PL189199B1 - Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej - Google Patents

Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej

Info

Publication number
PL189199B1
PL189199B1 PL97323269A PL32326997A PL189199B1 PL 189199 B1 PL189199 B1 PL 189199B1 PL 97323269 A PL97323269 A PL 97323269A PL 32326997 A PL32326997 A PL 32326997A PL 189199 B1 PL189199 B1 PL 189199B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide rail
section
sliding
rail
sliding element
Prior art date
Application number
PL97323269A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323269A1 (en
Inventor
Klaus Bremm
Volker Behrens
Wolfgang Brandt
Original Assignee
Hueppe Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hueppe Gmbh & Co filed Critical Hueppe Gmbh & Co
Publication of PL323269A1 publication Critical patent/PL323269A1/xx
Publication of PL189199B1 publication Critical patent/PL189199B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D15/00Suspension arrangements for wings
    • E05D15/06Suspension arrangements for wings for wings sliding horizontally more or less in their own plane
    • E05D15/0621Details, e.g. suspension or supporting guides
    • E05D15/0626Details, e.g. suspension or supporting guides for wings suspended at the top
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C29/00Bearings for parts moving only linearly
    • F16C29/04Ball or roller bearings
    • F16C29/045Ball or roller bearings having rolling elements journaled in one of the moving parts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/10Application of doors, windows, wings or fittings thereof for buildings or parts thereof
    • E05Y2900/13Type of wing
    • E05Y2900/132Doors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Support Devices For Sliding Doors (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Steering Controls (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
  • Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)

Abstract

1. Szyna prowadzaca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ru- chomego wzgledem szyny prowadzacej, zwlaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na jezdnych rolkach z przebiegajacym wzdluz szyny prowadzacej stykowym od- cinkiem, który czesciowo styka sie z wy- mienionym przedmiotem i na którego po- wierzchni podczas ruchu przedmiotu wy- stepuje tarcie toczne lub slizgowe, znamien- na tym, ze posiada zamocowany na szynie prowadzacej (6) slizgowy element (34), który ma stykowy odcinek (38). F i g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej, zwłaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na rolkach jezdnych, z elementem stykowym przebiegającym wzdłuz szyny prowa189 199 dzącej, który styka się częściowo z przedmiotem i na którego powierzchni podczas ruchu przedmiotu występuje tarcie toczne lub ślizgowe.
Wynalazek dotyczy również urządzenia do przegradzania przestrzeni, zwłaszcza przegrody prysznicowej, z co najmniej jedną nieruchomą ścianą przegradzającą, oraz co najmniej jednymi przesuwnymi drzwiami wspartymi przez szynę prowadzącą zamocowana, na nieruchomej ścianie przegradzającej, które to drzwi są ułożyskowane przesuwnie na szynie prowadzącej za pomocą rolek jezdnych toczących się wzdłuż szyny prowadzącej, przy czym szyna prowadząca ma co najmniej jeden element stykowy, który styka się z co najmniej jedną rolką jezdną i na którego powierzchni podczas toczenia się rolki jezdnej występuje tarcie toczne lub ślizgowe.
Tego rodzaju szyna prowadząca jest znana i stosowana jest w również znanym, wykonanym jako przegroda prysznicowa urządzeniu do przegradzania przestrzeni. W takiej przegrodzie prysznicowej para przesuwnych drzwi jest ułożyskowana w zawieszeniu i ruchomo za pomocą rolek jezdnych wzdłuż szyny prowadzącej, zamocowanej w górnej części przegrody prysznicowej na nieruchomych przegradzających ścianach. Na każdych przesuwnych drzwiach w górnej części na poziomym elemencie ramy umieszczone są dwie rolki jezdne, które mogą toczyć się po dolnym elemencie wsporczym szyny prowadzącej, tak że przesuwne drzwi są przesuwane stosunkowo niewielkimi siłami.
Rolki jezdne stosowane w takiej przegrodzie prysznicowej wykonane są jako kulowo ułożyskowane rolki jezdne. Te rolki jezdne są ułożyskowane za pomocą co najmniej jednego przegubu kulowo-panewkowego, w którym kula zamocowana na ramieniu wsporczym jest umieszczona obrotowo wewnątrz kulistej panewki, usytuowanej pośrodku wewnątrz rolki jezdnej. Ramię wsporcze jest połączone z górnym elementem ramowym przesuwnych drzwi. To kuliste ułożyskowanie umożliwia wychylanie całych przesuwnych drzwi z położenia zasadniczo pionowego, co ma przykładowo tę zaletę, że przesuwne drzwi można łatwo czyścić w stanie wychylonym.
Kulowo ułozyskowana rolka jezdna spoczywa na dolnym odcinku wsporczym szyny prowadzącej, a swą górną częścią styka się z górnym odcinkiem stykowym szyny prowadzącej. Na odcinku stykowym siła podparcia rolki jezdnej jest przenoszona na szynę prowadzącą, aby wspierać rolkę jezdną i jak przedstawiono w przykładzie wykonania, utrzymywać ją w położeniu zasadniczo pionowym. Górne podparcie rolki jezdnej jest konieczne dla przyjmowania momentu obrotowego, który powstaje z tego powodu, że przesuwne drzwi są umieszczone w pewnym odstępie w bok od szyny prowadzącej, a więc od rolki jezdnej.
Podczas przesuwania przesuwnych drzwi i toczenia się rolek jezdnych wzdłuż szyny prowadzącej, na dolnym elemencie wsporczym występuje ruch toczny rolki jezdnej po szynie prowadzącej, natomiast w górnej części szyny prowadzącej przy elemencie stykowym występuje tarcie ślizgowe pomiędzy rolką jezdną a szyną prowadzącą. Górna część rolki jezdnej ślizga się ze stosunkowo dużą względną prędkością po odcinku stykowym.
Podobny ruch ślizgowy może jednak występować nie tylko przy opisanym poprzednio zastosowaniu szyny prowadzącej, ale ogólnie przy szynach prowadzących, na których ruchomy przedmiot toczy się lub ślizga wzdłuz szyny, co powoduje tarcie toczne lub ślizgowe. Pojawia się przy tym wiele problemów.
Na skutek ruchu ślizgowego, ale również przy występowaniu tzw. tarcia tocznego, przy przesuwaniu drzwi powstaje silny hałas, ponieważ rolki jezdne trą o odcinek stykowy, wprawiając w drgania rolki jezdne i szynę prowadzącą.
Ponadto przy ruchu ślizgowym na odcinku stykowym powstają stosunkowo duże siły tarcia, które przeciwdziałają przesuwaniu, tak że przesuwanie drzwi przesuwnych jest utrudnione.
Ponadto na odcinku stykowym na skutek tarcia ślizgowego występuje stosunkowo duże ścieranie, a więc zużycie zarówno szyny prowadzącej jak i rolki jezdnej. Na skutek tego po dłuższym czasie eksploatacji rolka jezdna i szyna prowadząca mogą zostać uszkodzone i wymagać wymiany.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie szyny prowadzącej i urządzenia przegradzającego przestrzeń, które odznaczają się dużą trwałością i posiadają korzystne właściwości eksploatacyjne unikając przy tym wad znanych ze stanu techniki.
189 199
Zadanie to zostało rozwiązane za pomocą szyny prowadzącej do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej, zwłaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na jezdnych rolkach z przebiegającym wzdłuż szyny prowadzącej stykowym odcinkiem, który częściowo styka się z wymienionym przedmiotem i na którego powierzchni podczas ruchu przedmiotu występuje tarcie toczne lub ślizgowe, charakteryzującej się tym, że posiada zamocowany na szynie prowadzącej ślizgowy element, który ma stykowy odcinek.
Korzystnie ślizgowy element jest wykonany z tworzywa sztucznego, które najkorzystniej ma dużą twardość, małą szorstkość powierzchni i ewentualnie dobre właściwości tłumiące.
Korzystne jest również, gdy ślizgowy element jest zamocowany na szynie prowadzącej za pomocą połączenia kształtowego.
Na szynie prowadzącej wykonany jest korzystnie co najmniej jeden występ z mocującą główką rozszerzoną w przekroju poprzecznym, przy czym ślizgowy element częściowo zachodzi za tę mocującą główkę.
Najkorzystniej ślizgowy element jest wykonany jako wytłaczany kształtownik o przekroju zblizonym do litery C.
Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej, zwłaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na jezdnych rolkach z przebiegającym wzdłuż szyny prowadzącej stykowym odcinkiem, który częściowo styka się z wymienionym przedmiotem i na którego powierzchni podczas ruchu przedmiotu występuje tarcie toczne lub ślizgowe, posiadająca dolny wsporczy odcinek, na którym może toczyć się jezdna rolka, korzystnie ułożyskowana kulowo, oraz z połączonym ze wsporczym odcinkiem, górnym prowadzącym odcinkiem, na którym jezdna rolka trzyma się i ślizga podczas toczenia, charakteryzuje się tym, że posiada zamocowany na szynie prowadzącej ślizgowy element, który ma stykowy odcinek, przy czym ślizgowy element jest umieszczony na górnym prowadzącym odcinku.
Korzystnie ślizgowy element takiej szyny prowadzącej jest wykonany z tworzywa sztucznego, przy czym tworzywo sztuczne ma dużą twardość, małą szorstkość powierzchni i ewentualnie dobre właściwości tłumiące.
Najkorzystniej ślizgowy element jest zamocowany na takiej szynie prowadzącej za pomocą połączenia kształtowego.
Korzystnie jest, gdy na takiej szynie prowadzącej wykonany jest co najmniej jeden występ z mocującą główką rozszerzoną w przekroju poprzecznym, przy czym ślizgowy element częściowo zachodzi za tę mocującą główkę.
Ślizgowy element i wsporczy odcinek w stanie zmontowanym są korzystnie usytuowane w zasadniczo pionowej płaszczyźnie i częściowo w obwodowym rowku wykonanym w rolce jezdnej.
Wynalazek posiada szereg zalet.
Przez zamocowanie elementu ślizgowego według wynalazku, który korzystnie wykonany jest z materiału o małym tarciu i przez to odznaczający się niewielkim zuzyciem, siły tarcia występujące podczas ruchu przedmiotu pomiędzy ruchomym przedmiotem, na przykład rolką jezdną, a szyną prowadzącą, są zmniejszone.
Inaczej mówiąc, w przypadku urządzenia do przegradzania przestrzeni według wynalazku można wyraźnie zwiększyć komfort użytkowania, ponieważ przesuwne drzwi dają, się przesuwać za pomocą stosunkowo niewielkich sił.
Ślizgowy element może być wykonany z innego materiału niż szyna prowadząca, a właściwości materiału mogą być dostosowane do konkretnego przeznaczenia i konkretnych warunków zastosowania. Przykładowo materiał szyny prowadzącej w celu zmniejszenia ciężaru może być bardzo lekki, natomiast ślizgowy element może mieć szczególnie dużą wytrzymałość lub twardość powierzchni. Materiał elementu ślizgowego może być ponadto dostosowany do materiału ruchomego przedmiotu, aby uzyskać możliwie mały współczynnik tarciaZastosowanie elementu ślizgowego według wynalazku pozwala na istotne zmniejszenie hałasu, powstającego podczas toczenia rolek jezdnych wzdłuż szyny prowadzącej.
Ponadto ślizgowy element, który podlega tylko niewielkiemu zuzyciu przez ścieranie, po długim czasie eksploatacji szyny prowadzącej można w razie potrzeby zdemontować i za189 199 stąpić nowym ślizgowym elementem, który mocuje się na szynie prowadzącej jako część zamienną.
Tworzywa sztuczne o różnych właściwościach można uzyskać stosunkowo tanio i mogą być one wytwarzane w kształcie indywidualnie dostosowanym do konkretnego zastosowania.
Jak wspomniano, ślizgowy element jest zamocowany na prowadzącej szynie za pomocą połączenia kształtowego. Może on być przy tym ukształtowany tak, ze daje się łatwo montować na szynie prowadzącej, przykładowo przez zaciśnięcie. W tym celu, jak wspomniano, na szynie prowadzącej wykonany jest w korzystnym przykładzie wykonania, co najmniej jeden występ z główką mocującą o rozszerzonym przekroju poprzecznym, a ślizgowy element zachodzi częściowo za tę główkę mocującą. Tak ukształtowana szyna prowadząca może być w prosty sposób mocowana zaciskowo na występie. Ponadto uzyskuje się tę zaletę, że ślizgowy element można również demontować w prosty sposób, aby przykładowo zastąpić go nowym ślizgowym elementem. Szczególnie korzystna jest postać wykonania, przy której ślizgowy element jest wytłoczony z tworzywa sztucznego jako kształtownik o przekroju w przybliżeniu w kształcie litery C.
Jak przedstawiono powyżej, w szczególnie korzystnej postaci wykonania szyna prowadząca jest wyposażona w dolny wsporczy odcinek, na którym może toczyć się rolka jezdna, korzystnie ułożyskowana kulowo oraz w połączony z tym wsporczym odcinkiem górny prowadzący odcinek, na którym trzyma się rolka jezdna i na którym ślizga się ona podczas toczenia, a ślizgowy element jest umieszczony na górnym prowadzącym odcinku. Taka postać wykonania jest szczególnie korzystna dla zastosowania do szyny prowadzącej dla przesuwnych drzwi, które za pośrednictwem rolek jezdnych toczą się wzdłuż szyny prowadzącej, a jednocześnie w swej górnej części stykają się z ślizgowym elementem i ślizgają się podczas przesuwania drzwi. Może przy tym chodzić zarówno o rolki jezdne ułożyskowane kulowo, jak również w inny sposób. Można zatem równocześnie zmniejszyć ścieranie, wytwarzanie hałasu i niezbędne siły przesuwania.
Jak było wyżej opisane, według dalszego rozwinięcia wykonania wynalazku ślizgowy element i element wsporczy w stanie zmontowanym są usytuowane w zasadniczo pionowej płaszczyźnie i częściowo w obwodowym rowku wykonanym w rolce jezdnej. Takie umieszczenie elementu ślizgowego oraz elementu wsporczego zapewnia niezawodne prowadzenie rolki jezdnej.
Jeżeli urządzenie do przegradzania przestrzeni według wynalazku jest wyposażone w szynę prowadzącą według opisanych powyżej przykładów wykonania, wówczas urządzenie to posiada zasadniczo takie same zalety, jakie opisano już powyżej. Należy dodać, że za pomocą elementu ślizgowego według wynalazku hałas powstający przy przegrodzie prysznicowej można dzięki opisanym powyżej zjawiskom znacznie zmniejszyć, w porównaniu ze znanymi przegrodami prysznicowymi. Silny hałas powstaje z powodu drgań, w jakie wprawiane są podczas przesuwania ściany przegradzające i przesuwne drzwi oraz zastosowane elementy z tworzywa sztucznego. Za pomocą elementu ślizgowego według wynalazku chroniona jest powłoka, umieszczona często na szynach prowadzących przegród prysznicowych przykładowo w postaci powłoki farby lub eloksalowania, narażana w stanie techniki na uszkodzenia przez tarcie ślizgowe pomiędzy rolką jezdną, a szyną prowadzącą.
Wynalazek jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym:
- fig. 1 przedstawia urządzenie do przegradzania przestrzeni według wynalazku w postaci przegrody prysznicowej, która jest wyposażona w szynę prowadzącą według wynalazku do wspierania i prowadzenia przesuwnych drzwi, w widoku perspektywicznym,
- fig. 2 przedstawia szynę prowadzącą według wynalazku z ślizgowym elementem do prowadzenia rolki jezdnej przesuwnych drzwi przegrody prysznicowej w przekroju, a
- fig. 3 przedstawia część szyny prowadzącej z fig. 2 w powiększeniu.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie według wynalazku do dzielenia przestrzeni jest wykonane jako prysznicowa przegroda 1 i ma dwie nieruchome przegradzające ściany 2, 3 oraz dwoje ruchomo umieszczonych przesuwnych drzwi 4, 5. W górnej części ma ona szynę prowadzącą 6 według wynalazku, podpartą na nieruchomych przegradzających ścianach 2, 3 i zamocowaną na górnych ramowych elementach 8 przegradzających ścian 2, 3. Przegradzające ściany 2, 3 mają dalsze boczne ramowe elementy 10 i dolne ramowe elementy 12. Prze6
189 199 suwne drzwi 4, 5 są podwieszone i ułożyskowane w usytuowaniu pionowym ruchomo za pomocą rolek jezdnych na szynie prowadzącej 6.
Na fig. 2 przedstawiono górną szynę prowadzącą 6 według wynalazku w powiększonym przekroju z rolką jezdną 14, przy czym co najmniej dwie takie rolki są umieszczone w odstępie od siebie i zamocowane w górnej części przesuwnych drzwi 4, 5. Rolka jezdna 14 jest, w nie przedstawiony sposób, ułożyskowana kulowo na wsporczym elemencie 16, który - również w nie przedstawiony sposób - jest połączony z przesuwnymi drzwiami 4 lub 5 i na którym są one podwieszone.
Do kulistego łożyskowania służy umieszczony na końcu wsporczego elementu 16 przegub kulowo-panewkowy, który posiada kulę, umieszczoną na wsporczym elemencie 16 oraz otaczającą tę kulę panewkę kulistą, wykonaną w rolce jezdnej 14. Za pomocą tego przegubu kulowo-panewkowego rolka jezdna 14 jest z jednej strony ułożyskowana obrotowo wokół osi obrotu 18, oraz jest ułożyskowana przechylnie wokół punktu środkowego tego przegubu kulowego. Dzięki takiemu ułożyskowaniu przesuwne drzwi 4, 5 są umieszczone wychylnie, tak że można je wychylić z położenia pionowego, aby można było na przykład wygodnie je oczyścić.
Na fig. 2 pokazano, że ślizgowy element 34 i wsporczy odcinek 20 w stanie zmontowanym są umieszczone w pionowej płaszczyźnie, która jest równoległa do części łączącej 22 szyny prowadzącej 6. Ślizgowy element 34 i wsporczy odcinek 20 częściowo znajdują się w obwodowym rowku 42 wykonanym w jezdnej rolce 14.
Jak to pokazano najlepiej na fig. 2, dolny wsporczy odcinek 20 oraz górny prowadzący odcinek 24 szyny prowadzącej 6, połączone są za pomocą zasadniczo płytowej łączącej części 22. Podczas przesuwania przesuwnych drzwi 4, 5 rolka jezdna 14 toczy się po szynowo wykonanym dolnym wsporczym elemencie 20, a jednocześnie prowadzona jest ślizgowo przez górny prowadzący element 24.
Górny prowadzący element 24 ma występ 26 przebiegający w kierunku wzdłużnym szyny prowadzącej 6 i zasadniczo pionowo. Ten występ 26 jest wyposażony w dwa równoległe, usytuowane naprzeciw siebie rowki 28, 29 oraz mocującą główkę 32 o przekroju poszerzonym w porównaniu z częścią 30 usytuowaną pomiędzy rowkami 28 i 29.
Ślizgowy element 34 o przekroju w kształcie zbliżonym do litery C - jak to pokazano na fig. 2 i 3 - jest za pomocą połączenia kształtowego zamocowany rozłączalnie na występie 26 szyny prowadzącej 6. Dwie listwowe końcowe części 36 ślizgowego elementu 34 podchwytują mocującą główkę 32 występu 26 i są usytuowane zasadniczo wewnątrz rowków 28, tak że powstaje kształtowe połączenie pomiędzy ślizgowym elementem 34 a występem 26 szyny prowadzącej 6.
Ślizgowy element 34 ma na zewnętrznej powierzchni stykowy odcinek 38, który styka się w nie pokazany sposób z usytuowanym naprzeciwko niego obszarem stykowym 4 jezdnej rolki 14. Stykowy odcinek 38 i obszar stykowy 40 stykają się ze sobą podczas działania szyny prowadzącej 6 i przegrody prysznicowej. Podczas przesuwania przesuwnych drzwi 4, 5 pomiędzy stykowym odcinkiem 38 a stykowym obszarem 40 występuje tarcie ślizgowe. Kulowo ułożyskowana jezdna rolka 14 wspiera się na stykowym odcinku 38 ślizgowego elementu 34.
Ślizgowy element 34 jest wytłoczony z tworzywa sztucznego, które ma stosunkowo dużą twardość, charakteryzuje się słabym ścieraniem i małym tarciem oraz ma niewielką, szorstkość powierzchni. Może to być polietylen (PE), polipropylen (PP) lub poliamid (PA). Skład tworzywa sztucznego i jego właściwości materiałowe oraz właściwości powierzchni można zmieniać dostosowując je do właściwości materiału jezdnej rolki 14, aby uzyskać mały współczynnik tarcia pomiędzy ślizgowym elementem 34 a jezdną rolką 14, niewielki hałas podczas względnego ruchu oraz niewielkie ścieranie ślizgowego elementu 34 i rolki jezdnej 14. Ponadto materiał ślizgowego elementu 34 może tłumić dźwięki.
Według alternatywnego, nie pokazanego przykładu wykonania szyny prowadzącej według wynalazku lub urządzenia przegradzającego przestrzeń według wynalazku ślizgowy element 34 nie jest umieszczony częściowo w rowku 42 rolki jezdnej, ale w pewnym odstępie w bok od środkowej płaszczyzny 44 jezdnej rolki 14. Przykładowo ślizgowy element 34 może być zamocowany na umieszczonym obok jezdnej rolki 14 występie 46 szyny prowadzącej (patrz fig. 3), na którym zamocowana jest zwrócona do jezdnej rolki 14 wewnętrzna
189 199 powierzchnia 48, tak ze element stykowy elementu ślizgowego styka się z bokiem 50 jezdnej rolki 14. Ślizgowy element może być w celu zamocowania wtłoczony na przykład w nie pokazany rowek w obszarze wewnętrznej powierzchni 48 występu 46 albo wklejony tam lub wkręcony. Zewnętrzny kształt elementu ślizgowego może być dopasowany do kształtu boku 50.
Oprócz elementu ślizgowego pokazanego na fig. 3 na występie 46 może być zamocowany dalszy ślizgowy element w obszarze wewnętrznej powierzchni 48 tak, że jezdna rolka 14 ma dwa stykowe elementy 38, za pomocą których jezdna rolka 14 styka się podczas przesuwania ślizgowo z szyną prowadzącą 6.
W przedstawionym przykładzie wykonania szyna prowadząca 6 jest zamontowana w przegrodzie prysznicowej, jednakże może być ona przeznaczona również do innych zastosowań, gdzie jest zwiększone tarcie pomiędzy powierzchniami ruchomymi względem siebie.
189 199
FIG.2
189 199
W re
30 N
<EL W 34
FIG.3
189 199
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz
Cena 2,00 zł

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej, zwłaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na jezdnych rolkach z przebiegającym wzdłuz szyny prowadzącej stykowym odcinkiem, który częściowo styka się z wymienionym przedmiotem i na którego powierzchni podczas ruchu przedmiotu występuje tarcie toczne lub ślizgowe, znamienna tym, ze posiada zamocowany na szynie prowadzącej (6) ślizgowy element (34), który ma stykowy odcinek (38).
  2. 2. Szyna według zastrz. 1, znamienna tym, że ślizgowy element (34) jest wykonany z tworzywa sztucznego.
  3. 3. Szyna według zastrz. 2, znamienna tym, ze tworzywo sztuczne ma dużą twardość, małą szorstkość powierzchni i ewentualnie dobre właściwości tłumiące.
  4. 4. Szyna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że ślizgowy element (34) jest zamocowany na szynie prowadzącej (6) za pomocą połączenia kształtowego.
  5. 5. Szyna według zastrz. 4, znamienna tym, że na szynie prowadzącej (6) wykonany jest co najmniej jeden występ (26) z mocującą główką (32) rozszerzoną w przekroju poprzecznym, przy czym ślizgowy element (34) częściowo zachodzi za tę mocującą główkę (32).
  6. 6. Szyna według zastrz. 5, znamienna tym, że ślizgowy element (34) jest wykonany jako wytłaczany kształtownik o przekroju zbliżonym do litery C.
  7. 7. Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej, zwłaszcza przesuwnych drzwi ruchomych na jezdnych rolkach z przebiegającym wzdłuż szyny prowadzącej stykowym odcinkiem, który częściowo styka się z wymienionym przedmiotem i na którego powierzchni podczas ruchu przedmiotu występuje tarcie toczne lub ślizgowe, posiadająca dolny wsporczy odcinek, na którym może toczyć się jezdna rolka, korzystnie ulożyskowana kulowo, oraz z połączonym ze wsporczym odcinkiem, górnym prowadzącym odcinkiem, na którym jezdna rolka trzyma się i ślizga podczas toczenia, znamienna tym, że posiada zamocowany na szynie prowadzącej (6) ślizgowy element (34), który ma stykowy odcinek (38), przy czym ślizgowy element (34) jest umieszczony na górnym prowadzącym odcinku (24).
  8. 8. Szyna według zastrz. 7, znamienna tym, ze ślizgowy element (34) jest wykonany z tworzywa sztucznego.
  9. 9. Szyna według zastrz. 8, znamienna tym, ze tworzywo sztuczne ma dużą twardość, małą szorstkość powierzchni i ewentualnie dobre właściwości tłumiące.
  10. 10. Szyna według zastrz. 7 albo 8, albo 9, znamienna tym, że ślizgowy element (34) jest zamocowany na szynie prowadzącej (6) za pomocą połączenia kształtowego.
  11. 11. Szyna według zastrz. 10, znamienna tym, że na szynie prowadzącej (6) wykonany jest co najmniej jeden występ (26) z mocującą główką (32) rozszerzoną w przekroju poprzecznym, przy czym ślizgowy element (34) częściowo zachodzi za tę mocującą główkę (32).
  12. 12. Szyna według zastrz. 1, znamienna tym, że ślizgowy element (34) i wsporczy odcinek (20) w stanie zmontowanym są usytuowane w zasadniczo pionowej płaszczyźnie i częściowo w obwodowym rowku (42) wykonanym w rolce jezdnej.
PL97323269A 1996-11-22 1997-11-21 Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej PL189199B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29620328U DE29620328U1 (de) 1996-11-22 1996-11-22 Führungsschiene zum Führen und/oder Tragen eines relativ zu der Führungsschiene bewegbaren Gegenstandes sowie Raumtrenn-Vorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323269A1 PL323269A1 (en) 1998-05-25
PL189199B1 true PL189199B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=8032314

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323269A PL189199B1 (pl) 1996-11-22 1997-11-21 Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0844353B1 (pl)
AT (1) ATE204943T1 (pl)
CZ (1) CZ293189B6 (pl)
DE (2) DE29620328U1 (pl)
ES (1) ES2160880T3 (pl)
PL (1) PL189199B1 (pl)
TR (1) TR199701416A3 (pl)
TW (1) TW374814B (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104278917A (zh) * 2014-09-10 2015-01-14 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的浴门
CN104314426A (zh) * 2014-09-10 2015-01-28 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的单开式浴门

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202017100489U1 (de) * 2017-01-30 2018-05-03 Hettich-Heinze Gmbh & Co. Kg Führungseinrichtung

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE138739C (pl) *
DE838615C (de) * 1950-06-04 1952-05-12 Ver Baubeschlag Gretsch Co Rollenlaufwerk fuer Schiebetueren, insbesondere fuer Schienenfahrzeuge
DE1135134B (de) * 1962-01-27 1962-08-23 Graef Geb Schlittenfuehrung an Schneidmaschinen zum Schneiden von Fleischwaren, Kaese, Brot od. dgl.
DE3309606A1 (de) * 1983-03-17 1984-09-20 Heinz Georg Hünibach Thun Baus Trennwand
GB2163801B (en) * 1984-08-31 1988-01-20 Leslie George Briggs Sliding patio door frame
US4868935A (en) * 1985-04-05 1989-09-26 Sterling Plumbing Group, Inc. Movable glide support for tub enclosure and shower stall doors
DE3613313A1 (de) * 1986-04-19 1987-10-22 Walter Dipl Ing Feilhauer Laufvorrichtung
DE8631316U1 (pl) * 1986-11-22 1987-01-08 Hamacher, Walter, 5100 Aachen, De
DE3743086A1 (de) * 1987-12-18 1989-06-29 Bosch Siemens Hausgeraete Gleitlager, insbesondere einer schlittenfuehrung einer scheibenschneidmaschine fuer lebensmittel
DE8809689U1 (pl) * 1988-07-29 1989-11-23 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart, De
DE8902207U1 (pl) * 1989-02-24 1989-04-20 Koralle Sanitaerprodukte Gmbh & Co, 4973 Vlotho, De
DE9005709U1 (pl) * 1990-05-19 1990-09-06 Dorma Gmbh + Co Kg, 5828 Ennepetal, De
DE29516569U1 (de) * 1995-10-20 1995-12-21 Kermi Gmbh Schiebeteilhalterung für Duschabtrennungen

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104278917A (zh) * 2014-09-10 2015-01-14 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的浴门
CN104314426A (zh) * 2014-09-10 2015-01-28 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的单开式浴门
CN104314426B (zh) * 2014-09-10 2016-01-20 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的单开式浴门
CN104278917B (zh) * 2014-09-10 2016-04-13 平湖市欧文洁具有限公司 一种可防滑的浴门

Also Published As

Publication number Publication date
DE29620328U1 (de) 1998-03-26
PL323269A1 (en) 1998-05-25
EP0844353B1 (de) 2001-08-29
TW374814B (en) 1999-11-21
CZ293189B6 (cs) 2004-02-18
ES2160880T3 (es) 2001-11-16
CZ367897A3 (cs) 1998-06-17
ATE204943T1 (de) 2001-09-15
TR199701416A2 (xx) 1998-06-22
DE59704431D1 (de) 2001-10-04
EP0844353A1 (de) 1998-05-27
TR199701416A3 (tr) 1998-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5425073B2 (ja) 引き戸吊り下げ装置
CA2745599C (en) Suspension-type storage unit
US5598606A (en) Bottom slide for doors
US4112539A (en) Structural-reinforcement means for precision, telescoping, linear slide mechanisms
US4821375A (en) Recessing hinge mechanism
KR20050020630A (ko) 케이블류 보호안내장치
JP3037686U (ja) 引戸用案内装置
PL189199B1 (pl) Szyna prowadząca do prowadzenia i ewentualnie wspierania przedmiotu ruchomego względem szyny prowadzącej
US6113273A (en) Means for guiding the rolling or gliding movement of objects along a given path
JP2017517693A (ja) 再循環ボール式スライディング・サポート・アセンブリ
US4080686A (en) Structural support mounting means for precision, telescoping, linear slide mechanisms
EP1201858A2 (en) Arrangement for sliding doors on mobile units
US6286261B1 (en) Vehicle sliding door track and guide elements
KR20010013566A (ko) 롤러 연결체 및 이것을 사용한 직선안내장치
CN110087514B (zh) 用于悬挂帘幕的系统
DE59003246D1 (de) Scharniergelenklagerung für Kraftfahrzeuge.
MXPA00009687A (es) Tope para puerta de vehiculo motorizado.
CN219299067U (zh) 自平衡吊轮缓冲器
CZ293537B6 (cs) Ložisková sestava obsahující ložisko mající axiální štěrbinu a kluznou výstelku
IT9022451A1 (it) Carrello per la guida a scorrimento di finestre scorrevoli, porte scorrevoli, parti di macchine o simili
JP3534858B2 (ja) 折畳み扉の支持構造
CN113015463B (zh) 用于引导至少一个可运动的家具部件的配置系统
JP4519344B2 (ja) 可動天板を備える机
JPS632337Y2 (pl)
RU2569452C1 (ru) Пассажирская дверь с линейной направляющей для средств общественного пассажирского транспорта

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051121