PL191476B1 - Sposób odlewania ciągłego, urządzenie do odlewania ciągłego, sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego oraz sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora - Google Patents

Sposób odlewania ciągłego, urządzenie do odlewania ciągłego, sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego oraz sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora

Info

Publication number
PL191476B1
PL191476B1 PL348099A PL34809999A PL191476B1 PL 191476 B1 PL191476 B1 PL 191476B1 PL 348099 A PL348099 A PL 348099A PL 34809999 A PL34809999 A PL 34809999A PL 191476 B1 PL191476 B1 PL 191476B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zone
straightening
radius
arc
bending
Prior art date
Application number
PL348099A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348099A1 (en
Inventor
Heinz Hödl
Michael Stiftinger
Andreas Eichinger
Kurt Engel
Jean-Francois Marioton
Gerard Zurita
Vincent Guyot
Catherine Lopes
Original Assignee
Sollac Fos
Voest Alpine Ind Anlagen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3522250&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL191476(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sollac Fos, Voest Alpine Ind Anlagen filed Critical Sollac Fos
Publication of PL348099A1 publication Critical patent/PL348099A1/xx
Publication of PL191476B1 publication Critical patent/PL191476B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/12Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/12Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ
    • B22D11/128Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ for removing
    • B22D11/1282Vertical casting and curving the cast stock to the horizontal

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)

Abstract

1. Sposób odlewania ciaglego wlewków metalowych, w szczególnosci wlewków stalowych, przez odlewanie metalu do prostego, ustawionego pionowo krystalizatora i nastepnie wyciaganie utworzonego w krystalizatorze prostego pasma, znamienny tym, ze proste pasmo jest najpierw wyginane w co najmniej jednej pierwszej strefie giecia (12) wzdluz krzywej przejsciowej na ksztalt luku o pierwszym promieniu (R min)…………………………………. 6. Urzadzenie do odlewania ciaglego, z prostym kry- stalizatorem, z nastepujaca za nim w kierunku wyciagania pasma prowadnica ze strefa giecia, z prowadnica lukowa i strefa prostowania koncowego z dolaczona, w przyblizeniu pozioma prosta prowadnica, znamienne tym, ze za co najmniej jedna pierwsza strefa (12) giecia ………………….. 13. Sposób przebudowy urzadzenia do odlewania cia- glego majacego krystalizator lukowy, z dolaczona do niego prowadnica lukowa i strefa prostowania koncowego z nastepujaca za nia, w przyblizeniu pozioma prosta pro- wadnica na urzadzenie do odlewania ciaglego majace prosty, ustawiony pionowo krystalizator, znamienny tym, ze usuwa sie krystalizator lukowy (1) i przylaczona do niego czesc (15) prowadnicy lukowej (2), ………………………….. 19. Sposób odlewania ciaglego z uzyciem prostego krystalizatora, znamienny tym, ze w strefie(-ach) (12) giecia lub tez strefach (7, 14) prostowania ………………….. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób odlewania ciągłego wlewków metalowych, w szczególności wlewków stalowych, przez odlewanie metalu do prostego, ustawionego pionowo krystalizatora i nastę pnie wyci ąganie powstają cego w krystalizatorze prostego pasma, takż e urzą dzenie odlewnicze do realizacji sposobu, sposób przebudowy urządzenia z krystalizatorem łukowym na urządzenie z krystalizatorem prostym oraz sposób odlewania cią głego z uż yciem prostego krystalizatora.
Znane jest, na przykład z austriackich opisów patentowych nr AT-B-373 518 i nr AT-B-331 439, stosowanie prostego krystalizatora do wytwarzania pasma metalu metodą odlewania ciągłego, to znaczy krystalizatora, którego gniazdo zalewane ciekłym metalem jest prosta i pionowa. Pasmo po wyjściu z krystalizatora jest prowadzone i chłodzone na prowadnicy z układem rolek, który jest wbudowany w segmenty podtrzymujące albo w ciągłe wsporniki wzdłużne tak, że jeszcze cienki naskórek wlewka ciągłego opiera się dostatecznie wybrzuszeniu powodowanemu przez ciśnienie ferrostatyczne. Najpierw pasmo poniżej krystalizatora prowadzi się jeszcze za pomocą prostej prowadnicy rozciągającej się na długości, która wskutek bezpośredniego chłodzenia poniżej krystalizatora zapewnia powstanie dostatecznie mocnego naskórka wlewka tak, że potem, w strefie gięcia, pasmo może być wyginane tak, że może być przemieszczane dalej wzdłuż prowadnicy łukowej, która następuje za strefą gięcia i ma określony promień. Z prowadnicą łukową łączy się dalej końcowa strefa prostowania, w której pasmo jest znów prostowane. W stanie wyprostowanym pasmo wyprowadza się przez w przybliż eniu poziomą prostą prowadnicę .
W austriackim opisie patentowym nr AT-B 331 439 zaję to się już problemem róż nicy istnieją cej pomiędzy krystalizatorem prostym i łukowym. Proponuje się tam, aby wydłużenie naskórka wlewka po jego zewnętrznej stronie nie było zbyt duże. W tym celu zaleca się ostrożne i stopniowe zwiększanie stopnia krzywizny pasma.
Poza tym znane jest, na przykład z austriackiego opisu patentowego nr AT-B-249 896, wytwarzanie pasma metalu metodą odlewania ciągłego z łukowym odlewaniem pasma bez strefy gięcia, mianowicie z odlewaniem w tak zwanym krystalizatorze łukowym. W krystalizatorze takim wnęka zalewana ciekłym metalem jest ukształtowana łukowo, korzystnie w postaci łuku koła tak, że wlewek wychodzący z krystalizatora może być wspierany i prowadzony tuż po wyjściu na prowadnicy łukowej. W takim przypadku tylko na koń cu prowadnicy łukowej trzeba umieś cić strefę koń cowego prostowania, w której pasmo można ponownie prostować tak, że wlewek ciągły, jak opisano wyżej, można wyprowadzać na w przybliżeniu poziomej, prostej prowadnicy.
Urządzenia do odlewania ciągłego z krystalizatorami łukowymi były powszechnie budowane; jednak mają one wady metalurgiczne, które polegają przede wszystkim na tym, że wprowadzane ze strumieniem odlewanym zanieczyszczenia i pęcherzyki gazu, które przenikają głęboko w ciekły rdzeń wlewka, nie mogą już tak łatwo jak w prostym krystalizatorze wznosić się na powierzchnię odlewanego metalu. Również warunki przepływu są mniej korzystne w krystalizatorze łukowym tak, że może dochodzić do zakłóceń w narastaniu naskórka.
Z tego powodu próbowano przebudować urzą dzenia do odlewania cią głego z krystalizatorami łukowymi na urządzenia do odlewania ciągłego z krystalizatorem prostym. Jeżeli przy tym ma być wykorzystana taka sama prowadnica pasma, jaką przewidziano w pierwotnym urządzeniu z krystalizatorem łukowym, to przed łukową prowadnicą pasma trzeba umieścić strefę gięcia, a powyżej niej powinien być umieszczony zbieżnie prosty krystalizator wlewka ciągłego. Jednak stwarza to pewne trudności, gdyż wówczas poziom prostego krystalizatora znacznie przewyższa wysokość pierwotnie przewidzianego krystalizatora łukowego. Nie można tego zaakceptować, gdyż trzeba wówczas nie tylko powiększyć halę odlewniczą, ale należy stworzyć nową koncepcję hali, gdyż pomost odlewniczy, kadzie pośrednie i konstrukcję nośną kadzi, a także układ zasilania kadzi itd. trzeba dopasować do nowego poziomu. Tak więc konieczna jest całkowita przebudowa hali odlewniczej, co jest kosztowne i powoduje długie unieruchomienie zakładu odlewniczego.
Inną możliwością jest wymiana prowadnicy łukowej, mianowicie zastąpienie prowadnicą łukową dopasowaną do krystalizatora prostego z następującą za nim strefą prostowania. Jednak jest to również kosztowne tak, że w większości przypadków trzeba jednak pogodzić się z wadami metalurgicznymi krystalizatora łukowego.
Istnieje zatem zapotrzebowanie stworzenia sposobu odlewania ciągłego, a także urządzenia do realizacji tego sposobu, w którym można odlewać pasmo metalu z wykorzystaniem prostego krystalizatora i przy użyciu najważniejszych elementów składowych urządzenia do odlewania ciągłego z łuPL 191 476 B1 kowym krystalizatorem, jak na przykład prowadnica łukowa, pomost odlewniczy itd. Następnym celem wynalazku jest zapewnienie, aby urządzenie do odlewania ciągłego z prostym krystalizatorem zachowało w przybliżeniu wysokość konstrukcyjną, którą ma urządzenie do odlewania ciągłego z łukowym krystalizatorem przy identycznym promieniu wlewka ciągłego lub też prowadnicy łukowej. Należy zminimalizować czasochłonność i koszty przebudowy niezbędnej przy przejściu z krystalizatora łukowego na krystalizator prosty.
Zadanie to rozwiązuje się poprzez sposób odlewania ciągłego pasma metalu określonego wyżej rodzaju polegający na tym, że proste pasmo jest najpierw wyginane w co najmniej jednej pierwszej strefie gięcia wzdłuż krzywej przejściowej na kształt łuku o pierwszym promieniu i w co najmniej jednej następującej za nią strefie prostowania prostowane jest wzdłuż krzywej przejściowej na kształt łuku koła o promieniu większym od promienia, który ma pasmo po pierwszej strefie gięcia, przy czym większy promień odpowiada korzystnie promieniowi prowadnicy łukowej przed strefą prostowania końcowego, w której pasmo jest prostowane wzdłuż krzywej przejściowej, a pasmo po przejściu przez strefę prostowania końcowego wyprowadza się za pomocą zasadniczo poziomej prostej prowadnicy.
Korzystnie pasmo mające pierwszy promień między pierwszą strefą gięcia i pierwszą następującą za nią strefą prostowania prowadzi się wzdłuż prowadnicy łukowej o tym pierwszym promieniu.
Ponadto korzystnie wychodzące z krystalizatora proste pasmo prowadzi się między krystalizatorem i pierwszą strefą gięcia wzdłuż pionowej prowadnicy prostej.
Jeżeli promień prowadnicy łukowej jest bardzo duży, to celowo pasmo po gięciu w pierwszej, następującej za strefą gięcia strefie prostowania jest wyginane w co najmniej jednej następnej, usytuowanej za nią strefie prostowania na kształt łuku o promieniu większym niż promień, który ma pasmo przed tą strefą prostowania.
W wariancie wykonania wynalazku, w przypadku prowadnicy łukowej o duż ym promieniu, pasmo odkształcone w pierwszej strefie gięcia i następującej za nią strefie prostowania można poddać co najmniej jednemu następnemu odkształceniu w następnej strefie gięcia i następującej za nią strefie prostowania.
Urządzenie odlewnicze do realizacji sposobu według wynalazku z prostym krystalizatorem, z nastę pują c ą za nim w kierunku wycią gania pasma prowadnicą z pierwszą strefą gię cia, z prowadnicą łukową i strefą prostowania koń cowego z dołą czoną , w przybliż eniu poziom ą prostą prowadnicą charakteryzuje się tym, że za co najmniej jedną pierwszą strefą gięcia jest umieszczona co najmniej jedna pierwsza strefa prostowania, prostująca pasmo na kształt łuku koła o promieniu większym od promienia pasma w pierwszej strefie gięcia, z dołączoną za nią prowadnicą łukową.
Korzystnie między pierwszą strefą gięcia i pierwszą strefą prostowania jest przewidziana prowadnica łukowa, przy czym celowo między krystalizatorem i pierwszą strefą gięcia jest przewidziana dla pasma pionowa prosta prowadnica.
Według innego wariantu wynalazku po pierwszej strefie gięcia i następującej za nią strefie prostowania jest przewidziana co najmniej jedna następna strefa gięcia z następującą za nią strefą prostowania.
Korzystny wariant urządzenia według wynalazku charakteryzuje się tym, że wywoływany w strefie(-ach) gię cia lub prostowania przebieg wydłuż enia pasma w co najmniej jednej z dwóch stref przejściowych ma w przybliżeniu kształt skośnie odkształconego „S” mającego styczną w punkcie przegięcia, przy czym na początku i na końcu krzywej wydłużenia pokrywającej tę strefę występuje zerowe nachylenie w odniesieniu do osi X układu współrzędnych kartezjańskich, którego początek znajduje się każdorazowo na początku krzywej przejściowej i którego oś X stanowi styczną do krzywej przejściowej.
Korzystnie nachylenie stycznej w punkcie przegięcia odpowiada co najwyżej maksymalnej dopuszczalnej zmianie wydłużenia 0,0025%/mm przy gięciu i 0,0030%/mm przy prostowaniu.
Korzystnie krzywa przejściowa wynika z równania różniczkowego zmiany krzywizny (y') y''' = φ' (Xj)--±Reo Xe J q>'(Xj)dX i φ'(Χ]) jest funkcją zmiany wydłużenia, która w obrębie strefy gięcia lub prostowania ma przebieg początkowo rosnący od zera, następnie osiągający maksimum zmiany wydłużenia i znów opadający do zera, RE jest promieniem łuku na końcu strefy gięcia lub też na początku strefy prostowania,
PL 191 476 B1
XE jest pionowym rzutem strefy gięcia lub też poziomym rzutem strefy prostowania, a xj stanowi współrzędną położenia w układzie współrzędnych.
Sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego mającego krystalizator łukowy, z dołączoną do niego prowadnicą łukową i strefą prostowania końcowego z następującą za nią, w przybliżeniu poziomą prostą prowadnicą na urządzenie do odlewania ciągłego mające prosty, ustawiony pionowo krystalizator charakteryzuje się tym, że usuwa się krystalizator łukowy i przyłączoną do niego częścią prowadnicy łukowej, montuje się krystalizator prosty w tym miejscu urządzenia do odlewania ciągłego, w którym odległość od środka krzywizny prowadnicy łukowej jest mniejsza niż promień pierwotnej prowadnicy łukowej, strefę gięcia mającą krzywą przejściową montuje się w jednej linii z krystalizatorem prostym, z którego wychodzi pasmo metalu z pierwszym promieniem, który jest mniejszy od promienia prowadnicy łukowej, i za strefą gięcia montuje się co najmniej jedną strefę prostowania, z której wychodzi pasmo metalu o drugim promieniu, który jest wię kszy od pierwszego promienia, i który to drugi promień korzystnie odpowiada promieniowi pozostają cej w urz ą dzeniu do odlewania części pierwotnie istniejącej prowadnicy łukowej i przechodzi zbieżnie, to znaczy tak samo stycznie, w tę prowadnicę łukową .
Celowo między strefą gięcia i pierwszą strefą prostowania montuje się prowadnicę łukową.
Korzystnie między krystalizatorem i strefą gięcia montuje się prostą prowadnicę umieszczoną w jednej linii z krystalizatorem.
Aby uniknąć zbyt silnego wygięcia pasma metalu, montuje się korzystnie prosty krystalizator w urzą dzeniu do odlewania na takim poziomie, który tylko nieznacznie odbiega od poziomu krystalizatora łukowego, korzystnie jest położony nieco powyżej tego poziomu, przy czym odchylenie od poziomu krystalizatora łukowego zależy od wysokości hali, zainstalowanej suwnicy itd. Jako „małą różnicę wysokości” przyjmuje się z reguły taką odchyłkę, przy której w każdym przypadku można uniknąć przebudowy konstrukcji hali; z reguły taka różnica wysokości w normalnie ukształtowanych halach odlewniczych wynosi od ½ m do maksymalnie jednego metra.
W przypadku prowadnicy łukowej duż ym promieniu celowe okazało się zamontowanie za pierwszą strefą prostowania następnej strefy prostowania z dołączoną prowadnicą łukową.
Korzystnie też w przypadku prowadnicy łukowej o dużym promieniu za pierwszą strefą gięcia i nastę pują c ą za nią strefą prostowania jest zamontowana co najmniej jedna nastę pna strefa gię cia i nastę pują ca za nią strefa prostowania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schematycznie urządzenie do odlewania ciągłego z prostym krystalizatorem i łukowym krystalizatorem w widoku z boku.
Na rysunku linią kreskową zaznaczono łukowy krystalizator 1 z dołączoną prowadnicą 2 pasma metalu, przy czym dla uproszczenia rysunku prowadnicę 2 w górnej części - to znaczy tuż pod łukowym krystalizatorem 1 - zaznaczono tylko linią kreskową, która uwidacznia stronę zewnętrzną lub też stronę dolną pasma. Taka prowadnica 2, jak zwykle, jest utworzona z następujących za krystalizatorem rolek podtrzymujących i prowadzących 2', które w małych odstępach podpierają pasmo z obu stron, a więc od strony zewnętrznej lub dolnej, jak też od strony wewnętrznej lub górnej. Tak więc zaznaczona linią kreskową strona dolna lub zewnętrzna pasma stanowi obwiednię wszystkich tych rolek.
Pomost odlewniczy 3 leży w przybliżeniu na wysokości górnej krawędzi łukowego krystalizatora 1. Wnętrze 4 krystalizatora 1, to znaczy przelotowa wnęka 4, w której roztopiony metal, który napływa przez nie pokazaną na rysunku zwykłą kadź odlewniczą do również niewidocznej na rysunku, jednak tradycyjnie ukształtowanej kadzi pośredniej i stąd przez rurę odlewniczą do krystalizatora 1, jest ukształtowane łukowo, mianowicie w postaci łuku koła. Następująca za krystalizatorem 1 prowadnica łukowa 2 ma promień Rend. Punkt środkowy 5 tej prowadnicy łukowej znajduje się w przybliżeniu na wysokości dolnej połowy krystalizatora 1, a więc o wysokość H0 poniżej lustra metalu 6 krystalizatora 1.
Z prowadnicą łukową 2, która rozcią ga się na łuku nieco krótszym niż ć wiartka koła, łą czy się strefa 7 prostowania, w której pasmo metalu jest prostowane za pomocą rolek podtrzymujących i wyginających. Strefa 7 ma korzystnie krzywą przejściową według AT-B-331 439, żeby zapewnić łagodne prostowanie pasma. Za strefą 7 prostowania przewidziano usytuowaną w przybliżeniu poziomo prostą prowadnicę 8, która ma również zbliżone do siebie rolki podtrzymujące i prowadzące. Wzdłuż tej prowadnicy 8 pasmo jest wyprowadzane, następnie jest rozdzielane na poszczególne wlewki lub też jest bezpośrednio walcowane. Prosta prowadnica 8 może nie być pozioma; tak więc możliwe są odchylenia ± 5° od poziomu.
PL 191 476 B1
Ciągłymi liniami zaznaczono na rysunku urządzenie do odlewania ciągłego, w którym zamiast łukowego krystalizatora 1 wykorzystuje się prosty krystalizator 9. Jak pokazano, krystalizator 9 jest przemieszczony poziomo o wymiar HH względem łukowego krystalizatora 1 w kierunku środka 5 prowadnicy łukowej 2.
Ponadto ten prosty krystalizator 1 jest też przemieszczony nieco wyżej w porównaniu z krystalizatorem 1, mianowicie o wymiar pionowy Hv. Z prostym krystalizatorem 9, to znaczy krystalizatorem z pionowo usytuowaną i prostoliniową wnę k ą 10, do której wlewa si ę roztopiony metal, łą czy się pionowo usytuowana prosta prowadnica 11. W ten sposób zapewnia się czysto pionowy odcinek wlewka ciągłego, dzięki któremu możliwe jest skuteczne oczyszczanie, to znaczy wznoszenie się zanieczyszczeń i pęcherzyków gazu, które są wpłukiwane z odlewanym strumieniem do ciekłego rdzenia wlewka ciągłego.
Za pionową prostą prowadnicą 11 jest przewidziana strefa 12 gięcia mająca krzywą przejściową, wzdłuż której pasmo prostoliniowe jest wyginane na kształt łuku koła. Ta krzywa przejściowa jest również ukształtowana według AT-B-331 439.
Łuk kołowy ma promień Rmin, który jest mniejszy od promienia Rend prowadnicy łukowej 2 przewidzianej dla łukowego krystalizatora 1. Za strefą 12 gięcia następuje prowadnica łukowa 13 o promieniu Rmin, która rozciąga się tylko na krótszym łuku o kącie środkowym wynoszącym około 20°. Z prowadnicą łukową 13 łączy się strefa 14 prostowania, w której pasmo jest nieznacznie prostowane, mianowicie jest wyginane dokładnie do promienia Rend, który ma przewidziana pierwotnie dla łukowego krystalizatora 1 prowadnica łukowa 2. Rmin dobiera się w zależności od odlewanego materiału, prędkości odlewania i od grubości wlewka (pasma). Dobierając Rmin trzeba pamiętać, żeby naskórek wlewka ciągłego podczas pierwszego wyginania nie był narażony na zbyt duże obciążenia (zbyt dużą zmianę wydłużenia).
Im bliżej jest przysunięty prosty krystalizator 9 do środka krzywizny 5, tym łatwiej udaje się utrzymać poziom 3 łukowego krystalizatora 1 mimo stosunkowo długiej prostej prowadnicy 11, jednak przy zmniejszeniu Rmin, zwłaszcza wtedy, gdy wymagana jest długa pionowa prosta prowadnica 11.
W taki sposób udaje się doprowadzić pasmo od prostego krystalizatora 9 do łukowej prowadnicy 2 krystalizatora 1 bez potrzeby znacznego uniesienia prostego krystalizatora 9. Tak więc poprzez tylko nieznaczną przebudowę - trzeba tylko usunąć pierwszą część 15 łukowej prowadnicy 2, która zaczyna się od łukowego krystalizatora 1 i ciągnie się do końca nowo wstawionej strefy 14 prostowania - udaje się wykorzystać wszystkie zalety metalurgiczne prostego krystalizatora. Można nadal wykorzystywać kadź pośrednią i konstrukcję nośną kadzi, ewentualnie tylko po nieznacznym podniesieniu. Nie dotyczy to w żadnym razie hali odlewniczej.
Jak pokazano na rysunku wystarczyłoby nieznaczne skrócenie łączącej się z prostym krystalizatorem 9 pionowej prostej prowadnicy 11 i krystalizator 9 znalazłby się dokładnie na poziomie, na którym znalazł się łukowy krystalizator 1.
Istotne dla wynalazku jest to, żeby pasmo wychodzące z prostego krystalizatora 9 było wyginane najpierw do promienia Rmin, który jest mniejszy od promienia Rend prowadnicy łukowej 2 krystalizatora 1, i dopiero potem było wyginane do tego promienia Rend. Takie wyginanie prostego pasma do promienia Rend może odbywać się też w kilku fazach, na przykład przez umieszczenie kilku kolejnych stref 14 prostowania, ale także poprzez wyginanie w pierwszej strefie 12 gięcia, gdzie proste pasmo jest wyginane do promienia Rmin krótszego niż promień Rend prowadnicy łukowej, po czym następuje prostowanie do promienia nieco większego niż Rmin, który przyjmuje pasmo opuszczając pierwszą strefę gięcia, przy czym ta procedura może też powtarzać się kilkakrotnie dotąd, aż uzyska się promień Rend prowadnicy łukowej krystalizatora łukowego. Takie warianty z kilkakrotnym prostowaniem lub też kilkakrotnym gięciem - prostowaniem stosuje się korzystnie wówczas, gdy wymaga się, aby prosty krystalizator 9 znajdował się dokładnie na poziomie 3 przebudowanego krystalizatora łukowego 1.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odlewania ciągłego wlewków metalowych, w szczególności wlewków stalowych, przez odlewanie metalu do prostego, ustawionego pionowo krystalizatora i następnie wyciąganie utworzonego w krystalizatorze prostego pasma, znamienny tym, że proste pasmo jest najpierw wyginane w co najmniej jednej pierwszej strefie gięcia (12) wzdłuż krzywej przejściowej na kształt łuku o pierwszym promieniu (Rmin) i w co najmniej jednej nast ę pują cej za nią strefie prostowania (14) pro6
    PL 191 476 B1 stowane jest wzdłuż krzywej przejściowej na kształt łuku koła o promieniu większym od promienia (Rmin), który pasmo ma po pierwszej strefie (12) gięcia, przy czym większy promień odpowiada korzystnie promieniowi (Rend) prowadnicy łukowej (2) przed strefą (7) prostowania końcowego, w której pasmo jest prostowane wzdłuż krzywej przejściowej, a pasmo po przejściu przez strefę (7) prostowania końcowego wyprowadzane jest za pomocą w przybliżeniu poziomej prowadnicy (8) prostej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e mają ce pierwszy promień (Rmin) pasmo mię dzy pierwszą strefą (12) gięcia i pierwszą następującą za nią strefą (14) prostowania prowadzi się wzdłuż prowadnicy łukowej (13) o tym pierwszym promieniu (Rmin).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ż e wychodzą ce z krystalizatora (9) proste pasmo prowadzi się między krystalizatorem (9) i pierwszą strefą (12) gięcia wzdłuż pionowej prowadnicy prostej (11).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e pasmo po kształtowaniu w pierwszej, nastę pującej za strefą (12) gięcia strefie (14) prostowania formuje się w co najmniej jednej następnej, umieszczonej za nią strefie prostowania na kształt łuku o promieniu większym niż promień (Rmin) pasma przed tą strefą prostowania.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e pasmo odkształcone w pierwszej strefie (12) gięcia i następującej za nią strefie (14) prostowania poddaje się co najmniej jednemu następnemu odkształceniu w następnej strefie gięcia i następującej za nią strefie prostowania.
  6. 6. Urzą dzenie do odlewania cią głego, z prostym krystalizatorem, z nast ę pują c ą za nim w kierunku wyciągania pasma prowadnicą ze strefą gięcia, z prowadnicą łukową i strefą prostowania końcowego z dołączoną, w przybliżeniu poziomą prostą prowadnicą, znamienne tym, że za co najmniej jedną pierwszą strefą (12) gięcia jest umieszczona co najmniej jedna pierwsza strefa (14) prostowania prostująca pasmo na kształt łuku koła o promieniu większym od promienia pasma w pierwszej strefie (12) gięcia, z dołączoną prowadnicą łukową (2).
  7. 7. Urzą dzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że między pierwszą strefą (12) gięcia i pierwszą strefą (14) prostowania jest przewidziana prowadnica łukowa (13).
  8. 8. Urzą dzenie według zastrz. 6 albo 7, znamienne tym, ż e mię dzy krystalizatorem (9) i pierwszą strefą (12) gięcia jest przewidziana dla pasma pionowa prosta prowadnica (11).
  9. 9. Urzą dzenie według zastrz. 6, znamienne tym, ż e po pierwszej strefie (12) gię cia i nastę pującej za nią strefie (14) prostowania jest przewidziana co najmniej jedna następna strefa gięcia z nastę pują c ą za nią strefą prostowania.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że strefa(-y) (12) gięcia lub też strefy (7, 14) prostowania są tak ukształtowane, że przebieg wydłużenia pasma w co najmniej jednej z dwóch stref przejściowych ma w przybliżeniu kształt skośnie odkształconego „S” mającego styczną w punkcie przegięcia, przy czym na początku i na końcu krzywej wydłużenia pokrywającej tę strefę występuje zerowe nachylenie w odniesieniu do osi X układu współrzędnych kartezjańskich, którego początek znajduje się każdorazowo na początku krzywej przejściowej i którego oś X stanowi styczną do krzywej przejściowej.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że nachylenie stycznej w punkcie przegięcia odpowiada co najwyżej maksymalnej dopuszczalnej zmianie wydłużenia 0,0025%/mm przy gięciu i 0,0030%/mm przy prostowaniu.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10 albo 11, znamienne tym, że krzywa przejściowa wynika z równania róż niczkowego zmiany krzywizny (y') y''' = φ' (Xj)--1Reo Xe J q>'(Xj)dX i φ' (xj) jest funkcją zmiany wydłużenia, która w obrębie strefy (12, 14, 7) gięcia lub prostowania ma przebieg początkowo rosnący od zera, następnie osiągający maksimum zmiany wydłużenia i znów opadający do zera, RE jest promieniem łuku na końcu strefy gięcia lub też na początku strefy (12, 14, 7) prostowania i XE jest pionowym rzutem strefy (12) gięcia lub też poziomym rzutem strefy (14, 7) prostowania, a xj stanowi współrzędną położenia w układzie współrzędnych.
  13. 13. Sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego mającego krystalizator łukowy, z dołączoną do niego prowadnicą łukową i strefą prostowania końcowego z następującą za nią, w przybliżeniu poziomą prostą prowadnicą na urządzenie do odlewania ciągłego mające prosty, ustawiony pionowo krystalizator, znamienny tym, że usuwa się krystalizator łukowy (1) i przyłączoną do niego
    PL 191 476 B1 część (15) prowadnicy łukowej (2), montuje się krystalizator prosty (9) w tym miejscu urządzenia do odlewania ciągłego, w którym odległość od środka krzywizny (5) prowadnicy łukowej (2) jest mniejsza niż promień (Rend) pierwotnej prowadnicy łukowej (2), strefę (12) gięcia mającą krzywą przejściową montuje się w jednej linii z krystalizatorem prostym (9), z którego wychodzi pasmo metalu z pierwszym promieniem (Rmin), który jest mniejszy od promienia (Rend) prowadnicy łukowej (2), i za strefą (12) gięcia montuje się co najmniej jedną strefę (14) prostowania, z której wychodzi pasmo metalu z drugim promieniem (Rend), który jest większy od pierwszego promienia (Rmin), i który to drugi promień (Rend) korzystnie odpowiada promieniowi (Rend) pozostającej w urządzeniu do odlewania części pierwotnie istniejącej prowadnicy łukowej (2) i przechodzi zbieżnie, to znaczy tak samo stycznie, w tę prowadnicę łukową (2).
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że między strefą (12) gięcia i pierwszą strefą (14) prostowania montuje się prowadnicę łukową (13).
  15. 15. Sposób według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że między krystalizatorem (9) i strefą (12) gięcia montuje się prostą prowadnicę (11) umieszczoną w jednej linii z krystalizatorem (9).
  16. 16. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że prosty krystalizator (9) montuje się w urządzeniu do odlewania ciągłego na poziomie, który tylko nieznacznie odbiega od poziomu (3) krystalizatora łukowego (1), korzystnie jest położony nieco powyżej tego poziomu (3).
  17. 17. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że za pierwszą strefą (14) prostowania montuje się następną strefę prostowania z następującą za nią prowadnicą łukową.
  18. 18. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że za pierwszą strefą (12) gięcia i następującą za nią strefą (14) prostowania montuje się co najmniej jedną następną strefę gięcia i następującą za nią strefę prostowania.
  19. 19. Sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora, znamienny tym, że w strefie(-ach) (12) gięcia lub też strefach (7, 14) prostowania wywołuje się wydłużenie pasma o przebiegu w co najmniej jednej z dwóch stref przejś ciowych mają cym w przybliż eniu kształt skoś nie odkształconego „S” mającego styczną w punkcie przegięcia, przy czym na początku i na końcu krzywej wydłużenia pokrywającej tę strefę występuje zerowe nachylenie w odniesieniu do osi X układu współrzędnych kartezjańskich, którego początek znajduje się każdorazowo na początku krzywej przejściowej i którego oś X stanowi styczną do krzywej przejściowej.
  20. 20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że stosuje się nachylenie stycznej w punkcie przegięcia odpowiadające co najwyżej maksymalnej dopuszczalnej zmianie wydłużenia 0,0025%/mm przy gięciu i 0,0030%/mm przy prostowaniu.
PL348099A 1998-11-06 1999-11-03 Sposób odlewania ciągłego, urządzenie do odlewania ciągłego, sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego oraz sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora PL191476B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0184498A AT406746B (de) 1998-11-06 1998-11-06 Verfahren zum stranggiessen von metall sowie stranggiessanlage hierzu
PCT/AT1999/000261 WO2000027565A1 (de) 1998-11-06 1999-11-03 Verfahren zum stranggiessen von metall sowie stranggiessanlage hierzu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348099A1 PL348099A1 (en) 2002-05-06
PL191476B1 true PL191476B1 (pl) 2006-05-31

Family

ID=3522250

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348099A PL191476B1 (pl) 1998-11-06 1999-11-03 Sposób odlewania ciągłego, urządzenie do odlewania ciągłego, sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego oraz sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6155332A (pl)
EP (1) EP0934786B2 (pl)
JP (1) JP2002529248A (pl)
KR (1) KR100585998B1 (pl)
CN (1) CN1214884C (pl)
AT (1) AT406746B (pl)
AU (1) AU766532B2 (pl)
BR (1) BR9915112A (pl)
CA (1) CA2346999C (pl)
DE (1) DE59900002D1 (pl)
DK (1) DK0934786T4 (pl)
ES (1) ES2148008T5 (pl)
MX (1) MXPA01004540A (pl)
PL (1) PL191476B1 (pl)
RU (1) RU2229957C2 (pl)
SI (1) SI934786T2 (pl)
TW (1) TW424018B (pl)
WO (1) WO2000027565A1 (pl)
ZA (1) ZA200103606B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19956556A1 (de) * 1999-11-24 2001-05-31 Sms Demag Ag Radien-Konfiguration der Strangführung einer Vertikalabbiege-Stranggießanlage
DE102013224557A1 (de) * 2013-11-29 2015-06-03 Sms Siemag Ag Stranggießanlage und Verfahren zum Stranggießen eines Metallstranges
CN104588604B (zh) * 2015-01-06 2017-01-11 燕山大学 一种连铸机弯曲段和矫直段辊列设计方法
CN105945248B (zh) * 2016-06-21 2018-01-23 燕山大学 一种直弧型连铸机的蠕变弯曲蠕变矫直方法
CN115415489B (zh) * 2022-09-05 2024-02-13 东北大学 一种铝/铝合金薄板坯连铸装备及工艺

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1124450B (de) * 1960-11-18 1962-03-01 Bergwerksverband Gmbh Einrichtung zum Abstuetzen des Bergeversatzes in der steilen und halbsteilen Lagerung
DE1250973B (pl) * 1963-05-03 1967-09-28
JPS5030575B1 (pl) * 1970-01-29 1975-10-02
AT331439B (de) * 1973-07-24 1976-08-25 Voest Ag Strangfuhrung fur eine stranggiessanlage
JPS5180624A (en) * 1975-01-13 1976-07-14 Nippon Kokan Kk Haganenorenzokuchuzoho oyobi sonosochi
JPS5257027A (en) * 1975-11-06 1977-05-11 Ishikawajima Harima Heavy Ind Method of continuous casting
JPS56134054A (en) * 1980-03-22 1981-10-20 Hitachi Zosen Corp Guiding method for continuously cast ingot
DE3011137B1 (de) * 1980-03-22 1981-08-20 Mannesmann Demag Ag, 4100 Duisburg Verfahren zum Regeln der Einzelantriebe einerbogenstranggiess-Vielrollenmaschine fuer Metall,insbes. fuer Stahl,und Antriebsanordnung dazu
JPS58363A (ja) * 1981-06-25 1983-01-05 Nippon Steel Corp 多点矯正彎曲型連続鋳造方法及び装置
AT373518B (de) * 1982-05-18 1984-01-25 Voest Alpine Ag Strangfuehrung fuer eine stranggiessanlage zum kontinuierlichen giessen von metallschmelze
JPS59118257A (ja) * 1982-12-24 1984-07-07 Nippon Steel Corp 連続鋳造機
JP3091814B2 (ja) * 1994-02-16 2000-09-25 新日本製鐵株式会社 型式変更容易な連続鋳造機
US5853643A (en) * 1996-07-19 1998-12-29 Bauer; Scott V. Method for constructing a liquid-impervious electric motor assembly

Also Published As

Publication number Publication date
ES2148008T5 (es) 2004-07-16
KR20010082285A (ko) 2001-08-29
CA2346999C (en) 2008-06-17
SI934786T1 (en) 2000-08-31
ZA200103606B (en) 2002-02-11
AU1018000A (en) 2000-05-29
ATA184498A (de) 2000-01-15
DK0934786T4 (da) 2004-02-02
MXPA01004540A (es) 2003-09-10
KR100585998B1 (ko) 2006-06-01
RU2229957C2 (ru) 2004-06-10
JP2002529248A (ja) 2002-09-10
SI934786T2 (en) 2004-04-30
DK0934786T3 (da) 2000-09-25
AT406746B (de) 2000-08-25
WO2000027565A1 (de) 2000-05-18
TW424018B (en) 2001-03-01
CN1325330A (zh) 2001-12-05
EP0934786A1 (de) 1999-08-11
CN1214884C (zh) 2005-08-17
US6155332A (en) 2000-12-05
PL348099A1 (en) 2002-05-06
EP0934786B1 (de) 2000-04-26
AU766532B2 (en) 2003-10-16
DE59900002D1 (de) 2000-05-31
ES2148008T3 (es) 2000-10-01
BR9915112A (pt) 2001-07-31
EP0934786B2 (de) 2003-12-03
CA2346999A1 (en) 2000-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7631684B2 (en) Continuous casting plant
KR101658342B1 (ko) 두꺼운 슬래브를 제조하기 위한 방법 및 연속 주조 플랜트
PL191476B1 (pl) Sposób odlewania ciągłego, urządzenie do odlewania ciągłego, sposób przebudowy urządzenia do odlewania ciągłego oraz sposób odlewania ciągłego z użyciem prostego krystalizatora
US3391725A (en) Process and apparatus for cooling and supporting a continuous casting strand
US6892794B2 (en) Method and device for continuous casting and subsequent forming of a steel billet, especially a billet in the form of an ingot or a preliminary section
JP4057118B2 (ja) 連続鋳造設備で薄スラブを製造する方法およびこの方法を実施するための連続体鋳造設備
US3370641A (en) Reciprocating mold and coolant-support section continuous casting machine
KR950014346B1 (ko) 강대의 연속주조 주형
CA1130981A (en) Continuous cast steel bar and the method to produce same
US6070646A (en) Continuous casting apparatus
US6607021B1 (en) Radius configuration of a strand guide of a vertical bending caster
US6070648A (en) Method for preventing snaking of continuously cast metal slab
DE2318639C3 (de) Gießrohr zum Eingießen von Stahl in eine Stranggießkokille
US3367399A (en) Continuous casting apparatus
WO2002081124A1 (en) Method and device for cooling and guiding a beam blank in a curved secondary cooling zone of a beam blank caster
US4132261A (en) Support, drive and guide roller stand for metal strand casting plants, particularly for steel slab curved strand casting plant
US4977037A (en) Smoother continuous cast steel bar product
CN1188233C (zh) 连铸结晶器
DE4435218A1 (de) Kokille zum Stranggießen von Dünnbrammen oder Stahlbändern
CA1131879A (en) Continuous cast steel bar and the method to produce same
JP3395730B2 (ja) 薄鋳片の連続鋳造方法
KR100540922B1 (ko) 연속주조설비에서박판슬랩의생산을위한방법및설비
WO2000032334A1 (en) Continuous casting line
ITTO20001110A1 (it) Procedimento per la colata continua di acciaio.
GB2196887A (en) Inclined continuous metal- casting plant

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121103