PL191852B1 - Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków - Google Patents

Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków

Info

Publication number
PL191852B1
PL191852B1 PL347428A PL34742899A PL191852B1 PL 191852 B1 PL191852 B1 PL 191852B1 PL 347428 A PL347428 A PL 347428A PL 34742899 A PL34742899 A PL 34742899A PL 191852 B1 PL191852 B1 PL 191852B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
raw
sonotrode
filling
ultrasound
sausage filling
Prior art date
Application number
PL347428A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347428A1 (en
Inventor
Volker Heinz
Fritz Kortschack
Original Assignee
Fritz Kortschack
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fritz Kortschack filed Critical Fritz Kortschack
Publication of PL347428A1 publication Critical patent/PL347428A1/xx
Publication of PL191852B1 publication Critical patent/PL191852B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L13/00Meat products; Meat meal; Preparation or treatment thereof
    • A23L13/60Comminuted or emulsified meat products, e.g. sausages; Reformed meat from comminuted meat product
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L5/00Preparation or treatment of foods or foodstuffs, in general; Food or foodstuffs obtained thereby; Materials therefor
    • A23L5/30Physical treatment, e.g. electrical or magnetic means, wave energy or irradiation
    • A23L5/32Physical treatment, e.g. electrical or magnetic means, wave energy or irradiation using phonon wave energy, e.g. sound or ultrasonic waves

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Measurement Of Velocity Or Position Using Acoustic Or Ultrasonic Waves (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)

Abstract

1. Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kielbasianego z zastosowa- niem ultradzwieków, w którym surowce rozdrabnia sie na wlókniste czastki i zestawia surowe na- dzienie kielbasiane o odpowiednim skladzie, znamienny tym, ze surowe nadzienie kielbasiane odgazowuje sie, a nastepnie bezposrednio kontaktuje sie je z powierzchnia co najmniej jednej, ultradzwiekowej sonotrody, z których co najmniej jedna ultradzwiekowa sonotrode ogrzewa sie do temperatury wyzszej od temperatury przetwarzania nadzienia celem utworzenia jednolitej, denaturacyjnej warstwy, po czym wlacza sie co najmniej czasowo ultradzwieki o niskiej czesto- tliwosci i wysokiej amplitudzie wibracji i na powierzchni surowego produktu formuje sie cienka, uszczelniajaca, stabilizujaca ksztalt koagulacyjna powloke, a nastepnie przemieszcza sie surowy produkt do dalszego przerobu lub pakowania, przy czym co najmniej jedna sonotrode korzystnie ogrzewa sie do temperatury 140°C, oraz korzystnie stosuje sie ultradzwieki o czestotliwosci w zakresie od 16 do 50 kHz i amplitudzie drgan od 5 do 50 µm . PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków.
Dotychczas nadzienie kiełbasiane było nadziewane w osłonki lub jelita w nadziewarce do kiełbas, a następnie podgrzewane celem jego stabilizacji i ewentualnie wędzone lub wrzucane do gorącej wody i gotowane. W tej obróbce termicznej powstają znaczne straty protein, zapachu i smaku oraz substancji tłuszczowych. Ponadto następne operacje związane z pakowaniem półwyrobów sprzyjają powstawaniu zanieczyszczeń półwyrobów. W celu zwiększenia trwałości produktu, musi on być szybko dodatkowo pasteryzowany w jego opakowaniach transportowych lub końcowych.
W niemieckim patencie nr 2 009 70 opisano sposób nadziewania kiełbas, w którym cały proces nadziewania masy kiełbasianej w osłonki odbywa się bez dostępu powietrza. Nadzienie jestw znany sposób wtłaczane do osłonek w strefie ultradźwiękowej, którą opisano jako korzystną w tym procesie.
Niemieckie zgłoszenie patentowe nr DE 29 50 384 A1 opisuje proces i urządzenia do obróbki artykułów spożywczych, w których stosuje się ultradźwiękowe promieniowanie. W szczególności opisano sposób, w którym surowce przed gotowaniem rozdrabnia się do postaci włókien i niszczy enzymy podczas gotowania. Również wspomniano, że działanie ultradźwięków powoduje koagulacje materiału, który następnie poddaje się gotowaniu. W opisanym zgłoszeniu materiał przed gotowaniem podgrzewa się termicznie za pomocą ultradźwięków w celu optymalizacji procesu gotowania. Oznacza to, że wyjściowy materiał jest wstępnie podgrzewany przed gotowaniem. W zgłoszeniu nie opisano żadnych prób mających na celu stabilizacje kształtu indywidualnego surowego wyrobu za pomocą ultradźwięków.
Celem wynalazku jest sposób zestalania powierzchniowego surowego nadzienia kiełbasianego, na przykład parzonego surowego nadzienia, surowego podgotowanego mięsa nadzienia, albo zestalania surowego nadzienia metodą ultradźwiękową, w której następuje stabilizacja kształtu indywidualnego półwyrobu i jednocześnie nie zachodzi jego przywieranie w dalszych etapach obróbki.
Sposób według wynalazku powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków, w którym surowce rozdrabnia się na włókniste cząstki i zestawia surowe nadzienie kiełbasiane o odpowiednim składzie, charakteryzuje się tym, że surowe nadzienie kiełbasiane odgazowuje się, a następnie bezpośrednio kontaktuje sieje z powierzchnią co najmniej jednej, ultradźwiękowej sonotrody, z których co najmniej jedną ultradźwiękową sonotrodę ogrzewa się do temperatury wyższej od temperatury przetwarzania nadzienia celem utworzenia jednolitej, denaturacyjnej warstwy, po czym włącza się co najmniej czasowo ultradźwięki o niskiej częstotliwości i wysokiej amplitudzie wibracji i na powierzchni surowego produktu formuje się cienką, uszczelniającą, stabilizującą kształt koagulacyjną powłokę, a wytłoczony, surowy produkt przemieszcza się do dalszego przerobu lub pakowania, przy czym co najmniej jedną sonotrodę korzystnie ogrzewa się do temperatury 140°C, oraz korzystnie stosuje się ultradźwięki o częstotliwości 16 do 50 kHz i amplitudzie drgań 5 do 50 μm
Surową masę korzystnie wytłacza się pod ciśnieniem poprzez tubowe, tulejowe sonotrody, które najkorzystniej mają kształt wytłoczki.
Na wejściu sonotrody surowy produkt korzystnie traktuje się synchronicznie ciekłym dymem, substancjami zapachowymi lub dekoracyjnymi.
Surowy produkt na wyjściu z sonotrody korzystnie traktuje się współprądowo ciekłym dymem, substancjami zapachowymi lub dekoracyjnymi.
Powierzchnia sonotrody kontaktująca się z surowym produktem korzystnie ma zmniejszającą adhezję mikrostrukturę lub ma pokrycie tego typu.
W procesie tym na powierzchni półwyrobu tworzy się naturalna, stabilizująca, pół-ochronna warstwa, dzięki czemu można nie stosować jelit lub osłonek do produkcji kiełbas. Proces umożliwia dalszą ciśnieniową obróbkę termiczną wstępnie stabilizowanych według wynalazku półwyrobów.
Jak opisano powyżej, przygotowane w konwencjonalny sposób surowe nadzienie kiełbasiane, najpierw odgazowuje się na przykład pod próżnią, a następnie powierzchnie surowego półproduktu bezpośrednio kontaktuje się z powierzchnią jednej lub więcej ultradźwiękowych sonotrod, przy czym co najmniej jednej ogrzewanej sonotrody o temperaturze wyższej niż wymagana w procesie obróbki masy kiełbasianej.
W tymcelu doprowadza się energię ultradźwiękową o niskiej częstotliwości i wysokiej amplitudzie drgań, korzystnie o częstotliwości w granicach 16 do 50 kHz i amplitudzie drgań od 5 - 50 μm.
PL 191 852 B1
Cząstki surowców poddane działaniu energii ultradźwięków ulegają drganiu wytwarzającemu ciepło tarcia w wyniku którego następuje powierzchniowa koagulacja protein i tworzy się odpowiednia ciągła powłoka. Poprzez użycie podgrzanej ultradźwiękowej sonotrody osiąga się pożądane optymalne efekty handlowe produktu i tylko dodatkowo zużywa się energię elektryczną rzędu kW. Głębokość penetracji fal ultradźwiękowych w obrabianym materiale, którym jest mieszanina protein, tłuszczu, wody soli i przypraw jest mała tak, że nie uzyskuje się niepożądanych grubych zestalonych warstw.
W wyniku termicznej obróbki dokonywanej podczas wytłaczania masy przez ustnik w którym sonotroda ma ultradźwiękową wibrację, następuje zapoczątkowanie powierzchniowej denaturacji protein nadzienia kiełbasianego w wyniku którego powstaje jednolita stabilna powłoka stanowiąca ulepszoną skórkę kiełbasy, która nie zawiera pęcherzy powietrza i zostaje utworzona w opisanej wyżej operacji.
Na wejściu sonotrody można dodawać przez okrągłe dysze na powierzchnię nadzienia kiełbasianego płynne dodatki poprawiające smak i zapach oraz dodatki barwiące na odpowiedni kolor. Ultradźwięki powodują dokładne i jednolite rozprowadzenie dodatków płynnych na powierzchni zestalającej się warstwy. W ten sposób można optymalizować dodatkowy zapach (na przykład poprzez wędzenie) lub odpowiednie, końcowe zabarwienie.
Można także według wynalazku otrzymany na wyjściu sonotrody pas zestalanego nadzienia kiełbasianego chłodzić i pakować, lub poddawać dalszej obróbce na przykład w ciekłym dymie, w środkach zapachowych lub dekoracyjnych.
W jednym ze sposobów wykonania, nadzienie kiełbasiane może być także tłoczone do odpowiednich form, które poddaje się następnie mechanicznej wibracji za pomocą sprzężonych sonotrod.
Po utworzeniu w opisany powyżej sposób powierzchniowej warstwy, można przeprowadzać dalszą, obróbkę i czasowo składować surowe produkty w zamrożonym stanie lub natychmiast przeprowadzać końcową cieplną i/lub wysokociśnieniową obróbkę. W przeciwieństwie do znanych procesów, i tak nieunikniona utrata protein, tłuszczów, zapachu itp. jest zmniejszona i tym samym wzrasta jakość produktu.
Według wynalazku uzyskuje się również zwiększenie masy wytłaczania, a tym samym zmniejsza się czas wytłaczania i obniża się koszt procesu technologicznego. W procesie tym nie ma ryzyka wprowadzenia zanieczyszczeń do produktu podczas jego pakowania następującego zwykle po pasteryzacji. Poprzez zastosowanie sonotrod o odpowiednim kształcie można wytwarzać wyroby o wszelkich możliwych kształtach. Na przykład przy produkcji nadzienia do kiełbas zasmażanych można produkować kiełbaski w kształcie koła lub w kształcie spirali, przy czym kształty te są trwałe, a poszczególne zwoje spirali nie sklejają się ze sobą.
Dzięki zastosowaniu według wynalazku powierzchniowej obróbki surowego nadzienia kiełbasianego nie ma potrzeby stosowania jelit lub innych osłonek nadających kiełbasie kształt, co powoduje usprawnienie procesu produkcyjnego w którym można także wytwarzać kiełbasy mające powierzchniowe zmarszczki.
Wynalazek zostanie dokładniej opisany na podstawie przykładu jego wykonania.
Przykład
Nadzienie kiełbasiane Wiener wyjmuje się z wilka w temperaturze zasadniczo 8°C, a następnie odgazowuje i przepuszcza przez maszynę do mielenia mięsa wyposażoną w tubowy, tulejowy ustnik z sonotrodami. Ciśnienie strumienia wytłaczanej przez ustnik masy jest sprzężone z zasilaniem sonotrody, tak że przy zwiększonym ciśnieniu następuje wzrost energii ultradźwiękowej doprowadzanej do surowego produktu. W przykładzie wykonania przy wydajności wytłaczania masy kiełbasianej 110 l/h stosowano ultradźwięki o częstotliwości w zakresie 16-50 kHz i amplitudzie drgań 5-50 μm uzyskując dobrą jakość półproduktu
Ogrzewanie jednej z sonotrod do temperatury około 140°C polepsza homogeniczność utworzonej powłoki na powierzchni strumienia nadzienia wytłaczanego w ilości około 110 l/h. Denaturacja zachodząca w nadzieniu kiełbasianym wynosiła około 1 mm poniżej jej powierzchni.
Wytłoczki nadzienia kiełbasianego były cięte na poprzeczne kawałki i przenoszone na perforowane tace. Wprocesie obróbki nie zaobserwowano zlepiania się pociętych kiełbasek i ich przyklejania się do powierzchni plastykowych i metalowych urządzeń. Umieszczone w plastykowych workach przylegające do siebie kiełbasy nie wykazują wzajemnej adhezji przy obniżonym ciśnieniu i podgrzewaniu do temperatury 78°C. Dodatkowo wykazano, że zestalona powierzchnia nadzienia kiełbas po jej spryskaniu ciekłym dymem brązowieje i jest odporna mechanicznie.
PL 191 852 B1
W jednym z wykonań tulejowe sonotrody zostały z zewnątrz owinięte grzejną matą, tak że temperatura w tej strefie wynosiła około 140°C. Tworzenie się jednolitej powłoki następowało nawet przy niskiej mocy ultradźwięków wynoszącej zasadniczo 200 W. Przy wytłaczaniu masy w ilości 100 l/h zapotrzebowanie energii do utworzenia powłoki wynosi zasadniczo 7 kJ/kg energii ultradźwiękowej i 9 kJ/kg energii termicznej.
Wyłączenie sonotrod podczas wytłaczania masy przy ich jednoczesnym intensywnym ogrzewaniu nie prowadziło jak przewidywano do natychmiastowej adhezji protein do wewnętrznej powierzchni sonotrod.
Nieoczekiwanie wydedukowano, że podczas procesu ogrzewania działanie ultradźwięków zasadniczo zapobiega wcześniej nieuniknionej adhezji do gorącej wewnętrznej powierzchni sonotrod. Oznacza to, że ultradźwięki działają przede wszystkim podczas wstępnej fazy tłoczenia i obniżają tarcie na wewnętrznej powierzchni ogrzewanych sonotrod, podczas gdy w czasie wytłaczania zawarte w masie tłuszcze i płyny obniżają lub całkowicie zapobiegają adhezji. Po przerwach produkcyjnych, wytłaczanie materiału może być reaktywowane po włączeniu ultradźwięków.
Obniżenie tarcia poprzez zmniejszenie mikrostruktur wewnętrznej powierzchni sonotrody może dalej spowodować zmniejszenie mocy ultradźwięków, a tym samym czasu i energii.
Jakkolwiek trzeba podkreślić, że wskutek tendencji do przywierania różnego nadzienia kiełbasianego do wewnętrznych, ogrzewanych powierzchni sonotrod, zastosowanie ultradźwięków jest niezbędne.

Claims (6)

1. Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków, w którym surowce rozdrabnia się na włókniste cząstki i zestawia surowe nadzienie kiełbasiane o odpowiednim składzie, znamienny tym, że surowe nadzienie kiełbasiane odgazowuje się, a następnie bezpośrednio kontaktuje się je z powierzchnią co najmniej jednej, ultradźwiękowej sonotrody, z których co najmniej jedną ultradźwiękową sonotrodę ogrzewa się do temperatury wyższej od temperatury przetwarzania nadzienia celem utworzenia jednolitej, denaturacyjnej warstwy, po czym włącza się co najmniej czasowo ultradźwięki o niskiej częstotliwości i wysokiej amplitudzie wibracji i na powierzchni surowego produktu formuje się cienką, uszczelniającą, stabilizującą kształt koagulacyjną powłokę, a następnie przemieszcza się surowy produkt do dalszego przerobu lub pakowania, przy czym co najmniej jedną sonotrodę korzystnie ogrzewa się do temperatury 140°C, oraz korzystnie stosuje się ultradźwięki o częstotliwości w zakresie od 16 do 50 kHz i amplitudzie drgań od 5 do 50 μm.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że surową masę wytłacza się pod ciśnieniem poprzez tubowe, tulejowe sonotrody.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sonotrody mają kształt wytłoczki.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na wejściu sonotrody surowy produkt traktuje się synchronicznie ciekłym dymem, substancjami zapachowymi lub dekoracyjnymi.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na wyjściu z sonotrody surowy produkt traktuje się współprądowo ciekłym dymem, substancjami zapachowymi lub dekoracyjnymi.
6. Sposób według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że powierzchnia sonotrody kontaktująca się z surowym produktem ma zmniejszającą adhezję mikrostrukturę lub ma tego typu pokrycie.
Departament Wydawnictw UP RP
PL347428A 1998-10-19 1999-10-14 Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków PL191852B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19849357A DE19849357B4 (de) 1998-10-19 1998-10-19 Verfahren zur Verfestigung der Oberflächen von rohen Bräten, die im Laufe des weiteren Fertigungsprozesses einer Wärme- oder Hochdruckbehandlung unterzogen werden
PCT/EP1999/007750 WO2000022943A1 (de) 1998-10-19 1999-10-14 Verfahren zum verfestigen der oberfläche von rohbrät durch ultraschallbehandlung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347428A1 PL347428A1 (en) 2002-04-08
PL191852B1 true PL191852B1 (pl) 2006-07-31

Family

ID=7885703

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347428A PL191852B1 (pl) 1998-10-19 1999-10-14 Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6737093B1 (pl)
EP (1) EP1123014B1 (pl)
JP (1) JP2002527091A (pl)
AT (1) ATE268552T1 (pl)
AU (1) AU754697B2 (pl)
CA (1) CA2356112A1 (pl)
CZ (1) CZ291784B6 (pl)
DE (2) DE19849357B4 (pl)
HR (1) HRP20010280A2 (pl)
HU (1) HUP0104196A2 (pl)
NO (1) NO320646B1 (pl)
NZ (1) NZ511755A (pl)
PL (1) PL191852B1 (pl)
RS (1) RS49558B (pl)
RU (1) RU2241354C2 (pl)
SK (1) SK283976B6 (pl)
TR (1) TR200101533T2 (pl)
WO (1) WO2000022943A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6146674A (en) * 1999-05-27 2000-11-14 Misonix Incorporated Method and device for manufacturing hot dogs using high power ultrasound
US6326039B1 (en) 2000-10-31 2001-12-04 Misonix Incorporated Skinless sausage or frankfurter manufacturing method and apparatus utilizing reusable deformable support
US6322832B1 (en) 2000-10-31 2001-11-27 Misonix Incorporated Manufacturing method and apparatus utilizing reusable deformable support
EP1221287A3 (de) * 2001-01-08 2002-08-21 Fritz Kortschack Verfahren zum Behandeln von Rohbrät
DE102018110483A1 (de) * 2018-01-04 2019-07-04 Fritz Kortschack Verfahren zur Behandlung eines Lebensmittels mittels nicht-konventioneller, Ohm`scher Erhitzung

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4323731A (en) * 1978-12-18 1982-04-06 Harris Corporation Variable-angle, multiple channel amplitude modulation system
DE2950384A1 (de) 1979-12-14 1981-06-19 Bosch-Siemens Hausgeräte GmbH, 7000 Stuttgart Verfahren und vorrichtung zum behandeln von lebensmitteln mit ultraschallfrequenter energie
DD200970A1 (de) * 1981-08-13 1983-06-29 Gerhard Bortfeld Verfahren zum fuellen von formkaesten fuer darmlose wurst
US4997663A (en) * 1982-06-16 1991-03-05 Food Technology Transfer, S.A. Process for using multiple reusable tubular casings in the production of caseless (skinless) parboil or raw sausages
JPS60188046A (ja) * 1984-03-09 1985-09-25 Bibun Corp 水産練製品の線条溝刻設装置
DE3912071A1 (de) 1989-04-10 1989-09-28 Fritz Kortschack Verfahren zur reifung, trocknung und raeucherung von rohwuersten, dauerwuersten, rohschinken und aehnlichen produkten
DK62691A (da) 1991-04-09 1992-12-10 Tulip Int As Fremgangsmaade ved saltning af koed samt anlaeg til brug ved udoevelse af fremgangsmaaden
US5759602A (en) * 1994-04-15 1998-06-02 Townsend Engineering Company Method for making extruded food products
BE1009377A3 (fr) 1995-05-09 1997-03-04 Consejo Superior Investigacion Procede et dispositif de deshydratation.
US6146674A (en) * 1999-05-27 2000-11-14 Misonix Incorporated Method and device for manufacturing hot dogs using high power ultrasound

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002527091A (ja) 2002-08-27
DE19849357B4 (de) 2005-08-04
NO320646B1 (no) 2006-01-09
RU2241354C2 (ru) 2004-12-10
NO20011899L (no) 2001-05-21
EP1123014B1 (de) 2004-06-09
WO2000022943A1 (de) 2000-04-27
TR200101533T2 (tr) 2001-11-21
CZ20011407A3 (cs) 2001-09-12
DE59909699D1 (de) 2004-07-15
ATE268552T1 (de) 2004-06-15
NZ511755A (en) 2002-09-27
HUP0104196A2 (hu) 2002-02-28
AU754697B2 (en) 2002-11-21
US6737093B1 (en) 2004-05-18
SK283976B6 (sk) 2004-06-08
YU28301A (sh) 2004-09-03
CZ291784B6 (cs) 2003-05-14
HRP20010280A2 (en) 2002-06-30
PL347428A1 (en) 2002-04-08
AU1037800A (en) 2000-05-08
NO20011899D0 (no) 2001-04-18
RS49558B (sr) 2007-04-10
CA2356112A1 (en) 2000-04-27
SK5302001A3 (en) 2001-12-03
EP1123014A1 (de) 2001-08-16
DE19849357A1 (de) 1999-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6326039B1 (en) Skinless sausage or frankfurter manufacturing method and apparatus utilizing reusable deformable support
US4378379A (en) Meat product, and method of its manufacture
FR2582192A1 (fr) Procede de preparation d'un produit sec expanse a base de caseine et utilisation de ce produit
PL191852B1 (pl) Sposób powierzchniowego zestalania surowego nadzienia kiełbasianego z zastosowaniem ultradźwięków
CN88100128A (zh) 鱼和肉的处理方法
KR100519634B1 (ko) 마이크로웨이브 건조를 이용한 어육스낵 및 제조방법
US6322832B1 (en) Manufacturing method and apparatus utilizing reusable deformable support
US3503756A (en) Method of producing sausage products
JPH0331417B2 (pl)
DK176394B1 (da) Fremgangsmåde til at behandle rå fiskefilet
US3503750A (en) Method of making and prescoring shaped food products
JPH0575366B2 (pl)
US8153179B2 (en) Process for the simultaneous surface treatment, portioning and shaping as well as perservation of foodstuffs such as meat and sausage products, sausage meat or the like
JPH03180162A (ja) 膨化成形食品
JPWO2020085428A5 (pl)
JP2609921B2 (ja) 食品の減圧乾燥方法
KR950009030B1 (ko) 세로결을 갖는 햄, 소세지의 제조방법
MXPA01003942A (es) Proceso para solidificar la superficie de carne de salchicha por tratamiento ultrasonico
JPS629288B2 (pl)
JPH0257162A (ja) 結着魚肉およびその製造方法
JPS597430B2 (ja) 魚肉類を直方体に加工する方法
RU2211598C1 (ru) Сырокопченая колбаса брауншвейгская в нарезке и упаковке и способ производства сырокопченой колбасы брауншвейгская в нарезке и упаковке
JPS6218129B2 (pl)
JPS592657A (ja) 魚介類入りせんべいの製造方法
JPH048017B2 (pl)