach stykowych poszczególnych segmentów 38 są utworzone dysze nadmuchowe 23 ukształtowane jako przebiegające prostopadle do płaszczyzny rysunku dysze szczelinowe, przy czym w tych dyszach nadmuchowych dolna ścianka - patrząc w kierunku przepływu strumienia włókien (strzałka 36) - przechodzi poprzez ciągłą wypukłość na wklęsłą powierzchnię ślizgową 21a prowadnicy 21 tak, że na powierzchni ślizgowej 21 tworzy się nieprzerwany strumień powietrza nadmuchowego i tytoniu. Strumień tytoniu i nadmuch powietrza spotykają się bezpośrednio w strefie otworu wylotowego dysz szczelinowych, tak że przy każdej dyszy szczelinowej nadmuch powietrza trafia z jego maksymalna prędkością wylotowa na strumień tytoniu.
Poszczególne segmenty 38 wytwarza się jako profile wytłaczane, których sąsiednie powierzchnie graniczne zapewniają zawsze optymalne warunki przepływu w dyszach szczelinowych.

Claims (6)

1. Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych wzdłuż wklęsłej prowadnicy wyposażonej w otwory powietrza nadmuchowego działającego w kierunku przemieszczania się strumienia włókien, znamienne tym, że tworząca prowadnicy (21) przerywanej otworami nadmuchowymi (23) ukształtowanymi jako dysze szczelinowe jest wyznaczona przez jednolitą obwiednię, przy czym dolna ścianka dyszy szczelinowej (23) - patrząc w kierunku przepływu (strzałka 36) strumienia włókien (22) - przechodzi poprzez ciągłą wypukłość we wklęsłą powierzchnię ślizgową (21a) prowadnicy (21).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysze szczelinowe (23) z ujściami na powierzchni ślizgowej (21a) prowadnicy (21) rozciągają się na szerokości prowadnicy.
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że powierzchnia ślizgowa (21a) prowadnicy (21) jest przerwana przez kilka dysz szczelinowych (23) następujących po sobie w kierunku przepływu (strzałka 36) strumienia włókien (22).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysze szczelinowe (23) są połączone ze wspólną komorą ciśnieniową (23a).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnica (21) składa się z poszczególnych segmentów (38), których sąsiednie powierzchnie graniczne tworzą ścianki dysz szczelinowych (23).
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że segmenty (38) prowadnicy są ukształtowane jako profile wytłaczane, których odcinki ścianek ograniczające powierzchnię ślizgową (21a) prowadnicy (21) stanowią górną i dolną - patrząc w kierunku przepływu (strzałka 36) strumienia włókien (22) - ściankę dwóch następujących po sobie dysz szczelinowych (23).
PL337684A 1999-01-14 2000-01-05 Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych PL192182B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19901087A DE19901087A1 (de) 1999-01-14 1999-01-14 Vorrichtung zum Erzeugen eines ausgebreiteten Faserstromes aus Tabakfasern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337684A1 PL337684A1 (en) 2000-07-17
PL192182B1 true PL192182B1 (pl) 2006-09-29

Family

ID=7894178

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL337684A PL192182B1 (pl) 1999-01-14 2000-01-05 Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6701933B2 (pl)
EP (1) EP1020125B1 (pl)
JP (1) JP4287968B2 (pl)
CN (1) CN1144538C (pl)
AT (1) ATE334605T1 (pl)
DE (2) DE19901087A1 (pl)
ES (1) ES2267221T3 (pl)
PL (1) PL192182B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10035692A1 (de) * 2000-07-20 2002-01-31 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zum Vereinzeln von Tabakfasern
CA2499853C (en) * 2004-03-15 2012-11-13 Universal Leaf Tobacco Company, Inc. Apparatus and method for scanning and sorting tobacco leaves
US8281931B2 (en) * 2009-09-18 2012-10-09 Key Technology, Inc. Apparatus and method for post-threshing inspection and sorting of tobacco lamina

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2729730C2 (de) 1976-09-24 1986-11-13 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verteiler einer Strangmaschine zum Herstellen von Rauchartikeln
US4306358A (en) * 1979-08-15 1981-12-22 Amf Incorporated Air drying apparatus
IT1167017B (it) * 1982-12-02 1987-05-06 Hauni Werke Koerber & Co Kg Dispositivo per formare un filone di tabacco
IT1244317B (it) * 1989-11-25 1994-07-08 Koerber Ag Procedimento e dispositivo per produrre un filone di tabacco
DE4113465A1 (de) * 1991-04-25 1992-10-29 Heidelberger Druckmasch Ag Vorrichtung zum schwebenden fuehren und/oder foerdern von bahnen oder bogen
DE4336453A1 (de) * 1993-10-26 1995-04-27 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Vereinzeln von Tabakfasern
JP3431716B2 (ja) * 1995-02-16 2003-07-28 日本たばこ産業株式会社 シガレット製造機の刻みたばこ給送装置
JPH1086329A (ja) * 1996-09-03 1998-04-07 Heidelberger Druckmas Ag 枚葉紙印刷機における接触のない枚葉紙案内のための装置
DE19913422A1 (de) * 1999-03-25 2000-09-28 Hauni Maschinenbau Ag Einrichtung zum Überführen von pulver- oder granulatförmige Partikel enthaltenden Filterstäben

Also Published As

Publication number Publication date
DE59913731D1 (de) 2006-09-14
DE19901087A1 (de) 2000-07-20
ATE334605T1 (de) 2006-08-15
EP1020125A3 (de) 2005-04-13
PL337684A1 (en) 2000-07-17
CN1260150A (zh) 2000-07-19
JP4287968B2 (ja) 2009-07-01
US6701933B2 (en) 2004-03-09
JP2000210068A (ja) 2000-08-02
EP1020125B1 (de) 2006-08-02
US20020162561A1 (en) 2002-11-07
CN1144538C (zh) 2004-04-07
EP1020125A2 (de) 2000-07-19
ES2267221T3 (es) 2007-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0172974B1 (ko) 노즐 블로우박스, 웨브재의 비접촉식 공기건조방법 및 이 방법을 사용하는 펄프 건조기
CN102216501B (zh) 用于制造纺粘型无纺织物的设备
PL208912B1 (pl) Sposób wytwarzania co najmniej dwóch pasm tytoniowych w maszynie do wytwarzania pasma papierosów, urządzenie do wytwarzania co najmniej dwóch pasm tytoniowych w maszynie do wytwarzania pasma papierosów, zastosowanie co najmniej dwóch szybów piętrzących do wytwarzania pasm tytoniowych oraz maszyna do wytwarzania pasma papierosów
US4893640A (en) Multiple-rod cigarette making machine
HU225550B1 (en) Processes and apparatus for producing synthetic vitreous fibre products
RU2230472C2 (ru) Устройство и способ для изготовления обработанного присадкой фильтрующего кабеля
US7004738B2 (en) Apparatus for producing melt-blown webs
PL191133B1 (pl) Sposób i urządzenie do oddzielania włókien tytoniowych
PL192182B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania rozszerzonego strumienia włókien tytoniowych
IT9021739A1 (it) Procedimento e dispositivo per produrre un filone di tabacco
CZ358397A3 (cs) Způsob a zařízení pro zhotovování výrobků ze skelných vláken připravovaných chemickou cestou
EP1652437B1 (en) Cut tobacco feeding device for cigarette manufacturing machine
PL211891B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania włókniny
CN1736278A (zh) 束条材料的输出
US20040237269A1 (en) Method and machine for producing a nonwoven for the filter rod production
CN101023809A (zh) 卷烟机的导向件
IT9020592A1 (it) Procedimento e dispositivo per produrre contemporaneamente due filoni di tabacco sena fine
JPH02119768A (ja) 紙巻タバコ製造機並びに紙巻タバコを製造する方法
US5199446A (en) Cigarette making machine
JP2935512B2 (ja) 2つの連続紙巻たばこ棒状体の同時製造方法及び装置
JP6842577B2 (ja) 不織布の製造装置及び不織布の製造方法
US5027953A (en) Pneumatic plant-blade-from-stem separator
US5398703A (en) Method of simultaneously producing two continuous cigarette rods
JPH07184625A (ja) 紙巻たばこ製造機の刻たばこ給送装置
US5622189A (en) Cigarette making machine

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110105